agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni1414Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-08-2010, 14:52   #1171
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Yeni aldığım tohumlardan sadece 7 tanesi çimlendi .
Bu saksıya kazara iki tohum gelmiş .

Eklenti 166076

Ellerine sağlık canım Bunlar gökkuşağı gurubundan mı?

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2010, 18:31   #1172
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Bilmiyorum ,
her ikisi de olabilir , çünkü çürüyen tohumları ayıklarken , ikisi karıştı .
Yani anlıyacağın açmadan kimin kim olduğu belli olmuyacak -3-4 yıl bekleyeceğiz artık
Ama her iki grupta da sağlam tohumlar vardı , o bana yeter .

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2010, 22:54   #1173
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Benim minik plumeriamın gövdesi ince ve uzun. En ufacık bir rüzgarda kırılacak gibi geliyor. Gövdeyi toprakla desteklememin, yanı saksıya toprak ilave etmemin bir zararı olur mu?

Yardım lütfen...

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2010, 00:08   #1174
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Sevgili maki01 yanına destek çubuğu koysanız ve gövdeyi bağlasanız, bence toprak ilave etmeyin. Plumerianızı sağlıkla büyütün

Eski 17-08-2010, 20:07   #1175
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Plumerialarım. Boya değil enine gidiyor gövdesi kalınlaşıyor.
Aslında ben bunlara uzun süre adenium muamelesi yaptım, onların arasında durdular. Belki bir kişilik bunalımına neden olmuştur.

Eklenen Resimler

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2010, 20:14   #1176
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

İkisi de sukulent sonuçta , birşeycik olmaz

Eski 18-08-2010, 21:35   #1177
Ağaç Dostu

oxygene's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2010
Benim plumerialarım balkonda duruyor önlerinde gölge yapan bir sarmaşık vardı onu dün zamanı neredeyse geçtiği için söktüm.

Bu akşam yaptığım kontrol de ise plumerialarımdan bir tanesinin yaprağının tamamen kuruduğunu diğer bir tanesinin ise yaprak ucunda hafif bir kuruma olduğunu gördüm. Bir süredir sulamayı her akşam aynı saatlerde sprey şeklinde yapraklarına yapıyordum. Bunun bir etkisi varmıdır? Bir de fosfor ağırlıklı kimyasal gübre kullandım. Ancak gübreyi vereli bir hafta kadar oldu.

Benim şüphelendiğim aşırı sıcaklardan dolayı doğrudan güneş aldığı için etkilenmiş olabilecekleri yönünde. Konu ile ilgili bilgileri olan arkadaşlar bilgilendirirler ise çok sevinirim.

oxygene Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2010, 21:38   #1178
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Fotoğrafını koyarsanız deneyimli arkadaşlarımız size daha yadımcı olabilirler

Eski 18-08-2010, 22:02   #1179
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Güneşle ilgisi olamaz , 3 günlük fidelerim güneşin altında , en ufak bir sararma veya kuruma yok .
Bir yaprak kurudu diye panik yapmayın . Kuruyan yaprağı tarif edin , üzerinde benekler var mı ?
Kırmızı örümcek için uyanık olmak lazım .
Bence muhtemelen odur , ilaçlayın .

Eski 18-08-2010, 22:11   #1180
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

[QUOTE=oxygene;684934]

Bir süredir sulamayı her akşam aynı saatlerde sprey şeklinde yapraklarına yapıyordum. Bunun bir etkisi varmıdır?

Sulamayı sadece yapraktan mı yapıyordunuz? Toprağına bir süredir su vermiyor musunuz?

Eski 19-08-2010, 08:24   #1181
Ağaç Dostu

oxygene's Avatar

Topraktan da su veriyorum ancak çok az miktarda veriyorum. Fotoğraflarını akşam eve geldiğimde çekip eklerim.

Kuruyan yaprağın ucundan ilerleyerek tamamen odunsu olacak şekilde kuruyor.
Sanırım fotoğrafları ekleyince daha iyi anlayacaksınız.

Eski 19-08-2010, 09:34   #1182
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Neden sulamadığınızı anlamadım .
Her gün bolca suluyorum , haftada bir de suyuna gübre koyarak suluyorum .
İmkanınız varsa bitkinizin saksısını su dolu bir kabın içine oturtun , sonra suyunu süzdürdükten sonra yerine koyun . Aynen bonsaide olduğu gibi .
Toprağı kuruyunca aynı işlemi tekrar edin .

