agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni472Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-07-2007, 09:24   #61
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi Mesajı Göster
Domates gölgede olur mu?Benim garibanlar tüm gün güneş altında çiçekler kuruyor.
Aynı problemi ben de yaşıyorum, salatalıklarımın haşlanması gibi domatesler de haşlanacak diye korkuyorum. Akşam eve gittiğimde saksıları yanıyor resmen. Toprak çok ısınmış oluyor. Neredeyse sabah akşam suluyorum ama eve gittiğimde yaprakları büzüşmüş oluyor, su verince canlanıyor. Bugün saksıları sadece bitkilerin üstü direk güneş alacak şekilde yerleştirdim balkona, saksılar direk güneşe maruz kalmayacak şekilde. Bakalım işe yarayacak mı...

sdcrmn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2007, 22:54   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Saksıda domates olur mu?

http://www.nellystomaten.com/tomateninpotbasket.htm

"Saksıda domates olmaz " diyenler linke bir göz atsın lütfen...

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2007, 12:52   #63
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Çok güzel fotoğraflar. Bu sene anneme hediye hazırlamıştım saksıya. Çok ta bol domates oldu üzerlerinde. Seneye çiçeklerle aranjman yapıcam bu fotoğraflardan sonra

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2007, 17:06   #64
Ağaçsever

ceviz's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2007
Bu da benim domatesim. Henüz üç haftalık ve gayet sağlıklı. İki gün önce çiçek açtı. Bu yüzden şu sıralar çok fazla sulamıyorum. Bu arada çekim kalitesi için özür dilerim. Sanırım bitkiyi bir sopayla destekleme zamanı geldi.

Eklenen Resimler

ceviz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2007, 17:14   #65
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Merhaba Ceviz

Saksınız küçük mü, bana mı öyle geldi? Benim bildiğim domatesin en az 40-50 cm. derinliği olan hatta büyük boy tenekelerden hoşlandığıdır

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2007, 21:12   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2007
Benzer büyüklükte bir saksıda bende yetiştiriyorum. En büyük sıkıntı yer yetersizliğinden olsa gerek bir tane domates oldu üstünde.

Haftaiçi onu kopardık şimdi bir tane daha domates var üstünde onu bekliyoruz.

Saygılar

Eklenen Resimler

Düzenleyen AtakanKaraman : 14-07-2007 saat 21:14 Neden: resim eklemek
AtakanKaraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2007, 12:36   #67
(sercan)

Giriş Tarihi: 04-04-2006
Evet. domatesin kokleri dar alanlardan pekte hoşlanmaz.ayrıca uzerındekı tek domateste de sanırım cicek ucu curuklugu var.ama yanılıyorda olabılırım?
varsa kalsıyum takvıyesı yapmak gerekebılır.nerden bulabılırızkı dersenızde yumurta kabuklarını topragına ufalıyabılırsınız.belkı hemen olmaz ama ılerde faydasını gorursunuz.

durustsahtekar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2007, 15:07   #68
Ağaçsever

domatesin yan dallarını budasam...

Hangisi olduğunu karıştırdım ama ilk resimde soldaki cherry diğeri normal domates sanırım. Cherryde irili ufaklı 40 tane meyve var. Ama boyu çok uzadı ve çok fazla dalı vardı dayanamadım budadım Bu budanmış hali. Yan dallardan üzerinde çiçek olmayanları kestim, yanlış mı yaptım acaba? Eğer yanlış yapmadıysam 2. resimdeki normal domatesimi de budamayı düşünüyorum, sizce de çok yeşile kaçmışlar mı? Onu da budasam biraz Bunun üstünde 5-6 tane domates var, bu boyuta göre normal mi, yoksa besini yapraklara mı harcıyor sizce?

