PDA

View Full Version : Sebze Bahçeme Neler Diktim?

Sayfalar : 1 [2] 3 4 5 6

Penelophe
03-01-2008, 00:05
Benim marullar tam salatalık oldular.:) Tere ve rokalarda fena değil ama onların fotoğrafını çekmek aklıma gelmedi. Maydonozlarım tam 7 aydır hala ayaktalar.;) Dereotları ise çok cılız kaldı ama yinede bana yetiyor.:)

27389

limon
03-01-2008, 07:27
Penelophe, marullarının göbek yapmasını istiyorsan, pamuklu bir iple ağızlarını hafifçe bağla.
Bu işlem marulların daha çabuk göbek yapmasını sağlıyor. Ellerine sağlık :)

Penelophe
04-01-2008, 15:41
:eek: Hımm, bende diyorum, neden bu marullar zayıf.:D Cinsi böyle herhalde diye düşünmüştüm.:) Bu hallerini artık olgunlaşmalarının son evresi diye düşünüp kesip kesip yiyordum.:) En kısa sürede dediğin gibi bağlayacağım Sevgili Limon, teşekkürler..

kagitkalemsilgi
05-01-2008, 17:47
Tüm Yeşil Dostlara Merhaba.. Forumda yeniyim..
Sizlerden öğrenecek çok şey var biliyorum = ) Umarım benim de öğrenilenlere ve öğretilenlere bir katkım olmuş olur..

Bu sene dikmek üzere nane, reyhan, havuç gibi tohumlar aldım. Tohum paketlerinin üzerlerinde Ocak Ayı'nda dikimi yapılacak olanlarını dikmek istiyorum. Toprak olarak Büyük poşetlerdeki torflardan aldım. Ancak bir miktar da gübreli bahçe toprağım var; geçen sene pazardan almıştım.. Torflar ile bu toprağı karıştırıp büyük salon tipi saksılarıma, her saksıya bir ot türü/sebze ekmeyi düşünüyorum. Acaba saksı seçimim ve toprak seçimim uygun mu?

İkinci olarak; limon ve limenin çekirdeklerini ekmiştim; ancak boyları bir karıştan fazla uzamadılar ve sanki mumyalanmış gibiler hiçbir kıpırtı yok. Ne bozuldular, ne geliştiler.. Yaprak sayıları bile aynı gibi.. Acaba gelişimleri mi çok yavaş yoksa manavdan aldığımız limon ve limenin çekirdekleri oldukları için mi böyleler?

Konular hakkında aydınlatabilirseniz sevinnirim..

Not : Benim maalesef bir balkonum olmadığı için, bitkilerimi/sebzelerimi evin içerisinde yetiştirmek durumundayım..

Şimdiden ilginize ve cevaplarınıza teşekkür ederim..

Sevgiler..

TURKPRINC3SS
05-01-2008, 19:24
Penelophe, marullarının göbek yapmasını istiyorsan, pamuklu bir iple ağızlarını hafifçe bağla.
Bu işlem marulların daha çabuk göbek yapmasını sağlıyor. Ellerine sağlık :)

Limon ağızları derken tam olarak neresi ve nasıl ? :o

limon
05-01-2008, 21:01
Uygulama şöyle: http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=16612&stc=1&d=1175232647

Ama o fotoğraftaki marul ben ağzını :) bağladıktan sonra epeyce büyümüş. İp ortada kalmış. Tepe kısımlarından gevşekçe bağlamak gerekiyor. Kısa sürede toparlanıp göbeklenmeye başlıyor. Penelophe denesin bakalım memnun kalacak mı bu yöntemden :)

limon
05-01-2008, 21:09
Sn. Kağıtkalemsilgi, sebze yetiştirmek için yazdılarınız uygundur. Fakat evin içinde derken, bol güneş ışığı alan bir bölümdedir değil mi? Nane, reyhan cam önünde rahatlıkla yetişir. Havuç saksıda nasıl olur bilemiyorum. http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3761&highlight=havu%E7 buraya bir göz gezdirin isterseniz.
Limon için http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1346&highlight=limon
burada daha ayrıntılı bilgi bulabilir ve paylaşabilirsiniz.

Sebze tohumlarınızı ekince gelişmelerini bizimle paylaşmayı unutmayın :)

izmirlibahçeci
08-01-2008, 14:07
benim marulların yaprakalrı hep dökülüyo resm eklıycem en kısa zamanda ve bu mevsıdme yıne marul tohumu atsam cıkarmı?

limon
08-01-2008, 15:22
Mart ayı gibi ekin bende.

MSaygin
09-01-2008, 21:19
merhaba limon,

2 sorum olacak; ilk defa yetiştirdiğimden ıspanakların boyu, gelişimi nasıl kestiremiyorum, bu zamana göre nasıllar sizce?

28066

Bir de marulların balkona yakın kısmı tiftik tiftik edilmiş, parçalanmış, kuşlar yiyor olabilir mi bunları? Yoksa resimdeki misafir bu kadar zarar verebilir mi, sanmam ya?

28067
28068

Teşekkürler,

kagitkalemsilgi
10-01-2008, 18:01
Sn. Kağıtkalemsilgi, sebze yetiştirmek için yazdılarınız uygundur. Fakat evin içinde derken, bol güneş ışığı alan bir bölümdedir değil mi? Nane, reyhan cam önünde rahatlıkla yetişir. Havuç saksıda nasıl olur bilemiyorum. http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3761&highlight=havu%E7 buraya bir göz gezdirin isterseniz.
Limon için http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1346&highlight=limon
burada daha ayrıntılı bilgi bulabilir ve paylaşabilirsiniz.

Sebze tohumlarınızı ekince gelişmelerini bizimle paylaşmayı unutmayın :)

Sn. Limon;

cevabiniz için çok teşekkür ederim = )

Salon güneş alıyor oldukça.. Dediklerinizi uygulayacağım ***. Gelişmeleri de fotoğrafları ile birlikte paylaşırım.. = )

lost_returns
10-01-2008, 22:37
Merhaba arkadaşlar

sebze yetiştirmekte ikinci senem. ilk sene çok kör topal gitti işlerim. ne yazık ki bu siteyi çok geç farkettim. tohumlarımı çok zamansız ektim. çıkmayınca ikinci parti tekrardan ektim. havalar ısınınca hepsi birden çıkıverdiler. bazı tohumlar direk yerlerine ekilmeliymiş. bilmiyordum. fide yetiştirme, şaşırtma vs. hiçbirşey bilmiyordum. (hala da öyle sadece geçen seneye göre biraz daha iyiyim). tandıklara sorarak yapıyordum bu işi. dedim ya bu siteyi yazın sonunda farkettim :)

tüm bu cahilliğime rağmen öylesine çok ürün aldım ki. sadece mevsiminde değil aynı zamanda donduruncuya da atarak da yetiştirdiğim sebzelerden yararlandık. sadece ailem de değil tanıdıklara da dağıtma imkanım oldu bol bol.

düşünüyorum da bu işi biraz daha bilgili ve düzenli yapmş olsaydım neler olurdu acaba ?

bu sene daha düzenli yapmak niyetindeyim. çeşitli yerli ve yabancı sitelerden ama daha çok buradan bilgi toplamaya çalışıyorum. notlar tutmaya başladım. ama hala tam olarak neyi nezaman ekmeliyim, fide yetiştirmeye nezaman başlamalıyım bilemiyorum. bu konuda tam olarak bilgi bulamıyorum. coğrafi yerlere göre değişiyor. bu konuda özellikle neyi nezaman ektiğiniz konusunda buraya yazarsanız çok sevinirim. bu konuda okumak ve fotografları görmek çok zevkli.

bu arada kurtları ve böcekleri ben de çok seviyorum.

MSaygin
11-01-2008, 07:55
lost returns, forumun arama motorunda ilgilendiğiniz sebzeyi ismiyle aratırsanız, hemen her sebze için açılmış bir başlık olduğunu göreceksiniz.Nasıl ekilir, ne zaman ekilir gibi detaylar bu başlıklarda kolayca bulunabilir.
Hoşgeldiniz :)

limon
11-01-2008, 13:04
MSaygın süpersiniz. Saksıda ıspanak yetiştiriyorsunuz ya tebriği hak ediyorsunuz :) Ispanaklar gayet güzel görünüyorlar. Arada toprağı derine inmeden hafifçe kabartın ve varsa yanmış koyun gübresi ekleyip karıştırın. (Gübre üstte kalmasın toprakla karışsın) Bir haftada bile gelişmelerine şaşıracaksınız. Marullar da oldukça güzel görünüyor aslında. Bence kuş gagalamış yapraklarını. Böcekler konusunda çok bilgili değilim ama fotoğraftaki böceğe sık raslıyorum bahçemde bir zararı olduğunu sanmıyorum. Ispanakları yakında yersiniz :)

(Doğru mudur Selahattin Hocam?)

limon
11-01-2008, 13:09
Lost Returns, ben sizden bir sene öndeyim :) Ama benim toprak kalitemle sizinki arasında çok fark olduğundan eminim. Sakarya civarının toprağı çok verimli. Ben çöl kumunu toprak yapmaya çalışıyorum. :) Ama dediğiniz gibi yine de eşe dosta tattıracak kadar ürün alıyorum o da yetiyor zaten.

Burada kendim hangi tohumu veya fideyi ekiyorsam hemen yazıyorum. Ama MSaygın'ın yazdığı gibi her sebzenin başlığı altında da daha ayrıntılı bilgiler oluyor. Burada siz de kendi sebze bahçenizin fotoğraflarını ve neler yaptığınızı paylaşırsanız seviniriz. Sevgiler...

MSaygin
11-01-2008, 14:25
Arada toprağı derine inmeden hafifçe kabartın ve varsa yanmış koyun gübresi ekleyip karıştırın. (Gübre üstte kalmasın toprakla karışsın) Bir haftada bile gelişmelerine şaşıracaksınız. Marullar da oldukça güzel görünüyor aslında. Bence kuş gagalamış yapraklarını. Böcekler konusunda çok bilgili değilim ama fotoğraftaki böceğe sık raslıyorum bahçemde bir zararı olduğunu sanmıyorum. Ispanakları yakında yersiniz :)

(Doğru mudur Selahhattin Hocam?)

Toprak, perlit, hindistan cevizi torfu dışında bolca koyun gübresi var saksılarda.Toprağı bir çapalayıp kabartayım o zaman dediğiniz gibi.2 hafta kadar sonra bir fotoğraflarını çekip sorayım size, "yenir mi artık" diye :D

Ben de kuşlardan şüpheleniyorum, onların konak yeri zaten o bölge ama emin olmak istedim.Balondan adam koydum korkuluk olarak, uzak dururlar belki.
Bir de daha önce önerildiği gibi iple bağladım marulları.Bilmem iceberg tipi marullara da uygun mu o yöntem yoksa sadece yeditepe tipi marullar mı bağlanıyor, bendekiler iceberg tipi.

Selamlar,

limon
11-01-2008, 16:50
MSaygın, iceberg tipini bilmiyorum ama göbek yapan marullar için geçerli bu yöntem.
Bana da köydeki çitfçi arkadaş söylemişti. Her yörede marul yetişmez, zordur, yetişse de göbek yapmaz diye. "Sen az ektiğin için şöyle şöyle yap, dene, çabuk göbek yapacağını göreceksin" demişti. Gerçekten de denedim ve yararını gördüm. Umarım sizin de işinize yarar. Çünkü bu göbek yapan marul veya kıvırcık tiplerinde göbek yapmayıp açıldığında yapraklar sulu ve gevrek olmuyor. Her şekilde kendi bahçemizde ürettiğimizi severek yiyoruz tabii de biraz göbek yaptığı zaman, aradaki lezzet farkı çok oluyor. Bol sulu ve kıyır kıyır yapraklara sahip oluyor :) Bir iki tane bağlamayın, deneyin, aradaki farkı bizlerle paylaşın :)

sinaninci1
11-01-2008, 17:19
MSaygın, icebergkin tohumunu nerden buldunuz.

MSaygin
11-01-2008, 17:54
Anadolu tohumun "Salinas Aysberg" tohumlarından almıştım.Praktiker, metro gibi yerlerde bol bol satılıyor.

Selahattin Yılmaz
11-01-2008, 18:34
(Doğru mudur Selahhattin Hocam?)

Doğrudur :)

abk
11-01-2008, 20:25
MSaygın süpersiniz. Böcekler konusunda çok bilgili değilim ama fotoğraftaki böceğe sık raslıyorum bahçemde bir zararı olduğunu sanmıyorum.

Süne böceği o. Buğdayların özsuyunu emerek başak tutmasını engeller. Devletin mücadele kapsamındaki zararlılardan. Marula zarar vereceğini sanmıyorum ama.

denizakvaryumu
11-01-2008, 20:27
MSaygın, icebergkin tohumunu nerden buldunuz.

http://www.tarimtedarik.com/site/page.asp?dsy_id=4361

linkte de satılıyor.

TURKPRINC3SS
14-01-2008, 18:11
Dereotlarımı ektim,2 günde çimleniverdiler :rolleyes: Biber tohumlarımı da ektim,dereotlarının yanında biraz da roka var.Önceden ektiğim biberlerim de çiçek açtı :o Diğer evdeki bahçemde de kabaklar çıkmış,bal kabağı,kıocaman olmuşlar,onları da getirdim tatlısını yaptık :o Ektiklerim çıkınca çok güzel olacak inşallah.
Bu arada Limon marul bağlamayla ilgil verdiğin bilgi için çok teşekkürler :o

sinaninci1
14-01-2008, 20:23
Dereotlarımı ektim,2 günde çimleniverdiler :rolleyes: Biber tohumlarımı da ektim,dereotlarının yanında biraz da roka var.Önceden ektiğim biberlerim de çiçek açtı :

Ankarada oturuyorsunuz biber tohumları için erken degilmi.

Denizakvaryumu teşekkürler. Hiç yetiştirdinizmi ice berk eger yetiştirdiyseniz sonuç ne, çimlendirmeyi içerdemi yaptınız.

limon
15-01-2008, 11:33
Sinan Bey ice-berg dediğimiz tür de çeşit çeşitmiş şimdi baktım da google dan.
Ben şu göbek salata, atom vb.. bir çok isimle anılan türden çok ektim. Yapı Marketin birinden almıştım tohumlarını. Çok sorunsuz ve lezzetli bir tür gerçekten. Fakat MSaygın'ın ice-berg türü marula benzeyen türden. Ondan yetiştirmedim, ama MSaygın'ın fotoğraflara bakarak onun da verimli olduğunu söyleyebiriz sanırım. :)

TURKPRINC3SS
15-01-2008, 16:11
Ankarada oturuyorsunuz biber tohumları için erken degilmi.

Denizakvaryumu teşekkürler. Hiç yetiştirdinizmi ice berk eger yetiştirdiyseniz sonuç ne, çimlendirmeyi içerdemi yaptınız.
Evin ısısı oldukça iyi ve çok sağlıklılar.Dışarı çıkarmıyorum hiç :o

MSaygin
15-01-2008, 20:57
Ondan yetiştirmedim, ama MSaygın'ın fotoğraflara bakarak onun da verimli olduğunu söyleyebiriz sanırım. :)

Evet, oldukça verimli.Küçük araba/saksıya 7 kök dikmiştim, yine de keyifleri yerinde :)

28442

TURKPRINC3SS
19-01-2008, 10:32
Biberlerim büyüdü ve çiçek açtı bir tane.İlk çiçeği,meyve vermeden sapınla sararıp düştü,acaba tozlaşamadığı için mi oluyor ? Diğer çiçeklerim birlikte açıyor,onlarda böyle birşy olmaz değil mi ?

sinaninci1
19-01-2008, 10:46
Limon bende göbekli türünü çok severim. Diyerine bende yabancıyım, kıvırcıktan güzel sonuçlar aldım, fakat maruldan hiç iyi sonuçlar alamadım neyse bu sene geç kaldık artık seneye deneriz.
Senin bezelyeler ne oldu benimkiler 1 metreyi geçtiler, sana verdigim tohumlar yerli bezelye tohumları haberin olsun, kara bezelye diye bilinen türden degil.

limon
19-01-2008, 22:05
Sinan Bey ben daha yeni ektim bezelyeleri :) İşlerin oğunluğundan bahçe işlerine pek vakit kalmıyor bu kış.

Balıkcı
20-01-2008, 10:49
Göbek(atom) salata, bizim bahçede pek güzel büyüdü fakat doğru dürüst yemek nasip olmadı, üstü yeşil, iç kısımları hep kararmıştı.:(
Neden oldu, anlayamadım. Acaba içine su mu gitti, çürüttü, bir zararlı mı var, vs. vs. sonuç, iç açıcı olmadı. Marul ve kıvırcıklar ise her sene çok iyi gelişiyor.
Geç kaldık diyenlere de ben tohumları Mart'ta-Nisan'da ekeceğim, kısmet olursa inşallah.
Hepinize bereketli ürün dilerim.

limon
20-01-2008, 12:33
Sn. Balıkçı, ben de göbek salatayı 2 sene önce fazla tohum atınca çok fazla sayıda yetiştirmek zorunda kalmıştım. Göbek salatayı yiyecek büyüklüğe erişince hemen toplamak gerekiyor. Biraz geciktirince aynen dediğiniz gibi içi kararmaya başlıyor. Bende böyle oldu.

