PDA

View Full Version : Yer açelyası, Ankara Çiçeği (Godetia)

Sayfalar : 1 [2]

acemifüsun
06-04-2012, 20:56
Kaç yıldır bu güzellikleri fotoğraflayıp, paylaşmak istiyordum. Karşıyakadaki Yer Açelyaları:)

selis
06-04-2012, 21:13
Acemifüsun ne kadar güzeller şeker gibiler.. O renk öbeklerinin içine atlayasım geldi..
Özellikle çift renkliler ve lilalar şahane ;)
Burda bitkilerden şekiller yapmışlar ama henüz açmamış.. Siz de şekil görürseniz fotoğraflayın lütfen :))

acemifüsun
06-04-2012, 21:17
Selis aynı ben de sizin gibi o öbeklerin içine atlayasım geliyor:) Okşayıp, öpeyim diyorum, o zaman görenler ne der bilmem?
Şekillileri hiç dikkatimi çekmedi, görürsem mutlaka fotoğraflayacağım:)

Adalet Yağcı
06-04-2012, 22:03
Mart 17 de 15 değişik tohum ekmiştim, çimlenmeye başladılar ben de kara kara düşünmeye başladım; ben bunları nerelere şaşırtıp nerelere sığdıracağım diye.
Ne kadar 'tövbe' edersem edeyim, bu yıl da bozdum tövbeyi, neyse oldu bir kere dedim, artık ciddi ciddi tövbe, tohum yok dedim.

Tövbe tohum yok demiştim ama, yukarıdaki fotoğrafları görünce dayanamadım, bu gün gidip godetia tohumları aldım, hemen ektim, dilerim geç kalmamışımdır.

Lütfen yukarıdaki bitkilerden tohum almaya çalışın bu sene, ya da uç alıyorlar mı bir araştırın bakalım.
Ben bu bitkinin bodur cinsini hiç duymadım, belki de fosfor takviyesi yapılarak bu kadar yoğun açmasını sağlamışlardır, ya da başka bir şey.

Paylaşımlarınız için teşekkürler.

acemifüsun
06-04-2012, 22:19
Sevgili Adalet hanım bence uç almaları mümkün değil, çünkü yer gök Açelya:) Uç almış olsalardı hiç olmazsa Karşıyakada dikkatimi çeker, görürdüm. İzmirde küçücük fideleri Kasım gibi dikiyorlar, belki arada gübre veriyorlardır. Bu sene İzmir için çok soğuk günler yaşadık, onun için gelişip, çiçeklenmeleri biraz geçikti, önceki yıllar daha erken çiçekleniyorlardı. İzmirde bu güzeller Mayıs sonuna kadar anca dayanırlar, sonra ölmeye başlarlar.
Bodur türünün olduğunu sanmıyorum. Bence Selis'in eklediği fotoğraflar Bornovada çekilmiş, Bornova kışı daha soğuk geçer, orada dikilenler önümüzdeki günlerde anca tam çiçeklenecek, iyice gelişecekler. Ben böyle düşündüm:)
Tohum yapınca kısmetse bol bol toplarım:)

Adalet Yağcı
06-04-2012, 22:26
Çok iyi olur sevgili acemifüsun, bakalım bu başarıyı yakalayabilecekmiyiz.

fikreteren
06-04-2012, 22:28
Evet acemfüsun hanım her yer yer acelyası ben dse şu anda karşıyakadayım.Çok nefisler,bunlar. dikkatimi çekenyerler ıslak değil toprak kuru bana kalsa fazla sulanmadığı için boya gitmiyor.

Revnak
12-04-2012, 12:48
İzmirde Godetiaya Karşıyaka Güzeli de denirmiş, dün öğrendim=)

Adalet Yağcı
12-04-2012, 14:30
Tövbe tohum yok demiştim ama, yukarıdaki fotoğrafları görünce dayanamadım, bu gün gidip godetia tohumları aldım, hemen ektim, dilerim geç kalmamışımdır.

