agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni1414Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-02-2012, 11:57   #1801
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2006
Benol Hanım,
bitkiniz soğuk nekrozuna uğramış gibi görünüyor. Biraz radikal ama naçizane fikrim :

1) Bulunduğu ortamdan kurtarın. Yerinden söküp saksıya alın. Bu sırada köklerini de kontrol edin. Ölü, çürümüş köklerden kurtulun.

2) Siyahlaşma (renk değişikliği) olan kısmın altından (taze dokudan) kesip, tepeden de kurtulun.

3) Saksıya aldığınız bitkinizi evinizin en güneş gören (veya aydınlık) yerine alın ve... Dua edin...

drhegeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2012, 18:22   #1802
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Teşekkür ederim. .Boyu 1 metre. Dibine bolca malçlama yapmıştım. Evde büyük saksıya almam lazım Koyacak müsait yerim yok.
Bahçede kurtaramazmıyım?
Dediğiniz yerden kesince tekrar yaprak verir mi?
Bu yaz yapraklar sadece tepe noktasından çıkmıştı.

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2012, 18:38   #1803
Ağaç Dostu

Benol Hanım,

bitkiniz Trabzon'da mı? Ne zamandır bahçede duruyor?... Epey de büyükmüş...

Eski 16-02-2012, 19:09   #1804
Ağaç Dostu

Ben onu palmiye serasından geçensene saksılı olarak aldım. Aldığımda 1 metreydi.
Jezebelde saksıya al dediği halde burada kış fazla olmuyor düşüncesiyle bahçeye diktim.

Ağaç olan bir bitkiyi evde barındıramazdım. Evet Trabzon'da. Kar 1 gece yağdı sabah eridi.Havalı naylonla sardım. Köküne zarar geldiğini sanmıyorum ama geceleri o dereceyi görüyoruz.

Eski 16-02-2012, 19:17   #1805
Ağaç Dostu

Kitaplarda, kış gelmeden plumerialarını saksıdan çıkarıp, gazeteye veya battaniyeye sarıp garajlarında veya dolaplarında bahara kadar saklayanlardan söz ediliyor.

Bunu sizin durumunuza uyarlarsak (sesli düşünüyorum şimdi); belki battaniye ile iyice sarıp sarmalayıp, sonra da naylon ile sarmak...? Bu durumda köklerini nasıl korursunuz bilemem.

Başka bir seçenek ise, bahçeden söküp sarıp sarmalayarak dolaba, ardiyeye, artık neresi var ise oraya kaldırmak...

Sizin durumunuz benzersiz, çözümü de öyle olmalı...

Tepesindeki kararmayı keserseniz dallanma yapacaktır. Yapraklarını yeni dalından çıkaracaktır. Alt kısımlardan yaprak çıkarmaz. Eğer o kararma nekroz ise aşağıya doğru yayılabilir. Kesmemeye karar verirseniz, yayılıp yayılmadığıı kontrol etmenizi öneririm.

Eski 16-02-2012, 19:23   #1806
Ağaç Dostu

Çok teşekkür ederim. Tecrübeli sözü dinlememenin cezası bu. Ortak siparişten de tohum almıştım. Anladım ki buranın hava şartlarına uygun bitkiler dikmeliyim.
Aldığım tohumlardan 2 tanesini Trabzon'lu 2 üyemize verdim. Diğerlerini ekermiyim bilemiyorum.

Uçtaki kararmayı takip edeyim biraz. Fazlalaşırsa keserim.

Eski 16-02-2012, 22:06   #1807
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Aslında sorun yok gibi duruyor. Üst kuruma bence çürüme veya mantar değil. Benimkiler bodrumda, susuz olarak 3 aydır duruyor. Üst kısımları bunun gibi.