Kıvırcık çeşitleri en kolay yetişenler bence de . Onların çok çeşitleri var. Acemilere üzerinde yağlı yapraklı yazan tohum türünü almasını tavsiye ederim. Onlar diğerlerine göre daha sulu ve lezzetli oluyor kanaatindeyim. Bazı kıvırcık türleri çok susuz ve lezzetsiz oluyor. Bir de türünü bilmiyorum ama marul gibi uzun yapraklı, açık renkli, bir kıvırcık türü ekmiştim son derece lezzetli, sulu ve kıyır kıyır yapraklıydı.
Ben de Martta ekmeyi düşünüyordum fakat geçen gün marul tohumu aldım. Üzerinde Ocak ayında ekilmesi gerektiği yazıyor.

Balıkcı
20-01-2008, 19:14
Sevgili Limon

Tohumların üzerindeki tarihler beni de hep düşündürmüştür.
Sonra uyandım, dedim ki, bu tohumlar sadece İstanbul için mi ? Adana'da Mart niye beklensin, o zaman hasat ediliyor. KArs'ta Nisan'da hala buz var belki de, nasıl eksinler.
Bu düşünceden sonra ben, kafama göre, her yıl da mevsime , havaya bakarak, biraz farklı zamanlarda ekiyorum tohumları.
YAni el terazi, göz mizan hesabı. ( Bu da ne demekse .P mizan da terazi demek aslında.)

Balıkcı
20-01-2008, 19:17
Şimdi aklıma geldi.

Belki biraz reklam gibi olur ama deneyip memnun kaldığımız tohumları, sebeplerini belirterek tavsiye etsek. Ne güzel hazıra konarız.
Belki bu konuda özel bir başlık bile açılabilir.(Belki de var ama ben rastlamadım.)

Ne dersin, sevgili ve değerli yöneticimiz Malina? İyi olmaz mı?

imperfect
06-02-2008, 14:10
Kış için bahçeme marul, roka, maydonoz (ama tutmadı), biraz nane, bezelye, bakla, soğan, sarımsak ektim. Ama hep işten çıkınca ektiğim için hepsi karmakarışık sanırım böyle yaptığım için toprağı çok yormuş oluyorum. Hem de güneş gitmeden işimi bitirebilmek için alelacele yaptığım için çok karışık. Ama olsun yine de bahçemde işe yarar bitkiler olması beni çok mutlu ediyor.

imperfect
06-02-2008, 14:21
Bunlar da bahçemin fotoğrafları :)

limon
07-02-2008, 20:40
Ben de bu kış hiç ilgilenemedim sebze bahçemle. İşlerimden fırsat bulur bulmaz düzenleyeceğim.

Sizin de bahçeniz bol taşlı gibi :) Ama baklalarınız oldukça güzel görünüyor. Bol sebze verir inşallah :)

imperfect
08-02-2008, 10:26
Teşekkür ederim Limon, bahçem yaklaşık 10 yıldır işlenmemişti. Bu haline gelebilmesi için epey uğraştım. Dedim ya fazla ilgilenemiyorum. Ama bu hafta sonu çok özlediğim güneşin altında saatlerce bahçemde çalışmayı düşünüyorum. Belki taşları da ayıklayabilirim... :))

limon
16-02-2008, 14:38
İki kilo pırasa emeklerimle beraber çöpe gitti :(

imperfect
18-02-2008, 13:16
Sevgili limon, fotoğraflara baktım sebzelerin için gerçekten çok üzüldüm. Kurtlarla nasıl mücadele edildiğini bilmiyorum ama. Umarım en kısa zamanda bir çözüm bulursun. :(

limon
06-03-2008, 16:40
Sebze bahçemle tüm kış boyunca hiç ilgilenemedim. Şu anki içler acısı durumunu fotoğrafladım. Keyfimin olduğu bir gün tanınmayacak hale getireceğimden emin olabilirsiniz. :)
31632

gangava
06-03-2008, 17:58
Uzun bir aradan sonra herkese merhaba.
Sebze bahçeme bu kış dikkitiğim brokoliler, baklalar. dereotu, maydanoz, lahana ve bezelyeler gayet güzel oldu. Sadece küçük kırmızı tuprlar yumru gelişimini tamamlayamadılar ve çok küçük kaldılar. Galiba fideleri toprağa almakta çok geç kaldım ondan. Yazdan kalan plastik bidonlardaki domateslerim kahvaltı için bize yetiyor. Kış ayında kendi domatesini yemenin zevki de bir başka oluya hani :p
şevketi bostanlardan 2 kez yemek yapabildim. Bezelyeler 3-5 tane yaptılar devamıda geliyor. Ama ben bezelyenin çiçeğini de çok seviyorum. Enginarların gelişimi gayet güzel gidiyor bakalım bu sene afiyetle enginar yiyebilecek miyiz?:rolleyes: Bahçemden 5 tane resim yoluyorum. Ama sizlerin bahçelerini de merakla bekliyorum. hepinize kolay gelsin.
Not: Bu sene sebzelerin arasından ot temizlemekten yorgun düştüm....:o

limon
06-03-2008, 20:55
Kışın bahçenizden domates yemek ne güzeldir kimbilir... Yabani otlar dışındaki tüm sebzeleriniz harikalar :) Benim sebze bahçemde de çok fazla su otu denilen yabani ot türü var. Neyseki kökleri çok ince temizlemesi diğerlerine nispeten kolay. Vakit bulur bulmaz üşenmediğim bir gün :) bahçemi yeniden düzenleyip, gübrelemeyi düşünüyorum.

şükran ünal
07-03-2008, 09:06
Sevgili gangava bahçene hayran oldum, Sevgili Limon da bu konuda çok becerikli. Hem mevsiminden hem toprağından oralarda taş eksen oluyor, olmak ne kelime coşuyor. Bizde Ankara ikliminde bir sap bitki yetiştirelim diye gözüne bakıyoruz. İnşallah bu sene bende burada edindiğim bilgilerle bahçemde daha iyi bir sebze ve yeşillikler yetiştirebilirim. Bahçemizin toprağı bildiğimiz kadarıyla killi. Bunun için bahçenin ekeceğimiz bölümüne kum atmak ve toprakla iyice karıştırıp sonra ekimi yapmak daha doğru olacak. İyi kalitede ahır gübresi zaten her sene dolu dolu seriyoruz. Bende bahçedeki gelişmeleri sizlerle önümüzdeki günlerde paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

Güler
07-03-2008, 09:24
Sevgili limon, sebze bahçeni gördüm. Sana biraz ıpucu vermek istedim. Bitki bölümlerini yeşil naylon separelerle ayırmışsın. Ben şu şekilde yapıyorum: Her sebze için eni 70 cm lik kümbetler yapıyorum, boyları sana kalmış. yükseklikleri de zeminden birbuçuk karış filan yüksek oluyor. Eğer çilek ekeceksem, kümbeti siyah naylonla kaplıyor ve her iki taraftan 25 cm bırakarak (hem sağ, hem soldan) 30 cm de bir çilekleri (naylon üzeinde açtığım + lar içine) ekiyorum. Diğer sebzelerde naylon yok. Ama o sebzeleri de yine aynı şekilde dikiyorum. Bir kümbette 2 sıra aynı cins sebze oluyor. İstersen sen bir sıra domates bir sıra biber ekebilirsin. Ben diplerinden damlalıklı sulama dolaştırdım ama sen sanırım az ekiyorsundur elle de rahatça suluyabilirsin. Kümbetler arasında da rahatça dolaşabiliyorsun
Otlarla da rahatça savaşırsın. Zemin otları da sebzeleri rahatsız etmez.
Kümbetleri yapınca üstlerini tırmıkla düzleştir.

limon
07-03-2008, 12:35
Güler Hanım eskiden kümbet yapıyorduk fakat kışın her bahçeye girişte ayaklarım feci çamur oluyordu. Ben de geçen sene sera gibi düzenleme yaptım. Bölümlere ayırdım aralara mıcır serdim ama o zaman mıcırın altına siyah naylon sermeyi öğrenmemiştim. :) Haliyle mıcırların arasından bol miktarda yabani otlar çıktı. Bu haftayı bir atlatayım, önce otları temizleyeceğim, sonra mıcırları tırmıkla toplayacağım, bu sefer bahçeyi enine değil boyuna hazırlayacağım. Yürüme yoluna önce siyah naylonu serip sonra üzerine mıcırları dökücem.
Çileklerin yerini değiştiricem, dikmeden önce aynen sizin dediğinizi yapıcam. (Altına naylon döşeyeceğim) Böylece çileklerim toprak olmayacak. Ha bir de damlama sulama düzeneği alıp döşeyeceğim. Her ne kadar güzel toprak sersem de alt kısım kum olduğundan sulama suyu boşuna akıp gidiyor. Damlama ile az su ile çok fayda sağlayacağım. Bunlar hayalimde tasarladıklarım. :) Kolları sıvayıp yapmak bana düşüyor. Haftaya inşallah....

limon
07-03-2008, 12:39
Selahattin Hocam pırasa tohumlarını Nisan'da mı atıyorduk?
Ben bu sene ekmeyeceğim, tüm pırasalarım kurtlandı boşuna emek vermek istemiyorum. Fakat ekmek isteyen arkadaşlar için soruyorum, sebze tohumlarında zaman çok önemli.

gangava
09-03-2008, 20:48
Sevgili gangava bahçene hayran oldum, Sevgili Limon da bu konuda çok becerikli. Hem mevsiminden hem toprağından oralarda taş eksen oluyor, olmak ne kelime coşuyor. Bizde Ankara ikliminde bir sap bitki yetiştirelim diye gözüne bakıyoruz. İnşallah bu sene bende burada edindiğim bilgilerle bahçemde daha iyi bir sebze ve yeşillikler yetiştirebilirim. Bahçemizin toprağı bildiğimiz kadarıyla killi. Bunun için bahçenin ekeceğimiz bölümüne kum atmak ve toprakla iyice karıştırıp sonra ekimi yapmak daha doğru olacak. İyi kalitede ahır gübresi zaten her sene dolu dolu seriyoruz. Bende bahçedeki gelişmeleri sizlerle önümüzdeki günlerde paylaşmak için sabırsızlanıyorum.
Sevgili Şükran Ünal inanıyorum ki sizinde bahçeniz en az bizimkiler kadar güzel olacaktır. Sizin dezavantajınız dondurucu soğuklar, bizim ki ise kavurucu sıcaklar.... Ama inatla devam edeceğiz vazgeçmek yok. İnsanın doğa ile uğraşırken kafasındaki bütün dertler tasalar uçup gidiyor değil mi?:rolleyes:

berduray
09-03-2008, 21:13
Ben şu şekilde yapıyorum: Her sebze için eni 70 cm lik kümbetler yapıyorum, boyları sana kalmış. yükseklikleri de zeminden birbuçuk karış filan yüksek oluyor. Eğer çilek ekeceksem, kümbeti siyah naylonla kaplıyor ve her iki taraftan 25 cm bırakarak (hem sağ, hem soldan) 30 cm de bir çilekleri (naylon üzeinde açtığım + lar içine) ekiyorum..

Güler Hanım'cığım bu yöntemin fotoğrafı var mı acaba ?

Çok merak ettim, peki damlama yöntemi yoksa, hortumla bu şekilde sulama zor olmaz mı?

Mesela su naylonun üzerinde birikmez mi?

Siyah naylon sıcak havada bitkiyi yakmaz mı?

Aklıma takıldı da, ben bu sene kesin çilekle uğraşacağım, detaylandırabilir misiniz tecrübelerinizi, çook teşekkürler.

Selahattin Yılmaz
09-03-2008, 21:38
Buradan (http://www.bayburttarim.gov.tr/cilek.htm) görebilirsiniz.

berduray
09-03-2008, 22:24
Hocam harikasınız, tak soru, şak cevap.

Teşekkürler...

limon
16-03-2008, 19:08
İki gündür sebze bahçemi düzenlemeye çalışıyorum. Daha çeyreğini bile yapamadım. Çok yorucu bir iş. Artık sebze fiyatlarına pahalı dememeye karar verdim. Gerçi parayı yetiştiren alamıyor...

imperfect
17-03-2008, 10:45
Sevgili limon size kolay ben de çok zorlandım bahçede çalışırken. Hatta bir kaç saatlik çalışma sonrasında 1 hafta boyunca ağrı çektiğimi bilirim. Ama o keyfi de hiçbir şeye değişmem.... :)

abk
17-03-2008, 11:42
Geçen hafta fasulye ektim bahçeme. Marul, roka, dereotunu daha önce ekmiştim. Maydanozlarım geçen yıldan beri duruyorlar. Bir saksıya gülbiber,sivribiber ve domates ekmiştim. Dün markette marul fiyatlarını görünce şaşırdım. Nerdeyse saksılara bile sebze ekeceğim.

darknights
17-03-2008, 13:51
bende bahce duzenlemesıne basladım. daha once dıktıgım sarımsaklar kafalarını cıkarmaya baslamıslar bile. soganlarda ufaktan cıkmaya calısıyorlar.

abk
18-03-2008, 10:42
Marul ve rokalarım çimlenmişler. Çok mutlu oldum.:p

limon
18-03-2008, 11:53
Oooo ben geç kalıyorum, bu hafta sebze bahçesi düzenlemesini bitirip tohumları ekmem gerek. Panikledim şimdi sizleri okuyunca...

abk
18-03-2008, 12:08
Siz geç kalmadınız, ben sabırsız davrandım bu yıl.:p

ezgili dünyam
18-03-2008, 15:03
Elime geçen plastik kasaların içlerini kaplayarak sebze fideleri yetiştirmek istiyorum. Fotoğrafta gördüğünüz marul fidelerini, geçen sene mevsim sonunda bahçeye tohum olarak ekmiştim, çıkmadığını görünce artık umudum kesilmişti,:( bunca zaman sonra yeşeren marulları görünce, yok olmasınlar diye alıp kasalara diktim. İçinde sadece toprak olan kasalarda şu an tohum ekili değil, biraz daha havaların ısınmasını bekliyorum, belki sadece marul ve maydanoz tohumlarını ekebilirim.

abk
18-03-2008, 15:53
Aynı tarz kasanın içini poşetle kaplayıp toprak doldurdum. Hafta sonu da marul ve roka ektim. Hepsinin de çimleneceğini umuyorum.

Penelophe
18-03-2008, 15:57
Ezgili Dünyam, marulları şaşırtacaksınız değil mi? Zira çok sık dilmişsiniz.

abk
18-03-2008, 16:08
Annemler bahçelerine marul eker ve hiç şaşırtmazlar. Marullar biraz büyüyünce aralarından sökerek salatada kullanırlar. Böylece seyreltmiş olurlar.

ezgili dünyam
18-03-2008, 16:23
Ezgili Dünyam, marulları şaşırtacaksınız değil mi? Zira çok sık dilmişsiniz.

Biraz daha büyüdükleri zaman bahçede uygun bir yere ekmeyi düşünüyorum.

ezgili dünyam
18-03-2008, 16:27
Aynı tarz kasanın içini poşetle kaplayıp toprak doldurdum. Hafta sonu da marul ve roka ektim. Hepsinin de çimleneceğini umuyorum.

Ben toprağa değecek olan kısımlarına, poşetten sonra koli kutuların kartonu ile kapladım. Umarım ıslandığı zaman bir şey olmaz.

abk
18-03-2008, 16:37
Ben toprağa değecek olan kısımlarına, poşetten sonra koli kutuların kartonu ile kapladım.

Sizin yönteminiz daha pratik bence.

ezgili dünyam
20-03-2008, 12:19
Bugün daha önce hazırladığım kasalardan bazılarına, marul ve maydanoz tohumları ektim.

ezgili dünyam
21-03-2008, 08:38
Elimde kaç sene önceden kalma olduğunu hatırlayamadığım bir tane süs kabağı var. Baktım içinde tohumları sağlam duruyor, bu sene ekmeye karar verdim, acaba olurmuki:confused:

abk
21-03-2008, 09:18
bu sene ekmeye karar verdim, acaba olurmuki:confused:

Bence denemekte fayda var.

şükran ünal
23-03-2008, 15:33
bahçeme ektiğim ıspanak,tere ve sevgili Envor'un yolladığı sebze fidelerim.( Domates, biber, patlıcan ve salatalık.).Sebze fidelerini bu hafta sonu ektim. Tere tohumunu geçen hafta ekmiştim, 3. resimde görüldüğü gibi yeni yeni çıkmaya başladı. Ispanak da 5 haftalık (1. resim).

limon
23-03-2008, 18:04
Çok güzeller Şükran Hanım. Bu arada bugünkü hava durumuna göre çarşamba günü oldukça soğuyacakmış hava. Hatta gece -1 veriyor İstanbul için fakat günlük değişebiliyor.
Bu körpelere zarar gelmez umarım. Yağmur yağınca hava yumuşar inşallah.

