agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni164Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-02-2009, 19:24   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi biber2007 Mesajı Göster
Roka yetiştirmeye çalıştım fakat bilgilerini tam okumamışım herhaldeki ki, (daha 1 aydır bitki yetiştirmeye başladım,(buda bahanem olsun.))çok sık aralıklarla ekmişim hadi seyrelteyim dedim bu kadar sıklıkta her seyreltmeye çalıştığım bölgede bir terör esti hepsi elime geldi yılmadım, aşırı sulamışım sanırım boyları çok uzun oldu yılmadım, (bu arada resimde önde dereotları ekili arada çıkış farklarını tahmin edin artık roka almış başını gidiyor dereotundan ses yok ama sonraları onlarda çıktı ölmemişler yani.) Dün gece yağmur yağdı aşağı yukarı 10 gündür gece gündüz balkonda gölgede olan fidelerim tarumar (3 ve 4. sıradakiler)(bu arada küçük misafirime dikkat ettinizmi roka ve dereotunu seviyor herhalde !!!) oldu e tabi yanında dere otlarımda öylece kalakaldım ama gene yılmıyacağım da elim kolum bağlı kaldı şimdi bu durumda ne yapıcam ben!!! İlk diktiğim tohumlar bunlar yaşasınlar istiyorum. (Bu arada 22 günlükler.Tabi alttaki iki fotoğraftakinler üstteki iki fotoğraftakinler 10-11 günlükler.)
arkadaşlar acilen dereotu yetiştiriciliği hakkında bilgiye ihtiyacım var..çok küçük bir alanda tohumdan net 25 canlı dere otu bitkisi yetiştirmem gerekiyor.bu konuda bana yardımcı olurmusunuz ..teşekkürler..

pamukseram Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2009, 21:43   #62
Yeni Üye

sulty's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
pencere önü saksısına roka tohumlarını ektim bugün, havalar soğuk gittiğinden güneş görecek şekilde kalorifer üstüne koydum, umarım çimlenir ve de güzel güzel büyüler.

sulty Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2009, 13:05   #63
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-09-2008
Merhaba,
Rokaları ablamdan istediğim hasır sepetin içine serptim ama roka konusunda bir sorum olacak:
Rokaların resimlerine baktığımda hep sıkışık ekilmişler acaba nasıl gelişiyor gelişmeisnde sorun olmuyor mu? optimum ne kadar aralıkta olmalı ve kap derinliği kaç santimetre olmalı zira bir kiloluk sarelle kabına dikmek istiyorum altına delik açıp ve bir parmak derinliğinde sadece..sice yetişir mi..?

alaaddin23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2009, 23:13   #64
Ağaç Dostu

mel-i's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2008
Galeri: 1
Merhaba,
Bunlarda benim yetiştirmeye çalıştığım rokalar...
İnsan bunları yemeye kıyamaz ki !!

Eklenen Resimler

mel-i Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 17:21   #65
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Roka tohumları kolay çimleniyor, bu nedenle tohumları ne kadar seyrek atarsam atayım yine sık çıkıyor. Böyle olunca da gelişemiyorlar.

Aralarından zayıf olanları ayıklamak gerekiyor, biraz büyüyünce yenebilecekleri kökleri ile alıp kullanabilirsiniz. Aralarında en az 4-5 cm (bu konuda emin değilim ama sık olunca gelişmiyor) kalana kadar rokaları bu şekilde kullanabilirsiniz, daha sonra kullanacaklarınızın köklerini bırakıp, üstten kesebilirsiniz.

Sn. Alaaddin23, kabınızın derinliği ne kadar bilmiyorum (tahminim dondurma kapları gibi) ama tadımlık yetiştirebilirsiniz.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 18:21   #66
Ağaç Dostu

mel-i's Avatar

Sayın nurbahar benim rokalar için ne diyorsunuz ?
İlk girişimim ve acemice , balkonumda büyük saksıda saksının diğer yarısındada maydanoz tohumları var ama onlar daha geç çıkıyor herhalde..
teşekkürler..

Eski 11-03-2009, 18:33   #67
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sn. Mel-i benim rokalar da bu sıklıkta çıktı. Özellikle çok yoğunolan yerleri şimdiden ayıklasanız iyi olur(1. resimde sol alt köşe gibi) . Diğerlerini de (2. resim sağ kenar) yazdığım gibi, yenecek kadar büyüdüğünde köküyle alarak seyreltirsiniz .