Yerinizde olsam ben şöyle yapardım. Köklerinin etrafından da, yarım metre yarıçapında yağmur almayacak, ıslanmayacak, kuru kalacakkadar naylan veya su geçirmez bir şeyle iyice kapatırdım. Gövdeyide önce kalın bir bez veya battaniye ile, sonra pat naylonla sarardım.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 09:03   #1808
Ağaç Dostu

Köklerin etrafına bol miktarda sonbaharda büyük çakıltaşları döşedim. Bu kış yağmurumuzda geçmiş senelere göre az oldu ama baharda yağacaklar.

Battaniye ve naylonla sarabilirim havasız kalmaları sorun yaratmazmı ben bu durumun havalı naylonla sarmamdan kaynaklandığını sanmıştım.

Eski 17-02-2012, 09:53   #1809
Ağaç Dostu

Question

Böyleydi ve yapraklar dahada çoğalmıştı.

Eklenen Resimler

Eski 17-02-2012, 11:55   #1810
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Hassa olan kök kısmı. Gövdeyi sararken en alt ve üstü bağlamayın, üst ucu biraz fazla bırakın. Uçlardan hava alsın. Ama içeride naylonun nem oluşturmaması için, daha içten pemuklu bir şeyle veya battaniyeyle sarılabilir.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 17:33   #1811
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim yardımına uygulayacağım. Ya kısmet.

Eski 25-02-2012, 11:16   #1812
Ağaç Dostu

papatya73's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2011
Ben de sayın hegeliden aldığım tohumlarımı diktim bakalım, hayırlısı. Heyecanla bekliyorum yavruları. 5. gün ses yok henüz, Tabi erken ama biliyorum. Tekrar teşekkürler hegeli.

papatya73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 11:30   #1813
Yeni Üye

catharanthus's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2012
merhabalar Bu bitkiyi ben de izmirde çalıştığım bir otelden tanıyorum.kokusu muhteşem ve bildiğim kadarıyla Hintliler için kutsal bir bitki.

catharanthus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 14:57   #1814
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi catharanthus Mesajı Göster
merhabalar Bu bitkiyi ben de izmirde çalıştığım bir otelden tanıyorum.kokusu muhteşem ve bildiğim kadarıyla Hintliler için kutsal bir bitki.
Mehaba catharanthus,

Hint Mabed Ağacı adıyla da anılır plumeria. Dediğiniz gibi Hindu ve Budist kültüründe tapınaklarda bu ağacı görmek mümkündür.

Plumeria uzak doğu kültürlerinde kutsal, ruhani, ve mistik anlamlarla yüklü bir ağaçtır.

Plumeria - Wikipedia, the free encyclopedia adresine göz atarsanız uzak doğu asya kültürlerinde Plumeria ya yüklenmiş çeşitli anlamlar hakkında fikir edinebilirsiniz.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 20:39   #1815
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Giriş Tarihi: 05-05-2007
İyi akşamlar ,şimdi aşağıda görüşlerinize sunacağım Plumeria ağacımı Sayım Mutlu beyden aldım, yaklaşık da üç aydır ben de ,son günlerde üç dal olacak şekide bir hareketlenme mevcut ucuda.

Mutlu bey'in bildirdiğine göre kırmızı ve kokulu çiçekler veriyor ancak boyu topraktan ölçülünce 110 cm yi geçiyor ve balkonda bu vaziyette dallanması çirkin bir görünüm verecek düşüncesindeyim

dolayısıyla resimde kırmızı düğümlü yerlerden 35 cm lik çelikler alabilirmiyim ?

Eğer kirmizi düğümlü yerlerden kesersem 2 çelik birde toprağa dikili ana gövde olacak bu durumda orta çeliğin ve ana gövdenin yaşama şansı varmıdır?

Bu sorularıma kendi başıma düşünerek net bir cevap bulamadım ,Bu konularla ilgili engin deneyim ve bilgisi olduğunu bildiğim üye kardeşlerimden bana yol göstermelerini rica ediyorum ve bana zaman ayırdıkları için de peşinen teşekkür ediyorum.