Selahattin Yılmaz
23-03-2008, 18:21
Sevgili şükran ünal, size diktiğiniz fideler (Domates, biber, patlıcan ve salatalık) için Nisan ayı boyunca 5 lt lik pet şişelerle koruma yapmanızı öneririm. Zira heniz geç donlar ve kırağı riski geçmiş değil ve bir gecede hepsini kaybedebilrisiniz. Pet şişelerden yapacağınız koruma seralarıyla fidelerinizi korumanız faydanıza olacaktır benden söylemesi. Ya da yerlerinden söküp sksıda en azından nisan ayı sonuna kadar koruyabilirsiniz.

Ayrıca geç don riski olan ve fidelrini dikmiş arkadaşlar için de anlattıklarım geçerlidir.

Sonja Varol
23-03-2008, 18:24
Geçen hafta fasulye ektim bahçeme. Marul, roka, dereotunu daha önce ekmiştim. Maydanozlarım geçen yıldan beri duruyorlar. Bir saksıya gülbiber,sivribiber ve domates ekmiştim. Dün markette marul fiyatlarını görünce şaşırdım. Nerdeyse saksılara bile sebze ekeceğim.
Sayin abk,
Bahceye fasulye ekmek icin daha erken degil mi? Biz en erken 1 mayista ekecegiz.

Sonja Varol
23-03-2008, 18:29
bahçeme ektiğim ıspanak,tere ve sevgili Envor'un yolladığı sebze fidelerim.( Domates, biber, patlıcan ve salatalık.).Sebze fidelerini bu hafta sonu ektim. Tere tohumunu geçen hafta ekmiştim, 3. resimde görüldüğü gibi yeni yeni çıkmaya başladı. Ispanak da 5 haftalık (1. resim).
Sükran hanim,
hepsi harika fakat erken degil mi?
Biz sebze tohumlarimizi daha gecen hafta kapali camekanli saksilara ektik, yeni yeni cikmaya basladilar. 1 mayistan önce bahceye dikmeyiz. Suan bile -3 derece disarisi...

berduray
23-03-2008, 19:54
Arkadaşlar ben ektiğim bütün fasulyelerimi, tohumların dibinde bulduğum beyaz kurtçuklar yüzünden kaybettim.10 günlük çabam, beklemem heba oldu.

Üstelik ne olduğunu bununla nasıl savaşacağımı da hastalık, zararlılar başlığına yazmama rağmen henüz öğrenemedim.Herkes pazar gezisinde galiba...

Ben sizlere de bir uyarı olsun diye yaşadığımı paylaştım.

Umarım sizinkiler sapasağlam çıkar.

Tohumlarınızdan epeydir ses yoksa toprak dibini nazikçe kontrol edin.

Sadece uyarı, hoşçakalın.

berduray
23-03-2008, 19:57
Sevgili Sonja Türkiye iklimi Almanya'ya göre daha ılıman, ama geç donlar da etkileyebilir, umarım kimsenin emeği boşa çıkmaz, sevgiler.:p

Sonja Varol
23-03-2008, 22:48
Haklisiniz berduray, buralarda seralara dikmek gerekiyor simdi **** mayis ayini bekleyecegiz...

şükran ünal
24-03-2008, 08:15
Arkadaşlar galiba haklısınız. Nisan da bile Ankara ya kar yağdığını biliyorum Sevgili envor un gönderdiği fideleri heveslenip bahçeye ektik (Kayınvalidemde uyarmadı ki) ben onları tez zamanda hemen bol topraklı kökleriyle zedelemeden boş olan iki büyük saksıma dikip camlı balkona alayım da başına birşey gelmesin.Güneşli sıcak havayı görünce kendimi kaybettim. uyarılarınız için çok teşekkürler.

abk
24-03-2008, 08:15
Sayin abk,
Bahceye fasulye ekmek icin daha erken degil mi?

Fasulye tohumlarının satıldığını görünce, ekim zamanı gelmiştir diye düşünmüştüm. Havalar da çok güzel gidiyor burada.

Selahattin Yılmaz
24-03-2008, 10:53
Arkadaşlar tohum ekimlerini iç mekanda **** soğuktan korunaklı yerlerde yapın. Demedi demeyin. (http://www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=msnSonDakika&ArticleID=508839&Date=24.03.2008&Kategori=turkiye&ver=16)

Engin
24-03-2008, 19:42
Hocam ben tere,roka,marul,dereotu ektim ancak meteorolojiden takip ediyorum don yaparsa örteceğim naylonla, günlük takipteyim.Dereotu hariç, diğerleri 2-3cm oldular gayet sağlıklı gözüküyorlar;)

limon
24-03-2008, 20:18
Tere, roka, dereotuna bir şey olmaz. Selahattin Bey kabak, fasulye, domates, biber vb... yaz sebzelerinden bahsetmiş.

Selahattin Yılmaz
24-03-2008, 20:46
...ben tere,roka,marul,dereotu ektim ancak meteorolojiden takip ediyorum don yaparsa örteceğim naylonla, günlük takipteyim...

Bu cümleleri Tokat gibi bir yerden mi diyorsunuz. 23 Nisan bir hafta öncesi ve bir hafta sonrasına bahsettiğiniz fidelere naylonla örtü yapın, sonra don vurduktan sonra örtmeniz işe yaramayabilir. Özellikle marul için

limon
25-03-2008, 13:26
Ben geç kalıyorum diye telaşlanıyordum ama iyi ki de ekmemişim tohumları diyorum şimdi :)

Engin
25-03-2008, 15:29
Bu cümleleri Tokat gibi bir yerden mi diyorsunuz. 23 Nisan bir hafta öncesi ve bir hafta sonrasına bahsettiğiniz fidelere naylonla örtü yapın, sonra don vurduktan sonra örtmeniz işe yaramayabilir. Özellikle marul için

Ben sanırım 23 nisana kadar yerim bu tere ve rokaları.. Bu şekilde büyümeye devam ederlerse 2 hafta içinde salata olacak boya erişecekler:rolleyes: Yarın fotoğraflarını çekip koyacağım.

gangava
25-03-2008, 19:11
Merhabalar, mümkün olduğunca forumu okuyorum. Bazen kıskanıyor neden bende yok diye hayıflanıyorum:o bazen de bende de var diye seviniyorum. Ama bu işin sonu yok hergün yeni bir çiçek, meyve, ağaç vs. ile tanışıyorum ve nereden temin edebileceğimi bulmak için saatlerce bilgisayarda gözlerimi patlatıyorum .:eek:Doğa sevgisi bu olsa gerek.
Bahçemdeki bakla ve bezelyelerden bir fotoğraf ekledim. En kısa zamanda tohumdan yetiştirdiğim kabak, bamya,domates, biber, patlıcan, börülce,salatalık fidelerimin de fotoğraflarını çekip sizlerle paylaşırım.

şükran ünal
26-03-2008, 08:37
Günaydın arkadaşlar, sizin uyarılarınız doğrultusunda bahçemdeki fideleri ve saksıdaki çiçeklerimi tam korumaya aldım. evde kayınvalidem var ve gündüz havanın durumuna göre birazcık açıp havalandıracak ve yeniden korumaya alacak. En kötü ihtimalle hemen antre ye alıp bekletme şansımda var. Tekrar sağolun. yazlık fidelerim birer adet ama olsun onları göz göre göre donduramam. O bir fidede kaç kişinin emeği var diye düşünüyorum. Hepinize sevgiler. Bu gün ıspanaklar dan kısmet olursa akşama saç böreği yapacağım hepiniz bize buyurunuz.

limon
26-03-2008, 11:38
Afiyet şeker olsun gangava, Şükran Hanım.

gangava
26-03-2008, 19:04
Teşekkürler sevgili Limon, bende sizin gibi havalara güvenemedim.Kabak ve börülcelerimi küçük seramdan alıp bahçeme dikemedim bir türlü.
Büyüklerimiz kabak ve fasulyelerin diğer sebzelerden daha erken dikilmesi gerektiğini söylerler, böylece daha çok verim alırmışız. Çünki bu sebzeler fazla sıcakları sevmezlermiş. Yağmur ve fırtınadan körpecik fidanlarımı dikmeye cesaret edemedim. Aman yağmur yağsın da geç de olsa dikeriz nasılsa.:rolleyes:

Afiyet şeker olsun gangava, Şükran Hanım.

ezgili dünyam
02-04-2008, 12:46
Henüz bahçeye bir şey ekmedim ama, bahçemizin daha önce kullanamadığımız bir bölümünü temizledim, kazdım , sarı renkli, lastik gibi olan toprağına başka yerden takviye yaptım. Bir tek gübrelemedim, onuda en yakın zamanda yaparım inşallah.

limon
02-04-2008, 18:21
Ben de bugün düzenleme işine devam ettim. Çok çok yoruldum :) Halen bitiremedim.
En çok toprak belleme işi yoruyor. Yarına dinlenmiş olursam işe devam edeceğim inşallah.
Bu seferki düzenlemem süper olacak ama. Yabani otlarla mücadeleyle uğraşmayacağım, ayağım çamur olmayacak, antenlerin önüne çilekleri geçirmem de süper oldu, antenler artık rahat çekecek :) Geçirdiğim çilekler iki günde çiçeklenmişler bile.

limon
03-04-2008, 17:47
Bugün de çalışmaya devam ettim ama yine bitiremedim. Bitecek inşallah :)

abk
04-04-2008, 08:22
Hep bahçem küçük geliyor. Büyük, çok büyük bir bahçe istiyorum. Sonra sizlerin çabalarını okuyunca, ben minicik bahçemle bile yeteri kadar ilgilenemiyorum, diyorum.

Selahattin Yılmaz
04-04-2008, 08:42
Sevgili abk, sebzelerin sırık çeşitlerini tercih ediniz yatay kaplayacağı alanı dikey kapladığı için bu şekilde daha az alanda daha fazla bitki yetiştirme olanağına sahip olursunuz.

ezgili dünyam
04-04-2008, 09:08
Aslında küçük bahçede olan sebzeler daha güzel oluyor. Daha özen veriliyor, hepsiyle tek tek ilgileniliyor. :p Geçen sene küçük bir bahçede çok güzel sebzeler yetiştirdim. Bu benim ilk denememdi, çok güzel oldu:p Bu sene kendime daha güveniyorum. Bahçede çalışmak bana yorucu geldiği zaman, geçen sene yetiştirdiğim sebzelerin resimlerine bakıyorum:D

şükran ünal
04-04-2008, 10:03
Sevgili ezgili dünyam, ellerinize sağlık.Hepside çok güzel ve sağlıklı gönünüyorlar. Bende bahçede uğraşmaktan çok keyif alıyorum ama inanın bir hafta sonu neyle uğraşacağımı, nereye yetişeceğimi bilemiyorum. Sevgili limon'un, sevgili güler hanımın ve daha burada bir çok arkadaşın çalışmalarını gördükçe çok hoşuma gidiyor ve işyerinde eve gidince her akşam bir şeyler yapmanın hayalini kuruyorum ama eve gidince ben mutfaktan çıkıpta yemek yedikten sonra hava kararıyor. Hafta sonuda bir günümü rahatsız olan anneme ayırmak zorundayım, diğer birgün de ne bana yetiyor ne bahçeye.. Sağolsun eşim bahçe konusunda çok yardımcı ama kendim uğraşamayınca da tadına varamıyorum..Burada o kadar pratik ve güzel paylaşımlar var ki hepsini okumam ve uygulamam zaten olanaksız. Çoğunlukla aramaya zamanım olmadığı için unutmayacağım notları bir dosyada biriktiriyorum ve dönüp bakmak daha kolay oluyor.
Buradaki tecrübeli arkadaşların sayesinde çok şey öğrendim. Bir çok bitkimi sağlıklı hale getirdim. Üstteki mesajda Selahattin Bey in verdiği pratik bilgi ne kadar değerli. Yani küçük bahçeden daha çok verim almanın püf noktası . Bunu hemen not aldım. Bir de resim konusunda kızımdan destek almam gerektiğinden ancak hafta sonları resim yükleme imkanım oluyor onu da o anda ya kızım ''hadi fotoğraf yükleyelim anne'' diyor, ben işi bırakamıyorum **** ben müsait olunca kızım zaman ayıramıyor. Sonuçta bu sitede verimli olamamanın ezikliğini duyuyorum. Hepinize sevgiler...

özlemce73
04-04-2008, 10:17
sevgili arkadaslar ben berlinde roka ve tere tohumu bulamadim türkiyede gettirdim benim sormak istedigim bunlarda dikkat etmem gereken sey ney .ilk deneyimim cünkü .simdiden vereceginiz cevaplara tesekkür ederim.

limon
04-04-2008, 12:03
Özlemce73, bahçeye ekeceksen, toprağı güzelce belle, yanmış gübreyle karıştır, düzelt. Tere ve rokanın tohumları çok incedir, çimlenmez bunlar diye düşünüp bol bol serpme tohumları.
Düzlediğin toprağa tohumları atıp üzerlerini çok az toprakla örtüp hafifçe sıkıştır. Sularken dikkat et toprak ve tohumlar akıp gitmesin. Hafifçe, bunun adına ne denir bilmiyorum ama duş başlığı gibi olan başlıkla az tazlikli sulamanı öneririm. Bir haftaya kalmaz yeşermeye başlar tohumlar. Biraz büyüyünce baktın çok sık olmuşlar, aradan sıkışık olanları kökünden çekip alırsın. Yeme büyüklüğne gelince kökünden çıkarmak yerine Maydanoz gibi keserek tüketirsen, havalar iyice ısınıp çiçekleninceye kadar yeter size.

Ben tere ve rokalarımı sonbaharda havalar serinlemeden ekiyorum, dediğim gibi keserek kullanıyorum Eylülden-Nisana kadar yetiyorlar. Çiçeklendikleri için dün hepsini kökten söktüm. Bahçe işim bitince küçük bir alana hemen tüketmek için yeniden tohumlarını atıcam. Havalar ısınır ısınmaz çiçeğe gideceklerinden, fazla ekmeyeceğim.

özlemce73
04-04-2008, 15:00
sevgili limon size nekadar tesekkür etsem azdir.ben ilk kez bahceyle ugrasiyorum ve cok deneyisizim cunkü daha önce balkonlu evde oturdugumuz halde balkona cicek haric hic bersey ekmedik.bize verdigin bilgiler icin tekrar tesekkürler size,de kolay gelsin iyi calismalar.

ezgili dünyam
10-04-2008, 16:39
Bugün bahçemin sebze ekeceğim bölümlerini tekrar belledim. Bir çuval gübreyi açıp toprağa karıştırdım. Malesef yanmamış gübreymiş, ama çok fazla olmadığı için kaybolup gider arada diye düşünüyorum. Toprakta azot eksikliği olmasın diye biraz suni gübre atsam herhalde denge sağlanır.:rolleyes:

ezgili dünyam
12-04-2008, 18:33
Bugün bahçenin küçük bir bölümüne patlak mısırı ektim.:D Tohum serpme işini oğlum yaptı. Ayrıca yoğurt kaplarına, daha sonra bahçeye dikmek üzere, üç adet biber fideledim. Birde kabak tohumu ektim. Biraz büyüyünce bahçedeki yerlerini alacaklar. Bu sene havalar çok erken ısınmaya başladığı için, bahçeye ekim işini daha erken yapmayı düşünüyorum.

limon
12-04-2008, 21:06
Elinize sağlık. Evdeki cin mısırlarını (patlak mısır dediğiniz) eksek verim alır mıyız acaba?
İki senedir mısırlarıma kargalar ve karıncalar dadandığından bu sene ekmemeye karar vermiştim. Cin mısırı aklıma getirdiniz şimdi :) Ona da kargalar ve karıncalar gelir mi ki?

Selahattin Yılmaz
13-04-2008, 00:25
Cin mısırlarını pet bardaklarda çimlendiriniz (bir bardağa 3-4 adet tohum atın daha sonra en hızlı gelişeni bırakır diğerini koparırsınız) daha sonradan da böcek derdsi çimlenme derdi kalmaksızın bardaktan toprağı ile birlikte dikeceğiniz esas yerine alırsınız.

limon
13-04-2008, 12:54
Karıncalar tohumuna değil, mısır oluşunca dadanıyorlar. Yine de cin mısırı ekmeye karar verdim.

Bu arada iki gün önce ektiğim domates tohumlarım çimlenmiş te boy bile atmışlar. Bu kadar kısa sürede olmasına şaşırdım doğrusu :) Çok güzel bir cinsti tohum aldığım domates. Umarım bahçemde de öyle güzel olur.

