PDA

View Full Version : Aşılama

Sayfalar : 1 2 [3] 4 5

orcanöbekçi
21-03-2010, 00:25
Sayın Hhatice,
Öncelikle teşekkür ederim.Şimdi şunu belirtmem gerekirki,ben bazı ağaçlarımda birkaç meyvayı birarada görmek için aşı yaptım.Aşı bahsinde ,çekirdeklerine göre aşı yapıldığı yazıyor.Yani şeftali,erik, kiraz,kayısı,kendi aralarında,elma,armut ,ayva yabani armut
(ahlat)a armut gibi kendi aralarında ve dut,inci,üzümgibi kendi aralarında aşı yapılıyor.
Aşı bahsini baştan bir okusanız doyamazsınız.Yukardaki ağaçlarınıza bir ağaçta birkaç
meyva olacak şekilde aşı yapabilirsiniz.Kolay gelsin.

orcanöbekçi
21-03-2010, 00:32
Sayın syıldıran,
İlginize teşekkür ederim.Eşim limon ve portakala dokunma dediğinden bu ağaçlarıma aşı denemedim.Saadece limon ağacımın bahçenin ortasına uzayan dalını kesmeye kıyamadı
ğımdan,havada köklendirip saksıya aldım iki senedir saksıda.Tabii üç ay gibi bir zaman aldı (köklenmesi) ama şimdi gayet sağlıklı.Kolay gelsin.

rehisbay17
27-03-2010, 20:53
sevgili arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar.
şu an içinde bulunduğumuz dönemde yani mart sonu nisan ayı başında meyve ağaçlarına (erik,şeftali,badem,armut,incir,ayva,kayısı,kiraz gibi) aşı yapılırmı? aşı yapılırsa hangi tür aşı olmalıdır? bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum. şimdiden teşekkürler.

Samsunlu55
27-03-2010, 21:25
sevgili arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar.
şu an içinde bulunduğumuz dönemde yani mart sonu nisan ayı başında meyve ağaçlarına (erik,şeftali,badem,armut,incir,ayva,kayısı,kiraz gibi) aşı yapılırmı? aşı yapılırsa hangi tür aşı olmalıdır? bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum. şimdiden teşekkürler.

Bugün erik kök sürgünlerine(can eriği aşısı) ve yabani incirlere(patlıcan inciri aşısı) dilcikli aşı yaptım, çoğunun tutacağını düşünüyorum. Sırada bu yönteme aşılamayı düşündüğüm kiraz çöğürü (0900 ziraat aşısı), vişne çöğürü(vişneye kiraz aşısı), armut kök sürgünleri(deveci aşısı) var. Yaz başlarında ise T göz aşısını uyguluyorum.

hatayuk
27-03-2010, 22:08
arkadaslar;

bahcemde yabani yenidunya agacim var ve bu agaci baska bir meyve cesidiyle asilamak istiyorum.
yabani yenidunya agacini, yine yenidunya meyvesiyle asiliyamiyorum cunku bulundugum ulke rutubetli, nemli ve soguk.

yenidunya meyvesi sicak ulke meyvesiymis, ben bu yenidunya agacina baska bir meyve asiliyamasam agaci kesmek durumunda kalacagim. bu agaci kesmek taraftari degilim bu agaclar kolay yetismiyor anliyacaginiz care ariyorum.

lutfen bilgisi olan bana yardimci olsun.

saygilar

Samsunlu55
27-03-2010, 22:40
Sn. hatayuk, öncelikle hoşgeldiniz. Yenidünyaya başka bir meyve ağacının aşılanabileceğini düşünmüyorum fakat yenidünya gülgiller familyasında bulunduğundan bir araştırın derim.

E.TEKİN
28-03-2010, 08:41
Yenidünya'ya 99 da Muşmula(Döngel-Beşbıyık) aşıladım tuttu geçen senede armut aşıladım tutmuştu

hatayuk
28-03-2010, 20:47
Sn. hatayuk, öncelikle hoşgeldiniz. Yenidünyaya başka bir meyve ağacının aşılanabileceğini düşünmüyorum fakat yenidünya gülgiller familyasında bulunduğundan bir araştırın derim.

verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim.

hatayuk
28-03-2010, 20:51
Yenidünya'ya 99 da Muşmula(Döngel-Beşbıyık) aşıladım tuttu geçen senede armut aşıladım tutmuştu

o zaman bu sene bende armut asiliyabilirim armut bu ulkede olabiliyor.

verdiginiz bilgilerden dolayi cok tesekur ederim.

birgaripyolcu
28-03-2010, 21:38
Arkadaşlar aşı konusunda deneyime sahip olduğumu sanıyorum en azından
Aşı ne zaman yapılır : Aşılar ilkbahar öncesi ağaçlara sü yürümesi esnasında(ki bu aşılar aynı yıl açar),bir de Sonbaharda yapraklar sararıp dökülmeden evvel(bunlar takip eden yıl açar)

Aşıyı ağacın neresine yapacağım:Aşı ağacın en az darbeye maruz kaldığı yönde ve rüzgarın tersi yönünde yapmalıyız

Aşı zamanının geldiğini nasıl anlayacağız:Kabuğu kaldırdığınız da(göz aşısın da) rahatça kalkıyorsa,sulu olarak bıçakla beraber geliyorsa aşı zamanıdır demektir.Parçalanıyorsa,sıyrılamıyorsa zamanı deyil biraz daha bekleyin demektir.

Göz aşısını nasıl yapacağım: aşı ise göz alırken kesinlikle yaprağın sapı ile beraber alınız.Yaklaşık bir ay kadar süre süre sonra aşının yaprak sapına dokunduğunuzda sap oynuyor ve düşecek gibi ise bilinizki aşınız tuttu.Çok keskin bir bıçak ile aşının 2 cm üzerinden dalı kesiniz.Eğer yaprak sapı güz ile beraber oynuyorsa,kımıldıyorsa,büzüşmüş ve ufalmışsa tutmadı demektir.Genellikle gözaşısını aynı dal üzerinde 2-3 sefer yapmanın sakıncası yok.Hepsi tutarsa kötü olanlarını kırınız.Onlardan biri muhakkak tutacaktır.Aşı yapacağınız ağaçların anaç ve göz ağaçları yakın akraba olmalı,tohum yapılarının benzer olması randımanı çok yükseltir.Mesela kaysı-erik-badem,vişne-kiraz gibi.Aşı yapacağınız ağacın yabani olması yüksek tutma şansı demektir.Aşılı ağaca tekrar aşı yapılmaz.Selamlarımla.

yesill
29-03-2010, 12:55
Kalem aşısı yaparken aklıma geldi acaba kiviyi dut,üzüm gibi meyvelere aşlasak göz aşısı t aşısı şeklinde filan olurmu ki?

alibabaa
31-03-2010, 21:33
Şeftali ağacının dibinden çıkan bir sürgüne kalem aşı ile kayısı aşıladım.Aşı kaleminin kabuğu canlı duruyor ama gözlerde bir kabarma yok acaba başarılı olup olmadığımı anlamanın bir yolu varmıdır_?

Samsunlu55
03-04-2010, 00:05
Kalem aşısı yaparken aklıma geldi acaba kiviyi dut,üzüm gibi meyvelere aşlasak göz aşısı t aşısı şeklinde filan olurmu ki?

Duta asla kivi aşısı olmaz. Kivinin familyasını bilmiyorum ama üzüm ile akrabağlıklarının olacağını sanmıyorum.

Benol Hazaroğlu
06-04-2010, 17:50
arkadaşlar yalın kat kamelyama katlı kamelya aşısı nasıl yapabilirim bilen arkadaştan yardım lütfen en basit şekilde

amca bey
15-04-2010, 02:35
matkapla yapılan aşıla teknıklerınde bıraz daha ayrıntılı bılgı veren olursa cok sevinecegım.

Mehmet Ertop
19-04-2010, 13:55
öncelikle tüm üye arkadaşlara selamlarımı gönderiyorum. bu sayfayı açanları ve yönetime de çok teşekkürlerimi iletiyorum.
ben uşakta polis memuru olarak çalışıyorum. manisa da kendime ait evim ve bahçem var. ağaçları ve doğayı çok seviyorum. ağaçlarımı kendim yetiştirerek çoğaltmayı çok seviyorum. bu beni rahatlatıyor.kabuk aşısında % 100 başarı sağlıyorum. bu şekilde bir çok ağaç aşıladım ve başarılı oldum. bu sene ilk defa kalem aşısını denedim. mart ayı içerisinde yaptım. bu hafta aşılarımı kontrol ettiğimde asmaya yaptığım aşılar sürgün vermiş. fakat ceviz ve zeytin ağacına yaptığım aşılar yeşil ama henüz sürgün vermemiş. bunların tutmama ihtimali varmıdır. yoksa ağaçlarda daha mı geç sürgün verirler.
24/04/2010 günü aşılarımı tekrar kontrol ettiğimde aşı kalemlerinin anaca kaynadığını gördüm. ve gözlerin sürgün vermek üzere kabardıklarını gördüm. inşallah tutmuşlardır.

Halil Önen
23-04-2010, 09:57
Karşı komşu (hacı) benim vişneye kiraz aşıla ama 3 yıl sonra kiraz yiyeyim dedi.

Bu yıl neden yemiyorsun dedim.:)

138263

İkisinden biri çiçek açtı.

138264

Bu yıl kiraz verirse umre' yi haketmişim demektir.:)

osamados
26-04-2010, 08:44
Merhaba arkadaşlar ben yeniyim ama çok meraklıyım benim bahçemde vişne ağaçlarım var ve ben her dalında farklı bir meyvesi olsun istiyorum sanırım bu aylarda sadece göz aşısı yapılır ben dün vişne ağacıma nar aşıladım göz aşısı yöntemi ile 2 gün oldu ama aşıladığım göz solgunlaşmış:o acaba tutmadımı **** nasıl anlarız ne kadar zaman da anlaşılır tutup tutmadığı? bir de bana önerileriniz olursa sevinirim vişne ağacımın her dalında farklı bir meyve olsun istiyorum ..:D başarırsam çok güzel bi görüntü olucak eminim..

Mehmet Ertop
26-04-2010, 14:23
Sayın osamados, vişneye nar aşısı olmaz, bunu ancak kendi cinsinden olan meyve aşılayabilirsin (Kiraz, erik, kayısı Vb. gibi)

alibabaa
26-04-2010, 22:36
Şeftaliye aşıladığım kayısı tutmuş :)

Gözler kabardı artık aşıladığım kalemde yapraklar var ama aşı yeri hava almasın diye çok bant sarmıştım bantı ne zaman açmalıyım _?
Fotoğrafını ekliyorum bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirler ise memnun olurum.

Halil Önen
27-04-2010, 00:18
Şeftaliye aşıladığım kayısı tutmuş :)

Gözler kabardı artık aşıladığım kalemde yapraklar var ama aşı yeri hava almasın diye çok bant sarmıştım bantı ne zaman açmalıyım _?
Fotoğrafını ekliyorum bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirler ise memnun olurum.

Sn. alibaba,

belli olmuyor, göz aşısı yaptınız ve bantladınız.

Gözler dışarıda değil mi? Yani dala su yürüdüğünde açıkda kalan göz uyanır ve sürgün verir.

Bant ise belki bir yıl kalır. Eğer göz için tehlike yoksa, yani uyanan göz sağlıklı ise bant aşı tuttuktan bir kaç ay sonra çıkarılabilir.

Gözü tamamen kapatan aşı yazın, temmuz ağustos gibi yapılır. Yani uyuyan göz. O zaman göz tamamen kapatılır ve 21 gün sonra açılır.

Aşılama işleminde bazen yapışkan (koli) bantlar kullanılır. Bu yanlıştır. Zira bantlanan bölge hava almaz. Yapışgan sıvı dokuya zarar verir.

Kabuk altı çoban aşısı yapsanız olmaz mıydı? Tutma yüzdesi yüksek olurdu.

Kolay gelsin

Halil Önen
27-04-2010, 00:42
Merhaba arkadaşlar ben yeniyim ama çok meraklıyım benim bahçemde vişne ağaçlarım var ve ben her dalında farklı bir meyvesi olsun istiyorum sanırım bu aylarda sadece göz aşısı yapılır ben dün vişne ağacıma nar aşıladım göz aşısı yöntemi ile 2 gün oldu ama aşıladığım göz solgunlaşmış:o acaba tutmadımı **** nasıl anlarız ne kadar zaman da anlaşılır tutup tutmadığı? bir de bana önerileriniz olursa sevinirim vişne ağacımın her dalında farklı bir meyve olsun istiyorum ..:D başarırsam çok güzel bi görüntü olucak eminim..

Sn. osamados,

''Vişneye nar aşıladım göz aşısı yöntemiyle 2 gün oldu aşıladığım göz solgunlaşmış'' diyorsunuz.

Bu cümleyi anlıyamıyorum. Yani göz aşısı yapalı 2 gün oldu. Ve 2 gün sonra uyanan göz solgunlaştı, anlıyorum.

Zira aşılanan göz uyanamamış olmalı.

Vişneye nar aşılanır mı? Aşılanır. Nelere aşılamadık ki. Tutar, büyür meyve bile verir. Ama ya aşı uymsuzluğu gösterir, ya ömrü az olur ya da çok az meyve verir. En önemlisi meyve gerçek tadında olmaz. Ama deneme denemedir. O da tecrübedir.

Bence vişnenin bir dalını bırakın _tohumlamada iyi oluyor_ diğer dallarına iki üç çeşit kiraz aşılayın, hem bol olur.

Aşılama işini 'kabuk altı çoban' yaparsanız daha oranlı olur. Hatta bir dala üç aşı yapabilirsiniz.

Kolay gelsin

alibabaa
27-04-2010, 14:42
Sn. alibaba,

belli olmuyor, göz aşısı yaptınız ve bantladınız.

Gözler dışarıda değil mi? Yani dala su yürüdüğünde açıkda kalan göz uyanır ve sürgün verir.

Bant ise belki bir yıl kalır. Eğer göz için tehlike yoksa, yani uyanan göz sağlıklı ise bant aşı tuttuktan bir kaç ay sonra çıkarılabilir.

Gözü tamamen kapatan aşı yazın, temmuz ağustos gibi yapılır. Yani uyuyan göz. O zaman göz tamamen kapatılır ve 21 gün sonra açılır.

Aşılama işleminde bazen yapışkan (koli) bantlar kullanılır. Bu yanlıştır. Zira bantlanan bölge hava almaz. Yapışgan sıvı dokuya zarar verir.

Kabuk altı çoban aşısı yapsanız olmaz mıydı? Tutma yüzdesi yüksek olurdu.

Kolay gelsin

Teşekkürler sn. Halil Önen. Kalem aşı yapmıştım nisan ayında kalemlerin birleştiği yeri çok iyice bantlamıştım şimdi açarsam erken mi olur acaba?

Halil Önen
28-04-2010, 01:18
Teşekkürler sn. Halil Önen. Kalem aşı yapmıştım nisan ayında kalemlerin birleştiği yeri çok iyice bantlamıştım şimdi açarsam erken mi olur acaba?

Erken olur.
Bir yıl kalmalı.
Aşılanan noktada kaynama olacaktır. Bir yıl sonra o bölgeye bağladığınız ip ya da bant bu kaynamaya engel olmaya başlar. O zaman çıkarılır. Eğer tam kaynama yoksa ya da sürgünü taşmıyacaksa tekrar, bu defa bezle bağlama yapılır.

Kalem aşısından sonra tutan sürgünlerin uzun olması istenmez. Örneğin 3 karış büyümüşse yukarıdan bir karışı kesilir.

Kesile yerden sürgünler verecektir. Büyümesi yavaşlayacaktır. O zaman kaynama noktasını besleyecek ve kalınlaşacaktır.

Kalem aşısında sürgün kesilmiş dalın tüm yüzeyini kapatmaya çalışacaktır. Eğer 3 ya da 4 çelikle karşılıklı aşılanmışsa yüzeyi daha hızlı kapatacaktır.

3 ya da 4 çeliğin hepsi uyanırsa hızlı büyüyen sürgün hafif uctan kesilmelidir. Hızlı gelişen diğerine yaşama şansı vermez.

Kabuk altı coban aşısı kolaydır.

Çeliğin bir yanağı kesilerek inceltilir. Yassı mangal şişinin de ucu dövülerek inceltilir. Öbür ucu halka şeklindedir.(tutup yukarı çekmesini kolaylaştırır)

Kesilen dalın kabuk ile odunsu arasına bu şiş, sağa sola hafif hafif onatılarak çeliğe yuva açılır.

Elinizdeki çeliğin yarısından fazlası o noktaya _adeta_ çakılır. Eğer kabuk çatlar ve yarılırsa, o ağacın kabuğundan soyulan başka bir kabuk ile üstü örtülür ve bir ince naylon ile sarılır. Bağlanır.

Üzeri aşı macunu ile kapatılır. Bir hatta iki yıl sonra sargılar çıkarılır.

Çeliği genç sürgünden alır ve ucunu kesmezseniz o yıl çok hızlı büyür. İyi kaynamadığı için rüzgar kırabilir.

Eğer çeliği yaşlı dallardan almışsanız _3, 4 yaşında gibi_ aşıladığınız yıl _yani hemen uyandığında _ çiçek açar ve zor besleyeceği bilemeden meyve verir.

( Aslında aldanmıştır. Kendisini asıl yerinde_yani kesilmemiş_ sanır ve meyve vermeye kalkar. Aklı başına gelir ve kaç yıl sonra meyve vermesi gerekiyorsa_ bu genlerinde saklıdır_ o zaman verir.)

Kolay gelsin

alibabaa
28-04-2010, 23:47
Çok teşekkürler sn. Halil Önen. Bu ilk aşı denemem di burada ve Toprak Tv'de gördüklerim ile aşı yaptım.

Bu deneme bana iyi bir motivasyon oldu.

AQUA26
02-05-2010, 00:20
meraba arkadaslar goz asisi yapmayi dusunuyorum ama kafama takilan birkac soru var mesala goz alicagimiz agac yapraklarinin acmis olmasimi lazim yani kesinlikle yapraklar iyice buyumusmu olmali?bana biraz bu konuyu acarmisiniz ve bir digeri de goz aldigimizda odunsusu olan kismi aldigimizda kabuk olan kismi nasil olacak ic tarafi yani gozun saglam olup olmadigini nasil anlariz bir resim gibi birseyle yardim ci olabilirseniz cok sevinirim....

AQUA26
04-05-2010, 20:19
meraba arkadaslar goz asisi yapmayi dusunuyorum ama kafama takilan birkac soru var mesala goz alicagimiz agac yapraklarinin acmis olmasimi lazim yani kesinlikle yapraklar iyice buyumusmu olmali?bana biraz bu konuyu acarmisiniz ve bir digeri de goz aldigimizda odunsusu olan kismi aldigimizda kabuk olan kismi nasil olacak ic tarafi yani gozun saglam olup olmadigini nasil anlariz bir resim gibi birseyle yardim ci olabilirseniz cok sevinirim....

acaba kimse yardim olamazmi bu konuda?

Halil Önen
04-05-2010, 21:57

Sn.QUOTE,

göz aşısı yapmak istiyorsunuz, kabuk verdiği sürece her daim göz aşısı yapabilirsiniz.

Bir sürgün üzerinde mutlaka uyanmamış göz bulursunuz. Kabarmıştır ya da değildir. O göz tahrik olur ve aşılandığı yerde uyanır.

''T'' aşı yapmak en kolayıdır.

Aşı gözü çıkarılırken, gözün tam arkası,kabuğun arkası yani iç kısmındaki göz dolu olmalı. İçi boş olursa tutmaz.

O boşluğun içi macunlaşır. Aşınız yeşil kalır ama göz uyanmaz.

Sararken göz dışarıda kalır. Aşı uyanınca aşı bağı çıkarılır.

Eğer uyuyan göz aşılarsanız, yani temmuz ayı gibi, o zaman göz tamamen sarılır. 15, 20 gün sonra çıkarılır. Akşam ve sabah serinliğinde yapılır. Yoksa tutmaz.

Zeytinde uyuyan göz ''H'' aşısı şeklinde de yapılır. Kabuk yeşil ise aşı tutmuştur. Bazen göz o bahar değil bir sonraki baharda uyanabilir.

