agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Dianthus sp. (Çin Karanfili) (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/1623.htm)

Oğuzhan 28-01-2007 10:18

Mehabalar arkadaşlar .
Bende isterem.

webber 29-01-2007 10:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Balıkçı (Mesaj 70426)
Estağfirullah

Zahmet değil zevk olur.
Allah bir mani vermezse inşallah 3-5 kök getiririm.
Belki isteyen başka dostlar da çıkar.

merhaba mümkünse bir kök gönderebilirseniz çok memnun olurum mekanımım kısıtlı onun için bir adet bana yeterli saygılar

richirich2 12-03-2007 23:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi didegok (Mesaj 35779)
arkadaşlar aşkolsun yani. burada bu kadar insanız. bir kişi de evt bende var demedi. hakikaten kimsede kokulu bahçe karanfili yok mu? bu canım çiçek tükendi mi gerçekten.

Çin karanfili, ürettiğim mevsimlik fideler arasında. Yaklaşık 50000 adet üretimim var. Katlı ve yalın kat olarak tohumu bulunmakta. Ama dediğiniz gibi okadar keskin kokuya ne yazıkki sahip değiller. 50000 tanesi bir arada olunca kokuyorlar.:p istediğiniz kadar temin edebilirim sorun değil.

blk 30-03-2007 17:07

merhabalar:)

ben de bugün marketten karanfil tohumu aldım.. renkli karanfil tohumu diyor..
bu mevsimde ekilebiliyormuş ama 52 hafta sonra çiçek veriyormuş.. ne yapmam gerekir, bu sene hiç açmayacaklar mı yani:(

halbuki karanfili çok severim.. kokulumu eğilmi onu da bilmiyorum ama bu akşam ekmeyi düşünüyorum..

Balıkcı 30-03-2007 17:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi blk (Mesaj 90251)
merhabalar:)

ben de bugün marketten karanfil tohumu aldım.. renkli karanfil tohumu diyor..
bu mevsimde ekilebiliyormuş ama 52 hafta sonra çiçek veriyormuş.. ne yapmam gerekir, bu sene hiç açmayacaklar mı yani:(

halbuki karanfili çok severim.. kokulumu eğilmi onu da bilmiyorum ama bu akşam ekmeyi düşünüyorum..

Hayırlı ve bereketli olsun.

Karanfil çok yıllık bitki olduğu için genellikle ilk yıl çiçek açmıyor.

Erken fide elde edilirse, hava da sıcak olursa bir ümit, yaz sonuna doğru açabilir.

Sıcağı seviyor, toprak için nazlanmıyor, her toprakta yetişiyor, susuzluğa da dayanıyor.

igidu 31-03-2007 22:28

Konuyla alakası yok ama "BİM" 'de karanfil tohumu satılıyormuş hatta 1.5 lira gibi bir fiyata. Bi arkadaşımın yalancısıyım. :p
İyi akşamlar cümleten.

didegok 07-05-2007 08:44

merhaba Mahir Bey. işte benim aradığım karanfil cinsi. biliyorum; konuya tekrar katılmam çok geç oldu ama, malum; iş yerinden her zaman takip edemiyorum. özelinize mesaj attım Mahir Bey. eğer bana bu karanfillerden gönderebilirseniz gerçekten çok sevinirim. şimdiden teşekkürler.

blk 09-05-2007 15:35

merhabalar..

ektiğim karanfiller yeşillendi, hatta 3-4 cm boyuna geldi.. sabah güneşine alan bir cama yerleştirdim.. ilk tohumu ektiğim zaman da sera etkisi yapacak şeffaf kapaklı bir kaba ektim.. çabucak büyüdüler.. şimdi ayırmam gerekecek galiba..
akşama yapabilirsem fotoğraflarını ekleyeceğim:)
bu arada ben de tohumları bim'den aldm.. üzerinde renkli karanfil yazıyordu..

karaferye 11-01-2008 13:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi emekli (Mesaj 70180)
istanbuldaki koçtaş tan çin karanfili tohumları aldım daha paketini açmadım ama buradaki yazıları okuyunca şüphelendim şimdi inşallah çimlenirler diye düşünüyorum...ben karanfilleri çok severim ama kokulusunu bende bir türlü bulamıyorum...hernedense kokulu gül de bulamıyorum sanki çiçeklerin kokusu bitti..ne kadar üzücü...

