agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni1278Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-12-2015, 09:06   #211
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-05-2014
ebaydan linkteki kurutulmuş biberleri sipariş vereceğim. sahte çıkma veya çekirdeksiz çıkma ihtimali nedir fikri olan varmı

Dried Chilli Collection - Carolina Reaper - Ghost Pepper - Moruga Scorpion - 10g

erkanbey beğendi.
kolcay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2015, 14:43   #212
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Sevgili kolcay sen zaten carolina yetiştirdin,neden kurutulmuşunuda satınalıyorsun ki anlamadım?

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2015, 15:34   #213
Ağaç Dostu

karşılaştırmak için biberler istediğim acılıkta olmuyor bi karşılaştırayım dedim.

Eski 17-12-2015, 18:49   #214
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Kışın güneşsiz ortamda yetişen biberle yaz sıcağında yetişen biberin acılığı illaki aynı olmayacaktır ama sonuçta carolina yani.Bende 3 senedir yetiştirdiğim acı kıl biber var şu anda bir kök var biberleride var inan nefes kesiyor diyebilirim 😀 bu sene baya bir dikmeyi düşünüyorum.

Biberler istediğim acılıkta değil derken öylece çiğ mi yiyorsun yoksa yemekleremi katıyorsun da istediğim acılıkta değil diyorsun?Carolinayı patır kütür yiyemiyor olman lazım bildiğimiz kadarı ile.

Eski 23-12-2015, 12:45   #215
Ağaç Dostu

Dried Chilli Collection - Carolina Reaper - Ghost Pepper - Moruga Scorpion - 10g

linkteki kurutulmuş biberlerden sipariş verdim. satıcının puanı çok yüksek oldukça güvenilir görünüyor ama bakalım biberler umarım sahte çıkmaz. kendi yetiştirdiğim biberle bunun acılık derecesini merak ediyorum.

Eski 23-12-2015, 14:47   #216
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Hayırlısı olur inşallah geldiğinde bende haberdar olmak isterim.

Eski 26-12-2015, 11:06   #217
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2015
1 aydır biberlerimi görmüyordum. gelir gelmez biberin yarısını attım ağzıma başta acı gelmedi ama sonradan birden ağzımın içinde acı yayılmaya başladı sonra miğdem bi anda yanmaya başladı 5 dk dan fazla miğdem yandı aç karına yemeyin sakın ayrıca o kadar da zehir gibi değilmiş yiyen tribe giriyor videolarda

redchili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2015, 23:50   #218
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Sevgili redchili öncelikle seni tekrar bu sayfada görmek hoş.Bu biberi yetiştirene kadar baya bir uğraşmıştın sonunda başardın.
Kolcay ve senin yorumlarınız biberin çok acı olmadığını gösteriyor,biliyorsun bende bu biber için baya uğraşıyorum.Acı olmayacak endişesi içime yerleşmeye başladı.Aslında olay sadece insanın elde etme arzusuyla alakalı yoksa emin ol benim zaten 3 senedir yetiştirmiş olduğum kıl biber bile bazen yemeye korkutuyor o derece acı yani.Ama yinede her şekilde o biberi yetiştireceğim aksilik olmazsa.

Güneş acılığında tabikide etki eder yazın daha acı olacaktır ama sonuçta o biber her şekilde yiyeni hoplatmalı diye düşünüyorum neyse yazın öğreniriz artık.

Eski 27-12-2015, 22:16   #219
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Sevgili redchili öncelikle seni tekrar bu sayfada görmek hoş.Bu biberi yetiştirene kadar baya bir uğraşmıştın sonunda başardın.
Kolcay ve senin yorumlarınız biberin çok acı olmadığını gösteriyor,biliyorsun bende bu biber için baya uğraşıyorum.Acı olmayacak endişesi içime yerleşmeye başladı.Aslında olay sadece insanın elde etme arzusuyla alakalı yoksa emin ol benim zaten 3 senedir yetiştirmiş olduğum kıl biber bile bazen yemeye korkutuyor o derece acı yani.Ama yinede her şekilde o biberi yetiştireceğim aksilik olmazsa.