Baharda göz aşısı ''T'' aşısıdır.
Bir yıl önceki sürgünden alınır.
Yaprağın dibinden bir sürgün çıkacaktır. Bir küçük göz. Bunu görürsünüz.

Yaprağın 3 te 1 ini kesmesiniz. Eğer 15, 20 gün sonra yaprak kuruyup düşmüşse aşı tutmuş demektir.

Benim bildiğim sadece zeytinde bu şekilde aşı yapılıyor. Diğer ağaç aşılarında kabarmış ama uyanmamış göz aşısı uygulanıyor.

Göz aşısı dışındaki tüm aşılar _ yarma aşı, kabuk altı çoban aşısı v.b_gözler uyandığı için zamanı geçmiştir

Göz aşısında önemli olan, gözün bulunduğu nokta iyice oturmalı boşluk kalmamalı.

''T'' açılırken odunsu tabaka zarar görmemeli. Hele Çitlembik ağacına antep aşılanırken çok daha dikkat edilmeli.

Eğer ağacın kabuğu kalın ise en güzeli gözler uyanmadan 'kabuk altı çoban aşısı' yapmak tutma oranını arttırır.

Bu yıl dut ağacına 'ters büyüyen dut', kabuk altı çoban aşısı seklinde yapıldı.
Aslında göz aşısı şeklinde yapılırdı.
141557

Çelik bir az yaşlı seçildiği için üzerinde meyveleri bile var.

Saygılar

AQUA26
05-05-2010, 00:09
Sn.QUOTE,

göz aşısı yapmak istiyorsunuz, kabuk verdiği sürece her daim göz aşısı yapabilirsiniz.

Bir sürgün üzerinde mutlaka uyanmamış göz bulursunuz. Kabarmıştır ya da değildir. O göz tahrik olur ve aşılandığı yerde uyanır.

''T'' aşı yapmak en kolayıdır.

Aşı gözü çıkarılırken, gözün tam arkası,kabuğun arkası yani iç kısmındaki göz dolu olmalı. İçi boş olursa tutmaz.

O boşluğun içi macunlaşır. Aşınız yeşil kalır ama göz uyanmaz.

Sararken göz dışarıda kalır. Aşı uyanınca aşı bağı çıkarılır.

Eğer uyuyan göz aşılarsanız, yani temmuz ayı gibi, o zaman göz tamamen sarılır. 15, 20 gün sonra çıkarılır. Akşam ve sabah serinliğinde yapılır. Yoksa tutmaz.

Zeytinde uyuyan göz ''H'' aşısı şeklinde de yapılır. Kabuk yeşil ise aşı tutmuştur. Bazen göz o bahar değil bir sonraki baharda uyanabilir.

Baharda göz aşısı ''T'' aşısıdır.
Bir yıl önceki sürgünden alınır.
Yaprağın dibinden bir sürgün çıkacaktır. Bir küçük göz. Bunu görürsünüz.

Yaprağın 3 te 1 ini kesmesiniz. Eğer 15, 20 gün sonra yaprak kuruyup düşmüşse aşı tutmuş demektir.

Benim bildiğim sadece zeytinde bu şekilde aşı yapılıyor. Diğer ağaç aşılarında kabarmış ama uyanmamış göz aşısı uygulanıyor.

Göz aşısı dışındaki tüm aşılar _ yarma aşı, kabuk altı çoban aşısı v.b_gözler uyandığı için zamanı geçmiştir

Göz aşısında önemli olan, gözün bulunduğu nokta iyice oturmalı boşluk kalmamalı.

''T'' açılırken odunsu tabaka zarar görmemeli. Hele Çitlembik ağacına antep aşılanırken çok daha dikkat edilmeli.

Eğer ağacın kabuğu kalın ise en güzeli gözler uyanmadan 'kabuk altı çoban aşısı' yapmak tutma oranını arttırır.

Bu yıl dut ağacına 'ters büyüyen dut', kabuk altı çoban aşısı seklinde yapıldı.
Aslında göz aşısı şeklinde yapılırdı.
141557

Çelik bir az yaşlı seçildiği için üzerinde meyveleri bile var.

Saygılar

bizim burada daha yeni yapraklar acmaya basladi ve bazi agaclardada cicekler acmaya basladi mesala kirazda ve eriklte acaba goz asisi icin uygun zamanmidir..
ve yardimlariniz icin tesekkurler

Halil Önen
05-05-2010, 00:34
bizim burada daha yeni yapraklar acmaya basladi ve bazi agaclardada cicekler acmaya basladi mesala kirazda ve eriklte acaba goz asisi icin uygun zamanmidir..
ve yardimlariniz icin tesekkurler

Bu iki ağaca göz aşısı hiç denemedim. Tutma oranı yüksek diye 'kabuk altı çoban' aşısı yaptım.

Yurt dışı bir yerdesiniz galiba. Göz aşısı denemelisiniz.

Mehmet Ertop
05-05-2010, 10:35
Sayın Halil ÖNEN,
yapmış olduğunuz aşılarda çok başarılı olduğunuzu görüyorum. bu yüzden sizi kutluyorum. forum sayfasındaki bilgilerden yararlanıyorum. çok güzel bilgiler var. ayrıca yöneticileride kutluyorum. böyle bir hizmet verdikleri için.
Bu sene bende manisa Alaşehirdeki evimin bahçesinde bulunan ceviz ağacına ve zeytin ağaçlarıma kabuk altı çoban aşısı yaptım. yaparken tutacağından çok eminmişim gibi büyük ağaçları dipten keserek (30 cm) gibi aşıladım. aşılar patlamayınca yazık oldu ağaçlarıma diye telaşlanmıştım. ancak geçen hafta kontrol ettiğimde aşıların sürgün verdiğini gördüm. fakat senin yukarıda örneğini gösterdiğin aşılar gibi çok canlı değil. bunlar yeni sürgün verdi. ondanmıdır acaba. asmalara yapmış olduğum aşıların sürgünleri yaklaşık 75 cm civarına ulaşmışlar. bunlar çok canlı gözüküyor. asmalara yaptığım aşılarda asmalar uyanmak üzereyde ve kestiğimde ağlıyorlardı. diğerlerinde aşı zamanınımı ayarlayamadım acaba. aşı için ağaçlarda suyun iyice yürümesimi gerekiyor. internette incelediğimde aşıların üzerine toprakla kapladıklarını gördüm. ben aşıyı yaptıktan sonra aşı bandı ile sıkıca sardım ve kestiğim bölgeyi aşı macını sürdüm. başka herhangi bir işlem yapmadım.aşıları mart sonu nisan başı gibi yapmıştım. görev gereği uşakta yaşadığım için aşılarımı kontrol edemiyorum. ama en kısa zamanda gidip fotoğraflayıp sizinle paylaşmayı isterim. aşıların görünmesinden sonra yol göstereceğinizi inanıyorum selamlar.
değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

AQUA26
05-05-2010, 18:03
Bu iki ağaca göz aşısı hiç denemedim. Tutma oranı yüksek diye 'kabuk altı çoban' aşısı yaptım.

Yurt dışı bir yerdesiniz galiba. Göz aşısı denemelisiniz.

evet yurt disindayim ve agaclar yeni uyanmaya basladi erik ve kiraz agaclarinda cicekler acmaya basladi elmadada henuz cicek yok ama agac yesermeye basladi acaba soylediginiz gos asisi yapmak icin daha beklemelimiyim...
birde bu yapragin sapi kalan asi icin daha zaman var demi henuz erken demi?

Halil Önen
05-05-2010, 22:34
Sayın Halil ÖNEN,
yapmış olduğunuz aşılarda çok başarılı olduğunuzu görüyorum. bu yüzden sizi kutluyorum. forum sayfasındaki bilgilerden yararlanıyorum. çok güzel bilgiler var. ayrıca yöneticileride kutluyorum. böyle bir hizmet verdikleri için.
Bu sene bende manisa Alaşehirdeki evimin bahçesinde bulunan ceviz ağacına ve zeytin ağaçlarıma kabuk altı çoban aşısı yaptım. yaparken tutacağından çok eminmişim gibi büyük ağaçları dipten keserek (30 cm) gibi aşıladım. aşılar patlamayınca yazık oldu ağaçlarıma diye telaşlanmıştım. ancak geçen hafta kontrol ettiğimde aşıların sürgün verdiğini gördüm. fakat senin yukarıda örneğini gösterdiğin aşılar gibi çok canlı değil. bunlar yeni sürgün verdi. ondanmıdır acaba. asmalara yapmış olduğum aşıların sürgünleri yaklaşık 75 cm civarına ulaşmışlar. bunlar çok canlı gözüküyor. asmalara yaptığım aşılarda asmalar uyanmak üzereyde ve kestiğimde ağlıyorlardı. diğerlerinde aşı zamanınımı ayarlayamadım acaba. aşı için ağaçlarda suyun iyice yürümesimi gerekiyor. internette incelediğimde aşıların üzerine toprakla kapladıklarını gördüm. ben aşıyı yaptıktan sonra aşı bandı ile sıkıca sardım ve kestiğim bölgeyi aşı macını sürdüm. başka herhangi bir işlem yapmadım.aşıları mart sonu nisan başı gibi yapmıştım. görev gereği uşakta yaşadığım için aşılarımı kontrol edemiyorum. ama en kısa zamanda gidip fotoğraflayıp sizinle paylaşmayı isterim. aşıların görünmesinden sonra yol göstereceğinizi inanıyorum selamlar.
değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

Yeni sürgünlerin boyu 75 cm. çok uzun. Rüzgar kırabilir. Ortasından kesin hem de taç vermiş olursunuz.

Asma aşısında aşı noktası toprağa yakın tutulur ve üzerine toprak atılırsa daha iyi tutar. Plastik şişeye toprak doldurarak da aşı noktası nemli tutulur.

Ancak; ağaçlarda kalem ve yarma aşısında aşının üzerine toprak ve hayvan gübresi uygulanırdı ve bu o bölgenin kurtlanmsına, böçeklenmesine ve aşının hastalık kapmasına sebeb de olurdu.

Halil Önen
05-05-2010, 22:40
evet yurt disindayim ve agaclar yeni uyanmaya basladi erik ve kiraz agaclarinda cicekler acmaya basladi elmadada henuz cicek yok ama agac yesermeye basladi acaba soylediginiz gos asisi yapmak icin daha beklemelimiyim...
birde bu yapragin sapi kalan asi icin daha zaman var demi henuz erken demi?

Geçen yıldan uyanmamış veya kabarmış bir göz bulun deneyin.

Yaprağın 1/3 kesildiği aşıyı ben sadece zeytinde biliyorum.

Mehmet Ertop
06-05-2010, 08:57
Yeni sürgünlerin boyu 75 cm. çok uzun. Rüzgar kırabilir. Ortasından kesin hem de taç vermiş olursunuz.

Asma aşısında aşı noktası toprağa yakın tutulur ve üzerine toprak atılırsa daha iyi tutar. Plastik şişeye toprak doldurarak da aşı noktası nemli tutulur.

Ancak; ağaçlarda kalem ve yarma aşısında aşının üzerine toprak ve hayvan gübresi uygulanırdı ve bu o bölgenin kurtlanmsına, böçeklenmesine ve aşının hastalık kapmasına sebeb de olurdu.

Halil bey;
öncelikle teşekkür ediyorum. 75 cm sürgün veren aşılar asma aşıları. asmaları dipten toprak zemininden yapmıştım ve üzerlerine köstebek şeklinde toprakla örtmüştüm. sürgünlerin kırılmaması ve düzgün büyümeleri için diplerine kamış dikerek kamışa bağladım. bu yüzden kırılma ihtimalleri yok.
benim anlayamadığım bu aşılar mükemmel bir şekilde gelişirken ceviz ve zeytine yaptığım aşıların zayıf ve cansız olmaları. sürgün verdi ama senin resimlediğin gibi çok canlı değiller.
selamlar.

Halil Önen
06-05-2010, 22:56
öncelikle tüm üye arkadaşlara selamlarımı gönderiyorum. bu sayfayı açanları ve yönetime de çok teşekkürlerimi iletiyorum.
ben uşakta polis memuru olarak çalışıyorum. manisa da kendime ait evim ve bahçem var. ağaçları ve doğayı çok seviyorum. ağaçlarımı kendim yetiştirerek çoğaltmayı çok seviyorum. bu beni rahatlatıyor.kabuk aşısında % 100 başarı sağlıyorum. bu şekilde bir çok ağaç aşıladım ve başarılı oldum. bu sene ilk defa kalem aşısını denedim. mart ayı içerisinde yaptım. bu hafta aşılarımı kontrol ettiğimde asmaya yaptığım aşılar sürgün vermiş. fakat ceviz ve zeytin ağacına yaptığım aşılar yeşil ama henüz sürgün vermemiş. bunların tutmama ihtimali varmıdır. yoksa ağaçlarda daha mı geç sürgün verirler.
24/04/2010 günü aşılarımı tekrar kontrol ettiğimde aşı kalemlerinin anaca kaynadığını gördüm. ve gözlerin sürgün vermek üzere kabardıklarını gördüm. inşallah tutmuşlardır.

Cevizde kalem aşısını denemedim. Ama zeytinde kalem ilk yıl yavaş büyüyor.

Dediğiniz gibi bazı ağacların aşıları yavaş gelişiyor. Eğer bu yılın sürgününü aşılar ve ucunu kesmezseniz çok hızlı büyüyor.

Zeytinde yapılan 'H' aşısı. Temmuzda yapıldı. Uyuyan göz.

Kabuk alınırken üzerinde 3 göz vardı. Hepsi tutmuş durumda. Ana dal kesildikten sonra hızla geliştiler.

142029

Bahar
08-05-2010, 12:57
Sn Halil Önen önclikle verdiğiniz ayrıntılı bilgiler için çok teşekkür ederim.
Bu sene elma ve armut aşılamıştım hepside tuttu.
Onları kalem aşısı olarak yapmıştım,belki tumaz diye
kabuk aralarına kalem yerleştirmiştim, onlarda tutmuş.
Size sormak istediğim bu kalemler bir arada sağlıklı olurmu.
şimdiden teşekkürler

Mehmet Ertop
10-05-2010, 16:15
Halil bey;
çok teşekkür ediyorum inşallah sonraki gelişmeleri güzel olur bekleyip göreceğiz.
iyi günler diliyorum.

Halil Önen
26-05-2010, 01:13
bu sene elma ve armut aşılamıştım hepside tuttu.
Onları kalem aşısı olarak yapmıştım,belki tumaz diye
kabuk aralarına kalem yerleştirmiştim, onlarda tutmuş.
Size sormak istediğim bu kalemler bir arada sağlıklı olurmu.
şimdiden teşekkürler

Ahlat ağacına yapılan armut aşısı. Kabuk altı çoban...

147103

İkinci yılı hala sargıyı çözemedim. Tam bir aşı kaynaması olması gerekiyor. Yoksa aşı atabilir.

147104

Dal çok olunca aşı da çok ve çeşit bol oluyor. Şimdilik bir ağaçta dört çeşit aşı var.
Diğer dallar başka çeşitleri bekliyor.

147105

Selim Çavuşoğlu
27-05-2010, 14:45
Merhaba Doğa Dostları.
10-15 dakikalık yeni bir üyeyim.
aşılama taktiklerini arar iken bu site ile karşılaştım.
Muhteşem bir cevher ile karşı karşıya kaldım.
Şimdiden öncelikle bu siteyi ve forumu kuran Doğa dostu arkadaşlara ve siz değerli paylaşımlarda bulunan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.

Hhatice
27-05-2010, 14:50
Hoşgeldiniz Selim Bey ,sitemiz kuralları gereği,
Arkadaşlar, kendinizi tanıtır mısınız? Burayı nereden buldunuz? bölümüne kendinizi tanıtırsanız seviniriz.

sey
28-05-2010, 19:57
sayın mehmet ertop ben hataydan yazıyorum hobi bahçem var bu bahçemde birkaç ceviz ve badem fidem var var aşılamak istiyorum ama aşı kalemi yok burda sizden talep etsem(zamanı gelince) parası neyse canınız sağolsun e mail adresim mehmetse52@hotmail.com
şimdiden teşekkürler

buyukcoban
29-05-2010, 09:52
Elinize sağlık aşılar çok güzel tutmuş... Bir de benim gibi acemiler için V tipi aşı makası var...Ben bu sene aldım...İlk defa aşı yaptım...Neredeyse %100 başarı sağladım...Tavsiye ederim...Blacklion aşı makası...
Ahlat ağacına yapılan armut aşısı. Kabuk altı çoban...

147103

İkinci yılı hala sargıyı çözemedim. Tam bir aşı kaynaması olması gerekiyor. Yoksa aşı atabilir.

147104

Dal çok olunca aşı da çok ve çeşit bol oluyor. Şimdilik bir ağaçta dört çeşit aşı var.
Diğer dallar başka çeşitleri bekliyor.

147105

Mehmet Ertop
07-06-2010, 10:34
sayın mehmet ertop ben hataydan yazıyorum hobi bahçem var bu bahçemde birkaç ceviz ve badem fidem var var aşılamak istiyorum ama aşı kalemi yok burda sizden talep etsem(zamanı gelince) parası neyse canınız sağolsun e mail adresim mehmetse52@hotmail.com
şimdiden teşekkürler

değerli arkadaşım. ben aşı kalemlerini Kaman'dan getirtmiştim. beraber çalıştığımız arkadaş getirdi. bu sene şark tayinine gidiyor. ama konuştuk adresinizi verirseniz aşı mamanı adresinize gönderecek.

Mehmet Ertop
07-06-2010, 10:40
Cevizde kalem aşısını denemedim. Ama zeytinde kalem ilk yıl yavaş büyüyor.

Dediğiniz gibi bazı ağacların aşıları yavaş gelişiyor. Eğer bu yılın sürgününü aşılar ve ucunu kesmezseniz çok hızlı büyüyor.

Zeytinde yapılan 'H' aşısı. Temmuzda yapıldı. Uyuyan göz.

Kabuk alınırken üzerinde 3 göz vardı. Hepsi tutmuş durumda. Ana dal kesildikten sonra hızla geliştiler.

142029

Halil bey,
aşıların gelişimini dikkatlice izliyorum. Aşı macunu ile yapmış olduğum aşıların gelişmediğini gördüm. vardığım tanı aşı macununun aşı bölgesini yaktığı ve aşıların kaynamasını engellediği. Çünkü aşı bölgesini bağladıktan sonra kesilen kısmı toprakla kapladığımız aşılarda çok büyük gelişme var. Bu aşılar hızla gelişiyor ve büyüyor. Aşı macunu ile yapılan aşılarda ise gelişme çok yavaş ayrıca zamanla sürgünlerin kuruduğunu gördüm. bundan sonraki aşılarımda aşı macunu kullanmadan deneyeceğim. veya kimyasal olmayan maddeler bal mumu gibi. denemelerimizden sonra iyi bir tecrübe kazanırız herhalde. selamlar

dtlevent
15-06-2010, 10:58
Bu yıl afla marka omega kesen aşı makası ile 50 kadar aşı yaptım. Deneme olsun diye kalın, ince kayısıdan eriğe ,erikten kiraza aynı tür arası aşı bağı kullanarak aşılar yaptım ama sonuç fiyasko o kadar aşıdan bir tek tuttu aşı makasına karşı güvenim sarsılda sorun nerede anlamadım. artık göz aşı deneyeceğiz.

karaaslan50
15-06-2010, 15:56
Sayın dtlevent, büyükçoban'ın 555 nolu mesajını bir oku istersen. Ayrıca bu yılki yaptığım aşılardan birini paylaşmak istiyorum. Selamlar

Halil Önen
16-06-2010, 00:12
Halil bey,
aşıların gelişimini dikkatlice izliyorum. Aşı macunu ile yapmış olduğum aşıların gelişmediğini gördüm. vardığım tanı aşı macununun aşı bölgesini yaktığı ve aşıların kaynamasını engellediği. Çünkü aşı bölgesini bağladıktan sonra kesilen kısmı toprakla kapladığımız aşılarda çok büyük gelişme var. Bu aşılar hızla gelişiyor ve büyüyor. Aşı macunu ile yapılan aşılarda ise gelişme çok yavaş ayrıca zamanla sürgünlerin kuruduğunu gördüm. bundan sonraki aşılarımda aşı macunu kullanmadan deneyeceğim. veya kimyasal olmayan maddeler bal mumu gibi. denemelerimizden sonra iyi bir tecrübe kazanırız herhalde. selamlar

153146

Böyle bir durumu yaşamış olmalısınız. Şimdi uyanması gerekirdi. Büyük ihtimalle uyanmayacak.
Bu arkadaşımın yaptığı _aşılamada deyimlidir_ aşı, halbuki aynı metotla diğer birçok aşıda başarılı olmuştu.

