PDA

View Full Version : Kompost hazırlama (sıcak kompost)

Sayfalar : 1 2 3 [4] 5 6

epsody
06-11-2010, 01:17
karışımımın içinde larvalar vardı bi kaç günde bütün bununla ilgili lan yazılarınızı okudum ama larvalarla ilgili bişey göremedim ne olur bana yardımcı olun şimdi ben bu karışımı atmalımıyım **** ne yapabilirim şimdiden çok teşekür ediyorum
herkese saygılar

Arkadaşım bu uygulama modeli sıcak kompost havalı sistem olduğundan güvercin gübresi içinde bulunan bakterilerin oksijene ulaştıklarında gelişmekteler, bizler bu yüzden havalı sisteme karşı havasız sistemi soğuk kompost'u fermantasyona tabii kompost'u önermekteyiz bu durumlara düşen arkadaşların malzemelerini acilen hava ile irtibatlarını keserek bir izolasyon uygularlarsa bu tip larva oluşumlarının önüne geçeçeklerdir.

AltınOrman
11-11-2010, 09:49
Merhaba,
önce ilk baştan 4 - 5 sayfayı okudum sonra pes ettim, çünki okudukça kafam karışmaya başladı.
Balkonda kompost yapmak istiyorum. Karton kutuda yapabilir miyim?
En alta ufak tefek ağaç dalları, üzerine boş ıssız bir araziden temin edeceğim bitkili toprak koyduktan sonra, üzerine her gün çıkan bitkisel atıklar ve temin edebilirsem güvercin gübresi, sonra üzerine tekrar toprak atayım diyorum. Bunu hep bu şekilde kademeli olarak kat kat yapmayı düşünüyorum. En üste her defasında toprak atmak istememin sebebi koku oluşumunu önlemek. Boş araziden temin edeceğim toprak da da kompostu hızlandıracak solucanlar olacaktır.
Bu arada benim öğrendiğim, kompost pek sık karıştırılmaz, yılda en fazla iki kez.
O kadar farklı bilgiler var ki kafam karıştı.

Yapmayı düşündüğüm yöntemi karton kutuda uygulayabilir miyim, bir kaç hava deliği açarak?
Yukarda tarif ettiğim ve yapmayı düşündüğüm yöntemde bir eksiklik ya da yanlış var mı?
Önerileriniz bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim,
AltınOrman

elek
11-11-2010, 10:53
Karışımı ıslatmanız gerektiğinden kutu yeteri kadar dayanmaz. Ayrıca kartonun kendisi de komposta karıştırmaya uygun olduğundan atıklar kompostlaşırken dış kutu da bundan payını alacaktır. Balkonda yapacaksanız ağzı kapalı bir çöp kutusu, boya kovası vb. temin etmeniz daha uygun olur.

AltınOrman
11-11-2010, 12:13
Hımm, anladım... O çöp kutusuna da hava delikleri açmam gerekecek, öyle değil mi?

Peki, çuvaldan bahsediliyor, ne tür bir çuval?

seaa
21-11-2010, 22:58
Ağaçlandırma sahamda müsayit bir yere içine 2 büyük çöp poşedi kuru yaprakları alacak şekilde bir çukur kazdım ve üstünü toprakla kapattım bu yapraklar yaza kadar çürürmü acaba ?

epsody
21-11-2010, 23:10
Ağaçlandırma sahamda müsayit bir yere içine 2 büyük çöp poşedi kuru yaprakları alacak şekilde bir çukur kazdım ve üstünü toprakla kapattım bu yapraklar yaza kadar çürürmü acaba ?

Sayın seaa, bu işe başladıysanız şimdi bol yaprak bulma zamanı, çukura yaprakları islatarak koyarsanız çukura hem daha fazla yaprak koyduğunuz gibi çürüme işlemi daha çabuklaşacaktır, kolay gelsin.

seaa
22-11-2010, 13:24
Sayın epsody bugun bir kat daha yaprak daha çukura döktüm yapraklar yaş zaten.Akşama çukurun resmini yayınlayacağım 3 ayrı kat toprak ve yaprak oldu

Mine Pakkaner
22-11-2010, 19:24
Merhaba,
önce ilk baştan 4 - 5 sayfayı okudum sonra pes ettim, çünki okudukça kafam karışmaya başladı.
Balkonda kompost yapmak istiyorum. Karton kutuda yapabilir miyim?
En alta ufak tefek ağaç dalları, üzerine boş ıssız bir araziden temin edeceğim bitkili toprak koyduktan sonra, üzerine her gün çıkan bitkisel atıklar ve temin edebilirsem güvercin gübresi, sonra üzerine tekrar toprak atayım diyorum. Bunu hep bu şekilde kademeli olarak kat kat yapmayı düşünüyorum. En üste her defasında toprak atmak istememin sebebi koku oluşumunu önlemek. Boş araziden temin edeceğim toprak da da kompostu hızlandıracak solucanlar olacaktır.
Bu arada benim öğrendiğim, kompost pek sık karıştırılmaz, yılda en fazla iki kez.
O kadar farklı bilgiler var ki kafam karıştı.

Yapmayı düşündüğüm yöntemi karton kutuda uygulayabilir miyim, bir kaç hava deliği açarak?
Yukarda tarif ettiğim ve yapmayı düşündüğüm yöntemde bir eksiklik ya da yanlış var mı?
Önerileriniz bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim,
AltınOrman

Toprak atarak koku oluşumunu engelleyemezsiniz. Koku oluşumunu engellemeniz için C/N oranını ayarlamanız gerek. Koyacağınız bitkisel atıklar N, güvercin gübresi de N yani azot. Bu durumda başarısız olursunuz. 5-6 sayfada pes etmeyin, başlığı lütfen okuyun.

Kompost karıştırılmaz diye birşey yok, tam aksi karıştırırsanız, havalanır ve oksijen etkisiyle daha hızlı olgunlaşır, ısı yükselir ve zararlı organizmalar ölür. Bu yüzden ev kullanımına uygun dönebilen küçük kompost tamburları yapılmıştır. Döndürür ve kompostu karıştırır, havalanmasını sağlarsınız.Kısaca karıştırmanız şart değil, ama hava almayı sağlayın, ortaya bir delikli boru da koyabilirsiniz.