Eski 19-08-2010, 10:12   #1183
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Benim plumerialarım da tüm gün güneş altında, bu sıcaklarda her gün sulanması lazım.
Yaprağında bir lekelenme yoksa muhtemelen susuzluktan olmuştur, acil sulama yapın.

Ancak; bitki uzun süredir susuz kaldığı için sabah 07:00 gibi ve ya akşam güneş battıktan sonra sulayın, güneşte sularsanız bitkileriniz şoka girebilir.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2010, 12:59   #1184
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Bu da benim sevgili hazan-z'nın hediye ettiği 1 yaşındaki plumeriam. Türünü bilmiyorum.

Uzun süre yetiştirme kabında büyümeye çalıştığı için fazla gelişememişti. Saksı değişimiyle atağa geçti.

Name:  IMG_2797.jpg
Views: 1963
Size:  48.1 KB

abk ve Maviş beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2010, 18:16   #1185
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Sevgili maki çok sağlıklı, güle güle büyütün

Eski 21-08-2010, 18:25   #1186
Ağaç Dostu

oxygene's Avatar

Sararmalar hala devam ediyor. En son çıkanlardan bir tanesi neredeyse öldü diyebilirim. Superthrive adındaki vitaminden sipariş verdim onu kullanmayı düşünüyorum. Az önce bağzı resimler çektim tecrübeli arkadaşlar değerlendirmelerde bulunurlarsa çok sevinirim.

abk beğendi.
Eski 21-08-2010, 18:33   #1187
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Bana sıcaktan etkileniyor gibi geldi.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2010, 18:47   #1188
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Büyük bir ihtimal verdiğiniz gübre kökleri yaktı, geri dönüşü çok zor.

PH metreniz yoksa ne kadar az verirseniz verin gübreyi, bitkiye zarar verme riskiniz %90.
Vitamin bilmem ne vermek yerine, 1 tanesinin toprağını su içerisinde çözün. Köklerde erime ve çürüme görürseniz, tamamının toprağını yıkayın çürükleri temizleyin yeni saksılara yeni toprak kullanarak dikin.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2010, 19:55   #1189
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

[QUOTE=oxygene;686778]Sararmalar hala devam ediyor. En son çıkanlardan bir tanesi neredeyse öldü diyebilirim. Superthrive adındaki vitaminden sipariş verdim onu kullanmayı düşünüyorum.

Sararmalar vitaminden önce var mıydı? Yoksa vitamini yeni mi kullanacaksınız?

Eski 21-08-2010, 20:26   #1190
Ağaç Dostu

oxygene's Avatar

vitamin kullanmadım henüz bu sararmalar olduğu için kullanmak niyetindeyim. Sn. Mutlu Kutlu gübre yanığı demişsiniz ancak yukarıdaki resimlerden ilk ve son sırada olanlarda gübre kullanmadım henüz. Deneme amaçlı hepsine gübre vermedim. O nedenle gübre kaynaklı olacağını sanmıyorum açıkçası.

Eski 21-08-2010, 20:38   #1191
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Bence siz bu sıcaklarda sulamayı eksik yaptınız. Nerdeyse öldü diye baktığınız, sararanın toprağını su altında iyice temizleyin, kökün, gövdenin resmini de çekin, bakalım ne durumda? Arkadaşlarımız size yardımcı olurlar

Eski 21-08-2010, 21:22   #1192
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Sayın oxygene ,
nasıl bir toprak kullandınız ?
Bu bitkileri tohumdan yetiştirdiniz sanırım , ne zaman ekmiştini ?
Gövdede de bir kararma var da , kök boyun çürümesi mi acaba ?
Benim fidelerim de 1 haftalık oldu , sadece biri sararıp kurudu .
Diğerlerinin hepsi 2 ci yapraklarını verdiler .

Eski 21-08-2010, 21:28   #1193
Ağaç Dostu

oxygene's Avatar

Bunların tohumdan yetiştirmeye çalışıyorum yaklaşık 2 ay önce çimlendiler. Gövdelerde herhangi bir kararma yok. Toprak olarak saksı torfu + perlit ve cocopeat ile yaptığım karışımı kullanıyorum.

