agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Hercai Menekşe (Viola Tricolor) (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/4392.htm)

himone 27-05-2013 12:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gilan (Mesaj 1161212)
Sn. himone, isterseniz tohumların bir kısmını saksıda, bir kısmını direk bahçeye ekerek deneyin. Hangisinden daha çok verim aldığınızı görme şansınız olur. Saksıya ekeceklerinizi aşırı sıcaktan koruma şansınız olabilir ama bence bahçeye ekecekleriniz için henüz erken, ağustos gibi daha iyi olabilir.

Ankara'da rahatlıkla dışarıda bırakabilirsiniz. -20,-25 derecede bile bana mısın demez. Yarım metre kar altında da kalsa karlar eriyince sapasağlam olduğunu görürsünüz. Hercai'nin düşmanı olan şey sıcak. Soğukla hiçbir sorunu yok. :)

sayın gilan çok teşekkür ederim cevabınız için. bir sorum daha olacak. bildiğim kadarıyla hercai menekşeler çok yıllık bitki. sıcağı sevmiyorsa her sene yaz geldiğinde bahçeden söküp kışın yeniden mi dikmem gerekli? yoksa her sene ilkbahar'da kendisi yeşerir mi?

gulumse 11-08-2013 08:55

hercai menekse

Hercai menekse tohumu ektim arkadaslar. Cicek bakimindan pek anlamiyorum. Ama menekse buyutmem gerek. Kucuk kaplara ek dediler. 5li 6li tohum attim. Filizlenirse saksiya gececekmisim. Bilgili arkadaslar onerilerinizi bekliyorum.

kgursan 12-08-2013 19:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi himone (Mesaj 1161371)
sayın gilan çok teşekkür ederim cevabınız için. bir sorum daha olacak. bildiğim kadarıyla hercai menekşeler çok yıllık bitki. sıcağı sevmiyorsa her sene yaz geldiğinde bahçeden söküp kışın yeniden mi dikmem gerekli? yoksa her sene ilkbahar'da kendisi yeşerir mi?

Hercailer serin zamanların bitkisidir! (Kasım-Mayıs )arasında güzel olur. Sıcaklarda bozulur. Yani çok yıllık olması zordur. Hersene Ağustosda tohumları çimlendirme kasalarına ekilmeli, serin yerde düzgün ve ayarlı sulama ile tohumlar çimlendirilir ve fideleri Ekim ayı cıvarında yerlerine dikilir. Kış-serin aylarda kökleri güzel ve bol oluşur ve ilkbahar aylarında (mart-Haziran) süper çiçekler yapar, çünkü kış boyunca devamlı kök yapmıştır. (Yani "Ne kaa kök, o kaa çiçek)

Martta dikilen fideler de çiçek yapar ama kök gelişimine zaman bulamadığı için biraz cılız çiçek yaparlar

engin1981 06-09-2013 11:13

2 Eklenti(ler)
geçen kış aldığım vilmorin menekşelerimi ekeyim dedim bulamadım.tohum poşetim içinde kahverengi kağıt içinde bu tohumları buldum.sanırım kabını attım bu şekilde poşete koydum.acaba bunlar menekşe tohumu mu?

kgursan 06-09-2013 18:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi engin1981 (Mesaj 1196585)
geçen kış aldığım vilmorin menekşelerimi ekeyim dedim bulamadım.tohum poşetim içinde kahverengi kağıt içinde bu tohumları buldum.sanırım kabını attım bu şekilde poşete koydum.acaba bunlar menekşe tohumu mu?