Mine Pakkaner
22-11-2010, 19:34
merhabalar geri dönüşüm merakıyla başladığım yolculuğumda kompostla karşlaştım sitenize yolum düştü ve üye oldum şimdi sizinle bir sıkıntımı paylaşmak istiyorum meyveli tepesitesinde okuduğum kadarıyla kompost yapmaya karar verdim evimde bulunan talaş parçaları , kuru yaplarlar , mutfak artıkları , saman ve birazda güvercin gübresi ile bir karışım hazırladım iki tarafında bolca delikleri olan eski çamaşır sepetime doldurdum ve biraz nemlendirdim ikinci gün karıştıkmak amacıyla boşalttım ve ısısının baya yüksek oduğunu gördüm çok sevinmiştim heyecanım baya arttı ertesi günde aynı oldu derken taki 6 altıncı güne kadar herşey yolundaydı altıncı gün karışımı boşalttığımda çok üzülerek sölüyorumki karışımımın içinde larvalar vardı bi kaç günde bütün bununla ilgili lan yazılarınızı okudum ama larvalarla ilgili bişey göremedim ne olur bana yardımcı olun şimdi ben bu karışımı atmalımıyım **** ne yapabilirim şimdiden çok teşekür ediyorum
herkese saygılar

İşleminiz doğru gidiyormuş, neden paniğe kapıldınız? Karışımınızda olan larvalar veya başka zararlılar yükselen sıcaklıkla ölürler, hatta doğru bir işlem neredeyse pastörizasyona tabi tutulmuşcasına kompostu temiz kılar.

Yapacağınız işlem aynı bu şekilde devam etmektir. Yalnız karıştırma amacıyla kutuyu boşaltmanız soğumaya sebep olur ki, bu da işlemi geciktirir ve hatta ısı çok düşerse süreci durdurup geriletebilir. Çok hızlı olunuz veya kutu içinde karıştırınız.

zafersu
19-12-2010, 21:29
Arkadaşlar kompost yapımında Gladiçya (yalancı keçiboynuzu) meyvesini komposta karıştıran oldu mu? Göründüğü kadarıyla hayli lifli gibi.[Bence Hindistan Cevizi torfuna (cocoapet) rakip]
Net'te aradım, kullanım yeri olarak bir bilgiye ulaşamadım. Çevremde şiddetli rüzgarlardan dolayı yere dökülüyor, değerlendirmeyi düşünüyorum ancak, Net'te Gladiçyanın zehirli dikenlerinden dolayı Malatya'da belediye tarafından kesilip yerine başka ağaç dikildiğini okudum. Bilgisi olanlar varsa paylaşmasını istiyorum, teşekkürler.

zafersu
19-12-2010, 21:44
Aşağıda resmini ekliyorum, meyveler hayli büyük, yaklaşık 3cm genişliği, 20-30cm uzunluğu var, sanırım komposta parçalayarak atmak lazım.

pistaciavera
06-01-2011, 17:32
arkadaşlar *** bi kaç sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim bizim 3000 adet civarında antep fıstıgı agacımız var ilde yaşıyoruz 2-3 haftada bir köye gidiyoruz ilde 5 tane evimiz var ben bu evlerden çıkan atıkları degerlendirmek istiyorum kompost yapımı ve diger uygulamaların yapımı biraz zor olacak çünkü evlerimiz dagınık yerlerde ev atıklarını kapalı kaplarda biriktirip köye her gittigimizde agaçların altına çukura gömme yapsam nasıl olur veya sizin bir öneriniz varmı,, biz agaçlarımıza her yıl düzenli olarak organik ve kimya gübre veriyoruz,, ben bu yöntemle ayda 200 kilo civarı ev atıgı çıkaracagımızı düşünüyorum yardımlarını bekliyorum teşekürler

epsody
07-01-2011, 06:37
agaçların altına çukura gömme yapsam nasıl olur veya sizin bir öneriniz varmı,, biz agaçlarımıza her yıl düzenli olarak organik ve kimya gübre veriyoruz,, ben bu yöntemle ayda 200 kilo civarı ev atıgı çıkaracagımızı düşünüyorum yardımlarını bekliyorum teşekürler

Arkadaşım pistaciavera;Öncelikle seni organik atıkları değerlendirme ile topraklara organik madde katma düşüncenizden dolayı sizi kutlarım, Tabii bu arada yönteminizinde uygun olmadığını ve ağaçlarınızın gelişmesinde aksaklıklar yaratacağından bu yöntemden vaz geçerek, atıklarınızı ağaç köklerinden uzakta açacağınız çukura gömerek doğal kompostlaştırma sağlıyarak daha sonraları kompostlaşan malzemeleri malç gibi ağaçlarınızın dal taç düşümüne gelecek şekilde uygulayabilirsiniz.

Bu kompostlaştırma da iki çukur yöntemi uyguluyarakbir çukur dolarken öbür çukur olgunlaşma içinde olmalı, olgunlaşan malzeme çukurunu boşaltarak tekrardan doldurmaya geçmelisin.

Arkadaşım uygulamalarını paylaşarak forumlarda bilgi sürecine katılmalısın, sevgilerimle çalışmalarında başarılar dilerim.

pistaciavera
07-01-2011, 17:17
teşekkürler epsody,, bundan daha kolay bir yöntem bulamayız sanırım ben her köye gidişimde ayrı bir çukur açacam demektir bu,, tarlayı köstebek yuvasına çevirecez:),, bu arada sürüm yapılmayan ve çapalama yapılmayan yerler bulmam lazım,, peki gömme işleminden kaç ay sonra gübreyi elde edebilirim ayrıca evlerimizde gübre 2-3 hafta arası bekleyecek kapalı bir kapta biriktirmeliyim degilmi uygulama sonuçları payşacagım fotograflı olarak umarım başarılı oluruz

epsody
07-01-2011, 19:34
teşekkürler epsody,, bundan daha kolay bir yöntem bulamayız sanırım ben her köye gidişimde ayrı bir çukur açacam demektir bu,, tarlayı köstebek yuvasına çevirecez:),, bu arada sürüm yapılmayan ve çapalama yapılmayan yerler bulmam lazım,, peki gömme işleminden kaç ay sonra gübreyi elde edebilirim ayrıca evlerimizde gübre 2-3 hafta arası bekleyecek kapalı bir kapta biriktirmeliyim degilmi uygulama sonuçları payşacagım fotograflı olarak umarım başarılı oluruz

Arkadaşım pistaciavera; Kompostun olgunlaşma süreci atıkların c/n oranın uygunluğuna bağlı ve atıkların boyutlarının küçüklüğe bağlı olduğunu hatırlatırım, olgunlaşan gübreni kullanıncaya kadar toprakta saklamalısın, dışarıda saklanan kompostun içeriğindeki mikroorganizmaların yaşama şansları azalmaktadır.

