agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni35Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-11-2015, 12:31   #451
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2015
Merhaba arkadaşlar.

2 haftadır bana hediye gelen zelkova cinsi bir bonsaim var. günde 2-3 kere fısfıs ile suluyorum ve 2-3 günde bir toprağı kontrol ederek sulama yapıyorum. sabahları güneş alıyor ve pencere yukarıdan aralık diye mutfağa bırakıyorum ve eve gelince başka odaya alıyorum. günde 5-6 yaprak dökülüyor ancak filizlenmede var.

1-yanlış yaptığım veya ihmal ettiğim bir durum var mıdır?

2- küçük saksıda geldi. daha büyük bir saksıya almam faydalı olur mu ve bu işlemi nasıl yapabilirim detaylı açıklayabilecek olan varsa çok teşekkür ederim.

Eve geçince bonsaim'in fotoğraflarını yükleyeceğim.

airjordan_23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2015, 12:37   #452
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ufukarikaya Mesajı Göster
cüce nar yaprak dökmeye başlarmı bu mevsimde
Evet, yaprak döker.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2015, 12:44   #453
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi airjordan_23 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar.

2 haftadır bana hediye gelen zelkova cinsi bir bonsaim var. günde 2-3 kere fısfıs ile suluyorum ve 2-3 günde bir toprağı kontrol ederek sulama yapıyorum. sabahları güneş alıyor ve pencere yukarıdan aralık diye mutfağa bırakıyorum ve eve gelince başka odaya alıyorum. günde 5-6 yaprak dökülüyor ancak filizlenmede var.

2- küçük saksıda geldi. daha büyük bir saksıya almam faydalı olur mu ve bu işlemi nasıl yapabilirim detaylı açıklayabilecek olan varsa çok teşekkür ederim.

Bu mevsimde yaprak dökülmeleri normal çünkü zelkova yaprak döken bir türdür.
Saksı ve toprak değişimi hakkında detaylı bilgileri bonsai bölümümüzde bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2015, 18:12   #454
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2015
http://i.hizliresim.com/qP9EMq.jpg
http://i.hizliresim.com/ML9kp9.jpg
http://i.hizliresim.com/QZ1QBg.jpg
http://i.hizliresim.com/XL2dkD.jpg
http://i.hizliresim.com/bJQyDj.jpg

arkadaslar merhaba. bonzai mi haziran ayindan beri bakiyorum. ama son 2-
3 haftadir yaprak dokme sorunu vardi. sonunda bu hale kadar geldi. Eskisehirde yasiyorum malum soguk oldugundan havalandirma sansim pek olmuyor. acaba tekrar eski haline doner mi . yardimci olursaniz sevirim.

http://i.hizliresim.com/92vGyo.png

birde boyle kahverengi pamuk pamuk seylerden cikmisti uzerinde . oralari bicakla aldim ne oldugunu bilmedigimden.
son resim benim agacim degil.

Düzenleyen rushfallz : 22-12-2015 saat 18:15 Neden: ekleme
rushfallz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2015, 17:42   #455
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-12-2015
merhabalar,
yaklasik 4 aydir besledigim dikaktle suladigim bonsaimin yapraklari kurudu,
daha onceleri uzerinde (sanirim bitki biti) pamuksu beyaz kucuk organizmalar vardi.
Bu sayfadaki yazilari okudum ve mumkun oldugunca yerine geltirdim.Oncelikle sunu belirtmeliyim sigara iciyorum ve evi cok sik havalandirmiyorum havanin soguk olmasindan oturu.
sizce kurtarmak icin bir sure balkonda mi bekletmeliyim ve ya herhangi baska bir onerisi olan varmi?

quaremonte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2016, 13:19   #456
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-01-2016
Yeniyil hediyesi olarak bir Bonsai geldi, fakat surekli yaprak dokuyor.iki gunde bir suluyorum her gun yapraklarini yagmurluyorum sorun nedir acaba

Modi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2016, 23:26   #457
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Modi Mesajı Göster
Yeniyil hediyesi olarak bir Bonsai geldi, fakat surekli yaprak dokuyor.iki gunde bir suluyorum her gun yapraklarini yagmurluyorum sorun nedir acaba
Ağacınızın türüne göre sulama sıklığı değişir. Belki çok fazla suladığınızdan döküyordur yapraklarını
Ağacınızın türünü öğrenin sonra siteden ağacınızla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2016, 11:05   #458
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2016
Arkadalar yardımcı olursanız sevinirm şimdi bende bir bonzai var ama yaprak döktü ve ben bunun cinsini bilmiyorum birde yeni dikkatimi çekti saksıda top top seyler var nedir bunlar yardımcı olursanız sevinirim

