agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Dianthus sp. (Çin Karanfili) (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/1623.htm)

Kemal Kabcık 08-04-2010 14:30

"Çin Karanfili" ile "İzmir Karanfili" Aynı Çiçeğin, Değişik Adlandırmaları Mı?.

Mehmet Ağabeyim; Çalıştığı İşyerinden Bir Kaç Dal "İzmir Karanfili" Adı Altında Bir Çiçek Getirmişti.

1 Yıl İçersinde; Dikimini Gerçekleştirdiğimiz Saksının, Saksı Genişliğince, "İzmir Karanfili" Kendiliğinden Çoğaldı.

Ben Bu Gelişimi Görünce; "İzmir Karanfili" Adlı Çiçeği: Çelik ile Üretim Yolunu Denedim ve Olumlu Sonuç Aldım!. Yani; Yetiştirmeye Çabaladığım "İzmir Karanfili" Çelikle De Üretilebiliyor!. Tohumlarının Saksı İçersine Dökülmesi ile; "İzmir Karanfili" Kısa Zamanda, Saksı Genişliğince Güzelliğini Sergiliyor!.

kelebek çalısı 06-02-2013 01:46

2 Eklenti(ler)
Bahçesinde Çin karanfili yetiştirenler nerelerde acaba?

Biraz hareketsiz kalmış bu başlık sanki :confused:

Şubat ayında olmamıza rağmen, burada kış değil sanki bahar hüküm sürüyor.

Dün karelediğim karanfil detayları.

Eklenti 367566

Eklenti 367567

kelebek çalısı 06-03-2013 01:24

1 Eklenti(ler)
Yeni diktiğim çin karanfilleri dilerim yerlerinde mutlu ve uzun ömürlü olur.

Eklenti 375318

YeniGine 06-03-2013 01:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı (Mesaj 1097578)
Bahçesinde Çin karanfili yetiştirenler nerelerde acaba?

Biraz hareketsiz kalmış bu başlık sanki :confused:

Şubat ayında olmamıza rağmen, burada kış değil sanki bahar hüküm sürüyor.

Dün karelediğim karanfil detayları.

Eklenti 367566

Eklenti 367567

Sevgili kelebek çalısı; bunlarda mı çin karanfili oluyor? Bende bunlardan iki tane saksıda var; o halde saksıya değil direk toprağa dikmeli. Zira saksıda uzamaya çalışıyor, ortasına çubuk dikiliyor bağlanıyor yine de saksıda güzel bir görüntüleri olmuyor.

kelebek çalısı 06-03-2013 01:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine (Mesaj 1114372)
Sevgili kelebek çalısı; bunlarda mı çin karanfili oluyor? Bende bunlardan iki tane saksıda var; o halde saksıya değil direk toprağa dikmeli. Zira saksıda uzamaya çalışıyor, ortasına çubuk dikiliyor bağlanıyor yine de saksıda güzel bir görüntüleri olmuyor.

Bunlarda mı çin karanfili oluyor derken? Anlayamadım Sn.YeniGine.

Bildiğim kadarıyla çin karanfili.

Ben genelde saksıda sadece narin bitki türlerini yetiştirmeyi uygun görüyorum. Yaşadığım yerin iklimi gereği bahçe dururken bitkiyi yazın saksıya mahkum ederek ızdırap çektirdiğime inanıyorum.

Benim tercihim bahçeden yana. Saksılarda da fazla köklenmeyen bitkiler, narin türler daha mutlu olabilir. Böyle düşünerek seçimlerimi buna göre yapmaya dikkat ediyorum.

YeniGine 06-03-2013 01:47

Sevgili kelebek çalısı; yani 62 ve 63. üncü mesajlarınızdaki karanfiller aynı mı; çin karanfili mi yani?
Ayrıca teşekkürler o halde ben de saksıdan çıkarıp bahçede güneşli bir yere alayım karanfilleri.

kelebek çalısı 06-03-2013 01:54

Aynı tür değil elbette ki. Ama ikisi de çin karanfili olarak adlandırılıyor.

Kırmızı olan karanfiller bodur cins ve üç senedir aynı yerde yaşıyor ve özel hiç bir isteği yok. Şimdi latince tam adından emin olmadığım için yazmayı uygun bulmuyorum.

