PDA

View Full Version : Harun Parlak / Bonsai denemelerim

Sayfalar : 1 2 [3]

Harun Parlak
03-02-2012, 19:33
Teşekkürler arkadaşlar iyi temennileriniz için.

yalovabonsai
04-02-2012, 21:49
Ağaçlar karda bir başka güzel. Çalışmalarınızdaki sevgi, emek ve sabrın sonuçları zannnederim tüm bonsai severler için birer ilham kaynağı. Baharda hepsini uyanmış görmek dileğiyle

Harun Parlak
05-02-2012, 15:58
İyi dilekleriniz için teşekkürler yalovabonsai.

Harun Parlak
09-03-2012, 22:34
Bu çalışmayı havai köklendiremden aldıklarımdan biri. Bu çalışmada da biraz telleme ve düzeltme işlemleri yapılacak.

Harun Parlak
17-04-2012, 18:49
Morsalkım bonsai yolunda ilerliyor.
Havai köklendirme yapmaya çalışıyorum. Sol tarafı çelebi sağ tarafı da yarı şelale tarzına uygun hazırlamaya çalışıyorum.
Bu ara iki yıl önce aldığım aşılı papaz eriği de bonsai saksısına yerleşti.
Diğer çalışmalar sergide sürpriz olsun.

sagol
23-04-2012, 20:18
Haftasonunda Harun Bey'i ziyarete gittim. Mor salkımlar muhteşemdi. Mor salkımlardan başka fotoğraflar da çektim ama sergiden sonra ilave ederim.

Geçenlerde çınar yaprağı küçülür mü küçülmez mi diye tartışma vardı. O tartışmaya nokta koymak için iyi bir örnek Harun Bey'in bir çalışması olabilir. Harun Bey'in izniyle çınarın fotoğrafını koyuyorum.

Harun Parlak
23-04-2012, 20:21
Elinize sağlık Güven bey. Ben bugünlerde fotoğraf çekemiyorum paylaşım için teşekkürler.

sagol
03-05-2012, 14:35
Geçen hafta Harun Bey'in mor salkımları çok güzel açmışlardı. Bir saksıda havai köklendirme başlatmıştı.

İyi çalışmalar dilerim

sagol
03-05-2012, 14:38
Geçen haftadan birkaç örnek daha..

İyi çalışmalar dilerim

sagol
02-06-2012, 22:42
Bu hafta Harun Bey'i ziyarete gittim. Gezdim gördüm, çiçekleri kokladım. Gelemeyenler için de birkaç fotoğraf çektim.
Sırasıyla Nar, Beyaz çiçekli ligustrum, Üç yaprak ile tohumdan orman çalışması, Nar.

İyi çalışmalar dilerim

sagol
10-06-2012, 21:29
Bugün Harun Beye uğradım. Fırça çalısı çiçek açmaya başlamıştı. Diğer tomurcuklar açınca daha güzel olacak ama böyle de güzel.

Harun Parlak
10-06-2012, 23:05
Bu çalışmanın uzun bir yolu daha var. Gerçi tüm çalışmalar her geçen yıl başlarına bir tehlike gelmediği sürece güzelleşecek. Teşekkürler Güven bey.

Sakaki
10-06-2012, 23:13
Nihayet sergiler bitti sanırım :)
Artık sizi buralarda görürüz bundan sonra umarım.

Not: Eriğimi rezerv ettiniz değil mi? :)

Harun Parlak
10-06-2012, 23:16
Bu ay bir de düğün işim var onu da atlatınca inaşallah buralarda daha çok dolaşır oluruz. :)

Sakaki
10-06-2012, 23:43
Not kısmını atlamışsınız, hehe :)
Sonbahar veya Kışa istanbuldayım aksilik olmazsa, haberiniz olsun :)
Sonbaharda bir istanbul gezmesi yapalım diyoruz eşimle, şöyle istanbul hafif hüzne dalarken...
Size de kısmet olursa bir kaç saatliğine uğrar çayınızı içerim artık :)

Harun Parlak
11-06-2012, 00:03
Herzaman bekleriz. Yaz aylarında bahçemin güzelliği bir başka olur. Ama sonbahar da fena sayılmaz.

sagol
06-10-2012, 10:10
Harun Bey'in bahçesine uğradım, çalışmalarına devam ediyor. Sergiden sonra sağlığı bozulan narın eski sağlığına kavuşmuş olmasına sevindim. İyileşmekle kalmamış kocaman bir nar da vermiş, narın Çapı 6-7 cm kadar olmasına rağmen beslemekte büyük bir problem yok, sadece o kısımda yapraklarda hafif sararma var.

