PDA

View Full Version : Yer açelyası, Ankara Çiçeği (Godetia)

Sayfalar : [1] 2

limon
23-02-2008, 21:06
Tohumunu bugün yapı marketten aldım. 40 cm yksekliğinde bir çiçekmiş. Tohumları Mart ayında gölgeye toprağa serpilecekmiş. Mayıs ayının sonundan itibaren açacaklarmış. Saksılarda da yetiştirilebilirmiş.
Mart başında ekince gelişimini beraber takip ederiz.
Çiçek hakkında bilgisi olanlar ve daha önce yetiştirmiş olanlar da deneyimlerini paylaşırlarsa sevinirim.
30783

30784

Ophrys
23-02-2008, 21:10
Burada fideleri Bahçe Açelyası adıyla satılıyor.

limon
23-02-2008, 21:18
Sevgili Ada kaç para fidesi? Ben bir paket tohumu 5 küsüre aldım.

Aslında bu çiçeği hiç tanımıyorum. Çiçeklerini ben de açelyaya benzettiğim için aldım.
Diğer çiçeği de (kırmızı bezelye çiçeği) begonvile benzettim.

Asıllarını yaşatamayınca benzerlerini buldum. Yetiştirmesinin oldukça kolay olduğu yazıyor pakette.

Ferda Ülkümen
23-02-2008, 21:43
Çiçek hakkında bilgisi olanlar ve daha önce yetiştirmiş olanlar da deneyimlerini paylaşırlarsa sevinirim.

Bu çiçeği birkaç yıl üst üste yetiştirdim. Çok güzel bir çiçek. yalnız bizim oralarda mayıs sonu, haziran başı gibi açıp, hemen tohum verdi ve öldü. Yani bütün yaz çiçek veren bir bitki değildi. Ama bir Karadeniz gezisinde, Ordu' da Temmuz ayı sonunda bol çiçekli halini gördüm.Yanında da şahane hüsnüyusuf'lar vardı.
Sanırım senin bahçeni severler sevgili limon.

Ophrys
23-02-2008, 21:46
Sevgili Ada kaç para fidesi? Ben bir paket tohumu 5 küsüre aldım.

Sezon başlayınca yetişkin fideler 50 kuruş.

limon
24-02-2008, 17:59
Ucuzmuş, fidesini almak daha akıl karı ama İstanbul'da ben hiç görmedim fidesini. Hep aynı mevsimlikler geldiği için değişiklik arayışıyla tohumlara saldırıyorum bir heves.

Ferda Hanım, gölgeye mi eksem acaba? Siz güneş alan bir yere mi ekmiştiniz?

limon
03-03-2008, 15:22
Tohumları bugün yazdığı gibi gölge yere ektim. Gelişimini beraber takip ederiz.

limon
07-03-2008, 13:15
Çok çabuk çimlendi. İnşallah büyümesi de böyle hızlı olur. Bakın kıpırtılar başlamış bile.
31702

limon
12-03-2008, 10:41
Tüm tohumlar çimlendiler ve hızla büyüyorlar.
32016

feneradasi
16-03-2008, 14:58
Aynı çiçek olduğunu tahmin ediyorum benim aldığım tohumun üzerinde "godetia double mixed" yazıyordu, ben de şimdi ekecektim ama sonra humeyraozdamar.net'te daha çok çiçek açması için eylülde ekilmesi gerektiğini okudum o yüzden eylülü bekliyorum umarım tohumlar bozulmuyordur. Linki size de kopyalıyorum(sayfanın en altında yazıyor)

http://www.humeyraozdamar.net/mevsimlikcicek.htm

limon
16-03-2008, 18:55
feneradası verdiğiniz linkteki yazıyı okudum. Benimkiler büyüyorlar. Çiçekleri nasıl olacak beraberce göreceğiniz. Sizinkileri de takip ederiz. Seneye en doğrusunu yaparız :)

limon
18-03-2008, 18:09
Fideler sorunsuz büyümeye devam ediyorlar.

limon
19-03-2008, 09:05
Bu sabahki durumları;
32511

limon
10-04-2008, 13:06
Havaların ısınmasıyla hızlı büyümeye başladılar.
34302

zenfree
10-04-2008, 20:11
Çok güzel büyüyorlar. Maşallah.:)

limon
11-04-2008, 01:38
Ben de bu sayfaya bakınca şaşırıyorum gelişmelerine. Belgelemek güzel bir şeymiş ;) Kendimi büyük bir iş başarmış gibi hissediyorum :)

limon
28-04-2008, 16:28
Bugünkü durum;
35887

limon
04-05-2008, 22:34
Ankara Çiçeklerinin fideleri çok fazla uzadı. Gövde yaprakları taşıyamıyordu. Önce seyreltip diğer saksılara diktim fideleri. Sonra saksıda kalanlara toprak ekledim. Fakat halen istediğim güzellikte değiller. Çok uzamış fideleri sevmiyorum, cılız kalıyorlar. Dallanması ve ana dalın sağlamlaşması için, bazılarının tepelerindeki bu güzel yapraklı kısımları üzülerek kestim. Sonra o kestiklerimi kıyamayıp ya tutarsa diye torfa diktim. 3 gün oldu, hava serin ve yağmurluydu şansıma diktiğim çelikler şahane görünüyorlar. Tutmasalar solarlardı diye düşünüyorum, çünkü seyreltip diktiğim fidelerden tutmayanlar hemen ertesi gün tamamen ölüyorlar. Nasıl olacak bakalım merakla bekliyorum.

fatmadundar
08-05-2008, 13:05
Benim fidelerim de çok yapraklandılar.Açsa açsa üçer beşer çiçek açarlar. Ben Balçova Termal Otele gidilen caddedeki gotedyaları gördükten sonra artık tohum ekmemeye karar verdim.

fevziye
09-05-2008, 08:11
Sn. fatmadündar harika görünüyorlar. Nasıl bu kadar çiçek açıyorlar? Neden bizimkiler olmuyor hep merak ediyorum.

limon
09-05-2008, 11:35
Ek besinler veriyorlar yetiştirme aşamasında. Ama o ek besinler nelerdir bunu bilmiyoruz işte :) Şİmdi kapanan bir fidanlıkta çalışan genç, tüm içtenliğiyle " abla burda binbir türlü şeyler veriyoruz, ondan böyle oluyor saksıda, evde neden olmuyor?" demişti. Saksıdaki çiçek açan ağaçlar içindi bu yorumu. Ben de Ankara Çiçeklerinin bir kısmına elimdeki besinlerden verip deneme yapayım, eğer başarılı olursam ne verdiğimi yazıcam :) Başarılı olmazsam boşuna heveslendirmeyeyim sizleri.

limon
13-05-2008, 21:02
Tepelerini budadıklarım daha çabuk yan dallar verdi. Budamadıklarımın da dalları kalınlaşmaya başladı ama yan dallar yeni yeni başlıyor. Sulayınca zor ayakta duruyorlar. Çelik olarak diktiklerimde bozulma olmadı fakat topraktan çıkarıp baktığımda köklenme belirtisi yoktu hatta çürüme vardı. Fidelerin bugünkü durumu;
37202

Ferda Ülkümen
19-05-2008, 01:48
Galiba fideleri sık dikerek bu görünümü elde ediyorlar.
Dün bir arkadaşımın bahçesinde gördüğüm, mermer kurnaya bir araya ekilmiş altı yer açelyası çok güzeldiler.

limon
19-05-2008, 20:48
Ferda Hanım bu çiçeğin yaprakları farklı gibi göründü bana. Benimkilerde henüz tomurcuk yok ama iki gündür havaların ısınmasıyla inanılmaz hızlı büyüdüler.

Penelophe
19-05-2008, 21:03
Limon, Ferda Ülkümen'in yüklediği fotoğraf godetiaya ait, senin çimlendirdiklerine baktım da onlar godetia değil. Başlığa ilk eklediğin fotoğraflara bakarsan Ferda hanımın yüklediğiyle aynı olduğunu farkedeceksin.;)

Bazen yapı marketlerden alınan tohum paketlerinin üzerine yazılan Türkçe'ye çevrilmiş kısımlar yanlış yapıştırılabiliyor. İki kez geldi başıma.:)

Ferda Ülkümen, Fatma Dündar'la beraber gidip yerinde test ettik Balçova Termal'e giden yoldaki godetiaları, tek kökten çıkan çiçekler bunlar, sık dikilme ile değil bakımla **** türle alakası olduğunu düşünüyoruz. Fatma Dündar bu godetiaları yetiştiren ziraatçi hanımın telefon numarasını buldu, seneye gerekli bilgileri ve fideleri temin edebileceğiz.:)

limon
19-05-2008, 21:12
Limon, senin çimlendirdiklerine baktım da onlar godetia değil. Başlığa ilk eklediğin fotoğraflara bakarsan Ferda hanımın yüklediğiyle aynı olduğunu farkedeceksin.;)

İlk yüklediğim fotoğraf paketin üzerindekiyle aynıydı. Dur bakalım moralimi bozma bir çiçek açsın da bakalım aynı mıymış değil miymiş? :D

Penelophe
19-05-2008, 22:22
Hımm, peki, açınca paylaşırsın.:)

LuNa
20-05-2008, 00:32
Bugün yine cicekcideydim, gezmek icin gitmistim :) Canim sIkIldikca giderim öyle, icim ferahliyor ordaki cicekleri görünce.
Bugün orda bu ciceklerden gördüm, ilk defa görüyorum bu arada :) Cok hosuma gitti, yanlarina gidip uzun uzun inceledim, seyrettim, hatta birara niyetimi bozdum alayim bitane dedim son anda vazgectim. Simdi diyorum keske alsaymisim, burdaki resimleri görünce. Yarin tekrar bi gitsem mi acaba :D

Ferda Ülkümen
20-05-2008, 02:19
Limon,
Seninki godetia nın başka bir türü olabilir,
Şu linkteki gibi

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?p=99812#post99812

Buket Aknar
24-05-2008, 09:39
Bu bitkinin adının ne olduğunu öğrenmek için sorduğumda sevgili Penelophe sayesinde bu başlığı buldum. Bunca zamandır bu başlığı görmediğim için de bahçemde bulunan yer açelyasını bilinçsizce büyüttüm.Ucundan almadığım için uzadı gitti, şu anda ince bir çubuğu kendine destek olarak diktim ve yer açelyasını ona bağladım.

limon
24-05-2008, 10:33
Buket hanım, ucunun alınıp alınmaması gerektiğini ben de bilmiyorum. Baktım gövde kendini bile taşıyamıyor, çok fazla uzuyor, yarısının deneme amacıyla uçlarını aldım. Yan dalları gelişti ama tepelerini almadıklarım daha güzel oldular. Gövdelerini geliştirdiler, açmak üzere gibiler, her sabah ilk iş onlara bakıyorum.
Bugünkü durum;
38436

limon
27-05-2008, 10:42
3 günde hiç bir değişiklik olmadı.

