PDA

View Full Version : Aşılama

Sayfalar : [1] 2 3 4 5

aybala
04-03-2006, 12:00
Babam ile kalem aşısı denemesi gerçekleştirdik.
Zamanında öğretmen okulunda öğretmişler
Geçerliliğini tartışalım istedim.

(fotoğraflar pek iyi olmadı ama suç makinede :) )

KALEM AŞISI (Yaban Eriği - Kayısı)

1- Yaban eriğini yerden ~1/2m. yukarıdan düz kesiyoruz.

2- Kesilen dalın ortasını, yaklaşık 2cm kadar boyuna kesiyoruz

aybala
04-03-2006, 12:01
3-Kayısı dalının ucunu V şeklinde kesiyoruz.

4- Bu dalı boyuna kestiğimiz dalın içine yerleştiriyoruz.
Dikkat edilecek nokta; kayısının V şeklindeki ucunun kenarının, eriğin kabuğu ile düzlemde olması.

aybala
04-03-2006, 12:07
5- Aynı şekilde diğer kenara da V şeklinde kestiğimiz diğer dalı yerleştiriyoruz.

aybala
04-03-2006, 12:13
6- Hava almasını önlemek için üzerini macun ile kaplıyoruz.

aybala
04-03-2006, 12:14
7- macunu muhafaza etmek için de üzerini sarıyoruz.

hasan42
04-03-2006, 16:33
Eğitici bir sunum oldu, teşekkürler. Bu arada kayısıyı yaban eriğine aşılayabileceğimizi de öğrendik. Acaba başka hangi ağaçlar birbirleriyle bu şekilde uyumlu?

Baki Berk Kayalar
04-03-2006, 16:59
Gül ve kuşburnu.

aybala
13-03-2006, 14:47
Aşılama;

http://www.bahce.biz/bitki/bakim/asilama/asi.htm

http://www.ceviz.gen.tr/cogaltma.htm

arsakay
13-03-2006, 15:11
Sorum garip gelebilir ama o macun cam macunu mu?

aybala
13-03-2006, 15:33
evet...bildiğimiz cam macunu
bonsai bölümünde oktars'ın şöyle bir mesajı var;
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=366&page=2

Aşı Macunları:
• Aşı bölgesini kapatarak su kaybını önler
• Aşı bölgesinin dış etkenlerden zarar görmesini engeller.
Sıcak macunlar:
Kullanılan materyal:
• Zift 500 gr
• Balmumu 500 gr
• İçyağı (eritilip süzülmüş) 300 gr
• Elenmiş ince odun külü 125 gr
• Balık tutkalı 42 gr
Hazırlanışı: Zift ile balmumu ufak parçalara ayrılıp bir kap içersinde ve alevsiz ateş üzerinde ısıtılarak eritilir. Diğer bir kapta içyağı yine ateş üzerinde eritilir ve sonra zift ile balmumu eriğine katılır. Bunların üzerine ince elenmiş odun külü dökülüp iyice karıştırılarak ısıtılmaya devam edilir. Kaplara dökülür. Macun soğuyunca katılaşır. Kullanılacağı zaman yumuşaması için ısıtılması gerekir. Ancak, macunu çok sıcak olarak kullanılmamasına dikkat edilmelidir.
Soğuk macunlar: Soğuk macunlar, hazırlandıktan sonra ısıtılmaya gerek kalmadan yumuşaklığının koruyan macun çeşididir.
Kullanılan materyal:
• Ham reçine (çam sakızı) 2 kg
• Bezir yağı 20 gr
• Balmumu 100 gr
• Mavi ispirto 300 gr
Hazırlanışı: Çam sakızı ateşte eritilir, buna bezir yağı ve balmumu katılır. İyice karıştırılıp eritildikten sonra ateşten indirilerek soğuması beklenir. Sonra yavaş yavaş karıştırılarak ispirto ilave edilir.
http://www.tarimkredi.org.tr/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=80 (http:///)

malina
13-03-2006, 15:40
Sitedeki aşı macunları sayfası (http://www.agaclar.net/index.php?id=2471&first_item=0)

aydolum
16-03-2006, 16:48
macun gerekli ama şart değil suyunu kolay vermeyen killi toprakta konulabilir veya toprak çamur yapılıp üzerine naylon geçirilirsede yeterli olur

trockya
30-06-2006, 13:26
Ehem,Bir Fidan ve Fidecilik Teknikeri olarak uygun fiyata aşı yaparım...Siz isteyin yeter.Tutma garantisi veriyorum.

ibuprofen
11-07-2006, 13:48
acaba malta eriği (yeni dünya) gövdesine kayısı erik ya da badem aşılanabilir mi???

Todor
08-08-2006, 23:52
Eğitici bir sunum oldu, teşekkürler. Bu arada kayısıyı yaban eriğine aşılayabileceğimizi de öğrendik. Acaba başka hangi ağaçlar birbirleriyle bu şekilde uyumlu?

Verilmiş bir cevap göremedim. Ben bildiklerimi söyliyeyim;

- Sert çekirdekliler sert çekirdeklilere (erik, şeftali, zerdali, kayısı, kiraz, vişne, badem)
- Yumuşak çekirdekliler yumuşak çekirdeklilere (elma, armut, ayva, muşmula)
- üzümsüler üzümsülere (üzüm, dut, incir)
- turunçgiller turunçgillere (trunç, mandalina, portakal, greyfurt)
benim bildiklerim bunlar. Sert kabukluların anaçlarını bilemiyorum. Ama Cevizde anaç olarak tohumdan yetiştirilmiş çöğürler kullanılıyor galiba

Duta üzüm aşılamak ise biraz zahmetli oluyor. Bunu gerçekleştirmek için şöyle bir yol izliyorlarmış. bahçesinde gördüğüm birisi anlattı, bende aktarmaya çalışayım;

- Dutun sağlıklı ve iştahlı bir dalı matkapla deliniyor
- Yakında bulunan, kökü topraktan beslenen asmanın taze bir sürgünü bu delikten geçiriliyor
- İçinden asma geçen delik iki tarafından hava almıyacak şekilde macunlanıyor
- dut ağacı delikleri kapatıp asma dalını beslemeye başlayınca asmanın gelişi kesiliyor

Böylece dutun köklerinden beslenen üzümler çok daha verimli hem çok daha lezzetli oluyor. Çok enteresan gelmişti bana

Birde bal kabağına karpuz aşılıyorlar, karpuzlar büyük olsun diye. Nasıl yapılıyor bilmiyorum

Mine Pakkaner
21-10-2006, 11:02
gül aşısı

Aşı İle Çoğaltma

Aşı ile çoğaltma tekniği çoğaltılması istenilen bitkinin bir parçasını anaç olarak kullanacağımız başka bir bitki ile kaynaştırarak tek bir bitki olarak geliştirme tekniğidir.

Bitkinin toprak üstü kısmını yani gövde ve dalları oluşturacak kısma kalem veya göz denir.

Bunlardan kalem üzerinde birkaç uyur göz bulunan dal parçasıdır. Bu parçanın göz olarak alınması halinde tek bir gözden oluşan bir parça söz konusudur.

Yeni bitkinin kök kısmını oluşturacak olan aşı kısmına ise anaç denir.

Aşılama yöntemleri kalem aşıları ve göz aşılarıdır. Türlere göre aşılamada başarı alanları çok farklılık gösterir.

http://www.konyatarim.com/genel/yetistiricilik/yaycep/susbitkileri/susbitkileri31.jpg

Resim 5. gül aşı parselinden bir görünüş

http://www.konyatarim.com/genel/yetistiricilik/yaycep/susbitkileri/susbitkileri32.jpg

Resim 6. Gülde Aşılama

a) Aşı bıçağı ile kalemden gözün çıkarılması

b) Kalemden çıkarılmış aşı gözü

c) Anaç üzerinde aşı bıçağı ile T şeklinde çizik açılması

d) Açılan T’ye gözün yukarıdan aşağıya doğru yerleştirilmesi

e) Anaca yerleştirilmiş göz

f) Aşı yerinin bağlanması .

Üzerinde birkaç tomurcuk bulunan ve kalem adı verilen bir parçanın kullanılarak yapılan aşı çeşidine kalem aşıları denir.

Kalem aşıları daha çok iğne yapraklı bitkilerde değerli varyetelerin çoğaltılmasında kullanılır.

Bir çok kalem aşısı metodu vardır.

Üzerinde bir göz veya tomurcuk bulunan küçük bir kabuk parçasından alınan bir kalem kullanılarak yapılan aşılama yöntemine göz aşısı denir.

Bu yöntemle bir bireyden çok sayıda göz alma olanağı vardır. Bu nedenle göz aşısı metodu kıymetli bitkilerin ve güllerin üretilmesinde ekonomik ve amatör yetiştiricilerinde kolaylıkla uygulanabileceği aşı yöntemidir.

Göz aşıları da sürgün göz aşıları ve durgun göz aşıları olmak üzere 2 çeşittir.

Sürgün göz aşılarında anaca yerleştirilen göz o yıl içinde sürgün verir. Genelde Nisan- Mayıs aylarında yapılan aşılardır.

Durgun göz aşılarında ise gözler o yıl uyur halde kalırlar ve ancak ertesi yıl sürerler.
Haziran – Temmuz - Ağustos ve Eylül aylarında durgun göz aşısı yapılır.

Güllerde durgun göz aşısının yapım aşamaları şöyledir:

• Anaçta aşı bıçağıyla T şeklinde çizik açılır ve kabuk hafifçe kaldırılır.

• Kalemden aşı bıçağı ile göz (Yaprak sapı ile birlikte) çıkarılır.

• Çıkarılan göz anaçta bulunan T şeklindeki bölgeye yukarıdan aşağıya doğru itilerek yerleştirilir.

• Daha sonra aşı yeri düzgün bir şekilde aşı bağı ile bağlanır.

http://www.konyatarim.com/genel/yetistiricilik/yaycep/susbitkileri/susbitkileri33.jpg
Resim 7. Doğrudan torbaya dikilmiş anacın aşılanmış hali.

Kaynak: Konya Tarım İl Müdürlüğü Çiftçi Yetiştiricilik Teknik Bilgileri

Todor
15-11-2006, 06:19
Aşı yerini ne zaman açmamız gerekiyor? Geçen sene erken açmışım, kalemler düştü. Halbuki ne güzel yabani eriğe kayısı ve papaz erik aşılamıştım. Bir ağaç üzerinde iki meyve verecekti.

Ateş Öztan
15-11-2006, 19:59
Gülde de bağlama yeri macunla kapatılmalı mı?
Güldeki (sonbahardaki) aşı bağları da 15-20 günde mi açılır?

oktars
14-12-2006, 12:11
Yaz mevsimi süresince tesbit ettiğim bir sürü meyve ağacından, kalem alıp aşı yapmayı düşünüyorum tarih olarak mart ayının ilk haftası uygunmudur.

Mine Pakkaner
14-12-2006, 13:31
Mart ayı başı uygun Oktars, ancak siz yine de ağaç kabuk veriyor mu diye bakın. Anacın kabuğu kolay kalkmıyorsa zor olur. Her türlü aşıda kabuk vermeyi kontrol edin.

Balıkcı
10-02-2007, 20:02
Vişne anaca kiraz aşılanmaz diyorlar. Doğru mudur?

Doğru ise sebebi nedir?

Mine Pakkaner
12-02-2007, 00:34
Vişne anaca kiraz aşılanabilir. Fakat vişnenin kiraz çeşitleriye uyuşması genellikle iyi değildir. Aşı yerinin üzerinden enine gelişme fazla olur. Vişne anaç üzerine aşılama sadece killi tınlı, tınlı topraklarda kiraz yetiştirmek istenirse tercih edilir. Çünkü bu ağaçlar ağır ve nemi fazla olan topraklara karşı kuş kirazı anacından daha dayanıklıdır.

caploonba
12-02-2007, 14:21
Merhabalar.Benim aşılama hakkında bazı sorularım olacak.Gerçi üretim tekniklerinde değinilmiş ama...
1.Bitkinin kabuk verme zamanı ne zamandır?
2.Bitkiden tomurcuk(göz) alma zamanı ne zamandır?
3.Göz aşısında hangi zamanı önerirsiniz(durgun göz aşısı gibi)?
4.Bitki kaç yaşındayken göz aşısı yapılmalıdır?

Mine Pakkaner
12-02-2007, 14:25
Sevgili Caploonba, bu sorularının hepsi sitede cevaplı ama :)

4. soruna gelince. Bitkinin gövdesi veya dalı aşı yapılabilecek olgunluğa gelmişse hemen aşılanabilir. Düşün artık minicik tek yıllık sebze fidelerine bile aşı yapılıyor.

ertan34
14-03-2007, 15:33
Merhaba ben sitemizin; Aşı ve üretim bölümünde okuduğum gibi bir erik aşılaması yaptım..(Bu arada yarma aşı metodunu kullandım..Daha kolay geldi)Yarma işlemin yaptım...anaç agaçtan aldığım bölümleri yerleştirdim..aşı macunu ile macunladım.. sonrada sıkı sıkı sardım....
ama şimdi ne olacak onu bulamadım... Yanii
gerek sitemizde araştırdım,gerekse web de bu aşının tutup tutmadığı nasıl belli olur...sonra ne yapılır..Üzerine sardığım bez ne zaman sökülür?:confused:
iki olasılığıda değerlendirirsek..!!!
1- tutmuşsa ne yapacağım....herhangi bi işlem gerektiriyor mu?:confused:
2- tutmamışsa ne yapacağım...tekrar aşı mümkünmü?:confused:

kafam baya bi karıştı..
yardımcı olursanız sevinirim..
teşekkürler
Can Dolunay

Selahattin Yılmaz
14-03-2007, 15:39
Sevgili ertan34, bu saatten sonra yapacağınız hiç bir şey yok sadece bekleyeceksiniz. Mayıs 15 den sonra aşı yerini dokulara zarar vermeden çözün ve normal gelişmesine bırakın. Hiç bir şey yapmayın aşı eğer tutmuşsa sürgün verecektir tutmamışsa yaptığınız aşı çubuğu kurur zaten, şansınızı gelecek yıl deneyeceksiniz artık.

cupressus
14-03-2007, 23:40
Ek olarak yazayım. Cevaplar:
1- Tutmuşsa; bezi çözün. Muhtemelen birden fazla kalem takmışsınızdır. Bunları bire düşürün. Bu sürgün haricinde ağaçtan çıkacak diğer sürgünlere izin vermeyin, kesin.

2- Tutmamışsa yine bezi çözün. Ağaçtan çıkacak sürgünlerin birkaçına yaz sonunda göz aşısı yapın.

rfo
26-03-2007, 20:26
allah RAZI OLSUN KARDEŞ , CANINIZA SAĞLIK

sarı ibo
27-03-2007, 10:11
Bende 24.03.2007 cumartesigünü 55 adet kuş kirazına çoğunluğu Napolyon olmak üzere, Beyaz, Gılili, Van, Lambert, Vaşinton Kirazlarından aşı yaptım, Kuş kirazını iki yıl önce fidan olarak diktim gövde çapı 3,4,5,cm aşı olacak şekle geldiler cumartesi günü sabah aşı kalemi almak için kaliteli ve verimli ağaçlardan kalemlerini aldım. Fidanları 30-40 cm düzgün yerlerinden kestim aldığım kalemlerden pilanlı bir şekilde aşıladım, inşallah tutarda yeriz.

sarı ibo
27-03-2007, 10:18
Vişne anacına Kiraz aşılanır ama sağlıklı olması için mümkün oldugu kadar toprağın içinden,köke en yakın yerden.Yukarda kalınlık farkı olur,rüzğar yıkar.

mahmut007
09-05-2007, 23:23
Sn.aybala
Acaba yaptığınız aşı tutup tutmadığı hakkıda bilgi verebilirmisiniz.Eğer tuttu ise resmini koyabilirmisiniz.

orman adamı
10-05-2007, 11:42
aşılama teknikleri zaman ve mekan olarak iyi açıklanmış

orman adamı
10-05-2007, 11:50
eline sağlık CAPLOONBA kardeş bilmeyen ve görmeyenler için vermiş olduğun aşılama vidyosu bazı arkadaşlara yardımcı olabilir.

orman adamı
14-05-2007, 12:50
sevgili aybala eğer cam macunu oluyorsa,bir sürü zahmete katlanarak aşı macunu hazırlamaya ne gerek var.birde ben mobilyacıların kullandığı,israil tutkalını duydum sizce olurmu.

bonsaisever
17-05-2007, 15:14
Valla Aybala , hazır slikon yapıştırıcılar varken onca şeye ne gerek var :))

orman adamı
20-05-2007, 11:26
Valla Aybala , hazır slikon yapıştırıcılar varken onca şeye ne gerek var :))

Bazı silikonlarda,kimkasal maddeler var,hatta onlarla akvaryum yapılınca ,balıklar ölüyor.Ancak,antibakteriel silikon olursa belki olur.

xHaSaNx
27-05-2007, 13:09
arkadaslar bızde tadını begenmedıgımız kayısı agacı var
baska bı kayısı agacından ası yapmak ıstıyorum.

ne zaman ve hangi ası yontemını kullanmalıyım?
hangı dala vurulur?
macunu nasıl olmalı?
ınce ayrıntıları ıle resımlerle desteklenmıs kaynaklar sunarsanız memnun olurum.

mahmut007
27-05-2007, 15:02
Sn.xHaSaNx benim üstüme vazife değil ama kendinizi aşağıdaki linkte tanıtmalısın..;)
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2595

xHaSaNx
28-05-2007, 19:42
tamamdır kendımı tanıttım ;)

steep
31-05-2007, 11:55
KALEM AŞISI VİDEO

http://www.youtube.com/watch?v=-OvciwPLjtc&NR=1

mustafa15
06-07-2007, 22:17
top akasya aşısı konusunda bilgisi olan arkadaşların her türlü yardımına ihtiyacım var.yardımcı olursanız gerçekten çok sevineceğim

agartha
20-07-2007, 14:20
Aynı ağaca bir çok çeşit aşılanabiliyor. Mesela, anneannemin bakçesindeki dut ağacı hem beyaz hem de siyah dut veriyordu. 4 değişik turunç çeşidini bir ağaçta yetiştirebiliyorlar diye duydum. Limon-portakal-mandalina vs gibi.

