agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Bağcılık
(https)

Beğeni Düzeni40Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-07-2013, 00:25   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2013
Asma ağacı hastalık ve zararlıları

Arkadaşlar merhabalar.Benim balkonumda bir tane asmam var onunla ilgili birkaç sorum olacak.
Öncelikle bazı yapraklarda şu şekilde bir lekelenme var herhangi bir böcek türü olabilir mi acaba?:
Name:  27072013375.jpg
Views: 19746
Size:  48.5 KB Name:  27072013382.jpg
Views: 16336
Size:  35.2 KB
ayrıca çeşitli yapraklarında farklı renkler de mevcut:
Name:  27072013385.jpg
Views: 16403
Size:  69.7 KB

Bazı yapraklarda da mineral eksikliği veya güneşten şüphelendiğim sararmalar mevcut:

Name:  27072013387.jpg
Views: 17750
Size:  50.7 KB
Bunlar ne anlama geliyor acaba bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

Soner.B Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2013, 17:56   #122
Yeni Üye

seljuk11's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2013
merhaba sayın arkadaşlar benimde evimdeki asmada oluşan hastalık ben kükürt olarak sıvı kükürt kullanıyorum ilk kükürtü sürgünler 20 cm oluna ikinciyi saçma tanesi gibi üzüm olunca ve sonraki birkaç kükürtüde aralıklarla yaptım bordo bulamacı için geç kaldım ama sneye onunda yapıcam.Ama şimdi bu hastalık nedir çaresi nedir acaba.birde kükürt ıslanabilir granül kükürt illede toz kükürtmü olması lazım.cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. saygılarımla.

Eklenen Resimler

Düzenleyen seljuk11 : 31-07-2013 saat 21:40
seljuk11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2013, 15:53   #123
Yeni Üye

Bir tavsiyeniz var mıdır arkadaşlar bilen birileri varsa hem seljuk11 arkadaşımız için hem benim için?

Eski 15-12-2013, 12:51   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
Merhaba

Balıkesir sındırgıda 2 sene önce diktiğim 1 dönümlük bağımdan geçen yazın ilk meyveleri aldım.Fakat ekteki resimlerde görünen sıkıntılar vardı.Yapabileceğim neler olabilir.

Eklenen Resimler

kamil keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2013, 12:54   #125
Ağaç Dostu

resimlerin devamı

Eklenen Resimler

Eski 15-12-2013, 16:26   #126
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Kamil bey asmalarınıza bordo bulamacı ve kükürt uygulaması yaptınız mı. Ben bu yıl sadece zaman müsait olmadığı için suda eriyebilen kükürt attım. Ancak işi biraz abarttım nerede ise motorlu ilaç pompası ile ıslanmadık yer bırakmadım. Külleme hemen hemen hiç olmadı. Birkaç asmada sadece biraz bağ uyuzu oldu. Sonbaharda % 2'lik bordo bulamacı atmam gerekiyordu. Biraz geç kalınca ilaçlama yapamadım. İlkbaharda asmalar uyanmadan %1'lik atmayı düşünüyorum. Tabi daha sonra da kükürt atacağım. Hastalık gelmeden önce ilaçlamak gerekiyor. Atma kolaylığı nedeni ile sıvı kükürt kullandım. Toz kükürtün daha etkili olduğunu söyleyenler var. Ondaki kükürt oranı %99'6 veya 9 oranında. Ancak sabah çiğinde veya yapraklar ıslandıktan sonra toz kükürtün göze gelmemesine dikkat ederek atmak gerekiyor. Ben sulu kükürtü kullanım kolaylığı nedeni ile tercih ettim. Asmalarınıza askı sistemi yapmışsınız. Sanırım sulama imkanınız da var. Asmalarınızı ağustos ayının 15'ine kadar sulama yapabilirseniz yaprakları daha büyük ve canlı olurlar. Alt dallardaki fazla kopartılması gereken kısımları kopartabildiniz mi.

kamil keskin beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2013, 17:28   #127
Yeni Üye

erol sırlı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2013
sn mudanın yazdıkları doru. kamil bey ilk bahar döneminde sürgünler 5-10 cm olduğunda quadrıs mutlaka kullanın. daha sonra uygulama sergomil veya master cop gibi sıvı bakır uygulaması mutlaka uygulayınız.

damlamadan fosfor takviyesi hastalıklara karşı direnç kazandırmasını sağlar. kolay gelsin.