Sümeyye Polat
28-05-2008, 15:24
Sevgili limon ben de bu yıl iki tane ne olduğunu bilmediğim fide aldım çiçekçiden, meğer yer açelyasıymış. ;)Tomurcukları çok yavaş büyüyor ve tomurcukları kocaman olsa bile geç çiçekleniyor. Fakat çok uzun süre çiçekli kalıyor. Yani godetianız sizi biraz bekletecek ama sonunda beklediğinize değecek. ;)

limon
29-05-2008, 17:54
Eğer böyle güzel açacaksa seve seve beklerim, tohumlarını toplayıp seneye yine ekerim :)

Güle güle büyütün, gerçekten çok güzelmiş çiçeğiniz.

Sümeyye Polat
31-05-2008, 10:27
Çok teşekkür ederim. :rolleyes: Umarım sizinki de bir an önce çiçeklenir.

laledevri
09-06-2008, 14:04
merhabalar;
Sn.LİMON,
ben gelişmeleri takip ediyorum uzun zamandır resim eklemenizi bekliyorum ama daha açmadılar sanırım.
Ben de mayıs ayında saksıda açelya almıştım,şimdi çiçekleri döküldü ama hala yaprakları yeşil.
Yer açelyasıyla ilgili başlığa bakıp yazılanları okudukça merakla yeni resimlri ve gelişmeleri bekliyorum.
Çiçeklere ilgim ve sevgim hep vardı ama mekan ve zaman uygun olmayınca bakamıyordum.Bu sene yavaş yavaş balkonumu çiçeklendirmeye başladım. Burada tohum çeşitleri bulmak oldukça zor ve tohum ekmede de bir hayli geç kaldım. artık bu sene internette ve başkalarının balkonlarındaki renk cümbüşleriyle idare edip seneye çalışmalara başlayacağım.
Tekrar edeyim sizin yer açelyalarını da merakla bekliyorum.
iyi günler.

limon
09-06-2008, 18:13
Üzerleri tomurcuklarla doldu. Ha açtı ha açacak her sabah ilk iş başlarına gidiyorum. Ölmek üzere olan bir kökü küçücük bir saksıya öylesine dikmiştim bir tanecik çiçek vermiş. En azından çiçeğinin nasıl bir şey olduğunu gördüm :) Sümeyye Hanım'ın fotoğrafındakiyle aynı renkteydi çiçeği. Akşamları kapıyor fakat sabah yine açıyor. Çiçeğinin ömrü bir gün değil yani. Bugün 3. günü halen güzel durumda. Ama sizlerle grup olarak açacak olanı paylaşmak istiyorum. İstanbul'da havalar serin gidiyor o yüzden herhalde çiçekler tomurcukta uzun süre kalıyorlar. Bir iki güne açar sanıyorum...

Nihal
11-06-2008, 19:43
Limon çiçeklerin durumu nasıl?:)Sanırım sizden çok ben merak ediyorum;)

Penelophe
11-06-2008, 23:57
Umarım istediğin türdür Limon.;)

limon
12-06-2008, 12:22
Üzerleri tomurcuk dolu ama açamadılar bir türlü :) Bir tanecik daha açmış bu sabah. O da açık pembe ve katmerli. Grup halinde açınca pek güzel olacak gibiler. Bahçenin değişik yerlerine dikmiştim, neresini seveceğini kestiremediğim için. Gölgeyi sevdiğine karar verdim :)

limon
13-06-2008, 13:03
Hepsinin açmasını beklemeden bir fotoğraf paylaşmak istedim. Sonra yine çekerim.
Penelophe, katmerli çıktı çiçeği, muhteşemmiş gerçekten.
40524

Nihal
13-06-2008, 13:20
Gerçekten muhteşemmiş.Güle güle seyredin artık:);)

limon
13-06-2008, 13:32
Sağolun Nihal Hanım. Hepsi birden açınca gerçekten açelyaya benzeyecek gibi.

laledevri
13-06-2008, 13:45
Çok güzel görünüyor hepsi açınca muhteşem olacak güle güle seyredin syn Limon

zenfree
13-06-2008, 22:43
Sevgili Limon muhteşemmiş gerçekten. Bakalım ne kadar çiçekli kalacak? Seneye ben de ekmeliyim.

limon
13-06-2008, 23:33
Ben tohumlarını toplarım. Eylül'de ekilirse daha iyi olur yazmış bir arkadaşımız. Eylül'de ekersek dışarıya mı kapalı bir yere mi ekmek gerek acaba?

limon
14-06-2008, 16:01
40674

powered
15-06-2008, 18:09
Merhaba, aynı çiçek olduğunu düşündüğüm tohumlardan bendede vardı bu sene ektim, henüz çok küçükler ama sendeki açınca tohum paketindeki ile aynı olduğunu gördüm gerçekten çok güzel açıyorlar. Çok çiçekli olması için kesinlikle 10-15cm iken bir uc alma işlemi yapmak geekiyormuş.

limon
15-06-2008, 23:11
Ben bazılarında uç alma işlemini yaptım. Fide boyları çok uzayıp, bitki ayakta duramayınca tepelerini almıştım deneme amaçlı. Onların tomurcukları daha çok küçükler, tepelerini almadıklarım yine ayakta zor duruyorlar ama çiçek tomurcukları bir iki güne kadar açacak gibi duruyorlar.

powered
15-06-2008, 23:48
Gerçekten uzayıp duruyor ama gövde kalınlaşıp güçlenmiyor. Ben sürekli uzadıkça çıplak kalan zayıf gövdeyi toprak ile kapatıyorum birde ışığa çok hassas gündüz güneşi gecede ay ışığını dahi takip ettiğini ışığın geldiği yöne doğru kendini eğdiğini gözlemledim gerçekten çok düşük ışık kaynağına dahi yöneliyor.

limon
16-06-2008, 21:12
Işık konusuna pek dikkat etmedim. Ferda Hanım, gölgeyi sevdiğini ve çiçeklerinin daha uzun ömürlü olduklarını yazmıştı. Ben de bahçenin güneşi nispeten daha az alan yerlerine diktim. Bir iki kök te deneme amaçlı güneşe dikmiştim ancak gerçekten tam güneşi sevmiyor. Tam güneşte yaprakları pörsüyor ve bir daha toparlayamıyor.

limon
17-06-2008, 11:14
Bugünkü güzeller :)
40871

40872

Oğuzhan
17-06-2008, 11:21
Hımm.Çok güzeller .Güle güle büyütün.Görünüm süper.Koku var mı?

Penelophe
17-06-2008, 11:57
Limon, gözünaydın;) Harika görünüyorlar, istediğin gibi çıkmasına sevindim.:)

limon
18-06-2008, 00:16
Sağol Penelophe, aslında beklediğimden daha gösterişli çıktı çiçekleri. Daha çok açınca daha uzaktan çekicem fotoğrafını, hem aynı saksıda bir sürpriz çiçek daha açmak üzere :)

Oğuzhan, sıfır koku :)

limon
18-06-2008, 13:15
Her gün çiçek sayısı artıyor. Ama renkleri şimdilik hep pembe tonları.

nazlı06
18-06-2008, 14:04
Oğuzhan, sıfır koku :)

O güzellerin hiç kokusu yok mu?

limon
18-06-2008, 23:01
Yok. Her güzelin bir kusuru vardır misali :)

seleste
19-06-2008, 22:36
Sayın Limon,

Yer açelyası tohumlarını ben de ekmiştim ve bahçe toprağına şaşırttım. Sonuç, tıpkı sizinkiler gibi narin bir boyun üzerinde uzadıkça uzayan yapraklar. Çimler sulanırken boyunlarını büküyorlar. Sonra , çiçekçiden mart ayında aldığım açtıkça açan, yayıldıkça yayılan, okul bahçesinde de götürdüğüm şu çiçeklerin adını bu forumda sormak geldi.

41122
41123

Meğer benim bahçemde yer açelyası varmış.

limon
20-06-2008, 00:09
Çok güzeller Seleste. Ne kadardır çiçekliler? Uzun süre çiçekli mi kalacak merak ediyorum.

limon
20-06-2008, 13:53
Arkadaşlar, çok güzel bir çiçekmiş. Seneye tohumları benden inşallah. Küçük saksıyı sevmiyor ama büyükçe bir saksıda çok güzel gelişiyor. Ben pirinç olduğunu sandığım eski şömine kovasını saksı olarak kullandım. Altına delikler açmıştım. Vaktim olursa eskicileri gezip değişik ucuz materyallerden bahçeye aksesuarlar hazırlamayı düşünüyorum. Nasıl olmuş?
41210

41211

GLCN
20-06-2008, 14:23
Harikalar sevgili limon:))

limon
20-06-2008, 15:18
Sağol GLCN. :)

Aslında bu saksı da aranjman. İki güne kadar açmasını beklediğim çiçek açınca aranjmanlar başlığına bir fotoğrafını ekleyeceğim :)

Günüm
20-06-2008, 17:14
Sevgili limon harika olmuş çocuklarınız..
Biz bunların doğumunu bildiğimiz için bu halleri için sizi bir kere daha tebrik etmek gerek..
Vallahi fıstık gibi olmuşlar..
Güle güle büyütün..

Nihal
20-06-2008, 18:15
Güle güle büyütün gerçekten harika olmuş.

seleste
20-06-2008, 23:21
Haziran başından itibaren ÇILGIN gibi açtılar limon :) Daha da açacak gibiler.

Umarım benim tohumdan ektiklerim de sizinkiler gibi katmerli olur.

Bu arada aranjmanınızı şimdi farkettim. Çok şık olmuş. Ellerinize sağlık. Ne kadar neşeli bu yer açelyaları değil mi ?

zenfree
20-06-2008, 23:54
Çok çok çok güzel. Seneye ben de bu çiçekten istiyorum.:)

Arkadaşlar, çok güzel bir çiçekmiş. Nasıl olmuş? Süper olmuş. Tebrikler.:)

limon
21-06-2008, 20:46
Sağolun arkadaşlar. Gerçekten şimdiye kadar farkedemediğimiz güzellikte bir çiçekmiş. Her gün çiçek sayısı daha da artıyor. Bir tane de Somon rengi açmış bugün.

Zenfree seneye muhakkak sen de yetiştirmelisin :) Yalnız ustalardan fide boyunu fazla uzatmamanın püf noktasını alırsak daha güzel olacak. Bitkilerin bazıları 50-60 cm boylanmasına rağmen kendi başlarına ayakta durabiliyorlar. Bazılarıysa sarkan bir çiçek türüymüş gibi aşağıya doğru sarkıyorlar. Bu kadar boylanmasa çok daha gür duracak. Tepelerini budadıklarımın formlarını beğenmedim, pervane gibi açıldılar ortası boş kaldı. İyi ki hepsini budamamışım.

limon
23-06-2008, 21:58
Bugünkü çiçekler çok güzeller, sizsiz seyretmek olmaz tabii.
41500

41501

41502
Çiçek büyüklüğüne tahmin edebilmeniz için elimi de çektim :)

41503

41504

limon
23-06-2008, 22:04
41505

Bir tanecik Somon Rengi açtı, diğerleri hep pembe tonlarında ama hiç bir daldaki çiçek tonu diğer daldakini tutmuyor. Pembenin her tonu var. Bazıları kocaman katmerli, bazıları yalın kat. Çok çok güzel bir çiçekmiş. Seneye şiddetle tavsiye ederim. Bakalım ömrü ne kadar olacak? Çiçeklerin ömrü 3-4 gün gibi. Akşam üstü gün batarken kapanıyor, aynı çiçek sabah tekrar açıyor. Başlarına bir şey gelmezse daha açacak çok sayıda tomurcuk var. Tohum kapsüleri de tomurcukla aynı.

