agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni781Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-10-2008, 10:27   #751
Ağaçsever

bilgeal's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2008
. Bu arada, kekikleriniz çok sık olduğu için yavaş gelişiyor olabilir. Biraz seyreltmeyi denerseniz, yararı olacaktır sanırım.[/QUOTE]

Kesinlikle katılıyorum. Çunku ben ,hani su pencere önü bostanları diye satılanlardan almıstım. Roka tohumlarını sanırım o kadar sık ekmişler ki,önce hepsi bole yesil yesil cıktı cok mutlu oldum ama sonra büyümedi, olmadı hep kurudu, yapraklarında minik delikler oldu .Sonra ben onun topragını alıp, domates saksını yukseltmek icin kullandım. Şimdi domates bitti icinden rokalar doldu tastı ))))))))

cok alem bu bitkiler )

bilgeal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2008, 10:58   #752
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-09-2008
Galeri: 15
Malbman ve Bilgeal teşekkür ederim yorumlarınız için. Pazar günü biraz seyreltme yapmayı düşünüyorum ama insan kıyamıyorda, minicik minicik kopartmaya onları.

küçük_bahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2008, 07:51   #753
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Küçük bahçe: bitkileriniz fazla ışık alamayıp etiole olmuş görünüyor.
Bir de kış mevsiminde salatalığı yetiştirecek yeriniz var mı?
Zamansız ekilmiş görünüyorlar.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2008, 08:24   #754
Ağaçsever

bilgeal's Avatar

azimliyim ama. .:)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi küçük_bahçe Mesajı Göster
Merak ediyorum, acaba ben ilk defa yetiştirdiğim için mi bu kadar tuhaf karşılıyorum yoksa salatalıklar gerçekten bu kadar çabuk mu gelişiyorlar?
Eklenti 49040
Eklenti 49041
ben maydanoz yetiştirmeyi bile beceremedim aslında cok uzun zamanda cıkıyolar ama cıktımı da durdurabilene aşkolsun...

tekrar deneyecegim ama azimliyim ,bu sefer ya aldıgım maydonozu saplayarak deneyecegim ya da buradaki arkadaslardan tohum alacagım. Sanırım B şıkkı çok makul

Eski 09-10-2008, 13:14   #755
Ağaçsever

Sn. Kürşad, sanırım haklısınız. Aslında ben tohumlar çimlenene kadar saksıların gölge ve serin bir yerde tutulması gerektiğini okumuştum hep. Dolayısı ile saksılar güneş ışınlarını alan bir yerde değillerdi ancak ışık alan, mutfak camımızın önünde ve yerde duruyorlardı. Dün akşam bende salatalıklarda böyle bir problem olabileceğini düşündüm ve bugün onları daha güneşli olan çatı katımıza yerleştirmeye karar verdik.Bu arada sebzeleri dışarıda değil evin içinde tüm gün güneş alan ve soğuk olmayan çatı katımızda büyütmeyi düşünüyoruz. Bakalım nasıl olacaklar bende merak ediyorum.

Eski 10-10-2008, 08:41   #756
Ağaçsever

Salatalıklarımızın bugünü

Salatalıkların acil güneşe ihtiyaçları olduğunu düşündüğümüz için dün akşam sebzelerimizi terasa taşımak zorunda kaldık.Vakit olmadığı için fazla düzenleyemedik ama en azından bugün bütün gün güneş ışığı görecekler. Salatalıklar dün biraz daha boy atmışlardı. Kürşad bey size bir sorum olacak, etiole olan bitkiler, daha sonrasında gerekli ışığı alabilecekleri ortama yerleştirildiklerinde sorun ortadan kalkar mı?
Ayrıca kış mevsimi için sebzelerimizi yetiştirmeyi düşündüğümüz yerinde bir fotoğrafını göstermek istedim. soğuk değil ve gün boyu güneş alıyor.
En son fotoğraf ise minik limonumuz.
Name:  IMG_ST.JPG
Views: 1570
Size:  56.8 KB
Name:  IMG_TRS.jpg
Views: 1502
Size:  41.7 KB
Name:  IMG_LM.JPG
Views: 1857
Size:  52.2 KB

Bilge Kerem beğendi.
Eski 10-10-2008, 09:26   #757
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Bitkiyi direk güneş ışığı, kuraklık, fazla su gibi şeylerle strese sokmazsanız gelişecektir. Şu an taze sürgünlere benziyor ve hücre duvarları sertleşmediği yani odunsulaşmadığı için gayet hassas durumda. Kavurucu derecede güneş ışığı almaz sanırım bu mevsimde, yine de aşırı güneş ışığı alırsa bir miktar gölgeleme yapabilirsiniz bir tül perdeyle, bir de sarılgan cins ise iple askıya alınız. 3-4 tane esas yapraklar çıkıncaya kadar dikkat ediniz. Şu an çok fazla besine ve suya ihtiyacı yok,
Bir de alt resimdeki kamkat mıdır?

