View Single Post
Eski 07-04-2007, 20:17   #1
antienflamatuar
Ağaçsever
 
antienflamatuar's Avatar
 
Giriş Tarihi: 26-02-2007
Şehir: Ankara
Mesajlar: 55
Saksıda Lavanta Yetiştirmek

Lavanta (Lavandula officinalis)Bu yazıyı okuyunca lavanta kokusuna olan burun hassasiyetim daha bir artmıştı. Bugün Ankara'da büyük marketlerin birinin bahçe bölümünde saksıda yetiştirilmiş lavantalar gördüm. Bir tane aldım. Enfes kokusu eve gelene kadar arabama bile sindi. Şimdi bu bitkinin Ankara'da saksıda yetiştirilmesi ile ilgili bilgi istiyorum. Araştırmalarım güneşi çok seven bu dış mekan bitkisinin saksıda da büyütülebileceği şeklinde. Tabi Ankara için uygun olan yazın güneş alan bir balkonda, kışın ise güneş alan bir cam kenarında. Bunula birlikte bu bitkiyi artık balkona koyabilir miyim, yoksa iyice yazın gelmesini mi beklemeliyim ? Bilgiler için sonsuz teşekkürlerimi sunarım.Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Analitik Mesajı Göster
Bütün yazılarıı okudum 1 saatten fazla sürdü ve saksıda lavanta bakımı hakkında öğrendiğim herşeyi Bu mesajda topluyorum çünkü konu çok dağınık. Benden sonraki arkadaşlar bu mesajdan yararlansınlar.

+Sıcağı Güneşi Çok Sever.
+Dayanıklıdır.
+Kökü uzundur kazık köklüdür. 40-60cm derinliğinde saksı önerilir.
+Su'yun fazlası köklerini kurutabilir.
+Gübreyi fazla vermek yanlıştır.
+Nem olarakta ortalama bir nem de yaşar.
+Saksıdan toprağa ekince bir süre bol su ister.
+Su istediğinde yapraklarını aşağı sarkıtarak kendini belli eder.

Ekleme

+Toprağı konusunda ise tam bir karar olmasada hafif kumlu ve kireçli olmasında fayda olacağı görüşünde bir ortak fikir var.

 
antienflamatuar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön