PDA

View Full Version : Harun Parlak / Bonsai denemelerim

Sayfalar : [1] 2 3

Harun Parlak
09-11-2007, 15:57
Selam bonsai sevenler ağaçlar.net'e üye oldukdan sonra sizlerden hefeslenip
Ali hocamızın teşfik edici sözlerinden sonra bir kaç deneme yaptım ve denemelerime devam edeceğim.

24220

24221

Harun Parlak
09-11-2007, 15:59
devamı

Harun Parlak
09-11-2007, 16:18
devamı

Harun Parlak
09-11-2007, 16:22
sonuncu birde değişik açıdan var yükleyemedim daha sonra denerim onuda

Harun Parlak
09-11-2007, 16:27
buda değişik açıdan

Harun Parlak
30-11-2007, 21:02
Syringa vulgaris (Adi leylak) denemem http://bonsailer.googlepages.com/

Sebahattin Sargın
01-12-2007, 10:54
Tekin Bey Merhabalar efendim;

Bunlar hepsi birbirinden güzel, özellikle ilk mesajınızdaki ağacınızın şekli çok güzel. Tebrik ederim. İnşallah böyle güzel bonsailer yapabilirim bende.

Sevgiler ;)

Harun Parlak
01-12-2007, 11:01
Teşekkğrler yorumunuz için Sayın Sebahattin Sargın eminim siz çok daha güzellerini yapacaksınız.

Ali H. ALI
01-12-2007, 11:26
Tekin iyi gunler, kayalar uzerine diktiginiz agaclar, comlek, Plastik saksi ve yiyecek kaplarina dikilen bircok agactan daha dogal duruyor. Calismalariniz surerken, diger arkadaslara da ornek olacagini dusunuyorum.

Kayalarin altina ayni sekilde tahtalardan kesesip, yapacaginiz altliklarla calismalariniz bir butunluk kazanacaktir.

Fotograflarinizi eklerken agaclarinizin hangi cins oldugunu da yazarsaniz, diger uyelere daha fazla yardimci olmus olursunuz.

Harun Parlak
01-12-2007, 18:02
Sayın Ali H. ALI bey yorumlarınız ve önerileriniz için çok çok teşekkürler.
Bundan sonraki çalışmalarımda önerilerinize uymaya çalşacağımdan emin
olabilirsiniz.
Sizin öneri ve tavsiyeleriniz olduğu sürece ki olacağına eminim bizimde en güzeli
yakalama şansımız her zaman var demektir tekrar teşekkürler.

Harun Parlak
07-12-2007, 17:12
İSTANBUL bonsai atölye çalışması için aldığım yayvan ardıç kısmet bahcede çalışmak oldu

Harun Parlak
07-12-2007, 17:24
değişik açı

Harun Parlak
07-12-2007, 17:30
ilk halini birinci resim olarak yükleyememişim

memet
07-12-2007, 19:42
Han-kengai, yarı sarkık tarza uyacak gibi duruyor. Saksı deiğişimi yaparken, daha yatık bir biçimde dikerek, gövdeye daha eğimli bir biçim verilebilir. Arada azı dalları feda etmek gerekecek bu durumda.

Harun Parlak
07-12-2007, 19:44
Yorumun ve önerin için teşekkürler memet bey hangi dalları feda edeceğimi işaretlemeniz mümkünmü.

memet
07-12-2007, 20:04
Eğer yarı sarkık tarza göre şekillendirmeyi düşünürsek, fotoğrafa göre ikinci dal budanabilir.
Diğer dalları da, sağa ve sola doğru sırayla yönlendirebiliriz bu durumda. ilk dal tarza uyması için yukarı doğru bırakılır.
Sanırım fidanın sıralamasına göre budayalım dediğim dal, ilk dal. ikinci dal daha güçlü görünüyor.

Harun Parlak
07-12-2007, 20:11
Anladım ikinci dal daha güçlü ama dip kısmında eskiden açılmış vir yara var kaynaması zor ama sanırım güçlenir zamanla bu durumda ilk dalı alacağız sanırım genede

Harun Parlak
10-12-2007, 17:16
Rosmarinus officinalis KUŞDİLİ Biberiye

Harun Parlak
10-12-2007, 17:19
Abella floribunda Katmer çiçekli abelya

tourkana
10-12-2007, 19:06
Merhaba Harun Bey,
Bunlar ne taşı acaba?
Yerinizde olsam 18. resimdeki taşta şelale tarzı uygulaması yapardım.:)

Harun Parlak
10-12-2007, 19:14
Merhabalar hasan bey dediğinizgibi bir tanede şelale tarzı deneyeceğim ama taşı biraz daha büyük tutacağım taşlara gelince onlar normal gaz beton işlemesi kolay yumuşak istedeğin şekli verebilirsin.

tourkana
10-12-2007, 19:22
Ytong gibi mi yani ? iyi ben şekli belirleyeyim siz bana yardımcı olursunuz alet edavat konusunda artık. Sizin Erguvan nasıl oldu bu arada ?

Harun Parlak
10-12-2007, 19:25
Tabi ki seve seve siz şekli belirleyin çizin gerisi kolay yitonk gibimi sözünüze gelince evet
ama ytong sadece bir markadır aynı ürünü yapan başka firmalarda var.
Asıl adı gazbeton dur.
Erguvan şu an uykuda seraya koydum.

karaselvi
10-12-2007, 19:53
Merhaba
19. mesajdaki resimde görünen gövdemi yoksa gövde üzerine sarılı bir cisimmi. Gövdeyse açıklarmısınız lütfen.
Kolay gelsin.

Harun Parlak
10-12-2007, 19:58
Sayın karaselvi 19. resimdeki gövde ve biraz kalınca tel var üzerinede tuturmak için ince bir bez sardımki şekil alıncaya kadar orda kalacak sonra çıkarılacak.

Harun Parlak
17-12-2007, 15:44
Ova akcaağaçlarından kaya üzeri orman tarzı çalışma denemesi.

Harun Parlak
23-12-2007, 22:39
Evet Sayın uzman16 hazır saksılar olmadığı için doğadan bulduğum kayaları oyup içini boşaltıyorum saksılarımı yapıyorum bu günlerde birde kayrak taşı üzeri orman sitili denemeye çalışacağım ilginiz ve yorumunuz için teşekkürler.

Harun Parlak
24-12-2007, 13:26
Sayın uzman16 taşları ispral dediğimiz inşaatlarda kullandığımız makina ile yapıyorum taş kesmek için elmas tepsi kullanıyorum burada bir iki resim var belki size fikir verir.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=593&highlight=saks%FD+yap%FDm%FD

uzman16
24-12-2007, 13:37
Linke baktım. Benim yapabileceğim birşey değil. Ama taş içinde bonsai çok güzel duruyor. Sn. Ali Bey'in "Taşa Can Vermek"yazısını hayranlıkla okumuştum. Sizinki de çok güzel olmuş. Elinize sağlık.

Koyu yeşil
24-12-2007, 14:01
Tekin Bey çalışmanız çok hoş olmuş. Kayaya ben de hayran kaldım doğrusu. Elinize sağlık.

Harun Parlak
24-12-2007, 18:45
bugün yaptığım çalışmalardan biri adı sanırım elvudi

Harun Parlak
24-12-2007, 18:56
Daha önce elimde bulunan çoban püskülü (llex aquifolium)
Taş oyma bir saksıya geçirdim.

vyssera
24-12-2007, 19:00
Tekin bey, akçaağaç orman tarzı çalışmanızı çok beğendim. Diğer çalışmalarınız da çok zevkli, bazılarında tarzlara bağlı kalmadan çalışmış olsanız, bazılarının da gövdesi ince ağaçlar seçmiş olsanız da, hepsi estetik bir bakıştan geçmiş, ve verilen emeğe değmiş görünüyor. Paylaşımlarınız için teşekkürler, iyi çalışmalar.

Harun Parlak
24-12-2007, 19:07
Akca kesme (Phillyrea latifolia)

Harun Parlak
24-12-2007, 19:11
Evet belli bir sitile yaklaşamadım gözüme estedik gelmesine dikkat etdim elbetde bizde zamanla öğreneceğiz sitillere uymayı ve sitiller yaratmayıda.
İlginiz ve görüşleriniz için teşekkürler.

TURKPRINC3SS
24-12-2007, 22:11
Bonsailerinin kadar,saksı olarak kullandığınız oyulmuş taşlar da şık :rolleyes:

Seneye bonsai yetiştirmeye başladığımda,spiralle ben de deneyeceğim böyle saksılar.kaktüsler için de çok güzeller bence.

Harun Parlak
24-12-2007, 22:16
Bonsai yapmanızı ona heveslenmenizi takdirle karşılıyor aramıza hoş geldin diyorum.
Ama sakın siz denemeyin o aleti kullanarak saksı yapmaya değişik tekniklerle yapın ama onu denemeyin bence tehlikeli bir alet illada deneyeceğim diyorsanız çok dikkat ederek el sprali kullanın yani küçük olanı.

polatuz
24-12-2007, 22:41
Tekin Bey,
Çalışmalarınız gerçekten çok iyi. Sizin hevesinizi kırmak istemem. Ama yıllar önce (+10 yıl) ben de sizin gibi başladım bonsai merakına. Bulduğum her fidandan budama ve tellemeyle bonsai adayları yarattım. Harika görünüyorlardı. Onlara tüm ilgimi yönelttim. Ama bu bitkilerin tamamı öldü.
Israrla devam ettim. Ama onlar ölmeye devam etti. O kadar çok fideyi öldürdüm ki, sonunda pes ettim ve bonsai yetiştirme merakımdan vazgeçtim. Yıllar sonra bugün yine ve çok daha büyük bir ilgiyle bonsai yetiştirme merakıma geri döndüm. Şimdi çok daha az, iyi seçilmiş bitkiyle, çok daha dikkatli araştırarak, sabırla bonsai yetiştirmeye başlıyorum. Bence siz de hayal kırıklığına uğramamak için ağır adımlarla gitmelisiniz. İyi seçilmiş az çeşitte bitkiyle, daha çok sabırla bonsai yapmaya çalışmalısınız.
Umarım başarılı olursunuz.

Ali H. ALI
25-12-2007, 09:55
Tekin merhaba, calismalarin bana bonsaiye basladigim ilk gunleri hatirlatti.
Ben de uzun bir zaman agaclarimi kayalar ve duz taslar uzerine dikmistim.
(saksi almaktan daha ucuza geldigi icin) Simdi bile agaclarimi kaya uzerine dikerken bir baska keyif aliyorum ve onlarin kaya ile butunlesmesi daha dogal duruyor. Calismalarin guzel ve bircok arkadasa ornek olacak nitelikte.
Kolay gelsin ve yuzlerce bonsain olsun.