Eski 21-08-2010, 21:37   #1194
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Sayın oxygene ,
sunduğunuz resimde kararma görünüyor ,

Name:  kök çürüğü.jpg
Views: 1448
Size:  31.2 KB

veya ışıktan dolayı öyle görünüyor .
Keşke sadece perlit ve cocopeat kullansaydınız , markette satılan torf her bitki için uygun değil , birincisi temiz değil

Eski 21-08-2010, 22:15   #1195
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Evet 2 ci resimdeki mefta olmuş, diğerlerinde bir aksilik yok gibi. Önceki mesajımı yazarken resimleri açamamıştım, şimdi açıldılar.

Güneşe alışmak için yaprak değiştiriyor olabilirler. En güzel plumeria toprağı: Perlit+orman torfu. Diğer karışımlar fazla gevşek kalıyor, plumerialar gevşek toprakları sevmiyor.

Son olarak daha küçüklükten beri güneşe alıştırmak lazım.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2010, 22:50   #1196
Ağaç Dostu

oxygene's Avatar

Gösterdiğiniz bitkiyi az önce söktüm resimde görüldüğü gibi çürük değil ancak bu bitki ilk çimlendiğinde tohum kabuğunu atamamıştı ben çıkartmaya çalışırken biraz zedelemiştim. O zedelenen bölgede kuruma omuş ve toprağın altına doğru ilerlemiş. Kökü de hiç gelişememiş. Yani ölmüş. diğerlerindeki yaprak sararmalarını çözmüş değilim henüz.

Eski 22-08-2010, 00:09   #1197
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Sitemin okuyucularından biri plumeria bitkisini bana “Hint mabet çiçeği” diye sormuştu. Bunun üzerine dünya çapında gerçek uzmanlarının web sitelerinden uzun araştırmalar yaparak gereken bilgileri derledim. Yaygın olarak kullanılan bir adı da “Frangipani” olan Plumeria beyaz, sarı, pembe, kırmızı tonlarında ve gökkuşağını andırır alacalı ebruli pastel renklerde hoş kokulu büyük çiçekler açan tropikal bir süs bitkisidir. Çiçeklerinin kokusu geceleri daha yoğun olur. Plumeria yaprakları biraz malta eriği yapraklarına benzer, daha büyük daha geniştir. Şekillendirme budamaları yapılmazsa boyu kısaltılmazsa 6 – 8 metre yüksekliğinde ağaç haline gelir, bolca dallanıp budaklanır.

Plumeria başlıca iki guruba ayrılır: Obtusa ve Rubra. Obtusa plumerialar parlak yapraklara sahiptir. Genelde beyaz çiçekli olup kokusu daha kuvvetlidir. Rubra daha mat yapraklara sahiptir. Çiçekleri renkli ama az kokuludur. “Frangipani” bu guruptakilerin adıdır, bunlara Hawaiian lei flower “Hawai çiçek kolyesi çiçeği” de denir. “Aloha” denen Hawai usulü hoş geldin törenlerinde güzel kokusu nedeniyle pumeria çiçekleri hediye çiçek kolyelerinde çok kullanılır.

Evde mi dışarıda mı yetiştirilir? Yaprakları fazla büyük olduğu için ve hızlı büyüdüğü için ev içinde küçük odalara uygun değildir. Açık havada yetiştirmeniz daha iyi olur. Dondurucu soğuklara dayanıklı olmayan tropikal bir bitkidir, kışın iyi korunmalıdır. İzmir’den daha güneydeki kıyı illerimizde don tehlikesi çok daha azdır, bahçelere dikilebilir. Buralarda ısının nadiren sıfıra düşmesi plumeria için önemli bir tehlike değildir.

Yetiştirilmesi bakımı zor mudur? Toprağının özelliği aşağıda anlattığım gibi olursa, sulamasını fazla kaçırmazsanız, düzenli besin verirseniz, bol güneşten mahrum etmezseniz tropikal bitkiler içinde en sorun çıkarmayanı plümeryalardır. Sulamayı aylarca unutsanız bile kolay kolay ölmez. Hatta plumeria’yı bahçede yetiştiren bazı insanlar sonbaharda bu bitkiyi topraktan söker, iyice yıkar, kurular ve sandık odasında saklar, ilkbaharda yeniden eker. Böyle acayip bir bitkidir.

Güneş ve ışık: Bahçede yarı güneşli (seyrek gölgeli) yerlerde daha iyi gelişir ama plümeryalar güneş yetersizliği çekmemelidir, gündüz boyunca en az 6 saat parçalı gölgeler karışımında olsa bile güneş ışığı almalıdır ki çiçekleri bol ve büyük olsun.
Ev içinde (bol havadar ortam sağlamak şartıyla) doğuya bakan pencere önünde sabahtan öğleye kadar güneş yeterlidir. Öğleden sonra yeri çok aydınlık olmalıdır.