Selçuk Numanoğlu,

selcuk44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 20:42   #1816

Boyuna gidem plumeria bitkim

Eklenen Resimler

Maviş beğendi.
Eski 25-02-2012, 20:49   #1817
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Sayın selcuk44 uçundan çelik alırsanız bitkiniz bu yaz açmaz.

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 20:55   #1818

Mesajınız için teşekkür ederim Sayın,acemifüsun,

Çok haklısınız ama bu görünümü de bana hiç keyif vermiyor ,Mutlu bey çiçeğini görmüş ve tarif etti onun için üçe bölersem ve torakta dikili olan ana gövde yaşarsa hem görünümü çatallanarak güzelleşir hem de aynı çinsten iki bitkiye daha sahip olurum diye düşünmüştüm.

Eski 25-02-2012, 22:17   #1819
Ağaç Dostu

Kaynak : Eggenberger, Richard & Mary Helen; The Handbook on Plumeria Culture, 2005 (4.baskı), Sayfa 55-56.

Selçuk Bey,

Çelik alma konusunda şahsi tecrübem yok. Sorunuz üzerine yukarıda adı yazılı kitaba baktım.
Uç ve orta kısımlardan çelik alınabileceği yazıyor. Tavsiyeleri şöyle :
1) 30-40 cm'lik uzunluk, 2-3cm'lik çap yeterli...
2) Hava ısısıyla beraber toprak ısısının da arttığı geç bahar dönemi ideal zaman..
3) Çelik alırken keskin ve steril bir alet kullanılmalı... Kesim düz değil 45 derecelik bir açı ile yapılmalı...
4) Kesilen çelikler, dikimden önce, nedbe dokusunu oluşması için gölge ve kuru bir yerde 1-2 hafta bekletilmeli...

Umarım işiize yarar...

Eski 26-02-2012, 09:04   #1820

Hasan bey,iyi sabahlar ,mesajınız için çok teeşekkür ederim,çok makbule geçti.

Sabah kalkar kalmaz ilk işim sitemize girmek oldu,Bu arada belirtmeden geçemiyeceğim sitemiz iyi ki var kuran ve yöneticilerine ve üye kardeşlerime bu vesile ile bir daha teşekkür
etmek istiyorum sizler sayesinde bilgilenmek istediğim konularda kaynağından ve doğru olarak bilgileniyorum.

Sizden ve Mutlu bey'den aldığım çelik ve köklü plumerialar çok sağlıklı olarak yaşamlarını sürdürüyorlar ilk bahara doğru resimlerini sunacağım.Bu ağaç 'tan iki çelik alabileceğim haberi beni çok sevindirdi zira Mutlu bey'in aktardığına göre çiçekleri çok güzel kırmızı ve hoş kokulu olarak açıyormuş,umarım görmek nasip olur

Eski 26-02-2012, 10:33   #1821
Ağaç Dostu

İnşallah kurtarabildim.

Denilen şekilde kesildi ve sarıldı.
Son durum bu. Ne dersiniz kurtuldu mu acaba?

Eklenen Resimler

Maviş beğendi.
Eski 26-02-2012, 12:41   #1822
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Sevgili Benol hanım,
Benim de bir Plumeriam da sizinki gibi oldu. Ben de onu bu gün kesip, kurtarmaya çalışacağım. Kesik yere aceba mantar ilacı sürüp, aşı macunu ya da mum ile kapatmak mı gerekiyor? Ben bu şekilde yapmayı düşünüyorum.

Eski 26-02-2012, 15:58   #1823
Ağaç Dostu

Selçuk bey,

aynı kitapta yer alan uç ve orta kısım çeliklerinin çizimlerini tarayıcıdan geçirip yükledim. En soldaki çizim uç çelik (tip cutting), sağındaki çizim orta bölüm çeliği (stem cutting). En sağdaki çizimler havai köklendirme aşamaları (a-b-c-d)... Ki sizin durumunuzda denenebilir.