41506

Sadece bir paket tohum almıştım dünya kadar fide çıktı. Bahçenin her köşesine dikmişim. Bazıları dimdik ayakta bazıları sarkan çiçek gibi sarkmış durumda. Neden oluyor bilmiyorum ama bazen çok keyifli açmış koca bir kök ertesi gün tıpkı petunyadaki gibi bozuluyor. Bir günün içinde yaprakları pörsüyor ve bir daha toparlayamıyor tamamen kuruyor. Dikkat ettim de kuruyanların gövdeleri odunsulaşıyor keyifli olanların gövdeleriyse koyu vişne rengi tonunda.

limon
24-06-2008, 22:00
Bugün bahçede dikili olan 3 kökte daha bozulma oldu, sökmek zorunda kaldım.
Bir kök te yukardaki saksıda bozuldu. Üzerleri açmamış tomurcuk doluydu. Çiçekleri birden bozan şey nedir acaba?

Ferda Ülkümen
25-06-2008, 01:37
Sevgili limon

Bozulma olan çiçeklerin köklerindeki toprağı kürekle çıkartıp kontrol edermisin, belki toprak altı zararlısı vardır?

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2540&highlight=Kad%FDlokmas%FD

limon
25-06-2008, 13:40
Ferda Hanım, Kadılokması larvalarına özellikle yeni gelen koyun gübrelerini sererken raslıyorum. Muhakkak vardır bahçede. Bu sene bir kaç danaburnu da yakaladım ama hemen her gün 4-5 danaburnunun açtığı deliklerden görüyorum. Geçen sene yere diktiğim petunyalarda sorun olunca sizin de aynı sorunla karşılaştığınızı konuşmuştuk ama o bozulan petunyaları ve biberleri topraktan çıkardığımda kök kısmının tamamen bitmiş olduğunu görüyordum. Hiç saçak kök kalmıyordu. Bu çiçeği söktüğümde kökleri sağlam görünüyor.
Çiçek oldukça ağır dallı budaklı bir çiçek. Bazı gövdeler taşıyamıyor. Rüzgarın da etkisiyler kökü zarar mı görüyordur acaba diyorum. Dün bir kaç tane çubukla destekledim ama bugün baktım birinin daha keyfi kaçmış.

Bu çiçeğin fideleri çok boylanmıştı. Sorun ışık yetersizliği değildi çünkü bahçeye ekmiştim.
Bir arkadaşımız da aynı dertten muzdaripti. Seneye fide aşamasında destek vererek fazla boyu uzamadan gövdesini geliştirmek gerek. Bu haliyle bile bu kadar güzelse bu çiçek, daha bodur ve bol çiçekli haliyle seyrine doyum olmayacaktır.

Nihal
27-06-2008, 17:56
Merhaba arkadaşlar

Ben bugün 1 paket yer açelyası aldım.Paketin dışında martta ekin yazıyor.Ama ben biraz sabırsızımdır.Marta kadar bekleyemem sanırım:);)Acaba şimdi eksem olur mu?

limon
27-06-2008, 21:30
Bence olmaz. Ama yine de siz dayanamayıp ekeceksiniz nasıl olsa :) Bir paketten çok fazla çıkıyor. Tohumun görüntüsüne aldanmayın.

Nihal
28-06-2008, 12:42
O zaman deneme amaçlı birazcık ekeyim.Yarısı dursun.

limon
28-06-2008, 13:00
Ben çiçekler bozulmadan fotoğraf eklemeye devam edeyim.
Bu sadece bir kök. Bahçedeki en güzel gelişen kök bu oldu. Gövdesi de çok güzel gelişti, desteksiz ayakta durabiliyor. Hem de çok güzel dallanıp budaklandı, bol çiçeklendi. Yani, 30 cm çapında yuvarlak derin saksıya sadece bir kök dikseniz yetecek. Ama saksınızın kesinlikle derin olması gerek, sığ saksıda çok küçük kalıyor bitki. Kökü kazık köklü gibi dibe iniyor.
41837

41838
Bu somon renkli olan da bozulacak gibi görünüyor. Bozulacak gibi olanlar önce çiçek açıyorlar iki günde tamamen bozuluyor. Bitki strese girince açıyor galiba.

limon
28-06-2008, 13:05
Yalnız bu gidişle ben hiç tohum toplayamayacağım. Bahçede ekili olanlar sağlıklı görünüyorlar ama bozulmaları ani olduğundan anlayamıyorum. Tam çiçekleri kuruyup tohum kapsülleri belirmeye başlayınca bitkinin keyfi kaçıyor. Tohum toplayamazsam seneye tohumunu alıp yetiştireceğim bir iki çiçektendir bu çiçek.

suzan7
28-06-2008, 13:20
Sayın Limon,

Yer açelyası tohumlarını ben de ekmiştim ve bahçe toprağına şaşırttım. Sonuç, tıpkı sizinkiler gibi narin bir boyun üzerinde uzadıkça uzayan yapraklar. Çimler sulanırken boyunlarını büküyorlar. Sonra , çiçekçiden mart ayında aldığım açtıkça açan, yayıldıkça yayılan, okul bahçesinde de götürdüğüm şu çiçeklerin adını bu forumda sormak geldi.

41122
41123

Meğer benim bahçemde yer açelyası varmış.

Selamlar.
yer açelyaları hakkında daha ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?
Tohumu ekme zamanı, ekme şartları,gibi.Teşekkür ederim

limon
28-06-2008, 14:00
Sayın Suzan7, ilk sayfaya birinci mesajdan itibaren bakarsanız, gün gün günlük gibi tohum ekilmesinden başlayarak anlatılıyor. Bizim anlatımımlarımız yeterli gelmedi de ondan mı seleste'ye sordunuz anlamadım.

Nihal
28-06-2008, 16:00
Sevgili limon yanlış hatılamıyorsam siz bazılarının tepelerini koparmıştınız.Hangileri daha iyi çiçek verdi,kopardıklarınınz mı yoksa koparmadıklarınız mı?

limon
28-06-2008, 21:44
Koparmadıklarım daha güzel oldu. Tepesini aldıklarımın formları hiç güzel olmadı. Kopardığım o uç, bitkinin tepe noktasını oluşturuyor. En bol çiçek açan kısım da orası oluyor.

limon
02-07-2008, 14:02
Yukarıdaki saksıdakiler tamamen açtı ve bitti. Tohumlarının olgunlaşmasını bekliyorum. Yere diktiğim fideler daha yeni yeni açmaya başladılar. 17 Haziranda açmaya başlayıp, 2 Temmuz'da bitti. Yerdekileri gölgeye dikmiştim bakalım onlar daha uzun ömürlü olacaklar mı?

Sümeyye Hanım, sizin çiçek ne durumda acaba?

Sümeyye Polat
02-07-2008, 22:01
Sevgili limon ne yazık ki ilaçlamaya fırsat bulamadığımdan geçen hafta artık her tarafını kuşatan ağlara dayanamadı. :( Örümceğimsi mikroskobik beyaz bir yığın böcek kaplamıştı her yanını.:mad: Bugün diğer çiçeklerimi ilaçladım ama yer açelyam için geç kaldım. :( Bir aydır tohum oluştursun diye bekliyordum. Malesef tohum alamadım. Ben de onu söküp saksısına petunya diktim. :D

limon
03-07-2008, 13:00
Sağlık olsun. Ben galiba bir kaçından tohum alabileceğim. En sağlıklı görünende bol miktarda tohum kesesi var tam kurumasını bekliyorum.

Sümeyye Polat
04-07-2008, 07:17
Keseler kuruyunca bol tohumunuz olur inşallah. Bahçenize çok yakışmış. :rolleyes:

Oğuzhan
04-07-2008, 09:56
Sevgili Limon,
Albenisi çok güzel bir çiçek.Hepsi birbirinden güzel olmuş.İnşallah güzel bir şekilde büyüyüp bol tohum alırsınız.

limon
15-07-2008, 10:31
Yere dikili olan Ankara Çİçekleri son derece keyifli açmaya devam ediyorlar. YUkardaki saksıdakilerden tohum alamadım. Ama yerdekilerden çok sayıda tohum oluşturan var. Yarı güneşte olan saksıdakiler daha erken açıp erken öldüler. Yerde gölgede dikili olanlar daha geç çiçek açtıkları için halen bol çiçekteler.

selenn
15-07-2008, 15:15
Sevgili Limon çok güzel bir seri olmuş bu başlık.Çiçekleri çok gösterişliymiş hakikaten. Seneye ben de sahip olmak istiyorum. Balkonum gölge olduğundan uygun olur kanısındayım.Seneye bu yazı diziniz benim için çok güzel bir klavuz olacak. Teşekkürler.

limon
15-07-2008, 22:00
Selenciğim, tohumlarını toplayabilirsem şayet seneye tohumların benden :)

Buket Aknar
16-07-2008, 10:35
Arkadaşlar; daha önce bahsettiğim gibi benim de yer açelyam var. Çİçekleri geçmesine ve uçlarında uzunca bir yapı oluşturmalarına rağmen yapıların içerinde hiç bir şey göremiyorum. Hergün kontrol ediyorum. Sevgili Limon sendekilerin tohum oluşumları nasıl? Ben galiba tohum alamayacağım.

Kiraz
16-07-2008, 10:40
Ben de sizden bu çiçeği tanıdım, geçen gün tohumunu görünce aldım. Şimdi çok geç ama yine de sabredemedim, paketi açıp az bir miktar ektim. Bakalım ne olacak?

limon
16-07-2008, 12:37
Buket hanım çiçek açmadan tomurcuk hali var ya çiçek solunca düştükten sonra tıpkı yeniden açacak tomurcuk gibi tombul tombul tohum keseleri oluşuyor. Henüz kurumadılar ama içlerine bakıyorum arada bolca tohum var. Tohumu petunya, ipek çiçeği gibi çok ince.
Kurur kurumaz tohum alma aşamasını da fotoğraflayıp ekleyeceğim.

Nurbahar Hanım, bir sitede eylül ekim gibi tohumu ekilirse o bahara çok bol çiçekleneceği yazıyordu. Ben de bu yıl tohumların hepsini değilse de bir kısmını öyle deneyeyim diyorum. Fakat kafama takılan, iç mekanda mı fideleri yetiştirmek gerekecek o zaman. Kışın soğuğu dışarda atlatabilir mi fideler pek emin değilim. Sera ortamı için yazılmıştır diye düşünüyorum. Kapalı müsait yerim olmadığından ben dışarda bir deneyeyim diyorum, belki bezelye gibi soğukta ekilmeyi seviyordur :)

Kiraz
16-07-2008, 14:14
Teşekkürler Limon, ben de deneyeyim.