6 Nisanda aldığım tohumların 1/3 kadarını aynı günün akşamı ekmiştim, hayretle gördüm ki, 2. gün çimlenme başlamış :)

Bu gün itibarıyla tohumların hemen hepsinin çimlendiğini düşünüyorum, bu kadar çabuk çimlenmeyi tere ve roka dışında görmedim.

Godetia yetiştirmek isteyenler için hâlâ vakit var.

arapsabunu
12-04-2012, 14:45
Bir önceki mesajınızın umut dolu son cümlesi için teşekkürler, sevgili Adalet Yağcı.

limon
12-04-2012, 15:47
Çimlenmesi çok hızlı da... sonraki büyüme hızı çok yavaş. :)

ciceksever70
12-04-2012, 16:49
Ben Nisan basinda ektim tohumlari ancak henüz cimlenme olmadi. Belki biraz daha sicak istiyorlardir ektikten sonra hava birden sogudu cünkü. Bu resimleri gördükten sonra gidip gelip bakarim artik hareket var mi diye.

limon
12-04-2012, 18:28
Üzerini şeffaf bir materyalle ört sevgili çiçeksever, 2-3 günde çimlenmeleri garantidir. Muhakkak biliyorsundur ama bu tür ince tohumları toprağın yüzeyinde bırakıyoruz, çok çok ince kapamak yeterli.

ciceksever70
12-04-2012, 19:12
Üzerini şeffaf bir materyalle ört sevgili çiçeksever, 2-3 günde çimlenmeleri garantidir. Muhakkak biliyorsundur ama bu tür ince tohumları toprağın yüzeyinde bırakıyoruz, çok çok ince kapamak yeterli.

Sevgili limon ben üstünü cok az toprakla örtmüstüm ama son yagan yagmurlarda cogu yüzeye cikmislar, öylece birakayim o zaman hemen folyo kapatmaya gidiyorum simdi. Cok tesekkür ederim.

k_donmez
13-04-2012, 10:56
Geçen yıldan dökülen tohumlar üzerine hiç bir kapama yapmadım. Bu günlerde çimlenmeye başladılar. Kışın büyük bir bölümünü kar altında geçirmişlerdi. Belki kuşlardan korumak için ince bir kapama yapmak gerekir.

ciceksever70
13-04-2012, 13:41
Dün elimde folyo bahceye inince baktim cimlenmeyen saksida gaillardia yaziyor, godethia saksisi duvar dibinde kalmis farketmemisim en az on tane cimlenen var. Cok heyecanlandim, tohumdan bitki yetistirmek zahmetli olsa da verdigi mutluluk anlatilmaz.

limon
18-04-2012, 19:04
Benim Godetia lar fırtınaya yenik düştü. Viyollerin tüm toprağı bahçeye saçılmış. Daha evelsi gün şaşırtma yapıp, korunaklı bir yere almıştım oysa... Rüzgar çok ters esti, bu kadarını beklemiyordum.

Yarın öbür gün yine tohumlarını alıp silbaştan yapacağım mecburen.

Güler
24-04-2012, 08:22
Kiraz bana tohumlarından vermişti, baktım ki hep yağmur hep yağmur ben de İstanbulda alkonda çimlendirme yaptım. Çimlerndirme işine de erken girdim zira tohumlar geçen seneden belki de çimlenmez diye serpmiştim.
Daha sonra saksı içinde kıpırdanmalar olunca biraz sıvı gübre verdim. İstanbul'dan Manyas'a geldiğimizde boyları neredeyse 12-15 cm olmuştu hemen toprakla buluşturdum.
Birkaç gün sıcak yapınca da çiçeğe dönüştüler. Tekrar yağmur başlayınca koca saksıyı zar zor balkona taşıdım. Şimdi yine güneş var, onlar da yine yerlerine geçtiler.
Kedinin enciğini taşıdığı gibi taşır durumundayım.

