agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-10-2009, 19:02   #31
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Kullanmayın.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2009, 19:41   #32
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Neyse tesekkurler
ben deneyecegım yınede

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2009, 19:56   #33
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Ben hiçbiryerde kar suyu kullanılması şeklinde birşey okumadım. Bi' kere kullanışlı değil. Uğraşılmaz onla yani. Hele de çok ağaç varsa, çok zor. Hem sana lazım olan suyu 365 gün bulabilmen lazım. Kar suyunu en fazla bikaç ay bulabilirsin. Bence buna yoğunlaşmaktan ziyade, musluk suyunun toprakta ve bitkide oluşturduğu tahribatı nasıl telafi ediyorlar onu incelemek lazım.

asker54 beğendi.
vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2009, 20:00   #34

memet's Avatar

Büyük bir depo bulun bir kaç ton hacminde. Biriktirin. Yaza kadar beklersiniz. sonra çeşmede su varken bu kadar depoya neden masraf ettim dersiniz.

Eski 20-10-2009, 20:07   #35
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Çok ağacım yok stoklayacagım kar suyu bana baya bır temız kırecsız su kullanmamı saglar. ayrıca ıncelıyorum onerılerı gordum bu kalan aylarda bu onerılerı uygulayacagım amacım bu.

Anlıyorum haklısınız ugrasılmaz ama caresız kalınca ınsan yapmak zorunda bır legene yıgacagım karları balkona koyacagım erımelerınden sonrada sıselere dolduracagım mesakatlı bır ıs ama deger bence

Eski 20-10-2009, 20:13   #36

memet's Avatar

Şişeler koyacağınız su bir kaç litreden ne kadar fazla ola bilir? Size bir kaç ton su gerekecek. Diyelim elli litre biriktirdiniz yani balkonda yer kalmadı. kaç gün yetecek? Ne işe yaramış olacak. Ama ben heryeri şişerle dolduracağım diyorsanız balkonunuz da genişse tercih sizin. Yazın nemlendirmeye de kullanacaksınız suyu bir hafta yeter size.

dört saksı EB, iki orkide için iki yüz litre yağmur suyu biriktirmiştim. Onların su ihtiyacı da Bonsai ile kıyaslanmaz.

Damacanalarla hesap edin kapladığı yeri.

Eski 20-10-2009, 20:34   #37
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Memet abi, bır sınırlamam yok belkı bır kova belkı 2 kova belkı 2 sıse sıze soylıyım 2 sıse su bana rahat bır ay yetıyor artık 50 lıtre suyun ne kadar gıdecegını hesaplayın kısı gec kısın sulanma azalıyor zaten butun bıtkılerım dıs mekan. stoklayacagım2 3 kova su benı baya bır goturur (daha fazlada olabılır) unutmayın sız ızmırde ben ıse afyonda yasıyorum ıklım cok farklı sızın agaclarınızın ısteyecegı su mıktarı sıklıgıyla benımkılerın ısteyecegı su ıstegı aynı olmaz olamaz zaten butun bır yazıda bu suyla gecırecegım dıye bır gayem yok degerlendırebılecegım kadar degerlendırecegım dıyorum.
Elımde olan agaclar 1, 2 yaslarında ardıc yıne 1, 2 yaslarında sekoya 1,2 yaslarında mavı ladın 1, 2 yaslarında atlantıc sedırı, bırde elvudı kı bu turler fazla us ıstemıyor. anlıyacagınız uzere agaclarım daha kucukler
ben musluk suyu kullanmıyorum gıdıyorum bısıkletımle daga cıkıyorum oradan 1 2 sıse duzenlı olarak getırıyorum dogal kaynaktan. kısın bunu yapamıyacagım ıcınde kar suyu alternafını dusundum

Eski 20-10-2009, 21:15   #38
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Galeri: 1
Çok aşırı hava kirliliği yoksa yağmur ve kar suyu biriktirilip kullanılabilir. Ancak sürekli kullanmak yerine dönüşümlü kullanılırsa dezavantaj yerine avantajları olur.

Uzun süre sert su ile sulanmış bitkilerin saksı kenarları veya toprakları üzerinde kirli beyaz renkte kireçlenme izleri görülür. Aynı şekilde toprağın bünyesinde de tuz birikimi olur.

İşte zaman zaman yağmur veya kar suyu ile sulamak bu tuz birikimini azaltır. Diğer taraftan sürekli yağmur ve kar suyu ile sulama mineral eksikliği sorunu doğurur. Çünkü yağmur ve kar suları saf sulardır ve saf sular agresivdir. Suladığınız sürece toprağa mineral takviyesi yapmamak bir yana, topraktan mineral çalar.

Sonuç olarak yağmur ve kar sularını dengeli olarak kullanırsak büyük faydası olur. Prensip olarak bonsailerimize mümkün olduğu kadar kendimizin içebileceği kalitede olan suları vermeliyiz.

Ben Lefkoşa'daki evimde bonsailerime şebeke suyu vermiyorum. Sayıları çok olmadığı için bidonla su taşıyarak suluyorum.

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2009, 22:44   #39
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-04-2007
Peki şebeke suyunu çeşitli kimyasallarla işleyerek kullanılabilir hale getirsek nasıl olur. Örneğin ben bir kovaya suyu koyup bir gece bekletiyor içerisine pH düşürücü ekliyorum ve sonuçtan da gayet memnunum. Ayrıca asidik özellik taşıyan suyun Türkiye için oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum. Karadeniz ve Marmara bölgesi haricinde yaygın olan Alkali yapıdaki toprağın kalitesini arttırdığını düşünüyorum.

Özgür Tosun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2009, 08:41   #40
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Özgür Tosun Mesajı Göster
Peki şebeke suyunu çeşitli kimyasallarla işleyerek kullanılabilir hale getirsek nasıl olur.
.......
Örneğin kimyasal işlem olarak su yumuşatma, demineralize ve benzeri sistemler ile üretilmiş sular, zararlı veya uygunsuz olabilir. Ancak hümik asit gibi organik ürünlerle sunun ph değeri makul derecede düşürülürse faydalı olur diye düşünüyorum.

Yine de bu yöntemler kimyasal sonuçlarını bilmeyenler tarafından kullanılmamalı.

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2009, 01:34   #41
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Tüm bonsai dsotları birşeyler yazmış bende bir şeyler yazayım dedim.

Öncelikle bonsailer görsel sanat eserleri ve genelde bizler için görselikleri ön planda.

Yani genel anlamda meyve sebze gibi insanlar tarafından tüketilmek için yetiştirilmiyorlar.
Daha çok dekoratif yapıları felsefe düşüncenin yansıması doğayı tasfir yahut taklit ......

Sonuç olarak organik gübre yerine kimyasal gübre.........
Organik ve yararlı canlıların barındığı humusca zengin toprak yerine kum çakıl gibi ham bir karışım..............
Ph değeri bozuk su niteliği tuzlu kireçli asitli su yerine şebeke suyu..........
Oluşan bu sorunları düzeltmek için Limontuzu karıştıırlmış su ile sulama..............
Ph değerini dengeleme organik canlı aktivitesini artırma toprakda ki tuzluğuğu dengelemek için hümükasit ...............

Ağacın gelişmesinde yavaşlama gerileme ve stres var ise doğal yahut kimyasal hormonlar...

Bizler ve neredeyse tüm bonsai dostları bu tür yapay yöntemleri kullanıyor.

Bu yöntemler ile şebeke suyundan kaynaklanan problemleri ortadan kaldırıyoruz.
Unutmayın şebeke sularını eğer şişe su kulanmıyorsak bizlerde içiyoruz.

Peki japonlar ve çinliler ne yapıyor.

Tüm bonsai bahçelerinde içerisinde su bulunan büyük seramik çömlekler vardır.

Bu çömleklere bambu borulardan yağan yağmur suları doldurulur.

Bu su sürekli dinlendirilerek ve suyun üzerinden biraz daldırılarak alınan su ile ağaçlar sulanır.

Önemli olan kullanlan suyun kar suyu çeşme suyu yağmur suyu saf su yabut klima suyu olması değil.

Kulanmakta olduğunuz suyun ağacınızın yaşadığı toprakda yapmaya başladığı hasarı gözlemlediğnizde **** hasar yapmaması için yukarıda saydığım yöntemleri kulanarak düzenlemeniz.

Bonsai yaşadığı saksılarda ki toprakları 10 yaşından genç bitkilerde her yıl............
10 yaş ve üzeri yaprak döken bitkilerde 2 ila3 yılda bir..........
10 yaş üzeri ibreli türlerde 3 ila 5yılda bir ............toprak değiştirerek kontrol altına almanızdır.

Unutmayın gübreler toprak yapısını kulanım sıklığına göre 6 ayda.......... bozar
Kireçli sular toprak yapısını 4 ila 6 ay da..............bozar

Toprakda ki besinler eğer bonsai dostu tarafından gübre uygulanılmıyor ise bir sezonda tükenir..............

Doğada ki bir toprakda yaşamaya çalışan ağaçlar ise bu konuda insan faktörü olmadığı sürece sorunsuzca yaşar ve gelişmeye devam ettikleri gibi çoğalarak artarlar ölürler ise hem yaralı organzimalarına artmasına yardımcı olurken diğer türler için organik yapıyı desteklerler.

SAygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2010, 21:37   #42
Ağaçsever

dilekağacı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2007
Acaba kaynatılıp soğutulmuş su versek olmazmı?Mesela ben fabrikalara yakın bir yerde oturuyorum yağmur suyu bana uygun olmaz sanırım.

dilekağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 01:17   #43
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Bugün Belçika'dan bir sitede bonsai sulama suyu ile ilgili bir yazı okudum. Yazıda, şebeke suyunun klorlu ve sert bir su olması nedeniyle, sulamada kullanacakları şebeke suyunu bir kovaya koyuyorlar. Suyun içerisine, içine bir iki avuç torf (peat olarak yazılmış, turba da denebilir) konulmuş bir çorap sarkıtıyorlar. Birkaç gün bekletip bonsai sulamada kullanıyorlar. Bu yöntemin suyu yumuşattığını ve suyun kimyasının yağmur suyuna benzemesine neden olduğununu yazmışlar.

Son zamanlarda kül bulutu nedeniyle yağmur suları dahi bozulmuşken, bu yöntemi denemeye karar verdim. Acaba daha önce deneyen oldu mu?

behcet98 beğendi.
jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 20:35   #44
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Bugün yine avrupalı bonsai severlerden yeni bir şey öğrendiğim, burada paylaşmak istedim. Her ne kadar bonsai için vitaminlerin gerekliliği tartışılsa da B vitaminlerinin (özellikle B1) ağaç gelişimi üzerinde olumlu sonuçları olduğu düşünülüyor. Bu sebepten B vitaminlerince zengin olduğu söylenen biranın (düşük alkollü bira deniyor, alkolsüz kullanmak en doğrusu olacaktır diye düşünüyorum) 1:1 oranı ile su ile karıştırıp yapraklara spreylemenin ağaç gelişimine hız kazandırdığı söyleniyor.

Henüz bu bira karışımını denemedim ama bir önceki mesajda yazdığım sistemi uygulamaya başladım. Bir damacanın ağzını keserek yaptığım kovanın içine çorap içinde cocolu torf koydum. İçerisine koyduğum şebeke suyunu en az bir iki gün bekleterek, özellikle açelyalarda kullanıyorum. Bir iki haftaya etkilerini gözlemleyebilirsem tekrar paylaşırım.

behcet98 beğendi.
Eski 30-04-2010, 21:05   #45
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Takipcisiyim. Bende deneyeceğim. Umarım olumlu sonuç alırız.

Eski 29-03-2012, 17:57   #46
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Bayağıdır mesaj yazılmamış bu konuyu tekrar gündeme getirmek amacıyla yazıyorum.
Bana yağmur suyu, kar suyu vs. ile uğraşmak taşıma suyla değirmen döndürmeye çalışmak gibi geliyor. Nereye kadar...?
Bence en uygun çözüm kendi içtiğimiz sudan kireç ve kloru arıtmak.
Bendeki eski saksılarının kenarları kireçten beyazlaşmış durumda, sorun açıkça görülüyor yani.
Bu konuyu tekrar gündeme getirebilirsek sevinirim.
Bulalım şu kireç ve klora bir çözüm.

behcet98 beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2012, 12:44   #47
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Klor için havalandırma, kireç için de yılda birkaç kez sirkeli su yeterli oluyor.

Eski 30-03-2012, 12:47   #48
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sirkeli suyu nasıl uyguluyoruz sn jeomeo? Biraz açabilir misin?

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2012, 04:54   #49
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

3 farklı amaçla kullanabiliyoruz:

İlki, 1 çay kaşığı sirkeye 7 litre su oranında yapılan karışımın toprağa uygulanması. Bu toprağın asidik hale gelmesi, kökler arasındaki kireçten kurtulmak için uygulanabilir. Yalnız ayda 1 kezden daha sık yapılmamalı.

İkincisi, 1/40 oranında karışım hazırlanması. Bu karışım yapraklardaki kireç tortularını temizlemek için püskürtme ile kullanılabilir. Uygulandıktan 10-15dk sonra temiz su ile yaprakların tekrar yıkanması gerekir.

Üçüncüsü ise 1/20 lik bir karışım hazırlanarak yapılır. Ağacın gövdesinde, dallarında, saksı kenarlarında birikmiş kireci temizlemek için diş fırçası gibi bir fırça ile uygulanır. Kuruduktan sonra ağacı temiz su ile yıkamak bu işlemden sonra da iyi olacaktır.

behcet98 beğendi.
Eski 03-04-2012, 21:04   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Bir denemede bizmi yapsak; mikrodalga vs doğal kaynatma

Bu mail bu konuya uygunmudur bilmiyorum. Değilse uygun başlığa taşınabilir tabiiki.
Aşağıdaki fotoğraflar mail grubuna gelen bir mailden alıntıdır. Mikrodalga olmadığından deneyemedim.
Mail içeriğine göre bilim ödevi için mikrodalgada ve normal ocak üzerinde kaynatılmış iki su örneği ile bitki sulaması yapılıyor. sonuç fotoğrafları aşağıda. 1,3,5,7 ve 9. günler.
D1.jpg

D3.jpg

D5.jpg

D7.jpg

D9.jpg
Dediğim gibi deneme fırsatı bulamadım. Doğru olmama olasılığıda var muhakkak. Bir şehir efsanesi yaratmış olmamak için, bir arkadaş deneyebilirse müteşekkir olurum.