Cansunarya
25-07-2008, 16:56
Bunlarda benim tohumdan yetiştirdiğim açelyalarım..Direkt bahçe toğrağına diktim, öğleden sonra güneş alıyorlar, çok suyu sevmiyorlar, üç günde bir suluyorum. Tohum kapsülleri sorunsuz olgunlaşırsa isteyenlerle paylaşabilirim.
Sayın Limon, acaba sulamanız nasıl, ölümler sulamadan kaynaklı olabilirmi acaba..

limon
25-07-2008, 20:53
Büyük saksıdakiler sırayla açıp öldüler. Sanırım topraktaki besin yetersiz geldi. Şu anda diğer saksıdakiler o kadar canlı renkte ve bol açıyorlar ki. Yeter bıktık artık diyeceksiniz diye eklemiyorum artık fotoğrtaflarını :) Tohum keseleri kurumadı, kuru kurumaz toplamaya başlayacağım. Sizin açelyalarınız da çok çok güzeller. Çok gösterişli değil mi çiçekleri?
Hele katmerli açanlar daha da gösterişli.

zenfree
19-09-2008, 00:02
Açelyalar ne durumda merak ettim.:)

limon
19-09-2008, 23:43
Sizlere ömür :) Ağustos ortası gibi hepsi kurudu.

Tohumluk ayırdığım dallar da geçen geceki fırtınada ordan oraya savrulup kum gibi tohumlarını dökmüş her yere. Yani elimde hiç tohum yok.

Nihal
29-09-2008, 07:58
Temmuz'da ektiğim yer açelyalarımın hepsinde tomurcuk var.Açmalarını merakla bekliyorum;)

zenfree
25-10-2008, 22:36
Nihal Hanım, yer açelyalarınız açtı mı?

Nihal
27-10-2008, 16:44
Evet açtı=)Çok şekerler...(fotoğraflar biraz kalitesiz arkadaşlar kusura bakmayın;))Denemek amaçlı az tohum ektiğimden pek hoş durmuyorlar ama olsun.Mevsimi geldiğinde hepsini daha derin bir kaba ekmeyi düşünüyorum...

zenfree
07-04-2009, 22:15
Bu çiçeğin tohumunu bir türlü bulamadım. Bu yıl denemek istiyordum.

Hülya
08-04-2009, 01:03
Bende yetiştirmiştim bu çiçekten.Saksı değil,bahçede daha güzel gelişiyor. Aslanağzı çiçeğinin tohumlarını ekip büyüttüğüm gibi yetiştirmiştim. Çok da nazlı değiller. Birarada,topluca dikilince güzel görünüyorlar.
Bolca da tohum alınabiliyor.Bahçeye dökülen tohumları gelecek yıl kendiliğinden fideleniyor.Daha önce oldukları yere dikkat ederseniz,sonraki yıl fidelerine rastlarsınız.

limon
08-04-2009, 12:19
Zenfree, bende farezyanın yazdığı gibi geçen yıldan dökülenler çimlendiler. Fidesini vereyim sana. Daha çok küçükler. Ayrıca bir yere de (unuttuğum bir yer) aldığım tohumları serpmiştim. Şu saksıdakiler yeter mi sana? Küçücük saksıda 20 kadar fide vardır.
71465

zenfree
19-04-2009, 19:48
Limoncuğum mesajını yeni gördüm. Çoook teşekkür ederim.:) Çok isterim.

seleste
20-04-2009, 22:19
Geçen yıl tohumdan ektiklerim çok neşesiz olmuştu. Pazardan fide olarak aldıklarım ise yaz ortasına kadar gösterişli bir şekilde açtı. Bugün pazarda görünce 4 fide aldım. Tanesi 50 kuruş fiyatı çok uygundu.

limon
21-04-2009, 11:14
İstanbul'da hiç fidesini görmedim, görsem hayatta tohumla uğraşmam. :)

seleste
21-04-2009, 21:25
İstanbul'da olmayan fide Burdur'da salı pazarında nasıl oluyor çok şaşıyorum. Dikkatli bakarsam bir gün de selluka fidanı bulacağım sanırım. :)

sevilozcan
28-04-2009, 13:40
Merhaba,

Ben de İzmir şehir merkezindeki seraların hiç birinde bulamadım.
Tanıdığım bir çiçekçi amca getirdi fidelerini bana Bayındır'dan.
Öbek olarak ekip, çiçeklendiklerinde fotoğraflarını paylaşırım.

limon
28-04-2009, 19:30
Bence henüz kıymeti anlaşılmamış, çok gösterişli ender mevsimliklerden.

senor
30-04-2009, 14:42
Kolay yetiştirilir yazdığı için almış olduğum Godecia tohumlarını hem bahçeye hem de saksılara ektim.Tohumlar çıkmaya başladı,fakat bu arada bahçeye çim de ektiğimizden çıkan tohumların çim mi yoksa ekmiş olduğum çiçek mi olduğunu anlayamamıştım-çünkü gece fırtına çıkmış ve tohumları savurmuştu.Burada okumuş olduğum yazılar ve resimler sayesinde ekmiş olduğum tohumların çim olmadığını anlayabildim.Çok teşekkürler.İyi ki varsınız.

TuruncuHis
30-04-2009, 22:12
Bu çiçek olduğunu tahmin ederek, ilk tohum ekme denememi yapmıştım. Acemilikten çok sık ekmişim. Kıyabildiğim kadarına seyreltme yaptım, geri kalanı da uygun büyüklüğe geldiğinde, özenle sökerek başka saksılara şaşırttım. Fakat şaşırttığım tüm fideler öldü.
Şimdi 20 cm çapındaki saksıda 10-15 fide kaldı. Sevgili limon'un söylediğine göre bu saksıya bu sayı fazla. Kök yapısına bakılırsa haklı.
Bunlar kalsın mı yoksa öleceğini bile bile başka saksılara seyreltme yapmalı mıyım?

limon
30-04-2009, 22:23
Aslında ölmemesi gerekirdi. Sıcak bir günde mi şaşırtma işlemini yaptınız? Gözlemlerime göre bu çiçek tam güneşi sevmiyor, gölge ve yarı gölgede daha uzun süreli çiçekli kalıp bitki daha boylu ve gür oluyor. (geçen yıl deneme amaçlı değişik yerlere ekmiştim) Şaşırtma yaparken bitkiyi tepesinden tutup mu çekiyorsunuz? Ben keskin olmayan bir bıçak veya benzeri aparatla yan tarından toprağa girip, toprağıyla beraber almaya gayret ediyorum.

Acaba fideler henüz küçükken mi şaşırtma yaptınız?

TuruncuHis
30-04-2009, 22:32
Sevgili limon,
ocak sonunda ektiğim için erken çimlenip, havalar ısınınca gelişti. Çay kaşığı ile toprağıyla birlikte almıştım saksıdan ve akşamüzeri idi. Yani ılıktı hava.
Fideler küçüktü ama bu işlemi yapmasam upuzun boylarıyla birbirlerine dolanıp zaten büyüyemiyorlardı.
Kalanların dibine çay kaşığı ile toprak ekliyorum çok uzun ve zayıf oldukları için. Gerçekten de derin bir kök sistemi var ve bu kök yapısı birbirleri ile aynı saksıda risk olacağını düşündürüyor bana. En sağlamı bırakıp diğerlerini ayırmalı mıyım? Ne önerirsiniz?

limon
03-05-2009, 22:01
Bence bırakın biraz güçlensinler. Bekleyince göreceksiniz öyle çok kırılgan olmayan odunsu bir gövde yapısı olacak bitkinin. O zaman fazla sıkışık olan bitkilerden bir ikisini çekip alırsınız.

TuruncuHis
08-05-2009, 10:57
Hiç bir şey yapmama gerek kalmadı sevgili limon. Zira dün bir kuşun keyfine maruz kalmış Godetia'm. Hem yatmış üzerinde hem de koparıp atmış fidelerimi.
O kuşu bir yakalarsam...Ne yapacağım ki; kıştt diyeceğim:(

senor
11-05-2009, 15:05
Bunlar da benim saksıya diktiğim yer açelyaları.Bolca dışarda yağmuru ve rüzgarı yediler.Biraz daha büyüdükten sonra seyreltmem gerekecek.

senor
11-05-2009, 15:24
Bunlar da yere diktiklerim. Arada büyük olanlar ot. Kırmızımsı küçükler Godetia (yer açelyası) .

Otları tüm bahçeden koparıp attım bu pazar. Çimlerde de vardı epeyce.

Seyrelttikten sonra birkaç tanesi kalsa yetecek sanırım.

Ben de ilk kez bu bitkiyi yetiştireceğim. Daha önce birkaç tohumu evde saksıda denemiş idim. Fakat 1-2 cm olduğunda ortam koşullarına uyduramadığımdan hepsini kaybetmiştim. Sanırım çok sulandığı için ölmüşlerdi. Bu minik fideleri 2 günde bir sulamak istiyor galiba dış ortamda. Hatta kurak günlerde her gün. Çünkü sürekli nemli tutmak gerektiği söyleniyor.

İnşallah bundan sonra bahçemde güzel açan çiçekler büyütebileceğim.

limon
11-05-2009, 19:48
Bir de gölgeyi daha çok seviyor bu bitki. Tam güneşte cılız ve bodur kalıyor. Gölgede hem bitki daha çok boylanıyor hem çiçekleri daha iri ve keyifli açıyor.

Ebrucum
13-05-2009, 11:16
arkadaşlar merhaba ben de bu çiçekle geçen hafta tanıştım ve çok beğendim, şimdi tohumunu eksem olmaz değil mi, bir de ben bunun fidesini istanbulda hiç görmedim nerde satıldığını bilen var mı?

zenfree
13-05-2009, 20:25
Benim de godetyam var, Limon'nun bahçesinde yaşıyor.:)

zenfree
17-05-2009, 21:09
Eyüp'deki bir fidanlıkta godetya gördüm. Güneşli bir alanda susuz kalmış, nereyse tüm yaprakları dökülmüştü. Satıcı adını benden öğrendi.:) İki kök aldım. Çiçekler çok gösterişli.
79227
79228

Neden oluyor bilmiyorum ama bazen çok keyifli açmış koca bir kök ertesi gün tıpkı petunyadaki gibi bozuluyor. Bir günün içinde yaprakları pörsüyor ve bir daha toparlayamıyor tamamen kuruyor. Dikkat ettim de kuruyanların gövdeleri odunsulaşıyor keyifli olanların gövdeleriyse koyu vişne rengi tonunda.

79229

Limon'nun dediği gibi gövdesi bu durumda. Dallar odunsulaşmış. Yapraklar kuruyup dökülmüş.Tekrar yaprak çıkartır mı ya da budasak petunya gibi yeniden dallanır mı?

limon
17-05-2009, 21:15
Ben denemiştim ama olmadı.

Seninkileri geçen gün ayırıp, daha büyük saksıya geçirdim ama onlar da pek gelişemeyecek gibiler,
cılız kaldılar. Bir köşede bu bitkinin fidelerine benzer fideler var ama emin değilim. Eğer bunlarsa onlar pek keyifli gidiyorlar.