Not: Bonsai golgesi altinda sohbet etmiye gidiyorum.

Harun Parlak
25-12-2007, 13:13
Sayın polatuz beğninize ve uyarılarınız için teşekkürler. Ölüme çare yok elbetde her canlıgibi ağaçlarımızda birgün ölecektir.
Ama bu ölümler doğal yaşamını tamamladıkdan sonra olmalı biz onları aç susuz ilgisiz brakıesak elbetde öleceklerdir.
Uyarınız şunu kesinleştiriyor Bonsai'yi yapmakdan çok bakımı ve ilgisi ön plana çıkıyor.
BİTKİLER toprak yemezler içindeki besin ve suyu emerler bizde gerekli su ve besin ihtiyacını karşılarsak ölmeleri için bir sebep lamaz diye düşünüyorum yan etkiler olmadığı sürece ****** tekrar teşekkürler.

Sayın Ali H. ALI bey size ilk günlerinizi anamsatdığıma inanın çok mutlu oldum yavaş yavaş
sizin yolunuzdan geçiyoruz anlamı taşıyorum yazınızdan inşallah sizin seviyenize öneriniz eleştirileriniz ve tavsiyeleriniz doğrultusunda **** sizin ön gördüğünüz seviyelere geliriz.
Yorumlarınız ve teşvik edici sözleriniz için çok çok teşekkürler.

Harun Parlak
29-12-2007, 00:13
Bonsai saksısına henüz almadığım deneme Dişbudak yapraklı akca ağaç

Harun Parlak
30-12-2007, 22:27
İleri ye dönük çalışma Dişbudak yapraklı akca ağaç

Harun Parlak
31-12-2007, 14:19
Sayın uzman16 yukarıdaki iki fidanı da bir fidan satış yeri olan arkadaşım kurumuş diye atıyordu bende aldım dibe yakın kısımdan kestim.
Geçen bir yıl süre içersinde biri iyi diğeri biraz yan tarafı kurumuştu.
Kuru kısmı kabuk kısımlarını ve biraz daha derin yondum. Kar veya başka bir etkenden kırılmış rekrar canlanım hayat mücadelesi veren bir ağaç görünümüne kavuşturmak istedim.
Nekadar başarılı olurum bilemiyorum ******.
Diğer ağaç ise üstü kesilmiş gibi değil üstden aşşağı ağaç kovuğu efekdi yakalamaya çalışıyorum inşallah başarılı olurum.

Harun Parlak
31-12-2007, 14:22
Evet yapıldı

memet
31-12-2007, 17:52
Tekin'in çalışmaları çok güzel oluyor, değil mi?

Harun Parlak
31-12-2007, 18:07
Çok teşekkürler memet bey beğendiğinize sevindim.
Yavaş yavaş öğreniyoruz sanırım, inşallah ustaların tavsiyeleri ve önerileri ile daha da iyi öğreneceğiz.

minka
31-12-2007, 19:00
Sayın Tekin,
Ağacınızın çok güzel bir gövdesi var.Bonsai olarak da harika görüneceği belli.İnsan imreniyor.Çalışmalarınızı izliyorum ve benim gibiler için iyi örnek oluşturuyor.Fidan seçiminin önemi bu ağaçta özellikle öne çıkıyor.Dilerim daha çok bonsainiz olur.Teşekkürler.

Harun Parlak
31-12-2007, 23:30
İyi dileklerinizin ve beğniniz için teşekkürler inşallah sizinde çok güzel ve yüzlerce bonsai leriniz olur.

Harun Parlak
31-12-2007, 23:48
Selamlar arkadaşlar dün yaptığım taş oyma saksılarımı sizlerle paylaşmak istedim umarım beğnirsiniz bonsai sevdalılarına belki fikie verir ümüdiyle iyi geceler.

İklimsiz
01-01-2008, 00:24
Ellerinize, yüreğinize, emeğinize sağlık Tekin bey. Bu haliyle bile görünümleri ilginç ki, içersine bonsai dikilmiş hali kimbilir nasıl güzel görünecek. Bizlerle paylaşacağınızı biliyor, şimdiden teşekkürler ediyoruz. Saygılar.

Harun Parlak
01-01-2008, 14:08
Gerekli aletleriniz varsa kendiniz yapabilirsiniz yoksa çevrenizde seramik işleri yapan inşaatcılar mutlaka vardır onlara yaptrabilrsiniz ****** siz iyi tarif edeceksiniz ne istediğinizi anlatacaksınız kolayca yapacaktır.
Kolay gelsin

Harun Parlak
01-01-2008, 17:08
Orman tarzı çalışma için alt yapı

Harun Parlak
01-01-2008, 17:13
Buda ileriye dönük kovuk görünümlü yaşlı ağaç ön hazırlığı.Kök yapısı çok güzel şu an için görünmüyor ama ben gördüm kök kısmını beğendiğim için bir yıl beklemeye değer diye düşündüm.

Harun Parlak
24-01-2008, 17:23
Selamlar arkadaşlar bugün ispark girmiştim orda köşelere atılmış bir fidan vardı görevlilere sordum buna bakmıyorsunuz madem bana satarmısınız dedim abi ne parası al götür hem kurtulur hen buralar temizlenir dediler.
bir kaç fidan vardı içlerinden birini hemen aldım diğerlerinide birdaki gitdiğimde alacağım
ilk aldığımın resmini yüklüyorum.

Harun Parlak
24-01-2008, 18:58
Oto parkdan aldığım palmiye ile biraz uğraştım akşam akşam evde saksım yoktu a.şahin beyin gönderdiği su kabağını kesip bonsai saksısına çevirdim şimdilik orda yaşayacak.

zenfree
24-01-2008, 19:16
Çok güzel görünüyor. Harika olmuş. :)

İklimsiz
24-01-2008, 19:16
Tekin bey, ne diyeyim bilemiyorum bir ilk resimlediğiniz, bir de son haline bakıyorum da...

Ellerinize sağlık, yüreğinize sağlık.

Harun Parlak
24-01-2008, 19:20
Beğendiğinize sevindim arkadaşlar sizlerin bu övgü dolu sözleri beni motive ediyor daha çok daha çok çalışıp en güzeline gitmeyi hedefliyorum tekrar teşekkürler.

msgurkan
24-01-2008, 19:20
Hem palmiye, hem de kabağın şans yüzlerine gülmüş. Bonsai olma şerefine ulaşmışlar. Eline sağlık.

Harun Parlak
24-01-2008, 19:22
Teşekkürler bende çok mutluyum ayak altından kurtardığım için.

eliflif
24-01-2008, 19:25
herkese katılıyorum çok güzel bi çalışma olmuş tebrikler ben bu sitede yeni olduğum için henüz pek alışamadım bundan sonra daha çok eşlik edicem sizlere inşallah tekrar tebrikler beyaz taşlar çok güzel tamamlamış

uzman16
24-01-2008, 20:26
Kabak kabak olalı böyle güzellik görmemiştir herhalde. ;)
Ellerinize sağlık pek güzel olmuş.

Ben de hindistan kabuğunu düşünüyorum olur mu diye.

Harun Parlak
24-01-2008, 22:23
Sayın uzman16 neden olmasın harika olur bence yorumunuz için teşekkürler.

vyssera
24-01-2008, 22:25
Bana söyleyecek söz kalmamış, arkadaşlar haklı :) , elinize sağlık. Ben de balkabağını denesem olur mu dersiniz? Bir süre sonra çürümemesi için bir yol olsa.

Harun Parlak
24-01-2008, 22:28
Teşekkürler Sayın vyssera su kabağı sert ve odunsu kolay çürümez ama bal kabağı'nın kabuğu okadar kalın değil su kabağı bulursanız daha dayanıklı olur zaten bende geçici bir süre için yerleştirdim ama çürüyene kadar çıkarmayı düşünmüyorum.

vyssera
24-01-2008, 22:36
Evet su kabağı çok daha dayanıklıdır. Çürümeyi balkabağı için söylemiştim. bir de saksı için bir planım var, ilk örneğini yapınca göstereceğim ; )

Harun Parlak
24-01-2008, 22:53
Dört gözle bekleyeceğim heycanlandım şimdi saksı sorunumuz çözümlenecek inşallah.

Ali H. ALI
25-01-2008, 12:17
Tekin, guzel bir calisma olmasi yaninda, saksi sorunu oldugu icin, bonsai calismasi yapan arkadaslara, bonsai saksisi yerine daha baska seceneklerin de oldugunu gosteren ornek bir calisma.
Kutlarim.

Harun Parlak
25-01-2008, 18:41
Teşekkkürler Sayın Ali H. ALI bey sizin eleştiri öneri ve takdirleriniz bizler için çok değerli yol gösterici ve öğretici tekrar teşekkürler.

A.Şahin
25-01-2008, 19:28
Su kabagının bu kadar işe yaradıgını ve bu kadar estetik olabılecegini hiç aklıma getirmemiştim, elinize saglık mükemmel olmuş:)

Harun Parlak
25-01-2008, 19:35
Teşekkürler A.ŞAHİN bey su kabağının tohumunu istemiştim siz kendini göndermiştiniz tohumlar bahara ekilecek kabuğuda işe yaradı beğnmenize sevindim.

nilemir
26-01-2008, 12:10
Harika bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık. Çok beğendim.

Harun Parlak
26-01-2008, 14:08
Teşekkürler Sayın nilemir hep beraber iyi yol alacağız inşallah.

salvia
29-01-2008, 14:49
İddia ediyorum bu site bir harika hiç akla hayale gelmeyen materyaller çıkıyor arkadaşlardan.Boynuzdan saksı olurda kabaktan olmaz mı hiç.Her ikiside harika fikirler doğrusu.

Harun Parlak
01-02-2008, 17:32
Selamlar arkadaşlar bir fidancının söküp atmak istediği leylandiyi güzel birşeyler olabilir dedim oda bana hediye etdi hatda üç beşgün sökülmüş vaziyetde çöplükde kalmıştı bende biraz üzerinde çalıştım.
İleriye dönük bir çalışma olacak şimdilik sadece bir kütük yaşatabilirsem ileride içini oyup küçük sürgünden çıkacak filizleri değerlendireceğim.
Kök kısmını şimdilik gömdüm ama kendini toparlayınca meydana çıkaracağım.
****** BONSAİ saksısına yerleştirirken.

