agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni361Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-08-2009, 10:27   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-05-2009
Ben kare uzun saksıya ekmiştim.Tohumlar o kadar minicik ki, o an tek tek ekme şansım olmadı.Ama keşke Sabırsızlık yapmayıp 10-15 tane plastik bardaklara tek tek ekseymişim.Sonucunda kare saksıya tuz atar gibi attım, o kadar içiçe çimlendiler ki 4 yaprak olduklarında kökleri daha çok birbirine sarılmasın maksadıyla onları teker teker bardaklara ayırdım.Maksadım Tadilattaki bahçem tamamlanana kadar birazdaha büyürlerdi ondan sonrada onları asıl yerlerine ekerdim.malesef kare saksıda bıraktığım 6 tane yaşıyor ama ayırdığım yaklaşık 30 bardaktaki hercailerim ölüm kalım savaşı veriyor.

Eklenen Resimler

cenan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2009, 09:33   #62
Yeni Üye

sevdanur01's Avatar

Giriş Tarihi: 01-07-2009
selam. dün bende hercai menekşelerin tohumlarını ektim, çok seviyorum ya
önceki senede tohumdan ekmiştim, çok güzeldiler, ben şimdikileri küçük bardaklara ektim
sonrada küçük saksılara ekcem,herbiri tek olsun, sevgiler

sevdanur01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2009, 12:18   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-01-2008
Galeri: 6
Merhaba , bende de hercai menekşe tohumları var. Kışın açması için acaba ne zaman ekmem gerekiyor. Kapalı balkonda uzun saksılarda yetiştirmek istiyorum. Kışın balkon çok soğuk olmuyor. Daha çok serin diyebilirim. Ancak yazın çok sıcak olduğundan çiçek bakımına elverişli olmuyor. Nisandan itibaren ısınmaya başlıyor. Menekşelerin sıcaktan etkilenmemesi için kışın ekmek ve güzelliklerini seyretmek istiyorum. Şimdi ektiğimde ne zaman çiçeklerini görebilirim.
Saygılarımla

Gatay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2009, 15:11   #64
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2009
Galeri: 17
Merhaba Gatay,
Şimdi ekebilirsiniz tohumları.

DefneD. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2009, 23:57   #65
Ağaç Dostu

sevilla's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2007
Eylül ayında açmaya başlayıp hazirana kadar dayanabilen bu bitki normal ilkbahar menekşelerinden farklıdır. Hafif geçen kış, bitkileri bozamaz. Yaza kadar 30 santime uzayabilen, sarkma eğilimi olan menekşe, solmaya başlayan çiçekler elle koparıldığında tekrar açar. Camgüzeli, Begonya gibi yazlık çiçek bordürlerini kışın Hercai menekşeleriyle süsleyin. Tekdüze renkli, sıkıcı kış bahçenize renkleriyle mutlululuk getirecektir.
Bitkileri gözle görebileceğiniz noktalara, saksılara dikin.Aydınlık, yarı gölgeli ortamlar bu bitkinin yetişmesi açısından çok fark etmez. Her türlü toprakta özellikle rutubet varsa iyi gelişir. Çiçekleri 10 santime tadar büyüyebilir. 20 - 30 değişik renk tonu var bu çiçeğin. Bahçenizdeki daimi yeşil çit önlerine beyaz, altın ya da mavi - mor renklerini dikebilirsiniz. Renkleri karıştırmadan büyük öbekler halinde dikmelisiniz. Böylece çok etkileyici olacaktır.

Fideler piyasada satılıyor. Tohumdan da üretebilirsiniz. Temmuz ayında hala yaşayan çiçeklerden ufak çelikler alıp geliştirebilirsiniz. Dikilirken ve kış ortasında biraz gübre verirseniz renkler, çiçekler iyi gelişir. Salyangozlar, bir çeşit örümcek menekşeleri yemeyi seviyor. Bitkilerinizi ara ara kontrol edin.
(Alıntıdır)

Eklenen Resimler

merto ve gokcegokce beğendi.
sevilla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2009, 22:51   #66
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
10 gün önce plastik meyva kutusunda torfa ektiğim hercai menekşe tohumları 5-6 günde çimlendiler. Gölgede fakat aydınlık yerde durdular ve günde 2 defa fısfısla sulama yaptım, ilk çimlenenler 3.yapraklarını çıkarmaya başladı, bugün onlara aspirinli su da verdim. Yarın yavaş yavaş güneşe alıştırmaya başlıyacağım, bir iki gün sonra biraz gübre de vereceğim, inşallah sağlıklı büyütebilirim

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2009, 23:06   #67
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

Ne mutlu size sevgili acemifüsun. Eminim çiçeklerinizi de göreceğiz.
Benim Ağustos başında ektiğim tohumlar çimlenmedi. On gün kadar önce tekrar ektim. Güneş almayan, ışıklı bir yerde. Toprağı nemli tutuyorum. Ama henüz bir hareket yok. Tohumları komşum vermişti, bayat olabileceklerini düşünüyorum. Beklemedeyim.

