agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni1269Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-10-2008, 07:48   #91
Ağaç Dostu

moso's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Haziran ayına kadar boylanıp gürleşirler ama ağustos sonuna doğru kışın daha çok çiçeklenmesi için tepelerinden yuvarlak şekil verecek şekilde veya nasıl istiyorsanız ikinci budamayı yapmak gerekir.
Budama işini bilmiyordum. Sayenizde öğrenmiş oldum limon. Teşekkür ederim. Ama sanırım geç kaldım çünkü benim kasımpatılar tomurcuklandı. Geçtiğimiz bahar komşularda ne kadar kasımpatı varsa hepsinden birer çelik alıp dikmiştim. Şimdi hepsi tomurcuklandı. İşin güzel taraflarından biri de ne renk açacaklarını bilmemem.
Açar açmaz sizlerle paylaşırım.

moso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2008, 20:22   #92
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Bana da seracı bir arkadaş söylemişti. Daha doğrusu ben O'na "Sizde neden böyle top top oluyor? Nasıl yapıyorsunuz? " diye sorunca söylemişti. Geçen yıl denedim, gerçekten aynen dediği gibi oldu. Sonuç güzel olunca da paylaşmaya başladım

Budanmayınca da açıyor açmasına ama bitki düzgün formlu olmuyor, kimi dal uzayıp gidiyor kimi kısa kalıyor, çiçekler de daha seyrek açıyor. Budayınca, aynen büyük saksılarda satılan, güzel formlu, tomurcuktan ve çiçekten görünmeyen bitkilerden elde ediyorsunuz.

Düzenleyen limon : 04-10-2008 saat 20:57
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2008, 20:41   #93
Ağaç Dostu

moso's Avatar

Haklısınız limon,
Benim kasımpatılar duvarın üstünden aşağı bile sarktı uzadıkça uzadılar... Ben de hep çiçekçilerin kasımpatılarını cüce türler zannederdim. Size ne kadar teşekkür etsem az

Eski 05-10-2008, 01:16   #94
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2008
Limon. Ben kasımpatılar hakkında çok tecrübesizim. Daha önce de yazmıştım. Kasımpatılarımın tomurcukları açmadan boyunlarını büküp, kararıyor. Ve dalı zayıflayıp düşüyorlar. Böyle giderse çiçek açtıklarını göremeyeceğim. Aldığımda var olan çiçekleri de bozuldu. İşte resimleri. Bilgin varsa yardımcı olurmusun.

Eklenen Resimler

susam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2008, 07:18   #95
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Guler Mesajı Göster

bahçemdeki kasımpatlarından
beyaz bir çiçek kasımpatı görünümümde yaprakları da benziyor ancak çiçeklenme baharda başlıyor. Fakat sıcağa uyum sağlayamadığından ekim ayına kadar çiçekler normal olmuyor, açmadan soluyor kurumuş gibi küçük küçük kalıyor. Ama kasım ayında karbeyaz çiçekleri harika oluyor. Acaba bu soğuk yer kasımpatısı mı? yoksa başka bir tür mü? Diğer tarftan burada çok geç çiçeklendiğinden her zaman kar altında kalıyorlar.

Düzenleyen nariçi : 05-10-2008 saat 09:41
nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2008, 13:37   #96
Ağaç Dostu

limon's Avatar

hattce, nariçi'nin yazdığı yazıda aslında bence sizin sorununuz da var. Yukarıda da yazdığım gibi Ağustos ayında tomurcuk vermeye başlayan dalların tepelerini budamazsanız, çiçekler zamansız açıp, daha cılız oluyor. Bitki de enerji harcadığından güçlü olmuyor. Tabii bu benim duyduklarımı uygulayıp, olumlu sonuç aldığım gözlemlerimden ibaret.

Bir de çiçeklerini açıp solmaya başlayınca tamamen dipten buduyorum. Daha önceki sayfalarda yazmıştım galiba ne zaman ne yaptığımı...

