PDA

View Full Version : Ceviz Bahçelerinin Sulanması

Sayfalar : [1] 2

ercan332
31-03-2012, 14:34
Arkadaşlar Kastamonu'da 18 dönüm ceviz bahcesi kurdum. Daha önce actığım konuda resimleri mevcut. Şuanda tek sıkıntım sulama konusu. Kısaca sorunumu anlatmak istiyorum.Şuanda tarlama sondaj yaptırdım ve 15metre derinliği var suyun yüksekliği 10metre. Tarladan orta gerilim hattı geciyor.Özel trafo yaptırmak istedim onunda yaklaşık 18bin tl masrafı cıkıyor.Bunuda göze alıp yaptırmak icin elektrik kurumuna muracatta bulunduğumda birde bunun %3'lük trafo kaybı adı altında masrafı oluyormuş. 50kvalık bir trafo koyarsam buda yaklaşık aylık 250-300tl sabıt ücret yapıyor.Dalğıc motorun yakacağı elektrik tüketimi haric o yüzden 6ay sulama süresi olsa buda 1800-2000tl masraf yapıyor.
Bu konuda daha önce tecrübe yaşamış arkadaşlardan yardım istiyorum. Kuyudaki su 9metrede olduğu icin su motoruyla suyu cekemezsiniz diyolar tulumba koyup ilk suyu cektiğimde su motorunu calıştırsam ve damlamaya versem damlama borularına zarar verir mi borular bu basıncı kaldırabilir mi? Ayrıca gübre tankı vs kullanabilirmiyim. Yardımcı olursanız sevinirim...
Saygılar...

Çamtepe
31-03-2012, 20:45
Merhaba,

Bildiğim kadarı ile sadece sulama mevsimi trafoyu devreye alıp (Mayıs-Ekim arası) diğer aylarda hattını kestirip bu baz ücretten kurtulabiliyorsunuz. Karar sizin.

Eğer sabit elektrik hattı kullanmak istemiyorsanız önünüzde şu seçenekler var:
1. Bir dizel jeneratör alarak (1500 TL civarına bulabilirsiniz) elektrik üretmek ve dalgıç pompanızı jeneratöre bağlamak. Kuyunuz çok derin olmadığından çok büyük bir güce ihtiyacınız olmayacaktır. Bir mühendis gözüyle baktığımda ise bu yöntem pek de verimli bir yöntem değil: fosil kaynaklı yakıt kullanarak önce kinetik enerji, oradan elektrik enerjisi jeneratör aracılığı ile üretiliyor, sonra kabloyla iletilen (yine kayıplar) elektrik enerjisi kinetik enerjiye çevriliyor.. Verimliliği tartışılır, ancak sonuçta 18 dönümü sulamak için işinizi haydi haydi görür. Jeneratörü dizel almayı unutmayın, zira çok yakıt harcarsınız aksi takdirde..

2. Güneş enerjili pompalar: Verimliliği yine tartışılsa da daha yüksek bir yatırım maliyetine karşılık operasyonel maliyeti size çok düşük olacaktır. Kuracağınız bir güneş enerjisi paneli, akümülatör ve dalgıç pompa 3'lü seti ile sulama ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Ancak güneş enerjili bu sistemde güneşe bağımlılığınız yüksek olacak. Su debisinin güneşin durumuna göre değiştiğini de ben başkalarından duydum.

Bu arada güneş enerjili bu sistemi kurarsanız sanırım tüm tarım kredilerinde iskonto alma hakkını da kazanıyorsunuz.

Sonuçta güneş enerjisi sistemini ufak bir (DC ya da uygun güçte DC çıkışı olan AC) jeneratör ile her zaman destekleyebilirsiniz. Yani hava bulutluysa, yağmurluysa aküleriniz de boşsa jeneratörünüzü çalıştırır işinizi yine halledersiniz.

Ya da daha ideali, arazinizin yüksek bir yeri varsa oraya, yoksa da bir kaide üzerine bir su deposu koyarsınız (plastik ya da beton) bir şamandıra sistemi ile depo boş olduğu ve güneş olduğu sürece siz bahçede olmasanız dahi dalgıç pompanın bu depoyu doldurmasını sağlarsanız, bahçenize geldiğinizde sulamanıza yetecek kadar su depoda olmuş olur. (450 ağacınız var sanırım, her sulamada 35 lt verseniz sulama başı 15 ton civarında bir su harcamanız olur, bu durumda 20 tonluk plastik bir depo size haydi haydi yeter..)

Sanırım sulama sistemini otomatize etmeyi de düşünüyordunuz. Güneş enerjili bir sistem yaparsanız bahçenizde elektrik de olacaktır. Hem de otomatizasyon için en uygun akım DC olacak elinizde. Sonuçta deponuza bir şamandıra, bir röle bir de zamanlayıcı koyarsanız:

Depoyu dolana kadar motoru çalıştır, depo dolduğunda zamanlayıcının süresi gelene kadar sulamayı beklet, sonra sulama vanasını aç şeklinde bir mantık oluşturduğunuzda çok rahat otomatize etmiş olursunuz.

Odeh
31-03-2012, 21:23
Ben de bu hafta rüzgar ve güneş enerjili çözümleri araştırıyordum.

Sonuç -az önce açıklandığı üzere- 2. seçenektir. Bahçe alanı buna gayet uygun.

Solar sistem denilen pompalama paketleri sorunu çözecektir. Arazinizde eğim varsa birçok ek seçenek de devreye girebilir.

Safranlı
04-04-2012, 17:17
Bu konu benımde problemım
güneş enerjısı ıle sulama sıstemını çok kafama yatıyor
okudugum kadarıyla
temel mantık suyu depolamak
guneş dolduruyor
deponuzdan dıledıgınızde kullanabılıyorsunuz

Çamtepe
04-04-2012, 19:03
Sn. Safranlı

Ben de bahçeme bir güneş/rüzgar hibrit enerji sistemi kurmayı planlıyorum. Sulama kısmında kullanır mıyım bilemiyorum, zira benim durumumda su deposu ile kuyu arasındaki hem mesafe hem de yükseklik çok.

Pompa seçimini düzgün yapmanız önemlidir. Daha sonra seçtiğiniz pompaya uygun güneş enerjisi sistemini kurmanız lazım.

Pompa seçimi için bu linkten (http://www.cem.yildiz.edu.tr/0-ozel_alan/duyurular/duyuru_dosya_2010%5CPOMPA_SE%C3%87%C4%B0M%C4%B0_NA SIL_YAPILIR.pdf)faydalanabilirsiniz.

Örneğin benim durumumda kot farkı 50m civarındayken uzaklık 250m civarında. Bu durumda hem seçeceğim pompa çok pahalı hale geliyor, hem de bu pompayı çalıştıracak güneş enerjisi yatırımı büyüyor. Sn. Ercan'ın arazisi düz, üstelik kuyusu da çok derin değil. Bu yüzden (güneş pili + akümülatör + dalgıç pompa) 2000-2500 Euro gibi bir yatırımla sulama sistemine suyuı en temel anlamda basabilir gibi duruyor. Buna bir de su deposu eklenirse daha iyi olur tabi. Sonrasında yapılacak yatırımlar hayalgücü ile sınırlı: zamanlayıcılar, selenoid vanalar, röleler vs. vs. ile tam otomasyon da sağlanabilir..

ercan332
04-04-2012, 21:53
Güneş enerjisi kurulumu ile ilgili bir firmanın verdiği fiyat teklifini ekliyorum yalnız bu sistemde güneş enerjisinden alınan güc depolanmadan direk motora aktarılıyor motordanda depoya basılarak depo vasitasiyla damla sulama yapılabilecek ben 36 tonluk cıkma bir tanker buldum bunun fiyatı 5500tl ayrıca bunu basınc oluşturması icin askıya almak gerekiyor bununda bir maliyeti var ve tankerdeki suyun basıncının damlamanın tamamına yetmeyip sulamanın randımansız olmasınada neden olabılır.

TEKLİF;
Tarih: 03.04.2012
Kime: Ercan Bey
Konu: Güneş panelli Tarla Sulama Projesi
Bölge:
No # Açıklama Miktarı Birimi Birim Fiyatı Toplam Tutar
1 200 watt 24 volt 4 ADET 1.150,00 4.600,00 TL
2 24-48 volt DC Enerji kontrolcüsü 1 ADET 2.500,00 2.500,00 TL
3 24-48 Volt DC 1 ADET 2.750,00 2.750,00 TL
4 Depo seviyesi ayarlamak için 1 ADET 155,00 155,00 TL
5 12 volt 225 Ah 2 ADET 685,00 1.370,00 TL
6 1200 watt, buzdolabı,aydınlatma ve tv için 1 ADET 420,00 420,00 TL
7Teknik servis, panel sehbaları, elektriksel kurulum devreye alma 1 ADET 2.250,00 2.250,00 TL
14.045,00 TL
KOŞULLAR:
KDV dahil değildir
GARANTİ:
Güneş Paneli: 5 YIL (ÖMÜRLERİ 20(%90)-25(%80)-40(%50) YIL)
Pompa Kontrolcüsü: 2 YIL
Pompa: 2 YIL

Odeh
04-04-2012, 21:58
Rüzgarınız nasıl peki? Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

ercan332
04-04-2012, 22:01
Rüzgarla değil güneş enerjisi ile calışıyor sistem... rüzgarla olan teklifte var ancak bence rüzgar yetersiz türkiye rüzgar haritasına göre kastamonudaki rüzgar oranı az

Çamtepe
05-04-2012, 06:21
Ercan Bey size verilen güneş enerjisi teklifi aynı zamanda ufak bir evi de aydınlatmaya yetecek şekilde projelendirilmiş. Sadece pompa işletimine yetecek kadar da bir teklif isterseniz bence daha net değerlendirme şansınız olur.
Bir de anladığım kadarı ile gidip internetteki yenilenebilir enerji marketlerinden fiyat karşılaştırması yapmayasınız diye malzemelerin tam adını ve kapasitesini yazmaktan kaçınmışlar.

Net olarak malzemelerin adını, markasını, kapasite, anma güç değerlerini istemenizi öneririm.

Mesela şunlar nedir ben anlamıyorum:
3 24-48 Volt DC 1 ADET 2.750,00 2.750,00 TL
6 1200 watt, buzdolabı,aydınlatma ve tv için 1 ADET 420,00 420,00 TL

Bakın burada (http://www.cimo.com.tr/product.php?id_product=28)komple bir sistem var, kapasitesi ilk bakışta sizin bahçeye uygun gibi duruyor, fiyatı da mantıklı. Sadece fiyata aynen resimde görüldüğü gibi akü de dahil mi diye bakmak lazım. Dilerseniz de ekstra güneş paneli ve akü alarak kapasiteyi arttırabilirsiniz de.

Deponun yüksekliği su basıncı açısından bir problem olur diyorsanız, haklısınız. Bu durumda teknolojiden faydalanın, pompayı direk sulama sitemine bağlayın ve sisteme ekstradan güneş paneli ve akü ekleyin. Sonuçta size düzenli bir su akışı gerekiyor.

Safranlı
05-04-2012, 08:18
benım bahcem derenın kenarında
24 saat su akıyor
normalde sulam kanallarımız da var
köyün her sen ebaktıgı bu beton kannallar bazen randımanlı olmuyor
insanlar sıralarına uymuyor ve su oldugu halde susuzluk cekıyoruz
yazın 15 gece üs üste suyun peşinde koştugumu bılıyorum
bunun yerıne düz arazımde ektıgım kivi bahçesi için sistem araştırmasına girdim
bir firma 2 bin tl cıkardı
istanbuldan bir firma alman ekolunden gelen malı 1300 euro fiyat verdıler
1300 euro olan sistem gunde 9 ton suyu 100 mt uzunlukta sağlayabiliyor
bu sistem çok aklıma yattı
ayrıca sistemın moduler ve taşınabılır olması çok cazıp geldı
bu şekılde parcalı ıkı üç bahçeme tasıyabılırım dıye düşündüm
kısmet olursa 1300 euro lık fıyat veren fırmayı hafta sonu görmeye gidicem
benım bahcem 3 dekar
gunde 9 ton bana yetecek gıbı
bakalım hayırlısı.......

aviator34
18-04-2012, 10:47
herkese selamlar.Benim problemim o kadar büyük değil diye düşünüyorum ancak paylaşıp bilgi almakta fayda var.arazimin genişliği 27 metre uzunluğu 300 metre dar uzun bir koridor gibi 4 sıra ceviz var.ve arazim de 6-7 derecelik bir eğim var.gölet bahçeme 35 metre uzaklıkta su hemen yanında ancak 20 tonluk plastik bir depoyu bahçenin en sonuna yani en yüksek yerine koyarsam damlama - sulama borularını da aldım 3 hafta içinde kurulacak depoya bir iskele (2 metrelik) yapıldığı taktirde kendi yer çekimi ağırlığı ile tüm fidanları sulama imkanım olur mu ? yani en aşağıdaki fidan ile en baştaki fidana gelen suyun debisi eşit olur mu? damlama sulama borularını aldığım kişi olayı çok güzel anlattı ancak yinede aynı işi2 kere yapmak istemiyorum.bahçenin fotoğrafını aşağıya koyacağım daha iyi anlaşılması için.

http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/404575_10150430523988663_733043662_8424499_2393583 51_n.jpg

Abies e.trojana
18-04-2012, 19:10
Sn.Aviator34,
Deponuz tüm fidanlardan yüksekte olduğunda tarlanızın tamamını sulayabilirsiniz.Ancak tüm bahçeye aynı anda su verdiğinizde tüm fidanlarınız eşit sulanır mı bilmiyorum.

Abies e.trojana
18-04-2012, 19:36
Sn.aviator34 20 tonluk plastikdepoyu kaça temin ettiniz?

Çamtepe
18-04-2012, 19:43
Merhabalar Sn. Aviator

Basınç alt nokta ile üst noktada eşit olmayacaktır. Ayarlanabilir damlatıcılar var diye biliyorum, onlardan kullanabilirsiniz. Bence önce bir ölçüm yapın, damlatıcı sayısını arttırarak da akan su miktarını ayarlayabilirsiniz.

Lilium
19-04-2012, 02:16
Basınç alt nokta ile üst noktada eşit olmayacaktır. Ayarlanabilir damlatıcılar var diye biliyorum, onlardan kullanabilirsiniz. Bence önce bir ölçüm yapın, damlatıcı sayısını arttırarak da akan su miktarını ayarlayabilirsiniz.

Bendeki sistem aynı, benim bahçede üç dönüm, iki metrelik yükseklik yeterlidir. ayarlı damlatıcılarla çalıştırabilirsiniz.
Damlatıcı sayısını arttırmak sorunu çözmez, meyilli yere daima fazla basınc yapar, meyilli yerdekilerini kısarak her yere aynı miktarda akmasını sağlayabilirsiniz.

aviator34
19-04-2012, 07:31
Abies e.trojana : 20 tonluk plastikdepoyu kaça temin ettiniz?

2.000 tl ye 1 yıl kullanılmış temiz bir depo aldım sıfırı da 2800 tl. istanbul ataşehir de depocular var.250 km. ye nakliyeside o kadar tutmuyor dönüş araçlarına 250 tl ye getiriyorlar.çıkma metal tanker çok aradım köylerde ama kör ölür badem gözlü kalır demişler çok doğru köylüler saçma sapan fiyatlar verdiler.

aviator34
19-04-2012, 07:40
Çamtepe ; Lilium ;

Sistemi aldığım arkadaşta yanlış olmasın KEFİR mi dedi KUFUR mu dedi çıkartamadım işte ayarlı damlatıcı bu imiş onunla suyu tüm noktalara eşitleyebilirmişiz.
Birde bir hesap yaptı sulama ile ilgili 2 günde bir. 2 saat çalıştırılırsa 6lt. su bir fidan için 250 fidan 1.5 ton su haftada 5 ton ayda 20 ton suya ihtiyacımız varmış buda 4 ay damlatsak 80 ton yapar kısaca pancar motorunu 4 kez kullanmak demek. satın almaya gerek varmı acaba ?

Safranlı
19-04-2012, 08:10
evdekı sulama hesabı çarsıya uymaz
o verılen sulama ihtıyacı fıdanlarınıza yetmez....
motor şart gıbı görünüyor....

aviator34
19-04-2012, 08:41
şimdi birde ara tarım yapmak için 4 kg balkabağa ektim.onu da hesaba katmadım

Safranlı
19-04-2012, 08:46
o zaman motoru söylemeye gerek yok...

bozy
19-04-2012, 12:07
2 m yukseklık bence fazlasıyla yeterlı ... benım bahcemde arazının hafıf meyıllı olması bıle yetıyor ... 20 tonun basıncı sıze yetecektır .... yazın depodakı suyu bahceye vermezsenız bır ay degıl bır hafta sonra bulutlara karıstıgını goreceksınız bence her hafta **** neyse yeterı kadar suyu depoya basıp sulama yapın... benım buradakı tek dusundugum sey standart damlama borularının 350 mt suyu ıletıp ıletemeyecegı aslında .. benım bahcede 200 mt sorun olmuyor... bence bıraz daha kalın hortumla isi garantılemek gerek... basarılar ...

bozy
19-04-2012, 12:11
bu yazdıklarım sadece agacları sulamak ıcın gecerlıdır ..tum tarlada sebze meyve sulanacaksa baska hesaplamalar yapmak lazım sayın Safranlının da dedıgı gıbı motor falan cok detayı var...

aviator34
19-04-2012, 13:23
2 m yukseklık bence fazlasıyla yeterlı ... benım bahcemde arazının hafıf meyıllı olması bıle yetıyor ... 20 tonun basıncı sıze yetecektır .... yazın depodakı suyu bahceye vermezsenız bır ay degıl bır hafta sonra bulutlara karıstıgını goreceksınız bence her hafta **** neyse yeterı kadar suyu depoya basıp sulama yapın... benım buradakı tek dusundugum sey standart damlama borularının 350 mt suyu ıletıp ıletemeyecegı aslında .. benım bahcede 200 mt sorun olmuyor... bence bıraz daha kalın hortumla isi garantılemek gerek... basarılar ...

damlama sulamanın ana hattı 50 mm'lik kangal boru önerdiler.borunun çapı ne kadar dar olursa göndereceği yere o kadar hızlı gideceğini düşünüyorum.tabi bu su motorunun gücüne de bağlı.ilk olarak pancar motoru ile deneyeceğiz bakalım olacakmı ?

Çamtepe
19-04-2012, 14:10
Depoyu renkli plastikten aldığınızı umuyorum, değilse yosun yapmaması için dışını boyamanızda fayda var.

Pancar marka motor 4 bin TL'den pahalı diye hatırlıyorum. Bende Çin malı bir dizel motor var, 10HP gücünde. Gayet güzel yetiyor, şimdilik de sorun çıkarmadı. Sanırım fiyatı 1500TL civarında.

Ama benzinli motorlar için aynı duyguyu paylaşamıyorum, zira 2 senede 3. motor oldu. bu sene de bir motor bozarsam zaten dizel motor fiyatına gelecek, toplam sahiplik maliyeti ise çoktan dizeli geçti.

siz iyisi mi bir dizel motor alın, ama Pancar almanız şart mı onu bilmem.

Bir de motorun depoya bağlandığı yere bir T attırın ve bir de vana koyun T'nin çıkışına, aceleniz olduğu zamanlarda suyun bir kısmını dikkatlice direk sisteme verirsiniz, hem zamandan tasarruf edersiniz hem de paradan. Biz filtre girişinde 1.5 bar görünce bayram ediyoruz. Normalde 2m'lik kot farkı bu kadar basınç etmiyor (en azından bizim sistemde etmiyor). Motoru direk bağlayınca güzel oluyor ;)

aviator34
19-04-2012, 15:10
Depoyu renkli plastikten aldığınızı umuyorum, değilse yosun yapmaması için dışını boyamanızda fayda var.

Pancar marka motor 4 bin TL'den pahalı diye hatırlıyorum. Bende Çin malı bir dizel motor var, 10HP gücünde. Gayet güzel yetiyor, şimdilik de sorun çıkarmadı. Sanırım fiyatı 1500TL civarında.

Ama benzinli motorlar için aynı duyguyu paylaşamıyorum, zira 2 senede 3. motor oldu. bu sene de bir motor bozarsam zaten dizel motor fiyatına gelecek, toplam sahiplik maliyeti ise çoktan dizeli geçti.

siz iyisi mi bir dizel motor alın, ama Pancar almanız şart mı onu bilmem.

Bir de motorun depoya bağlandığı yere bir T attırın ve bir de vana koyun T'nin çıkışına, aceleniz olduğu zamanlarda suyun bir kısmını dikkatlice direk sisteme verirsiniz, hem zamandan tasarruf edersiniz hem de paradan. Biz filtre girişinde 1.5 bar görünce bayram ediyoruz. Normalde 2m'lik kot farkı bu kadar basınç etmiyor (en azından bizim sistemde etmiyor). Motoru direk bağlayınca güzel oluyor ;)

depo beyaz :) ama siyaha boyarsak yosun yapmaz heralde yapsada her yıl sulamaya başlamadan önce bi bakım **** temizlik yapılabilir.ben su motorunu sadece depo ya su basmak için kullanmayı düşünüyorum.arazi dediğim gibi eğimli 2 metre iskele ile kendi ağırlığıyla sulama yapılabilir ve tekrar dediğimiz gibi ayarlı damlatıcılar da kullanacağım.

2 hafta sonra montaja başlıyacağım.keşke şunuda şöyle yapsaydım bunuda böyle yapsaydım dememek için bu forum sitesinden faydalanmaya çalışıyorum umarım bi yanlışlık yapmam yaparsam da burada paylaşarak tartışırız :)

Çamtepe
19-04-2012, 15:12
damlama sulamanın ana hattı 50 mm'lik kangal boru önerdiler.borunun çapı ne kadar dar olursa göndereceği yere o kadar hızlı gideceğini düşünüyorum.tabi bu su motorunun gücüne de bağlı.ilk olarak pancar motoru ile deneyeceğiz bakalım olacakmı ?

bence ana boruları 100'lük seçin, lateraller daha dar olabilir. Şunu düşünmeniz lazım, siz burayı kaç saatte sulamak istiyorsunuz. İstanbul'dan sabah gelip 5-6 saatte tüm bahçeyi sulayıp gitmek istiyorsanız kaç damlama borusuna ihtiyacınız olduğunu, kaç ağaca kaç lt su vereceğinizi, toplam sulama başı harcayacağınız hedef zamanı düşünerek bir hacim hesaplayın, ve boru çaplarınızı ona göre belirleyin derim ben.

aviator34
19-04-2012, 16:03
bence ana boruları 100'lük seçin, lateraller daha dar olabilir. Şunu düşünmeniz lazım, siz burayı kaç saatte sulamak istiyorsunuz. İstanbul'dan sabah gelip 5-6 saatte tüm bahçeyi sulayıp gitmek istiyorsanız kaç damlama borusuna ihtiyacınız olduğunu, kaç ağaca kaç lt su vereceğinizi, toplam sulama başı harcayacağınız hedef zamanı düşünerek bir hacim hesaplayın, ve boru çaplarınızı ona göre belirleyin derim ben.

sizin dediğiniz gibi o şekilde çok yorucu olur :) sulama yapacak insanımız var köyde açacak vanayı o kadar benim anlamadığım ''lateraller daha dar olabilir''den kastınız nedir ?

Çamtepe
23-04-2012, 15:08
sizin dediğiniz gibi o şekilde çok yorucu olur :) sulama yapacak insanımız var köyde açacak vanayı o kadar benim anlamadığım ''lateraller daha dar olabilir''den kastınız nedir ?

Lateral derken bahçenizi enlemesine geçecek boru ya da boruları kastediyorum.

Siz damlama borularını eğim yönünde mi yoksa eğime dik mi yerleştirmeyi düşünüyorsunuz?

Eğer eğim yönünde yerleştirecekseniz, 300m'lik mesafelik damlama boruları çok etkin olmayabilir. Onun yerine tarlayı 2 ya da 3 parçaya bölüp, yukarıdan aşağıya inen ana borudan (ki 10cm'lik tavsiye ediyorum), 2 ya da 3 tane yan lateral boru yerleştirip, damlamaları bunlardan aşağıya doğru sarkıtabilirsiniz. Ayrıca bu yan boruları bir vana ile bağlarsanız, gerektiğinde parçalı sulama için, gerektiğinde de basıncı ayarlamak için kullanabilirsiniz.

Bahsettiğim "lateraller daha dar olabilir" dediğim borular bunlar. Ancak çok da manası yok, bence standardizasyon için hepsini 10'luk seçseniz daha iyi.

Ben damlamaları eğim yönünde yerleştirmeyi tercih ediyorum. Zira eğime dik yaparsanız tarlanızı ilaçlayacağınız zaman, ya da süreceğiniz zaman size çok zaman ve/veya para kaybettirecek.

Bizim bir damlama sulama ustamız var, Alara vs. büyük firmalarda binlerce dönümlük bahçelere senelerce damla sulama döşemiş. Sözüne çok güveniyorum. O bana damlama borularını 80-100 metreden uzun bırakmamamı tavsiye etmişti. Hem basınç, hem de buharlaşma yüzünden.

Lilium
23-04-2012, 19:44
O bana damlama borularını 80-100 metreden uzun bırakmamamı tavsiye etmişti. Hem basınç, hem de buharlaşma yüzünden.
Buharlaşma olmaz da, damlatıcı sayısı fazla olunca 16mm lik borudaki su yetersiz kalır, uzun olacağı zaman boruyu daha geniş koyarsanız olur.

Çamtepe
23-04-2012, 21:46
Buharlaşma olmaz da, damlatıcı sayısı fazla olunca 16mm lik borudaki su yetersiz kalır, uzun olacağı zaman boruyu daha geniş koyarsanız olur.

Merhaba Sn. Lilium,

Mantık şu olması lazım: Boru uzadıkça, o güzel simsiyah borulardan geçerken sular güzelce ısınıyor, sonuçta borudan 20 derecede değil, belki 30-35 derecede su çıkıyor. Sonuçta iki farklı derecedeki suyun boru dışına çıktığında buharlaşma kaybı aynı olmuyor.

Diyeceksiniz ki madem buharlaşmaya bu kadar taktınız, salma sulama yapanlar ne yapsın o zaman :) İşte, damla sulamada o kadar az su bu kadar verimli kullanılınca artık insanlar bu verimli sistemin bile ince ayarını yapmak için uğraşıyorlar.. :p

aviator34
24-04-2012, 12:30
Eğer eğim yönünde yerleştirecekseniz, 300m'lik mesafelik damlama boruları çok etkin olmayabilir. Onun yerine tarlayı 2 ya da 3 parçaya bölüp, yukarıdan aşağıya inen ana borudan (ki 10cm'lik tavsiye ediyorum), 2 ya da 3 tane yan lateral boru yerleştirip, damlamaları bunlardan aşağıya doğru sarkıtabilirsiniz. Ayrıca bu yan boruları bir vana ile bağlarsanız, gerektiğinde parçalı sulama için, gerektiğinde de basıncı ayarlamak için kullanabilirsiniz.

Bahsettiğim "lateraller daha dar olabilir" dediğim borular bunlar. Ancak çok da manası yok, bence standardizasyon için hepsini 10'luk seçseniz daha iyi.

Ben damlamaları eğim yönünde yerleştirmeyi tercih ediyorum. Zira eğime dik yaparsanız tarlanızı ilaçlayacağınız zaman, ya da süreceğiniz zaman size çok zaman ve/veya para kaybettirecek.

Bizim bir damlama sulama ustamız var, Alara vs. büyük firmalarda binlerce dönümlük bahçelere senelerce damla sulama döşemiş. Sözüne çok güveniyorum. O bana damlama borularını 80-100 metreden uzun bırakmamamı tavsiye etmişti. Hem basınç, hem de buharlaşma yüzünden.[/QUO

100-150 metre de küçük 1 tonluk bir depo ile bahçeyi bölmek gerçekten mantıklı geldi.işe başlarken yadığınız yazının çıktısını almakta fayda görüyorum teşekkürler

Çamtepe
24-04-2012, 18:04
100-150 metre de küçük 1 tonluk bir depo ile bahçeyi bölmek gerçekten mantıklı geldi.işe başlarken yadığınız yazının çıktısını almakta fayda görüyorum teşekkürler

Yok tam onu kastetmiyorum, tek depo, ancak 100m'lik bölgelere ayırdığınız bahçenizde bu bölgelerin başına atacağınız T-ler ve vanalar.

Hatta tavsiyem su motorunun çıktısını direk ana vanaya atacağınız bir T vasıtasıyla direk sisteme verme imkanınızın olması. Zaman kazandırır.

Mavi borular, 10cm'lik toprak altı boruları. Yerin 60 cm altına gömülecek.
Kırmızı borular damlamalar. Masraftan kaçmayıp damlama hortumlarını 4'lü prizlere bağlayın ki ileride ağaçlarınız büyüdüğünde ikinci hattı da çekebilesiniz. Bu prizlerde de ufak bir vana oluyor, bu sayede damlama hatlarını da teker teker kapatabilirsiniz.

Şekilde su filtresi, gübre tankı gibi damla sulama detaylarını çizmedim.

286425

ulukislali
02-07-2012, 10:34
Merhabalar, Benim de bir kaç sorum olacak. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Öncelikle arazim Niğde Ulukışla'da yaptırdığım etüdler sonucunda sondaj için yeterli su bulamadık.

Ancak arazinin yanından gecen iki küçük dere var ve bu derelerden biri depolayabileceğim miktarda suya sahip. Yaklaşık 500-600 (5/1 Badem gerisi Ceviz) fidanlık bir bahçe yapmayı düşünüyorum.