286188

286189

köksoy
29-04-2012, 21:30
çok güzellerr :)) çiçekleri çok seviyorum bende bugün aldım tohum ve ektim aslında petunya alıcaktım ama bulamadım

ciceksever70
24-05-2012, 17:47
Yagmurun altinda cok net cikmamis ama bu resimdekilerden herhangi biri godethia olabilir mi?

selis
01-06-2012, 23:21
Tohum toplayacağım diye 2-3 günde bir bitkilere bakmaya gidiyordum.. Bu sabaha kadar rengarenk çiçekleriyle kaldırımı süslüyorlardı..Tohumlar daha kurumamıştı bile..
Görünce üzüldüm.. Çok erken oldu ama hepsini sökmüşler.. :(

mandalinci
02-06-2012, 08:38
Sayın Selis,

Ben de çiçeklerin söküldüklerini görünce çok üzülmüştüm. galiba sıcağa dayanamıyorlar diye kaldırdılar.

Biraz geç de olsa, serada bulduğum yer açelyalarını, büyük kırmızı gül ağacımın, daima gölgede kalan altına diktim. Hala bir sürü açmamış tomurcuk var.

Acaba kendisi tohum döküp, aynı yerden çıkar mı?

Güler
02-06-2012, 09:14
Döküldüğü yerden çıkmaları ya olmuyor ya da tek tük oluyor. En iyisi tohumları toplamak. 15 Marttan sonra da toprakta fideleme yoluna gitmek.

acemifüsun
02-06-2012, 12:14
Tohum toplayacağım diye 2-3 günde bir bitkilere bakmaya gidiyordum.. Bu sabaha kadar rengarenk çiçekleriyle kaldırımı süslüyorlardı..Tohumlar daha kurumamıştı bile..
Görünce üzüldüm.. Çok erken oldu ama hepsini sökmüşler.. :(
Selis ben de kurusunlar diye bekliyordum maalesef kaçırdım, sökmüşler.

Güler
02-06-2012, 13:13
Benimkiler halâ çiçek açmakta ve açacak daha bir sürü çiçek var. Sökmek için erken değil mi?
Ne zaman çiçekleri biter, tohum kapsülleri oluşur ve çiçek adeta bayılır gibi yayılır, ben o zaman söküyorum.

mandalinci
02-06-2012, 17:57
Bazıları para kazanacak herhalde o yüzden sık sık sökülüyor çiçekler, diye düşünüyorum.

Cymbelina
02-06-2012, 20:36
Bu, görüp de hayran kaldığım, imrenerek resimlerine baktığım çiçeklerden sadece biri. Allah ne kadar farklı çeşitlerde ne güzellikler veriyor bizlere. Biraz nazlı gibi gözüktü bana ama inşallah bir gün bu çiçekten bende de olur. Aslında inşallah buradaki türlerin hepsinden olur:) Ama bu açgözlülük değil, içim gidiyor hepsine.

mandalinci
08-06-2012, 08:17
Çiçekler açmaya devam ediyor:)

dalya35
02-11-2012, 11:22
benim bahçemden...

s-bilge
20-11-2012, 15:51
bunları hangi ayda ekmiştiniz acaba? ankarada tohumları şimdi sışarıya eksem baharda çıkar mı

selis
01-12-2012, 12:22
Bu sabah gördüm..
Minik minik fideler dikmişler parklara..

Biz geç bile kaldık.. Elinde tohumu olanlar acele etsinler ;)

coskun8553
22-01-2013, 14:09
İyi günler benim bir sorum olacaktı 2 gün önce diktiğim tohumlarım filizlendiler,yine kapalı yerde mi tutayım yoksa bırakayım güneşin tadını mı çıkarsınlar :p

Adalet Yağcı
22-01-2013, 21:32
Don tehlikesi yoksa dışarıda bırakın derim, içeri alırsanız filizler boy atıp zayıflayacaklardır.
Bu şekilde şaşırtmanız da çok zor olur.