Bu arada geç ektiğim bakla ve bezelyelerim de boylanmaya başladılar. Henüz sebze yok üzerlerinde ama pek keyifliler.

limon
13-04-2008, 19:28
Şifalı bitkilerden oluşan bir köşe yapmayı planlıyorum. Sebze bahçemin bir köşesine mi hazırlasam yoksa saksılara mı diksem kararsız kaldım.( Normal bahçemize dikmek istemiyorum çünkü kedi ve köpeğimizi güzel havalarda serbest bırakıyoruz. Hiç tuvaletlerini yapmazlar ama sürtünürler. ) Saksılarda kışı atlatabilirler mi? Hangi bitkileri dikeceğim konusunda da kararsızım aslında. Biberiye-kekik-yabani lavanta (bulabilirsem)-adaçayı vb..
Fikirlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum.

ezgili dünyam
14-04-2008, 08:26
Benim bahçemde tohumlara güvercinler musallat oluyor.:p Tohumları yemesinler diye ekmek ıslatıp koyuyorum ama genede pek çare olmuyor.:(
Mısırları bardaklara dikmek iyi fikir, bugün hemen deneyeyim. Benimde bahçe içinde gezen köpeğim var, tabi sebzelere değmesi hoş değil. Elimde büyük bir demir kafes var, onu ayak altında olan yere koyacam, bir parça engel olur köpeğin değmesine. Diğer yerlere'de yapabildiğim kadar ince tel veya çit düşünüyorum.
Geçen sene ayak altında olan bahçeyi böyle korumaya almıştım.
http://img380.imageshack.us/img380/5214/yaz053pq6.jpg

ezgili dünyam
14-04-2008, 08:34
Şifalı bitkiler iyi fikir, biz'de sadece nane ve adaçayı var. Reyhan ve kekik geldi aklıma. Bahçede olmasa bile uzun saksılarda gayet güzel yetişirler. Hiç kişniş yetiştiren oldumu.:confused:

Kiraz
14-04-2008, 14:23
Merhaba Limon ve ezgili dünyam,
Ben de şifalı bitkiler yetiştirmeyi seviyorum. Geçen sene bahçede maydanoz, roka, nane,reyhan,adaçayı, kekik yetiştirmiştim. Ama sizin de dediğiniz gibi kediler biraz problem oluyor.

Bu sene bunları saksılara aldım . Ayrıca keresteciden uygun fiyata aldığım fire tahta parçalarıyla resimdeki bölmeleri yaptım. Üzerlerine elimdeki mevcut telleri koydum (yapı marketler de de benzerleri bulunabilir). Bu sene rahat edeceğimi düşünüyorum.

Ezgili dünyam, geçen sene kişniş yetiştirdim. Çok kolay çimleniyor, bitkilerin boyu maydanoza nazaran çok daha uzun oluyor.Çiçekli halleri de çok güzel.34731

34732

34733

ezgili dünyam
15-04-2008, 11:56
Bitkilerinizi çok güzel koruma almışsınız, gerçekten iyi fikir. Kişniş ve reyhan yetiştirmeyi aklıma koydum, herhalde pazar'da tohumlarını bulabilirim. Kişnişi nasıl kullanıyorsunuz, yaprakları kötü kokuyormuş, başka bir forumda öyle yazıyor, içinde susam gibi olan tohumlarımı kullanılıyor.:confused:

ezgili dünyam
15-04-2008, 13:42
Bugün cin mısırlarını, arkadaşlardan esinlenip yaptığım minik seraya ektim:p
Barbunya fasulye'yi peynir kabına ektim. Bakalım ne zaman filizlenecek.

M.Sema
15-04-2008, 16:09
Ellerinize sağlık, insanın becerikli dostlarının olması ne güzel. Ben kişniş tohumunu Hint yemeklerinde ve bazı et yemeklerinde kullanıyorum. 1 fincana 1 tatlı kaşığı tohum atıp üzerine kaynamış su koyup 3-5 dk.bekledikten sonra içiyorum. Hafızaya, mide rahatsızlıklarına ve gaz sancılarını gidermeye iyi geliyor. Ayrıca elimde bir kişnişli kurabiye tarifi var ama pek iyi olmuyor. Bir arkadaşım da kuru fasulyenin üzerine bir kaşık çekilmiş kişniş döktüğünü ve öyle yediğini söylemişti ama denemedim. Son olarak da benim çocukluğumda kişniş şekeri diye bir şeker vardı ve ben çok severdim. Hala aktarlara ya da şekercilere gittiğimde sorarım var mı diye ama bulamadım.

limon
15-04-2008, 17:07
Ezgilidünyam tohumları özellikle mi yüzeyde bıraktınız? (Daha çabuk çimlensin diye mi?)

Bu arada diğer kişniş başlığını ben açmıştım. Benim sevmediğim bir kokusu var yapraklarının :) Ama sevenler de çok. Sizi yanıltmış olmaktan üzüldüm şimdi.
Siz ekin deneyin belki seveceksiniz. Pazarlarda baharatçılardan tane kişniş diye alırsanız, onu ekersiniz. Ben kaç sene önce aldığımı bilmediğim taneleri ekiyorum yine de çıkıyor.

Kiraz
15-04-2008, 19:48
Kişnişin yapraklarının kokusu gerçekten çok keskin. Taze yapraklar patates yemeklerinde kullanılabiliyor ama kokusu herkes için uygun olmayabilir. Geçen sene bahçede yaprağını koparıp komşuma uzatmıştım, hemen kaçtı ve bir daha ekmemem için bana söz verdirdi. Yaprak koparınca elinizi koklamaya gerek yok çünkü bahçe de kokuyor.
Bugün, bahçede geçen sene dökülen tohumlardan çıkmıs bir adet buldum, komşuma söylemeden büyüteceğim.

ezgili dünyam
15-04-2008, 21:53
Tohumlar aslında yüzeyde değildi. Ektikten sonra sularken yüzeye çıktılar, şimdi daha gömdüm.
Kişnişi ekmeye karar verince internetten araştırdım. Eşim eskiden köylerinde, tarlalarda buğdayların arasında çıktığını ve söküp attıklarını söyledi. Acaba aynı şeymi tam olarak anlayamadık. Her yerin damak tadı ayrı, ben genede denemek istiyorum. Kokusu güzel değilse bahçenin uzak bir yerine ekerim.

ezgili dünyam
15-04-2008, 22:00
Merhaba Limon ve ezgili dünyam,
Ben de şifalı bitkiler yetiştirmeyi seviyorum. Geçen sene bahçede maydanoz, roka, nane,reyhan,adaçayı, kekik yetiştirmiştim. Ama sizin de dediğiniz gibi kediler biraz problem oluyor.

Bu sene bunları saksılara aldım . Ayrıca keresteciden uygun fiyata aldığım fire tahta parçalarıyla resimdeki bölmeleri yaptım. Üzerlerine elimdeki mevcut telleri koydum (yapı marketler de de benzerleri bulunabilir). Bu sene rahat edeceğimi düşünüyorum.

Ezgili dünyam, geçen sene kişniş yetiştirdim. Çok kolay çimleniyor, bitkilerin boyu maydanoza nazaran çok daha uzun oluyor.Çiçekli halleri de çok güzel.34731

34732

34733
Bitkileri korumaya almakla çok doğru yaptığınızı bugün görmüş oldum, çünkü köpeğim marul fideleri ve cin mısırı tohumları ektiğim yere kocaman bir çukur açmış. :( Bahçenin hangi köşesini kazarsam hemen koşup oraya yatıyor.:D

Kiraz
16-04-2008, 22:19
Ezgili dünyam, fide ve tohumlarınız için çok üzüldüm. Benim uygulamam daha çok kedilere göre, köpekler için daha farklı bir şeyler yapmak gerekebilir. Bizim de bu sene bir köpeğimizin olma ihtimali var, bakalım ne yapacağız? Sebze kısmının kenarını hazır tel çitlerle veya balık ağıyla çevirmeyi düşünebilirim. Dış kısmına da çiçek dikilebilir (tabii ki onlar da halledilmezse...).

Bu arada kişnişlerin kokusu için endişe etme, durduğu yerde kokmuyorlar, yapraklarını koparınca kokuyu alıyorsun.

ezgili dünyam
20-04-2008, 14:47
Bugün, evde çimlendirdiğim fasulye ve kabak fidelerini bahçeye diktim. Dün fesleğen ve lavanta tohumlarını bahçeye serptim, inşallah çıkarlar.Kişniş tohumu halen elimde, tohumlar hep iç içe olduğu için onuda araya sıkıştırmayayım dedim.

limon
20-04-2008, 15:10
Bugün İstanbul çok sıcak. Dün sebze bahçesi tanzim işinin çoğunu bitirdim. Bir günlük işim kaldı. Sonra, Tekin Bey'i müsait olduğu bir gün ziyaret edip domates , salatalık, biber vs.. fidelerinden alıp, ekmeyi planlıyorum. Bu arada bahar diye güneş yakmaz sanmayın feci yakıyor. Şapkasız uzun süre çalışmayın. Bahçede zamanın nasıl geçtiğini anlamadan uzun süre kalıyoruz. Dün feci yanmışım bugün gölgeden çıkmıyorum :)

ezgili dünyam
21-04-2008, 12:58
Güneşte kalmaya ben'de dayanamıyorum, o yüzden erkenden çıktım bahçeye. Evde çimlendirdiğim süs kabaklarını, kiwona'ları ve bamya tohumlarını ektim. Köpeğim kuyu açıp yatmasın diye, ağır kafesi zor getirip üzerine koydum. Kafes işi çok iyi oluyor, tam bir koruma sağlıyor sebzelere. Güneşten yerlere yatmasınlar diye üzerine gazete kağıtlarını serdim. Bahçemin diğer bölümlerine ince tel çekmem gerek ama, onu ben başaramam, bu hafta sonu eşimden yardım istemem lazım. Eski garaj yerine yapacağım bahçe'ye henüz toprak bulamadık.

şükran ünal
28-04-2008, 09:28
Bahçemdeki fideleri buradaki dostların uyarıları ile soğuklardan çok şükür korumuş oldum. Bunlara ilave biraz daha fide alıp diktik ve sabah akşam suluyoruz. Maydonoz tohumunu bu sefer derin ve uzun plastik saksıya ekmiştim dün ilk biçimini yaptım ve sabah kahvaltısında tattık. Nane demetinden yapraklarını ayıklayıp ayırdığım sapları da yine yatay olarak gübreli toprağa ekmiştim ve o da sağlıklı bir şekilde gelişiyor. Envordan gelen iki kök çilek ve nazlı 06 ile paylaştığımız çileklerde çok güzel tuttular ve hepsi çiçekteler.Ispanakların tamamını toplayıp eş dostla paylaştık. Yerine yeni fideler ektik. Camlı balkonda daha önce ektiğim 40 günlük fasülye fidelerini artık bahçeye toprağa fideledik. Bahçe toprağımız çok ağır bir toprak olduğundan bu sene biber fidelerini boş olan büyük ve derin saksılara ektik. Zaten bahçenin küçük bir bölümü sebze olarak ayrılmıştı Diğer tarafta bozulan çimin yerine dün fare kuyruğu ektik. Burada çimlerin yerine çime benzeyen otlar çıkmıştı dün eşimle tek tek onları temizleyip toprağı tesviye ettik ve öyle ektik. Bu kısımlara zaten basmıyoruz aralarda karo taşlar döşeli. Balkonumuzda geçen haftaya kadar duran ahududuyu bahçede uygun gördüğümüz bir yere diktik. Sevgili zenfre nin yolladığı çiçek tohumlarımın büyük bir bölümü topraktan boyunlarını gösterdiler. Mutfak penceresi önünde tohumdan ektiğim kırmızı petunyalar da çok güzel gelişiyorlar. kartopumuz çiçeklerini açtı. Sıra da Şakayıklar ve inci çiçeği var. Bu yazdıklarımı size fotoğraflamaya çalışacağım. Fotoğraf makinasını kızım istanbul a giderken götürmüştü ve bugün inşallah gelecek ve ondan fotoğraflamasını isteyeceğim. Eğer şakayıktan beğenip isteyen olursa uygun zamanında kökünde oluşan soğanlarından seve seve paylaşırım. Tabi sebzelerden de tohum aldığımda mutlaka paylaşma mutluluğuna ererim. Herkese sevgiler.

limon
28-04-2008, 16:12
Süpersiniz Şükran Hanım. Ellerinize sağlık.

Ben henüz sebze ekmedim diyordum ama Baklalarım ve Bezelyelerimi unutmuşum.
Sinan Bey'in hediye ettiği Bezelye Tohumlarını geç ekmeme rağmen sanırım sorunsuz ürün verecek. Baklalar da hızla boy atıyor henüz ççek açmadı. (Biliyorum çok geç ektim) Naneler güzel durumda. İki senedir kendi yetiştirdiğim yemeklik kabaklarından aldığım tohumları bahçede henüz nereye ekeceiğimi bilemediğimden ufak saksılara ekmiştim, çıkmışlar fideler.

3588235883

3588435885

35886

zenfree
29-04-2008, 22:35
Tebrikler Limon. Çileklerden, aranjmanlardan, sarmaşıklardan sonra bunları da görünce, artık bir profesyonel olduğunu söyleyebilirim.:)) Bahçıvanlık kursundan sonra artık bir fidanlık açarsın sanırım.;)

limon
30-04-2008, 00:58
Sağol Zenfree. Deneye yanıla sonunda doğrusunu buluyorum :) Arada kararsızlıklar da yaşamıyor değilim hani :)

sercinyo
30-04-2008, 01:20
Limon, Naneyi tohumdanmı yetiştirdiniz ? Oldukça düzenli görünüyorlar.

şükran ünal
30-04-2008, 09:06
Hepsi çok güzel ve sağlıklı görünüyorlar ellerinize sağlık. Bu güzelliklere baktıkça insanın ruhu dinleniyor.

limon
30-04-2008, 15:23
Sercinya, naneyi ordan burdan topladığım köklü nane çelikleri olarak iki yıl önce 3-5 kök dikmiştim. Her yeri sarmaya başlayınca ve o bölümü çilek bahçesi yaptığımdan, bahçe dışına 3-5 kök alıp diktikten sonra üzerlerini naylonla örtmüştüm. Baktım naylonun altında bunlar pek coştular, ben de onların bulunduğu yerleri yuvarlak kestim :) İki günde serpiliverdiler :)

Şükran Hanım sağolun. Haklısınız gerçekten :)

üzüm
30-04-2008, 16:18
Sn. limon, ilerliyen günlerde nanenin yayılışı ile ilgili gözlemlerinizi aktarabilir misiniz? Acaba naylon aşırı yayılmayı önleyebilir mi?
Teşekkürler.

limon
01-05-2008, 00:42
Naylonu koyma amacım hem fazla yayılmış naneleri ve aradan çıkan yabani otları engellemek hem de çilekleri dikmekti. Böylece antenlerin önü kapanmayacaktı ama naylonu siyah değil de şeffaf kullandığımdan sera etkisi gösterdi. Baktım iki kök nane naylonun altında coşmuş, kıyamadım. Havalar ısınınca naylonun altında kalanların yaşayabileceklerini pek sanmıyorum.
Bilgilendiririm tabiiki.

üzüm
01-05-2008, 09:17
1*2 veya 1.5*1.5 mt.lik yerde nane yetiştirmek istiyorum. Nanelerin yayılıcı özelliğinden dolayı, onları sınırlayabileceğim uygun bir yöntem arıyorum. (Toprak yumuşak olmadığı için yayıldığı yerden çekerek, nanenin kökünü alamıyorum. Koptuğu yerden daha gür çıkıyor.)
Toprak altında naylon bariyer kullanmak istemiyorum.
Sizin nane resmini görünce, üst naylon acaba köklerinin yayılmasına engel olabilir mi diye düşünmüştüm.
Teşekkürler

şükran ünal
04-05-2008, 16:02
bahçedeki sebze fidelerimizin 3 gün önceki fotoğrafları, ancak yükleyebildim foruma. şu anda üzerindeki çiçekler daha da fazlalaştı.

denizakvaryumu
04-05-2008, 19:53
Şükran Hn.
domates tohumlarını çimlendirebildiniz mi?

şükran ünal
05-05-2008, 08:54
Deniz akvaryumu onları sevgili Envor fide olarak yollamıştı. sizinle birlikte getirtiğimiz tohumlardan da ektim ama çok yavaş gelişiyorlar halen minik kaplardalar. onlarında resimlerini yüklerim. Çeri domatesleri ekmeye de geç kaldım.