Eski 10-10-2008, 10:00   #758
Ağaçsever

Sn.Kürşad her mesajda sizden yeni birşey öğreniyoruz. Teşekkür ederiz. Biz limon olarak biliyoruz, hediye gelmişti. Ama şimdi kamkat için nette arama yaptım ve bizim limon cidden kamkat'a benziyor. E şimdi limon mu kamkat mı?

Eski 10-10-2008, 10:28   #759
Ağaçsever

bilgeal's Avatar

Alıntı:
En son fotoğraf ise minik limonumuz.
Eklenti 49314
Sevgili küçük bahçe limonu fide olarak mı aldın ve nerde aldın bana da söylermisin..

Eski 10-10-2008, 10:29   #760
Ağaçsever

bilgeal's Avatar

Alıntı:
S bizim limon cidden kamkat'a benziyor. E şimdi limon mu kamkat mı?
hımmmm .... evet bu sorunun cevabını simdi ben de cok merak ettim

Eski 10-10-2008, 10:36   #761
Ağaçsever

Bilgeal annemler Antalyadan 3 gün önce getirdiler. Aslında tohum siparişi vermiştim orada çeşit boldur diye ama tohum bulamamışlar onun yerine limon diye bu bitkiyi almışlar. Bana 30 Ytl verdiklerini söylediler ama bilmiyorum doğru mu, hediye olduğu için yanlış fiyat söylemiş olabilirler.

Eski 10-10-2008, 10:55   #762
Ağaçsever

bilgeal's Avatar

))

anladım küçük bahce ben de bunu fidanlıklarda hic goremedim o yuzden sorayım dedim

Eski 12-10-2008, 20:38   #763
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Meyvelerinin rengine bakalım. Bir yıl kamkatın meyvesini yemeden bekleyebilriseniz evde güzel bir bitkiniz olacaktır. Fiyatı da bana limon değil diyor.

Eski 13-10-2008, 10:18   #764
Ağaçsever

Kamkat ise, eşimin değişik planları var. Baharda bonsai yapmayı düşünüyordu, bu işlem için benim sevimli bitkimi kullanacakmış. Bu arada benim sebzelerimde hiç bir değişiklik olmadı. Daha az su veriyorum ve ışıkta alıyorlar ama hala çok hızlı uzuyor boyları hatta salatalıklar artık eğilmeye başladı, yapraklarını taşımak zor geliyor gibi. Domates, biber, maydonozlarda aynı durumda. Su vermiyorum torf nemsiz kalıyor, korkuyorum ölecekler diye, su verince boyları çok uzuyor. Ne yapacağımı şaşırdım.

Eski 13-10-2008, 10:48   #765
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Sayın küçük bahçe, maydanoz ve biberlere bir şey diyemem ama domateslerinizi (onların da fotoğraftakiler ile aynı yaşta olduğunu varsayarak söylüyorum) suladıkça boya gidecekler. Onun için susuzluktan boyunlarını bükmeye başladıklarında, o da ölmeyecek kadar (ben sadece kökleri ıslanacak kadar veriyorum yetiyor) su verin. Böylece domateslerinizin gövdeleri kalınlaşıp güçlenecektir. Torf nemli kalmıyor demişsiniz ama torfun sizin görmediğiniz alt katmanlarında mutlaka nem vardır ve bitki bunu almayı bilir. Siz ölmesin diye korkudan su verdikçe onlar boy atacaklardır. Sanırım biberler için de aynı şey söz konusu ama o kısmını hocalarımız ya da tecrübe sahibi arkadaşlarımız yanıtlarsa iyi olur. Zira bilmeden yanlış yönlendirmek istemem. Kolay gelsin.