Evet... Hiçbir şey eskisi gibi değil... Ya çiçekler kokularını kaybetti **** biz fena halde nezleyiz...

burcind 06-06-2008 16:27

mERHABA ARKADAŞLAR

Ben fide olarak almıştım çin karanfillerinden ama 1 ay kadar sonra kurudular fakat hala saksıdalar.Acaba ne yapmalıyım.Bu kuruyan tomurcukların içine yani ortasına baktım 1er tane pirinç tanesinden küçük tohum gibi bişey var acaba bunlarmı tohumları,bunları toplamalıyım?

seleste 07-06-2008 22:28

1 Eklenti(ler)
Kokulu karanfil ;

Eklenti 39944

Önce 4 parçaya ayırdım. Geçenlerde hayran hayran bakan çim ustamıza kıyamayarak, bir kısmını al dedim. Geriye kalan yarısı :)

Nariel 31-07-2008 19:34

Koçtaştan Johnsons markalı tohumlar aldım, bir tanesi de kokulu çin karanfili (Dianthus plumarius). Çokyıllık yazıyor üstünde. Bugünlerde eksem sorunsuz yetişir mi acaba? Baharda tohumdan çin karanfili yetiştirmeye çalıştım ama başarılı olamadım.

"En iyi koku için geniş saksılarda yetiştirin" diyor.

Nihal 31-07-2008 20:52

Çiçekçilerden aldıklarımızdan şimdi kuruyacaklar mı yani:(Peki bunlardan nasıl ve ne zaman tohum alabileceğimiz hakkında bilgisi olan biri var mı acaba?

Günüm 31-07-2008 21:34

Yoğun kokulu çin karanfili için Dianthus Barbatus tohumu edinin..Nam-ı diğer Hüsnüyusuf..Johnsons marka olarak bulabilirsiniz..

Nariel 31-07-2008 22:37

Dayanamayıp kokulu Dianthus tohumlarından birazını ektim. Bakalım ne olacak..

pembegül 17-08-2008 14:28

Sayın nariel karanfiller soğuk ve nemli yeri severler bu yüzden karanfil tohumları kışı saksıda çimlendirilip mart ve nisan başında gerçek yerlerine alınır kışı bahçe toprağında geçirirse daha çok ürer.Yanlız bunlar çok yıllık karanfillerde geçerlidir bilgilerinize slmr.

Nariel 17-08-2008 14:38

Sağolun sayın pembegül, tohumları ekip 15 günlüğüne İzmir'e gitmiştim, geldiğimde çimlenip uzayıp ölmüş birkaç çin karanfili vardı saksıda. Hem aşırı sulanmış hem de hava aşırı sıcak.

kaktüs 28-04-2009 14:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Balıkcı (Mesaj 70349)
Evet, maalesef öyle.
O yüzden ben, hep bu çiçeklerin asıllarını yani eskiden olduğu gibi kokulu olanlarını bulmaya çalışıyorum.
Veee...
Benim güllerimin de çoğu kokulu, hem de gül gibi kokuyorlar.;)
(Bazı güllerin kokusu bana kayısı gibi geliyor.Iğğğ)

http://img253.imageshack.us/img253/6936/cimg0655eu4.jpg

Bende bir koku deliliği vardır. Bulduğum, gördüğüm her bitkiyi burnuma götürürüm. Kendi etrafım için seçtiğim çoğu bitki kokulu olsun isterim ama çoğunlukla çiçek açtığında hüsrana uğradığım oldu tabii ki :)

Bahçedeki güllerden kokmayanlar da var ne yazıkki. Yalnız ben bu çin karanfillerinin kokulusuna da hiç rastlamadım.

didegok 28-04-2009 19:07

mahir bey. ben de hala vaktiyle sahibi olduğum kokulu çin karanfillerinden bulamadım. bulduğumda size de göndereceğim inşallah.