Revnak
07-02-2013, 12:42
İzmir'de 15 gün 1 aya kadar yer gök godetya olacak yine..
Dikilen fideler büyüdüler yavaş yavaş goncalanmaya başladılar.. Hatta içlerinde bir kaç tanesi dayanamayıp açmaya bile başlamıştı dün gördüğüm kadarıyla=))

s-bilge
01-04-2013, 10:55
http://www.agaclar.net/forum/attachments/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/382403d1364367487-907030_10151494746934326_981640993_n.jpg
en sağdaki öndekiler godetia. içerde biraz cılız geliştiler. pencere önüne ama güneşe aldım. yavaş yavaş dışarıya alıştırsam mı? anlkara için daha erken mi acaba?

Revnak
01-04-2013, 11:22
Belediyenin diktiği godetyalar açmaya başladı, fırsat bulduğumda fotoğraflayacağım. Geçen sene saksıda çok cılız olmuşlardı ama bahçede güzel geliştiler. Geç dikildiği için daha yeni yeni tomurcuklanıyorlar benimkiler.

ümitsiz olmaz
08-05-2013, 16:15
arkadaşlar anlamadığım birşey var. Benim açelyalarım artık yapraklarını döktü ve tohum oluşturdu. Yazdığınız mesajları okudum ve tarihlere özellikle baktım. (uzun zamandır kimse de yazmamış ama) bu sene tanıştığım ve çok sevdiğim çiçeklerin ekim zamanı ve mevsimi geçmedi mi? üstteki mesaja baktığım zaman tarihin mayıs olduğunu görüyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim.

ümitsiz olmaz
08-05-2013, 16:18
çok özür dilerim, bilgisayarımın azizliğine uğradım. gördüğüm mesaj revnak'ın mesajı değildi. yine de bu güzel çiçeğin ekme zamanını tam olarak bilemedim doğrusu.

smily
28-01-2014, 09:58
Godetyanın dikim zamanı ocak-şubat aylarıdır.

hira
28-01-2014, 18:54
Bende diyorum ki; Geçen gün YeniGine abla neden tutturdu "hira, yer açelyası bulmamız lazım" diye :) gerçektende çok güzellermiş..

YeniGine
28-01-2014, 23:23
:) Sevgili hira, ben de şimdi ana sayfada senin yorum yaptığını gördüm, dedim ki; 'Sevgili hira görmüş beğenmiş olacak ki bir yorumda bulunmuş, şimdi ben nasıl anlatacağım kendisine hira ben sana demiştim' diye...
Evet tanık olduğuna, hem fikir olduğumuza sevindim. Eminönü Çiçek Pazarı'nda var mıdır acaba? Edinmemiz gerek inşallah...

hira
28-01-2014, 23:54
Kısmet olurda tekrar gidersek birgün, varmı yokmu bakarız ablacım:) biraz hüsnü yusuf'u andırıyor sanki? renkler mükemmel sahidende..

YeniGine
28-01-2014, 23:58
İnşallah gideriz sevgili hira... Ben zaten hüsnüyusuf'u da çok severim ve kaç senedir bende de olsun isterim fakat ne hikmetse onu da başaramadım... :(

Güler
29-01-2014, 09:08
Açıklı koyulu pembe ve beyaz çiçekleri yayılarak dökülmesi bahçelerde çok güzel bir görüntü sağlıyor. Çok dayanıklı bir çiçek türü değil ama görselliği çok güzel. Hele toplu ekimlerde daha da güzel görünüyor.
Çok da tohum verir ve kolay yetişir. Bahçemde tohumlar yere döküldüğünde yer yer çıktıklarına şahit oldum. Her sene tohumlarını toplardım. Bu sene ben de toplayamadım.
Sağ olsun arkadaşımız Kiraz bana göndermişti, yoksa ben de elimdeki tohumları kaybetmiştim ve arıyordum nereden bulurum diye.
Fide de bulabileceğimi düşünüyorum sevgili Yeni Gine, siz bana adresinizi özelime yazın, elimin altında olsun. Bulduğumda paylaşırız.