kamil keskin beğendi.
erol sırlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2013, 08:43   #128
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Kamil bey asmalarınıza bordo bulamacı ve kükürt uygulaması yaptınız mı. Ben bu yıl sadece zaman müsait olmadığı için suda eriyebilen kükürt attım. Ancak işi biraz abarttım nerede ise motorlu ilaç pompası ile ıslanmadık yer bırakmadım. Külleme hemen hemen hiç olmadı. Birkaç asmada sadece biraz bağ uyuzu oldu. Sonbaharda % 2'lik bordo bulamacı atmam gerekiyordu. Biraz geç kalınca ilaçlama yapamadım. İlkbaharda asmalar uyanmadan %1'lik atmayı düşünüyorum. Tabi daha sonra da kükürt atacağım. Hastalık gelmeden önce ilaçlamak gerekiyor. Atma kolaylığı nedeni ile sıvı kükürt kullandım. Toz kükürtün daha etkili olduğunu söyleyenler var. Ondaki kükürt oranı %99'6 veya 9 oranında. Ancak sabah çiğinde veya yapraklar ıslandıktan sonra toz kükürtün göze gelmemesine dikkat ederek atmak gerekiyor. Ben sulu kükürtü kullanım kolaylığı nedeni ile tercih ettim. Asmalarınıza askı sistemi yapmışsınız. Sanırım sulama imkanınız da var. Asmalarınızı ağustos ayının 15'ine kadar sulama yapabilirseniz yaprakları daha büyük ve canlı olurlar. Alt dallardaki fazla kopartılması gereken kısımları kopartabildiniz mi.
Bordo bulamacı atılmadı.Toz kükürt iki üç defa atıldı.Bunun yanında yaprak gübresi tarzında ilaçlar verildi.Ben izmirde çalıştığım için çok fazla ilgilenemedim.Daha çok dedem ilgilendi.Sanırım ziraatçiden küllemeye karşı çeşitli ilaçlar almış.Bunları üç dört defa kullanmış.Fakat sanırım biz ilacın zamanında atma konusunda yanlışlar içerisindeyiz.Sulama konusunda hiç bir sıkıntımız yok.Yapraklardan seyreltme olayı yapılmadı.Üzümler yaprakların altında güneşi hiç görmedi.Sanırım bu da ayrı bir hastalık sebebi

Eski 16-12-2013, 08:49   #129
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erol sırlı Mesajı Göster
sn mudanın yazdıkları doru. kamil bey ilk bahar döneminde sürgünler 5-10 cm olduğunda quadrıs mutlaka kullanın. daha sonra uygulama sergomil veya master cop gibi sıvı bakır uygulaması mutlaka uygulayınız.

damlamadan fosfor takviyesi hastalıklara karşı direnç kazandırmasını sağlar. kolay gelsin.
Erol bey,inşallah bu sene altın sarısı üzümleri yetiştirip eş dostla yemek nasip olacak Tavsiye ettiğiniz ilaçları bulup deneyeceğim.quadrıs ne için atılıyor?bir de ziraatçilerde bulunabilen bir ilaç mı?

Eski 02-01-2014, 09:10   #130
Ağaç Dostu

Sanırım yine kendim yazıp kendim okuyacağım.Üretici arkadaşlar pek bilgi paylaşım yapmak istemiyorlar.Benim tahminimce;benim üzümler onlarınkini geçer diye korkuyorlar herhalde.Boynuz kulağı geçer hesabı
Özetlemek gerekirse,
bordo bulamacı;
*ilk ilaçlama :asmalar budandığında
*ikinci ilaçlama :gözler uyanmadan
*üçüncü ilaçlama:çiçek açtığında
*dördüncü ilaçlama:üçüncü ilaçlamadan 15 gün sonra
KÜKÜRT
*İlk atım:Yaprağın ilk oluşumunda
*ikinci atım:çiçekler saçma iriliğinde
*üçüncü atım:nohut iriliğinde
*dördüncü atım:hasattan 15 gün önce

Ayrıca yaprakları seyreltmek de çok önemli bir konu...

Eski 02-01-2014, 15:44   #131
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Kamil bey; yazdıklarınız bana biraz fazla gibi geldi. İlaçlamayı tam olarak yaptığınız zaman sonbaharda %2lik bordo bulamacı, ilkbaharda da gözler uyanmadan atacağınız %1'lik bordo bulamacı atmanız durumunda yeterli olacaktır. Ben bazı üreticilerin sizin dediğiniz gibi sonradan da bordo bulamacı attığını görüyorum. Gördüğüm pazarda satılan yapraklar üzerinde bordo bulamacının izleri. Yerlerine gidip görmedim. Ancak o kadar da fazla olduğunu düşünüyorum. Ziraatçı bir arkadaşla görüştüğümde bana kesinlikle atmamamı iki uygulamanın zamanında yapılırsa yeterli olacağını söyledi. Kükürtü de iki defa yapmanız durumundan çok fazla bir problem olacağını düşünmüyorum. Önemli olan hastalık daha başlamadan başlamasını engellemek. Eskilerin yılanın başı küçükken ezilir hesabı koruyucu ilaçlama yapmanız durumunda hastalık olsa bile çoğalmayacaktır.