Bir kök size kocaman ve bir sürü yaprak verecek, seyreltmeye kıyamazsak büyümeleri engelleniyor.

Maydanozlar yaklaşık üç haftada çıkıyor. Balkonunuz salyangozların ulaşabileceği yerdeyse dikkat! Rokayı çok seviyorlar.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 23:20   #68
Ağaç Dostu

mel-i's Avatar

Nurbahar hanım'a
Teşekkür ederim yorumlarınız için . Evim 2. kat umarım gelmeye kalkmaz salyangozlar.
Rokalarımı onlara yedirmem )

Eski 01-04-2009, 17:27   #69
Ağaç Dostu

radem63's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2008
Galeri: 2
Pazardan aldığım rokaların arasında köklü olanları saksıya ekmiştim.
Şimdi tepesinde çiçek açacak ,çiçek açınca tohum alma şansım olabilirmi acaba?
Rokadan tohum alan arkadaşlar tohum nasıl aldınız?

radem63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 18:13   #70
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi radem63 Mesajı Göster
Saksıda gelişip çiçek açmaya başladıklarına göre sağlıklılar. O çiçekler ilerde börülceye benzer tohum kapsülleri oluşturacaklar. Bu kapsüller dalında kurursa kendi yarılıp tohumları toprağa serpilirler. Tohum kapsülleri kurumaya başladıklarına (yeşilken değil) koparırsanız kenarda kurutup tohumları çıkarırsınız.

Birol Ketenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 18:19   #71
Ağaç Dostu

mel-i's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi radem63 Mesajı Göster

radem bu iş biraz zahmetli olabilir. İsterseniz ben size roka tohumu gönderebilirim. Balkonda saksıya dikmek için biraz fazla almışımda..

Eski 01-04-2009, 18:31   #72
Ağaç Dostu

radem63's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2008
Galeri: 2
Pdabirol cevabın için çok teşekkür ederim.

Sevgili Mel-i teklifin için çok teşekkür ederim.Ama balkonumda kısıtlı yer olduğu için hayır diyeceğim.Kusura bakmazsın umarım.

radem63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2009, 19:44   #73
Ağaçsever

işte rokalarım

Yangın merdiveni de olmasa nereye yerleştirecğeim sizleri

Bu arada seyreltebildiğim kadar seyrelttim fazlasına kıyamadım sorun olur mu sizce? ilk deneyimim..yanda da dondurma kutusuna aralıklarla ektim bakalım büyüyecekler mi?

Eklenen Resimler

Eski 07-04-2009, 07:44   #74
Ağaç Dostu

mel-i's Avatar

Sayın alaaddin23 ,
Gelişmeleri sağlıklı ve güzel görünüyorlar. Sepet ise çok yakışmış. Ellerinize sağlık.

Eski 07-04-2009, 16:14   #75
Ağaç Dostu

mel-i's Avatar

Minik rokalar

İlk hasılat ve rokaların durumu ...
Yalnız çok sinek oluştu balkonda , nasıl kurtulabilirim?

Eklenen Resimler

Eski 07-04-2009, 18:42   #76
Ağaçsever

Teşekkürler sayın mel-i
yalnız sizin resimdekilerdeki rokalar için ilk hasılat demişsiniz henüz erken değil mi?

Eski 07-04-2009, 18:52   #77
Ağaçsever

yangın merdiveni sera'm:)

fikirlerinizi bekliyorum (özellikle dereotu hakkında çok mu sık dikmişim? diğer kiraz domateslerde seyreltme yapacağım ama dereotu ve roka aynen kalacak)

Eklenen Resimler

Eski 07-04-2009, 18:58   #78
Ağaç Dostu

mel-i's Avatar

Onlar seyreltmek için kopardıklarım , farkettiyseniz çok sıkışık durumdalar ama kıyamıyorum koparmaya. Bu minikler bile yetiyor kendiniz yetiştirince...