Benim sormak istediklerim şunlar:

-Bu bilgiler doğru mudur?
-En fazla kaç çeşit aşı yapabiliriz bir ağaca?
-Hangi ağaca neyin aşılanabileceği bilgilerini nereden bulabiliriz?

ÇeteÇakal
20-07-2007, 21:17
Sayın agartha mesaj sayınıza bakınca forumda baya bulunduğunuz belli oluyor. Forumda arama yaparsanız istediğiniz bilgilere ulaşırsınız....

agartha
21-07-2007, 01:26
Sevgili Cetecakal, bu başlık altındaki 19 no'lu mesajı okudum. Ancak bir sınır olup olmadığı ile ilgili -4 çeşit bir ağaçta fazla gibi gelmişti bana- bir bilgiyi bulamadım ya da gözden kaçırdım. Bu konuda bayağı bilgisiz olup öğrenmeye çalıştığım için -ki anaçlarını bile tam bilmiyorum- dağarcığımda toparlayamadım. Oturup tekrar baştan gözden geçireceğim forumları ama yolumu kısaltmak isterseniz ona da açığım :)

ÇeteÇakal
24-07-2007, 22:14
19 nolu mesajda bahsedilen çekirdeği benzer türlerin birbirleri üzerine aşılanabildiğini söylüyor ve doğrudur. 4 ve daha fazla turunçgili bir ağaç üzerinde yatiştirmek mümkündür sanırım öğrenmek istediğiniz buydu...

agartha
25-07-2007, 20:49
Bilgi için teşekkür ederim :)

h_dogan
25-07-2007, 21:59
Aşı macunu olarak steril materyal kullanılması daha uygundur. Killi toprak veya çamur kullanılması özellikle hastalıkların yaralardan bitkiye inokule olmasını hızlandırır, bitkiniz siz istememiş olsanız da sizin sayenizde hastalanabilir ve aşı tutmaması yanında bitkiyi de kaybedersiniz.

egome
06-08-2007, 17:44
top akasya aşısı konusunda bilgisi olan arkadaşların her türlü yardımına ihtiyacım var.yardımcı olursanız gerçekten çok sevineceğim

Top akasya aşısı hakkında bende bilgi arıyorum. Acaba bu aşının yapılmasını bilen varmı:confused: Anaç olarak gene akasyamı kullanılıyor?

denizakvaryumu
09-08-2007, 13:01
Bu civarda bahsettiğiniz aşı yöntemi üzümsü meyveler için kullanılıyor. Mesela duta üzüm, incire üzüm aşılamak için. Böylece incir kökünden beslenen üzüm asması elde ediliyor ki, bu da meyve kalitesinde ve miktarında artışa sebep oluyor.

Aynı şekilde duta ve incire diğer bir üzümsü meyve olan frenk üzümü aşılanabilir mi?

Todor
09-08-2007, 14:36
Taze sürgünü, dalın içindeki delikten zedelemeden geçirebilirseniz sanırım aşılanır.

ÇeteÇakal
09-08-2007, 22:53
O kadar zahmete gerek yok. Şu an durgun göz aşısı zamanı. Ağacınıza durgun göz aşısı yapabirlisiniz. Daha az yaralama yapmış olursunuz...

muhammed altan
10-08-2007, 11:47
O kadar zahmete gerek yok. Şu an durgun göz aşısı zamanı. Ağacınıza durgun göz aşısı yapabirlisiniz. Daha az yaralama yapmış olursunuz...
Evet,biraz zahmet verecek .Ama sonuçta göz aşıdan sürüp meyve vermesi 1.5-2 yılı bulacak.**** daha fazla..Belki tutarsa önümüzdeki aylarda çiçek bile verebilir.Sorumu paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

seyhan2666
07-10-2007, 07:12
fidan aşılama ile ilgili video buldum , umarım işinize yarar
http://www.alasagfidancilik.com/videolarimiz.html

caglayankutlu
30-10-2007, 23:07
Arkadaşlar forumu çok inceledim. Bu aşı konusunda da çok bilgisiz olduğumdan bazı olayları gözümde canlandıramıyorum. Yani biraz ayrıntıya girersek ben ve benim gibiler bu aşı olayını daha iyi anlayacaklardır. Yani iki ağacın birbirine kaynaması nasıl oluyor, Bu ağaçların kendi aralarında nasıl bir olay oluyorda bunlar daha sonra bir bütün oluyor. Dikkat edilmesi gereken konu ne. Aşı yapılan ağaç ile oraya koyduğumuz parçanın hangi kısımları birbirine değmesi gerek. Yani orada olan o birleşme olayını herkesin anlayacağı dilden anlatabilirseniz çok iyi olur.

Aslında bunları niye sordum. Bir arkadaşımız dut ağacına üzüm aşılama olayını anlatmış. Matkapla deliniyor falan. Benim aklımdan da şöyle bir şey geçiyor. Yetişmiş büyük ağaçların alttaki büyük dallarına matkapla delik açılsa ve kalemler bu deliklere yerleştirilse acaba bu aşı olurmu. Amacımız ağacın dallarını kesmeden alttaki boşlukları dal ile doldurmak. Çünkü ağaçları incelediğimde aynen benim dediğime benzer küçük fışkınların ağacın çeşitli yerlerinden sürgün olarak uzadığını gördüm. Bana olur gibi geliyor. Komik olduysa gülmeyin lütfen. ben sadece hayat ettim.

Birde Mine hanım bahsetmişti. Aşı zamanının yapıldığı zamanı tespit etmek, pratik olarak ağacın kabuğunun soyulabildiği zaman diye. Mine hanım bu zaman bütün ağaç türleri için geçerlimi.

kuzen38
12-11-2007, 20:10
ben baska birsey sorucam. konumuz asilama. peki örnegin neden elmaya kayisi asiliyoruz, veya visneye kiraz asiliyoruz?

Todor
13-11-2007, 06:10
Ben baska bir_sey sorucam. Konumuz asilama. Peki örnegin neden elmaya kayisi asiliyoruz, veya visneye kiraz asiliyoruz?

Elmaya kayısı aşılamıyoruz. Elmaya armut, ayva gibi türleri aşılıyoruz. Benzer türler birbiri ile uyum gösteriyor. Bunu da çekirdeklerinden anlıyoruz. Elma, armut, ayva, muşmula yumuşak çekirdekli meyveler, kayısı, badem, şeftali, erik, kiraz, vişne sert çekirdekli meyveler, grubuna girer. Gülü kuşburnuna, karpuzu kabağa aşılıyabiliyoruz.

Neden? Şu sebeple;

Bildiğiniz üzere her bitkinin kendine has özellikleri var. Kimi bitki derine kök yapar, kimi yüzelsel kök yapar, kimi çok su ister, kimi az su ister, büyüme şekilleri farklıdır, hastalıklara gösterdikleri dirençler farklıdır. Bahçe kurarken tür seçimine olduğu kadar anaç seçimine de dikkat edilmelidir.

Aşağıda http://www.bagomcasi.com (http://www.bagomcasi.com) sitesinden alıntıladığım asma anacı özellikleri size daha iyi fikir verecektir.

Rupestris du lot:
Yurdumuzda en çok kullanılan safkan anaçtır. Sürgünleri dik olarak büyüdüğünden bazı yörelerde dik çubuk veya zerdali çubuğu olarak da tanımlanır. Kökleri dik büyür ve derine gider. Bu özelliği nedeni ile kuraklığa dayanır ve derin olan çakıllı, meyilli kır-kır-taban topraklarda diğer anaçlardan iyi gelişir. Yerli üzüm çeşitlerinin çoğu ile iyi uyuşur. Kolay köklenir, aşı tutması iyidir. Köklü ve aşılı köklü fidan üretiminde verimi yüksektir. Kuvvetli bir anaç olduğundan nemli ve taban topraklarda silkmeye yol açar. Yüzlek ve nemli topraklarda iyi sonuç vermez. Verimliliği ortadır. Fazla dip sürgünü vermeye ve seyrek salkıma meyillidir. Aynı zamanda bulaşık soysuzlaşma gibi virüs hastalıklarına duyarlıdır.

Berlandieri x Rupestris melezleri:
Bu grubun anaçları kurağa çok, kirece orta derecede dayanıklıdırlar. Adaptasyonları iyidir. Rupestris melezleri olduklarından dik büyürler, kök yapıları kuvvetlidir. Bu grubun anaçlarından 99 R ve 110 R birbirine çok benzer. 110 R nemli topraklarda iyi geliştiği gibi kurağa da 99 R den daha dayanıklıdır. İkisi de kolay aşıya gelirler. Meyilli ve kır-taban, çakıllı topraklarda 99 R tercih edilmelidir. 110 nin köklenme ve aşı tutması 99 R den daha zayıftır.
Bu grubun anaçlarından Paulsen 1103 ve Paulsen 1045 de kuraklığa dayanıklıdır. P 1103 killi ve nemli topraklarda iyi geliştiği gibi tuzluluğa da dayanıklıdır. P 1045 ise kumlu, killi ve hafif kireçli topraklar için uygundur. Diğer bir Berlandieri x Rupestris melezi Ruggeri 140 tır. Bu anaç kurağa çok fazla dayanıklı olduğu gibi %70 toplam kirece dayanabilir. Verimlilik kapasitesi yüksektir. Bu özellikleri 41 B ye üstünlük gösterir. Kuvvetli bir anaç olduğundan sökülen bağların yenilenmesinde ve yorgun topraklara bağ tesisinde tercih edilir.

Vinifera x Berlandieri melezleri:
Bu grubun bilinen ve en yaygın anacı 41 B dir. Kirece dayanıklılığı % 60 a kadar çıkar. Kökleri kalın ve kuvvetlidir. Bu yüzden kurak ve sıcağa dayanıklıdır. Alt kısmı fazla nemli olmayan kireçli veya kireçsiz, derin veya yüzlek topraklarda iyi gelişir. Aşıları ilk yıllar zayıf gelişir. Yerli çeşitlerimizle uyuşması ve aşı tutması iyidir. Ancak köklenmesi zayıftır. Riparia x Rupestris 44-53 te Cardifolia kanı da vardır. Kurağa dayanıklıdır. Soğuk ve nemli yerlerde iyi sonuç vermez, kirece dayanıklı değildir. Mineralmadde noksanlıklarına duyarlıdır.
Şimdi bağcılık yapmak istiyorsanız, toprağınız kireçli, süzek olmayan, yamaç, mineral maddeler bakımından eksik ise, yukarıda belirtilmiş özellikleri göz önünde bulundurarak anaç seçimi yaparsınız.

kuzen38
13-11-2007, 16:59
Cevabiniz icin tesekkür ederim hocam.

caglayankutlu
14-11-2007, 20:20
Mine hanım veya bilen diğer arkadaşlar,
Bu aşı olayını başka yerde de sordum cevap alamadım ve tam olarak çözemedim. Kafama takılanları soruyorum.

- Aşı yapma zamanı bütün ağaçlar için aynı zamanmıdır. Bu zamanı pratik olarak anlabilmek için anladığım kadarıyla ağacın kabuk verme zamanını kontrol etmek gerekiyor. Bütün ağaçlar aynı zamanda mı kabuk verir. Yukarıda Mine hanım bahsetmiş, Aşı yapılacak çelikler kış dinlenme zamanı alınır, aşı yapılıncıya kadar buzdobında saklanır ilk baharda aşı yapmak için kullanılır. Bu bütün ağaçlar için aynı mı? Kış dinlenme zamanı Ocak ayında bittiğine göre, Amatörler olarak kafamızı fazla karıştırmadan bütün ağaçlara ocak ayı içinde aşı denemesi yapamazmıyız.
- Mine hanım kalem aşısını anlatırken yukarıda yine bahsetmiş, Kalem aşısında kambiyum bölgelerinin temas ettirilmesi gerekir demiş. Bu kambiyum ne demek? Ağacın odunsu kısmı mı? Başka yerde sordum ama cevap alamadım. Burda yine yeri gelmişken sormak istiyorum. çünkü benim anlamak istediğim püf noktası. Eğer aşı yaparken işin püf noktası ağacın odunsu kısımlarının birbirine sıkıca temas etmesi ve hava almasının önlenmesi ise. Ağacın aşı yapmak istediğimiz herhangi bir yerine matkapla delik açsak, bu deliğe sıkıca girecek çelikler ile aşı yapsak ve etrafını antibakteriyel silikon ile kapatsak ağaçlar birbirine kaynamazmı?? Kusura bakmayın ben böyle bir şey hiç bir yerde okumadım, size komik gelebilir, benimki şu anlık sadece hayal, fakat okuduklarıma göre böyle bir şey olur gibime geliyor. Ocak ayında deneyeceğim. Yeterki Şu kafama takılanlara bilenler cevap versin.
- Yukarıda Todor arkadaşım bildiği kadarıyla isimlerini yazmış, birbirine aşı yapılabilecek olan ağaçların tam listesini bilen varmı?

Harun Parlak
14-11-2007, 20:41
Ocak ayında alıp buzdolabında saklamanın amcı aşı kalemi uyanmadan alıp uykusuna devam etdirmekdir. Düşününki bir bebek uyuyor **** uyanmış uykuda bir büyük insanın eline verdiniz. Zaten kendisi uyuyor nasıl o bebeğe sahip çıkamz uyuyan bir bebeği uyanık bir yetişkine teslim ederseniz ona iyi bakacakdır.
Bu anlatdıklarım kalem aşısı için geçerlidir. en erken şubat en geç mart sonu gibi düşünebilirsiniz.
Kabuk aşısına gelince NİSAN MAYIS HAZİRAN gibi düşünebilirsin aşılı bir meyvenin bir yıllık
sürgünlerinden aldığınız kalemin bir göz kabuğunu alıp aynı yıl sürgünü olan aşısız dalınıza
göz yerini açıp eski pantalon yamar gibi yamayacaksınız.
yaptığınız yamanın gözünü kapamayacak şekilde kağıt bant **** poşet naylonla sarın
gerisi ALLAHA kalmış Kolay gelsin

DivanE
25-11-2007, 15:59
Selamlar..
Böyle bir konu açtığım için özür dilerim fakat Aşı makasının almanca karşılığı lazım.
Almanyada yaşıyan abime spariş vereceğim fakat kendiside ismini bilmediği için adını öğren ben burdan alayım dedi . acaba almanca karşılığını bilen var mı ?
çoğunlukla Göz aşısı yapmayı düşünüyorum.

Harun Parlak
25-11-2007, 16:02
Selam bende az önce inceledim aşı makası dediğiniz makas fidanın tepesini kolay ve eğimli kesebilmek için gibi görüküyor göz aşısına faydası olacağını sanmıyorum.

Harun Parlak
25-11-2007, 16:07
Daha çok 45 derecelik açıyı tutdrabilmek için kalem ve ananc aynı derecede kesip eğik bindirme aşı için idial gibi görülüyor okadar bence tabii resimden incelediğim kadarı ile
kendini görmedim benimki var sayım siz araştırın sonucu paylaşırsanız sevinirim.

DivanE
25-11-2007, 17:52
http://www.youtube.com/watch?v=Fezn3-bnbF4

burdaki linkte bir çeşit makas var bunun almanca karşılığı lazım bulamadım bir türlü :(

sukranayalp
25-11-2007, 19:33
Sn Tekin, makasta 45 derecelik kesme yapan bir bölüm yok.
Sabit bir makas. Sadece kesme genişliği - atıyorum 4 cm. Hangi dal olursa olsun 4 cm. lik dal koparmış oluyor. Dolayısıyla bu makasla kesilen tüm parçalar birbirlerine kaynaşabilecek eşit ölçülere sahip oluyor.

Sn DivanE, sanırım aradığınız bu makasın Almanca karşılığı Astschere .
AMBOSS (Almanya'da bu makası satan marka). Fiyatları da 35-80 € arasında değişiyor.

