agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 1 Gönderen rapido34
  • 1 Gönderen limon
  • 1 Gönderen rapido34
  • 1 Gönderen limon
  • 2 Gönderen zeynep özkaynak
  • 1 Gönderen ONURÇLK

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-03-2011, 07:08   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-04-2009
Saksıda mandalina

dün bu soruyu meyve ağaçları turunçgiller başlığı altında yazmıştım ama kaldırılmış. sanırım saksıda yetiştirdiğimden ve buraya yazılması gerektiğinden...
benim sorum şu saksıdaki mandalina ağacım geçen hafta çok şendi bir sürü yaprak ve sürgün verdi. ancak bu hafta bütün yaprakları döktü hatta dokunduğumuz yeni sürgünler bile düşüyor hoş dokunmasakta düşüyor.

saksının toprağını taşla kapladım ama ondan olmaz sanırım

bu arada istanbulda yaşıyorum ve fidanım salonumda sağlıcakla kalın

Bilge Kerem beğendi.
rapido34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2011, 12:47   #2
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sn.Rapido, mesajınız konuyla ilgili başlığa taşınmış.

Böyle durumlarda kendi rumuzunuza tıklayıp, oradan -kullanıcının profilini göster-, -Tüm İstatistik Bilgilerini Göster- ve -Kullanıcının tüm mesajlarını göster- e tıklayıp eski yazdığınız mesajlara ulaşabilirsiniz.

Bilge Kerem beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2011, 13:33   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-04-2009
limon alah senden razı olsun ama birde soruya da cevap verseydin varya tam süper olacaktı saolasın tekrardan

Bilge Kerem beğendi.
rapido34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2011, 16:13   #4
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Kelin ilacı olsa başına sürermiş Geçen yıl uçları donan limonumu kafama göre budamıştım. Sonbahar başına kadar çiçek açmamış tam çiçek açtığındaysa kış gelmişti. Bu kış yine tepe sürgünlerinin keyfi kaçtı ama bu kez budamadım. Şu anda üzerinde 10 kadar çiçek tomurcuğu var. Ama benim Limon Ağacım bahçede dikili, 2.kışını atlattı.

Bu sene Rize Mandalinası almak istiyorum. Deneyimimi ancak o zaman paylaşabilirim.

Bilge Kerem beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2011, 00:38   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
fidanınız kısa sürelide olsa sıcak veya soğuk hava akımına maruz kaldımı saksının suyunu almasını engellemediği sürece yüzeyi süslemekte sakınca yok verdiğiniz bilgi kısıtlı bitkinizde renk değişimi oluştumu önce yapraktan mı sürgünden mi başladı dökmeye

maybach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2011, 12:47   #6
Ağaç Dostu

yaprak 92's Avatar

Giriş Tarihi: 21-01-2009
Arkadaşlar 4 yaşında olduğunu sandıgım bir mandalina ağacım var.İlkinci sene 5 adet mandalina verdi bizi çok sevindirdi.geçen sene aniden çiçekleri döküldü.ağaç saksıda ve bahçede kışın balkon altına alıyor ve soguğa karşı çuvalla koruyorum.Bu mart açında çıkartım ve yaprakları ara ara dökülmüştü.Hala bu durumda aralıklı yapraksız, kel halde duruyor.Budamalımıyım.ne yapmalıyım sizce,Bilenler ilginize ihtiyacım var.Teşekkürler.

yaprak 92 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2012, 20:35   #7
Ağaçsever

adonis-'s Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2012
turuncgiller sacak kök yapmadığından saksı seçiminde çok dikkatli olunmalı kazık kök yapabilecekleri bir saksı degilse kullandığınız temelde karşılaşılan sorun bu sizinkide bu yüzden yaprak dökmüş olabilir

adonis- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2012, 21:22   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2011
Merhaba arkadaşlar, bugün bana üerinde meyveleri olan bir mandalina fidesi hediye geldi, öyle güzel görünüyor ki ancak bazı sorularım olacak size öncelikle saksısı bana çok küçük geldi daha büyük bir saksı aldım fakat üstünde meyve olduğu için karar veremedim değiştirmelimiyim yoksa doğru zamanı mı beklemeliyim? Birde fidenin üztünde 2 tane etiket var birinde mandalina yazıyor fakat diğerinde portakal kafam karıştı açıkcası? Armağan eden kişi mandalina etiketinin daha doğru olabileceğini çünki direk fidanlıkda verilen etiket olduğunu söyledi diğeri market etiketi olduğundan pek itibar etmedik yine de kafam karıştı. Şimdiden teşekkür ediyoru herkese...