Kompostunuzun olgunluğu kokusunun toprak koksuna benzer kokması olgunluğuna bir işaret sayılabilir, çeşitli inceliklere göre bitkilere verilebilir kalan kaba olanlar ağaçlarınıza malç olarak kullanabilirsiniz.

Kompostunuzun topraklarınızda kalmasının organik yapısını zenginliğini arttıracaktır, kompostunuzu bitki yetiştirmede kullanmak istiyorsanız size özel bir uygulama önermek istiriyorum, sebze için nadasa bıraktığınız bitki yetiştirme parsellerine 6 ay kadar önceden toprakta kompost başlatırsan bahara kadar toprak yapın sebzelerini yetiştirme ortamını sağlamış olacaksın.

Ben bu uygulama içinde senelerdir sebze yetiştirmekteyim uygulamalarımı buradan (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=14353) takip edebilirsiniz.

Yarkin
16-01-2011, 11:14
Kompost - organik gübre yaparken, ihtiyacimiz olan kafesler veya biriktirme alanlari ile ilgili resimli görüntüler. Belki arkadaslarin ufkunu acar.
http://www.google.ch/#hl=de&source=hp&biw=1004&bih=525&q=kompostgitter&aq=6&aqi=g10&aql=&oq=kompost&fp=2032cf13e054f6f9
http://www.greenconcept.ch/links-4066-Kompostbehaelter-Kompostgitter.html
http://www.komposter.com/?gclid=CMbmzMO_vqYCFcOJDgodPTC-Gw

Yarkin
16-01-2011, 11:25
Sahsen ben, Assagidaki link de görülen telli nesnenin tellerini hic kullanmadan, sadece kösebentlerin ic kenarlarina U bicimi profil kaynattirarak tel yerine 15-20 cm eninde ve uygun boyda 2-3 cm kalinliginda kereste ile yapmayi düsünüyorum. Baska degisle, kompost yükseldikce,profil aralarina dört kereste sokarak yükseltmek üsülü ile oldukca kolay olabiliecek diye düsündüm. Istendiginde keresteler sadece ön taraftan cikarilip , kompost, alt üst yapilip tekrar iceriye atilabilir. Taban ise, beton atilip profillerin oraya tutturulmasi gerekecek. Üst taraf ise polyester branda gibi bir seyle örtülebilir. Insallah bu sene yaparim. Bu isi cok evvelden yapmis olan dostlar, böylesi bir nesne icin ne söylerlerdi?
Not: En altdaki resim..
http://maier-service.com/10598/home.html

Yarkin
16-01-2011, 11:49
Yurtdisinda kompost yapilisinda, havalandirma amaciyla plastik boruda kullanildigini gördüm. Bu 8-10 cm capinda pimas boru oluyor. Cevresine bazi deilkler deliniyor. 8-10 mm capinda. borular kompostun icinde kaliyorlar. Fakat bu ne kadar elverisli bir ortam yaratir. Olurmu? ne kadar iyi olur, sahsen bilmiyorum.

Yarkin
16-01-2011, 16:11
Arkadaslar, bazi topiklerde, yemek artiklarinin da oldugu gibi kompostun icine atildigini, resimlerde görüyorum. Yine yurt disinda yesil cöp, kompostlama icin, ayri bir kapta- yerde biriktirilir. Fakat insanlar uyarilir`ki; icinde yag olan,yagda pisirilmis yemek artiklarinin kompost icin atilmiyacagi seklindedir. Haslanmis makarnayi atabilirsiniz. Fakat üzerine sos konmus bir spagettiyi atamazsiniz. Kalmis tas kebabini, kuru fasülyeyi atamazsiniz, seklindedir. Bu konuyu aydinlatan olursa sevinirim.

Yarkin
09-02-2011, 22:10
Tamam. agaclar net`de hic kimseye hic bir sey sormadim. Bu satirlari okuyan herkese ilgilerinden dolayi tesekkür ediyorum...

Halil Önen
10-02-2011, 00:55
Tamam. agaclar net`de hic kimseye hic bir sey sormadim. Bu satirlari okuyan herkese ilgilerinden dolayi tesekkür ediyorum...

Sevgili Yarkin,

soru sorma değil cevap verme aşamasına geldiğinizdendir. ;)

Halil Önen
10-02-2011, 01:03
Yurtdisinda kompost yapilisinda, havalandirma amaciyla plastik boruda kullanildigini gördüm. Bu 8-10 cm capinda pimas boru oluyor. Cevresine bazi deilkler deliniyor. 8-10 mm capinda. borular kompostun icinde kaliyorlar. Fakat bu ne kadar elverisli bir ortam yaratir. Olurmu? ne kadar iyi olur, sahsen bilmiyorum.

Örneğin yukarıdaki denemeyi yaptınız mı? Sonuçlarını soracaktım.

Bence pratik bir uygulama, deneyeceğim. Solucanları bir yerde yetiştirmektense tarlanın bir çok yerinde uygulamak ve _ boruların _yerlerini değiştirmek, onlara daha özgür yaşama ortamı sağladığı gibi, sınırsız gübreleme şansı verilmiş olur.

Saygılar

üzüm
10-02-2011, 09:33
Halil Bey, sanırım Yarkın Beyin bahsettiği alt katmanlara hava sağlamak (http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=47140&postcount=47) için kullanılan borular.

Yarkin
10-02-2011, 09:38

Bence pratik bir uygulama, deneyeceğim. Solucanları bir yerde yetiştirmektense tarlanın bir çok yerinde uygulamak ve _ boruların _yerlerini değiştirmek, onlara daha özgür yaşama ortamı sağladığı gibi, sınırsız gübreleme şansı verilmiş olur.

Saygılar

Sevgili Halil Önen; Tesekkür ederim. Ürettiginiz düsünce pek güzel. Hatta genial. Denemeye gelince, malesef henüz bahceme gidemedim. Tedavimiz mart basina kadar sürecek. Insallah mart ayinda is basi yapacagim. Sizin yöreden geciyorum, Dikili ye giderken. Hatta , aliaga iskelede balik yemenin tadi baska oluyor.
Insallah bir gün sizede ugramak nasip olur.
Selamlar

Yarkin
10-02-2011, 09:48
Halil Bey, sanırım Yarkın Beyin bahsettiği alt katmanlara hava sağlamak (http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=47140&postcount=47) için kullanılan borular.