Ali H. ALI
02-02-2008, 13:10
Tekin bey umarim agaciniz yasar ve uzun omurlu olur.

Harun Parlak
02-02-2008, 13:19
Teşekkürler ali bey ölüme terk edilen bir ağcı kurtarabilirsem çok mutlu olacağım.
Ayrıca bir bonsai ye sahip olacağım.

Harun Parlak
03-02-2008, 15:41
Selamlar arkadaşlar dün aldığım bir defne fidanın'ın üzerinde bugün biraz çalışma denedim sizlerle paylaşmak istedim.
Orta kısımda kuru bir dal var onu alıp almamakda kararsız kaldım fikir verirseniz memnun olacağım değerli görüşleriniz ve önerilerinize şimdiden teşekkürler.

Harun Parlak
03-02-2008, 15:46
yüklenemeyen resim

Ali H. ALI
04-02-2008, 12:32
Tekin merhaba, ben olsam kuru dali kesmezdim(dal kalin oldugundan kesik yer kapanmaycak ve o goruntu orada hep duracak) o dali ileride biraz daha kisaltir ve sag taraftaki kokun de bir kismini kapsaycak sekilde kurumus govde gorunumu verir, tepeden dallarin gelismesini saglayip bir celebi tarzi yapmiya calisirdim.

Bonsaide saksi kadar saksi icerisine koyacaginiz kaya ve taslar da onemlidir. Kayalar agac ve saksi ile uyum icerisinde olmalidir. Kayalar dogal durmalidir egreti gibi durursa saksi icerisinde fazlalik gibi gorunuyor.

Kayalarin uyumunu en guzel dogada gorebilirsiniz. Ornegin zaman icerisinde cesitli nedenlerden buyuk kaya parcasindan kopmus ayrilmis kayaciklar topraktaki duruslari, dizilisleri ile buyuk kaya parcasi ile gecmiste bir iliskileri oldugu hemen farkedilir. Calismalrinizda ayni cins kayalar kullanir ve yukardaki ornekteki gibi kucuk ayrintilari uygularsniz, dogalligi daha guzel yakalarsiniz.
Sevgilerle.

Harun Parlak
04-02-2008, 17:23
Görüşleriniz ve tavsiyeleriniz için çok çok tşekkürler Sayın ALİ bey sizin yol gösterici tavsiyeleriniz bizim için çok çok önemli inşallah tavsiyeleriniz doğrultusunda yol almaya devam edeceğiz tekrar teşekkürler.

Harun Parlak
05-02-2008, 16:01
Su kabağındaki palmiyemde şimdilik bir sorun yok Sayın uzman16 inşallah ileride de olmaz.

Harun Parlak
24-02-2008, 19:30
Seiamlar arkadaşlar bugün bir yayvan ardıç alıp üzerinde çalıştım daha doğrusu budama yapıp kök budamasını yaptıkdan sonra şimdilik bir plastik saksıya koydum ileride seramikden bir saksı yapıp yerleştireceğim.

TreePedagogue
24-02-2008, 20:30
Tekin; Ardıçının gövdesi baya güzel görünüyor,
Sağ alt dala kıyamadın sanırım...
Şayet resimde görüldüğü soldaki dal ile en yüksek dal karşı karışya ise; O zaman sağ alt taraftaki dalı kesebilirsin diye düşünüyorum..
Yarıdan kesilip kuru dal efekti yapılabilir..

Harun Parlak
24-02-2008, 20:39
Teşekkürler Sayın TreePedagogue akşam üstü çalışma yaptığım için acele etmeden sizlerin görüşünü almak istedim birde kesdikden sonra telafisi olmuyor.
Ama yarın keserim sanırım birde saksısını hazırlayabilirsem yarın yerleştirmesini yapıp görüşlerinize sunabilirim inşallah.

Eaglion
24-02-2008, 21:14
Tekin bey,

Çok güzel görünüyor. Hiçbir telleme olmadan dahi hoş bir form olmuş. Güle güle büyütün.

Harun Parlak
24-02-2008, 21:19
Teşekkürler Sayın Eaglion bakalım saksısına yerleştirince nasıl görükecek. Saksıyı dikdörtgen mi yoksa karemi tam karar veremedim.

tourkana
25-02-2008, 09:25
Tekin bey, güzel bir çalışma olmuş lakin keşke beni de bekleseydiniz eğer en uzun olan gövdeyi tek bırakıp güzel bir dizim yapmak için sizi ikna ederdim...

uzman16
25-02-2008, 10:01
Sn. Tekin elinize sağlık güzel olmuş.
Sizin kaya üstü çalışmalarınız çok güzel oluyor.
Kaya kullanmayı düşünmüyor musunuz?
Eğer saksı kullanacaksanız dikdörtgen daha iyi olabilir.
Tellemeden bu formda olması da ayrı bir detay.
Çok hoş olmuş.

Harun Parlak
25-02-2008, 15:18
Selamlar arkadaşlar dünkü çalışmama iki adet saksı hazırladım. Ama hangisini seçeceğime karar veremedim sizlerden önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkrler.

memet
25-02-2008, 15:29
Doğal taş görünümlü olanı daha iyi duruyor bence.

Harun Parlak
25-02-2008, 15:56
Teşekkürler memet bey taş doğal aslında ama biraz parlak çıktı resimde gözeneklerine yosun yerleştirince belki daha güzel durur galiba.
**** çatı kiremitinden bir saksı yapıp denemek.

bonsaisan
26-02-2008, 01:33
TEkin bey doğal kaya çalışması daha uygun olmuş diyebiliirm.
Tam olarak 4 aydır bir tasarım yapıyordum tasarım tamamlendı ve Bende çin ardıçımı 4 aylık tasarıma yerleştirdim.
İşler çok yogun olduğunda fotoğraflarını çekmeme rahmen eklemek fırsatım olmadı mesajı yazdığım saate bakarsanız gecenin 02:32 ve ben şu anda hala daha çalışıyorum.

Tasarımı ve ağacın fotğrafını siteye en kısa sürede ekliyeçeğim.

Ağaçınız hoş ve güzel farklı bir forma sahip olmuş.

İyiçalışmalar

SAygılar.

Harun Parlak
26-02-2008, 16:59
Sayın bonsaisan Allah kolaylıklar versin yoğunluğunuz bitdiğinde çalışmalarınızı bizimle paylaşacağınıza eminim çalışmalarınızı dört gözle bekliyoruz. Sizin çalışmalarınız bizlere yol gösterici oluyor.
Kendimizi en az İzmir ekibikadar şanslı görüyorum paylaşımlarınız saysinde.

Harun Parlak
27-02-2008, 17:25
Selamlar arkadaşlar bugün bir orman çalışması yaptım ama fotoraf makinamı yanıma almaya unutmuşum.
Cep telefonu ile çektim güzel çıkmamış yarın yeniden çekeceğim.

Harun Parlak
27-02-2008, 20:56
ikinci resim

vyssera
27-02-2008, 22:34
Tekin bey, servi ağaçları mı kullandınız. Samimi söyleyeyim çok hoş olmuş. Tebrik ederim.

Harun Parlak
27-02-2008, 22:41
Evet Servi kullandım Sayın vyssera iyi resim çekemedim yarın bir köprü bir göl fikrim var onlarıda yapınca reimleyeceğim.

Ali H. ALI
28-02-2008, 11:56
Tekin merhaba, guzel bir calisma ozenerek yaptigin belli oluyor. Daha net bir resim ekledigin zaman yorumlarimi yapacagim, iyi secemedigim icin simdiden birsey soylemek istemiyorum.
Bonsai sevdasi, surekli yureginizde olsun.

Harun Parlak
28-02-2008, 16:31
Bgün bir kaç resim çektim.

Ali H. ALI
29-02-2008, 11:55
Tekin bey guzel bir calisma olmus. Bircok arkadas ornek olacak bir calisma.

Bu gibi calismalarda, agaclar altina eklenecek bir hayvan, insan veya tekin beyin ekledigi ev gibi kucuk seyler, yaptiginiz calismadaki agaclara bakarken bu kucuk eklentiler agaclarinizi daha buyuk gosterisli sanki dogadaki gercek agaclara bakarmissiniz gibi algiliyorsunuz.

Tekrar kutlarim guzel bir calisma olmus.

Harun Parlak
29-02-2008, 15:44
Çok teşekkürler Ali H. ALI bey sizin öğretici ve heveslendirici sözleriniz bizleri teşvik ediyor.
Elimizdem geldiğince bizde iyi öğrenmeye çalışıyoruz. Bugün aynı çalışmayı telleme yaptım umarım doğru yapmışımdır.

zenfree
29-02-2008, 15:54
Çok güzel görünüyor Tekin Bey tebrikler.

Harun Parlak
29-02-2008, 16:09
Çok teşekkürler Sayın zenfer hnm buda değişik açıdan.

memet
29-02-2008, 18:21
Bir de altına ahşap bir sehpa yapmalı.

vyssera
29-02-2008, 18:53
Tekin Bey tellemeden sonra ağaçları tekrar üçgen forma sokmak lazım, malum tepeye yakın dalları uzun ağaçlar var, o dallar aşağıdan yukarı kısalacak şekilde halledersiniz, bir de tepeler sivri kalsın bence, siz bilirsiniz ama. Gerçi size bişey söylemeye gerek yok, zaten çok iyisiniz. Saygılar.

Harun Parlak
29-02-2008, 19:00
Teşekkürler memet bey önerinizi dikkate alıp bir sehba ayarlamaya çalışacağım Sayın vyssera
bugün bir ara buoş zaman yakaladım hemen tellemeye başladım haklısınız üçgen formu yakalamak için bir iki uç dalı düzene sokmak lazım.
Zamanla formunu almaya başladıkca bende üzerinde oynamaya devam edeceğim teşekkürler
yorumlarınız ve önerileriniz için.

Eaglion
29-02-2008, 21:14
Tekin Bey,

Son gönderdiğiniz görüntüler çok gerçekçi duruyor. Kayanın konturları görünmese bonsai olduğuna inanmak zor. Tebrikler. Darısı bizim başımıza.

İlk gönderdiğiniz resimden boylarının bir miktar uzun olduğu anlaşılıyor.Yine de taş yerleştirdikten sonra telleme yapmak zor değil mi? Sadece manevra kabiliyeti kısıtlanmakla kalmıyor aynı zamanda telleri sabitlemek için fazla toprak da olmuyor.

