agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Badem
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-04-2013, 19:48   #1
NRS
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-10-2012
Badem yetiştiriciliğine yeni başlayacak olanların soruları

Merhabalar..

Ankara da badem yetiştiriliciliği yapan var mı? veya Kütahya

Bu iki ilde badem denemesi için arazi arıyorum. Bu iki il doğru bir seçim midir?

Araştırdığım kadarı ile son zamanlarda sanırım Konya bölgesinde çok fazla badem bahçelerinin kurulduğunu öğrendim.

Bu iş için arsa seçiminde neye dikkat edilmeli? Dönümü 1.000-2.000 tl ye uygun arazi bulunabilir mi?

Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.
Teşekkür ederim.

NRS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2013, 12:29   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2013
Badem Hangi İklim Koşullarında Ve Nasıl Yetişir?

Merhaba arkadaşlar sorum şu; Badem yetiştiriciliği yapmak için uygun bölgeler ve iller hangisidir?Nasıl bir toprak seçimi yapılmalıdır? Ve Sulaması nasıl olmalıdır?

ultrAdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2013, 17:41   #3
Yeni Üye

bukalemune's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2005
Bildiğim kadarıyla biraz sıcak sever badem ama bir çok bölgeye uyum sağlayabilir, sulama sıkıntısı yoktur fazla su istemez o yüzden zeytin ve badem yetiştiriciliği kolaydır.

Ankara'da şehir merkezine yakın bir köyde yüksek bir bölgede 2 dönüm kadar arsamız vardı ve babam badem ağacı yetiştirmeyi başardı. Şehre göre yaklaşık 5 derece kadar daha soğuk olduğu halde. Daha sıcak kuytu güneş alan bölgelerde rahatlıkla yetişecektir, tabi türüne de bağlı.
kolay gelsin..

bukalemune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2013, 19:41   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2013
bilgi için teşekkurler su sorunu olmaması guzel bunu dusunuyum

ultrAdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 11:05   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2013
İlaçlama

Yeni bademler diktim 90 tane nonpariel ve teksas ancak fidanların yaprakları delik delik oldu üzerlerinde siyah nokta gibi bitler ve yeşil bir tırtıl var nasıl ilaçlama yapmalıyım hangi aralıklarla badem fidanlarını ne zamanlarda ne ile ilaçlamam gerekir acaba

heves Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2013, 22:34   #6
Ağaçsever

cemilahmet's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2009
konyanın ereğli ilçesi zengen köyünde dönümü 2500 tl den 100 dönüm arazi var satılacak.hala ihtiyacınız varsa görüşelim. benim badem agaçlarım var.

cemilahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2013, 11:31   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ultrAdem Mesajı Göster
bilgi için teşekkurler su sorunu olmaması guzel bunu dusunuyum
Su sorunu olmaz diye bir şey yok su ağaç geliştikten sonra istemez ama geliştikten sonrada sularsan verim 2-3 katına çıkar ticari amaçlı düşünüyorsanız ki çoğu kişi bu amaçla yapıyor sulama olması bence şart..

ukaraymir ve KorayS beğendi.
svş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 10:57   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
balıkesir sındırgı tarafında ben de düşünüyorum.Ama özellikle köylülerimiz burda badem olmaz görüşündeler.Sebebi ise ilkbahar geç donları.

kamil keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 17:07   #9
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil keskin Mesajı Göster
balıkesir sındırgı tarafında ben de düşünüyorum.Ama özellikle köylülerimiz burda badem olmaz görüşündeler.Sebebi ise ilkbahar geç donları.
abi niye olmasınki badem kadar dayanıklı ağaç varmı ama orada iklimin yumuşak olmasından dolayı iyi olmayabilir, biraz kuraklık ve kireç istiyor badem ilkbahar geç donları ne çiçeğe zarar verir diyorsanız başka ağaçlara zarar vermiyor mu?

TreeKing Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 11:27   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
Badem ağacının büyümesinde bir sorun yok zaten.
sorun bademin çiçek zamanında sıcaklığın çok değerlere düşüp çiçekleri dökmesi.Bizde nisan ayında bile kırağı olduğu günler yaşanıyor.Bu da her sene ürün alamamak anlamına geliyor.