Sizce haftalık ne kadar suya ihtiyaç duyarım? Ne kadar depolamalıyım?

Bir de derenin su alabileceğim kısmıyla havuzun olduğu yer arasında yaklaşık 150m mesafe var bu mesafeden su basabileceğim bir dizel pompaya gereksinimim var öncelikle dizel pompa hafif bir eğimden yukarıya doğru o mesafeye su gönderebilir mi (motorların özelliklerinde Dikey Basma 55 (m) gibi bilgiler veriliyor)?

Eğer olabilecekse önerebileceğiniz bir dizel motor var mıdır?
Şimdiden teşekkürler.

ncp1963
02-07-2012, 12:26
Merhabalar, Benim de bir kaç sorum olacak. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Öncelikle arazim Niğde Ulukışla'da yaptırdığım etüdler sonucunda sondaj için yeterli su bulamadık. Ancak arazinin yanından gecen iki küçük dere var ve bu derelerden biri depolayabileceğim miktarda suya sahip. Yaklaşık 500-600 (5/1 Badem gerisi Ceviz) fidanlık bir bahçe yapmayı düşünüyorum. Sizce haftalık ne kadar suya ihtiyaç duyarım? Ne kadar depolamalıyım? Bir de derenin su alabileceğim kısmıyla havuzun olduğu yer arasında yaklaşık 150m mesafe var bu mesafeden su basabileceğim bir dizel pompaya gereksinimim var öncelikle dizel pompa hafif bir eğimden yukarıya doğru o mesafeye su gönderebilir mi (motorların özelliklerinde Dikey Basma 55 (m) gibi bilgiler veriliyor)? Eğer olabilecekse önerebileceğiniz bir dizel motor var mıdır?
Şimdiden teşekkürler.

ilk yıl için ihtiyacınız haftalık 35 lt/ fidan 600X35=21 ton hafta.su ihtiyacı her yıl artarak gideceği için hesaplamanızı 120 LT/fidana göre yapın bahçenizi haftada bir gün hepsini değilde haftada üç kez üç ayrı bölüm olarak hesaplarsanız 600X120=72 ton/hafta yerine 72bölü3 =24 ton/sefer çıkar

kısaca 25 tonluk bir depoveya havuz yapın hafta üç kez değişik bölümleri sulayın.

motopompa gelince pacar motor veya diğer yakıtlı pompalar fanlarının yapısı gereği maksimum 50-55 mt yüksekliğe su basarlar ve yükselti arttıkça gelen su miktarı düşer yani 10 mt yüksekliğe 50 ton/saat su basan aynı motopomp ile 50 mt yüksekliğe 20 ton/saat su basabilirsin. bu tip motopomplar suyu al ve hemen at şeklinde dizayn edilir.

çözüm yokmu elbette var elindeki motorun gücüne uygun kademeli bir pompa montaj ettirirsen kademe seçiminde mutlaka yüksekliği ve uzunluğu göz önünde bulundurman gerekli sorununu çözersin. ama burada kapalı tip fana geçeceğin için emiş klapesının çok iyi filtreli olması gerekiyor aksi takdirde sık sık pompa fanı temizlemen gerekli olacak. buda sök tak sök tak pompanın çok kısa sürede deforme olması demek.

iki tarafında sulu dere olan bir tarlada sondajla su çıkmaması çok enterasan. bence dere tabanı kodunun 20-30 mt altına inen bir sondajla size yetecek kadar su mutlaka çıkması lazım. en uzun süre sulu kalan dere tarafında bu uygulama sizin sorununuzu çözer. tabi elektrik varsa.

ulukislali
17-07-2012, 12:53
İlginiz için çok teşekkürler ncp1963. Arazide ilk yaptırdığımız etüdde su yeterli su çıkmadı ve bu benide çok şaşırttı aslında. Ancak arazinin bulunduğu bölge için söylenegelen bir durumdu ancak yine de umudumu tam kaybetmedim. Etüd yapan firma ile tekrar bakılması üzerine anlaştık bir iki haftaya tekrar bakacaklar. Dere ile ilgili planim B planı olarak şimdiden olgunlaştırmak istiyorum. Bayram sonrası gidip çukurları açtırıp ve güprelemeleri gerçekleştirmeyi planlıyorum. Eylül sonuda dikimi gerçekleştireceğim. Bölge o aylarda hazirana kadar yağış alıyor. Bu nedenle su ile ilgili yapılacak işleri fidan dikiminden sonra nisan mayıs gibi yapma niyetindeyim. Fidanlar açısından bir sorun olmayacağı düşüncesindeyim ama fikrinizi almak isterim.

Çamtepe
17-07-2012, 17:23
Merhaba,

Ana borulari toprak altına gömdürecekseniz, bunun için kepçe çalışacağını ve bunun bahçeye zarar verme riskini anlayıp göze alırsaniz sorun yok.

Ya da ana borulari da fidan cukurlarini actirirken yerlestirip sulama sisteminin kalanini Mayıs gibi yapabilirsiniz.

Ç.

Muhtefi
30-07-2012, 21:14
Sayın Çamtepe,
1500 ağaç için 20 tonluk bir polietilen depo yeterli olur mu acaba?
ben de güneş enerjili hibrit bir çözüm düşünüyorum. bana maliyetli ne olur?
araziyi orman bakanlığından kiralayacağım ve 100 dekar olacak.
nispeten düzgün bir arazi fazla eğim yok ve arazide su var. kuyu yapmayı ya da sondaj yapmayı düşünüyorum.

Çamtepe
30-07-2012, 22:08
Suyun kendi cazibesi ile sulayacaksanız bence 20 ton yeterli olmaz.

Bende 1000'e yakın ağaç var, yaklaşık 110 ton'luk beton havuzla suluyorum.

Arazide epey eğim var, ama kendi cazibesi ile havuzun yüksekliğine yakın yerlerde havuz tam dolu olmadığı zamanlarda sıkıntı yaşıyorum.

Bir damla sulama ustam var. Filtre girişinde 1-1.5 bar basıncın komforlu bir sulama için istendiğini söylemişti. Uzmanı olmadığım için doğrulayamıyorum. Ancak bu ustanın önerisi ile havuzu doldurduğumuz borudan T yapıp istenilirse suyu havuza doldurmadan dizel motopomp'tan direkt olarak damlama sistemine veriyoruz. O zaman yüksekte kalan yerler çok etkin sulanıyor. Tabi böyle bir durumda işletme maliyetleri artıyor bir miktar.

Eğer araziniz fazla yüksek değilse motopomp'un çıkışını direkt olarak sulama sistemine bağlayabilirsiniz.

Avantajı: Basınçtan yana sorununuz olmaz, kolay şekilde sularsınız.
Dezavantajı: Kabaca siz orada olduğunuz süre içinde sulama gerçekleşir. Bir su deposu yardımı ile hem yedek su depolamış olursunuz, hem de sulamayı depoyu doldurduktan sonra açık bırakıp gidebilirsiniz.

Muhtefi
31-07-2012, 00:33
Sayın Çamtepe,
Maşallah siz de büyük bir bahçe yapmışsınız. Bol ürünlü hasatlar dilerim.
Baştan sona tecrübelerinizi şahsen de dinlemek isterim.
Ayrıca resimleri varsa bahçenizi de görmek isteriz.

Peki otomatik zamanlayıcı gibi birşey yapsak olmaz mı? depo boşalınca dalgıç pompa su basar ve depo dolunca sulama başlar...

Maliyetler konusunda da bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum.

Çamtepe
31-07-2012, 09:22
Merhaba

Yeni resimleri henüz yok. 3 sene bakımsız kalan bahçeyi 2 senedir yeni yeni verimli hale geçiriyoruz. Bu mesajda (http://www.agaclar.net/forum/814900-post46.htm)bazı resimler mevcut. Ayrıca o başlığı (http://www.agaclar.net/forum/meyve-agaclari/22428.htm)baştan sona okumanızı tavsiye ederim.

Elektrik olduktan sonra yapabilecekleriniz sınırsız. Hatta paranız olduktan sonra tam otomatik sulama sistemi bile yaparsınız. Ama insan faktörü olmadan teknoloji bir hiç.

Maliyetlerden kastınız nedir? Sulama kurulum maliyetleri mi?

Ç.

Muhtefi
31-07-2012, 16:54
Güneş enerji kurulumu ve sulama kurulum maliyetlerini sormuştum

10 dekar alana 8x8 1600 ağaç olacak şekilde bunların sulaması
ve saha için her türlü enerji ihtiyacımı karşılayacak bir proje kaça çıkar acaba?

Çamtepe
31-07-2012, 18:31
100 dekar demek istediniz herhalde.

Kuyu masrafları hariç, damla sulama size dönümü 300-400 TL gibi bir paraya malolabilir. 200-250 TL'ye de mal edeni çıkabilir ama bir seferlik yatırım olduğu için kalitelisini seçmelisiniz.

Derin kuyu sondajının kaç m olacağı önemli. Etüt yaptırdınız mı? Sanırım metre fiyatı 100 TL civarında, ama garantili sondaj yaptırın = su bulamazlarsa para yok. Dolayısı ile fiyatın içine risk primi de girecektir.

Güneş enerji kurulumu maliyetleri için şu yazıya (http://www.agaclar.net/forum/daha-iyi-bir-yasam-icin/26466.htm)bir bakabilirsiniz. Orada yazan teksavasci bu konuyla profesyonel olarak ilgileniyor sanırım. Teksavasci size bilgi verebilir.

Ancak elinizde etüt bilgisi olmadan kimse size şu güçte bir sistem kurum diye hap bir çözüm sunamaz.

Selamlar

Muhtefi
01-08-2012, 00:52
Sevgili Çamtepe,
evet 100 dekar demek istemiştim. şu an kaba taslak fiyat araştırmasındayım. komple bir cevizlik kurulumun bana maliyeti ne olur onu kestirmeye çalışıyorum.

mesela önce araziyi sürdüreceğim. patlatma yöntemi deniyor. sanırım bu pullukla derinden yapılan toprak sürme oluyor. affınıza sığınarak 100 dönüm arazi traktör ile sürülmesinin maliyeti ne kadar olabilir. traktörüm olmadığından ilk etapta kiralam yöntemi ile işlerimi halletmek istiyorum.

burada bilgimi artırdıktan sonra kendime bir yol haritası ve proje hazırlayacağım.
biliyorum yapacak çok iş var. ilk etapta 40 bin tl ile yola çıkacağım çünkü şu anki bütçem bu. orman bakanlığından 100 dekar yer almak üzereyim tabi bir aksilik çıkmaz ise.
orman bakanlığı aşama aşama her yaptığın iş için kredi veriyor. tarım bakanlığının da geri dönüşsüz hibesi var. bu durumda start up finansmanı için 40 bin tl yeterli olacak diye düşünüyorum. aşağıda öğrendiğim kadarıyla bir bahçe kurmanın safhalarını yazıyorum. maliyetlerini kaba taslak söyleyebilir misiniz? eksik ya da yanlışım varsa siz üstatlar düzeltirseniz çok sevinirim.

1- Arazinin tel örgü ile çevrilmesi ( sadece üç tarafını çevireceğim. zira yanımda başka bir cevizlik daha var ve tel örgü ile çevrili. )

2- Arazinin patlatma yöntemi ile yatay ve dikey sürülmesi ( traktör kiralanıp yapılacak. arazi sürüldükten sonra tüm araziye yanmış hayvan gübresi dökerek toprağa karıştırmak iyi olur mu? olmazsa meşelikten üst toprağı alınıp dökülebilir mi? faydası olur mu?)

3- 1x1 metre fidan çukurlarının açılması ( bir müddet toprağı bu şekilde bekletip havalandırmayı düşünüyorum. ardından hayvan gübresi ve leonardit ile karışım. 1000 ağaç için maliyet ne olabilir? )

4- Fidan seçimi ve ekimi ( 10x10=1000 fidan ekmeye karar verdim. maliyet ne olabilir? chandler düşünüyorum. yandaki şahıs ta chandler ekmiş.)

5- Can suyu verilmesi ( tankerle yapacağım. maliyet? )

6- Kuyu açılması ( aslında yan tarafımda yapan şahıs herşeyi komple yapmış. ona kaynakların ortak kullanımını ve maliyeti paylaşmayı önereceğim. güneş enerjisi için de bir teklif yapacağım )

7- Damla sulama sistemi kurulması ( işte maliyet açısından asıl beni bu düşündürüyor. aslında ziraat bankası kredi sağlıyor ama sadece %50 sine )

şimdilik kurulum safhası için belirlediklerim bunlar. sizin de tavsiyelerinizi bekliyorum

Çamtepe
01-08-2012, 07:37
Sevgili Çamtepe,
burada bilgimi artırdıktan sonra kendime bir yol haritası ve proje hazırlayacağım.
biliyorum yapacak çok iş var. ilk etapta 40 bin tl ile yola çıkacağım çünkü şu anki bütçem bu. orman bakanlığından 100 dekar yer almak üzereyim tabi bir aksilik çıkmaz ise.

Net konuşacağım, 100 dönümün kurulum masrafı 40 bin'i geçer.

orman bakanlığı aşama aşama her yaptığın iş için kredi veriyor. tarım bakanlığının da geri dönüşsüz hibesi var. bu durumda start up finansmanı için 40 bin tl yeterli olacak diye düşünüyorum.

Kredi veriyor ama sıfır faizli bile olsa taksitleri bile canınızı yakar + BSMV var bir de.

1- Arazinin tel örgü ile çevrilmesi ( sadece üç tarafını çevireceğim. zira yanımda başka bir cevizlik daha var ve tel örgü ile çevrili. )

20TL/metre'den hesaplayabilirsiniz. Ama bendeki 2010 fiyatı. Demir fiyatları çok arttı. Ayrıca etrafta domuz varsa ve domuza karşı önlem almak isterseniz tel örgünün yere değdiği yere de beton döktürmelisiniz. Ekstra masraf..
Yazarın notu: Benimki çevrili değil, şimdiye kadar eğlence amaçlı ağaç devirmek ve genç fidanların dibinde böcek ararken fidanıı deşmek (!) dışında bir zararları olmadı.. (Daha ne diyeceksiniz ama ben artık ihmal ediyorum)

2- Arazinin patlatma yöntemi ile yatay ve dikey sürülmesi ( traktör kiralanıp yapılacak. arazi sürüldükten sonra tüm araziye yanmış hayvan gübresi dökerek toprağa karıştırmak iyi olur mu? olmazsa meşelikten üst toprağı alınıp dökülebilir mi? faydası olur mu?)

Öncelikle arazi temiz mi? Çalı, meşe vs. hiç bir şey yok mu? Vardır illa ki. Getirip günlerce kepçe çalıştırıp arazi temizliği yapmanız lazım.

Diyelim ki arazi temiz, traktörün sürme maliyeti mevsimine, riperi ne kadar mesafeden bulup getireceğinize göre değişir. Bayramiç bölgesinde dönümüne 50-70 TL ödeyebilirsiniz. Her traktör riper çekemez, çift çeker ve güçlü bir traktör lazım. Bu traktörlerin kirası da pahalıdır. Riper de her çiftçinin elinin altında olan bir ekipman değildir. 40-50 km öteden belki anca bulursunuz, maliyet artar.
Video 1 (http://youtu.be/ZTnsve1yr3g)
Video 2 (http://youtu.be/n0ZIiB28L6o)

10 Dönümüne 1 kamyon ahır gübresi atabilirsiniz, toplam 10 kamyon eder. Kamyonu size 1500 TL'ye mal olsa, 15,000 TL yatırım eder.

3- 1x1 metre fidan çukurlarının açılması ( bir müddet toprağı bu şekilde bekletip havalandırmayı düşünüyorum. ardından hayvan gübresi ve leonardit ile karışım. 1000 ağaç için maliyet ne olabilir? )

4- Fidan seçimi ve ekimi ( 10x10=1000 fidan ekmeye karar verdim. maliyet ne olabilir? chandler düşünüyorum. yandaki şahıs ta chandler ekmiş.)

Arazi temizliği ve fidan çukuru açılması için 10-15 gün yani 80-120 saat kepçe çalışması öngörebilirsiniz. Saati 100 TL'den 8000 - 12000 TL maliyet eder.

Fidanları 15 TL'den saysanız, 1500 fidan dikseniz, her fidana 5 kg zeolit, 3 kg leonardit (daha da fazla atabilirsiniz) atsanız toplam 27,000 TL civarında masrafınız olur.

Dikim işçi maliyetleri Halil Önen'in önerdiği tarzda olursa çok yüksek. Arazi temizliği sırasında çıkan atıkların toplanıp uzaklaştırılması, gübrelerin saçılması, leonarditlerin ve ahır gübrelerinin çukur diplerine saçılması, çukurların doldurulması, karışımların sağlanmasıi vs. vs. için ben toplam 50 yevmiye hesap ederim. Yevmiye fiyatı mevsimine, yöresine göre değişir. Bayramiç yöresinde şu sıralar yevmiye 40 TL ile 75 TL arasında oynuyor. İşçi bulamamanız da cabası.

En az 2000-3000 TL işçi yevmiyesi hesaplayın derim.

Ayrıca kepçenin yanı sıra bir de römorklu traktör kiralamanız tavsiye edilir. Çıkan atıkların atılması gerekecek, ayrıca fidanları, leonardit, zeolit vs. malzemeleri arazi içinde taşıyacaksınız. Günlüğü 150 TL'den hesaplayın, bence en az 10 gün.

5- Can suyu verilmesi ( tankerle yapacağım. maliyet? )

Bilmiyorum ama traktör kiralayabilirsiniz. 1500 fidanın dikimi bulabileceğiniz işçi sayısına göre kiralama günü değişir.

Ben geçen seneki tecrübelerime bakarak fidan başı dikim işçilik maliyetini 3.5-4.5 TL bulmuştum. Siz kendiniz hesaplayabilirsiniz. Her dikim 20 dakika sürse günde 24 fidan dikerler. Normalde her fidan dikiminde de 2 işçi görev alır. Dolayısı ile 1500 fidanın dikimi 62.5 x 2 = 125 Adam-Gün sürer. Yani 20 işçi yaklaşık 6-7 günde 100 dönümün dikimini bitirir.

7 gün x 20 x 40 = 5600 TL işçilik
7 gün x 150 TL = 1050 TL su tankeri kirası.

6- Kuyu açılması ( aslında yan tarafımda yapan şahıs herşeyi komple yapmış. ona kaynakların ortak kullanımını ve maliyeti paylaşmayı önereceğim. güneş enerjisi için de bir teklif yapacağım )

Derin kuyunun metresi 100 TL sanırım, ama tüm maliyet vs. size 16,000 - 25,000 TL arasına çıkabilir.

Derin kuyunun derinliği belli olmadan pompa, güneş paneli vs. maliyeti çıkmaz. Bunu belirtmiştim.

7- Damla sulama sistemi kurulması ( işte maliyet açısından asıl beni bu düşündürüyor. aslında ziraat bankası kredi sağlıyor ama sadece %50 sine )

Dönümüne 300 TL harcasanız, 30,000 TL de bu eder. Ziraat Bankası tamamına kredi sağlar, 5 yıl sıfır faizli. Siz sadece belli bir kısmını başta veriyorsunuz. Sonra her sene taksit + BSMV

Muhtefi
01-08-2012, 16:05
Sevgili Çamtepe,
verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. gözümü korkuttun resmen :)
ben bu kadar maliyet çıkacağını düşünmemiştim.

ayrıca ben 1500 değil 1000 fidan ekeceğim.

ziraatin verdiği kredi ayrı sanırım.
bir de orman bakanlığının verdiği 15 yıl geri ödemesiz bir kredi var.
faizi çok düşük ve yaptığın harcamaların tamamına yakınına kadar kredi veriyor.
dediğim gibi tarım bakanlığının hibesi hariç. şu anda dönüme 350 tl veriyor tarım
bakanlığı.

Çamtepe
01-08-2012, 20:14
Merhabalar

Bildiğim kadarı ile faturalanamayan masraflara kredi vermeyebilirler. Malum, eğer böyle bir şey varsa krediyi çekmişken 1,000,000 TL olarak çeker, bahçe masraflarından arta kalan parayla düşük faizli kredi verip tefecilik işine girme imkanınız doğar.. (Şaka elbette)

Yani fidan, kepçe, sondaj, su motoru, ilaçlama vb. faturalanabilir şeylere bu kredi kullanılabilir, ama benim tahminim işçilik maliyetleri gibi "işletme maliyeti" tarzındaki masraf kalemlerine kredi vermeyebilirler. Siz bir araştırın bence.. Bir ayağım da bankacılıkta olduğundan, ben bankacı olsam bu krediyi faturalanıp ispatlanamayan kalemler için vermezdim, sadece onu söyleyeyim.

Bir de bu kredi türü meyve ve ormancılık faaliyetleri için değişiyor sanırım ama siz mevzuatı çoktan okumuşsunuzdur herhalde.

Ziraat Bankası'nın verdiği destekli krediler Ziraat Bankası'nın sitesinde etraflıca anlatılıyor.

Bu arada yukarıda yazmayı unutmuşum, bildiğim kadarı ile eğer derin kuyu sondajı yaptıracaksanız DSİ'nin yer altı sularını koruma amaçlı koyduğu bir kurala göre derin kuyular arasında belli bir mesafe olmak zorunda. Eğer çok yakınsanız eliniz mecbur komşunuzun suyuna ortak olacaksınız anlamına gelir bu. Mevzuatı bir araştırmanızda fayda görüyorum.

Bu kadar büyük bir yatırıma girmeden önce toprak tahlillerinizi de özenli bir şekilde yaptırdığınızı varsayıyorum.

Selamlar.

Muhtefi
01-08-2012, 20:28
Sevgili Çamtepe,
Henüz saha tahsis aşamasındayım. toprak analizi yaptırmadım ama kurulu bahçenin hemen yanına yapacağım. yani o sahanın tüm analizleri mevcut ve o şahısla irtibata geçeceğim. yabancımız değil.

neyse, siz sanırım ziraat bankası kredileri ile orman ve tarım bakanlığının teşviklerini birbirine karıştırdınız.

orman bakanlığı özel kişilere 15 yıl geri ödemesiz kredi, tarım bakanlığı ise geri ödemesiz hibe veriyor. ziraat bankası ise geri ödemeli kredi veriyor.

hatta tarım bakanlığı ekipman için bile kredi verebiliyor.

evet bir takım araştırmalar yaptım. mesela orman bakanlığı hakedişe göre kredi tahsisini yapıyor ve bu kredinin 15 yıl geri ödemesi yok. 15 yıl sonra defaten ödeniyor.

ben bu kadar maliyetin benim gibi küçük yatırımcı ya da çiftçileri aşacağı düşüncesiyle sertifikalı tohumdan ekim yapmayı ciddi şekilde düşünmeye başladım. zaten orman bakanlığı tohumdan çıkan fidelerin aşılanması için de destek veriyor.
forumda yazan bazı arkadaşlar tohumdan dikmenin çok daha iyi olacağını söylüyorlar.
araştırıp göreceğiz bakalım. daha bol bol vaktim var.

Lilium
01-08-2012, 23:40
Merhabalar

Bildiğim kadarı ile faturalanamayan masraflara kredi vermeyebilirler.

Ben de öyle biliyorum, Tüm kalemleriniz faturalı olacak, çitini dahi fatura kesebilen bir şirkete ya da kuruluşa yaptıracaksın, buda 5 liraya olacak iş 15 liraya olunca verilen kredinin bir anlamı kalmıyor.
Fidanların sertifikalı ve tarım bakanlığının onayladığı cinsler olacak gibi bir çok yaptırımları var diye biliyorum yanılıyor da olabilirim.

Biga da 50 dönüm kurduğumuz ceviz bahçesi bir bankacı arkadaşımın o bu kredi konuları biraz araştırdı olacak şey değil dedi, sonra sanırım ihtiyaç kredisi çekip bahçesini bitirdi.

Bahçeyi bitirdikten sonra sanırım tarım bakanlığından kredi alabiliyormuş nasıl ne kredisi olduğunu bilmiyorum.

Muhtefi
02-08-2012, 00:20
Bahçeyi bitirdikten sonra sanırım tarım bakanlığından kredi alabiliyormuş nasıl ne kredisi olduğunu bilmiyorum.

sayın Lilium,
Ziraat bankası aynen dediğiniz şartları istiyor. orman bakanlığı ve tarım bakanlığında bu şartlar yok.

bahçeyi bitirip herşeyi tamamladıktan sonra ki bu 2-3 yıl da olabilir işte o zaman
tarım akanlığı kredi değil hibe veriyor. şu anda dekar başına 350 tl.

arkadaşınız tarım ilçe müdürlüğüne başvurup ÇKS ( çiftçi kayıt sistemi ) ye kaydolup hibe için başvuruda bulunacak hepsi bu. tabi eğer bahçesini komple tamamlamış ise. damla sulama sistemi falan bile hazır olması gerekiyor.

bu hibeden sadece devlet arazisine yapanlar değil özel mülküne yapanlar da faydalanabiliyorlar. yani siz ve hatta çamtepe de bu hibeden yararlanabilirler.

Sayın Lilium, bu vesileyle tohumdan ceviz ekimi ile ilgili bilgilerinize de başvurabilir miyiz acaba?

Lilium
02-08-2012, 01:08

Sanırım bunda dönüm sınırlaması var, on dönümden az olmayacak diye biliyorum.

Sayın Lilium, bu vesileyle tohumdan ceviz ekimi ile ilgili bilgilerinize de başvurabilir miyiz acaba?

Her birinin artı ve eksileri var, tohumdan da ekim yapabilirsin, bir iki yıl kaybedebilirsin, aşıları tuttu tutmadı zaman kaybedebilirsin, ama fidana para vermekten kazanırsın.

Tohumdan ekimde daha iyi gelişir daha iyi kök yapar sözlerine katılmadığımı daha önce yazmıştım.

Tohumdan ekmeye karar verdiysen tohum çukurlarını önceden derince kaz çukurların dibine kök gübresini ver ve çukurları kapat toprak biraz oturuşsun daha sonra kasım gibi tohumları ekersin.

Kolay gelsin.

Muhtefi
02-08-2012, 01:28
Peki sertifikalı güzel tohum nereden bulabilirim acaba? ya da herhangi bir ceviz meyvesi tohum olarak uygun mudur?

ncp1963
02-08-2012, 12:37
sayın Lilium,
Ziraat bankası aynen dediğiniz şartları istiyor. orman bakanlığı ve tarım bakanlığında bu şartlar yok.

bahçeyi bitirip herşeyi tamamladıktan sonra ki bu 2-3 yıl da olabilir işte o zaman

arkadaşınız tarım ilçe müdürlüğüne başvurup ÇKS ( çiftçi kayıt sistemi ) ye kaydolup hibe için başvuruda bulunacak hepsi bu. tabi eğer bahçesini komple tamamlamış ise. damla sulama sistemi falan bile hazır olması gerekiyor.

bu hibeden sadece devlet arazisine yapanlar değil özel mülküne yapanlar da faydalanabiliyorlar. yani siz ve hatta çamtepe de bu hibeden yararlanabilirler.

sayın Muhtefi.
Tarım bakanlığı 350 TL hibemi veriyor?? bunu okuduğunuz kaynağı öğrenmem mümkünmü????

benim bildiğim sertifikalı fidan için desteği var oda 100 TL dekar

Muhtefi
02-08-2012, 15:03
sayin ncp1963,
ilçenizdeki tarım müdürlüğüne giderseniz çok daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz.
ben de tarım müdürlüğünden öğrendim onların yalancısıyım.

goksal
02-08-2012, 21:52
sayın ncp1963 bu sene tarım bakanlığı normal sertifikalı fidanlar için için dönümbaşına 150tl mavi sertifikalı fidanlar için ise dönümbaşına 350tl destekleme vereceğini acıklamış bulunmaktadır.not;mavi sertifikalı fidadın tanesi öğrendiğim kadarıyla 20tldir.

Lilium
03-08-2012, 00:14
Normal sertifika nedir? mavi sertifika nedir? bu konuda fazla bilgim olmadığı için öğrenmek isterim.

Muhtefi
03-08-2012, 00:21
Sayın Lilium,
Bunu en iyi fidancılar ve tarım ve orman ilçe müdürlükleri bilir sanırım.
Ama fidanın tanesine 20 tl vermek bana pek mantıklı gelmiyor açıkçası.

Lilium
03-08-2012, 01:44
Bu durumda şöyle oluyor o zaman, önce alıyor sonra kredi olarak :) bunun kime faydası var ki o zaman, millet alışverişte görsün hesabı gibi bir şey. :)

agozce
03-08-2012, 02:29
Peki sertifikalı güzel tohum nereden bulabilirim acaba? ya da herhangi bir ceviz meyvesi tohum olarak uygun mudur?

Sertifikalı tohum diye bir şey yok. Beğendiğiniz bir çeşidin seçilmiş (sağlıklı, hastalıksız..) meyvelerini kullanabilirsiniz.

Muhtefi
03-08-2012, 02:53
Sayın agozce,

daha doğrusu sertifikalı fidan satışı yapan firmalar
özel hazırlanmış tohum satışı da yapıyorlar

arkadaşlar
ben de tohumdan düşünüyorum ama şunu sormak istiyorum
güney marmara bölgesine erdek taraflarına kaman cevizi ekilebilir mi

kaman karasal iklim mi istiyor yoksa ılıman iklemde de yetişir mi acaba

bir de mesela tohumdan kaman eksek çıkan çöğürleri chandler ile
aşılayabilir miyiz?

rise_com
09-08-2012, 13:27
Ağaçlarda iki çeşit sertifika vardır. İsimleri STANDART ve SERTİFİKA. Standart sertifikada sadece aşı sertifikalanır. Yani aşıyı hangi cinsten yaptığınızı belgelersiniz. Sertifikada ise kullandığınız tohumda sertifikalanır, aşı da yani iki sertifika söz konusu. Piyasada ki sertifika çeşidi ekseriyetle STANDART tır. Bu nedenle standart sertifika desteği dönüme 100TL iken sertifika desteği 200TL'dir.

