agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni78Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-04-2007, 21:17   #1
Ağaçsever

antienflamatuar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Galeri: 1
Saksıda Lavanta Yetiştirmek

Lavanta (Lavandula officinalis)

Bu yazıyı okuyunca lavanta kokusuna olan burun hassasiyetim daha bir artmıştı. Bugün Ankara'da büyük marketlerin birinin bahçe bölümünde saksıda yetiştirilmiş lavantalar gördüm. Bir tane aldım. Enfes kokusu eve gelene kadar arabama bile sindi. Şimdi bu bitkinin Ankara'da saksıda yetiştirilmesi ile ilgili bilgi istiyorum. Araştırmalarım güneşi çok seven bu dış mekan bitkisinin saksıda da büyütülebileceği şeklinde. Tabi Ankara için uygun olan yazın güneş alan bir balkonda, kışın ise güneş alan bir cam kenarında. Bunula birlikte bu bitkiyi artık balkona koyabilir miyim, yoksa iyice yazın gelmesini mi beklemeliyim ? Bilgiler için sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Analitik Mesajı Göster
Bütün yazılarıı okudum 1 saatten fazla sürdü ve saksıda lavanta bakımı hakkında öğrendiğim herşeyi Bu mesajda topluyorum çünkü konu çok dağınık. Benden sonraki arkadaşlar bu mesajdan yararlansınlar.

+Sıcağı Güneşi Çok Sever.
+Dayanıklıdır.
+Kökü uzundur kazık köklüdür. 40-60cm derinliğinde saksı önerilir.
+Su'yun fazlası köklerini kurutabilir.
+Gübreyi fazla vermek yanlıştır.
+Nem olarakta ortalama bir nem de yaşar.
+Saksıdan toprağa ekince bir süre bol su ister.
+Su istediğinde yapraklarını aşağı sarkıtarak kendini belli eder.

Ekleme

+Toprağı konusunda ise tam bir karar olmasada hafif kumlu ve kireçli olmasında fayda olacağı görüşünde bir ortak fikir var.

okursan ve ceylincyl beğendi.
antienflamatuar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2007, 17:52   #2
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15

lanavtayı evimizde nasıl yetiştirebiliriz bir fikriniz var mı? tohum nasıl alınır?

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2007, 22:33   #3
Yeni Üye

saucedepoisson's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2007
la lavande

merhaba site
avignon'da camimin onunde saksi icinde lavanta besliyordum.cok buyuk bir saksi degildi ve evim kuzey cepheydi ama lavantam tarladakinden farksizdi tek farki tarlaya bakinca sanki dunya mora boyanmis havasi veriyordu ve harika bir koku kapliyordu etrafi.benim camimda ise mor yerini lilaya birakmisti kokusuda yaninda olunca aliniyordu.simdi istanbulda evimin caminda baslemek istiyorum burdaki evimde kuzey cephe.ama kafamda soru isareti var.olmesini istemem sonucta o da bir canli.bilmeyen varsa eger avignon guney fransa da oldugundan belki camimda yetisti lavantam.istanbulda kislari cok soguk oldugundan olur mu olmaz mi? simdiden tesekkurler
ciao

saucedepoisson Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2007, 23:23   #4
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Lavanta kışa dayanıyor ve güneşi seviyor.

Yasemin Deniz beğendi.
Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2007, 04:38   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Sayın Saucedepoisson, mesajlarınızda imla kurallarına dikkat etmenizi rica ediyoruz. Ayrıca sorularınızı ilk olarak forumda arayın, eğer o konuda açılmış bir başlık yoksa, ondan sonra yeni bir başlık açın. Forumda arama yapmak için sayfanın sağ üst tarafındaki arama kutusunu kullanabilirsiniz. Aradığınız bitkinin Türkçesini veya Latincesini yazabilirsiniz.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2007, 15:21   #6
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Lavantanın tohumu nasıl ?Dün lavanta çiçeklerini ovusturdum tohum bulurum umuduya (gerçi bulunurmu bilmem ama)içinden çok küçük siyah taneler çıktı bunlar tohummu?Tohumsa nasıl ekmeliyim?

Eski 12-09-2007, 10:56   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Onlar tohum, baharda tohum boyunun 2 katı derinliğe ekiniz. Üzerine ince kapak kullanınız.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2007, 12:10   #8
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Teşekkür ederim Sevgili todor..

Eski 27-09-2007, 14:13   #9
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Denemek için ektiğim lavanta tohumlarını bir türlü çimlendiremedim herhalde baharı bekliyorlar çünkü çıkmaya hiç niyetleri yok...

