agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Balkon Bahçeciliği (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/)
-   -   Balkonda Marul (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/22722.htm)

halukca35 13-03-2012 16:08

bu güzel çalışma için teşekkür ederim

Cemil B. 15-03-2012 14:48

Sn. Limon sever , bende amatör hobiciye sipariş verdigim yedikule marul ve kışlık marulun yanında birde arapsaçı marul tohumları elime ulaştı,
nasıl bir yol izlemem gerekir , tecrübenizi paylasmanızı isterim, mesela siz tek saksınıza bir adet tohum ekerek mi bu halde bir adet marulunuz oldu? Tohumları önce suda nemlendirdiniz mi ? ne kadar büyüklükte bir kap önerirsiniz??

Saygılarımla.

limon_sever 15-03-2012 15:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemheat (Mesaj 925867)
Sn. Limon sever , bende amatör hobiciye sipariş verdigim yedikule marul ve kışlık marulun yanında birde arapsaçı marul tohumları elime ulaştı,
nasıl bir yol izlemem gerekir , tecrübenizi paylasmanızı isterim, mesela siz tek saksınıza bir adet tohum ekerek mi bu halde bir adet marulunuz oldu? Tohumları önce suda nemlendirdiniz mi ? ne kadar büyüklükte bir kap önerirsiniz??

Saygılarımla.

Sayın cemheat,

Boş 2 tane 10'lu çikolata kabı vardı. Altlarını deldim. İçine torf doldurdum ve tohumları ektim. Üstünü spreyle suladım. (Tohumları suda nemlendirmedim.) Çimlenip 3-4 yaprak olunca bahçeye şaşırttım. Bir tane de evde cam önünde 1 litrelik saksıda denemek üzere fidenin birini saksıya diktim. Saksının altına biraz derin bir kap koydum. Sulamayı hem üstten hemde alttaki kaptan yaptım. Başka bir şey uygulamadım. Ayrıca yetiştirdiğiniz marul büyüdükçe yapraklarını tek tek koparıp yerseniz marulun ömrü epey uzun oluyor.

Siz 1 litrelik pet şişelerde de deneyebilirsiniz. Pet şişeleri siyah poşetle kapatırsanız ışıktan kökler etkilenmemiş olur. Ayrıca pet şişe daha derin olacağı için kökler daha güzel gelişir ve marullar daha gösterişli olur. Bende bu sene denemek istiyorum ama bütün cam kenarları fidelerle dolu. O yüzden bahçeye direkt tohum ekeceğim.

Size aktaracaklarım bu kadar. Kolay gelsin.

Cemil B. 15-03-2012 18:24

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever (Mesaj 925881)
Sayın cemheat,
Siz 1 litrelik pet şişelerde de deneyebilirsiniz. Pet şişeleri siyah poşetle kapatırsanız ışıktan kökler etkilenmemiş olur. Ayrıca pet şişe daha derin olacağı için kökler daha güzel gelişir ve marullar daha gösterişli olur. Bende bu sene denemek istiyorum ama bütün cam kenarları fidelerle dolu. O yüzden bahçeye direkt tohum ekeceğim.
Size aktaracaklarım bu kadar. Kolay gelsin.

ilk önce düşüncelerinizi paylastıgınız icin tesekkür ederim, resimdeki kaplara( lokantalarda verilen birnevi köpük yogurt kabı ) ilk marul ekimimi yapsam uygun olur mu? daha sonra 1,5 kglık yogurt kapına şaşırtma yapılabilir mi?

marulda şaşırtma aşamasında normal köküyle birlikte alıp mı şaşırtma yapılmalı yoksa topraga yakın yerinden koparılıp topraga mı ekilmeli?

ben saksıda yetiştirecegim dedem bahcesinden 1 metrekarelik bir yer bana tahsis edene kadar..

limon_sever 16-03-2012 15:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemheat (Mesaj 925990)
ilk önce düşüncelerinizi paylastıgınız icin tesekkür ederim, resimdeki kaplara( lokantalarda verilen birnevi köpük yogurt kabı ) ilk marul ekimimi yapsam uygun olur mu? daha sonra 1,5 kglık yogurt kapına şaşırtma yapılabilir mi?

marulda şaşırtma aşamasında normal köküyle birlikte alıp mı şaşırtma yapılmalı yoksa topraga yakın yerinden koparılıp topraga mı ekilmeli?

ben saksıda yetiştirecegim dedem bahcesinden 1 metrekarelik bir yer bana tahsis edene kadar..

Merhabalar cemheat,

Tohumları çimlendirmek için her türlü kap uygundur :) Çimlendikten sonra 3-4 yaprak olunca yoğurt kaplarınıza şaşırtabilirsiniz. Altlarını delmeyi unutmayın.

