agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni1280Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-05-2008, 23:56   #331
Ağaç Dostu

tufan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2008
Galeri: 1
Sn. olay9;
teşekkür ederim, evet dikkatlice bakınca fark gözüküyor,
tam beşgen açmış petunyanız kırılmadan.

Sn. sebahattin arkadaşım;
teşekkür ederim, gerçekten güzel oldular ve
gün geçtikçe istediğim hale geliyorlar. Toprağı kurudukça
azar azar suluyorum, bütün gün gözüm üzerlerinde.
Haftada bir kere de bitki besini veriyorum, ılık suyla karıştırarak.
Bu arada senin sürprizi!! unuttum sanma, hazırlanıyor merak etme,
hafta içi görüşeceğiz inşallah, Sn.turco ile gelmeyi düşünüyoruz.

tufan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2008, 12:05   #332
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Sizinkilerde çok güzel Sayın Tufan...

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2008, 14:44   #333
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-02-2008
Galeri: 353
Sn. Tufan petunyalarınız çok güzel olmuş . Buda benim şebboy gibi kokan büyük petunyam .

Eklenen Resimler

gokcegokce beğendi.
Arzu Kırlangıç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2008, 00:42   #334
Ağaç Dostu

tufan's Avatar

Sn. olay9 ve Sn. ErtanGM;
çok teşekkür ederim. Hepimiz eminim ki üzerlerine titriyoruz çiçeklerimizin.
Dün sabah; bir komşum, '' balkon yıkılıyor, çok güzel olmuş çiçekleriniz, temmuz' a kadar! dayanır mı bu çiçekler? '' dedi. Bu ne demek şimdi felan diye düşünürken, akşam sulama yaparken şok geçirdim. Petunyanın yaprakları sönmüş, buruşmuş, kurumuş, acaip sinir oldum. Petunyamı beyaz sinek istila etmiş, acilen hazırda bekleyen ' kötü günler için ' doğranmış domates yaprağı suyunu, 5/6 saat sonra, geçen seneden kalan Deltharin' i verdim, bundan sonra sabahı bekleyeceğiz, inşallah iyi gelecek. Gelmezse, Mine hn.'ın tarifini verdiği acı kırmızı biber, pelin otu ve sudan hazırlanan karışımla mücadeleye devam. Gene de en kısa sürede, balkonun iki cephesine de, kocaman Nazar boncukları almak şart oldu.
Bu arada sadece mor renklilerin istila altında olduğunu da belirteyim, diğerlerinde maaşallah hiç birşey yok. Beyaz sineklerin, özellikle tüylü yapraklı çiçekleri sevdiğini de öğrendim. Domates, küpe çiçeği, petunya gibi.
Ama niçin sadece mor renkte var da diğer renklerde birşey yok, enteresan...

Eski 30-05-2008, 07:56   #335
Ağaçsever

pügrü's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
arkadaşlar,ben yenı eğrendım ama sizler daha önceden duymuşunuzdur belki,ısırgan otunu bır kaba koyuyorsunuz ve üzerini örtecek kadar su ekliyorsunuz 15-20 gün bekletiyorsunuz size doğal bitkıiılacı oluyormuş,haşerelere karşı ,sizlerle paylaşmak istedim

pügrü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2008, 08:55   #336
Ağaç Dostu

ÜzüldüM Tufan. Umarım geçer.
Sağolun Pügrü. Aklımızda olsun.

Eski 31-05-2008, 08:54   #337
Ağaç Dostu

Sn. Tufan üzülmeyin . Petunyalarınız eski haline dönecektir . Benimde küpe çiçeğime beyaz sinekler oluşmuştu . Koçtaştan aldığım sprey şeklindeki ilacı 1 sefer uygulamam yeterli oldu .

Eski 31-05-2008, 23:53   #338
Ağaç Dostu

tufan's Avatar

Sn.ErtanGM;
teşekkür ederim. Bugün biraz daha iyiler. Gerçi Koçtaş' tan birdaha alışveriş yapmama kararım var ama, eğer ilacın ismini verebilirseniz, bir araştırayım ben de. Olmazsa başka yerden de alabilirim, bir kenarda hazır dursun.