Hayır değil. yuvarlak olmaları gerek

engin1981 07-09-2013 11:05

cevabınız için teşekürler. Elimde maydanoz roka kedi tırnağı pervane çiçeği tohumları var ve onların tohumunu biliyorum bu tohumu anlayamadığım için menekşedir demiştim. Bu ne tohumu olabilir acaba.

sarigoz 02-01-2014 10:57

1 Eklenti(ler)
Merhaba Hercai meneksesi sever arkadaslar ve tum AGACLAR.NET ailesi.Yeni yilinizi kutlarim.Ekledigim menekse bahcemizin nesesi gecen yildan.Elbette ki daha erken yeniler icin..

celalim01 03-01-2014 21:40

Hercai menekşeleri tatlıdır.Bende biraz daha açık renkleri var .tabi henüz açmadı daha ufak

hüzün 05-01-2014 19:31

ben de çok seviyorum bakmaya doyamıyorum, ama nedense tohumdan yetiştiremedim şimdiye kadar.geçen yılki çiçeklerden dökülen tohumlarda çimlenenler var umarım büyürler...

orkide3425 24-01-2014 11:02

Merhaba arkadaşlar, hercai menekşelerim tohum vermeye başladı hemen toplamam gerekiyor mu? Nasıl koşullar da saklamalıyım bilgilerinize çok ihtiyacım var.

YeniGine 24-01-2014 23:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi orkide3425 (Mesaj 1244006)
Merhaba arkadaşlar, hercai menekşelerim tohum vermeye başladı hemen toplamam gerekiyor mu? Nasıl koşullar da saklamalıyım bilgilerinize çok ihtiyacım var.

Hercailer henüz çiçekte bildiğim kadarı ile tohum için erken daha... Tohuma da durdular ise iyice tohumların kurumasını beklemeniz gerekiyor. İyice kuruyacak sonra; ben selpak mendillerin içine, onu da ağzı açık bir kavanozun içinde saklıyorum.
Rastgelsin...

orkide3425 25-01-2014 09:38

Teşekkür ederim sayın YeniGine evet tohuma durdular bir kaç tane kopardım fakat tohum kesesinin içindeki tohumlar henüz kurumamş birde tohum kesesini açmalımıyım?

kgursan 25-01-2014 19:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi orkide3425 (Mesaj 1244006)

Acaba ben yanlış mı biliyorum?? hercailer tohumlarını Nisan ciarında vermesi lazım!!. şu anda tohum olduysa, tohumun olgunlaşmasını beklemek gerekir. Bu da tohum kapsulu hafif sararmaya başlayınca olur.

Ancak kapsul sararınca kapsulu koparıp, bir kavanoz vb kap içine koymalı ve ağzını kapatmalıdır, çünkü hercai tohumları, kapsul açılırken fırlatılır ve etrafa dağılır. Bu nedenle kapalı kap içine konur.

YeniGine 25-01-2014 23:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi orkide3425 (Mesaj 1244269)
Teşekkür ederim sayın YeniGine evet tohuma durdular bir kaç tane kopardım fakat tohum kesesinin içindeki tohumlar henüz kurumamş birde tohum kesesini açmalımıyım?

Sayın orkide3425, Sayın kgursan'ın da dediği gibi tohumlar iyice kuruyacak, kuruyunca zaten, kendiliğinden patlıyorlar...
Rastgelsin inşallah...

orkide3425 27-01-2014 07:50

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Ama bir çoğu ben koparmadan tohumunu dökmüş bile.. Sayın kgursan acaba benim menekşeler mi çok erken tohum bağladı?

kgursan 27-01-2014 23:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi orkide3425 (Mesaj 1244861)
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Ama bir çoğu ben koparmadan tohumunu dökmüş bile.. Sayın kgursan acaba benim menekşeler mi çok erken tohum bağladı?

Sabah erken saatlerde tohumu dağıtmadan Kapsulu yakalamalısınız! Ve kapalı bir kap içine bırakmalısınız tohumları etrafa saçmasın diye.

orkide3425 28-01-2014 10:56

Çok teşekkür ederim sayın kgursan..

hüzün 10-02-2014 14:46

hercai

2 Eklenti(ler)
hercai

turkanatalay 18-02-2014 18:41

Şebboy tohumu almıştım, yanında Johnny jump up hercai menekşe tohumu göndermişler hediye olarak. Şimdi ekebilir miyim acaba?
Çok yıllık bitki yazıyor açıklamasında. Ertesi yıl tohumların döküldüğü yerden kendisi çıkar diyor. Ben saksıya ekeceğim. Tohumlarını toplamam mı gerekiyor yeniden çıkması için?
Bakar mısınız, ektim çimlendirdim de sanki. Şimdi de tohum topluyorum.:)

YeniGine 18-02-2014 23:20

Benim bildiğim ağustos-eylül gibi ekiliyor hercai menekşe tohumları. Şu an hepsi çiçekli.

