agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Balkon Bahçeciliği (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/)
-   -   Kışın balkon seracılığı (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/10944.htm)

bahtiyar02 14-05-2009 23:02

sevgili suzan7... bence büyük boylu bitkiler diğer kücük boylu fidanların güneş görmesini etkileye bilir bitkilerin büyümeleri yavaşlar.yaklaşık 2-3 yıldır balkon seramda çok çeşitli meyva ve sebzeler yetiştiriyorum bir problem çıkmadı. benim balkon tamamen kapalı ve altı adet pencereli.sizin balkonun resimden anladığım kadarıyla tamamen açık.bir problem çıkacağını sanmıyorum.saygılar

suzan7 15-05-2009 19:37

sn bahtiyar02,
Açıklamalarınız için teşekürler.
Benim teasımın üstü ve 3 tarafı kapalı,
sadece doguya bakan tarafı açık o da katlama cam la kapatılıyor.
Güneşide sadece sabahtan saat 12 ye kadar sadece yarısına kadar alıyor.
Yani güneşe hasret sayılıyor.
Nerde burdaki güneş, nerde sizin ve benim memleketimdeki güneş.
Bu arada bende Şanlıurfa lıyım.

bahtiyar02 15-05-2009 22:32

sevgili suzan7 hemşeri olmamıza sevindim.ayrıca dediğiniz gibi güney doğu güneşten en çok faydalanan bölgelerimizden.terasın belli oranda güneş almasından dolayı bitkiler etkilenebilir.terasınızın tümden kapalı olması çok güzel.tam bir sera ortamı sağlıyabilirsiniz.Akşamları tüm terasın camlarını kapatın.sabah uyandığınızda camları tekrar açıp havalandırın.içerde oluşan karbondioksidi dışarı atmak için.bu işlemi sizin oralarda havalar tam ısınmaya başladığı an camları tümden açarsanız faydasını göreceksiniz.ben 2-3 yıldır uyguluyorum.bitkilerinizi fazla su vermeyin.biriken su havalar ısınmadığı için toprakta kalır buda bitkilerin çürümesini veya çiçeklerini dökmeye sebebiyet verir.
sağlıcakla kalın.saygılar

suzan7 20-05-2009 17:23

5 Eklenti(ler)
kıştan bu güne balkon seramın son hali
bu gün ilk mahsülümüzü yedik çeriler harikaydı.

radem63 20-05-2009 22:26

Suzan Hanım;
Maşallah süper görünüyorlar domatesleriniz...
Afiyet olsun...

radem63 20-05-2009 22:28

Domatesiniz için özel besinlermi kullanıyorsunuz?
Toprak karışımı nasıl acaba?

zibifnik 21-05-2009 17:58

Merhaba arkadaşlar,

Ben kapalı ortamda nasıl tozlama yapılabileceğini merak ediyorum. Deneyimlerinizi paylaşabilirseniz sevinirim.

suzan7 27-11-2009 11:26

Sayın kahyanur,
Çoktandır balkonundan haber vermedin.,Geçen yıldan bu yana gelişmeleri bekliyoruz.

ieski 18-12-2009 21:46

Balkonda yetiştirilen domates ve biberin gelişimi için ilave besin eriği kullanmak gerekirmi?

suzan7 19-12-2009 13:54

Sayın ieski,
Gerekli degil, fakat vermenin yararı var.Ben verdim

HezarenÇiçeği 31-12-2009 22:37

Görüntüsü güzel yetiştirmeside kolaydır tabi bulundugunuz yerin iklim sıcaklıgına göre zorlasabiliyor. Akdeniz bölgesinde yetiştirmesi epey kolaydır. Her mevsimde bulmak mümkündür. :) Denemenin sonuç vermesi güzel.

Saner Gülşen 07-12-2017 21:03

2 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar,
Yeni üyeyim ve forumda ilk mesajım.
Mevsimi olmamasına rağmen deneme amacıyla Tekzenden aldığım Yaprak markalı dolmalık biber tohumlarını çimlendirdim. Gartengold torf kullandım. Tohumları pet bardağa ektim.
1 haftada çimlendiler. Hatayda yaşıyorum. Evin içi 24 derece. Çimlenir çimlenmez daha az su verdim ve yapay ışık altına koydum.
Eklenti 662257
Telefonumun ışık sensörüyle yaptığım ölçüme göre bu lambanın toprağa olan mesafesinde 10.000 lüx aydınlatma elde ediyorum.
Kotiledonlar başta iyice açıldı.çimleneli 10 gün oluyor. Şimdi yapraklar sanki geri birbirine yaklaşıyor gibi geldi.
Eklenti 662258
Bu durum normal midir? Acaba suyu çok mu azalttım diyorum. Yoksa torfdan yeterli besin alamıyor mudur?
Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024