agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Balkon Bahçeciliği (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/)
-   -   Kışın balkon seracılığı (http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/10944.htm)

malbman 24-02-2009 21:20

Sevgili kahyanur, eğer evinizin civarında öyle boş bir yer varsa çok şanslısınız. Biz apartmanların arasına sıkışıp kaldık. Bir avuç bile toprak yok civarda

Gülbeşeker 24-02-2009 21:35

sevgili kahyanur besin çözeltisi kimyasal olduğuna göre bitkileri bukadar hızlı coşturup azmanlaştırması saglık için zararlı olabilirmi

suzan7 24-02-2009 22:22

Çok ilğinç gerçekten.Benim bildigim domates fideleri derin köklü olur .
derin toprak ister. bU HANGİ CİNS DOMATE?

fizikçi 24-02-2009 22:50

Kahyanur'un balkonuna baka baka kıskançlıktan çatlayacak gibi oldum vallahi :))))

Maşşallah diyorum nazar değmesin,ben de domates ekmek için bir süre daha beklemeyi düşünürken o domatesleri gördükten sonra hemen yarın kolları sıvamaya karar verdim....

kahyanur 25-02-2009 01:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi suzan7 (Mesaj 366969)
Çok ilğinç gerçekten.Benim bildigim domates fideleri derin köklü olur .
derin toprak ister. bU HANGİ CİNS DOMATE?

Falcon ve Riogrande cinsleri. Bunun yanında redrobin ve çeri domatesler var.
Biber olarakta Arap biberi, mini turuncu dolma biberleri var.

kahyanur 25-02-2009 01:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Gülbeşeker (Mesaj 366953)
sevgili kahyanur besin çözeltisi kimyasal olduğuna göre bitkileri bukadar hızlı coşturup azmanlaştırması saglık için zararlı olabilirmi

Kimyasal çözeltide bitkinin ihtiyacı olan makro ve mikro elementler var.
Zaten toprakta yetişen bitkilerde bu elementleri kullanıyor. Zararlı olduğunu sanmıyorum. Sonuçta besin veriyoruz hormon değil:)

kahyanur 25-02-2009 01:20

Sevgili fizikçi;
Bir an önce başlayın . Zaten mevsimi geldi domates , biber tohumu ekmenin. Bir,birbuçuk ayda kapalı balkon ortamında fide olurlar, sonrada havalar ısınacak dışarıya bile şaşırtabilirsiniz.
Kolay gelsin.
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fizikçi (Mesaj 366983)
Kahyanur'un balkonuna baka baka kıskançlıktan çatlayacak gibi oldum vallahi :))))

Maşşallah diyorum nazar değmesin,ben de domates ekmek için bir süre daha beklemeyi düşünürken o domatesleri gördükten sonra hemen yarın kolları sıvamaya karar verdim....

suzan7 25-02-2009 22:50

Bu red robinler çok konuşuluyor.
Özellikleri iyi galiba.Bende tumbiling tom laardan ektim merakla bekliyorum.

suzan7 06-03-2009 19:09

kahyanur,
domateslerin ne alemdeler?

kahyanur 06-03-2009 20:34

Domateslerimin hepsini şaşırttım. İyi durumdalar. Resim çekecektim ama fotoğraf makinesini bulamadım. Oğlum Edirne'ye götürmüş sanırım. Mart 15 olunca pembe domates ekeceğim. Bakalım nerede yetiştireceğim. Balkonda yer kalmadı :)

alaaddin23 07-03-2009 12:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen (Mesaj 306116)
Domates yetiştirin. Tunceli'nin Mazgirt İlçesinde çalışırken (1450 m.) odamda bir tane cherry domates yetiştirdim. 5 litrelik yağ tenekesinde. Daha küçük hacime dikmeyin. Kaloriferin üzerine bir tahta koydum, üzerine de saksıyı. Harika meyveler verdi. Kalorifer ısısının verdiği hava hareketinden döllenme oluyordu.
Ama ne oldu. Alt katta çalışan eşim her gün kızaranları gelip gelip yiyirdu. Yeni evliydik ne yapayım :)