Eski 01-06-2008, 09:15   #339
Ağaç Dostu

Arkadaşlar bu konuda yakınınızda bunan ziraat ilaçları satan yerlere başvurmak bence daha mantıklı. Verdiği ilaçlara hem böcülerden kurtuluyorsunuz hemde çiçeğinizi beslemiş oluyorsunuz.

Eski 01-06-2008, 23:51   #340
Ağaç Dostu

Sn. tufan Bende elimde bulunduruyorum . Çoğalmadan önlemini alıyorum kullanımıda kolay . Hobby marka sprey şeklinde her türlü bitki böcekleri için . Sizdemi koçtaşta sorun yaşadınız .

Eski 02-06-2008, 00:13   #341
Ağaç Dostu

tufan's Avatar

Sn.ErtanGM;
teşekkür ederim, bir kenara not alayım, en kısa sürede bir tane edinmek lazım.
Koçtaş' tan; Aguatic marka, 2 litrelik, pompalı püskürtme, ÇİN malı almıştım. 3/4 kullanmadan sonra pompanın olduğu yer kırıldı, götürdüm. Kendi imalatları gibi ! , kullanım hatasından olmuştur dediler, zaten orada çalışanları biliyorsunuzdur, hepsi genç. Bizde de var, birşey olmadı bizimkine diyor gençkız. Geri almadılar. İtiraz etmelerine rağmen orada bıraktım, çıktım, sonuçta kullanılamayacak halde. Ve eminim sattıklarının % 80-90 ı kırılmış olarak geri gelecek. Kısaca birdaha Koçtaş' tan birşey almayacağım. Ama Hobby marka sprey' i bulacağım mutlaka başka yerden.
Sn.olay9;
tabii ki ziraatçilere danışıyorum. Karşı komşum sera, ziraat mühendisi. Sağolsun benim için telefon açtı, zirai ilaç satan arkadaşlarına, elimde olanları söyledik. Bir ilaç var beyaz sinek için özellikle, şuan ellerinde yok, '' elindekileri kullansın sonra bulmaya çalışırız'' dedi. Başka biryerden buldum gene özellikle beyaz sinek için dediler. Aldım, benim evdeki delthari' ni damlatmışlar suya, yani aynı ilaç.
Neyse sonuçta, enazından mücadeleye devam. Bugün daha iyi çiçekler, yarın tekrar ilaçlama. Teşekkürler.

Eski 02-06-2008, 00:26   #342
Ağaçsever

LuNa's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2008
Herkese selamlar

Daha önceden resmini ekledigim petunyalarim daha bir serpildiler. Uzadikca daha da güzel oluyorlar.
Name:  HPIM1641.jpg
Views: 2345
Size:  32.2 KB

Bunlari da 2 hafta önce almistim. Aldigimda daha kücüktüler ve durumlarida biraz kötüydü. Yapraklari yapis yapis olmus, Bazi dal ve yapraklarinda kurumalar vardi. 2 Hafta süren yogun bakim sonrasinda durumlari.

Name:  HPIM1636.jpg
Views: 2316
Size:  39.4 KB
Name:  HPIM1637.jpg
Views: 2289
Size:  41.6 KB

Aldigim gün uclarini oldukca derinden budamistim ve saksiya diktikten sonra asprinli su verdim, iki gün sonra sivi besin verdim. Sonuc ortada simdi petunyalarim ve ben cok mutluyuz

Bunlar katmerlilerim, cok hos kokulari var. Gelip gecerken burnumu dayiyorum onlara
Name:  HPIM1638.jpg
Views: 2313
Size:  36.9 KB

Bunlarda sarkan mini petunyalarim. Aldigimda en kötü bunlardi, daha yeni yeni kendilerine geldiler.
Name:  HPIM1640.jpg
Views: 2337
Size:  31.0 KB

gokcegokce beğendi.
LuNa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2008, 11:52   #343
Ağaç Dostu

Sn. Luna petunyaların çok güzel olmuş . Emeğinin karşılığını almışsın .