Ben hep, önce telleme ve şekillendirme tamamlanıp ondan sonra kayaya alındığını daha sonra da bir daha sadece budama yapıldığını düşünüyordum.

Harun Parlak
29-02-2008, 21:23
Sizin bildiğiniz telleme yöntemi asıl oan sistem. Ben tellemede zorluk çekmiyorum inşaatcılıkdan el yatkınlığı var biraz birde bukadar ince dallar için en altdan başlamıyorum.
Her çit dalı kendi içinde çaprazlama telliyorum.
Yorumlarınız için teşekkürler. İSTANBUL 2. BONSAİ atöllye çalışmamızda inşallah bir orman çalışması nasip olur hep beraber bir birimize bildiklerimiz bir bir anlatma fırsatı buluruz.

bonsaisan
29-02-2008, 22:26
Tekin bey güzel bir çalışma yapmışsınız.Şunu belirtmek istiyorum.

Bu öenmli bir konu bonsaide seri işlemlerde yani geniş saksıdan alınan bir ağaçın kök budamasını yapıp sığ saksıya ve hemen ardından tellem ile de şekil verme işlemi yapıldığında ağaç çok zorlanır bu yüzden genelde uygulamalr 1 aylık periyonda yapılır.

YAni önce budama ve telleme 1 ay sonra kök budaması yeniden dikim.
**** önce kök budaması yenidikim 1 ay sonrada şekil budamsı ve telleme şeklinde.

Çalışmanız çok güzel başarılar.

Harun Parlak
01-03-2008, 12:07
Sayın uzman16 genelde aşama aşama resim çekmeye gayret ediyordum ogün makinamı unutmuşum ceple de iyi çıkmıyor.
Birde çalışma yaparken yanınızda resim çekecek biri olmasında fayda var. Neden derseniz çalışmaya bir başlayınca nerde duracağınızı bilmiyorsunuz eller topraklı olunca makinayı elinize almakda istemiyorsunuz.
Birazda benimgibi aciliyetci tip oldumu sorma gitsin bitene kadar devam.:)

Harun Parlak
01-03-2008, 16:22
Sayın bonsaisan uyarılarınıza çok teşekkürler. Bu çalışmamı çok fazla kök budaması yaptım sayılmaz köklerinde baya bir toprak vardı azaltarak işlem yaptım umarım korkulanlar olmaz.
Yorumlarınız içinde ayrıca teşekkürler.
Arkadaşlar birde bugün Sayın Eaglion ile büyükdere fidanlığında buLuşup ben 3 Sayın Eaglion
sanırım 10 adet kadar vardı tam sayıyı bilmiyorum güzel fidanlar seçtiğimize inanıyorum.
Resimlerini yüklüyorum önerilerinizi ve görüşlerinizi almak istiyorum henüz tam karar vermedim.

Eaglion
01-03-2008, 23:55
Arkadaşlar birde bugün Sayın Eaglion ile büyükdere fidanlığında buLuşup ben 3 Sayın Eaglion sanırım 10 adet kadar vardı tam sayıyı bilmiyorum güzel fidanlar seçtiğimize inanıyorum..

Herkese merhabalar,

Öcellikle Tekin Bey'e buradan tekrar teşekkür etmek istiyorum. Sayesinde çok güzel fidanlarım oldu. Toplam yedi adet
2 adet Vangelya /Weigela florida
2 adet Şimşir / Buxus sempervirens
2 adet mor salkım / Wisteria (Alt tipini sonra anlayacağım)
1 adet Ardıç/Juniperus chinensis Bu beni bayağı bir zorlayacak. 50 cm kadar yüksekliği var. Ama dalları neredeyse 1 metre çapında. Çok sayıda kalın dal var. Gövdesi ise muhteşem. Çalışmayı mecburen haftaya bıraktım.

Yarın, siteyede eklediğim diğer üç ağaçla birlikte bugün aldıklarımın saksı değişimi ve şekillendirme budamasını yapacağım. Tek başıma bütün günümü alacak.

Tekin Bey'e tekrar (ve tekrar, ve tekrar....) teşekkür ederim.

Harun Parlak
02-03-2008, 17:58
Selamlar Eaglion rica ederim zaten sizin gözünüzden kaçmamıştı fidanlar. Bu ara aldığım fidanın birine kök budaması yapıp toprağını değiştirdim çok kötü toprağı vardı.
Kökler de iyice sıkışmıştı.

tourkana
02-03-2008, 22:23
Ya keşke beni de çağırsaydınız Büyükdere Fidanlığı'na ... ama bir yandan da gelsem yine fidan alırdım ve artık bahçemde boş yer kalmadı.. Eaglion resimleri yüklediniz mi acaba?

Eaglion
03-03-2008, 09:03
Tekin Bey,
Dün sabah 9'dan gece 9'a kadar saksıları değiştirmekle uğraştım. Beni de ,Vangelyalardan biri ve şimşirler çok zorladı. Saksıdan çıkarmaya çalışmakla başlayan savaş, köklerle killeri ayırmakla devam etti. Balkon savaş alanına döndü.

Vangelyaların saksı içinde bizim göremediğimiz çok güzel kökleri çıktı. Hemen çıkıp uygun kaya bulup, birini kaya üstü kök tarzı yaptım.

Bir de hanımın aldığı Kırmızı yapraklı akçaağaç beni çok üzdü. Üye çalışmalarında anlatacağım.

Tourkuana,
Sizin en azından bahçeniz var. Ben balkonda yer yok, bir iki küçük birşey alıp çıkarım diye planladım sonuç bu :D

Henüz yenileri eklemedim. Saksı değişimi ve kök budamalar sırasında hanım fotoğraf çekerek yardımcı olmaya söz vermişti ama üçüncü saksıda kaçtı. Hepsinin köklerini görüntüleyemedim.Son hallerini hafta içi fotoğraflayıp, hafta sonuna eklemeye çalışacağım.

Şu anda hepsi saksıda odun görünümündeler. Ama bahara kasıp kavuracaklar inşallah.

Harun Parlak
07-03-2008, 13:50
Selamlar arkadaşlar bir kaç günlüğüne karadenize doğru gitdim orada tapulu kendi arazimizden bir kaç fidan getirdim sizlerle paylaşmak fikirlerinizi almak istedim önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

Eaglion
07-03-2008, 15:05
Yine çok güzel örnekler bulmuşsunuz. Özellikle ikincisinin kalın olan gövdesine bayıldım. Türlerini de yazarmısınız?

Harun Parlak
07-03-2008, 17:51
Selamlar Eaglion en alt resimdeki ni bende bilmiyorum ne olduğunu bizim evin yanında kaya üzerinde biriken yaprak çürükleri üzerinde yaşıyor arsız bir cins çok güzel çiçekleri oluyor.
Diğerleri KAYIN cinsi iki cinsi var bu türün birine ak meşe birine kara meşe diyorlar bizim oralarda.
Bu şekilde adlandırılmasının sebebi de sanırım birinin gövdesi beyaz renge diğeri ise kahve rengine dönük olmasından olmalı.
Çok sert doku yapısı var ve oldukca ağır olur kütükleri.

Eaglion
07-03-2008, 17:57
Teşekkürler, başarılı şekillendirmeler.

vyssera
07-03-2008, 20:57
Tekin bey, hem fidanlıktan aldıklarınız, hem de memleketten aldıklarınız güzel ağaçlar. Sanırım gürgen türleri olsa gerek, ağaçlarınız. Kayının tomurcuğu daha uzun olur. Bizde de ehil istiriç, yabani istiriç derler o ağaçlara. İnşallah yaşar ve iyi olurlar. Kolay gelsin.

Harun Parlak
07-03-2008, 21:05
Teşekkürler Sayın vyssera inşallah yaşarlar yaşamaları için elimden geleni yapacağım gerçi şu an yaşamamaları için hiç bir sebep yok köyde kar vardı henüz uyanmamışlar köklerde iyi umarım başka sorunlar çıkmaz.

vyssera
07-03-2008, 21:27
Sizin tecrübelerinizle yaşayacaklarına eminim. Bu arada, tecrübesi olmayan arkadaşların, kendi bahçelerinden bile olsa ağaç sökmemelerini tavsiye ederim.

Harun Parlak
07-03-2008, 21:34
Haklısınız Sayın vyssera kesinlikle özel arazilerinden ve bilinçli şekilde köklere zarar vermeden
hatda mümkünse acele etmeden etrafını açarak belli bir toprakla beraber kaldırmak lazım.

bonsaisan
08-03-2008, 13:47
Tekin beyin bu güzel orman çalışmasını görsel olarak biraz da ufak dokunuşlar ile orjinal gördüğünüz şeklinden renk ayrımı ve bir takım düzeltmelerini yaparak hoş bir yapı kazandırdığıma inanıyorum.

http://img383.imageshack.us/img383/6555/tekinmk9.jpg

Ali H. ALI
08-03-2008, 14:43
Selamlar arkadaşlar bir kaç günlüğüne karadenize doğru gitdim orada tapulu kendi arazimizden bir kaç fidan getirdim sizlerle paylaşmak fikirlerinizi almak istedim önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

Tekin bey, ozel mulkunuzden soktugunuz agaclariniza bu yil hic bir budama yapmadan sulamalarina dikkat edip yeni yerlerine alisip uyum saglayip yasamalarini saglayin. Onumuzdeki yil istediginiz gibi budayip istediginiz tarzlari yaparsiniz.
Size bol sanslar diliyorum.

Harun Parlak
08-03-2008, 17:01
Sayın bonsaisan çok çok teşekkürler elinize sağlık resim daha netleşmiş ve çok güzel görünüyor.
İnşallah ileriye doğru kendini toparlayınca daha güzel form alır.
Sayın Ali H. ALI uyarınız için çok çok teşekkürler bu gün bir kaçını budama yaptım ama bu uyarınızdan sonra diğerlerini olduğu gibi bırakacağım.
Şu an tek tesellim söküm yapar iken etrafnı boşaltıp bonsai saksısına girmeyecek kadar toprakla kaldırdım söküldüklerinin pek farkında değiller.

Harun Parlak
08-03-2008, 17:51
Budama yapılmış halleri.

Harun Parlak
10-03-2008, 16:21
Selamlar arkadaşlar bugün yaptığım bir iki çalışmamı sizlerle paylaşmak istedim.

berduray
10-03-2008, 23:19
Dün koçtaş'taydım şöyle bonzailere bir bakayım dedim..