Eski 29-09-2009, 23:39   #68
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Sevgili DefneD Ağustos ayında ben de niyetlenmiştim, fakat çimlenme için yaklaşık 20 derece ısı istediğini okuyunca vazgeçtim, onlara bu ısıyı sağlayabilmek için evin en serin yerinde dışarıda pencere önünde tuttum, karanfil tohumlarına göre biraz geç çimlendiler, belki sizinkilerde yarın öbür gün filizlenizler.

Bu minicik şeyleri büyütebilirsem, bir de foto koyabilirsem görürsünüz)

Düzenleyen acemifüsun : 29-09-2009 saat 23:55 Neden: ilave
Eski 30-09-2009, 00:38   #69
RastaN

Giriş Tarihi: 17-06-2007
Tüm menekşecilere bol çiçekli menekşeler dileklerimle.

Son dört yıl her sonbaharda bahçenin bir bölümüne mutlaka menekşe ekiyoruz. Değişik tecrübeler edindim. Önce onları söyliyeyim.

- Bir kere sabah güneşini seviyorlar ama aşırı sıcak veya direkt güneşe tahammülleri yok.
- Kışın en soğuk havalarda ( Ankara soğuğunda; bazen kar, bazen buz altında bile ! ) yaşayabiliyorlar. Soğuk yüzünden ölenini görmedim. Sadece donmuş gibi biraz pörsüyorlar, ama sakın sökmeyin güneş açınca tekrar diriliyorlar.

Aynı şekilde üzeri karla kaplanıyor, ama karı eriten güneş çıktığında yine karın altından kafayı ilk kaldıran onlar oluyor.

- Bütün bunlar normal sağda solda satılan menekşelerden.

- Asıl sıkıntı aşırı sıcakta oluyor. Fazla güneş altında kalırsa çabuk etkileniyor.

- Bu yıl birde hafif yabani gibi olanından ( Çiçeği daha küçük ve daha gösterişsiz ) da dikmiştik baharda. Onlar zayıflasa da aralarında hala inatla yaşayanlar var. Kışı da geçirirler mi bilmem?

Ancak bir sıkıntımız var.

Tam en güzel zamanlarında birden bire diyebileceğim şekilde ölmeye başlıyorlar. Tabiri caizse 'yıkılıyorlar' bu normal bir ölüm değil. Bir hafta gibi bir süre içerisinde 2 M2 içerisindeki tüm menekşeler hızlıca peşisıra ölüyorlar.

Gözle görünen bir sıkıntıları da yok aslında. Yani böcek-bit v.s gözlemleyemiyoruz. Ama ölecek olan çiçek kendisini belli ediyor, önce bir gevşeme oluyor ve bir-iki gün içerisinde o çiçek ölüyor. Ama hemen yanıbaşında başka birisi çok sağlam duruyor. Tabii ki birkaç gün sonra oda ölüyor. Zatenbir hafta on gün içerisinde menekşe namına bir şey kalmıyor.

Ve ne yapraklarda nede çiçek sapında bir belirti yok gibi. Tabii ki bu virütik de olabilir.

Son 4-5 senedir olduğu gibi bu baharda yine yaşandı bu durum. Ama yabani tür dediğim gurup bu durumdan hiç etkilenmedi ve hala daha yaşayanlarda var.

Soracağım şu; bu durumun nedenini bilen varmı? Veya tedbir olsun diye tavsiye edilebilecek bir ilaç varmıdır?

Selamlar.

Düzenleyen Kadir Çetintaş : 30-09-2009 saat 00:40 Neden: İmla
Kadir Çetintaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 09:57   #70
Ağaç Dostu

ankara's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Sn.kadir çetintaş bende bakonum için menekşe almayı düşünüyorum şu anda ankarada fide satılan bi yer varmı yoksa tohum mu almalıyım?

ankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 15:05   #71
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2009
ben de az önce 10 kadar tohum ektim henüz balkondalar güneşe indirmeyi düşünüyordum sanıırm gölgede daha iyi olacaklar
güneşsiz buüyğyebilirler mi ki?

hüzün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 19:49   #72
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Sevgili hüzün çimleninceye kadar gölge fakat aydınlık bir yerde tuttum, çimlenince yavaş yavaş güneşe alıştırmaya çalışıyorum, yine de deneyimli arkadaşlarımız ne der,bilmiyorum.

