agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni244Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-02-2014, 18:02   #91
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tohumcu Nılgun Mesajı Göster
Sn. TCM,
Ekinezyayi cok seviyorum fakat hic tohumdan yetistirmedim.
Gecen sonbahar tohumlarindan biraz toplamistim, bu bahar ekmek istiyorum.
Tohumlarinizi ektiginizde gelismeleri bizimle de paylasirsaniz cok sevinirim.
Nilgün Hn. tohumdan viyollerde yetiştirme yerine sonbaharda direk toprağa ekme daha uygun diye okudum ancak bunun için geç kaldık. Tohumları şu an ekmez isek (önümüzde ekim içim 4-5 ay var) çiçeklenmiş halini göremeyeceğiz diye düşünüyorum. Elimde tohumdünyasından aldığım 200+ tohum var. Yarısını önümüzdeki günlerde viyollere dikmeyi düşünüyorum, eğer başaramazsam ve nasip olursa kalan yarısını sonbaharda toprağa ekerim. Başarabilirsem de resimleriyle seve seve paylaşırım

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2014, 10:16   #92
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Ekinezyaları ekim için torf ve viyol araştırırken bölgemde bu işi (ekinezya yetiştiriciliği) sekiz yıldır yapan biriyle karşılaştım. " torfla viyolle uğraşmana gerek yok, çok arsızdır doldur toprağa dik, hatta direk toprağa bile diksen olur, ancak kışın donar yaşamaz, üzerine naylon gibi bir şey örtersen soğuk havalarda belki" dedi.
Deneyip göreceğiz bakalım

Eski 13-02-2014, 09:42   #93
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Ekinezyayı tohumdan ekim işlemlerine başladım. 250 nin üzerindeki 1. resimde görülen tohumların yarısını 6x6 cm. lik viyollere ektim. Kalan yarısını sonbaharda direk toprağa ekmek üzere buzdolabına kaldırdım.
2. resimde torfla üzeri kapatılmış ve viyole yeni atılmış tohumları, 3. resimde ise işlemi tamamlanmış ve üzeri ince naylonla kapatılmış tohumları görüyorsunuz.

Eklenen Resimler

Eski 13-02-2014, 10:59   #94
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Ekinezya ve tohum ekimi ile ilgili bilgilerin çoğunluğunu sitemizden, bir kısmını konuyla ilgili diğer internet sitelerinden, tohumlarla birlikte satın aldığım yerden gönderilen broşürden aldım.
Torf için küçük hacimli bir şey alayım dedim ama forumda da önerilen Klasmann Potgrond P denk gelince daha hesaplı olduğu ve küçüğünü ha deyince bulamayacağım için 70 lt. liğini 25 tl. ye aldım. Yedi yıl önceki fiyatı 14 tl imiş. ( Torf (Klasmann-Deilmann) | DRT TARIM ) Sitesinde Klasmann Litvanya Beyaz Torfu aslında daha uygun yazıyor ancak hazır önüme çıkanı "bu kadar çatlak su kaçırmaz" diye düşünerek aldım.
Ekim için öncelikle 20-24 derecelik sabit ısıya sahip yeri yani işyerimi seçtim. (21-23 derece gündüz-gece kaloriferli) Ekimden sonra çimlenme için ışıklı ortam dendiği için pencerenin kenarına koydum. 7-14 gün içinde çimleneceği, daha sonra 10 cm. boya ulaşınca şaşırtılması gerektiği yazıyordu. Ekim işlemi 12.02.2014 tarihinde yapıldı.
Tohumları ekmeden önce 12 saat soğuk suda buzdolabında beklettim broşür bilgisine göre. Hatta benimki 18 saati buldu. Bu arada tohumları gittigidiyor sitesindeki "tohum dünyasından" 250 nin üzerinde tohumu 5,90 tl. den aldım. Buzdolabına pet şişeyle koyduğum tohumların çok az bir kısmının gün sonunda suyun üzerinde yüzdüğünü görünce bozuk olduklarını düşünerek atacaktım. Ancak nette biraz araştırınca bunun kriter olmayabileceğini görerek onları da ektim. Yüzenleri ektiğim yeri belirleyeyim diye düşünmüştüm ancak sonradan unuttum.
Üstteki sitede "Sterildir" ibaresini görünce kendim fırında ısıtma vb. herhangi bir işlemden geçirmeden torfu viyollere üstten bir cm. kalacak kadar doldurdum. Boş su bardağının dibiyle torfun üzerine hafifçe vurarak viyole yerleşmesini sağladım. Genelde tohumları koymadan önce torfu ıslatın dendiği için küçük kolonya şişesini kullanarak 6x6 cm.lik 48 adet viyole yaklaşık 5 cc. kadar su püskürttüm. Tohumları bir viyole üç adet getirerek resim 2 de görüldüğü gibi ektim ve üzerine çok az daha torf dökerek parmaklarımla hafifçe bastırdım ve streç film naylonla üzerini kapatarak 3. resimde görüleceği üzere pencerenin önüne koydum.
Torf torbasını hava almaması için ağzını bağlayıp tekrar battal boy çöp torbasıyla kapatarak kaldırdım. Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Gelişmeleri ve sonradan aklıma gelenleri bildiririm.