Güneş acılığında tabikide etki eder yazın daha acı olacaktır ama sonuçta o biber her şekilde yiyeni hoplatmalı diye düşünüyorum neyse yazın öğreniriz artık.
Ben acıyı severim biraz ondan fazla bi şey hissetmedim ama aç karına mideyi mahfediyor ağızdan da acısı 5 dk rahat gitmiyor dili değil de doha çok boğazı yakıyor. 1 pul biber parçası kadarı bile fazla acı sevmeyen için tehlikeli ağlatıyor o kadar da öldürmeyelim yavrucakları Ayrıca Yemeklerde de çok güzel oluyor. Tekrar tohumları ekeceğim ayrıca acı sevmeyen birine yedirebilirim tepkiyi onda görürüz

erkanbey ve kolcay beğendi.
Eski 27-12-2015, 23:26   #220
Ağaç Dostu

Bir not daha düşeyim Bhut jolokia direk boğaza doğru acıyı hissettrirken carolina dil altını yakıyo trinidat scorpion fazla acı gelmedi bana ama carolina nın yaşı baya sağlam çok can yakıyo

kolcay ve asturias35 beğendi.
Eski 28-12-2015, 07:36   #221
Ağaç Dostu

erkan bey acılaşmıyor derken hiç acılaşmıyor değil yiyenler acısını beğeniyor oldukça acı olduğunu söylüyor. hayal krıklığım videoda biberi yiyen yerlerde kıvranıyor benim biberlerde o etki yok. yanlış anlaşılmasın birilerine yedireyim yerlerde kıvrandırayım gibi bişeyim yok isteyenede vermiyorum zaten.

redchili ben acı yemem kendimde ufacık bi parça ile denedim dediğin gibi boğazım uyuştu 1 kilo yoğurtla normale ancak döndüm. ama ısrarlıyım 40 yaşımdan sonra acı yemeye alışacağım şimdi hafif hafif yiyorum.

Eski 28-12-2015, 14:41   #222
Ağaç Dostu

Kolcay elindekinin kıymetini bil bence onlar çok değerli 3 sene uğraştım ben onlar için Sosları felan da çok güzel olur fazla mahsül alırsam direk yapacaktım ama sadece 1 carolinam sağlam kaldı onun da içinden 5 sağlam tohum çıktı. Benimki de o kadar acı değil sadece aç karna yersen kıvrandırır.

erkanbey ve kolcay beğendi.
Eski 29-12-2015, 14:28   #223
Ağaç Dostu

biberlerin birazı kızarmaya başladı. bazıları pinpon topu büyüklüğünde bazıları leblebi büyüklüğünde. eskidende oluyordu leblebi büyüklüğündeki biber neden kızarır anlamış değilim.

Eski 06-01-2016, 23:55   #224
Ağaç Dostu

Bütün Senenin Hasatı

Eklenen Resimler

Eski 07-01-2016, 08:46   #225
Ağaç Dostu

senin carolinalarında biri büyümüş biri ufak kalmış

Eski 07-01-2016, 20:00   #226
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-11-2014
Merhaba, bende bu biberlerden yetiştirmeyi düşünüyorum. Tohumlarını yurt dışından almak daha mı güvenli sizce ? Türkiyede de satanlar var. Bu biberlerden günlük kullandığımız pul biberlerin içine ya da salçanın içine karıştırarak kullanabilir miyiz sizce ?

Şahan_01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2016, 16:13   #227
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-12-2015
Merhaba sn kmesne,
Bulunduğunuz yerdeki son don tarihini meteorojiden öğrenebilirsiniz. Ankara'da mayıs ayındadır mesela. Eğer evde viyol'e ekecekseniz, yani ısı sorunu yoksa bulunduğunuz ildeki son don tarihinden 8-10 hafta önce çimlendirebilirsiniz.

Biberler 20 litrelik bir saksıya en fazla iki tane ekilebilir. Sanırım herkes bir tane tavsiye edecektir. Eğer bir sitede oturuyorsanız ben şahsen bahçeye dikmenizi tavsiye etmem. Çocukların ulaşabileceği bir yerde bırakmamakta fayda var. İnsanların acillik hatta yoğun bakımlık olduğu yazılıyor bu biber için.

Forumda şaşırtma dedikleri bir işlem var. Bitki 4 yapraklı olduğunda küçük plastik bardak boyutlarında geçici bir kaba bazı işlemler yaparak alıyorsunuz. Bu bitkinin adaptasyon yeteneğini arttırıyor sanırım. Bir de tepe alma dedikleri bir teknik var. Onu da araştırabilirsiniz. Bu teknik ile gövdenin daha kalın olması sağlanıyor. Son olarak ben tohumun üstü iki santim toprak ile kapatılır diye biliyorum. Bir parmak uzun bir mesafe gibi geldi. Ayrıca sulama işini de fıs fıs ile toprağı nemli tutacak kadar tavsiye ediyorlar.