Sn Üzüm; evet bu pimas borulari kompostun havalanmasina hizmet ediyor. Hemde, ayni borular solucanlar icinde, yukaridan yiyecek verilme halinde kullanilabiliyor anladigim kadari ile. Halil bey de ona dikkat cekmis.
Selamlar

üzüm
10-02-2011, 10:03
Sayın Yarkın,

Bildiğim kadarıyla solucanların yiyecekleri kompostun kendisidir ve buradan 'yiyecek verilirse' alt katmanların hava alması önlenecek; kompost kabındaki kompost oluşumu olumsuz etkilenecektir.

epsody
10-02-2011, 10:10

Saygılar

Arkadaşım pratik uygulama düşüncen tam olarak uygun olduğunu söylemek mümkün değil, sebeblerini aşağıdaki satırlarda açıklamak istiyorum.

Senin örneklerini gördüğün toprak içindeki delikli borularla solucan gübresi uygulamaları büyük topraklarda uygulamaya yönelik bir model olarak algılanmamalı, çünkü anlatılan bu uygulamalar içinde işlenmemiş organik atıklar kullanılmaktadır, üretim yapılacak topraklara doğrudan bu atıkların uygunlanması toprak içi canlıların yaşamları üzerinde aktif olursada toprak yapısının dengeleri alt üst eden oluşumlarla bozulacaktır.

Artık bilimsel litartürde ahır gübreleri dahi işlenmemiş ham organik madde olarak tarif edilerek, bitki köklerinin yararlanamıyacağı forumda oldukları için kompostlanarak minerilizyona tabi tutularak içeriklerindeki minerallerin çözünmeleri gerekliliğine inanılmaktadır.

Klasik kompostlaşma ile organik atıkların minerilizasyon sürecinin kısaltılarak daha yarayışlı hale sokmanın gereğini solucanların sindirim sistemleriyle fermantasyona tabi dışkılanması uygulamalarının bu şekilde organ maddenin daha hızlı ve yarayışlı olarak işlenmesinin uygunluğu ile solucan gübresi mucizesi ortaya çıkmıştır.

Senin pratik uygulamalar içinde topraklarında solucan populasyonlarını artırmak için organik atkıklarını bitki yetiştirmediğin bir köşede kompost işlemine tabi tutarak, olgunlaşanları topraklarına karıştırmak suretiyle solucanların beslenmeleri ile bunları dışkıları toprakların için değerli gübreye dönüşecektir.

Yarı olgunlaşmış kompostunuda ağaçların altlarına sererek malç olarak solucanların buralarda toplanmalarını sağlıyabilirsin.

AgacSevdalisi
17-02-2011, 07:14
arkadaşlar ben asidik bir kompost yapmayı düşünüyorum. yani ph değeri 4-5 olan bir kompost yapmak için nasıl bir malzeme hazırlamak gerekir?

epsody
17-02-2011, 09:01
arkadaşlar ben asidik bir kompost yapmayı düşünüyorum. yani ph değeri 4-5 olan bir kompost yapmak için nasıl bir malzeme hazırlamak gerekir?

Arkadaşım AğaçSevdalısı ; Asidik karbon özellikli çam ibresleri, narenciye kabukları ağırlıklı malzeme kullanılarak böyle bir kompost oluşturabilirsin.

AgacSevdalisi
17-02-2011, 09:56
teşekkür ederim sayın epsody ben bu asidik kompostu yaman mersini fidanlarım için kullanmak istiyorum.çam ibrelerinin yanında çam kabuklarını da kullanabilirmiyim?Elde ettiğim kompostu toprak olmadan sadece kompost olarak yaban mersini fidanını dikmek için kullanabilirmiyim?teşekkürler.

epsody
17-02-2011, 10:12
teşekkür ederim sayın epsody ben bu asidik kompostu yaman mersini fidanlarım için kullanmak istiyorum.çam ibrelerinin yanında çam kabuklarını da kullanabilirmiyim?Elde ettiğim kompostu toprak olmadan sadece kompost olarak yaban mersini fidanını dikmek için kullanabilirmiyim?teşekkürler.

Arkadaşım asidik özellikli organik atıklarının kompostlaştırılması sürecini kısaltmal için mümkün olduğunca öğütülmesi gerekmektedir, çam kabuklarıda ideal malzeme olmasına karşın bunlarında öğütülerek malç uygulaması içinde yaban mersini ağaçların dal iz düşümüne uygun sermelisiniz burada dikkat edeceğiniz nokta malç malzemesinin ağaç gövdelerine değmiyecek uzaklıkta olmasıdır.

seaa
26-02-2011, 17:18
Bugün bauhausta 1.sayfada Mine hanımın resmini gösterdiği kompost kutusunun bir örneğini gördüm fiyatı da uygundu. Bu hafta içi 2 tane alıp kullanmaya başlayacağım böylelikle kendi gübreli toprağımı kendim üreteceğim.

the_mc
26-02-2011, 19:01
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=23542

arkadaşlar sıcak kompost yapmak için sıcak yastık yöntemini kullansak nasıl olur?

seaa
26-02-2011, 19:11
Syın the mc bugün bauhaustaki kutular çok pratik ve 1 ay gibi sürede yaprakları çürütmeye başlıyor. Benim açtığım çukura döktüğüm yapraklar ne alemde bilmiyorum açıkçası.

the_mc
01-03-2011, 18:48
Syın the mc bugün bauhaustaki kutular çok pratik ve 1 ay gibi sürede yaprakları çürütmeye başlıyor. Benim açtığım çukura döktüğüm yapraklar ne alemde bilmiyorum açıkçası.

kutulara baktım yapılmıyacak birşey değil plastikten yapılımış ön cepesinde altta bir kapagı var. oluşmuş kompostu almaya yarayan (asagıdaki kapaktan bahsediyorum). hava alması 4 er köşesinde iki düzlemin birleştigi köşe oluşturduygu dogrultuta delikleri var o kadar. bauhausta bütün ürünler pahalı oldugu gibi o kompost kutusuda aşırı pahalı. o paraya rahat 20-30 tane kutu yapar bir insan.

seaa
03-03-2011, 19:35
Bugün gittim hepsinin satıldığını öğrendim

Ayşe Yıldız
10-03-2011, 12:38
Acaba doğru yoldamıyım?

