agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni149Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-01-2010, 13:27   #61
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sn.K donmez, şu anda üzerinde kalın bir kar tabakası var, eriyene kadar durumlarını göremeyeceğim fakat, şimdiye kadar gelişmleri çok iyi gidiyordu, daha önceki donlardan da olumsuz etkilenmemişti. Bizlere tohumları gönderen Adalet Hanım daha bilgili bu konuda, tohumları sonbaharda ekilmesi gerektiğini kendisinden öğrenmiştik.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 14:26   #62
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Ben şimdiye kadar olan donlardan delfinyumun etkilendiğini görmedim, tabi bu don dercesine de bağlı olabilir.

Yaylaya ciddi kar yağıyor, kar kalktıktan sonra dipdiri ortaya çıkıyorlar yine, dilerim sizinkiler de etkilenmezler.

Baharın ilk ışıklarında tomurcukları görürsünüz, delfinyumları şaşırtmayın mümkünse ama şaşırtsanız da biraz gecikerek gelişimlerine devam ediyorlar.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 19:19   #63
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Sayın Limon ve sayın Adalet Yağcı. İlginiz için teşekkür ederim. Ben de temin ettiğim tohumları şu soğuklar geçince daimi kalacakları yere atacağım. Umarım iyi sonuç alabilirim.

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2010, 16:33   #64
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Hazeranların keyifleri yerinde tek sorun dikkat etmeme rağmen fazla sık olmaları. Biraz daha güçlendiklerinde aralardan fideleri dikkatlice alıp başka yerlere dikeceğim.
Name:  020.jpg
Views: 2481
Size:  38.4 KB

Eski 14-02-2010, 18:41   #65
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Limon, ellerinize sağlık, süper olmuşlar, inşallah her renginden isabet etmiştir.

Aslında yer değiştirmek için en uygun boydalar, şimdi değiştirirseniz baharda yerlerine tam olarak alışacaklardır.

Düzenleyen Adalet Yağcı : 14-02-2010 saat 18:43 Neden: İlave cümle.
Eski 15-02-2010, 15:35   #66
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Tavsiyenize uyacağım Adalet Hanım. Bu hafta seyreltme yapıp, fideleri arka taraftaki boş kısımlara paylaştıracağım. Teşekkür ederim.

Eski 19-02-2010, 15:03   #67
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Bahçede iki ayrı yerde değerlendirmek istiyordum. Bunlardan birine gerekli hazırlıkları yaparak dün öğleden sonra tohumları attım. Üzerlerini de hafifçe örttüm. Dün gece ve gündüz yağan yağmur tohumların olduğu yere ulaşmamış. Biraz sulama yaparak nemlendirdim.

Eski 20-02-2010, 01:09   #68
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2007
İçeride tavada çimlendirip belli bir bya gelince bahçeye dikmek daha doğru ve verimli olmaz mı?
Selamlar

Zeki Yağlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2010, 17:19   #69
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Sayın Zeki Yağlı, bu sene ben erkenci tür oldum. Ne bulursam toprağa bırakıyorum. Bir zinya faciasından sonra içerde yetiştirme, şaşırtma durumundan vazgeçtim. Şaka bir yana bitkilerin hepsinin farklı ekim zamanları var. Ben şubatta ekileceklerden başladım. Şu ana kadar yeşeren yok. Bekliyorum.

Eski 20-02-2010, 22:30   #70
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Adalet Hn'ın gönderdiği tohumdan çıkan fideler son bir haftada hızla gelişti. Geç ektiğim için zayıf olanları(çimlenenlerinin çoğunu) kaybettim ama bunlardan ümitliyim.Boyları 10 cm civarında.

Name:  20021.jpg
Views: 2242
Size:  67.1 KB

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2010, 22:35   #71
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Kiraz, moralinizi bozmak istemem ama, hepsi bu mu
Neyse bu sene telafi ederiz ve zamanında ekerseniz istediğiniz gibi olurlar.

Eski 20-02-2010, 23:09   #72
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Moralim bozulmaz, bir tanesi açsa bile mutlu olacağım

Fotoğraftakinden daha fazla çıktı. Bir "çizgi" halinde ekmiştim, şu an oldukça "kesik çizgi" oldu. Bugün bulamadım ama tekrar bakacağım, tohum ayırmıştım diye hatırlıyorum.

Eski 21-02-2010, 10:11   #73
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Delphinium severler, tohumlarınızı Son baharda ekiniz, böylece daha yoğun ve sağlıklı bitkilere kavuşursunuz, çiçeklenme de Baharda olur.

Eski 21-02-2010, 10:22   #74
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sevgili Adalet Yağcı, ben delfinyum tohumlarımı cuma günü uzun saksıya ektim. Şimdi bunlar çimlendiğinde uzun saksıda devam etsinler mi? Çünkü evimizde inşaat olacak, diğer bahçemizde de çiçekler için yer yapacağız. Bu işlerin bitmesini beklersem geç olacağını düşündüğüm için mecburen saksıya ektim.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2010, 10:29   #75
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Saksılarınız geniş ve derinse, sık olmamak kaydı ile, her saksıya en fazla üç bitki dikebilirsiniz.