Çiçekleri çok gösterişli değil mi? Bir de bitki keyifli olsaydı, güzelliği konusunda bana hak verirdin.

zenfree
17-05-2009, 21:25
Fazla umutlanmayayım.:( Üzerinde bir sürü tomurcuk var. Daha geniş bir saksıya alıp yapraklanmasını bekleyeceğim.

Çiçekleri çok gösterişli değil mi? Bir de bitki keyifli olsaydı, güzelliği konusunda bana hak verirdin.
Evet çok gösterişli ve zarif. Bu kurumuş yapraklı hali bile güzel.

seleste
17-05-2009, 23:44
Nisan'ın 21'inde yazmışım. 1 ay olmadan fide çiçek verdi. Boyu hâlâ bir karış. Fotoğraf ekleyeceğim.
Geçen yılki yerinde dökülen tohumlardan 3-4 tane fide var. Çok incecikler, bakalım açacaklar mı ?

Kiraz
12-06-2009, 21:27
Yine buradan tanıyarak aldığım tohum...
Geçen sene sabredemeyip yaz sonunda saksıya bir kaç tohum ekmiştim, çimlenen tohumlar kışı rahat atlattı, baharda yeni dallar verdi, onlardan kırıp diktiklerim de tuttu.
86115

Bu sene ektiğim tohumlarda henüz tomurcuklar küçük ama yaz sonu ektiğim açtı, çiçeği çok güzel. Tohumlar zor çimlenir diye sık atmışım, hepsi çimlendi, ayırmazsam zayıf mı büyürler sizce?

senor
19-06-2009, 13:18
Benim Nisan ortasında diktiğim tohumların da hepsi çıktı. Bir kısmını saksıya, bir kısmını bahçeye serpmiştim ve çok sıktılar. Bir bölümünü 4-5 cm iken seyrelttim ve seyrelttiklerimi bahçeye diktim, yaprağı dışarıda olacak şekilde sapın büyük bölümünü toprağa diktim.

Seyrelterek bahçeye diktiklerim daha çok güçlendi. Çünkü sık değiller. Hala saksıda sık olanlar ise sapı uzun şekilde büyüdü ve 15 cm e yaklaştı ama yaprakları oldukça zayıf ve ince. Resimlerini çekemedim henüz, çekince büyümüş hallerini gösterebilirim. İnşallah çiçekli hallerini de göreceğim...

ardabora
30-06-2009, 23:53
Merhabalar,

Sitede gördüğüm her çiçeğe sahip olmaya çalışmak gibi bir hastalık türedi bende, bu yüzden bazı konu başlıklarını özellikle okumuyorum. Yoksa işin içinde çıkamayacağım.:mad:

Bu hafta sonu teyzemin bahçesini talan edip geldim Tekirdağ'dan. Komşusunun bahçesinde bir çiçek gördüm,pek beğendim.Arayıp tarayınca yer açelyası olduğunu öğrendim,tohumunun peşine düştüm.

İnternetteki (http://images.google.com.tr/images?gbv=2&hl=tr&q=Godetia&sa=N&start=0&ndsp=18) renkler harika,

jineop
01-07-2009, 06:55
Merhabalar,
Bu başlığı geç farkettim. Tuzla da tulipa da yer açelyasının beyazdan -kımızıya kadar tek renk,karışık renkli olarak vardı. Fidesi 500 tl idi. Hala var mı bilemiyorum ama yazılanları okuyunca çıkardığım özet direk toprağa,gölgeye aynı renklerden öbekler halinde ekilince daha hoş görüntü veriyorlar.Ben farlklı renklerde 4-5 tane almıştımisanırım nisan ayında.Kısa süre açtılar,sonra sadece yaprak kaldılar. Ben heralde mevsimi bu kadarmıi diyerek üstlerini budadım. Budadıklarım bir daha gelişim göstermedi. Bir tanesi benden kaçmış,1 haftadır nefis çiçekler verdi. Şimdi onun yer açelyası olduğunu anlamış bulunuyorum. Güzel paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

limon
01-07-2009, 21:31
O zaman siz şunları görmediniz demek ki ;)
http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=233431&postcount=485

Hani gölge seviyordu, öyleydi böyleydi şöyleydi :) Yolun ortasında, palmiyelerin altında, gölge nerede? ;)

İşin sırrını Mine Hanım çoktan vermiş ama biz görmemişiz. Her mesajın gerektiği yerde olması gerekliliğini de böylece daha iyi anlıyoruz :)
http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=234619&postcount=490

Kiraz
01-07-2009, 22:33
Kesinlikle güneşte daha çok çiçekli oluyorlar. Bir kısmını sadece öğle güneşi alan yere dikmiştim, daha güneşli yerde olanlar hem erken açtılar, hem gür bir şekilde geliştiler (çok sık olmalarına rağmen) hem de bol tomurcuk var.

Kiraz
11-07-2009, 08:50
92062

Yer açelyaları gerçekten bahçeleri şenlendiriyor. Haziran ortasında açmaya başladılar daha da devam ediyorlar. Önceleri sadece üstlerindeki tomurcuklar açacak zannetmiştim ama gövdede de tomurcuklar oluşuyor ve aşağı doğru açıyor.

Tohumları doğradan toprağa ekmek iyi sonuç veriyor. Şaşırttıklarım oldıkça zayıf kaldı, diğerleri çok sağlıklı ve çiçekli. Nisan ayında ektim, 2 saat güneş alan yerdekiler pek gelişmedi, az çiçekli oldu, sabahtan-öğleden sonraya kadar güneşalan yerdekiler çok verimli. Uçlarını almamıştım ama seneye deneyeceğim.

Grup halinde güzel duruyorlar. Boyları 50-60 cm. Renkler somondan, koyu pembeye kadar değişiyor. Çimlenmesi çok kolay ve çimlenme oranı çok yüksek, bu nedenle gereğinden sık büyüdüler.

Geçen yaz sonu denemek için ektiğim, bu baharda erkenden açtı (Kışın zarar görebilir, sadece bir kaç tohum deneyin). Gövdesi kalınlaşıp uzadığı için, bir parçasını kırıp başka yere diktim ve tuttu, sağlıklı büyüyor. Hatta yatık durumda büyüdüğü için, ana gövdeden bir çok yan dallar çıktı hepsi de çiçek açtı.

Kiraz
11-07-2009, 13:37
92112

İşte geçen seneden kalandan, baharda aldığım çelik. Yere yatarak büyüdü ama yan dallar dik büyüyerek ayrı çiçek gibi oldu. Bu, az güneş alan bir yerde büyüyor.

Bir sonuç daha çıkıyor, çok gelişmesinde doğrudan toprağa ekim, güneş almasından bile daha etkili, kesinlikle şaşırtma yapmamak lazım. Güneşli yerde şaşırttıklarım oldukça zayıf.

senor
20-07-2009, 11:38
Ben de doğrudan toprağa tohum atmanın daha iyi sonuç verdiğini gördüm. İşte doğrudan tohumu atarak büyüyenlerin bugünkü durumu:

senor
20-07-2009, 11:40
Bunlar da şaşırttığım fideler:

Ne kadar zayıf görünüyorlar değil mi? Yine de açtılar kıl gibi gövdelerine rağmen.

ilknurk
20-07-2009, 12:23
merhabalar arkadaşlar, gerçekten çok güzeller... ellerinize sağlık. seneye inşallah tohumlarınızdan bizlerde bu güzelliklere sahip oluruz.

limon
21-07-2009, 16:39
Çok çok güzel bir güzel çiçek. Her sene görmekten sıkıldığımız mevsimliklerin yanında, seneye bu çiçeğin de fideleri görürüz inşallah.

Güler
21-07-2009, 19:56
Silivri'de yan bahçe ile bizim bahçe arasında üç sıra olarak vardı. Orada bunlara bamya çiçeği diyorlar (belkide Silivri'nin bamyası meşhur ya ondan olabilir, veya tomurcuğu bamyaya benzediği için de olabilir) İlk yağmurda yerlere yattı, ve çok erken çiçekleri geçti. O yüzden onun yerine, arkaya cosmos önüne de ipek çiçekleri ektim.

Kiraz
21-07-2009, 20:00
Benim de tam tersi oldu, arkadaki cosmoslar yattı, hiç görünmüyor, öndeki yer açelyaları çiçeklerini döktüğü halde ayakta:)

Bir kısmının arkasında lavanta var (çok gelişmiş bir lavanta değil), en güzeli o oldu. Lavantanın alttaki kuru dalları gözükmüyor, çiçekleri gözüküyor ve yer açelyasına destek oluyor.

Güler
21-07-2009, 22:22
Peki yer açelyaları çiçeklerini döktüler diyorsunuz, tekrar çiçeklenme yapacaklar mı?

Kiraz
22-07-2009, 06:39
Hiç zannetmiyorum, arada geç açanların çiçekleri var, tohum içim bekliyorum. İyi hatırlattınız, bir kaçını budayıp bekleyeyim.

senor
28-08-2009, 16:54
Yer açelyası tohumlarını kapsüller çatlamaya başlayınca topladım.
(Satın aldığımdan daha küçük tohumlar olduğunu gördüm, yani küçüklü büyüklü bir kısmı). Tam kuruma sağlayan kapsüller bile oldukça sert, tohumlar çeneklerden zor çıkıyor, hemen dökülüvermiyor.

Önümüzdeki bahara bu tohumlar acaba kapsülleri ile birlikte mi saklanacaklar, yoksa kapsüllerinden ayıklayacak mıyız?

mormenekşe
28-08-2009, 20:54
Sevgili Senor, Tohum Toplama ve Saklama başlığında okuyup öğrendiğim kadarıyla,tohumların kapsülleri ile saklanmasının, ekildikten sonra filizlenme şansını arttırdığını yazıyordu.

Serin ve kuru bir ortamda,kilitli poşet ya da kağıt zarfla, teneke kutu içinde saklanması iyi olur diye okudum.İsterseniz başlığa bir göz atın uzmanların görüşleri sizi daha da aydınlatacaktır.

Elinde fazladan yer açelyası tohumu olan arkadaş varsa ve paylaşmak isterse sevinirim.

limon
28-08-2009, 21:49
Kapsül tam kurumuşsa öyle saklanmasının avantajı da etiketlemeye gerek kalmayışı. Kapsülü görünce ne çiçeği olduğu kolay anlaşılıyor. Fakat kapsül hafif nemli bile kalsa kavanoz, kilitli poşet gibi yerlerde küflenme oluyor. Sanırım kağıt zarf hava aldığı için daha uygun.

Adalet Yağcı
28-08-2009, 22:25
Ben bu işler için filitre kahve için satılan kağıt poşetlerden alıyorum, bulamazsam peçetelere sarıp üzerine isim ve tarih yazıyorum, tarih yazmak iyi oluyor eskimiş bir tohumla vakit kaybetmezsiniz.

senor
29-08-2009, 20:46
Sevgili Mormenekşe, Limon ve Adalet Yağcı; cevaplarınız için çok teşekkürler.

Ben de çocukken yaptığımız gazete kağıtlarından külahlara koydum çiçek tohumlarını. Külahları da mukavvadan kocaman bir kutuda saklamayı düşünüyorum ilkbahara kadar.