Bir de asprinli su ile sulandığında viyolde ki tohumların daha düşük sıcaklıkda daha yüksek oranlarla çimlenebildiğini okumuştum. Erkencilik istediğim için bunu da deniyeceğim.

Sn. kmesne, yukarıda yazdıklarım, benim bu forumda biber sayfasında okuyup aklımda tuttuklarım. Daha once hiç bir bitkiyi tohumdan yetiştirmedim. Yani Pratik bir bilgim yok. Lütfen bunu da göz önünde bulundurup tohumlarınızı ona göre yetiştirin. Bende acı biber seven biri olarak bu sene bu biberden yetiştireceğim. Umarım ikimizin de bolca meyvesi olur.

putko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2016, 17:23   #228
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kolcay Mesajı Göster
senin carolinalarında biri büyümüş biri ufak kalmış
aynen öyle oldu en fazla 5 ssat güneş görüyodu ondan oldu belkide

kolcay beğendi.
Eski 13-01-2016, 08:54   #229
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi redchili Mesajı Göster
aynen öyle oldu en fazla 5 ssat güneş görüyodu ondan oldu belkide
güneş sebebiyle olduğunu düşünmüyorum. resimdeki biberler neredeyse bitişik ama sağdaki diğerinin 2 katından fazla. soldaki kameraya daha yakın o nedenle olduğundan iri çıktığı halde aralarındaki fark bariz belli.

Eklenen Resimler

Eski 13-01-2016, 09:28   #230
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kmesne Mesajı Göster
Arkadaslar subat ayinin ortasina dogru gelecek biberlerim

Sadece kucuk 3 4 sorum var

-Tam olarak ne zaman ekmeliyim ?

-Kocaman 20 lt lik saksiya sadece 1 viyolluk cimlenmis tohum mu ekiyoruz ?

-Site Bahcesine mi Yoksa evde saksiya mi dikmeliyim ?

Simdi ben bu sekide dikecegim yanlis olan **** soylemek istediginiz bir sey varmi oneri vb.

10 lu viyol alip herbirine torf koyup 1 parmak iceri tohum atip uzerini de torfla kapliyacagim uzerini strec film le saricagim suyunu eksik etmeyecegim ve cimlenmelerini bekliyecegim 4-5 yaprak ciktiginda alip tek bir viyolu 15-20 lt lik saksiya klasik saksi topragi ile kariatirip ekicegim (bu kismi cok anlamadim arkadaslar viyolden saksiya gecia kismini biri detaylica anlatirsa cok sevinirim)
Sonra balkonda normal bir sekilde yefistirecegim bu kadar

Simdid3n Şimdiden teşekkür ederim
Geldiği gibi ekin, beklemeyin. 6 saat kadar suda bekletirseniz çimlendirme hızı artar. Asprinli su daha da arttırır. Viyole ekmeyin, kiloluk yoğurt kabına gübreli torf koyun onun içine ekin. Üstünü güzelce nemlendirdikten sonra streçle kapatın. Işık alan ve kalorifere yakın iyi ısı alan bir yerde olursa 3-4 hafta sürecektir çimlenmeleri. Toprakta baş verdikten sonra streci kaldırın. Fıs fıs ile düzneli nemli tutun. Boyları 2 santimi geçince normal şekilde sulayabilirsiniz. Böyle yoğurt kabunda boyları 15-20cm olana kadar tutabilirsiniz. Sonra temel saksılarına geçirin. Taşımakta geçikirseniz biberiniz güdük kalır verimi çok düşer.

Yaklaşık 30 cm iken ortalara yakın bir yerinden budayın. Bu şekilde gövde tekli değil 2li ya da 3lü olacaktır. Onan uzayan dalları da bir süre sonra uçtan budarsanız daha dallı hale gelir. Daha fazla mahsül alırsınız. Bu tip capsicum chinense türleri ağaşsı çalılar olduğundan saksı sınırı yoktur. Kendinizi 20ltlik saksı ile sınırlamayın. Ne kadar büyük saksı o kadar büyük bitki o kadar çok biber demek. 50 litrelik saksı da kullanabilirsiniz. Köklerini genişletebildiği kadar üstü de genişler.

