agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni103Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-07-2007, 23:35   #31
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
En geç pazartesi sorun çıkmazsa yayınlarım...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2007, 23:51   #32
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Teşekkürler... Sabırsızlıkla bekliyorum.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2007, 23:57   #33
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Arkadaşlar,
Bundan daha güzel bir delilik olur mu? Bizler hepimiz Ağaçlar Net delisiyiz. Herbirimiz bir cevher. Damlalıklı sulamadan tutun da esmer pirinç mucizelerini bulan ender insanlar. Kimimiz çiçekleri pembe pembe fincanlarda yetiştiriyor, kimimiz kargo paketlerini pet şişelerle yapıyor daha neler neler. Sizleri bilmem ama bu orjinal buluşlar beni mest ediyor. Daha da deli, zır deli bile olmaya razıyım. sevgiler.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2007, 07:04   #34
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Sevgili nevsune çok teşekküler.

Selahattin Bey ben tatile çıkmadan açar mısınız lütfen. )
Sevgili Zenfree

Size 11 saatte ne kadar su harcandığını gösteren fotoğrafı yüklüyorum. Bu sözünü ettiğim 1 lt.lik süt pedi. En az damlatacak şekilde ayarlamıştım. Üstteki çizgi saat 19.15, alttaki çizgi sabah saat 06.30. Ne kadar az su harcanmış değil mi? Üstelik kuraklık korkusu yaşadığımız günlerde

Gözünüz hiç arkada kalmasın Bitkilerinizi damla sulama ile belki de bıraktığınızdan daha iyi bir halde bulabilirsiniz.

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2007, 16:46   #35
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Arkadaşlar ben bitkilerim ve hayvanlarım yüzünden tatile çıkamıyorum. Selahattin Bey bu başlığı bir an önce açarsa belki tatile çıkabileceğim. Ben bu durumu delilik olarak addediyorum. O kadar bitki delisiyim ki onlara birşey olmasın diye kendimden ödün veriyorum. Siteye de uğramadan edemiyorum. İşte Bitki delisi. Değil mi?

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2007, 18:01   #36
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Sevgili Nevsune bilgiler çok işime yarayacak. Teşekkürler...

Eski 16-07-2007, 08:41   #37
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Tam da tatile çıkmadan harika olmuş bu başlık Selahattin Bey'in açacağı başlığı da bekliyorum merakla. Gazeteli metodla ilgili bir sorum olacak. Gazete ıslanınca bitkinin çekeceği suya boyası da karışacak, bu sorun yaratmaz mı??

sdcrmn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2007, 09:01   #38
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Bu konuda bir önerim var;
Serum hortumu kullanabilirsiniz sorundeğil ancak; bidonu alttan delmeye gerek yok su dolumunda sorun oluşabilir en iyisi bence kapağı delmek gibi geliyor,
Yapılışı ;
istediğiniz ölçüde bidon alabilirsiniz kapaklı bidon ters çevrildiğinde kapaktan su sızmamalı bazı bidonların kapakları su sızdırıyor buna dikkat edilmeli, daha sonra kapağın tam ortasından bir delik açılmalı ancak açılacak delik akvaryumcudan alınacak hortum birleştirme aparatı ile aynı kalınlıkta olacak,kapak delindikten sonra bu aparat sıkı geçme olarak kapaktan geçirilir tabii aparat kapa geçirilirken çok az bir biktar silikon sürülürülürse yüksek basınçta bile sızdırma yapmaz,kapağın dışında kalana aparatın ucuna akvaryumcudan alınacak hava hortumu (şeffaftır) takılır ve yine akvaryumcudan alınacak hava motoru vanaları mevcut bu vanalar tekli,dörtlü,altılı ve onlu olarak mevcut bu vanayıda bağladıktan sonra hortumlarla dağıtım yaparak istediğiniz kadar saksıya su ulaştırabilirsiniz.
Bu arada; bidon saksıların üzerinde olacak ki, rahat su akışı olsun, hatta bu iş için birde duvara aparat yapılabilir, su doldurma işi ise; sadece kapağı yerinden sökceksiniz, bidonu doldurduktan sonra kapağı kapatıp bidonu ters çevireceksiniz hepsi bu kadar şimdi istediğiniz kadar tatile çıkabilirsiniz
Saygılar,

Not: Resim isteme olayına gelinirse maalesef bu yazdıklarımın resmi yok ancak arama yaparsanız web de saydığım malzemelerin hepsinin resmini bulabilirsiniz.

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2007, 14:38   #39
Ağaçsever

fiancee's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Tatile çıkarken çiçeklerimizi nasıl bırakmalıyız?