Sayın Muhtefi, ben de dönüme destekleme 200TL alacağımı düşünüyordum, ancak iş resmileşince 100TL alabildim. Yani belirttiğiniz gibi 350TL ödeme söz konusu bile değil. Kaldı ki siz tohum düşünüyorsunuz. Tohuma destekleme yok. Zaten desteklemenin adı aşılı fidan desteği.

Ekim yaparken araziyi patlatmayı dozer ile tek pullukla mutlaka yaptırmanız. Bu sayede yaklaşık 50 cm toprağı oynatırsınız ve varsa kayaları parçalarsınız. Bu yıllara yayılan ağaç gelişimini rahatlatacaktır.

Ekiminizi mevsime göre yağışların başlayacağı döneme yakın tutun. Ben Kasım ayında ekmiştim. Sulama sorununuza büyük çözüm olur.

Orman bakanlığı hakediş usulü yapılan işleme kendilerinin belirlediği muhammer bedel üzerinden ödeme yapar. Yani kendimden örnek vereğim 29 dönüm bahçe tesisi için 26.000TL harcama yaptım aldığım Orman Bakanlığının 15 yıl sonra ödemeli kredisi sadece 9.000TL. Yani yaptığınız masraf mutlaka faturalı olacak. Ancak bakanlık fatura bedelinden size ödeme yapmayacak.

Ben arazimde kepçe ile 60x60x60 ebatlarında dikim çukurları açtırdım ki arazim gerçekten zorlu bir arazi idi. 10cm toprak sonrası kireç kaya idi. Bu hali ile çukur+dikim ücreti kabala olarak 7TL den anlaşmıştım. Size de kabala (tahmini iş bitirme bedeli) ile işi vermeniz. Saatlik olarak kepçeci ile anlaşırsanız zarar edersiniz.

Eğer vaktiniz varsa ilk sene araziye arpa buğday tarzı bişey ekin. Tarlada toprakta bakteri parazit durumunu belirlemek için. Olacağını pek düşünmüyorum ancak toprak ile ilgili bu sorun (tahlilde çıkmaz) telefisi imkansız souçlar doğurur. Çukurları açtıktan sonra da bir süre (1-2 ay) havalandırmanızında büyük yararını göreceksiniz.

formullaone
30-08-2012, 20:18
bu başlık ceviz bahçelerinin sulanması ile ilgili olduğu için buraya yazmayı uygun buldum,gerçi sulama konusundan biraz uzaklaşılmış durumda ama ben şansımı denemek istiyorum :) şaka bir yana 1. yazını yaşayan bahçelerde sulamaya artık son vermelimiyiz? 2 gün sonra eylül ayına giriyoruz ve fidanların üzerinde yeni filizler var..bu arada iklim olarak yarı ılıman,edirnenin güneyi,rakım 50 civarı.

Lilium
30-08-2012, 20:36
Ağustos da sulamaları kesmenizi öneririm, sulamaya devam ederseniz havalarda iyi giderse sürgün çalışması da devam eder, ve bu sürgünler pişkinleşmeden kışa girer, kış soğuklarına dayanamayıp kurumalar görülür.

formullaone
30-08-2012, 20:48
cevabınız için teşekkürler..böylelikle bu sezon sulamayı burada noktalamış olduk..

formullaone
19-09-2012, 13:08
Sulamayı noktalamış olduk dedim ama bugün fidanların su durumuna baktığımda korktum açıkçası,çatlaklar oluşmuş ve kökleri resmen kurumuş durumda. Yaz boyunca 8 defa suladım ama aylardır hiç yağmur yağmadı. Hava halen sıcak,acaba en azından 20 şer litre sulasammı köklerini..emin olamıyorum..eylül ün 19 u oldu ama...

Safranlı
19-09-2012, 14:59
Sulamayınız
o kadar haasas ve nazık olmammaları gerekir
havanın ayazı onlara yeter
ilk yılın fıdanı ise sulanabilir belki...

formullaone
19-09-2012, 17:59
Sulamayınız
o kadar haasas ve nazık olmammaları gerekir
havanın ayazı onlara yeter
ilk yılın fıdanı ise sulanabilir belki...

Evet safranlı,bu ilk yazlarıydı..yapraklarına baktığımda henüz susuzluk belirtisi yok ama bir kaç tanesinin kökünü yan tarafından kazdığımda 25cm e kadar kuraktı..bu yüzden kararsız kaldım ve endişelendim.. :(

Lilium
19-09-2012, 23:56
Sulamayı noktalamış olduk dedim ama bugün fidanların su durumuna baktığımda korktum açıkçası,çatlaklar oluşmuş ve kökleri resmen kurumuş durumda.

Sayın formullaone, sekiz kez suladığınızı söylüyorsunuz, bana göre çok, fakat toprağınızın yapısını bilmiyorum normal de olabilir, asıl söylemek istediğim sulamalardan sonra çapalama yapıyormusun, ya da en son sulamadan sonra çapalama yaptın mı? anlatımlarınızdan yapmamışsınız gibime geliyor yanılıyormuyum.
Zira çapa yapsaydın çatlaklar oluşmazdı.

Ben ağustostan sonra sulamayınız diyorum zaten, fikrim yine aynı. Bizim bölge iki gün önce çok güzel yağış aldı sizin bölgenizin de yağış alması an meselesidir bundan sonra yağışlar başlar.

Bu arada konuyu biraz daha açıp sulamalarla ilgili başka bir konuya değineyim, oda sulamalarla ilgili fakat nasıl derler tarzı başka.

Ağaçın derin kök yapıp köklerini derinlere gitmesini isteyenler ağaçları fazla sulamazlar, ağaç su ihtiyacını alabilmek için kökleri daima toprağın nem olan derinliklerine inerek su ihtiyacını karşılamak ister bunu yaparken de aynı zamanda kendi güçlü yapısını hazırlar, (Yani kendi kendine yetme gibi) bu gibi bakımda ağaç kısa sürede büyüyüp gelişmez ama güçlü kendi kendini bakabilen bir kök yapısına sahip olur.

Suya alıştırılan ağaçlar ise daha kısa sürede büyüyüp gelişirler fakat kendi kendilerini bakacak kök sistemlerini oluşturamazlar kökler daha yüzlek olur su ve besin gibi takviyelerini isterler, vermezseniz sitrese girer bocalarlar.

Su bitkiler için cansa, ki öyle, fazlası da zarardır.

formullaone
20-09-2012, 12:57
Haklısınız sayın lilium,en son sulamayı 1 eylülde yapmıştım ve ardından çapalama yapamadım,bu yüzdende çatlaklar oluşmuş.. geçte olsa dün ve bugün çapalamayı yaptık,böylece en azından altlarında kalan nemi çabuk kaybetmezler ve çatlaklardan hava alıp kurumazlar..diğer taraftan,fidanların uçlarında ki kırmızılık günden güne azalıyor ve uçları kapanmaya başlıyor,sanırım odunlaşmak için ilk sinyallerini vermeye başladılar..açıklamanız için ayrıca teşekkür ederim..

Lilium
20-09-2012, 13:30
Çapalamakla çok iyi yapmışsınız, belki kuru kuruya çok zor olmuştur ama iyi olmuş.

Arkadaşlar bitkilerinizi ağaçlarınızı sulamalardan sonra toprak tava gelince çapalamanızı mutlaka yapınız, toprak tavlıyken hem kolay olur hem toprağın köklerin oksijen alımını kolaylaştırırsınız hem de toprak tavını korur, ot mücadelesi de kârınız olur.

Fidanlar için en iyisi çapa makinası, elle çapalıyorsanız çapa 10cm girmeli.

formullaone
20-09-2012, 13:35
Sayın formullaone, sekiz kez suladığınızı söylüyorsunuz, bana göre çok, fakat toprağınızın yapısını bilmiyorum normal de olabilir, asıl söylemek istediğim sulamalardan sonra çapalama yapıyormusun, ya da en son sulamadan sonra çapalama yaptın mı? anlatımlarınızdan yapmamışsınız gibime geliyor yanılıyormuyum.
Zira çapa yapsaydın çatlaklar oluşmazdı.

Ben ağustostan sonra sulamayınız diyorum zaten, fikrim yine aynı. Bizim bölge iki gün önce çok güzel yağış aldı sizin bölgenizin de yağış alması an meselesidir bundan sonra yağışlar başlar.

Bu arada konuyu biraz daha açıp sulamalarla ilgili başka bir konuya değineyim, oda sulamalarla ilgili fakat nasıl derler tarzı başka.

Ağaçın derin kök yapıp köklerini derinlere gitmesini isteyenler ağaçları fazla sulamazlar, ağaç su ihtiyacını alabilmek için kökleri daima toprağın nem olan derinliklerine inerek su ihtiyacını karşılamak ister bunu yaparken de aynı zamanda kendi güçlü yapısını hazırlar, (Yani kendi kendine yetme gibi) bu gibi bakımda ağaç kısa sürede büyüyüp gelişmez ama güçlü kendi kendini bakabilen bir kök yapısına sahip olur.

Suya alıştırılan ağaçlar ise daha kısa sürede büyüyüp gelişirler fakat kendi kendilerini bakacak kök sistemlerini oluşturamazlar kökler daha yüzlek olur su ve besin gibi takviyelerini isterler, vermezseniz sitrese girer bocalarlar.

Su bitkiler için cansa, ki öyle, fazlası da zarardır.
sayın lilium,haftada 1 defa ve köke 35 -40 litre gelicek şekilde toplamda 8 defa suladım evet,çünkü toprak yapısı %70 kum ve bu yaz çok sıcak ve kurak geçti malesef..tabi ki bunu kumlu toprak yapısına sahip bahçe için uyguladık,diğer bahçenin toprak yapısı ( kepir ) ve nemini çabuk vermiyor,bu yüzden orasını 6 defa suladık.

ibas06
11-10-2012, 16:58
ağaçlarda iki çeşit sertifika vardır. Isimleri standart ve sertifika. Standart sertifikada sadece aşı sertifikalanır. Yani aşıyı hangi cinsten yaptığınızı belgelersiniz. Sertifikada ise kullandığınız tohumda sertifikalanır, aşı da yani iki sertifika söz konusu. Piyasada ki sertifika çeşidi ekseriyetle standart tır. Bu nedenle standart sertifika desteği dönüme 100tl iken sertifika desteği 200tl'dir.

Sayın muhtefi, ben de dönüme destekleme 200tl alacağımı düşünüyordum, ancak iş resmileşince 100tl alabildim. Yani belirttiğiniz gibi 350tl ödeme söz konusu bile değil. Kaldı ki siz tohum düşünüyorsunuz. Tohuma destekleme yok. Zaten desteklemenin adı aşılı fidan desteği.

Ekim yaparken araziyi patlatmayı dozer ile tek pullukla mutlaka yaptırmanız. Bu sayede yaklaşık 50 cm toprağı oynatırsınız ve varsa kayaları parçalarsınız. Bu yıllara yayılan ağaç gelişimini rahatlatacaktır.

Ekiminizi mevsime göre yağışların başlayacağı döneme yakın tutun. Ben kasım ayında ekmiştim. Sulama sorununuza büyük çözüm olur.

Orman bakanlığı hakediş usulü yapılan işleme kendilerinin belirlediği muhammer bedel üzerinden ödeme yapar. Yani kendimden örnek vereğim 29 dönüm bahçe tesisi için 26.000tl harcama yaptım aldığım orman bakanlığının 15 yıl sonra ödemeli kredisi sadece 9.000tl. Yani yaptığınız masraf mutlaka faturalı olacak. Ancak bakanlık fatura bedelinden size ödeme yapmayacak.

Ben arazimde kepçe ile 60x60x60 ebatlarında dikim çukurları açtırdım ki arazim gerçekten zorlu bir arazi idi. 10cm toprak sonrası kireç kaya idi. Bu hali ile çukur+dikim ücreti kabala olarak 7tl den anlaşmıştım. Size de kabala (tahmini iş bitirme bedeli) ile işi vermeniz. Saatlik olarak kepçeci ile anlaşırsanız zarar edersiniz.

Eğer vaktiniz varsa ilk sene araziye arpa buğday tarzı bişey ekin. Tarlada toprakta bakteri parazit durumunu belirlemek için. Olacağını pek düşünmüyorum ancak toprak ile ilgili bu sorun (tahlilde çıkmaz) telefisi imkansız souçlar doğurur. çukurları açtıktan sonra da bir süre (1-2 ay) havalandırmanızında büyük yararını göreceksiniz.
merhaba
bu işte bir yanlışlık olsa gerek ben orman müdürlüğü ile görüştüğümde 4 kalem altında destek verdiğini
bunlar
1 proje bedeli
2 tel ihata bedeli ki bu zaten en buyuk kalem
3 dikim fidan bedeli
4 3 yıllık bakım gideri

burda siz 29000 tl harcadınız sanırım faturalı 9.000 tl kredi cıktığını söyluyorsunuz oysaki bize orman yetkilileri harcamanın yaklaşık %70 karşıladığını belirtiler yoksa bizimi kandırıyorlar
cevaplarsanız sevinirim.
Saygılarımla

tiryaki
09-01-2013, 09:42
Selamlar,
Çok güzel bir konu olmuş. Anladığım kadarıyla, gelecekteki artan sulama ihtiyacını da düşünerek sistemi haftada bir fidan / 170 lt sulama kapasitesinde tasarlamak gerekiyor. Fidanlar kaç sene sulanıyor?

Benim 350 fidan için bu da günde 60 m3 pompalayabilen bir sistem demek.

Tarlamın olduğu yerde elektrik yok, o yüzden güneş sistemi ile çalışan bir sistem kuracağım. 60m3 yerine 20 m3lük sistem kurup sulama sıklığını artırsam bir sıkıntı olur mu? Çünkü sistemin çalışmasının bir ekstra maliyeti yok kurulduktan sonra.

Aldığım tekliflere göre 25m3 lük sistem 5000 euroya mal olurken, 50m3lük sistem 11.000 euro'ya mal oluyor.

şimdiden teşekkürler
murat

Safranlı
09-01-2013, 10:27
Selamlar,
Çok güzel bir konu olmuş. Anladığım kadarıyla, gelecekteki artan sulama ihtiyacını da düşünerek sistemi haftada bir fidan / 170 lt sulama kapasitesinde tasarlamak gerekiyor. Fidanlar kaç sene sulanıyor?

Benim 350 fidan için bu da günde 60 m3 pompalayabilen bir sistem demek.

Tarlamın olduğu yerde elektrik yok, o yüzden güneş sistemi ile çalışan bir sistem kuracağım. 60m3 yerine 20 m3lük sistem kurup sulama sıklığını artırsam bir sıkıntı olur mu? Çünkü sistemin çalışmasının bir ekstra maliyeti yok kurulduktan sonra.

Aldığım tekliflere göre 25m3 lük sistem 5000 euroya mal olurken, 50m3lük sistem 11.000 euro'ya mal oluyor.

şimdiden teşekkürler
murat

Bende güneş enerjisi ile sulama yapıyorum
günde en az 10 ton su sağlayacak sistemi 4000 tl ye aldım
sistem çok mantıklı
ana mantık sistemin kapasitesini değil suyu depolamaktır
yanı sitem sabah ezanıyla başlıyor akşama kadar devam ediyor
deponuzu büyük tutarsanız örnegin 20 tonluk plastık sistem yaklasık 3000 tl ye rahat alırsınız
hurda depolarda olur
su kaynagınız yeterli ise iki günde 20 tonu depolar üçüncü günde 10 ton gendi verdiğinden 3 günde bir çok rahat sularsınız ki bu kadar sık su istemez
ben baba yadigari kendi bahçemi sevdiğim için 3 dönüm yerde kullanıyorum
çok mantıklı bir sistem...
kısaca güneş enerjisi sistemini mutlak tavsiye edeiyorum
kapasiteyi artırmak degil depolama hacmimizi artırmalıyız
betondanda depo yaptırabilirsiniz
ama en kolayı plastık veya hurda tankerler almaktır
sürekli sulayacagınız kaynak oldugundan tahmininizden az su ihtiyacı olabilir
gönlünüze göre olmasını dilerim kolay gelsin

Safranlı
09-01-2013, 10:37
bahçenize yakınsanız işer dahada kolaylaşabilir
on ton kapasiteli sistemi sıra ile kullansanız dahi 5. gün tekrar aynı sıraya gelecektir
toplam haftalık ihtiyacınızı neden tek günde çekeyimki..
her gün sistemi çalıştırıp her gün kısım kısım sulayabilirim
baharda bitki su istemez ikende deponuzu doldurabilirsiniz
ilk baharda su kaybını hiç dibe indirmeden kontrollu sulanacagından çok verimli su kullanımı mümkün olabilir
fazlada uzatmadan 150 kök kivime iki günde bir sulasam 133 kg su kapasitesi var ki bu bana çok fazla
bitikinin iki günde 133 kg su ya ihtiyacı olmaz
en kötü ihtimalle deyip 10 tonluk sistemi aldım
aslında bu yıl geç çalıştı sistemim(agustos)
koca yazın yarısında sulama ihtiyacı olmadan duracak gibime geliyor...
size 20 tonluk sistem yetebilir diye düşünüyorum

tiryaki
09-01-2013, 21:17
Teşekkürler Sayın Safranlı. Sanırım siz Lorentz sistemi kullanıyorsunuz, forumdan takip edebilidiğim kadarıyla başta arıza yaşamışsınız ama şimdi sisteminiz düzgün çalışıyor, doğru mudur?
murat

Safranlı
10-01-2013, 09:27
Evet aynen öyle oldu
başta sıkıntı oldu ama sonradan tatlıya bağlandı
resimleri bir türlü yükleyemedim
çok mantıklı sistem....

tiryaki
10-01-2013, 12:40
Bu durumda ben günde 10 m3 basabilen bir sistem alsam yetecek gibi görünüyor. 7 günde 70m3 eder.

Eğer hesap doğruysa, ileride benim haftalık maksimum su ihticayım 170 lt / ağaç. Bu da 350 ağaç için haftalık 60 m3 su ediyor.

Ilk başta 20 tonluk bir depo alırım, ileride su ihtiyacı artınca bir tane daha eklerim yanına.

Nasıl mantıklı mı?

murat

Safranlı
10-01-2013, 13:20
Göründüğü kadarıyla yeterlidir..
Benim sistemim yazın maksimum 14 ton veriyor
aslında hassas ölçmedim ama oldukça güzel su akışı var
bir buçuk parmak bir borudan gün boyunca suyun aktıgını düşünün...
Yanlız suyun kayıplarıda olacaktır
bunun yanında cevizle beraber domates biberde illlaki olacaktır
elinizi ayagınız serinleteceksiniz
emniyet açısından
panelin güçünü artırmak ya da daha büyük pompa kullanılabilir
birde suyun debisi önemli
küçük çaplı bir projelendirme iyi olur

agacarkadas
13-01-2013, 01:18
merhabalar,
foruma yeni katıldım,yaklaşık 1 ay önce chandler ceviz bahçemizi oluşturduk.fidancının tavsiyesi ile ağaçları 8*4 diktik tozlayıcı olarak 10 adet franquette 7 adet fernor toplamda 146 adet fidan diktik.fikir vermesi adına fotoğrafını ekleyecektim ama beceremedim.bahçenin boyu 110 metre eni 50 metre.arazıde birden dikleşen doğal bir tepe var yüksekliği 7-8 metre konu ile alakalı birkaç sorum olacak;
- bu tepe üzerine 5-6 tonluk bir depo koysam kendi basıncı yeterli olur mu ?fidanların dikili olduğu alan yaklaşık %1,5 eğimli
-su kaynağı 350 metre mesafede bu mesafeden boru çekip su getirmeyi planlıyorum 350 metreden su getirmek mi sondaj vurdurmak mı mantıklıdır suyun sondajla 45-50 metreden çıkacağı kanaatindeyim
-tek ana boru ile fidan sıra boyu olan 80 metre uzunlukla damlama sulamada randıman alabilir miyiz?
-bir de dikim aralığı halen kafamı kurcalıyor.
değerli işbirliğiniz ve önerileriniz için teşekkür ederim..

kenan kırca
13-01-2013, 02:50
merhabalar,
foruma yeni katıldım,yaklaşık 1 ay önce chandler ceviz bahçemizi oluşturduk.fidancının tavsiyesi ile ağaçları 8*4 diktik tozlayıcı olarak 10 adet franquette 7 adet fernor toplamda 146 adet fidan diktik.fikir vermesi adına fotoğrafını ekleyecektim ama beceremedim.bahçenin boyu 110 metre eni 50 metre.arazıde birden dikleşen doğal bir tepe var yüksekliği 7-8 metre konu ile alakalı birkaç sorum olacak;
- bu tepe üzerine 5-6 tonluk bir depo koysam kendi basıncı yeterli olur mu ?fidanların dikili olduğu alan yaklaşık %1,5 eğimli
-su kaynağı 350 metre mesafede bu mesafeden boru çekip su getirmeyi planlıyorum 350 metreden su getirmek mi sondaj vurdurmak mı mantıklıdır suyun sondajla 45-50 metreden çıkacağı kanaatindeyim
-tek ana boru ile fidan sıra boyu olan 80 metre uzunlukla damlama sulamada randıman alabilir miyiz?
-bir de dikim aralığı halen kafamı kurcalıyor.
değerli işbirliğiniz ve önerileriniz için teşekkür ederim..
Bahçeniz hayırlı olsun 80 metre 16 lık 50cm aralıklı laterelde sorun yaşayabilirsiniz 20 lik kullanırsanız sorun olmaz, ama ben size her sıraya tek hat mümkünse deliksiz düz 20 lik boru döşeyip fidanların etrafına 20 cm aralıklı laterelden daire şeklinde uygulama yaparsanız sudan tasarruf etmiş olursunuz .8*4 dikim şeklini yaşar hoca yeni uygulama yandal budaması ile iyi sonuç alınabileceğini şili deki bahçelerden örneklerle ifade ediyor. kolaygelsin.

tiryaki
23-01-2013, 14:26
Selamlar,
Ceviz fidanları kaç sene sulanıyor, ayrıca 5 ya da 10 yaşına gelmiş bir ağaç sulanıyorsa yılda kaç gere sulanıyor?

Güneş enerjili sistem uzun vadede avantaj sağlıyor, hesabımı buna göre yapmak istiyorum.
saygılar
murat

Çamtepe
26-01-2013, 19:41
Sn. Tiryaki

Ceviz topraktaki suyu bulur dense de, kaliteli ürün almak için sulamanız şarttır.

Eğer İngilizce'niz varsa şu kitabı (http://books.google.com.tr/books?id=yKawaOt88A0C&pg=PA65&lpg=PA65&dq=walnut+irrigation&source=bl&ots=buyNMhYRKs&sig=Ehkay1dDl9s_CTBTSmDHcaKf84c&hl=en&sa=X&ei=ryEEUdaCJcjN4QTWnIHoBg&ved=0CFkQ6AEwBQ)okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Sayfa 65 Bölüm 8.

Saygılar,

Ç.

aviator34
26-01-2013, 21:44
Selamlar,
Ceviz fidanları kaç sene sulanıyor, ayrıca 5 ya da 10 yaşına gelmiş bir ağaç sulanıyorsa yılda kaç gere sulanıyor?

Güneş enerjili sistem uzun vadede avantaj sağlıyor, hesabımı buna göre yapmak istiyorum.
saygılar
murat

Güneş enerjisi için bir bütçe ayırdınızmı ?
ve Ne büyüklükte bir sistem düşünüyorsunuz ?

tiryaki
26-01-2013, 23:03
Günde 10 ton su basabilen bir sistem üzerinde duruyorum. İleride ağaç başına 170 litre hesabından yola çıkarak 170 lt X 330 ağaç = 56 ton haftalk ihtiyaç olacak gibi.

ilk başta 20 tonluk bir depo koyacağım, ihtiyaç arttıkça iki depo daha ekleyeceğim.
bu boyutta bir sistemin maaliyeti 5000 euro civarında. Netleştirmem gereken tek konu önerilen pompanın kuyu ile arazinin en üst tarafındaki mesafeye yetip yetmeyeceği.

Çamtepe
27-01-2013, 07:25
Sn. Tiryaki,

Eğer damlama sistemi düşünüyorsanız, 20 tonluk deponuzun olması maalesef sulama sistemi için yararlı 20 ton suyunuz var anlamına gelmiyor. Planlamanızı yaparken ucu ucuna yetecek şekilde planlamamanızı tavsiye ederim.

Damlama sisteminin doğru çalışabilmesi için düzenli bir basınca ihtiyacı var. Dolayısı ile sizin en başta damlama sisteminizi kurduğunuzda sadece boruları doldurmak için gerekli suyu da tahminlemeniz lazım. Ayrıca deponuzu uygun bir yükseklikte tutmanız, yaklaşın 1-1.5 bar gibi bir basınca ulaşmanız lazım.

Su bitmeye yakın basıncı azalacak, sisteminizdeki suyun basıncı her damlatıcının eşit damlatmamasına sebep olacaktır.

Dolayısı ile deponuzu sürekli belli bir dolulukta tutmanız, ve/veya deponuzdan suyu sisteme verirken de bir motor kullanmanız gerekebilecektir.

Bizim 8x8 m ebadında 2.5 m yüksekliğinde normal doldurduğumuzda yaklaşık 100m3 su alan beton bir havuzumuz var. Ancak su yüksekliği 1-1.5 m'nin altındayken (ki en az 64 ton suyum var anlamına gelir), arazimin yüksek kesimlerini etkin bir şekilde sulayamıyorum. Ya ilk tam doldurmaktan sonra üstleri suluyorum ya da motor çalıştırıyorum.

Sulama sisteminizi planlarken bu bilgileri de göz önüne almanızı öneririm.

Saygılar,

tiryaki
27-01-2013, 09:12
Sevgili Çamptepe,
Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Depoyu o zaman başlangıçta 30 ton tutmak daha iyi olacak gibi. Arazim bayağı bir eğimli, depoyu en üst noktaya koyacağım. Depo hizasında kalacak üst sırayı belki daha az su gerektiren türe dönüştürebilirim, ya da komple kaldırabilirim.

saygılar & sevgiler

ykaya194
27-01-2013, 10:09
Tiryaki kardeşim,
Serbest akışlı damla sulama sisteminde bilhassa eğimli arazide delikli borular ile her tarafı aynı ayarda sulamak biraz zordur.
Her ağaç için ayrı ayrı bir veya birkaç küçük plastik vana kullanın,düşük kodlardaki vanayı üst kodlara göre biraz kısarak her sıraya (sıralar, eğim istikametinde değil yatay olacak) aynı debide su akışını ayarlarsınız ve bir defa ayarlamak yeter, zaman zamanda su akışını kontrol edersiniz.
Plastik vanalar pahalı değil.

kolay gelsin.

ncp1963
27-01-2013, 14:56
sulamada dikkatimizden kaçan bir nokta var.. tüm topraklar aynı yapıya sahip değildir, dolayısı ile kumlu bir yapıya sahip toprakla killi yapıya sahip toprak aynı sıklıkta aynı miktarda suyla sulanırsa killi topraktaki fidanı suya boğdurur öldürürüz.

kumlu topraktaki sulama daha sık olması gerekli su vermezsek fidan strese girer

en güzel yöntem bahçede gezerken sık sık fidan köklerine yakın yerleri bir kaç cm eşeleyip yeterli neme sahip olup olmadığını kontrol ederek sulama kararı vermektir..

fidanı susuz bırakıp su stresine sokmadan bu işlemi yapmamız gerekli..mümkünse hergün nem kotrolü yapmalıyız ısı değişimi, rüzgar gibi etkenlerle toprağın nemini hızla kaybedeceğini unutmadan hareket etmeliyiz.

kimi zaman 10 günde bir sulama yaparken kimi zamanda 5 günde bir sulama yapmamız gerekebilir. bu işin standart bir periodu olamaz. diye düşünüyorum bilmem yanılıyormuyum ??

yolgezer2001
15-02-2013, 14:22
http://img209.imageshack.us/img209/3105/cevizbahem.jpg

s.a.
ceviz bahçeme damla sulama sistemi döşemek istiyorum,
-sırada ağaç sayısı en fazla 25
-arazi meğili %1,5
-her sıraya 2 sıra deliksiz damlama borusu
-her ağaca 2*2 4 adet ayarlı damlatıcı
-75 lik ana beden
yukardaki anlattığım gibi bir damlama sulama planı oluştursam uygun olurmu **** ber olsam şöyle yapardım dediginiz fikriniz varmı
saygılar.

kenan kırca
15-02-2013, 17:57
http://img209.imageshack.us/img209/3105/cevizbahem.jpg

s.a.
ceviz bahçeme damla sulama sistemi döşemek istiyorum,
-sırada ağaç sayısı en fazla 25
-arazi meğili %1,5
-her sıraya 2 sıra deliksiz damlama borusu
-her ağaca 2*2 4 adet ayarlı damlatıcı
-75 lik ana beden
yukardaki anlattığım gibi bir damlama sulama planı oluştursam uygun olurmu **** ber olsam şöyle yapardım dediginiz fikriniz varmı
saygılar.
sn yolgezer 111 metreye 16 lık laterel döşerseniz so 30 40 metreye su az gider dengeli sulama olmaz delikli veya deliksiz olsun 111 metrede size sorun çıkararır , ayrıca harici damlatıcı kullanırsanız suyunuzun temiz olası gerekir ayrıca ayarlarının dengeli olması gerekir sık sık sulama esnasında kontrol edilmeli . bence kuyudan ortaya bir hat çekip tarlayı ortadan 2 ye bölerseniz daha randımanlı olur ben 125 metreyi ortadan 63 lük buru döşeyip sağ ve sola laterel döşedim bir sıkıntım yok kolay gelsin .

ncp1963
15-02-2013, 18:35
sayın yolgezer ben size basitçe bir çizim yaptım ama sizin nasıl uyguladığınızı bilemem

ağaçlarınızı 8*7 yerleştirdim çizimdeki kadar ağacınız oldu :)

tam ortadan bir ana hattı yer altına gömer ana hattan çıkan lateral boruları her iki taraf içinde çizimdeki gibi yer altından ilk ağaçlara gelirseniz ilerde işleme yaparken sıkıntınız olmaz bahçedeki araç trafiğine engelde olmamış olursunuz

yolgezer2001
18-02-2013, 09:48
http://img23.imageshack.us/img23/3105/cevizbahem.jpg

ilginize teşekkürler
eğim olayı yukarıdaki haritada daha net ortadan bölmek çok mantıklı ama arazi egim olarak çok dengesiz duruyor ortadan çekersem bi taraf rampa kalacak ve su basması zor olacak **** bagımsız iki hatla gölecegim
hafta sonu bi tesisatci götürmeyi düşünüyorum bakalım nasıl bi çözüm bulacağım.

ncp1963
18-02-2013, 13:44
[QUOTE=

ilginize teşekkürler
eğim olayı yukarıdaki haritada daha net ortadan bölmek çok mantıklı ama arazi egim olarak çok dengesiz duruyor ortadan çekersem bi taraf rampa kalacak ve su basması zor olacak **** bagımsız iki hatla gölecegim
hafta sonu bi tesisatci götürmeyi düşünüyorum bakalım nasıl bi çözüm bulacağım.[/QUOTE]

yeraltına gömülen yerden ilk ağaçların hemen dibine her lateral hat için bir mini vana koyarsanız bu vanalar vasıtası ile aşağıda kalan kısmı hafif hafif kısarak ideal sulamayı ayarlarsınız benim bahçemdede hafif meil var ben aynen bu uygulamayı yaptım üst taraftan su gelene kadar aşağıda kalan kısma çıkışların vanalarını kıstım elbette araziyi gören sizsiniz doğru olanı yapacağınızdan eminim

şimdiden kolaylıklar diliyorum

tiryaki
27-03-2013, 16:22
Günde 10 ton su basabilen bir sistem üzerinde duruyorum. İleride ağaç başına 170 litre hesabından yola çıkarak 170 lt X 330 ağaç = 56 ton haftalk ihtiyaç olacak gibi.

ilk başta 20 tonluk bir depo koyacağım, ihtiyaç arttıkça iki depo daha ekleyeceğim.
bu boyutta bir sistemin maaliyeti 5000 euro civarında. Netleştirmem gereken tek konu önerilen pompanın kuyu ile arazinin en üst tarafındaki mesafeye yetip yetmeyeceği.