İnanın sitemizin amatörlerinin çalışmaları bile kat kat güzel,hepsi can çekişiyordu zavalllıların.

O teller kimbilir ne zaman takılmıştı, dalların içine girmişti.Çok üzüldüm, bunları bizim arkadaşlara versem de adam etseler diye düşündüm.

Cesaretli çalışmaları için tüm bonzaici arkadaşları kutluyorum.
Bir gün ben de mutlaka hepinizin fikirlerini alarak bir deneme yapmak isterim,
Ali Hocamız'ın yanında haddim değil ama...

bepsi
11-03-2008, 12:37
Merhaba Tekin bey. Çalışmalarını hayranlıkla izliyorum. İnanın gözlerimi alamadım. Maşallah diyelim ne kadar güzel çalışmalar öyle. Başarılarınız devamını diliyorum. Umarım bir gün gelir bende sizin gibi bu tür çalışmalar yapabilirim. Sizleri izlemeye devam...

vyssera
11-03-2008, 12:48
Özellikle ilk ağaç çok güzel olmuş Tekin bey, elinize sağlık.

Harun Parlak
11-03-2008, 18:42
Sayın berduray (İnanın sitemizin amatörlerinin çalışmaları bile kat kat güzel,hepsi can çekişiyordu zavalllıların.) bizleri bunlardan daha başarılı görmen inanın beni çok mutlu etdi demekki yavaş yavaş ilerliyoruz çok teşekkürler görüşleriniz için.
Sayın bepsi denemelerimi beğendiğinize sevindim inşallah daha iyilerini yakalarız.Eminim bu çalışmalara devam etdikce sizde iyi yol alacaksınız biraz zaman biraz okuma ve izleme birde benimgibi bu hastalığa yakalanırsanız ki öğle görüküyor. 1 yıla kalmaz daha iyi çalışmaları sizinde yapabileceğinize eminim. Yarın tam bir yıl ben bu hastalığa yakalanalı
Sayın vyssera beğeniniz için çok teşekkürler.
O fidanı Sayın Eaglion ile birlikde 1 mart da almıştık aldığımda boyu bir buçuk metre den biraz fazlaydı şimdi 40 cm kaldı inşallah bu şoku atlatır. Çünkü aldığımda da biraz rahatsızdı
çürümüş gövde vardı yapraklar cansızdı şimdi çürükler temizlendi inşallah düzelecek diye umut ediyorum Tekrar teşekkürler.

Harun Parlak
18-03-2008, 17:37
Selamlar arkadaşlar geçen yaz çelikden yetiştirdiğim Nar denemem canlanmaya başladı bakalım çiçek açacakmı.

bonsaisan
18-03-2008, 22:13
Güzel bir çalışmaolmuş tekin bey elinize sağlık

Harun Parlak
19-03-2008, 16:06
Teşekkürler Sayın bonsaisan bugün biraz fırsat bulup kesişen dalı da telleyip aşşağı aldım bir iki filizi kısaltıp bir ikitanede kesip atdım şimdilik son haligibi dallanıp büyüdükce üzerinde oynamalar hep olacak ******.

uzman16
20-03-2008, 09:21
Sn. Tekin,
Elinize sağlık, hepsi güzel olmuş. 125. mesajdakiler ve sonrasında budanmış halleri de çok iyi.
Nar ise dalların aşağı alınması ve tekrar budama ile çok güzel bir forma kavuşmuş.
Bu arada kullandığınız kayalar her zamanki gibi harika duruyor.

tijeen
20-03-2008, 09:41
Sayın Tekin çalışmalarınız gerçekten çok güzel sizi tebrik ederim .umarım bir gün benimde sevgiyle seyredip sizlere gösterebileceğim bonsailerim olur.

Harun Parlak
20-03-2008, 14:24
Çok teşekkürler Sayın uzman16 ve tijen nekdar çok ağaç üzerinde çalışma olursa bir okadar tecrübe beceri artıyor. Bende de hastalık oldu zaten tüm fidanlarımı Bonsai yapmaya karar verdiğim gibi birde fidancılarda gördüklerime dalıyorum. Bu ara nar çalışmamı son bir kez daha budayıp telledim artık dinlenmeye bırakıyorum.

Harun Parlak
20-03-2008, 15:35
Bu bitkinin ne olduğunu bilmiyorum bir uurum kenarında kök meydana çıkmış çok az bir kısmı toprakla temas halinde idi aldım bir kaba diktim temizledim kurumuş yaprakları kestim ortaya hoş bir görüntü çıktı sanırım.

vyssera
20-03-2008, 16:04
Çok yaşlı bir otsu bitki olabilir, bazen böyle katman halinde gövde benzeri bir yapıya dönüşüyor.

tijeen
21-03-2008, 19:16
Tekin bey ilginç ve değişik bir görüntüsü var,saksıda ayrı bir hava vermiş.Ben doğadan bitki alma konusunda teredütlüyüm ,acemilik iştee

Harun Parlak
23-03-2008, 19:23
Selamlar arkadaşlar dişbudak yapraklı akca ağcım yaprak açmaya başladı sanırım bu yıl formunu tamamlayacak.

Harun Parlak
25-04-2008, 23:14
Selamlar arkadaşlar önceki çalışmam olan orman çalışmasını bölmüştüm şimdi şenlendi sizlerle paylaşmak istedim http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=26626&stc=1&d=1197902633
yukarıda önceki hali altde şimdiki hali.

Ali H. ALI
26-04-2008, 12:28
Tekin guzel gorunuyor.
Soldan 3. ve telli olan, bir de sagdan 3. govdenin ardindaki, cift govde gibi gorunen govdeleri tel sarip duzeltirsen daha da guzel gorunecekler.
Bu tarzda, agac govdeleri birbirini kesmemelidir.
Sola dogru govde egmek istiyorsaniz, soldaki ilk govdeyi kullanabilirsiniz.
Iyi gunler.

Harun Parlak
26-04-2008, 12:36
Teşekkürler Sayın Ali bey söylediklerinizi uygulayacağım ilk ağaçlarda henüz yapraklanma olmadığı için bu şekilde eğmiştim ama dediğiniz gibi bir birlerini kesiyor.Teşekkürler önerileriniz için.

Harun Parlak
27-04-2008, 16:48
Mini bonsai çalışması türü sanırım aşısız elma

berduray
28-04-2008, 11:41
Bu saksıdan ben de de var, çok heveslendim şimdi, emeklerinize sağlık, çok şirin olmuş.

En alttaki dalcığı özellikle mi bıraktınız? Belli ki bir tarz var kafanızda!

Harun Parlak
29-04-2008, 17:16
Selamlar arkadaşlar daha önceki çalışmam olan yaygın ardıcımı bugün şeklini biraz değişitirdim umarım ileride kendini toparlayınca güzel olur.
http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=26160&stc=1&d=1197043744
Önceki hali linkde yenisi altda.

vyssera
29-04-2008, 23:25
Kaç gündür neden görmemişim, orman çalışmanızın akıbetini merak ediyordum, ağaçların yaşıyor olmasına sevindim. :)

Harun Parlak
27-05-2008, 10:02
Odunlaşmış otsu türlerden bonsai denemeleri.

Harun Parlak
27-05-2008, 20:16
Öğleden sonra biraz daha budama ve telleme yaptım.

Ali H. ALI
29-05-2008, 13:20
Tekin bey guzel bir calisma olmus. Surekli pratik calismalarinizdan ne kadar cok yol aldiginiz hemen fark ediliyor.

Resimdeki kucuk kizimiz, sizin gibi bir bonsaicinin yaninda cok iyi bir bonsaici olacagini dusunuyorum. Ona ogreteceklerinizle ve sizin denetimizde yapacagi calismalari "Cocuklar ve Bonsai" basligi altinda paylasirsa, cocuklarin da bonsai ile ugrasabilecegini daha aguzel anlatmis olacagiz.

Sevgi ile, hosca kaliniz.

Ali H. ALI
29-05-2008, 13:23
Belki de bu resimi cocuklar ve bonsai basligina ekleyip kendini tanitabilir. Sizin calismalarinizi izlerken neler dusundugunu anlatabilir.

Ali H. ALI
30-05-2008, 11:46
Kokun uzerindeki tum kabuklari cikarip onu zimparalayiniz. Bu kokle bir genc ardic, guzel uyum sagliyacak diye dusunuyorum.
Kolay gelsin.

Harun Parlak
31-05-2008, 21:32
Teşekkürler Ali bey kökün ust kısmını ve yan dalların kabuklarını temizledim. Ama kabuklar ana gövdeden daha sağlam duruyor kökün tamamınımı temizlemeliyim sizce.

Ali H. ALI
01-06-2008, 11:08
Evet kurumus kokun tamamini temizlemelisiniz.(bunu elinizdeki aletlerle zorluk cekmeden yapabileceginizi dusunuyorum) Sonra her tarafina lime sulphur(sulfur) surulup kuruduktan sonra, yasiyan agacla birlikte topraga dikebilirsiniz.
Toprak altinda kalacak kismina bir de bal mumu surersenis curumeyi tamamen onlersiniz.
Kolay gelsin.

erbek_
01-06-2008, 18:38
Merhaba, bonzailer konusunda hiç bilgim yok ama öyle güzel ki çalışmalarınız, ellerinize sağlık gerçekten hayran olunmayacak gibi değil. :eek: Şunu merak ettim, acaba çürür dedğiniz hangi kısım öğrenebilir miyim Ali bey? Ölü ağaç kısmının kök bölgesi diye anladım ama..Doğrumudur?:mad:

Harun Parlak
01-06-2008, 19:03
Sayın erbek 164 nolu mesajımdaki resimler tek bir kuru gövde olup onun temizlenmesini ve emperie edilmesini anlatıyor Sayın hocamız.
Bu kuru gövdeye canlı bir fidan adepde edip onun la beraber bütünleşmesini sağlayacağız ve çook uzun yılar canlı fidanla berbaber kalacağı için kuru dalı korumaya almamız gerekiyor.
Buda çeşitli emperie malzemelerle yaplır lime sülfüt, Bezir yağı, veya malzemenin orjinal yapısını bızmadan içine işleyerek su geçrimsizlik sağlayan çeşitli marka şevfaf malzemeler.
Bu ara daha önce hazırlamış olduğum saksıya uygun fidaba karar verdim ve ona göre bir hazırlık yaptım.
bu konudaki vereceğiniz değerli fikirleriniz için şimdiden teşekkürler.
Bu çalışmalarımı bitmeden yayınlıyorum amacım hem sizlerin fikrini almak hemde diğer arkadaşlarımıza fikir verir ümidiyle. Adı yelkenli düşünüyorum yakışırmı ne dersiniz.

ziraatçi63
01-06-2008, 20:47
Ellerinize sağlıkk çok güzeller maşallah diyorumm nazarımız değmesin :)
Şu finaller ve staj sonrası bende yapmayı düşünüyorum.