Arkadaşlar meraba,
4 gün sonra tatile çıkıyorum,yaklaşık 3 hafta yokum.Ama aklım şimdiden burada, çiçeklerim nolacak,ne yapmam lasım diye takıldı kaldı.Acaba en uygun ne şekilde bırakırsak en az zararla kurtarırım?Acil cevap bekliyorum sizlerden...Bu arada küpe çiçeğim var onu mutlaka birine bırakacam,dayanmaz biliyorum.Acaba çileğimide onla bıraksam mı,yoksa dayanabilir mi?
Sevgilerle,bol yeşil günler...

fiancee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2007, 15:46   #40
Ağaç Dostu

Malzemelerimiz bunlar. Bulabildiğim kullanılacak malzemeler:
(İçi saydam bir hortumu vardı kullandığım sistemi çekmek için söktüm. )1. cm ve daha kalın bir hortum, akvaryum hortumu, tarımsal amaçlı işlerde kullanılan spagetti hortum ve serum hortumuve bidon (tankımız).

Name:  malzeme2.jpg
Views: 20423
Size:  66.8 KB

Vanalarımız, damlatıcılarımız, hortumumuz ve su bidonumuz yakın çekim (Su bidonunun çıkışında hortumun ucundaki görünen vana olmalı ben sökemediğim için resmi öyle koydum).

Name:  vana.jpg
Views: 24697
Size:  48.1 KB

Name:  musluk.jpg
Views: 18074
Size:  37.7 KB

Name:  vana2.jpg
Views: 20315
Size:  47.8 KB

...ve son olarak sistem. Ben kendi odamda görüntü olsun diye kurdum ancak hortumun kalınlığına göre daha fazla sayıda serum hortumu ana hortuma saplanabilir su sızıntısı olmuyor. Ancak serum hortumunu birazcık yan saplamak gerekiyor veya ana hortumu daha kalın yapmak gerekiyor.

Sistemin sorunları:

1-Ben saydam kullandım (renkli görünmesinin nedeni içindeki kırmızı yosundur) ancak ana boru mutlaka koyu renkli hatta içine güneş ışığını geçirmeyecek şekilde koyu renkli olmalı (Mümkünse tüpçülerin kullandığıu gaz hortumu mavi renkli) nedeni ise hortumun içinde azda olsa durgun su bulunacağından ışığında etkisiyle yosun yapıyor ve hortumu tıkayabilir.

2-Bidonumuzda içi yosun bağlamaması için içi güneş görmeyecek şekilde olmalı veya ışık görmeyecek bir yere konulmalı.

3-Bidonun ağzı kesinlikle sıkı kapatılmamalıdır ki suyu salsın aksi halde vakum oluyor.

4-Serum hortumlarını bir arada götürüp saksıya yakın ayrılabilir.

Eklenen Resimler

justice, gulperi ve feyzi_48 beğendi.
Eski 16-07-2007, 15:54   #41
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Selahattin Bey çok teşekkürler...

Vanayı akvaryumculardan mı buluruz?

Eski 16-07-2007, 16:05   #42
Ağaç Dostu

Malzemeler damla sulama sistemleri satılan yerlerde ve dediğiniz gibi akvaryumcularda bulunuyor. Bunun dışında malzeme bulamayanlar bana özel mesaj atsınlar hangisinden ne kadar istiyorsanız size gönderirim.

Benim sistemimde iki adet vana var, büyük olan normal damlama sulama hortumu vanası, diğeri ise spatetti hortumu için mini vana (Bu benim daha çok hoşuma gidiyor). Hatta bu spagetti hortumun damlama için tüm aparatları var. Koyu renkli olmasından ve aparatları olmasından dolayı ben bu spagetti hortumu tavsiye ederim zira yosun sistemi bir tıkadımmı aklınıza gelmeyen başınıza gelir şaşarsınız. Ancak bir aylık bir süre için sistem makuldür.

Eski 16-07-2007, 16:12   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Selahattin bey !

Bunlar gerçekten önemli bilgiler eminim tatile çıkacak arkadaşlarımızın derdine derman oldunuz sağolun. Teşekkürler.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2007, 17:23   #44
Ağaçsever

fiancee's Avatar

Acaba daha kolay uygulanabilir bir yöntem var mı?Bende bebek var,bunu yapmak çok zor benim için(Kolay ama zor işte...

Eski 16-07-2007, 19:10   #45
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Ben herhangi bir bitkinin bir haftada susuzluktan olecegini sanmiyorum.

Tatile cikmadan guzelce sulayip gelince hepsini sag salim bulmak mumkun olur saniyorum.
Biraz da gunesten uzakta olursa tamamdir derim.
Yine de herkes icine dogani yapsin.
Iyi tatiller/

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2007, 19:16   #46
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fiancee Mesajı Göster
Acaba daha kolay uygulanabilir bir yöntem var mı?Bende bebek var,bunu yapmak çok zor benim için(Kolay ama zor işte...
1. sayfada daha amatör işi ama iş gören bir yöntem daha var, bir bakın isterseniz.