Süha Şendoğan
05-05-2008, 13:45
Şükran hanım çilekleriniz çok sağlıklı görünüyor.
İnşallah bol bol yersiniz.
(Bu arada sevgili Limon'unda hakkını yememek lazım oda çok sağlıklı yetiştirmiş.)

imperfect
06-05-2008, 09:44
Geçtiğimiz hafta sonu bahçeme sırık fasülye, bamya tohumu ve bir kaç tane de domates, biber fidesi ektim. Bu hafta sonu için de mısır tohumu ekmeyi düşünüyorum. Sizce çok geç mi kaldım? Verim alabilir miyim?

seyma30
06-05-2008, 15:37
Merhaba arkadaslar.Ben araniza yeni katildim.Almanya da yasiyorum.10 sene beklemeden sonra ben de bu yil bahce sahibi olabildim.Annem Denizli de yasiyor.Al carsidan bir kilo domates ye diyor.Ama ben topragi okadar cok seviyorumki anlatilmaz bir duygu.Bahceye yatak serseler hic eve gelecegim yok o derece.Bahcemde erik,kirsaz,elma,ceviz hersey var.2. dünya savasindan sonra sahibi dikmis.Simdi onlar ölünce bize kaldi.Cok fideler yetistirdim.Sari renkli kiraz domates,rus domatesi,biber,bakla,tere,roka,vsssssss.Ama tecrübem yok tabi sizler gibi.Sizlerin yardimina cok ihtiyacim olacak buralarda.Annem zaten bu islerden anlamiyor dedigim gibi.Burada hava tam isinmadi.Fideleri dikmedim daha bahceye.Ama bir sira domatesi tünelin icine diktim.Simdilik durumu iyi.Fasulye,bezelye vs. gecen hafta diktim.Karalahanayi direk bahcede sira üzerine serptim,cimlenmisler.Ama burda cok sümüklü böcek var.Kabuksuz kahverengi.Onlarla mücadele etmem gerek.Yoksa sebzeler ziyan olacak.Birde domatesi tünelin icinde ne aralikla sulamaliyim.Daha cok kücük fidelerim.Cok sularsam cürürmü.Hepinize simdiden tesekkür ediyorum.Iyiki varsiniz,bu site iyiki var.Bahce isleri,toprak memleket hasretimi biraz unutturuyor bana .SEVGILER..

M.Sema
06-05-2008, 16:30
Hoşgeldiniz ve tam yerine geldiniz. Büyük bir çoğunluğumuzun annesi de tıpkı sizin annenizin dediğini diyor inanın.

limon
06-05-2008, 20:36
seyma30, sümüklü böcek bizde de çok var. Şükran hanım pratik bir yöntem öğretmişti bana.

Bir tası ağzı toprak seviyesiyle eşit olacak şekilde gömüp, içine bira koyuyorsunuz. Salyangoz ve sümüklü böcekler birayı çok severlermiş, içen kasenin içine düşermiş. :)
Deneyin isterseniz.

Bu arada hemen hepimiz acemiyiz, birbirimize yardımcı oluyoruz, deneye yanıla doğruyu bulmaya çalışıyoruz. Beraberce yetiştiririz sebzelerinizi :)

envor
06-05-2008, 21:14
Salyangoz ve sümüklü böcekler birayı çok severlermiş, içen kasenin içine düşermiş. :)

Bak bunu yeni duyuyorum...Alkolik salyongozlar...:D

seyma30
06-05-2008, 21:19
Merhaba limon.Bilgilendirdigin ve ilgin icin cok tesekkürler.Ben de bu yöntemi denedim ama toprak seviyesine gömmedim.Bunlar niye bu tasa girmiyor diye dertleniyordum.Sebep anlasildi:)) Benim caaaanim Istanbulumda yasiyorsunuz negüzel.Bizim de Silivride yazligimiz var.Ama bu sene izin yok:(((((Istanbul deyince icim sizliyor.SEVGILER

seyma30
06-05-2008, 21:26
Benim sorularim bitmiyoooor.Burada yazilanlari okumaya calisiyorum ama cok kafam karisti.Benim elimde brokoli karnabahar,pirasa,turp tohumum var.Su an bu hohumlarla direk ekim veya önce fide yetistirmek vs. hangi islemi yapabilirim.Ya da daha zamani degilmi.Bu gün baktim burada bitki satan yerlerde lahana türlerinin fideleri satiliyordu bile kücük saksilarda.Ben gecmi kaldim???

seyma30
06-05-2008, 21:28
Ilahi envor:)))))))Ama icim rahat degil dinimizde bogarak ve yakarak öldürmek harammis yaaa:))))

limon
07-05-2008, 11:09
Biz boğmuyoruz ki içiriyoruz ;)

envor
07-05-2008, 12:19
Biz boğma amaçlı değil içirme amaclı yapıyoruz:p,Onun günağı biraz olsun az...:D
:DBahçe Birhanesi !!!:D

Selahattin Yılmaz
07-05-2008, 13:10
...Benim elimde brokoli karnabahar,pirasa,turp tohumum var.Su an bu hohumlarla direk ekim veya önce fide yetistirmek vs. hangi islemi yapabilirim.Ya da daha zamani degilmi....

Lahana ve pırasaları hemen ekebilirsiniz brokoliyi ise temmuz ayından sonra ekin turp için ise ağustos eylül ayları idealdir.

seyma30
07-05-2008, 14:28
Selahattin bey cevabiniz icin cook tesekkürler.Ama ben sunu anlamiyorum.Dikim derken direk dikimmi yoksa fideleri dikmeyemi baslayabilirim.Ben de bugün pirasa,bürüksel lahana,karnabahar ve brokkoliyi tohum olarak kücük saksilara diktim.Fide olacaklar.Yanlismi yaptim.Burada dikim yapilabilirsiniz deniliyor.Ama fide mi yoksa direk tohum dikimimi onu anlayamiyorum.:confused::confused::rolleyes:

seyma30
07-05-2008, 14:30
Dalga gecmeyin bakim böcüklerimle:)))))))

Selahattin Yılmaz
07-05-2008, 14:39
Dikkat ederseniz ekim diye tabir kullandım ekim tohum için, dikim fide içindir :)

seyma30
07-05-2008, 14:48
AAAA cahilligime verin demek bu kelimeler bu anlama geliyor.Anlayin hocam bu konuda nekadar cahilim.Cok tesekkürler.

seyma30
07-05-2008, 14:50
Dogruya tohum dikilirmi fide ekilirmi hic cok utandim...

seyma30
07-05-2008, 16:10
Arkadaslar benim patlican fidelerim bir karis oldu.Baktim ama burada bulamiyorum patlicanin ne gibi istekleri olur acaba?

Selahattin Yılmaz
07-05-2008, 20:04
Patlıcanı fide olarak yetiştirdikten sonra mümkün olan en az suyu vererek yetiştirin. Çi.ek açıpta ilk patlıcanlarını gördüğünüzde artık normal yani bol sulamaya başlayabilirsiniz.

seyma30
07-05-2008, 21:48
cevabiniz icin tesekkür ederim Selahattin bey:p

vegimer
07-05-2008, 22:06
bilgisizlik nedeniyle zamansız brokoli fidesi yetiştirdim ve bunları da diktim. dikeli 2 hafta kadar oldu. ancak şu anda böcekler fidelerimin yapraklarını yiyor.

organik yetiştirme takıntım olduğu için buradan gördüğüm kekik suyu, arapsabunu ve sarmısaktan olan karışımı hazırlayıp skıyorum 1 haftadır. fakat bir etkisi olmadı gibi.

Selahattin Bey ne yapmam gerektiği konusunda bir tavsiye de bulunursanız çok sevinirim.

berduray
07-05-2008, 22:15
Ben uzman değilim ama arada sırada yaptığım yöntemi paylaşayım.

Mangalda yaktığım odun küllerini topluyorum. İnce bir eleğe doldurup aynen kurabiye üzerine pudra şekeri serpiştirir gibi bitkilerin üzerinde gezdiriyorum.

Külleri ıslatmadığın sürece böcekler bitkileri pek yemiyorlar.

Profesyonel bir yöntem buluncaya dek dene bakalım, belki kurtarırsın yeşillerini,

hoşçakalın, "AĞAÇLAR"la kalın

Harun Parlak
07-05-2008, 22:17
birazda acı biber koyun iki gün bekletin biberin acısı karışıma geçsin sonra süzerek vurun.

seyma30
07-05-2008, 22:39
Merhabalar ben bugün patateslerimi diktim bahceye.Bir tanidigimiz gec kalmissin dedi bana ama olsuuuuun.

ceviz ağacı
08-05-2008, 12:41
Sevgili Arkadaşlar bende küçücük sebze bahçeme neler neler ektim ve diktim .Patates , soğan , enginar , marul , çilek , maydanoz , tere , dereotu , domates , biber , patlıcan , fasulye ve kabak .

seyma30
08-05-2008, 13:14
Cok güzel maasallah ceviz agaci.Allah agiz tadiyla yemegi nasip etsin.Diger arkadaslar bahceleriyle cok mesgul heralde bu topige ugrayan yok??

seyma30
08-05-2008, 15:27
Merhabalar herkese.Ben birazsonra domates fidelerimi bahceye nihayet dikmek istiyorum.Can suyunu verdikten sonra hergün sulamalimiyim acaba lütfen acil cevap yazarmisiniz.

berduray
08-05-2008, 16:25
Elbette fideleri şaşırttıktan sonra; tutana, yeni yerlerine adapte olana dek dek sulamayı ihmal etme, e-dergimizin nisan-mayıs (2007)sayılarına muhakkak göz atmanı öneririm, daha detaylı, fotoğraflı bilgiler mevcut.

Acil oldu mu? Yok olmamış yaklaşık bir saatlik gecikmeyle...

berduray
08-05-2008, 16:30
Sayın Ceviz Ağacı'na naçizane bir tavsiyem olacak; (üst fotoda) hortumdaki su bana çok tazyikli gibi geldi.

Bu sulama sağlam fideyi bile sersemletir, yerden sakince sularsanız toprak aşınmalarının, kök açığa çıkmalarının önüne geçersiniz.

Bu onlar için kasırga etkisi yapmış olmalı sağa sola yatmışlar, yanlış algıladıysam düzeltin lütfen...

seyma30
08-05-2008, 17:03
Berduray cok tesekkürler yardimin icin.Ama brn Almanyadayim nasil alabilirimki bu dergiyi.Keske bir imkanim olsaydi.SEVGILER

seyma30
08-05-2008, 17:06
Berduray cevize söylediklerine katiliyorum.Ama ben daha bu konularda cömezimya haddime düsmez diye yazmamistim:)

Penelophe
08-05-2008, 17:25
Agaclar.net E-Dergi Mayıs '07 (http://www.agaclar.net/dergi/mayis07.html)

limon
08-05-2008, 20:47
cemosan67, Süs Kabağı için bence geç kalmadınız ekseniz çıkar, benimkiler de üçüncü yapraklarını ancak çıkarıyorlar.

Salatalık için yazdıklarınızı ben de henüz uygulamadım, geçen sene okumuştum, bu sene ben de bazılarında uygulayacağım. Aralarındaki farkı görmek açısından.

Dün ve bugün sebze bahçemi çiçek gibi hazırladım :) Çok yoruldum ama karşısına geçip bakınca değdiğini gördüm. 3-5 çuval mıcır eksik geldi yarın da onları tamam edince sebze fideleri dikmeden önceki ve diktikten sonraki durumlarını fotoğraflarım.
Planlarıma göre, yabani otla mücadelede artık eskisi kadar uğraşmam gerekmeyecek. Beraberce göreceğiz. :)

BEzelye ve baklaları bahçenin içine değil de etrafına dikmiştim. Patates ve kabakları da öyle yapacağım. Sebze bahçeme bu yıl bolca domates, biber çeşitleri ve salatalık dikme niyetindeyim. Baklaların arasına bamya tohumlarını atıcam. Baklaların ömrü kısacık nasıl olsa onlar geçene kadar bamyalar ancak büyümeye başlar.
Patlıcan iki sene denememe rağmen olmadı. Sanırım toprak uygun değil onun için. Bu yıl dikmeyeceğim.
Taze Fasulyede de iki yıldır başarılı olamadım bu yıl onu da ekmeyeceğim.
En verimli ürün yemeklik kabaktı, onu da bahçenin dışına dikeceğim.
Karpuz-kavun pek büyümese de pek şirin oluyor, tohumları da kalmıştı geçen yıldan onları da ekerim.
Başşkaaaa....

Bu kadar aklıma geldi. En güzeli bol bol domates-biber-salatalık :) Hoş salatalıkta da hastalık oluyor her yıl ama yine de vazgeçmeyeceğim :) Anlamadığım salatalık, kabak kardeş değil midir? :) Kabaklarda hiç bir hastalık olmazken salatalıklar kurtulamıyorlar. Neyse bugünlük bu kadar. ;)

Lilium
08-05-2008, 21:29
Merhabalar herkese.Ben birazsonra domates fidelerimi bahceye nihayet dikmek istiyorum.Can suyunu verdikten sonra hergün sulamalimiyim acaba lütfen acil cevap yazarmisiniz.

Domates fidelerinizi ektikten ve can suyunu verdikten sonra, fideleriniz yeşerip serpilinceye kadar su vermeseniz iyi olur. Birde almanya şartlarını göz önüne getirmeniz lazım,yağış alan bir ülke domates bitkisi su isteğini belli eder, rengi koyulaşır,çok su domatesi bozar.Mantar hastalığı yapabilir. SAYGILARIMLA...

Lilium
08-05-2008, 21:58
Aşırı sıcaklardandır diye kendimizi avutuyoruz ama yetiştiren yetiştiriyor yahu :)
Sitemizin alt yanında çok sayıda seralar ve bahçeler var. Yarın fırsat bulursam sizler için fotoğrafını çekerim. Resim gibi ekmişler domatesleri, geçen gün baktık yıkılıyor üzerleri. Ama ne kadar doğal onu bilmiyorum.

Ben bu sebze yetiştirme işine hobi haline getirince akıl veren de çok olmaya başladı. Bazen kafam çok karışıyor :) Biri oluğun içine ekeceksin diyor, diğeri içine olmaz tepesine diyor, bir diğeri ise tepesine de içine de olmaz tepenin yanına ekeceksin diyor :)
Şimdi de damlama sulamaya taktım kafayı. Yanmış koyun gübresini yükseğe koydukları varile koyup üzerine su dolduruyorlarmış. Damlama yöntemiyle sebzelere bu şerbeti veriyorlarmış. Su bittikçe üzerine ilave ediyorlamış. Acaip çok sayıda ve büyük boyda sebzeler elde ediyorlarmış. Bu mantıklı ve organik bir yöntem. Ama benim gücümü aşar eşimden yardım istemem gerekli. O da şimdi ...k la mı uğraştıracan bizi der elini sürmez ;) Eşref saatini yakalamam gerekiyor kısaca :)

Sayın limon birazda ben karıştırayım kafanızı. Damlama icin iki iki bucuk metre yükseklik küçük yerler için basıncı az da olsa damlamaları çalıştırır, Asıl benim size yazmak istediğim şey, bidonun içine gübre koyup bitkilere şerbet iyi hemde çok iyi, fakat çok iyi filitre sistemi koymanız lazım. Aksi taktirde damlama hortumları tıkanır, ve hiçbir işe yaramaz, Boşuna uğraşmış olursunuz. gübreyi toprağa verin karıştırın veya çapalayın, mümkünse bunları ekmeden önce yapın, suladıktan sonra bitki o şerbeti almış olur. Bilmem kafanızı karıştırdımmı. SAYGILARILA

seyma30
08-05-2008, 22:53
Penelophe tesekkürler.Ben simdi dergiyi internetten okuyorum.Nekadar güzel anlatilmis hersey.Süper.Bu is tamamdir:D

seyma30
08-05-2008, 22:56
Ya limoncum bu salatalik koparma isini ben anlamadim.Bana bir acarmisiniz konuyu zahmet olmazsa.Bende salatalik acur falan diktim de.Belki o dediginiz seyi ben de uygularim

seyma30
08-05-2008, 23:19
Hmm..Yani simdi salataliklarim bir karis kadar olunca en üstte avuc ici kadar iki yaprak altinda da iki kücük ilk yaprak var o kücük alt yaparaklari mi alicaz.Ve de ilk acan cicegi mi koparicaz daha meyve olusumuna firsat vermeden.Cemosan yazarmisin lütfen.Domatesde koltuk almayi biliyorum zaten.Salataligi ögrenmeliyim.Fideleride Selahattin bey öyle güzel anlatmiski bu konuda tamamdir.Ama salatalik icin daha aciklayici bilgi lütfen.Ben cok acemiyim yaw

seyma30
08-05-2008, 23:33
Bize uyku yok bu gece cemosan.Herkes yatmis baksana.Onlar tecrübeli tuzlari kuru tabi.Ben seni bilmem ama bu gecede rüyamda sabaha kadar domates biber salatalik görürüm kesin:)))))Selahattin bey düstük elinize bir caree lütfen.Ama acelesi yok .Benim salataliklar daha cicek acmadi iki hafta daha beklerim.

üzüm
09-05-2008, 00:36
...
Patlıcan iki sene denememe rağmen olmadı. Sanırım toprak uygun değil onun için. Bu yıl dikmeyeceğim.
Taze Fasulyede de iki yıldır başarılı olamadım bu yıl onu da ekmeyeceğim.
....
Bu kadar aklıma geldi. En güzeli bol bol domates-biber-salatalık :) Hoş salatalıkta da hastalık oluyor her yıl ama yine de vazgeçmeyeceğim :) Anlamadığım salatalık, kabak kardeş değil midir? :) Kabaklarda hiç bir hastalık olmazken salatalıklar kurtulamıyorlar. Neyse bugünlük bu kadar. ;)

Sayın limon,
Bahçenizde domatesiniz, biberiniz güzel oluyorsa, patlıcanında yetişmesi gerekir (domates, biber, patlıcan ve patatesin topaktan aldıkları besinler aynı diye biliyorum). Olmamasının nedeni başka bir şeyden kaynaklanıyor olabilir mi? (ağaç veya duvar gölgesinde kalması, aşırı sulama, vb.)
Okuduğum kadarıyla herşeyi yetiştiriyorsunuz, -elinize sağlık. Patlıcanı en son kabakgil, karnıbahar, brokoli veya marul gibi yeşil bitkilerin yetiştiği, tam güneş alan toprakta daha iyi yetiştirebilirsiniz (ürün rotasyonu).