Plumeria AğacıToprak: Suyu kesinlikle çok iyi süzdüren cinsten bir karışım hazırlamak için bitkisel lif ve kabuk parçalarına bolca perlit ve pomza taşı taneleri katılmalı. Toprağının asitli veya alkalinli olmasının önemi yok, yeter ki bol havadar, çabuk kuruyan, suyu iyi geçiren tipte olsun. Eğer güney illerimizde yaşıyorsanız bahçeye dikeceğiniz yere açacağınız çukuru bol perlitli pomzalı bitkisel lifli iyi bir karışımla doldurmalısınız. Bitkiyi diktikten sonra yüzeye 1 cm sığır gübresi yayın. Küçük yapılı bir ağaç olacağı için çukurun o derecede büyük olması gerekiyor.
Saksıda orkide ve kaktüs toprağı maddeler ve perlit karışımı kullanmak oldukça iyi bir tercih olur. Her sulamada suyuna besin karıştırılmasında herhangi bir problem görülmemiş. Kocaman yapraklar ve çiçekler ürettiği için normal.

Sulama: Fazla sulamak yapraklarının sararıp dökülmesine sebep olur. Normal kireçli klorlu musluk suyu ile hiç korkmadan sulayabilirsiniz. Toprak yarı yarıya kuruduğu zaman “gece vakti” bol su ile sulanmalı, saksının dibinden çıkan suyu toprak geri emmesin suya doymasın diye önlem alınmalı. Eğer ihmal etmişseniz, hem toprak bütün nemini tamamen kaybetmiş hem bitki fazla su kaybına uğramışsa dediğim şekilde gece sulayın ve sabahleyin aynı sulamayı sabah erkenden tekrarlayın.
Kışın 10 dereceden daha serin olmayan bir yerde dinlendiriyorsanız kış boyunca hiç sulamasanız daha iyi. Yazın yapraklarının altını üstünü sık yıkamayı ihmal etmeyin çünkü örümcek bitler zarar verir.

Saksı: Çok büyük saksılar hariç, toprak saksı kullanmamanızda fayda var. Plumeria kökleri toprak saksı içine yapışır, saksı değiştirmede problem olur. Ayrıca toprak saksı plumerya toprağının nemini olduğu gibi çeker alır. Güneşe dayanıklı iyi kaliteli plastik saksılar kullanın.

Gıda vermek: ilkbaharda toprağının yüzeyine 1 cm sığır gübresi yayılmalı. Sıvı gıda takviyesinde, hem topraktan hem yapraktan besin vermekle daha sağlıklı yetiştirebilirsiniz. Toprağı yeterince kurumadıkça sulama yapmak sakıncalı olduğu için » yapraktan besin vermek şart oluyor. Kolay kuruyan toprak istediği için, aşırı sıcaklarda günde iki defa sulamak zorunda kalabilirsiniz bu da haftalık veya 15 günde yapılan sıvı gıda takviyesinin çoğunu götürür. Bu yüzden haftada bir, hızlı büyüyenlerde üç günde bir yapraktan besin verilmeli. Topraktan suyla besin verme düzenine aynen devam edilmeli, o ayrı. Bitkinin hızlı büyümesine göre haftada veya 15 günde bir sulama suyuna besin katmalı. Haftalık yapacaksanız besinin suya katma dozajını yarı veya dörtte bir düşürmelisiniz.
Çiçek açma olgunluğunda olan plumeryalara ilkbahar ve yaz boyunca fosfor oranı daha yüksek olan bitki besini kullanılmalı. İthal besin kutu veya şişeleri üzerinde 10 15 10 veya 10 50 10 gibi rakamlar yazıyorsa bu gibi ölçüler uygundur.
10 15 10 = %10 azot .. %15 fosfor .. %10 potasyum
Kışın dış ortamda bulunacaksa veya evde olsa bile dinlenme dönemine girdirecekseniz, ağustos sonundan itibaren potasyum oranı yüksek gıda vermeli ve ekim ayında besin verme durdurulmalı sulaması azaltılmalı. Yaz mevsimi 33 derece üstü sıcak yerlerde potasyum yazın da iyi gelir.