Eklenen Resimler

Eski 26-02-2012, 16:35   #1824
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazaroğlu Mesajı Göster
Denilen şekilde kesildi ve sarıldı.
Son durum bu. Ne dersiniz kurtuldu mu acaba?
Benol Hanım,
elinize sağlık, sorun yok gibi görünüyor. Sizin clematisi suda köklendirebilen yeşil parmaklarınız var, kurtulmaması mümkün değildi zaten...
Kestiğiniz kısmın iç dokusunda da siyahlaşma var mıydı acaba?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemifüsun Mesajı Göster
Kesik yere aceba mantar ilacı sürüp, aşı macunu ya da mum ile kapatmak mı gerekiyor?
Füsun Hanım,
Bitkiniz iç mekandaysa neyse de, dış mekandaysa mutlaka faydası olur.

Eski 26-02-2012, 17:45   #1825
Ağaç Dostu

Çok az kararma vardı. Birer cmlik 2 parça çıkardım. Kestiğim yer havaların güneşli gitmesiyle sanırım hemen kurudu.

Suda köklenen Clematisim şimdi Jezebelin yeşil ellerinde İzmir'de konaklıyor.

Eski 26-02-2012, 18:42   #1826
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Plumeria açık balkonda saksıda dikili, teşekkür ederim Hasan bey.

Eski 26-02-2012, 21:14   #1827

Sevgili Hasan bey, benim plumeriam için çok emek verip bu bilgileri aktarmışsınız özellikle teşekkür ederim ,zahmetler oldu, elinize sağlık,

Eğer sizde uygun görürseniz ben soldaki kesimi tercih etmek istiyorum ,Çünkü havai köklendirme yapacak kadar malzeme bulamam hem de o gösterilen itinayı gösteremem diye düşünüyorum.

ikinci çeliği 9o derecelik açıyla ve steril bir biçakla keseyim iki hafta dinlendireyim ve sizin daha önce karışımını tarif ettiğiniz toprağa dikeyim ve gelişmleri de buradan inceleyelim inşaallah yanlış bir uygulama yapmam ama bir yanlış uygulamadan dolayı kayıplarım olursada da hiç olmazsa buradan yapılan yanlışlıkları tespit ederiz böylecede diğer yapılan uygulamalarda daha deneyimli oluruz.

Yardım ve önerileriniz için tekrar teşekkür eder, sağlık ve başarılar dilerim.

Eski 21-03-2012, 20:16   #1828

Sayın Hasan bey,engin bilgi ve deneyimlerinize çok güveniyorum,dolayısıyla önerdiğiniz şekillerde plumeria mı üçe böldüm,kesimleri de mesajlarınızda belirttiğini gibi yaparak mart ayının üçünde aşağıda resimlerini sunduğum şekilde bir kesim yaptım ve çelikleri bu gün çok geçirgen bir toprakla buluşturdum.

Gelişmeler oldukça devamlı bilgi aktaracağım .

İyi akşamlar diliyorum.

Düzenleyen selcuk44 : 21-03-2012 saat 21:44
Eski 21-03-2012, 20:32   #1829

resimleri gönderemedim sanırım internette bir sorun var tekrar yüklüyorum

Eklenen Resimler

Eski 21-03-2012, 20:40   #1830

Bu plumeriam çok uzundu ve uzamasını sürdürüyordu,şimdi iki çeliğim tutar ve saksıda kalan köklü parça yaşamını dallanarak sürdürürse sanırım sitemizde ilk defa plumeria üzerinde yapılan bu kadar kapsamlı bir girişim başarı ile sonuçlanacak ve ileride yapılacak bu tür işlemleri cesaretlendirecektir bütün hijyen kurallarına titizlikle uyduğum bu girişimim başarısız olursa ve hele de üç dalda gelişmesini beklediğim ana gövde de kurursa çok üzüleceğim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024