agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Hercai Menekşe (Viola Tricolor) (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/4392.htm)

Gülüm 05-11-2009 12:06

2 Eklenti(ler)
Gayet canlı duruyorlar. İnşallah birde çiçekli fotoğraflarını çekerim.

Eklenti 112977
Eklenti 112978

Gatay 05-11-2009 19:04

1 Eklenti(ler)
Merhaba
Eylül başında hercai menekşe tohumu ekmiştim. Pakette karışık renkli diyordu. Yapraklar çıkmaya başladı. Forumdaki resimlerle karşılaştırdığımda bazı yapraklar benziyor ancak bir de büyük yapraklar aralarından çıktı. Resimlere baktığımda bu yapraklar pek hercai menekşe yapraklarına benzemiyor. Ben yanlışlıkla yabani ot da mı büyütüyorum acaba :p Bilgilerinizi benimle paylaşır mısınız ?

kopshtar 05-11-2009 19:55

Evet Sn Gatay, onlar yabani ot :) Temizleseniz daha iyi olur...

Gatay 06-11-2009 08:09

Sn Kopshtar çok teşekkürler. Valla insan bir terslik var bu işte diyor ama daha önce tohumdan yabani ot yetiştirmemiştim :p Oysa tohumları koçtaş'tan aldım. Demek ki paket tohumlardan yabani ot çıkabiliyormuş .

acemifüsun 06-11-2009 17:15

Sevgili Gatay paketten çıkmamıştır, ektiğiniz toprakta tohum vardir:)

Gatay 07-11-2009 23:07

Devamlı bu topraktan alıyorum :) daha önce hiç başıma gelmemişti. Herkese teşekkürler :)

Bahar Erdem 08-04-2010 12:14

Bahçe Menekşesi

Seneler önce bi üreticiden alıp dikmiştik bu çiçekleri ozamandan beri yazın dökülen tohumlarından kendi kendine çıkarlar ilk baharda. Kokulu değiller. Bildiğim kadarıylada şu sıralar park ve bahçe düzenlemelerinde sıkça dikiliyor. Yaz boyu çiçekli kalıyor. Açan çiçekler kuruyup tohuma dönüyor. olan tohum keseleri hendiliğinden açılıp etrafa saçılıyor. Eğer sulunırsa o dökülenlerde çiçeğe dönüyor. Böle bi döngüsü var yaz boyu.

Bizim buralarda bahçe menekşesi olarak bilinir. Ama eminim aranızda başka adlarını **** doğru adlarını bileniniz vardır. Eklerseniz ve bizi bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

Bahar Erdem 08-04-2010 12:19

Bahçe menekşesi

3 Eklenti(ler)
Eklenti 134777
Eklenti 134778
Eklenti 134779

Bu fotoğraflar benim bahçemden. Biraz amatörce, havada rüzgarlı idi o yüzden net çıkan fotoğraflardan ekliyorum. Havalar açınca daha güzelleri ile buluştururum sizleri.

MİRBE 08-04-2010 13:23

Benim bildiğim hercai menekşesi..Balkon saksımda 5 rengi mevcut..

köknar 08-04-2010 13:27

Hercai menekşe, kar altında da kalsa don da olsa ölmüyor yine güzel çiçek yüzünü gösteriyor. Benim ektiklerim kokuyor da...

Bahar Erdem 10-04-2010 09:17

Konuyu buraya taşıyan arkadaşlara teşekkür ediyorum ben hercai ismini bilmediğim için bahçe menekşesi olarak bi konu açmıştım.

Sevgili köknar çok doğru söylüyorsun bu sene özellikle çok soğuktu buralar. Öleki 150 lale soğanımdan hiçbiri çıkmadı :(
Ama resimlerdede görüldüğü gibi hercai menekşeler bütün olumsuzluklara rağmen çok güzel çiçek verdiler.

PINARCHİCO 18-04-2010 13:24

5 Eklenti(ler)
bunlarda benim balkonumda ki hercailer...gerçekten çok güzel çiçekler... pencereyi açar açmaz mis gibi kokuyorlar...4. resimde önde duran hercailerimin rengi siyah ilk defa gördüm... apayrı bir güzelliği var... sizlerden daha önce siyah menekşe gören arkadaşlar var mı? son resimde de çok Bilmiş Çakıl Hanım çiçek dikimini denetlerken :)))

PINARCHİCO 18-04-2010 14:13

5 Eklenti(ler)
çiçeklerimden başka görüntüler.... bir de size bir şey danışmak istiyorum... ben bu ç,çeklerden nasıl ve nezaman tohum alabilirim? teşekkürler şimdiden...

nevsune 19-04-2010 09:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi PINARCHİCO (Mesaj 619493)
çiçeklerimden başka görüntüler.... bir de size bir şey danışmak istiyorum... ben bu ç,çeklerden nasıl ve nezaman tohum alabilirim? teşekkürler şimdiden...