Sağlıcakla kalın;

Mustafa Abdal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2012, 01:06   #51
Ağaç Dostu

MeTePe's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2012
Bu mikrodalgalı su deneyi ilginç bir şeymiş...

2 itirazım olacak...
1- Şehir efsanesi olabilir. Mikrodalgaya maruz kalmış su da ne gibi bir reaksiyon bitkiyi öldürebilir. Mantıklı bir neden olması lazım.
2- Örnek sayısı çok az... Saksılardan birinde hastalık olabilir, toprakta sorun olabilir vs... Örnek büyüklüğünü en az 20 falan yapmak lazım ki anlamlı bir sonuç elde edilebilsin.

Eğer fırsatım olursa tohumdan fide yapıp denerim bir ara...

MeTePe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2012, 11:59   #52
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-04-2007
Şunu söyleyebilirim: Suyun mikro dalgada veya ocakta kaynatılması su içerisindeki mineral miktarını azaltmaz arttırır. Suyun mineral yapısını iyi bilmek lazım diye düşünüyorum. Okuduğum bir yazıda sudaki kireç ve magnezyum oranının 3/1 dengesinde olması gerektiğini yazıyordu.

Özgür Tosun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2012, 16:31   #53
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-04-2012
nisan yağmurları geçmeden tabak çanak leğen ne varsa çatıya sabitlemek lazım

Tanuki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2012, 15:24   #54
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Halihazırdaki evimde siteye ait bir arıtma var, musluk suları rahatlıkla içilebiliyor. Ağaçlarım da şu ana kadarki kısa sürede bu suyu oldukça sevmiş görünüyorlar, hiçbir olumsuzluk yok.

Yalnız 2 hafta sonra taşınıyorum, yeni sitede arıtma yok, Antalya'nın şebeke suyu kullanılıyor ve su oldukça kireçli bir yapıda. Hal böyle olunca kara kara düşünmeye başladım. Jeomeo'nun önerisi olan sirkeli suyu ayda bir kullanmak şimdilik en mantıklı çözüm gibi. Tabii önce ağaçlarımın bu yeni suya tepkilerini gözlemleyeceğim. Gerekirse sirke yöntemini uygulayacağım.

Hem kendi kullanımımız hem de ağaçlarım için arıtma sistemi kurmayı da düşünebilirim duruma göre.

Kireçli şebeke suyu kullanan, bu suyu çeşitli işlemlerden geçiren, hazır satılan arıtma sistemleri kullanan arkadaşlar mevcut gözlemlerini yazarlarsa konu güncel kalacak ve birçok arkadaşa faydalı olacaktır...

Düzenleyen nicholai hel : 20-09-2012 saat 15:25 Neden: imla
nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2015, 17:08   #55
Yeni Üye

asker54's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2015
Sn. Emre bey, kar suyu eritilip kullanılabilir. ancak, kar kendiliğinden erimeli, yani havanın ısınmasıyla erimeli.

asker54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2018, 13:55   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-12-2018
arkadaşlar eve su arıtma sistemi alıyorum evdeki çiçekleri acaba arıtılmış temiz su ile sularsak nasıl bir etki yapar deneyen varmı ? Bu arada su arıtmak için aşağıdaki firmayı kullanmayı düşünüyorum.

içme suyu arıtma cihazı

ters ozmoz

ters ozmoz

su arıtma

Düzenleyen maxiimuss : 20-06-2019 saat 09:49
maxiimuss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2020, 09:37   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-12-2018
Arkadaşlar mineralleri arındırılmamış saf su kullanmak çok iyi oluyor. Saf su alarak uğraşmanıza gerek yok. Evinize su arıtma cihazı almanız lazım. Yani hem temiz su içersiniz hem de sulama işlerinde sonsuz bir kaynak elinizde olmuş olur. Ayrıca su yumuşatma cihazları bulunuyor. Yani evde su içmeyip sadece suyu yumuşatıp öyle sulama yapabilirsiniz. Su yumuşatma cihazı veya su arıtma cihazı ile ilgili 2 site bırakıyorum aşağıya mutlaka faydası olacaktır.

su arıtma cihazı

su yumuşatma cihazı

maxiimuss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024