agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Haseki küpesi (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/4202.htm)

hanbiyçe 28-07-2010 12:50

Tohum paylaşımı varsa ve halen sürüyorsa ben de isteyebilirim. :)

köknar 28-07-2010 13:07

Sadece kendime ayırdıklarım kaldı, sayıca fazla olmaz ama isterseniz göndereyim.

bahçehobi 29-07-2010 14:55

Merhaba,
Çok uzun süredir haseki küpesi tohumu veya fidesi arıyorum, nerden bulabileceğim konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, sonbaharda ekmek üzere hazır olmasını istiyorum.

Saygılarımla,

maysan80 15-12-2010 00:19

aralık ayı uygunmudur tohumları ekmek için

maysan80 15-12-2010 00:20

ve nasıl bir saksıya dikmem gerekir

Kiraz 15-12-2010 10:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maysan80 (Mesaj 726420)
aralık ayı uygunmudur tohumları ekmek için

Havalar iyice soğudu, bu ayda iç mekanda çimlendirebilirisiniz, yeri çok aydınlık olmalı.

Sonradan şaşırtacaksanız, derin saksı olmasına gerek yok. Geniş yüzeyli, en az 7-8 cm derinlikte toprağı olan bir saksıya çok sık olmayacak şekilde ekebilirisiniz.

Hhatice 15-12-2010 10:25

Sevgili köknar varsa çok az bende rica edeceğim .

ykolko 15-12-2010 20:22

Sayın Sedef az miktarda bende var ama bölüşebiliriz isterseniz...

thisisme 16-12-2010 13:53

acaba bana da düşer mi?

Güler 16-12-2010 16:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi thisisme (Mesaj 727275)
acaba bana da düşer mi?

İstanbul gurup toplantısında size getiririm, ama bana hatırlatın.

thisisme 17-12-2010 10:21

teşekkürler:)

aheste 21-03-2011 11:59

Merhaba zengarden dan aldığım haseki tohumlarını kasımın ortalarında ekmiştim,hala çimlenmediler acaba ne zaman çimlenirler yoksa çürüdülermi:(
Bütün kış dışarıda durdu,bu konuda bilgisi olan biri bana yardımcı olabilirmi:confused:

nurguldk 22-03-2011 14:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aheste (Mesaj 771590)
Merhaba zengarden dan aldığım haseki tohumlarını kasımın ortalarında ekmiştim,hala çimlenmediler acaba ne zaman çimlenirler yoksa çürüdülermi:(
Bütün kış dışarıda durdu,bu konuda bilgisi olan biri bana yardımcı olabilirmi:confused:

Merhaba,

Ben haseki küpesi tohumlarını kapaklı yoğurt kabına sera uygulamasıyla ektim. Sonra da hafif fısfıslayıp buzdolabına koydum. Önerilerde 3 hafta sonra çıkarmam gerektiği yazıyordu. Bu süre içinde onu unutmuş numarası yaptım ;) 3 hafta bekleyip birkaç gün önce çıkardım ve baktım ki...SÜRPRİZZ :D

İki tanesi şimdiden çimlenmiş. Çok şaşırdım. Şu anda da pencere kenarında duruyor. Umarım devamı gelir.

aheste 23-03-2011 09:20

Çok teşekkür ederim sayın nurguldk verdiğiniz cevap için.Ben dışarıda doğal ortam da soğuklasınlar istedim ama bu biraz riskli sanırım, saksının üzerine poşet geçirdim öyle beklettim hala ümitliyim;) Çimlenmezlerse yeniye inşallah, senin adına çok sevindim:)

Dansel 11-04-2011 11:19

Sn.aheste,tohumunuz çimlendi mi?Benzer bir durumu ben de yaşıyorum.24 martta ektiğim tohumlardan ses seda yok.Normal saksıya ektim.Nereye koyacağımı şaşırmış durumdayım

Sevgi Durul 11-04-2011 12:23

Hasekiküpesi tohumunu geçtiğimiz yıl çimlendirmeyi başaramamıştım. Şimdi birkaç gün önce, bir gece suda bekleterek ektim. Sonuç olumlu olursa burada paylaşırım.

aheste 12-04-2011 13:18

Sayın DANSEL,malesef tohumlarım çimlenmedi. Geçen gün toprağı eşelediğimde tohumların çürümüş olduğunu gördüm çok üzüldüm. Çürüme nedenini saksının üzeri bütün kış poşetle örtülü durmuştu sanırım onun için çürüdü.Bir daha tohumları bu kadar erken ekmiycem:( Sizin tohumların hala çimlenme şansı var.

limon_sever 12-04-2011 18:56

Ben tohuma kalmış çiçekleri kuruduktan sonra bahçeye serpiyorum ertesi sene çimleniyorlar. Bu sene de çimlenmişler. Aşırı gelişmiyor. Ertesi sene daha güzel oluyor. Yani haseki küpesi bahçe de 2 yıl sonra çiçek açıyor. Veya benim haseki küpeler öyle. Ama aşırı çimlenme olmuyor. 100 tohum ekiyosam bunun 10-15 tanesi çimleniyor. Aklınızda olsun arkadaşlar.

günebakan 12-04-2011 21:10

Geçen ayın 2 de ektiğim haseki tohumlarının nerdeyse hepsi çimlendi:)

Sevgi Durul 12-04-2011 21:13

Tebrikler sevgili günebakan. Nasıl bir yol izlediniz? Çimlenme iç mekanda mı gerçekleşti?

günebakan 12-04-2011 21:32

Teşekkürler Sevgi hanım'cığım tohumları saksıya ektim üstünü streçle örttüm ve arada su verdim ayrıca iç mekandaydı evet:)