Bu sene ilk kez tohumdan birşeyler yetiştirmeyi başardığımdan biraz zorlandım. Daha önce balkonda yaptığım denemelerde 2-3 cm e kadar ulaşıp sonrasını getiremiyordum. Demek ki bahçede oluyormuş.

Tohumlar satın aldıklarım kadar büyük olmadı ama yine de seneye çıkar diye düşünüyorum. Adresi yazarsan gönderebilirim mormenekşe.

Gülbeşeker
12-09-2009, 21:27
sevgili senor tohumlarından birkaç tane istiyebilirmiyim

senor
28-09-2009, 10:02
Adresi özele yazarsan yollayabilirim Gülbeşeker.

senor
30-09-2009, 10:00
Sn :Gülbeşeker ve Sn :Acemifüsun için birer paket göndereceğim.
Bu çiçeği daha önceki mesajlarımda belirttiğim gibi, topluca bahçeye ekince (Mart sonrası) iyi sonuç veriyor, saksıda pek keyifli olmuyor. Şaşırtmaya da gelmiyor.
Paketlere bu yüzden biraz fazlaca koyacağım. Epeyce dosta, komşuya da dağıttığımdan elimde daha fazla kalmayacak sanırım. Bol çiçekli günlere..

acemifüsun
30-09-2009, 15:00
Sevgili senor çok teşekkürler:)

Gülbeşeker
04-10-2009, 19:59
çok teşekkür ederim inşallah yer açelyası vanı sever

senor
07-10-2009, 13:51
Güle güle yetiştiriniz.

Gülbeşeker
09-10-2009, 20:49
sevgili senor tohumlarım geldi teşekkürler sardunyanın tohumdan yetiştiğini bilmiyordum şimdi dikeyimmi yoksa baharımı bekliyeyim

senor
26-10-2009, 14:31
Sardunya oldukça dayanıklıdır. Ben birkaç tane çimlendirdim 3-4 hafta kadar önce, şimdi 3-4 cm oldular. Kışın ılık yerde donmadan gelişmelerine devam ederler, geçen seneden aynı saksılarına böyle yapmıştım büyüdüler. Baharda da dikilebilir, kışları soğuk geçen yerlerde baharda dikmek daha iyi olsa gerek.

k_donmez
05-03-2010, 11:32
Bahçede 3 ayrı bölgeye attığım yer açelyası tohumları bugün itibariyle çimlenmiş durumdalar. Aynı yere farklı sıra olarak ektiğim zinya ve dahliya tohumlarında henüz hareket yok.

k_donmez
10-04-2010, 20:58
Büyüyorlar.

selis
15-04-2010, 21:16
Bu yaz parklara bahçelere o kadar çok diktiler ki bu çiçekten, her yer rengarenk...Hatta 3 farklı renginden arakladım... Tohum kapsülleri oluşmaya başladı bile.. ;)

Kiraz
16-04-2010, 07:52
Yeni ektiğim yer açelyaları kısa zamanda çimlendiler. Bu çiçeğin İstanbul'da sonbaharda da ekilebileceğine eminim artık. Sert bir kış geçmesine, bir çok bitkinin dondan etkilenmesine rağmen, geçen seneden yere dökülüp çimlenenler hiç bozulmadan büyüyorlar. İlkbahar ve sonbahar ekimlerinde çiçek açma zamanları da farklı olacak diye tahmin ediyorum, bu nedenle seneye birazını sonbaharda, birazını ilkbaharda ekeceğim.

limon
16-04-2010, 08:14
Keşke mevsimlik fidesini satsalar da tohumuyla uğraşmasak. Çok sevdiğim çiçeklerden, Selis çok şanslınız, bu yaz her yer rengarenk olacak demek. Takip eder misiniz, parklara dikilen bitkiler tüm yaz sağlıklı kalabilecekler mi?

Merak ediyorum çünkü ben yetiştirdiğimde bitkiler teker teker en bol çiçekliyken birden kurumuşlardı. (petunyalar gibi)

Fatoş
16-04-2010, 13:41
Sevgili Limon, geçen sene mevsim başından sonbahar sonlarına kadar caddelerimizi çoşkuyla süslemişlerdi, selis,ciğim cesaret etmiş ,birkaç fide almış, çiçekçiler soruyorum bütün fideleri belediye almış onların ihtiyaçları bittiğinde belki piyasada bulabilceğimizi söylediler, geçtiğimiz yaz sonu durumları kötü olanları şatışa çıkarmışlardı, almadığıma pişman oldum, tohumları için.

Kiraz
16-04-2010, 13:49
İzmir'de çiçek süresinin uzunluğuna şaşırdım, geçen sene bahçede çok sağlıklı büyüdükleri halde çiçekler üç hafta kaldı. Acaba zamana yayarak parti parti mi diktiler?

Fatoş
16-04-2010, 14:01
Sevgili Kiraz, hepsini bir ara da diktiler,geçen sene Güzelbahçe'ye evim taşımamıştım ,Bornava'dan Güzelbahçe deki işyerime gelirken sabah erkenden suluyorlardı, güneş henüz çıkıyordu, acaba diyorum, sulamamı püf noktası.

Hhatice
16-04-2010, 14:19
Selis'cim çok güzel açmışlar ,tohumlarını toplayın arkadaşlar çoğaltalım .

Didem
16-04-2010, 14:27
Takip eder misiniz, parklara dikilen bitkiler tüm yaz sağlıklı kalabilecekler mi?
[/QUOTE]

Sevgili Kiraz, sanırım Şubat gibi ektiler Küçükyalı tarafındakileri, ufaktılar o zaman. Giderek büyük birer çiçek çalısına dönüştüler ve evet birkaç fire dışında yüzlercesi aynen sağlıklı ve çiçekli olarak duruyor hala. Benim bahçeye diktiğimse en fazla 1 ay kalabildi.

Kiraz
16-04-2010, 15:11
http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=458524&postcount=308
Çok açmasının tek nedeninin sağlıklı olmasını sanmıyorum. Geçen sene benimkiler yerini sevdiler ama tam gün değil, yarım günden fazla güneş alıyorlardı, sulamayı sabah erkenden yapıyordum. Çiçeklerinin tamamı açınca üç hafta sonra soldular, solarken de hastalıklı değillerdi.

İzmir'in avantajı belki de baharın erken başlaması, bu sene hangi aya kadar açtıklarını gözlemleyebilir misiniz? Ben bu çiçeği çok sevdim ama keşke ömrü daha çok olsa diye düşünüyorum, belki vardır bir yolu. Kıştan kalanı, yeni ektiklerimi tekrar gözlemleyeceğim.

Sökerken ya da tohumdan yetiştirirken dikkat edelim, şaşırtılmayı sevmiyor, kökleri hassas. İyice kuruyan çiçeklerin bir kısmını toprağa serperseniz seneye durumuna bakalım. Benimki sanırım olduğu gibi kapsülü ile düştü ve çimlendi çünkü hepsi bir noktada.

acemifüsun
16-04-2010, 19:25
İzmir bu kış sonu ve bahar yeraçelyalarıyla adeta bezendi, tüm caddelerde yeraçelyaları öbek öbek çoşmuş durumda, caddelerde giderken bu şölenden gözünüzü ayıramıyorsunuz:)
Karşıyaka tarafındakileri Kasımda diktiler, çok küçük fideciklerdi, hatta uzaktan aslanağzına benzettim ilk zamanlar. Kış sonu açmaya başladılar ve çok hızlı geliştiler, ben de dikkatle ne kadar çiçekli kalacaklarını izliyorum.

günebakan
16-04-2010, 23:00
Evet bende cadde deki yer açelyalarının tohumlarının peşindeyim. Bakalım toplaya bilcekmiyim.Bütün sokaklar yer açelyası dolu:)

S Güngör
17-04-2010, 00:50
Keşke mevsimlik fidesini satsalar da tohumuyla uğraşmasak.

Ben eminönünden 3 gün önce aldım bu çiçekten. Saksılı şekilde tomurcuklu ama açmamıştı.

selis
17-04-2010, 11:29
Sevgili Limon, çiçeklerin dikilmiş olduğunu Mart'ın ortalarında fark ettim.. Nisan başında da kökleyip saksıya diktim.. Köklerinin narin olduğundan bahsedilmiş ama ben diker dikmez tuttular ve hala tomurcukları var, açıyor.. 3 hafta çok az geldi bana, Mayısın ortalarını ya da sonunu görürler sanırım...

Fotoğraflamak isterdim tüm Bornova yolları rengarenk..

limon
17-04-2010, 11:52
Sn. S Güngör, tek tük mü vardı, ellerinde çok sayıda var mıydı? Kaça aldınız acaba?

Sevgiki Kiraz, o zaman biz gölgeye veya yarı gölgeye dikerek hata mı yaptık acaba? İzmir'de parklarda bahçelerde güneşin altında yetiştiklerine göre, hata bizde sanıyorum.

Sevgili Selis, imkan bulursanız fotoğraflarsanız çok sevinirim. Veya İzmir'li arkadaşlardan fotoğraf rica edelim. Nasıl ama çiçek renkleri, hepsi birbirinden güzel değil mi? Bir saksıya karışık dikmiştim, her sabah yeni renkler açarak sürpriz yapıyordu. Geçen yıl ve bu yıl, bu çiçeğin ömrünü kısa bulduğum için yerini çiçekleri en az onun kadar güzel ve çok uzun ömürlü Lisianthus'a ayırıyorum. Ama hazır yetişmiş fide bulursam bir kaç saksı alırım.

Kiraz
19-04-2010, 11:07
Sevgili Limon, gölge- yarı gölge konusunda aynı senin gibi hata mı ettim diye düşündüm ben de. Gölgeye ektiklerim daha geç açmışlardı ama bozulmaları da daha geç olmuştu. Bir de İzmir'de şimdi güneşli yerdeler ama daha yaza da girmedik. Ben yine de İzmir'de çiçek ömürlerini merak ediyorum, çiçek ömürleri üç haftaysa hatalı değiliz, uzunsa kafam iyice karışacak.

S Güngör
19-04-2010, 21:52
Tanesini 7.5 ya da 5 liraya almış olmalıyım. En az 20 saksı vardı ben aldığımda. Şimdi durum nedir bilemem. Mısır çarşısının duvarlarına bakan taraftaydı yer açelyası satılan yer.

kar-topu
27-04-2010, 17:52
Bu bu çiçekten ektim sitede görüp beğenmiştim acaba ekim için geç mi kaldım?

Kiraz
28-04-2010, 09:03
Geç kalmadınız, kısa zamanda çimleniyorlar.

kırlangıç48
28-04-2010, 10:20
Sn. Godetyaseverler;
İlk sayfada 19 nolu mesajda Sn.Fatma Dündar'ın eklediği linki bir daha hatırlatmak isterim, sanırım gözden kaçırmış olanlarımız var. Balçova Termal Otel Yolu'nda çekilmiş fotoğrafları görecek ve inanamayacaksınız.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?p=233745#post233745

Kiraz
28-04-2010, 10:32
Çok güzeller gerçekten. Ama bu mevsimde açmış olmaları için erkenden kapalı ortamda çimlendirilmesi gerekir herhalde, en azından İstanbul için böyle. Geçen kıştan bahçede çimlenenler ve kışı geçirenler bile henüz çiçek hazırlığında değiller.