Harun Parlak
01-06-2008, 20:55
Teşekkürler Sayın ziraatçi63 inşallah kısa zmanda başlarsınız brn şimdiden aramıza hoş geldiniz diyorum.

ziraatçi63
01-06-2008, 20:58
Hoşbulduk ,başlarım başlamasına ama sanırım sizi de rahat bırakmam bu çalışmalarımda umarım bana yardım edersinizz

Harun Parlak
01-06-2008, 20:59
Tabi ki sitedeki tüm arkadaşlarımız yardımcı olacaklardır.

ziraatçi63
01-06-2008, 21:03
Şimdiden teşekkür ediyorum.

Harun Parlak
30-06-2008, 21:52
Geçen yıl taş saksıya aldığım Ligistrum bu yaz baya kendini toparladı arkadaşlar.

bonsaisan
30-06-2008, 22:27
Hoş ve güzel bir çalışma olmuş tekin bey.Elinize sağlık.
Saygılar

Harun Parlak
30-06-2008, 22:56
Teşekkürler Sayın bonsaisan kardeşim

Ali H. ALI
01-07-2008, 13:30
Tekin bey tas saksinizla kurtbagri guzel bir uyum icerisinde.
Kurtbagrinin uzayan surgunlerini surekli budayip uzamasina izin vermeyiniz ki agaciniz daha toplu daha guzel dursun. Belki bir yil sonra da yaprak kucultmek icin yaprak budamasi yaparsiniz.
kolay gelsin.

Harun Parlak
01-07-2008, 13:43
Çok teşekkürler Sayın Ali bey sürekli alıyorum uclardan ama coşmuş tekrar çıkıyor bende çıktıkca alıyorum inşallah sizin dediğinizgibi dallanmayı sağlarım.
Dediğinizbi seneye de yaprak küçültmeyi deneriz nşallah. Şimdilek saksısına alıştı gibi.

sabah
02-07-2008, 13:39
Bu ara daha önce hazırlamış olduğum saksıya uygun fidaba karar verdim ve ona göre bir hazırlık yaptım.

Gövdenin yere paralel gitmesi doğru mu?

Fidan aşağı ya da yukarı eğik yerleştirilerek eğim verilse daha güzel olmaz mı?

Aklıma takıldı:rolleyes:

Bu arada bonsai çalışmalarınız yanında saksı çalışmalarınız da takdire şayan, kutlarım .

Harun Parlak
06-09-2008, 21:23
Selamlar asma çeliklerinden iki yıl önce dikmiş olduğum fidanlar baya gelişti yavaş yavaş bonsai adayı olma yolunda ilerliyor.

Ali H. ALI
07-09-2008, 13:27
Evet guzel birer bonsai olacaklar uzerlerindeki uzum salkimlari onlari daha da cekici yapacaktir.

Harun Parlak
07-09-2008, 18:53
Teşekkürler Ali bey geçtiğimiz şubatda ektiğim inci ve asma çelikleride baya güzel oldular sanırım seneye onlarda baya şenlenecekler.

Harun Parlak
09-09-2008, 19:03
Kütük incir köklendi ama Yeni sürgünü dibdien verdi kuruyan gövdeye tanuki gibi adepde etmeye çalıştım.

Harun Parlak
17-09-2008, 23:08
Bu sukulent de sanki bonsai ye dönüşüyor.

yasemin
18-09-2008, 11:42
Tekin bey sukulentiniz çok güzel görünüyor. Elinize sağlık

Ali H. ALI
18-09-2008, 12:56
Tekin bey sizin incir fidaniniz ile linkteki incir fidani arasinda, sanirim bir benzerlik var :)
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=9697

Harun Parlak
18-09-2008, 20:51
Teşekkürler Yasemin hnm uzun zamandır yazmıyordunuz hoşgeldiniz. Bonsai çalışmalarınıza devam ediyorsunuzdur inşallah.
Sayın Ali bey evet linkdeki incir ile benzerlikleri var. Aslında ben martda çeliklemiştim bu kütüğü istediğim yerden sürgün verdi ama kurudu altdan sürgün verdi. Bende kalın gövdeyi oyup yaşlı bir ağaç görüntüsü vermek istiyordum altdaki sürgün ağır basınca bari kendine yama yaparak tanuki olsun istedim bakalım ileride nasıl bir hal alacak inşallah güzel bir BONSAİ olur.

bonsaiseven
20-09-2008, 12:55
merhaba tekin bey. çalışmalarınız çok güzel. bende de bonsai merakı başladı. ve sizlerin çalışmalarına bakarak kendime yol çizmeye çalışıyorum. şu anda köklenmekte olan söğüt çeliğim var. kolay köklendiği için söğüt seçtim. siz incirle de çalışıyorsunuz. onunda köklenmesi kolay oluyor. ben de birkaç tane incir çeliği köklendireceğim. gördüğüm kadarıyla şekil vermesi kolay bir ağaç. benim gibi acemilerin hatalarını kabul eder diye düşünüyorum. sizin de bitmiş söğüt ve incir çalışmalarınız var mı acaba? teşekkürler.

Harun Parlak
20-09-2008, 21:30
Sayın bonsaiseven öncelikle aramıza hoşgeldiniz henüz bitmiş bir bonsaim yok ne yazıkki. Sizinde dediğiniz gibi bizde yeniyiz ama yol almaya başladık sanıyorum.
İncir ile ve elime geçen her fidanla çalışıyorum ne kadar çok çalışma okadar tecrübe oluyor. Sizde değişik türlerrle denemeler yapmalısınız sadece şimdilik Çam ve Sedir türlerinden uzak durun birde acerpalmatum 'dan

onurxorhan
01-10-2008, 20:27
ELLERİNE SAĞLIK TEKİN BEY hepsi birbirinden güzel. çalışmalarınızın devamını diliyorum saygılar..

Harun Parlak
05-10-2008, 19:48
Teşekkürler Sayın onurxorhan Amerikan sarmaşığım formunu yavaş yavaş tamamlıyor.

bonsaisan
06-10-2008, 12:22
Tekin bey
Gerçekden hoş ve güzel bir çalışma olmuş.
Bende bu çalışmanın kendime göre biraz yorumladıkdan sonra İlerideki görseli olarak ortaya bu fotoğrafı çıkardım.Umarım beyenirsiniz.
Saygılar.
http://img56.imageshack.us/img56/8168/tekinnnnwt4.jpg

Bu görselde sanırm altıgen olan saksı da k hali
http://img529.imageshack.us/img529/3760/tekinnnncopykk0.jpg

Ali H. ALI
06-10-2008, 13:03
Tekin guzel bir bonsainiz oluyor. Bonsaisanin calismalarindan onu nasil bir saksiya alacaginiz da simdiden tasarlanmis oldu.
Kolay gelsin.

negif
06-10-2008, 13:31
Ellerinize sağlık hepsi birbirinden güzel olmuş. Ben bir türlü cesaret edip de deneyemedim, ağacı ziyan etmekten korkuyorum.

Ali H. ALI
06-10-2008, 13:44
Negif, bonsaiye basliyan herkeste ayni endiseler vardir. Yine de bonsai her gun daha fazla kisi tarafindan ogrenilip yapiliyor.

Ogreneceginiz bilgiler dogrultusunda yapacaginiz bonsai calismalarinda, kisa bir sure sonra goreceksiniz ki endiselerinizin yerini, sevincler, keyifler alacak.

Simdiden kolay gelsin.

Harun Parlak
06-10-2008, 18:25
Çok çok teşekkürler arkadaşlar önerileriniz ve beğnileriniz için Sayın bonsaisan elinize sağlık çok güzel bir göresel hazırlamışsınız elinize sağlık. İnşallah sizlerin bu uğraşlarını boşa çıkarmayız.
Bugün saksısına aldım toprağını fazla çıkarmadan. Zaten geçtğimiz baharda kök budaması yapmıştım fazla derine girmemişti.

Harun Parlak
06-10-2008, 22:40
Bunlarda yeni aldığım adaylarım.

vyssera
07-10-2008, 10:17
Amerikan sarmaşığını Türkiye'nin sayılı bonsailerinden biri yapmışsınız Tekin bey :) Çok hoş.

Harun Parlak
07-10-2008, 18:30
Teşekkrler Sayın vyssera İnşallah çok daha güzellerini hep beraber elde ederiz.

Harun Parlak
08-10-2008, 18:15
Selamlar arkadaşlar geçengün aldığım fidanların ikisi üzerinde bir çalışma yaptım. B.iri baya bir süpriz yaptı çok güzel kök sistemi olan üç fidan verdi

Harun Parlak
08-10-2008, 18:16
Sonuç üç fidan

Harun Parlak
08-10-2008, 18:18
ıhlamur

Harun Parlak
08-10-2008, 18:27
IHLAMUR şimdilik bu şeklilde.

Ali H. ALI
09-10-2008, 11:44
Dogadan agac sokmek yerine, Fidancilardan alinan fidanlardan da guzel bonsailer yapilabilir. Tekinin bonsai yapmak icin aldigi fidanlardaki kok yapilari guzel ve gosterisli. Tekin onlardan, guzel bonsailer yapacak.

Ne Jandarmaya yakalanma korkusu, ne de dogadan soktugum agaclarimi nasil yasatirim endisesi var. Bu agaclarin dogru bakimi yapildiktan sonra yasama sanslari %90 nin uzerindedir.

Tekin her zamanki gibi, bu ornek bonsai calismalarinizdan dolayi sizi kutlarim.
Kolay gelsin.

Harun Parlak
09-10-2008, 14:42
Çok çok teşekkürler. Sayın Ali H. ALI bey sizin önderliğinizde inşallah bu sanaatı iyi yapar hale geleceğiz. Tavsiye ve önerilerinize herzaman minnetdarız.

memet
09-10-2008, 18:55
Köklere su tutarak yıkadığın bir resmim gördüm sanırım. Bunun bir sorun yaratmayacağını umalım.