Eklenen Resimler

Eski 17-07-2007, 09:24   #69
Ağaçsever

Selahattin Bey lütfen nolur bir el atın domateslerime Dayanamıyorum budayacağım hepsini

Eski 17-07-2007, 09:44   #70
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sevgili sdcrmn, bitkilerinizle çok fazla uğraşıyorsunuz. O kadar ki artık onlara zarar verdiğinizi düşünüyorum. Oysa sadece dengeli olarak su vereceksiniz, varsa koltuk budaması yapacaksınız ve yine eğer bitki sizin boyunuzu geçmişse tepe sürgününü keseceksiniz ve artık bitki büyümeyip üzerindekileri büyütüp çiçek açacak. Hepsi bu kadar.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2007, 10:44   #71
Ağaçsever

Evet biraz fazla sardım galiba

Eski 17-07-2007, 12:19   #72
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Selahattin bey, benim cheery domateslerde bol biktarda meyve var. (bahçede olanlar, yaprakları yanmıştı aşırı gübreden hatırlarsanız)
Sorun şu, bu meyveler çok küçük.
En irisi misket kadar en küçüğü nohut.
Bunun nedeni nedir?

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2007, 12:41   #73
(sercan)

cinsi öylee

Eski 17-07-2007, 12:44   #74
(sercan)

Bu arada domatesleri budarken salkımın altında bir yaprak kalacak sekılde olmasına ozen gosterınız.ayrıca fazla salkımlarıda seyreltebilirsiniz.boylelıkle bıtkı meyvesını daha kısa zamanda olgunlastırabılır.bunun yanında govde ve yan dalların bırlesım yerlerınden dala benzer cıkıntılarda olacaktır ki bunları temızlemenızıde tavsıye ederım.hiç bir işe yaramazlar.artık gerisi sizlere kalmış

Eski 23-07-2007, 10:06   #75
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Domatesim

Resimde görünen domatesimi dün akşam bu halde oldunu fark ettim. Aceba neden böyle oldu?

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2007, 11:02   #76
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
http://www.agaclar.net/dergi/dergiarsiv.html

Temmuz sayısındaki domates hastalıklarına bakabilirsiniz...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2007, 11:24   #77
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
http://www.agaclar.net/dergi/dergiarsiv.html

Temmuz sayısındaki domates hastalıklarına bakabilirsiniz...
Sn.Manila,
Sizin vermiş oldunuz linke baktım ve tek tek inceledim ancak bendeki hastalıkmıdır bilmem ancak incelediğim kadarı ile de sorunumu çözmüş değilim maalesef....
Saygılar,

Eski 23-07-2007, 11:34   #78
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakan KINACI Mesajı Göster
Resimde görünen domatesimi dün akşam bu halde oldunu fark ettim. Aceba neden böyle oldu?
Hakan Bey, sanırım probleminiz Domates Mildiyösü, şurada detaylı bilgi var

Benim domateslerimi de mahvetti bu sene Çözüm olarak Bordo Bulamacı öneriliyor, zirai ilaç bayilerinde bulabilirsiniz.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2007, 11:50   #79
Ağaç Dostu

Bordo bulamacı sanırım fideyken atılmalı...sonrası için yani domates olgunlaşınca ve hastalığa yakalanınca etkili olmuyor.

Yine sağlam domatesler üzerine bordo bulamacı püskürtülürse insan sağlığına zararlı diye biliyorum.

Eski 23-07-2007, 13:15   #80
Ağaç Dostu

Bordo bulamacı (Bakır sülfat) koruyucu ilaçlama yapar yani bitkinin veya meyvenin yüzeyine yapışır sistemik olmadığından bitkinin bünyesine geçmez. Kısaca sevgili denizakvaryumu, olayı yanlış biliyorsunuz. Bitkide koruyucu ilaçlama hasat boyunca devam ettiğinden bitkiden verim alındığı sürece koruyucu ilaçlama devam etmelidir. Sadece bordo bulamacından başka bir fungusitle alternatifli atılmalı ki hastalık bağışıklık geliştirmesin. Yani bir ilaçlamada birisi diğerinde birisi atılmalı.

