agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni210Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-04-2012, 19:09   #301
Ağaç Dostu

nardane's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2011
1 Nisan tarihli maydanozlarım bu halde .
Bugün güneşli ,açık balkona çıkardım, bakalım gelişmesini merak ediyorum.

Eklenen Resimler

Emre İlhan beğendi.
nardane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 13:47   #302
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2010
Cool

3 hafta önce diktiğim maydonozlardan 10L-deki en yavaş büyüyen ilk resimde görülebilir arada geniş yapraklılar da var nerden geldiler hiç bilmiyorum arılar veya rüzgar getirmiş olabilir
her gün fısfıslarım büyüyünce nası yerim bilmiyorum şimdilik minikler

---
---
---
bu da bebeklik resimleri

tiryakki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2012, 16:47   #303
Ağaçsever

toruga's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2010
Buda benimkiler mini maydonoz ormanım, ,bir hafta önce bakıcı mutfakta yemeklik maydonoz bulamayınca benim saksıdakileri biçmişti ama yeniden toparladılar ve büyüyorlar.

Eklenen Resimler

toruga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2012, 08:00   #304
psk
Ağaçsever

psk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2011
maydanoz inanılmaz bereketli bir bitki, benim de terasımda 4 kocaman saksı maydanozum var , tohumları ekeli 1 yılı geçti ve yaz-kış mahsülümü aldım. biçtikçe daha gür çıkıyorlar. Maşallah

psk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 09:48   #305
Ağaçsever

engin1981's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2010
merhabalar.yaklaşık 40 gün önce ekitiğim tohumlar durdu durdu birden çıkıverdiler.acaba sulama ve güneş isteği olarak öneriniz nedir.kaç saat güneşte bırakayım.hergün fısfıslayyım mı. teşeküreler.

engin1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 12:05   #306
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
Benim Maydonozların Son durumu 03.05.2012

Kiraz, toruga ve redsonia beğendi.
Cemil B. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 11:51   #307
Ağaçsever

toruga's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2010
İki kere hasat edildikten sonra tekrar gür olarak fışkırdılar.Pencere kenarında olduğundan hemen her gün bolca suluyorum.Ek besin eklemem gerekir mi acaba?şimdilik tadları güzel !

Eklenen Resimler

toruga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 12:08   #308
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Zannedersem, maydanozlarınızın saksı harcı torf. Daha önce ki yazmış olduğum mesajımı okumanızı tavsiye ederim.

Bu hususlar tecrübelerimle sabit.

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2012, 17:34   #309
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2012
Meraba, benim maydonozlarımın üstünde beyaz lekeler var. Sorun ne anlayamadım. Bilen biri varsa cevap verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

foto1274.jpg (67.6 KB)

Eklenen Resimler

Ebrar Elif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2012, 19:51   #310
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2012
Benim maydanozum da aynı durumdaydı.Sulama hatası yaptığımı düşünüyorum.Bir hafta sulayamamıştım tatilde memlekete gitmiştim.Döndüğümde hafiften lekelenme vardı.Bunun ardından sulamayı fazla kaçırdım ve lekeler arttı.Artık az az suluyorum günde 2-3 kez.Şu an daha iyiler.Daha tecrübeli bilgili arkadaşlar ne yorum yaparlar acaba?

drbeyaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2012, 03:47   #311
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2012
teşekkür ederm.

Düzenleyen Ebrar Elif : 28-07-2012 saat 03:48 Neden: kısaltmada harfler çıkmadı
Ebrar Elif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2012, 13:55   #312
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi islam_joker Mesajı Göster
ya benım sorum tere, dere otu, maydanoz, fesliğen , nane gibi ürünlerin toprak derinliği ne olmalı balkon yetiştiriciliği göz önüne alarak soruyorum toprak alanı geniş tutabilirim ilerde ama derinlilk önemli malüm toprak sıkıntısı çekiyorum yani bunlarıda ya balkona **** boş olan dairede pencere önüne koyucam hepsi için yorum yaparsanız sevinirim
semiz otu da var özelliiklede bu şu an pazardan aldıgımız köklü semiz otlarının köklerini toprağa ekmiştim vede tuttu çoğu ufak ufak yaprakları var şimdilik

islam_joker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 01:08   #313
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-08-2012
Hımm..Forumu bastan sona okudum da benim maydanozlara benzeyene rastlamadım.Mübarek benimkiler sarmaşık çok utanıyorum onlardan,halbuki sevgiyle bakmıştım hay allah ya!Şaka bir yana fesleğenle aynı anda ektim nerdeyse aynı anda çıktılar yaklaşık 2 ay oldu sanırım şua sapları çok uzun ince ve sarmaşık gibi birbirlerine karışmış haldeler.Bir de lekeler cabası,şimdi öğreniyorumda budamak gerekirmiş,evet yarın ilk işim sararmış maydanozcukları koparmak,makaslamı kesiyim acaba ? ve sanırım güneşe koyucam öylemi,foto istemeyin çok çirkinler ama fesleğenlerimin maşallahları var.Deneyimli kişilerin bana teknik destek olmalarını rica ediyorum,bir de çiçek coşturan kullanabilirsiniz yazıyor bunun hangi çeşidini kullanmak gerek acaba?Şimdiden teşekkürler

muratozaltas ve Neynep beğendi.
serguzel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2012, 21:39   #314
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2012
11 Ağustos'ta ektiğim maydanoz tohumlarında henüz bir hareket yok, dereotları haffiten filizlenmeye başladı...