Düzenleyen malbman : 13-10-2008 saat 10:51 Neden: Yazım hatası ve ek bilgi
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2008, 08:57   #766
Ağaçsever

Herkese günaydın. Biraz fazla konuşacağım biliyorum ama size danışmam gereken sorunlarım çok bugün. Aşağıda fotoğrafı olan domates dışarıda ve saksıda ikamet ediyorlar. İkinci kez meyve vermesini beklemezken o bizi şaşırtıp 7-8 tane kadar daha meyve verdi. Ancak 2. meyveler yaklaşık 25 gündür kızarmadılar ve şimdi de kararmaya başladılar. Bunun sebebinin ne olduğunu da anlamadık.

Sebzelerimi sulama işine gelince ise torfun kurumasından korkuyorum. Kuruduğu zaman daha büyük sorunlara yol açtığını okumuştum. Çok kuru gözüküyordu toprak, bir kenarından parmağımı sokup nemli olup olmadığını test ettim ve dayanamadım suladım tekrar sebzeciklerimi. Artık 3 günde bir sulama kararı aldım.

Name:  IMG_DMT.JPG
Views: 3296
Size:  52.7 KB
Name:  IMG_ST.JPG
Views: 2137
Size:  41.4 KB

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.

Düzenleyen küçük_bahçe : 22-10-2008 saat 13:51
Eski 15-10-2008, 11:09   #767
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Küçük bahçe, saksıdakilerin domates olduğundan emin misiniz?

Eski 15-10-2008, 11:33   #768
Ağaçsever

Sn. Malbman, eminim çünkü ilk ürünlerini yedik. Ayrıca resmen domates kokuyor.

Eski 17-10-2008, 14:58   #769
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın küçükbahçe, ben en alttaki resimdekileri sormuştum. Ortadaki resmin kamkat olduğunu düşündüğümden hiç dikkat etmemiş, sizin aşağıdaki fideleri sorduğunuzu sanmıştım. Yoksa oradakilerin domates olduğu gün gibi aşikar.

Eski 17-10-2008, 21:51   #770
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2007
Galeri: 35
Bunlar da yavrular yine balkondan tabi ki...

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Baldaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2008, 08:46   #771
Yeni Üye

yazın balkonda yetiştirdiğimiz domatesleri söktük. topraklarını önümüzdeki baharda kullanabilir miyiz?

luda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2008, 20:55   #772
Yeni Üye

nimesay's Avatar

Giriş Tarihi: 28-10-2008
arkadaşlar merhaba öncelikle
siteye henüz üye oldum ve sizlere sormak istediğim bişey var
bitki ve çiçekleri kendime yeni hobi olarak edindim ve internetten öğrendiğim az bir bilgiyle evimde daha sonra saksıya aktarmak üzere küçük plastik bardaklara tohumlar(domates,biber,salatalık,mercimek ve mısır) ektim.
ancak bunları satın almadım evdeki malzemelerden kullandım
çünkü birkaç yerde bu şekilde yaptıklarında sonuç aldıklarını yazanlar vardı.
tohumlarımı cuma akşamı ektim ve şuan karanlık bir odada ağzı bağlı bir poşette tutuyorum. tabi bu ne kadar doğru bir bilgi bilemiyorum.
birde ilk 3 gün boyunca su verdim. ama sanırım fazla bir miktar su verdim.(tohumlarım plastik bardakta verdiğim su ise küçük çay bardağı kadar su). çünkü son su verdiğim gün toprağın suyu emmediğini gördüm ve dünden itibaren su vermeyi kestim. şu andan itibaren ne yapmamı önerirsiniz?yaptıklarım yanlış mı onu da bilmiyorum(ağzını kapatmak ve su miktarı)
bilgilerim çok az ancak merakım çok fazla.yeni başlayan ve evde saksıda sebze yetiştirmek isteyen biri için tavsiyelerinizi bekliyorum )

nimesay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2008, 08:55   #773
Ağaçsever

Merhaba nimesay. Bende bitki yetiştirmeye yeni başladım ve yaptığım hataları yazarak sana biraz bilgi verebilirim. Yeni başladığım için tutmaz düşüncesi ile fazlaca tohum ekmişim, seyreltme yapmak gerekti ve yazık oldu fideciklere. Çimlenme başlayınca ağızlarını açmalısın çünkü fazla havasızlık ve nem küflenmeye neden oluyor. Çok fazla sulama yapma daha narin yapılı fideler meydana geliyor. Ben hep güneş almamalı diye okumuştum dolayısı ile gölge bir yere koymuştum ama fidecikler ışık görebilmek için uzadıkça uzadılar, sulamadan dolayı da narin yapılı oldular. Şaşırtma yaparken mutlaka detaylı bilgin olsun maalesef benim fidelerim yerleri değişince şaşırmayı bırak şok oldular ve kaybettik kendilerini. Umarım minicikte olsa yardımcı olabilmişimdir.
Önemli bir not: Bulundukları ortamı havalandırmayı unutmayın.