Dinlenme dönemine girmesi: Anavatanında kışın gündüzlerin kısalmasıyla beraber sıcak kurak günler başlar. Plumeria çok uzun süren susuzluk süreci geçirir. Bu dönemde dinlenmeye çekilir, hiçbir gelişme göstermez. Yaprakları dökülür.
Dinlenme döneminde bir damla bile su vermeyin tavsiyeleri her zaman doğru değildir. Plümeryanın anavatanı olmayan ülkelerde dondurucu soğuk dışında en büyük düşmanı fazlaca havadar olmayan topraklardır; buna önem vermeyen kişilerin plumeryaları çürüyor suçu sulamaya yüklüyorlar. Bütün yıl açık havada en iyi gelişim gösterdiği yerlerden Hawaii’de toprağın yoğun hava gözenekli volkanik özelliklere sahiptir ve suyu hem sünger gibi emer hem çok iyi süzdürür, burada plumeria’nın dinlenme dönemine girdiği kış aylarında çok fazla yağmur yağar ama plumeria bu dinlenme döneminde hiçbir zarar görmez.
Uzman yetiştiricilere göre, dinlenme döneminde susuz bırakılan plumeria’lar en küçük bir don tehlikesinde çok büyük zarar görür. Esas ana vatanında dinlenme dönemi çok sıcak ve kurak geçtiği için oralarda susuz kalması plümeryalar için hiçbir tehlike arz etmiyor ama başka bölgelerde tamamen susuz bırakılırsa kışın soğuktan çok fazla zarar görür hatta ölebilir: Bundan dolayı dinlenme sürecini bahçelerde açıkta geçiren plumeria’lar susuz bırakılmamalıdır ki dondurucu soğukları az hasarla atlatabilsin.

Kışın evinizde bol güneşli yer imkânınız varsa plumeria’nın dinlenme dönemine girmesine gerek yok, eve alırsınız kışın gelişimine devam eder: Yine de siz ekim sonundan ocak ortasına kadar plümeryalarınızı “sıcaklık 12 derecenin altına düşmeyen yerde” tutarak, hiç sulamadan bekletin. Sonra bol güneşli pencere önüne alın sulayın: Gelişim göstermesine kadar az sulamaya dikkat edin. Dinlenme dönemi geçirmesi her bitkiye kuvvet verir.
Kışın ev içinde çiçek açmaya devam etsin istiyorsanız güneye bakan pencere önünde bulundurup bütün gün bol güneş almasını sağlayacaksınız ama böyle bir şey her evde mümkün değil. Veya bitkinin 35 – 40 cm yukarsına floresan lambası yerleştirerek günde 15 saat kuvvetli ışık almasını sağlayacaksınız. Sıcaklık ise gece gündüz ortalama 23 – 25˚ C dolaylarında olmalı. Floresan özel tipte değil sıradan floresanlardan olabilir, bu yeterlidir deniyor. Gündüz güneş alabileceği pencere önünde bulunuyorsa daha iyi olur. Lambayı sadece akşama doğru açın, birkaç saat sonra söndürün. Günde 15 saat bol aydınlık sağlanmış olmalı.

Kışın soğuktan zarar görürse: Soğuktan zarar gören yapraklara dokunulmamalı çünkü bitkiyi korurlar: Yapraklardaki zarar çok fazlaysa yaprak sapına birkaç santim mesafeden yapraklar kesilmeli. Geri kalan kısım zamanla kendiliğinden dökülür. Dal uçlarında zarar varsa, zararın ulaşmadığı yerden çok keskin bir bıçakla kesilir, kesik yerden çıkan sütün fazlası giderilip üstüne kuru sülfür tozu sürülür.

Budamak: Her zaman yapılabilir. Fazla uzadığını düşündüğünüzde, yanlış yönlere uzadığını düşündüğünüzde çekinmeden budayın. Daha fazla dallanır, bu da daha fazla çiçeklenmesi demektir.