kamil keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2014, 17:30   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil keskin Mesajı Göster
Badem ağacının büyümesinde bir sorun yok zaten.
sorun bademin çiçek zamanında sıcaklığın çok değerlere düşüp çiçekleri dökmesi.Bizde nisan ayında bile kırağı olduğu günler yaşanıyor.Bu da her sene ürün alamamak anlamına geliyor.
Çok haklısınız...aynı köyde bile farkeder bu kış yağan kar benim bahcemde iki günde kalktı 500 metre ötedeki komsumda iki hafta kaldı sebep baki.benim bahçe güney doğuya bakıyor komşum kuzeye lütfen tür belirlerken bu ufak nuanslara dikkat edelim

sulubey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2015, 13:07   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2012
Badem yetiştiriciliği

Merhabalar ;
2014 yılında toprakla tanışmış biri olmama rağmen ; yıllardır toprak sevdalısıyım. Forum'u 2 senedir takip ediyorum.
Badem yetiştiriciliği hakkında parça halinde bilgiler var. Ama sadece badem üzerine bir bölüm göremediğim için yeni sayfa açma ihtiyacı hissettim.
Fidanlarımı 11.2014 de dikerken Önce maddi-manevi sorunlar ve soğuk korkusu ile hızlı bir dikim yapmamız gerekti. Dip gübresi atamadık. Şimdi Forumdan edindiğim bilgilerin karışımı olarak köklerin tutumu ve gelişmesi için Humik asit atmayı düşünüyorum. Ağaçlar Ferragnes ve ferradual cinsi.
Rakım ; En düşük 1350 En yüksek 1400
Ph. 1 kısım da 7,8
2 kısımda 6,8
3 kısımda 7,3
Toplam 103 dekar ,
toprak altı ; parçalı kaya ( 1,5 metre olan yerde var , 50 cm olan yerde var.)
Su sorunum şimdilik yok. Arazimde keson kuyu vurdum 7 mt suyum var.
hatam olduysa affola ;

Feragnesim beğendi.
heveslı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2015, 10:34   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2012
Yeni dikilmiş badem fidanı bakımları

Merhaba ;
Yeni dikilmiş badem bahçesinde ilk yıl yapılması-yapılmaması gereken çalışmalar hakkında bir bilgi bulamadım. Google amca hep İlk dikimden veya meyveye oturmuş ağaç' dan bahsediyor. Meyve verinceye kadar hep cepten gidecek. Benim gibi cebi delik arkadaşlar için Bu maliyeti Fidan'a yapılacak bakımlardan kısmadan minimum maliyetle nasıl sürdürebiliriz.
1-İlk yıl ağacın iyi kök yapması için hangi dönemlerde hangi gübreler ( Organik veya sunni )atılmalı .( Toprak analizi önemli tabi )
2-Taze fidan olduğu için güneş yanığı , fare, Tavşan ve mantar hastalıkları için neler yapılmalı
3-büyük bahçeler için güvenlik ( 2 ayaklıya karşı.) nasıl yapılabilir. Kamera , alarm , Elektrikli çit vs.
4-Büyük bahçelerde minimum maliyetli Taban suyu sorunu için Drenaj nasıl çözülebilir.
5-Elektrik olmayan yerlerde ne tür çözümler bulunabilir.
6-Minimum maliyetli Sulama teknikleri.( Damlama sulama ilk maliyeti çok yüksek.)

heveslı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2015, 22:07   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Bursa Gökçeören köyünde 33 dönüm'e badem,kestane **** ceviz ekmek istiyorum. tasiyelerinize ihtiyacım var

pingel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2015, 16:54   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2015
Manisa ve İzmir Badem Yetiştiricileri

Merhaba,

Manisa veya İzmir'de Badem yetiştirmek istiyorum. Bu illerde badem bahçesi kurmuş olan forum üyeleri var mıdır? Kendileri ile tanışıp, mümkünse kendilerini ziyaret etmek, bilgi almak isterim.

Bademsever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2015, 12:17   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2015
arkadaşlar selamün aleyküm,

kayseri de badem bahçesi kurmayı düşünüyorum. rakım 1185, sulama imkanı yok. yıllık yağış miktarı 400mm civarında. bu şartlrda aklıma sadece badem geliyor. Benim sorum acaba badem fidanı nerden almalıyım. hangi fidanı almalıyım. herkes kendi malını övüyor. ama kimseye güvenemedim. tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı? bir fiyatlar ortalama ne kadar?

ozanemre beğendi.
OZKANY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2015, 13:05   #17
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OZKANY Mesajı Göster

kayseri de badem bahçesi kurmayı düşünüyorum. rakım 1185, sulama imkanı yok. yıllık yağış miktarı 400mm civarında. bu şartlrda aklıma sadece badem geliyor. Benim sorum acaba badem fidanı nerden almalıyım. hangi fidanı almalıyım. herkes kendi malını övüyor. ama kimseye güvenemedim. tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı? bir fiyatlar ortalama ne kadar?
Merhaba,

Badem fidanı

İşletme Yalova'dadır. Çanakkale'de 150 dönüm badem kapama bahçe kurduğum dönemde çalıştığım İşletme sahibi meslektaşım Ziraat Mühendisi Eser Hanım size bütün konularda yardımcı olacaktır.