Çiçeklerden bazıları kuruduktan sonra çanak yaprakların diplerinde tohum kapsülü oluşturuyorlar. Onlar kurumaya başladığında tohum alabilirsiniz. Yalnız kontrol etmekte yarar var, birden açılıp tohumları döküveriyorlar. Bu mesajda tohum kapsülünün fotoğrafı var.

Benim bir süre önce aldığım hercai menekşelerimde iki tohum kapsülüm olmuştu, birini dökülmeden yakalamıştım. Bu sabah size diğer kapsülü göstermek için fotoğraf çekerken baktım açılıp dökülmüşler.

merbil 06-05-2010 01:23

5 Eklenti(ler)
herkese merhabalar,
siteye yeni üye oldum,2009 senesi kasım ayı başında kurban mıydı şeker bayramı mı idi tam hatırlamıyorum 2 kasa menekşe aldım,çevremdekiler kışın da menekşe olur mu diye dalga geçti,ama resimlerini de koyduğum afacanlar hepimizi şaşırttı ve hala şaşırtmaya devam ediyorlar ,ektiğimde gübre koymamıştım, sanırım mart ta yaşadıklarını görünce(karın altında bile kaldılar)gübreledim,senmisin gübreleyen inanamıyorum.
Ama sitedeki tüm yazılanları okudum ve de yaz sıcaklarında ölürler mi korkusuna kapıldım,
ne yapmam lazım bilgilendirirseniz sevinirim
resimler sırasıyla kasım,şubat,mart,nisan ve en son 2 mayıstaki halleri

m-elike 07-05-2010 23:42

inanılmaz güzel çiçekler. Çoçukluğumdan beri sevgiyle seyredip, yetiştirdiğim çiçeklerimin rüzgarın etkisiyle saçılan tohumları çam ağacının altında minik minik yeşermişler. hepsini toplayıp saksıya ektim. Bakalım yaşıyacaklarmı? Ayrıca anneleri sivasta -30 derecede donmadan yaşayabiliyorlar.

gilan 07-05-2010 23:49

Sayın merbil, çevrenizdekilerin kışın menekşe mi olur demeleri çok ilginç çünkü hercai menekşe kış çiçeğidir. :) En iyi sonucu sizin de yaptığınız gibi sonbaharda dikince alırsınız. Yaz içinse yapabileceğiniz bir şey yok. Haziran gibi vakitleri dolacak. Ama dökülen tohumlardan gelecek sene tekrar çıkarlar.

Aşağıda ben de menekşelerimi anlatmıştım. Kar, kış, don... Bunlar hercai menekşe için hiç sorun değil. :)
http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/19696.htm

zeynoperi 08-05-2010 22:46

herkese ****.yeni üye oldum.buradan beni bilgilendirirseniz sevinirim.bu arada çok güzel olmuş menekşeler.özellikle pınarchico çok güzeller maşlallah.ben iki üç senedir çiçekçiden alıp saksılarıma dikiyorum.ama malesef teker teker kuruyorlar.bu sene yine diktim yine aynı şey oldu.bugün dikkat ettim bazıları böceklenmiş.bunun sebebi ne acaba ne yapmalıyım.bir de kendim tohumunu alsam hangi aylarda saksılara ekmeliyim.kaç günde bir sulamalıyım.

GothiCat 10-05-2010 18:29

Hoşgeldin zeynoperi.Paket halindeki tohumlarda üzerinde yazıyor ekim zamanı :) Bende tohumdan ektim.Hemen çıktılar ama sanki şimdi yavaşladı büyümeleri.Çiçeklerini sabırsızlıkla bekliyorum.Hepinizin hercailerine bayıldım.Benim paketimde de tek renk görünüyordu.Bakalım nasıl olacak.

