agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Haseki küpesi (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/4202.htm)

fatmadundar 22-06-2009 13:57

4 Eklenti(ler)
Haseki küpeleri

İremsıla 22-06-2009 22:13

Sevgili fatmadundar, haseki küpeleriniz harika görünüyor.farklı bir bakımı, varmı haseki küpesinin merak ettim.

fatmadundar 22-06-2009 22:34

Çiçeksever, tohumlar karışık halde. zaten mor diye ektiğiniz mor- beyaz açabiliyor. Çok güzel sürprizler yapıyor. Çiçekler birbirinden tozlandığı için.
Haseki küpesinin özel bir bakımı yok. Bahçede veya geniş bir saksıda çok rahat yetişr. Ancak sonbaharda ekerseniz gelecek ilk baharda açar. Değilse bu ilkbaharda ektiğiniz tohumlar ancak bir sonraki ilkbaharda açar.

manolya 27-06-2009 19:42

1 Eklenti(ler)
Ektiğim haseki tohumları henüz çimlenmeye başlamadı, ama başka bir saksının dibinde yaprakları hasekiye benzeyen bir fide var. İlk defa haseki küpesi ektiğim için fideleri nasıl olur bilmiyorum. Ya ekim yaparken bu saksıya bir tohum düşürdüm, ya da bu bir ot mu acaba?

jineop 14-08-2009 15:22

Sevgili Fatma Dündar,
Şimdi ekilmeyecek derken, geçen ay bana gönderdiklerinizi ben ekmiştim ve 2-3 yapraklı haldeler . Ne olacak peki şimdi,gitti mi benim fideler?

fatmadundar 17-08-2009 23:00

Sevgili Jineop, koruyabilirseniz niye gitsin. İstanbul'un iklimi İzmirden çok farklı. Hem nemli hem de hem daha az sıcak. Eğer tohumlar çimlendi ise hava çok sıcak olmazsa tabiiki yaşarlar.

jineop 17-08-2009 23:52

Sevgili Fatma Dündar,
Şansıma gölgelere serpiştirmişim,liliumların diblerine,çok sevindim teşekkür ederim. Hava da serinlemeye başladı.Sevgiyle kalın.

FIRUZAN 12-10-2009 09:22

Tohumlarını bu aylarda mı döküyoruz ? Seneye yaza açıyorlar mı? Ben de liliyum soğanlarımın kenarlarına serpsem çok güzel fikir :)
teşekkürler.

kopshtar 12-10-2009 13:29

Sn Firuzan;
Tohumları sonbaharda ekerseniz seneye çiçek açacaktır. Benim sonbaharda ektiklerim yaza çiçeklendiler...

sebnem34 28-10-2009 16:54

Bu konuya da abone oluyorum:) Tohumlar geldi yalnız 2 çeşit. Biri dev haseki küpesi diğerleri de diğer karışık renk küçük haseki küpesi. Birisinin tohumları akşam sefasından biraz küçük diğerleri küçük. Arkadaşlar soğandan demiş ama bana tohum geldi. Forumu okudum hemen ekeceğim ama sabır lazımmış. Ev bahçeye döndü. Her dediğiniz tohumu aldım. Bakalım çimlenirse diğer çiçeklerde çimlenirse ne yapacağım. Ev botanik bahçesine döndü :) mum çiçeği ile başladık, plumeria, çöl gülü, haseki küpesi, lotus :) devamında ben çikolata sarmaşığı, gölge zambağı yani kısacası zengardenın tüm tohumlarını aldım sayılır :) ev seraya döndü.... baharı bekleyemedim bu akşam 400 tohum ekmem gerekiyor, her yanımda buz dolabında bile tohum var artık :(

emrezgi 31-10-2009 10:10

Ben tohumları ekmek için ilkbaharı bekliyordum şimdi eksem olur yani ama sera ortamı yaratmak gerekir sanırım ilk defa bu çiçeği yetiştireceğim sağolsun Fatma Hanım yollamıştı tohumları. O zaman bende ilk bulduğum fırsatta tohumları toprakla buluşturayım ;)

fatma sunay 02-01-2010 17:15

merhaba bizde hasekiküpesi çiçeğini tohumdan ektik çıktı ama bu sene çiçek açmadı acaba seneye kendiliğinden çiçek açarmı bilgilendirirseniz memnun oluruz
saygılarımla...

Kiraz 05-01-2010 18:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fatma sunay (Mesaj 556953)
merhaba bizde hasekiküpesi çiçeğini tohumdan ektik çıktı ama bu sene çiçek açmadı acaba seneye kendiliğinden çiçek açarmı bilgilendirirseniz memnun oluruz
saygılarımla...