Kryon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2012, 11:57   #315
Ağaç Dostu

Yeşile_Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2012
Bu sene maydanoz da ektim. Bir arkadaş bana tohum vermişti, onları kullandım. Bahçeye ektiklerim çıkmadı Balkonda saksıya ektiklerim geç de olsa çıktı, ancak çok cılızlar, bazılarının üzerinde beyaz lekelenmeler oldu. Sanırım torf toprağında çok iyi gelişmediler. Sadece bir saksıdan iyi verim alabildim. O saksıda geçen sene fesleğen vardı, kışın kurumuştu. Balkonda ,elimin altında maydanoz olması iyi oluyor. Hemen kırpıp, salatalara kullanabiliyorum.

Yeşile_Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2012, 15:07   #316
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Maydanoz ekilecek toprağı fırında 100-150 derecede 8-10 dk ısıtsak içindeki yabani bitki tohumları etkisizleşirmi acaba.Birde yabani ot tohumlarını öldüreyim derken toprağın özellikleride bozulurmuki...

çiftçi5234 beğendi.
ssengoren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2012, 15:20   #317
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-05-2012
az önce mutfakta kullanılan plastik çekmecelerden elimde boşta olanlardan birine toprak koydum vede topragı kapatacak şekilde üzerine yumurta kolisini yerleştirdim sonrasında çukur kısımlara 3 er tane maydonoz tohumu koydum üzerinede hafif toprak yani çekmeceye 150 kadar tohum attım bakalım 1 ay sonra durumları ne olacak elimde şu an tek bir yoğurt kovasında tek tohumdan çıkmış mayonoz var vede bana fazlasıyla verimli gibi geldi o yüzden daha da geçikmemek için şimdiden tohumları ektim, toprağ yatağınıda elimde var olan topragı ilk olarak kurumaya bırakmıştım onu eledim ince kısımla kaba kısmı ayırmış oldum sonrasında elimde sıcak komposttan eleme ile kalan bir miktar gübre ile karıştırdım vede bunları ilk olarak kaba toprağı döktüm çekmeceye üzerinede bu ince toprağı ve sonrasında kartonu yerleştirdim tohumları attıktan sonrada yine üzerine az miktardan bu ince topraktan attım şu anda bu şekilde yaptık bakalım eğer tutarlarsa çok düzgün çıkacak vede epey kahvaltıda tüketebileceğim en taze maydonozumuzu elde etmiş olucam bakalım hayırlısıyla
böylelikle toprakta farklı bitkilerin yetişmesi önlenecek vede bitki çok düzgün bir şekilde duracak aynı zamanda da toprak üzerine vuran güneşin toprağı ısıtma durumunuda bir miktar azaltıcak ve yine topraktan çıkan buharında karton önünü keserek topraktan su kaybını azaltıcak

islam_joker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2012, 15:13   #318
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ssengoren Mesajı Göster
Maydanoz ekilecek toprağı fırında 100-150 derecede 8-10 dk ısıtsak içindeki yabani bitki tohumları etkisizleşirmi acaba.Birde yabani ot tohumlarını öldüreyim derken toprağın özellikleride bozulurmuki...

Evet. Bozulur.

Bunun yerine, teli ince delikli bir elek ile eleyebilirsiniz. Ama daha sonra, elediğiniz toprağı biraz çakıltaşları (ya da Perlit gibi şeyler ile) harmanlayın ki, toprak sıkışmasın.

Çünkü, elenen toprak daha çok fazla sıkışır. Taşlar ile (ya da perlit gibi maddeler ile) sıkışmasını önleyeceğiniz için, bitkilerinizin hava almasını sağlarsınız.

Ben hep toprağı eleyerek yetiştiriyorum ve yabancı otlar nerede ise hiç çıkmıyor. Birkaç tane ancak oluyor.

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2012, 17:02   #319
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kryon Mesajı Göster
11 Ağustos'ta ektiğim maydanoz tohumlarında henüz bir hareket yok

Maydanoz tohumları, tıpkı kışın soğuk havadan olduğu gibi, yaz sıcaklarından da etkilenip, kolay kolay çimlenmiyorlar. Hava sıcaklığı ortalama 25 ile 20 derece arasında olduğu zaman, en ideal şekilde ve çabucak (2-3 hafta arası) çimlenirler.

Yani, tohumlar soğuk gibi çok sıcağı da sevmezler. Eğer uygun büyüklükte saksılara ekip, nispeten gölge ve serin bir yer bulursanız daha kolay çimlenirler (kışın'da tam tersi).

Benim de Temmuz ayında bahçede boş bir bölgeye ektiğim tohumlar hala çimlenmedi. Hava sıcaklığı 25 derece civarı olunca çimlenirler. Saksıya ve gölge bir yere ektiklerim ise, çimlendi.