İyi çalışmalar.

Düzenleyen ozanemre : 12-08-2015 saat 13:08 Neden: Kelime hatası
ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2015, 14:31   #18
Ağaçsever

obahar's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2011
merhabalar
her geçen gun yeni bahçelerin kurulduğunu ya da kurulmak üzere olduğunu görüyoruz fakat bu kurulan bahçelerden elde edilen ürünleri ve ya ürünlerden elde edilen kazançlar hiç paylaşılmıyor. bademden para kazanan arkadaş var mı acaba varsa lütfen paylaşalım

geo2007 beğendi.
obahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2016, 00:54   #19
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obahar Mesajı Göster
merhabalar
her geçen gun yeni bahçelerin kurulduğunu ya da kurulmak üzere olduğunu görüyoruz fakat bu kurulan bahçelerden elde edilen ürünleri ve ya ürünlerden elde edilen kazançlar hiç paylaşılmıyor. bademden para kazanan arkadaş var mı acaba varsa lütfen paylaşalım
Bu forumda yazan arkadaşların çoğunun bahçesi yeni . birçok bahçelerde karasal ilklimde bulunmakta o yüzden pek verimler yok gibi. kahramanmaraşta bir arkadaş var onun verimleri güzel ve satış yapmış geçen sene.....

ertuğrul 37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2016, 01:01   #20
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OZKANY Mesajı Göster

Badem yapı itibari ile en erken çiçek açan ağaçlardandır.erik ,şeftali ,nektarin ve kayısı ağaçları sizin bölgede yetişiyormu.bu ağaçlar aynı zamanda çiçek açar.geç açan çeşitler feragnes ,ferraduel,bertina vs. var. ama genede karasal ilklimde riskli.....

ertuğrul 37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2016, 17:37   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2015
Selamlar ,
Çanakkalede badem bahçesi kurmak üzere çalışmalar yapıyorum...,
Bölgede bahçesi olan arkadaşlardan bilgi alabilir miyim...
saygılar

CVZSVR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2016, 09:45   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-12-2015
merhaba. 8 dönüm tarlama tohumdan 4x5 şeklinde badem diktim. sayısı 320 civarında. aşı zamanı gelinde bertina, feragnes ve feraduel cinsi bademlerden aşılama düşünüyorum. buna örnek olarak bir dikim planı hazırladım. resmini ekliyorum. yorumlarınızı bekliyorum. B (Bertina), FR (Feragnes), FD ( Feraduel) cinsi.

Eklenen Resimler

feast3874 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2017, 15:20   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2016
Sayın feast3874;

Öncelikle bahçeniz hayırlı uğurlu olsun.Çekirdekten yetiştirmenizi canı gönülden destekliyorum.Bence de en sağlıklı bahçe çekirdekten dikilip aşılamak.Belki 2 yıl geriden gelecek ama, 4-5.yılında açığını fazlasıyla kapatacak emin olun.

Piketaj çalışmanıza naçizane tavsiyede bulunabilirim.Aşılamadan önce belki fikrinizi değiştirirsiniz.Bahçenizin büyük kısmı bertina, bu çeşit oldukça yayvan taç yapısına sahip yüksekten taçlandırmak gerekir yoksa dallar yerlerde sürünür.Ayrıca bertina kendini tozlayan bir çeşit, onun için hepsini bir yerde bulundurmak sizin için kolaylık olacaktır. Ferragnes, ferradual dikim şekli bahçenizin konumu, hakim hakim rüzgar yönünü bilmediğim için sıra üzeri veya sıra arası diyemiyorum.Kısaca şöyle diyebilirim bir sıra ferragnes bir sıra ferradual hakim rüzgar kuzey güney istikametinde ise,doğu batı olarak bahçe düzeninizi kurarsınız.Bu benim tavsiyem son karar sizindir saygılar kolay gelsin.