Eski 20-07-2007, 22:29   #47
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

İki sulama arası toprağın kurumasını beklediğimiz bitkilere bu sistem zarar verir mi acaba? Örneğin sardunyalar?

Eski 20-07-2007, 23:21   #48
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Sevgili Zenfree
Sanırım bu aralar gidiyordunuz. Pazartesinden itibaren yine sıcaklıklar artacakmış. Belki bir zarar olmaz. Yine de Selahattin Beyden öğrensek iyi olur. Bir ara ben de gideceğim, sizinle aynı kaygıyı taşıyorum.

Eski 22-07-2007, 21:06   #49
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Bu serum bağlama sistemini bir türlü yapamadım. Çünkü bidona bağladığım noktalardan su sızıyor ( hatta fışkırıyor) engelleyemiyorum.

Pet şişelere su doldurup saksılara batıracağım. Başka çözüm bulamadım.

Eski 22-07-2007, 21:58   #50
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Zenfree belki bağlantı noktalarını sıcak silikonla ya da soğuk silikonla( ben sıcak kullanırım bu tür şeylerde)kapatırsanız olabilir.

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2007, 08:48   #51
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Bu serum bağlama sistemini bir türlü yapamadım. Çünkü bidona bağladığım noktalardan su sızıyor ( hatta fışkırıyor) engelleyemiyorum.

Pet şişelere su doldurup saksılara batıracağım. Başka çözüm bulamadım.
Sn.Zenfree,
Sanırım yukarıda yazdıklarımı okumamışsınız pet şişenin neresinden delerseniz delin sızdırmayı hatta fışkırmaya engel olamazsınız bu nedenle her zaman kapaktan delik açmanız daha uygundur sebebi ise kapak istediğiniz kadar bulabilir veya uydurabilirsiniz.
serum hortumunun sıkı geçecek şekilde kapağı deldikten sonra piyasa da satılan silikon tüpleri mevcut ufak bir tüp bir çok yerde işinize yarar,
Hortumu kapakan sıkıca geçirdikten sonra hortumun ağız kısmını ısıtarak genişletiniz kapağın iç kısmına hotumun geçtiği yere hortumla birlikte silikon sürünüz ve hortumun genişletilmiş ağız kısmını kapağa yapışacak şekilde birleştirin silikonun kurumasını bekleyin.
Daha sonra su doldurduğunuz kabı kapakla kapatın bakalım sızdıracakmı?
Saygılar,

Bilgi için bir kaç resim umarım açıklayıcı olmuştur.

Eski 23-07-2007, 16:25   #52
Ağaçsever

fiancee's Avatar

Arkadaşlar,pet şişeleri suyla doldurup ters çeviriyoruz değil mi?Peki acaba kapağını delip falan mı koyuyoruz yoksa direkt ağzı açık olarak mı koyuyoruz?

Eski 23-07-2007, 16:29   #53
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Hakan Bey çok teşekkür ederim.

Eski 13-08-2007, 08:03   #54
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2006
Bu güzel bir yönteme benziyor.su miktarının ayarlanabiliyor oluşu tatil süresine göre sulama ayarlamasını mümkün kılacaktır.ayrıca büyük bir bidonla ve boru sistemi ile bir çok saksı bu şekilde uzun süre sulanabilir diye düşünüyorum.Ben suyu seven bitkiler için ya büyükçe bir leğeni su ile doldurup saksıları koyuyorum **** büyük bir torba içine koyarak torbayı suyla toldurup torbanın ucunu saksının ağzına bağlıyorum.büyük saksılar için ve suyu çok seven bitkiler için bu yöntemler şimdiye kadar işime yaradı.

namtha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2007, 08:23   #55
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Sn.Fiancee,
Kapağı deliyorsunuz aparatı silikonla veya japon yapıştırıcı ile yapıştırdıktan sonra, kuruduğuna emin olduğunuzda bidonu su ile doldurup kapağı sıkıca kapatıyorsunuz.Bidonu veya pet şişeyi ters çeriyorsunuz, su sadece borudan akacaktır istediğiniz saksıya uygulam yapabilirsiniz.
Saygılar,

Eski 21-08-2007, 13:06   #56
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Galeri: 21
Merhaba,

Bitkiyi hiç yerinden oynatmadan, pet şişelere su doldurup saksı toprağına dikkatlice gömerek de bir-iki hafta idare edebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken, gitmeden bir gün önce bu işi yapıp suyun uygun aralıklarla saksıya sızdığını görmek. Şişeyi gömerken çok ince bir ayar var. Bunu deneye yanıla bulabilirsiniz. Şişenin ağzını çok sıkı bastırırsanız saksıya hiç su sızdırmayabilir; az bastırırsanız su birden saksıya boşalabilir.

