agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni1414Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-09-2009, 14:54   #871
Ağaç Dostu

sebnem34's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2009
bu akşam çekeceğim fakat birbirinden ayırma işlemini yapayım mı kararsızım. Çimlenme döneminde de o kadar çabuk çıktı ki şaşırmıştım. Toprağına vitaminler koyup, naylonla küçük bir sera yapmıştım onlara. Sonra gelişimi durdu ve 1 aydır aldı başını gidiyor En azından tahminlerinizi paylaşırmısınız? Aslında tohumlardan eminim çünkü aldığım bey yanında 5 cmlik bir plumeria vermişti ama kışın öldü sandım ve yaz başı canlanmayınca çok üzüldüm bilgileri okuyunca. Bu arada tohumların hepsi filizlendi. Çok mu beslendi acaba ? : )

sebnem34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 09:16   #872
Ağaç Dostu

sebnem34's Avatar

plumerialarımın resimleri.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akonna Mesajı Göster
mümkünse fotograf çekebilme imkanınız varmı sayın sebnem34
Sn. Akkonna, bitkinin topumlarını karışık almıştım 4 farklı rengi varmış. Gelişimleri de farklı oldu. Sizce gövde kalınlığı neden bu kadar ince. İlk 2-3 cm kalın ve yavaş yavaş odunsulaşmakta fakat neredeyse 1. yılını tamamladı ve yapraklarını dökmedi. Yaprakları internetteki resimlere çok benziyor ama şüphelendim acaba plumeria değil mi diye. Dünde saksılarını değiştirdim ve ikişerli diktim. Sabah sağlıklı görünüyorlardı. Lütfen konu hakkında yorumlarınızı yazarsanız sevinirim.

Eklenen Resimler

Eski 30-09-2009, 09:19   #873
Ağaç Dostu

sebnem34's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tturt Mesajı Göster
Çimlendirmeyi denediğim 7 tohumdan şimdilik 5 adeti çimlendi yalnız üç adetinin şapkaları henüz çıkmadı resimlerini ekliyorum.

Eklenti 104285

Eklenti 104286

Eklenti 104287

Eklenti 104288
Sn. Tturt, resimleri sizde incelerseniz sevinirim. Plumeria bitkimin gövdesi kalınlaşmıyor. Sebebini bulamıyorum. Acaba plumerianın çeşitlerimi var, Karışık tohum almıştım her birinin yaprakları farklı.

Eski 30-09-2009, 15:11   #874
Ağaç Dostu

Nesrin Sarı's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2009
Galeri: 11
Sayın sebnem hanım gördüğüm kadarıyla bunlar plumeria fakat güneş aramaya başlamışlar sanırım. Tam gün güneş alacak bir yere koyun bence.

Nesrin Sarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 15:41   #875
Ağaç Dostu

sebnem34's Avatar

Alıntı:
Sayın sebnem hanım gördüğüm kadarıyla bunlar plumeria fakat güneş aramaya başlamışlar sanırım. Tam gün güneş alacak bir yere koyun bence.
Zaten cam kenarındalar sabahtan akşama kadar cam arkasından güneş alıyorlar. Plumeria olmalarına sevindim ama gövdelerinin dar olmasına çok üzülüyorum. 1 sene oldu diğer plumerialar sitedeki tohumdan çimlenirken gövdli çıkmışlar

Eski 30-09-2009, 16:04   #876
Ağaç Dostu

Nesrin Sarı's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2009
Galeri: 11
Bendeki tohumlarda karışıktı. Şuan fide olanlarda gövdesi kalın olanda var ince uzun olanda var. Çok yapraklı olanda var sadece 3yapraklı kalanda var. Üzülmenize gerek yok yanlız her bitkiyi ayrı saksılara alın bence. 2 bitki yanyana olunca biri baskın gelebilir.

Nesrin Sarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 21:16   #877
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Sayın şebnem 34 plumeralar iç mekan bitkisi değildir .Siz camın önünde güneş alıyor diyorsunuz bence balkona çıkarın balkonda gelişimleri daha hızlı oluyor .

Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 22:45   #878
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Galeri: 4
iç mekan bitkisi olmadığı doğrudur ancak kuzey bölgelerde dış mekanda yetişmesi olanaksızdır. iç mekanda ılık bir bölgede gayet başarılı büyümeleri sağlanabilmiştir.

Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2009, 09:43   #879
Ağaç Dostu

sebnem34's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cennetbahçesi Mesajı Göster
Sayın şebnem 34 plumeralar iç mekan bitkisi değildir .Siz camın önünde güneş alıyor diyorsunuz bence balkona çıkarın balkonda gelişimleri daha hızlı oluyor .
ama yazılardan okuduğum kadarı ile soğuk havayı ve rüzgarı sevmiyorlar. İlk gelişmelerini balkonda oldu. geçen sene ekim gibi ektim. soğuktu fakat çabuk filizlendiler geceleri içeri alıp florasana tutmuştum onları.Fakat son iki ayda içerde birden büyüdüler, ama ben tropikal ortam olsun diye, yapraklarını da fısfıslıyorum suyu.Yapraklarına fısfıs yaptıklarım diğerlerinin yapraklarından büyük gelişti. Şimdilik durumları iyi yeni saksıya alıştılar, dayanmadım bir de çiçek çoşturan verdim, yetmedi topraklarına ametis ve akuamarin taşı koydum Tek dileğim soğuklar gelmeden gövdelerinin kalınlaşması. Sanırım soğukta doğdukları için sıcağa gelemiyor benim plumerialar.

Eski 01-10-2009, 09:51   #880
Ağaç Dostu

sebnem34's Avatar

Alıntı:
Bendeki tohumlarda karışıktı. Şuan fide olanlarda gövdesi kalın olanda var ince uzun olanda var. Çok yapraklı olanda var sadece 3yapraklı kalanda var. Üzülmenize gerek yok yanlız her bitkiyi ayrı saksılara alın bence. 2 bitki yanyana olunca biri baskın gelebilir.
Haklısınız ama ben biraz büyüyünce daha büyük bir saksiya alacağım. Şimdi yeni saksı değiştirdim 3. de bozulabilirler. Bu arada sanırım tahminimce kışın yaprak döküp gövdesi kalınlaşacak çünkü akşam dikkat ettim gövde ince ama kırışık bir şekil alıp odunsulaşmaya başlıyor bu bölümden sonraki yapraklarda daha büyük çıkıyor.

Eski 13-10-2009, 12:53   #881
Ağaç Dostu

sebnem34's Avatar

gövdeleri kalınlaşmaya başladı...

Yapraklar büyüyor yeni filizlerde geliyor ve gövde kalınlaşıyor yaşasın : )

Eklenen Resimler

Maviş beğendi.
Eski 14-10-2009, 20:52   #882
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Bende bebiş plumeralarımı sizlerle paylaşmak istiyorum.Haziran başında ektiğim plumeralarım.

Eklenen Resimler

Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2009, 04:49   #883
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Galeri: 4
Saksı büyütmek eğer erken yapılısa plumeria nın köke gitmesini sağlar ve bitkinizin büyümesi uzunc bir süre durur.. kendielrinin kökleri aşırı hassas olduğundan zarar verme olasılığını göz önünde bulundurmalısınız..

Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2009, 07:58   #884
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Geçen yıl çiçek açan plumeria, bu yıl çiçek sapının olduğu yerden 3 dala ayrıldı.Bu 3 dal tabi sıfırdan büyüdükleri için, bu yıl içerisinde gövde kalınlığına ulaşamadılar ve çiçek de açmadılar.
Bu durumda, çiçek sapının oluşması için yaş yanında dal kalınlığının da bir faktör olduğunu düşünmeye başladım, sizlerin tecrübeleri de bu yönde mi olacak merak ediyorum.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2009, 22:15   #885
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2009
Hint mabet ağacı veya alanya yöresinde tanındığı adıyla Amerikan ful'ü KKTC'de hemen her evin bahçesini süsleyen bir doğa harikasıdır.budist tapınaklarında kullanılması(çiçeklerinin) boşa değil.Daldan çok kolay çeliklenebiliyor.ben şahsen bu ağacın ve çiçeklerinin kokusuna 2000 yılında Alanya'da aşık oldum ve şu anda yaşadığım Girne'de tekrar karşılaşmak beni sonsuz mutlu etti.Girne'deki çiçek satım bahçelerinde 25-150 TL arasında satılıyor.Tohumdan kolayca üretilebildiği birçok metinde belirtiliyor ama ben tohumlarını henüz görmedim.bu konuda bir sonuca ulaştığımda hepinizi bilgilendireceğim.

Cypriotum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2009, 22:23   #886
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2009
Hint mabed ağacı çok dallı bir ağaç türü güzelliği çiçeklerinin yanında dekoratif gelişen dallarından da kaynaklanıyor.dal vermesi çok normal ve bu durum devamlı tekrarlayarak yüzlerce yayvan dalla koca bir ağaca dönüşünceye kadar devam eder.eğer evde saksıda yetiştirmeye çalışıyorsanız ,çiçek açmaması yetersiz ışık veya yer sorunundan olabilir.Bahçede en ideal sonuçlara ulaşacağınıza inanıyorum.Alanya bu ağacın en yaygın yetiştiği yöremiz ,muz ve avokadonun2da sadece bu civarda yetiştiğini göz önüne aldığınızda ,denizden gelen (rutubetli esintiye açık)ılıman ,güneşli ve don görmesi daha az olasılıklı yerleri sevdiği anlaşılır.Rodos ve Kıbrıs'da akdeniz'de bu ağacın en çok rastlandığı bölgeler.Asıl vatanı Tropical-sub tropical Güney Amerika.