B.ÇINAR77 beğendi.
coskunsarıkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2017, 13:21   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-12-2015
@coskunsarıkaya
Verdiğin tavsiyeler için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi hakim rüzgar kuzey ve güney rüzgarları. Bahçemi doğu-batı yönünde sıra üzeri 4 metre olacak şekilde dikltim.Ben çoğunluğu bertina yapmak istiyorum. Okuduğum bir kaynakta bertinanın fransız cinsi bademlerle tozlaşma yaptığı yazıyordu. Onun için daha verimli olması açısından aralara belli mesafelerde feragnes ve ferraduel aşılamayı düşündüm. kayınbabamın bağında bir ağaç badem var. yayvan gelişiyor. Meyveleri çok iri. Ancak bertina mı, tuono mu ayırt edemedim. İkiside birbirine çok benziyor. Yazın resim ekleyip öğrenmeye çalışacağım. Ben bu bademden aşılamayı düşünüyorum. Kısmet artık.

feast3874 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2017, 18:58   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2017
Merhaba. Birkaç aydır bademle ilgili araştırmalar yapıyoruz. Bademcilik yapmak istiyoruz ancak İç Anadolu Bölgesi'nde yapabilir miyiz bilemiyoruz. Ağaç var, yetişiyor, biliyorum insanlar da bahçe kuruyor, dikiyor, emek veriyor ancak halihazırda İç Anadolu'da kurulmuş, 5-6 yaşını geçmiş, güzel verim alınan bahçeler var mıdır? Ağaç yetişebilir ama ilkbahar geç donları yüzünden tomurcukları zarar görür, meyve veremez. En büyük çekincemiz bu.

Arazimiz henüz yok. Hazineden kiralamayı veya uygun bir arazi bulursak satın almayı düşünüyoruz. Eğer İç Anadolu'da, özellikle Ankara civarında (Ankara'da ikamet ediyoruz) meyve verimi yüksek olarak badem yetişiyorsa, ona göre arazi bakacağız, yok eğer meyve verimi ilkbahar geç donları sebebiyle düşükse veya 2 yıl alınmıyor, 1 yıl alınıyor, sürekli don vuruyor gibi bir durum var ise İç Anadolu'yu hemen eleyip, Ege ve Akdeniz Bölgeleri'ni düşüneceğiz.

Kafamızdaki soru işaretlerini giderebilecek, İç Anadolu'da olgunlaşmış bahçelerden ve onların verimlerinden örnek verebilecek arkadaşlarımız yardımcı olurlarsa çok sevinirim.

Alphan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2018, 23:06   #26
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
merhaba. iç Anadolu bölgesi maalesef badem için çok uygun değil.Ege ,akdeniz ve gap bölgesi ideal. Benimde Kastamonu da bahçemde hobi amaçlı bademlerim var,3 ve 4 yaşındalar daha 1 tane meyve göremedim. İlkbahar geç donları vurdu hep. Seneye ne olur ,kısmet.

TUĞRULÜNAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2018, 00:14   #27
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TUĞRULÜNAL Mesajı Göster
merhaba. iç Anadolu bölgesi maalesef badem için çok uygun değil.Ege ,akdeniz ve gap bölgesi ideal. Benimde Kastamonu da bahçemde hobi amaçlı bademlerim var,3 ve 4 yaşındalar daha 1 tane meyve göremedim. İlkbahar geç donları vurdu hep. Seneye ne olur ,kısmet.
İlkbahar geç donları için ateş yakma,lastik yakma, sisleme ve rüzgar pervaneleri gibi pahalı ve uğraştırıcı yöntemler var ama benim yapabileceğim şeyler değil.
Eğimli araziler soğuk havanın birikmesini engelliyerek çiçeklerin zarar görmesini engelleyebiliyor.
Geç çiçeklenen feragnes ve ferraduel dikilmesi ve eğimli arazi seçilmesi karasal bölgelerde badem yetiştirilicinin şansını arttırıyor .

Eski 26-09-2018, 01:32   #28
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Badem sayfası boş kalmış,bende bu konuda uzman değilim ama sorusu olan varsa bildiğim kadarıyla cevap verebilirim.

Yalen beğendi.
Eski 28-02-2019, 18:27   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2019
Merhabalar benimde bir sorum olacak bahçemize tek bir tane badem fidanı dikersek meyve alamazmıyız yani

Yalen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2019, 03:53   #30
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yalen Mesajı Göster
Merhabalar benimde bir sorum olacak bahçemize tek bir tane badem fidanı dikersek meyve alamazmıyız yani
Alabilirsiniz.
-Tozlaşma bir ağaçtan maksimum verim almak için önemli.
Ayrıca ,kendi kendini tozlayan BERTİNA,TUONO,MARTA,LAURENNE vs. gibi çeşitlerde vardır.Bunlardan araştırmanız tavsiye ederim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024