Eski 30-09-2009, 20:35   #73
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

Deneyimim henüz yok ama, tohum paketinin üzerinde çimlenene kadar bol ışıklı ama güneş almayan bir yerde tutun, toprağı hep nemli olsun diyor.

Eski 30-09-2009, 21:16   #74
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

teşekkür ediyorum arkadaşlar
benim kiler direkten döndü desenize
yoksa yarın güneştelerdi
ben şimdiden heyecanlanıyorum

Eski 01-10-2009, 18:56   #75
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Bizim minikler üçer yapraklı olunca; bugün fide bardaklarına ayırdım, bakalım şaşırtmadan sonra yeni yerlerinden memnun kalacaklar mı?

Eski 01-10-2009, 22:21   #76
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

Hadi hayırlısı sevgili acemifüsun.
Benim tohumlarda hala hareket yok. Olsun, sizinkiler var büyüyen. Merakla hercailerinizin çiçeklerini bekliyorum.

Eski 02-10-2009, 20:42   #77
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Sevgili DefneD. bu minikler yeni yerlerine biraz alışsınlar,azıcık ele gelsinler, paketteki tüm tohumları kullanmadım, siz mutlaka daha başarılı olursunuz, kalanlarını size yollıyabilirim

Düzenleyen acemifüsun : 02-10-2009 saat 20:43 Neden: harf eksiği
Eski 03-10-2009, 22:57   #78
RastaN

Giriş Tarihi: 17-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ankara Mesajı Göster
Sn.kadir çetintaş bende bakonum için menekşe almayı düşünüyorum şu anda ankarada fide satılan bi yer varmı yoksa tohum mu almalıyım?
Şu anda zannederim tüm seralarda veya çiçekçilerde, hiç olmadı Ulus Hadelkiler de fide şeklinde bulabilirsiniz.

Tohumdan da ekilebilir ama önce tohumlar uygun saksılara ekilecek, aydınlık ama uygun sıcaklıkta biraz büyütüüp tekrar ufak saksılara alınacak, sonra bahçeye derken, Ankara için geç kalmış olabilirsiniz. Bu yıl sanki havalarda erken soğuyacak gibi, ayvalar bol olmuş.

Kolay gelsin.

Düzenleyen Kadir Çetintaş : 05-10-2009 saat 22:15 Neden: imla!
Kadir Çetintaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2009, 19:11   #79
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

henüz benim tohumlarda hareket yok arkadaşlar

Eski 16-10-2009, 19:17   #80
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

15 günü geçtitohumlarımda hareket yok
sizce umudumu kesmelimiyim ?

Eski 17-10-2009, 13:41   #81
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

Deneyip deneyip, bendeki tohumları bir türlü çimlendiremeyince sevgili acemifüsun bana kendi hercai tohumlarından gönderdi. Bugün ektim. Bakalım sorun benim tohumlardamıymış yokse bende mi görecez.

Eski 17-10-2009, 19:02   #82
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

acemifüsun kaç günde çimlendi tohumlarınız?

Eski 17-10-2009, 22:11   #83
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Benim tohumlar yaklaşık 5-6 günde çıkmaya başladılar, tamamı 1 haftada çimlendi. Karanfillere göre biraz geç çimlendiler, sevgili DefneD, sevgili hüzün kolay gelsin

Düzenleyen acemifüsun : 17-10-2009 saat 22:23 Neden: hata
Eski 19-10-2009, 13:30   #84
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

yok yok benimkilerden umut yok bence

Eski 20-10-2009, 17:04   #85
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2009
hercai menekşe tohumlarım hakkımda

selam öncelikle buradaki herkeze deneyimlerini ve bilgilerini paylaştıkları için çok teşekkür ederim ve bende bir kaç şey söylemek ve tabi sizinde bu konu hakında ki görüşlerini zi almak istiyorum...
bundan yaklaşık iki hafta önce eminönünden hercai menek şe zinya çiçeklerinin tohumlarını almıştım hatta vilmorin markası vardı paketin üzerinde...
ben heralde mart gibi falan uygundur diyip ekmemiştim tohumları alır almaz ama nette dolaşırken bu sayfayı gördüm işte 15 20 gün önce dikip de sonuç almış arkadaşlar varmış meger onları görür görmez bende diktim hemen belki olur diye...
bu arada ****** bütün yorumlarıda okudum...