Kryon beğendi.
Eski 07-09-2012, 22:37   #320
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayazkentli Mesajı Göster
Maydanoz tohumları, tıpkı kışın soğuk havadan olduğu gibi, yaz sıcaklarından da etkilenip, kolay kolay çimlenmiyorlar. Hava sıcaklığı ortalama 25 ile 20 derece arasında olduğu zaman, en ideal şekilde ve çabucak (2-3 hafta arası) çimlenirler.

Yani, tohumlar soğuk gibi çok sıcağı da sevmezler. Eğer uygun büyüklükte saksılara ekip, nispeten gölge ve serin bir yer bulursanız daha kolay çimlenirler (kışın'da tam tersi).

Benim de Temmuz ayında bahçede boş bir bölgeye ektiğim tohumlar hala çimlenmedi. Hava sıcaklığı 25 derece civarı olunca çimlenirler. Saksıya ve gölge bir yere ektiklerim ise, çimlendi.
Benim çocuklar çimlendi, büyüdü ve şaşırtıldı bile... Hasat etmeyi sabırsızlıkla bekliyorum...

Bu arada bilgi için teşekkürler.

Kryon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2012, 20:30   #321
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-11-2012
mükemmel birşey yaa fotoğraflar harika arkadaşlar bende dün ektim tohumlarımın bir kısmını deneyeceğim yeşillenmeye başladığı zaman sizlerle fotoğraf da paylaşacağım..

unforgiven35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2013, 00:00   #322
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-11-2012
evet 11. ayın 21 inde tohumları ektim fakat hala bir kıpırdanma yok neden böyle oldu anlamıyorum neden cıkmıyor olabilirler..evin içindeler oda sıcaklığında yetiştirmeyi deniyorum..en ufak bir kıpırdanma olmadı sebebi ne olabilir arkadaşlar?

unforgiven35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2013, 05:57   #323
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Eğer tohumları derine ektiyseniz, hâlâ kış olduğunu düşünerek çimlenmeyip yıllayabilirler Ben maydanoz tohumlarını ekerken üzerini toprakla kapatmıyorum.

Tohumları toprağa serpip, toprağın üst katmanını hafifçe karıştırıyorum ve yaklaşık 20 gün sonra çimleniyorlar. Bu yöntemi uygulayın bence

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2013, 14:43   #324
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Kışın, açık alanda ve yerde ekili olan maydanozların büyümeleri çok yavaş oluyor. (Toprağın soğukluğu etkiliyor).

Yalnız üst bölümü korunaklı bir yerde ve saksıda ekili ise'ler, çok daha çabuk büyüyorlar.

Fotoğraflarda ki, varil ve bahçede yerde ekili olanları aynı gün ektim ve tohumlar da aynı.

Aralarında ki fark açıkça görülüyor.

Yerde olanlar nerede ise 2 aydır aynılar. Varilde olanları ise kullanmaya başladık.

Name:  Saksıda maydanoz.jpg
Views: 7537
Size:  42.0 KB

Havalar her ne kadar mevsim normallerinin üzerinde ılık olsa da, gece soğukları açık alanda ekili olanların gelişimini çok yavaşlatıyor. Bunlar Mart'tan sonra coşmaya başlarlar. Zaten, kademeli olsunlar diye (hep daim taze maydanoz olsun diye), böyle ekiyorum.

Name:  Bahçede maydanoz.jpg
Views: 8216
Size:  68.1 KB

Eski 29-03-2013, 12:37   #325
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2012
Maydanoz

Tam yemelik oldu )

Eklenen Resimler

Lonicera beğendi.
mavisakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 17:05   #326
Ağaçsever

Boska's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Sadece maydanozlar değil, hepsi yemelikm olmuş sayın mavisakal
Ellerinize sağlık.

mavisakal beğendi.
Boska Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2013, 14:29   #327
Ağaçsever

candem's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2013
maydanoz için sebze coşturan kullanılır mı
birde ben saksıya maydanoz ekerken cimrilik yapmışım, ilkkez ektiğimden az ve seyrek ekmişi yeşerince farkettim. çimlenme oldu şimdi aralarına tohum eksem olur mu? bir zararı olur mu çimlenmişlere.

candem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2013, 15:29   #328
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

324 no.lu mesajda ki 2. fotoğraf'ta yerde görülen ve tüm kış mevsimi aynen duran maydonozlar, havaların ısınması ile birden büyüdüler.

Name:  yerde ki maydonozlar.jpg
Views: 6862
Size:  62.4 KB

Hülyab beğendi.
Eski 17-04-2013, 22:01   #329
Ağaç Dostu

torkulu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
iki hafta önce diktiğim maydanozlar şimdi bu halde. 10 cm oldular. daha büyük bir saksıya mı dikseydim onu düşünüyorum şu an.

Eklenen Resimler

torkulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2013, 22:07   #330
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2012
Geçen yıl becerememiştim ama bu yıl sanırım maydanozlarım güzel gelişiyor acaba maydanozda şaşırtma yapmanın faydası var mıdır daha iyi gelişmesi için?

Hülyab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024