Malzemelerim bunlar ve mutfak artıklarım.
196051

Sırasıyla koymaya çalıştım: Kovam delikti ve en alta gazete yerleştirdim. Üzerine yosundan koydum, mutfak artıkları, toprak, aynı şekilde tekrar yerleştirdim
196052

En sonda toprak var ve kapağını kapattım
196053

Bundan sonra yapmam gerekenler nelerdir? Mesela ne sıklıkla karıştırmalıyım? Ya da karıştırmamalı mıyım? Arada üzerine su dökmeli miyim?

epsody
10-03-2011, 16:19
Ayşe hanım iyi yoldasınız, hatta balkonda kompost yaparak bitki toprağını zenginleştirecekler için örnek sayılırsınız, sizden artık eminim, mutfak atıklarınızdan en ideal şekilde bitki besinleri yapacanızıdan şüphem kalmadı, şimdi size ikinci bir kova gerekecek.

Edineceğiniz ikinci kovaya mutfaktan çıkan atıklarınızı koyacak, üstünede bu birinci kompost kovasından alacağınız malzemelerle örterek böylece devam edeceksiniz, sakın endişeniz olmasın üçüncü bir kovaya ihtiyacınız olmıyacak, olgunlaşma sırasında malzemeleriniz iki kap arasında küçüleceklerdir, çalışmalarınızı paylaşarak ilerliyorsunuz, başarılar sizinle olsun.

the_mc
10-03-2011, 19:00
Bugün gittim hepsinin satıldığını öğrendim

en hayırlısı olmuş. kümes teliyle istedigin büyüklükte istedigin sayıda yapabilirsin. metresi 50 kr.kafesteliyele yapılan, o üründen daha iyi kompost yapacagı belli bir şey.

the_mc
10-03-2011, 19:09
Ayşe hanım iyi yoldasınız, hatta balkonda kompost yaparak bitki toprağını zenginleştirecekler için örnek sayılırsınız, sizden artık eminim, mutfak atıklarınızdan en ideal şekilde bitki besinleri yapacanızıdan şüphem kalmadı, şimdi size ikinci bir kova gerekecek.

Edineceğiniz ikinci kovaya mutfaktan çıkan atıklarınızı koyacak, üstünede bu birinci kompost kovasından alacağınız malzemelerle örterek böylece devam edeceksiniz, sakın endişeniz olmasın üçüncü bir kovaya ihtiyacınız olmıyacak, olgunlaşma sırasında malzemeleriniz iki kap arasında küçüleceklerdir, çalışmalarınızı paylaşarak ilerliyorsunuz, başarılar sizinle olsun.

bu şekilde çürüme uzun sürmez mi? O2 eksikligi ve O2 siz çürümede de sıgaklığın eksikliği sonuçlarında.

seaa
10-03-2011, 19:15
the mc kafesteliyle nasıl yaptıracağım biraz daha açarmısın acaba??

the_mc
10-03-2011, 20:52
istediğin boyutta çıtalarla (5x5) sende yapabilirsin. zaten mantıgı aynı sadece bizim kafes teli ile yaptıgımız çürüme daha hızlı olucak. ek olarak çürümenin etkisiyle ve çürütülecek maddenin çeşidine baglı olarak kokuşma yapacagı gerçektir. onun için yapıpta balkona koymayın.balkona koymamak için bir sebep daha sinekler bu ortama bayılacak ve kompostun yapımına mikro organizmalar gibi yarım edecek. bizim yatıgımız kokuyor veya sinekleri çekiyorda bauhause deki bunları yapmıyor mu ? onda da aynı şeyler söz konusu kokma ve sinek aynı. bizimkinde tellerden daha fazla oksijen girmesiyle kompostun erken olgunlaşmasını sağılyacak.

epsody
15-03-2011, 09:40
bu şekilde çürüme uzun sürmez mi? O2 eksikligi ve O2 siz çürümede de sıgaklığın eksikliği sonuçlarında.

Arkadaşım Burada esas gaye organik atıkların bertarafını sağlarken toprağa yarayışlı organik maddeye çevirerek yetiştireceğimiz bitkilerimize besin maddesi sağlamak olduğudur.

Benim uygulama yöntemi olarak toprak içinde veya toprak üstünde bahçemizin ekili alanlarından uzakta bir yerde yığınlar oluşturarak pratik yöntemler sunmayı amaçlamaktayım, bu çalışmalara tali olarak başka uğraşılara girmek bizi amacımızdan uzaklaştıracağı endişesi vardır.

the_mc
15-03-2011, 14:14
Arkadaşım Burada esas gaye organik atıkların bertarafını sağlarken toprağa yarayışlı organik maddeye çevirerek yetiştireceğimiz bitkilerimize besin maddesi sağlamak olduğudur.

Benim uygulama yöntemi olarak toprak içinde veya toprak üstünde bahçemizin ekili alanlarından uzakta bir yerde yığınlar oluşturarak pratik yöntemler sunmayı amaçlamaktayım, bu çalışmalara tali olarak başka uğraşılara girmek bizi amacımızdan uzaklaştıracağı endişesi vardır.

haklısınız en ergonomik uygulama herkes için ideali oluşturuyor ancak daha fazla kompost üretmek isteyenlere diger uygulamaları önerebiliriz.

epsody
16-03-2011, 09:58
haklısınız en ergonomik uygulama herkes için ideali oluşturuyor ancak daha fazla kompost üretmek isteyenlere diger uygulamaları önerebiliriz.

Şu anda ceviz yaprağı, çınar yaprağı, kavak yaprağı, incir yaprağı, çitlenbik ağacının yaprağı diğer çeşitli yapraklar ile bıldırcın gübreleri, kahvelerden topladığım çay posaları ve mutfak artıklarının karışımıyla oluşturulmuş 3ton civarındaki bu organik maddeler toprak üstünde 4-5 ay gibi zamanda kompostlanarak solucan gübresi üretiminde kullanımına uygun duruma gelmiş vaziyette.

aydın
26-03-2011, 23:44
Hocam bu bahsettiğiniz artıkları çuvala koyup içine işçilerimizi doldursak ara sıra su püskürtüp az da toprak ilave etsek olur mu? Ben bir miktar çay posası biriktirdim. Kurutup da mı vereyim yoksa nemli olsa da farketmez mi?

epsody
27-03-2011, 00:20
Hocam bu bahsettiğiniz artıkları çuvala koyup içine işçilerimizi doldursak ara sıra su püskürtüp az da toprak ilave etsek olur mu? Ben bir miktar çay posası biriktirdim. Kurutup da mı vereyim yoksa nemli olsa da farketmez mi?