Eklenen Resimler

yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2007, 13:14   #57
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevil Mesajı Göster
merhabalar
bizim salon çiçeklerimiz 2 ay boyunca dayanabildiler. nasıl mı?
meşrubat pet şişelerini doldurup toprağa ters çevirerek yerleştiriniz bu su toprak ve bitki tarafından yavaş yavaş emiliyor böylelikle bitki susuz kalmıyor. biz bunu gitmeden bir ay önce mayıs ayında bir bitkimizde denedik olumlu sonuç alınca ayrılırken hepsinde uyguladık. önceki gün istanbul a gittik ve sonuç iyi suyu kolaylıkla alabilen bitkilerde hiç bir sorun yok saksı büyüklüğüne göre 1 ila 2,5 litre arasında değişen pet şişeler kullandık.
yalnız yapılmaması gereken bir şey suyu daha kısa zamanda alır diyerek kapakları kızgın şişle 2-3 yerden delip kullandık bu sistem eğer bahçe toprağı kullandıysanız fiyasko olabiliyor. suyu gören toprak katılaşıp delikleri tıkıyor. o yüzden kapaksız olmalı. ama bitkinizin toprağı torf ise kapağı delerek kullanma yöntemi çok daha uygun çünkü torf gevşek bir yapıya sahip olduğundan suyun hepsini çabucak alıp saksının altından akıtabiliyor. ve aynı şekilde hazırlayıp tekrar bıraktık böylelikle bütün yazı yalnız geçirmiş olacaklar.
bunu uygulayacak olan arkadaşlara tavsiyem en azından bir müddet deneyip ondan sonra bırakıp gitmeleri.
Merhaba, sizin mesajı okumadan yazınca öneriler çakıştı. Kusura bakmayın

yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2007, 21:03   #58
nil
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Herkese merhaba

Hepinizin yazdıklarınızı sonuna kadar merakla okudum. Fikir güzel ancak uygulamada niye kendinizi yokuşa vurdunuz anlayamadım Serum setinden sonrasını kastediyorum. Bekledim durdum birisi bir hastaneye gidip oradan birkaç kullanılmış serum şişesi rica etsin artık diye! Hemşire hanımlar seve seve verirler bu şişeleri. Eve gelir, ağzını açar, suyunuzu doldurur, yine kapatırsınız ağızlarını. Onların çok güzel lastik tıpaları vardır, su sızdırmaz -ama siz yine de bantlayın isterseniz; karınlarına sarılı plastik halkaları vardır, bir askıya, olmadı pencere koluna asarsınız şişelerinizi. Şimdilerde cam şişeler kadar naylon torbalar da kullanılıyor, onlar da olur yine. Aklınızda bulunsun.

popsie ve okursan beğendi.
nil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2007, 21:35   #59
Ağaçsever

elizabet's Avatar

Giriş Tarihi: 12-08-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabiat Mesajı Göster
Tatil süreniz ne kadar bilemiyorum ama evdeki saksılı süs bitkileriniz için bir önerim olacak. Bu iş için büyükçe leğenlere ve bol gazete kağıdına ihtiyacınız olacak. Gazeteleri leğenin dibine üst üste koyarak oldukça kalın bir katman oluşturup iyice suya doyurun. Daha sonrada saksılarınızı tabaksız olarak gazetelerin üzerine yerleştirin. Bitkiniz susadıkça suyu çekecektir. Tabii uzun bir tatile çıkıyorsanız tanıdığınız birine anahtar verip hiç olmazsa ara sıra gazetelere su çektirmesini rica etmelisiniz. Fazla ışık istemeyen çiçeklerinizde bu işlem için banyo küvetini de kullanabilirsiniz.
Arkadaslar bende 15 gun tatil icin gittigimde legeni suyla doldurup saksilari yerlestirdim yani saksilar yariya kadar suyun icinde biraktim yukardaki arkadain yaptigi gibi gazete koysaydim ciceklerimin hepsini iyi bulacaktim ama acelyalar haric diger cicekler sardunya ipek cicegi cam guzelim fazla su malesef koklerini curutmus cok uzuldum keske daha once bu yaziyi okusaydim neyse bundan sonra arkdasimin gazeteli veya serum olayini deneyecegim

elizabet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2007, 21:36   #60
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
Benim yontemim
Buyuk saksilara icin,pet siseyi suylan doldurup agzini iyice kapatin,kapagina cam civisiylen bir kac delik acin ve siseyi saksiya bas asagi gomun. Usttende bir delik acin vakum olayi icin
Saygilar

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024