Çelikle çoğaltılması: En az 30 cm uzunlukta bir dalı keserek alın, çok havadar bir yerde bir hafta veya daha fazla bekleterek bir hayli kurumasını sağlayın. 20 cm genişliğinde ve derin bir saksı seçin çünkü iyice yapraklanıp iyice kökleninceye kadar bu saksıda kalacak. Toprak olarak hazırlayacağınız iyi süzdüren karışımı saksıya doldurun, sulayın, bir iki gün bekleyin. Toprak ıslak değil nemli olmalıdır yoksa çürümeye yol açar. Sonra, kuruttuğunuz dalı içine 8 cm kadar batırın, sonra çıkarıp bu nemlenmiş kısmın alt tarafına köklendirme tozu sürün. Sonra 8 cm’den derin olmamak şartıyla toprağa dikin. Dik durması devrilmemesi için dalın yanlarına taş parçaları koyabilirsiniz.
İstanbul şartlarında haziran ortasından önce bu işe girişilmemelidir çünkü geceleri 18’den, gündüzleri 24’den aşağı düşmeyen sıcaklık gerektirir. Daha sıcak daha iyidir, filizlenme ve köklenme daha çabuk gerçekleşir.
Toprağa diktikten sonra hiç sulamayacaksınız: Filizlenip 3 – 4 yaprak çıkarması ve bunların en az 5 cm uzaması köklenmenin başladığını gösterir. Bu aşamadan başlayarak haftada bir “hafifçe” sulamaya bir ay devam edin. Hava ne kadar sıcak olursa o kadar fazla sulayabilirsiniz.

** Budadığınız dalları atmayın, bir gazete kâğıdına sarıp kuru bir yerde saklayın. Aylarca durabilir, gerektiğinde yukardaki gibi yeni plümeryalar üretebilirsiniz veya isteyenlere verebilirsiniz.

Tohumla çoğaltılması: (Plumiera’lar fazlaca melezleştirildikleri için ekeceğiniz tohumlar ana bitkinin özelliklerini taşımaz. Aynı cinsi korumak istiyorsanız çelikle çoğaltacaksınız.)
Tohumla çoğaltılması çok kolaydır. Tohumlar topraksız çimlendirme karışımına ekilmeli. Bu işi ya yazın en sıcak günlerinde yapmalısınız ya da alttan ısındırmalı kasalar kullanacaksınız. Tohumları 1 cm kadar derine gömün, bastırılıp sıkıştırın, yavaşça sulayın. Çok kısa bir sürede çimlenirler. Az sulamalı. Çimlendikten sonra, iki esas yaprak çıkarınca küçük saksılara alın. Hızla büyür. Çiçeklenme olgunluğuna gelebilmeleri iki veya üç yılı alır.

Zararlıları: Örümcek bitler en sık görülen zararlısıdır. Bunlardan kurtulmak yaprakların altına üstüne ve dallara kuvvetle su püskürtmekle mümkündür. Çok fazla sayıda bitkileriniz örümcek bitlerle kaplanmışsa ilaç kullanacaksınız ama bir iki bitki için hiç gerek yok, temizlik yeter çünkü örümcek bitler yaprakların içine işlemiyor, sadece yaprakların altında besleniyorlar zamanla yapraklar bozulup kuruyor. Su sıkmakla bu mini minyatür örümcekleri kolayca giderebilirsiniz.
Bitkilere her gün su püskürtmeli, yaprak altları ihmal edilmemeli. Bitkinin çevresinde toz barındıran yerleri ıslatmalı yıkamalı.. Böylece örümcek bit zararlılarından kurtulursunuz veya sayılarını kolaylıkla en aza indirebilirsiniz az sayıda olurlarsa zararları da önemsiz olur.

bitkivecicek.com'dan alıntıdır

abk ve şeymaonder beğendi.
Eski 23-08-2010, 16:07   #1198
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Benim çeliklerde dikim sonrası 1 aylık dönemi sağlıkla atlattılar. Bu saatten sonra kayıp olmaz diye düşünüyorum. Birisi çiçek sapı bile vermiş durumda.

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2010, 18:25   #1199
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Maşallah sn . Kırcı .
Benim bitkilere kırmızı örümcek saldırdı . Bulaşık deterjanı ile yıkadım ve Neemazalla ilaçladım . Bakalım ne olacak .
Cesaretimi toplayıp çeliklerin saksısını değiştirdim , kökler sarmal halini almışlar .
Drenajı iyi olan bir yetiştirme saksısına aldım 1:1:1:1 oranında vermikulit , perlit , kum ve cocopeat . Bu karışımda düzenli gübrelemeyle bakmayı planlıyorum .

Eski 24-08-2010, 21:52   #1200
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Plumeria

bu tatlılar geldi , ucuz olmaları köksüz olmalarındanmış .
Gerekli işlemleri yapıp dikeceğim

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024