Herkese Selamlar,
Güneş enerjili sistemden vazgeçmek durumunda kaldım, arazinin üst noktası kuyudan 100 metre yukarıda, maliyet çok artıyor.

Saatte 5 ton su basabilen 4 beygirlik (3 kw) alarko bir dalgıç pompa düşünüyorum. 12 KVAlık bir dizel jeneratör yeterli olur mu acaba?

şimdiden teşekkürler

nogaifatih
07-05-2013, 01:02
Asgari 5kva jenerator kullanmalisiniz. Yumuşak yolverici veya frekans ayarlayıcılarla. Fakat 8-10 kva ve üstü daha rahat çalışır.

ncp1963
07-05-2013, 06:18
Herkese Selamlar,
Güneş enerjili sistemden vazgeçmek durumunda kaldım, arazinin üst noktası kuyudan 100 metre yukarıda, maliyet çok artıyor.

Saatte 5 ton su basabilen 4 beygirlik (3 kw) alarko bir dalgıç pompa düşünüyorum. 12 KVAlık bir dizel jeneratör yeterli olur mu acaba?

şimdiden teşekkürler

3 kwh güç yaklaşık 5 kva yapar 6 kva ve üzeri jenaratörler işinizi görür. 12 kva sizin seçiminiz için çok büyük fazladan yakıt harcamış olursunuz, ama ben aynı zamanda elektriği başka işlerimdede kullanacağım derseniz birazdaha büyük seçebilirsiniz.

sayın nogaifatihinde dediği gibi jeneratörlü sistemlerde soft starter veya frekans kontrol cihazları kullanırsanız büyük jeneratörler seçmenize gerek kalmaz. bu tür cihazlar elektrik motorlarına yavaş kalkış yaptırdığından ilk kalkışta aşırı akım çekmelerini engellerler.

jenaratörü büyük seçmemizin sebebi ilk kalkışta elektrik motorunun çektiği aşırı akımı karşılayabilmektir.

tiryaki
07-05-2013, 09:07
Cevaplarınız için teşekkürler. Soruyu yazdığımdan bu yana bir miktar görüşme yaptım, 33 dekar alan için genelde herkes 5.5 beygir ve 4 Kw bir dalgıç tavsiye etti. 4 beygir ve 3KW çok daha iyi olacak benim için ama kararsız kaldım.

ncp1963
07-05-2013, 13:39
Cevaplarınız için teşekkürler. Soruyu yazdığımdan bu yana bir miktar görüşme yaptım, 33 dekar alan için genelde herkes 5.5 beygir ve 4 Kw bir dalgıç tavsiye etti. 4 beygir ve 3KW çok daha iyi olacak benim için ama kararsız kaldım.

selamlar neye göre seçim yapıyorsunuz??

1 kuyu derinliği
2 statik su mesafesi
3 pompayı indirdiğiniz derinlik
4 kuyu toprak üst seviyesinden sonra suyu basacağınız en yüksek nokta
5 sulamada havuz kullanılacakmı? kullanılacaksa kaç tonluk
6 tüm bahçeyi tek seferdemi sulayacaksınız yoksa bir kaç eşit parçaya
bölebilirmisiniz. bunun size faydası sulama sırasında kontrol kolaylığı olur

bunları göz önüne almalısınız birde pompayı satan kişiler pompanın basabileceği en üst değeri söylerler orada birde derinlik arttıkça düşen bir değer vardır.

kabaca pompayı indirdiğiniz derinlik artı kuyu üst seviyesinden sonraki en yüksek nokta artı işletme basıncı 1,5 - 2 barda sizin bir saatte ihtiyacınız olan suyu saylayacak bir pompa seçmelisiniz

diyelimki pompamız 60 mt de
bahçemizde kuyu ile en yüksek nokta arası yükselti farkı 35 mt
işletme basıncını biraz yüksek alalım sürtünme kayıplarını karşılasın 20 mt (2 bar)
60+35+20=115 mt su sütununda bize lazım olan suyu verebilecek bir pompa seçmek zorundayız

lazım olan su ? diyelim 500 fidanımız var her fidanın dibinde 5 adet 4 lt/h damlatıcımız var fidan başı 20 lt/H 500X20=10.000 Lt/h

bu hesaba göre pompamız

115 mt yüksekliğe saatte 10 ton su basabilmeli

şimdi altlarda kalan kısımlarda basınç yükselir diyenleri duyar gibi oldum :) valla çok araştırdım lateral hat çıkışına takılacak ucuz bir basınç regülatörü bulamadım en ucuz bulduğum tanesi 45 tl çok lazım olunca bayağı bi yüksek oluyor. bulduğum çözüm lateral hat çıkışlarına mini vana takıp alt kısımların vanalarını kısmak şimdilik çalışıyor.:)

agacarkadas
09-05-2013, 21:47
Merhabalar, damlama sulama için anaborulari cektim sıra 16'lık ince borularda damlatıcıları sisteme su verdikten sonra mı yoksa borularda su yokken mi takmalıyım. 150 adet fidan için 15 tonluk depo kurduk.ana borularımız 50'lik.Sanırım yeterli olacak. değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim

ncp1963
10-05-2013, 06:18
Merhabalar, damlama sulama için anaborulari cektim sıra 16'lık ince borularda damlatıcıları sisteme su verdikten sonra mı yoksa borularda su yokken mi takmalıyım. 150 adet fidan için 15 tonluk depo kurduk.ana borularımız 50'lik.Sanırım yeterli olacak. değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim

su vermeden herşeyi bitirin su verip kaçak ve eksiklik testinizi yapın. sonrasında hayırlı olsun güle güle kullanın,

150 fidan için 15 ton su şimdilik fazla dikkat edin depo bitsin diye suyun hepsini fidanlara boca etmeyin fidan başı 100 Lt su çok fazla gelir.

permakültür
20-05-2013, 09:39
Merhaba agacarkadas,

15 tonluk depoyu kurmanız nekadara mal oldu, suyum milli olduğu için bende düşünüyorum depo kurmayı.

permakültür
20-05-2013, 09:40
Merhaba Arkadaşlar;

10 dönüm ceviz tarlam için (220 ağaç) sondaj kazdırdım, yaklaşık 75 m derinliğinde. Bölgemde maalesef çok fazla yer altı suyu yok, 3 HP lik bir pompa ile saatte 5-6 ton su çıkartabiliyorum. Çıkan su maalesef çok milli, çok ince deniz kumu gibi mil çıkıyor.

Sizlerden ricam bu su ile havuz kurmadan damlama sulama sistemi kurabilmenin bir yolu var ise paylaşmanız? Özel mil filtresi buldum araştırmalarım sonucunda fakat saatte minimum 10 ton su ile çalışıyor bu sistemler.

Önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler

drokya
20-05-2013, 12:15
Merhaba sayın permakültür,

http://www.agaclar.net/forum/ceviz/30397-2.htm#post1155618

Oğlumun ceviz bahçesi konu başlığında bir sulama sisteminden bahsetmiştim.
Depo üzerindeki çakıl filtresi sizin sorununuzu,
oldukça etkili ve bir o kadar da uygun rakamlara çözer.

Suyu direk pompadan kullanmak isterseniz, iyi tasarlanmış kapalı çakıl filtresi ile damlama sisteminizi tıkanmadan kullanabilirsiniz.

Sondajdan çıkan suyu depolayıp (havuz değil 5-10 ton gibi yosun tutmayan özellikte pvc depo )
damlama sistemine vermeyi düşünürseniz,
ki bu daha doğru bir yaklaşım olur;
O zamanda depo üzerine yerleştireceğiniz basit bir yağ varili ve uygun büyüklükteki çakıllarla filtrasyon işleminizi, oldukça ekonomik bir şekilde çözebilirsiniz.

Sevgi ve saygıyla.

drokya
20-05-2013, 12:24
Sondaj kuyunuzda pompanızı belirli bir süre çalıştırın,
sondaj dibinin kazan yapma işlemi bittikten sonra milli-kumlu su gelme durumu sona erecektir.

Ancak bu arada sondaj kuyunuzdan çıkan mil dalgıç pompanızdaki,
difüzör ve kademelerin kısa sürede yıpranmasına neden olacaktır.

Kuyu kompresör sistemlerinin bölgenizde bulunduğunu sanıyorum;
sondaj kuyunuzu kompresör ile temizletirseniz,
mil ve kumdan kısa sürede kurtulacağınız gibi kuyu veriminiz de yükselecektir.

Sevgi ve saygıyla.

drokya
20-05-2013, 13:05
Son bir bilgi notu paylaşmak isterim.
sondaj derinliğinizin 75 metre olduğunu söylemişsiniz.

-Kuyu içinde su yüksekliğiniz kaç metredir?
-Dalgıç pompanızın çalışma yüksekliği nedir?
-Kuyu başı ile tarlanın en yüksek bölümü arasında kaç metre fark vardır

Elinizde bulunan 3 HP lik dalgıç pompanız belirttiğiniz miktarlarda suyu,
çok rahat çeker bunda sorun yok.

Sözgelimi kuyu içinde su yüksekliğiniz kuyu tabanından itibaren 25 metre ise,
Yani yüzeyden itibaren 50 metre su boşluğu varsa,

siz pompanızı kuyu debisine göre konumlandırmalısınız.

Ancak bu konum hiç bir şekilde kuyu tabanına çok yakın olmamalıdır.

Kuyu su seviyesi 3-4 metrelerde gezinen fakir bir sondaj ise yapılacak çok bir şey yok.

Şimdi örneklerle verimli çalışma sistemini oluşturalım;
1-Örneğimde ki gibi, kuyu su yüksekliğiniz 25 metre,
dalgıcınız 1 saat çalıştı sonrasında ölçümlediniz kuyu su yüksekliğiniz
24-25 metre seviyelerinde.
Bu debisi iyi bir kuyu demektir ve bu durumda pompanızı yüzeyden itibaren
55-60 metrelerde çalıştırabilirsiniz. ve bu durumda pompanız
verimi oldukça yüksek bir noktada olucak, hem suyunuz temiz
hem de pompanız verimli çalıştığı için ekonomik bir tüketimi olucaktır.

2-Pompanızın bir saat çalışması sonunda su seviyeniz
25 metreden 3-4 metrelere düşüyor ise
bu durumda pompanızın konumu kuyu dibinden itibaren 1-2 metre
mesafeye konumlandırılacak (mecburen) bu durumda da
hem suyunuz killi-kumlu hem de pompa tüketiminiz çok olucaktır.

Öncelikle kuyu su yüksekliğinizi ve 1 saat çalışma sonunda
su seviyesinde ki değişimi bilmek gerekir.

Anladığım kadarı ile 10 dönüm tarla içine, değişik nedenlerden dolayı
havuz yapmak istemiyorsunuz
Ancak 10 ar tonluk 2 pvc tank ile hem ekonomik hemde pratik bir çözüm yaratabilirsiniz.
Böylelikle debisi nisbeten düşük bir pompa ile gün içinde sürekli olarak sondajdan su çekip sulama için yeterli suyu hazır edebilirsiniz.

Son tahlilde kuyunuzun verilerini ve tarlanın konumunu incelemek gerekiyor.
İyi bir planlama ile en ekonomik ve sorunsuz çalışan bir sistem kurmak mümkün diyerek sözü bitireyim,
Sevgi ve saygıyla.

permakültür
21-05-2013, 12:25
Sayın Drokya,

Ayrıntılı ve detaylı cevabınız için öncellikle çok teşekkür ederim.

Şansımı hidrosiklon ve arkasına mil filtresi bağlayarak deneyeceğim. Umarım başarılı olurum. Gelişmeleri paylaşacağım.

Kolay gelsin

permakültür
05-07-2013, 13:03
Merhaba arkadaşlar,

yukarda yazdığım sıkıntımı suyun çıkışına mulu mulu marka hidrosiklon filtre ve arkasına mil filtresi takarak çözdüm. Damlama borularına giden suda sadece un kadar küçük zerrecikler kalıyor buda zarar vermiyor. İki filtre bana yaklaşık 1500 tl ye mal oldu.

kolay gelsin

swiper
04-12-2013, 12:24
nail abim merhaba ben erdinç.
abicim fidan işini hallettim sağol yanlız dikim olayı mayısa kaldı.bu arada sormak istediğim bir kaç şey var yardımcı olursanız mutlu olurum.
1. resimde arazi durumu görülüyor.10 dönüm yer fidan dikim şekli nasıl yapılmalı meyil durumuna göre.
8*6 da karar verdim dediğiniz gibi. chandler olacak.
2.resimde dere ile arazi tepe noktası arasında 530 metrelik bir mesafe var.dere rakım 700 arazi tepe nokta 730 yani 30 metrelik bir eğim var.
tepe noktaya 20 tonluk bir depo koysam ilk yıllarda 200 fidanın ihtiyacını karşılarmı.**** daha küçük bir depo koysam olurmu.
bilecik te yıllık orlalama yağış miktarı aylara göre böyle :
Aylık Toplam Yağış Miktarı Ortalaması (kg/m2) ocak:49.2 şubat:40.9 mart:46.1 nisan:44.9 mayıs:45.5 haziran:37.6 temmuz:17.7 ağustos:12.1 eylül:21.6 ekim:42.4 kasım:39.4 aralık:57.4 bu durumda nasıl bir sulama politikası izlemem gerekir mayıs ayı içinde fidanları dikicez inşallah.

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=458760&stc=1&d=1386156982

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=458766&stc=1&d=1386159157

112/2 ve 112/3 ikisi birleşmiş durumda toplam 10 dönüm kadar.

swiper
04-12-2013, 14:00
Tiryaki kardeşim,
Serbest akışlı damla sulama sisteminde bilhassa eğimli arazide delikli borular ile her tarafı aynı ayarda sulamak biraz zordur.
Her ağaç için ayrı ayrı bir veya birkaç küçük plastik vana kullanın,düşük kodlardaki vanayı üst kodlara göre biraz kısarak her sıraya (sıralar, eğim istikametinde değil yatay olacak) aynı debide su akışını ayarlarsınız ve bir defa ayarlamak yeter, zaman zamanda su akışını kontrol edersiniz.
Plastik vanalar pahalı değil.

kolay gelsin.

selamlar son sayfada mesajım var yardımınıza ihtiyacım var nerden nasıl başlıcamı bilmiyorum.

ykaya194
04-12-2013, 14:22
selamlar son sayfada mesajım var yardımınıza ihtiyacım var nerden nasıl başlıcamı bilmiyorum.

Sevgili kardeşim.
Bahçeniz hayırlı uğurlu olsun. Chandler için 8*6 aralıklar bence uygun, benimkilerde aynı aralıklarda.

Sulama konusuna gelirsek; Benim gezdiğim pek çok bahçede arazi durumu ve su kaynağı uzaklığı sizinkine benzer durumda, hepsinde arazinin en yüksek kodunda depoları var_ki olmasıda gerekli.
Sulama dönemlerinde depo dolu durumda hazır bekletiliyor ve cebri akış sistemi ile damlama sulama yapılıyor. Bu konudaki görüşlerim mesajınızdaki alıntıdaki gibidir.

20 m3 depo bence ihtiyacınızı görür, benim tavsiyem 30 m3.

Kolay gelsin.

Lilium
04-12-2013, 15:06
1. resimde arazi durumu görülüyor.10 dönüm yer fidan dikim şekli nasıl yapılmalı meyil durumuna göre.

2.resimde dere ile arazi tepe noktası arasında 530 metrelik bir mesafe var.dere rakım 700 arazi tepe nokta 730 yani 30 metrelik bir eğim var.
tepe noktaya 20 tonluk bir depo koysam ilk yıllarda 200 fidanın ihtiyacını karşılarmı.**** daha küçük bir depo koysam olurmu.

Fidan dikim şekli rüzgar yönüne göre yapılmalı, yani 8 metre aralar rüzgarın estiği yöne göre olmalı,

20 tonluk bir depo ilk yıllar yeterli gelir daha sonraki yıllar yetersiz kalabilir, bu birazda su kaynağınızla ilgili, yani su deponunu temmuz aylarında 4-5 günde bir doldurabilecekseniz 20 tonluk depo ileride de yeter.

Eğimli arazilerde vanalı sistemler ya da ayarlı damlatıcılar sulamada çok uğraştırır her fidana dengeli su vermek oldukça zor, bu nedenle eğimli arazilerde basınçlı meme kullanmanızı öneririm 2 bar basınçla çalışan memeler var saatte 2 litre 4 litre su akışı sağlayanlar var bu tür arazilerde böyle meme kullanırsanız sulamada çok uğraşmazsınız alt noktada da üst noktada da aynı su akışı sağlarsınız.

Yalnız iki barlık basınç elde edebilmek için deponuzu biraz yükseğe kaldırmalısınız sanıyorum 2-2.5 metre yükseklik yeterli gelebilir, yeterli basınç konusunu danışın derim.

swiper
04-12-2013, 15:26
hocam ilginiz için teşekkür ederim.
eartten koyduğum resimde işaretledim dereyi ve araziyi o aradaki mesafe 530 metre ve arazim kepçe ile tesviye edilcek iş yoğunluğundan dolayı yetiştiremedik fidan dikimide mayısa kaldı bu yüzden.
birde kafama takılan 20 tonluk depoyu alıp tepe noktaya koysam bu mesafede dereden kademeli benzinli motorla depomu doldurabilirmiyim.
karaköyde bir yerde motor sordum biri bu : LONCIN LC 40Z80B 1.5'' YÜKSEK BASINÇLI SU MOTORU-80mt (http://www.34hirdavat.com/LONCIN-LC-40Z80B-15-YUKSEK-BASINCLI-SU-MOTORU-80mt,PR-6528.html)
bu motor işimi görürmü.

formullaone
04-12-2013, 15:51
eartten koyduğum resimde işaretledim dereyi ve araziyi o aradaki mesafe 530 metre ve arazim kepçe ile tesviye edilcek iş yoğunluğundan dolayı yetiştiremedik fidan dikimide mayısa kaldı bu yüzden.
birde kafama takılan 20 tonluk depoyu alıp tepe noktaya koysam bu mesafede dereden kademeli benzinli motorla depomu doldurabilirmiyim.
karaköyde bir yerde motor sordum biri bu : LONCIN LC 40Z80B 1.5'' YÜKSEK BASINÇLI SU MOTORU-80mt (http://www.34hirdavat.com/LONCIN-LC-40Z80B-15-YUKSEK-BASINCLI-SU-MOTORU-80mt,PR-6528.html)
bu motor işimi görürmü.

Sayın swiper,530 metre mesafe düz olmuş olsa,bahsettiğiniz motor yeterli olurdu ama aynı zamanda dik bir yere suyu basacağı için verimli olması için elektirikli bir pompaya ihtiyacınız var. Suyu alacağınız derede elektirik olmadığını varsayarsak,dizel bir motor da işinizi görür. Üstelik benzinliden daha az yakar.

Biz 950 metre uzaklıktan ve 30 metre yüksekliğe,aşağıdakine benzer 11.5 hp'lik bir motorla,saatte 12 ton su basıyoruz. Bu su 50 tonluk bir havuzda toplanıp,aynı anda da 15 hp'lik elektirikli bir pompa ile 1200 metre mesafeye ve 2400 fidana, 3 ayrı kurumda damlama yapıyoruz.Yani,aktarmalı olarak toplamda 2200 metreden suyu 7.5 luk pilsa borularla getirip damlama yapıyoruz.

Buna benzer 2. el bir motor bulabilirseniz,1000 tl civarıdır en fazla. Bu size yeterli olur. Ama bence öncelikle emanet bir motor bulup dereye kurun ve suyu tepeye kadar basın. Suyun ne kadar çıktığını ölçün ve ona göre hesaplayarak karar verin. İşinize yaramayacak bir motora para vermeyin.

swiper
04-12-2013, 15:52
Sevgili kardeşim.
Bahçeniz hayırlı uğurlu olsun. Chandler için 8*6 aralıklar bence uygun, benimkilerde aynı aralıklarda.

Sulama konusuna gelirsek; Benim gezdiğim pek çok bahçede arazi durumu ve su kaynağı uzaklığı sizinkine benzer durumda, hepsinde arazinin en yüksek kodunda depoları var_ki olmasıda gerekli.
Sulama dönemlerinde depo dolu durumda hazır bekletiliyor ve cebri akış sistemi ile damlama sulama yapılıyor. Bu konudaki görüşlerim mesajınızdaki alıntıdaki gibidir.

20 m3 depo bence ihtiyacınızı görür, benim tavsiyem 30 m3.

Kolay gelsin.

mayısa kadar *** su işini çözmek istiyorum 20 m3 **** gücüm yeterse 30 m3 depoyu alıp damla sulama sistemini kurmak istiyorum fidan dikmeden önce sistemi kurabilirmiyiz **** dikimden sonramı kurssak daha iyi olur. birde sn lilliumun belirttiği basınçla çalısan damlatıcılar bunlarmı ?
Krmz Katif Damlatc 4 lt Kalitek Damla Sulama Sistemleri (http://www.kalitekdamlasulama.com/kirmizi-katif-damlatici-4-lt-pmu1381)

swiper
04-12-2013, 15:57
Sayın swiper,530 metre mesafe düz olmuş olsa,bahsettiğiniz motor yeterli olurdu ama aynı zamanda dik bir yere suyu basacağı için verimli olması için elektirikli bir pompaya ihtiyacınız var. Suyu alacapınız derede elektirik olmadığını varsayarsak,dizel bir motor da işinizi görür. Üstelik benzinliden daha az yakar.

Biz 950 metre uzaklıktan ve 30 metre yüksekliğe,aşağıdakine benzer 11.5 hp'lik bir motorla,saatte 12 ton su basıyoruz. Bu su 50 tonluk bir havuzda toplanıp,aynı anda da 15 hp'lik elektirikli bir pompa ile 1200 metre mesafeye ve 2400 fidana, 3 ayrı kurumda damlama yapıyoruz.Yani,aktarmalı olarak toplamda 2200 metreden suyu 7.5 luk pilsa borularla getirip damlama yapıyoruz.

Buna benzer 2. el bir motor bulabilirseniz,1000 tl civarıdır en fazla. Bu size yeterli olur. Ama bence öncelikle emanet bir motor bulup dereye kurun ve suyu tepeye kadar basın. Suyun ne kadar çıktığını ölçün ve ona göre hesaplayarak karar verin. İşinize yapamayacak bir motora para vermeyin.
çok teşekkür ederim karaköyde motoru sorduğum dükkanda bu motoru tavsiye ettiler diğer bir dükkanda ise amerikan malı bir motor vardı 950 tl dedi karta açıklama olarakta BRIGGS & STRATTON yatay kademeli salyangoz pompa 6,5 hp yazmış.
http://www.hepsiburada.com/liste/briggs-stratton-wp-3-65-benzinli-motopomp/productDetails.aspx?productId=hrsbmgar365b&categoryId=34000238#Gorseller
bu motor.
dereden emiş derinliği yok denecek kadar az kıyıdan çekilcek eğimde max 30 metre zaten kepçeyle tesviye edilcek arazi bu motor iş görmezmi.

ykaya194
04-12-2013, 16:29
mayısa kadar *** su işini çözmek istiyorum 20 m3 **** gücüm yeterse 30 m3 depoyu alıp damla sulama sistemini kurmak istiyorum fidan dikmeden önce sistemi kurabilirmiyiz **** dikimden sonramı kurssak daha iyi olur. birde sn lilliumun belirttiği basınçla çalısan damlatıcılar bunlarmı ?
Krmz Katif Damlatc 4 lt Kalitek Damla Sulama Sistemleri (http://www.kalitekdamlasulama.com/kirmizi-katif-damlatici-4-lt-pmu1381)

Fidan dikim öncesi ( Mayıs ayı) su deposunu sayın Lilium'un önerileri doğrultusunda (20-30 m3) en yüsek yere kurma işini bitirmelisiniz çünkü inşaat işi uzun sürer (hazır depoda alsanız, kaidesi vs gibi inşaat işi yine oluyor). Sulama sistemi tesisat malzemesini önceden satın alınız, montajını fidan dikimini takiben yapabilirsiniz.

Benim bahsettiklerim basit plastik kelebek vanalar. ( linktekiler pek kullanışlı değil ) basınçlı vanalar ile ilgili sayın Lilium daha deneyimli, Kendisi deneyimlerini burada paylaşır.

Kolay gelsin.

Lilium
04-12-2013, 16:36
bu motor işimi görürmü.

O motorda işinizi görür (suyu rahatlıkla basar) 4 kademeli bir santrafüjü var sanırım, Yalnız benzinli ve cin malı motorlar ileride sorunlar yaşayabilirsin,sayın formullaonenin de dediği gibi bende her zaman dizelden yanayım, hele ki, bir dizel lombardini bulabilirsen çok daha iyi olur.

530 metre mesafe 30 metrelik yüksekliğe kademeli bir motor suyu basar, Elden ikinci el bir kademeli bir santrafüjlü pancar motoru bulabilirseniz sizin işinizi rahatlıkla görür yalnız ikinci elden alacağınıza dikkat edin motoru düzgün (bitik olmasın) olsun.

Evet damlatıcılar onlar 8 litreliğini tercih edersen daha iyi yapmış olursun.

ahmettugrul55
04-12-2013, 20:44
sulama konusu açılmışken otomatik zaman ayarlı vanaları bilen varmı?''time water'' diye geçiyor youtube tan bakabilirsiniz.sulama zamanı bahçesini akşam serinliğinde sulama yapma imkanım olamıyordu ve sabahtan başlasam sulamaya öğle sıcağına kadar elle sulamak zorunda kaldım.
çalışma sistemi söyle:örneğin 4 günde 5 saat diyorsun ... vakti gelince ana vanayı açıyor ve süre btiminde kapıyor.pille çalışanı da var.
bu alet bizim iş için kullanıla bilir mi?sorun şu sadece ev tiplerini gördüm.bizim 40 lık boruyu uyacak vanayı bulamadım. öylece kaldı..
Raindrip Automatic Watering System - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=YsbcgpTdVrI)

ermana
05-12-2013, 08:39
Fidan dikim şekli rüzgar yönüne göre yapılmalı, yani 8 metre aralar rüzgarın estiği yöne göre olmalı,

20 tonluk bir depo ilk yıllar yeterli gelir daha sonraki yıllar yetersiz kalabilir, bu birazda su kaynağınızla ilgili, yani su deponunu temmuz aylarında 4-5 günde bir doldurabilecekseniz 20 tonluk depo ileride de yeter.

Eğimli arazilerde vanalı sistemler ya da ayarlı damlatıcılar sulamada çok uğraştırır her fidana dengeli su vermek oldukça zor, bu nedenle eğimli arazilerde basınçlı meme kullanmanızı öneririm 2 bar basınçla çalışan memeler var saatte 2 litre 4 litre su akışı sağlayanlar var bu tür arazilerde böyle meme kullanırsanız sulamada çok uğraşmazsınız alt noktada da üst noktada da aynı su akışı sağlarsınız.