Evet tohumlar döküldüğü yerden çıkar, tohumları toplarsanız yeniden ekebilirsiniz.

TCM 23-02-2014 19:53

1 Eklenti(ler)
Gittigidiyor "tohum dünyası" ndan 50 tanesini 2,90 a aldığım "dev çiçekli İsviçre hercai menekşe" tohumlarını 5x5 cm. lik x 45 li viyollere her göze bir tane gelecek şekilde ekmeyi planlıyorum yarın. Viyolleri çamaşır suyu ile dezenfekte ettim. Klasmann P torfu kullanacağım. Yaklaşık bir ay burada çimlendirip büyütüp direk yayladaki bahçeye göçürmeyi düşünüyorum. Daha fazla viyolde bakabilmeyi sağlamak amaçlı dip kısmına toprak+gübre karışımı yarıya kadar, üst kısma ise torf koyup eksem daha mantıklı olur gibi ama emin değilim :) Yarına kadar araştıracağım. Normalde viyolde belli bir boya getirdikten sonra küçük torbalara aktarmayı düşünüyordum.

TCM 25-02-2014 09:49

25.02.2014 sabahında 45 li viyollere her göze birer tane gelecek şekilde torfun içine ektim. Artan tohumları diğer gözlere ikinci tohum olarak paylaştırdım. Üzerlerine çok hafif torf serpip ve streç naylonla örterek ışık almayan ve genelde ısısı 16-20 derece arasında gezen küçük banyomuza koydum. Üstteki kağıtta yazdığı gibi (başka kaynakta "karanlıkta kalsın" bilgisine ulaşmamış olmama rağmen dışarı çıkarmayı düşünmüyorum.

hira 17-03-2014 08:25

3 Eklenti(ler)
Günaydın :)

münevver48 17-03-2014 11:32

sevgili hira bu ne güzel günaydın.hercailerinizi tohumdanmı ürettiniz? ben geçen yıl hazır çiçeklenmiş fidelerini almıştım.onların tohumlarını ektim ve şimdibahçemde çok güzel mor üstelik hiç bu kadar iri anneleri gibi açacağını tahmin etmemiştim.çok mutlu oldum.

hira 17-03-2014 14:43

Münevvercim, viyollerde 6 tane fide almıştım eşim görecek korkusuyla ( sanki hiç yokmuş gibi, yine çiçekmi aldın diyorda:D) poşetiyle koltuğun arkasına saklayıp, ha bugün ha yarın dikeceğim derken 10 gün
geçti. neyse birini kaybettikten sonra kalan 5 fidemi saksılara aldım. sıcak ve karanlık ortamda kaldıkları icin zayıf oldular, anca
toparladılar kendilerini.

TCM 20-03-2014 08:38

1 Eklenti(ler)
Menekşelerin son hali, çimlenme oranı % 60 gibi.

TCM 26-03-2014 14:55

1 Eklenti(ler)
Menekşelerin son hali, kaşıkla torfu kaldırıp alt tarafına biraz toprak koysam iyi olacak gibi.

TCM 06-04-2014 11:48

1 Eklenti(ler)
Son hali, bazı yaprakların uçlarında hafif beyazlıklar var, neden olmuş olabilir?

TCM 22-04-2014 09:23

1 Eklenti(ler)
İki aylık menekşeler. Deneme amaçlı iki-üç tanesini yarın yaylaya dikeceğim.

kelebek çalısı 23-04-2014 23:25

2 Eklenti(ler)
Askılı saksılar için de iyi bir seçim olabiliyorlar.

Eklenti 485688

Eklenti 485689

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024