Harun Parlak
09-10-2008, 20:10
Sayın memet doğru görmüşsünüz. Saksıdaki toprak okadar kötü idiki tamamen kil di ve çok sıkıydı. Normal vaziyetde temizlemeye kalksam çok daha fazla zarar verirdim köklerei Sizinde dediğinizgibi inşallah bir zarar görmez.

Aytaç Eroğlu
10-10-2008, 11:20
Bir şey olacağını sanmam bende köklere zarar vermemek adına kök kısmını su dolu bir kapta bir süre tutup sonra hafif sallamalar ile temizliyorum ve şimdiye kadar sıkıntı yaşamadım.

bonsaisan
10-10-2008, 13:17
Sevgili bonsai dostlarım

Köklere su tutarak özellikle normal tazik uygulamlarında tüm japon bonsai ustaları yoğun kök sistemlerinde bu uygulamayı yaparak özelikle kök topunun alt kısmında eski toprakları uzaklaştırmak ve kök sistemini daha iyi görmek için uyguladıkları bir yöntem özelikle yamadori çam ve ardıçlarda ayrıca yaşlı ama güçlü kök sistemine sahip çok yılık bonsailerde uyguluyorlar.

Kök sisteminin kabuklarını soymayaçak oranda olan bir yıkamma yöntemi aynı zamanda kök sisteminin nemli kalmasınıda sağlıyor işlemler sırasında.

Önemli olan bu işlemim ağaçın uyku durmunda yapılması daha mantık eğer uykudurmu dışında yapılıyor ise köklerin tam olarak toprakdan ayrılması ağaçın yogun bir stres yaşımasına sebeb olabiliryor.
BU yüzden genelde kök sisteminin alt kısımlarında uygulanması etkili olur.
Saygılar.

Harun Parlak
10-10-2008, 16:19
Teşekkürler. Sayın bonsaisan aydınlatıcı bilgiler için. Ozaman korkacak bişe yok demektir. IHLAMUR tamamen yapraklarını dökmüştü. Acem borusuda çok az kalmıştı bu durumda uykuya geçtiklerini düşünüyorum Umarım yanılmıyorumdur.

Harun Parlak
10-10-2008, 21:06
Selamlar arkadaşlar. Geçengün aldığım fidanlarımdan Sedir fidanımı budayıp telledim. Ama daha fazla bişe yapmak istemiyorum çünkü daha önce ikitane öldürdüm. Bu fidanı fidancı arkadaş hediye etdi inşallah bunu yaşatırım.

Ali H. ALI
11-10-2008, 14:23
Tekin bey ardicinizi nasil bir tarzda bonsai yapmayi dusunuyorsunuz?

Guzel bir ruzgar yatigi olacak bir fidana benziyor. Ruzgar yatigi bonsainiz yoksa bence bunu denemelisiniz.

Harun Parlak
11-10-2008, 17:32
Tşekkürler Sayın ali bey önerinizi değerlendirmeye çalışacağım. Rüzgar yatığı denemem yoktu sizinde demenizgibi bunu denemeliyim. Tekrar teşekkürler.

Harun Parlak
12-10-2008, 14:51
Selamlar Sayın Ali H. ALI bey dediğinizgibi rüzgar yatığı formunu alması için telleri tek yönde büktüm. Bakalım gelişmesi nasıl olacak.

bonsaisan
16-10-2008, 12:26
Tekin bey güzel örnekler bulmaya devam ediyorsunuz.

Benim nacizane bu çalışma için düşündüğüm görseli aşaıda hazırladım siz çalışmayı bir noktaya getirmek için uygulamalar yapmışsınız.

Beyaz olarak gördüğünüz ufak "jin" uyglaması en altda geri de kalan dalı "jin" yapa blirmisiniz diye düşündüm.

Cizim aşağıda umarım beyenirsiniz.
Saygılar.

http://img520.imageshack.us/img520/9290/tekkkkyo3.jpg

Harun Parlak
16-10-2008, 17:17
Eline gözüne sağlık Sayın bonsaisan çok çok teşekkür ederim bu çizim ve önerilerinizle bizlerin ufkunu genişletiyorsunuz.

Harun Parlak
17-10-2008, 21:11
Selamlar arkadaşlar fidancıda göz dikdiğim fidanlar bunlar. Bazıları uzun vadede kullanılacak.

susam
18-10-2008, 10:40
Tekin Bey. Bir sene içinde katetdiğiniz yol bana umut verdi. Çok güzel çalışmalarınız var. Ama benim favorim orman stili oldu. Ona bayıldım. Ya ben de böyle bonsailer yapmak istiyorum :(. Acilen fidan bulmam lazım :p.

Harun Parlak
05-11-2008, 20:50
Teşekkürler Sayın susam inşallah siz daha kısa sürede hedeflerinize ulaşırsınız.
Bugün ileriye dönük Liquidambar orientalis batı sığlası fidanlar aldım toprak yapısı çok kötü bahara komple saksıdan söküp araziye dikmeyi düşünüyorum.
İyi gelişmesi için arazide durması daha faydalı olacak inşallah.

Ali H. ALI
06-11-2008, 11:13
Tekin bey bonsai icin guzel fidanlar seciyorsunuz. Mutlaka findiklardan da guzel bonsailer yapip, ozellikle Karadenizli arkadaslari findiklar uzerinde daha yogun calismaya ozendireceksiniz diye dusunuyorum.

Bir yazinizla, arkadaslara fidancilari nasil dolasacaklarini nasil fidanlara baklamlari gerektigini, hangi fidancilarda bonsaiye uygun, daha guzel agaclar olabilecegini anlatsaniz, fidan ariyan arkadaslar icin ne iyi olur.

Harun Parlak
06-11-2008, 20:03
Teşekkürler Sayın Ali bey aslında fındıkdan bonsai yapmayı çok istiyorum Memlektde olsaydım Bonsai adaylarımın çoğu kesin fındık olurdu. Hem çok bol bulunuyor hem herkezin kendi bahcesinde kesip odun yapıyor.
Herşeyden önemlisi Bahar girerken yapraklardan önce çiçeği diyebileceğimiz püskülleri çok hoş görünüyor. Salkım salkım sarkarak duruşu çok çok zarif görünmesine bayılıyorum.
Karadenizde kalan **** fındık bahcesine yakın olan tüm arkadaşların mutlaka fındıkdan denemeler yapacağını sanıyorum.
Ayrıca fidana para da vermemiş olacakları gibi kimse neden söküyorsun diye kızmayacağı gibi seyreltme yapıyor diye teşekkür bile ederler.
Normalde her yıl kesilir temizlenir zaten.Çok fazla sürgün veriyorlar.

susam
08-11-2008, 13:26
Tekin Bey. Allah aşkına nereden buluyorsunuz bu fidanları. Bir sürü fidan aldım. Ama hiç biri böyle değil. Fidanlıklarda uygun ağaç bakmaktan başım döndü. Bir formülümü var söyleyin daaaa.

Harun Parlak
11-11-2008, 22:08
Fidan seçimi http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?p=314489#post314489

Harun Parlak
12-11-2008, 17:07
Selamlar arkadaşlar bugün bir kütük üzerinde biraz çalışmaya başladım. Şubat ayı için ön hazırlık olsun diye.
Şubatda bu kütüğün etrafına 15-20 adet bir yaşında fidanlarla sarmalayıp çok yaşlı kalın gövdeli bir bonsai elde etmek için. Sizlerde bu tür çalışma düşünüyorsanız **** bu çalışma size fikir verecekse şimdiden hazırlıklarınıza başlamalısınız.

nariçi
12-11-2008, 18:48
Sayın Tekin bey, benim bonsaide takıldığım konu, bu kadar az bir toprakla nasıl devamlı nemli tutulup da kurumuyorlar. Yöresel iklim de önemli herhalde. Yazın normal saksılar bile günlük sulama istemekte bir-iki gün unutulsa saksı toprağı kurumaktadır. Bonsaide ki bu avuç içi kadar yerde nasıl canlı tutuluyorlar. Yine bu bitkilerin kökleri o kadar yoğun budanıyor da nasıl kurumuyorlar ? Öncelikle ikna yönünü öğrenelim. (yanlışlıkla başka başlık altına yazmışım şimdi doğru yerde)

Harun Parlak
12-11-2008, 18:51
Sayın nariçi zaten iki günde bir hatda çok sıcak yazlarda hergün sulanıyor. Ayrıca iyi su tutan malzeme karışımı dranaj için dere kumu vs . Birde su kaybını önlemesi için ben saksılarımı yazları ıslak zemie koyuyorum birde saksı üzerindeki toprak örtüyü su nuharlaşmasını önlemek için üzerlerini örtüyorum.
İleride çok bonsaim olunca otomatik sulama sistemi kurarım sanırım.

nariçi
12-11-2008, 18:53
Teşekkürler iki defa çift dikiş öğrenmiş oldum. selam.

susam
14-11-2008, 08:02
Tekin Bey. Emin olun fidan seçiminizde söylediklerinizi aynen yapıyorum. Şu ana kadar kök ve gövde yapısı güzel fakat budanarak form verilebilecek ağaçlar bulabildim. Ama olsun. Umudum daimdir. Eninde sonunda sizdekiler gibi güzeller benim de karşıma çıkacaktır.

Ali H. ALI
14-11-2008, 12:23
Tekin bey kutuk etrafina saracaginiz fidanlar ne fidani?
15-20 fidan belki bu govdeyi hep kaplamiyacak ve fidanlar arasinda bosluk olacagindan bir birleri ile kaynasip tek bir agac gibi gorunmeleri cok uzun bir zaman alabilir. O yuzden daha cok fidan kullanip, bir kalip gibi kullanacaginiz kurumus govdenin her tarafini ortmeniz istediginiz sonuca daha erken ulasmanizi sagliyacaktir.

Harun Parlak
14-11-2008, 16:07
Sayın Ali bey Sayıyı kestiremediğimden 15 -20 yazdım dediğinizgibi tamamını kablamayı düşünüyorum. Ne kadar fidan giderse artık ona göre tedbirimi alacağım.

minka
16-11-2008, 12:14
Tekin Bey merhaba,
Benim elimde bir asma ağacı kütüğü var, ben onu ayaklı saksılık gibi bir şey yapmayı düşünüyordum. Oldukça uzun bir kütük.... Sizin çalışmanız gibi yapabilir miyim diye düşündüm fakat ne kadar dayanıklı olur, onu bilemiyorum. Zamanla hastalık, çürüme ve karıncaları çekme gibi sorunları beraberinde getirir mi? Sizin kütük oldukça temiz ve sağlam görünüyor.

bonsaisan
16-11-2008, 14:22
Sayın minka

Böyele bir uygulamdan siz başarıya götüreçek olan şey elinizde bulunan asma kütügünü üzeridne kabuğu kople sıyırmanız ve salt odun kısma ulaşmanız gerekiyor.