NOT: Etiketinde Fortuna Mandalina yazıyor.
Değiştirmek için aldığım saksı üzerinde 8 NO yazılı.
(Bir anda çok büyük saksıya geçmemek için bu büyüklükte tercih ettim, ne kadar doğru bilemiyorum)

Eklenen Resimler

Düzenleyen zeynep özkaynak : 26-06-2012 saat 21:55
zeynep özkaynak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2012, 12:47   #9
Ağaçsever

Yardımcı olursanız çok mutlu olucam ... ?

Eski 28-06-2012, 01:16   #10
Ağaçsever

adonis-'s Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2012
sayın zeynep ozkaynak öncelıkle agacınız hayırlı olsun umarım herdaim yeşil kalır

bilgim dahilinde cevaplıyacam sorularınızı. saksı değişiminde dikkat edilmesi gereken kural kademeli olarak daha büyük bir saksıya geçmek

agacınızın saksısını uyku dönemimde deyiştirmelisiniz sanırım ilkbaharda değiştirilmesi gerekiyordu. fakat şuanda degiştirebilirsiniz yapmanız gereken oldukca dikkatli davranıp köklerini rahatsız etmeden toprağını oynatmadan bu işlemi gerçekleştirmek. muhakak bu işlem çok zordur ama nekadar az düzeyde kök oynaması olursa bitki okadar kısa zamanda yeni saksıya adapte olucaktır.. buna karar vermek sizin elinizde bi ihtimal bitkinizin kökleri kökleri çokfazla oynama yapar ise adapte süresi uzar buna bağlı sorunlar ortaya çıkabilir..

bitkinizi yaz kış güneş alan havadar biryerde muhafaza ederseniz sağlıklı bi şekilde yaşayacaktır

adonis- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2012, 03:58   #11
Ağaçsever

Teşekkür ederim Sayın adonis. Bitki biraz büyük olduğu için köklerine zarar verebilirim diye düşünüyorum bu nedenle sanırım zamanını beklesem iyi olacak.

Eski 05-10-2013, 13:57   #12
Yeni Üye

ONURÇLK's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2012
Yaklaşık bir yıl önce üç mandalina çekirdeği ekmiştim. Şuan boyları ortalama 15cm. Yazın balkonda duruyordu.Birkaç gündür Kayseri çok soğuk,balkonda unuttuğum için fidanın ucundaki yeni çıkmış küçük birkaç yaprağı soğuk vurmuş gibi gözüküyor. Saksıyı içeri aldım , başka neler yapmalıyım? Bu üç fidan daha ne kadar aynı saksıda yaşayabilir? Boyları ne kadar olunca fidanları ayırıyım?
Fidanları yetiştirirken nelere dikkat etmeliyim?

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
ONURÇLK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2014, 21:29   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2014
Meraba arkadaşlar bende daha yeni calamondin aldım ama aklımda birçok soru var yanıtlayabilirseniz çok sevinirim;
1)Öncelikle ağacı yeni aldım ve birçok sitede saksı değişiminin yılda yüzde 30 kadar genişletilmesi gerektiğini söylüyorlar bazı sitelerde iki yıl yazıyo ben değiştirmelimiyim yoksa önümüzdeki yıl mı değiştirmeliyim.

2)Saksı değiştirirken gübreleme yapmalımıyım aldığım adam bitki için vitamin verdi 10 günde bir 2-3 tane saksının dibine atmamı söyledi ama araştırdım gübreleme yapmam gerektiğini düşündüm yapmalımıyım yapmalıysam nasıl yapmalıyım.

3)Son olarak budama nasıl yapıcam ne zaman yapıcam

En çok budama konusunda endişelerim var yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

alperenozden97 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 15:59   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2014
Ben dün bir bodur mandalina aldım satın aldığım adam saksı verdi 6lt lik ona ektim gübreli toprakla beraber ama kafama takılan sorular var onları paylaşmak istiyorum.

1)Adam bir kağıt verdi bakımını anlatan gübre vermem gerektiği yazıyor çiçeklenme döneminden meyve oluşumuna kadar fosforlu diğer dönemlerde dengeli gübre vermem gerektiği yazıyor ama kullandığım toprak gübreli ne yapmalıyım.