plastik bardaklara 5 ayrı fide oluşturdum... o günde yağmur vardı hatta gittim bahçeden topragı aldım balkonda topragın içinde olan çakılını taşını solucanını ayırdım ayırabildiğim kadarıyla...sonra da kimisini direk gün ışığı alan yere (ama sürekli gün ışıgı değil gölgede bi gün ısıgı) ... kimisini odanın içine ... anlıyacagınız biraz geç kaldıgım için ortam sorunu olmasın diye bütün farklı ortamlara koydum birisi olsun tutsun diye... benim için önemli olan birisi için hayatımda ilk defa bir çiçek la ilgileniyorum... hemde tohumundan .... bu şekilde olanı değerli buldum... şimdi iki gün oldu dikeli denildiği gibi arada bir süt artıgı falan da veriyorum... ama beni endişelendiren bişi var... fidelerin topragında küçük küçük solucanlar var bunların zarar verebileceginden korkuyorum... bugun hatta çamlıcadaki büyük çamlıca fidanlıgına gittim onlara da sordum bu durumu tohumları dikmekte geç kalmışsın biraz dediler ağustos ta ekildiğini söylediler mevsimine göre değişiyormuş menekşede ... ve içindeki solucanların da küçük oldugunu söylediğimde bişi olmaz dediler topragı havalandırır onlar iyi olur dediler ...
ve hatta oradan bugun torflu toprak aldım ...
şimdi olay bu ...

bana yardım edebileceğiniz söylemek istediğiniz birşeyler varsa lütfen yorumlarınızı bekliyorum... mesela o aldıgım torflu toprak ı nasıl kullanmalıyım ve bu solucanlar hakkındaki sizin görüşleriniz neler dir lütfen yardımcı olursanız sevinirim... şimdiden teşekkürler

konkordation Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2009, 20:04   #86
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Önce şu evde muhtelif yerlerde gezen fidelerin bir fotoğrafını çekin yükleyin, çünkü henüz fideleriniz olmuş olamaz. Bir hafta tohumları alıp, üstelik hemen değil birkaç gün sonra ekiyorsunuz ve onlar da çimlenip yapraklanıyor ve fide oluyor...

Konkordation bu inanın imkansız, henüz daha çimlenmemişlerdir bile veya ancak çimlenip ilk iki yaprağını çıkarıyordur. Dolayısıyla daha fide olmamıştırlar. Evin en sıcak yerinde çimlenmelerini bekleyiniz, sonra süt artığı gibi şeyleri asla vermeyiniz, bu gibi bilgilere de sakın ola itibar etmeyiniz.

Hercai menekşe için geç sayılmaz, sizinkiler de sonbahar- kış çiçeği değil ilkbahar menekşesi olur.

Solucanları tohum çimlenen ortamda istemeyiz, çünkü toprağı havalandırırken çok çok ince olan kılcal kökleri de zararlayabilirler. Keşke tohumları ilk ekerken torfa ekseydiniz. Solucan bahçede de olur ama koca alanda fideciğe isabet etmesi zor, minicik bir bardakta alan daralıyor.

Aşırı sulayıp çürütmeyin, az sulayıp kurutmayın, dikkatli olun.

Kolay gelsin.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2009, 15:28   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2009
ya gerçekten öncelikle çok teşekkür ediyorum... sonunda yardım almaya başladım... inanın benimde kafam çok karışmıştı zaten ne demek istediğimi anlamak isterseniz bu başlık altında yazılan yazışmaları okumanız yeterli
tohumlarımla ilgili olarak da şunu demek istiyorum...
****** siz haklısınız yaa onlar sizin de dediğiniz gibi fide falan değil ler ben maalesef ekince fidelemiş olarak düşündüm onları... ben onları ektim ama daha toprağın üzerine hiçbişi çıkmış değil....
hem geliba çok da suladım bir iki tanesini... kimisinin topragı çok yaş gerçekten adeta çamur gibi desem yeri var yani
torflu topragı da daha dün aldım hatta hala posetinde duruyo... menekşe
tohumu da var hala bi sürü...
yeniden bu sefer daha bilinçli bi şekilde torflu topragı kullanarak eksem o tohumlardan olurmu acaba ne dersinizi bu fikrime... bunu yapmadan önce sizden cevap beklicem ne dersiniz olurmu acaba ?
birde eger olursa ne şekilde dikmem gerektiğindende biraz bahsederseniz çok sevinirim...
şimdiden çok teşekkür ederim

konkordation Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2009, 17:57   #88
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

yeniden

önceki tohumlarımdan umudumu kestim ve toprağıboşalttım başka bir yere yeniden serptim ve bunu da sıcaktave üstükapalı şekilde bekletmeye karar verdim ,tohumlar aynı bakalım bunlar çimlenecek mi?

Eski 03-11-2009, 18:17   #89
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-11-2008
Yazdan kalma menekşelerim, sonbahar yağmurlarından sonra çok fazla sürgün vermiş. Yanlardan çıkan sürgünleri kesip bahçeye diktim. Bakalım çelik yöntemiyle tutacak mı ?

Gülüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2009, 15:08   #90
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Fotoğraf ve sonuç isteriz

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024