Daha sonra bu elde etiğiniz krem renkli odunu limesülfür sürerek hem ileride oluşaak çürümelere hemnde farklı canlıların bu odun parçasını parçalamalarına engel olabilirsiniz.
kalin ufak sorun lime sülfürü 2 yılda bir düzenli olarak ağacınıza sürmenzi gerekeçekdir.

Limesülfür formülü sitede mevcudur.

Sülfür ile kireç karışımı olan bu karışım odunu aynı vernik ve dğer türev koruyucular gibi koruyaçak aynı zamanda verbik ve diğer koruyucu malzemlerin aksine yapısı gereği bitkiye ve toprağa zararı olmayan bir karışımdır.
Saygılar

minka
25-11-2008, 22:11
Sayın minka

Böyele bir uygulamdan siz başarıya götüreçek olan şey elinizde bulunan asma kütügünü üzeridne kabuğu kople sıyırmanız ve salt odun kısma ulaşmanız gerekiyor.

Daha sonra bu elde etiğiniz krem renkli odunu limesülfür sürerek hem ileride oluşaak çürümelere hemnde farklı canlıların bu odun parçasını parçalamalarına engel olabilirsiniz.
kalin ufak sorun lime sülfürü 2 yılda bir düzenli olarak ağacınıza sürmenzi gerekeçekdir.

Limesülfür formülü sitede mevcudur.

Sülfür ile kireç karışımı olan bu karışım odunu aynı vernik ve dğer türev koruyucular gibi koruyaçak aynı zamanda verbik ve diğer koruyucu malzemlerin aksine yapısı gereği bitkiye ve toprağa zararı olmayan bir karışımdır.
Saygılar

Sayın Bonsaisan cevabınız için çok teşekkür ederim. Ben maalesef şimdi yazabiliyorum. Grip oldum ve daha yeni kendime geliyorum. Siteye de giremedim. Tekrar teşekkürler.

**Bu arada lütfen herkes değişen havalara dikkat etsin. Sağlık sizinle olsun.

Harun Parlak
30-12-2008, 16:13
Eski bir kütüğümü bugün biraz kestim ve canlandırmaya çalıştım.

Ali H. ALI
01-01-2009, 04:19
Tekin bey, yine diger uyelerimizi tesvik edici bir calisma olmus.
Ogrendiklerinizi uygulamaya basladiginiz zaman bonsai ogrenmeniz cok cabuk gelisecektir.

Kolay gelsin.

nariçi
01-01-2009, 09:37
Bu çalışmada kütük kuru herhalde, üstündeki ardıçlar kütük içindeki kovuklarda ki topraktan mı yararlanacak. İstanbul nemli yaşayabilirler herhalde.

Harun Parlak
01-01-2009, 09:45
Kütüğün koğuklarından değil altdaki toprakdan beslenecek yeterince toprak var. bu çalışmayı sadece sizlere fikir versin diye yüklemiştim. Çok küçük iki fidan çünkü Şubatda daha yaşlı fidan adepde edeceğim.Bu tür çalışmaya meraklı arkadaşlar Şubata kadar kütüklerini fidanlarınız hazırlayabilirler.
Aksi takdirde bir yıl daha beklemek zorunda kalırlar.
Sayın ALİ bey inşallah sizin dediğinizgibi teşvik edici olur. İnsanlar herzaman direk doğruyu öğrenemezler bazen kendi hatalarımızdan bazen de karşımızdaki insanların hatalarından öğreniriz. Hatalı veya değil yaptıklarımı paylaşmak istedim. Eminim arkadaşlar doğruları yanlışları görüp daha iyisini yapmaya çalışacaklardır.

nariçi
01-01-2009, 09:52
Delikli kalker taşlardan da yapılır da kök kaidesi olarak, ilerde bitkinin boğulma olasılığı düşündürüyor, sayın Tekin.

Harun Parlak
01-01-2009, 09:55
Sayın nariçi hiç korkmayın normalde kaldırımlarda taş kovuklarında normal hayatına devam eden çok ağaçlar görmüş olmalısınız. Zaten bizde normalde doğayı taklit etmeye çalışmıyormuyuz.

Harun Parlak
01-01-2009, 15:11
Bugünkü çalışmam.

nariçi
01-01-2009, 15:16
İpler ne kadar zaman sabit tutabilir ki ?

Harun Parlak
01-01-2009, 15:18
En fazla 6 ay sonra fidan küteğe yerleşecek zaten. Kendinden bir parçagibi kaynaşacak.

Harun Parlak
17-01-2009, 15:25
Selamlar arkadaşlar. Daha önce fidancıdan aldığım 4 adet sığla ağcı fidanlarımın boylarını kısaltıp. Kök budamasını yapıp toprağını değiştirip. Normal saksılarına koydum. Bu yıl orada gelişmelerini tamamlatıp seneye telleme ve alıştırma saksılarına alacağım.

Harun Parlak
17-01-2009, 15:38
Çalışmalarımı yaparken resimleyen Torunum geleceğin Bonsai sevdalısı gençlerinden olabilir.

nariçi
17-01-2009, 16:11
Aslında bu hobi gençken başlamayı gerektiriyor. en azından bir çalışmanın 40-50 yıl sonrasını görmek güzeldir.
Tepelerini kestiğiniz fidanların saksıları da toprakları ile birlikte değişecek mi? Bu yıl öyle mi kalacak?

Harun Parlak
17-01-2009, 16:18
Topraklarını değiştirdim. İnşaat sahsından çıkan sert kil atılmış yıllar içinde yanmış yarı toprak yarı ufalanmış kaya parçacıkları gibi. Hem su tutabiliyor hem irili ufaklı olduğu için süzek de yapabiliyor.
Ayrıca ben biraz torf biraz iri dere kumu karıştırıp kendime göre idaal bonsai toprağı hazırladım.
Sadece besin bakımından zengin değil besinide zaten kendim vereceğim. Toprak hep besin olsa ne olurki bir avuç toprak besini zaten yeterli olmayacaktı.
Benim için önemli olan su tutsun fazla suyu tahliye etsin Ağaç kökleri kapansın yeterli.
Gerisini serum gibi kendiniz vereceksiniz.

Harun Parlak
18-01-2009, 15:52
Sedir ahğcımı kendi el oymam taş saksısına geçirdim bugün.

Ali H. ALI
19-01-2009, 13:42
Tekin bey iyi gunler, calismalariniz keyifle izliyorum.
Sigla agaclarinin koklerini budarken, kokler uzerindeki topragi su ile yikayip hep akitmissiniz. Budanacak koklerin uzerinden fazla toprak alinirken, agac uzerinde kalan kokler uzerinde mumkum oldugu kadar toprak birakilmaya ozen gosterilir. Yeni yerine dikeilen agac koklerindeki toprak ile yeni yerine daha cabuk uyum saglar.

Testere ile budadiginiz yerleri, keskin bir bicakla duzeltirseniz, daha cabuk bir iyilesme gorulur.

Torununuzun sizi izlemesi, onun bonsaici olacaginin isaretidir. :)

Harun Parlak
19-01-2009, 18:51
Merhabalar Sayın Ali bey dediğiniz gibi genelde iğne yapraklı ve yaprağını dökmeyen türlerde toprakdan tamamen arındırmıyorum kökleri.
Ama yaprağını döken türlerde bu mevsimde korkmuyorum Birde toprağı güzel değildi onun için kötü toprakdan arındırmak istedim.
Testere ile kesilen yerleri haklısınız düzeltmek lazım. Temizliyorumda hatda iki adet sığlanın kestiğim bölgede kurumalar varmış temizleyince ortaya çıktı.

Harun Parlak
02-02-2009, 22:11
Cumartesi günü 3 adet Fırça lası. Callistemon citrinus 1 adet Limoni servi. Aldım
Yakınzamanda budamalarını yapacağım. Limoni serviyi budamıştım.

Harun Parlak
06-02-2009, 16:53
Selamlar arkadaşlar. Bir arkadaşın evinib bahcesinde Mor salkım vardı bahce teline sarıyor sök at bunu dedi.
Bende 3 ay bekledikden sonra gidip bugün söktüm.

Harun Parlak
06-02-2009, 16:57
Daha sonra ayırıp saksılarına diktim bu yıl gelişmesini teşvik edeceğim. Kök budaması yaptığumda baya bir parça kökler çıktı onların hepsini toprağa gömdüm İnşallah yeni morsalkımlar çıkacak.

yasemin
06-02-2009, 17:01
Kıyılırmıydı o mor salkıma... Ama iyiki de kıymışlar :)

Harun Parlak
06-02-2009, 17:16
Evet böylesini fidanlıklarda çok aradım ama malisef bulamadım. Denk geldi.

Harun Parlak
08-03-2009, 15:51
Selamlar arkadaşlar. Bugünkü budama ve telleme işlemleri yaptım.

yasemin
08-03-2009, 19:04
Yine güzel çalışmalar yapmışsınız. Elinize sağlık

bonsaisan
09-03-2009, 09:43
Ardıçlar çok güzel olmuş tekin bey elinize sağlık.
Bu sene oluşucak yeni sürügünlü hali ile güzel bir şekil alaçağı kesin.
Saygılar.

Harun Parlak
09-03-2009, 23:28
Teşekkürler Sayın yasemin hn Sayın bonsaisan. Kendilerini toparladıkca gösterecekler inşallah.
Bonsai yaşlandıkca güzelleşiyor Tabii yaşatmasını becerebilirsek.

Okan Kara
10-03-2009, 15:32
Tekin bey çalışmalrınızı baştan sona okudum, hepsi çok güzel.İzin verirseniz bir sorum olac ak şuan kaç bonsai adayınız var ? Bir yazıda ,güzel 5 bonsaiye sahip olmak için 50 bonsai adayıyla işe başlamak gerektiği yazıyordu .Eğer az sayıda bonsaiyle çalışırsak tecrübe kazanmamız ve güzel 5 bonsaiye sahip olmamız çok çok uzun yıllar alabilirmiş. Bu kadar çok bonsaiye sahip olmak için geniş bir bahçeye ihtiyaç var, ne yazık ki bir çoğumuzun böyle bir şansı yok.