DivanE
25-11-2007, 21:20
:( malesf internette aramama rağmen bulamadım Astschere .AMBOSS de ise normal dal kesmek için kullanılan makaslar çıktı :(

Harun Parlak
25-11-2007, 22:05
Sn Tekin, makasta 45 derecelik kesme yapan bir bölüm yok.
Sabit bir makas. Sadece kesme genişliği - atıyorum 4 cm. Hangi dal olursa olsun 4 cm. lik dal koparmış oluyor. Dolayısıyla bu makasla kesilen tüm parçalar birbirlerine kaynaşabilecek eşit ölçülere sahip oluyor.

Sn DivanE, sanırım aradığınız bu makasın Almanca karşılığı Astschere .
AMBOSS (Almanya'da bu makası satan marka). Fiyatları da 35-80 € arasında değişiyor.

Haklısınız şükran hnm önce sadece resimde incelemişdim anlamamışdım videoyu izleyince gördüm çok fazla aşı yapanlar için pratik bir alet.
Fıransada varmı baktırıyorum sanırım bulabiliriz.

deryasengul61
03-12-2007, 20:20
:confused:Arkadaşlar meyve ağaşlarında aşılama özellikle elma. armut ve erikte aşılama ne zaman yapılır ve nasıl yapılır.

rifat can
03-12-2007, 20:57
meyve ağaçlarında mayıs 25den sonra yapılabilir

mahon67
04-12-2007, 06:25
meyve ağaçlarında mayıs 25den sonra yapılabilir

Yalnız, bölgeden bölgeye değişir aşılama zamanı; mesela Zonguldak için 10 Mart gibi başlar, kısaca ağaçlar yaprak açmadan 20 -25 gün önce . Bu bahsettiğimiz genelde yarma aşı denilen tür. Bir de Haziran gibi ( gün dönümü, yağmurlarında) Yaprak aşı, göz aşısı gibi aşılar yapılır

Oğuz Karsan
10-12-2007, 13:09
[QUOTE=Mine Pakkaner;74668]Vişne anaca kiraz aşılanabilir. Fakat vişnenin kiraz çeşitleriye uyuşması genellikle iyi değildir. Aşı yerinin üzerinden enine

Sn Mine Pakkaner

Ben de size bir soru sormak istiyorum.

Kızıl Çam veya sarı Çam'a, Fıstık Çamı aşılanabilir mi ?

Selamlar

A.Şahin
22-01-2008, 19:58
Mezarlık selvisi de denilen adi selvilerden epeyce çimlendirmiştim kalınlıkları kalem kalınlıgına ulaştı boylarıda 2-3 karış civarında keşke o kadar ugraşmaya ragmen altuni selvi çelikleseydim dedim ama artık olan oldu. Sorum şu; acaba bu mezarlık selvilerine altuni selvi aşılayabilirmiyim uyum gösterir mi? Bununla ilgili bilgisi **** deneyimi olan var mı?

A.Şahin
23-01-2008, 16:04
Bilen, duyan, gören, yapan yok mu???:(

ahmetsahip
13-02-2008, 17:21
neden almanya ya sipariş verdiginizi anlamadım bu makas şu anda bahçe malzemesi satan nalburda var.kalem aşısı yapıyor ve yarma göz aşısı yapıyor. kalemler omega ve v aşı randımanı süper aşıyı yaptıktan sonra aşı bagınla sarıp aşı macununla üstünü örtün kolay gelsin şimdi tam aşı zamanı makasın fiyatıda 40 ila 50 ytl arasıdır

Sergüzen
13-02-2008, 22:16
MAKAS=SCHERE
Heckenschere= Çit makası
Baumschere= Ağaç makası
Bucksbaumschere= Form makası, çalılara form vermede kullanılan özel makas
Grasschere= Çim makası, ot makası
Rosenschere= Gül makası
Rebschere= Bağ makası, asma budama makası v.s

www.green24.de
Gartenshop menüsünü tıklarsanız, makas ve çakı çeşitlerini görürsünüz.
Aşı makası değil de, aşı çakısı olarak aramak daha doğru.

ykonder
22-02-2008, 09:01
Zeytin aşılamasıyla ilgili bilgi verebilen olursa sevinirim. herkese şimdiden teşekkürler

copur 09
22-02-2008, 18:39
Zeytin ağacı çiçeklenme döneminde kabuk verir. Kabuk verdiği dönemde göz aşısı yapabilirsiniz.

fenci_81
22-02-2008, 19:20
arkadaşlar bende iki seneden beri kiraz aşısı yapmaya çalışıyordum kalem aşısını kullanarak şu zamanda kalem alıp anaç uyandıktan sonra aşı yapıyoruz böyle anladım deneyeceğim teşekkürler

orcanöbekçi
06-03-2008, 02:08
Arkadaşlar,
Bende bahçemde bir meyve ağacında birkaç çeşit meyve görmek istediğimden bu sene bir kaç aşı yaptım. Hayatımdaki ilk aşılar. Geçen sene bir deneme yaptım ama ben aşı yaptığımı sanırken meğer yanlış anlamamın neticesi yaptığım aşı değilmiş. Bu sene yaptığım aşılardan
söz etmeden önce aşı karmaşası içinde öğrendiklerimden ve anladıklarımdan,hiç bilmeyen arkadaşlara yardımcı olur düşüncesi ile birkaç şey söylemek istedim.

Aşılar bilindiği gibi göz aşısı ve kalem aşısı diye ikiye ayrılıyor. Kalem aşıları
her mevsim yapılabiliyor. Youtube da gördüğüm aşının tarihi 02Ocak2000 saat 17.00 idi.
Yani ocak ve şubat ayları normalde kalem aşı zamanı. Hocalarımız ,ağaçlara su yürüdüğün
de aşı yapabilirsiniz diyorlar. O zaman Mart ve Nisan ayı gibi de aşı yapılıyor. Hiç bir yerde
Temmuz ve Ağustos ayında kalem aşısı yapmayın diye yazmıyor. O zaman yazında kalem
aşısı yapılıyor. Sonbaharda da Kalem aşısını pek anlatmıyor da göz aşısını yapabilirsiniz deniyor. O zaman aksi söylenmediğinden sonbaharda da kalem aşısı yapılabilir diye düşünüyorum.Yani zaman mevhumu yok.

Ancak aşıların iyi tutması ve garantili olması için
aşılık kalemler ,ağaçlar yeşermeden kesilip toprağın bir karış altına gömülüyor.Aşı yapacağınız ağaç tomurcuklanmaya başlayınca aşı kalemlerini topraktan çıkarıp, aşı yapacağınız ağacı aşılıyorsunuz bu kalemlerle.Şekilleri zaten anlatılıyor forumda,genelde zamanını bilemiyoruz.

Göz aşıları ise yılda üç kez yapılıyor. Mart ayında (erken sürgün göz aşısı)
Mayıs-Haziran da (geç sürgün göz aşısı), Eylülde(durgun göz aşısı).

Bunlar için de ağacın
tomurcuk vermesi gerekiyor ama alacağınız gözlerin patlamamış olması gerekiyor. Göz aşılarının da yapılışı sitede mükemmel anlatılmış.
Ben, benim yaptığım aşılardan bahsetmek istiyorum.Bir arkadaşım Tire'den
Kendi yabani eriğine aşı yaptırmak için papaz erik ağacından kalem dalları kestirmiş ve
bahçesine bir karış toprak altına gömmüş.Aşı yapacak kimse bulamadığından yakınırken
ben siteden öğrendim yapıvereyim dedim.Arkadaşın yaban eriğine iki adet papaz eriği
iki adet de italyan eriği aşıladım.Sitede gördüğüm ve kolayıma gelen çoban aşısı yaptım.

Şu anda arkadaşa yaptığım aşılarda iyi **** kötü bir gelişme yok.Arka
bahçe pek güneş görmüyor ondan alabilir.Daha sonra ayni kalemlerin fazlalarını alıp bizim bahçeye geldim.İki gün ardarda aşı yaptım.Kendi ağaçlarıma da iki türlü kalem aşısı yaptım. Birincisi normal çoban aşısı,ikincisi matkapla delerek yaptığım aşı.
İtalyan eriğimde şu anda iki adet formoza eriği(çoban aşısı ikiside),iki adet
başka cins italyan eriği(Çoban aşısı ikiside),dört adet papaz eriği(ikisi çoban aşılı,ikisi mat
kapla gövdeyi delerek yaptığım aşı),bir adet kayısı ağacımdan aldığımkalemi aşıladım(mat
kapla delerek).Bunlardan iki adet formoza eriği tuttu,çiçek bile açtı.Diğer çoban aşıları dutuyor.Matkapla yaptığım papaz erikleri de hem de ikiside yaprak vermeye başladı.Kayısı
da bir hareket yok.
Formoza eriğimde:iki adet papaz eriği(çoban aşısı),iki adet italyan eriği(ço
ban aşısı),bir adet kayısı(çoban aşısı),ve bir adet de yine papaz eriği( matkapla yaptığım
aşı).Bunlardan matkapla yaptığım aşı yaprak verdi.Diğerleri belirti gösteriyor ama daha
yaprak vermediler.
Ayva ağacımda:İki bodur elma( biri çoban aşılı,diğeri matkaplı),iki deveci armudu(biri çoban diğeri matkap),bir adet de elma ağacımdan aldığım kalemi matkapla
aşıladım.Matkapla yaptığım elma kaleminde göz kabardı hafif yeşilliği görüyorum.Diğerleri
canlı duruyor amapatlamadılar.
Elma ağacımda:(Elma ağacım geçen sene avuç içinden büyük,kırmızı renkli
onbeş kadar elma vermişti.Ayvada elmada üç yaşında.)İki adetdeveci armudu(Biri çoban
diğeri matkap),iki adet bodur elma(biriçoban diğeri matkaplı),iki adet ayva(biri çoban,diğeri
matkaplı).Aşıların durumuna gelince;Matkapla yaptığım ayva aşısı tuttu ve yaprakları bir
cm yi geçiyor.Çoban aşısı ile yaptığım ayvakaleminde ise göz kabardı baş verdi ama yaprağı daha açmadı.Diğer aşılar iyi ama kesin tutma belirtileri henüz yok.Şimdilik bukadar.
Başınızı ağrıttımsa affola.

Sonja Varol
09-03-2008, 14:52
Selamlar..
Böyle bir konu açtığım için özür dilerim fakat Aşı makasının almanca karşılığı lazım.
Almanyada yaşıyan abime spariş vereceğim fakat kendiside ismini bilmediği için adını öğren ben burdan alayım dedi . acaba almanca karşılığını bilen var mı ?
çoğunlukla Göz aşısı yapmayı düşünüyorum.

Kopuliermesser veya Pfropfmesser olarak aratirsaniz belki isinize yarayabilir. Baska secenek göremedim...

orcanöbekçi
13-04-2008, 21:15
Arkadaşlar,
Yapmış olduğum aşıların fotolarını da yükleyerek görsel olarak da katkıda bulunmak istedim.Biliyorsunuz iki tür aşı yaptım.Bir,çoban aşısı,ve ikinci olarak da aşı kalem
lerini,ağacı matkapla dört-beş cm delerek bu deliklere yerleştirmek.Aşağıdaki
fotoğraflarda italyan eriğime papaz eriği aşı kalemleri ile yaptığım matkap aşısını
göreceksiniz.
34651

orcanöbekçi
13-04-2008, 21:20
Bir diğeri
3465234653

orcanöbekçi
13-04-2008, 21:24
Bir diğeri
34654

orcanöbekçi
13-04-2008, 21:28
Şimdide ayva ağacımdaki matkaplı iki ayrı cins elma aşısı.Birinin çiçeği
görünüyor.34655

orcanöbekçi
13-04-2008, 21:33
Şimdi kayısı ağacıma yaptığım aşılar.Aşağıda başka bir kayısıdan aldığım
( döllenme yapması için)kayısı kalemi ile yaptığım matkap aşısı.34656

orcanöbekçi
13-04-2008, 21:46
Kayısı ağacıma papaz eriği ve italyan eriği aşı kalemleri ile yaptığım çoban aşıları.Papaz eriği patlamış ve ufak bir filiz vermiş,diğeri yolda.
34657

34658

orcanöbekçi
13-04-2008, 21:50
Formoza eriğime erik ve kayısı aşıladım.Ağacın üst dalında
çoban aşısı ile yaptığım kayısı aşısını görüyorsunuz.
34659

Selahattin Yılmaz
13-04-2008, 21:51
Orcan bey, aşılarınızı ne ile sardınız acaba? Uyuşma için doku gelişimini gözlemek lazım henüz tutup tutmadığı belli olmayabilir. Yinede umarım ki tutar da bu iyi bir örnek olur 1 ay kadar sonra gelişmeleri bizimle paylaşırsınız, bizde görelim.

orcanöbekçi
13-04-2008, 21:56
Şimdide formoza eriğime papaz eriği aşı kalemi ile yaptığım matkap
lı aşı .Dalları büyüdü bile,nerede ise erik verecek :))
34660

34661

orcanöbekçi
13-04-2008, 22:32
Elma ağacıma yaptığım aşılarım, bazıları beklemede mesela ayva ağacımdan aldığım aşı kalemi ile yaptığım matkap aşısı iki gözden yaprak verdi
sonrasında yapraklarını döktü ama şimdi bir gözde tekrar kabarma var.Yine deveci
armudu ağacımdan ( sırf aşı yapmak için alıp saksıya dikmiştim geçen sene)aldığım
aşı kalemi ile yaptığım matkap aşısında aşı dalının ucu kalınlaştı ama daha bir filiz
yok.Ayni şekilde deveci armudu ağacımdan aldığım aşı kalemi ile çoban aşısı da yaptım.Onda da dalın ucu şişti ama daha yaprak vermedi.

34676

34677

orcanöbekçi
13-04-2008, 22:50
Şimdi sırada üzümsülerin aşıları var.20 mart 2008 de yaptığım üzümsü aşılarımın fotoları aşağıda.Önce geçen sene bonsai yapmak için kökten söküp yarısından ikiye kesip iki parça halinde diktiğim osmancık türü asma bu sene
yeniden filiz verdi.Bu asmaya aşı yapmak için geçen sene satın alıp saksıya diktiğimkara duttan iki adet aşı dalı kestim ve saksıdaki asmaya ve kökten toprağa dikili olan diğer çekirdeksiz üzüm asmasına asmaları matkapla delerek
matkap aşısı yaptım.Saksıdaki asma beklemede ,toprakdaki asma filiz verdi.Şimdi fotolarını görelim.
34679

34680

orcanöbekçi
13-04-2008, 22:52
buda saksıdaki,
34682

orcanöbekçi
13-04-2008, 23:05
Yine geçen sene aşı yapmak için aldığım kara ve beyaz dutu
matkapla delerek daha incecik bir fidanken asma dalını bu delikten geçirdim.İki
asma dalı da büyüdü.Asmaları dutlar beslesin diye dutların girişinden bıçakla
yontup asmanın ince dalını dahada incelttim.Fakat geçen sene hiçbir gelişme olmadı.Bu sene delikleri kapattığım macunları tazeledim,şimdi asmaların keyfi yerinde hatta biri üzüm tuttu bile.İleride asmanın dutun içinden geçen dalı iyice
kalınlaşınca incelttiğim yerden kesicem ve işte size dut ağacında asma olacak Allah nasip ederse.Aşağıda fotolar.
34684

34685

orcanöbekçi
13-04-2008, 23:07
Bunlar da asmaların diğer fotoları,
34686

34687

orcanöbekçi
13-04-2008, 23:17
Şimdide kaktüs aşılarım.Bir çok aşı yaptım. Maksadım açmayanı
açtırmak,açanı da daha çok açtırmak.İlk yaptığım aşılarımdan bir ufaklık açtı bile.
bunları ocak ve şubat ayında içmekanda yaptım ve onbeş gün sonra dışarı çıkar
dım.Bir tanesi en büyük olanı adını unuttum şimdi siz görünce adı şuydu dersiniz,
onu dışarda aşıladım ve dışarda kaldı hemde tuttu.Aşağıda fotolar.

34688

34690

orcanöbekçi
13-04-2008, 23:23
Çiçek açan ufaklık ve diğerleri,buyrun.
34692

34693

orcanöbekçi
13-04-2008, 23:26
Ve bazı diğer fotolar,
34694

34695

orcanöbekçi
13-04-2008, 23:34
Bu konuda bir doküman bulunsun istedim.Ben geçen sene
bu anlattıklarımdan hiç birini bilmiyordum.agaclar.net okulunda öğrendim.Ozaman
lar aşı deyince keşke biri fotoğraf koymuş olsa da görebilsem diye forumu didik
didik ederdim.Şimdi birşeyler yaptım ama laf la olmaz diye fotoları da ekledim.
Umarım birilerine birşeyler kazandırabilir.Hoşça kalın.
Konu ile ilgili sorusu olan arkadaşlarıma memnuniyetle cevap veririm.Ama Kuşada
sında turizm sezonu başlıyor. Pek sık giremem herhalde internete oyüzden soru
nuza geç cevap verebilirim.

orcanöbekçi
13-04-2008, 23:41
Selahattin bey mesajınızı geç gördüm,
önce forumdaki reçine ile yapılan macundan(geçen sene forumdan okuyarak yapmıştım)sürüp
bildiğiniz pamuklu bez ile,(hanımın at bunu dediği )bezle sıkıca sardım.Matkap aşılarında
zaten beze gerek yok direk macunla kapattım.