Yalnız iki barlık basınç elde edebilmek için deponuzu biraz yükseğe kaldırmalısınız sanıyorum 2-2.5 metre yükseklik yeterli gelebilir, yeterli basınç konusunu danışın derim.

fidan başına haftada 60 lt su versek 200 fidan 12 ton su yapar.
neden 20 tonluk depo yetersiz kalır dediniz anlayamadım.
bende 160 fidan için 20 tonluk depo düşünüyordum ancak banada yetmez mi acaba?

yolgezer2001
05-12-2013, 08:44
sulama konusu açılmışken otomatik zaman ayarlı vanaları bilen varmı?''time water'' diye geçiyor youtube tan bakabilirsiniz.sulama zamanı bahçesini akşam serinliğinde sulama yapma imkanım olamıyordu ve sabahtan başlasam sulamaya öğle sıcağına kadar elle sulamak zorunda kaldım.
çalışma sistemi söyle:örneğin 4 günde 5 saat diyorsun ... vakti gelince ana vanayı açıyor ve süre btiminde kapıyor.pille çalışanı da var.
bu alet bizim iş için kullanıla bilir mi?sorun şu sadece ev tiplerini gördüm.bizim 40 lık boruyu uyacak vanayı bulamadım. öylece kaldı..

New Arrival Two Dial Water Timer Home Garden Irrigation wholesale free shipping #170151-in Garden Water Timers from Home & Garden on Aliexpress.com (http://www.aliexpress.com/item/New-Arrival-Two-Dial-Water-Timer-Home-Garden-Irrigation-wholesale-free-shipping-170151/1515048609.html) bu ürün kaç saat ara ile kaç dakika sulama yapılacağını gösteriyor ...

Lilium
05-12-2013, 11:45
neden 20 tonluk depo yetersiz kalır dediniz anlayamadım.

bu birazda su kaynağınızla ilgili, yani su deponunu temmuz aylarında 4-5 günde bir doldurabilecekseniz 20 tonluk depo ileride de yeter.

...

ermana
05-12-2013, 12:28
peki ortalama 10 yaşında ki bir ağaca temmuz ağustos ayların da hafta da kaç lt su verilmeli?

tiryaki
05-12-2013, 13:27
170 lt gibi bir ortalama rakam var. Bu konuda yazıyor ama toprağın durumuna göre ve iklime göre değişecektir.
Sanırım sulama yapıp tansiyometre ile ölçmeden kimse bilemez tam ne kadar gerekeceğini. Hatta aynı tarla içinde bile ihtiyaç farklılık gösterebilir diye düşünüyorum

ermana
05-12-2013, 13:46
170 lt gibi bir ortalama rakam var. Bu konuda yazıyor ama toprağın durumuna göre ve iklime göre değişecektir.
Sanırım sulama yapıp tansiyometre ile ölçmeden kimse bilemez tam ne kadar gerekeceğini. Hatta aynı tarla içinde bile ihtiyaç farklılık gösterebilir diye düşünüyorum

1 hafta da 1 ağaca 170 lt su çok fazla değilmidir?
ben 60 lt gibi düşünüyordum. yanlış mı biliyormuşum acaba.

ykaya194
05-12-2013, 15:35

Araziniz çok engebelli ise, boru içinde hava kalabilir ve su akışını engeller. Arazinin durumuna göre belirli yerlere hava tahliyesi için ( tesisatı döşerken ) hava tahliye vanaları yerleştirmeniz gerekir. Bu konuda deneyimi olanlardan yardım talep ediniz.

swiper
07-12-2013, 00:28
...
Nail abicim bursada karmod diye bir firmada sordum mavi polietilen depolardan 15 tonluk 3300 tl 20 tonluk 4400 tl 25 tonlukta 5500 tl dediler. Mesela nakit odemede 25 tonluk depoyu 4000 tl ye birakiyorlar tabi + %18 kdvside var. 500 tlde nakliye dediler fiyatlar nasil abi.bilecikteki arkadasa sordum dereden depoyu doldurabilirsin dedi fakat su motorunda kafam karisik karakoyde sordugum kademeli motorlar biri amerikan mali biride hyundainin markasi 6,5 hp lik gucu var. Bir akil ver abi bir iki sene idare etcek bi sistem kurmam lazim sonra ins bir depo daha koyucam.acaba o motorlarla 530 metreye suyu basabilirmiyim iki nokta arasinda max 20 metre fark var.

aviator34
07-12-2013, 18:07
Sayın swiper benim bahçemin uzunluğu 280 metre suyu göletten alıp 20 tonluk depoma dolduruyordum yazın suyun çekilmesiyle bu uzaklık 330-340 metreyi buluyordu benimde kod farkım tahmini 20 metre 2 yıldır sulama yapıyorum artık tecrübelerime dayanarak Temmuz ayında depoyu iptal edip direk pompadan damlama sulama hattına suyu verdim

Çünkü 20 tonluk depo 1-1,5 saatte doluyor sonra deponun basıncı ve kod farkının yardımı ile (gravity) sulamayı yapıyordum ama bazı bölgelerde basınç yetersiz kalıyor ve o bölgedeki fidanlar gelişemiyordu sonuç olarak bende bahçemi 2 ye bölüp direkt pompadan verdim bu sezon 3'e böleceğim.
Ben datsunun benzinli 5.5 beygirlik yüksek basınçlı kademeli pompasını almıştım kendi hatalarımdan doğan sorunları saymazsak işimi çok iyi görüyor fiyatıda 575 tl idi.

- Ana hattınız kaçlık ? Fidan sayısı ? Arazi genişliği ? Toprak yapısı ? Mesafe,kod farkı nedir ?

formullaone
07-12-2013, 20:28
Aslında yeterli yükseklik olsa kendi akışıyla sulamak daha masrafsız olur ama o eğimi her arazide bulmak zor. Biz de damlama sistemini kendimiz kurduğumuz için,ilk yıl çok hatamız oldu.

15 HP lik elektirikli pompayı ilk çalıştırdığımızda gücü fazla geldi. Önce damlama memelerini fırlattı sonra da yeni 7.5 luk pilsa boruyu patlattı :)

Biz de, pompanın gücünü araziye yayarak bir defada 50 dekar alanın tamamına damlama yaptık. Böylece sorunu çözdük.

Çok küçük motor almak kadar büyük motor almak da bir hata aslında. En uygunu tam işinizi görecek güçte olması.

Siz de zamanla bahçeniz için en uygun sulama şeklini zaten bulacaksınız ancak o zamana kadar bir kaç hata yapmanız kaçınılmaz :)

Ben de sayın aviator a katılıyorum. En güzeli plastik depoya o kadar para vereceğinize,alın güzel bir pancar motoru,kurun dereye,ve düşük gazla suyu damlamalara direkt verin. Size de bir gölgeye oturup izlemesi kalsın :))

Pancar motorunun gücü tam gaz olarak çok gelir,ancak ilerleyen yıllarda su ihtiyacı artacağı için,daha güçlü bir motor aramak yerine,sadece pancar motorunun gazını vererek istenilen suyu rahatça basarsınız. Yani aynı motorla hem şimdi hem de 10 yıl sonra iş yaparsınız.

swiper
07-12-2013, 21:41
Sayın swiper benim bahçemin uzunluğu 280 metre suyu göletten alıp 20 tonluk depoma dolduruyordum yazın suyun çekilmesiyle bu uzaklık 330-340 metreyi buluyordu benimde kod farkım tahmini 20 metre 2 yıldır sulama yapıyorum artık tecrübelerime dayanarak Temmuz ayında depoyu iptal edip direk pompadan damlama sulama hattına suyu verdim

Çünkü 20 tonluk depo 1-1,5 saatte doluyor sonra deponun basıncı ve kod farkının yardımı ile (gravity) sulamayı yapıyordum ama bazı bölgelerde basınç yetersiz kalıyor ve o bölgedeki fidanlar gelişemiyordu sonuç olarak bende bahçemi 2 ye bölüp direkt pompadan verdim bu sezon 3'e böleceğim.
Ben datsunun benzinli 5.5 beygirlik yüksek basınçlı kademeli pompasını almıştım kendi hatalarımdan doğan sorunları saymazsak işimi çok iyi görüyor fiyatıda 575 tl idi.

- Ana hattınız kaçlık ? Fidan sayısı ? Arazi genişliği ? Toprak yapısı ? Mesafe,kod farkı nedir ?
hocam ilginiz ve tavsiyeleriniz için tesekkürler.
arazimin yaklaşık uzunluğu yoldan yukarıya doğru 150 mt kadar yola cephe alt kenarı 45 mt yukarıda kalan kenarıda yaklaşık 55-60 mt kadar. toprağı kızıl toprak ben istanbuldayım sürekli orda bir arkadaş ilgilenicek sulama işiyle depo koymak istememin sebebi eğimi guzel tarlanın kışın derede su bolken depolucam yağışsız zamanlarda kullanmak için 200 adet chandler dikicem bide fidancının hediyesi 10 badem :) dikim mayısa kaldı maddi imkansızlıktan yetiştiremedim.arazinin earttan baktığım zaman dere 700 rakım gögünüyo benim tarlanın en tepe noktasıda 730 rakım aradaki mesafe 530 mt (10 mt fazla yazdım ) en azından depoyu kurup boruları tesisatı çekersem mayısta fidan dikimiyle beraber damlama sulamayıda test etmmiş olucam. ben yazın her hafta gidemicem ilgilencek arkadaş açsın vanayı bir saat sulasın yeter.
birde şaşırdığım olay ordaki arkadaşın bana dediği şu ya ilk seneler fidan su istemez ayda bir traktörle sulattırırsın diyo. 20 tonu kışın **** ilk baharda doldursam **** dört kere sulamaya yetse en azından yazın ayda bir giderim. inanın sırf oraya daha rahat gidip geliyim diye araba almayı düşünüyorum :)

formullaone
07-12-2013, 22:00
Üzgünüm ama bu şekilde başarılı olmanız pek mümkün görünmüyor.

1- Bahçenizle birebir ilgilenmeniz şart. Başka biri sizin kadar önemsemez.

2- Sık sık bahçeyi dolaşmalısınız,bu öncelikle bir gözlem işi.

3- Sadece 1 saat damlama sulama yetmez.Fidanlar kuruyabilir.

swiper
07-12-2013, 22:04
459319 bende sık sık gidebilmek için araba alıcam ***. :) ah şu mesafeler
http:// http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=459320&stc=1&d=1386451122
arazi burada derede görünüyor.

Lilium
07-12-2013, 22:29
Nail abicim bursada karmod diye bir firmada sordum mavi polietilen depolardan 15 tonluk 3300 tl 20 tonluk 4400 tl 25 tonlukta 5500 tl dediler. Mesela nakit odemede 25 tonluk depoyu 4000 tl ye birakiyorlar tabi + %18 kdvside var. 500 tlde nakliye dediler fiyatlar nasil abi.bilecikteki arkadasa sordum dereden depoyu doldurabilirsin dedi fakat su motorunda kafam karisik karakoyde sordugum kademeli motorlar biri amerikan mali biride hyundainin markasi 6,5 hp lik gucu var. Bir akil ver abi bir iki sene idare etcek bi sistem kurmam lazim sonra ins bir depo daha koyucam.acaba o motorlarla 530 metreye suyu basabilirmiyim iki nokta arasinda max 20 metre fark var.

Depo fiatları (su tankları) hakkında çok bilgiye sahip değilim araştırıp en uygununu bulmak gerekir.

Benim anladığım kadarıyla yazın haziran temmuz aylarında derenin suyu bitme durumundan bahsetmiştin yanılmıyorsam, böyle bir durum söz konusuysa su tankı almanı öneririm.
böyle bir durum yoksa kademeli bir motorla direk sisteme suyu verebilirsin.

Arkadaşların dediği gibi bir pancar motoruyla işini görürsün 20 metre yüksekliğe de suyu basar tek kademe olsa da yeter.
pancar bulamazsan datsu, Palmera,kademeli motorları işini çok rahat görür

swiper
07-12-2013, 22:35
Depo fiatları (su tankları) hakkında çok bilgiye sahip değilim araştırıp en uygununu bulmak gerekir.

Benim anladığım kadarıyla yazın haziran temmuz aylarında derenin suyu bitme durumundan bahsetmiştin yanılmıyorsam, böyle bir durum söz konusuysa su tankı almanı öneririm.
böyle bir durum yoksa kademeli bir motorla direk sisteme suyu verebilirsin.

Arkadaşların dediği gibi bir pancar motoruyla işini görürsün 20 metre yüksekliğe de suyu basar tek kademe olsa da yeter.
pancar bulamazsan datsu, Palmera,kademeli motorları işini çok rahat görür

Nail abicim malesef yazın dere gürül gürül akmıyo bende o yüzden elimden geldiğince büyük bir depo alıp çözücem sorunu önümde 3 ayım var inşallah işlerim iyi giderse mayıs öncesi depoyuda diğer damla sulama malzemelerinide alıp hazır edicem. malzeme konusunda tecrübelerinize ihtiyacım olucak abicim. saygılarımla.

Lilium
07-12-2013, 22:36
1- Okla işaretlediğim noktaların mesafe ve kot farkı nedir.
2- Dereden boruları tarlaya götürürken sınırlardan mı götüreceksin yoksa düzmü götüreceksin? sınırlardan gideceksen mesafe ve suyun sürtünme payı artar.

459321

Lilium
07-12-2013, 22:40
Nail abicim malesef yazın dere gürül gürül akmıyo bende o yüzden elimden geldiğince büyük bir depo alıp çözücem sorunu önümde 3 ayım var inşallah işlerim iyi giderse mayıs öncesi depoyuda diğer damla sulama malzemelerinide alıp hazır edicem. malzeme konusunda tecrübelerinize ihtiyacım olucak abicim. saygılarımla.

Yani derenin suyunun az da olsa akıyor kesilmediğinimi söylüyorsun.

Doğruysa

Depo almana gerek yok, dereye kepceyle büyükce bir havuz açtırır havuzdan suyu direk basarsın.

swiper
07-12-2013, 22:41
nail abi aradaki kot farkı 30 mt fakat araziye kepçe gircek tesviye olucak yani engebe falan kalmıcak .hortumuda dümdüz çekicem ayda bir gün iare etsin komsular artık.

swiper
07-12-2013, 22:43
evet kesilmiyo tamamen 5-6 km ilerde suuçtu şelalesi var su ordan geliyor. bu sene mayısta biz araziye bakmaya gittiğimizde dere akıyordu içinde balıklar bile gördüm.

aviator34
07-12-2013, 22:53
Merhabalar.
Allah kolaylık versin işiniz zor ayda bir bahçeye giderek çok iyi bir bakım yapabileceğinizi zannetmiyorum, her ne kadar bahçeye bakacak başka biri olsa bile sizin kadar özenli kendi malıymış gibi ilgineceğini düşünmüyorum ben bu yaz iki arkadaş eskittim karamsar düşünmemin sebebide budur :))
-Araç şart ki bende istanbuldan bahçeme gidiyorum Edirne uzunköprü'ye 225 km x 2 hafta da bir x 2 yıl = 20.000 bin tl ye yakın sadece yol masrafı :)) neyse ben daha fazla gözünüzü korkutmadan...
-Fidan ilk yıllarda su istemez demek yanlış olur evet çok su istemez ama ihtiyacı kadarını vermeniz gerekli (bu ayda 1 olmamalı hele ki Temmuz-Ağustos ayında ve fidanlarınızın tüplü olduğunu düşünürsek vay halinize...) benim bahçemin yarısı (eğimli olan üst kısmı) killi toprak diğer alt bölgesi humuslu yani köylülerimizin dediği gibi karakepir **** ağır toprak bu da sulama da killi olan bölgeye daha az humuslu bölgeye daha fazla su verilmesi demektir sizin de kızıl dediğiniz toprağın analiz raporuna,yıllara,gözlem ve deneyimlerinize göre su miktarınızı belirlemeniz gerekli.
Şöyle ki ben bu yıl her hafta fidan başına killi olan bölgeye 60-80 litre humuslu olan bölgeye 80-100 litre su verdim.330 adet x ortalama 80 litre = 25 tonu geçer.bu rakam ilk yıl 20 tonluk depo ile seni kurtarır ama 2.yıl benim gibi depoyu iptal eder direk pompadan verirsin :)) he şunu da söylemeden geçemeyeceğim bu yaz sayın çamtepe ile bir telefon görüşmemizde bana bahçedeki en kötü günlerimi sulama esnasında geçirdim demişti sonuna kadar katılıyorum bu yüzden depo acil durumlarda ve yazın ortasında ağzına kadar dolu ise insana rahatlık,güven veriyor pompa da oluşacak bir arıza da deponun vanasını açarsınız bir de soğuk bir bira açarsınız oturur izlersiniz :)) bir de şayet enzim sayfasını okumadıysanız tavsiye ederim,deponun bir avantajı da gübre Tankı olarak da kullanabilmeniz.

Geçmiş sayfaları da okudum 10 dönüm 200 ağaç, aynı eğim sadece mesafe 2 katı şunu kesinlikle söyleyebilirim bu mesafeye ve kod farkına yüksek basınçlı ve kademeli bir su pompasına ihtiyacınız var.
Bence acele etmeyin beş ayınız var.öyle bir iki sene idare etsin derseniz düşük bütçe ile daha çok zarar edersiniz.Biz buradayız sizinde gayret ve çabalarınız ile en doğrusunu yapacağınıza ben inanıyorum.yeter ki acele etmeyin...

swiper
07-12-2013, 23:06
Merhabalar.
Allah kolaylık versin işiniz zor ayda bir bahçeye giderek çok iyi bir bakım yapabileceğinizi zannetmiyorum, her ne kadar bahçeye bakacak başka biri olsa bile sizin kadar özenli kendi malıymış gibi ilgineceğini düşünmüyorum ben bu yaz iki arkadaş eskittim karamsar düşünmemin sebebide budur :))
-Araç şart ki bende istanbuldan bahçeme gidiyorum Edirne uzunköprü'ye 225 km x 2 hafta da bir x 2 yıl = 20.000 bin tl ye yakın sadece yol masrafı :)) neyse ben daha fazla gözünüzü korkutmadan...
-Fidan ilk yıllarda su istemez demek yanlış olur evet çok su istemez ama ihtiyacı kadarını vermeniz gerekli (bu ayda 1 olmamalı hele ki Temmuz-Ağustos ayında ve fidanlarınızın tüplü olduğunu düşünürsek vay halinize...) benim bahçemin yarısı (eğimli olan üst kısmı) killi toprak diğer alt bölgesi humuslu yani köylülerimizin dediği gibi karakepir **** ağır toprak bu da sulama da killi olan bölgeye daha az humuslu bölgeye daha fazla su verilmesi demektir sizin de kızıl dediğiniz toprağın analiz raporuna,yıllara,gözlem ve deneyimlerinize göre su miktarınızı belirlemeniz gerekli.
Şöyle ki ben bu yıl her hafta fidan başına killi olan bölgeye 60-80 litre humuslu olan bölgeye 80-100 litre su verdim.330 adet x ortalama 80 litre = 25 tonu geçer.bu rakam ilk yıl 20 tonluk depo ile seni kurtarır ama 2.yıl benim gibi depoyu iptal eder direk pompadan verirsin :)) he şunu da söylemeden geçemeyeceğim bu yaz sayın çamtepe ile bir telefon görüşmemizde bana bahçedeki en kötü günlerimi sulama esnasında geçirdim demişti sonuna kadar katılıyorum bu yüzden depo acil durumlarda ve yazın ortasında ağzına kadar dolu ise insana rahatlık,güven veriyor pompa da oluşacak bir arıza da deponun vanasını açarsınız bir de soğuk bir bira açarsınız oturur izlersiniz :)) bir de şayet enzim sayfasını okumadıysanız tavsiye ederim,deponun bir avantajı da gübre Tankı olarak da kullanabilmeniz.

Geçmiş sayfaları da okudum 10 dönüm 200 ağaç, aynı eğim sadece mesafe 2 katı şunu kesinlikle söyleyebilirim bu mesafeye ve kod farkına yüksek basınçlı ve kademeli bir su pompasına ihtiyacınız var.
Bence acele etmeyin beş ayınız var.öyle bir iki sene idare etsin derseniz düşük bütçe ile daha çok zarar edersiniz.Biz buradayız sizinde gayret ve çabalarınız ile en doğrusunu yapacağınıza ben inanıyorum.yeter ki acele etmeyin...
tesekkür ederim hocam inanın bana kaalsa kimseye bırakmamda sartlar öyle gerektiriyor. elimden geldiği kadar sık gidicem. sizlerinde yardımıyla güzel bir bahçe kurucaz buna eminim. tekrar teşekkürler saygılarımla.

Lilium
07-12-2013, 23:14
hortumuda dümdüz çekicem ayda bir gün iare etsin komsular artık.

Hortumu dümdüz çekmek sorun yaratabilir, bir seferlik değil iki seferlik değil yıllarca komşuların idare edeceğini sanmıyorum, hem, yay topla büyük sorun olur, komşulardan izin alıp boruyu bir metre alta ya da pulluk tutmayacak derinlikte gömmene belki izin verebilirler, en iyisi sınırdan gömmendir.
Her şeyi iyi düşün bir defa yap.

swiper
07-12-2013, 23:21
Hortumu dümdüz çekmek sorun yaratabilir, bir seferlik değil iki seferlik değil yıllarca komşuların idare edeceğini sanmıyorum, hem, yay topla büyük sorun olur, komşulardan izin alıp boruyu bir metre alta ya da pulluk tutmayacak derinlikte gömmene belki izin verebilirler, en iyisi sınırdan gömmendir.
Her şeyi iyi düşün bir defa yap.
Dediğin çok güzel ama yapabilirsek ne güzel olur sadece motoru indiririm su bascam zaman. peki nasıl bir boru almak lazım öyle yaparsak nail abi. bi maliyet çıkartıyım :)

swiper
07-12-2013, 23:24
ben ve fıtığım sana duacıyız nail abi :)

Lilium
07-12-2013, 23:46
Yer altından gideceği için ikilik ya da iki buçukluk kangal boru 6 atü ya da 8 atü kangal boru işini görür.

https://www.google.com.tr/search?q=kangal+borular&espv=210&es_sm=93&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=dqOjUouJJJTB7Abz6oGQAw&ved=0CEUQsAQ&biw=1024&bih=609

swiper
08-12-2013, 00:05
Fiyat Listesi (http://www.emzaplastik.com/index.php/fiyat-listesi.html)
burayı buldum pek bişeyde tutmuyo aslında

aviator34
08-12-2013, 00:07
Ben yazana kadar sayın Formullaone'da kısaca özetlemiş :)) aynı düşünce de olmak tesadüf mü yoksa 2 yıllık tecrübe mi orasını bilemem :)
Sayın lilium da bana bu işi sevdiren kişidir o şöyle yap deyipte ben böyle yapmışsam yanlış olmuştur :) daha sonra şöyle yapmışımdır, bu da işin gerçeği yazdıklarını kesinlikle kale almanızı şiddetle tavsiye ederim.

Dereden bahçeye çekeceğiniz Ana borunuz 7.5 cm. Ya da 5 cm. Çapında olursa kullanacağınız su pompası **** su motoru aynı oranda kuvvetli olmalıdır.Akışkanlar dinamiğinde Bernoulli prensibi der ki, sürtünmesiz bir akış boyunca, hızda gerçekleşen bir artışın aynı anda ya basınçta ya da akışkanın potansiyel enerjisinde azalmaya neden olduğunu ifade eder yani kısacası hız artar,basınç düşer fazla kafa karıştırmadan 5 cm çapında ana borularınız olursa suyu eğimli arazide daha çabuk basarsınız.

Datsu DBYP 50C2-Yksek Basnl Benzinli Su Motoru 2'' | Bahe / Tarm Makineleri| Su Motorlar| Yksek Basnl Su Motorlar | DATSU - Hrdavat Plaza Gvenli Alveriin Adresi (http://www.hirdavatplaza.com/?urun-6730-datsu-dbyp-50c2-yuksek-basincli-benzinli-su-motoru-2-)

Benim su motoru bu ve çok rahat 350 Metre ye basabiliyor sizin mesafeye göre uç limit olabilir ama Karaköy deki esnafa sorarak bu iş olmaz ben gittim tek tek bütün dükkanları gezdim ve hepsi olmasa da çoğunluğu elindeki malı satmaya çalıştı basmaz ise malını geri getiririm dedim olur mu abi ben kullanılmış malı ne yapayım dedi ben ölçüleri verdim yap hesabını bu de ama o malına güvenemedi neyse onun yerine datsunun genel merkezini arasan (bu Datsu olmaz da palmera da olabilir honda da olabilir) Ümraniye de mesafe yi,kod farkını versen çok iyi ustalar var ölçüyor biçiyor kod farkı,debisi falan abi işini bu görür diyor...
Sayın lilium'un dediği eğimli arazide basınçlı meme kullanılmalıdır tespitide çok doğrudur sizin paylaştığınız katiftir o başkadır

Krmz Damla Sulama Memesi ( Kk ) Kalitek Damla Sulama Sistemleri (http://www.kalitekdamlasulama.com/kirmizi-damla-sulama-memesi-kucuk--pmu37)

Basınçlı meme budur saatte 70 litre su verir
Yeşil olanları 140 litre su verir

swiper
08-12-2013, 00:18
Ben yazana kadar sayın Formullaone'da kısaca özetlemiş :)) aynı düşünce de olmak tesadüf mü yoksa 2 yıllık tecrübe mi orasını bilemem :)
Sayın lilium da bana bu işi sevdiren kişidir o şöyle yap deyipte ben böyle yapmışsam yanlış olmuştur :) daha sonra şöyle yapmışımdır, bu da işin gerçeği yazdıklarını kesinlikle kale almanızı şiddetle tavsiye ederim.

Dereden bahçeye çekeceğiniz Ana borunuz 7.5 cm. Ya da 5 cm. Çapında olursa kullanacağınız su pompası **** su motoru aynı oranda kuvvetli olmalıdır.Akışkanlar dinamiğinde Bernoulli prensibi der ki, sürtünmesiz bir akış boyunca, hızda gerçekleşen bir artışın aynı anda ya basınçta ya da akışkanın potansiyel enerjisinde azalmaya neden olduğunu ifade eder yani kısacası hız artar,basınç düşer fazla kafa karıştırmadan 5 cm çapında ana borularınız olursa suyu eğimli arazide daha çabuk basarsınız.

Datsu DBYP 50C2-Yksek Basnl Benzinli Su Motoru 2'' | Bahe / Tarm Makineleri| Su Motorlar| Yksek Basnl Su Motorlar | DATSU - Hrdavat Plaza Gvenli Alveriin Adresi (http://www.hirdavatplaza.com/?urun-6730-datsu-dbyp-50c2-yuksek-basincli-benzinli-su-motoru-2-)

Benim su motoru bu ve çok rahat 350 Metre ye basabiliyor sizin mesafeye göre uç limit olabilir ama Karaköy deki esnafa sorarak bu iş olmaz ben gittim tek tek bütün dükkanları gezdim ve hepsi olmasa da çoğunluğu elindeki malı satmaya çalıştı basmaz ise malını geri getiririm dedim olur mu abi ben kullanılmış malı ne yapayım dedi ben ölçüleri verdim yap hesabını bu de ama o malına güvenemedi neyse onun yerine datsunun genel merkezini arasan (bu Datsu olmaz da palmera da olabilir honda da olabilir) Ümraniye de mesafe yi,kod farkını versen çok iyi ustalar var ölçüyor biçiyor kod farkı,debisi falan abi işini bu görür diyor...
Sayın lilium'un dediği eğimli arazide basınçlı meme kullanılmalıdır tespitide çok doğrudur sizin paylaştığınız katiftir o başkadır

Krmz Damla Sulama Memesi ( Kk ) Kalitek Damla Sulama Sistemleri (http://www.kalitekdamlasulama.com/kirmizi-damla-sulama-memesi-kucuk--pmu37)

hocam verdiğiniz bilgiler benim için çok değerli sağolun.
ikilik borular uyar değilmi 5 cm lik motora.
öyle olursa çok daha uyguna maledicez *** bu işi.
bu listedeki hangi boru işimi görür hocam.
Fiyat Listesi (http://www.emzaplastik.com/index.php/fiyat-listesi.html)

aviator34
08-12-2013, 00:38
Sayın lilium'un dediği ikilik iki inç dir. 1 inç 2.54 cm.dir yani benim dediğim 5 cm ye tekabül eder.(aklın yolu bir :) alacağınız motorun girişide çıkışıda iki inç olucak ki suyu gönderirken çiğnemesin amaç dürüşürücü(reduser)kullanmadan suyu hatta direk göndermektir.kısacası evet ikilik boru 5 lik motora uyar.
Kangal Borular tabiyki kaliteye ve şirkete göre fiyatları değişiyor ama 6 atü mavi borular işinizi toprak altında onlarca yıl çok rahat görür.

swiper
08-12-2013, 00:50
50mm PE100 KANGAL BORU MAVİ ( 100 Mt ) | Kangal Borular | (http://www.elitplastik.com.tr/p-481-Kangal-Borular-50mm-PE100-KANGAL-BORU-MAVI-(-100-Mt-)-ESEN-50-PE100-MAVI-10ATU-.html)
bumudur hocam dediğiniz boru
UOTE=aviator34;1227681]Sayın lilium'un dediği ikilik iki inç dir. 1 inç 2.54 cm.dir yani benim dediğim 5 cm ye tekabül eder.(aklın yolu bir :) alacağınız motorun girişide çıkışıda iki inç olucak ki suyu gönderirken çiğnemesin amaç dürüşürücü(reduser)kullanmadan suyu hatta direk göndermektir.kısacası evet ikilik boru 5 lik motora uyar.
Kangal Borular tabiyki kaliteye ve şirkete göre fiyatları değişiyor ama 6 atü mavi borular işinizi toprak altında onlarca yıl çok rahat görür.[/QUOTE]

Lilium
08-12-2013, 00:58

Sayın aviator, yanılıyor olmayasınız, onlar bildiğim kadarıyla ayarlı damlatıcı basıclı damlatıcı (meme) dediklerim şunlar (http://www.kalitekdamlasulama.com/yesil-katif-damlatici-8-lt-pmu1382)kadif diye adlandırılmış debili (http://www.kalitekdamlasulama.com/default.asp)diye yazar

Lilium
08-12-2013, 01:06
Kangal borunun tercihi birazda Motorun su çıkışıyla alakalı yani üçlük çıkıyorsa üçlük boruyla ikilik çıkıyorsa ikilik boruyla alınmalı.
Çok uzun ve dikse yarıya kadarı örneğin: üçlük çıkışınız varsa yarıdan sonrası ikiliğe düşürülürse suyu daha rahat çıkarırsınız.

swiper
08-12-2013, 01:16
[QUOTE=Lilium;1227685]Kangal borunun tercihi birazda Motorun su çıkışıyla alakalı yani üçlük çıkıyorsa üçlük boruyla ikilik çıkıyorsa ikilik boruyla alınmalı.
Çok uzun ve dikse yarıya kadarı örneğin: üçlük çıkışınız varsa yarıdan sonrası ikiliğe düşürülürse suyu daha rahat çıkarırsınız.[/QUOTE
abicim dereden tarlanin basina kadar yani yola kadar 350 mt cok az bir egim var tarlanin basindan tepe noktaya kadar olan bolum yaklasik 25 derecelik bir egim var tabi tarla islenince meydana cikacak asil goruntu. Dedigin gibi yapabilirsem cok guzel olur. Borulari toprak altina dosemek icin kepce gerekirmi yoksa traktorlerin aparatlariyla o is olurmu.

formullaone
08-12-2013, 01:21
Saatte 70 litre ve 160 litre damlatan uçlardan kullandım. Kısa sürede daha fazla su attığı için,toprak henüz suyu emmeye fırsat bulamadan,su eğimli arazide alıp başını gidiyor :) kürekle,çapayla kapatmaya çalışıyorsunuz.