Birde damlama sulama yapıyorsanız sulama yaptığınız hortumun boyunu yarım metre kadar yukarıdan yaparsanız çok daha fazla verim alırsınız.

Benim kullanmadığım bir ilaç. Ancak internette araştırma yapınca mantar ilacı olduğu ile ilgili bilgi var. Quadris

Mahmut Ozkur beğendi.
Eski 03-02-2014, 12:20   #132
Yeni Üye

handancakan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2013
Bağdaki Arılar

Bağlarda üzüm salkımlarını yiyen yaban arılarına karşı en güzeli tuzak sistemlerini kullanmak. Zirai ilaç ve kimyasallar bütün ekosistemi bozduklarından, bir bitki korumacı olarak kesinlikle kullanılmasını tavsiye etmiyorum.

handancakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2014, 12:27   #133
Yeni Üye

handancakan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Soner.B Mesajı Göster
Arkadaşlar merhabalar.Benim balkonumda bir tane asmam var onunla ilgili birkaç sorum olacak.
Öncelikle bazı yapraklarda şu şekilde bir lekelenme var herhangi bir böcek türü olabilir mi acaba?:
Eklenti 430272 Eklenti 430273
ayrıca çeşitli yapraklarında farklı renkler de mevcut:
Eklenti 430274

Bazı yapraklarda da mineral eksikliği veya güneşten şüphelendiğim sararmalar mevcut:

Eklenti 430275
Bunlar ne anlama geliyor acaba bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.
Yapraklarda trips ve Empoasca spp. zararının olduğu gözüküyor. Yan yan yürüyen bu böcekler siz yaprağı elinize aldığınızda yaprağın diğer tarafına geçer.

handancakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2014, 00:10   #134
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi handancakan Mesajı Göster
Yapraklarda trips ve Empoasca spp. zararının olduğu gözüküyor. Yan yan yürüyen bu böcekler siz yaprağı elinize aldığınızda yaprağın diğer tarafına geçer.
Teşekkürler sn handancakan,baharda yapraklar tekrar açtığı zaman aynı sorunla karşılaşırsam mücadele yolunu araştıracağım.

Eski 03-03-2014, 15:49   #135
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Herkese selam,
Geçen sene açık köklü olarak diktiğim asma fidanlarının uç kısımları resimlerde görüldüğü üzere siyahlaşmış. Bunun ne olduğu ve neden olabileceği hakkında fikriniz varmıdır.?

Eklenen Resimler

juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2014, 12:59   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2009
Metiram mı,Mancozeb mi;hangisi?

Değerli arkadaşlarım,üyeler
Benim açımdan önemli bir konuda doyurucu ve etraflı bir bilgiye ihtiyaç duyuyorum.Konunun uzmanı veya bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlarım varsa yardımlarını rica edeceğim.
Bağlarda Mildiyö ve ölü kol hastalığına karşı ilaç aradığımda karşıma genelde %80 mancozeb ve %80 metiram içeren (Bakırsülfat pentahidrat 65.82 gr/lt de )ilaçlar çıktı.Ancak bu iki etken maddenin; kullanım alanı genişliği ve etkisi,ekonomik anlamda farkları,doğaya ve insanlara olan olumsuz etkileri gibi avantaj ve dezavantajları nedir bilmek ve ona göre kullanmak isterim.
Kullanılacak bağlar sulanmıyor ve tele alınmış yüksek terbiye şeklinde ve toprak kireçli tınlı.Yardımlarınızı bekliyorum.

Baykoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2014, 07:53   #137
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Taş molozlar ile rüzgar perdesi ilginç : https://scontent-b-mxp.xx.fbcdn.net/...29785456_n.jpg

limon_sever beğendi.
nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2014, 18:12   #138
Ağaçsever

eylülbelde's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2012
Ana gövdeden iki kola ayrılmış asmanın bir yanı yaprak açmaya başlamışken, diğer kola bağlı dallar kuru görünüyor. Ne yapabilirim acaba fikri olan var mı?

eylülbelde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2014, 11:06   #139
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2013
Asmam ölüyor mu?