Selahattin Yılmaz
14-04-2008, 00:11
Aşıların sonuçlarınıda ve hatta yaparken aşama aşama ayrı bir başlıkta matkap aşısı diye ilan etmenizi bekliyoruz...

cevizci
14-04-2008, 21:08
cevize yarma aşı yapımı
bahar mart ayında 5-6 cm kalınlığındaki ceviz 80ila 120 cm kesilip.iyi tür seçilen ceviz ağacından en son yılın yeni dalından 7-8 cm kalem alınır.bilinen yarma aşı yöntemi ile yapılır.bağlama işinde toprak kullanıp; önce bez ile sonrada nemli olsun diye siyah naylon ile sarılır.üst kısmında naylon 1-2 cm uzun kalacak şekilde sarılıp yağmur suyundan burada birikmesi ile ıslatılıp nemli kalması sağlanır.kurak giderse arasıora ıslatılarak nemli ve kalemleri besleyici olur.böylece.ağaçta aşı kaynaşması ve büyümesi esnasına kadar kalem suni olarak nemle besleneceği için tutma oranı çoğalır.ilkel gözüksede toprakla aşı yapma başarılı olmaktadır..ilk yılda 1-1,5 metre uzadığı görülmüştür..

cevizci
14-04-2008, 21:24
resim olarak eklemeye çalıştım
burad 2007 baharında yapılan yarma aşı yapılıp 1,5 metre büyüyen bir ceviz ile 2008 de yapılan ceviz aşısı

orcanöbekçi
15-04-2008, 22:40
Sayın Selahattin Hocam,
Hernekadar Kuşadasında turizm sezonu başladı,amayapmaya gayret edeyim.Eğer yapabilirsem hemen yüklerim.Saygılar sevgiler.

agacgozlem
16-04-2008, 19:10
bu matkapla ağaç aşılama yontemi bana da çok cazip geldi bizim bahçedeki vişne ağacına tüm sert çekirdekli meyve ağaçlarından birer kalem aşılasam diye düşümeye başladım fakat kalemleri nerden bulacağım;
mesela budama zamanı belirli yerlere kestiğimiz dalları iki gözlü kalem olarak getirsek, kalem paylaşımı yapmamız mümkün mü?

örnek olarak 2009 mart 15 inde kadıkoy meydanında (tabi bu başka ileri, yerleri de kapsayabilr) once budayanlar mesela daha önce önerilmiş buzdolabında veya toprağa ekili olarak saklıyabilirler vs vs..... bu pek mümkün mü acaba ?

Balıkcı
16-04-2008, 23:22
Vallahi ben Orcanöbekçi'yi candan kutluyorum.
Bu arada Todor'un verdiği ilk bilgiyi de unutmuyorum.

Fazla söze gerek yok, mükemmel bir çalışma olmuş, fotolar da bayağı öğretici.

Teşekkürler.

orcanöbekçi
17-04-2008, 21:12
Sayın BALIKCI ağabeyim,
Saadece paylaşmak istedim, beğendiyseniz ne mutlu bana.Hoşçakalın.

orcanöbekçi
18-04-2008, 00:10
Sayın Hocalarım,
97 numaralı mesajıma bakarsanız eğer,orada herşey normal gibi görünüyor.Ancak bu gün asma yapraklarını keserken birşey dikkatimi çekti.Fotoğrafa iyi bakarsanız, asmanın dut fidanına girdiği yerde iki adet kök,deliği kapatmak için sürdüğüm aşı macununun içinden dışarı doğru çıkmış.Fotosunu ekliycem ama önceden bir yorum için bunu yazıyorum.Sanki air layering gibi.
Eğer air layering yapsam mükemmel,kökde vermiş,ama ben istemiyorum.Duttan beslensin istiyorum.Herhalde kökleri kesicem **** öylece bırakıp bekliycem.Zaten kök
ışıkta yaşıyamıyacağına göre şansı yok.Bilemiyorum.Fotoğraf ekleyince daha iyi anlaşılır.
Ozaman yorumlarınızı alıcam.Hoşçakalın.

orcanöbekçi
20-04-2008, 16:10
Sevgili yöneticimiz,
Dünakşam yüklediğim üç ayrı izah sayfasını şimdi göremiyorum.Acaba yeniden yüklemem mi
gerekiyor.Yeniden yüklemem gerekmiyorsa,yükleyip de size yeniden silmek falan iş çıkarmıyayım.Bilgilendirirseniz sevinirim.Hoşçakalın.

orcanöbekçi
20-04-2008, 23:02
Saygıdeğer Hocalarım,Değerli Arkadaşlar,

Yapmış olduğum matkap aşılarımın fotoğrafları ile izahatını Sayın Hocam
Selahattin Yılmaz'ın istekleri üzerine buradan ilan ediyorum.

Aşıya başlamadan önce kullanacağımız malzemeleri tanıyalım.Gayet basit ve herzaman bulunabilir malzemeler.

Matkap
Budama makası
Bıçak veya falçata
Çekiç
Aşı macunu

Kullanacağımız matkap ucu 0.5mm ile 1.0cm arasında aşı kalemimizin
kalınlığına göre istediğiniz kalınlıkta olabilir.Fotoğraftaki matkap ucu 0.6mm dir.
35193

orcanöbekçi
20-04-2008, 23:09
Sıra aşı kaleminin seçiminde.Aşı kalemini özellikle iki yaşlı dallardan
seçmeye özen gösteriyoruz.Şimdi kayısı ağacımızdan bir dal beğenelim.
35194

35195

orcanöbekçi
20-04-2008, 23:30
Kestiğimiz dalın yapraklarını temizliyoruz.Ağaca girecek kısım yaklaşık beş cm kadar olacağından,kalan kısımda dört beş göz bırakıp,özenle
dipten ve uctan kesiyoruz.
35196

35197

orcanöbekçi
20-04-2008, 23:40
Bahçedeki italyan eriğinden,Ağacın dalı az olan yerinden bir yer beğeniyoruz.Bu aşıyı ince dallarada yapabiliyoruz.İnce dallarda, matkabı biraz
dik tutarak delik açıyoruz.Şimdi dalımız yatay olduğu için dikine deleceğiz.Bu
esnada eğer matkap ucu dalın öbür ucundan çıkarsa orayıda aşı macunu ile kapatırsınız.
35198

35199

orcanöbekçi
20-04-2008, 23:44
0.6mm lik matkap ucumuzla ağacı deliyoruz.
35200

35201

orcanöbekçi
20-04-2008, 23:59
Matkap ucumuzun nekadar girdiğini ölçmek için kalemle uca işaret
koyuyoruz.Sonra aşı kalemini matkap ucu ile ölçüp işaret koyuyoruz.
35204

35205

orcanöbekçi
21-04-2008, 00:13
Aşı kalemimizin ağaca girecek kısmının kabuğunu soyuyoruz.
Burada çok sorulan sorulardan olan,ağacın kabuk verme olayınada değinmek istiyorum.Ağacın kabuk vermesi demek,bıçakla dala boyuna bir çizik atıp,sonra
kaşık kenarı gibi ince ama keskin olmayan bir şeyle çizik attığımız yerden kabuğu
kaldırıyoruz.Şekilde gördüğünüz gibi kabuk komple odunsu tabakadan ayrılıyor ise
ağaç kabuk veriyor demektir.Bizim kayısı ağacımızda görüldüğü gibi kabuk verme dönemine girmiş.Bu arada aşı kaleminin kabuğunu soyarken meraklılarına güllerimi
de göstermek istedim.
35206

35207

orcanöbekçi
21-04-2008, 00:25
Şimdi aşı kalemimizin ucunu yuvarlatıyoruz.Sonra kalemi ağaca sokmayı deniyoruz.Enazından kalemin yarısının ağaca sorunsuz girmesini sağlamak
için yanlardan da yontarak inceltiyoruz.Son iki cmlik kısmı ise yontmuyoruz.Zaten
çapları aşağı yukarı ayni.Orayıda ağaca sokarken çekicimizi kullanıp çakıyoruz.
Sıkı sıkıya ağaca oturmasını sağlıyoruz.
35211

35212

orcanöbekçi
21-04-2008, 00:36
Aşı kalemini yerine oturttuk ve kalan kısmı da,aşı kaleminin kabuğu
ağacın kabuğuna iyice yapışıncaya kadar çaktık.Bu esnada aşı kaleminin kabuğu
oturmadı diyelim.Ozaman kalemi çekip çıkarıyoruz.Ama bazen ağaç kaleminizi
geri vermiyor.Asılsanız da ne yaparsanız yapın kalem ağaçta kalıyor.Kalemi ağacın
kabuk seviyesinden kesiyorsunuz ve yeniden başka bir aşı kalemi ile başka bir delikten devam ediyorsunuz.Kalemi kestiğiniz yere de aşı macunu sürerek örtüyorsunuz.
35214

35215

35216

orcanöbekçi
21-04-2008, 00:46
Aşı kalemimiz yerine oturdu.Sıra dip kısmının dış etkenlere karşı korunmasında .Aşı macunumuzla, kalemin ağaç kabuğu ile birleştiği yeri iyice
kapatıyoruz ve hava almasını önlüyoruz.Bundan sonra en önemli işlem geliyor.
Ellerimizi havaya kaldırıp Allahtan aşımızı tutturmasını diliyoruz.İtalyan eriğinde
kayısı meyvası şimdiden hazırdır.Saygılar sunuyorum.
35217

35218

35219

orcanöbekçi
21-04-2008, 00:52
Sondan ikinci fotoğrafta görülen yapraklar,papaz eriği matkap aşısının yapraklarıdır.Nasılda
canlı ve istekliler değilmi?

orcanöbekçi
21-04-2008, 01:35
Arkadaşlar,
111 numaralı mesajımda bahsettiğim kökler çıktığı gibi kurumuşlar.Yoruma gerek kalmadı.
İnşallah duttan beslenirde ,bizde dut ağacında asmadan üzüm yeriz.

Todor
21-04-2008, 06:44
Sevgili yöneticimiz,
Dünakşam yüklediğim üç ayrı izah sayfasını şimdi göremiyorum.Acaba yeniden yüklemem mi
gerekiyor.Yeniden yüklemem gerekmiyorsa,yükleyip de size yeniden silmek falan iş çıkarmıyayım.Bilgilendirirseniz sevinirim.Hoşçakalın.

Biliyorsunuz forumu, farklı bir servera taşıdık.Bu taşınma sırasında son yazılan bazı mesajlar ne yazık ki kayboldu. Eğer yeniden yükleyebilirseniz seviniriz.

orcanöbekçi
21-04-2008, 16:40
Sayın Todor,
Tahmin etmiştim,hepsini yukardaki gibi yeniden yükledim.Saygılar teşekkürler.

ezgili dünyam
21-04-2008, 22:48
Ben dut ağacına aşı yapmak istiyordum, geçmi kaldım.

A.Şahin
24-04-2008, 23:24
Şeftali anacına kiraz, göz aşısı. galiba uyanmak üzere ;)

cevizci
25-04-2008, 23:30
ellerine sağlık
yarma aşı zamanı geçti derken bu yöntemi resimli ve detaylı açıkladığınız için teşekkürler..
ilk işim sarzlı bir matkap alıp agaçları delerek aşılamak olacak..her yeni aşılamada sizin adınızı anacağım teşekkürler..

orcanöbekçi
26-04-2008, 23:49
Sevgili cevizci,
Ben aşılama bahsinde kendi düşüncelerimi anlatırken,özellikle bu fikirlerin bana ait olduğunu
zaman olarak ise,araştırmalarımda,aksini bulamadığımdan kalem aşılarının herzaman yapıla
bileceğini yazdım .Tabii bu bir kıstas değildir.Biliyorsunuz,eğer kış sonu yaparsanız,yani
mart ayı gibi ,mükemmel olur.Ama diğer zamanlarda nasıl olur bilemiyorum.Yaparsanız ,
yaşıyarak göreceksiniz.Bitki dünyası muazzam bir dünya.Ne büyük enerjiler var.Kalemin
kabuğunun ağacın kabuğuna değmesi mutlaka gerekli.Herşeyi yaptıktan sonra da gine
uyuşma olmayabiliyor.Şu anda benim matkap aşılarımın bazılarının dalları yaklaşık yetmiş
seksen cm oldu.Ama sanki tutmamış gibi olanlar da var.Aşılarımın son durumlarını zaten
mayıs sonuna doğru buradan anlatıcam.Normalde aşı yaparsınız,yaparsınız tutmaz.birçok
model denersiniz ama hiç başarı yok.O zaman klasik yöntemleri denersiniz.Ben de günlerce
bu model hakkında düşündüm ve uyguladım.Tabii bir tanesi bile tutsa, bu bir yöntemdir ve
saygı göstermek gerekir.Şimdi Matkap aşısı da literatüre girdi.Artık tutar tutmaz bu biraz da yapan kişilere ve uyuşuma bağlıdır.Ben mesela bu aşıyı temmuzda yapmadım.Diğer aylar
da da yapmadım.Bilemiyorum.Deneyip göreceğiz. Hayırlı olsun inşallah bütün aşıların tutar.
saygılar sunuyorum.

cevizci
27-04-2008, 21:34
orcanöbekçi
teşekkür ederim..
aynı yöntemler değişik tür ağaçlarda hatta yöreden yöreye değişmekte ağaç gelişimi vb..
sizin oralarda galiba tahminen baharda ağaçlar kayseriden bir bir ay önce calanır ve bir ay sonra kayseriye göre yaprak döker..ağaç büyüme ve gelişimi 2 ay bize göre daha uzun olur..develi ovasının güneyi ile kuzeyi arasında 15 gün fark etmekte..erciyese çıktıkça dahada çiçek açma zamanı geçikmekte..şu an nisan 27 kaysılar nohut kadar çağla meyvesi oldu..ayva yeni çiçek açtı..
esas söylemeye çalıştığım aşı zamanı bilgisi yörelere göre değişmekte.
önceden bu işi bilenler yapmakta ama neyi neden niye yaptıklarını aktarmaları zor.. teori bilği yöntem.. ve sonra defalarca deneme sonunda birikim tercübe ve paylaşma güzel olur selamlar

tugo
04-05-2008, 22:24
Değerli arkadaşlarımızdan öğrendiklerimizle bitkilerimize daha bilinçli bir gözle bakıyoruz herhalde.

Aşağıdaki gözlemim de yanlışlık varsa düzeltilmesi ricasıyla;

Geçen sene, çiçekleri döküldükten sonra fark ettiğim bir olayı bu sene takip ettim.

Aynı kökden gelen dallarda iki farklı mor tonu ile kırmızı güller açınca göz aşısı aradım ve ikisini fotoğraflıyabildim. Üçüncü aşı çok zor bir yerdeydi çekemedim.

Ayrıca aynı kökden aykırı istikamete doğru çıkan iki dal daha var ki daha henüz taze yaprak evresindeler, tomurcuklanmadılar, onları da merakla bekliyorum.

Kötü yapılmış bir göz aşısı nasıl olur bilmem ama, bu ikisi sanki çok maharetli bir el tarafından yapılmış gibi geldi bana.

36393
36394

arifkaptan
08-05-2008, 14:10
Erik ağacına bu günlerde matkap aşısı yapabilirmiyim? Bir de, eriğe yaprak aşısı nasıl yapılır?

Selamlar...

berduray
08-05-2008, 16:57
Ben Sayın ORCANÖBEKÇİ'ye çok teşekkür ediyorum, bizleri aydınlattığı , bilgilerini paylaştığı için.