Erken çiçeklenmede, çiçeklenme zamanında havalar sıcak olmadığı için, çiçek ömürleri açısından bir avantaj olabilir.

Adalet Yağcı
28-04-2010, 11:15
Sevgili Kiraz, çimlendirdiğim godetyaları şaşırttığım saksısının toprağı ile birlikte bahçeme böyle (http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=138317&d=1272022741) dikmiştim.
Onları tek tek ayıracak zamanım olmamıştı.

Böyle kalsa çok sık mı olur yoksa ayırayım mı sizce.
Yaklaşık yirmi gün önce diktim.

Kiraz
28-04-2010, 12:25
Ayırdıklarınızı tekrar dikerseniz çok zayıf gelişecekler. Sadece çok zayıf olanları çıkarın isterseniz. Geçen sene aynı şey benim de başıma geldi çünkü çimlenme oranları çok fazla. Çoğuna kıyamayıp seyreltmemiştim ama güzel açtılar.

Adalet Yağcı
28-04-2010, 13:35
O zaman bırakayım dağınık kalsın :)

Teşekkürler sevgili Kiraz.

Didem
29-04-2010, 08:19
Arkadaşlar, İzmir'deki açelyalar yavaş yavaş geçmeye başladı. Aralardaki ölmüş olanları toplayıp başka şeyler ekiyorlar. Aynı sıklıkta olmamalarına rağmen dekoratiflikleri hala devam ediyor yalnız.

limon
01-05-2010, 17:34
Demek ömrü kısaymış. Hata bizde değilmiş. :)

Benol Hazaroğlu
02-05-2010, 16:51
sevgili limon şu yer açelyası tohumunu nerden almıştınız

limon
04-05-2010, 19:42
Benol Hanım, Sanırım Bauhaus dan almıştım. Ama 2 yıldır yetiştirmedim.

S Güngör
04-05-2010, 22:23
Dün Eminönün'e gittiğimde hala bol bol yer açelyası satıldığını gördüm. Bilgilerinize...

Benol Hazaroğlu
04-05-2010, 22:29
maalesef istanbuldan yeni döndüm bir dahaki sefere kaldı

k_donmez
08-05-2010, 21:21
Oldukça geliştiler. Siteden öğrendiklerimi uygulayarak birkaç tanesinin uçlarını koparttım. Çimlenmesi ve gelişimi çabuk oluyor. Çiçeklenme süresinin kısa olduğunu öğrenmek moralimi bozdu. Bahçemde bir çok yere ektim. Bunlar örnekler ve en çok gelişenler.

limon
09-05-2010, 12:09
Çok keyifli görünüyorlar, çiçeklerini çok beğeneceğinizden eminim.

k_donmez
21-05-2010, 20:00
Artık tomurcuktalar. Uçları koparılanların boy gelişimi duruyor ancak yanlardan daha bol ve iri sürgünler geliyor.

Sevgi Durul
23-05-2010, 23:37
Cumartesi günü sevgili ozbey'in bahçesindeki gece mumlarına benzeterek aldım. Çiçekçi yer açelyası demişti. Arama yapınca burayı buldum. Sadece çiçekçide son kalan bir fideyi aldım. İnşallah tohum oluşur.
146549
146554

selis
24-05-2010, 14:55
Benimkiler çiçeklenmeyi min. indirdi... Tohumları alıp kökledim.. Sanırım İzmir sokaklarında da ömrünü yitirmeye başladı.. Yavaş yavaş onları söküp başka bitkiler dikmeye başlamışlar..

fmerry
24-05-2010, 16:32

bunlardan bende ektim inanılmaz hızla büyüdü hiçdurmadan açıyorlar çokta arsızlar birtanesinin dalı kırıldı rüzgarda kopmadı buna rağmen halen açıyor :)

k_donmez
10-06-2010, 11:45
Tohumdan bahçeye ektiğim godetialar geliştiler ve şimdi çiçekleri açıyor. Küçükken uç kısmı koparılanlar daha güzel yayılıp dallanıyor. Çiçekleri de çok güzel.

k_donmez
14-06-2010, 18:49
Godetia çiçekleri. Ankara Çiçeği. Ankara'da güzel açıyor. Yayılması ve bol çiçeklenmesi için küçükken uçlarının koparılması şart. Ve muhakkak yere ekilmeli. Saksılardan çok daha güzel gelişiyorlar.

limon
28-06-2010, 15:51
Çok güzeller, ne kadar da bol çiçeklenmişler.

k_donmez
28-06-2010, 16:03
Yere ekilen dört kökün dün itibariyle görüntüsü. Her çiçeğin dip kısmında bir kapsül oluşuyor. İçi tohum dolu.

Kiraz
28-06-2010, 17:12
Sn. K_Dönmez, çok güzeller. Ben bu sene hayal kırıklığı yaşadım. Geçen sene tümü çimlenip hızla gelişirken, bu sene iki kere ektim ve çimlenenlerin çoğu öldü, kalanlar da sağlıksız. Belki de aynı yere ekmemeliydim.

aygün
29-10-2010, 21:07
Yere ekilen dört kökün dün itibariyle görüntüsü. Her çiçeğin dip kısmında bir kapsül oluşuyor. İçi tohum dolu.

Sayın k dönmez, yer açelyanız inanılmaz güzellikte ve çok hoş görünüyor.

Saksıda da yetiştirmek mümkün mü acaba?

limon
30-10-2010, 12:35
2 yıl önce saksıda yetiştirmiştim, çok ta güzel olmuşlardı. Unutmazsam bu sene tohumdan yetiştirmek istediğim bitkilerin başında geliyor.
http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=252192&postcount=69

k_donmez
31-10-2010, 11:57
Sayın Aygün,
Çok kolay çimlenip gelişen bir bitki. Saksıda da yetişir. Ankara'da Temmuz sonu itibariyle çiçekleri tamamen bitiyor ve kuruyor. Bol su istiyor. Fideler bir karış kadar olduğunda uçlarının koparılıp dallanma sağlanırsa biraz daha geç olmakla birlikte daha bol çiçek alınıyor.

selis
10-11-2010, 12:28
Şokkk şok şok.. :p
Kasım ayındayız.. Yol kenarlarına dikmişler.. Başka bir bitki olabilir mi diye inceledim ama.. Açmasını bekleyemedim..Başkasının da yorumu gerekli..:eek: .. Umarım yanılmışımdır..

k_donmez
10-11-2010, 14:35
Sayın Selis
Bunlar kesinlikle Godetia. Benim bahçemde de yazın dökülen tohumlardan gelişen yaklaşık 10 cm boylu Godetia'lar var. Ankara'da çiçeklerinin yetişeceğini sanmıyorum. Ancak İzmir için çok uygun bir bitki. Tohumdan da kendiliğinden yetişmiş olabilirler.

Hhatice
10-11-2010, 15:42
2 yıl önce saksıda yetiştirmiştim, çok ta güzel olmuşlardı. Unutmazsam bu sene tohumdan yetiştirmek istediğim bitkilerin başında geliyor.
http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=252192&postcount=69

Gerçekten çok güzelmiş .Tohumlarını nereden temin ettimiz?

k_donmez
10-11-2010, 17:24
Sayın HHatice

Godetia tohumu isterseniz. Ben size göndereceğim clematis tohumlarının yanına onlardan da ekleyebilirim. Her ikisini Aralık ortasında gönderebilirim.

acemifüsun
10-11-2010, 20:01
Sevgili selis geçen yıl da bu zamanlarda yer açelyalarının fidelerini dikmişlerdi:) Fideler bu ayın sonunda epey gelişmiş olacak:)

selis
10-11-2010, 20:55
Eeee ama mayıs-haziranda çiçeklenen bir bitkinin kasım ayında dikilmesi ilginç değil mi? Bugün baktım da bazıları açmış bile..

Geçen seneden kalan tohumları dikeyim o vakit..

acemifüsun
10-11-2010, 21:14
Selisciğim geçen yıl gözlemime göre Kasımda dikilen fidecikler, Ocak başı gibi çok gelişmiş ve iyice çiçeklenmişti. Mayıs sonunda da sökmüşlerdi. Bu sene ay, ay fotoğraflarla fidelerin gelişimini ve çiçeklemelerini iyice izleyelim:)

gilaburu
25-11-2010, 14:13
Merhaba bu çiçeğin tohumunu veya fidesini nereden bulabilirim.

Güler
25-11-2010, 21:28

Fide için seralara bakmanız gerekir, tohumları ise ellerinde olan arkadaşlarımız zaman zaman dağıtım yapıyorlar.

acemifüsun
25-11-2010, 21:44

Sn. gilaburu özel mesajlarınıza bakar mısınız?:)

Didem
27-11-2010, 14:33
Sevgili İzmirli arkadaşlar, açelyaları ektiniz mi? Tohumlarınızda hareket var mı? Bende de geçen seneden kalma tohum var da, bahçeye ekip ekmemekte kararsız kaldım. Yol kenarlarındakiler baya baya çiçek açmaya başladı. Onları gördükçe geçen seneki gibi fena olmaya başladım.

acemifüsun
27-11-2010, 14:39
Sevgili Didem herhalde bugünlerde ekmek lazım, şaşırtmaya da pek gelmiyor yer açelyası, onun için kararsızım:)
Belediyenin diktiği fideler tek tük de olsa açmaya başladı, İzmir bu kış ve bahar yine renk renk yer açelyaları ile dolacak:)

Didem
01-12-2010, 09:18
Teşekkürler sevgili Acemifüsun, hemen ekeyim, ama dediğiniz gibi yerlerine ekeyim ki şaşırtma yapmak zorunda kalmayayım. Hareket olursa da sizlere haber veririm.

Gerçekten de yine bir cümbüş olacak yol kenarları. Bakmaya doyamıyorum, birgün kaza yapacağım diye korkuyorum :)

limon
02-12-2010, 12:26
Kışında mı çiçekleniyor? Şimdi tohum ekilip, bahara çiçeklenirler diye düşünmüştüm. Bir yapı markete gitsem, ilk işim tohumu alıp hemen ekmek olacak.

Meğer ne çok bitki tohumunun ekme zamanında yanlışlık yapıyormuşuz.

acemifüsun
02-12-2010, 19:13
İzmirde yaklaşık bir ay önce dikilen fideler, şu an çiçek açmaya başladı.

limon
02-12-2010, 19:22
Ne kadar şanslısınız. :)

selis
02-12-2010, 20:09
Ben de kışın çiçeklenmesine şaşırdım ama yol kenarları ciddi anlamda renklenmeye başladı...Çiçekli kalma süreci çok uzun.. Bahar ve yaz ortalarına doğru uç alma mı yapıyorlar acaba diye düşünüyorum.. Çünkü geçen sene mayıs sonuna kadar çiçeklenme devam ediyordu..

acemifüsun
02-12-2010, 20:56
Uç alma yaptıklarını zannetmiyorum sevgili selis.

nurguldk
13-01-2011, 10:58
Ben hersene tohumlarını çiçekten alıp ekiyorum. Kesinlikle tavsiye ederim.
Yalnız ben de bu mevsimde nasıl olacağını anlayamadım. Baharda ekiyorum çünkü her sene.