Fasulyede bende benzer sorunu yaşıyorum, bunun nedeni havaların aşırı sıcak olması; fasulye sıcakta dökmüyor. Eğer bahçeniz korunaklı ise temmuzda tekrar deneyebilirsiniz. Tohum almama olasılığınız var ama taze fasulye yiyebilirsiniz.

Salatalıklardaki sorun kirlilikten kaynaklanabilir. Aktif rüzgarın geldiği yönde (15-20 km cıvarında) kirlilik yaratan şehirleşme, sanayi varsa salatalık zor yetişiyor (yaprakları çok çabuk bozulup, bitki kuruyor). Önerim yağmur suyunun yapraklarına deymeyeceği bir yerde yetiştirmeniz. Ben bu şekilde yetiştirebilmiştim.

Kolay gelsin.

üzüm
09-05-2008, 00:51
Salatalık ile ilgili bilgiler http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3588 adresinde...

seyma30
09-05-2008, 10:10
Ama bu linkte yaprak alma uc alma gibi bbilgiler sanki yok gibi yoksa benmi göremiyorum.Söyle biri detaylica sevabina yaziverse kisa ve öz buraya olmazmi?

seyma30
09-05-2008, 10:14
Ben dün domates fidelerimi dikmistim arkadaslar.Bu gün bir ugradim bahceye.Fidelerin en altta duran ilk iki kücük yapraklarini kopariverdim tek tek.Iyi mi yaptim kötümü acaba.Birde tünele 3 hafta önce diktim fideler onlarinda en alt yapraklari san ki buranin sogugundan heralde bilemicem sararmis gibiydi onlarida kopardim iyimi ettim sizce?

limon
09-05-2008, 10:55
Sayın limon birazda ben karıştırayım kafanızı. Damlama icin iki iki bucuk metre yükseklik küçük yerler için basıncı az da olsa damlamaları çalıştırır, Asıl benim size yazmak istediğim şey, bidonun içine gübre koyup bitkilere şerbet iyi hemde çok iyi, fakat çok iyi filitre sistemi koymanız lazım. Aksi taktirde damlama hortumları tıkanır, ve hiçbir işe yaramaz, Boşuna uğraşmış olursunuz. gübreyi toprağa verin karıştırın veya çapalayın, mümkünse bunları ekmeden önce yapın, suladıktan sonra bitki o şerbeti almış olur. Bilmem kafanızı karıştırdımmı. SAYGILARILA

Sağolun Nail Bey. Ben de dün aynen dediğinizi yapmışım. Gübreleri serip toprağı belledikten sonra baktım yağmurun yağacağı yok suladım. bugün hava pek kapalı yağacak gibi, bir de yağmur yağarsa daha güzel olur. Fideleri yarın dikmeyi planlıyorum. Ne kadar verirse o kadarına razıyım.

limon
09-05-2008, 11:11
Patlıcanı en son kabakgil, karnıbahar, brokoli veya marul gibi yeşil bitkilerin yetiştiği, tam güneş alan toprakta daha iyi yetiştirebilirsiniz (ürün rotasyonu).
Salatalıklardaki sorun kirlilikten kaynaklanabilir. Aktif rüzgarın geldiği yönde (15-20 km cıvarında) kirlilik yaratan şehirleşme, sanayi varsa salatalık zor yetişiyor (yaprakları çok çabuk bozulup, bitki kuruyor). Önerim yağmur suyunun yapraklarına deymeyeceği bir yerde yetiştirmeniz. Ben bu şekilde yetiştirebilmiştim.

Bilgiler için sağolun Uzum.

Patlıcanın yeri gölgede değildi ama bana buradaki bahçıvanlar patlıcanı bol sulamak gerekir sen az sulamışsın onun için olmuyor dediler. Patlıcanlar hem küçük hem acı oluyor hem de çok çekirdekli oluyor. Geçen seneden elimde tohumu olsa gerek bir kaç kök deneme amaçlı tekrar ekerim.

Şehirleşme hiç yok bu civarda ancak deniz yakın sayılır ve denizden çok rüzgar alıyoruz. Nemli ve tuzlu bir rüzgar olduğunu bu yüzden de burada mantari hastalıkların çok olduğunu söylüyorlar. Çok böcek-karınca-çekirge-kertenkele oluyor. İlaçlama yapmak istememe rağmen mecbur kalabiliyorum.

Neyse ki bu işin ticaretini yapmıyorum :) Olduğu kadar ne yapayım diyebiliyorum.

Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

limon
09-05-2008, 11:15
seyma30, " http://www.tarim.gov.tr/arayuz/10/icerik.asp?efl=uretim/bitkisel/bitkisel.htm&curdir=/uretim/bitkisel&fl=yetistiricilik_bilgi/hiyar/hiyar.htm sitesinde şunu okudum:
Bitki boyu 30 cm. oluncaya kadar bu yüksekliğe kadar olan meyvelerin ve koltukların tamamı kesilir. Ancak ana gövdeden çıkan yapraklara dokunulma-malıdır. Bu işlemin yapılmasının ana sebebi bitkiyi güçlendirmektir. Bu dönemde bitkinin meyve vermesine müsaade edilirse, alınan gıda bölünmekte ve bitki istenilen güç ve kuvvete ulaşamamaktadır."
yazıyor bu siteye bir göz atın isterseniz. Salatalıkla ilgili daha detaylı bilgi için ;
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3588&page=2

seyma30
09-05-2008, 12:18
Ilgine cok tesekkür ederim sevgili limon hemen bakiyorum:p

üzüm
09-05-2008, 14:51
Sayın limon, bahçenizi ve çalışmalarınızı hayranlıkla takip ediyorum. Sizin deneyiminiz oldukça fazla.
Bu kadar güzel domates ve biber yetişen bir yerde patlıcanın olmamasına üzüldüm.
İklimden kaynaklanan sebeplerle bazı şeyleri bende yetiştirmekte zorlanıyorum, bazen eksik olsun diyorum. Genelde dayanamayıp bir süre sonra tekrar deniyorum.
Kolay gelsin.

seyma30
09-05-2008, 15:04
Sevgili berduray görmedimki özür diliyorum.Yeniyim ya daha tecrübe edinicem elbet.Cok tesekkürler ilgine.Tekrar özür diliyorum.

üzüm
09-05-2008, 15:38
Dün akşamki soğuk iki kök domatesimi öldürmüş, 4-5 biber ve 3 asmamı etkilemiş. Herhalde rüzgar etkisi ile oldu.

limon
10-05-2008, 20:44
Bu akşam üstü Tekin Bey'in hediye ettiği çeşitli domates, biber ve salatalık fidelerini eve döner dönmez diktim. Dikmeden önce sizlere de daha önceden ipucu olarak verdiğim gibi bahçeyi iyice suladım. Toprak suyu çektikten sonra, fideleri diktim. Böylece fideleri diktikten hemen sonra sulamanıza gerek kalmıyor. Ve yeni diktiğiniz fideler sularken sarsılmamış oluyor.
Fidelerimin yarısı biraz gölgede kalıyor ama başka yerim olmadığından mecbur kaldım.
Yarın sizler için fotoğraflarım. Güzel iş çıkardım :)

Tekin Bey size ve eşinize çok çok teşekkür ederim.

limon
10-05-2008, 20:47
Sevgili Uzum, güzel sözleniz için çok teşekkür ederim. Fidelerinize üzüldüm, neyse ki telafi etmek için vaktiniz var ama asma için daha çok üzüldüm. Geçmiş olsun.

üzüm
11-05-2008, 00:18
Teşekkürler limon,
2 kök sırık domates ve 4 kök (?) biber kaybettim. Asmalar sanırım yaşıyacaklar, uç yapraklar zarar görmüş. Sağlık olsun...

Bugün fındık turpu -son partiyi ektim (aslında 3 kerede ekecektim, ama unutmuşum. 15 gün arayla iki kere ektim). Arpacık soğanlarını 20 gün arayla 10-15 adet dikmeye devam ediyorum. Domates fidelerinin arasına kadife çiçeği diktim.

Fesleğen tohumlarım ancak çimlendi (ekiminde geciktim). Oturak domates, kavun fidelerim dikimlik zamana henüz gelmediler, sabırla bekliyorum. 4 gün önce karpuz, yemeklik kabak ve balkabağı fidelerinin bir kısmını (2-3 adet) diktim, geri kalanını bir aksilik olmazsa yarın dikeceğim. 1 hafta önce 2 çeşit fasulye ekip, aralarına sarılmaları için ayçiçeği fidesi diktimdi, bugün fasulyelerden 2 tanesi kafalarını topraktan çıkarmış. Yine geçen hafta bamya ekmiştim, onlarda henüz ilk yapraktalar. Biber cinslerinin aralarına cin mısır fidelerini ektim. (Ayçiçeği ve mısırı daha çabuk gelişsinler diye bu sene viyole ekmiştim.) Patlıcanlarda şimdilik sağlıklı görünüyorlar. Galiba salatalık tohumuda ekmiştim, tamamen unutmuşum. Yarın viyolleri kontrol edeyim; filizlenmeyen gözler vardı, onlar salatalık olabilir.

limon
11-05-2008, 19:55
Bamya tohumlarını atacaktım unutmuşum, sizin yazınızı okuyunca hatırladım iyi oldu, yarın geç kalmadan ekeyim. Karpuzla kavunu da unutmuşum :)

Bugün öğleden sonra baktığımda diktiğim fidelerin çoğu boyunlarını bükmüşlerdi. Telaşlanmadım çünkü bekliyordum bunu. Akşam üstü suladım, biraz toparladılar, yarın da toparlarlar sanıyorum.

şükran ünal
14-05-2008, 13:44
Merhabalar bahçe güzeli arkadaşlarım.Bende dün akşam sakız kabağı ektim, domateslerimden koltuk almayı başardım.( Forumdan nasıl koltuk alınacağını gösterir resimi yanıma almıştım) Çilek fidelerimle koklaştım. Birazcık boy atan kırk günlük fasülyelerime sırık diktim.( buna sırık gerekip gerekmeyeceğini bilmiyorum) Mutfak penceremin önündeki petunya diye diktiğim tohumların yaprakları aynen turp yaprağına benziyorlardı onları oradan zedelemeden geniş ve derin bir saksıya taşıdım köklerini birazcık şişkin ve kırmızı görünce sanki iyice turp gibi geldi bana. Boşalan saksılara tohumdan yetiştirdiğim ( sanki kadife çiçeği olacaklar)ama adını karıştırdığım çiçekleri fideledim. Cam güzeli tohumlarını leğen gibi bir toprak saksım vardı ona ektim. Çok yoruldum ama olsun onların bana verdiği mutluluk bunun yanında hiç kalır.

pulsatilla
14-05-2008, 22:36
Berlinden herkese selamlar ;-)

benim de cok sevdigim kücük bir bahcem var (gecen sene aldim)
Bu sene sebze diktim ve heyecanla onlarin büyümelerini seyrediyorum.
bir kac resim

patates+salatalik
http://www.bilder-speicher.de/08051319746957.gratis-foto-hosting-page.html

kohlrabi
http://www.bilder-speicher.de/08051420295834.gratis-foto-hosting-page.html

chayote
http://www.bilder-speicher.de/08051319707913.gratis-foto-hosting-page.html

marulagaci (kendim yaptim)
http://www.bilder-speicher.de/08050518244352.gratis-foto-hosting-page.html

http://www.bilder-speicher.de/08042408846150.gratis-foto-hosting-page.html

baska bahce resimlerime bakmak istiyenler :

nisan 2008
http://www.bilder-speicher.de/fotoalben-37219-Garten+im+April.html

mayis 2008
http://www.bilder-speicher.de/fotoalben-40612-Mai.html

:D pulsatilla

M.Sema
15-05-2008, 16:58
Bu da benim leğen saksım. :DKardeşim her geldiğinde başka saksı bulamadın mı der ama şunun güzelliğine bakar mısınız? Ha unutmadan leğen değil biçimi öyle.

limon
15-05-2008, 20:07
Şükran Hanım ürünleri yiyene kadar yorulacağız :) Kışın yatarız bol bol ;)

pulsatilla, sizin sebzeleriniz mükemmel görünüyor. Siz bu konuda oldukça bilgili görünüyorsunuz. Bilgilerinizi bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz. Hoşgeldiniz :)

M.Sema, ceylanlarınız süper. Ben ceylanda pek başarılı olamamıştım, bir iki denemeden sonra artık dikmiyorum. Sizinkiler çok çok güzel.

Sergüzen
15-05-2008, 20:55
90 m2 bahçemi 12 parsele ayırdım ve 12 değişik türde sebze diktim. Pembe domates, şeri domates, kıl biber, patlıcan, salatalık (fide olarak) bamya, barbunya fasulyesi, karpuz, sakız kabağı, kabuksuz çerezlik çekirdek elde edilen kabak , bamya, mısır (tohumdan). Fidelerin hepsi tuttu. Tohumlarımın da bir kısmı topraktan başlarını çıkardılar. Geçen yıl diktiğim enginarlardan birinci parti hasadı dün yaptım. Yine geçen yıl diktiğim çileklerimi de onbeş gündür topluyorum. Çiçek tohumlarım da (Zinnia, acem lalesi, şebboy) fide haline geldiler. Gül çeliklerim de epeyce yapraklandılar. Elmamım birisinde on adet meyvecik var, diğeri bu sene çiçek bile açmadı. Kiraz ve japon eriğinde de meyve yok.

şükran ünal
16-05-2008, 10:44
İnşallah sağlıkla yeriz sevgili Limon.

Sevgili M. Sema bunlar ne kadar güzel ve gösterişli, bayıldım vallahi. Sahi beni ne zaman davet edeceksin? Şunları yakından bir göreyim.

Sevgili Pulsatilla, verdiğin sitelere ne yazıkki iş yerimde bakamıyorum , ancak akşam evde bakabileceğim eminim çok güzel şeyler yapmışsınızdır.

Sevgili Sergüzen, bahçene verdiğin emeğin karşılığını inşallah alırsın. Bu insanı müthiş mutlu ediyor. Bursa da havasından ve suyundan ektiğiniz herşey zaten topraktan fışkırıyor, Ankara gibi değil

limon
16-05-2008, 11:26
sergüzen benim erikler de 3 senedir 1 tane bile meyve vermedi. Çiçek açıyor ve sonra meyveye dönmeden kuruyor çiçekler. Köydeki arkadaşım 5 sene sonra coşuyor moralini bozma dedi, 2 senem daha var bekliyorum sabırla :) Enginarımı da geçen sene dikmiştim, bu sene verir dediler ama yine vermedi. Sahi dün gece rüyamda enginarım ufacık vermeye başlamıştı :) Bakımsızlıktan vermiyor denilemez çünkü bebk gibi ilgileniyorum hepsiyle ;) Terkedilen bahçelerde meyveden yıkılan ağaçları gördükçe artık hiç ilgilenmeyeceğim diyorum ama dayanamıyorum :)

pulsatilla
16-05-2008, 12:45
pulsatilla, sizin sebzeleriniz mükemmel görünüyor. Siz bu konuda oldukça bilgili görünüyorsunuz. Bilgilerinizi bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz. Hoşgeldiniz :)

hosbulduk limon ;-)

tabi bilmek istediginiz bisi varsa söylerim ;-) benim de sorularim olursa sorarim ;-)
bahcede sadece dogal gübre kullaniyorum (kompost, at gübresi,kahve, cay..solcan gübresi vs.)
böceklere karsi ise .. cesitli yaptigim sulardan (mesala isirgan otundan) .
doga zaten kendi kendinê yardim etmesini biliyor..

bahcemde su anda

4 Elma
1 tatli kiraz
1 eksi kiraz
2 Armut
1 Ayva
1 Kiwi
1 Prunus spinosa
3 degisik cins erik
1 Kaysi
1 Incir
1 tatli badem
1 Limon

Bögürtlen
Ahududu
Çay üzümü
normal Üzüm
sari, kirmizi ve siyah Frenk üzümü
Japon bögürtleni(Rubus Phoenicolasius)
Cilek
Kaz Üzümü (Physalis peruviana)
Kiwano
Meksika mini salatalik(Melothria scabra)
kavun

Sebze olarak

Pirasa
Havuc
Kereviz
Patlican
20 cesit Domates
Salatalik ( uzun ve kisa)
4 cesit kabak
bal Kabagi
Ispanak
bir sürü Lahana cesitleri
Kohlrabi
Patates
Ebe gümeci
Sogan
Sarimsak
Tere
Roca
Allium ursinum
Allium Paradoxum
Marul cesitleri
Bayirturpu
bir sürü turp cesitleri
Bakla
Nohut
Bezelye
Fasulye cesitleri
Biber
Chili
yer elmasi
kirmizi pancar
enginar

ölümsüzlük otu (jiaogulan)
Nane cesitleri
mercankösk
Kekik
Misk Adaçayi/ baska salbei cesitleri
Sigir Dili (Borago Officinalis)
Aynisefa (calendula)
Ekinazeya (Echinacea)
Kantaron (Centaurim minus)
Melisa (Melisa officinalis)
Kusdili otu

daha var ama yazmaktan yoruldum ..

ve bir sürü cicekler
Aconitum dan ..pulsatilla ya kadar ;-)

hepsi birbirinden güzel..
böcekler.. arilar ..kuslar ..
gelde iste asik olma hayata ;-)

neyse

berlin den selamlar .. ..

pulsatilla :D

jamie Oliver patates ekiyor

http://www.youtube.com/watch?v=OC99aKzfEYs

Bu sene balkona büyük bir saksinin icine biraz toprak
döküp icine soydugum patateslerin kabuklarini koydum, üzerine biraz daha toprak döküp bekledim.