Ben hep topraklı ve köklü olarak şaşırtıyorum.

Kolay gelsin. Bahçeniz de şimdiden hayırlı olsun. 1 metrekarelikte olsa size özel :)

Cemil B. 16-03-2012 22:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever (Mesaj 926477)
Merhabalar cemheat,

Tohumları çimlendirmek için her türlü kap uygundur :) Çimlendikten sonra 3-4 yaprak olunca yoğurt kaplarınıza şaşırtabilirsiniz. Altlarını delmeyi unutmayın.

Kolay gelsin. Bahçeniz de şimdiden hayırlı olsun. 1 metrekarelikte olsa size özel :)

Teşekkür ederim Sn.Limon Sever , tamamdır , 3-4 yaprak olunca her yogurt kabına ( altları delinmiş ) bir fide olacak şekilde şaşırtıcam,

Cemil B. 18-03-2012 16:26

Bugun ( PAZAR 18.03.2012 ) yukarda gösterdigim kaplara torfu doldurduktan sonra sıkıstırdım, çok sıkı olmayacak şekilde 10-15 adet (bir kap içerisine) kış marulu ve diger kaba yedikule marulu tohumları serptim. ve fısfısla cansuyunu verip üst kapagını kapattım, ve salondaki köşesinde yerlerini aldılar.gelişmeleri burada ve kendi balkon sayfamda paylaşırım sizlerle dostlar.http://www.agaclar.net/forum/uyeleri...lari/26553.htm

Cemil B. 27-03-2012 10:00

Kış Marulu Son Durum
ilk resim 21.03.2012
ikinci resim 24.03.2012

http://www.agaclar.net/forum/attachm...1032012313.jpg

http://www.agaclar.net/forum/attachm...4032012002.jpg

süleymanizmir 27-03-2012 10:37

eline sağlık

Alıntı:

Merhabalar cemheat,

Sayın Limonsever,Gayet güzel olmuş.Eile sağlık.Bende yetişemediğim için kemeraltından hazır fide alarak şeffaf bardaklara ektim Büyük saksının altlığını da su doldurdum ve marul bardaklarını üstüne dizerek pencere dışına koydum.şimdi büyümeye başlıyorlar.Domates.sırık salatalık,Biber,Patlıcan ve çileklerim filizlenmek üzere.İnşaallah bu sene 5.ci kattaki terasımda birşeyler olacak,güzel bir uğraş herkesin yapmasını tavsiye ederim.Sağlıcakla kalın

Cemil B. 27-03-2012 17:13

Alıntı:

Merhabalar cemheat,

1 metrekare diye çıktık yola 4-5 metrekare oldu :)

Cemil B. 01-04-2012 21:33

Sizce Kış Marullarımı şaşırtma vakti gelmiş mi?

http://www.agaclar.net/forum/attachm...2_dsc08844.jpg

limon_sever 02-04-2012 22:33

Biraz daha vakti var gibi. Şöyle 4-5 yaprak olsunlar. Ondan sonra kalıcı yerlerine taşıyabilirsiniz.

Cemil B. 03-04-2012 08:29

görünüşleri nasıl bana sanki biraz cansızlar gibi geldi.

Cemil B. 06-04-2012 08:24

yedikule marullarım 15 tohumdan 3 ü çıkmıştı onlarda sizlere ömür , kaybettik.
kış marullarımda ise 15-20 tohumdan 4-5 fire harici çıktılar ama görüntüleri pek hoş değil gibi , kapları mı küçük geldi diye düşünüyorum , ne dersiniz??

limon_sever 07-04-2012 20:11

Görünüşünden biraz rahatsız oluyorsanız kaptaki toprağın aynısından biraz daha doldurun. İyileşeceklerdir. Güneşe biraz uzak yetişmiş gibi duruyorlar.

Cemil B. 07-04-2012 20:58

sadece içlerinden 5-6 tanesi hayatta kalınca büyük saksıya şaşırttım.bakalım gidişat nasıl olacak.

Cemil B. 21-04-2012 14:18

Kış Marulları uzun saksıya aktarıldıktan sonraki zamanda gelişimi
http://www.agaclar.net/forum/attachm...1_15042012.jpg

Cemil B. 21-04-2012 14:19

Kış Marulunun olgunlaşma süreci nedir?
ne zaman hasat edebilirim mesela ?