Eğimli arazide en güzeli Sayın Lilium un önerdiği katifler. Ben de onlardan kullanıyorum. Fidanlar büyüdükçe sayısını arttırıyorum.

Bu katifler suyu uzun sürede ve az miktarda damlatıyor,böylece 5 saat damlatma sonucunda 1 katiften 20 litre civarı su damlıyor. Örneğin ( 3 katif olsa 60 litre gibi ) Yavaş damladığı için de,toprak sindire sindire suyu emiyor. Eğimli araziler için çok uygun.

formullaone
08-12-2013, 01:42
Traktöre tekli pulluk takıp derin sürer ve boruyu gömersiniz. Kolay iş ama önemli olan diğer tarla sahipleri izin verir mi sorusu. Tarlalarında buğday ekili ise şimdi izin vermezler. Ancak hasattan sonra. Hasattan sonra da kurak olursa pulluk girmez toprağa. Yine de,bir çözüm bulunur elbet. Şimdiden konuşun bence o kişilerle.

swiper
08-12-2013, 02:13
Traktöre tekli pulluk takıp derin sürer ve boruyu gömersiniz. Kolay iş ama önemli olan diğer tarla sahipleri izin verir mi sorusu. Tarlalarında buğday ekili ise şimdi izin vermezler. Ancak hasattan sonra. Hasattan sonra da kurak olursa pulluk girmez toprağa. Yine de,bir çözüm bulunur elbet. Şimdiden konuşun bence o kişilerle.
O isi yapacak kisi ilcede sevilen biri kirmazlar herhalde bakariz uygun bir zamanda yapariz insallah.

swiper
08-12-2013, 13:32
[QUOTE=aviator34;1227655]Merhabalar.

Bence acele etmeyin beş ayınız var.öyle bir iki sene idare etsin derseniz düşük bütçe ile daha çok zarar edersiniz.Biz buradayız sizinde gayret ve çabalarınız ile en doğrusunu yapacağınıza ben inanıyorum.yeter ki acele etmeyin...[/QUOTE

Sayin aviator34 kismet olursa sizinle beraber bahcenize gitmek isterim.hem sizinle tanismis olurum hem gorerek bir seyler ogrenmis olurum.tabi sizin icinde uygun ise.

aviator34
08-12-2013, 19:31
Sayın aviator, yanılıyor olmayasınız, onlar bildiğim kadarıyla ayarlı damlatıcı basıclı damlatıcı (meme) dediklerim şunlar (http://www.kalitekdamlasulama.com/yesil-katif-damlatici-8-lt-pmu1382)kadif diye adlandırılmış debili (http://www.kalitekdamlasulama.com/default.asp)diye yazar

Sayın lilium gecenin bi vakti ters mi yazmışım :))

aviator34
08-12-2013, 20:07
[/QUOTE]
Sayin aviator34 kismet olursa sizinle beraber bahcenize gitmek isterim.hem sizinle tanismis olurum hem gorerek bir seyler ogrenmis olurum.tabi sizin icinde uygun ise.[/QUOTE]

Ne demek her zaman beklerim ama malum sezonu kapattık en son bugün tüm ağaçlara dap 18-46 kök gübresi verildi.Haftaya da bordo bulamacı atıldımı sonra Şubat'a kadar istirahat...
O zamana kadar benim tavsiyem boş vaktiniz oldukça bu sitedeki diğer başlıkları okuyup kendinizi geliştirmeniz özellikle mikoriza mantarlarını,kendi toprağınızın yapısını,etkin mikro organizmaları,Leonardit,kompost gibi organik maddelerin kullanımı.
Bunları dikim harcında kullanırsanız fidanların gelişimi için çok iyi
Olabilir...

AVCI016
09-12-2013, 07:51
Saatte 70 litre ve 160 litre damlatan uçlardan kullandım. Kısa sürede daha fazla su attığı için,toprak henüz suyu emmeye fırsat bulamadan,su eğimli arazide alıp başını gidiyor :) kürekle,çapayla kapatmaya çalışıyorsunuz.

Eğimli arazide en güzeli Sayın Lilium un önerdiği katifler. Ben de onlardan kullanıyorum. Fidanlar büyüdükçe sayısını arttırıyorum.

Bu katifler suyu uzun sürede ve az miktarda damlatıyor,böylece 5 saat damlatma sonucunda 1 katiften 20 litre civarı su damlıyor. Örneğin ( 3 katif olsa 60 litre gibi ) Yavaş damladığı için de,toprak sindire sindire suyu emiyor. Eğimli araziler için çok uygun.

Sn.formullaone, eğimli arazilerde tarlanın her yerinde aynı basınç olmadığından, bu katif damlatıcılarla, her fidana aynı miktar suyu nasıl veriyorsunuz.
Ayrıca katif damlatıcılarda tıkanma sorunu olmuyor mu?

Toprağım süzek bir yapıda, öyle ki bazı yerlere suyu hortumla salsan sünger gibi emiyor.
önümüzdeki yaz halka damlama sistemine, ayarlı damlatıcıları 20-30cm arayla takıp damlayacak şekilde ayarlamayı düşünüyordum. Acaba sizce yanlış mı düşünüyorum.

Yanlış hatırlamıyorsam, Sn. Lilium da daha önce ayarlanabildiği ve temizlenebildiği için bu ayarlı memeleri tavsiye etmişti.

Ayrıca katif damlatıcılar, ayarlı damlatıcılardan iki kat daha pahalı.

formullaone
09-12-2013, 15:11
Sn.formullaone, eğimli arazilerde tarlanın her yerinde aynı basınç olmadığından, bu katif damlatıcılarla, her fidana aynı miktar suyu nasıl veriyorsunuz.
Ayrıca katif damlatıcılarda tıkanma sorunu olmuyor mu?

Toprağım süzek bir yapıda, öyle ki bazı yerlere suyu hortumla salsan sünger gibi emiyor.
önümüzdeki yaz halka damlama sistemine, ayarlı damlatıcıları 20-30cm arayla takıp damlayacak şekilde ayarlamayı düşünüyordum. Acaba sizce yanlış mı düşünüyorum.

Yanlış hatırlamıyorsam, Sn. Lilium da daha önce ayarlanabildiği ve temizlenebildiği için bu ayarlı memeleri tavsiye etmişti.

Ayrıca katif damlatıcılar, ayarlı damlatıcılardan iki kat daha pahalı.

Bizim bahçenin toprağı da bol kumlu ve süzek yapıda,yine de su fazla damlarsa toprak emene kadar yamaç aşağı akabiliyor.

Arazinin en alt kısmıyla en üst kısmında suyun akışını ölçtüm ve her ikisi de saatte 4.5 litre damlatıyordu. Yani,aşağıda farkı,yukarıda faklı değildi. Neden faklı su miktarı damlar deniyor bilemiyorum. Sonuçta basıncı arttırsanız da,katifler aynı suyu atıyor. Fazla atmıyorlar ya da fışkırtmıyorlar.

Tıkanma konusuna gelince,hiç yaşamadım desem yalan olmaz. Hem alıcının girişinde hem de motorun çıkışında filtre var. Zaten gelen suyu önce temiz bir havuzda biriktiriyoruz ve buradan damlamalara basıyoruz. Direkt dereden ya da kanaldan basmıyoruz.

Fiyatı daha pahalı evet,aslında sizin dediğiniz gibi ayarlı damlatıcılar da kullanabilirdik ama ben suyun yavaş yavaş ve toprağı kandırarak damlamasını istedim. 3 katiften 5 saatte 60 litre suyu damlatmak gibi. Birden su verip,1 saatte 60 litre damlatarak işi daha ucuza halledebilirdim ama ceviz için,sindirilerek ve saatlere yayarak yapılan sulamanın daha verimli olduğunu duydum.

Zaten,bir kaç yıl içinde,50 cm de bir kendinden katifli olan damlama borularından alıp,ağaçların her iki tarafına da serip,bu şekilde tamamını sulamayı düşünüyorum. Böylece ağaçlar büyüdükçe,her yıl teker teker katif ilave etme derdinden de kurtulmuş olucam diye düşünüyorum.

Halka sisteminde ağaçlar büyüdükçe halkaları da genişletmeniz gerekmiycek mi? İşçilik olarak zor olmaz mı ?.

AVCI016
10-12-2013, 08:16
Bizim bahçenin toprağı da bol kumlu ve süzek yapıda,yine de su fazla damlarsa toprak emene kadar yamaç aşağı akabiliyor.

Arazinin en alt kısmıyla en üst kısmında suyun akışını ölçtüm ve her ikisi de saatte 4.5 litre damlatıyordu. Yani,aşağıda farkı,yukarıda faklı değildi. Neden faklı su miktarı damlar deniyor bilemiyorum. Sonuçta basıncı arttırsanız da,katifler aynı suyu atıyor. Fazla atmıyorlar ya da fışkırtmıyorlar.

Tıkanma konusuna gelince,hiç yaşamadım desem yalan olmaz. Hem alıcının girişinde hem de motorun çıkışında filtre var. Zaten gelen suyu önce temiz bir havuzda biriktiriyoruz ve buradan damlamalara basıyoruz. Direkt dereden ya da kanaldan basmıyoruz.

Fiyatı daha pahalı evet,aslında sizin dediğiniz gibi ayarlı damlatıcılar da kullanabilirdik ama ben suyun yavaş yavaş ve toprağı kandırarak damlamasını istedim. 3 katiften 5 saatte 60 litre suyu damlatmak gibi. Birden su verip,1 saatte 60 litre damlatarak işi daha ucuza halledebilirdim ama ceviz için,sindirilerek ve saatlere yayarak yapılan sulamanın daha verimli olduğunu duydum.

Zaten,bir kaç yıl içinde,50 cm de bir kendinden katifli olan damlama borularından alıp,ağaçların her iki tarafına da serip,bu şekilde tamamını sulamayı düşünüyorum. Böylece ağaçlar büyüdükçe,her yıl teker teker katif ilave etme derdinden de kurtulmuş olucam diye düşünüyorum.

Halka sisteminde ağaçlar büyüdükçe halkaları da genişletmeniz gerekmiycek mi? İşçilik olarak zor olmaz mı ?.

Öyle sanıyorum ki, sizin damlama sisteminizde pompa basıncı olduğu için her yerde aynı ve kuvvetli basınç vardır.

Ben tarlanın üst başında doldurduğum tankerden ana boruya suyu salıp, buradan 16'lık lateral borulara gönderiyorum. Bu halde aşağıya indikçe basınç artıyor ve ayar yapma gereği doğuyor.

Katif damlatıcı hiç kullanmadım, bilmiyorum ama ayarlı damlatıcıları da sürekli kontrol altında tutmak gerekiyor. Çünkü basınç az olduğu için, ayar kısıldıkça hassasiyet artıyor. Hava sıcaklığı ve toz zerreleri suyun damlamasını etkiliyor,tıkanmalara sebep olabiliyor. Sanırım tankımı biraz daha yükseltip basıncımı arttırmalıyım.

Halka damlamada, halka hortumunu biraz büyük kesip, her sene birer ikişer damlatıcı ilave ederek halkayı açmayı düşünüyorum.

Benim bahçem sizler kadar büyük değil bu sebeple çok zor olacağını düşünmüyorum. Cevabınız için teşekkür ederim.

formullaone
10-12-2013, 09:49
Öyle sanıyorum ki, sizin damlama sisteminizde pompa basıncı olduğu için her yerde aynı ve kuvvetli basınç vardır.

Ben tarlanın üst başında doldurduğum tankerden ana boruya suyu salıp, buradan 16'lık lateral borulara gönderiyorum. Bu halde aşağıya indikçe basınç artıyor ve ayar yapma gereği doğuyor.

Katif damlatıcı hiç kullanmadım, bilmiyorum ama ayarlı damlatıcıları da sürekli kontrol altında tutmak gerekiyor. Çünkü basınç az olduğu için, ayar kısıldıkça hassasiyet artıyor. Hava sıcaklığı ve toz zerreleri suyun damlamasını etkiliyor,tıkanmalara sebep olabiliyor. Sanırım tankımı biraz daha yükseltip basıncımı arttırmalıyım.

Halka damlamada, halka hortumunu biraz büyük kesip, her sene birer ikişer damlatıcı ilave ederek halkayı açmayı düşünüyorum.

Benim bahçem sizler kadar büyük değil bu sebeple çok zor olacağını düşünmüyorum. Cevabınız için teşekkür ederim.

Evet bu konuda haklısınız,su tankınızı daha yükseğe kaldırarar daha fazla basınç elde edebilir ve daha verimli sulama yapabilirsiniz. Böylece bahçenizin yüksek yerlerinde de eşit damlama elde edebilirsiniz.

Ayrıca bu tıkanma sorunu da yine basınç yetersizliğiyle ilgili. Ben de 1. yaz sulamasını uzak bir su kaynağından ve yetersiz basınçla yapmak zorunda kalmıştım. Katiflerde sık sık tıkanmalar oluyordu,ya da doğru düzgün damlatmıyorlardı.

Katifleri tercih etmemin diğer nedeni de,damlama hortumlarını her yıl makine ile toplarken ve ya sererken,katifler küçük olduğu için rahat şekilde rulo yapma şansı yaratmaları. Küçük oldukları için rulo içinde sıkışıp ezilmiyorlar.

Halka damlama işini dediğiniz gibi yaparsanız çok mantıklı olur. İyi verim alırsınız eminim.

Damlama hortumlarını kış aylarında ağaçlara bağlayıp,bahar da çapalama işleri bitince yine toprağa indirenler var. Bu şekilde hortum ayazlardan zarar görmüyor mu ya da kemirgenler parçalamıyor mu acaba? Biz düz olarak serdiğimiz için her yıl makine ile toplayıp,tekrar baharda makine ile seriyoruz. Acaba biz de toplamasak mı ? Şimdi tek sıra olduğu için 10.000 metre ancak bu yaz diğer tarafına da bir sıra hortum serince 20.000 metre olmuş olucak. Bunları toplamak da çok zorlaşıcak.

swiper
13-12-2013, 10:44
Suyun kendi cazibesi ile sulayacaksanız bence 20 ton yeterli olmaz.

Bende 1000'e yakın ağaç var, yaklaşık 110 ton'luk beton havuzla suluyorum.

Arazide epey eğim var, ama kendi cazibesi ile havuzun yüksekliğine yakın yerlerde havuz tam dolu olmadığı zamanlarda sıkıntı yaşıyorum.

Bir damla sulama ustam var. Filtre girişinde 1-1.5 bar basıncın komforlu bir sulama için istendiğini söylemişti. Uzmanı olmadığım için doğrulayamıyorum. Ancak bu ustanın önerisi ile havuzu doldurduğumuz borudan T yapıp istenilirse suyu havuza doldurmadan dizel motopomp'tan direkt olarak damlama sistemine veriyoruz. O zaman yüksekte kalan yerler çok etkin sulanıyor. Tabi böyle bir durumda işletme maliyetleri artıyor bir miktar.

Eğer araziniz fazla yüksek değilse motopomp'un çıkışını direkt olarak sulama sistemine bağlayabilirsiniz.

Avantajı: Basınçtan yana sorununuz olmaz, kolay şekilde sularsınız.
Dezavantajı: Kabaca siz orada olduğunuz süre içinde sulama gerçekleşir. Bir su deposu yardımı ile hem yedek su depolamış olursunuz, hem de sulamayı depoyu doldurduktan sonra açık bırakıp gidebilirsiniz.

sayın çamtepe
maliyeti hakkında bilgim olmadığı için sormak istedim 40-50 tonluk beton sulama havuzu yaptırmak istesem yaklaşık ne kadar tutar maliyeti.birde sizce havuzmu mantıklı su deposumu.sondajı düşündüm maliyet 10 bin tl civarı beni çok zorlar o miktar birde elektrik sorunu var tabi en yakın direk 750 mt mesafede. bu yüzden arazim meyilli tepe noktaya havuzmu yaptırsam yoksa depomu koysam 25 tonluk mavi polietilen depo fiyatı peşin 4000 tl artı kdv ve nakliyesiyle 5200 tl ye geliyor. ilerde bu depoda yetmicek. ne dersiniz bi duruma..

cemilahmet
24-12-2013, 16:23
saygıdeğer ceviz dostlarım;
şimdiye kadar ceviz ağacının dikimi, çeşit seçimi, budaması hakkında birçok arkadaşım değerli fikirlerini ortaya koydular.bence bundan sonra bu dikmiş olduğumuz ağaçların daha sağlıklı ve daha hızlı büyümesi için nasıl bir planlı ve programlı sulanabilir.gübrelenebir olduğu hakkında bilgisi ve becerisi iyi olan arkadaşların burada değerli fikirlerine ihtiyacımız var.sulama peryotları ne olmalı.sulama ile birlikte hangi gübreleri ne miktarlarda vermemiz gerekir.ne zaman sulamaya başlamalı ve ne zaman suyu kesmeliyiz gibi bir sürü soru ve cevaba ihtiyaç oluyor.saygılar sevgiler.

Manifesto
24-12-2013, 18:49
saygıdeğer ceviz dostlarım;
şimdiye kadar ceviz ağacının dikimi, çeşit seçimi, budaması hakkında birçok arkadaşım değerli fikirlerini ortaya koydular.bence bundan sonra bu dikmiş olduğumuz ağaçların daha sağlıklı ve daha hızlı büyümesi için nasıl bir planlı ve programlı sulanabilir.gübrelenebir olduğu hakkında bilgisi ve becerisi iyi olan arkadaşların burada değerli fikirlerine ihtiyacımız var.sulama peryotları ne olmalı.sulama ile birlikte hangi gübreleri ne miktarlarda vermemiz gerekir.ne zaman sulamaya başlamalı ve ne zaman suyu kesmeliyiz gibi bir sürü soru ve cevaba ihtiyaç oluyor.saygılar sevgiler.

Toprağınızı analize gönderin.Analiz sonucuyla birlikte gübreleme ve sulama proğramını gönderirler.

Ben laben analiz labaratuvarına yaptırıyorum.Dilerseniz buyrun.

http://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&ved=0CEAQoAIwAg&url=http%3A%2F%2Fwww.laben.com.tr%2F&ei=rMi5Uua5AaSa4wTEyIFg&usg=AFQjCNGQfrT_DyUelGjYyVwPqNKKqdwDlA&bvm=bv.58187178,d.bGE

cemilahmet
26-12-2013, 20:24
Toprağınızı analize gönderin.Analiz sonucuyla birlikte gübreleme ve sulama proğramını gönderirler.

Ben laben analiz labaratuvarına yaptırıyorum.Dilerseniz buyrun.

http://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&ved=0CEAQoAIwAg&url=http%3A%2F%2Fwww.laben.com.tr%2F&ei=rMi5Uua5AaSa4wTEyIFg&usg=AFQjCNGQfrT_DyUelGjYyVwPqNKKqdwDlA&bvm=bv.58187178,d.bGE

sn yetkililere
toprak analiz raporumu gönderiyorum.nasıl bir gübreleme ve ne cins bir gübre kullanmalıyım. bana bilgi verirseniz çok memnun olurum.saygılar

ömür-uşak
01-01-2014, 16:04
Arkadaşlar yeni yılınız kutlu olsun.Yeni ağaçlandırdığım bahçenin damlama sulama sistemi için bir kaç sorum olacak. Bahçe 250x80m. 15 ağaca 50 ağaç suyu eski bahçemden getireceğim arası 90m civarı.saate 3000 litre debisi var.Daha pratik ve damlamaları devamlı ayrlamak zorunda olmamam için katif basınç ayarlı damlatıcı kullanacağım benim işimi saatte 8 lt damlatan damlatıcı görecek.Şimdi sorum şu 50 ağaç x 8 lt 400 litre su tutuyor saatte 16 lık damlama hortumu 50 ağaca yetermi.Eğer yeterse 7 veya 8 sıra açtığımda işim görülecek.Şimdiden teşekürler.

formullaone
01-01-2014, 17:00
Arkadaşlar yeni yılınız kutlu olsun.Yeni ağaçlandırdığım bahçenin damlama sulama sistemi için bir kaç sorum olacak. Bahçe 250x80m. 15 ağaca 50 ağaç suyu eski bahçemden getireceğim arası 90m civarı.saate 3000 litre debisi var.Daha pratik ve damlamaları devamlı ayrlamak zorunda olmamam için katif basınç ayarlı damlatıcı kullanacağım benim işimi saatte 8 lt damlatan damlatıcı görecek.Şimdi sorum şu 50 ağaç x 8 lt 400 litre su tutuyor saatte 16 lık damlama hortumu 50 ağaca yetermi.Eğer yeterse 7 veya 8 sıra açtığımda işim görülecek.Şimdiden teşekürler.

16 mm'lik hortum rahatlıkla suyun akışını sağlar ve yeterli olur diye düşünüyorum. Sonuçta ağaç sayısı ve su ihtiyacı çok sayılmaz.

Biz 20 mm'lik hortum kullanıyoruz ama bazı yerde 150 metreyi geçiyor karık uzunlukları.Bu yüzden 16 mm 'lik tercih etmedik.

Çamtepe
01-01-2014, 17:55
sayın çamtepe
maliyeti hakkında bilgim olmadığı için sormak istedim 40-50 tonluk beton sulama havuzu yaptırmak istesem yaklaşık ne kadar tutar maliyeti.birde sizce havuzmu mantıklı su deposumu.sondajı düşündüm maliyet 10 bin tl civarı beni çok zorlar o miktar birde elektrik sorunu var tabi en yakın direk 750 mt mesafede. bu yüzden arazim meyilli tepe noktaya havuzmu yaptırsam yoksa depomu koysam 25 tonluk mavi polietilen depo fiyatı peşin 4000 tl artı kdv ve nakliyesiyle 5200 tl ye geliyor. ilerde bu depoda yetmicek. ne dersiniz bi duruma..

Açıkçası benim havuzum eskiden kalma, ben yaptırmadığım için maliyeti ile ilgili bir fikrim yok. Ancak bundan 3 sene önce 64 m2 subasman için 1500 TL ödediğim düşünülürse 2.5 m yüksekliği, 20 m2 taban alanı olan bir beton yapı için ne kadar masraf olacağı kabaca tahmin edilebilir.

Beton havuz yaptırırsanız özellikle tabanına su izolasyonu yaptırmayı unutmayın. ufaktan kaçırıyor :)

20 tonluk su depolarından alınıp iki tane de yan yana bağlanılabilir. Ancak bu depolardan alsanız dahi altını düzlemeniz, hatta belki de bir miktar beton attırmanız gerekebilir. Bir de su deposu üreticileri ile direkt temasa geçmenizi öneririm. Bana faydalı bazı bilgiler vermişlerdi (su deposunu metal bir kaidenin üstünde havada tutmak, renkli plastikten almak vb.), şimdi maalesef çok hatırlamıyorum, dolayısı ile siz direkt sorsanız daha iyi.

Açıkçası sulanacak yer ile depo arası çok kot farkı yoksa depo tasarımını iyi yaptırmanızda fayda var. Biz şu sıralar depo doluyken bahçenin alt ve orta kısımlarını suluyoruz ama randıman düşüklüğü olduğundan bahçenin üst kısımlarını su motorunu direkt bağlayarak suluyoruz. Daha çok mazot yakılmış oluyor ama zaman tasarrufu.

Selamlar

Ç.

ömür-uşak
01-01-2014, 18:34
16 mm'lik hortum rahatlıkla suyun akışını sağlar ve yeterli olur diye düşünüyorum. Sonuçta ağaç sayısı ve su ihtiyacı çok sayılmaz.

Biz 20 mm'lik hortum kullanıyoruz ama bazı yerde 150 metreyi geçiyor karık uzunlukları.Bu yüzden 16 mm 'lik tercih etmedik.

Çok teşekür ederim ceviz formu gerçekten güzel 56 dakikada cevap geldi.

ahmettugrul55
05-01-2014, 00:35
bu hafta hep kafamda damlama sulama sistemimi nasıl kurmalıyım vardı.dolayısıyla bu başlığı takip ediyorum.son sayfaya kadar da tekrar okudum.lütfen yardım .
tarlam172 metre ye 37 metre dikdörtgen şeklide.su 40 lık kangal boru ile tarlanın yukarısındaki 37 metrelik kısımdan içiri kadar alındı .(tarla eğimi uzun kenar boyunca devam ediyor) geçen yıl elle sulama yaptım zahmeti bir yana bahçede başka bir işe bakamadım
lütfen damlama sulama sistemini nasıl kurmalıyım.

drokya
05-01-2014, 21:05
Merhaba ahmettugrul55 bey,
aşağıda sorununuzu çözecek bir sistem var.
Benzerini kendi çabalarınızla bahçenize kurabilirsiniz.
Takıldığınız noktalarda seve seve yardımcı olurum.
Sevgi ve saygıyla

http://www.agaclar.net/forum/ceviz/30397-3.htm

Konu içinde 48-49-50-51-53-55 nolu iletilerde detaylar mevcut.

Cevizciankara
21-01-2014, 17:44
ARKADAŞLAR MERHABA.BEN Ankarada 3 ay önce 19dönüm 550 ceviz fidanı diktim.bayağı bi yordu. neyse.benim sıkıntım bahar ayında damlama sistemi kurmak istiyorum.bahçemin uzunluğu 200 metre 4 er metreden 45fidan diktim genişliği ise 95 metre .8 er metre arayla 12 sıra diktim uzunluğuna 20 metre kot farkı var. en üste 5 ton su deposu koydum.kuyuyu hazırladık kuyudan depoya boruyu çektik. sizleerden ricam damlama borularını nasıl döşeyebilirim. düşüncemen üst sıraya yatay 95 metre 1 parmak boru döşeyip aşağıya doğru ince damlama borularını döşemek.böyle olursa 180 m aşağıya kadar su yetermi ? ne gibi sıkıntılar yaşayabilirim. şimdiden teşekkür ederim.

ermana
11-02-2014, 12:23
musluk suyundan otomatik zamanlayıcı bağlayarak damla sulama sistemi kuracağım. 160 ağacı iki gruba bölerek bir sabah saat 5'ten 7'ye kadar bir grubu diğer sabahta diğer grubu ağaç başına 4 lt lik 2 adet damlatıcı düşecek şekilde sistemi kurup otomatik olarak sulamayı düşünüyorum.
Bu sisteme gübre tankı bağlayabilirmiyim?

ncp1963
11-02-2014, 16:51
musluk suyundan otomatik zamanlayıcı bağlayarak damla sulama sistemi kuracağım. 160 ağacı iki gruba bölerek bir sabah saat 5'ten 7'ye kadar bir grubu diğer sabahta diğer grubu ağaç başına 4 lt lik 2 adet damlatıcı düşecek şekilde sistemi kurup otomatik olarak sulamayı düşünüyorum.
Bu sisteme gübre tankı bağlayabilirmiyim?

merhaba

suda klor varsa fidan sulamada kullanmasanız iyi edersiniz.

iki saat akış az olmazmı memeler 8 lt/saat olunca toplamda sulama başı 16 lt su vermiş olursunuz buda az olur. fidanın birinci yaşında en az 4 saat 32 lt toplam su vermek iyi olur.