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_2508.jpg (43.1 KB, 74 views)
Dosya Türü: jpg IMG_2509.jpg (38.5 KB, 73 views)
Dosya Türü: jpg IMG_2511.jpg (38.9 KB, 74 views)
Dosya Türü: jpg IMG_2512.jpg (39.5 KB, 73 views)
ahmet3838 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2016, 17:27   #459
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karakascenk Mesajı Göster
Sayın Ali Bey benim araştırmama göre zelkova diye tahmin etmiştim ama siz daha iyi bilirsiniz tabi ki.
Bugün toprağın nemini kontrol ettim, su verdim ve biraz durmuş yaprak dökmesi. Sanırım ortama alışmaya başladı diye tahmin ediyorum
İncelemenize göre neler yapmam gerekir bonzaim ile ilgili olarak?
bende de zelkova var bunun yaprakları farklı zelkova değil bu

erksev Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2016, 17:32   #460
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi airjordan_23 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar.

merhaba aynı zelkova cinsi bende de var. kedimiz yapraklarını yemesin diye ayrı bir yere koyduk sanırım 2 hafta felan sulamayı unuttuk son 2-3 gündür kuruyan yapraklar tek tek düştü ve bugün itibariyle şuan hiçbir yaprak yok. kurudu mu acaba? 1-2 ay içinde baharda yeşerir mi? normal eskisi gibi sulamaya devam ediyorum haftada 1. tüm yapraklarını döken bir zelkova nın tekrar yeşerme şansı var mı?

erksev Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2017, 16:54   #461
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2017
Merhabalar, benim kendi şekilllendirmeye çalıştığım küçük zeytin bonsaim vardı, hevesimi gören eşim de ficus ginseng bonsaisi satın almış,Ficus ginsengim başta iyi gidiyordu toprağını kontrol edip kurudukça suluyordum ancak yaklaşık bir ay sonra bir anda yapraklarının %80ini döktü. Evin sıcaklığını düşürdüm pencereyi ışık alacağı şekilde düzenlendim ama hala sararıp dökülmeye devam ediyor sanırım hepsi dökülecek :,( az önce kaldırıp saksı içine baktığımda da beyaz böcek kozasına benzer 3-4 yuvarlak kesecik ve yaklaşık 8mmlik siyah bir böcek gördüm geziyordu dibinde, o mu zarar verdi toprak değiştirmem mi lazımdır? Ne önerirsiniz? Bi çok başlığı ve neredeyse tüm cevapları okudum böyle bir sorunu olan kimseyi görmedim lütfen yardım edin çok üzgünüm , ölmesini istemiyorum

Düzenleyen nymphetamine_g : 22-02-2017 saat 16:56 Neden: Ayrıntı vermek
nymphetamine_g Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2017, 16:30   #462
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2017
Merhaba hediye olarak bi bonsai geldi bana cam kenarına koymustum sonrasinda yapraklari sararip dokuldu bende aydinlik direk gunes almayan biyere koydum fakat buseferde yapraklari büzüştü..internetten baktım havadar olması gerekiyor diye kapalı balkona aldim direk gunes almiyor. Ayrica genta aldim ve 1 lt sjya 1 kapat genta koyup 12 gunde bir suluyorum suan dogrumu yapiyorum acaba kokleri cok kuruydu biraz kesip bakim suyundan fislattim. Bilgisi olan yardimci olabilirse sevinirim

Aybeku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2017, 16:32   #463
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2017
Buarada yeni uyelik yaptim fotoraflari nasil yukleyebilirim cinsini bilmiyorum fotolardan cinsini ve nasil bakabilecegime daha iyi yardimci olabilirsiniz

Aybeku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2017, 21:56   #464
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2017
İyi akşamlar. Ficus ginseng bir bonsaim var. Yaz ayında böceklendi ve çok şükür ki kurtardım. Sonra kendini toparladı yeni yeni açmaya başladı. Fakat bir yandan yeni filizler verirken bir yandan yaprak döküyor. Nemli kalana kadar sulama yapmıyorum. Nedeni ne olabilir bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

bolkahveli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2017, 22:01   #465
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2017
Merhaba,
3 hafta önce aldığım bonsaim son bir haftada bu hale geldi. Türünü de bulamadığım için sonuç almam güçleşiyor. Gövdesinde bu tür bir beyazlık oluştu. Bu neden olabilir mi ve türü nedir? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG-20171105-WA0007.jpg (70.8 KB, 4 views)
Dosya Türü: jpg IMG-20171105-WA0005.jpg (66.9 KB, 4 views)
Dosya Türü: jpg IMG-20171105-WA0009.jpg (59.0 KB, 4 views)
Dosya Türü: jpg IMG-20171105-WA0008.jpg (57.2 KB, 4 views)
Snows Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2017