Herkese iyi günler biz fidancıdan resimde gördüğünüz asmayı satın almıştık Kalecik Karası asması, bayağı yaşlı aslında, saksıda almıştık ama daha sonra yeni ve daha büyük bir saksıya Mart ortası gibi aktardık, akabinde Bordo Bulamacı yaptık ama resimlerinden görüldüğü gibi asma sanki kurumak üzereymiş gibi geliyor bana, büyük dalın yaklaşık 2-3 cm kadarını kestim ve içinin sanki küflenmiş gibi olduğunu gördüm, elimle kontrol ettiğimde kestiğim yerin toz halinde içe doğru çürümeye başlamış olduğunu gördüm, henüz gözler yeşermedi, dallar da kuru gibi sizce asma kurdu mu? ne yapmalıyım

Saygılarımla,

Zeki Türkmen

zeki.turkmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2014, 07:27   #140
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster
Herkese selam,
Geçen sene açık köklü olarak diktiğim asma fidanlarının uç kısımları resimlerde görüldüğü üzere siyahlaşmış. Bunun ne olduğu ve neden olabileceği hakkında fikriniz varmıdır.?
Sayın juglandales; Ağustos 15'ten sonra asmalarınıza su verdiniz mi. Asmalara ağustos ayının 15'inden sonra su verilmemesi gerekiyor. Eğer verilirse asmanız hala kışa zaman var olarak algılayıp büyümeye devam ediyor. Kışın da o sürgünler su ile dolu olduğu kendisini kışa hazırlayamadığı için donuyorlar.

Eski 21-05-2014, 13:04   #141
mst
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2010
Çardağa aldığım asmamı arılar ve kuşlardan korumak için çeşitli yöntemler önerilmiş. Benim yaptığım iş:
Hani, çiçekçilerin buketleri sarmakta kullandıkları, sinek telinden daha iri delikli bir malzeme var ya, işte o malzeme manifaturacılarda sinek telinin 1/2 - 1/3 fiyatına satılıyor. Salkımların enine-boyuna göre kumaşı kesip, iki kenarını 4-5 cm. ara ile, tel zımbayla tutturuyorum. Torba ağzına yorgan iğnesi marifetiyle teğellemek suretiyle ip geçirip büzgülü bir torba elde ediyorum, gözlük kılıfı gibi...Üzümler saçma tanesi iriliğine ulaşınca, gözlemlerimi de dikkate alarak, BT ve üç-dört gün sonra da kükürtümü atıyorum. Sonra da torbaları salkımlara geçirip ipleriyle büzgülerini sıkıyorum. Bu usül, hem kadın çorabı aramaktan daha pratik ve hem sinek teline göre çok daha ucuz. Salkımların gözeneklerden hava alması da sağlanmış oluyor. İstendiği takdirde iki zımba telinin arasından aletin ucunu sokarak veya deliklerden geçebildiği için doğrudan salkım üzerine sulu kükürt gibi ilaç atmak da mümkün. İki zımba teli arası biraz geniş ama gergin durduğu için arıları engelliyor. Delikler yeterince küçük olduğundan arılar ve böcekler birşey yapamıyor, kuşlar da kılıfın içinde üzüm olduğunu akıl edemiyor. Aksi takdirde, mesela tarımsal ağı çardağın üzerine atarsanız kuşlar çardağın altından girip üzümleri hallediyorlar. Sandığımız kadar "kuşbeyinli" değiller, nerelere yuva yapıyorlar bir görseniz...
Zamanı geldiğinde, salkımı sapından kesip, tepsiye alıp mutfağa götürün, rahat rahat büzgüyü açın. Afiyet olsun. Torbaları da seneye tekrar kullanıyorum.

mst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2014, 21:24   #142
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2013
bizim bağımızda yapraklarda kabarcıklar olmaya başladı; kapalı kırmızı, galiba mantar. Salkımlar var ama çiçek açmadılar, birde ilaçlama için ilaçcımız bordo bulamacı at diyor; şimdi at diyor (15 l ye 1 çay bardağı blue bordo disperss fungisit), uygunmudur zamanı ve ilaç? Diğer ilaçlar ise; Conan 5FL fungisit sıvı kü.(10cc/15 l) ve atavill fungisit sıvı kü.(10cc/15 l)

Not: bilmediğimden ötürü( ün. öğrenciyim, vefat eden babamın öylesine kurduğu bahçeye bu sene emek veremye başladım; belleme, ilaçlama, budama vs.) bu sene hiç ilaç atmadık.