Belki sizinkiler normal karanfildir. Ben bodur karanfil olsalardı, boya gitmeye çalışmazlardı diye düşünüyorum.

YeniGine 06-03-2013 02:00

Teşekkürler sevgili kelebek çalısı; sanırım bendeki karanfil sizin 62. nolu mesajınızdaki karanfillerden. Yani sonuçta saksıdalar ve onları toprağa alayım inşallah. Teşekkürler.

kelebek çalısı 06-03-2013 02:03

Siz boya gitmeye çalışıyor ve destek çubuğa bağlayarak bitkiyi dik tutmaya çalışıyorum dediğiniz için aynı olmayabilir demiştim. Benim fotoğrafını eklediğim bodur kırmızı çin karanfillerinin boyu maksimum 20cm.

YeniGine 06-03-2013 02:09

Anladım. Benim 2 karanfil de boya giden ya da çubuklamaz isem sarkan cinsten o halde.
Teşekkür ediyorum sevgili kelebek çalısı.

sharewime 12-03-2013 19:01

merhabalar bende bu gün çin karanfil tohumlarımı ekiyorum, ama direkt süs bitkisi toprağıyla dolu saksıya, nem kaybetmemesi için sadece streç film ile kapatacağım arada birde sprey ile sulayacağım bakalım bir gelişme olacak mı

hira 05-03-2014 02:21

3 tane çin karanfili almıştım geçen yaz. üçünüde aynı saksıya diktim. şuan sadece bir tanesi yaşıyor, ebruli olanın yaprakları diğerlerine göre daha farklıydı, galiba 2 yıllık denilen tür bu oluyor. Tohumlardan almıştım, geçen çiçeklerin içinde çörekotu tohumlarına çok benzeyen siyah tohumlar oluşuyor. biryerlere sakladım ama nere :D

Hülya 05-03-2014 11:37

Çin karanfili( Hüsnüyusuf) yetiştirmek için bilgiler.
.: HÜSNÜ YUSUF ÇİÇEĞİ (Dianthus barbatus)

Hülya 05-03-2014 12:03

Çin karanfili, Diantus

2 Eklenti(ler)
Geçtiğimiz yıl, tohumlarını ektiğim fidelerim büyüdü.

Nergislerin önünde görünenler.Alisyumların arasında. 30 dan fazla fidem var. Çok yağmurlu bir gün olduğundan , aceleyle çektiğim fotoğraflarda hepsi çıkmamış. Bu yıl çiçek açacaklar umarım. :)

Eklenti 473962

Hülya 05-03-2014 12:39

2 Eklenti(ler)
Tohumdan yetişen fidelerim.

Binbirçeşit 08-02-2016 11:12

1 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar bende çim karanfil diye bir türe hayran kaldım aldım.uzun ömürlü ve halı gibi yeri kaplayan sıcaga ve dona dayanıklı kokulu ve göruntusu gerçekten çok güzel.bakalım busene çiçeklensin atıcam resim ama temsili resmini yüklemek istıyorum.birde annemin bahçesinde yoldan geçerken kokusu buyuleyen karanfılleri vardı.bir çok renkte .kışları baya soguk geçti ve bırcok rengi malisef kaybettık ama.hala kan kırmızı olan bir renk oldukca dirayetli çıktı:).inşallah busene ziyarete gittigimde alıp dikicem ondan.

Binbirçeşit 08-02-2016 11:24

Çim karanfil

1 Eklenti(ler)
Buda benim çim karanfil

622ali 25-04-2017 02:23

Geçen sene bahar da alıp bahçeme diktigim muhteşem bir bitki çin karanfili. Kokusu çok güzel. Cicekleride bir o kadar güzel. Geçen sene kışın -10 derece soğukları gördü. Bu bahar başında çok daha güzel bir şekilde gelişip çiçeklerini açmaya başladı.

Bu 2. yılı bahçede eğer önümüzde ki senede bu şekilde devam ederse tahminimce her tarafa bu çiçekten alacağım.

Batı Rüzgarı 15-06-2017 04:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Binbirçeşit (Mesaj 1438423)
Buda benim çim karanfil

selamlar aynısı bende de var. dışarı damı bıraktınız? dayanıklımı? çiçek açtımı? yani biraz bilgi lütfen:D

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024