Bu arada tohumları direk bahçeye de ekebilirsiniz. Ancak bu durumda kayıplar olabiliyor. Ben bahar gelmeden içerde çimlendirip şaşırtmayı direk bahçe toprağına yapıyorum. Çok dayanıklı bir çiçek bu anlamda. Pek kayıp yaşatmadı bana.
Hem böylelikle bahar başından yaz bitene kadar açıyorlar...Kuruduktan sonra da tohumlarını topluyorum..

nurguldk
13-01-2011, 10:59
Bu arada benim tohumlara bir balayım. Fazla varsa isteyenlere gönderebilirim.

Kiraz
13-01-2011, 11:39
Ben hersene tohumlarını çiçekten alıp ekiyorum. Kesinlikle tavsiye ederim.
Yalnız ben de bu mevsimde nasıl olacağını anlayamadım. Baharda ekiyorum çünkü her sene.

Bu arada tohumları direk bahçeye de ekebilirsiniz. Ancak bu durumda kayıplar olabiliyor. Ben bahar gelmeden içerde çimlendirip şaşırtmayı direk bahçe toprağına yapıyorum. Çok dayanıklı bir çiçek bu anlamda. Pek kayıp yaşatmadı bana.
Hem böylelikle bahar başından yaz bitene kadar açıyorlar...Kuruduktan sonra da tohumlarını topluyorum..

Ankara kışı sert olduğundan baharda ekmek daha uygun olabilir ama İstanbul'da kış çok sert geçmezse sonbaharda çimlenenler, ilkbaharda gayet sağlıklı oluyorlar.

Bu çiçekte şaşırttıklarım hiç gelişemedi, cılız kaldı ama direkt ektiklerim çok dallanıp budaklandı.

Bu sene çimlenenlerin hiç birini yaşatamadım, salyangoz mu/ yanındaki başka çiçek mi neden oldu anlayamadım ama bu sene yine deneyeceğim.

ilknurk
13-01-2011, 13:25
sayın Nurguldk, eğer fazla olursa tohum ben de talipliler arasına katılmak isterim.. saygılarımla

acemifüsun
13-01-2011, 18:53
Balkondaki epeyce büyük dikdörtgen saksıya 15 gün önce yer açelyası fideleri diktim. Satıcı güneş, gölge farketmez sadece soğuğu çok seviyor dedi. İzmirde belediyelerin bu çiçeği niçin kışın kullandığını daha iyi anlıyorum:)

Sevgi Durul
13-01-2011, 20:25
Bunu duyduğum iyi oldu, Füsun hanım. Pazardan aldığım bir kök yer açelyasından, çok az tohum almıştım. Yarın hemen ekeyim. Bilgi için teşekkürler...

acemifüsun
13-01-2011, 20:28
Bende de çok az tohum vardı, fidelerin yanına serpiştirdim, hemen çimlendiler sevgili SDurul:)

nurguldk
14-01-2011, 11:04
Haftasonu geçen sene bahçedeki çiçeklerimden ayırdığım tohumlarıma bakacağım. Genelde toplayıp büyük kısmını site içinde dağıtıyorum :)) Bu sene için de çok yıllık çiçeklere dönmek istiyorum. Artık çok yoruldum çimlendirme aşamasından. Umarım onların hepsini vermemişimdir ve isteyenlere gönderebilirim. Sevgiler..

nurguldk
14-01-2011, 11:07
Ankara kışı sert olduğundan baharda ekmek daha uygun olabilir ama İstanbul'da kış çok sert geçmezse sonbaharda çimlenenler, ilkbaharda gayet sağlıklı oluyorlar.

Bu çiçekte şaşırttıklarım hiç gelişemedi, cılız kaldı ama direkt ektiklerim çok dallanıp budaklandı.

Bu sene çimlenenlerin hiç birini yaşatamadım, salyangoz mu/ yanındaki başka çiçek mi neden oldu anlayamadım ama bu sene yine deneyeceğim.

Sevgili Kiraz,

Haklısınız Özellikle Ankara Gölbaşında yaz aylarında bile akşamları gayet soğuk oluyor. Sanırım serini daha çok seviyor.
Ben de belki bu yüzden bu çiçeği tüm yaz boyunca bahçede çiçekli görüyorum :))

k_donmez
14-01-2011, 14:41
Geçen yıldan dökülen tohumlar çimlenip 10-15 cm civarında boylanmışlardı. Bugün baktım, soğuklar onları da etkilemiş. Ölmemişler ancak belleri bükülmüş. Kışı çıkaramayacak gibi duruyorlar.

nurguldk
15-01-2011, 16:05
Sevgili İlknurk tohumları buldum :)) Adresinizi mesaj atarsanız Pazartesi göndereceğim. Beyaz ve koyu pembe karışık. Kargoyla gönderebilirmiyim?

Sevgiler..

acemifüsun
26-03-2011, 21:09
Yer açelyalarım çoştular:)

CEBECİ
16-04-2011, 21:31
bu çiçekle ilk defa bu forumda tanıştım çok güzeller ve anladığım kadarıyla soğuğa dayanıklı bir bitki, bugün Maşukiye'de seralara sordum hiç bilmiyorlar acaba fideleri nereden temin edilebilir Bahçemde yetiştirmek istiyorum.Evim Kocaeli'nin karadeniz kıyısında iklim biraz serin uygun olacağını düşündüm.

Hülya
18-04-2011, 18:21
Sayın Cebeci.
Mevsimlik bir bitki godetyalar.Fideleri mart ayında dikilince ,bu zamanlarda açıyorlar. Bence gelecek yıl dikebilirsiniz.Aslanağzı bitkisi gibi , çok kolay yetiştirebilirsiniz.

k_donmez
06-05-2011, 15:11
Tohumlarını doğrudan bahçeye ektiğim godetialar çimlendi. Geçen yılın bitkilerinden toplamıştım. Yine uzun bir alanı çok güzelleştirecekler.

MİRBE
29-05-2011, 09:46
Saksıdaki yer açelyamın bir kökün çiçeklerinde yumuşama pörsüme oldu. Balkonum güneş alıyor kurudukça suluyourm acaba suyu çok mu seviyor sık mı sulamalıyım neden olabilir?

acemifüsun
29-05-2011, 15:01
Suyu çok seviyor sevgili MİRBE, bol bol sulayın, ayrıca mümkünse biraz daha gölge bir yere alın:)

MİRBE
31-05-2011, 07:38
Dün farkettim yeşil siyah yapışkan bitcikler belirmiş elimde temizleyebildiğim kadarıyla topladım pislikleri ilaçladım arka balkona karantinaya aldım.

İnşallah kurtulur çok severek beğenerek almıştım.

Sevgi Durul
10-06-2011, 22:18
Benim yer açelyaları tohum yapıyor galiba. Yaprakları yağmurdan çamur olmuş, ama.

222739

acemifüsun
10-06-2011, 22:26
Sevgili SDurul evet tohumlar oluşmuş:) Benimkileri de iyice kuruyunca topladım.

Sevgi Durul
10-06-2011, 22:33
Sevgili Füsun Hanım, geçen seneki tohumları ekmekte geciktim. Çimlenmeye başladıklarında yabani ot sanarak çapaladım. Şimdi bunları toplamasam, aynı yerde hiç olmazsa erken çimlenirler ve açarlar diye düşünüyorum.

bmfidan
21-06-2011, 19:18
Bu çiçek ne zaman tohumlanıyor? Tohumlar için özel bir zaman var mı?

acemifüsun
22-06-2011, 00:42
Sevgili Füsun Hanım, geçen seneki tohumları ekmekte geciktim. Çimlenmeye başladıklarında yabani ot sanarak çapaladım. Şimdi bunları toplamasam, aynı yerde hiç olmazsa erken çimlenirler ve açarlar diye düşünüyorum.

Sevgili arkadaşım mesajınızı geç gördüm, evet bence de üzerinde bırakın, dökülen tohumlar çimlensin.

limon
27-03-2012, 23:18
İlk 2008 de tanıştığım ve çiçeklerini çok sevdiğim Yer Açelyası tohumlarını, 3 yıl aradan sonra ayın 25 inde ekmiştim. Ektiğim bir çok tohumdan ilk çimlenen bunlar oldu. Henüz 3 gün olmuş. Fotoğrafını sonra ekleyeceğim.

alanur
27-03-2012, 23:36
Bende, ilk kez sizin bahçenizde görmüştüm bu narin çiçeği sayın limon, görür görmez hayran olmuştum. Ben de bu sene ekeceğim, inşallah sizin bahçenizdekiler kadar güzel olurlar.

limon
28-03-2012, 09:18
Çiçeklerini görünce iyi ki ekmişim diyeceğinize eminim. :)

Tohumları, camekanlı, ısıtmasız ama güney cephe olan yerde çimlendirdim. Siz de geç kalmayın, gelişmelerini beraber takip edelim.

selis
04-04-2012, 17:49
Yine İzmir'de her yere dikmişler.. Her taraf rengarenk.. ;)

limon
04-04-2012, 19:40
Bakınız Bitki Delilerinin Delilik Öyküleri (http://www.agaclar.net/forum/931502-post4128.htm)

Sevgili selis, işte tam da bunu anlatmaya çalışıyorum. :) Ben daha mikroskobik fidelerle uğraşadurayım, siz bu güzelliği seyredin... :)

Çok neşeli bir çiçek bence, insanın içini açıyor çiçekleri. :)

alanur
04-04-2012, 19:53
Geç kalmayın dediğiniz gün torfla buluşturdum sevgili limon, firesiz hepsi çimlendi. Yukarıdakiler gibi olmaya adaylar...:))

aheste
04-04-2012, 20:56
Bende bir hafta kadar oldu ekeli, çimlenmeleri hiç üzmüyor insanı dört günde çimlendiler;) ama tek renk bu yıl değişik renklerinden edinmek istiyorum.

Adalet Yağcı
04-04-2012, 22:53
Sevgili Selis;
İki yıl önce benim bahçemdekilerin boyu yarım metreyi bulmuştu, tam güneş alan bir yerde olmasına rağmen.
Rüzgar biraz sert estiğinde yerlere yatıyorlardı.

Sizin fotoğrafınızdakiler bodur cins mi acaba, yoksa uç alma ve ya budama(Kasımpatılarda olduğu gibi)yapılarak mı bu hale geldiler.
Bu formda bu kadar yoğun çiçeklenmesi çok güzel.

Beni de heveslendirdiniz şimdi, daha fazla gecikmeden tohum bulup ekmem lazım :)

selis
05-04-2012, 06:44
Adalet Hanım, dediğiniz gibi uç alındıysa, caddeler boyu o kadar çok var ki.. Ciddi bir emek gerek.. Bilen biri söyler belki eğer bodur cinsse tohumlarını alalım..

aheste
05-04-2012, 08:26
Sevgili Selis, tohumlarından alabilirsen çok iyi olur, belki sevgili Adalet hanımın dediği gibi bodur olabilir. Hepsinden tohum alsan, koskoca bir tarlayı doldurur:).