TreeKing Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2014, 09:46   #143
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TreeKing Mesajı Göster
bizim bağımızda yapraklarda kabarcıklar olmaya başladı; kapalı kırmızı, galiba mantar. Salkımlar var ama çiçek açmadılar, birde ilaçlama için ilaçcımız bordo bulamacı at diyor; şimdi at diyor (15 l ye 1 çay bardağı blue bordo disperss fungisit), uygunmudur zamanı ve ilaç? Diğer ilaçlar ise; Conan 5FL fungisit sıvı kü.(10cc/15 l) ve atavill fungisit sıvı kü.(10cc/15 l)

Not: bilmediğimden ötürü( ün. öğrenciyim, vefat eden babamın öylesine kurduğu bahçeye bu sene emek veremye başladım; belleme, ilaçlama, budama vs.) bu sene hiç ilaç atmadık.
Merhaba,
Ben de uygulayarak öğrenmeye çalışıyorum. İsterseniz bu sene şu ana kadar yaptığım işi anlatayım.Aralık ve nisan ayında iki defa bordo bulamacı attım.Nisan ayında çapalama işini yaptım.Geçen pazar yaprakları seyreltme,çiçeklerin ucundan uç alma işlemlerini yaptım.Bu arada haftada bir toz kükürt atıyorum.
Bunun dışında herhangi bir ilaç kullanmadım.Sonuçları ağustos ortası gibi göreceğiz...

Eski 27-05-2014, 13:32   #144
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2013
şimdi çiçek açılmadan bordo bulamacı atılıyormu? adam bu zaman at dedi ama siz çiçek açınca demişsiniz. açmadan atılırmı şimdi

birde şöyle bir konu açmıştım orada ilaç durumum daha net, birçok sorun var ama bilgim yok tecrübem yok. http://www.agaclar.net/forum/meyvele...ilar/34705.htm

TreeKing Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2014, 16:14   #145
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2014
bag uyuzu ve kulleme hastaligi

Öncelikle herkese selam 25adet asma dikmistim yapraklarında bağ yaprak uyuzu ve kulleme hastalığı oluştu bunun için sanırım bordo bulamadı ve kükürt kullanmam gerekiyor.Benim bilmek istediğim yaprakların dökülmesini beklemem mi gerekir yoksa bu halde ilacı kullansak etkisi olurmu?asma başına nekadar bordo bulamaci gerekli? Ve birde salkım guvesi için onereceginiz bi ilaç varmı?simdiden tesekkurler

endtekniker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2014, 12:35   #146
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2009
Bu sene külleme çok yaygın,yapraklar dökülmeye başlamadan da atabilirsiniz bence ama ideali sararınca dökülmeden önce atmak gibi.Salkım güvesi için spinosad esaslı ilaçlar var,hem doğaya dost hem de etkili.

Baykoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2014, 13:04   #147
Ağaç Dostu

Bu sene 1 salkım dahi üzüm alamadım yine.her türlü hastalık vardı.haziran yağmurları ve havanın puslu gitmesi çok kötü oldu.

Eski 12-02-2015, 19:59   #148
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil keskin Mesajı Göster
Bu sene 1 salkım dahi üzüm alamadım yine.her türlü hastalık vardı.haziran yağmurları ve havanın puslu gitmesi çok kötü oldu.
Kamil bey üzüldüm. Yeriniz çok iyi. O kadar da bakım yaptınız. Benim yerim sizin yere göre çok kötü. Uzun süre de bakım yapılmamış. Aldığım yıl aldığım üzüm 15 - 20 kğ anca idi. 2014 yılında ise 300 kilodan fazla oldu. Bu yıl bakalım nasıl olacak. Bizde de kuraklıktan dikmiş olduğum asmalar kurudu.

Asmalara çok fazla mı su gidiyor. Komşumun da bahçesindeki asmalar bu yıl fazla bir verim vermedi. Bahçe yaptığı için muhtemelen asmaları biraz daha fazla su alıyorlar.

Eski 10-03-2015, 15:22   #149
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2015
Wink bağda küllenme ve bağ kudurması yani coşması

arkadaşlar benim 5 yaşında bağım var çok fena coşuyor kuduruyor yani üzüm tiyeklerim ağaç gibi gelişip çok uzuyor birde çok fena kül vuruyor beni bilgilendirirseniz sevinirim..

hakandevran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2015, 07:16   #150
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2015
göremiyorum linki

hakandevran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024