Eski 13-02-2014, 20:47   #95
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Galeri: 116
Sn. TCM, fotograflar ve verdiginiz bilgiler icin tesekkùrler, ellerinize saglik.

Sonucu ben de merak ediyorum, insaAllah gùzelce cimlenirler.

Ekinezyanin bùtùn renklerini begeniyorum. Merak ettim, ektiginiz tohumlar ne renk cicek acacak?

Tohumcu Nılgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2014, 10:00   #96
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Nilgün Hn. işyerinde ufaktan bir seferberlik oldu ve "adamın uğraştığı şeye bak" havası da esmiyor değil Benim de ilk maceram olduğu için öncelikli beklentim; kendime ve çevreye mahcup olmadan hevesimin devam ederek hobi boyutuna tam anlamıyla geçebilmesi için çimlenmelerin sorunsuz olması ve ziyarete gelenlere "işte ektiğimiz çiçekler sol taraftakiler" diye gösterebilmek. Renk olayı şu an benim için işin fantezisi boyutunda

Eski 18-02-2014, 12:09   #97
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bugün altıncı gün, herhangi bir hareketlenme yok. Sıcaklık 22-22 derece arası, güneş görmüyor arada sulamadım. Bir tane viyoldeki iki tohumu hafif eşeleyerek meydana çıkardım hiçbir hareketlenme yok. Sisleme tarzında sulayıp tekrar kapadım. Güneş göstermeyi düşünüyorum. 7-14 günde çimlenecek çiçeğin tohumlarında biraz olsun değişiklik olması gerekmez miydi?

Eski 18-02-2014, 23:26   #98
Yeni Üye

ALİZ's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2014
Ekinezya tohumunun kışa girerken ekileceğini, kış soğuğuna maruz kalması grektiğini, kışı dışarda geçirmediyse soğuk uygulamaya tabi tutulması gerektiğini okumuştum. Benim de ekinezya tohumlarım kasım ayından beri bahçede poşetlerde bekliyor. Sonucunu ben de sanırım bir iki ay içinde alırım.

ALİZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2014, 23:30   #99
Yeni Üye

ALİZ's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2014
Soğuk uygulama süresi 3-4 hafta olmalı sanırım. 8-10 saatlık süre yeterli olmaz. Ayrıca soğuk uygulamanın ufak bir kapta toprak içinde olması gerekmez mi?

ALİZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2014, 15:18   #100
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ALİZ Mesajı Göster
Soğuk uygulama süresi 3-4 hafta olmalı sanırım. 8-10 saatlık süre yeterli olmaz. Ayrıca soğuk uygulamanın ufak bir kapta toprak içinde olması gerekmez mi?
Tohumla gönderilen bilgiye göre 12 saat soğuk suda bekletip çimlendiremezseniz 2-4 hafta daha buzdolabında bekletin yazıyordu. Ben sisleme ile verdiğim suyu biraz arttırdım ve akşamüzerleri güneş ışığına koyuyorum birkaç saat. Streç filmin altında buharlaşmalar oluyor. İki hafta beklerim olmazsa buzdolabına koruz yine.

Eski 19-02-2014, 15:29   #101
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Tohumla gönderilen bilgiye göre 12 saat soğuk suda bekletip çimlendiremezseniz 2-4 hafta daha buzdolabında bekletin yazıyordu. Ben sisleme ile verdiğim suyu biraz arttırdım ve akşamüzerleri güneş ışığına koyuyorum birkaç saat. Streç filmin altında buharlaşmalar oluyor. İki hafta beklerim olmazsa buzdolabına koruz yine.
Sayın TCM , emin olun çimlenecektirler , sadece üst kısmın sürekli nemli kalmasına dikkat etmeniz yeterlidir , en fazla 4 gün daha beklersiniz Bol şans.

olcim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2014, 17:01   #102
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Az önce baktığımda üç viyolde birer tek sanki çimlenme olmuş gibi aynı renk ve oluşumda farklılık gördüm.

Eski 22-02-2014, 14:35   #103
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Beş viyolde birer tek çimlenme başlamış.