Ben bu kadar yoğun kullanmıyorum. Yoğun kullanmadan kaynaklanıyor olabilir. Dediğiniz çok doğru,

aşı macunu sürüldüğü bölgede, bitki öz suyunu tutarken, hastalık ve zaralılara karşı korurken, aynı zamanda o bölgede yeşil doku (kabuk) tabakası bırakmıyor. Bu olumsuz gibi görünebilir.

Ama çeliğinizi (aşınızı) güçlendiren bir şey.

Eskiden bezle sarar çamur ya da ıslak hayvan gübresi sarardık. Üzerine ara sıra su dökerdik.

Bazen böceklenir bazen hastalanır tutmazdı. Genelde tutardı.

Benim deneyimime göre bazı aşıların tutma olasılığı düşük. Örneğin bademe erik aşısı ya da badem çevirme aşısı gibi...

Burada aşı macunu kullanılırsa tutma oranını çok düşürüyor. Hatta hiç tutmuyor.

Belki ben yanılıyorum.

NEZİH07
16-06-2010, 14:21
Sayın Orcan Öbekçi
Matkap aşısı için kullandığınız kalemlerdeki yapraklanmaya bakarak aşı zamanının tayin etmeye çalışıyoruz.Sanırım Mayıs-Haziran gibi olmalı bu konuda bilgi aktarırsanız çok faydalı olur düşüncesindeyim.

dtlevent
18-06-2010, 10:49
Sayın karaslan,benim kullandığım makas omega kesiyor v tipi kesen daha iyi bir makas olabilir fakat bu kadar düşük bir başarı olması beni şasırttı .Bu aşılama ile ilgili kurallara uymaya çalıştım. dal boyları uygundu,gözler açılmamıştı sadece bir süre toprak altında bekledi (bir hafta kadar) aşı bağı kullandım fakat sonuç çok kötü . Ben makas aşı yöntemini yargılamıyorum seneye de nasipse kullanacagım fakat hata nerede

karaaslan50
18-06-2010, 14:49
Sayın dtlevent, anlattıklarınızdan sadece aşı bantı bizim kullandığımıza uymuyor. Ben izolebant kullanıyorum seneye birde onu deneyin derim, inşaallah başarılı olursunuz.

dtlevent
21-06-2010, 11:42
sayın karaaslan; makas aşı için sonbahar mı daha iyi ilkbahar mı?aşı yaptığımız dalın o sene meyveye yatma ihtimali varmı? siz tecrübe etmişsinizdir kiraz için anaç olarak kiraz kullanmayacaksak kayısı mı iyidir erikmi ?Bir tür meyvelerin nefaseti farklı oluyor mu? teşekkürler

candancan
26-06-2010, 19:31
arkadaşlar ağaç aşılaması ile ilgili bilgisi olan varsa lütfen bana anlatabilir mi
iki tane sürgün dalı olarak dut ve incir ağacı dalı var aşılama yapmak istiyorum

Minarislim
26-06-2010, 19:56
Gülde Aşılama

--------------------------------------------------------------------------------

gül aşısı

Aşı İle Çoğaltma

Aşı ile çoğaltma tekniği çoğaltılması istenilen bitkinin bir parçasını anaç olarak kullanacağımız başka bir bitki ile kaynaştırarak tek bir bitki olarak geliştirme tekniğidir.

Bitkinin toprak üstü kısmını yani gövde ve dalları oluşturacak kısma kalem veya göz denir.

Bunlardan kalem üzerinde birkaç uyur göz bulunan dal parçasıdır. Bu parçanın göz olarak alınması halinde tek bir gözden oluşan bir parça söz konusudur.

Yeni bitkinin kök kısmını oluşturacak olan aşı kısmına ise anaç denir.

Aşılama yöntemleri kalem aşıları ve göz aşılarıdır. Türlere göre aşılamada başarı alanları çok farklılık gösterir.

Resim 5. gül aşı parselinden bir görünüş

Resim 6. Gülde Aşılama

a) Aşı bıçağı ile kalemden gözün çıkarılması

b) Kalemden çıkarılmış aşı gözü

c) Anaç üzerinde aşı bıçağı ile T şeklinde çizik açılması

d) Açılan T’ye gözün yukarıdan aşağıya doğru yerleştirilmesi

e) Anaca yerleştirilmiş göz

f) Aşı yerinin bağlanması .

Üzerinde birkaç tomurcuk bulunan ve kalem adı verilen bir parçanın kullanılarak yapılan aşı çeşidine kalem aşıları denir.

Kalem aşıları daha çok iğne yapraklı bitkilerde değerli varyetelerin çoğaltılmasında kullanılır.

Bir çok kalem aşısı metodu vardır.

Üzerinde bir göz veya tomurcuk bulunan küçük bir kabuk parçasından alınan bir kalem kullanılarak yapılan aşılama yöntemine göz aşısı denir.

Bu yöntemle bir bireyden çok sayıda göz alma olanağı vardır. Bu nedenle göz aşısı metodu kıymetli bitkilerin ve güllerin üretilmesinde ekonomik ve amatör yetiştiricilerinde kolaylıkla uygulanabileceği aşı yöntemidir.

Göz aşıları da sürgün göz aşıları ve durgun göz aşıları olmak üzere 2 çeşittir.

Sürgün göz aşılarında anaca yerleştirilen göz o yıl içinde sürgün verir. Genelde Nisan- Mayıs aylarında yapılan aşılardır.

Durgun göz aşılarında ise gözler o yıl uyur halde kalırlar ve ancak ertesi yıl sürerler.
Haziran – Temmuz - Ağustos ve Eylül aylarında durgun göz aşısı yapılır.

Güllerde durgun göz aşısının yapım aşamaları şöyledir:

• Anaçta aşı bıçağıyla T şeklinde çizik açılır ve kabuk hafifçe kaldırılır.

• Kalemden aşı bıçağı ile göz (Yaprak sapı ile birlikte) çıkarılır.

• Çıkarılan göz anaçta bulunan T şeklindeki bölgeye yukarıdan aşağıya doğru itilerek yerleştirilir.

• Daha sonra aşı yeri düzgün bir şekilde aşı bağı ile bağlanır.

Resim 7. Doğrudan torbaya dikilmiş anacın aşılanmış hali.

Kaynak: Konya Tarım İl Müdürlüğü Çiftçi Yetiştiricilik Teknik Bilgileri

verda
02-07-2010, 01:01
Simaroubaceae ailesinden kokar ağaça herhangi bir meyve aşılanabilirmi? Bu konuda bilgisi olan ilgilenirse çok sevinirim..

Teşekkür ederim.

ozgur0ozdemir
05-07-2010, 11:49
sayın dtlevent eğer kiraz aşılayacaksanız anaç olarak ancak vişne, kuş kirazı, idris ve bunların türlerini kullanabilirsiniz. Bahsettiğiniz türler uyumsuzdur. Makas aşıyı erken ilkbaharda yapmanız şansınızı arttırır. Kirazda kalem aşısı zor tutan ustalık isteyen bir aşıdır.Başarısız aşılardan dolayı moralinizi bozmayın ancak pratik yaparak daha iyi hale gelebilirsiniz.
Yaptığınız kalem aşılardaki mantık karşılıklı aşı yapılacak kalem ve anaçın kabuk yüzeylerinin birbirine temas etmesidir. Temas yüzeyini arttırak aşını tutma şansını arttırmış oluruz. Kullandığınız Omega aşı makası daha fazla temas yüzeyi oluşturduğu için kullanışlı bir bıçaktır. Yanlız temiz kesime dikkat etmelisiniz. Bıçakların keskinliği az ise kopararak kesim yapar bu da aşının tutmasına engel olur.

tabiat-sevgisi
12-07-2010, 12:45
Aynı yöntemi 1,5 ay önce İsveç'ten getirdiğim 3 adet çam fidanının aşılanmasında da uygulayabilir miyim?

Ayrıca sözünü ettiğiniz resimleri göremiyorum , ne yapmam gerek?

Fidan yetiştirme konusunda çok yeniyim , birşeyler öğrenmeye çalışıyorum.Fidanları plastik saksı içine ve bahçe toprağına diktim ,balkonda güneşli ve havadar bir ortamdalar ,şu ana kadar fidanlarda çürüme ya da büyüme gibi bir değişiklik olmadı.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

arb73
13-07-2010, 15:19
Aşılama konusu ile ilgili eğitici bir video. http://vimeo.com/13296895

Başka video istenirse birkaç tane daha ekleyebilirim:)

hosseda
13-07-2010, 16:34
Bahçenin sınırında yaşlı incirler var. Bunlarda kara incir çok miktarda olmakta ve severek de yemekteyiz. Ancak hemen yakın bir komşuda çok güzel bir bardacık var, tamah ettim o ağacın meyvesine ve komşuma rica ettim aşı için, kırmadı bu yıl kış sonu kalem aşısı yaptı. Aşıyı yapacağı genç ama kalınca dalı testere ile kesti. Bıçak ile aşağıya doğru bir kaç santimlik derince bir çizik attıktan sonra dalın kabuğunu dededen yadigar dediği bir alet ile sağa ve sola hafifçe kaldırdı ( bu alet bir kepenk menteşesinin parçası ancak kullanıla kullanıla antika bir aşı bıçağı halini almış). Bardacık cinsi incirden aldığı kalemleri açtığı kabukların arasına dikkatlice yerleştirdikten sonra basitçe sardı ve bağladı, dalın kesik yerinede bahçede artmış harçtan sıvama yaptı.

Aşılar tuttu ve yeni dalda bardacıklarda var az miktarda. Ancak komşum yeni dala tahta ile iki taraftan destek yapalım ki olası bir fırtınada aşılı dal kopup gitmesin dedi, onu da o yapıverecek bende öğrenmeye devam edeceğim.

Mehmet Ertop
14-07-2010, 13:27
böyle komşu herkesin bşına ne güzel

m-elike
21-07-2010, 00:39
bende aşılamaya merak sardım. antalyada annemin bahçesinde kesmeye kıymadıkları dut ağacının bir dalına ters duttan göz aşısı yaptım. kenarlarını naylonla güzelce sardım sonucu merakla bekliyorum. tutarsa sanırım komik bir ağaç olacak.

alibabaa
23-08-2010, 20:05
Bahçede çıkan bir delice zeytini saksıya aldım. Şimdi onu aşılamak istiyorum ama küçük olduğu için kalem aşı mı yoksa göz aşısımı yapmalıyım şimdi yapsam zamanı uygunmudur?

Mehmet Ertop
13-09-2010, 13:58
zeytinlere yapmış olduğum aşılar kurumasını beklerken ağustos ayında sürgün verdi ve hızla gelişiyor.bazılarıda yeni sürgün veriyor. aşılar kurumadığı için dokunmamıştım. sürgün vermelerine çok sevindim. fotoğraflarını çektim yayınlamak istiyorum ama nasıl ekleyeceğimi bilmiyorum. eklemeye çalışacağım.

Mehmet Ertop
13-09-2010, 14:07
zeytinlere yapmış olduğum aşılar kurumasını beklerken ağustos ayında sürgün verdi ve hızla gelişiyor.bazılarıda yeni sürgün veriyor. aşılar kurumadığı için dokunmamıştım. sürgün vermelerine çok sevindim. fotoğraflarını çektim yayınlamak istiyorum ama nasıl ekleyeceğimi bilmiyorum. eklemeye çalışacağım. denedim amma inşallah yüklemişimdir

ugur29
17-09-2010, 10:19
Selamün Aleyküm
Arkadaşlar bende size bir deneyimi anlatayım. Geçen yıl yine eylül ayı idi eniştenin bahçede gezinirken üzerine kalem aşışı yapılmış ama tutmamış kayısıyı gördüm. Yanlardan iki yeni dal çıkarmış. Dedimki enişte biz bunu birdaha aşılayalım oda dediki bu mevsimde olurmu tutmazki. Tutarsa görmüş oluruz tutmazsa yapacak birşey yok dedim. Kayısıya göz aşışı yaptım ama kabuğun içindeki odunsu kısmı çıkarmadım mümkün olduğu kadar inceden keserek kayısının taze dallarına yerleştirip sardım.Kışı öylece geçirdiler. ilk baharda gördümkü bizim aşı yerlerinde önce çiçek açtı. Tabi sonradan çiçek kurudu ve göz patlayıverdi aşıların boyu bir senede 2 metreyi geçti. Aşı yapmak yapmak isteyenler geç kalmış sayılmazsınız. Bence bir deneyin derim....

karalale
14-10-2010, 09:36
Merhaba, benim sorumda şu; değişik cins eriğe yeşil can eriğini kalem aşısı olarak uguladım ve tuttu (nasıl oldu bilmiyorum ama) şuan bir ağaçta iki çeşit eriğim var, erikte yapıyor.Ana erik ise olgunlaşmadan meyvalarını döküyor ve hastalıklı gibi. Sizce ana fidan olan diğer eriği kesmelimiyim bu aşılı kısma zarar verirmi?

Mehmet Ertop
15-10-2010, 12:31
Merhaba, benim sorumda şu; değişik cins eriğe yeşil can eriğini kalem aşısı olarak uguladım ve tuttu (nasıl oldu bilmiyorum ama) şuan bir ağaçta iki çeşit eriğim var, erikte yapıyor.Ana erik ise olgunlaşmadan meyvalarını döküyor ve hastalıklı gibi. Sizce ana fidan olan diğer eriği kesmelimiyim bu aşılı kısma zarar verirmi?

selamlar. aşılı olmasa bile hastalıklı kısım sağlıklı kısma zarar vereceğinden hastalıklı kısımların budanarak temizlenmesi lazım.

ziraatteknikeri
15-10-2010, 13:19
Aşı macunu yerine çamur kullanmışsınız aşı macunu kullanırsanız hastalıklardan da kurtulmuş olursunuz aşınında tutma oranını yükseltmiş olursunuz

cedrus77
15-10-2010, 18:55
Güzel ve eğitici bir aşılama olmuş,tebrikler.

karalale
16-10-2010, 11:12
Sayın Mehmet Ertop verdiğiniz bilgi için teşekkürler, peki kesim için baharı bekliyeyim mi yoksa şimdi yapabilirmiyim?Birde ağaçlarımın resmini yüklesem burdan budama konusnda bana yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı acaba? Bu konuda çok acemıyım... :-))

cevizci
17-10-2010, 21:32
matkapla yapılan aşıda aşılama zamanı ne zaman ..

Mehmet Ertop
18-10-2010, 08:38
Sayın Mehmet Ertop verdiğiniz bilgi için teşekkürler, peki kesim için baharı bekliyeyim mi yoksa şimdi yapabilirmiyim?Birde ağaçlarımın resmini yüklesem burdan budama konusnda bana yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı acaba? Bu konuda çok acemıyım... :-))

Sayın karalale;
Hastalıklı olan kısımların sağlıklı olan kısımlardan arındırılması için budama zamanını beklemek gerekmez. Hastalıklı olan kısmı sağlıklı olan kısımdan nekadar erken ayırırsanız ağaç okadar sağlıklı büyür ve gelişir. budamanızı yaptıktan sonra kestiğiniz kızımları aşı macunu sürerseniz hastalığın tekrar bulaşması ve yayılmasından da korumuş olursunuz. bu mevsimde de budama yapabilirsiniz. resimleri yüklerseniz budama konusunda da yardımcı olabilirim. ben manisa alaşehirde bulunan bağımı ve bahçemdeki ağaçlarımı kendim buduyorum. hem çokgüzel gelişiyorlar hem de verimleri çok güzel.
güzel bir doğa için sağlıklı ve verimli ağaçlar yetiştirmek dileğiyle selamlar.

Mehmet Ertop
18-10-2010, 08:43
matkapla yapılan aşıda aşılama zamanı ne zaman ..

Sayın Cevizci;
Matkap aşısını iki dönemde uygulayabilirsiniz. 1.dönem ağaçların uyanmaya başladığı ve kalem aşısının yapıldığı dönem. 2.dönem ise bahar dönemi bu dönemde yaprak aşısıda yapılabiliyor. her iki dönemdede yapılan matkap aşıları güzel gelişme gösteriyor.
yapmış olduğun aşıların tutması dileğiyle selamlar.

Mehmet Ertop
18-10-2010, 08:44
Güzel ve eğitici bir aşılama olmuş,tebrikler.

çok teşekkür ederim.

Mehmet Ertop
18-10-2010, 08:57
Aşı macunu yerine çamur kullanmışsınız aşı macunu kullanırsanız hastalıklardan da kurtulmuş olursunuz aşınında tutma oranını yükseltmiş olursunuz

Sayın ziraat teknikeri;
Eğer yazınızda benim aşılarımı kastettiyseniz resimden de anlaşılacağı üzere aşılarımda aşı macunu kullandım. aşı macununu gereğinden fazla kullandığım için aşılarım çok geç sürgün verdi. ağustos ayında ama yine de tuttuklarına sevindim.aşı macununun gereğinden fazla kullanılması aşıya zarar veriyor. ölçülü kullanmak lazım. ben bunu deniyimlerimle öğrendim. aşı yapacak arkadaşlara tavsiyem aşı macununu gereğinden fazla kullanmamalı çok az miktarda sadece kesilen kısmı ele sürülen bir krem gibi kapatacak şekilde sürmeleri aşının tutma olasılığını yüzde yüz artırıyor. bu tür yapmış olduğum aşılardan hiç tutmayan olmadı. yaklaşık 300 civarında aşı yaptım bu şekilde hepside zamanında patladı ve çok güzel gelişti.daha sağlıklı olur diye düşünerek macunu fazla kullandığım aşılar ise sürgün verdi ama çok geç sürgün verdi ve gelişmeleri çok yavaş oldu.hatta tutmuş gubu görünüyor ama sürgün vermeyenler bile var.o yüzden macunun bilinçli ve ölçülü kullanılması çok önemli.

karalale
18-10-2010, 10:47
Sayın karalale;
Hastalıklı olan kısımların sağlıklı olan kısımlardan arındırılması için budama zamanını beklemek gerekmez. Hastalıklı olan kısmı sağlıklı olan kısımdan nekadar erken ayırırsanız ağaç okadar sağlıklı büyür ve gelişir. budamanızı yaptıktan sonra kestiğiniz kızımları aşı macunu sürerseniz hastalığın tekrar bulaşması ve yayılmasından da korumuş olursunuz. bu mevsimde de budama yapabilirsiniz. resimleri yüklerseniz budama konusunda da yardımcı olabilirim. ben manisa alaşehirde bulunan bağımı ve bahçemdeki ağaçlarımı kendim buduyorum. hem çokgüzel gelişiyorlar hem de verimleri çok güzel.
güzel bir doğa için sağlıklı ve verimli ağaçlar yetiştirmek dileğiyle selamlar.

"" Teşekkürler Mehmet Ertop, önerilerinizi hemen uygulayıp en kısa sürede ağaçlarımın resmini çekip bilgilerinize sunacağım, güneşiniz ve çiçekleriniz hiç solmasın....

Lilium
18-10-2010, 11:32
Sayın ziraat teknikeri;
Eğer yazınızda benim aşılarımı kastettiyseniz resimden de anlaşılacağı üzere aşılarımda aşı macunu kullandım. aşı macununu gereğinden fazla kullandığım için aşılarım çok geç sürgün verdi. ağustos ayında ama yine de tuttuklarına sevindim.aşı macununun gereğinden fazla kullanılması aşıya zarar veriyor. ölçülü kullanmak lazım. ben bunu deniyimlerimle öğrendim. aşı yapacak arkadaşlara tavsiyem aşı macununu gereğinden fazla kullanmamalı çok az miktarda sadece kesilen kısmı ele sürülen bir krem gibi kapatacak şekilde sürmeleri aşının tutma olasılığını yüzde yüz artırıyor. bu tür yapmış olduğum aşılardan hiç tutmayan olmadı. yaklaşık 300 civarında aşı yaptım bu şekilde hepside zamanında patladı ve çok güzel gelişti.daha sağlıklı olur diye düşünerek macunu fazla kullandığım aşılar ise sürgün verdi ama çok geç sürgün verdi ve gelişmeleri çok yavaş oldu.hatta tutmuş gubu görünüyor ama sürgün vermeyenler bile var.o yüzden macunun bilinçli ve ölçülü kullanılması çok önemli.