Eski 07-04-2009, 22:57   #79
Ağaçsever

anladım. ben de aynı sıkıntıya düşüyorum. ama deneyim oldu artık seyrelterek ekiyorum sonrasında canlarına kıymıyorum. hem günah hem israf
Bu arada yeri değil belki ama aklımdayken sorayım:
tohumların son kullanma tarihleri var mıdır? ben yaklaşık 3 sene önce tohum almıştım paketi açtım geriye kalanları dikiyorum çoğu çimlenmiyor. ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım..saksılar boş bekliyor.. peki çimlenmiyorsa tarihi bir hurma tohumu bulmuşlardı çimlendirmeyi düşünüyorlardı...? neyse bilen bir kişinin yorumunu bekleyelim..

Eski 14-05-2009, 16:49   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-02-2008
merhaba;bende maydanoz,dereotu ve roka yetiştirmeye çalışıyorum.Rokalarım ikinci gün çıkmaya başladı fakat yaklaşık 2-3 cm kadar olunca hepsi boyunlarını büküp toprağa serildiler,şimdi canlanmıyorlar sap kısımları ip gibi ince kalıyor ve elimi deydirdiğim anda kopuyorlar acaba nerede hata yapıyorum? lütfen yardım edin yoksa bir saksı rokam ziyan olacak.Halbuki ben onları afiyetle yiyeceğim zamanı dört gözle bekliyorum.Birde maydanoz,dereotu ve rokaları kaç günde bir sulamam gerekiyor?ben hergün bolca suluyorum acaba bu yüzden rokalarım mahvolmuş olabilirmi?

doren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2009, 23:49   #81
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2006
Doren, evet gövdedeki incelme dolayısıyla boyun bükme ve kopma kesinlikle fazla sulamadan kaynaklı. Sulamanızı yarı yarıya azaltın bence. Saksı büyüklüklerinizi bilmiyorum ama ben toprağın kurumasına yakın azar azar su veriyordum.

velveteen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 06:28   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi velveteen Mesajı Göster
Doren, evet gövdedeki incelme dolayısıyla boyun bükme ve kopma kesinlikle fazla sulamadan kaynaklı. Sulamanızı yarı yarıya azaltın bence. Saksı büyüklüklerinizi bilmiyorum ama ben toprağın kurumasına yakın azar azar su veriyordum.
yardımınız için çok teşekkür ederim; annem tohumu ilk ektiğinde çimlenene kadar çok su dök demişti sanırım bu sulama şeklini ben biraz abarttım umarım geride kalan rokalarımı kurtarabilirim teşekkürler.

doren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2009, 09:13   #83
Ağaç Dostu

kızılelma's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
bende forumdan bir arkadaşın gönderdiği roka ları buğün ekecem çıkdıklarında burada resimliyecem

kızılelma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2009, 14:02   #84
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2008
Benim de balkonumda rokalarım var bütün bir yaz boyunca gölgede tutarak ve susuz bırakmayarak roka yedik. Bu aralar tadları iyice acılaşmaya başladı. Rokaların niye acılaştığını bilen varmı acaba?

lovejoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2009, 15:50   #85
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-09-2009
Öncelikle herkese merhabalar...
Bugün roka tohumu aldım bende.. Tohumu satan adam serpin üzerinede hafif toprak örtün dedi. Bundan önce ki denememde toprakla tohumları karıştırmışım birbirine saksıya koymuştum. Ama daha çimlenmeden küçük kuzenim balkondan aşağıya dökmüştü. Şimdi nasıl eksem bilemedim. Adamın dediği gibi mi yapsam yoksa eski yaptığım gibi mi?

Dangerously34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2009, 20:37   #86
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2009
çok iyi arkadaşım

vatan24gurbet34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2009, 11:27   #87
Ağaçsever

Rokalarıma sanırım bir hastalık bulaştı. Yaprakları bordo rengine dönmeye başladı ve üzerlerinde beyaz lekeler var. Bu durumda neler yapabileceğim konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim

Eski 04-12-2009, 15:20   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2009
bu rokalar kapalı alanda değilmi,

MEHMETKE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2009, 13:11   #89
Ağaçsever

hayır balkonda açık alanda. Antalyadayım sabahdan saat 14 e kadar güneş alıyor. Güney cepheye bakıyor.

Eski 29-12-2009, 08:41   #90
Ağaç Dostu

Eovyn's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2009
Manavdan aldığım rokalar köklüydü. Alacağımı aldıktan sonra; en içte kalan minik yaprakları üzerlerinde bırakarak bu kökleri toprağa yeniden diksem acaba gelişmeye devam ederler mi?

Eovyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024