80 ağacı aynı anda sulayacaksınız gübre tankı çok büyük olur sizin için. saat te 8X80=640 LT/saat su tüketeceksiniz.

size en uygunu dozaj pompası olur 5 LT/saat bir pompa alsanız yeterli olur sanırım

ağaç başı her sulamada 15 gr gübre verseniz 80X15=1.200 gr gübre yapar bunu 5 LT su ile eritip sulamaya başladıktan 15 dk sonra pompalamaya başlasanız en kötü ihtimalle bir saatten az uzun bir süre sonra gübreniz bitmiş olur

DOZAJ POMPALARI KLASİK ANALOG NANO KAR-EL ANTECH CLS DİJİTAL AQUA DİYAFRAM DOZAJ HC 100 PERİSTALTİK DOZAJ Peristaltik pompa sabit debili ( tygon hortumu) GÜNCEL FİYAT LİSTESİ (http://www.kar-el.com.tr/fliste2.aspx?id=179)

bahçeniz büyük olsa pompa sizi yorar ama küçük bahçelerde sorunsuz çalışır..

ermana
12-02-2014, 07:25
merhaba

suda klor varsa fidan sulamada kullanmasanız iyi edersiniz.

iki saat akış az olmazmı memeler 8 lt/saat olunca toplamda sulama başı 16 lt su vermiş olursunuz buda az olur. fidanın birinci yaşında en az 4 saat 32 lt toplam su vermek iyi olur.

80 ağacı aynı anda sulayacaksınız gübre tankı çok büyük olur sizin için. saat te 8X80=640 LT/saat su tüketeceksiniz.

size en uygunu dozaj pompası olur 5 LT/saat bir pompa alsanız yeterli olur sanırım

ağaç başı her sulamada 15 gr gübre verseniz 80X15=1.200 gr gübre yapar bunu 5 LT su ile eritip sulamaya başladıktan 15 dk sonra pompalamaya başlasanız en kötü ihtimalle bir saatten az uzun bir süre sonra gübreniz bitmiş olur

DOZAJ POMPALARI KLASİK ANALOG NANO KAR-EL ANTECH CLS DİJİTAL AQUA DİYAFRAM DOZAJ HC 100 PERİSTALTİK DOZAJ Peristaltik pompa sabit debili ( tygon hortumu) GÜNCEL FİYAT LİSTESİ (http://www.kar-el.com.tr/fliste2.aspx?id=179)

bahçeniz büyük olsa pompa sizi yorar ama küçük bahçelerde sorunsuz çalışır..
cevaplarınız için teşekkür ederim.
benim amacım sulama işlemini sabah erken saatlerde yaptırmak ve ayrıca otomatik devam etmesi çünki ben 3-4 günde bir bahçeye gidebiliyorum. dozaj pompaları hakkında bilgim yoktu şimdi biraz ne işe yaradıklarını araştırayım

barba1981
15-02-2014, 00:18
Açıkçası benim havuzum eskiden kalma, ben yaptırmadığım için maliyeti ile ilgili bir fikrim yok. Ancak bundan 3 sene önce 64 m2 subasman için 1500 TL ödediğim düşünülürse 2.5 m yüksekliği, 20 m2 taban alanı olan bir beton yapı için ne kadar masraf olacağı kabaca tahmin edilebilir.

Beton havuz yaptırırsanız özellikle tabanına su izolasyonu yaptırmayı unutmayın. ufaktan kaçırıyor :)

20 tonluk su depolarından alınıp iki tane de yan yana bağlanılabilir. Ancak bu depolardan alsanız dahi altını düzlemeniz, hatta belki de bir miktar beton attırmanız gerekebilir. Bir de su deposu üreticileri ile direkt temasa geçmenizi öneririm. Bana faydalı bazı bilgiler vermişlerdi (su deposunu metal bir kaidenin üstünde havada tutmak, renkli plastikten almak vb.), şimdi maalesef çok hatırlamıyorum, dolayısı ile siz direkt sorsanız daha iyi.

Açıkçası sulanacak yer ile depo arası çok kot farkı yoksa depo tasarımını iyi yaptırmanızda fayda var. Biz şu sıralar depo doluyken bahçenin alt ve orta kısımlarını suluyoruz ama randıman düşüklüğü olduğundan bahçenin üst kısımlarını su motorunu direkt bağlayarak suluyoruz. Daha çok mazot yakılmış oluyor ama zaman tasarrufu.

Selamlar

Ç.

20 tonluk mavi renkli su depomu koyduğum yer ile en aşağıdaki bölge arasında 6 metre kod farkı var.8 dönğmdeki 150 fidanı damla sulama için suyun kendi cazibesi ve basıncı yeterli olur mu?Su tankını biraz daha yükseltmeli miyim?

formullaone
15-02-2014, 00:49
20 tonluk mavi renkli su depomu koyduğum yer ile en aşağıdaki bölge arasında 6 metre kod farkı var.8 dönğmdeki 150 fidanı damla sulama için suyun kendi cazibesi ve basıncı yeterli olur mu?Su tankını biraz daha yükseltmeli miyim?

Rahatlıkla damlatır.

celalsegmen
20-02-2014, 23:53
sayın ercan332 arkadaş seninle meslektaşız neden kuyudan su çekmek için uğraşıyorsun
jeomebran kaplamalı sulama havuzu diye bir şey var 300 tonluk bir havuz sana yeter onunda maliyeti devlet destekli ilçe tarıma başvurarak 1000 tl civarında 60 yıl garantisi olan ömürlük bişey jettitiz havuzculuk.com sitesinden bir bak istersen

celalsegmen
20-02-2014, 23:57
yıllık 500-1000 mm yağış alan yerlerde yağmur suyu ile doluyor Kastamonu çok müsait
bahçeden 5 m yüksek bir yere kepçeyle hazırlatarak yaptırır ve kendi tazyikiyle damlama sulatırsın

celalsegmen
20-02-2014, 23:59
ömürboyu bedava su, yağmur suyu kuruluş maliyeti de yok denecek kadar az

celalsegmen
21-02-2014, 00:02
ömürboyu bedava su, yağmur suyu kuruluş maliyeti de yok denecek kadar az

resimdeki 100 tonluk yıllık yağış 600 mm

ermana
24-02-2014, 14:26
kuyudan dalgıç pompa ile suyu çekerek 150 mt taşıyarak bahçemin ortasına koyacağım su deposuna suyu taşımak ve buradan da 160 ağaçlık bahçeme yine bir dalgıç pompa ile depomdan su çekerek damla sulama hattına vermek istiyorum. gerekli olacak dalgıç pompalar ile ilgili fikri olan ya da bu sistemin sorunları olabileceğine dair fikri olan varsa sevirinirim.
mesela depodan dalgıç ile suyu çeker ve damla sulama sistemine verirsem sistemde aşırı basınç meydana gelir mi?

ncp1963
24-02-2014, 15:47
kuyudan dalgıç pompa ile suyu çekerek 150 mt taşıyarak bahçemin ortasına koyacağım su deposuna suyu taşımak ve buradan da 160 ağaçlık bahçeme yine bir dalgıç pompa ile depomdan su çekerek damla sulama hattına vermek istiyorum. gerekli olacak dalgıç pompalar ile ilgili fikri olan ya da bu sistemin sorunları olabileceğine dair fikri olan varsa sevirinirim.
mesela depodan dalgıç ile suyu çeker ve damla sulama sistemine verirsem sistemde aşırı basınç meydana gelir mi?

merhabalar

toplam ağaç sayınız 160 sanırım kaç meme var kaç lt/h, kuyu derinliğiniz ne kadar ?? pompayı kaç metreye koyacaksınız??

örneğin:

2 meme olsun 4 lt/h =8 lt/h
pompayı 40 mt derinde çalıştıralım
kuyu ağzı ile tarlanın en yüksek noktası arasında 10 mt seviye farkı olsun

ihtiyacımız olan pompa kapasitesi: 160X8=1280 lt/h
40+10+20=70 metre hm. buradaki 20 işletmede ihtiyacımız olan basınç ve sürtünme kayıplarını karşılamak için

kısaca bu durumda ihtiyacımız olan pompa 70 mt yüksekliğe saatte 1,5 ton su basabilecek kapasitede olmalı

sizde pompayı çalıştıracağınız derinliği belirleyin üzerine seviye farkını ve sabit olarak 20 yi koyun (bir bar işletme basıncı için 10 mt gerekli) onunuda sürtünmede kaybetsek 20 sabit olur kabaca. bu size pompanın hm ini verir.

meme sayısı çarpı damlatma kapasiteside çıkan yüksekliğe basılacak su miktarını verir.

ermana
25-02-2014, 07:10
merhabalar

toplam ağaç sayınız 160 sanırım kaç meme var kaç lt/h, kuyu derinliğiniz ne kadar ?? pompayı kaç metreye koyacaksınız??

örneğin:

2 meme olsun 4 lt/h =8 lt/h
pompayı 40 mt derinde çalıştıralım
kuyu ağzı ile tarlanın en yüksek noktası arasında 10 mt seviye farkı olsun

ihtiyacımız olan pompa kapasitesi: 160X8=1280 lt/h
40+10+20=70 metre hm. buradaki 20 işletmede ihtiyacımız olan basınç ve sürtünme kayıplarını karşılamak için

kısaca bu durumda ihtiyacımız olan pompa 70 mt yüksekliğe saatte 1,5 ton su basabilecek kapasitede olmalı

sizde pompayı çalıştıracağınız derinliği belirleyin üzerine seviye farkını ve sabit olarak 20 yi koyun (bir bar işletme basıncı için 10 mt gerekli) onunuda sürtünmede kaybetsek 20 sabit olur kabaca. bu size pompanın hm ini verir.

meme sayısı çarpı damlatma kapasiteside çıkan yüksekliğe basılacak su miktarını verir.

kuyu derinliği 6 metre. 2 adet 4 lt sabit debili damlatıcı takıcam. kuyu ağzı ile tarlanın en üst seviye farkı en fazla 3 metredir.

ncp1963
25-02-2014, 16:50
kuyu derinliği 6 metre. 2 adet 4 lt sabit debili damlatıcı takıcam. kuyu ağzı ile tarlanın en üst seviye farkı en fazla 3 metredir.

2X4=8
8X160=1280 lt/h kapasite kısaca saatte 1500 lt su basacak bir pompa

6+3+20=29 metre su sutunu

siz işi garantiye alın, hm i 35 mt olan saatte 1500 litre su basabilecek bir pompa alın ve sisteme takın işinizi görür..

araştırmacılar
08-04-2014, 22:11
arkadaşlar! benim derdime de bi çare bulsak.5 dekar arazime ceviz dikmeyi düşünüyorum.tarlam açık su kanalına150 metre.arazim ince uzun 200 metre tarlamın üst sınırı ile kanal arasında 350 metre mesafe ve 10 metre kod farkı var.daha önceden başka bahçem için anadolu motor dan aldığım orjinal honda marka 8 metreden emen 28 metre basan 5.5 beygirlik WB 30 80mm (3 inç) su motorum var.bu su motoru ile 10 metre yükseklik 350 uzaklık ve 60 veya 70 ağaçlık bir yere su basabilirmiyim.gerekirse filtre koymadan direk hatta su vererek basınc yükü olmaması için damlama yerine şırlama (serbest akış) düzeneği kurarak ve alt sınırdan yukarı doğru giderken yan hatlara dağıtım yaparak gitse bu motopompum yeterli olurmu teknik bilgisi deneyimi olanlar lütfen yorumlasın.selamlar

ncp1963
09-04-2014, 13:16
arkadaşlar! benim derdime de bi çare bulsak.5 dekar arazime ceviz dikmeyi düşünüyorum.tarlam açık su kanalına150 metre.arazim ince uzun 200 metre tarlamın üst sınırı ile kanal arasında 350 metre mesafe ve 10 metre kod farkı var.daha önceden başka bahçem için anadolu motor dan aldığım orjinal honda marka 8 metreden emen 28 metre basan 5.5 beygirlik WB 30 80mm (3 inç) su motorum var.bu su motoru ile 10 metre yükseklik 350 uzaklık ve 60 veya 70 ağaçlık bir yere su basabilirmiyim.gerekirse filtre koymadan direk hatta su vererek basınc yükü olmaması için damlama yerine şırlama (serbest akış) düzeneği kurarak ve alt sınırdan yukarı doğru giderken yan hatlara dağıtım yaparak gitse bu motopompum yeterli olurmu teknik bilgisi deneyimi olanlar lütfen yorumlasın.selamlar

10 mt kod farkı
350 mt mesafe
motor 28 h/m

bu pompa ile çok kolayca tarlanıza su basarsınız hiç düşünmden uygulamaya başlayın ana hattı paraya kıyıp azıcık geniş yapacaksınıztarla başında düşürürsünüz.

ana hattı yolda delmeyin en tepeye suyu gönderin oradan aşağı hatlar yapın. ana hattı yolda delerseniz en üstte sıkıntı yaşarsınız.

karabuz
09-04-2014, 13:33
saatte 20 ton su gecen 3" bir borunun 350 metre mesafedeki basinc kaibı 0,96bar, yani 9,6 metre , kot farkı da 10 metre olduguna göre toplam 20 metre - yani 2bar kayıp ile tarlaya su erer, pompanın kapasitesi 2,8 bar olduguna göre sorun yok.

60-70 fidana saatte 20 ton suya gerek olmadıgı göz önüne alırsak bi hesap yapalım.

70 fidan * 50 lıtree saatte yaptı 3500 litre/saat. 3" yani 77mm lik borunun 3500 litre debit ve 350 mesafedeki basınc kaybı 0,04 bar , kot farkınıda eklersek 10 metre toplam oldu 10,4 metre , pompamız 28 metrelik. işimizi pek aalya görür.

3 " fiatı biraz yüksek olduguna daha kücük caplılarla hesapladım, 2" -50mm boruda basınc kaybı 3,5 metre * iş görür. 1,5" - 40 mm lik boruda basınç kaybı 11 metre ..cok fazla besleyemez pompa.

uzun lafın kısası en az 50mm lik borula hic sorun olmaz.

karabuz
09-04-2014, 13:36
Necip abi benden önce davranmış .

selyamlar.

araştırmacılar
09-04-2014, 14:55
10 mt kod farkı
350 mt mesafe
motor 28 h/m

bu pompa ile çok kolayca tarlanıza su basarsınız hiç düşünmden uygulamaya başlayın ana hattı paraya kıyıp azıcık geniş yapacaksınıztarla başında düşürürsünüz.

ana hattı yolda delmeyin en tepeye suyu gönderin oradan aşağı hatlar yapın. ana hattı yolda delerseniz en üstte sıkıntı yaşarsınız.
üstad teşekkürler.ana hattı yolda delerek yanlara vana monte ederek basıncı veya su akışını ayarlayarak devam etsem yine sıkıntı yaşarmıyım.selamlar.

araştırmacılar
09-04-2014, 14:57
saatte 20 ton su gecen 3" bir borunun 350 metre mesafedeki basinc kaibı 0,96bar, yani 9,6 metre , kot farkı da 10 metre olduguna göre toplam 20 metre - yani 2bar kayıp ile tarlaya su erer, pompanın kapasitesi 2,8 bar olduguna göre sorun yok.

60-70 fidana saatte 20 ton suya gerek olmadıgı göz önüne alırsak bi hesap yapalım.

70 fidan * 50 lıtree saatte yaptı 3500 litre/saat. 3" yani 77mm lik borunun 3500 litre debit ve 350 mesafedeki basınc kaybı 0,04 bar , kot farkınıda eklersek 10 metre toplam oldu 10,4 metre , pompamız 28 metrelik. işimizi pek aalya görür.

3 " fiatı biraz yüksek olduguna daha kücük caplılarla hesapladım, 2" -50mm boruda basınc kaybı 3,5 metre * iş görür. 1,5" - 40 mm lik boruda basınç kaybı 11 metre ..cok fazla besleyemez pompa.

uzun lafın kısası en az 50mm lik borula hic sorun olmaz.
sayın karabuz üstad teknik bilgiler için teşekkürler.selamlar.

ncp1963
09-04-2014, 15:52
üstad teşekkürler.ana hattı yolda delerek yanlara vana monte ederek basıncı veya su akışını ayarlayarak devam etsem yine sıkıntı yaşarmıyım.selamlar.

pompan limitlerde tek kurtarıcı noktan 8 mt derinden değilde kanaldan alıp basacaksın onun için en üst noktaya kadar suyu getir oradan hatları aşağı doğru döşe katif damlatıcı kullan hiç bir sorunun kalmaz.

araştırmacılar
09-04-2014, 18:19
pompan limitlerde tek kurtarıcı noktan 8 mt derinden değilde kanaldan alıp basacaksın onun için en üst noktaya kadar suyu getir oradan hatları aşağı doğru döşe katif damlatıcı kullan hiç bir sorunun kalmaz.
sayın ncp1963 ilginiz için teşekkürler.sulama sorunu tamam gibi gözüküyor. sıra hangi çeşidi dikeceğimiz konusunda.bu forum bir okul ,bir akademi gibi.yeni üye oldum ama uzun zamandır üye olmadan değerli üstadların tavsiyelerini tecrübelerini okuyorum forumu ziyaret ediyorum.ceviz dikme konusuna kıdemliyim 25 yıl önce diktiğim fidanını orman işletmesinin dağıttığı 3-5 ağacım var.verimleri düşük ama lezzetli ve yağlı. 2000 yılında diktiğim yalova ve tozlayıcısı kaplan ağacım var 7-8 tane. kaplanı ve yalovaların birkacını keserek kaman ve denizli çameli yöresinin verimli çeşitleriyle aşılattım aşılar henüz 2 yaşında.ceviz dikmeyi planladığım tarla 980 rakımlı akdeniz iç anadolu ve egenin kavşak noktası geçiş kuşağında bulunduğu coğrafya da göller ve barajlar var .kumlu tınlı taban suyu problemi olmayan iyi rüzgar alan bir yer.yan dal verimli çeşit düşünüyorum. yabancı çeşitlerden chandler veya fernor uygun olurmu ?(chanler için rakım olarak uç noktalardayız herhalde). çeşit konusunda yoğun bilgi kirliliği ve değişken moda akımları oluyor 5-10 yılda bir.bir zamanlar orman çöğür fidanlar dağıttı.sonra yalova cinsi fırtınası başladı.sonra geç çiçekleniyor diye 1400 rakımlı yaylalara bile chandler dikildi.maraş 18 altay efsaneleri estirildi.onca bilgiye rağmen bir anafikir oluşturamadım.benim arazime şu çeşit olur diye bir sonuca ulaşamadım.hadi buyrun ben ne çeşidi tercih edeyim.selamlar.

ncp1963
09-04-2014, 18:44
sayın ncp1963 ilginiz için teşekkürler.sulama sorunu tamam gibi gözüküyor. sıra hangi çeşidi dikeceğimiz konusunda.bu forum bir okul ,bir akademi gibi.yeni üye oldum ama uzun zamandır üye olmadan değerli üstadların tavsiyelerini tecrübelerini okuyorum forumu ziyaret ediyorum.ceviz dikme konusuna kıdemliyim 25 yıl önce diktiğim fidanını orman işletmesinin dağıttığı 3-5 ağacım var.verimleri düşük ama lezzetli ve yağlı. 2000 yılında diktiğim yalova ve tozlayıcısı kaplan ağacım var 7-8 tane. kaplanı ve yalovaların birkacını keserek kaman ve denizli çameli yöresinin verimli çeşitleriyle aşılattım aşılar henüz 2 yaşında.ceviz dikmeyi planladığım tarla 980 rakımlı akdeniz iç anadolu ve egenin kavşak noktası geçiş kuşağında bulunduğu coğrafya da göller ve barajlar var .kumlu tınlı taban suyu problemi olmayan iyi rüzgar alan bir yer.yan dal verimli çeşit düşünüyorum. yabancı çeşitlerden chandler veya fernor uygun olurmu ?(chanler için rakım olarak uç noktalardayız herhalde). çeşit konusunda yoğun bilgi kirliliği ve değişken moda akımları oluyor 5-10 yılda bir.bir zamanlar orman çöğür fidanlar dağıttı.sonra yalova cinsi fırtınası başladı.sonra geç çiçekleniyor diye 1400 rakımlı yaylalara bile chandler dikildi.maraş 18 altay efsaneleri estirildi.onca bilgiye rağmen bir anafikir oluşturamadım.benim arazime şu çeşit olur diye bir sonuca ulaşamadım.hadi buyrun ben ne çeşidi tercih edeyim.selamlar.

merhaba 1050 mt yükseklikte chandler oluyor sizdede olur.. fernoruda düşüne bilirsiniz.

tiryaki
28-04-2014, 21:25
Sayın ncp1963 ve nogaifatih,
Her seferinde aklıma geliyor unutuyorum, size tekrar tekrar teşekkür etmek istiyorum. Softstarter ile 7 kva'lık dizel bir jeneratör kullanarak işi çözdük. Hem jeneratörü ucuza aldım, hem de yakıt tüketimi hesaplı oluyor.

Bu arada plastik depo yerine de 6x4 metre 120 cm yüksekliğinde bir havuz yaptırdım dört bin tl tuttu. Plastikten hem daha ucuza geldi hem de meyvelitepe'den görüp uygulamaya karar verdiğim yeşil şu fikrini hayata geçirebilieceğim.

blog.meyvelitepe.org/2013/05/29/yesil_su/

Bir tek damlama sulama işi kaldı, bu sene elle sulayacağız. Arazim engebeli olduğu için bu konuda biraz kararsız kaldım.

3 kwh güç yaklaşık 5 kva yapar 6 kva ve üzeri jenaratörler işinizi görür. 12 kva sizin seçiminiz için çok büyük fazladan yakıt harcamış olursunuz, ama ben aynı zamanda elektriği başka işlerimdede kullanacağım derseniz birazdaha büyük seçebilirsiniz.

sayın nogaifatihinde dediği gibi jeneratörlü sistemlerde soft starter veya frekans kontrol cihazları kullanırsanız büyük jeneratörler seçmenize gerek kalmaz. bu tür cihazlar elektrik motorlarına yavaş kalkış yaptırdığından ilk kalkışta aşırı akım çekmelerini engellerler.

jenaratörü büyük seçmemizin sebebi ilk kalkışta elektrik motorunun çektiği aşırı akımı karşılayabilmektir.

ömür-uşak
29-04-2014, 20:59
Sn tiryaki benim damlama sistemi 250 m uzunluğunda 5m ara ile 50 kadif (8L) damlatıcıyı çok rahat kurtarıyor.Bahçenin üst rakım 946 alt tarafı 934. Uzunluk 250 m.Kadif damlatıcı çok rahat ve her ağaca saatte 8 litre veriyor.Bahçen çok eğimli ise 16 lık yerine 20 lik damala borusu kullanabilirsin. İlerde damlatıcıları artırırsan rahat olur.

tiryaki
30-04-2014, 11:17
Arazim resimdeki gibi. Damlamayı da bu sene kurup kurtulmaya karar verdim.

Havuzu arazinin en yüksek yerine yaptırdım, o yüzden kendi basıncıya sulama yapabiliriz diye düşünüyorum.

üstte işaretlediğim alana 50lik kangal boru çekip oradan aşağı 20lik 1.3 mm et kalınlığı olan borular çekmeyi düşünüyorum.

Ağaç başına şimdilik 8 litrelik katif damlatıcı yeter sanırım.

tiryaki
11-05-2014, 20:49
Şöyleki;

Eğimli bir arazi diyorsunuz, eğer damlama borularını arazinin eğimine göre aşağı doğru salarsanız bu borulara su verecek ana boruyu yatay döşemeniz gerekecek bu da si,ze suya basınç verme maliyeti getirir, ancak ana boruyu dikine aşağı yerleştirir eğime paralel de damlamaları döşerseniz basınç oluşur aynı zamanda bitkilerde eşit sulanır.

"Uygulamalı damla sulama kurulumu" konusundaki Selahattin Yılmaz Bey'in yukarıdaki mesajını görünce biraz fikirlerim değişti
Öylesese benim damlama1 dosyasındaki gibi değil damlama2 dosyasındaki gibi bir hat oluşturmam lazım.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Selahattin Yılmaz
12-05-2014, 13:04
Sevgili tiryaki damlama2 daha mantıklı bir seçenek ancak 350 metre uzunluk oldukça uzun bir mesafe onu da bölmeniz gerekiyor zira;

16 lık damlama borusu ya da 20 lik damlama borusunun kaldırabileceği bir uzunluk var çünkü içerisinde bir saattte akıtacağı su miktarı belli ki 16 lık boruda bu 1,6 ton, 20 likte ise 2 tondur. Uzunluğu öyle ayarlamalısınız ki boru içindeki su damlamaları tam beslesin. Bir damlatıcı satte 2-4 litre su damlatır. 350 metre uzunluğundaki 16 veya 20 lik boru hattındaki damlatıcı sayısının akıtacağı damlamadaki su miktarı 1,4 ya da 1,8 tonu geçtiğinde artık son veya ilk noktalar basıncı emeceğinden tüm noktalara su gitmez o zaman ikinci bir istasyon gereklidir. Eğer gerçek uzunlukları yazarak boş bir resim koyarsanız size daha mantıklı (ağaçlarında yerini işaretlemelisiniz) bir döşeme yapabilirim. Ayrıca katif damlatıcıyı önermiyorum onun yerine fidanı etraflıca çevreleyen bilezik şeklinde bir t ile hat alacağınız bir sistem öneririm ileriki yıllarda bir bilezik daha ekleyerek daha sağlıklı sulama yapabiliyorsunuz örnek resim ayarlamaya çalışırım.

tiryaki
12-05-2014, 13:32
Sevgili Selahattin Bey,
385 ve 358 metre olarak belirttiğim arazinin yüksekliği idi. Yoksa mavi ile çizdiğim ana hatlar damlama1'de 180 metre ve damlama2de 150 metre civarında

Arazinin boyutlarıyla ve fidan yerleriyle ilgili size fikir verebilecek resimleri buraya koydum
https://www.dropbox.com/sh/edv1qb0q0ajdboc/AADpLfKdbywndQ3vWFem5aKDa
Google earth dosyası da mevcut. Arzu ederseniz daha fazla ölçüm de koyabilirim.

Damlama borularının uzunluğu damlama1de en fazla 150 metre, damlama2de en fazla 110 metre oluyor.

agacarkadas
12-05-2014, 14:32
Selahattin bey,merhaba
1 yaşında fidan için bahsettiginiz halka şeklindeki sistemin çapı ne kadar olmalı bu yıl damlama sistemimi bahsettiğiniz şekilde revize etmek istiyorum.Geçen yıl her fidana dört damlatıcı koydum fakat fidanlarin küçüklügunden boruların genlesmesinden suyun azlığından ve tâbi acemilikten randıman alamadım :("T" ile fidan diplerine su almak boruların çok parçalanmasına ayrıca toplarken zorluklara sebep olmuyor mu?
Teşekkür ederim.

parlasanteberi
12-05-2014, 17:01
Ağustos da sulamaları kesmenizi öneririm, sulamaya devam ederseniz havalarda iyi giderse sürgün çalışması da devam eder, ve bu sürgünler pişkinleşmeden kışa girer, kış soğuklarına dayanamayıp kurumalar görülür.

Sayın Lilium 1. yıl dikilmiş fidanlarımı 3-4 göz bırakıp budadım bu sene uzayan sürgünlerin erken donlardan zarar görmemesi için ağustos ayında sulamayı tamamen kesmem yeterli olur mu yoksa gübre kullanmamız gerekir mi?

Lilium
12-05-2014, 17:31
Suyla gübre ayrı şeyler fakat yinede bir biriyle ilgili,

Gübrelemenizi analiz sonuçlarınıza göre uygun dönemlerinde kullanabilirsiniz,

Ağustostan sonra su vermeyiniz söylemi genel bir söylemdir, biraz daha kendini kurtarmış 3-4 ve daha ileriki yaşlarda olan fidanlar içindir, yeni ekilenler içinde geçerlidir fakat yeriniz kumsal su tutmayan çabuk nemini kaybeden bir toprak yapınız varsa ve o evrelerde yağış da yoksa yeni ekilen bir fidanın kök bölgesi çabuk hava alır fidanların susuzluktan kurumaması adına azda olsa eylüle kadar su verilebilir, şayet böyle bir durum böyle bir risk yoksa ağustostan sonra sulamayınız ki, genç sürgünler pişkinleşip kış şartlarına daha dayanıklı olsun.

TreeKing
13-05-2014, 19:34
cevizleri ben bu ay şuan sulamayı bitirdim, çarşıda adamın biri cevizler haziran ve ağustos ayında sulansa yeter dedi, doğrumudur? Sulaması ne sıklıkla ne kadar olmalı?

tiryaki
13-05-2014, 20:46
Bu konular aşağıdaki konularda detaylıca işleniyor, vakit ayırıp okumanızı tavsiye ederim.
http://www.agaclar.net/forum/ceviz/28314.htm
http://www.agaclar.net/forum/ceviz/26831.htm
http://www.agaclar.net/forum/ceviz/5289.htm

parlasanteberi
14-05-2014, 08:51
Suyla gübre ayrı şeyler fakat yinede bir biriyle ilgili,

Gübrelemenizi analiz sonuçlarınıza göre uygun dönemlerinde kullanabilirsiniz,

Ağustostan sonra su vermeyiniz söylemi genel bir söylemdir, biraz daha kendini kurtarmış 3-4 ve daha ileriki yaşlarda olan fidanlar içindir, yeni ekilenler içinde geçerlidir fakat yeriniz kumsal su tutmayan çabuk nemini kaybeden bir toprak yapınız varsa ve o evrelerde yağış da yoksa yeni ekilen bir fidanın kök bölgesi çabuk hava alır fidanların susuzluktan kurumaması adına azda olsa eylüle kadar su verilebilir, şayet böyle bir durum böyle bir risk yoksa ağustostan sonra sulamayınız ki, genç sürgünler pişkinleşip kış şartlarına daha dayanıklı olsun.