Cypriotum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2009, 19:34   #887
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
plumeria çiçeğim gayet sağlıklı derken hava alsın diye dışarı çıkarttım, sonra havalar soğuyunca tekrar içeriye aldım bütün yapraklarını döktü ve yeni gelenleride çıkarmaktan vazgeçti, hoşuna gitmeyen bişeymi oldu yoksa mevsimsel mi acaba?

ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2009, 20:40   #888
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Tamamen mevsimsel, baharda taze yaprak çıkarır. Kış aylarında suyunu azaltın ama toprak yinede nemli kalacak.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2009, 20:45   #889
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
çiçek sapı,

Çiçek sapı çıkardığında sürgünden sonra mutlaka 2-3 veya 4 e bölünür. Sonraki sene bu bölünen dallardan bir tanesi aşırı gelişir ve mutlaka geç te olsa çiçek sapı çıkarır, bu sap bazan ağustos ayında bile çıkabilir. Saksısı yeterince büyük ve iyi besleniyor olması lazım.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
Geçen yıl çiçek açan plumeria, bu yıl çiçek sapının olduğu yerden 3 dala ayrıldı.Bu 3 dal tabi sıfırdan büyüdükleri için, bu yıl içerisinde gövde kalınlığına ulaşamadılar ve çiçek de açmadılar.
Bu durumda, çiçek sapının oluşması için yaş yanında dal kalınlığının da bir faktör olduğunu düşünmeye başladım, sizlerin tecrübeleri de bu yönde mi olacak merak ediyorum.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2009, 16:58   #890
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Mutlu Bey, ne yazık ki sezon bitti ve üçe ayrılan dallardan hiçbiri çiçek sapı çıkarmadı, yapraklarını döküyor artık. Saksısı yeteri büyüklükte, iyi de besledim ama kısmet olmadı.

3 dal hemen hemen eşit gelişti sayılır, yarın fotoğraflayıp yükleyeyim.

Eski 07-12-2009, 17:00   #891
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
Tamamen mevsimsel, baharda taze yaprak çıkarır. Kış aylarında suyunu azaltın ama toprak yinede nemli kalacak.
Mutlu Bey, ben kışın depo gibi yere koydum bitkiyi ve hiç sulanmadan, tamamen kuru bir şekilde sağsalim geçirdi kışı.Baharda da tüm canlılığına kavuştu yeniden.

Elimdeki kitapta, kışın tamemn topraktan söküp, kökünü temizleyip, gazete kağıdına sarıp, karton kutuda bile koruyabileceğimiz yazıyor, çok bitkisi olup yeri olmayanlar öyle yapıyorlarmış.

Siz ne kadar nemli tutuyorsunuz kış aylarında, belki bu kış ben de birini öyle denerim?

Eski 07-12-2009, 17:02   #892
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Son olarak, sarı/beyaz dışında başka renk veren bitkiniz oldu mu bu sezon?
Benim 200 civarı bitkim bu kışı da geçirirse 3 yaşına girmiş olacak, gelecek yaz renk cümbüşü bekliyorum

Eski 07-12-2009, 17:51   #893
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Merhabalar,

Plumerianın kışın yaprak döküp dinlenmeye geçmesi şart mıdır? Benim tohumdan yetiştirdiğim plumeriam ilk senesinde kışı geçirdi, havalar iyiyken, sanırım baharda, bütün yapraklarını döktü. Öldü sandım. Uzun süre balkonda öylece kaldı. Sonra tekrar yaprak çıkarmaya başladı.

Şu anda onun yanında daha sonra ektiğim bir adet ve Sn myurdakul'dan aldığım yetişmiş bir adet plumeriam var. Büyük olanı arada bir kırmızı örümcekler basıyor, ilaçlıyorum temizleniyor. Ancak bu aralar yeni yaprak vermiyor. Geçenlerde alttan 2 yaprak döktü ama üst yapraklar duruyor şimdilik. Dinlenmeye geçiyor olabilir diye düşünüyorum.

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2009, 17:22   #894
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Plumerianın üçe ayrılan tepe kısmının fotoğrafını yükleyebildim.
Ne yazık ki çiçek olmadı, belki seneye üçü de çiçeklenir, kimbilir

Name:  plumeria7.jpg
Views: 1053
Size:  66.6 KB

Eski 09-12-2009, 19:37   #895
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Sn. Msaygın;

Bunu tohumdan mı yetiştirdiniz, maşallah ne kadar da sağlıklı. Benimkiler boya gitti hep, Adanın sıcak havası gelişmelerin de çok etkili sanırım...