Olayın fotoğraflanması benim gibi meraklılar içinse güzel bir arşiv oluşturmuş, tekrar emeklerine sağlık.

orcanöbekçi
09-05-2008, 01:48
Sayın berduray,
İltifatlarınızı duymak beni gururlandırıyor.Bende teşekkür ederim ilginize.Matkap aşılarımı takip ediyorum,Sayın Selahattin hocam bir ay sonra tekrar bizimle paylaş demişti .Haziran ayında
tekrar fotolarını çekip buradan yayınlıycam.Bu arada ayva ağacımdaki elma matkap aşısı,
fotoğrafını yayınladığımda çiçek açmıştı.Şu anda o minik çiçek düştü ve bir filiz ilk gözden,
bir filiz de çiçeğin altındaki gözden verdi.Hoşçakalın.

orcanöbekçi
09-05-2008, 01:51
Sayın Tuğrul Bey ,
footoğraftan iyi anlaşılmıyor,gölgesiz bir fotoğraf daha çekseniz yoruma açık bir hale gelir diye düşünüyorum.İyi çalışmalar.

orcanöbekçi
09-05-2008, 01:57
Sayın arifkaptan,
Ben bugün ayva ağacıma ve elma ağacıma,aşı yapmak için saksıda baktığım deveci armudundan birer dal kesip matkap aşısı yaptım.Matkap aşısının ay ay denenmiş neticeleri yok,yapacağız ve göreceğiz.Eğer başarılı olursak da buradan yayınlıyarak herkesin bilgi edinmesini sağlıyacağız.Deneyin bakalım.Yaprak aşısı konusunda bir bilgim yok,üzgünüm.
hoşçakalın.

yasarulutas
09-05-2008, 07:43
Biraz da boru aşısından haber verseniz? Siz haber vermezseniz, bir belgesel hazırlamak zorunda kalacağım.

berduray
09-05-2008, 11:28
Elinizden geliyorsa ne duruyorsunuz sayın ulutas?

mesut5
09-05-2008, 15:36
*** Orcanöbekçi,aşı hakkıında vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim,gerçekten aydınlatıcı oldu ve çok faydalandm.Ancak benim merak ettiğim bir konu var.Milasta bulunmaktayım,aşağı yukarı ayn bölge,iklim ve tabiatta bulunuyoruz.Bilirsiniz bizde çitlenbik(**** menengiç-mineş)ağacı var,bu ağaca antep fıstığı aşısı yapılmaktadır.Ancak bu aşıyı (Göz aşısı-Haziran ayında) tutturmak oldukça zor,çünkü bilindiği üzre ağaç oldukça reçineli(akmalı).Bu ağaç üzerinde aşı denemesi hiç yaptınızmı,makkapla yapılan aşı buna gidermi veya bu ağaca hangi aşı daha sağlıklı olur?Teşekkür ederim sayglarımla..!

orcanöbekçi
09-05-2008, 22:49
Sayın mesut5,
faydalandı iseniz ne mutlu bana.Bahsettiğiniz menengiç ağacından bahçemde saksıda bir adet var.Geçen sene araziden sökmüştüm.Ama üzerinde bir çalışma yapmadım.Sitemizden okuduğum kadarı ile antep fıstığı çok netameli,nazlı bir bitki.Aşılamasını burada araştırırken
görmüştümde bayağı nazlı,tutturmak için türlü uğraş veriliyor.Zor bir olay.Ancak ,matkapla
yapılan aşı genelde ağaca başka karakterde bir dal armağan etmek gibi.Ben antep fıstığı
aşı dalı bulabilsem denerim ama imkanım yok.Siz bir deneyin.Sanırım olumlu sonuç alacak
sınız.Hoşçakalın.

mesut5
10-05-2008, 13:14
Teşekkür ederim orcan bey.Dün yazdıklarınızı okur okumaz hemen matkapla araziye çıktm,2 ahlata elma kalemi (4 adet),2 zerdaliyede kayısı kalemi (4 adet) yaptım,inşallah tutarlar,menengiç aşısıda hazıranda oluyor diye biliyorum ama yarında bir iki kalem de ona yapmak istiyorum,inşallah ondanda sonuç alırım,benim arazide ahlat ile menengiç ağacı oldukça çok,bunları yoketmek yerine bu şekilde değerlendirmek istiyorum.Menengiç ağacına antep fıstığından başka aşı yapılabiliyormu bilmiyorum,meyve açısından ceviz olabilirmi bilmem teşekkürler ve saygılar....!

orcanöbekçi
10-05-2008, 23:29
Sevgili mesut5,
Menengiç ağacı sakız ağacıgillerden.Eğer sakız ağacı bulabilirseniz,ki Karaburunda ve çeşmede bulmak mümkün,önce alıp arazinize dikin iyi bir gelişme elde ederseniz,sakızdan menengiçe aşı yapabilirsiniz.İnsanlar sakız çiftliği kurmak için kredi alıyorlar.Sakız biliyorsunuz
çok pahalı bir ürün.Arazinizde bütün menengiçleri sakıza çevirip büyük bir servet de elde
edebilirsiniz.Sakızı mutlaka düşünün.Büyük sakız ağacı bulma olasılığı olmadığını düşündü
ğümden fidan bulup büyütmeyi önerdim.Sitemizin sakız ağacı ile ilgili bölümlerini iyi okur ve
çalışırsanız sakız ağacı hakkında geniş bilgi edinebilirsiniz.Çeşmede Sayın Metin Gemici
var sitede goji fidanı satıyorum ilanı var.Kendisi sakız ağacı üstadı,kendisi ile de temasa geçebilirsiniz.Size kolay gelsin.Hoşçakalın.

orcanöbekçi
15-05-2008, 23:28
Sevgili arkadaşlar,
Aşı konusu hem enteresan,hem de Aradığınız zaman yapacak kişiyi ne yazıkki
bulamadığınız bir işlem.Ben de bu yüzden bu konuda bilgisi hiç olmayanlar için
bu hazırlığı yaparak sizlere sunuyorum.
Göz aşısı yaparken gerekli malzemeler:
1- Bıçak veya falçata.
2-Çay kaşığı.Çay kaşığının ince sap kısmını eğe ile eğeliyerek hem ince hem
küt bir uc elde ediyoruz ki,ağacın kabuğunu yara açmadan çay kaşığının sapı
ile kaldırmak çok kolay.
3-Rafya,aşıyı sarmak için kullanıyoruz.Eni bir cm olan yeterli.
Göz aşılarını yapmak için ,ağacın kabuk vermesini beklemek
gerekiyor.Kabuk verme sıkça sorulan soru.Hangi ağaç ne zaman kabuk verir.
Bunun için soru sormanıza gerek yok.Ağacın kabuğunu bir çakı ile kesip,hazır
ladığımız kasığın sapı ile kaldırmaya çalışıyoruz.Eğer kabuk ağacın odun tabaka
sından,hiç odunsu tabakaya yapışmadan pıt diye ayrılıyorsa ağac kabuk veriyor
demektir ve aşı yapmaya müsaittir.Eğer kabuğun bir kısmı odunsu tabakaya
yapışıp ayrılmıyor ise beklemek gerekiyor.
Şimdi yapacağımız aşı açık pembe renkli zakkum ağacımıza
kırmızı renkli zakkum ağacından aldığımız gözü aşılamak.Aşağıdaki fotoğrafta
aşılanacak ağacımız görülüyor.

37413

orcanöbekçi
15-05-2008, 23:38
Şimdi kırmızı renkli çiçek açan zakkum ağacından aldığımız
aşı gözlerini görüyoruz.Kırmızı renkli çiçek açan zakkum ağacı da kabuk veriyor ki
dikkat edilecek olursa kabuk odun kısmından tertemiz ayrılmış.37418

37419

orcanöbekçi
15-05-2008, 23:54
Aşı gözlerini dikkat edilirse rutubeti kaçmasın diye ağaçtan
çıkardıktan sonra ıslak gazete kağıdında muhafaza ederek hemen aşıyı yapıyoruz.
Yanı bu demektirki aşı gözünü çıkarıp vakit geçirmeden hemen aşıyı yapmamız lazım.
Şimdi aşı yapacağımız ağacı yağmur yağma rizki olmadığından normal T şeklinde kesiyoruz.Kesiyoruz derken saadece kabuğu oduna kadar çiziyoruz.Kaşığımızın sapı ile iki kenarınıda (kabuğun) kaldırıyoruz.Şimdi bu araya
aşı gözlerini yerleştiriyoruz.(Eğer yağmur yağma rizki olsaydı ağacı ters T şeklinde
çizecektik.)
Aşı gözünü kabuğu yaralamadan azıcık yukarıya yerleştirip sonra
kaşığın sapı ile aşağıya ittiriyoruz.Şu konuya çok dikkat etmek gerekiyor;Aşının kabuk kısmı yukarıda ağacın kabuğuna yanaştırılmalı arada boşluk kalmamalı.

37425

37426

orcanöbekçi
16-05-2008, 00:00
Yukarıdaki konu ile ilgili diğer fotoğraflar.

37438

37439

orcanöbekçi
16-05-2008, 00:04
Aşağıdaki fotoğraflarda aşı gözünün gayet hassas bir şekilde
yerine oturtuluşu ve aşağıya itilmesi görülüyor.

37440

37441

orcanöbekçi
16-05-2008, 00:10
Yukarıdaki fotoğraftaki yerleştirme işi bittikten sonra aşı gözünü
özellikle yukarıya T nin üst çizgisine doğru ittirerek aşı kabuğunun ağacın kabu
ğuna değmesini sağlıyoruz.

37443

37444

orcanöbekçi
16-05-2008, 00:21
Şimdi rafya ile sarma işi kaldı.Rafyayı önce bir düğüm atıyoruz,
sonra gergin bir şekilde kesikler hava almıyacak gibi sarmaya başlıyoruz.Sarma
işi bittiği zaman da aşımız tamamlanmış oluyor.
Aşımızın rafyasını tam onbeş gün sonra söküyoruz.Tutsada tutmasada.Eğer Eylül sonlarına doğru geç sürgün göz aşısı yaparsanız,Yani saa
dece adı geç sürgün göz aşısı,bu aşının tutmadı ise rafyasını çıkarmıyoruz çünkü
geç sürgün göz aşıları ertesi bahara patlama yapabiliyor.Buna kendiniz karar
veriyorsunuz.Aşıya bakıyorsunuz,eğer göz henüz bir kuruma emaresi göstermi
yorsa rafyayı çıkarıp aşıyı bozmaya gerek yok.Bahara patlayabilir.Aşağıda yap
tığımız aşılardan ikisini görebilirsiniz.

37453

37454

orcanöbekçi
16-05-2008, 00:26
Aşağıda geçen sene yapmış olduğum,açık pembe renkli zakkum
ağacına,kırmızı renkli zakkum ağacı göz aşısı görülüyor.

37455

37456

orcanöbekçi
16-05-2008, 00:33
Arkadaşlar,yapmış olduğum aşıların tutup tutmamaları bence
hiç önemli değil,asıl önemli olan,buradan görerek aşı yapacak olan arkadaşlarımı
zın yaptığı aşıların tutmuş olması.İnşallah yaptığınız aşıların hepsi tutar.
Saygılarımla.

kibarserseri
28-05-2008, 22:00
Arkadaşlar,yapmış olduğum aşıların tutup tutmamaları bence
hiç önemli değil,asıl önemli olan,buradan görerek aşı yapacak olan arkadaşlarımı
zın yaptığı aşıların tutmuş olması.İnşallah yaptığınız aşıların hepsi tutar.
Saygılarımla.

sevgili abim allah işini gücünü ras getirsin bizleri bilgilendirdiğin için teşekkür ediyorum bende daha yeniyim bu işe heveslendim burda yani kayseride göz aşı 21 hazirandan sonra yapılır ve soracagım soru şu matkap aşıyı şimdi veya 21 hazirandan sonra yaparsak tutarmı??? bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

orcanöbekçi
30-05-2008, 01:21
Sevgili kardeşim,
Genelde aşıların kışbitiminde, Mart gibi yapılması duyduğum, okuduğum en iyi zamanlama.
Daha önce de yazmıştım,Şimdi sıra sizde.Yapalım bakalım,21 Hazirandan sonra tutarmı
hep beraber görelim.Şimdi siz bu aşıyı yapacaksınız,iki ay bekledikten sonrada buradan
bizi okuyanlara durumu anlatıcaksınız.Sorunuzun cevabını hem siz vermiş olacaksınız,
hemde hepimize Kayseride 21 hazirandan sonra matkap aşısının tutup tutmadığını söyliyeceksiniz.Bizde bu şekilde 21 hazirandan sonra Kayseride denendi tuttu **** tut
madı diye yeni bir şeyi öğrenmiş olacağız.Bunu görev kabul edip bizi de bilgilendirirseniz
çok memnun oluruz.İnşallah aşın tutar da hepimiz mutlu oluruz.Hoşçakal kardeşim.

kibarserseri
31-05-2008, 23:11
teşekkürler sayın abicim 21 haziranda matkap aşıyı deneyecegim ve daha sonra tutup tutmadıgını resmilerle sizlere bildirecegim söz...

orcanöbekçi
01-06-2008, 00:20
Teşekkürler kardeşim.Hepimiz buna çok seviniriz.Ayrıca senden ricam,eğer bulunduğun yerde
ağaç bolluğu var ise,diğer aylar için de hiç değilse birer aşı yaparak elimizde done olmasını
sağla olurmu? Birde mümkünse çam ağacına diğer cins bir çam kalemini matkapla aşılarsan ve neticeyi bize bildirirsen iğne yapraklılarda da matkap aşısını takip etmiş oluruz.Saygılar ve
sevgiler sunuyorum.

mesut5
05-06-2008, 00:03
Sevgili orcanöbekçi sizden esinlenerek,bahçemde bulunan ahlat ağaçlarına armut ve elma aşıları yaptım (matkap ile)çam benim bahçemdede mevcut tam size sormak üzereyken konuyu siz açtınız.Çam ağacı kolay kolay aşı tutmaz deniliyor,ama bende denemek istiyorum.Buralarda herkes diğer aşılardan konuşurlar,matkaplada aşımı olurmuş diyorlar.Olurlarsa buralardada sayenizde bir ilk olacak.Kalemler 20 gün olmasına rağmen hala yeşiller.Ancak zerdalilerde de yaptım randıman alamıyacağım sanırım,çünkü kalemlerde gözün olmayacağı söyleniyor.Keşke kalemlerdeki yaprakları saplı bir şekilde keserek yapsaydın deniliyor,bu hususta fikirleriniz nedir.

orcanöbekçi
05-06-2008, 00:57
Sevgili Mesut5
Bitkilerin dünyasına akıl sır ermiyor.Bir bakıyorsunuz en olmadık zamanda ,umulmadık bir yap
rak insanın dünyasını değiştiriyor.Bu konu çok yeni biliyorsunuz.Metod matkapla aşı,ama
yöntem biraz değişik olabilir.Bizim yaptığımız kanun değil.Lütfen gözü olmayan bir **** bir
kaç kalemde, yaprakları saplı keserek sizde matkap aşısını denermisiniz.Yöre insanına saygı
göstermek gerek, bakarsınız o konuda başarı sağlanabilir.Bunlar pat diye olmayan şeyler.
Zamana ihtiyaç oluyor.Zamanımız var.Bizim okulumuzdan (agaclar.net) mezuniyet yok.
Hep bir şeyleri araştırıp öğrenicez,ve okuldaki üyelerimizle paylaşarak herkesin öğrenmesini
sağlıyacağız.Siz de bu konuda araştırma yapıp,aşıyıda yaptıktan sonra neticeleri bizimle
paylaşırsanız çok sevinirim.Çam ağacı matkap aşısını ve neticelerini de sizden bekliyoruz.Başarılı aşılar dileğiyle, saygılarımı sunuyorum.

tunc59
08-06-2008, 00:30
sevgili orcanborekci yapmıs oldugunuz matkap asısını cevizde denesek nasıl olur eger siz denediyseniz sonuc nedir simdiden tesekkurler.

orcanöbekçi
08-06-2008, 01:17
Sevgili tunc59,
Ben cevizde denemedim.Ancak bazı ağaçların yöresel en iyi aşılanma zamanları vardır.Esasen
bitkilerde su yürüme zamanı olan bahar başlangıcı ile ,aşının kış uykusunu geçirerek yeni
baharda uyanmasını sağlıyacak sonbahar yani Ekim, Kasım ayları bence en uygun aşılama zamanı olarak görünüyor.Bu durumda aşınızı sonbaharda yapsanız çok daha iyi sonuç alırsınız gibi geliyor.Bu konuda sayın hocam Selahattin Yılmaz'ın fikirlerini almak isterim.Kendileri ceviz aşılama konusunda yerinde sohbetler yaparak ve bizim için fotoğraflar çekerek geniş bilgiler edinmiştir.Lütfederse eğer burayı okuyorsa bize çok
detaylı bilgiler verecektir.Bende şimdiden kendisine saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

bluecrop
08-06-2008, 16:40
Sevgili tunc59,
Ben cevizde denemedim.Ancak bazı ağaçların yöresel en iyi aşılanma zamanları vardır.Esasen
bitkilerde su yürüme zamanı olan bahar başlangıcı ile ,aşının kış uykusunu geçirerek yeni
baharda uyanmasını sağlıyacak sonbahar yani Ekim, Kasım ayları bence en uygun aşılama zamanı olarak görünüyor.Bu durumda aşınızı sonbaharda yapsanız çok daha iyi sonuç alırsınız gibi geliyor.Bu konuda sayın hocam Selahattin Yılmaz'ın fikirlerini almak isterim.Kendileri ceviz aşılama konusunda yerinde sohbetler yaparak ve bizim için fotoğraflar çekerek geniş bilgiler edinmiştir.Lütfederse eğer burayı okuyorsa bize çok
detaylı bilgiler verecektir.Bende şimdiden kendisine saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Bu günlerde bende selahattin beye danışmak istiyordum dut aşısı hakkında
tesadüf büyürdünüz . saygılar.
http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=228675&postcount=34

yakamozsimsek
10-06-2008, 21:41
sevgili doga dostlari sitenizde olan bir elma agacina uzum salkmi olsa gerek asilandigini duydum yaniliyorda olabilirim hatta bu arkadas matkap ile elma agacini delerek olsa gerek yeni surgunu delikten iceri gecirerek asilayi basarmis mumkun ise bana bu konunun linkini verebilirmisiniz
yardimlariniz icin tesekkurler
travaux paysagist
ibrahim simsek

denizakvaryumu
10-06-2008, 22:56
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=909&highlight=matkap&page=4

Todor
10-06-2008, 23:00
Aradığınız bilgiler bu başlıkta daha önceki sayfalarda.

