agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-03-2010, 09:16   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-03-2010
banyoda cimlendirme hakkinda...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 Mesajı Göster
Bizim burada da gьndьzler 15-20 geceler 4-5 derece arasi. Ancak banyomuz sicak 23 derece civarinda her gьn fis fis ile suluyorum ama toprak yine de kuruyor. Gecen yil da domatesler gecikmisti Tьrkiye de ektigim tohumlar hemen cimlenirdi Avrupa tohumlari bцyle ne yapalim. Bizim sebze meyvemiz, gьzel iklimimiz hic bir yerde yok. Elimizde olanla idare ediyoruz artik.
Sayin ciceksever70, ben Ukrayna da yasiyorum ve buranin hava sicakligida Turkiye ye gore oldukca dusuk. Kar yerden gecen hafta kalkti. Bu sebeple bende tum bitkilerimi hava kosullari sebebiyle evde cimlendiriyorum, nisan sonu mayis basi gibi bahceme aktariyorum. Tecrube ederek cikardigim bir sonucu sizinle paylasayim. Domates tohumlarinizi sizde banyoda cimlendirebilirsiniz fakat gozlemledigim biber, patlican gibi tohumlarin banyoda yerde cimlenmesi gec ve verimsiz oluyor. Benim dusuncem yerden betondan soguk aliyor. Eger banyoda isitmaniz tabandan degilse en uygunu kalorifer petekleri genelde pencerelerin altinda olur, alttan hafif isi alabilecegi pencere onunde bu bitkiler icin cimlendirmenizi yapin. Bu sekilde yaptigim cimlendirmelerde filizlendirme orani %95 ve ustunde.
Ayrica kac domates fidesi dikebileceginizi sormustunuz, eger yeriniz musait ise bakabileceginiz, ilgilenebileceginiz maksimum miktari dikin. Bence belirttiginiz 10 adet cok az. Tabidirki tuketecek kisi sayisida onemli. Ben sadece domatesten onceki yillarda 50-60 fideden azini dikmiyordum. Fakat bu yil bu rakam domates icin insallah 150 civarinda olacak buna ilave olarak diger sebzelerimi ekecegim.
Size basarilar dilerim.

Lilinin bahcesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2010, 13:11   #32
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilinin bahcesi Mesajı Göster
Sayin ciceksever70, ben Ukrayna da yasiyorum ve buranin hava sicakligida Turkiye ye gore oldukca dusuk. Kar yerden gecen hafta kalkti. Bu sebeple bende tum bitkilerimi hava kosullari sebebiyle evde cimlendiriyorum, nisan sonu mayis basi gibi bahceme aktariyorum. Tecrube ederek cikardigim bir sonucu sizinle paylasayim. Domates tohumlarinizi sizde banyoda cimlendirebilirsiniz fakat gozlemledigim biber, patlican gibi tohumlarin banyoda yerde cimlenmesi gec ve verimsiz oluyor. Benim dusuncem yerden betondan soguk aliyor. Eger banyoda isitmaniz tabandan degilse en uygunu kalorifer petekleri genelde pencerelerin altinda olur, alttan hafif isi alabilecegi pencere onunde bu bitkiler icin cimlendirmenizi yapin. Bu sekilde yaptigim cimlendirmelerde filizlendirme orani %95 ve ustunde.
Ayrica kac domates fidesi dikebileceginizi sormustunuz, eger yeriniz musait ise bakabileceginiz, ilgilenebileceginiz maksimum miktari dikin. Bence belirttiginiz 10 adet cok az. Tabidirki tuketecek kisi sayisida onemli. Ben sadece domatesten onceki yillarda 50-60 fideden azini dikmiyordum. Fakat bu yil bu rakam domates icin insallah 150 civarinda olacak buna ilave olarak diger sebzelerimi ekecegim.
Size basarilar dilerim.