İyi çalışmalar dilerim

Sakaki
06-10-2012, 10:44
Aynı durum benim narımın meyve veren dalında da söz konusu.
Demekki eğer bonsai ise, meyve tutmasına izin vermemek gerekiyor :)

sagol
06-10-2012, 10:50
Bonsai gelişimini tamamladıylsa ağacın gücüne göre farklı yerlerde meyveye izin vermek çok etkileyici oluyor.

Aynı durum benim narımın meyve veren dalında da söz konusu.
Demekki eğer bonsai ise, meyve tutmasına izin vermemek gerekiyor :)

memet
06-10-2012, 11:15
Genellikle meyveler bir süre güzelliğini seyretmek için tutulur ve alınır. Ağacın büyük miktarda gücünü çekeceği için üstünde meyve tutmak sıkıntı yaratabilir.

Sakaki
06-10-2012, 11:21
Bonsai gelişimini tamamladıylsa ağacın gücüne göre farklı yerlerde meyveye izin vermek çok etkileyici oluyor.

Sn sagol

Orta-Büyük boy bonsai adayı narlarda dediklerinize aynen katılabilirim ama küçük boylarda ve özellikle bendeki gibi shohin ise ne kadar güçlü olursa olsun yine de kaldırabileceği konusunda tereddütlüyüm, hele de yaşadığım tecrübeden sonra. Ama görüntü açısından sergilediği güzelliğe lafım yok tabii ki :)

sagol
06-10-2012, 11:33
Bonsaide meyve veya çiçek ağacın gücüyle orantılı olmalı. Tekin Bey'in narı zaten çok güçlü bir ağaç o nedenle ince biriki dal dışında etkilenme olacağını zannetmiyorum.

Malesef bonsai çalışması sırsında gezenlerden biri bu ağacı yerinden sökercesine sallarken son anda yetiştim, saksıya sağlam tutturulmuş mu diye anlamaya çalışıyormuş. Bu olaydan sonra bir kaç ay ağaç kendini toparlayamadı malesef.

Sakaki
06-10-2012, 11:51
Malesef bonsai çalışması sırsında gezenlerden biri bu ağacı yerinden sökercesine sallarken son anda yetiştim, saksıya sağlam tutturulmuş mu diye anlamaya çalışıyormuş. Bu olaydan sonra bir kaç ay ağaç kendini toparlayamadı malesef.

Yurdum insanı :)
Büyük ihtimal ağacın gerçek olduğuna inanmakta zorlandığından böyle bir şey yapmıştır :)

sagol
06-10-2012, 13:22
Sevdiğim türlerden olan amerikan sarmaşığı yavaş yavaş sonbahar kıyafetini giymeye başlamıştı. Harun Bey'in eline sağlık güzel bir çalışma.

İyi çalışmalar dilerim....

sagol
06-10-2012, 13:28
Harun Bey'in sevdiğim çalışmalarından olan bu ardıç'ı tekrar fotoğraflamadan geçemedim.

İyi çalışmalar dilerim....

sagol
06-10-2012, 13:39
İleri bonsai tekniklerinden kök aşılamayla ilgili bir çalışma.
Bu Mor salkım havai köklendirmeye cevap vermeyince, kök aşılama yolunu seçmiş Harun Bey. Aşılama başarılı ama garanti olsun diye tam ayırma için sonbahara kadar beklenecek.

sagol
06-10-2012, 13:47
İri bir beyaz çamın budanması gereken 2 dalına kök aşılama çalışması.
Burada dallardan birine karaçam kökü aşılanırken diğerine ardıç aşılandı. Ardıç daha çabuk netice verecek gibi görünüyor.

arıfy
06-10-2012, 22:29
Tekin bey öncelilkle tebrik ediyorum çok güzel çalışalar.
Ben yeni başladım. Başlamamda ki en büyük etken bu site oldu. Cesaret ve çaışma azminide sizin sayfanızdan aldım. Bu akşam tek seferde hepsini bir solukta okudum. Her akşam ders çalışır gibi bulabildiğim herşeyi okuyorum.
öncelikle yaratıcılığınıza hayran kalmamak elde değil. 2007 den bu yana yaptığınız bütün çalışmalar gerçekten harkulade. Bunları görmem bonzaiye olan ilgimi birkez daha arttırdı. Değişik fikirler oluşturmamda yardımcı oldu. Belki de en önemlisi müthiş bir cesaret verdi.
İstanbula geldiğimde eğer izniniz olursa çayınızı içmek ve sizi yakından tanımak için mulaka sarıyere uğrayacam.
Bunca emeği bizimle paylaştığınız için teşekkür ediyorum.