Aşı macununun fazla kullanılması aşının tutup tutmaması ile ve ya geç uyanması ile ne ilgisi var pek anlayamadım.
Aşı macunu fazla kullanılığında bitkiye zarar mı veriyor,
Sizin böyle bir gözleminiz varsa bile bunu direk aşı macununa atmak yanlış bence, bu sizin kullandığınız aşı macunun marka ve kalitesine de bakmak gerekir.

Aşı macununun böyle bir sebebiyet vereceğini düşünmüyorum.

Mehmet Ertop
18-10-2010, 12:23
aşı macununun fazla kullanılması aşının tutup tutmaması ile ve ya geç uyanması ile ne ilgisi var pek anlayamadım.
Aşı macunu fazla kullanılığında bitkiye zarar mı veriyor,
sizin böyle bir gözleminiz varsa bile bunu direk aşı macununa atmak yanlış bence, bu sizin kullandığınız aşı macunun marka ve kalitesine de bakmak gerekir.

Aşı macununun böyle bir sebebiyet vereceğini düşünmüyorum.

aşı macununun tedavi edici de özelliği olduğu için kesilen kısma sürüldüğü zaman aşının kaynamasını engelliyor. Aynı aşı macununu diğer aşılarımda da kullandım. Krem şeklinde çok az miktarda sürdüklerim daha çabuk gelişti. çok miktarda sürerek kesilen kısmı tamamen kapattıklarım ise çok geç sürgün verdi hala sürgün vermeyenler var.kimyasal bir madde olduğu için aşıya etki yapıyor. ölçülü kullanmak gerekiyor.

Sonul
18-10-2010, 19:19
Merhaba Arkadaşlar,

Bahçemde 5-6 adet karaağaç var. Karaağaça meyve aşılanır mı? Aşılanırsa hangi meyveler aşılanır? Eğer aşılanmayacaksa kesip yerlerine meyve fidanı ekeceğim. Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.

levokero
09-11-2010, 09:39
Herkese kolay gelsin .Göz aşılarında aşı yerini sarmak için bitkisel rafya,plastik rafya ,izolabant ,bez parçası ,iplik,streç kullanıldığını okudum.Ben de sıhhi tesisatçıların keten yerine boru uçlarına sardıkları beyaz renkli plastik yumuşak bantları kullanan varmı merak ettim.Kullanılmasında sakınca olabilirmi.

karamanliali
28-11-2010, 02:53
Merhabalar.
Gul asilamak hakkinda benimde bir sorum olacakti.
Vazo gullerinden goz alarak asi yapilabiliyormu acaba?

Yarkin
28-12-2010, 15:15
Evelki sene Italyan erigi agacima, mürdüm erigi asisi yaptim. Deneme mahiyetindeydi. Mart ayi ortalarinda, mürdügüm eriginden aldigim iki kücük dali,ucundan 3 cm kadar 45 derece kestim. gövdenin kalin dallara ayrildigi yeri, T usulü keserek, dali oraya soktum. ve teflon ile sardim. Her ikisi de tuttu. Az da olsa cicek acti. Fakat döktü malesef. Bu sene verecek insallah.

yaprak 92
27-01-2011, 21:12
Merhabalar;
Bahçemde en az 3 yıllık olduğunu tahmin ettiğim nar ağacı var.Hiç meyve vermedi,3 yaşında meyve vermeliydi diye düşünüyorum.Acaba aşısız mı aşılamak mı gerekir.

Nuran34
30-01-2011, 15:15
selam arkadaşlar aranıza bu gün katıldım aşılama konusnda çok az bilgi almıştım şimdi biraz daha bilgilendim teşekür ederim bahçemde çıkan yabani meyveler var onları aşılamayı düşünüyorum bende inşallah başarılı olurum

Nuran34
30-01-2011, 15:19
arkadaşalar bir sorum olucak bu konuda bilgisi olanların bilgisine ihtiyacım var aşı topraklada yapılıyor ama hangi daha garantili toprakmı macunmu acaba şimdiden teşekür ederim

hüseyindeniz
30-01-2011, 17:00
sayın nuran34 aşı macunundan şaşmayın. nedeni ise çamur kuruduktan sora aşı yeri hava alır tutma aşıların birbirine kaynaması güçleşir. siz ne aşısı yapıyorsunuz.

hüseyindeniz
30-01-2011, 17:07
yarma aşı yani kalem aşısı yapacaksanız aşı zamanı her bölgeye göre değişir en iyisi bahçenizdeki aşı yapacağınız anacın gözleri kabarmaya başladığı zamandır buda martın15 şinde sonradır sanırım aşı bandı ve macunu başarı oranınızı artırır.hoşcakalın.

balkesincirli
09-02-2011, 04:13
merhaba

mart ayında 50 kadar ceviz aşısı yapmayı düşünüyorum bunun için aşı makası aldım mart ayı aşılamaya uygun bir zamanmıdır. hangi aşı çeşidini yaparsam daha sağlıklı olur.

teşekkürler...

buyukcoban
13-02-2011, 18:45
Ben aşılara başladım bilginize...İl: İzmir Bölge: Urla...Bugün planladığım aşıların pekçoğunu uyguladım. Kalanları da haftaya yapacağım...Bundan sonrası Allah'a kalmış. Haydi hayırlısı...Tutarlar inşallah...

karaaslan50
14-02-2011, 09:05
Bursa İzmir'e göre daha soğuktur, bu nedenle mart ayını beklemeniz uygun olur.

Mehmet Ertop
14-02-2011, 11:54
Bende bu hafta sonu Alaşehire gitmiştim. baktım ağçlara su yürümüş ve aşılarımı yaptım. sonucunu merakla bekliyorum. geçen sene yapmış olduğum aşılar geç de olsa sürgün verdi. bu sene daha deneyimli aşıladım. sonucunu bekleyeceğiz.

prıtt
19-02-2011, 18:26
Arkadaşlar malum aşı zamanı geliyorr ve aşılama hakkında yardımınıza ihtiyacım var.

İç anadolu ikliminde ağaçların uyanması mart ayı gibi oluyor ve ağaçlar bu zamanda tomurcuklanıp çiçek açıyor fakat bu tarihten sonra bazı zamanlar şiddetli donlar oluyor. Geçen yıl bu zamanda yaptığım aşılar tuttu fakat bu bir kaç günlük don olayında tekrar gerilerdi ve soğuk aldılar. Donların tamamen kesilmesinden sonraki yaptığım aşı çelikleri ise donların geçmesini beklediğim için tomurcuklandı ve onlarda pek sağlıklı olmadı.

benim sizlerden öğrenmek istediğim aşı kalemlerini erken zamanda alıp buzdolabı sebzeliğinde muhafaza etsem ve donlar tamamen bittikten sonra bu kalemleri çıkartıp aşı yaparsam olurmu?

Cevaplarınızı bekliyorum. Saygılar

NOT: Bahsettiğim aşı çeşidi omega ve V aşı dedikleri aşı makası ile yapılan aşı.

hüseyindeniz
22-02-2011, 09:26
sayın prıtt bende amatörce aşı yapıyorum ve geç donlardan etkilenmemesi için buz dolabı sebzeliğinde saklıyorum kalemleri. omega,v,yarma ve çoban aşısında sonuç değişmiyor hepsi mükemmel tutuyor.Bizim memelekettede bence uygulanabilecek en iyi yöntem bu.Size kolay gelsin saygılar.

Beymen
22-02-2011, 21:16
merhaba...arkadaşlar akasya ağacına meyve veya süs ağaçlarından neleri aşılarsam tutar..

prıtt
23-02-2011, 19:02
sayın prıtt bende amatörce aşı yapıyorum ve geç donlardan etkilenmemesi için buz dolabı sebzeliğinde saklıyorum kalemleri. omega,v,yarma ve çoban aşısında sonuç değişmiyor hepsi mükemmel tutuyor.Bizim memelekettede bence uygulanabilecek en iyi yöntem bu.Size kolay gelsin saygılar.

Sn. Hüseyin Deniz,

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Kafamdaki olurdu olmazdı soru işareti kalktı. Fakat bişey merak ettim siz kalemleri hangi tarihte alıp hangi tarihte aşılama yapıyorsunuz.

Teşekküler.Saygılar.

hüseyindeniz
24-02-2011, 10:33
sayın prıtt aşı kalemlerini aralık ayı veya en geç ocak 15 e kadar alıyorum.yani sürgünler tam derin uykuda iken. nemli pamuklu bir beze sarıp poşetin içinde sebzelikte (+5 derece) aşı zamanına kadar muhafaza ediyorum.(tabi hanımdan izin alarak :). )
saygılar tüm ağaç dostlarına.

carizma_009
05-03-2011, 17:39
Cevizlerimi aşılamak istiyorum.Araştırmalarıma göre dilcikli aşı çok kullanılıyor yanlız elimde anacıma uygun yeteri kalınlıkta aşı kalemi yok.Bunun dışında yarma aşı yapsam nasıl olur.

AHMET SEZGİN
08-03-2011, 13:15
Merhaba arkadaşlar mart ayının başında birkaç kalem aşısı yaptım (kiraz,erik,dut) gibi. bu gün 8 mart ve Ankarada aşırı bir kar yağışı ve soguk var. Aşılarım bu hava koşullarından zarar görürmü bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim.

seaa
08-03-2011, 13:33
Ben mavi ladin aşısı yaptım ama evimin içinde tutuyorum ağacı

ocean07
08-03-2011, 15:57
Burada (http://www.tohumfide.net) iğne yapraklı ağaçlarda aşılama ile ilgili döküman mevcuttur. Bilginize

Jezebel
20-03-2011, 13:59
Birkaç aydır bu ağacın neden bu hali aldığını merak ediyorum.

197625

Bu bir dut ağacı.
Fikriniz varsa bana anlatırmısınız?

verdel
20-03-2011, 14:04
anaçla kalem uyuşmazlığına benziyor.

verdel
20-03-2011, 14:11
İstanbul şartlarında Kalem aşısı yapmak için erik için 13-19 mart ,Elma için 19-31 mart ,armut için 24-31 mart tarihleri uygun gözüküyor.

verdel
20-03-2011, 14:14
Merhaba arkadaşlar mart ayının başında birkaç kalem aşısı yaptım (kiraz,erik,dut) gibi. bu gün 8 mart ve Ankarada aşırı bir kar yağışı ve soguk var. Aşılarım bu hava koşullarından zarar görürmü bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim.

Eriği koruyabilirsen tutma ihtimali var ama;dut ve kiraz için erken .

Harun Parlak
20-03-2011, 14:17
Birkaç aydır bu ağacın neden bu hali aldığını merak ediyorum.

197625

Bu bir dut ağacı.
Fikriniz varsa bana anlatırmısınız?

Büyük bir ihtimal. Şişkin kısım da aşılama sırasında ya da daha sonra bir sargı tel ya da sağlam bir ip kalıp boğmuş olabilir.
Normal bir ağcı sizde tel ya da sağlam bir ip le boğarsanız aynı şekilde üst kısım şişme yapacaktır.

Ayrıca anaç ile aşı tür arasında hızlı gelişim farkı olup aşı yerinde bu durum olmuş olabilir.

ligustrum
20-03-2011, 14:18
1-Anaçla kalem uyuşmazlığına benziyor.
2-Şişkinlik olan bölgede telle-naylon iplikle bağlama yapılıp,
herek verme işlemi uygulanmış. Bağlama ipi yanlış bağlanmış,
" boğma" yapmış olabilir. Yakında kırılırsa şaşmam.
3-?

Jezebel
20-03-2011, 15:08
Arkadaşlar hepinize açıklama için teşekkür ediyorum.
Aklıma yatan fikirler var.
Bu aşılamayı yapan doğru işlem veya doğru seçim yapmamış.
Sonuç ortada.
Ağac için üzülmekten başka bir şey gelmiyor elimden.
Saygılar.

Harun Parlak
20-03-2011, 15:21
O kısımda havai köklendirme ile kurtarılabilir. Köklenme gerçekleşince oradan kesip alınabilir. Alt kısım orada tekrar taclanarak canlı kalır. Böylece iki canlı ağaç elde edilmiş olur.

bahtiyar02
20-03-2011, 16:05
Arkadaşlar hepinize açıklama için teşekkür ediyorum.
Aklıma yatan fikirler var.
Bu aşılamayı yapan doğru işlem veya doğru seçim yapmamış.
Sonuç ortada.
Ağac için üzülmekten başka bir şey gelmiyor elimden.
Saygılar.
Sevgili Jezebel;
Annemin evinin önünde beyaz bir dut ağacı var. Annem bu ağaca ayrıca başka iki tür dut daha aşıllatı.Bunlardan birisi Urmudut(Ekşi karadut) diğeri ise iri beyaz dut türü.Urmu dut aşısı beyaz duttan daha hızlı gelişti aşı anacı geçti.Diğer beyaz dut ise anaçla aynı düzeyde gelişti fark edemezsiniz aşı olduğunu. Anladığım kadarıyla Urmu dut çok hızlı gelişen bir tür olduğundan anacın iki katı kalınlığa gelebiliyor.Bir süre sonunda müdahale etmezseniz gövde aşıyı taşıyamaz duruma geliyor.Annem bu yıl Urmudutu aşırı bir şekilde budattırdı.Gelişmesi de belli bir süre durakladı.Yeni sürgünleri de bir o kadar hızlı gelişiyor.
Saygılar

Jezebel
20-03-2011, 17:45
Teşekürler Bahtiyar02, sanırım haklısınız, üst kısmın gelişmesi durmuş, çok güzel meyve veriyormuş.
Maalesef ağaç bir sağlık kurumunun bahçesinde Tekin bey.
Bana ait olsaydı belki birşeyler denerdim.:(
Sadece izlemekle yetineceğim.

AHMET SEZGİN
21-03-2011, 10:31
sayın verdel cevabın için teşekkür ederim. O halde ben nisan ayında bu aşıları tekrar bir daha yapayım.

omerr
24-03-2011, 15:37
bunlarda benden size 2011 model erik ve armut aşılarım

serkanhoca
24-03-2011, 21:33
Arkadaşlar daha önce hiç aşı yapmadım. Ama yapan kişileri iyice izledim. Ayrıca burada yazılanları da okudum. Fikir sahibi oldum. Sizlerden ricam bana önerebileceğiniz bir aşı makası. Nette çok fazla var ama beni gibi vbir amatörün zorlanmayaağı, yaptığı aşıların tuttuğunu görünce mutluluk duyacağı bir tavsiye istiyourum sizden. Şimdiden teşekkürler...

copur 09
24-03-2011, 21:56
Sayın serkanhoca bir aşı bıçağı ve testere alıp, onunla başlayın. Denemeleriniz sonucunda daha zevkli olduğunu göreceksiniz. Yetmezse aşı makasına geçebilirsiniz. Selamlar.

sındırgılı
24-03-2011, 22:23
Testere izlerini, perdahlamadan sakin asi yerlerini kapatmayin. Ben de, yeni ogrenmis bulunmaktayim.(Hatta budama yaptiginiz kalin dallarda bile yapip, asi macunu ile kapatin))
Oncelikle goz asilarindan basliyabilirsiniz, sonra coban asisi ile ustaliginiz artar. Daha sonra, dilcikli asi nasil yapilir? kakma asi nasil yapilir ? merak edip, uygularsiniz...Ikili bicak alip goz asisi yaparsiniz.......
Asilarin tuttugunu gordukce daha da bir merak sahibi olup, asi bicagi yerine kaliteli bir asi makinesi alirsiniz. (Anac ve kalemin ayni capta oldugunu gorup te uygulamak gerekiyor ) Asi icin, tam zamani........
Kolay gele......

serkanhoca
25-03-2011, 11:11
Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için
Hafta sonu çalışmaara başlayayım
Aşı makinesi konusunu şimdilik rafa kaldırıyorum
Zaten aklım karıştı çeşit çeşit modelleri ve farklı farklı aşıları var...

orcanöbekçi
08-04-2011, 16:33
Sevgiliarkadaşlar,
geçen sene asmalarıma aşı yapmıştım,Şubat başıydı ve hiç yaprak bağlamamıştı
asmalar,aşıların birkaçı tuttu ama sonra onlarda kurudu.Bu sene tekrar denedim ama sayın karaaslan50 nin tarifleri ile asma yapraklandıktan sonra
aşılarımı yaptım.Aşıları yapmadan bu Şubat başında kalemleri kestim ve toprağa
gömdüm.İşin enteresan tarafı,kalemi hep dikine gömeriz ve kimileri de tutmaz.
Ben kalemleri bir karış bile olmayan derinliğe yan yatırarak üzerine toprak
atıverdim.Şimdi birde baktım aşı için çıkarmasam nerede ise hepsinin yaprakları
toprağın üstüne çıkacak,kökler patlamış bana çok enteresan geldi herkes de bilsin istedim.Birazda fotoğraf yükleyip görsel olarakta hitap edeyim dedim.Saygılar.

orcanöbekçi
08-04-2011, 16:43
Hazır aşılama ile ilgili yazmışken matkap aşılarımın da fotoğraflarını ekliyeyim dedim.Biri ,formoza eriğine aşıladığım meyve verdi küçük küçük papaz erikleri görünüyor.Diğer,italyan eriğine aşıladığım papaz eriği ise bu sene meyve vermedi.Hemen yandaki dalda da şekerpare aşısı görünüyor.O da yeni yeni çiçek açıyor.

orcanöbekçi
08-04-2011, 16:54
Şimdiye kadar en fazla iki kilo meyve veren şekerpareme de tavsiye üzerine
önce kokuttum.Yani' seni keserim bak meyve ver artık ' gibi.Meyva vermedi.
Sonra seni keserim bak dedim ve sert budama yaptım, gine meyma vermedi.
Bu sene senin dedim bütün dallarına kaysı aşılıyayım da gör.O da bir şey demedi bende bütün dallarını aşıladım.Birkaç dal bıraktım aşılamadığım ,utanırda
şekerpare yapar diye.Aşağıda onunda fotoğraflarını koydum.Yeni aşılar da filiz vermeye başlamış.İlk fotoğraf italyan eriğine yaptığım papaz eriği matkap aşısının fotoğrafı.

aşı
12-04-2011, 20:48
arkadaşlar bende bu yıl ilk defa ciddi olarak aşı yapmaya başladım.
yaklaşık 40-50 kadar aşı yaptım
özellikle aşı makasıyla yaptıklaım büyük oranda tutmuş.
işten fırsat bulunca köye gidip bahçeyle uğraşıyorum.bahçemizde yaklaşık 30 çeşit meyve fidanı var.
trakyada havalar az da olsa ısındı. tomurcuklar patladı yapraklar büyümeye başladı bu zamanda hangi meyve lere aşı yapabilirim.? erik, üzüm , incir, badem , kayısı , ağlat ...????

feyzon
14-04-2011, 14:22
arkadaşlar bende bu yıl ilk defa ciddi olarak aşı yapmaya başladım.
yaklaşık 40-50 kadar aşı yaptım
özellikle aşı makasıyla yaptıklaım büyük oranda tutmuş.
tomurcuklar patladı yapraklar büyümeye başladı bu zamanda hangi meyve lere aşı yapabilirim.? erik, üzüm , incir, badem , kayısı , ağlat ...????

Yapraklar büyümeye başladıktan sonra artık budama ve aşılama yapılamaz. Tutacağını sanmıyorum. Ancak Mayıs Haziran aylarında büyümenin durakladığı dönemde göz aşısı yapılabilir. Buna sürgün göz aşısı deniyor.