Yanitiniz icin tesekkür ederim. Bizde günes yetersiz yagmur cok o yüzden domatesleri korunakli bir yere ekmem gerekiyor. Keske fazla miktarda ekip de verim alabilsem... Ama buna da sükretmek lazim. Ben de buranin iklimine uygun olan ispanak, roka, pazi, maydanoz gibi ürünlerden bol verim aliyorum. Size de bol ürünlü bir yaz dilerim.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2010, 11:59   #33
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
her zaman banyoyu tercih edenlerdenim çimlendirme işlemlerinde. yalnız filizleri gördügünüz andan itibaren hemen cam kenarına koyun yoksa boy atıyorlar bir anda.

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2010, 09:45   #34
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Banyoda çimlendirme uygulamalarımda en sağlıklı yöntem olarak geniş saksılar daha güzel sonuçlar veriyor.Viyollerde sanırım alan dar olduğundanmı yoksa torf toprağımı bitkilerin gelişimi fazla hızlı ve sağlıklı olmuyor.Normal yanmış küçükbaş hayvan gübresi ve toprak karışımında daha sağlıklı ve hızlı gelişim gözledim.
saygılar.

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2010, 15:52   #35
ADL
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2010
Herkeze merhaba
bende buyıl ilk defa çimlendirme yaptım çimlendirilen tohumlar kaç cm olunca bahçeye dikebilir acaba birde sivri biberlerin hiçbiri çimlenmedi biberin çimlemdirme şekli farklımı? 1,5 ayda fasulyelerin boyu 20cm oldu ama domatezler hala 5cm i geçmediler acaba yapmam gereken başka birşeymi var teşekkürler.

ADL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2010, 18:01   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ADL Mesajı Göster
Herkeze merhaba
bende buyıl ilk defa çimlendirme yaptım çimlendirilen tohumlar kaç cm olunca bahçeye dikebilir acaba birde sivri biberlerin hiçbiri çimlenmedi biberin çimlemdirme şekli farklımı? 1,5 ayda fasulyelerin boyu 20cm oldu ama domatezler hala 5cm i geçmediler acaba yapmam gereken başka birşeymi var teşekkürler.
Sevgili ADL, biberler normalde domateslere gore biraz daha gec cimlenirler ve cimlenirken bulunduklari yerin isisida cimlenmeyi etkiler. Domateslerinize sasirtma yaptiniz mi? Neyin icindeler kap kucukse (viyol gibi) buda etkiler. Ama anladigim kadariyla sasirtma yapmadiniz hic. Acilen sasirtmalarini yapip daha buyuk bir kaba ve nispeten seyrek olarak aktariniz. Kok gelisimi icin ortadan uzanan koku ucundan kirpmayi unutmayiniz.

Lilinin bahcesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 14:47   #37
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
sevgili ADL;
Resim yüklemeniz mümkünmü?

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 19:29   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2013
Selamlar, ben en aceminizim,cimleme icin birakilan tohumlar ne kadar derine ekiliyor acaba. Daha yolun cok basindayim ve kusuruma bakmayin

devrim biltan beğendi.
orhansoylu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 20:57   #39
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-03-2013
Merheba ekeceginiz tohum büyüklügünün bir katı kadar derine ekebilirsiniz.Kapak topragını ince atarsanız iyi olur

köylükadın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2013, 06:35   #40
/

Giriş Tarihi: 21-04-2013
Sayın Orhansoylu sayın köylükadının dediğine ek olarak çok küçük tohumlarda mesela çilek gibi fesleğen gibi tohumlarda ben üstüne toprak atmıyorum hiç.

solucan17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2013, 09:42   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2013
Arkadaşlar merhaba

Sorum şu olacak, Domates, biber ve diğer sebze çimlerini direk viyollere ekip bahçeye alıncaya kadar burda büyümesi doğru bir metot mu, yaksa bir kapta çimlendirip daha sonra viyollere almak mı doğru metot. İkisi arasında bir fark varmı. Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum. Aslında şu daha iyi olur, tohumu ekip bahçeye alıncaya kadar olan süreyi özetlerseniz çok memnun olurum. Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim

i.göz_71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024