Yerin yoksa çuvaldada olur niye olmasın, daha iyi karışım sağlanır, malzemeler homojen bir karışım sağlandıktan sonra su ilavesi yapılmalı, çay posalarını kurutmana gerek yok, çuval uygulamasında atıklarını ufaltman işini daha kolaylaştıracaktır.

aydın
27-03-2011, 00:32
Yerin yoksa çuvaldada olur niye olmasın, daha iyi karışım sağlanır, malzemeler homojen bir karışım sağlandıktan sonra su ilavesi yapılmalı, çay posalarını kurutmana gerek yok, çuval uygulamasında atıklarını ufaltman işini daha kolaylaştıracaktır.

Yer darlığından ziyade daha kolay olur diye demiştim.

Güzel Ülke'm
04-04-2011, 20:33
Arkadaşlar merhaba,
Komposta eklemek için talaştan söz ediyorsunuz.Ben de aradım da,marangoz ''MDF talaşı var'' dedi.Olur mu?
Bu konuda birkaç gün önce de soru sormuştum ama görünmüyor. Ne oldu acaba?
Selamlar

Mine Pakkaner
04-04-2011, 20:36
Mine Pakkaner'e soralım başlığında sormuştunuz ben de cevaplamıştım MDF talaşı olmaz çünkü yongaların arasında sentetik yapıştırıcı kullanılıyor. Önerdiğim talaş kavak talaşıdır.

Güzel Ülke'm
04-04-2011, 21:13
Teşekkürler. O başlığı bugün göremedim de...Bu durumda, çok yaygın kullanılan plastik saksıların da kullanılması sakıncalı olmuyor mu?

Mine Pakkaner
05-04-2011, 01:39
Plastik saksıda bitkiyi sadece yetiştiriyoruz. Kompost ise bir bitki besini ve daha da doğrusu toprak şartlandırıcısı. İçine karıştıracağınız sentetik bir malzeme bitkiye besin, toprağa şifa olmaz.

Kompostun oluşabilmesi için yeşil ve kahverengi organik malzemeler kullanırsınız, bunların içinde sentetik malzemeler ve kimyasallar bulunmaz. Örneğin kağıt komposta kahverengi malzeme olarak girer ama mürekkepten dolayı gazete kağıdı kullanmayız.

epsody
05-04-2011, 07:32
Plastik saksıda bitkiyi sadece yetiştiriyoruz. Kompost ise bir bitki besini ve daha da doğrusu toprak şartlandırıcısı. İçine karıştıracağınız sentetik bir malzeme bitkiye besin, toprağa şifa olmaz.

Kompostun oluşabilmesi için yeşil ve kahverengi organik malzemeler kullanırsınız, bunların içinde sentetik malzemeler ve kimyasallar bulunmaz. Örneğin kağıt komposta kahverengi malzeme olarak girer ama mürekkepten dolayı gazete kağıdı kullanmayız.

Arkadaşlar size sentetik malzemeler ve minerallerin artık toprak florası için yabancı ve tanınmazlık sürecenin bittiğine dair görüşlerimi sunmak bu alandaki tabularında yıkıldığının bilgilerini paylaşmak istiyorum.

Bu bilgileri açıklarkende bir ilke de imza atmış olacağım, insan oğlunun doğal yöntemleri birakıp sentetik kimyasallara bel bağladıktan sonra toprak florasıda, bu sentetik (yapay) maddelerin insanlar tarafından bol miktarda kullanılmasının ardından toprak içi organik minerallerin tükenmesi ilede toprak canlıların arasında yeni tür mikro canlıların bu yapay maddelerle beslenenerek türlerinin evrimleştiğini kabullenmemek bence biraz saflık olacaktır.

Her ne kadar doğallık düşüncelerine özlem duysak da artık bu yapay ve sentetikler yaşantımız içinde yerlerini aldılar, kullanımında hep endişelerimiz olsada mikro organizmalar dünyasındaki canlılar arasında sentetikleri parçalayanlarıda düşünmek zorunluluğu hasıl oldu.

Çünkü kimyasal gübrelerle besliyerek çoğalttıktan sonra aç bırakırsak, topraktan çıkarak bizden haklarını isteyeceklerdir, topraktan çıktıktan sonrada onları duyurmak zor olacağından daha fazla kimyasal ve zehir kullanmak zorunda kalacağımız gün gibi aşikardır.

Sonuç olarak sözümü bağlarken mdf nin bulaşık olduğu sentetikler vede gazete kağıdının mürekkebi katacağımız kompostta bu yeni türeyen mikro canlılara besin maddesi olarak parçalanacaktır, burada benim endişelerimi ortadan kaldıran bir oluşumla çeşitliliğin insanlar tarafından sağlanmış olmasıdır, bu görüşler aykırı olarak görülsede yaşadığımız süreçte inkar ederek yaşayamayız.

seaa
05-04-2011, 10:11
http://www.agm.gov.tr/AGM/AnaSayfa/FaydaliBilgiler1.aspx?sflang=tr bu linkte karşınıza kompostla ilgili bir word dosyası çıkacaktır.

"Batı Avrupa ülkelerinde kompost kullanımı çok yaygın olmasına karşılık ülkemizde bu konuda büyük bir israf söz konusudur. Usulüne uygun hazırlanmış kompost, hayvan gübresinden daha zengin organik madde ihtiva etmektedir."

Maliyetini kurtarsa bir kompost tesisi açmak isterdim aslında.

epsody
05-04-2011, 10:37
Maliyetini kurtarsa bir kompost tesisi açmak isterdim aslında.

Arkadaşım seaa; Bu tesisi kurma fikrine katıldığımı belirterek kurulacak bu tesisin bütün bedelleri en kısa zamanda geri dönerek bir gelir kapısı olacağı gibi yeni iş arayanlarada cazip bir istihdam yaratacaktır.

Benim hobi faaliyetli içinde bahçemin gübre ihtiyacını karşılıyarak bu konuda ekonomik değer yaratarak bütçeme ek gelir sağlamaktadır.