Eski 05-10-2008, 15:39   #97
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Benim renkli olan zamanında açıyor, beyaz öyle onuda Malatya'da açık alanda dikili iken almıştım, belkide yediverendir. Diğerleri de bahçedeler, ancak çeşit az, epsi üç renk; ama gördükçe dikeceğim. Yazın başından itibaren çiçeklenen beyaz kasım ayında çok güzel karla karışım oluşturuyor.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2008, 20:06   #98
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sevgili Limon, daha önceki mesajlarından birinde ağustos ayındaki budamadan bahsetmiştin, ben de erken tomurcuklanınca ağustos ayında hafif bir budama yapmıştım. Şimdi üzeri yine tomurcuk dolu, teşekkürler.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2008, 20:18   #99
Ağaç Dostu

moso's Avatar

İki ayrı yerde kartopum var. Bi tanesi yaz ortası açmıştı, cılız ve az sayıda... Şimdi ise çok az sayıda tomurcuğu var.
İkincisi ise yazın açmadı ama şimdi tomurcuk dolu...
Bundan sonra her yaz kasımpatılarıma mutlaka budama yapacağım.
Teşekkürler limon...

Eski 12-10-2008, 14:08   #100
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Arkadaşlar. Benim tomurcukları açamadan kararan kasımpatılarım vardı ya? İşte onları bir güzel ayıkladım. Şimdi dipten taze dallardan tomurcuk dolmaya başladılar. Galiba Kasımda onların açtıklarını görebileceğim. Hadi hayırlısı. Bu arada Limon. Biraz geç oldu ama aslında verdiğin bilgiyi uygulamış gibi oldum. Derin olmasa da budama yaptım. Teşekkür ederim.

Eski 17-10-2008, 20:32   #101
Ağaç Dostu

Nihal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2007
Galeri: 1
Kasımpatılarım üzeri tomurcuk dolu.Açınca çok güzel olacaklar.Ama birazı ziyan oldu.Amcam gülleri budarken yol açılsın diye onlarında bir kısmını kesmiş.Kazaya kurban gittiler...

Nihal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2008, 17:15   #102
Ağaç Dostu

hüsnüyusuf's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2007
Galeri: 15
Ben de bugün dayanamayıp bir saksı kasımpatı aldım.Çelik alıp çoğaltmak istiyorum. Çelikleri suya mı koymak gerekir yoksa toprakla buluşturmak mı? Tecrübeli arkadaşlara duyurulur.

hüsnüyusuf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2008, 13:34   #103
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Sevgili Hüsnüyusuf. Bildiğim kadarıyla kasımpatı çiçek bitiminde budanıp, o zaman elde edilen 7-8 cm çeliklerden dikilir. Çiçekli dönemde tutmaz. Mart, nisan, mayıs ayları derin budama için ideal aylar. Sabredip o zamana dikersen tutturursun. Birçok kasımpatın olur.

Eski 23-10-2008, 13:35   #104
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Bu arada çelikleri dikeceğin toprak en iyi torf-perlit karışımıdır. Çelikler derin dikilmez. En fazla 2 cm derine dikilir. 20 gün içinde köklenecektir. O zaman saksıya geçirmek gerekir.

Eski 23-10-2008, 15:22   #105
Ağaç Dostu

hüsnüyusuf's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hatcce Mesajı Göster
Sevgili Hüsnüyusuf. Bildiğim kadarıyla kasımpatı çiçek bitiminde budanıp, o zaman elde edilen 7-8 cm çeliklerden dikilir. Çiçekli dönemde tutmaz. Mart, nisan, mayıs ayları derin budama için ideal aylar. Sabredip o zamana dikersen tutturursun. Birçok kasımpatın olur.
Cevabınız için teşekkür ederim. Çiçeklerinin bitmesini bekleyelim bakalım.