meraklı 05-05-2009 15:38

2 Eklenti(ler)
Çin karanfillerim bunlar

mhayta 06-05-2009 15:38

karanfilleriniz çok güzel. Bende bu sene tohumdan yetiştiriyorum ama daha çok küçükler..

meraklı 07-05-2009 08:18

Teşekkür ederim fide olarak aldığım için böyle benim karanfiller sanırım.

milyonstar 10-05-2009 20:27

*** arkadaslar siz kokulu karanfilmi arıyonuz bura cok ben kesme cicek işinle urasıyorum genel olarak birkac tür var kokor

manolya 18-05-2009 13:18

1 Eklenti(ler)
Birbuçuk ay önce seradan aldığım çin karanfili kurudu ama kuruyan çiçeklerin içini açıp baktığımda tohuma benzer birşey göremedim. Çin karanfilinden nasıl tohum alınabilir?

lokmanbahçe 21-05-2009 18:41

sevgili arkadaşlar ben kipadan kokulu çin karanfili diye aldıydım pek de güzeller kırmızılı beyazlı. kipalarda hala olması lazım mutlaka bakın.

powered 26-05-2009 19:14

2 Eklenti(ler)
Bunlarda benim tohumdan yetiştirdiğim kokulu çin karanfillerim. Tohumla kolayca yetişiyor.

thomasina 17-06-2009 00:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi powered (Mesaj 430960)
Bunlarda benim tohumdan yetiştirdiğim kokulu çin karanfillerim. Tohumla kolayca yetişiyor.

Ben de aldım birkaç tane ama nasıl bir yeri seveceğinden emin olamadım. Benimkiler saksıda. Sizin bir öneriniz var mı?

powered 17-06-2009 23:31

Sevgili Thomasina, karanfil, benim tecrübelerime dayanarak söyleyebilirimki, her türlü ortam bitkisi #56 cı mesajda resimlerini eklediğim Çin Karanfillerimi geçen sene ektim, çok yıllık bitki olduğu için haliyle yavaş gelişiyor ama,

Yaz boyunca sıcak gördü,
Tatile gittim susuzluk gördü,
Kırmızı örümcek musallat oldu onu gördü,
4-5 çeşit yüksek dozda ilaç gördü,
Balkonda fırtına gördü, saksı düştü toprak falan hep çıktı,
Çok yağmur yağdı saksı su ile dolup taşmış 3 haftada kurudu,
-2 derecede Don gördü,
Üstüne kısa sürelide olsa kar yağdı,

Herşeye rağmen bu bitki banamısın demedi, şimdi siz hangi ortamda yetişir diyorsunuz, ben size nasıl bir cevap yazabilirm ki?

Ama genel olarak Karnfillerin sıcaktan çok serin ortamları sevdikleri, yarı gölgede daha çok çiçek verdikleri söylenir.

thomasina 11-07-2009 00:03

powered, bir haftalık tatilden gelidğimde tamamaen kurumuş buldum hepsini. Çok üzüldüm. Oysa ne aşırı güneşteydiler ne de çok suladık. Bir daha edinirsem çok daha dikkatli olmalıyım.

Kemal Kabcık 08-04-2010 14:19

Çin Karanfili Yetiştiriciliği Üzerine Gerçekleştirdiğim Araştırmamı Paylaşmak İstedim

 Dianthus chinensis ( Çin Karanfili )
Çin’de doğal olarak bulunur. Çok yıllık ya da iki yıllık bir bitkidir. 15 – 40 cm kadar
boylanabilir.

Fotoğraf :Dianthus chinensis
Çiçekleri büyük ve tek tek ya da ikisi bir arada bulunur. Değişik renkte açan çiçekleri
mevcuttur. Yaz aylarında çiçeklenir. Yaprakları açık gri olup şeridimsidir. Güneşli ve yarı
gölge yerlerde yetişir. Kuru bahçe topraklarında iyi gelişir. Tohumla üretilir. Eylül, ekim ya
da mart ayında tohum atılır. Sonbaharda ekilen tohumlar 6- 7 cm boya ulaşınca yastıklara
uygulanır.

" http://cicek-cicekci-cicekcilik.blog...tiricilii.html "

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024