Ayşe Yıldız
05-04-2011, 10:50
Ben şunu merak ediyorum? Organik olsun diye topraklarımıza koyduğumuz mutfak artıkları gerçekten doğal mı? Onların yetişmelerinde kullanılan ilaçlar nedeniyle doğallıkları korunuyor mu? Mesela şuan ağaçlar uyanıyor ve ilaçlamalar başlamış durumda. ( Mesela göktaş, çiçek tutturması için ilaçlar, kurt ilaçları, meyvelerin irileşmesi için verilen ilaçlar, böcekler için verilen ilaçlar,...vs)

Şimdi biz kompost yapıyoruz belki ama ne kadar organik oluyor. Bu kadar ilaca maruz lakmış bitkilerle, toprakla, havayla. Biz ne kadar, en doğalını yakalayabiliriz.
Atıyorum; Ayşe'nin, Mehmet'in yaptığı kompost. İçerisine talaş, mürekkepsiz kağıt, ...vs atmadan bitki ve ağaç parçalarıyla doğal bir kompost yapabiliyor mu? Yoksa kendimizi mi kandırıyoruz.

MeyveliTepe
05-04-2011, 11:44
Şu anda ceviz yaprağı, çınar yaprağı, kavak yaprağı, incir yaprağı, çitlenbik ağacının yaprağı diğer çeşitli yapraklar ile bıldırcın gübreleri, kahvelerden topladığım çay posaları ve mutfak artıklarının karışımıyla oluşturulmuş 3ton civarındaki bu organik maddeler toprak üstünde 4-5 ay gibi zamanda kompostlanarak solucan gübresi üretiminde kullanımına uygun duruma gelmiş vaziyette.

Ceviz yaprağına dikkat. Komposta koymamalısınız.

Mine Pakkaner
05-04-2011, 12:12
Arkadaşlar size sentetik malzemeler ve minerallerin artık toprak florası için yabancı ve tanınmazlık sürecenin bittiğine dair görüşlerimi sunmak bu alandaki tabularında yıkıldığının bilgilerini paylaşmak istiyorum.

Bu bilgileri açıklarkende bir ilke de imza atmış olacağım, insan oğlunun doğal yöntemleri birakıp sentetik kimyasallara bel bağladıktan sonra toprak florasıda, bu sentetik (yapay) maddelerin insanlar tarafından bol miktarda kullanılmasının ardından toprak içi organik minerallerin tükenmesi ilede toprak canlıların arasında yeni tür mikro canlıların bu yapay maddelerle beslenenerek türlerinin evrimleştiğini kabullenmemek bence biraz saflık olacaktır.

Her ne kadar doğallık düşüncelerine özlem duysak da artık bu yapay ve sentetikler yaşantımız içinde yerlerini aldılar, kullanımında hep endişelerimiz olsada mikro organizmalar dünyasındaki canlılar arasında sentetikleri parçalayanlarıda düşünmek zorunluluğu hasıl oldu.

Çünkü kimyasal gübrelerle besliyerek çoğalttıktan sonra aç bırakırsak, topraktan çıkarak bizden haklarını isteyeceklerdir, topraktan çıktıktan sonrada onları duyurmak zor olacağından daha fazla kimyasal ve zehir kullanmak zorunda kalacağımız gün gibi aşikardır.

Sonuç olarak sözümü bağlarken mdf nin bulaşık olduğu sentetikler vede gazete kağıdının mürekkebi katacağımız kompostta bu yeni türeyen mikro canlılara besin maddesi olarak parçalanacaktır, burada benim endişelerimi ortadan kaldıran bir oluşumla çeşitliliğin insanlar tarafından sağlanmış olmasıdır, bu görüşler aykırı olarak görülsede yaşadığımız süreçte inkar ederek yaşayamayız.

Cevabınızın elle tutulur yanı yok.

Toprağa organik madde kazandıralım diye turşuları bile gömün, doğal halini kazansın diye yüzlerce mesaj yazın sonra da plastiklere, mürekkeplere zarasız gözüyle bakın.

Burada sizin deyiminizle sentetik veya diğer başka kimyasal yiyen mikroorganizmalara besin üretmiyoruz, toprak iyileştiricisi bir gübre üretiyoruz.

Haydi bakayım vereyim elinize naylonları da kompost yapın onları, iyice bozunsunlar bir güzel bitki besini olsunlar. MDF de kullanılan yapıştıcılar plastik türevi. İçine konulan sentetik yongalar da öyle. Naylonu, plastiği kompostlaştırmazsanız hatırım kalır.

Mürekkebi de katın ki içindeki maddeler komposta karışsın. Aslında kompost ta yapmayın mürekkebi sulandırıp bitki dibine dökün. Matbaa kimyasallarının kanserojenliği, zehirliliği hiç önemli değil tabii. Ne kompostu bozarlar ne de toprağı, üstelik sizin bahsettiğiniz şu ne idüğü belirsiz mikroorganizmaları beslerler ne güzel.

Daha önce söyledim mi bilmiyorum kompost üretcisiyim diye. Ben profesyonel kompost üreticisiyim. Hep Yeşil markasıyla da ruhsatlı ve tescilli bir ürün üretiyoruz. Üstelik de açık sistemde de üretmiyoruz kompostu. Kapalı sistemde üretiyoruz. İsteyenlere de kapalı kompost sitemi kuruyoruz.

Yani tonlarca kompost üretiyoruz, kompost çayı yapıyoruz. Kompost yapısına giren mürekkebin kompostu bozmayacağını, içinde kesinlikle bulunmaması gereken ağır metaller yönünden değerleri değiştirmeyeceği ve hala organik gübre vasfını kaybetmeyeceği, içerdiği yararlı mikroorganizmaların yaşamaya devam edeceğini hangi bilimsel verilere ve hangi uzmanlığa dayanarak açıklayacağınızı merakla bilmek istiyorum.

Bitkiye fitotoksitesi olmayacağını, toprağın yapısını da bozmayacağını ayrıca kanıtlamanızı rica ediyorum. Bir ilke imza atarken bilimsel dayanaklarınız da elbette mevcuttur. Hatta deneme sonuçlarınızı raporlarınızla görmek isteriz.

Cevizin allelopatik etkileri yüzünden toprakların korunması için devlet ne yapıyor gibi enteresan sorular soran birisinin yaptığı bu değerlendirmeyi anlamak güç.

Laf kalabalığı değil bilimsel cevaplar vermenizi rica ederim.

malina
05-04-2011, 12:35
Oluşturduğunuz bilgi kirliliğinin farkında mısınız?
Okuyanlar hangi yazdığınıza, uygulamanıza inanacak?