Sevgiler

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2009, 20:15   #896
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Sebahattin bu tohumdan değil, fide olarak gelmişti, bu ikinci yılı ama tohumdan yetişenler, geldiler geçtiler bunu. 1 yaş küçük olmalarına rağmen, daha kalın, daha uzun olanları da var.
Ama ilk tohum aldığımızda bize söylendiği gibi, ikinci yıl hiç çiçek açabilen olmadı.

Name:  plumeria8.jpg
Views: 1030
Size:  67.2 KB

Name:  plumeria9.jpg
Views: 962
Size:  62.1 KB

Yine de genel olarak çok sağlıklı geçirdiler sezonu.Dediğin gibi iklim etkisi var fazlaca, harçları çok iyiydi, bakımları şöyle böyle yapıldı, iyi gittiler.

İlkbaharda, yeni harçla plastik saksılara alıp, eğilenleri dikeçleyip, satışa hazır hale getireceğim.Sezon sonuna doğru da çiçeklenirlerse Adana'da fidancı ve çiçekçilere satmaya çalışacağım.

Eski 09-12-2009, 20:20   #897
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi verdoque Mesajı Göster
Merhabalar,

Plumerianın kışın yaprak döküp dinlenmeye geçmesi şart mıdır? Benim tohumdan yetiştirdiğim plumeriam ilk senesinde kışı geçirdi, havalar iyiyken, sanırım baharda, bütün yapraklarını döktü. Öldü sandım. Uzun süre balkonda öylece kaldı. Sonra tekrar yaprak çıkarmaya başladı.

Şu anda onun yanında daha sonra ektiğim bir adet ve Sn myurdakul'dan aldığım yetişmiş bir adet plumeriam var. Büyük olanı arada bir kırmızı örümcekler basıyor, ilaçlıyorum temizleniyor. Ancak bu aralar yeni yaprak vermiyor. Geçenlerde alttan 2 yaprak döktü ama üst yapraklar duruyor şimdilik. Dinlenmeye geçiyor olabilir diye düşünüyorum.
Tropik bir iklimde olmadıkça uykuya geçmesi kaçınılmaz görünüyor.Benimkiler sera içinde bile uykuya girdiler geçen kış.Baharda sorunsuzca uyanıyorlar.

Bu zamandan sonra dökülen yapraklar çok normal, hatta soğuklar geldiğinde, halen üzerinde direnen bir kaç yaprak varsa, onların da dikkatlice kopartılması öneriliyor, mutlaka uyumalı.

Eski 11-12-2009, 10:39   #898
Ağaç Dostu

sebnem34's Avatar

Arkadaşlar, plumerialarım bu gün ilk soğuk hava dalgası ile içerde olduğu halde yapraklarını dökmeye başladı. Sanırım evde sıcak yerde olsa da kış geldiğini anladı

15 aralıkta tam bir senesi dolacak ve minik 1 haftalık yine tohum plumeria kardeşleri de çimlendi ve ilk yapraklarını verdi. Ama bu yeni çimlenen tohumlar ilkine göre daha kalın gövdeli.
1 yaşına gelenlerin gövgeleri yalnızca bir kalın sarmaşık dalı kalınlığında ve yaprak döküyorlar şu an.Dik kalmaları için destek sopalar koydum ve suyu azaltıyorum yavaş yavaş.
Sizce uygulamam doğru mu?

Eski 17-12-2009, 18:03   #899
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Galeri: 1
Plumeria tohumlarım bugün geldi çok mutluyum!!!
Toprak sıcaklığını 19 derece olarak ölçtüm pakette 24 derece gerekli diyor üzerine bir ışık kaynağı yerleştirmeyi düşünüyorum nasıl bir şey olmalı?

siniroluyorum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2009, 14:16   #900
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Bana kalırsa bu zaman, plumeria tohumlarını çimlendirmek için uygun değil, fideler sıkıntı yaşayacak sonra.
Şubat sonunda iç mekanda pencere önünde çimlendirmeye başlarsanız bahar geldiğinde dışarı çıkartıp, şaşırtacak büyüklüğe gelir, hızla gelişirler.

Ben Adana şartlarında en doğru zaman olarak Şubat sonunu tecrübe ettim.Daha sonraya kalan tohumlarsa ilkbahar avantajını kaçırıp, Şubat'ta ekilenler kadar gelişmediler.Daha soğuk yerlerde Mart'ın 3. - 4. haftası bile beklenebilir.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024