Eski 30-10-2008, 13:45   #774
Yeni Üye

nimesay's Avatar

teşekkür ederim küçük bahçe tavsiyelerin için. 2 gündür sulama yapmadım ve dün torbaları açtığımda sadece domatesin fide verdiğini gördüm ve onu hemen salondaki diğer çiçeklerin yanına aldım ve torbasını açtım. ancak diğerlerinde şuan bir hareket yok beklicem artık. birde mısırın üstünde çok fazla su vardı emmemiş.oyüzden pamukla bir kısmını aldım. sanırım sonuç için biraz daha beklemeliyim :S

Eski 30-10-2008, 14:54   #775
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Tohumlar Hakkında:
Arkadaşlar çimlenmemiş tohumlar sulanmaz. Çünkü suya ihtiyacı henüz yoktur. Sadece çimlenmenin olabilmesi için torfu veya toprağı nemli tutmak yeterlidir. Tohumun içinde etli olan kısım vardır buna endosperm denir. Tohum çimlendiğinde ilk 2 yaprak başka sonrakiler başka olur. İlk 2 yaprak bu endospermden geldiğinden dolayı onlar da besine ihtiyaç duymazlar. Endospermin diğer adı besidoku dur. ilk 2 yaprağa aynı zamanda kotiledon deniyor. 3 ve daha sonraki yapraklar teşekkül etmeye başladığında bitkinin ne bitkisi olduğu tanımlanabilir ve besin ile su ihtiyacı da burada başlar. 2 yapraklı bir filizi köküyle çıkarırsanız saçak köklerin ve kök tüylerinin olmadığını görürsünüz. Ne zaman ki saçak kökler ve kök tüyleri belirir o zaman su ve besin alımı başlar. Endospermin en görülebilir şekli iri çekirdekli meyvelerdir. Yenidünya, erik, elma, şeftali çekirdeklerinin etli kısımları.
Tohum çimlenmeye başlamadan önce integüment denen koruyucu tabaka çatlar ve çimlenme başlar.

Eski 30-10-2008, 16:23   #776
Yeni Üye

nimesay's Avatar

eet ben hergün sulayarak bi hata yaptım ama bu noktadan sonra kurtarabilmem mümkün mü?birde bi arkadaş kapların altına delik aç dedi onu yaptım.dediğim gibi bir tek domates fide verdi ve onun kabının altında delik vardı

Eski 30-10-2008, 16:32   #777
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sevgili Nimesay, tohumların fazla sudan çürüme ihtimali var, emin olmak için biraz daha daha bekleyebilirsin. Her cins tohumun çimlenme süresi farklı olduğu için gün veremiyorum. Altına delik açılan kaptaki fazla sular aktığı için çürümeyi engellemiştir.

Sonuç kötü olsa bile başlamak iyidir, her şey tecrübe ve araştırmayla halledilir. Hepimizin kötü tecrübeleri oluyor, bilgilendikçe bunlara gülüyoruz ve bazan sakarlıklar sayfasına da yazıyoruz. Yılmak yok, yola devam.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2008, 20:23   #778
Yeni Üye

nimesay's Avatar

teşekkür ederim nurbahar tavsiyen için.denedim bakalım sonuç nasıl olucak. benim bir sorum daha var=)) bu şaşırtma olayı nedir?

Eski 01-11-2008, 07:36   #779
Ağaçsever

Yetiştirdiğin fidelerin gerekli olgunluğa ulaştıktan sonra yerlerinin değiştirilmesi.( Bundan sonra hayatlarını devam ettirecekleri yeni evlerine geçiş.)

Eski 02-11-2008, 21:49   #780
Yeni Üye

nimesay's Avatar

peki eğer başta tohumları yeteri kadar büyüklükte bir saksıya ektiysek ve yerlerini değiştirmesek nolur? yaşamaya devam ederler mi?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024