Eski 28-02-2014, 11:10   #104
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Ekinezyaların ekiminden itibaren 16 gün geçti. Tohumların yaklaşık dörtte biri çimlendi. Çimlenme başlayınca üzerindeki örtüyü almam gerekiyormuş, bunu yeni öğrendim ('brachycome' lara hafiften hasar verdikten sonra) Hafifçe eşelediğimde (beyaz kağıtla işaretlediklerim) çoğunda herhangi bir hareketlenme göremedim. Onları hafifçe meydana çıkardım ve artık nemlenme daha az olacağı için üzerlerine birkaç damla su döktüm. Genel olarak tümünün üzerine ise her gün az az eski ufak bir kolunya şişesiyle su püskürtüyorum. Mavi yuvarlakların içinde torftan çıkmaya çalışan iki adet tohumu görüyorsunuz.

Eklenen Resimler

Eski 12-03-2014, 11:45   #105
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Ekinezyaların son hali; işyerinde camın önünde dursa da dışarıdan ışığı tam alamıyor. Havanın iyi olduğu günlerde tamamen pencerenin önüne koyuyorum ama sanırım ışık yine de az gelmiş olmalı ki gelişme fazla yok. Hatta kimi çıkanlarda küçülme var. Eve götürüp tamamen balkona akvaryumun içine almayı düşünüyorum. Birkaç gün hava kötü olacağı için içeride 23w lık tasarruf ampulün 10 cm. altına koyayım...

Eklenen Resimler

aheste, akçabardak ve Vegy beğendi.
Eski 10-04-2014, 15:39   #106
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Yukarıdaki ekinezyaların tamamı öldü. İlk tohumdan yetiştirme tecrübem başarısızlıkla neticelendi. Tohumların yarısı duruyor. Kalanları direk toprağa ekeceğim, sanırım sonbaharda ekilecekti.

Eski 25-02-2015, 11:06   #107
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Ekinezya ekim çalışmaları üstte geçen yılki başarısızlıktan sonra, yeni tecrübelerle dün akşam tekrar başladı.

TCM / bahçe

Eski 02-03-2015, 13:27   #108
Yeni Üye

MertD's Avatar

Giriş Tarihi: 02-03-2015
Alıntı:
Ekinezya ekim çalışmaları üstte geçen yılki başarısızlıktan sonra, yeni tecrübelerle dün akşam tekrar başladı.

TCM / bahçe

Merhaba Sn. TCM,
Elinizde kalan tohumlar varsa aşağıda yazdığım şekilde işlem uygularsanız net verim alabilirsiniz.
1.'si 4 hafta soğuklanma ihtiyacını giderin (hava alabilecek şekilde buzdolabına koyabilirsiniz -donmamasına dikkat etmek gerekli-)
2.'si ve en çok yapılan hatalardan bir tanesi de, buzdolabından çıkarır çıkarmaz sıcağa almak. Bu tohumların strese girmesini ve çıkmamasına neden olur. Kademeli ısı artışı ile toprağa alırsanız verimi en üst düzeyde artırmış olursunuz.
3.'sü tohumlar çıkana kadar üstten bir fısfıs yoluyla sulama yapabilirseniz toprağı nemli tutmuş ve tohumların uyanma süresini hızlandırmış olursunuz.
4.'sü filizlenmeler başladığı zaman suyu azaltmanız gerekli. Fazla su yeni kök atmış tohumlara zarar verebilir. (viyollerde fazla suyun akıp gidebileceği bir delik olmasına dikkat edin)

Muda ve TCM beğendi.
MertD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2016, 22:36   #109
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bu senede ekinezya yetiştiremeyip bir arkadaşın hediye ettiği saksıdaki ekinezya ile idare ettim. Elimde bu ekinezyaların geçmiş çiçekleri var. Bir tanesini tabağa ufalayıp tohumlarını alayım dedim. Biri de tabakta sol taafta açılmamış halde duruyor. Ancak hangisi tohum çözemedim. Etkinlikten gelen tohumlara benzeyen bir oluşum tabakta göremedim. Bu çiçeğin tohumları nerede oluyor?

Name:  ekinezya.jpg
Views: 1193
Size:  56.7 KB

Eski 14-08-2016, 23:40   #110
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Aşağıdaki her iki video da Ekinezya tohumu ayıma yöntemi ile ilgili. Fotoğrafınızdaki görüntüden farkı ben videolarda tohum görebiliyorum. Ekinezyanızda tozlaşma olayı gerçekleşmemiş, tohum oluşmamış olabilir...

Bu arada tohum Ayçiçeğindeki gibi ortada bir yerlerde Klasik bir papatya yapısında...

Aşağıdaki fotoğrafı internetten buldum,

Name:  image1-e1378561265941.jpg
Views: 1129
Size:  42.6 KB

TCM ve şehirliköylü beğendi.