Bu sene ektiyseniz seneye açacak,ben de çimlendirdim, seneye açmasını bekliyorum.

imgelem 09-01-2010 09:14

Sevgili Güler hanım'ın gönderdiği Haseki Küpesi tohumlarını dün toprakla buluşturdum.Umarım kayıpsız çimlenebilirler.

kırlangıç48 28-03-2010 18:15

Merhaba,
Bu sene Haseki Küpesi tohumu eken yok mu? Ben 15 Mart'ta ektim hala bekliyorum....Her gün az az suluyorum. Sizlerde durum nedir?

sevim4 28-03-2010 18:21

Ben ocakta ektim yeni çimlendiler sizinkilerde çimleneceklerdir.

kırlangıç48 29-03-2010 10:30

Üç-dört hafta daha bekleyeceğim sanırım, beklemek çok zor, sonunda hüsrana uğramak da var :)

akrepkızı 30-03-2010 16:33

Merhaba arkadaşlar.

Bende dün haseki küpesini tohumdan ektim.bahçemde daha önceden fideden ektigim haseki küpeleri hersene kendileri aynı yeden çıkıyorlar.

Bu yeni ektiklerimi yazlıgımın bahçesi için çimlendiricem.Fideler Ankara.da Sincan Belediye Serasında satılıyor ben üç sene önce ordan almıştım .

almira 07-04-2010 19:16

Haseki küpesi tohumlarını nerdeyse bir ay önce ektim. Hiçbir çimlenme belirtisi yok. Ne kadar sürede çimlenirler? Yoksa tohumlardan ümidimi keseyim mi?:(

aygün 07-04-2010 20:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi almira (Mesaj 612491)
Haseki küpesi tohumlarını nerdeyse bir ay önce ektim. Hiçbir çimlenme belirtisi yok. Ne kadar sürede çimlenirler? Yoksa tohumlardan ümidimi keseyim mi?:(

Valla sevgili almira ben de geçen yıldan aldığım tohumları ekmiştim ve oralı bile değiller. Ya da çok geç çimlenen tohumlar grubuna da giriyor olabilir.

aygün 07-04-2010 20:29

[QUOTE=sevim4;605367]Ben ocakta ektim yeni çimlendiler sizinkilerde çimleneceklerdir.[/QUOTESevgili Sevim4, mesajınızı şimdi farkettim.
Demek ki; bizimkiler de çimlenecek(yalnız benimki haseki değil ve yanlışlıkla yazmış bulundum, özür...)
teşekkürler...

Güler 08-04-2010 19:57

Benim haseki küpeleri tomurcukta. Pembe ve katmerli olanları tomurcukta. Mor beyaz katmerliler de çok sağlıklı ama daha tomurcukları yok.

Kiraz 08-04-2010 20:05

Ben de geçen sene çimlendirmiştim, bu sene ilk defa çiçeğini göreceğim. Saksıdan yere geçirdim, henüz tomurcuk yok ama yaprakları çok sağlıklı.

Orhan Özbilgiç 08-04-2010 20:12

Mart ayında dikmek üzere epeyce tohum satınaldım. Bir o kadarda arkadaşlardan geldi. Ancak onca markete bakmama rağmen Haseki Küpesi tohumuna rastlayamadım.
Sonuçta hepsini Samsun' daki bahçeme dikip, İstanbul' a geri döndüm. Dün eşimle, Bauhaus' a öylesine gittiğimizde görmez miyiz? Bir daha Samsun' a mayısta gideceğimiz için, ekim zamanı geçmiş olacaktı. Bu nedenle almadık. Ama gelecek yıla favori çiçeklerimizden olacağı kesin.;)

Kiraz 08-04-2010 20:15

Sn. Orhan Özbilgiç, geç kalmadınız sonbaharda ekerseniz gelecek sene çiçeklenir. Zaten şimdi ekseydiniz de çiçekleri seneye açacaktı.

Zafer İnandıklı 08-04-2010 20:15

Ben de geçen sene çimlendirdilerimi saksıdan yere diktim. epeyce büyüdüler, şimdi renklerini merak ediyorum.

Orhan Özbilgiç 08-04-2010 20:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz (Mesaj 613379)
Sn. Orhan Özbilgiç, geç kalmadınız sonbaharda ekerseniz gelecek sene çiçeklenir. Zaten şimdi ekseydiniz de çiçekleri seneye açacaktı.

O zaman alıp sonbaharda ekmek daha akıllıca olacak. İnternet sitelerinde de var sanıyorum. Hemen tedarik yoluna bakarım.
Sağolun Kiraz.

çiçeksever 20-04-2010 17:44

Merhaba.Haseki küpelerim birkaç güne kadar çiçek açacaktı.Fakat pazar günü ceviz büyüklüğünde yağan dolu diğer çiçeklerimle beraber onlara da zarar verdi.2-3 tane tomurcuklu kaldı.İnşallah onların çiçeklerini görürüz.

m-elike 14-05-2010 13:54

internetten aldığım tohumlarım geldi. Formu okuyunca bir sene daha çiçeğini göremeyecekmişim çok üzüldüm. paketin üzerinde soğuk ekim yapilmasıgerekiyor diye yazılmış. tohumları saklama kabına ektim ve buzdolabına koydum. 3 hafta oradalar bakalım ne olacak. çürümezlerse gelişmeleri yazarım

Güler 14-05-2010 15:20

1 Eklenti(ler)
Bahçedeki Haseki küpeleri artık son demlerinde....

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024