Harun Parlak
08-10-2012, 22:31
Güven bey çok teşekkürler. Bonsaiye ilk başladığımız yıllarda tanışmış olsaydık. Bugüne kadar yapılan çalışmalar bu şekilde düzenli çekim yapılmış olsaydı şimdilerde faydalı bir kitap ortaya çıkarabilirdik.

Merhaba sayın arıfy. Zaman zaman ben de yaptığı eski hatalarımı gözden geçirmek için başlığımı gözden geçiririm. Eminim doğrular ve yanlışlarımdan sizler de değişik fikirler edineceksiniz.
Bonsai sanatını öğrenmenin yolu çok soru sormek yerine eski çalışmaları inceleyip sormak istediklerinizi daha önce de bir çok kişinin sorup bir çok kere de cevaplanmış olduğunu göreceğiniz gibi uygulamalı doğru ve yanlışı da görebildiğiniz için çok daha iyi öğrenileceği kesindir.
Bu sanata gönül verip azimle devam ettiğinizde biliyorum ki bir kaç yıl sonra hayranlıkla izleyeceğimiz eserleriniz olacaktır.

kaktüs_35
07-12-2012, 23:47
Yogun bir emek harcandığı ortada. Çok güzel çalışmalar olmuş gerçekten.

eyenialp
08-12-2012, 09:54
Tekin bey çalışmalarınız çok teşvik edici ve etkileyici. Başarılarınızın devamını dilerim.

sagol
27-05-2013, 20:29
Tekin Beyin bu çalışması da iyi gidiyor.

sagol
27-05-2013, 20:31
Güzel bir taşa aturmuş bu ligustrum da gelişiyor.

sagol
27-05-2013, 20:32
Tekin Beyin bu çalışması da iyi gidiyor.

sagol
27-05-2013, 20:33
Tekin Beyin bu çalışması da güzel olacak.

sagol
27-05-2013, 20:37
Kayısı bonsailerini seviyorum. Tekin Beyin bu kayısısının daha zamana ihtiyacı var, ilerde güzel bir bonsai olacak.

sagol
27-05-2013, 20:38
Taşüstü karaağaçlar sıra sıra dizilmişti.

sagol
27-05-2013, 20:40
Bu kalın karayemiş de çok güzel bir bonsai olacak.

sagol
27-05-2013, 20:42
Tekin Beyin bu tanuki çalışması da gelecek vadediyor. Ardıç ağacla kaynaşmış durumda.

sagol
27-05-2013, 20:46
Tekin Beyin bu tanukisi şahane bir bonsai olacak. Kuru ağaç olarak kestane ağacı kullanılmış

sagol
27-05-2013, 20:49
1,5 metrelik dev bir alıç bonsai olacak. Çiçekli halini gördüğümde yanımda fotoğraf makinam yoktu malesef. Sonbaharda meyveli halini görmek güzel olacak.

sagol
27-05-2013, 20:51
Tekin Beyin bu çalışması da hoşuma gidiyor.

sagol
03-11-2013, 14:09
Dün Harun Beye uğramıştım. Akçakesmede kuru dal çalışması yaptı.
Akçakesme hem dayanıklı ve sert ağacı hem de yapraklarıyla sevdiğim bir tür.

Bu akçakesme bonsai olmuş sayılır. Saksıya alınıp sergilenmeyi bekliyor.

Sakaki
04-11-2013, 09:52
Akçakesme hem dayanıklı ve sert ağacı hem de yapraklarıyla sevdiğim bir tür.

Bu akçakesme bonsai olmuş sayılır. Saksıya alınıp sergilenmeyi bekliyor.

Ayrıca kuraklığa karşı da oldukça dayanıklı.
Yeni taşındığım bölgede civardaki köylüler tarla açarken yakıp ziyan ediyorlar. Çoğunun gövdesi neredeyse birkaç sene içinde güzel bonsai çıkarmaya imkan tanıyacak güzellikte.
Bir tane denk gelirsem çalışmayı düşünüyorum ben de.

Başarılar Tekin abi!

Nail Sarı
08-11-2013, 12:50
Tekin Bey Alıç mükemmel bir ağaç. Buradaki fidancılarda araştırıyorum bulamıyorum. Koleksiyonuma Alıç mutlaka ekleyeceğim.

Harun Parlak
11-11-2013, 21:49
3. köprü güzelgahında o kadar çok aday çıkıyor ki denk geldikçe bir kaç güzel aday yakalamaya çalışacağım.

nicholai hel
11-11-2013, 22:06
Trajik elbette...

Ama umarım oradan maksimum sayıda aday çıkarır, kurtarır, o yetenekli ellerinizde sağlıklı, güzel bonsailere dönüştürürsünüz.