Gülbeşeker 12-04-2011 21:47

ben geçen sene yaz ortasında çiçekli bir saksının kenarına tohumlarını sepmiştim nekadar sürede çimlendiğini hatırlamlyorum ama çimlendiler kış başında başka bir saksıya şaşırttım ve kapalı balkona aldım on gün öncede tekrar balkonun dış demirlerine aldım şuan soğukta hatta vanda şimdi kar yağıyor ama etkileneceğini sanmıyorum ama ekeli üzerinden aylat geçmesine ramen boyu 10 santim var yok yaprakları küçücük şü hali ile yazın açacağa hiç benzemiyor acaba sıcaklar arttıkça daha mı hızlı büyüyecek daha önceki mesajlardan okuduğum kadarıyla nisanda mayıstada açıyormuş bu boyda açacağı çiçekte pek büyük olmaz herhalde

ardabora 01-05-2011 13:48

4 Eklenti(ler)
Hasekiler benim favori çiçeğim...her türlü çimlendirme denemesini yaptım şimdiye kadar.soğuk uygulama,sıcak uygulama...duş banyo..:D

şubatta ektim,martta ektim,mayısta,ekimde,kasımda...her ayda nerdeyse çimlendirme denemesi yaptım.içerde,dışarda...buzdolabında beklettim,suda beklettim...ne hal çaresi varsa baktık...bazılarında başarılı oldum,bazıları fiyasko...

en iyi çimlendirmenin nasıl olduğunu söyleyeyim sizlere...

ben hasekileri hiç içeri almam,her zaman bahçedeler ve saksıdalar..sülük ve salyangozlar haseki yapraklarını sevmiyor Allah'a şükür..

hasekiler soğuğu sever,içeri almanıza da gerek yoktur.ben sarıyerde oturuyorum,burda kışın acayip soğuk oluyor,geceleri don oluyor.hiçbir hasekim donmadı,kurumadı..

haseki yaprakları mart sonunda iyice yeşermeye büyümeye başlar. nisan ortasında tomurcuklar oluşur.hava durumuna göre nisan sonunda ama daha çok mayısın ilk haftalarında tomurcuklar patlar.tüm mayıs ayı boyunca,bazen de geç tomurcuklananlar haziran ortasına kadar çiçekli kalırlar.

daha sonra çiçeklerin yaprakları dökülür ve bu resimdeki gibi tohum kapsülleri oluşur. kapsüller önce yeşildir,sonra sarıya döner ve kurur. kuruyunca patlarlar ve tohumlar sağa sola saçılır.

bu aşamada kapsüller patlamadan tohumları almanız gerekir.elinizle yokladığınızda kapsüllerden çıtır çıtır ses geliyorsa ve kapsül açılıyorsa,içindeki tohumlar kuru siyah renkteyse tohumları alabilirsiniz. zaten siz dokununca kapsül kendisi açılıp tohumlar elinize dökülür.

eğer hasekileriniz saksıda ekiliyse ve saksı dışardaysa tohumları saksıdaki bitkinin dibine serpiştirin ve o tohumları unutun!!! üstüne torf toprak eklemenize gerek yok. bahçede ya da saksıda yetiştirdiğiniz bazı çiçeklerin,ertesi yıl kendi tohumlarından yeniden yeşerdiğini görürsünüz,üzerine toprak eklemiş miydiz? hayır...gerek yok çünkü..hasekilerin tohumları zaten çok küçük.

baharda hasekilerinizin dibinde bir sürü minik fide göreceksiniz. bahçede yerde ekiliyse de dibine serpiştirebilirsiiz,kendi düşen tohumlardan zaten yeni fideler çıkacaktır.

"" ee benim hasekim yok,tohumları yeni elime eçti" diyorsanız,elinizdeki haseki tohumlarını haziran sonu, bahçeye ya da dışarıdaki herhangi bir saksının dibine atıverin.baharda size süpriz yapacaktır,benim deneyimlerim bu...

geçen yıl tohumları alır almaz birazını haseki fidelerinin dibine serptim,sonuç çok iyi...geçen yılsonu elime geçen bazı tohumları,bu baharda buzdolabında bekleterek ektim hala ses seda yok.

hasekilerim bu yıl iyi gelişti,tomurcuklar oluşmaya başladı,yakında çiçekleriniz görürüz.

Gülbeşeker 02-05-2011 23:55

sizin hasekiler çok güzel olmuş benimkiler daha küçük geçen sene ağustosta falan çimlenmişti acaba bu sene açarmı birde bu yağmurlarda baya gelişti suyu çomu seviyor acaba ben kış boyunca çok az sulamıştım

Gülbeşeker 02-05-2011 23:57

birde benimkiler kışında yapraklıydılar kapalı balkonda olduklarındanmı acaba

_kevser_ 15-05-2011 09:05

arkadaşlar ben de koçtaştan haseki küpesi tohumu aldım adanada şu mevsimde eksem çimlendirebilir miyim ?

ardabora 17-05-2011 17:57

3 Eklenti(ler)
pembeler açmaya başladı...eflatunlar yolda..

günebakan 17-05-2011 18:25

Sevgili Ardabora acaba hasekiler ekildikleri sene çiçek açıyorlarmı?

Kiraz 17-05-2011 19:22

Sevgili Ardabora, çok güzeller. Ne kadar süre çiçeli kalıyor?

betito 18-05-2011 11:45

Koçtaş'dan aldım tohumları, bir hafta buzdolabında bekletip haziran ayında ekeceğim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024