Hazirandan itibaren eylüle kadar yapılanlar da durgun göz aşısı oluyor. Göz aşısında 15 gün sonra bağlanan bağcık çözülüyor. Eğer göz (tomurcuk) canlıysa Sürgün göz aşısında hemen; durgunda bir bahara doğru, budama zamanında, aşı yaptığımız yerin üstündeki gözün hemen üzerinden kesim yapmak gerekiyor. Sürgün göz aşısında ağacı hemen sulayıp gözün büyümesine yardımcı olmak gerekir diye de düşünüyorum.
Gözün iyice kuvvetlenmesi ile de üstte kalan kısım kesilmeli diye düşünüyorum.
Durgun göz aşısı (Ters T) yaptığım, ayva anacına armut aşım tutmuştu, ancak gölgede kaldığı için çok az büyüdü. İnşallah bu sene daha güzel büyüyecek. Ayrıca yine ters T aşısı yaptığım ikinci bir armut ile erik aşılarım tutmuş gözüküyordu, ancak Boluya gidemediğim için ne olduğunu bilemiyorum. İnşallah HAziran da da kiraz, armut, elma, şeftali, kayısı ve cevizlerime sürgün göz aşısı yapmaya çalışacağım.

Ayrıca şunu söylemek istiyorum. Aşıda en önemli konu anaç ile aşının kabuklarının birbirine tam temas etmesi. Çünkü besin akışının büyük kısmı kabuklardan sağlanıyor diye düşünüyorum. Bu durumda da anaç kabuğunun altta aşının üstte yer alması önemli. Ancak normal T aşısında gözün alt kısmında tam temas sağlanamıyor. Bu nedenle göz aşısı yapacaklara tavsiyem ters T aşısı yapmaları olacak. Bu durum tecrübelerimle de sabittir.

aşı
16-04-2011, 12:34
asıl amaç kambium tabakalarının bitişik birbirine temas etmesi gerekiyor diye biliyorum. benim düşüncem kalem aşıda olduğu gibi göz aşıdada gözün alt kısmının dış kabuğunu hafifçe soymamız işe yarayabilir diye düşünüyorum.özellikle anaç fidandaki açtığımız kabunun altına denk gelen aşı gözünün alt tarafindaki dış kabuğu hafif soymak işe yarar diye düsünüyorum.

feyzon
16-04-2011, 21:23
Şimdiye kadar en fazla iki kilo meyve veren şekerpareme de tavsiye üzerine
önce kokuttum.Yani' seni keserim bak meyve ver artık ' gibi.Meyva vermedi.
Sonra seni keserim bak dedim ve sert budama yaptım, gine meyma vermedi.
fotoğrafı.

Sayın öbekçi ağacı korkutma uygulamasını hep duyarız ama bu konu ile ilgili bilezik alma diye bir konu var. Onu araştırırsanız mantığını görebilirsiniz. Meyve vermemesinin çok çeşitli nedenleri olabilir. Tozlaşma, iklim, gübreleme, böcek, vs. gibi.

orcanöbekçi
16-04-2011, 22:29
Sayın feyzon,
bilezik almayı asmalarda duydum araştımıştımda, ama kayısıda bilmiyordum.Benim bu güne kadar kimle konuştuysam duyduğum,şekerpare cinsi çok az meyva verir diye.Ben de kaç yıldır ne yaptımsa meyva miktarında artış olmadı.Tabii bilezik alma yapmamıştım.Neyse artık ne yaparsa yapsın aşıladığım kayısılar şu anda beş dalda yaprak verdi ve vermeye de devam ediyor.Hatta bazısı meyva bile verdi.Utanırsa ona bıraktığım beş adet dalda şekerpare verir utanmazsa aşıladıklarımdan ben kayısımı yerim.İlginize teşekkür ederim.

feyzon
18-04-2011, 13:46
Selamlar.
Dut ağaçlarına üzüm aşısı yapılabilir diye bir şey duydum. Acaba yapan var mı ve nasıl yapılıyor? Resimler de koyulabilirse çok sevineceğim.

omerr
18-04-2011, 22:08
2010 2011 yılarına ait aşıarım ayva armut erik aşılarım
nihayet ekleyebildim

feyzon
20-04-2011, 11:10
asıl amaç kambium tabakalarının bitişik birbirine temas etmesi gerekiyor diye biliyorum. benim düşüncem kalem aşıda olduğu gibi göz aşıdada gözün alt kısmının dış kabuğunu hafifçe soymamız işe yarayabilir diye düşünüyorum.özellikle anaç fidandaki açtığımız kabunun altına denk gelen aşı gözünün alt tarafindaki dış kabuğu hafif soymak işe yarar diye düsünüyorum.

Sayın aşı,
dış kabuğu soyma işlemi sadece kabuk altı aşılarda çeliklerin kabuğunu soymak gerekir. Zaten göz aşısında sadece kabuk kullanılmaktadır. Belki dilcikli göz aşısında dediğiniz uygulanabilir ama o konuda da çok emin değilim.
Benim görüşüm göz aşısında en iyi yöntemin flüt veya yama göz aşısı olacağı yönünde. Ancak normal T aşısı bu yöntemde en az başarılı uygulama diye düşünüyorum. Tartışarak araştırarak doğruyu bulmak mümkün olacaktır. Tabi bu konuda bilgili Ziraat mühendisleri bilgi verirlerse daha uygun olabilir.
Selamlar.

feyzon
27-04-2011, 15:53
Geçen yıl yaptığım ters T aşıları ayvaya armut ve yabani eriğe kırmızı erik aşıları patlamak üzereymiş babamın dediğine göre. Mart ayında gözler tutmuş gözüküyordu. Bende aşı yerinin 5 santim üzerinden kesmiştim. İnşallah Boluya gidince fotoğraflayıp buraya ekleyeceğim.

nuribulduk
27-04-2011, 16:18
geçen yıl acı badem ağacıma tatlı badem ağacını aşı yaptım amatör olarak bu yıl yeşerdi yani tuttu fotoğrafını burda yayınlayacağım görmelisiniz

Mehmet Ertop
28-04-2011, 14:49
Geçen yıl yaptığım ters T aşıları ayvaya armut ve yabani eriğe kırmızı erik aşıları patlamak üzereymiş babamın dediğine göre. Mart ayında gözler tutmuş gözüküyordu. Bende aşı yerinin 5 santim üzerinden kesmiştim. İnşallah Boluya gidince fotoğraflayıp buraya ekleyeceğim.

Öncelikle selamlar. bir çok aşı denemem oldu. Çoğunda da başarılı oldum. Özellikle bu sene yapmış olduğum aşılarda (makasla) % 100 başarı elde ettim. Ama ters aşının nasıl yapıldığını bilmiyorum.Tarif ederseniz sevinirim. bunda aşı gözünü anaca ters şekilde mi yerleştiriyorsunuz. yoksa başka bir tekniğimi var. merak ediyorum. bilgilendirirseniz sevinirim. teşekkürler.

feyzon
28-04-2011, 17:39
Öncelikle selamlar. bir çok aşı denemem oldu. Çoğunda da başarılı oldum. Özellikle bu sene yapmış olduğum aşılarda (makasla) % 100 başarı elde ettim. Ama ters aşının nasıl yapıldığını bilmiyorum.Tarif ederseniz sevinirim. bunda aşı gözünü anaca ters şekilde mi yerleştiriyorsunuz. yoksa başka bir tekniğimi var. merak ediyorum. bilgilendirirseniz sevinirim. teşekkürler.

Mehmet Bey,
Aşılarla ilgili bir çok yerde Ters T aşısından da bahsediliyor. Şimdi gördüğüm bir sitenin linki şöyle:http://cicek-cicekci-cicekcilik.blogspot.com/2008/09/gz-alar.html
Burda yere yatay çizgi altta oluyor. Ortasından yukarıya çizgi çizip kabuğu kaldırıp aşı gözünü yerleştiriyoruz. Sadece şekilde farklılık var. Diğer uygulamalar aynı.
Sizin aşılarınızın tutmasına çok sevindim. Siz hangi aşı yöntemini uyguladınız. Selamlar.

maybach
28-04-2011, 19:08
Mehmet Bey,
Aşılarla ilgili bir çok yerde Ters T aşısından da bahsediliyor. Şimdi gördüğüm bir sitenin linki şöyle:http://cicek-cicekci-cicekcilik.blogspot.com/2008/09/gz-alar.html
Burda yere yatay çizgi altta oluyor. Ortasından yukarıya çizgi çizip kabuğu kaldırıp aşı gözünü yerleştiriyoruz. Sadece şekilde farklılık var. Diğer uygulamalar aynı.
Sizin aşılarınızın tutmasına çok sevindim. Siz hangi aşı yöntemini uyguladınız. Selamlar.

yağışlı ortamda yara dokusu üzerine çatı mantığı sıvı teması engellensin diye bu yöntem kullanılır

feyzon
29-04-2011, 10:06
yağışlı ortamda yara dokusu üzerine çatı mantığı sıvı teması engellensin diye bu yöntem kullanılır

Sıvı teması da önemli ancak başarı oranı konusunda ben ters T aşısının daha iyi olduğunu düşünüyorum. En azından çok az da olsa tecrübelerim bu yönde. Acaba bu konuda bir istatistik, oran söylenebilir mi?

Mehmet Ertop
29-04-2011, 11:24
Mehmet Bey,

Sayın FEYZON
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Sizden özür dilerim. yanlış bir anlaşılma oldu galiba ters T aşının yapımını biliyorum. Benim öğrenmek istetiğim ters Dut, ters kiraz vb. gibi ağaçlar şemsiye şeklinde duruyorlar benim öğrenmek istediğim konu buydu. Ben bu aşıdan bahsedildiğini zannettiğim için konuyu sormuştum. tekrar özür dilerim. eğer bu konuda bilgisi olan arkadaş varsa konu hakkında bilgi verirlerse sevinirim. Bu ağaçların şemsiye şeklinde duruşu ve yere doğru sarkmaları ağacın cinsindenmi yoksa yapılan bir aşı tekniğiylemi oluyor, veya başka bir tekniğimi var bunu öğrenmek istiyorum. ayrıca ilginize teşekkür ederim. Benim kullanmış olduğum aşı teknikteride göz aşılarında T ve ters T aşısı. kalem aşılarında da daha önceleri yarma aşı ve çoban aşısı tekniği kullandım. bunda tutmayanlar olmuştu. bu sene kalem aşılarımı makasla yaptım ve makasla yaptığım aşıların tamamı tuttu.(ayva, erik, kayısı, şeftali, ceviz, dut, zeytin, mandalina ve incir) hiç zaiyat yok. buna bende çok sevindim. özellikle ceviz aşısını tutturamıyordum. bu sene makasla yapmış olduğum aşılar tuttu. bu aşıların fotoğraflarını en kısa zamanda yayınlamak istiyorum. selamlar.

feyzon
29-04-2011, 14:39
Sayın FEYZON
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Sizden özür dilerim. yanlış bir anlaşılma oldu galiba ters T aşının yapımını biliyorum. Benim öğrenmek istetiğim ters Dut, ters kiraz vb. gibi ağaçlar şemsiye şeklinde duruyorlar ....
kalem aşılarımı makasla yaptım ve makasla yaptığım aşıların tamamı tuttu.(ayva, erik, kayısı, şeftali, ceviz, dut, zeytin, mandalina ve incir) hiç zaiyat yok. buna bende çok sevindim. özellikle ceviz aşısını tutturamıyordum. bu sene makasla yapmış olduğum aşılar tuttu. bu aşıların fotoğraflarını en kısa zamanda yayınlamak istiyorum. selamlar.

Selamlar,
Bildiğim dut ve bazı ağaçların ters büyümelerinin nedeni ağacın özelliği ile ilgili. Herhalde genler veya doğal mutasyon sonucu yapılabilen bir olay. Aşı ile yapılabileceğini sanmıyorum.
Sizin yaptığınız makasla kalem aşısı nasıl oluyor acaba? En kısa zamanda resimleri görmek isterim. Yapılış sırasında da çektiyseniz çok güzel demektir. Aşı oldukça dikkat isteyen bir işlem. %100 lük değil 70 lik bir başarı bile büyük bir oran demektir. Tebrik ederim. Ben şimdiye kadar dut, erik, kiraz, armut aşıları yaptım. Ancak hiç büyük bir kısmı tutmadı. Cevizde ise hiç denemedim. Cevizde öz suyunun gözü yakmaması gerekiyormuş sanırım. Bunlara dikkat etmek gerekiyormuş. Selamlar.

ggne
29-04-2011, 21:54
Merhaba

Nar ağacına erik aşılanabilirmi....

maybach
01-05-2011, 00:10
Sıvı teması da önemli ancak başarı oranı konusunda ben ters T aşısının daha iyi olduğunu düşünüyorum. En azından çok az da olsa tecrübelerim bu yönde. Acaba bu konuda bir istatistik, oran söylenebilir mi?

benim gözlemlerim ve kanaatim tek fark söylediğim su teması ile alakalı kısmı başkaca hiçbir farkı yok. amaç en az yara ile bitkiyi birleştirmek olduğu için şekiller kalıplaşmış halde bunun dışında tercih meselesi elinize bıçak aldığınızda daha rahat olduğunı düşünüyor iseniz çapraz bir kesi dahi iş yapar

aşı
06-05-2011, 19:35
arkadaşlar güzelim papaz eriği aşımın taze filizlerini tırtıl ve karıncalar afiyetle yiyorlar. bu zararlılarla mümkünse organik mücadele değilse kimyasal mücadele yöntemi söylermisiniz. bu arada bazı taze sürgünlerde (özellikle güllerde ) yoğun olarak (siyah ve yeşil) yaprak bitleri çöreklenmiş durumda.
arap sabununu denedim çok etkisi olmadı.
başka önerileri olan varmı
teşekkürler.

feyzon
06-05-2011, 23:34
arkadaşlar güzelim papaz eriği aşımın taze filizlerini tırtıl ve karıncalar afiyetle yiyorlar. bu zararlılarla mümkünse organik mücadele değilse kimyasal mücadele yöntemi söylermisiniz. bu arada bazı taze sürgünlerde (özellikle güllerde ) yoğun olarak (siyah ve yeşil) yaprak bitleri çöreklenmiş durumda.
arap sabununu denedim çok etkisi olmadı.
başka önerileri olan varmı
teşekkürler.
Buradan çok güzel bilgiler bulabilirsiniz. http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3062

hly999
07-05-2011, 13:51
Bende bu yıl İLK KEZ vişne ağacına çoban aşısı ve bu formda gördüğüm matkap aşısı yaptım. Çobanların kalemleri biraz uzunmu diye düşünüyorum. Gözleri elimle yokluyorum bir dökülme yok ama yeşermede yok? 1. ve 2 resim
Çoban aşısına aittir.
Sizce bu kalemler yeşerir mi? Kalemler uzunsa üstten budama makasıyla kesersem yanlış mı olur?

Yaptığım matkap aşısı 3.4 resim(matkap aşısı) kalemleri gerçekten uzun, gözler büyük olmasına rağmen hala bir uyanma olmadı? En uzun olanın resim 4. en ucundaki demetgözden bir tanesini kopardım dibi yeşildi.
Bu kalemide kısaltmam gerekirmi? Ya da başka bir işlem mi yapmalımıyım?

Her 2 aşının yapılış zamanı şubat ayının sonlarına doğrudur. Şimdi Mayıs ayına geldik. Aşılanan kiraz cinsi Merton late ve starks gold tur.
Bu gözler ne zaman yeşerir tuttuğu ne zaman anlaşılır?

Konu hakkında bilgi verecek arkadaşlara şimdidem teşekkür edrim.

labtek
09-05-2011, 13:49
Bence ası kalemlerın çok kart.kalemlerın bır yıllık olması lazım ası tutturmada yıllık kalem asılar onerılır .vede kabuk altı yapsaydınız sımdıye kadar uyanırlardı.aşı kalemlerınde problem var sızın.

labtek
09-05-2011, 13:51
Busenekı yapmıs oldugum 16 elma 4 seftali 15 cevız kalem asılarının tamamına yakını uyanmıs durumda 10 cm surgun yaptılar.dedıgım sıstede (kabuk altı ve dılcıklı ası yontemı ıle)

serkanhoca
09-05-2011, 15:02
Busenekı yapmıs oldugum 16 elma 4 seftali 15 cevız kalem asılarının tamamına yakını uyanmıs durumda 10 cm surgun yaptılar.dedıgım sıstede (kabuk altı ve dılcıklı ası yontemı ıle)

Cevize yaptığınız aşıları resimleyebilir misiniz?

Birol Ketenci
09-05-2011, 16:33
Geçen yıl ilk defa denediğim göz aşılarımın ikisi de filizlendi. Bir karış arayla aynı elma fidanına iki adet aşı yapmıştım, şimdi birini kopartmalı mıyım? Küçük olan filiz altta büyük olan üstte duruyor.

feyzon
09-05-2011, 22:50
Geçen yıl ilk defa denediğim göz aşılarımın ikisi de filizlendi. Bir karış arayla aynı elma fidanına iki adet aşı yapmıştım, şimdi birini kopartmalı mıyım? Küçük olan filiz altta büyük olan üstte duruyor.

Bence iki gözüde muhafaza edebilirsiniz. Eğer ayrı cinslerse bir ağaçta iki farklı elmanız olur. Göz aşısında ilk yılda aşı gözünün 5 veya 10 cm üstünden kesim yapmak gerekir. Çok aşağıdan aşı gözüne yakın yerden yaparsanız kurumaya sebep olabilir. Göz iyice gelişince gelecek yıl falan hemen üzerinden kesebilirsiniz.

ligustrum
10-05-2011, 03:31
Sayın Birol Ketenci; Aşınız hayırlı olsun. Kıvrık yaprağın altında yaprak biti olabilir. Sayın feyzon'un dediklerine katılıyorum. Anaç fidan tohumdan mıydı? Yoksa aşılı fidan mı?

Birol Ketenci
10-05-2011, 18:30
Sn Feyzon
İki aşı gözüde aynı ağaçtan alınmıştı. Acemi işi ancak bu kadar denk gelebilir :p budama noktası aşının yaklaşık 5 cm üstünden.

Birol Ketenci
10-05-2011, 18:35
Sayın Birol Ketenci; Aşınız hayırlı olsun. Kıvrık yaprağın altında yaprak biti olabilir. Sayın feyzon'un dediklerine katılıyorum. Anaç fidan tohumdan mıydı? Yoksa aşılı fidan mı?

Sn Ligustrum;
Teşekkür ederim. Dediğiniz gibi altta yaprak bitleri küçük bir aşiret kurmuşlar. Ben güllerde beklerken onlar elmaya dadanmış. Anaç fidan tohumdan kendi çıkmıştı. Bu yıl benim saksıda idare edecek, gelecek yıl babamın bahçesinde rahata kavuşacak.

ligustrum
10-05-2011, 20:09
Sayın Birol Ketenci; Aşının az üzerinden kesimi yapmanızı tavsiye ediyorom.
Sadece aşı sürgünleri büyüsün diye.

MUCAR
11-05-2011, 15:01
Tüm doğacılar
28 nisanda daha önce buzdolabına ayıtdırdığım kalemlerimi kiraz ağacına aşı yaptım biraz sularını çekmişlerdi
yine aynı anaca yeşillenmiş kalemlerdende aşı yaptım tutarmı bilmiyorum
deneyimi olan arkadaşların bilgilerinden faydalanmak isterim
saygılarımla

Mehmet Ertop
12-05-2011, 09:11
Tüm doğacılar
28 nisanda daha önce buzdolabına ayıtdırdığım kalemlerimi kiraz ağacına aşı yaptım biraz sularını çekmişlerdi
yine aynı anaca yeşillenmiş kalemlerdende aşı yaptım tutarmı bilmiyorum
deneyimi olan arkadaşların bilgilerinden faydalanmak isterim
saygılarımla

Önümüzdeki yıllarda yapacağınız aşılar için aklınızda bulunsun aşı kalemlerini nemli bir beze sarıpta naylon poşet içerisinde buz dolabına koyarsanız suyunu çekmez. Arasıra kontrol edip bezde bir kuruma hissederseniz nemlendirip tekrar sarın. aşı zamanına kadar. iyi bir başarı elde edeceğinize eminim. denemenizi tavsiye ediyorum.selamlar

Yarkin
12-05-2011, 20:04
Selamlar.
Dut ağaçlarına üzüm aşısı yapılabilir diye bir şey duydum. Acaba yapan var mı ve nasıl yapılıyor? Resimler de koyulabilirse çok sevineceğim.