Merhaba,
Ben de ilk kiraz domates deneyemimi bu hafta ile gerçekleştirmiş oldum ama sanırım bir hatada bulunmuşum. 5 lt lik kabın altında olmasın demişsiniz benim ki normal orta boy (sanırım bir litrelik) saksıalr ve şaşırtmaye gerek kalmayacak şekilde birer birer diktim beş tane saksıya bu tohumlardan.acaba dar gelir mi? Yalnız şöyle bir durum da var: kışın gül çiçeğimin dibinde kendilğinden biten bir sırık domatesi (muhtemelen tohum karışmış) kış boyu yandın çıkışında cam kenarında büyüdü. Saksı aynıydı ve ne doğru dürüst suladım ne de gübre verdim. rüzgar olmadığı için ilk çiçekler meyve vermedi ama sonradan arada pencereyi açtım ve burada okudugum kadarıyla arada bir hafiften salladım:) yemyeşil domateslerim oldu ama mecburen söktüm (toprağında yaprak biti konaklamıştır endişesiyle ki geçen yazdan kalan tüm toprakları attım bu bit yüzünden!)
Lafı çok uzattım galiba:) ama bu sebzelerde kap derinlikleri hakkında bilgi verebilir miisniz özellikle kiraz domateslerde?

radem63 07-03-2009 13:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alaaddin23 (Mesaj 374007)
yemyeşil domateslerim oldu ama mecburen söktüm (toprağında yaprak biti konaklamıştır endişesiyle ki geçen yazdan kalan tüm toprakları attım bu bit yüzünden!)

Sayın alaaddin 23 yazık olmuş domatesinize.
Keşke bu başlığı okusaydınız.(bitki zararlıları için ev yapımı ilaçlar)

http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/3062.htm

S-L-İ-H-A 07-03-2009 15:20

selam arkadaşlar;hepinizin deneyimine ,sabrınıza hayran kaldım.Çiçekleri doğayı bende çoook seviyorum.kendi çapımda yetiştiriyorum.Sizler kadar bilgili değilim.Evdeki japon gülü nün saksısında domates kendiliğinden yetişti hem japon gülü hemde domates büyümelerine rağmen bir türlü çiçek açmadı neden acaba?Bilgisi olan var mı? selamlar

S-L-İ-H-A 07-03-2009 15:27

Ayrıca konuştuğunuz domates tohumlarını nereden bulabilirim?Balkonumda yazın yetiştiriyorum.Yaz boyunca sadece bir ,bilemedin iki tohum alabiliyorum. kuşlar mı yiyyor acaba?Hatta geçen seneki deneyimim hepten hüsrandı Koskoca saksıda domates coştu, büyüdü ,bir tane bile tohum olmadı .Çiçekleniyor ,sonrası yok.

suzan7 08-03-2009 21:04

Bu gün pet bardaklarda çimlendirdiğim tumbilign domateslerimi bu gün saksılara alarak terasa taşıdım. Bakalım gelişmeleri nasıl olacak.

suzan7 21-03-2009 19:56

selam balkoncular,
yine sessiz kaldınız.Yok mu yeni bir gelişme?

suzan7 05-04-2009 21:14

kahyanur,
domateslerin oldu mu? yemeye gelecegim.

dersan 06-04-2009 16:56

balkonum

4 Eklenti(ler)
kapalı balkondan açık balkona yavaş yavaş taşınmaya başladım. balkonum öğleden sonra sürekli güneş alıyor, ama bir sorunum var 7. kattayım balkonum çok rüzgar alıyor. çiçeklerim sersemliyor. yan tarafı pimapenle kapatmayı düşünüyordum ama pimapen apartmanda alınan kararla yasaklandı. cam balkon istiyorlar. pimapeni çok ucuza yapıyorlardı, cam balkon çok tutuyor ve parça işi de yapmıyorlar ayrıca kiracıyım ev sahibi kabul etmiyor. pratik fikirleriniz varsa benimle paylaşırsanız çok sevinirim. güvercin sorunumu balık ağıyla çözdüm kışa girerken çok rahat ettim. (Hiç belli olmuyor ve gözü hiç rahatsız etmiyor şiddetle tavsiye ederim) bir de bu rüzgar işini çözersem çok sevineceğim.