Eski 23-07-2007, 13:46   #81
Ağaç Dostu

Peki bordo bulamacı atıldıktan kaç gün sonra hasat yapılmalı?

Eski 23-07-2007, 14:26   #82
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Burada sadece bakır sülfat denilmiş ama verilen linkte bir kaç tane ilaç isimi yazılı kafam karıştı eğer sadece bakır sülfal ise elimde toz halinde mevcut bunu sulandırarak fıs fısla tüm domatesleri ve biberlerimi ıslatacakmıyım yoksa toz halinde serpecekmiyim sadece bakır sülfatı yoksa zirai ilaç satanlardan Bordo bulamacı olarak satın alıp bunu mu uygulayacağım anlayamadım...
Saygılar,

Eski 23-07-2007, 14:45   #83
Ağaç Dostu

Bakırlı ilaçların tamamı ister bordo bulamacı olsun, ister göztaşı olsun ister ıslanabilir toz olsun koruyucu ilaçlama yapar. Ne kadar önce **** ne kadar zaman sonra hasat yapacağınız önemli değildir (yinede ambalaj üzerindeki kriterlere uyunuz) zira meyveyi hasat ettikten sonra güzelce yıkayın yiyin yeterlidir. Ancak kafayı çalıştıracak olursanız önce hasat yapıp hemen ardından ilaçlama yaparsanız daha mantıklıdır diye düşünüyorum sonuçta meyveyi boşuna bakırla yıkamanın alnamı ne olaki. Mücadelemiz fungusla yiyerek imha edeceğimiz meyveyle değil. Birde genelde 2 ilaçlama arasındaki süre genelde 15 gündür buda ilaçtan ilaca tavsiye dozuna göre değişebilir.

Eski 24-07-2007, 15:30   #84
Ağaçsever

Bir domatesimin ve biberimin toprağında sanki küflenmiş gibi beyazlık var, fazla değil ama normal midir?

Eski 24-07-2007, 18:12   #85
Ağaç Dostu

Normaldir. Toprağınızın asit karakterde olduğunu gösterir. Eğer o renk beyazsa asit, maviye çalan bir renkteyse alkali toprağınız var damektir.

Eski 17-12-2007, 21:10   #86
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arzu Kasapoğlu Mesajı Göster
Tekin Bey'in elindeki domates tohumları Malinaya ulaşabilirse hepsi bir seferde gönderilebilir sanırım.

Bu kadar farklı türde dometes tohumunu kaçırmak istemem.
Yalnız bu konuda dikkat edilmesi gereken bir şey var. PDA, pembe domateslerin saflığının korunması ve melezleşmemesi adına farklı türlerin bir arada yetiştirilmesini doğru bulmuyor. Benim geçen yıl Mersin Kazanlı beldesi menşeli domates tohumlarından olanlarla, bu yıl denemek istediğim başka yöreye ait domatesleri bir arada yetiştirmemem rica edildi.

Örneğin Arzu'cuğum sen aldığın farklı türlerdeki domatesleri aynı yerde yetiştirmeye kalkarsan, bir süre sonra birbirlerinden etkilenip genlerinde değişim yaşayabiliyorlarmış. Hani aynı birbirlerinden etkilenmeleri için yanyana bıraktığımız farklı renklerdeki menekşe, sardunya ve petunya örneklerinde olduğu gibi.

Bu konuda Mine Hanım ve Selahattin Bey de bize daha geniş bilgi verirler sanırım.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2007, 21:38   #87
Ağaç Dostu

Domateslerde izolasyon mesafesi 0 m dir. Yani iki ayrı domates çeşidi arasındaki mesafe sıfır metredir. Kendine döllenen bir bitki olduğu için yabancı tozlaşma oranı çok düşük rakamlardadır.