2)Birde budama çok kafama takılıyor daha yeni aldığım için gerek yok ama büyüdüğünde yapmam gerekecek nasıl yapıcam hiçbir fikrim yok yardımcı olursanız sevinirim.

alperenozden97 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2018, 12:13   #15
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-12-2012
Saksıda mandalina budaması.

Herkese merhabalar.

1 senedir bende bulunan mandalina ağacım 20 25 tane meyve verdi. Tatları harikaydı. Hatta her bir mandalinadan 1 çekirdek çıkmıştı.
Mandalina konusunda bilgim kısıtlı. Ancak bildiğim tek şey sonbaharda budamasının yapılması gerektiği ancak nasıl yapacağımı bilemedim ve siz bilenlere danışmak istedim.

Fotoğrafta görebileceğiniz şekilde şu anda.

Ayrıca diğer fotoğrafta görülen bitki de yan saksıda çıktı. Sanıyorum dökülen mandalinanın olmamış meyvelerinden gibi geldi. Mandalina fidesi oluşmuş olabilir mi?

Eklenen Resimler

Düzenleyen gekren : 08-12-2018 saat 12:15 Neden: Fotoğraflar eklenmemişti. Düzeltildi.
gekren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2018, 21:11   #16
Ağaçsever

acaba cevap verebilecek olan var mı?

Eski 18-12-2018, 21:29   #17
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gekren Mesajı Göster
acaba cevap verebilecek olan var mı?
Hayır aşılamanız gerekir çünkü aşılı bir çeşitten elde edilen bir meyve olduğu için bu ağacıda aşılamanız gerekir,yandaki mandalinadan göz alıp aşılayacaksınız biraz daha büyüyünce.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2018, 21:45   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gekren Mesajı Göster
Herkese merhabalar.

1 senedir bende bulunan mandalina ağacım 20 25 tane meyve verdi. Tatları harikaydı. Hatta her bir mandalinadan 1 çekirdek çıkmıştı.
Mandalina konusunda bilgim kısıtlı. Ancak bildiğim tek şey sonbaharda budamasının yapılması gerektiği ancak nasıl yapacağımı bilemedim ve siz bilenlere danışmak istedim.

Fotoğrafta görebileceğiniz şekilde şu anda.

Ayrıca diğer fotoğrafta görülen bitki de yan saksıda çıktı. Sanıyorum dökülen mandalinanın olmamış meyvelerinden gibi geldi. Mandalina fidesi oluşmuş olabilir mi?
Mandalina değil o avokado fidanı

huso93 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2019, 00:19   #19
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Hayır aşılamanız gerekir çünkü aşılı bir çeşitten elde edilen bir meyve olduğu için bu ağacıda aşılamanız gerekir,yandaki mandalinadan göz alıp aşılayacaksınız biraz daha büyüyünce.
Budama konusunda bir öneriniz var mı?

Eski 24-05-2020, 18:00   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2020
Evde çekirdekten Limon ve Mandalina

Evde çekirdekten limon ve mandalina çimlendirdim. Limonlar 7-8 cmye ulaştı. lakin bir tanesinin yapraklarının ucu sarardı. Çok sulandığını anladım ve toprağını değiştirdim. Şimdi sararması durdu. Diğerinin yaprakları kıvrılmaya başladı. Sebebi nedir? ayrıca Mandalinanın ki şuan 1-2 cm civarı yalnızca iki yaprağı bir de çıkıntısı var, yaprakları toprağa doğru eğiliyor sebebi nedir? ne yapmalıyım? yardımcı olursanız sevinirim.

ErceSEz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2020, 19:57   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2020
Merhaba. NISAN ayında evdeki güzelim mandalina ağacını bilinçsiz budadım.hic bir uyanma yok.acaba kuruttum mu agaci. Babam çok üzülüyor lütfen yardım edin.tesrkkurler

Sibel79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2020, 16:16   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2020
Merhabalar.
Bu sene ilkbahar gibi mandalina ağacımı balkona çıkardım. Hızlı büyüyordu. Saksının yanından büyüdüğü için topraktan çıkarıp saksının ortasına aldım ve bir daha büyümedi. Neden ve nasıl büyümeye devam edebilir?

Resim:
https://hizliresim.com/wkMtd3

YeşilMan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024