Yeserdikten sonra tekrar toprak döktüm (yesiller kapana kadar)
bugün yesiller yine cikmislar bende yine toprak döktüm.

Saksi doluncaya dek böyle yapacagim.

Yesiller solunca da saksiyi döküp patatesleri topliyacagim.

Patates kabugundan bile Patates cikiyor ;-)

pulsatilla
16-05-2008, 12:48
sergüzen benim erikler de 3 senedir 1 tane bile meyve vermedi. Çiçek açıyor ve sonra meyveye dönmeden kuruyor çiçekler. Köydeki arkadaşım 5 sene sonra coşuyor moralini bozma dedi, 2 senem daha var bekliyorum sabırla :) Enginarımı da geçen sene dikmiştim, bu sene verir dediler ama yine vermedi. Sahi dün gece rüyamda enginarım ufacık vermeye başlamıştı :) Bakımsızlıktan vermiyor denilemez çünkü bebk gibi ilgileniyorum hepsiyle ;) Terkedilen bahçelerde meyveden yıkılan ağaçları gördükçe artık hiç ilgilenmeyeceğim diyorum ama dayanamıyorum :)

hello Limon,

mayis ayinda cicek acan dallari assagiya dogru eyip(kirmadan) yatay (horizontal)olarak
baglarsan, agacin hormon sistemini degistirip .. 1 veya iki sene önce meyva vermesini
sagliyabilirsin.
Erik agacinin meyve vermesini icin
yakinlarinda ayni zamanda cicek acan baska bir meyva agaci olursa daha iyi olur.

Meyva vermesi, agac ne kadar cok derin dikilmisse, o kadar uzun sürüyor.
Ve topragin kuru olmamasina dikkat edilmesi lazim. Magnesium da cok önemli.

*** :cool:

M.Sema
16-05-2008, 14:29
Sevgili Limon teşekkür ederim. Ben ceylanları koçtaştan almıştım isterseniz size de alıp gönderebilirim, biliyorsunuz 3 gün tatil var tüm marketleri talan edebileceğim demektir bu.:D
Sevgili Şükran Hanım'cığım size davete gerek yok her zaman bekler ve inanın çok da memnun oluruz. Bu arada yarışmaya hazırlanan balkonumu ilk siz görmüş olursunuz.:cool:

pulsatilla
16-05-2008, 14:51
Sevgili pulsatılla,o sürgünler yaprak olunca üzerine toprak ilave ediyorsunuz değil mi? sevgilerrr

sevgili cemosan67,

evet böylece dallar(toprakla kapali oldugu icin) her kapatmaniza kök veriyor(yani Patates)

bazilari araba lastiklerinden yapiyorlar bu sistemi

bir araba lastigini toprakla doldurup icine birkac patates.. her büyümesine üstüne bir lastik daha ve toprak

bir veya 1bucuk metreden sonra bekliyorlar ve cicekler **** yapraklar solduktan sonra lastikleri devirerek kilolarca
Patates topluyorlar. Ama araba lastigi bence sagliga zarli olabilir.

Birde Saman systemi var 4-5 sene boyunca Patates veriyormus.Ben denemedin ama yakinda deneyecegim.

tahtadan kutunun (kendim yapacagim) icine Saman doldurup icine patatesleri koyup ondan sonra yine saman ve
biraz odun külü ve su (yalniz saman az olursa patatesler yesil kaliyormus) yukari cikan patatesleri ya saman ve
odunkülü ile örtüp **** asayiya bastiriliyor... altaki sari patatesler istedigimiz zaman toplaniyor..
Kisin kilere.. havalar düzelince balkon veya bahceye

(savas zamani yemek kitliginda yapiyorlarmis bunlari)
sevgiler

pulsatilla :)

seyma30
16-05-2008, 22:35
Merhaba sevgili pulsatilla bilginize hayran kaldim.Ne kadar ilginc seyler yazmissiniz.Sanirim size cook ihtiyacim olacak.Benden bikmazsaniz tabiiki

limon
17-05-2008, 20:48
Vay canına patatesin yeşili uzadıkça toprakla doldurulunca oradan kök verip patates yaptığını şimdi öğrenmiş bulunmaktayım. Bilmediğim ne çok şey var :)

Erik için dediğinizi de seneye baharda muhakkak uygulayacağım. Eriğin civarında hemen her çeşit meyve ağacı var. Şahane bilgiler için çok teşekkürler.

pulsatilla
22-05-2008, 14:16
Merhaba sevgili pulsatilla bilginize hayran kaldim.Ne kadar ilginc seyler yazmissiniz.Sanirim size cook ihtiyacim olacak.Benden bikmazsaniz tabiiki

hayir bikmam ;-)

bir elin nesi var iki elin sesi var :D

pulsatilla
22-05-2008, 14:18
Vay canına patatesin yeşili uzadıkça toprakla doldurulunca oradan kök verip patates yaptığını şimdi öğrenmiş bulunmaktayım. Bilmediğim ne çok şey var :)

Erik için dediğinizi de seneye baharda muhakkak uygulayacağım. Eriğin civarında hemen her çeşit meyve ağacı var. Şahane bilgiler için çok teşekkürler.

;-)

benim agacim olsa ... onu kendi haline birakirim .. cani ne zaman isterse o zaman meyva versin ;-)

pulsatilla
22-05-2008, 14:20
.Bu saman işini umarım en kısa zamanda dener,bize de görüntülerseniz bizde yapabiliriz.çok ilginç geldi bana.Merakla bekleyeceğim.

gelecek sene artik .. tabi severek görüntülerim ;-)

pulsatilla
23-05-2008, 10:22
SEVGİLİ PULSATİLLA,
Patateslerimin yaprakları 5 cm oldu.Sizce üzerine toprak örtmemin zamanı gelmışmidir?
Saman denemenizi sabırsızlıkla bekleyeceğim.Teşekkür ederim..sevgilerrr

biraz daha bekleyin ..söyle 15 / 20 cm olduktan sonra üzerine toprak ekleyin. Diktigiz saksiya bagli .. bunu 5 veya 6 kere tekrarliyabilirsiniz. Ama topragin yumusak ve hafif
olmasina dikkat edin.Toprak agir ve sert olursa alttaki patateslerin büyüme sansi azaliyor.
Kökler, yaprakla dalin ile birlestigi yerlerden cikiyorlor, türkcesini bilmiyorum
(tomateslerin kol alinan yerlerden)
Arasira da dogal gübrede verebilirsiniz (kompost) ve isirganotunun
suyu ile ( isirgan otlarini 24 saat bir kovanin icine islayin ve cikan su ile sulayin)
isigan otunun icinde, bitkiler (ve insanlar) icin cok faydali besinler var. Ve bazi hastaliklarida önlüyor.

sevgilerrr

pulsatilla
23-05-2008, 16:38
Isırgan suyunu domates,biber gibi sebzelere de verebılırmiyiz?merak ettim

evet verebilirsiniz.. ayrica solucan humusu da tavsiye edebilirim

gübre olarak kullanacaksaniz ..söylede yapabilirsiniz

isirgan otunu toplayin (cicek acmadan önce) ve dograyin

bir kovanin icine 3/4 su (yagmur suyu daha iyi olur) ilave ederek
gölge bir yerde bekletin
köpürmeye basladiktan sonra
1 1/2 veya 3 hafta günesli bir yerde bekletin, her gün karistirin
ve güzel olmayan kokusuna katlanin ;-)

rengi koyulasip köpükleride kaybulmus bir duruma gelecektir .

simdi kovanin üstünü kapatabilirsiniz.

artik.. bu suyu normalinde 1:10 ..cok nazik bitkilerdede 1:20 su ile karistirip

kullanabilirsiniz.

karistirmadan kullanirsaniz bitkileriniz yanabilir veya dogalindan cabuk filizlenebilir.

O yüzden su ile karistirmaniz önemli.

bit ve böcek durumunda 24 saat kovanin icinde bekletip
suyu oldugu gibi bitkileriniz üzerine fiskirtin ( 3 - 4 gün boyunca)

bitkilerde eger mantar varsa ..
zemberekotu (Equisetum arvense) ayni bicimde (1 kilo ot/ 10 litre su) kovada
24 saat bekletin ve ondan sonra kaynatin ..
soguduktan sonra 1:5 suyla karistilip bitkilere..agaclara fiskirtin.

isirgan otu (ve kökü) romatizmaya, kan temizlemeye ve cogaltmaya, ciyer ve prostata rahatsizliklarina birebirdir..

mutfakta ispanak yerine kullanilir.. veya salatalara,corbalara koyulur
(sadece taze yapraklari, eski yapraklar migdeyi agritabilir)

saclar bu bitkinin suyu ile yikanilirsa .. parlar ver güclenir..
icinde kiselsäure oldugu icin..tirnaklar ve cilt güzellesir..

hayvanlarin yemine de karistirilir .. (mesala güclenmeleri ver ciftlesmeleri icin)

öncelerden ..altin.. gümüs.. gibi seyler ariyanlar ... nerede isirgan otu varsa.. .
iönce orayi kazarlarmis..
cünki isirgan otunun en cok severek büyüdügü yerler, toprak altinda oraya ait olmayan seyler bulunan yerlermis.

Pamuk bilinmeden önce Isirgan otunun saplarindan ip yapip kumas dokurlarmis..

Homeopati de (Hahnemann) alejilerde, eklem agrilarinda, cilt yaniklarida vs.. kullaniliyor

ben cok sevdigim icin bu bitkiyi (aslinda sevmedigim bitki yokta..)
..cok yazdim .. kusuruma bakmayin ... ve yetersiz türkcemi de bagislayin :D

pulsatilla
23-05-2008, 18:39
Solucan humusu nedir?Zahmet olmazsa onuda açıklarmısınız?Çok teşekkür ederim,sevgiler

*** cemo

bir sayfa buldum google de.. en yukarasinda ve biraz assagi tarafinda anlatiliyor
(google i acmisken EM -->Effective Microorganisms hakkinda da bilgi edinebilirsiniz.. tabi isterseniz ;o)

http://www.yavuzoglultd.com/dosyalar/solucanhumus.htm

solcan humusu bende kullaniyorum (siyah altin da deniliyor)
tohum ekerken topraga birkac gram karistiriyorum.Fideler daha kuvetli oluyorlar..
büyüdüklerinde ... dikecegim cukura önce solcanhumusu ve sonra su döküp
dikiyorum.
(Domatesleri dikerken ayrica birkac yaprak isirgan otu koyuyorum cukura)

Arada sirada yagmur suyuna biraz koyup .. bütün bahceyi suluyorum...

bitkiler daha saglikli olup ..verdikleri meyve & sebzeler daha büyük ve daha
fazla miktarda oluyorlar..

Kendinizde üretebilirsiniz ..

tahta kutularin icinde .. ama kirmizi solcan olmasi lazim..

sevgiler :)

doğahayattır
23-05-2008, 19:31
sn.limon bahçenizin resimlerini yayınlayabilirmisiniz.lütfen

limon
23-05-2008, 22:07
Tabii eklerim fotoğraf. Yalnız domates fideleremin biraz büyümesini bekliyorum. Fideler küçücükken çekmiştim ama bomboş bahçe gibi görünüyordu. Bir kaç gün sonra çekip eklerim.

şükran ünal
27-05-2008, 09:47
Merhabalar, bende dün akşam bahçeyle biraz daha ilgilenebildim. Öncelikle toptan alıp harcadığım patateslerin çimlenenlerinden iki saksıya bu yöntemi denemek üzere gömdüm ve eşime de o saksılara bir işlem yapmamasını tembihledim , bakalım neler olacak. Daha sonra yer olmadığı için büyük saksılarda olan biber fidelerini terenin yerine aktardım (tabi önce o kısmı temizleyip belledim ve gübre ile toprağı harmanlamıştım) Bu sene fidelerimin maşallahı var o kadar güzel büyüyüp serpildiler ki anlatamam. Çoğu çiçekte ve sebzesini vermeye başladılar. Çileklerden dün akşam 8-10 adet aldık ve tadına baktık ,bal mı bal ve çok güzel kokuları vardı. İki adet enginarım da gayet sağlıklı görünüyorlar. Resimleyebilirsem onları buraya aktaracağım. Güllerde çok coştular , hemen hemen her renk gülüm var diyebilirim.

şükran ünal
27-05-2008, 12:19
Sağol sevgili Cemo, senin de ellerine sağlık. İnşallah bol yeşil günler yaşarız..

M.Sema
27-05-2008, 12:41
Sevgili Şükran ünal ve Cemo insanın becerikli dostlarının olması ne güzel. Bol meyve-sebze dermeniz dileklerimle. Ben de yarın domateslerimin fotoğraflarını göndereyim bari.

M.Sema
28-05-2008, 13:39
Evet işte benim de domateslerim 1 hafta önce yaklaşık 60 cm.olmuş ve çiçeklenmeler başlamıştı. Yapı marketlerden birinden bambu kamış alıp desteklerini yaptım. Ancak orada bir bey domateslerimin boylarının fazla uzun olduğunu söylemişti. Şimdi içim rahatladı.

şükran ünal
29-05-2008, 15:41
Sema cığım resimleri göremiyorum ki.. yoksa yüklemedinde ben mi yanlış anladım? Dün akşam bizde kızmla fidelerin resimlerini sözde buraya yükleyecektik olmadı, resimler diğerleriyle birlikte gitti gitti şükranın bahçesi mesajındaki resimlerinin altına sıralandı. Daha da ekleyeceklerimizvardı hata verdi ve devam edemedik.
Cemo cuğum senin domates fidelerin de maşallah ne boylanmış hani acaba çok mu suladında boya verip çiçeğe duramadılar? Sanki ben öyle oluyor diye biliyorum.

limon
29-05-2008, 18:50
Benim domates fidelerim de büyümeye devam ediyorlar. Ama öyle bir metre olmadılar henüz. 30 cm kadarlardır. Olsun acelem yok :)

Bugün bir kucak dolusu dereotu topladım. Şahaneler. Çiçeklenmeye başlamadan topladım hepsini.

M.Sema
30-05-2008, 16:12
Yok yok sevgili Şükran Hanım'cığım resimleri ekleyemedim. Sebepleri çok bu hafta sonu yüklemeye çalışacağım. Bence siz gelin kendiniz görün.

şükran ünal
05-06-2008, 14:29
Resim konusunu hiç açmayalım. Malum ben resim yükleme özürlüyüm ya bir çok resim çektim bekliyorlar. Neyse kızımın bugün sınavlarının son günü hem o rahatlayacak hem ben de yavaş yavaş isteklerimi ona bildireceğim. Sevgili cemo bekle bakalım sulamayı azalttığında neler olacak. Diğerleri de artık çiçek dökmeye başlarlar. Patates uygulamasını çok merak ediyorum, bakalım nasıl bir verim alacağız.Eğer hasat verimli olursa burada resimleyelim de b,izde bir şeyi başarmanın guruırunu taşıyalım yani..

Kiraz
13-06-2008, 10:06
Sevgili Limon,
Bahçende kullandığın mıcırların altına bir şey seriyor musun? Zamanla çamur ya da aradan otların çıkması problemini yaşıyor musun?
Kedilerin rahat bırakmadığı, kuru ve kumlu buldukları için sürekli eşeledikleri, 8-10 m2 bir alana belki bu tür bir uygulama yapabilirim, genelde önerilen beton dökme fikrine sıcak bakmıyorum. Sebze bahçesinin girişi olduğu için fazla basılan ve yürünen bir yer olacak. Bu konuda fikirlerini paylaşırsan çok sevinirim. Teşekkürler.

limon
13-06-2008, 14:07
Geçen sene altına bir şey sermemiştim çünkü bilmiyordum, yağmurlar başlayınca aradan yabani otların çıkacağı hiç aklıma gelmemişti. Sonra Tourkana'nın "Zen Bahçesi" yapımını görünce anladım ki taşların kumların altına bir şeyler sermek gerekiyormuş :) Mıcırların arasından çıkan otları temizlemek tam bir eziyetti. Mıcırlar toprağa iyice gömüldüklerinden toplayabilmek te imkansız oldu. Kalın siyah naylon bulamadım ben de bir top mebran aldım serdim yürüme yoluna. Mıcırları da üzerine serdim. Mıcır oldukça ucuz bir malzeme fakat nakliyesine çok para istiyorlar. 10 YTL mıcırın nakliyesine 35 YTL istediler. Arabanın bagajına 6 çuval sığıyor. Her geçişte 6 çuval alarak taksit taksit taşıdım mıcırları. Toplam 20 çuvala yakın mıcır almışımdır. Yabani ot sorunu kalmadı artık.