çilek_2
22-06-2008, 21:39
Dut ağacına üzüm aşılanabiliyorsa, asmaya dut aşılanabilir mi?

yakamozsimsek
22-06-2008, 22:38
Yine geçen sene aşı yapmak için aldığım kara ve beyaz dutu
matkapla delerek daha incecik bir fidanken asma dalını bu delikten geçirdim.İki
asma dalı da büyüdü.Asmaları dutlar beslesin diye dutların girişinden bıçakla
yontup asmanın ince dalını dahada incelttim.Fakat geçen sene hiçbir gelişme olmadı.Bu sene delikleri kapattığım macunları tazeledim,şimdi asmaların keyfi yerinde hatta biri üzüm tuttu bile.İleride asmanın dutun içinden geçen dalı iyice
kalınlaşınca incelttiğim yerden kesicem ve işte size dut ağacında asma olacak Allah nasip ederse.Aşağıda fotolar.
34684

34685

Kusura bakmayiniz ama bu yaptiginiz bir asi degildir.
Neden asi degil birincisi matkapla delinnen yer yani bitkinin aci su kanallari delme yolu ile parcalanip yukariya aci su gonderemez konuma gelmisitr.
Ikincisi ise uygulanan sistemdir diyelimki aci su yani genetik yapisi tutuyor diyelim kabugu nasil delipte asmanin içerisindeki aci su ile karisabilir .
Bir insana kan vermek icin o insanin vucuduna ine batirim bir kanal yolu ile enjekte edilmelidir derinin uzerine istediginiz kadar kan dokunuz hiç bir ise yaramaz.
Peki ama bir asilama mevcuttur ve bu basariyi gostermektedir. Delinen yerin disindaki yerlerdeki aci su dut agacinin ust seviyelerini beslemekte ve boylece dut agaci yasamini surdurmektedir.
Asmaya gelince delinen yerin kapatilarak asiri hava gecimi yani cereyan yapmasi kesilerek surekli kuruma engellenmisitir nemli kalan delinen bolge bakteri ureterek compost yani curumeye maruz kalmakta ve toprak uretmektedir.toprak uzerinde duran asma gunes isiginida gormemesinden dolayi kok salmakta ve aslen dut agacinin icerisinde kok salarak buyumektedir.
ve dut zamanla curume yolu ile yok olmaya mahkum olacaktir.
travaux paysagist
ibrahim simsek

usoydal
24-06-2008, 20:25
Sayın orcanöbekçi hocam,

Aşı konusundaki paylaşımlarınızı okudukça inanın çok bilgileniyorum. Ama hala beceremediğim birşey var o da ağaçtan göz almak.
Burada (http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=37419&d=1210887470) gayet güzel alınmış gözleri görüyorum ancak ben almaya çalıştığımda şu şekilde (http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=35207&d=1208729511)oluyor ve sanırım gözün özü denen şey dalda kalıyor. Dal odundan sorunsuz bir şekilde pürüzsüz ayrılıyor ama göz de odunda kalıyor gibi geliyor.
Mesala ikinci resimde soyulmuş odun üzerinde iki tane göz görüyorum. Biz bu kabuğu göz alma amaçlı soymuş olsa idik başaramamış mı olacaktık?
Bu konuyla ilgili bir kaç resminiz ve yorumunuz varsa inanın çok aydınlatmış olacaksınız.

Çok teşekkürler.

orcanöbekçi
27-06-2008, 00:47
Sayın yakamozsimsek,
Birtakım faaliyetler yapıyorum,bunları yaparken hoşlanıyorum.Amerikayı yeniden keşıf gibi bir niyetim de yok.Yaptığım şeyleri burada hocalarımızın da fikirlerini alarak herkesle paylaşıyo
rum.Paylaşmanın iyi birşey olduğuna inanıyorum. Dut ağacından ,asma ge
çirerek yaptığım olayı ben ilk kez yaptım ama,burada,Kuşadasında zaten yapılmış bir olay.
Adını ne koyarsanız koyun **** nasıl derseniz deyin,ben bunu yaptım.İyi mi oldu kötümü oldu,pek kötü oldu denemez.Çünkü Bitkilerin genetiğini değiştirmek ile uğraşmıyoruz.Biz
daha lezzetli üzümler ile daha lezzetli dutlar yetiştirmenin peşindeyiz.Ayrıca bu konuda
uğraşmak isteyen kardeşlerim var ise onlara da buradan biraz katkımız olsun için burada
yaptıklarımızı paylaştık.Bu konuda eğer siz bu aşı değil diyorsanız,varsın aşı olmasın.
Bu konuların bir çok insana katkıları olduğuna inanıyorum.İnşallah netice alırız da buradan
yayınlarız.Saygılarımla.

orcanöbekçi
27-06-2008, 01:12
Sayın usoydal kardeşim,
Yaptığınız iş zaten doğru.Siz kalemin odunu ile uğraşıyorsunuz.Odun,aynı resimde görüldüğü
gibi çıkıntı şeklinde kalabilir.Size lazım olan kabukta kalan yapraklar.Siz gözün altında kalan
odunsu çıkıntıyı eyvah gözün esas kısmı dalda kaldı şimdi aşım tutmaz sa diye endişeleniyor
sunuz.Genelde hemen hemen her aşı gözü alırken ,hani ağaca su yürümesi lazım diyoruz ya
eğer ağaca su yürümüşse yani göz pıt diye çıkıyorsa odunsu kısım çıkıntı olarak ağaçta kalacaktır.Sen kabuğu yerine götürüp(aşı gözünü)yerine takıcaksın.
Şimdi bir konuyu daha söyliyeyim.Eğer ağaca su yürümemiş yani ağaç kabuk vermiyorsa
ozaman göz almaya kalkarsanız,göz ile birlikte altındaki odun çıkıntısıda koparak göz ile
birlikte çıkar.Böyle bir durumda aşı tutar **** tutmaz diye birşey diyemeyiz ama sizin
yaptığınız,göz alırken saadece kabuğun çıkması en doğal ve en istenilenidir.Yaptığınız iş
doğru ve fotoğrafla falan izaha gerek görmüyorum.Ben içinizden biriyim.Hocalarımız gibi
bitki bilimi tahsili yapmadım.Benim tahsil konum farklı ama hocalarımızın izni ile teveccühü
nüze teşekkür ederim.Aşılarınızın tutması dileği ile saygılarımı sunarım.

cemal.S
27-06-2008, 11:29
Dut ağacına üzüm aşılanabiliyorsa, asmaya dut aşılanabilir mi?

O kadar önemli ve güzel bir soruki anlatamam. Konuyu uzmanı arkadaşlara bırakmak lazım. Sanırım bitkilerin genleri ile ilgili. Bir an şu Nasrettin hocanın CEVİZ VE KABAK Hikayesinide hatırlamadım değil hani.

Çilek-2 Teşekkürler.

çilek_2
27-06-2008, 15:04
Sn cemal.S
O kadar önemli bir soru olmayabilir tabi sizin için.
Aşılama konusunu okuyunca duta asma aşılandığını okuduğumda bende çok şaşırmıştım. Ağaçları olanlar ve aşı yapmayı bilenler için ilginç gelmeyebilir. Benim ağaçlarım henüz yok ve aşı yapmayıda bilmiyorum. Ama olsaydı direk deneme yaparak öğrenmeye çalışırdım. Bu nedenle bilen birisi varsa cevaplayabilir diye düşünek yazmıştım.
Unutmayın merak pek çok buluşun ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Todor
27-06-2008, 15:44
Sayın Çilek 2, ne elde edeceğimiz önemli. İncecik bir asma kökü üzerinde kalın bir dut gövdesi istiyor muyuz? Kökler o gövdeyi besleyemecek, meyveler ve yapraklar cılız kalacak, meyve dökümü olacaktır. 2,3 sene sonra gövde kalınlaştıkça gövdenin ayakta durması zorlaşacak, dışarıdan desteklememize ihtiyaç duyacaktır. Bunlar tahmin tabi.

çilek_2
27-06-2008, 17:40
Sn Todor bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

yakamozsimsek
27-06-2008, 17:49
Sayın yakamozsimsek,
Birtakım faaliyetler yapıyorum,bunları yaparken hoşlanıyorum.Amerikayı yeniden keşıf gibi bir niyetim de yok.Yaptığım şeyleri burada hocalarımızın da fikirlerini alarak herkesle paylaşıyo
rum.Paylaşmanın iyi birşey olduğuna inanıyorum. Dut ağacından ,asma ge
çirerek yaptığım olayı ben ilk kez yaptım ama,burada,Kuşadasında zaten yapılmış bir olay.
Adını ne koyarsanız koyun **** nasıl derseniz deyin,ben bunu yaptım.İyi mi oldu kötümü oldu,pek kötü oldu denemez.Çünkü Bitkilerin genetiğini değiştirmek ile uğraşmıyoruz.Biz
daha lezzetli üzümler ile daha lezzetli dutlar yetiştirmenin peşindeyiz.Ayrıca bu konuda
uğraşmak isteyen kardeşlerim var ise onlara da buradan biraz katkımız olsun için burada
yaptıklarımızı paylaştık.Bu konuda eğer siz bu aşı değil diyorsanız,varsın aşı olmasın.
Bu konuların bir çok insana katkıları olduğuna inanıyorum.İnşallah netice alırız da buradan
yayınlarız.Saygılarımla.

Sevgili arkadasim yazimda genetik ile ilgili bir sey yazmadim çalismanin kotu oldugunuda yazmadim yazdigim su idi uzumu dut agacinin ortasina dikerken dut agacini curutuyorsunuz .Birde hocalariniz bir calisma yapiyor olabilir sizde bu çalismaya katilip yeni bir takip bitki turleri gelistirmek istiyor olabilirsiniz ancak lutfen hocalariniza bir danisiniz ki yaptiginiz islemin adini da koysunlar asi denildinmi isler karisir yani bunu bir kisi bir yerde yazar ve mesleki uzmanlarda gorurse isin içerisine kimya karistiriliyor diye dusune bilir bunu çok daha genis alir isek isler bayagi karisir .Ancak calismanin icerigine kotu bir soz soyledigimi hatirlamiyorum .Bunun için bune siddet bu ne celal neyse bu espiriydi sadece .

orcanöbekçi
28-06-2008, 00:47
Sevgili Yakamozsimsek,
Maksadım sizi üzmek değildi.Kusura bakmayın,saadece birşeyler yaptım ve aşı diye adlandırdım.Başka ne denir bilemediğimden.Benim yaptığım zaten bir ilk değil.Kuşadasında,
Kadınlar Denizinde bir otelde bu var.Dut ağacında asma var ve insanlar çok lezzetli üzümler
yediklerini söylüyorlar.Arzu ederseniz otelin adını da öğrenebilirim.Bizimki amatörce uğraşmalar.Bunu zaten herkese buradan duyuruyoruz.Tekrar üzdümse özür dilerim.Hoşçakalın.

orcanöbekçi
28-06-2008, 01:01
Sayın çilek_2,
Sayın todorun da dediği gibi ince bir asma dalında koca bir ağaç gerçekten olmayacak birşey
Ama çok kalın gövdeli asma ağaçlarının olduğunu biliyorum.Yani olmaz ,olmaz.Belkide kalın bir
asma gövdesinde bir dut ağacı büyüyebilir.Tabii tahminbuda.Ama Kuşadasında dut ağacında
asma üzüm veriyor.Bu bir tahmin değil.Bu oluyorsa diğeride olabilir gibi geliyor bana.Her ne kadar sizin ağacınız yok, biliyorum.İnşallah bir gün olurda sizde denersiniz.İnanın bana bahçenizde sıradışı birşeylerin olması insanı heyecanlandırıyor.Allah sizede bahçeli bir ev
nasibeder inşallah.Hoşçakalın.

cemal.S
28-06-2008, 09:24
Sn cemal.S
O kadar önemli bir soru olmayabilir tabi sizin için.
Aşılama konusunu okuyunca duta asma aşılandığını okuduğumda bende çok şaşırmıştım. Ağaçları olanlar ve aşı yapmayı bilenler için ilginç gelmeyebilir. Benim ağaçlarım henüz yok ve aşı yapmayıda bilmiyorum. Ama olsaydı direk deneme yaparak öğrenmeye çalışırdım. Bu nedenle bilen birisi varsa cevaplayabilir diye düşünek yazmıştım.
Unutmayın merak pek çok buluşun ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Merhabalar Çilek-2

Oysa ben mesajımda konunun ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışmıştım. Amacım sizleri kırmak değildi bilesiniz. Size deneme çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Şunu bilmenizi isterim aşı konusunu bende bir türlü tam olarak beceremeynlerdenim. Onun içindirki konuyu uzman arkadaşların cevaplamasının iyi olacağını düşündüm. Dünyada saygı duyduğum değerlerden biriside merak.

Sevgili Todor teşekkürler.

Saygıyla.

yakamozsimsek
28-06-2008, 13:42
Sevgili dostum neden uzuleyimki rica edrim sadece insanlarin icerisinde bir asi oldugu dusuncesi yayilmakta bazilari bunun allahin hikmeti olarak dusunmekte ve arastirmak yerine allah veriyor demektedir .Iste tehlikenin birazida buradan baslamaktadir bizim ulkemizde malesef zihniyetler farkli calismaktadir kaygimda bundandir.

orcanöbekçi
30-06-2008, 02:07
Sevgili arkadaşlar ,
yapmış olduğum oniki adet matkap aşısından saadece dört adedi tuttu ve yaprak verdi.Birtanesi hala kurumadı ama yaprak da vermedi.Bu durumda aşılarımın
tutma yüzdesi otuz oluyor.Belki de kendi hatamdan bazılarını kaybettim,kimbilir.
Ama yine de yüzde otuz kötü bir rakkam değil.Ancak en önemlisi,ağaca su yürür
ken yapılan aşıların tutma oranı diğer aylarda yapılandan daha yüksek.Aşılarımızı
Mart ve Nisan ayında yapmaya gayret göstermemiz gerekiyor.
Aşağıda italyan erik ağacıma yaptığım papaz erik matkap aşılarının fotoğ
raflarını göreceksiniz.
41961

41962

orcanöbekçi
30-06-2008, 02:11
Şimdi ayni italyan eriğindeki diğer papaz eriği matkap aşısı.
41963

orcanöbekçi
30-06-2008, 02:18
Şimdide ayva ağacımdaki elma matkap aşısı.Bir alttaki ise yine ayva ağacıma yaptığım ama yaprak vermeyen armut matkap aşısı.Oysaki hemen yanında
görülen diğer elma matkap aşısı kurudu.Kuruyan aşı sağdaki daha altta görünen.
41964

41965

orcanöbekçi
30-06-2008, 02:25
Aşağıdaki fotoğrafta formoza eriğime yaptığım papaz eriği matkap aşısı.Bir alttaki
fotoğrafta ise ayni ağaca yaptığım kayısı çoban aşısını,papaz eriği aşısının uzayan
dalı ile birlikte olan görüntüsünü göreceksiniz.
41966

41967

orcanöbekçi
30-06-2008, 02:28
Bu fotoğrafta yukarda yazdığım iki aşı birlikte olan görüntüyü göreceksiniz.
41968

orcanöbekçi
30-06-2008, 02:35
Aşağıdaki fotoğraflarda, zakkum ağacıma yaptığım kırmızı renkli zakkum ağacı
göz aşılarının görüntülerini göreceksiniz.Bir tanesini fotoğraf çekerken yanlışlıkla
kırdık.Umarım ayni yerden yeniden filiz verir.
41969

41970

41971

orcanöbekçi
30-06-2008, 02:38
Diğerleri,
41972

41973

41974

orcanöbekçi
30-06-2008, 02:42
Ve diğerleri.Sağlıcakla bol aşılı günler.
41975

41976

41977

cevizci
05-07-2008, 22:13
süper olmuş başarmak başarılı olmak diye buna demeli galiba..teşekkürler yola devam lazım paylaşmak..paylaşılan bilğileri defalarca denemek başarının sırrı ilkleri bulmanın sırı bu..

Adalet Yağcı
09-07-2008, 14:01
Merhaba,
İki yıl önce minicik bir fidan olan kayısı ağacımın bugünkü hali.
Ne yazıkki şekerpare değil, ben şekerpare olsun istiyorum.
Bahçemdeki üç kayısımdan birini şekerpare olarak aşılamak istiyorum, bunun için martta yapılacak kalem aşısımı yoksa ağustosta yapılan göz aşısımı daha uygun olur bilemedim.

Bana fikir verebilecek olanlara şimdiden teşekkürler ediyorum.

dah-lia
09-07-2008, 14:52
sayın adalet aşılanacak ağacın gövdesi kalın ise yarma aşı mart ayında
ince ise bu ay göz aşısı ve uyku yapabilirsiniz

Adalet Yağcı
09-07-2008, 15:33
sayın adalet aşılanacak ağacın gövdesi kalın ise yarma aşı mart ayında
ince ise bu ay göz aşısı ve uyku yapabilirsiniz

Teşekkürler Dah-lia, yarma aşı ve kalem aşı aynı şeymidir :o

dah-lia
09-07-2008, 15:39
evet ikiside aynı aşıdır

Adalet Yağcı
10-07-2008, 11:57
evet ikiside aynı aşıdır

Yardımlarınız için teşekkürler, Mart ayında şekerpare aşısını yaptırırım inşallah.
Bol çiçekli günler...