Eski 27-09-2007, 14:40   #10
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Bende denemek için tohumlar ektim ama çimlenmediler

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 14:51   #11
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Sebahattin Bey siz ne zaman ektiniz bilmem ama Sn GLCN 11.09.07 de tohumları bulmuştu.Hemen ektiyse eğer 16 gün olmuş demektir.Ancak 1 nolu mesajdan okuduğum kadarıyla çimlenme için 21 gün denmiş.Benim küçücük deneyimlerime göre tohumla işe başlayanların biraz sabırlı olması gerekiyor.Çimlenme süresinin üzerine 1 hafta daha koymalı bence.

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 15:09   #12
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Evet sevgili m.sema o tarihe yakın yani 1 veya 2 gün sapma olabilir ama o tarihi baz almak gerekir..Ozaman ben beklemeye devam edeyim bakalım ne çıkacak..Fidesinide bulamıyorum ki bu bitkinin o yüzden tohumdan devam...Teşekkürler bilgi için....

Eski 27-09-2007, 15:34   #13
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Sevgili Glcn

Benim ektiğim tohumlar çıkmadı. Ben de bizim parktaki lavantadan 2-3 çelik aldım. Yazın da denemiştim ama tam çiçeklenme dönemi olduğu için başarısız olmuştum. Şimdiki çelikleri, üstlerini deldiğim pet şişelerle korumaya aldım. Eğer tutarsa, bir tanesini sana gönderirim.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 15:54   #14
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Çok teşekkür ederim nevsune hanım insallah tutar...Benim aldığım tohumlarda parka ekilen lavantalardan(Bu yaz boyunca bol bol çiçeklerinden topladım zaten aman belediye duymasın) fide almayı başaramadım tutturamam diye birdeçelik almayı başaramadım o yüzden tohum aldım annemde üzülme havalar serinleyince (erken baharda) ben sana ordan çelik alırım belki tutturabiliriz diyor..Bu güzellikte fide olarak bulunmuyorki napalım ....

Eski 27-09-2007, 16:18   #15
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi M.Sema Mesajı Göster
Sebahattin Bey siz ne zaman ektiniz bilmem ama Sn GLCN 11.09.07 de tohumları bulmuştu.Hemen ektiyse eğer 16 gün olmuş demektir.Ancak 1 nolu mesajdan okuduğum kadarıyla çimlenme için 21 gün denmiş.Benim küçücük deneyimlerime göre tohumla işe başlayanların biraz sabırlı olması gerekiyor.Çimlenme süresinin üzerine 1 hafta daha koymalı bence.
Sema Hanım benim beklemem lazım demek ki . Nevsune hanımdan aldığım kekiklerim 1, 1,5 hafta gibi bir sürede çimlendiler. Ama lavantaları hala bekliyorum.....

Eski 05-10-2007, 11:05   #16
Ağaç Dostu

evrim's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2007
lavanta çok değerli bir bitkidir benim için. içeriğinde koku olan ne varsa hepsini lavantalı alırım. (yumuşatıcı,sabun,tütsü vs ne varsa)
yukarda biraz bahsedilmiş ama bir tane de ben ekliyim. yağlı cilt ler için lavanta yağı çok ideal bir temizleyici. sabahları kullandığınızda çok kısa sürede cildinizdeki yağlanmanın azaldığını farkediyorsunuz. ve gün boyunca cildinizde kalan hoş kokusu dikkatinizi sürekli uyanık tutuyor. eskiden esnaflar dükkanlarına giderken eşleri yakalarına lavanta yağı sürerlermiş. bu dikkati uyanık tutar hesap kitap alım satım işlerinde daha dikkatli oldukları için hata yapma oranları düşermiş. (ne kadar doğru bilmem ama çok mantıklı)

evrim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2007, 11:18   #17
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

24 gün oldu tohumlardan hala bir kıpırtıyok....

Eski 05-10-2007, 11:26   #18
Ağaç Dostu

evrim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GLCN Mesajı Göster
24 gün oldu hala bir kıpırtıyok....

acele etmeyin lütfen
arada kontrol edin fakat çok sık yerinden çıkarmayın bitkiyi. bu köklenmesini zorlaştırır. biz sera ortamında ürettiğimiz için sizin evde köklendirme süreniz mutlaka bizden daha uzun olacaktır. köklendirme ortamı olarak ne kullanıyorsunuz. her bitki aynı ortamda aynı şartlarda köklenmez çünkü.
bitkiye çıkardığınızda bakın bakalım alt kısmında çürüme kararma varmı. bu kararma çürüme varsa ve yukarıya doğru çıkıyorsa üzülerek söylemeliyim ki.bitkiniz tutmaz. fakat böyle bir durum yoksa sevinebilirsiniz. biraz daha beklersiniz ama köklenebilir. ayrıca lavanta çok su sevmeyen bir bitkidir ve güneşli yerleri tercih eder. buna da dikkat etmek lazım.