Sn. feyzon, Dut agacina asma asilamak icin, Dut dibine 3-5 cubuk asma dikmek gerek. O asmalar 1 sene sonra büyüdügünde dut agacina matkap ile delinen delikten gecirerek Delik asi macunu ile iki tarafli kapatiliyor. 1sene sonra tutma gerceklestiginde dut agacina giren yerden asma kesilip macunlaniyor. Benim bildigim bu.

Belki, yine dibine asma dikilir. Büyüyen asma dut kabuk verdiginde dis kabugu soyularak dut kabugu icine alacak sekilde konarak macunlanip sarilabilir diye düsünüyorum.

feyzon
13-05-2011, 09:34
Sn. feyzon, Dut agacina asma asilamak icin, Dut dibine 3-5 cubuk asma dikmek gerek. O asmalar 1 sene sonra büyüdügünde dut agacina matkap ile delinen delikten gecirerek Delik asi macunu ile iki tarafli kapatiliyor. 1sene sonra tutma gerceklestiginde dut agacina giren yerden asma kesilip macunlaniyor. Benim bildigim bu.

Belki, yine dibine asma dikilir. Büyüyen asma dut kabuk verdiginde dis kabugu soyularak dut kabugu icine alacak sekilde konarak macunlanip sarilabilir diye düsünüyorum.

Buda çok farklı bir aşı çeşidiymiş. Yeni şeyler üretmede sınır yok maşallah. Teknolojik gelişmelerle daha farklı yollar da bulunabilecek sanırım. Bana asma ve dut çok farklı ağaçlar gibi geliyor. Hiç böyle bir aşı gördünüzmü acaba? Hele resim yükleyebilirseniz çok sevinirim.

feyzon
13-05-2011, 09:42
Sn Ligustrum;
Teşekkür ederim. Dediğiniz gibi altta yaprak bitleri küçük bir aşiret kurmuşlar. Ben güllerde beklerken onlar elmaya dadanmış. Anaç fidan tohumdan kendi çıkmıştı. Bu yıl benim saksıda idare edecek, gelecek yıl babamın bahçesinde rahata kavuşacak.

Sayın Ketenci göz aşısında budama konusunda benim bildiğim ve gördüğüm şöyle. Eğer budamayı hemen aşı gözünün üzerinden yaparsanız ağaç farklı bir doku olduğu için uyuşmazlık gösterip aşıyı atma eğilimi gösterebilir denilerek aşı gözünün üzerinde bir göz bırakmak suretiyle budama yapılır. İlk yılda bırakılan bu göz de sürer. Böylece alttaki gözün olduğu kısımın canlı kalması ihtimali yükselmiş olur. İkinci yılda veya sonraki yıllarda normal budama kuralları gereği hemen aşı gözünün üzerinden budama yapabilirsiniz. Bu bilgim tabi amatörce bir bilgi. Konunun uzmanlarının diyecekleri bir şeyler olabilir belki.

Size anaçınız ile ilgili söyleyeceğim bir şeyde vardı. Eğer kaliteli bir elma çekirdeğinden yetiştirme yapmışsanız anacınızın da kaliteli olma ihtimali var diye düşünüyorum. Hem belkide farklı bir tür gelişmiş de olabilir. Bir çok meyvede çaprazlama yoluyla kaliteli ürünler geliştiriliyor. Size tavsiyem bir iki dalı yetiştirip meyvelerini görmeniz. Eğer kalitesi kötüyse daha sonra o dalları kesersiniz. Elma aşırı budama yapılabilen bir ağaçtır. Sorun yaşanmaz.

Yarkin
13-05-2011, 12:00
Buda çok farklı bir aşı çeşidiymiş. Yeni şeyler üretmede sınır yok maşallah. Teknolojik gelişmelerle daha farklı yollar da bulunabilecek sanırım. Bana asma ve dut çok farklı ağaçlar gibi geliyor. Hiç böyle bir aşı gördünüzmü acaba? Hele resim yükleyebilirseniz çok sevinirim.

Buyrun konu ile ilgili bir haber
http://www.haberler.com/50-yillik-saz-ustasindan-dut-agacina-asma-asisi-haberi/

Yarkin
13-05-2011, 12:15
Bu sene kendiliginden cikan ve cok hizli büyüyen 3 seneye girmis dut agacima nisan basi siyah (kara) dut asisi yaptim. Bir tanede sadece denemek amaci ile asma asiladim fakat haziran sonundan evvel bahcemde olamiyacagim Ayrica 200 den fazla zeytin asisi yapmistim. 20 nisan zeytin asilarimi actim hepsi yesil olarak duruyordu.

Dut a asiyi asmayi bir ucundan 4-5 cm 45 derece kestim. Dut dalini kesip kabuk arasina tirnak makasi üstü ile girdim. gerisini bir metal ile derinletirdim. Asma nin dis kabugunu siyirdim. Kabuk arasina soktum. Biraz yukaridan catladi. macunladim. Ve su tesisatcilarin kullandigi teflon ile sardim. Biliyorsunuz asi icin, cekirdek uyumu baz alinir. Cekirdekleri birbirine benziyen her meyva birbirine asilanabilir. Bir de ceviz ve dut kesildiginde beyaz bir süt cikarir. Bazilari bu asitin tutmayi engeledigini söyler. Bunun icin, beyaz akinti icin ters T yapildigini hatta asi altina bir cizgi atildigini okumustum.

feyzon
13-05-2011, 12:51
Bilgiler için teşekkürler. İnşallah tutar aşılarınız, bizde fotoğraflarını görebiliriz. Bende denemek isterim böyle bir aşıyı.
Ağacın içinden geçen dalla ilgili kafamda soru işaretleri oluşmuştu. Gözlerin geçişi nasıl olacak. kabuğu sıyırmak gerekirmi diye ama matkap veya anlattığınız yöntem daha uygun gibi gözüküyor.

Birol Ketenci
13-05-2011, 20:02
Sayın Ketenci göz aşısında budama konusunda benim bildiğim ve gördüğüm şöyle. Eğer budamayı hemen aşı gözünün üzerinden yaparsanız ağaç farklı bir doku olduğu için uyuşmazlık gösterip aşıyı atma eğilimi gösterebilir denilerek aşı gözünün üzerinde bir göz bırakmak suretiyle budama yapılır.
Size anaçınız ile ilgili söyleyeceğim bir şeyde vardı. Eğer kaliteli bir elma çekirdeğinden yetiştirme yapmışsanız anacınızın da kaliteli olma ihtimali var diye düşünüyorum. Hem belkide farklı bir tür gelişmiş de olabilir. Bir çok meyvede çaprazlama yoluyla kaliteli ürünler geliştiriliyor. Size tavsiyem bir iki dalı yetiştirip meyvelerini görmeniz. Eğer kalitesi kötüyse daha sonra o dalları kesersiniz. Elma aşırı budama yapılabilen bir ağaçtır. Sorun yaşanmaz.

Şu an tepe kesimi üst aşı noktasından 4-5 parmak üstten.
Anaç fidan işyerinde kendi kendine çıkmıştı, sanırım bu yıl 3 yaşına girdi. Kalitesini bilemiyorum ancak çok inatçı olduğu kesin. Sökerken toprakta kalan kökünden 20cm kadar boyda yeni filiz çıkarmış.
Bu yıl aşılar biraz kendilerini kurtarınca bir iki dalda kendi sürgünlerinden bırakacağım. Bu sürgünlere de döllenmede kolaylık açısından farklı elma aşıları yapmak istiyorum.

feyzon
14-05-2011, 23:08
Elmalarını yemek nasip olur inşallah. Yaptığınız aşı hangi cins elma acaba.

Birol Ketenci
17-05-2011, 17:01
Elmalarını yemek nasip olur inşallah. Yaptığınız aşı hangi cins elma acaba.

İnşallah. İşyerinden bir abimin bahçesinde yediğim elmadan (küçükçe,sert,sarı) almıştım. Cinsini bilemiyorum.

feyzon
07-06-2011, 13:55
Bunlarda geçen yıl yaptığım Ters T durgun göz aşıları. Aslında 5 adetlerdi. Bir tanesi yongalı göz aşısı idi. O kurudu. Diğer ikisi ise kazaya kurban oldu. Fakat 13 ve 14. mesajlardaki aşılarım tutmuş ve oldukça güzel büyümüş durumdalar.

http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=818134&postcount=14

athena -asena
11-06-2011, 10:04
80-90 cm lik Yabani hurma fidanlarıma trabzon hurması aşısı yapmak istiyorum , şimdi ne tür aşı yapılabilir acaba?

feyzon
11-06-2011, 15:20
80-90 cm lik Yabani hurma fidanlarıma trabzon hurması aşısı yapmak istiyorum , şimdi ne tür aşı yapılabilir acaba?

Bu mevsimde göz aşısı türleri yapılabilir. İyice irileşmiş göz bulunan dallarından alarak ters T sürgün göz aşısı yapmanızı tavsiye ederim. Sitede bu konuda ayrıntılı bilgiler var. Gerekirse tecrübelerimi iletebilirim.

redbullah
02-07-2011, 04:22
Veredelungszange=Aşı makasının Almancası

feyzon
14-07-2011, 22:53
Ters T, Yama göz aşıları denemesi yaptım. İnşallah tutarlar. Sürgün göz aşıları için en uygun zaman. Gecikmeden yapmakta fayda var. Duyurulur.

kocasinan
23-08-2011, 11:01
Bende aşılı dut ağacı var 3 yaşında 12 cm çapında, şimdi ona birde kara dut aşılamak istiyorum, şimdi T aşı yapsam tutarmı veya ters T aşımı yapmalıyım, bir ağaçta iki cins istiyorum, yoksa geçmi kaldım, bu arada Ankaradayım, yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

feyzon
23-08-2011, 23:17
Bende aşılı dut ağacı var 3 yaşında 12 cm çapında, şimdi ona birde kara dut aşılamak istiyorum, şimdi T aşı yapsam tutarmı veya ters T aşımı yapmalıyım, bir ağaçta iki cins istiyorum, yoksa geçmi kaldım, bu arada Ankaradayım, yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

Şu anda durgun göz (T) aşısı zamanı. Benim favorim ters T aşısı. Eylül başına kadar bu şekilde aşı yapılabilir. Aşı gözünün bağını 15 - 20 gün sonra çözüp gelecek yıl budama döneminde aşı gözünün 5 santim üstünden budama yapmak gerekiyorki aşılanan göz büyüyebilsin. İnşallah aşılarınızı tutturursunuz. Selamlar.

kocasinan
24-08-2011, 11:46
Sayın Feyzon bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. İnşaallah hafta sonu sizin de dediğiniz gibi Ters T aşısı yapayım, bakalım tutturabilecekmiyim. Aklıma gelmişken bir dut ağacına İKİ tane Ters T aşısı yapsam daha mı iyi sonuç alırım, yoksa bir ters T aşısı yetermi aceba?

feyzon
25-08-2011, 22:56
Sayın Feyzon bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. İnşaallah hafta sonu sizin de dediğiniz gibi Ters T aşısı yapayım, bakalım tutturabilecekmiyim. Aklıma gelmişken bir dut ağacına İKİ tane Ters T aşısı yapsam daha mı iyi sonuç alırım, yoksa bir ters T aşısı yetermi aceba?

Anaç yeteri kadar büyükse iki tane de olabilir ama gözün canlanmasına yardımcı olmak için üstten kesmek gerektiğinden bir tane olması daha uygundur.

kocasinan
05-09-2011, 12:32
Teşekkür ederim Sayın Feyzon, aşımızı yaptık, ilk defa ters T aşısı yaptım ağaca ters T harfi çizerken sorun yok ama T'yi elbisenin yakası gibi ikiye ayırdıktan sonra T'nin yere paralel olan kısmına aşı dalını yerleştiriken orası yırtılıyor benim aşıda, neyse sonucu bekleyeceğiz artık İnşaallah tutar.

kuzeyden61
22-09-2011, 09:17
Ben aşı konusunda internetten araştırma yaparken ayva ağacına yenidünya aşılanabileceğini gördüm ve çoban aşısı şeklinde bir uygulama yaptım.Gayet başarılı bir aşılama oldu.Ayrıca çoban aşısı hem pratik hemde kolay.Gelişmiş ve kök yapısı geniş bir alana yayılmış bir ağacın çoban aşısı ile aşılanması sonucu aşı kalemleri çok hızlı gelişiyor ve bir dahaki yıla meyve verecek boyuta ulaşıyor.Ayrıca yabani bir eriğede aynı uygulamayı yaptım.Ancak eriğe kendi türünden başka bir erik aşıladım, sonuç erken gelişmiş ve bir yıl sonra meyve verecek ıslah edilmiş meyve ağaçlarım oldu.Birde küçük bir dut fidanına kırmızı dut aşıladım.fotoğraflardan görebilirsiniz.

copur 09
22-09-2011, 19:24
Ayvaya aşıladığınız yeni dünya büyük bir ihtimalle kışı çıkaramayacaktır. Ayva yaprak döker. Yeni dünya ise yaprak dökmez. Sonucu merakla bekliyorum. Selamlar.

boğazkere23
25-09-2011, 13:23
hepinize iyi günler sevgili arkadaşlarım. eğer yanlış yere yazıyorsam lütfen beni bilgilendirin. yeni üye oldum ve henüz tam bilmiyorum forum özelliklerini.
son zamanlarda pek soru ve yorum yazılmamış ama benim yazımı ve sorumu göreceğinizi umarım. uzun zamandır sizleri takip ediyorum.sayenizde birçok konuda bilgi sahibi bile oldum. bizim 20 dönüm kadar üzüm bağımız var şaraplık üzüm yetiştiriyoruz. yalnız bazı üzüm türlerini değiştirip öküzgözü cinsini aşılamak istedik. sizlerin yazılarınızda omega aşı makasını gördük ve hemen aldık. bahar ayında yani mart ve nisan başlarında bu makas ile aşılama yaptık ilk günlerde cok güzel tuttular gibi oldu. yeşerdi yaprak verdi sonra hepsi ama hepsi kurudu birtanesi bile tutmadı...bağlarımız 15 yıllık falan...üzüm kollarına aşı yapmıştık..yani hepsi boşa gitti..nerede hata yaptık anlamadım..şimdi yarma aşı yapalım diyoruz...ne zaman, nasıl bir yöntem denemeliyiz. ben ve eşim bu konuda çok bilgili değiliz. yardımcı olabilirseniz çok memnun oluruz. lüfen yardım edin)))

karaaslan50
29-09-2011, 13:16
http://www.blacklionmakas.com/images/Makas%20kataloğu.pdf kataloğun 4. sayfasını okursanız size faydalı olacaktır. Ayrıca tutmuş gibi sürgün vermesinin nedeni, asmadaki ağlamadan dolayı gelen bol suyla yeşerip ağlama bitiminde kuruma yapmıştır.

obahar
29-09-2011, 13:55
merhabalar ben badem ağaçlarına aşı yapmak istiyorum ama hangi aşı tekniğini ve hangi aylarda uygulamalıyım bilen arkadaşlar varsa bana yardımcı olabilirler mi?

janka
23-10-2011, 16:31
bu forum konusu gayet faydalı oldu. teşekkür ederim.

feyzon
30-10-2011, 20:19
Boluda bir komşumuz erik ağacına kaysı kiraz ve erik aşılamıştı. Ancak kiraz kırılmış haldeydi. Ben fotoğraf çekerken sadece kayısı kalmıştı. Eriğe kiraz şeftali ve kayısı aşılanabildiğini duymuş ancak görmemiştim. Fotoğrafı aşağıda.

mcie
02-11-2011, 06:46
feyzon bey aşıda mantık şudur çekirdek tipleri uygunluk gösterenler birbirleri üzerine aşılanabilir; ama bu kaba taslak bir yaklaşım daha iyi sonuçlar için biraz daha derinlemeisne öğrenmeli. 1.Elma-Armut-Ayva.....2.Erik-Kiraz-Vişne-Kayısı-Şeftali........3.Ceviz-Fındık-Kestane.... gibi bunlar kendi aralarında aşılanabilir ama mesela kiraza vişnenin aşılanması iyi sonuç vermediğini duydum

mcie
02-11-2011, 06:58
Ben aşı konusunda internetten araştırma yaparken ayva ağacına yenidünya aşılanabileceğini gördüm ve çoban aşısı şeklinde bir uygulama yaptım.Gayet başarılı bir aşılama oldu.Ayrıca çoban aşısı hem pratik hemde kolay.Gelişmiş ve kök yapısı geniş bir alana yayılmış bir ağacın çoban aşısı ile aşılanması sonucu aşı kalemleri çok hızlı gelişiyor ve bir dahaki yıla meyve verecek boyuta ulaşıyor.Ayrıca yabani bir eriğede aynı uygulamayı yaptım.Ancak eriğe kendi türünden başka bir erik aşıladım, sonuç erken gelişmiş ve bir yıl sonra meyve verecek ıslah edilmiş meyve ağaçlarım oldu.Birde küçük bir dut fidanına kırmızı dut aşıladım.fotoğraflardan görebilirsiniz.

Bence aşı yerlerini açarak yanlış yapmışsınız. En azından bir daha ki yaza kadar kapalı kalsaydı daha iyi olurmuş...

Charlaux
20-11-2011, 17:46
Merhaba arkadaşlar,
Gliricidia sepium adlı ağacımı gelecekte hangi bitkiyle aşılamalıyım ? Tek bildiğim gliricidia sepium'un fabacae ailesinin mensubu olduğu :)
Teşekkürler

bebeto016
01-12-2011, 09:19
109 nolu mesajda yaprakları olan bir cubuktan matkap aşısı yapıldı. sormak istedigim yaprakları olan bir çubugun yaprakları sanırım resimdeki gibi kırpılıp kesiliyor peki bu gözlerden tekrar sürgün verirmi yoksa bizim burdan göremedigimiz o cubukta patlammaış gözlermi mevcut.. bunu özellikle ögrenmeliyim bende uygulıycam çünkü. 100 kadar kayısı ağacımız var bunları kesip başka ağac dikmeyi düşünüyoduk bu aşı olayıyla kesmeden halledebiliriz sanırım.

Selahattin Yılmaz
01-12-2011, 13:35
Aşılama Hakkında Temel bilgiler
Aşılama hakkında temel bilgiler - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=5chI9WSAN2s&feature=related)

Selahattin Yılmaz
01-12-2011, 13:36
Aşı Kalemi Alma ve Muhafaza
Aşı kalemi alma ve muhafaza - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=ZLA23IDb8E8&feature=related)

Selahattin Yılmaz
01-12-2011, 13:37
Dilciksiz İngiliz Aşısı

Dilciksiz İngiliz Asısı - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=2SpUZHb7jBc&feature=related)

Selahattin Yılmaz
01-12-2011, 13:37
Dilcikli İngiliz Aşısı

Dilcikli ingiliz asısı - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=b5e46xJtA2s&feature=related)

Selahattin Yılmaz
01-12-2011, 13:38
Kenar Aşı

kenar - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=If6OYc6mEDE&feature=related)

Selahattin Yılmaz
01-12-2011, 13:38
Kertik Aşısı
Kertik Asılama - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=D1_YmMMZD2w&feature=related)

Selahattin Yılmaz
01-12-2011, 13:39
Kabuk Aşısı ya da Yan Aşı
Cevizde Kabuk Aşı - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=JXUs6pLZDzA&feature=related)

bebeto016
01-12-2011, 19:17
burdaki ustalara aklıma takılan bi kaç sorum olacak:

cevaplarsanız sevinirim.

