agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Hercai Menekşe (Viola Tricolor) (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/4392.htm)

TCM 15-05-2016 13:22

@ dkc resmini koysaydınız, yetişkin hercailere kolay kolay bir şey olmaz.

toolss 16-05-2016 10:07

Pamukta çimlendirmeyi denedim başardım arkadaslar toprakta iki haftada cimlenirken pamuktan 1 haftada cimlendiler

dkc 16-05-2016 15:26

fotoğraf yükleyemedim telefondan uğraştım ama

TCM 17-05-2016 10:53

2 Eklenti(ler)
Menekşeleri kendi halinde mi bırakmalı ne...

Eklenti 612669

Duvar dibinde tek başına. Uğraşırsın büyümez...

Eklenti 612670

hakki_caliskan 20-05-2016 11:46

arkadaşlar,

yaklaşık 7-8 aydır bende olan menekşelerde ciddi bir problem oldu. menekşelerde pudra dökülmüş gibi beyazlıklar belirdi. ilk başta ufak olan bu alanlar tüm çiçeklere yayıldı. yapraklarında ve çiçeklerde saplarında her yerde oluştu. çok sıktı saksılar, seyrelttim olmadı, tüm saksıya yayıldı. önlemek için tüm çiçekleri köke yakın yerden kestim ama yeni çıkan sürgünlerdede beyazlıklar var hala :(
bunun çaresi nedir yardımcı olabilecek var mı?

TCM 20-05-2016 18:51

@ hakki_caliskan külleme hastalığı olmuştur büyük ihtimal, bir resmini koysanız daha iyi olur. İlaç kullansanız iyi olur, düzelir hemen merak etmeyin.

TCM 20-05-2016 19:20

Tavsiye ile aldığım ve geçen sene de kullandığım ilacın ismi 'topas' miktar olarak küçük olanı yetecektir size.

hakki_caliskan 21-05-2016 13:30

1 Eklenti(ler)
dün yakınlardaki tarım ilaçları satan yere gittim, adam bana bunların bit olduğunu söyledi dedel diye bir ilaç verdi :(

resmi yeni ekledim

hakki_caliskan 21-05-2016 13:42

1 Eklenti(ler)
resim ufak kalmış yeniden yükledim

TCM 14-06-2016 09:43

@hakki_caliskan, mantara benzemiyor, mantarda üzerine un serpilmiş gibi oluyor, böcek olabilir gerçekten.

kaktüsaşığı 30-09-2016 22:14

Arkadaşlar merhaba,
Hercai menekşeler mevsimlik midir internette her yerde farklı bir şey yazıyor, teşekkür ederim şimdiden

TCM 01-10-2016 01:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaktüsaşığı (Mesaj 1480868)
Arkadaşlar merhaba,
Hercai menekşeler mevsimlik midir internette her yerde farklı bir şey yazıyor, teşekkür ederim şimdiden

Ben ilk üç yıl önce ekmiştim. Kışın kar yağana kadar peyderbey büyüdü, gelişti çiçeklendi, yaşlananlar bozuldu, sonraki dönemde dökülen tohumlardan yeni menekşeler çıktı, karın altında kalanlar aynı kökten tekrar yeşerdi, birbirlerini tozlayanlar değişik renklerde çiçeklendi vs. Yani çiçeklenme aşırı don-buz olmadığı sürece neredeyse sürekli devam ediyor.

kgursan 02-10-2016 18:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaktüsaşığı (Mesaj 1480868)
Arkadaşlar merhaba,

hercai menekşe bahar ve kış aylarının çiçeğidir. yazın sıcakta gelişmez. Bu nedenle genellikle tohumları Ağustos civarında ekilir fideler yerlerine Eylül- ekim gibi dikilir ve kış boyunca kök yapar, şubat martta coşacak şekilde çiçek açar. Bazıları menekşeyi (Fidesini) ilkbaharda (şubat- mart) dikerler ancak Nisan gelince sıcaklıklar artar ve kökleri tam gelişemeden çiçek vermeye başlar bu çiçekler zayıf olur. Mayıs sıcaklarında da tohuma kalkar ve bozulurlar.

kaktüsaşığı 02-10-2016 23:31

Çok teşekkür ederim cevaplarınıza

hakki_caliskan 03-01-2017 06:57

pek kimse cevap yazmamış ama genede belirteyim, benim resimlerdeki sorun küllenme hastalığıymış. Basit bir ilacı var, 2 kullanımda geçiyor.