Yine chinenseler kışın ev ortamı sıcaksa kışlamaya gayet uygunlar. Benim geçen yazdan kalan bhut ve red savinalarım şu an evin bir odasında kış uykusunda ve sağlıklılar. Önümüzdeki yaz çok daha kısa sürede daha bol mahsül alacağım. O yüzden olabildiğince büyük saksıya ekerseniz Sizinle 2-4 yıl beraber kalacak bir nevi ev bitkiniz gibi oluyorlar.

erkanbey ve Resulgur beğendi.
capsaicin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2016, 18:37   #231
Ağaç Dostu

bugün biraz hasat yaptım

tohum isteyen özelden adres yazsın şubat başı gönderim yaparım

Eklenen Resimler

Muda, erkanbey, Milla ve 1 kişi beğendi.
Eski 14-01-2016, 22:39   #232
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Sonunda sağlam bir hasat yapabildin yani.Çok güzel görünüyorlar.

kolcay beğendi.
Eski 15-01-2016, 02:09   #233
Ağaç Dostu

scorpion bana bhuttan tatlı geldi benimkilerde bi acayiplik var acaba

Eski 22-01-2016, 19:29   #234
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kmesne Mesajı Göster
Merhabalar siz de bu satıcıdan almıştınız değilmi hocam ?

-- elava5771 on eBay

Tohumlar orjinal mi ?

Birde kaç günde geldi size ?
Evet ondan aldım 17 gün gibi bir sürede geldi.Tohumların orjinalliğine hasadı görünce karar verecez artık eylül ayında ekmiştim boyları bir karış anca bitkilerin daha.

Eski 23-01-2016, 12:37   #235
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Evet ondan aldım 17 gün gibi bir sürede geldi.Tohumların orjinalliğine hasadı görünce karar verecez artık eylül ayında ekmiştim boyları bir karış anca bitkilerin daha.
benim kurutulmuşlar 35 gün oldu gelmedi

Eski 23-01-2016, 15:26   #236
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2015
teşekkür ederim bana tohum gönderdiğiniz caroline reaper yetiştirmek için can atıyorum

syncsta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2016, 15:12   #237
Ağaç Dostu

1,5 ay önce linkteki biberleri sipariş vermiştim bugün geldi.

carolina reaperleri test etmeye kimsenin cesareti gelmedi. moruga scorpionları 3-4 kişi minik parçalar alarak test etti. biber çekirdeği büyüklüğündeki parçalar bile gözlerini yaşarttı. bir akradaş 3 biberdende aldı akşam evde süt ve yoğurt gibi tedbirleri alıp test edecek. sonucu yarın burada paylaşırım.

Eklenen Resimler

Eski 28-01-2016, 19:30   #238
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Hayırlı olsun sonunda geldiler yani.

Eski 29-01-2016, 13:24   #239
Ağaç Dostu

sevgili forum ahalisi yine ben dün biberlerim gelmişti ve 2 arkadaşa test etmeleri için vermiştim. arkadaşımın biri biberi direk yiyemediğini yarısını çorbaya karıştırıp zar zor yiyebildiğini direk yiyeni çok ağlatacağını söyledi. diğer arkadaşa 3 biberdende vermiştim. üçünüde yediğini ayak tırnağından saçının teline kadar ateş çıktğını söyledi. 3 biberinde farklı acılıklarda olduğunu söyledi. 1. sırada carolina reaper 2. sırada moruga scorpion ve 3. sırada jolokia. beni evde yetiştirdiğim biberlerinde bu biberler kadar değil ama bunlara yakın acılıkta olduğunu söylediler.

evde yetiştirdiğim carolina reaper ile gelenin büyüklükleri renkleri ve kokuları tamamen farklı acılıkları yakın. benimkiler kırmızı daha etli ve küçük. gelenler siyaha yakın bir renk daha iri ve inceler.

Eklenen Resimler

Erdal Hoca ve Milla beğendi.
Eski 29-01-2016, 13:36   #240
Ağaç Dostu

evet şimdi bir arkadaşa resimdeki biberlerden birer parça yedirdim dediği iki biberde neredeyse aynı acılıktaymış ama tat olarak benim yetiştirdiğim biber daha iyiymiş. sebebide bence şu benim biber dalından koparılalı 1 hafta ancak oldu diğer biber belki 6 aydır poşedin içinde. görünüşleri falan farklı olsada benim yetiştirdiğim biberlerinde orjinal carolina reaper olduğunu düşünüyorum.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024