YeniGine
29-01-2014, 23:25
Sevgili CAN Güler Hanım, çok teşekkür ediyorum, sağolun.
Tohumlarını toplamamış olsanız bile sanırım döküldükleri yerlerden tekrar çıkarlar inşallah Sevgili Güler Hanım. Sizde bu sene açacak olan hüsnüyusuf da var mı Güler Hanım? 4-5 senedir olsun istiyorum ne tohumdan başarabildim ne de sevgili mügem fide göndermişti onları başarabildim. :(

lenavita
01-02-2014, 18:01
ferda hanım sizinkisi keten çiçegine benziyor tıpatıp keten tohumu olmasın bu

Benol Hazaroğlu
01-02-2014, 18:13
Bu gün koçtaşta tohumları buldum. İlgilenenlere duyurulur.

mavisedir
11-02-2014, 14:45
Yer açelyasına bayıldım :) Geçen yaz tövbe etmiştim tohumdan mevsimlik çiçeklerle uğraşmayacağım bir daha diye ama bu güzelliklere dayanamadım :)
Direk bahçeye ekip üzerini naylonla kapatsam olur mu? Havalar çok güzel şuan sapancada ama belli olmaz soğuyabilir.

mavisedir
16-02-2014, 23:42
Bugün baumaxtan aldım tohum, başlıktaki tüm sayfaları okudum. Bahçeyi daha çok sevdiğini yer değiştirmekten hoşlanmadığını gözlemlemiş arkadaşlar. Benimde hoşuma gitti uğraşmam fidelemekle falan die amaa şimdi tohumu alınca kıyamadım bahçeye direk ekmeye :) ya başına bişe gelirse die.
Ne yapayım arkadaşlar bişe olmaz bahçeye serp gitsin tohumları mı diyosunuz:) Yoksa içerde çimlendireyim şaşırtmayı direk bahçeye mi yapayım?

Benol Hazaroğlu
22-02-2014, 16:00
Ben kapaklı şeffaf kaplara diktim bu gün. İnşallah çimlenir.

Kiraz
22-02-2014, 20:52
Bugün baumaxtan aldım tohum, başlıktaki tüm sayfaları okudum. Bahçeyi daha çok sevdiğini yer değiştirmekten hoşlanmadığını gözlemlemiş arkadaşlar. Benimde hoşuma gitti uğraşmam fidelemekle falan die amaa şimdi tohumu alınca kıyamadım bahçeye direk ekmeye :) ya başına bişe gelirse die.
Ne yapayım arkadaşlar bişe olmaz bahçeye serp gitsin tohumları mı diyosunuz:) Yoksa içerde çimlendireyim şaşırtmayı direk bahçeye mi yapayım?

Yeni çimleneceklere zarar verecek bir şey yoksa (bol miktarda salyangoz gibi) bahçeye doğrudan ekmenizi öneririm.

mavisedir
22-02-2014, 22:57
Sayın Kiraz, bahçede salyongoz tek tük görürüm. Çok fazla yağmur yağdığında bir kaç tane duvar diplerinde görür, hemen atarım. Ben bahçeye ekeyim o zaman tohumları.

Kiraz
23-02-2014, 13:35
Sn. Mavisedir, her ihtimale karşılık, ektiğiniz yere şekersiz kahve telvesi veya kahve serperseniz içiniz rahat uyursunuz.