Eski 23-10-2008, 15:38   #106
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Kasımpatılarım bol tomurcukta, tek tük açmaya başladılar. Hepsi açınca seyrine doyum olmayacak. Bugünkü durumu;
Name:  IMG_2920.jpg
Views: 2699
Size:  54.3 KB
Bunlar da makro çekimleri;
http://www.agaclar.net/galeri/showim...mageuser=11575

Eski 23-10-2008, 15:57   #107
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Sağolun Nurbahar Hanım, Nergis hanım..

Daha önce de yazdığım gibi çiçekleri geçer geçmez tam dipten buduyorum. Hemen yeniden yapraklanmaya başlıyorlar. Ağustos ortalarında da makasla sadece tepelerini kesiyorum, şekillendiriyorum. Bu esnada diğerlerine göre daha fazla uzayıp formu bozanlar da düzeliyor. Erken tomurcuğa kaçanlar da erken açıp bitkinin enerjisini harcamıyorlar. Bu yöntemle tıpkı dışarda satılanlar gibi, top gibi aynı anda bol çiçekleniyorlar.

Evelsi hafta ve dün çiçek açan bitkiler için olan sıvı gübre verdim. Gübre vermesem de keyiflilerdi ama hazırlamışken Kasımpatılara da verdim.

Eski 23-10-2008, 17:52   #108
Ağaç Dostu

moso's Avatar

Merhabalar,
Kasımpatılar öyle arsız çiçekler ki... Daha 2 hafta önce tomurcuklu olarak komşumdan aldığım çelikler köklenmiş... tomurcuğu da açmaya hazırlanıyor... Bahçeye diğerlerinin yanına dikmiştim. Toprağı kurudukça da diğer yetişkin kasımpatılarla beraber sulamıştım.

Eğer çok da sabırsızsanız benim gibi, dikmeyi deneyin derim. Bu mevsimde, hatta tomurcukluyken dahi tuttuğuna defalarca şahit oldum... Yanlız çiçekçilerden alınan saksıdaki köklü olanlardan alınan çelikler de aynı şekilde tutar mı bilemiyorum. Sanki onlar daha güçsüz oluyor.
Yakında resimlerini paylaşırım...

Eski 25-10-2008, 14:30   #109
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Kasımpatılarım çok keyifli. Pembe ve bordolar açtı. Sarı ve beyzalar tomurcukta.

http://www.agaclar.net/galeri/showim...?i=21522&c=440

http://www.agaclar.net/galeri/showim...?i=21521&c=440

Eklenen Resimler

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2008, 17:33   #110
Ağaç Dostu

hüsnüyusuf's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Kasımpatılarım çok keyifli. Pembe ve bordolar açtı. Sarı ve beyzalar tomurcukta.

http://www.agaclar.net/galeri/showim...?i=21522&c=440

http://www.agaclar.net/galeri/showim...?i=21521&c=440
Balkonda bu kadar verimli ve güzel bir kasımpatı, tebrik ederim. Daha önceki sayfalardaki beyaz kasımpatınıza da hayran kalmıştım.Uyguladığınız özel birşey var mı?

Eski 25-10-2008, 17:46   #111
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Sevgili Zenfree,
Çok güzeller.Bunlarda B5a var mı?
Maşallah.Renkler çok canlı ve güzel.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2008, 17:59   #112
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Arkadaşlar teşekkürler.

Yaz başında dipten budadım. Tırtıla ve diğer böceklere karşı iki defa ilaçladım. Bir defa mantara karşı Captan'la suladım. Hafta bir Compo marka sıvı besin veriyorum. Bir de sakslılar oldukça derin.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2008, 16:51   #113
Ağaç Dostu

Nihal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2007
Galeri: 1
Bunlarda benim kasımpatılar.Ama gördüğünüz gibi yarısı yok.Off ya şimdi çok güzel olacaklardı...Ne hale geldiler=(=(

Eklenen Resimler

Nihal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2008, 23:48   #114
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Sevgili Limon ve Zenfree,kasımpatılarınıza hayran kaldım...