suzan7 08-04-2009 23:14

sayın dersan,
balkona kormeş taktırıp,kalın bir güneşlik takarak,rüzgarlı havalarda güneşligi çeip, rüzgarı biraz olsun kesebilirsin.

suzan7 10-04-2009 18:16

5 Eklenti(ler)
Srtık kışı bitirdik yaz balkonumdan görüntüler.

suzan7 10-04-2009 18:18

5 Eklenti(ler)
Herşey yeniden canlanıyor.

dersan 15-04-2009 12:16

balkonunuz ne kadar büyük maşallah suzan7. fikir için de ayrıca teşekkürler deneyeceğim.

suzan7 18-04-2009 23:15

herkese iyi geceler

suzan7 24-04-2009 15:39

selamlar balkonlar taşınmiş lar bahçelere galiba.
Kimsenin sesi çıkmıyor artık.

şeref 24-04-2009 17:11

Sayın suzan7,

Çiçek sevginize hayran kaldım.
Gönlünüzün ne kadar engin ve güzel olduğunu söyleyebilirim.

Kalbinizin güzelliği inşallah yüzünüze de vurmuştur.

Sağ kalın, sağlıcakla kalın ve hep böyle kalın.

Yüzünüzden gülücükler eksilmesin.

suzan7 25-04-2009 13:15

Bunlarda benim mahon67 den aldığım çerilerin son durumları.
Teşekkür ederim sayın şeref
Benim bu çiçek sevdam 2 yıl önce teraslı bir ev aldıktan sonra başladı.
Çok hızlı bir şekilde de devam ediyor.Kırkından sonra azanın hesabına döndüm.

suzan7 05-05-2009 22:25

sn arkadaşlar,
domatesler,biberler, yeşillikler ne alemde?

cigdemdogan 06-05-2009 01:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen (Mesaj 310706)
Kapalı balkonda eğer domates yetiştirirseniz ;

Eğer sıcaklık yukarıdaki gibi uygun olur ise tozlaşma için ya arı faailiyeti gerekir ya da vibratör denilen ve 2 günde bir çiçek salkımlarını titreten bir aygıt kullanmak gerekir. Bazıları bunu otomatik diş fırçası ile yapıyormuş.
Çiçek tozlarının erkek organdan ayrılarak çiçeğin dişicik tepesine konması gerekiyor döllenme için.
Dememden kastım budur.

İzzet bey, ben de tohumdan cherry domates ektim kapalı balkonumda sıcaklıklar dediğiniz derecelere çok yakın. Şu an fideden bile büyük duruma geldiler ve çok sağlıklı gözüküyorlar.

Size danışmak istediğim; ben dayanamayıp ara sıra elimi hafifçe sürterek, elime geçen kokusunu kokluyorum yaprakların, öyle güzel kokuyorlar ki.. :)
Bu dediğiniz vibratör gibi bir hafif titreşim yaratıyor yaprak ve dallarda acaba bu şekilde de meyvelerim oluşur mu ?
Bunun dışında camda hafif bir aralık bırakıorum ki arılar gelebilsinler. Yakında müstakil ev ve bahçeler olduğu için arada sırada arılar giriyor balkona. (haftada 3-4 tane görüyorum)
Bu yeterli olur mu?

suzan7 09-05-2009 21:57

1 Eklenti(ler)
terasımın en nazlı kızını sizlere sunarım,görücüye çıktı.

suzan7 14-05-2009 18:12

Arkadaşlar,
Balkon ve teraslarda çok çeşitli bitki bulundurmanın ,bitkilerin birbirlerini olumsuz yönden etkilemesi mümkün müdür?Bu konuda bilgisi olan varsa açıklasın.Bizde daha bilinçli olarak bu işi yürütelim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024