1- bildigimiz gibi bazı meyveler mesela kayısı şeftali nisan aylarında yapraklı oluyorlar bu ayda bu ağaclardan alınan çubuklar aşı yapılırken yaprakları ve gözleri nasıl bir işleme tabi tutuluyor. bildigim kadarıyla yaprakların çıkmamış olması gerekir bu durumlarda aşının tutma olasılıgı diğerine göre daha düşükmüdür.
2- bazı resimlerde alınan çubukların, yan kesilmesi gereken tepelerinde göz görüyorum bu şekilde anaca yapıştırılmasında tutma olasılığı yönünden bir sakınca varmıdır yoksa bu gözü kesmekmi gerekir. mesela umru(eşki tut) tutu cubuklarında bu çok görülür.
----konu aşılama fakat hazır yazmışken burdan onuda sorayım lütfen bunu hoş görün mesaj kalabalığı olmasın diye yazıyorum buraya:
3- bu iş aşırı derecede bende heves sardı .ilk defa uyguluyorum, hemen etrfımdaki ağaçlardan çelik toplamaya başladım .bu aylarda meyve ağaçlarından aldığım çelikleri bodrumda, ışıgı direk almayan ama aydınlık, oda sıcaklığından biraz düşük sürekli nemli, bir kızmı inşaat kumu+torf, bir kısmıda killi toprak+hayvan gübresi+torf dan oluşan fidan poşetlerinde tutuyorum bu şartlar sizce nasıl doğrumudur yanlış olan bişeyler varmı. boşamı kürek sallıyorum. zaten nasip olursa yeni hobim olacak. baştan dogrularla bu işe gireyim.
4- aldıgım çelikleri diyelim 1-2 saat zarfı içinde dikicek bu arada dışarda-açıkta-susuz veya kuma gömmeden bırakırsam bi sakınca olurmu. yoksa ne yapmalıyım suda beklettim ama.
5- birde çelik dikerken saf suya batırmanın yararı nedir veya varmıdır.. köklendiricilerin var elbette ama saf suyu merak ediyorum.

cevaplarsanız yeni başlayan biri için bi çok konuda yolgösterici olacaksınız yinede teşekkurler.

çelikler hakkında sorularım için lütfen bana kızmayın sorular parçalanmasın diye buraya yazdım bi daha yazmam.

teşekkurler.

Harun Parlak
01-12-2011, 20:00
Bu başlıkta ki yazılanları okuyun (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/11476.htm). Sonra aklınıza takılan varsa sorularınızı sorun. Elimizden geldiğince cevaplamaya çalışırız. Aşı çeliklerini alır almaz bir poşete sarıp buzdolabı alt gözlerinde aşı yapacağınız Mart Nisan aylarına kadar bekletebilirsiniz. Klaemler uyanmadan hemen önce ve ya biraz daha erken alabilirsiniz.

Selahattin Yılmaz
01-12-2011, 22:18
Bildiğimiz kadar cevaplayalım sevgili bebeto016,

1- bildigimiz gibi bazı meyveler mesela kayısı şeftali nisan aylarında yapraklı oluyorlar bu ayda bu ağaclardan alınan çubuklar aşı yapılırken yaprakları ve gözleri nasıl bir işleme tabi tutuluyor. bildigim kadarıyla yaprakların çıkmamış olması gerekir bu durumlarda aşının tutma olasılıgı diğerine göre daha düşükmüdür.

Nisan ayında henüz şeftali ve kayısı yapraklı olmaz ay sonunda belki biraz yaprağı çıkmış olabilir. Nisan ayında yapılacak aşı kalem aşılarından birisidir ancak sert çekirdeklilerde haziran-eylül ayları arasında göz aşısını denemelisiniz. Kalem aşıları başarısı nisbeten düşüktür. Ayrıca kalem aşı yapacağım denemek görmek istiyorum derseniz şubat ayında kalemleri alıp buzdolabının sebzeliğinde nemli gazete ve naylona sarılı olarak muhafaza ediniz.

2- bazı resimlerde alınan çubukların, yan kesilmesi gereken tepelerinde göz görüyorum bu şekilde anaca yapıştırılmasında tutma olasılığı yönünden bir sakınca varmıdır yoksa bu gözü kesmekmi gerekir. mesela umru(eşki tut) tutu cubuklarında bu çok görülür.
----konu aşılama fakat hazır yazmışken burdan onuda sorayım lütfen bunu hoş görün mesaj kalabalığı olmasın diye yazıyorum buraya:

Bu sorunuzu anlayamdım, o resimlerden birisni buraya koyun **** sorunuzu daha açık ve anlaşırlı yazın

3- bu iş aşırı derecede bende heves sardı .ilk defa uyguluyorum, hemen etrfımdaki ağaçlardan çelik toplamaya başladım .bu aylarda meyve ağaçlarından aldığım çelikleri bodrumda, ışıgı direk almayan ama aydınlık, oda sıcaklığından biraz düşük sürekli nemli, bir kızmı inşaat kumu+torf, bir kısmıda killi toprak+hayvan gübresi+torf dan oluşan fidan poşetlerinde tutuyorum bu şartlar sizce nasıl doğrumudur yanlış olan bişeyler varmı. boşamı kürek sallıyorum. zaten nasip olursa yeni hobim olacak. baştan dogrularla bu işe gireyim.

Bu mevsimde aldığınız kalemler işinize aramaz zira bitkiler daha yeni durgun döneme giriyor şubat en geç mart auı içerisinde almayı deneyin, üstelik bu sizi uzun muhafaza külfetinden kurtarır.

4- aldıgım çelikleri diyelim 1-2 saat zarfı içinde dikicek bu arada dışarda-açıkta-susuz veya kuma gömmeden bırakırsam bi sakınca olurmu. yoksa ne yapmalıyım suda beklettim ama.

Nemli ve serin (+4 - +10 ºC ) ortamda muhafaza edilmeleri gerek, nem kaybederse aldığınız kalemler işe yaramayacaktır.

5- birde çelik dikerken saf suya batırmanın yararı nedir veya varmıdır.. köklendiricilerin var elbette ama saf suyu merak ediyorum.

Saf suya batırmanın bir esprisi yoktur sonucu sıfır bir işlem ama o safsu eğer köklendirme hormonu içeriyorsa o başka.

bebeto016
02-12-2011, 08:56
Elma ağacıma yaptığım aşılarım, bazıları beklemede mesela ayva ağacımdan aldığım aşı kalemi ile yaptığım matkap aşısı iki gözden yaprak verdi
sonrasında yapraklarını döktü ama şimdi bir gözde tekrar kabarma var.Yine deveci
armudu ağacımdan ( sırf aşı yapmak için alıp saksıya dikmiştim geçen sene)aldığım
aşı kalemi ile yaptığım matkap aşısında aşı dalının ucu kalınlaştı ama daha bir filiz
yok.Ayni şekilde deveci armudu ağacımdan aldığım aşı kalemi ile çoban aşısı da yaptım.Onda da dalın ucu şişti ama daha yaprak vermedi.

34677

abi 2. sorumun anlatmak istedigim burda ince olan cubugun tam tepesinde göz var buna benzer resimler sitede mevcut bu gözü üstten yan şekilde kesmemizin veya kesmememizin farkı ne olur.

bebeto016
02-12-2011, 09:03
Kestiğimiz dalın yapraklarını temizliyoruz.Ağaca girecek kısım yaklaşık beş cm kadar olacağından,kalan kısımda dört beş göz bırakıp,özenle
dipten ve uctan kesiyoruz.
35196

35197

abi burdada 1. sorumun resmi, aldıgı çubugun üzeri yapraklarla dolu sanırım onları dibinden kırpıp öyle anaca koyuyor bunu ögrenmek istiyorum yapraklı cubuklarda nasıl bir işlem yapıyoruz.

buralarda nisan aylarında kayısılarımız cicek açıyor.

Selahattin Yılmaz
02-12-2011, 12:27
abi 2. sorumun anlatmak istedigim burda ince olan cubugun tam tepesinde göz var buna benzer resimler sitede mevcut bu gözü üstten yan şekilde kesmemizin veya kesmememizin farkı ne olur.

Hiç bir farkı olmaz kessenizde olur kesmesenizde. Keserseniz nem kaybı olmaması için o kısmı aşı macunu veya sustut malzeme ile kapatmaılısınız.

Birde genelde aşıda kalem olgunluğu genelde uç sürgünlerde yeterli değildir %90 kesilmesi gerekir ama eğer olgun sürgünse kullanılabilir tabi.

Selahattin Yılmaz
02-12-2011, 12:34
abi burdada 1. sorumun resmi, aldıgı çubugun üzeri yapraklarla dolu sanırım onları dibinden kırpıp öyle anaca koyuyor bunu ögrenmek istiyorum yapraklı cubuklarda nasıl bir işlem yapıyoruz.

Orcan bey aşı kalemini yapraklı dönemde almış anaç tam uyanmamış bir dönem ve aşı başarısız olma ihtimali fazla bir dönem. Yaptığı matkap aşısıda olsa bu tür aşılar anaç ocak şubatta alınıp serinde muhafaza edildiğinde anaç uyansa bile aşı yapıldığında başarı yüksek olur. Bu aşı tutmaz diye bir durum yok bu daha ziyade su yürümeden aşı kalemini nem kaybına karşı iyi muhafaza edip yeterli hava sıcaklığıyla birlikte kalem ve anacın karşılıklı kallus oluşturabilmesiyle alakalı tabi anaca su yürümemiş olmalı eğer yürümüş olsaydı bu aşı başarısız olurdu. Yanlış hatırlamıyorsam Orcan beyin bu aşıları tutmuştu. Belki orcan bey muvaffak olmuştur ama riskli bir aşıda başarı sağlayarak bir örnek oluşturur o kadar ama her zaman bu başarı yakalanmaz. Aşıda ne olursa olsun erken kalem alıp muhafaza etmek, kaleme kallus oluşturtabilmek ve kaleme nem kaybettirmemek önemli, bunlar sağladığında aşı tutmaması için hiç bir sebep yok. Bu aşı matkapla yapılmış olsa bile delikten içeri giren odunsu kısım sadece kalemin dal üzerinde güçlü tutunmasını sağlar aşı tutma yeri kabukların öpüşme yüzeyidir.

bebeto016
05-12-2011, 08:46
selahattin abi bilgilerin için cok teşekkur ederim bugun ancak okuyabildim teşekkurler.

abim son mesajlarda T göz aşıları nisan -haziran sürgün agustos-eylul durgun göz aşıları yapılıyor diye okudum. göz aşısını subat-mart gibi henuz havalar sogukken yapmamızın bir sakıncası varmı tabi geç don riski var ama görüşünü almak istedim. bunun yanında 15-20 yıllık büyük bir ağaca göz aşısı yaparsak bi anlamı olmayacak gibi düşünüyorum daha cok kalın ağaçlara tavsiyeniz kabuk ve coban aşısı oldugunu düşnüyorum. dogrumudur.

birde abim dut fidanımız 1-2 yıllık. büyük tud ve incir ağaclarına gördüklerimle yarma ve coban aşıları sabittir ama dut ağacına göz aşısı uygulayabilirmiyiz. yine dutla beraber incir ağacına göz aşısı ..uygunmudur. mantıklımıdır.

yine bunların yanında sitede bayagıdır bilgi topluyorum fakat trabzon hurması dedigimiz meyve için şu agaca aşı yapılabilir diye sadece bir yerde okudum ama olumsuz şeyler yazıyordu detaylı bilgi alamadım bu meyveyi nasıl cogaltabiliriz 2 agacımız var ama daha cok olsun istiyorum.

aklıma takılan bir sorum daha var abi yarma aşılarda cubuklarla anaçların kabuklarının öpüştügü yere aşı macunun sürerek kapatmanın bir zararı varmı yoksa poşet bez vb bişeyle kapatmak dahamı saglam olur.

yeni oldugum için sizi tanımıyorum ama verdiginiz yararlı bilgiler ve videolar için size minnetarız cok teşekkur ediyorum.

cok soru sordugum içinde ayrıca özür diliyorum.

saygılar.

bebeto016
07-12-2011, 17:12
sorularım hakkında yardımcı olabilecek arkadaş varmı selahattin abi sanırım bayagıdır girmiyor siteye.

Selahattin Yılmaz
07-12-2011, 19:08
...T göz aşıları nisan -haziran sürgün agustos-eylul durgun göz aşıları yapılıyor diye okudum. göz aşısını subat-mart gibi henuz havalar sogukken yapmamızın bir sakıncası varmı tabi geç don riski var ama görüşünü almak istedim. bunun yanında 15-20 yıllık büyük bir ağaca göz aşısı yaparsak bi anlamı olmayacak gibi düşünüyorum daha cok kalın ağaçlara tavsiyeniz kabuk ve coban aşısı oldugunu düşnüyorum. dogrumudur.

Göz aşısı bitkide su yürüme dediğimiz kabuk kalktığı dönemde yapılır yani odunsu kısımla kabuğu kolayca ayırabildiğin zaman ve özellikle de bir en fazla iki yaşındaki sürgünlere bu aşı yapılabilir demektir ve bu dönem bitki için mayıs eylül ayı aralığıdır bu dönem dışında adına göz aşısı desende o ya tutmaz tutsada bunun adı göz aşısı olamaz. Bu dönem dışında hava sıcaklıklarının 10 derece ve üstüne çıkmaya başladığı dönemlerde de kabuk kalkma dönemine kadar kalem aşıları yapılır.

birde abim dut fidanımız 1-2 yıllık. büyük tud ve incir ağaclarına gördüklerimle yarma ve coban aşıları sabittir ama dut ağacına göz aşısı uygulayabilirmiyiz. yine dutla beraber incir ağacına göz aşısı ..uygunmudur. mantıklımıdır.

Göz aşısı yapma döneminde sütünü bir gün önceden kesik atarak akıtmak yoluyla aşı yapabilirsiniz.

yine bunların yanında sitede bayagıdır bilgi topluyorum fakat trabzon hurması dedigimiz meyve için şu agaca aşı yapılabilir diye sadece bir yerde okudum ama olumsuz şeyler yazıyordu detaylı bilgi alamadım bu meyveyi nasıl cogaltabiliriz 2 agacımız var ama daha cok olsun istiyorum.

Trabzon hurmasına vaz denilen aynı trabzon hrmasının minik hali gibi meyveleri olan bitkinin çöğürlerine ve trabzon hurmasının tohumundan ürertilmiş çöğürlere aşı yapılır.

aklıma takılan bir sorum daha var abi yarma aşılarda cubuklarla anaçların kabuklarının öpüştügü yere aşı macunun sürerek kapatmanın bir zararı varmı yoksa poşet bez vb bişeyle kapatmak dahamı saglam olur.

önce aşı bandı sonra bu bandın üzerine macun sürmek daha dğru bir yaklaşım olacaktır.

yeni oldugum için sizi tanımıyorum ama verdiginiz yararlı bilgiler ve videolar için size minnetarız cok teşekkur ediyorum.

Bu konuda bende bir şey söyleyeyim ki burası paylaşımcı bir forum ve herkes ancak burada vakti olduğu kadar paylaşımcı olabiliyor, heyecanınızı anlıyorum acele cevap istiyorsunuz ama sabretmeyide öğrenmek lazım :)

bebeto016
08-12-2011, 18:51
abim cok teşekkur ederim size minnetarım herşey için sagolun ama şunuda söyleyeyim şimdilik bu kadar sorayım ilerde çok rahatsız edicem kusuruma bakmazsınız umarım verdiginiz cevaplar tam öğrenmek istediklerimdi teşekkurler..

Selahattin Yılmaz
08-12-2011, 22:49
Bereket Tv Her Cumartesi saat 19:00 da programımı seyret, sorularının cevaplarını bulursun.

bebeto016
09-12-2011, 22:00
abi videolardaki kişi senmisin sormak istedim ama ayıp olur diye soramadım izliycem abi programını kal sağlıcakla.

hk50
11-12-2011, 09:34
Benim 200 Adet Badem Fidanım var (Çekirdekten çıktı) Üçünçü yaşına geliyor.Nasıl bir aşı yapmam gerekli.Hangi cins badem önerirsiniz.Rakım 1400.Bilği vermeniz dileğimle.
Bereket Tv de Biraz heyecanlı görüyorum.
Birde Beyaz gül cevize aşılanırsa siyah gül olurmuş.Doğrumu?
Saygılar.

Selahattin Yılmaz
11-12-2011, 12:17
Sevgili hk50, badem fidanı sert çekirdekli bitkiler kısmına girdiğinden 1 ya da 2 yıllık sürgünlerine göz aşısı metodu ile Niğde şartlarında eylül ayında durgun göz aşısı ile en ideal sonucu alırısnız, bitkileriniz çok kalın ise tepeleyip taze sürgün vermesini sağlayabilirsiniz. Özel mesaj atarsanız sizi Niğde de aşı ustası bir arkdaşıma yönlendiririm size yardımcı olur.

Badem çeşitleri olarakda ferraduel, ferragnes sizin şartlarınıza iyi sonuç verecektir.

bebeto016
14-12-2011, 22:22
selahattin abi yongalı göz aşısı hakkında bisoru sormak istiyorum. yongalı göz aşısı güllerde, karaağaç,dutlarda iyi sonuç verdigini okudum göz aşılarını yapmak için en erken mayıs sonu haziran başını beklemem gerekiyor sanırım fakat ilkbahara girerken göz aşısı denemek istiyorum elbette su yürümesi lazım fakat sormak istedigim yongalı göz aşısını ilkbahara girerken meyve ağaclarında (elma,armut,şeftali, kiraz vs) bu ağaçlarda deneyebilirmiyim. ağaca bilmeden zarar vermek istemiyorum. elbette yarma ve kalem aşılarını zaten bu mevsimde deniycem fakat beraberinde yongalı göz aşısınıda denemek istiyorum.
şimdiden teşekkurler.

Selahattin Yılmaz
14-12-2011, 22:46
Yonga göz aşısı bir kalem aşısı türüdür anaca su yürümeden baharın hava sıcaklıkları artmaya başladığında yapabilirsiniz. Sera şartlarında 15 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda şimdide yapabilirsiniz.

Yarkin
15-12-2011, 14:57
Yonga göz aşısı bir kalem aşısı türüdür anaca su yürümeden baharın hava sıcaklıkları artmaya başladığında yapabilirsiniz. Sera şartlarında 15 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda şimdide yapabilirsiniz.

Sn. Selahattin Yilmaz. 4.5 yasinda 300 zeytinim var. Malesef iclerinde 50-60 adet manzanilla 10 adet de tavsan yüregi var. Ben bunlari nisan basinda (kabuk verdiginden) asiladim. 30 adet asi (7-8 ) agac tutdu. Digerleri malesef tutmadi. Ben yoncali asi yapmistim. Bu sene asilamaya devam etmek istiyorum.

1 ) Hangi asilama usulü uygun olurdu ?
2) Nereye asi yapilmasi en iyisi ?
3) Hangi zaman dilimi ? Nisan 15 malesef bahceyi yine terk etmem gerekecek.

Iri gemlik asilamak istiyordum...

Tesekkürlerimle...

bebeto016
18-12-2011, 10:28
kasım ayında 2-3 yıllık biçimsiz bir yerde çıkan yaban tudunu (bildigimiz beyaz tudun meyve vermeyeni) köklü bir şekilde söküp daha güzel bir yere ekmiştim. şubat-mart aylarında bu çöğüre dilciksiz-veya dilcikli-yarma-kalem aşılarından birini yaparsam tutarmı veya çöğür yerine alışmadan aşı yapılırmı..

teşekkurler.

bebeto016
20-12-2011, 18:47
ustalar azda olsa musaitseniz bilgilerinizi paylaşabilirmisiniz.

omerr
22-12-2011, 13:08
kasım ayında 2-3 yıllık biçimsiz bir yerde çıkan yaban tudunu (bildigimiz beyaz tudun meyve vermeyeni) köklü bir şekilde söküp daha güzel bir yere ekmiştim. şubat-mart aylarında bu çöğüre dilciksiz-veya dilcikli-yarma-kalem aşılarından birini yaparsam tutarmı veya çöğür yerine alışmadan aşı yapılırmı..

teşekkurler.

bana kalırsa dut a dilcik yerine göz aşısı **** kalem aşısı (kabuk altı) yaparsan daha iyi olur derim Birde aşı yapmadan önce **** göz veya kalem koymadan önce gövdenin sağından veya solundan ufak çentikler atarak dutun sütlerinin akmasını sağlayarak aşının tutma olasılığını yükseltmiş olacaksınız
kolay gelsin

Selahattin Yılmaz
22-12-2011, 15:02
Dutta hiç bir aşıda sorun olmuyor yeterki sütü bir kaç gün önceden akıtın **** aşı yerinin altından bir çendik açın.

bebeto016
22-12-2011, 17:59
ömer abim bahsettim tud cok ince baş parmak kalınlığında kabukaltı cok mantıklı olmaz diye düşünüyorum. sordugum soruda şunu ögrenmek istemiştim bir kısmı farklı anlaşıldı sanırım .kasımda yerini toprağını değiştirdigim küçük fidana kışı atlayıp(yerine alışmadan)üstüne aşı yaparsam bi sorun olurmu. yani 3 ay geçecek aradan..gerçi izledigim aşı videolarında adam köklerinde mühür oluşmuş köklere çeliklere aşı yapıp öyle paketliyordu olur diye düşünüyorum ama yinede emin olayım dedim..bilmiyorum anlatabildimmi ama yinede verdiginiz cevaplarda aydınlatıcı oldu .

selahattin abi çok aradım fakat dut ağacı aşılayan bir video göremedim. sadece 1 tane duta göz aşısı videosu var ordada ağlatma olayına değinmemiş.