Eski 02-06-2008, 11:59   #344
Ağaç Dostu

Sn Tufan ; Her nedense ilk şikayetler hep bizden geliyormuş gibi tepkiler verirler . Daha önce böyle bir şikayetle karşılaşmadıklarını söylerler . Aslında birçok alışveriş yaptığımız yerler öyledir. Alırken etrafımızda pervane olurlar garanti verirler . Değiştirme veya iade yapma zorunda kaldığımızdada mağdur olup üzülen biz oluruz . Bende artık birşey satın alırken acayip inceler oldum . Fişlerimizi faturalarımızı saklıyoruz . Karşı tarafa bu konuda hiçbir bahane bırakmamaya çalışıyorum . Koçtaştan aldığım ilacı çiçek bölümünden sorumlu ziraatçi bir kız önerdi . Kendiside aynısından kullanıyordu . Dışarıda seracıya yaptırdığı mavi renkli özel bir karışımıda gösterdi . Çiçeklere iyi gelmediği için kullanmaktan vazgeçmiş . Ayda 1 kereden fazla kullanımda çiçeklere ağır gelebiliyor. Umarım çiçekleriniz kendini toparlar . Göze gelmişlerdir .

Eski 02-06-2008, 17:17   #345
Ağaç Dostu

Arkadaşlar bu tür sorunları neden tüketici hakları bildirmiyorsunuz. Her ürünün belli bir kullanma süresi var. Hatta iade...

Eski 02-06-2008, 19:29   #346
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Arkadaşlar; bir süre önce balkon kenarınadaki saksıya alleziumlarla birlikte tanzim ettiğim petunyalarımı buradan sizlerle paylaşmak istedim. İnşallah yakında katmerli petunyalarımı da ekleyebileceğim. (Onlar henüz daha fazla gelişmediler )

Eklenen Resimler

gokcegokce beğendi.
Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2008, 21:48   #347
Ağaç Dostu

tufan's Avatar

Merhabalar;
beyaz sinekler için bir mücadele, en kısa sürede denemek lazım...
**Yapılan araştırmalara göre, beyaz sineklerin renkli ve parlak cisimlere yönelme eğiliminde oldukları, ve en çok sarı renge yöneldikleri belirlenmiştir. Piyasada sarı yapışkan tuzaklar satılmakla birlikte, kırtasiyeden alınabilecek birkaç malzeme ile evde de yapılabilir. Bunun için gerekenler;

Sarı renkli bir plastik: Genellikle sarı renkli telli dosyalar kullanılabilmektedir. Telli dosyanın sadece sarı renkli kapağı kesilip kullanılır.

Diğer bir malzeme ise; Geç kuruyan, yapışkan bir madde. Bunun için de genellikle, her yerde bulunabilen Fare yapışkanı (tutkalı) kullanılmaktadır.

Telli dosyanın sarı kapağı kesilir, üzerine fare yapışkanı ince bir tabaka halinde ve her iki yüzeyini de kaplayacak şekilde sürülür. üst kısmına bir delik açılarak ip bağlanır ve iple bitkilere çok yakın bir yere asılır. Böylece beyaz sinek yoğunluğu azaltılmış olur.

** Alıntı. Ağaçlar.org

Eski 03-06-2008, 11:22   #348
Ağaç Dostu

petulya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2007
[QUOTE=Sebahattin Sargın;239891]Petunyaları sevmeme rağmen sizikileri sevdim vallahi

Sebahattin inan ki petunyaları sende çok ama çok sevebilirsin. Her çiçekte olduğu gibi bir bitkinin hakkı verildiğinde bak ne harikalar oluyor...
http://www.hangingbaskets.com/bushTreeStands.html

Bu siteyi daha önceden eklemiştim. Sitenin tüm bölümlerindeki arajmanlar hobi edinenler için çok güzel fikir veriyor.. Ama bu kadar çok çeşidi birarada burda nerde bulacağız orası biraz soru işareti...

petulya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2008, 13:51   #349
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Galeri: 4
Bunlarda benim yaramazlar..

Eklenen Resimler

gokcegokce beğendi.
f-sunflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2008, 10:28   #350
Ağaç Dostu

Her ikiside çok güzeller...

Eski 05-06-2008, 11:42   #351
Ağaçsever

İki tane değil,balkondan düşen bir tohum ve tek bir kök ben sökmeye kıyamadım onlar iyice çoştular onun için yaramaz diyorum...