Eskiden bu mesafe 50 m idi ancak ıslah tecrübeleri bu mesafeyi sıfırlamıştır. Kısaca tarlanın bir ucunda bir çeşit domates diğer ucunda başka bir domates yetiştirmenin hiç bir mahsuru yoktur. PDA deyince sanki domatesin safiyetini sağlayan bir mekanizaymış gibi algılanıyor. Oysa saflığı koruyan bir oluşumun en azından ıslah bilgileriyle de kendilerini yenileyip bu işin genetik mekanizmasını da birbirlerine tavsiye etmeliler.

PDA'yı bir zaman takip ettim. Hatta üye de olmaya çalıştım. Ancak kendileri oluşturdukları kuralları gereği üye olma yeterliliğine ulaşamadım bu anlamda bana göre ya ben onlara göre yeterli değilim veya onların insanlarda aradıkları yeterliliklere üye olmak konusunda iyi cevap veremedim. Elinde 250 pembe domates tohumu olup her tohumu kendisi elleriyle ayırmış olan birisi için acaba ben mi kaybettim onlar mı bilemiyorum.

Pembe domates hakkında dergimizin Temmuz sayısında ülkemizin 25 yıllık yerli sebze tohum üreten firması Bursa Tohum'dan aldığım bilgilerden derlemeler bulunmaktadır. O yıllarda ticari değerinden dolayı ülkemize girmiş olan bu çeşit ki pembe domates olarak adı "marmande" dir hatta Bursa Tohum firmasının ortaklarından Sevgili Ali ERKMEN ağabeyimden aldığım bilgiler bu işin ticari boyutlarını da içermektedir.

Ayrıca o yazımda pembe domatesden nasıl tohum alınır değindiğim gibi dergimizin sonraki aylarında sebzelerden tohum alınması konusuyla da özellkle domatesden nasıl tohum alınır açıkladım.

scaly ve Jakin beğendi.
Eski 17-12-2007, 21:52   #88
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Bilgilendirme için teşekkür ederim Nevsune Hanım, Selahattin Bey.

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2007, 22:21   #89
Ağaç Dostu

İzolasyon mesafesi demek iki aynı çeşit bitki arasındaki mesafe demektir ıslahçılar tedbir için 50 metre mesafe komuşlar ancak çiçeğin ve bitkinin yapısı tanındıkça bu mesafye gerek olmadığı anlaşılmış. Örneğin biberde durum böyle değildir hala 250 metre izolasyon mesafesi biberlerde korunuyor. Böcekler ve rüzgar bu tür bitkilerde (Kendinde döllenen bitkiler) tozlaşmada etkili değildir zira dişi organın etrafını erkek organlar örtmüştür ve dışardan toz gelmeden erkek toz direkt dişicik tepesini döller.

Resimde bir domates çiçeğini görüyorsunuz. Dişicik tepesi uzamış ve erkek çiçeğin üzerine çıkıp ileriye doğru gitmiş. Bu ilerleme esnasında dişicik tepesi erkek çiçek tozlarına da dokunarak dışarı çıkar bu esnada çoktan döllenmiştir.

Name:  domates1.jpg
Views: 11805
Size:  11.6 KB

Yine aşağıda Olgunlaşmamış bir domates çiçeğinde erkek organların dişicik etrafında nasıl sarılı olduğunu ve dişiciği nasıl kapattığını görebilirsiniz. Çiçek olgunlaştıkça dişicik uzar ve ortamndan dışarı çıkarken döllenir. Bu esnada böcek gelse bile **** rüzgar dişcik bulamadığı için tozlar döllemede yapamaz. Hibritleme yaparken işte o saran erkek organlar olgunlaşmadan yani tozlama olmadan alınır ve başka bir çeşidin çiçekleriyle elle döllenir. Burada ayrıca bu işlemi görebilirsiniz.

Name:  domates 2.jpg
Views: 12906
Size:  21.5 KB

scaly beğendi.
Eski 18-12-2007, 20:44   #90
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
Selahattin Bey , verdiğiniz güzel bilgiler için teşekkür ederim.

Oyaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
domates

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024