Bunların sarkan türleri var. adlarını tam olarak bulamadım. Bilen birisi yardımcı olursa sevinirim.

hobiciakvarist 06-03-2017 12:30

Siyahını ilk defa görüyorum. Farklı türleri var sanırım, fide olarak ben de belediye'nin fidanlığından 2 farklı yaprak türü aldım, biri iri yaprak diğeri ince uzun. İnce uzunlar çiçeklenmedi, iri yapraklı beyaz/mor karışımlı bir şey çıktı.

haticesultan 17-03-2017 16:47

bende yeni diktim menekşeleri ama serpme yöntemi kullandım yazılanları okuyunca pişman oldum tek tek dikmedigim için kısmet artık inşallah çıkar benim menekşelerim

sardunya18 08-04-2017 13:33

4 Eklenti(ler)
Bunlar minik bahçemden çiçekçiden alıp sonbaharda fidelemiştik .

bergenia 10-09-2017 11:18

Bunlar hercai menekşe mi?
https://i.hizliresim.com/0GVBjY.jpg

siflera12 15-09-2017 15:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bergenia (Mesaj 1517323)
Bunlar hercai menekşe mi?
https://i.hizliresim.com/0GVBjY.jpg

Evet hercai menekşe

GT-S7390 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

manolya 25-10-2017 17:59

3 Eklenti(ler)
hercai menekşe için kışın kar yağarken bile açar dediler, birkaç renk diktim bahçe kışında renklensin diye ama doğruluk payı var mı gerçekten?

Melisa16 16-03-2018 18:54

2 Eklenti(ler)
Akşam güneşiyle daha bir güzel oldular ;)

manolya 19-04-2018 13:52

2 Eklenti(ler)
Sıcaklar başlayınca hercailer durgunlaşmaya başlasada yinede iyi durumdalar. Hercai derin saksı seviyor sanırım, bu saksıların derinliği 30-35 cm var, kasım ayından beridir bütün kış sürekli bol bol çiçeklendiler.

Kafkas Kızı 17-07-2018 14:21

Duydum ki, Ağustos Eylül ayları hercai menekşe tohumu ekmek için doğru zamanmış. Ve ben de tohum almaya ve hercai ekmeye karar verdm.

Bu başlıkta bulunan tüm yazıları okudum. Epeyce bilgi sahibi oldum ama yine de vakit varken sorayım dedim. Hem de benim gibi hercai ekmek isteyenler varsa (tohumdan) onlar da faydalansın.
Öğrendiklerim:
- Kağıt bardakların alt kısmından bir kaç delik açıyorum.
- Cocopeat'i su ile ıslatıp uygun kıvama gelince kağıt bardaklara dolduruyorum. (üzerinden yarım cm boşluk kalacak şekilde)
- Tohumları bu bardakların üzerine 1-2 tane tohum olacak şekilde atıp üzerine spreyleme ile su sıkıyorum.
- Bu bardakları ayakkabı kutusu veya saklama kabı bir şey içine koyup tümünü kaplayacak şekilde streç film ile sarıyorum. (Streç film toprağa yakın olmayacak, mantar olmaması için)
- Bu şekilde streçli olan tohum ekili olan bardaklarımın olduğu kutumu karanlık bir yere koyuyorum. (Bizim balkonda eski dönemlerden kalma kanepe var. Kanepelerin sırt kısımlarında 3 tane kapalı dolap olanlardan. Ben bu dolaplara koymayı düşünüyorum)
- Çimlenme olana kadar toprağı çamur gibi yapmadan günde 1 veya 2 kez spreyleme yöntemi ile su sıkıyorum.
- İlk çimlenme başlayınca diğer bardaklardan da çimlenme olana kadar su sıkmaya devam ediyorum ama diğer çimlenme olanlar için de yarım saat kadar bu karanlık yerden çıkarıp, streçi açıp havalandırıyorum.
- Çimlenmeler iyice kendini gösterince, ışıklı ama direk güneş görmeyen bir bölgeye alıyorum. (Sundurması uzun olan balkonumda iyi olacaktır diye düşünüyorum, ışık var ama direk güneş almıyor)
- Kasım ayı gibi güneş alan balkonuma (asıl yerine) alıyorum. Sabah ve öğle güneşi görüyor. (zaten mevsim kış olacağı için, Konya gibi yerde zaten kış aylarında çok da güneş alamaz diye düşünüyorum)
- Devam eden süreçte, fazla su vermeden büyütmeyi ve çiçeklerinin açmasını bekliyorum.

Kendi öğrendiklerim bunlar.

Yukarıda yazdığım kısımlarda eksik veya hatalı olarak düşündüğüm bir yer varsa lütfen beni uyarın.

Yine de birkaç soru:
- En önemli soru (bunu yazdığımda tarih 17 Temmuz 2018)
Şimdi bana, tohumları ekeceğim en doğru tarihi söyler misiniz?

- Kaliteli, güzel verimli tohum için marka tavsiyeniz var mı? Çok marka var ama neye göre tercih yapacağım bilemedim.

- Sulama suyu için süt çay yazanlar olmuş, doğru mu?

su teresi 09-12-2018 22:57

kokularda önceliğim olan ilk iki çiçekten biri kır menekşesi ve çokda arsız yer örtücü olarak. hiç itina göstermediğimi burada farkettiğim güzelliklerden biri daha.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024