Kaplara ekim yapmak zorunda kalırsanız, toprağı dağıtmadan dikmek gerekir ama bahçede gelişim daha iyi oluyor.

egebora
24-03-2014, 12:16
Merhaba arkadaşlar bu sene ilk defa godetia yetiştirmeyi düşünüyorum sayenizde epey bilgi sahibi de oldum.. benim merak ettiğim elimdeki iki paket Tohumdan biri geleneksel yalinkat diğeri katmerli bodur hibrid imiş. Hibrit olanların tohumlarindan dokulenler seneye hiç mi çiçek acmaz yoksa ayni kalitede ve katmerli mi açmaz ya da aynen ilk seneki gibi devam eder mi?(mantiken etmemeli ama bilemedim)

mavisedir
12-04-2014, 09:03
Bahçeye ektiğim yer açelyalarının hepsi çimlendi. Çok sağlıklı görünüyorlar, iyiki içeriye ekmemişim. Bu kadar kolay çimlenip kendi kendine büyümesinden çok hoşlandım :)
Dertsiz bir çiçekmiş tam bana göre :)

mavisedir
18-06-2014, 15:02
Arkadaşlar kimse yer açelyası ekmedi mi? Kimseden ses cıkmamış.
Benimkilerin hepsi tomurcukta fakat bir hastalık oldu dalları kuruyo teker teker :(
İnşaallah görebilirim çiçeklerini.

egebora
19-06-2014, 10:19
aynen mavisedir benimkiler de öyle .. her gün bi kaç kök kuruyup gidiyo.. allahtan çok çimlenmişlerdi illaki çiçeğini görürüm ama ona ayırdığım yeri dolduramıyacakları kesin:( ekmede geç kaldık sanırım.. tomurcuklar da ne yavaş gelişiyo mübarek:)

mavisedir
27-06-2014, 23:39
Bir kökün çiçeğini gördüm ama çoğunu söktüm, boşalan yerlere çiçek takviyesi yapacağım artık ne yapayım. Şuan tomurcukta olanlar var ama açamadılar ya bir türlü, çok uzun sürüyor tomurcuk dönemi.

YeniGine
22-04-2015, 23:46
Sevgili akçabardak, yer açelyası; çimlenenlerin son durumu...

548367

akçabardak
23-04-2015, 09:31

548367

Sevgili YeniGinem yer açelyalarının sık olmasına rağmen şu an gayet iyi durumdalar, yalnız birazcık daha büyümelerine ihtiyaç var.

Sen onları bahçeye mi dikeceksin, saksıyamı? saksıya dikeceksen kenarlarda tek tük olanları ben olsam bir kaşık yardımıyla kökünü oynatmadan toprağı ile kalıcı saksısına bir çukur açar o çukurun içine toprağı ile nazikçe oturtup fidenin ilk yapraklarına yakın gömerdim.

Eğer ki bahçeye dikeceksen bir hafta daha beklemeliyiz, biraz daha kuvvetlensinler diye, kolay gelsin.

YeniGine
23-04-2015, 16:34
Nasipse saksıya dikmeyi düşünüyorum sevgili akçabardak. O halde 5-6 tanesini dediğin gibi alıp bir saksıya dikeyim inşallah. Öbek halinde dikilirse daha güzel oluyorlarmış.
Teşekkür ediyorum, sağolasın...

B e t ü l
24-04-2015, 13:34

548367

Aman nazar değmesin. Bana da zengardenden hediye gelmişti. Çimlendi ama büyümediler. Sizinkilerle göz banyosu yaparız artık.
Sevgiler:rolleyes:

YeniGine
24-04-2015, 22:57
İnşallah sevgili Betül, benimkiler de çimlendiler fakat pek büyüdükleri söylenemez, ne zamandır aynı boyda duruyorlar; bakalım havalar ısınınca belki gelişim gösterirler.

hakki_caliskan
14-06-2016, 10:02
tam emin olmayarak ektiğim tohumlar yer açelyasıymış meğer :)

sırık gibi uzuyorlar sürekli, biraz da solma var bazılarında. bunlara napmam lazım?

Dumlupınar
09-04-2018, 18:17
Güzel İzmir'de yer açelyaları zamanı başladı.

Dumlupınar
09-04-2018, 18:19
Fotoğraflar harika manzarayı tam yansıtmıyor.

Bu arada yer açelyaları (godetia) Karşıyaka,Bornova,Bayraklı ilçelerinde çevreye muhteşem güzellik katıyor.