Jronur
06-08-2008, 16:26
Affınıza sığınarak bir merakımı gidermek istiyorum... Meyve ağaçlarının nerdeyse hepsi için çekirdekten üretimde aşının şart olduğu aksi halde meyve vermeyeceği söyleniyor benim sorum ise şöyle : Meyve ağaçları doğada çekirdekten çoğalıp nasıl oluyorda meyve veriyorlar kendi kendileirni aşılayabildiklerini hiç sanmıyorum... Acaba biz çekirdekten üretirken bir yerlerde hatamı yapıyoruz?
Şimdiden teşekkürler...

muhammed altan
26-08-2008, 00:22
:)Mine Hanım merhaba;bir sorum olacak; göz aşısı yaparken çıkardığımız kabuk parçasının içinde odunsu parça olmalı mı yoksa odunsu parça çıkarılıp sadece kabuk mu aşı yerine konmalı ! aksi halde tutarmı ?Bilgilendirirseniz sevinirim...

karaaslan50
26-08-2008, 12:37
Sayın DivanE konuya yeni vakıf oldum, makas temin etmiş olabilirsiniz ama etmemişseniz bende aşı makası mevcut, yardımcı olabilirim.

aslan_k
26-08-2008, 13:14
Merhaba,

Arazimde benden önceki sahibinin diktiği Trabzon Hurmaları mevcut(1,5 yaşında). Ancak ben bir çok çeşit yeni fidan dikmek isitiyorum, fakat hepsine yerim olmadığından hurmaların bir kısmını sökeceğim. Sökmek yerine üzerine aşı yaparak ne kadar fidan kurtarabilirsem kurtarayım diye düşünüyorum.

Ancak bu forum konusu içinde Trabzon Hurmasına ne aşılayabileceğim hakkında bir fikir edinemedim. Sert çekirdekli olduğunu mu düşünmeliyim? Yoksa elma armut gibi yumuşak çekirdeklilerden mi aşılamam gerekir. Üstadlardan önerilerini bekliyorum.

Todor
26-08-2008, 14:13
Trabzon hurmasını, yumuşak çekirdekli olarak biliyorum. Bir kaç sene güzel para yapınca, bir çok kişi meyve bahçesini söküp Trabzon hurması, özellikle çikolatalı cinsindan bahçe kurdu. Çünkü Trabzon hurması su istemez, ilaç istemez, verimi yüksektir. Fidancılar, fidan yetiştiremiyordu. Sizinkilerde o furyada dikilmiş olsa gerek.

aslan_k
26-08-2008, 16:21
Sevgili Todor,
Aldığım kişi (Devlet Memuru) bana "memur işidir fazla bakım istemez üzmeden ürün verir " demişti ama ben "malını satmak istiyor ondan bu kadar övüyor" demiştim kendi kendime. Demek doğruymuş, köydeki bir amca da "unutsan bile bişey olmaz" dedi.

Aslında doğruluk payı da var, ben bu sene fidanları tanker getirtipte sulayamadım, tankerlerin köküne kıran girmiş herhalde kaç koldan aradım bulamadım, buna rağmen hepsi yaşıyor halen.Ancak çiçek dönemimden sonra bana söylenenleri dinleyip küçük meyvaları 8-10 ağaç hariç koparıp attım onlarda da 3-5'er tane meyva vardı. Geçen hafta gittiğimde çoğunun döküldüğünü gördüm, sanırım susuzluktan olsa gerek:(

Lafı uzattım biraz ,sonuç olarak bu fidanları sökmeyip yumuşak çekirdekli ağaçlardan aşı yapabilirim sanırım.Fidanlar küçük olduğu için göz aşısı daha mı uygun olur sizce?

karaaslan50
28-08-2008, 00:27
Sayın aslan k herkesin bizim buralarda yetişmez demesine rağmen hobi olarak bir tane hurma ağacı yetiştirmeye çalışıyorum.Mart 2007 de aşıladım şuan gayet iyi gidiyor ve benim izlenimim de seninle aynı kanaatdeyim. Özellikle hurmanın muşmalayla aynı özellikleri taşıdığı kanatindeyim. Aşı olarak fidanlar küçük olduğu için çelik aşıda yapabilirsin.

aslan_k
28-08-2008, 09:01
Çelik aşı dediğiniz kalem aşı ile aynı şey mi? Yoksa farklı bir metod mu?

karaaslan50
28-08-2008, 20:08
Evet aynı şey, yalnız ben makasla aşılıyorum. Resimde makasla yapılmış elma aşısı görülüyor.Ayrıca fotoğraf albümümde farklıağaçlardan da görüntüler mevcut.

aslan_k
29-08-2008, 08:48
Sn. Karaaslan50
Makasla yaptığınız aşıyı adım adım fotograflama imkanınız var ise burada yayınlarsanız hepimiz faydalanmış oluruz.

karaaslan50
01-09-2008, 23:39
Sayın Aslan k aşının yapılışıyla ilgili fotoğrafları hazırladım, umarım yardımcı olur.

karaaslan50
01-09-2008, 23:58
Sayın Aslan k daha önce böyle bir aşı görmüşmüydün? selamlar.

Selahattin Yılmaz
02-09-2008, 09:15
Erik, şeftali gibi sert çekirdeklilerde bu makineli aşıyı denediniz mi acaba? Ayrıca yaptığınız aşılarda tutma oranları nasıl? Mesela cevizde, elmada, dutta, erikte ...

Adalet Yağcı
02-09-2008, 09:49
Merhaba sayın Karaaslan50;
Yaptığınız çalışmayı ve sunumunuzu çok beğendim, adım adım ve çok net bir şekilde anlatmışsınız, ancak her işte olduğu gibi bu işinde püf noktası vardır tahmin ediyorum,
bunlarıda ayrıntılarıyla bizimle paylaşırsanız bir çok üye arkadaşımız mutlu olacaktır tabi ben de.

Benim yedi yıllık bir ağacım var, Elma diye sattılar ama Muşmula çıktı, bahçem küçük olduğu için ayrıca Elmaya yer kalmadı, acaba Muşmulaya Elma aşılasam olurmu **** Muşmulaya neler aşılayabilirim Elmadan başka.

Belki birkaç dalına Elma birkaç dalınada Hurma olabilir diye düşünüyorum, yine birkaç dalındada Muşmula kalsın.

Çokmu fazla şey istiyorum acaba, önerilerinizi bekliyorum, sizden **** bu işi iyi bilenlerden, Martta kalem aşısı yaptırmak istiyorum.

Teşekkürler...

cemal.S
02-09-2008, 16:53
Affınıza sığınarak bir merakımı gidermek istiyorum... Meyve ağaçlarının nerdeyse hepsi için çekirdekten üretimde aşının şart olduğu aksi halde meyve vermeyeceği söyleniyor benim sorum ise şöyle : Meyve ağaçları doğada çekirdekten çoğalıp nasıl oluyorda meyve veriyorlar kendi kendileirni aşılayabildiklerini hiç sanmıyorum... Acaba biz çekirdekten üretirken bir yerlerde hatamı yapıyoruz?
Şimdiden teşekkürler...

Merhabalar Onur bey!

Dilimizin döndüğünce parmaklarınızın gücünün yettiğince merakınızı gidermeye çalışayım. Yukarıdaki mesajınızda belirtiğiniz meyve agaçlarının çekirdekten üretiminde meyve vermeyeceği fikri çok yanlış. Düşünsenize bundan bin yıl önce aşımı vardı. Her çekirdek mutlaka meyve verir fakat istenen verimde ve kalitede olmazlar. Birazda değişime uğrayarak melezlenirler. Umarım doğru ifade etmişimdir. Konunun uzmanı değilim. Yani tam anacın meyveleri gibi olmaz verdiği meyveler. Ortada bir hata falan olduğunu sakın düşünmeyin. Siz normal olanı yapıyorsunuz. Daha kaliteli veya çeşitli ürün isterseniz genetiğine uygun aşı yapmak bu işin her zaman temeli.

Umarım faydalı olmuşumdur.

Sevgiyle kal.

karaaslan50
02-09-2008, 21:52
Sayın Adalet hanım tam sizin düşündüğünüz anlamda benim bir ayva ağacım var çok belirgin değil ama yinede fotoğrafladım,görmenizi istiyorum. Bu ayva ağacına 2 farklı ayva 2 farklı armut ve birde muşmula aşıladım. Ayrıca sorduğunuz püf noktası yok diyebilirim ama anaç ve aşılık kalemin mümkün olduğunca aynı kalınlıkta olması ve bir de bantın sıkı bir şekilde sarılması önemli.

karaaslan50
02-09-2008, 22:20
Selahattin bey fotoğraf olarak belki biraz fazla olacak ama öğrenmek istediğiniz ağaçlara örnek olabilmesi için gönderiyorum. Fotoğrafları sırasıyla yazıyorum. Kiraz ağacına aşılanmış vişne ve kiraz, erik ağacına aşılanmış kiraz, dut aşısı

karaaslan50
02-09-2008, 22:37
Ayva ağacına aşılanmış muşmula ve ona da armut, daha önce erik ve nonpariel badem aşıladığım badem ağacıma en son nektari aşıladım. Kaysı ağacına yapılmış erik ve kaysı aşıları.

karaaslan50
02-09-2008, 22:48
Kiraz, erik, ceviz ve üzüm aşıları

karaaslan50
02-09-2008, 23:15
Selahattin bey aşının tutma oranı % 90'ın üzerinde ve ayrıca sağladığı avantajlar, aşı ağaç uykudayken yapıldığı için baharda direkt olarak aşıdan sürgün veriyor ve böylelikle göz ve boru aşı tabir edilen aşıların yapılma zamanına kadar fevkalade sürgünler veriyor. Böylelikle ağaç adeta aşılanmış değil de budanmış gibi güçlü sürgünler veriyor. Fotoğraftaki bodur elmalar 2006 baharında aşılandı ve bir yıllık gelişimle 2007 baharında satışa sunuldu, dikkat ederseniz gelişimin doğruluğunu görebilirsiniz. ( çok önemli bir ayrıntı bu aşı karasal iklimin yaşandığı kışın uzun ve çok soğuk geçtiği Nevşehir de yapıldı ) Bir diğer avantajı da aşıladığınız kalemde meyve gözü varsa aynı yıl ürün alabilmektesiniz. Bunun örnekleride daha önceki fotoğraflarda mevcut. En önemlisi ise makas tutup bant sarabilen her insanın bu makasla aşı yapabilmesidir. Selamlar

aslan_k
03-09-2008, 10:23
Sayın Karaaslan50,

Verdiğiniz bilgiler ve görseller çok etkileyici teşekkürler.Daha önce böyle bir aşı görmedim, çok fazla tecrübem de yok zaten ama gerçekten etkileyici.
Bu makas nasıl bir alet? adı nedir? en fazla kesebildiği kalınlık nedir? hangi tür ağaçlarda kullanılabilir? nerede bulunur bu alet? Bakımı nasıl yapılır? Final sorusu fiyatı nedir?;)

karaaslan50
03-09-2008, 11:49
Sayın Aslan makas avartarda görünüyor, fotoğrafını gönderiyorum. 2 cm. çap kalınlığa kadar kesebilir. Her ağaçta kullanılabilir. Selamlar.

aslan_k
03-09-2008, 14:23
Sadece orada kullanılabildiği için mi, yoksa siz orada üretiğiniz için mi orada bulabiliyoruz.Gerçi Üzerindeki yazılar imgilizce ama.Fiyatı hakkında da bilgi verebilirseniz.Tam analamıyla tanımış oluruz. ;)

berduray
03-09-2008, 17:54
Ben de şunu merak ettim mesela dut ağacına asma aşılanmıştı, şu halde iki meyve de ayrı ayrı meyve veriyormu yoksa dut artık sadece asma için besleyici kök olarak mı hayatına devam ediyor.

Bahçemde çekirdekten yetişen 3 yaşında bir dut fidanım var, bende yıllardır asma üretmeye çalışıyorum.

Ben bu matkap aşısını denesem ...

*zamanı, mesela hemen yarın olur mu?

*fidanım yeterli büyüklükte mi?

*aynı anda bir daldan dut, diğer daldan üzüm yeme şansım var mı?

Adalet Yağcı
03-09-2008, 20:24
Sayın Karaaslan;
Ben şimdi muşmula ağacıma elma ve diğer adı cennet meyvesi olan hurma aşılayabilirmiyim, yani bu üç meyve birbiriyle uyumlu olurmu, yapı ve çekirdek açısından.

Bunu sadece hobi olarak değil, gerçektende ürün alabilmek için yapmak istiyorum, ayrıca birde ayva ağacım var ve ihtiyacımdan çok ayva veriyor, onada elma aşısı yapabilirmiyim.

Teşekkürler...

karaaslan50
03-09-2008, 22:05
Sayın Adalet hanım ben ziraatçı değilim ama tecrübelerime göre düşündüğünüz şekilde aşı yapmanızda sorun yok. İyi akşamlar.

Adalet Yağcı
03-09-2008, 22:15
Teşekkürler Sayın Karaaslan50.

Selahattin Yılmaz
03-09-2008, 22:48
Sevgili Adalet yağcı, muşmulaya elma-armut aşılayabilirsiniz, göz aşısı için eylül son ay, kalem aşısını ise şubat mart aylarında yaptırmalısınız.

Bu aşı makinesinin en büyük ve belkide tek dezavantajı aşı yapılacak anaç ile aşı yapılacak kalemin aynı kalınlıkta olması gerektiğidir. Kesilen yüzeyin bir kenarıda birlşetirilip doku çakışması sağlansa da aşı tutma şansı artar ancak aşı tutma yüzdesi için kalemle anaç aynı kalınlıkta olma zorunluluğu her zaman var.

Adalet Yağcı
04-09-2008, 06:25
Çok teşekkürler ediyorum Sayın Selahattin Yılmaz.
Ağaçlarım bir hayli büyükler(7 yaşında)sanırım Mart ayını bekleyip kalem aşısı yaptırmak daha doğru olacak.

Ayvaya elma aşısı için fikir belirtmemişsiniz, çekirdek yapıları aynı olduğu için sorun olmaz sanıyorum, yanılıyormuyum?

Sağlık ve esenlikle...

berduray
04-09-2008, 09:14
Benim sorumun cevabını verebilecek, tecrübede ve bilgide kimse yok mu?Var ise bilgisini paylaşabilir mi acaba?

Rüyalarıma girdi yahu, sabaha dek elimde matkap dut, limon aşıladım durdum.

Sorularım 216 nolu mesajda...

Orcan Bey uğramıyor sanırım buralara, belki bir yerlerde aşı yapıyordur.

Selahattin Yılmaz
04-09-2008, 11:39
Sevgili adalet yağcı ayvaya elma aşılanır evet.

Sevgili berduray matkap olayını hemen deneyin neyi bekliyorsunuz ki. Bu daha önce konuşuldu çok fazla tecrübesi olan yok o konuda. Aynı türlerde zaten matkap aşısıda randıman veriyor farklı türlerde ise deeyipte sonuç söyleyebilen kimseler yok şu ana kadar.

berduray
05-09-2008, 23:42
Sevgili adalet yağcı ayvaya elma aşılanır evet.

Sevgili berduray matkap olayını hemen deneyin neyi bekliyorsunuz ki. Bu daha önce konuşuldu çok fazla tecrübesi olan yok o konuda. Aynı türlerde zaten matkap aşısıda randıman veriyor farklı türlerde ise deeyipte sonuç söyleyebilen kimseler yok şu ana kadar.

Yapmaya yapacağım da fidanım bu olayı kaldırabilecek büyüklükte mi? onu tespit etmeye çalışıyorum, yoksa matkap, pense, çekiç benim en sevdiğim aletlerdir...

Bir de aşı macunum yok...Baktım içyağı filan... nerden bulmalı?

Kızların playdooh oyun hamurlarından biraz tırtıklasam olur mu acaba?