Düzenleyen Mücevher Çalısı : 26-01-2017 saat 16:23 Neden: Link düzenleme
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2016, 08:42   #111
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Çözdüm olayı çok sağolun. İki yıldır 10 larca tohumu sanki çimlendirip büyütebilmişim gibi, ne yapacaksam ekinezya tohumlarını

Eski 17-08-2016, 12:09   #112
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
...ne yapacaksam ekinezya tohumlarını
Sahiden ne yapacaktınız

Tüm konuyu gözden geçirdim sayenizde

Sizin mesajlar başlamış (hem de ne başlamak 2 yıldır didinmişsiniz), ama forumun eski üyelerinden Nilgün ve olcim hanım hariç hiçbirinden tık yok. Hepsi "ununu elemiş, eleklerini de duvara asmışlar" sanki

Emine Akman beğendi.
Eski 17-08-2016, 12:20   #113
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bu sene elimdeki tüm tohumları direk toprağa atacam sonbaharda. Benim yapamadığımı tabiat yapsın

Eski 17-08-2016, 20:11   #114
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Bu sene elimdeki tüm tohumları direk toprağa atacam sonbaharda. Benim yapamadığımı tabiat yapsın
Madem tabiata bırakacaksınız, naçizane tavsiyem; sonbaharda toprağa atmak yerine, buzdolabının bir rafına koyun ve sonbaharda tabiatın işleyişine bırakacağınız tohumları ilkbaharda toprağa atın.

Sayın TCM, gayretlerinizi görünce tekrar hayran oldum. Başarısız olmanızın bir nedeni de, üzerine fazla düştüğünüz için bence. Biraz oluruna bırakın bakalım ne olacak. Soğuk katlama olayı çok önemli. Bulunduğunuz iklimde kışları soğuk geçmiyorsa toprağa direkt atmanız da başarısızlık ihtimalini arttıracaktır.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2016, 23:44   #115
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Yaylada kışın -15 leri görüyor. Geçen seneydi sanırım, buzdolabında bekledikten sonra ekmiştim, yine olmadı O açıdan dedim biraz da işi tabiat ananın kollarında oluruna bırakayım, öneriniz için teşekkürler.

Emine Akman beğendi.
Eski 18-08-2016, 12:40   #116
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Ekinezyaların ekiminden itibaren 16 gün geçti. Tohumların yaklaşık dörtte biri çimlendi...
Alıntı:
... Hatta kimi çıkanlarda küçülme var. Eve götürüp tamamen balkona akvaryumun içine almayı düşünüyorum. Birkaç gün hava kötü olacağı için içeride...

Alıntı:
... Ekinezyalarda ise bu sene üçüncü senem çok az oranda çimlense dahi büyüyen sıfır...

Alıntı:

Ekinezyalarınız çimlendiğine göre soğuklama ihtiyacı ile ilgili sorununuz yok Sayın TCM. Sorun soğuklama değil, çökerten gibi. Eğer tahminim doğruysa işi Doğaya bırakmanız çökerteni önleyebilir, çökerten açık alanda, esintili ortamda pek rastlanmıyor bildiğim kadarıyla...
Kolay gelsin...

Emine Akman beğendi.
Eski 18-08-2016, 14:04   #117
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ Mücevher Çalısı, ben ekinezyaları nasip olursa bu yıl direk toprağa 'çökertem' de toprak gerisini kendi bilsin..
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Sonuç; çimlenmesi için beklemekten "Patlıcan" demek ki

Eski 02-12-2017, 00:59   #118
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
@ Mücevher Çalısı, ben ekinezyaları nasip olursa bu yıl direk toprağa 'çökertem' de toprak gerisini kendi bilsin..
Ekinezyalarla aranız nasıl merak ettim . Tohumdan çimlendirirken nazlılar gerçekten oldukça. Sonbaharda çelikten veya rizomdan çoğaltmak daha mantıklı gibi.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2017, 01:36   #119
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Ekinezyalarla aranız nasıl merak ettim . Tohumdan çimlendirirken nazlılar gerçekten oldukça. Sonbaharda çelikten veya rizomdan çoğaltmak daha mantıklı gibi.
Çok iyi, kesin çözümü buldum, geçen sene bir arkadaşın verdiği saksıyı toprağa geçirdim, bu sezon daha iyi çiçeklendi. Seneye daha güneşli bir yere alıcam kürekle yerinden çıkarıp. Tohumla uğraşmıyorum artık

Eski 02-12-2017, 22:27   #120
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Çok iyi, kesin çözümü buldum, geçen sene bir arkadaşın verdiği saksıyı toprağa geçirdim, bu sezon daha iyi çiçeklendi. Seneye daha güneşli bir yere alıcam kürekle yerinden çıkarıp. Tohumla uğraşmıyorum artık
Her bitkide tohumdan yetiştirmenin tadı başka olsa da bazen bir anaç bulup oradan yürümek daha iyi gibi. Ben ekinezya çimlendirme ısrarıma devam etmekteyim hazırına denk gelene kadar .

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024