Teşekkürler

Selahattin Yılmaz
15-05-2014, 07:41
http://ceviz.info/wp-content/uploads/2012/12/1-120-800x421-800x4211.jpg

Son iki resim (http://ceviz.info/wp-content/uploads/2012/12/1-120-800x421-800x4211.jpg) size oldukça fikir verecektir.

Selahattin Yılmaz
16-05-2014, 09:28
Selahattin bey,merhaba
1 yaşında fidan için bahsettiginiz halka şeklindeki sistemin çapı ne kadar olmalı bu yıl damlama sistemimi bahsettiğiniz şekilde revize etmek istiyorum.Geçen yıl her fidana dört damlatıcı koydum fakat fidanlarin küçüklügunden boruların genlesmesinden suyun azlığından ve tâbi acemilikten randıman alamadım :("T" ile fidan diplerine su almak boruların çok parçalanmasına ayrıca toplarken zorluklara sebep olmuyor mu?
Teşekkür ederim.

Çap kök çapıyla alakalı ona göre ayarlayacaksınız (Kök genişliğini düşünün)
Zorluk her durumda var ancak ana hattı toplayıp yuvarlak damlamayı ana gövdeye astımmı diğer sistemlere göre bana göre daha pratik.

ncp1963
16-05-2014, 13:49
Çap kök çapıyla alakalı ona göre ayarlayacaksınız (Kök genişliğini düşünün)
Zorluk her durumda var ancak ana hattı toplayıp yuvarlak damlamayı ana gövdeye astımmı diğer sistemlere göre bana göre daha pratik.

ana borudan yuvarlak damlatıcı borusuna geçişte (spagetti boru start çıkış, nipel) kullanırsanız takıp sökmek çok kolaylaşıyor.

agacarkadas
16-05-2014, 16:23
Sayın, Selahattin Bey, Sayın Necip Bey;
Teşekkür ederim.

deli_dervish
19-05-2014, 10:35
Arkadaslar yuvarlak damlama borusu yerine fiskiye tarzı sistem kullanılır mı? Damlama borusunda kıvrılma olabiliyor. Saatte 16 ton su basan bir çıkış var, 200 fidanımız var. Suyun fazlasını tahliye etmeliyiz veya hepsini kullanacak sistem kurmalıyız diye düşünüyorum. 1 saat için Fidan bası 80 litre olması gerekiyor. 4 litrelik uçlardan 20 adet yani 4 m damlama borusu olması gerek Buda fidan cevresinde 2 kat dolanmamız oluyor. Ya da fiskiye tarzını öneriyorlar bu nasıl olur? Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz. Teşekkürler.

karabuz
19-05-2014, 11:20
Arkadaslar yuvarlak damlama borusu yerine fiskiye tarzı sistem kullanılır mı? Damlama borusunda kıvrılma olabiliyor. Saatte 16 ton su basan bir çıkış var, 200 fidanımız var. Suyun fazlasını tahliye etmeliyiz veya hepsini kullanacak sistem kurmalıyız diye düşünüyorum. 1 saat için Fidan bası 80 litre olması gerekiyor. 4 litrelik uçlardan 20 adet yani 4 m damlama borusu olması gerek Buda fidan cevresinde 2 kat dolanmamız oluyor. Ya da fiskiye tarzını öneriyorlar bu nasıl olur? Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz. Teşekkürler.

fiskiye ile sulama gündüz sıcak havada, yoğun güneş var iken yapılırsa ve fıdana souk su değerse büyümesini durdurur- kokler "kesilir" deriz burada. geceleri sulanırsa sorun olmaz. benzer durum salma sulamada da görünür, birden cok miktarda SOUK su verildiğinde fidanların gelişimi yavaşlar. oysakı aini miktarda sıcak su verilirse sorun olmuyor.

damlama borularının siah renkte olma nedeni bu olsa gerek , damlatıcılar suyu azar azar saldıgından siah hortum suyu güneş sayesınde ısıtıyor birde topragın dengeli ıslanıp çamur olup kökleri boğmaması artısı, sonuçta damlama hortumu ile sulanan bahcelerde daha güzel gelişim olduğu gözlemleniyor.

ibas06
22-05-2014, 11:04
Arkadaşlar Merhaba

Damla Boruların üstüne taktıgım damlatıcılardan cıkan suyun borunun eğiminden dolayı borudan kaymaktadır.Bunun için önereceğiniz bir şey varmı? Damalatıcalar dan sonra halka seklınde bır aparat satan yer var mı yardımlarınızı bekler teşekkür ederi.
selamlar

tiryaki
22-05-2014, 12:32
Sabitleme kazığı
sabit kelimesi iin arama sonulariKalitek Damla Sulama Sistemleri (http://www.kalitekdamlasulama.com/arama?tip=1&word=sabit&kat=0&submit=+)

ibas06
22-05-2014, 13:15
Sabitleme kazığı
sabit kelimesi iin arama sonulariKalitek Damla Sulama Sistemleri (http://www.kalitekdamlasulama.com/arama?tip=1&word=sabit&kat=0&submit=+)
Sayın Tiryaki ilginize teşekkür ederim ancak benim aradığım sabitleme kazığı değildi boruya takılan yüzük ten lazım suyun boru üzerinde kaymaması için kazık boruyu sabitlemekte
teşekkürler

ykaya194
22-05-2014, 15:20
Sayın Tiryaki ilginize teşekkür ederim ancak benim aradığım sabitleme kazığı değildi boruya takılan yüzük ten lazım suyun boru üzerinde kaymaması için kazık boruyu sabitlemekte
teşekkürler

Ne tür bir damlatıcı kullanıyorsunuz?.
-Debi ayarlı damlatıcı ise delik büyük açılmıştır, düşer.
-Mini vana ise konik conta kullanınız.

ALTERNATİF PLASTİK [ DAMLA SULAMA BORU EK PARÇALARI ] (http://www.alternatifplastik.com/turkish/urun4.php)

ibas06
22-05-2014, 16:59
Ne tür bir damlatıcı kullanıyorsunuz?.
-Debi ayarlı damlatıcı ise delik büyük açılmıştır, düşer.
-Mini vana ise konik conta kullanınız.

ALTERNATİF PLASTİK [ DAMLA SULAMA BORU EK PARÇALARI ] (http://www.alternatifplastik.com/turkish/urun4.php)
Merhaba İlginize Teşekkür ederim
katif Damlatıcı Basınç Ayarlı 4lt/sa
boruya sıfır takılmakta bu da suyun boru yüzeyinde kaymasına sebeb olmakta
kenara yüzük tarzında bir aparat arıyorum
selamlar

ykaya194
22-05-2014, 17:24
selamlar

Suyun aktığı tarafa sıkıca ip veya lastik bağlayın (bir kaç mm kalınlığında), suyun önü kesilir.

formullaone
22-05-2014, 18:01
selamlar

Sayın ibas06, aynı damlatıcıları ben de kullanıyorum. Suyun basıncının az olduğu bahçenin en uzak köşesinde, su deliklerden ileri fışkırmadığı için hortum üzerinde süzülüyor. Ön tarafına bir parça bez bağlayın yeterli olur. Ancak bence asıl sorun, basınç yetersizliği. Suyu güçlü pompalarsanız zaten katiflerden ileri doğru hafifçe fışkırıyor ve borularda süzülme yapmıyor. Tahminimce hattınızda basınç az.

Damlama borularınız kendinden delikliyse ve katifleri içlerinde gizli olanlardansa, o zaman bez bağlamak zorundasınız. Yoksa eğimli yerlerde süzülür.

aviator34
26-05-2014, 16:35
Sayın formullaone sizin damlama sulama sisteminizde gübre tankı,basınç saati ve filtrasyon sistemi mevcut mu ?

formullaone
26-05-2014, 19:37
Sayın formullaone sizin damlama sulama sisteminizde gübre tankı,basınç saati ve filtrasyon sistemi mevcut mu ?

Sayın aviator34, biz suyu pancar motoru ile 900 metre uzaktan alıyoruz. Suyu aldığımız kanal, çeltik üretilen sahalara su taşıyan beton bir kanal. Su temiz ancak yine de alıcının ağzına tül bağlayıp, bir sepetin içine yerleştiriyoruz.

Bu kanaldan gelen su, bahçenin içindeki 50 tonluk bir havuzda toplanıyor. Bu havuzdan da, elektrikli pompa ile damlamalara basılıyor.

Bu 15 hp'lik pompanın da alıcısı yine tül ile sarılı. Pompanın çıkışında bir filtre var ve bu filtrenin üzerinde basınç gösterge saati var. Gübre tankı 2 yıldır kullanmamıştım. Bu yıl kullanmaya başlayacağım. Azot ve organik sıvı gübreleri bu yolla vereceğim.

Sulamaya ne zaman başlamayı düşünüyorsunuz ? Ben bugün kontrol ettim ama daha toprak nemli. Bol yağmur yağdı bu bahar.

karaçepiş
26-05-2014, 21:45
sn formullaone bende hem yoncayı hemde ağaçları sulamayı düşünüyordumki çok güzel yağmur yağmış gitmeme gerek kalmadı

aviator34
26-05-2014, 22:38
Selamlar.
Not defterime baktığımda geçen yıl 26 Mayıs ta damlama sulama sistemini kurmadığım için ilk salma sulamayı geçen yıl bugün yapmışım akabinde 7 Haziran da tekrar sulama yapmışız.
Bu yıl gerçekten baharda yağmur çok yağdı.özellikle Nisan ayında,geçen hafta makine ile zor çapa yaptım.Hiç yağmazsa haziranın ortasını bile geçer sulamaya başlamam.geçen yıl çok zahmet çektim bu yıl artık adam gibi yorulmadan sistematik olarak sulama yapmak istediğim için size sordum.
Bu arada Aşırı yağmurlar yüzünden 4. Mantar ilacı ve bakır prepat uygulamasınıda dün yaptım,(haftada bir maneb 80, kocide opti)umarım antraknoz hastalığına bu yıl ağaç feda etmeyiz.

formullaone
27-05-2014, 00:20
Selamlar.
Not defterime baktığımda geçen yıl 26 Mayıs ta damlama sulama sistemini kurmadığım için ilk salma sulamayı geçen yıl bugün yapmışım akabinde 7 Haziran da tekrar sulama yapmışız.
Bu yıl gerçekten baharda yağmur çok yağdı.özellikle Nisan ayında,geçen hafta makine ile zor çapa yaptım.Hiç yağmazsa haziranın ortasını bile geçer sulamaya başlamam.geçen yıl çok zahmet çektim bu yıl artık adam gibi yorulmadan sistematik olarak sulama yapmak istediğim için size sordum.
Bu arada Aşırı yağmurlar yüzünden 4. Mantar ilacı ve bakır prepat uygulamasınıda dün yaptım,(haftada bir maneb 80, kocide opti)umarım antraknoz hastalığına bu yıl ağaç feda etmeyiz.

Sayın aviator34, ilk yıl biz de 1000 kadar fidanın 1. ve 2. sulamalarını etrafına havuz yaparak salma sulamıştık. Hayatımda o kadar yorulduğumu hatırlamıyorum. ;)

Daha sonra damlamaya geçince ''Dünya varmış'' dedik. Siz de artık bu yıldan itibaren sulama konusunda rahat edersiniz. Aynı zamanda bahçedeki diğer işlerinize de vakit kalır. Suyunuz çok kirli değilse filtreyi sık sık temizlemenize gerek yok. Basınç saatini de uygun bir seviyeye getirip, her sulamada aynı seviyeyi korursunuz.

Bu arada mantar ilacını ben de 3 defa uyguladım.

ermana
27-05-2014, 07:07
yağmurlar güzel ama yağmurlardan bahçe çamur oldu zaten bu yüzden de bir türlü damla sulama ile gübreleri veremiyorum.

ncp1963
27-05-2014, 11:57
yağmurlar güzel ama yağmurlardan bahçe çamur oldu zaten bu yüzden de bir türlü damla sulama ile gübreleri veremiyorum.

gübrelemeyi damlama ile yapıyorsanız hiç çekinmeden damlama sistemini çalıştırıp gübrelerinizi verin. gübreleri ağaç diplerine ulaştırıp üzerinede 10 dakkika su verecek sürede uygulayın. yarım saat daha yağmur yağdı varsayın hiç birşey olmaz ağaçlarınıza..

tam gelişme zamanında ağacın ihtiyacı olan gübreleri vermek birazcık fazla sudan daha önemli bence..

ben henüz bir kez ilaçlama yaptım, antraknoza karşı koruma amaçlı bellis kullanıyorum..

100 Lt suya

30 gr bellis (basf a ait)
150 gr 20-20-20-TE yaprak gübresi (toros veya doktortarsa) her ikiside belçikadan ithal ediyor.
30 gr combi tradecorp AzII (toros gübrenin ithalatı)
25 gr L-amino plus (almanyadan ithal)

olacak miktarlarda birlike uyguladım

acemi_cevizci
27-05-2014, 12:59
ncp1963 toprak analizine göremi bu gübre uygulamasını yapıyorsunuz ? 100 lt suya demişsiniz yeni dikilmiş fidanalara fidan başı uygulama oranı nedir ? Eğer toprak analizi yapılmamış bahçede uygulama yapılıcaksa vermiş olduğumuz elemen o bahçede yüksek ise fidana nasıl zararı olmaz bunuda anlayamadım.Yapraklar fare kulağı kadar olduktan sonra antraknoza karşı bellis uygulanabilirmi **** geçmi kalmış oluyoruz antraknoza karşı mücadelede.?

ibas06
27-05-2014, 13:15
gübrelemeyi damlama ile yapıyorsanız hiç çekinmeden damlama sistemini çalıştırıp gübrelerinizi verin. gübreleri ağaç diplerine ulaştırıp üzerinede 10 dakkika su verecek sürede uygulayın. yarım saat daha yağmur yağdı varsayın hiç birşey olmaz ağaçlarınıza..

tam gelişme zamanında ağacın ihtiyacı olan gübreleri vermek birazcık fazla sudan daha önemli bence..

ben henüz bir kez ilaçlama yaptım, antraknoza karşı koruma amaçlı bellis kullanıyorum..

100 Lt suya

30 gr bellis (basf a ait)
150 gr 20-20-20-TE yaprak gübresi (toros veya doktortarsa) her ikiside belçikadan ithal ediyor.
30 gr combi tradecorp AzII (toros gübrenin ithalatı)
25 gr L-amino plus (almanyadan ithal)

olacak miktarlarda birlike uyguladım
Abi Bu ilaçlardan bana da al seneye :)))

ncp1963
27-05-2014, 14:55
ncp1963 toprak analizine göremi bu gübre uygulamasını yapıyorsunuz ?

aman kimse bu böyle oluyormuş diye aynını yapmaya kalkmamalı,, elbette analiz sonuçlarına göre yaprak gübresi veriyorum..

100 lt suya demişsiniz yeni dikilmiş fidanalara fidan başı uygulama oranı nedir

fidan başı uygulama ??

kastınzı anlamadım ama yapraklar ıslanacak kadar pulvarize olarak fidana sıkın...

? Eğer toprak analizi yapılmamış bahçede uygulama yapılıcaksa vermiş olduğumuz element o bahçede yüksek ise fidana nasıl zararı olmaz bunuda anlayamadım.

verilen tüm gübreler destekleme amaçlı miktarlar, minumum miktarlar.

misal = combinin üzerinde derki, mikro element eksikliği bekleniyor ise 30 gr /100 Lt su der mikro element eksikliği şidetli ise 100 gr/100 Lt der yani bu uygulamada, fidana asla zarar verecek oranlar yok.

Yapraklar fare kulağı kadar olduktan sonra antraknoza karşı bellis uygulanabilirmi ve ya geçmi kalmış oluyoruz antraknoza karşı mücadelede.?

geç kalmış olmak; hastalığın alıp başını gittiği durumlarda geçerli bir tanımlama olabilir. bahsettiğiniz dönemde değilde çiçek petalleri döküldükten sonra ilk uygulamayı yapabilirsiniz..

hdoğan
27-05-2014, 15:12
Sayın Ncp1963, benim bahçe meyilli, damlama sulama ile suluyorum, uzakta olduğum için bazen suyun 1 gün aktığı oluyor, sizce bunun sakıncası olurmu, dediğim gibi bahçe düz değil meyilli olduğundan su tutmuyor ne kadar aksa aşağı doğru sızarak gidiyor, köklerin boğulması söz konusu olurmu? selamlar

ncp1963
27-05-2014, 16:19
Sayın Ncp1963, benim bahçe meyilli, damlama sulama ile suluyorum, uzakta olduğum için bazen suyun 1 gün aktığı oluyor, sizce bunun sakıncası olurmu, dediğim gibi bahçe düz değil meyilli olduğundan su tutmuyor ne kadar aksa aşağı doğru sızarak gidiyor, köklerin boğulması söz konusu olurmu? selamlar

merhabalar..

işin doğrusu yeteri kadar su vermek.. herşeyin azı karar çoğu zarar derler. ideal olanı yapın. gerekiyor ise sisteme bir selonoid valf ile bir zaman saati ekleyerek sistemin kendini açıp kapatmasını sağlayabilirsiniz bunlar çok pahalı ve çok zor şeyler değil..

formullaone
30-05-2014, 07:49
Dün gece 12 itibariyle Edirne'den başlayarak ülkemiz sağanak yağmurların etkisi altına girdi. Burada 8 saattir kesintisiz yağıyor diyebilirim. Sokaklar dere yatağı gibi suyu taşıyor. Toprak suya kandığı için tarlaların üzeri parlamaya başladı.

Bir kaç gün sonra damla sulama sistemini hazırlamayı düşünüyordum ancak şu an için gerek kalmadı. Cevizlerin gelişim döneminde böyle yağmurlar adeta ( ilaç gibi ) geliyor. Muhtemelen Temmuz ayına kadar sulama yapmayız bu yıl. Böylece hem maliyet hem de işçilik az olur.

ermana
30-05-2014, 10:15
en az on günlük dönemde de böyle yağmurlu geçecek olarak gözüküyor. bir iki gün daha böyle yağarsa benim fazla çökmüş olan fidan çukurları yine su dolacak ve ben elimde kovalar ile çamur içerisine yatarak yine suyu boşaltmaya çalışacağım :(
1.20 cm*1.20 cm olarak kazdırdığım ve tepe yaparak diktiğim fidanların bazıları hemen hemen hiç çökmedi ve 30-40 cm lik tepe olarak kaldı. ancak bazılarıda yüzey seviyesinden 5-10 cm daha fazla çökerek çukur kaldı. çukurda kalan fidanların gelişimleri diplerinde hep 2 gün 3 gün su durduğu için çok zayıf hatta kuruma noktasındalar. yaprakların kenarları hep kurudu çıkan filizler uzamıyor 5-10 cm lerde kaldılar.

tiryaki
30-05-2014, 11:09
dikimden ne kadar önce kapattırdınız? Çukurlar açıkken yağmur yağdığında su kalıyor muydu çukurlarda uzun süre?

ermana
30-05-2014, 11:26
çukurları açtırdıktan sonra 1 ay çukurlar açık kaldı. bu sürede çok yağmurda yağdı don da oldu. çukurlarda su birikmesi hiç olmadı. bir çukuruda 3 metre derinliğinde etüt için açtırmıştım. toprakta herhangi bir sıkıntı yoktu. çukurları kapattırdıktan sonra aradan 10 gün geçtikten sonra dikimi gerçekleştirdim. bu şekilde daha uzun süre beklemediğimden yüzey seviyesinden 30-40 cm kadar tepelere dikimi gerçekleştirdim.
anadolu kuraklık ile uğraşırken burada son 2 aydır çok ciddi yağmurlar yağıyor. çamurdan bahçeye giremiyorum. yağmurlukları çizmeleri giyerek çok kez iş yapmaya çalıştım bahçede yağmur altında ve çamur içerisinde.

karabuz
30-05-2014, 11:53
Damlama sistemini bu yıl kuramadık diye üzülürken yagmurdan tarlaya giremiyoruz, otlar bir metre oldu.

yagmur iyi de bir olay geldi başımıza, anlatılmaz ... ???????? ? ?????? ?? ???? ????? ???????? (?????) (http://www.provadiadnes.com/news.php?id=2250) bahceye gidmek mümkün degil ne haldedir fidanlar merak içerisinde kaldık.

ncp1963
30-05-2014, 13:09
Damlama sistemini bu yıl kuramadık diye üzülürken yagmurdan tarlaya giremiyoruz, otlar bir metre oldu.

yagmur iyi de bir olay geldi başımıza, anlatılmaz ... ???????? ? ?????? ?? ???? ????? ???????? (?????) (http://www.provadiadnes.com/news.php?id=2250) bahceye gidmek mümkün degil ne haldedir fidanlar merak içerisinde kaldık.

geçmiş olsun..

formullaone
30-05-2014, 14:28

Çok geçmiş olsun sayın karabuz, resimleri görünce inanamadım! Masayı bile delip geçmiş dolu tanesi ! Hatta tane az kalır dolu kütlesi desek yeri var.

Bahçenizin olduğu yerde de böyle büyük yağmamıştır umarım. Böyle yağdığını düşünmek bile istemiyorum.

karabuz
30-05-2014, 15:11
bölge bölge çok yerde yağdı, bahceye 15 km uzakta bir koydede böyle yagmış, diger taraftan 5 km uzakta bir köyde hafif geçmiş merak icerisinde duruyorum, dün 16,30h da başlayan yagmur aralıksız yagıyor yollardan dereler akıyor.

Lilium
30-05-2014, 15:22
Sayın karabuz kardeşim büyük geçmiş olsun, allah daha kötü afetlerden korusun.

İnanılır gibi değil bu büyüklükte dolu düşmesi umarım can kaybı yoktur,

vetinte
31-05-2014, 15:08
Merhaba,
Ağaçları vaktinde ve yeterince sulamanın gerektiğini biliyoruz.
Ancak sulama da kullandığımız suyun içeriği -tahlil sonuçları- ne kadar önemli.
Su olsun da nasıl olursa olsun mu demeliyiz, yoksa suyu tahlil yaptırıp
çıkan sonuçlara göre mi hareket etmeliyiz.
Mesela su da ki kireç oranı çok yüksek ise, veya buna benzer diğer sınır dışı
değerler ağaçları nasıl etkiler acaba.

tiryaki
26-06-2014, 12:41
Referans olması açısından burada linki verildiği için Kalitek damla sulama ürünlerini aldım. Kafamda bir çok soru vardı, firmanın iletişim numarasından aradığım yetkili Hasan Bey çok yardımcı oldu. Burada bulunan satıcılardan cevap almak zor oluyordu.
Ürünler kaliteli görünüyor ama kullandıktan sonra daha iyi anlarım herhalde. Şimdilik herkese tavsiye ederim
kalitekdamlasulama.com

OrmanRuhluAdam
26-06-2014, 14:28
Merhabalar,
Bu tarz tahliller için her seferinde ayrıca para vermenize gerek yok. Akvaryumculardan bir sefer alacağınız tam teşekküllü ve kullanımı oldukça kolay su test kitleri ile istediğiniz şekilde suyunuzu test edebilirsiniz.
JBLTest Lab Tatl ve Tuzlu Su Test Kiti | Testler | JBL (http://www.canpet.net/jbltest-lab-tatli-ve-tuzlu-su-test-kiti)
Bu örnekteki tam teşekküllü. Genelde 150-400 lira fiyat aralığında bulabilirsiniz.
Saygılarımla.

ms200
30-06-2014, 18:40
Cevizlere halkalı damlama sistemi kurdurdum. 20 lik kör boruya redüksiyon te takıldı ve her ağaca 15 m 16 lık damlama borusu döşendi. Fakat su fazla geldiğinde redüksiyon te kör borudan atmaya başladı. Şu anki kullandığım redüksiyon te 20x16x20 lik siyah renkli olan ve memnun değilim.

http://www.senkronplastik.com/client/ortak/images/reduksiyon_te.jpg

İnternette 2 tane sıkıltırmalı 20x16x20 lik redüksiyon te buldum. İkiside benim işimi görür mü?
İlk mavi renkli olan tane fiyatı 1,70 TL,
En alttaki mavi renkli tane fiyatı 0,70 TL.

Bu parçaları kullanan varsa, yardımcı olabilir mi? En alttaki mavi olan parçadan da fazla su geldiğinde boru çıkabilir mi?

formullaone
30-06-2014, 21:00
Cevizlere halkalı damlama sistemi kurdurdum. 20 lik kör boruya redüksiyon te takıldı ve her ağaca 15 m 16 lık damlama borusu döşendi. Fakat su fazla geldiğinde redüksiyon te kör borudan atmaya başladı. Şu anki kullandığım redüksiyon te 20x16x20 lik siyah renkli olan ve memnun değilim.

http://www.senkronplastik.com/client/ortak/images/reduksiyon_te.jpg

İnternette 2 tane sıkıltırmalı 20x16x20 lik redüksiyon te buldum. İkiside benim işimi görür mü?
İlk mavi renkli olan tane fiyatı 1,70 TL,
En alttaki mavi renkli tane fiyatı 0,70 TL.

Bu parçaları kullanan varsa, yardımcı olabilir mi? En alttaki mavi olan parçadan da fazla su geldiğinde boru çıkabilir mi?

Sayın ms200, suyun basıncı fazla olduğu için damlama hortumlarını aparatlardan fırlatıp atar,bu normal. Suyunuzun basıncını azaltırsanız bir sorun kalmaz. Atmaması için yumuşak bir telle bağlayıp hafif sıkarsanız da olur. Ben öyle yapıyorum basınç çok olan yerlerde.

ms200
01-07-2014, 12:12
Sayın ms200, suyun basıncı fazla olduğu için damlama hortumlarını aparatlardan fırlatıp atar,bu normal. Suyunuzun basıncını azaltırsanız bir sorun kalmaz. Atmaması için yumuşak bir telle bağlayıp hafif sıkarsanız da olur. Ben öyle yapıyorum basınç çok olan yerlerde.

Yumuşak telle hafif sıkınca sorun halloluyor ama her yıl ağacın etrafına doladığım 16 lık boruyu güz vakti kaldıracağım. Bu siyah te parçası 16 lık boruya öyle bir girmiş ki çıkarmak imkansız gibi. Bu yüzden 16lık borunun bağlantı yerlerini 3-5 cm kesmek zorunda kalacağım. Bunu damlama sistemi kuran kişiler de söyledi fakat ellerinde bu parça yoktu, siyah renkli olan parçayı taktılar.

Bence sıkıştırmalı te şart. İlk resimdeki mavi te kilitli redüksiyon te diye geçiyor. Bir alt resimdeki de yine sıkıştırmalı gibi duruyor.

Her iki mavi parça da işimi görür mü? Bir tanesi 1,7 TL, biri 0,7 TL. Aynı firmanın ürettiği mal bunlar. Fiyat farkı var ama işlevsellik ve sıkıştırma açısından aynı gibi geldi bana.

formullaone
01-07-2014, 14:46
Yumuşak telle hafif sıkınca sorun halloluyor ama her yıl ağacın etrafına doladığım 16 lık boruyu güz vakti kaldıracağım. Bu siyah te parçası 16 lık boruya öyle bir girmiş ki çıkarmak imkansız gibi. Bu yüzden 16lık borunun bağlantı yerlerini 3-5 cm kesmek zorunda kalacağım. Bunu damlama sistemi kuran kişiler de söyledi fakat ellerinde bu parça yoktu, siyah renkli olan parçayı taktılar.

Bence sıkıştırmalı te şart. İlk resimdeki mavi te kilitli redüksiyon te diye geçiyor. Bir alt resimdeki de yine sıkıştırmalı gibi duruyor.

Her iki mavi parça da işimi görür mü? Bir tanesi 1,7 TL, biri 0,7 TL. Aynı firmanın ürettiği mal bunlar. Fiyat farkı var ama işlevsellik ve sıkıştırma açısından aynı gibi geldi bana.

Evet sayın ms200, ikisi de aynı işi görür gibi görünüyor. 1,7 ödemeye gerek yok gibi.

tiryaki
03-07-2014, 19:21
Damlamaları döşedik niyahet bitti, daha önce resimlerini koyduğum araziye 12 * 300 metre 20 mm'lik damlama çektik, 200 metre 90lık kangal boru kulandık
Fidan başına 2 * 4litre / saat katif damlatıcı fidan gövdesinden otuzar santim uzağa takıldı.

24 Haziran, ilk sulama salma olarak yapıldı, hümik asit de verdik bu aşamada.
25 Haziran yaprak gübresi + amino asit + mikro element atıldı
3 Temmuz 3.5 saat damla sulama yapıldı
80% ninde gelişim güzel, bocalayan 5-10 tane mevcut, resimde iki tane rastgele bir tane de en çok boy yapan var.
Haziran yağmurlarından beri sulama yapılmamıştı. Hümik asitli sulama ve yaprak gübresi sonrası belirgin bir sürgün faaliyeti gördük.

Sulama konusunda yardımcı olan herkese tekrar teşekkürler

formullaone
03-07-2014, 20:17
Sayın tiryaki, zaten ilk yıllarında fidanlar tutunmaya ve uyum sağlamaya çalıştığı için gelişim pek fazla olmaz. 2. ve 3. yıl çok daha hızlı gelişiyorlar.

İmkanınız olursa eğer, kuru otları bir traktörle temizletip, sulamadan sonra da fidanların etrafını çapalarsanız çok faydalı olacaktır.

tiryaki
03-07-2014, 20:51
Sayın formullaone,
teşekkürler, kuru otları malç olarak kullanmaya başladık, ot mücadelesi ve çapalama ihtiyacını azaltacaktır diye düşünüyorum.
murat