Eski 05-06-2008, 12:30   #352
Ağaç Dostu

Çok güzeller.. coşmuşlar Sn. fsunflower .

Eski 05-06-2008, 19:10   #353
Ağaçsever

Teşekkür ederim, gerçekten çokmuş durumdalar başka bir saksıdaki petunyalarım ise hastalıktan kırılıyorlar ne yapıcağımı şaşırdım.

Eski 05-06-2008, 22:47   #354
Ağaç Dostu

tufan's Avatar

Sn.f-sunflower;
öncelikle çiçeklerinize geçmiş olsun diyorum. Ben de, son bir haftadır çiçeklerin hastalıklarıyla uğraşıyorum. Sanırım yavaş yavaş sonuç almaya başladım. Eklediğiniz fotoğraftaki çiçekler gerçekten çok güzel olmuşlar. Hiç ilgilenmesek daha mı iyi oluyorlar nedir.
Karşı komşunun gece,deneme amaçlı çektiği fotoğrafı ekleyeyim. Gündüz daha iyi görüntüler alabileceğiz, onları daha sonra ekleyeceğim.

Eklenen Resimler

gokcegokce ve sevoş beğendi.
Eski 06-06-2008, 00:07   #355
Ağaç Dostu

Hepsi çok güzel . Sizi tebrik ederim Sn. tufan

Eski 06-06-2008, 00:29   #356
Ağaç Dostu

tufan's Avatar

Sn. ErtanGM;
teşekkür ederim, bunlar da benim balkondan sarkarak çektiklerim. Mor olanlar hastalıkla boğuşanlar. Hala tam olarak iyileşmediler. Sizin ismini verdiğiniz ilacı da henüz alamadım, bir de onu deneyeceğiz .

Eklenen Resimler

lenavita ve gokcegokce beğendi.
Eski 06-06-2008, 00:35   #357
Ağaç Dostu

tufan's Avatar

Sayın ErtanGM;
Tohumları da gözetlemeye aldım.

Eklenen Resimler

Eski 06-06-2008, 01:22   #358
Ağaçsever

LuNa's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2008
Sn. tufan,
Petunyalariniz cok güzel ciceklenmisler masallah. Gözüm kaldi dogrusu, kiskanmadim desemde yalan olur, ama endise etmeyin nazarim degmez Bizim burda havalar biraz kötü gidiyor, buyüzden petunyalarimda yeterli günes alamadigi icin fazla gelisemiyorlar. Hergün baslarindayim ama nafile, tek istedikleri günes halbuki.
Bu arada sn. tufan Mudanyadanmisiniz, resime bakinca mudanya`ya benzettim.

LuNa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2008, 01:36   #359
Ağaç Dostu

tufan's Avatar

Sn.LuNa;
çok teşekkür ederim, biraz hastalıkla boğuştuk ama evet gene de güzel oldular fakat henüz tam olarak istediğim hale gelmediler. Ben daha çok sarksınlar istiyorum enaz bir metre olsalar süper olacak. İnşallah çok şey istemiyorumdur. Nazarınızın değmeyeceğine eminim.
Benim balkonum bir tarafı doğudan sabah güneşi, her iki tarafı da akşama doğru tam güneş alıyor. Güneşi çok seviyorlar, suyunu da her sabah biraz, akşamları da yeteri kadar veriyorum. İki haftada bir de sıvı besin. E beyaz sinek ilaçlarını da unutmamak gerekir, 3-4 gün de bir, bu aralar.
Evimiz Mudanyada değil, Bursanın dışında sayılırdı ama gittikçe Bursa yaklaşıyor. Carrefourun arkasında, Orhaneli yoluna doğru. Biliyorsanız tabii Bursayı...

Eski 06-06-2008, 09:53   #360
Ağaçsever

Sn. Tufan sizinkilerde çok güzeller inanın ben şaşırmış durumdayım.Saksıdakiler gitmek üzereler,ama yerdekiler hergün çiçeklerini (solmuş olupta tohum yapacakları) koparıyorum daha büyümesinler bir daha aynı yerde çıkmasınlar diye ama ters tepiyor sanki.Onların altında kalan bodur yıldızlarıma olan oluyor.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024