Delphiniumlar serbest bahçe toprağından hoşlanıyorlar, dona karşı da dayanıklılar.
Çiçek yerlerinin hazırlandığında fideleriniz 10 cm. geçmemişlerse esas yerlerine alabilirsiniz.

Eski 01-03-2010, 20:25   #76
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Elimde kalanlarla avunuyordum ama bugün çoğunun yokolduğunu gördüm. Sümüklüböcekler pek sevmişler,muskarilerin tamamını götürdükleri gibi, şimdi de bunlara dadanmışlar. Bahçede dondan çok daha fazla sümüklüböcekler hasar verdi, en kısa zamanda çaresine bakmam gerekecek.

Eski 01-03-2010, 21:45   #77
Ağaçsever

Beymen's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
selamlar..ben saksıya ekim yaptım..bahçeye taşımadan önce şaşırtmam gerekiyormu...

Beymen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2010, 10:11   #78
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın Beymen, keşke Sonbaharda direk toprağa ekseydiniz.
Saksıda çok sıkışıksalar hemen ayırıp toprağa geçirin.

Eski 02-03-2010, 21:42   #79
Ağaçsever

Beymen's Avatar

Adalet hanım...tohumlar yeni elime ulaştı..çimlendirme için saksılara ekim yaptım..bahçeye geçirecem...bu aylarda şiddetli yağmurlar yağıyor tohumların sürklenmesinden çekindiğim için bahçeye ekmedim... yalnız bilgilendirme kartında saksılarda çimlendirirseniz...şaşırtınız diyorda..fideleri direkt bahçeye aralarında mesafe bırakarak geçirsem...ileride zayıflık gösterirmi..genel olarak..fidelerde kök gelişimini sağlamak..ufak saksılarda olması şartmı...
50 civarı tohum siparişi verdim.. hemen hemen hepsinde şaşırtma işlemi yapılmaması halinde ya hiç gelişmez diyor ya da büyürsede cılız kalırmış...çok tohum aldığım için hepsinin hakkını verecekmiyim diye düşündürüyor beni..onun için şaşırtma işlemini en kolay şekli ile yapmak istiyorum ama nasıl...

Eski 03-03-2010, 00:16   #80
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın Beymen, Delfinyumlar şaşırtılması gerekmeyen bitkilerden, kosmos, sabah sefası vb. gibi.

Tohumlarınızı yağmur almayacak bir bölümde tutun, ilk gerçek dört yaprağı çıkarınca şaşırtırsınız.
Delfinyumlar özgürlüklerini seviyorlar, çok mecbur değilseniz saksıda yetiştirmeyin.

On santim aralıklarla şaşırtabilirsiniz.
Kök gelişimi ve şaşırtma sonundaki durumu, hava durumu ile yakından bağlantılı, eğer birden ısınmazsa sorun yok, ama sıcaklık mevsim normallerinin üzerine çıkarsa çok itina göstermek gerekir.

Eski 04-03-2010, 18:47   #81
Ağaçsever

Beymen's Avatar

kapalı ama aydıunlık bir yerdeler...yeşermelerini bekliyorum..elle alınabilecek duruma geldiklerinde dışarı ekecem...ama sanırım geç yeşeren bir bitki..onlardan çok daha sonra ektiğim hatmi hatta selluka bile yeşerirken delphiniumlar hala çıkmadı..2 saksıya ekmiştim bugün birni daha sıcak bir ortama getirdm...inşallah çıkarlar..

Eski 08-04-2010, 21:20   #82
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Pek çok tohum ektim, yetiştirmeyi çok istediğim bir çiçek. Bu sene çiçek verir mi bilmem ama Cemo bana fide yolladı. En azından onlar açarsa mutlu olacağım. Buket Aknar da birkaç tane vermişti. Ben şöyle dolu dolu olsunlar istiyorum. 30-40 tane tohum ektim.

Name:  DSCN9534.jpg
Views: 3505
Size:  49.5 KB

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 21:56   #83
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Hiç merak etmeyin içinde bulunduğu saksıyı dolduracaktır.
Yere dikme imkanınız varsa yerde daha gür oluyor.

Eski 20-05-2010, 03:55   #84
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Bu sene balkonda duran boş saksılarımda kendiliğinden birkaç bitki peyda oldu ve ben de dokunmaya kıyamadım. Çok da iyi yapmışım. Bunlardan birinin ( geçen sene çilek fidemin olduğu kapta) yaprakları belirginleştikçe çok hoşuma gitti ve papatyaya benzettim. Bugün çiçek goncaları belirdi eflatun renkte ve heyecanlanıp, Forumdaki; '' bu çiçeğin adı nedir'' bölümüne baktığımda ne göreyim, son mesajda bir arkadaş daha bu çiçeğin açmış halini fotolayıp sormuş. Cevap olarak ' hezeran çiçeği'' yazılmış. Google da aratınca da latincesini gördüm ve sitede delphinium ismiyle aratınca da bu başlığı buldum. Açmış halini de görünce iyice sevindim. Meğer şansıma ne kadar güzel bir çiçek gelip göç etmiş saksıma. Keşke daha fazla sayıda yerleşselermiş. Şu an 1 buçuk kiloluk bir yoğurt kabında duruyor. Bu kapta ne kadar gelişebilir acaba? Şu an tek bir dal halinde. Yanlardan sürgünle çoğalır mı acaba ve daha büyük bir kaba alsam olduğu gibi ve toprak eklesem incitir miyim? Aslında saksı değişimi yaptım sayılır dün. Acil saksı lazım olunca ve nasılsa yabani ot bişey olmaz diye düşünüp kalıp halinde çıkarıp, bahsettiğim bu yoğurt kabına almıştım. Ne yapmalıyım?
Tohumları da yaz sonuna doğru alıcağım anladığım kadarıyla.