Ben bu yaz budama yapmadığım için kasımpatıların boyları çok uzun ve geçen yıla göre daha az tomurcuklu oldular.

kasımpatı

bodur kasımpatı

Eklenen Resimler

ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2008, 23:53   #115
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Annemin çok severek geçen yıl aldığı kasımpatılar nisan ayında da tomurcuklanmıştı ama bilmediğimiz için budamadık, açmalarını bekledik. Havalar ısındıkça tomurcuklar doğru düzgün açamadı, çirkin oldu, yeşil yapraklar da zayıf düşüp şeklini ve sağlığını kaybetti.

Bu sene saksısıyla beraber çok ucuza yine bodur kasımpatı aldık, bu sefer baharda açmalarına izin vermeyeceğiz.

Eklenen Resimler

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2008, 14:57   #116
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2008
Arkadaşlar öncelikle merhaba, benim bahçemde 2 kök kasımpatım var ve onlarıda kaybetmek üzereyim. çelikleme işlemini tam olarak nasıl yapmalıyım sudamı topraktamı kökleniyor anlamıs değilim.. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

nevceras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2008, 11:39   #117
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Diplomatik geleneğe göre, hiçbir kutlama, anlaşma veya coşku vesilesi bir olayda ve bu tür olayların çiçek aranjmanlarında kullanılmaması gereken çiçektir.

Protokol davetlerinde, yemek masasında olması, küçük çaplı bir krize yol acar.

Cenazelerde ve taziyelerde en aranılan ve en çok kullanılan çiçektir.

Kasımpatı için ölümün çiçeği demek yanlış olmaz.

---------------------------------

Sevdiği adama hazırlıksız yakalanmış, sersem-sempatik bir kadın gibi kasımpatı... Manolo yerine Birkenstock'larla yürüyen dalgın, dağınık bir kadın... Uyanıp gazete almaya çıkmış Bridget Jones'tur belki de kasımpatı!

Çiçekler hakkında belki de ilk öğrendiğimiz, Atatürk'ün kasımpatı sevdiği... Peki, güller, laleler, papatyalar dururken neden kasımpatı? Zarif Atatürk'ün ince zevki ile kıyaslayınca, pek derbeder değil mi bu çiçek? "En sevdiğin çiçek..." deyince kimin aklına kasımpatı gelir ki?

Kim bilir, belki de o büyük mücadeleden çıkmış Türkiye'ye benziyordur kasımpatı...

Steven Spielberg'in 1997 yapımı Amistad'ında Siri Lankalı kahraman, özgürlük mücadelesinde ona inanan idealist avukatın serasında gördüğü Afrika menekşesi karşısında ağlar...

Peki bizim, 10 Kasım'da Atamıza ağlarken elimizde onun en sevdiği çiçeği tutmamız, bağımsızlık için bir teşekkür mü, yoksa tutulmayan sözler için ÖZÜR mü?

Aklıma Lale Müldür'ün dizesi geliyor: "Dışarıda kasım patlar..."

http://www.aksam.com.tr/yazar.asp?a=97692,10,158

Jakin beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2008, 11:58   #118
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
http://www.samsuntarim.gov.tr/teknik.../kasimpati.pdf

Kasımpatı yetiştirecekler linke bir göz atsın derim.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2008, 20:15   #119
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Benim kasımpatları da 10 Kasıma yetiştiler. Atamıza kendi çiçeğimi kendi ellerimle takdim edebileceğim.

Eklenen Resimler

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2008, 22:20   #120
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Arkadaşlar kasımpatıların tohumu nasıl oluyor ve ne zaman oluyor gösterebilirmisiniz tohumlarını tohum zamanı bende bizim burda sokaklara ektiler onlardan tohum alayım

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024