O kadar küçüklerdi ki destek çubuk yaptım ;)

http://i44.tinypic.com/a5j9cg.jpg

thisisme 23-09-2010 09:00

merhaba,
koçtaştan aldığım menekşe tohumlarını,13 eylülde, 3 ayrı kaba ektim. Birini streç filmle kapatıp kuzeye bakan aydınlık bir cama koydum, diğer ikisinin üstüne poşet geçirdim ve nispeten daha karanlık bir odaya koydum. Streç filmle sardığım kapta 21 eylülde 3 tane çimlenmiş tohum vardı. Diğerlerinde hala birşey yok. Streç film sanırım daha iyi bir büyüme ortamı sağlıyor. Fakat yine de çimlenme oranı beklediğim kadar yüksek değil.

cenan 11-10-2010 11:41

Sn.thisisme geçen sene bu zamanlar balkonda saksıya serpiştirmiştim. Çokta sağlıklı büyümüş ve çiçeklenmişlerdi. Uzun zamanda çiçeklerini eksik etmemişlerdi. Bence üstü açık şekilde balkonda deneyin. Ama suyunu direk değil fısfıslayarak verin. Keşke yine ekseydim bu sene...

ziraatteknikeri 11-10-2010 11:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi thisisme (Mesaj 698112)
merhaba,
koçtaştan aldığım menekşe tohumlarını,13 eylülde, 3 ayrı kaba ektim. Birini streç filmle kapatıp kuzeye bakan aydınlık bir cama koydum, diğer ikisinin üstüne poşet geçirdim ve nispeten daha karanlık bir odaya koydum. Streç filmle sardığım kapta 21 eylülde 3 tane çimlenmiş tohum vardı. Diğerlerinde hala birşey yok. Streç film sanırım daha iyi bir büyüme ortamı sağlıyor. Fakat yine de çimlenme oranı beklediğim kadar yüksek değil.

bitki tohumlarının çimlenme aşamasında güneşe ihtiyaçları yok ama toprak sıcaklığına ihtiyacları vardır ortalama 20 derece falan yeter bir de menekşeden bahsediyoruz onlar zaten kışlık çiçekler onun için ne streç film nedene başka birşeye gerek yoktu sadece yapmanız gereken uygun bir toprak bulup oraya ekim yaptıktan sonra maksimum tohumun iki katı kadar çiçek toprağı ile örtmek ondan sonra çimlenene kadar nemini korumanız yeterli

thisisme 12-10-2010 14:42

maalesef balkonda açıkta çimlenmediler. odada aydınlık ortamda seraladığım kaptakiler güzel çimlendiler.şimdi onları şaşırttım ve balkona aldım. inşallah ölmezler.

thisisme 13-10-2010 09:05

teşekkürler cellin.

ziraatteknikeri 13-10-2010 09:35

odada güneş derken zaten tohumun üzerini toprakla kapladınız sanırım tohum karanlık yani ışık geçirmeyen bir yerde tekrar üzerine ıslak bez veya gazete kağıdı koymuş olsaydın en azından birkaç gün erken çıkardı ilk kotilodon yaprakların çıkışından sonra acil bir şekilde güneşe ihtiyacı olur bitkilerin ( mantar vb.hariç ) 5-6 yapraklı olduklarında ise şaşırtılırsa çiçeklenme daha güzel olur erken **** geç önerilmez.
geçen yıl 20 bin busene ise 25 bin menekşe yetiştiridim benim işim bu

PINARCHİCO 19-10-2010 18:17

Merhabalar... geçen baharda nisan ayında balkonda saksıya diktiğim menekşelerim(yukarıda resimleri var) bu sonbahar da ekim başı gibi kendiliğinden yeniden çimlenmeye başlamışlar...:)))

cenan 20-10-2010 08:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi PINARCHİCO (Mesaj 706774)
Merhabalar... geçen baharda nisan ayında balkonda saksıya diktiğim menekşelerim(yukarıda resimleri var) bu sonbahar da ekim başı gibi kendiliğinden yeniden çimlenmeye başlamışlar...:)))

Nisanda ne güzel doldurmuşlar saksılarını. İnşallah yeni çıkanlar da öyle olur;)

lenavita 26-10-2010 12:04

of of bu yıl eylül çok sıcaktı ektim çıkmadılar, ekimde sıcak ektim çıkmadılar.
buzdolamına suyla koydum çıkmadı artık kasım geliyor kasımın sonunda ekim çünkü hala adana çok sıcak. sevgiler

arnavut biberi 09-11-2010 19:49

kelebek gibi..

2 Eklenti(ler)
Her ne kadar çoktan geçip gitmişte olsa saksımda ilginç bir hercaiye rastlamıştım. fotoğrafını arşivlemişim paylaşıyım dedim. nasıl güzelmi?

Eklenti 179321

Eklenti 179322

cenan 09-11-2010 19:54

Ne kadar değişik ve güzel. Kelebek gibi..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024