Not: Google' da aratınca bu bitkiyle ilgili aşağıdaki bilgileri buldum. Bit otu da deniliyormuş ve zehirliymiş epey. Dikkatli olun arkadaşlar.

Bit Otu (Delphinium staphisagria): Bir metreye kadar uzayabilen, mor renkte çiçekler açan, iki yıllık, otsu bir bitkidir. Hazeran ya da Hezaren olarak da bilinir. İçerisinde çeşitli alkaloitler, sabit ve uçucu bir yağ bulunur.

Bit Otunun Faydaları ve Etkileri: Bit, pire, kene gibi zararlıları öldürmekte etkilidir. Romatizma ağrılarını hafifletir.

Bit Otu Nasıl Kullanılır? Meyve tohumları toz haline getirildikten sonra merhem olarak ya da kaynatılarak kullanılır. Oldukça zehirli bir bitki olduğu için dahili ve harici olarak kullanımı artık tercih edilmemektedir. Hazeran (Bit otu), yerine başka şifalı bitkiler kullanılmaktadır.

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2010, 08:22   #85
Ağaç Dostu

oceanheart's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2008
Galeri: 1
Delfinyumların dereotu yaprağına benzeyen yaprakları olanlar tek yıllık ve daha bodur, daha gösterişsiz çiçek açarlar ama yazışmalarda da zaten belirtildiği gibi çok arsızdırlar, doğal olarak ta hemen hemen Türkiyenin her bölgesinde yetişmektedirler.
Esas gösterişli olanlar yetiştirmesi biraz daha zor olan ve birkaçyllık olan delfinyumlardır.Bunların yaprakları daha farklı ve kalın kesitli olur.Bu türün de doğal olarak yetişenini İzmir Bayındırda bir yerde görmüştüm (gördüğüm yer her ne kadar çiçekçilere çok uzak olsa da tabi Bayındır çiçekçi bölgesi belki kazara tohumu dökülerek yetişmiş olabilir de). Bu türün yetiştirmesi biraz daha zor, kökleri serin kalması ve drenajlı ama nemli toprak sever.Tohumlarını genellikle bulmak tek yıllıklara göre daha zor çok nadir geliyor yapımarketler ama satış sitelerinde mevcut.Tohumları birbirinden ayırmak için de paket üzerindeki yaprak resmine özellikle dikkat etmek gerekir.

kendim yetiştirmiş olduğum bir Çok yıllık delfinyum resmi

Name:  delphinium1.jpg
Views: 2788
Size:  39.5 KB

oceanheart Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2010, 10:58   #86
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Tohumunu ektiğimi unutup sonra bu çiçeğin adı ne diye aradığım çok yıllık delfinyum bu aralar güzel çiçeklerini açmakta.. Yapraklarını hazeran çiçeğine benzetemediğimden teşhis koymak zor olmuştu.Tohumunu Karınca70 den aldığımı hatırladım. Hemen çimlenmemiş olmalı ki unutmuşum..

Name:  DSCN7406.jpg
Views: 2908
Size:  86.0 KB

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2010, 17:12   #87
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Bu türün de tohumunu diğeri gibi sonbaharda mı ekmeli?

Düzenleyen limon : 20-05-2010 saat 17:47
Eski 20-05-2010, 18:21   #88
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sümüklüböceklerden tek sağ kalan bu diye gözünün içine bakıyordum ama hazerandan çok çörekotuna benzemeye başladı, sanırım bu sene bu çiçeğe hasret geçecek

Name:  2005b21.jpg
Views: 2913
Size:  68.9 KB

Eski 20-05-2010, 21:39   #89
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Kiraz, hazeranların içine çörekotu karışmış olmalı, onlar da çok güzel açıyorlar.
Üzülmeyin bu sene bende de az hazeran, Son baharda çimlenenler bahçe kazılınca kayboldular

Eski 20-05-2010, 23:37   #90
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Sırf yaprağının güzelliği için bile yetiştiririm ben. Zaten dediğim gibi, hüdayinabit, boş saksımda beliren bitkiyi yaprakları hoşuma gittiği için dokunmamıştım.
Deneyimli arkadaşlardan, ilk mesajımdaki konularda öneri rica ediyorum. Benim hazeranım da ölmesin nolur

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024