Size şunu önerebilirim. "Kaplama düşündüğünüz yerin toprak seviyesini çim alana göre biraz düşürün. Sonra o bölgeyi kalın dayanıklı naylonlardan bulabilirseniz onla veya benzer bir malzemeyle kaplayın. Üzerine ince mıcırdan 3-5 cm serin. Sonra o alana yetecek kadar kayrak taşlarını yerleştirip, aralarda kalan boşlukları tekrar mıcırla doldurun. Bu arada alta serdiğiniz naylona delikler açmayı unutmayın. Yağmur yağdığında su birikmesin. Toprak seviyesini düşürmemizin nedeni tüm işlem bittiğinde taşlık alanla çimlik alanın aynı seviyede olmasını sağlamak." Kendiniz kolaylıkla yapabilirsiniz, ekonomik te olacağını sanıyorum.

limon
14-06-2008, 16:27
Sebze bahçemin fotoğraflarını çektim. Sizlerle paylaşma zamanı geldi :)
Domatesler hızla büyüyorlar. Çiçek açıyorlar, bir iki meyve de var üzerlerinde.
40684

40685
Bunlar da toprağın hediyesi müthiş leziz Semizotları...
40686
Biberler de çiçek açmaya başladılar. Geç gelişiyorlar ama olsun...
40687
Baklayı çok geç ekmiştim vermez artık diye düşünürken sürpriz yaptı...
40688

limon
14-06-2008, 16:32
Bunların dışında patates, salatalık ta var ama onları diğer başlıklara ekledim. Sebzelerimin dışında Kayısı ve Vişneler de çok güzel oldular. Kayısı henüz tam olgunlaşmamasına rağmen marketlerden aldığımız şeftali büyüklüğündeki tatsız-susuz kayısılara inat şeker gibi tadı var.
Vişnelerin bir kısmını kaynattım hemen komposto yaptım. Onları da paylaşmak istedim sizlerle :)
40689

40690
Sepettekiler yarın anneye götürülecekler :)

40691

Buket Aknar
14-06-2008, 16:45
Sevgili limon; ellerine sağlık. Hepsi çok güzel ama kayısılarla kirazlar bir başka güzel görünüyorlar. Eminim tadları da çok nefistir.

Kiraz
14-06-2008, 17:15
Sevgili Limon, yanıtın için teşekkürler.
Kayrak taşını söylediğin iyi oldu, aynı şeyi ben de düşünmüştüm ama mıcırların üzerinde kayar mı diye terreddütüm vardı, artık yapabilirim.
Mıcırların altına suyun birikmesini engelleyecek şekilde, hazır delikli membran malzeme bulabileceğimi tahmin ediyorum.
Daha önceki malzemeleri ben de arabayla parça parça alıyordum ama bahçeye inen merdivenler beni mahvediyor. Yanımızdaki inşaatta çalışanlarla nakliye ve indirme için uygun fiyata anlaşırsam belki işim kolaylaşır.

Bu arada bahçendekiler harika olmuş, ellerine sağlık, afiyetle yersiniz inşallah.

Sergüzen
14-06-2008, 17:47
Delikli taşları da düşünebilirsiniz. Hem çimler ile bütünleşiyor, hem de üzerinde rahatca mangal yakabiliyorsunuz. Çimlerle ayni düzeyde taşları döşeyin, taşların deliklerinede çim ekin. Taşların metre karesi 8-10YTL (Bursa). Yer 8-10 m2 ise bu işi kendinizde yapabilirsiniz. Benim bahçemin girişine bu taşlardan döşedim. Önümüzdeki hafta resim ekleyebilirim.

Kiraz
14-06-2008, 21:04
Teşekkürler Sergüzen, bu da güzel bir fikir, araştıracağım.

üzüm
16-06-2008, 10:20
Delikli taşı iyi döşetmek ve bakımınıda iyi yapmak lazım. Zamanla zeminde oluşan eğrilikler nedeniyle kırılabiliyor. Deliklerindeki toprak zamanla aşağı iniyor; küçük çocuklar, yaşlılar ve köpekler için risk teşkil ediyor.
Bakımını iyi yaptıktan sonra çok güzel bir çözüm.

M.Sema
16-06-2008, 13:27
Sn Limon ellerinize kollarınıza sağlık. Afiyetle yersiniz dilerim. Benim biberlerim henüz çiçeklenmediler. İnce uzun kavak misali sallanıp duruyorlar. Ancak sağlıklılarda. Merakla bekliyorum.

Kiraz
16-06-2008, 22:57
Sayın M.Sema, bir süre susuz bırakırsanız çiçeklenirler. Ankara'da kaç gün olur bilmiyorum ama ben burada 10 gün kadar sulamadım, çiçeklendiler.

Ufak bir sebza bahçem var, yaklaşık 15 m2 civarında. Kediler rahat bırakmadığı için ertafını çevirdim, önceki mesajda yazdığım gibi giriş kısmına da bir uygulama yapmam gerekecek.
Kabak yetiştirmek kolay ama çok yer kaplıyor, patlıcanı yetiştirmek biraz zor, bu seçenekleri çıkarmam gerekti. Fasulye su istiyor, bahçeden olanın tadı bambaşka ama maalesef yerim dar.

Salatalık da problemli oluyor ama dalından alır almaz salataya koymak çok keyifli. Domates ve en kolay yetişen de biber bahçede mutlaka olmalı bence.
Otları saymıyorum, onlara her zaman yer bulmak kolay.

Beş kök salatalık almıştım ama bitişik kökleri ayırınca 9 adet oldular.
40849

20 kök domates aldım, ikisi anlamadığım bir nedenden iki gün önce tamamen kurudu, üstelik birinde domatesler de vardı.
40851

Tohumdan yetiştirdiğim çeri domatesler 1 m oldu. Olgunlaşınca, kızım dalından yiyecek.
40852

Biberlerin fotoğrafı net çıkmadı, eklemedim. Çiçeklendiler ama yaprakları buruşuk ve üzerlerinde küçük yuvarlar delikler var, yapraklarında böcek göremedim.

Domateslere sırık dikmek için bu yöntemi BBC'de görmüştüm. Gerçekten pratik, sırıklar birbirini tuttuğu için devrilme olmuyor, çok sağlam çakmasanız bile zamanla yamulmuyor. Sırık adetlerini tamamlayınca 5 çift domatesi bir üst sırığa bağlayacağım. Bu yöntem fasulyeler için de çok güzel.
40850

şükran ünal
17-06-2008, 09:58
Ağlamak istiyorummmmmmm..Acele foruma resim yükleyiciler aranıyor, ücret dolgundur

Limon cuğum bahçe ve içindekiler harika, tabi sende.

Kiraz
17-06-2008, 10:34
Teşekkürler Cemo, İstanbul'a geldiğinizde beraber yeriz inşallah.
Şükran Hanım, böyle ağladığınıza göre, göreceğimiz çok güzel fotaoğraflar var anlaşılan, sabırsızlıkla bekliyoruz.
Sevgili Limon, semizotunu hep yaparım diyorum ama ihmal ediyorum. Seninkiler diğer ürünlerin gibi harika olmuşlar, ellerine sağlık.

limon
18-06-2008, 00:01
İşler yoğun olduğundan pek uzun uğrayamıyordum. Güzel yazılarınızı görmemişim. Hepinize çok teşekkür ederim. Diğer sebzelerin gelişimini belki etkiler ama ben kıyamıyorum semizotlarını sökmeye. Yakında çiçeklenmeye başlayacaklar gibi.
Şükran Hanım, fotoğraf yüklemedeki sorununuz nedir? Olmazsa telefonla anlatırım. Güler Hanım ilk öğrencimdir, şimdi canavar gibi oldu kendisi ders verecek durumda :)

Nurcan Özgür
18-06-2008, 16:58
Ellerinize sağlık çok güzeller umarım bir gün benimde küçükte olsa bir bahçem gölgesinde oturabileceğim ağacım olur.:(

bilgeal
18-06-2008, 17:00
SEVGİLİ zfkg

bahcen olmasa da ufacık bir saksıyla bile bu mutluluğa erisebilirsin .. ve cevrende buldugunm ufacık topraga bisiler ekebilirsin her gectiginde bu benim eserim dersin ... inanılmaz bir haz bu inan

Nurcan Özgür
18-06-2008, 17:33
teşekür ederim bilgeal sanırım bu hazdan biraz almaya başladım birkaç biberim var ilk kez yetiştiriyorum onlara her geçen gün biraz daha bağlandığımı hisediyorum hergün kalkar kalkmaz onların başındayım harika bir duygu ilk çiçeklerini sabırsızlıkla bekliyorum

bilgeal
19-06-2008, 07:47
acıya karsı hic dayanıklılığım yok beceremez de acı biber yetistiririm diye hic kalkısmadın ona :))))

Nurcan Özgür
19-06-2008, 22:29
açıkçası bende çok acı yiyemem hafif acı olabilir birde biber çok olgunlaşmadan koparılırsa acısı daha az oluyormuş :rolleyes: kısmetse bu yıl deniycez bakalım

Kiraz
21-06-2008, 18:47
Birine bakarken elimde kaldı, diğerleri de yalnız kalmasın dedim. Neyse ki acı çıkan yok.
41314

Nurcan Özgür
21-06-2008, 19:47
Harika görünüyorlar :eek: afiyet olsun

şükran ünal
25-06-2008, 15:22
Sevgili Kaan bahçe ve hele de masa çok güzel görünüyor. Bahçedekilerde yerlerini sevmişler ki hepsinin keyfi yerinde. Ellerinize sağlık. İlk bakışta genel bir düzenlilik hemen göze çarpıyor.Masa yı çok beğendim vallahi. Mudo Concepttekiler halt etsin. (Ben masaya taktım) Masanın çekmecesi eğer açılıyorsa oraya da şöyle aşağılara sarkan bir petunya veya ne olursa ekebilirsiniz o da ayrı bir hava verir..

Sevgili ZFKG, seninde bir gün küçücükte olsa bahçeli bir evin olmasını dilerim.

Nurcan Özgür
25-06-2008, 20:10
Sevgili ZFKG, seninde bir gün küçücükte olsa bahçeli bir evin olmasını dilerim.[/QUOTE]

Bence de bir gün olacak. TEŞEKÜRLER:D

eylems
25-06-2008, 21:29
Bu benim küçük sebze-çiçek bahçem. Lojmanın önüne bir kısmı saksıda, bir kısmı toprakta olmak üzere domates, biber, roka, maydonoz, kadife çiçeği, kirli hanım ve izmir güzeli ektik.

Rokalara hortumlu bir böcek dadandığı için bugün toptan hasat yaptık... :p

Lojmanın arkasında da birkaç biber, patlıcan ve dikmiş olduğumuz servi (3 adet), çam (1 adet), yalancı akasya (2 adet), elma (1 adet) fidanları var... Zaten önceden bulunan çam, çınar yapraklı akçaağaç ve erik ağaçları ile kardeşçe geçiniyorlar...

Sayın kagan, fidelerin arasındaki şeritler ne için?Onlar sulamak için hortummu diyeceğim ama tam da emin değilim.

Penelophe
26-06-2008, 00:42
Kagan, bahçeniz harika görünüyor ama pek tembelmişsiniz, 6 m2 yer için damla sulama kurmuşsunuz.:dilli: Masanın çekmecesine çiçek harika fikir. Yaparsanız bizimle paylaşın lütfen.:)

bilgeal
26-06-2008, 08:39
bence tam aksine 6 m2 bile sulama kuracak kadar calıskanmıs emek sarfetmis oncacık topraga bile sistem kurmus ben tebrik ediyorum kagan beyi

hx100
26-06-2008, 10:23
Bende evin damında ve balkonumda bişiler yapmaya çalışıyorum önerilerinizi ve izlenimlerinizi beklerim. Ev 6. katta ve ben en üs kattayım ve asansör yok varın bunları yukarı nasıl bir aşkla çıkardıgımı siz düşünün :p

41686

41691

Birde mesela aşagıdaki biberin cinsi nedir bunu bilen varsa lütfen yazsınki artık daha teknik bir yetiştirici olalım :)

41689

41688

41690

Özellikle süs biberlerine olan zafım nedeni ile elinde farklı cinsler olan arkadaşlardan tohum ve bilgi almak ve tabi isteyen olursa elimdekileri seve seve paylaşmak isterim

limon
26-06-2008, 12:54
Kağan Bey çok güzel ve düzenli bahçeniz, ellerinize sağlık. Sizin pratik otomatik sulama :) yöntemini ben de denemiştim ama suyun bir türlü istediğim yöne fışkırmasını sağlayamamıştım. Hemen pes edip elimle sulamaya geri dönmüştüm.

Daha acemiyken, sebzelerimi sulama aparatının duş başlığı gibi olan kısmıyla her gün suluyordum. İlk yıl hiç bilmememe rağmen çok sebze aldım. Tabi toprağı yeni hazırlamanın da etkisi olmuştur. Geçen yıl öğrendiklerimle olaya biraz daha bilimsel yaklaşmaya çalıştım ama hem aynı yere ikinci kez ektiğim için hem de aşırı sıcaklardan dolayı çok az ürün aldım.
Bu yıl kış sonunda toprağa bolca koyun gübresi karıştırdım, yağmurlarla gübre toprağa iyice işledi. Yaz başı fideleri diktim, çok güzel gelişiyorlar ve başlarına bir şey gelmezse çok ürün verecek gibiler. Bu yaz sulama stilimi değiştirdim. Domates ve biberlere açtığım kanalları suyu hortuma hiç başlık takmadan bolca dolduruyorum. İki gün sulamama gerek kalmıyor, üçüncü gün tekrar sulamam gerekiyor. Yani haftada 2 veya 3 kez sulamam yetiyor. Aynı durum ağaçlar için de geçerli. Açtığım çanaklara bir kere bolca su verdim mi 3 gün yetiyor. Tabi bunlar en sıcak günler için geçerli.

hx100, bayıldım terasınıza ve çalışkanlığınıza. Sebzeleriniz de sizi çok sevmiş :)

üzüm
26-06-2008, 14:19
...Sizin pratik otomatik sulama :) yöntemini ben de denemiştim ama suyun bir türlü istediğim yöne fışkırmasını sağlayamamıştım. Hemen pes edip elimle sulamaya geri dönmüştüm.
...

Eğer düz hortumu delip kullanmak isterseniz, delik yerlerine takılacak aparatlar satılıyor. Bunlarla su miktarı ayarı yapabiliyorsunuz. (Damlama hortum gibi iş görüyor)

(Düz hortum kemer deliği açmak için kullanılan aletle güzelce deliniyor)

seyma30
26-06-2008, 20:43
Sevgili Bilgeal Kagan bey hakkindaki fikirlerine yürekten katiliyorum.hx100 cok güzel bitkilerin maasallah.Gercekten ugrstigina degmis bence.SEVGILER

Kiraz
27-06-2008, 08:46
Kağan Bey, kapınızın önü ve bahçeniz çok güzel olmuş, yakında daha da güzel olacak. Peunyalı fotoğrafınızı da bekleriz.
Sayın hx100 ellerinize sağlık, emeklerinizin karşılığı ortada.

Nurcan Özgür
27-06-2008, 17:29
Sevgili kağan bey ve hx100 ikinizinde bitkileri çok güzel mutluluklar.

limon
28-06-2008, 13:21
Sebze bahçemdeki gelişmeyi takip edelim mi?

Toplam 40-45 kök kadar domatesim var. Domateslerden bazıları 1,5 metreyi aştı, bazıları 1 metre civarında. Henüz kızaran olmadı ama hava böyle sıcak giderse haftaya yeriz gibi görünüyor.
41848

41849

41850

41851

limon
28-06-2008, 13:26
3 senedir ilk defa salatalıklardan çok memnunum ve çok ürün alıyorum. Tekin Bey, her sabah kahvaltıda yerken kulaklarınızı çınlatıyoruz. Tekrar tekrar çok teşekkür ederim. Bu iri yapraklı olanından çok memnunum.
İşte bunlar da salatalıklarım;
41852
41854

limon
28-06-2008, 13:29
Biberler de sebze vermeye başladılar. Henüz yiyecek büyüklüğe gelen yok.
41855

eylems
28-06-2008, 13:35
Sayın limon,eklediğiniz fotoğraflardan yola çıkarak gözümde canlandırmaya çalışıyorumda bahçeniz çok güzeldir diye düşünüyorum.Afiyetle bizler içinde çıtırdata çıtırdata salatalıkları yeyin efendim;)