Eski 05-10-2007, 17:04   #19
Ağaç Dostu

Benim ektiklerimden bir tanesi çimlendi, geçen gün merhaba dedi bana

Eski 06-10-2007, 10:13   #20
Ağaç Dostu

evrim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sebahattin Sargın Mesajı Göster
Benim ektiklerimden bir tanesi çimlendi, geçen gün merhaba dedi bana
gözünüz aydın

Eski 06-10-2007, 10:47   #21
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Benim ektiklerimden bir şeyler çıktı ama bakalım.Bekliyorum.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2007, 13:13   #22
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Valla tohumları ektğim yerde yabini ot bile çıkmadı yanlış birşey var sanırım...

Eski 06-10-2007, 14:23   #23
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Sayın GLNC
Toprağı nemli tutun.Tüm gün güneş alan yere koyun.Benimkiler sonradan çıktı.15-20 günü buldu.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2007, 14:56   #24
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Teşekkür ederim sevgili elfogi dediğiniz gibi bir yerdeler sanırım onların canı çıkmak istemiyor...

Eski 16-11-2007, 02:01   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2007
Sayın GLCN,
Belediye duymasın diyorsunuz ama belediyenin park ve bahçeler bölümüne müracaat
etseniz size hemde saksı **** naylon da köklü olarak vereceklerine bahse girerim.Lavan
tayı iki kök ben de bahçeme diktim.Pazarda satılıyordu.Şimdi çok güzeller.

orcanöbekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2007, 10:28   #26
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Benimki işin şakası sevgili orcan ilk sefer ordan aldığım için öyle latifede bulunduk..Teşekkürler bilginiz için..

Eski 16-11-2007, 22:33   #27
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Çiçekli çiçeksiz görüntüsü de güzel, kokusu da. Forumlarda dolaşmadan önce evde **** balkonda yetiştirilebileciğini bilmiyordum. Agaclar.net kesinlikle bağımlılık yapıyor çeşit konusunda. Daha bu saatten yarın için balkonda lavanta saksısı için yer ayırdım bile Hepinize lavanta kokulu günler, geceler.

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2007, 12:55   #28
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iklimsiz Mesajı Göster
Çiçekli çiçeksiz görüntüsü de güzel, kokusu da. Forumlarda dolaşmadan önce evde **** balkonda yetiştirilebileciğini bilmiyordum. Agaclar.net kesinlikle bağımlılık yapıyor çeşit konusunda. Daha bu saatten yarın için balkonda lavanta saksısı için yer ayırdım bile Hepinize lavanta kokulu günler, geceler.
Ağaçlar.net her yönüyle bağımlılık yapıyor, Yalova'ya geleli 2 ay oldu, ağaçlar net'i okuyup özenerek aldığım çiçek, fide sayısı, mübalağa etmeyeyim ama, 30'u geçti, üstelik buradaki ev kira, İzmir'e dönüşte bir kamyonet veya kamyon tutacağım herhalde bitkileri geri götürmek için. Ev'i mobilyalı kiraladığım için 1 bavulla gelmiştik, dönüşümüz muhteşem olacak gibi geliyor bana.
Lavanta'nın 60 cm.lik kazık kökleri olduğunu okudum forum da. Ben de balkonda saksı içinde besliyorum, ama alt taraftaki yaprakları azıcık dökülmeye başladı, sanki saksısını azıcık derin seçmekte fayda var gibi geldi bana. Selamlar, sevgiler.

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2008, 12:43   #29
Yeni Üye

FİLO's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Galeri: 1

*** Bu Siteye Yeni Uye Oldum Ve Lavanta Yetistirmek Istiyorum...kokusunu Cok Seviyorum....sizlerin Bana Faydali Olabilecegini Dusundum....izmirliyim Ve çeşmede Yaşiyorum.....gecen Gun Izmirden Lavanta Tohumu Aldim.saticinin Soyledigi Gibi Ozel Torf Toprakta Aldim..saksiya Topragi Koyup En Ustune Lavanta Tohumlarindan Ektim...en Uste De 0.5 Cm Toprak Koydum Ve Karanlik Odada Biraktim 1 Hafta Orada Kalacakmis ....ama Bu Arada Su Verilecek Mi Bilmiyorum...yesermeye Baslayinca Disari Cikarin Guneş Gorsun Dediler Ama Bilmiyorum ....lutfen Bu Konuda Beni Bilgilendirin .....teşekkürler ...

FİLO Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2008, 17:42   #30
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Toprağı kontrol edip tamamen kurumasına izin vermeyecek şekilde az miktarda sulayabilirsiniz. Daha doğrusu nemli kalacak şekilde fısfıs yapmanız sanırım. Torf tamamen kuruyacak olursa sorun olabilir.

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024