2 konuyu sormak istiyorum.

kalem aşılarda:
küçük fidanın yaklaşık yerden 50-75 cm üstünden yere paralel olarak ilk kesme işlemini çentik atma işleminden öncemi yoksa önce çentigi atıp 1-2 gün sonra bekleyip aşıyı yapacağım zamanmı yapmam dogru olur.

birde çentik dediginiz olayı biraz açabilrmisiniz sanırım dediginiz kabuklara yere paralel çizik atmak oluyor sanırım bunuda aşı yapmadan 1 gün önce yapsam veya aşı yapmadan 1-2 saat önce olurmu.

abi şimdiden teşekkurler.

Selahattin Yılmaz
22-12-2011, 22:22
1. soru için zaman önemli değil ister bir iki gün evvel ister 1-2 saat farkeden bir durum değil kriz haline getireye gerek yok amaç sütün aşıya ulaşmasını engellemektir.

2. soru çentik olayı aşının aşağısından bir yerden sütün aşı noktasına ulaşmasını engelleyecek derecede iletim demetlerini bozmaktır (şimdi iletim demeti nedir diye soracaksınız sütü yukarı ya da aşapğı ulaştıran borucuklar).

omerr
23-12-2011, 13:45
ASGIDAKİ LİNKTEKİ VİDEOYU İNCELE
DUT AŞISI
Göz Aşısı (http://tropikmeyveci.com/asilama/134-gozasisi.html)

cuu
23-12-2011, 16:14
Selahattin Bey öncelikle kalem aşılarınla ilgili videolarınız için teşekkür ederim. Göz aşıları (bereket tv de yayınlanan) ile ilgili videolarınızıda yayınlarsanız sevinirim

bebeto016
23-12-2011, 19:51
1. soru için zaman önemli değil ister bir iki gün evvel ister 1-2 saat farkeden bir durum değil kriz haline getireye gerek yok amaç sütün aşıya ulaşmasını engellemektir.

2. soru çentik olayı aşının aşağısından bir yerden sütün aşı noktasına ulaşmasını engelleyecek derecede iletim demetlerini bozmaktır (şimdi iletim demeti nedir diye soracaksınız sütü yukarı ya da aşapğı ulaştıran borucuklar).

:(:(:(:(

abi teşekkurler..!!

bebeto016
23-12-2011, 19:58
ASGIDAKİ LİNKTEKİ VİDEOYU İNCELE
DUT AŞISI
Göz Aşısı (http://tropikmeyveci.com/asilama/134-gozasisi.html)

ömer kardeşim teşekkurler benim açımdam cok yararlı oldu.

sagol

serkanhoca
02-01-2012, 14:13
İdrise aşılı kiraz ağaçlarım var ama verimlerinden memnun değilim.

Kesmek ya da taşımak yerine aşı yaparak kiraz dışında farklı meyvelere sahip olmak istiyorum.

Bu nedenle bu ağaçlara hangi meyve türlerini aşılatabilirim. ''Sert çekirdek-sertlerle, yumuşak çekirdek-yumuşaklarla'' biliyorum ama çeşitler olarak önerebilirseniz sevinirim. En sorunsuz uyum hangisinde olur.

Şimdiden teşekkürler

ciceksever70
13-01-2012, 16:18
Basligi dikkatlice okumaya calistim ama gözümden soracaklarim var da gözümden kactiysa özür dilerim. Resmini ekledigim oldukca yasli kiraz agacimiz (resimde ince gibi cikmis ama gövdesi cok kalin) kus kirazi denilen cinsten. Bu agaca normal tatli kiraz asilamak istiyoruz. Bu kadar yasli agaca yapilan asi tutar mi? Tüm verecegi meyveyi tatli kiraza dönüstürmek icin birkac yerine mi asi yapmamiz gerekir? En uygun asi hangisidir? Simdiden tesekkür ederim.

omerr
25-02-2012, 20:58
bugün bismillah dedik ve 2012 yılının ilk aşısını (göz) bahçemdeki dut ağacına yaptım
artık havalar ısınmasıyla devamı gelir...

KAPTANzst
25-02-2012, 21:26
Kolay gelsin.
Ben biraz daha bekleyecegim. Bu hafta perşembeden sonra havalar soğuyacakmış.
Kısmet sonraki haftaya.

sındırgılı
25-02-2012, 22:30
Ben de, 2 hafta sonra dutuma asi yapacagim. Gecen sene yaptigim asilari tutturamamistim. Bu sene, daha tecrubeliyim. :)

gokturkseyhan
26-02-2012, 11:58
Dut güzel tutuyor göz aşısını. Ama aşı yerinin çürümemesi önemli. Aşı yapmak için kullandığınız bant, rafya gibi malzemeyi zamanında açarak aşı yerinin çürümesini engelleyin..

meh12
26-02-2012, 20:31
Bende geçen yıl 10 civarı 3-4 çeşit siyah dut aşısı yapmıştım .Ağustos ayında hepsi tuttu. Kısmet olursa bu yıl daha fazla düşünüyorum :)

sındırgılı
26-02-2012, 20:34
Beyaz duta, eksi kara dut kalemlerini, goz ve de dilcikli asi ile karma yapmak istemistim.Hic biri tutmayinca da bu seneye kalmisti.

sındırgılı
26-02-2012, 20:36
Herhalde, akan sut tutmayi onluyor diye dusunuyorum. Ne dersiniz ?

bahtiyar02
26-02-2012, 20:49
Herhalde, akan sut tutmayi onluyor diye dusunuyorum. Ne dersiniz ?

Bulunduğum bölgede dut ağaçları aşılamaya Haziran ortasında başlar Temmuz ayı Ortasına kadar sürer. Neden derseniz dediğiniz gibi dut ağacında ilkbaharda yapılan aşıların tutmayışının sebebi ağaçta bulunan süt aşıyı çürütüyormuş. Kendimde denemiştim büyükerimiz durumu açıklayınca yanlış yaptığımın farkına vardım. Umarım sizin aşılar tutar.
Saygılar

sındırgılı
26-02-2012, 20:54
Bulunduğum bölgede dut ağaçları aşılamaya Haziran ortasında başlar Temmuz ayı Ortasına kadar sürer. Neden derseniz dediğiniz gibi dut ağacında ilkbaharda yapılan aşıların tutmayışının sebebi ağaçta bulunan süt aşıyı çürütüyormuş. Kendimde denemiştim büyükerimiz durumu açıklayınca yanlış yaptığımın farkına vardım. Umarım sizin aşılar tutar.
Saygılar

Hakli olabilirsiniz,bu sene tekrar deneyecegim...
Her sey gonlunuzce olsun

buyukcoban
26-02-2012, 22:58
Sayın bahtiyar02 haklı. Ben de geçen sene durgun göz aşısı yaptım Ekim ayında 3 tane. Beyaz dut ağacına avustralya kara dutu. 3 aşıdan ikisi şu anda patladı. Oran fena değil tavsiye ederim...

buyukcoban
26-02-2012, 23:02
Basligi dikkatlice okumaya calistim ama gözümden soracaklarim var da gözümden kactiysa özür dilerim. Resmini ekledigim oldukca yasli kiraz agacimiz (resimde ince gibi cikmis ama gövdesi cok kalin) kus kirazi denilen cinsten. Bu agaca normal tatli kiraz asilamak istiyoruz. Bu kadar yasli agaca yapilan asi tutar mi? Tüm verecegi meyveyi tatli kiraza dönüstürmek icin birkac yerine mi asi yapmamiz gerekir? En uygun asi hangisidir? Simdiden tesekkür ederim.

Bu ağacı en güzeli keserek kalem aşısı yapmak. Ama bunun için anaç uyanmamış olmalı. Sizin fotografta görünen o ki ağaç uyanmış. Seneye beklemeniz gerekecek...

discover
27-02-2012, 18:04
Sn. Büyükçoban,
Kalem aşıda anaç uyanmış, kalem latent olacak diyorlardı? Kirazda mı farklı durum var bende mi
Tokatta dut için yapılan bir akademik çalışma sonucu, dutta durgun göz aşısı , sürgün aşısından daha başarılı olmuş. Sizin tecrübenizde onaylıyor. Bende eylül'ü bekleyeceğim sanırım.

verdel
27-02-2012, 18:21
İstanbul civarlarında tüm aşılar için biraz erken...1 hafta sonra Eriklerde yarma aşıya başlanabilir..martın sonuna doğru da kiraz ve elma aşıları yapılabilir..Dut için mart sonu daha uygundur.

hatipali74
28-02-2012, 16:51
Fethiye'de ki bahçeme yeni diktiğim yabani erik, ayva, deli kiraz fidanlarına dilcikli aşı ile benzerlerini aşılamayı düşünüyorum.Bitkinin bu aşıya uygun olduğunu nasıl anlarım.Bu aşıyla ilgili dikkat edilmesi gerekenler nelerdir.
Bir kaynakta anaçla kalemin aynı kalınlıkta olmasına gerek yok, denirken başka bir kaynak aynı olmalı diyor.Kafam karıştı.Saygılar...

buyukcoban
28-02-2012, 22:35
Fethiye'de ki bahçeme yeni diktiğim yabani erik, ayva, deli kiraz fidanlarına dilcikli aşı ile benzerlerini aşılamayı düşünüyorum.Bitkinin bu aşıya uygun olduğunu nasıl anlarım.Bu aşıyla ilgili dikkat edilmesi gerekenler nelerdir.
Bir kaynakta anaçla kalemin aynı kalınlıkta olmasına gerek yok, denirken başka bir kaynak aynı olmalı diyor.Kafam karıştı.Saygılar...
Sayın Hatipali,

Dilcikli ingiliz kalem aşısında aynı kalınlıkta olması başarı olasılığını arttırır. Eğer anaç kalınlaşmış ise; kabuk,yarma, kakma kalem aşılarını deneyebilirsiniz...

buyukcoban
28-02-2012, 22:44
Sn. Büyükçoban,
Kalem aşıda anaç uyanmış, kalem latent olacak diyorlardı? Kirazda mı farklı durum var bende mi
Tokatta dut için yapılan bir akademik çalışma sonucu, dutta durgun göz aşısı , sürgün aşısından daha başarılı olmuş. Sizin tecrübenizde onaylıyor. Bende eylül'ü bekleyeceğim sanırım.

Sayın Discover,

Haklısınız yanlış yazmışım, kalem uyanmamış olacak. Eğer elinizde uyanmamış aşı kalemi varsa hemen deneyebilirsiniz. Ben sizin yerinizde olsam bu ağaca taçlandığı noktadan keserek 3 adet aşılanacak dal elde ederim. Bunlara en az ikişer kalemden 6 ya da 9 kalem takarım. Böylece bir olmazsa diğeri mutlaka patlar. Sonra buna göre ağacı tekrar taçlandırırım. Hem böylece ağacınız geçleşmiş olacaktır...

omerr
29-02-2012, 08:38
Dut,incirlerde süt yapar bunun neticesinde aşının tutma oaranını olumsuz yönde etkiler bunu önlemek için aşı yapaçağımız bölgenin altından 4-5 parmak kadar (göz aşısı kalem aşısısı ) olsun etrafına çentik atılır . Bu çentikler sütün üst kısmına geçesini engelleyecektir. 20 dakika son bi çentik üst kısma atılır süt yoksa gelmiyorsa aşıya hazır demektir. Süt geliyorsa çentikleri çoğaltmalıyız.
Ceviz,üzüm üzümlerde zaman zaman süt yerine ağlama olur bunlardada yöntem aynıdır

carizma_009
06-03-2012, 13:19
Erik ağacımın yanında oluşan erik çöğürlerini sökerek geçen hafta boş bir yere diktim bunlara ne zaman aşı uygulayabilirim , ne tür aşı yapabilirm, göz aşısı yapılırmı? yardımcı olurmusunuz.Genel olarak sorarsam çöğür halinde sökülüp başka yere nakledilen fidanlar aynı yıl aşılanabilirmi?ve ne tür aşı?

Safranlı
06-03-2012, 14:14
erik ağacımın yanında oluşan erik çöğürlerini sökerek geçen hafta boş bir yere diktim bunlara ne zaman aşı uygulayabilirim , ne tür aşı yapabilirm, göz aşısı yapılırmı? Yardımcı olurmusunuz.genel olarak sorarsam çöğür halinde sökülüp başka yere nakledilen fidanlar aynı yıl aşılanabilirmi?ve ne tür aşı?

fazla acele etmeyın
doğa sakındır ağırdır
bu yıl ekılen agaca aynı yıl aşı yapılacaksa ancak göz aşısı olabılır
hazıranda olabılır
ancak fıdanınız kendı ayakta durmaya çalısıyorsa çokta zorlamayın
bu yıl güzelce büyüsün gürleşsın
seneye göz aşısı veya kalem aşısı yapılabilir

carizma_009
06-03-2012, 14:29
Allah razı olsun safranlı saolasın.

osmkara
06-03-2012, 23:21
*** ben konyada nım göz aşısında erken sürgün aşı niye yapmıyorsunuz ben bu aşı zamanını bir türlü anlayamadım bu sene ilk defa kalem aşı deneyeceğim buradaki köylerde herkez bir ağaçtan kesip diğerine aşılıyor hepside tutuyor ama herkez kalemlerin önceden alınacağını söylüyor şu aşının hangi tarihte yapılacağını söyleyecek bir yanıt bekliyom

ayseldeniz
07-03-2012, 13:29
Selahattin Bey verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.İyi günler.

carizma_009
07-03-2012, 20:27
Erken sürgün göz aşısının ilkbaharda yapıldığı belirtilmiş ayvalarıma muşmula aşılıcam ayvanın gözleri patlamaya başladı peki göz aşısını ne zaman yapmam gerekiyor.İnşallah bu işi sökecem.

ttuzunalp
09-03-2012, 09:55
Merhaba Arkadaşlar;

Yarın İstanbulda yaklaşık 50 yaşlarında bir ceviz ağacına aşı yapacağım.

Kalemleri bugün alacağım balkonda saklayıp yarın aşılayacağım ilk denemem olacak.

Düşüncem şu tüm aşı çeşitlerini deneyeceğim sizden ricam ise sizce bu mevsimde ve istanbul şartlarında hangi aşı çeşitlerinin tutma olasılığı fazladır ona göre o aşıya yoğunlaşacağım yardımlarınızı rica edeceğim saygılarımla.

verdel
18-03-2012, 15:03
Merhaba Arkadaşlar;

Yarın İstanbulda yaklaşık 50 yaşlarında bir ceviz ağacına aşı yapacağım.

Kalemleri bugün alacağım balkonda saklayıp yarın aşılayacağım ilk denemem olacak.

Düşüncem şu tüm aşı çeşitlerini deneyeceğim sizden ricam ise sizce bu mevsimde ve istanbul şartlarında hangi aşı çeşitlerinin tutma olasılığı fazladır ona göre o aşıya yoğunlaşacağım yardımlarınızı rica edeceğim saygılarımla.

istanbul için ceviz daha erken ..havanın durumuna göre 1-2 hafta beklemekte fayda var.şimdi kiraz,elma,armut,erik aşılanabilir..ayrıca cevizi aşılamadan 1 hafta önce kesmeniz gerekir ki acı suyu aksın...

verdel
18-03-2012, 15:07
bit.ly/c25MCx]http://d1203.hizliresim.com/v/l/3mxwf.jpg[/url][/IMG]

bit.ly/c25MCx]http://d1203.hizliresim.com/v/l/3mxy2.jpg[/url]

Bugün yaptığım kalem aşıları ..birinci resimdeki çakal eriği ikinci resimdeki ise dalbastı kirazı.

omerr
19-03-2012, 13:39
Sayın verde
aşılarınız inşallah tutar
ilk resimde aşı kalemleri güzel görünüyor
ama kalemleri çok geniş açı ile kesmişsin gibi geldi bana
45 derecelik açı yeterli olur (kalem aşı yerini kaparması açısından daha kolay olur) o yüzden....

Kolay gelsin

aksoy38
20-03-2012, 17:54
kayseride halen ağaçlar uyanmadı ama ben daha evvelden aşı kalemlerini alıp buz dolabına koydum ağaçlar çiçek açmaya başlayınca badem ağacına kayısı aşısı yapmak istiyorum hem matkapla yaşlı ağaçlarıma hemde yarma aşı taze çapı 10cm gelen ağaçlarıma zaman uygunmudur ve aşı macunu yerine şeffaf silikonla kapatsam mahzuru olurmu cevabınızı bekliyorum. her yapılan aşının tutması dileğimle

bebeto016
20-03-2012, 19:50
birşey sormak istiyorum ağaçlar çicek açıncamı aşılarımızı yapmalıyız yoksa çicek açmadan tomurcuklar şişmeye başladıgı zamanmı..

tam olarak bir aralık verebilecek bir arkadaş varmı .. bizim buralarda tomurcuklar hafif şişmeye başlamış fakat gece don oluyor korkuyorum aşılar donar diye.. hafta sonunu bekliycem. bu arada donlar nasıl etkiler aşıları ve tomurcuk ve çicek açısından aşı aralığı söyleyecek bir arkadaşım varmı teşekkurler.

verdel
21-03-2012, 05:40
işin özü ağaçlara su yürüdüğü zaman kalem aşısının yapılabileceğidir.Elazığ şartlarında ağaçlara su yürüdyse bir an önce aşıları yapmanız gerekir .Dondan ,soğuktan korumak için aşıdan sonra kalemlerin üzerine poşet geçirmek yararlı olacaktır.Bol şanslar.

Halil Önen
21-03-2012, 10:15
kayseride halen ağaçlar uyanmadı ama ben daha evvelden aşı kalemlerini alıp buz dolabına koydum ağaçlar çiçek açmaya başlayınca badem ağacına kayısı aşısı yapmak istiyorum hem matkapla yaşlı ağaçlarıma hemde yarma aşı taze çapı 10cm gelen ağaçlarıma zaman uygunmudur ve aşı macunu yerine şeffaf silikonla kapatsam mahzuru olurmu cevabınızı bekliyorum. her yapılan aşının tutması dileğimle

Sn. aksoy, kolay gelsin.

Sn. Ömerr bey aşı konusunda çok iyi belki size cevap verecek ama matkapla aşı denemelerini bende yaptım. Pek başarılı oldum diyemem.

Sizde biliyorsunuz ki, aşılamada en önemli olan kabukların birbirine çok iyi örtüşmesi.

Maktap aşısında buna çok dikkat etmek gerekiyor, çünkü kabuklar çok az alanda birbiriyle örtüşüyor. Ve aşının tutmasını da sağlayan bu...

Matkap aşısı yaşlı ağaçlarda daha kolay uygulanabilen bir yöntem, kalın dalı kesmek gerekmiyor, sadece yukarıdan halka çıkarmak yetiyor.

Dediğiniz gibi 10 cm. kalınlığında ise yarma aşı yapmak çok uygun ve yarma aşıyı gözler kabarmadan önce yani 1 ay önce bile yapıyorum. İlla gözlerin kabarmasını beklemiyorum.

Silikonu denemedim ama aşı macunu kullanmak _ dokunun hava almasını da sağladığı için_ daha iyi...

Sizinde tüm aşılarınızın tutması dileğiyle...

calvus42
21-03-2012, 21:52
Konya için sert çekirdekli meyvelerde ( erik ,kayısı,badem,elma ) omega aşı makinası ile aşı ne zaman yapılmalıdır tam olarak tarih belirtebilirmisiniz? Saygılar