Selahattin Yılmaz
06-09-2008, 14:19
Mum damlatın yeterli, amaç hava almasın enfeksiyon yapmasın...

kellecioğlu
07-09-2008, 00:31
dostlar selam sizlere. Foruma yeni katıldım.Amatörde olsa doğa ve tarımsal hobilerim nedeni ile birtakım sorularıma yanıt nezaketi gösterecek dostlara şimdiden teşekkür ediyorum. Pittos porrum bilindiği gibi peysaj sanatının en sorunsuz herdaim yeşil ve albenisi olan bir bitki. Bunun yetiştiriciliğinde çelikleme en çok kullanılan yöntem Ama ,sorum ??
çelik alma zamanı, bitkideki yeri ,büyüklüğü köklenme süresi nedir.
Şimdiden teşekkürler

kellecioğlu
07-09-2008, 01:06
Arkadaşım,
aşılar ile ilgili paylaşımın (bilhassa resimler )harika. Emek vermişsin,eline sağlık. Kendi adıma sana teşekkür ediyorum

sartbey
04-10-2008, 18:59
Arkadaşlar merhaba.Ben bahçemdeki çitlenbik ağacına antep fıstığı aşılamak istiyorum.fakat onunda erkeği-dişisi oluyormuş.Ben bunları nasıl ayırt edeceğim?

kovboy20
06-10-2008, 20:11
arkadaşlar bilgilerinizden ve resimlerinizden faydalanıyorum. Şimdiden teşekkür ederim. benim çeşitli ağaçlarım var fakat meyveleri hoşuma gitmiyor. cinsini değiştirmek istiyorum. Bazı aşı makinaları gördüm ama nasıl çalışır açıklama yok. <<resimleri bazılarının küçük olduğundan makinayı iyi göremedim. dilcikli ingiliz aşı makinası gördüm ama adres ve özelliği olmadığı sipariş veremiyorum. Aşı makinası RICCIO var. bu makina hakkında bilgisi olan varsa yazarsa memnun olurum. resmini görebilirsiniz
http://www.aliozcivan.com/images/urunler/074.html

Selahattin Yılmaz
06-10-2008, 21:30
Verdiğiniz linkteki aşı makinelerinin bir tanesi yama aşısı veya kabuk aşısı yapıyor, diğeri ise omega aşısı yapıyor. Her iki aşı makineside kalem aşısı yapıyor ve şubat-mart-nisan aylarında yapılması gereken aşılardır bunlar. Sonuçta kalem aşısı yapacaksanız en fazla yüzey alanını keserek birleşime olanak veren aşı makinesini kullanınınız. Bunun dışında kalem aşısı olduktan sonra ve el alışkanlığı edindikten sonra tutturamayacağınız aşı yok gibi bir şey. Buradaki aşı makinelerinin çoğu artık özelleşmiştir. Mesela omega aşı makinesnin asma fidanı üretiminde kullanılıyor olması gibi.

orcanöbekçi
10-10-2008, 16:56
Sayın berduray,
Turizm sezonunun yoğunluğu ve ilgi alanımın bir başka konuya kaymasından dolayı foruma
uzun zamandır katılamadım.Ben sorunuzun yanıtını vermeye çalışayım.
182 nolu mesaja bakarsanız,orada genç ayva ağacıma yaptığım matkap elma aşısı
fevkalade güzel tuttu.Yani yapılabilir.Ancak Şu bir gerçek ki aşı bir oyun değilmiş.Ayni
ağaçta birkaç meyva çeşidini bir arada görmek için yaptığım aşılar ağaçlarımı çok yordu.
Aşınızın cinsi ne olursa olsun garantili aşı istiyorsanız mutlaka zamanında yapmanız lazım.
Mart ayını bekleyin derim.
Yeni ilgi alanlarım ise; Saadece adlarını yazayım,Fuelless engine,fuelless heater,
perpetual magnet motors,electrostatic motors,Free electricity from thin air.Bunlardan dolayı meyva ve aşı işine biraz ara verdim.Saygılar sunarım.

syıldıran
15-11-2008, 19:21
Sn. Arkadaşlar ,
Eskiden beri bildiğimiz kadarıyla (Yanılıyor olabilirim) , portakal ve zeytinde göz aşısı yapılır. Portakal ve zeytinde kalem aşısı yapan veya deneyen varsa bilgilerini paylaşabilir mi ? Asıl öğrenmek istediğim V şeklinde kalem aşısı yapan aşı makinaları ile portakal ve zeytinde aşı yapılabilir mi ? Saygı ve selamlar . .

A.Şahin
18-11-2008, 22:35
Sayın aliyüksel10 ; sizin gibi aynı şekilde gecen sene benimde çimlendirdiğim 300 kadar mezarlık servisi var.Bunlara bende altuni servi ve arizona servisi aşılamaktı niyetim bi kısmına denedin ama başarılı olamadım.Kalem alımı, doğru zman ve doğru metodu bende arıyorum bu sene tekrar deneyeceğim. Zira fidanlarım bir metreyi geçtiler. Yanaştırma aşı kullanılıyor zannedersem. Siz denediniz mi?

Harun Parlak
18-11-2008, 23:30
AŞILAMADA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR.

Aşı kalemi ve Anacın bir biri ile uyuşması için seçilen metaryaller en az tür düzeyinde olmalıdıe.

Familya bağımlılığı en son sınır teşkil eder.
Anaç fidanlar yüksek kalitede olmalı ve tohumdan üetilmiş genç fidanlar tercih edilmelidir.

Kalemler sağlıklı fertlerden alınmalıdır.
Dimi yeşil ve iğne yapraklı türlerde kalemler alınıp doğrudan doğruya kullanılmadan önce kesilmelri gerekir ve bunların taze olmaları şartdır.

Kalemler buzlu polietilen torbalarda taşınıp aşılanmadan soğuk hava deposunda bir süre saklanabilir.
Bütün aşı kalemleri sıfırın üzerinde olduğu zamanlarda alınmaldır.
Yaprağını döken türlerde yaprak dökümünden sonra Aralık Şubat aylarında alınmalı ve kullananakadar soğuk hava deposunda bir süre saklanabilir.

(not burdaki amaç anac lar uyananakadar kalemlerin ise uykuda bekletilmesidir.)

Pirensip olarak kalemler ışıkda büyümüş normal ve kuvvetli gelişen sürgünlerden alınmalıdır. Su sugünlerinden kalem alınmaz. Kalem almak için aynı yılın sürgünleri ve çoğunlukla bir yaşındaki sürgünlerden kullanılmalıdır.
Bazı yapraklı türlürde açık alanda başarı sağlamak için kalemin vejetasyon noktsdındaki yüzükle birlikte iki yaşındaki odundan mutlaka alınması gereklidir.
Ağcın üst dallarından alınan aşı kalemlerinden üretilen fidanlar bol çiçek verir.
Ağcın üst dallarından alınan erkek alt dallarından alınan kalemler dişi bireyler oluşturur.
Anaçlar ile kalem alınan meteryaller mümkün olduğunca muhit şartları bir biri ile uyum sağlamalıdır.

sporcu123
21-11-2008, 15:37
Yıllar önce oturduğum evin karşısındaki evin bahçesinde çok güzel bir papaz eriği vardı. Ev sahibide benim o meyveyi çok sevdiğimi bildiği için onun çekirdeğinden bana iki adet fidan yetiştirip hediye etti . Onları yazlık bahçeme dikip çocuk gibi baktım ve büyüttüm. ancak verdikleri meyveler ile ana eriğn meyveleri arasında hiç bir ilgi ve alaka yok . Resmen yaban eriği veriyorlar. Ağaçlar çok büyüdü. Her yıl buduyorum. Geçen yık kalem aşisi yapmaya çaliştım önce tuttu sonra kurudu. Yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılarımla
İbrahim SAĞIROĞLU

sporcu123
21-11-2008, 15:41
Siz benim askeri okuldan tanıdığım Orcan ÖBEKÇİ misiniz yoksa isim benzerliğimi?
Saygılarımla
İbrahim SAĞIROĞLU

Harun Parlak
21-11-2008, 15:56
Yıllar önce oturduğum evin karşısındaki evin bahçesinde çok güzel bir papaz eriği vardı. Ev sahibide benim o meyveyi çok sevdiğimi bildiği için onun çekirdeğinden bana iki adet fidan yetiştirip hediye etti . Onları yazlık bahçeme dikip çocuk gibi baktım ve büyüttüm. ancak verdikleri meyveler ile ana eriğn meyveleri arasında hiç bir ilgi ve alaka yok . Resmen yaban eriği veriyorlar. Ağaçlar çok büyüdü. Her yıl buduyorum. Geçen yık kalem aşisi yapmaya çaliştım önce tuttu sonra kurudu. Yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılarımla
İbrahim SAĞIROĞLU
Ağcınızı budadıktan sonra yeni yetişen sürgünlere aşınızı yapabilirsiniz. Eğer şu anda yeni sürgünleriniz yoksa ağcınızı budayın ilk yıl çıkan sürgünlerden bir kaçtane ayırıp gerisini tekrar budayın.
Ayırdığınız büyütmekde olduğunuz sürgünlere bir kaç çeşit **** tek çeşit sevdiğiniz türlerden kale alarak aşılayınız.
Aşılar tam anlamıyla kuvvetlene kadar. Ağcın başka yerlerinden billagsa aşı yapılan yerin altlarından çıkan bütün sürgünleri koparın. Çünkü onlar aşı kalemine giden enerjiyi çalıyorlar. Böyle oluncada aşı kaleminize yeterli enerji gitmiyor ve kuruyor.

Lonicera
26-11-2008, 18:56
Kısmet olursa seneye bahar mevsimine girmeden önce kayısı ve zeytine aşılama yapmayı istiyorum.Bir firmadan cins kayısı ve zeytin fidanı getirttim.Henüz 2 yaşındalarmış.Bahçemde mevcut kayısı ve zeytin ağaçlarım var.Kalem aşısı yapmayı düşünüyorum bunlara.Şimdi konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım talep ediyorum.Gelen fidanlar çıplak köklü.Bunları henüz dikmedim, ıslak beze sarıp bekletiyorum.Diktikten sonra tepe kesimi yapmam gerekiyormuş, fidanları aldığım yerden bu şekilde bilgi geldi.Ben de kalem aşısı yapacağım zaten.Tepe kesiminden çıkan parçaları şubat ayına kadar buzdolabında tazeliğini kaybetmeden korumam mümkün mü?Yoksa fidanı dikip tepe kesimini ocak ayında yaparak, yine kestiğim parçaları aşı kalemi olarak kullanabilirmiyim?Tepe kesimi yaptığımda, fidanların sadece başparmak kalınlığında gövdesi kalıyor.Yan dallar budama ile gidiyor.Ne yapmamı önerirsiniz?

Lonicera
27-11-2008, 12:33
Konu hakkında bilgisi olan yok galiba.Ya da bilgisi olanlar mesajı okumadılar.Yapacak bir şey yok artık, daha fazla bekletemem fidanları.Hemen gidip dikeyim bari.:(

orcanöbekçi
03-12-2008, 02:03
Sayın Lonicera,
Ben profesyonel değilim ama size cevap vermek istedim.Öncelikle fidanlarınızı yerlerine
dikmenizi tavsiye ederim.Dikerken tepe kesimi yapılıyor ama fidan daha uyanmadığı için
tepe kesimini bir ay sonra yapın.Kestiğiniz dalları hiç oynamadan yani aşı için hazırlamadan öylece toprağa gömün.Toprağa nasıl gömeceksiniz diye aklınıza gelebilir,önce dalların sığacağı kadar genişlikte bir yeri iki karış kadar kazın.Sonra dalları yere yani çukura yatay olarak koyun (yatırın).Sonra da üzerini toprakla örtün.Saadece
rutubetli kalmasına özen gösterin ,yani arada bir sulayın **** toprak ıslaksa birşeye
gerek yok.Şubat ayının başında da ilk onbeş gün içinde çıkarıp aşı kalemlerinizi hazırlar hemen kurutmadan aşınızı yaparsınız.Bir ağaca en fazla iki aşı.Fazlasını kaldırmıyor genç
ağaçlar.Saygılar bol aşılı günler.

nariçi
03-12-2008, 07:55
Yarma (kalem Mi oluyor) aşı yaparken ortadan yarılan anaca aşı kalemleri koyulup bağlarken genelde kalemleri ileri doğru kayıp çıkıyor. Bu durum nasıl önlenir? fazla sıkılmasın denebilir ama bu defada temas iyi olmaz diye çekiniyorum.

Selahattin Yılmaz
03-12-2008, 08:33
İleri doğru çıkmaz, eğer kalemin yan yüzeyini düz keserseniz sorun olmaz. Aşıda esas dokuların çakışmasıdır yani yarıkta boşluk oluşması önemli değildir. Çıta gibi yan kenarları eşit kalınlıkta olsun ve hatta üst tepeden saki bir civata yerine oturuyomuş gibi yatak yapabilirsiniz.

54686

nariçi
03-12-2008, 09:25
Acaba ben su yürüdükten sonra taptığım için veya çok sıktığım için mi kalemler kayıp çıkıyor. Sayın Yılmaz. Özellikle üzüm asmalarının kök boğazında yapınca oluyor.

Harun Parlak
03-12-2008, 09:31
Geniş yapraklı bitkilerde aşılama yaparken mutlaka ikinci yaş odunsu kısımdan bir miktar alınmalı.
Üzümde yarma aşı yerine yandan bindirmeli **** semerli aşılar. Daha iyi sonuç verir.

sabri zeki
03-12-2008, 22:18
sevgili nariçi ,iyi akşamlar. üzüm deyince ilgimi çekti neçeşit üzüm yetiştiriyorsunuz,bende üzümle amatörce uğraşıyorum her yıl çeşit olsun diye yeni aşılar yaıyorum bayada tutuyoragaçlara su yürüyünce mutlaka su yurüyünce aşı yarma aşı tutma yüzde yüz üzerini toprakla öbek yapılıyorhoşça kal..

orcanöbekçi
05-12-2008, 00:51
Sayın sabri zeki,
Yukarda garanti dediğiniz aşınızı neden çizim yaparak,**** yapılışını fotoğraflıyarak buradan
hepimize bir sunum yapmıyorsunuz? Aşınızı yerden ne kadar yüksekte yapıyorsunuz,gövdeyi
mi kesip aşı yapıyorsunuz,yoksa yukardaki dallardan birini gözünüze kestirip ona mı aşı
yapıyorsunuz.Yani klasik yarma aşımı yoksa değişik bir şeyler mi uyguluyorsunuz? Bir de
''üzerini toprakla öbek yapılıyor'' u açıklıyabilirseniz sevinirim.Cevabınızı bekliyorum.
hoşçakalın saygı ve sevgilerimle..

Harun Parlak
05-12-2008, 09:32
Aradığınız aşı yöntemleri bu linkde görebilirsiniz. http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?p=326308#post326308

sabri zeki
05-12-2008, 20:04
sayın orcanöbekci selamlar, kısaca anlatayım ağaçlara su ürüdüğü zaman aşı yapacağınız ağacı toprak seviyesininbeş ila on santim üstünden kesiyorsunuzdüz olmasına dikkat edin aşı çubuğuda biryıllık olanyeşil olmayan dallardan üzerinde en az iki göz olan çubukları on santim boyunda kesiyoruz aşı yapılacak yeri bıçakla yarıyoru bir tarafında kabuk kesilmeyecek sonra kabukları aşı çubuğu da iki tarafı yontuluyor yalnız yonttuğunuz çubuğun ğvdeye yerleştirin ve sbezle sarın. burada önemli nokta şu aşı yapıldı hava almaması için soğuktan sıcaktan etkilenmemesi için toprakla üzertini kapatıyoruzaşının üst noktasına kadar , öbek şeklinde .resim yüklemeyi ben becermiyorum öğrenirsem her yeri resim doldurucam söz valla...

berduray
05-12-2008, 20:19
Gelişmiş mod'a dön'ü tıklayın,aşağıda ek seçenekler var, orada fotoğraf yükle bölümü var. Orayı da tıklayınca bilgisayarınızdaki fotolardan seçip yükle diyorsunuz (en fazla 5) ,Pencereyi kapat yapıp, gönderiyorsunuz biz de fotoğrafları görüyoruz.

Ben kısaca anlatmaya çalıştım, daha detay isterseniz, forum yardımı başlığı altında okuyabilirsiniz.

sabri zeki
05-12-2008, 20:46
teşekkürler berduray başardım

semmasi
06-12-2008, 02:17
ben yeni bir üyeyim gerçektende çok öğretici bir konu açmışsın teşekkürler.çok ilgimi çekti.

semmasi
06-12-2008, 02:21
1 ve 2 yıllık aşılanmamış ceviz çöğürlerim var bu konuda yardım edebilirmisiniz(aşı hususunda).acemiyim de biraz.:)

berduray
06-12-2008, 21:34
teşekkürler berduray başardım

Rica ederim, ben de herkesin bayramını kutlarım.

karaaslan50
06-12-2008, 22:17
Sayın Semmasi, 7. sayfaya bakarsan oradaki aşılama yöntemleri sanırım sana yardımcı olur.

syıldıran
12-12-2008, 19:45
Sn. Tekin ve Sn. karaaslan50 ,
Size ve katkıda bulunan diğer arkadaşlara güzel bilgiler için teşekkürler. Zeytin ve portakal anaçlarına göz aşısı yapıyorum. Zeytinde başarı oranım %80 olduğu halde turunç anaçlarına yaptığım portakal göz aşılarında başarı oranım maalesef :( %10-15 gibi çok düşük. Nerede hata yaptığımı bulamıyorum. Eskiden kalma bilgilerimize göre portakalda göz aşısı yapılır diye biliyorum. Merak ettiğim :confused: konu ; Turunç anacı üzerine kalem aşısı yapılabilir mi ? Ve bu aşı işlemini Sn. karaaslan50 nin imalatı olan blaclion (Neden türkçe anlamı olan kara arslan değil , üzülerek soruyorum bu yabancı hayranlığı neden) V aşı makinası ile yapabilirmiyim. Selamlar . .