Cemil B. 21-04-2012 15:13

sayın limon sever sizin saksıdaki marul ne alemde,

nail doğru 21-04-2012 16:48

ben terasta yetiştiriyorum. torflu toprakta çimlendirdikten sonra parmak büyüklüğüne gelince 10 ar cm ara ile şaşırtmak gerekiyor.

nail doğru 21-04-2012 16:50

kökten çıkarmayıp dibiden bıçakla keserseniz 3 4 kez hasat edebilirsiniz.

limon_sever 21-04-2012 18:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cemil B. (Mesaj 951127)
sayın limon sever sizin saksıdaki marul ne alemde,

Bu sene pencere önleri fidelerle dolu olunca saksıda marul yetiştiremedim. Bahçede yetiştiriyorum. Sizinkilerden küçük. Yakında eklerim fotolarını. Ama saksıda biber yetiştiriyorum. O bir hayli büyüdü. Biber de vermeye başladı. Bakalım biberini ne zaman yiyeceğiz. ;)

Emre İlhan 21-04-2012 19:43

Bende kışın marul yetiştirmiştim. Baya büyüdüler, yemeye kıyamadım biraz daha gelişsinler öyle yerim derken hiç yiyemedim. Hem mantar hastalıkları hemde dondan dolayı kaybettim.:(

Cemil B. 21-04-2012 23:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever (Mesaj 951247)
Bu sene pencere önleri fidelerle dolu olunca saksıda marul yetiştiremedim. Bahçede yetiştiriyorum. Sizinkilerden küçük. Yakında eklerim fotolarını. Ama saksıda biber yetiştiriyorum. O bir hayli büyüdü. Biber de vermeye başladı. Bakalım biberini ne zaman yiyeceğiz. ;)

ya biber yemiyorum diye bendeki çeşitli biber tohumlarını kuzene verdim, o seviyor , yetistirsin hayırlısıyla.

ben aromalı sebzeleri seviyorum , marul çeşitleri , kuzu kulagı , reyhan , nane en önemlisi roka :) vb. sizlerden cok sey ögreniyorum .iyiki varsınız.
Saygılarım ve sevgilerimle, bu arada arada bir benim balkona bakıp yönlerdirmelerinizi eksik etmezseniz memnun olurum.

bernacyhn 22-04-2012 13:43

Güneş sevdiği için herhalde benim marullarım bir türlü büyümüyor. 1 ay oldu tohumları atalı üç tanesi çıktı. Biri diğerlerine göre daha büyük. Dört tane yaprağı var. Bugün şaşırtacağım onu. Büyüyecek mi çok merak ediyorum.

Cemil B. 25-04-2012 15:33

Kış Marulu 24.04.2012

1 Eklenti(ler)
Kış Marulu 24.04.2012
Balkondaki Marulun Son Hali
Sanırım Marul işini beceremedim. :((

limon_sever 25-04-2012 18:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cemil B. (Mesaj 953540)
Kış Marulu 24.04.2012
Balkondaki Marulun Son Hali
Sanırım Marul işini beceremedim. :((

Kış marulunun bu hale gelmesi uzun bir zaman alıyor. Sonra çok hızlı büyüyor. Onun için çok sıkıntı etmeyin. Bundan sonra güzel gelişeceğini düşünüyorum.

Bahçede yetiştirdiğim marul fideleri tek tek gitmeye başladı. Sabah erken saatlerde gözlemledim. Sümüklü böcekler her yeri sarmış. Yakalayabildiğim kadarını yakaladım. Sulamayı geniş tutmayacağım bundan sonra. Diplerini sulayarak dar alana hapsolacaklar. En azından sümüklü böceklerin kuru ortamda durmadıklarını biliyorum. Mücadeleside kolay olacaktır. Bir de marulların etrafına yarı dövülmüş yumurta kabuğu döktüm. Kasliyum ihtiyaçları ve böcekleri uzak tutacağını düşündüğüm için serpmiştim. Bu sefer de karıncalar musallat oldular. Tamamen toz haline getirmek gerekiyormuş.

Saksının en büyük avantajı, böcekleri yok etmenin daha kolay olması.

dryad 26-04-2012 08:13

Ben de babyleaf diye geçen bebek maruldan ektim geçen hafta. Sanırım onların gelişimi daha farklı oluyor.

limon_sever 26-04-2012 09:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dryad (Mesaj 953904)
Ben de babyleaf diye geçen bebek maruldan ektim geçen hafta. Sanırım onların gelişimi daha farklı oluyor.

Bahçede Eazyleaf çeşidinden 3 kök var. Şimdilik diğer marullara göre güzel gelişiyorlar. Henüz böcek musallat olmadı. Sanırım tadını pek sevmediler :)

Cemil B. 28-04-2012 08:37

saksıda oldugu icin suan zararlılarla veya böceklerle karsılasmadım, Allah inşallah ta karsılastırtmaz.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024