Şu anda ceviz yaprağı, çınar yaprağı, kavak yaprağı, incir yaprağı, çitlenbik ağacının yaprağı diğer çeşitli yapraklar ile bıldırcın gübreleri, kahvelerden topladığım çay posaları ve mutfak artıklarının karışımıyla oluşturulmuş 3 ton civarındaki bu organik maddeler toprak üstünde 4-5 ay gibi zamanda kompostlanarak solucan gübresi üretiminde kullanımına uygun duruma gelmiş vaziyette.

Ceviz bitkisi bilindiği üzere Allelopatik etkiye sahip olduğundan, çevreye allelokimyasallar yaymakta olduğundan çevresinde yetişen bitkilerin gelişmesini engelleyici olmaktadır.

Bu allelokimyasal etkilerin bütün çevreye yayılarak toprak üzerinde de olumsuz etkiler yaparak. Bitkilerin büyümede ve fotosentez hızında azalma, besinleri absorbe etme gücünde azalma gözlenmektedir.

Cevizdeki bu Allelopatik kimyasalların köklerinden salgılanmasıyla toprak yapısı içinde başka betkilerin kökleri ile alınmakla bu bitki üzerinde olumsuzluklar başlamaktadır, cevizin yapraklarından da bu Allelopatik salgılar salgılanarak tüm çevredeki bitkiler üzerinde olumsuz gelişmeler oluşmaktadır.

Cevizin bu Allelopatik ettkileri araştırlmadan hatta bir uzmana danışılmadan ceviz bahçelerinin oluşturlması, telafisi mümkün olmıyan tarımsal olumsuzlukların yaşınılmasıda kaçınılmaz olmaktadır.

MeyveliTepe
05-04-2011, 12:53

Çünkü kimyasal gübrelerle besliyerek çoğalttıktan sonra aç bırakırsak, topraktan çıkarak bizden haklarını isteyeceklerdir, topraktan çıktıktan sonrada onları duyurmak zor olacağından daha fazla kimyasal ve zehir kullanmak zorunda kalacağımız gün gibi aşikardır.Bu yazıyı görmeden ceviz yaprağını komposta koymayın demişim.

Bu imza attığınız ilk gerçekten çok ilginç geldi.

Bir hayli gözlem ve deney yapmış olmalısınız. Söz gelimi, hangi yeni tür mikro canlıları tesbit ettiniz ve ne gibi yapay maddeleri tüketiyorlar, sonunda ne oluyor?

Aç bırakırsak (herhalde yeni yapay madde vermezsek oluyor bu) topraktan çıkıp bizlere ne yaparlar (bilim kurgu filimleri geldi birden gözümün önüne)? Daha fazla kimyasal ve zehir kullanırsak bu yeni canlıları daha da beslemiş olmaz mıyız?

epsody
05-04-2011, 13:30
Oluşturduğunuz bilgi kirliliğinin farkında mısınız?
Okuyanlar hangi yazdığınıza, uygulamanıza inanacak?

Sevgili Malina ve Mine hanım açıklamasını yapamıyacağım bilgilerimi paylaşmadım, ve paylaşmıyacağım cevizin yaprağını kompostta kullanırken de kimyasalların toprak için menfi etkileri kadar endişelerim vardı.

Bitkilerin Allelopatik etkilerini forumlarda sorgulamam buradan ileri geliyordu, sizlerin benim bilgilerimden oluşan eleştirilerinizin zamanlama dışında kalanlara katılmadığımdan, ben sizin bu eleştirilerinizi hak etmiyorum.

Yanlız belirtmeden geçemiyeceğm forumlara okadar hızlı palaşımlar içinde bilgi aktardımki bu bilgilerin yorumlanamıyacak boyuta olaşmasından dolayı, Malina'nın sözündeki bilgi kirliliğinin farkına varamadım.

Sizlerden özür dilerken bu hatamdan dolayı oluşan yurumsuzluğu bana fırsat tanırsanız forumlar içinde yeri geldikçe yorumluyarak telafi etmeye çalışacağım, sevgiler saygılar sunarım.

malina
05-04-2011, 13:58
forumlar içinde yeri geldikçe yorumluyarak telafi etmeye çalışacağımBence,
1. Daha önce açtığınız benzer konuları (solucanlar) gözden geçirip, benzer olanlarını bana iletin ki birleştireyim.
2. Forumda yer alan başlıklarda, aynı bilgileri tekrar etmeyin; önemli ise ilgili sayfanın linkini verin, tartışmalar farklı yerlere bölünmesin.
3. Daha anlaşılır yazın.
Mesela:
"Sizlerin benim bilgilerimden oluşan eleştirilerinizin zamanlama dışında kalanlara katılmadığımdan, ben sizin bu eleştirilerinizi hak etmiyorum." ne demek? Yazdığınız yanlış ve kafa karıştırıcı bilgiler için eleştiriliyorsunuz. Bu doğru yazdığınız şeyler yok anlamına gelmiyor ki. Özetle yaptığımız eleştirileri sonuna kadar hak ediyorsunuz.

Buradaki doğru bilgi içermeyen mesajları ve bu tartışma yazılarını daha sonra silelim ya da yanlış bilgiler diye bir başlığa taşıyalım.

Mine Pakkaner
05-04-2011, 14:00
Sevgili Malina ve Mine hanım açıklamasını yapamıyacağım bilgilerimi paylaşmadım, ve paylaşmıyacağım cevizin yaprağını kompostta kullanırken de kimyasalların toprak için menfi etkileri kadar endişelerim vardı.

Bitkilerin Allelopatik etkilerini forumlarda sorgulamam buradan ileri geliyordu, sizlerin benim bilgilerimden oluşan eleştirilerinizin zamanlama dışında kalanlara katılmadığımdan, ben sizin bu eleştirilerinizi hak etmiyorum.

Yanlız belirtmeden geçemiyeceğm forumlara okadar hızlı palaşımlar içinde bilgi aktardımki bu bilgilerin yorumlanamıyacak boyuta olaşmasından dolayı, Malina'nın sözündeki bilgi kirliliğinin farkına varamadım.

Sizlerden özür dilerken bu hatamdan dolayı oluşan yurumsuzluğu bana fırsat tanırsanız forumlar içinde yeri geldikçe yorumluyarak telafi etmeye çalışacağım, sevgiler saygılar sunarım.Bu cevabı zamana yayamazsınız, bu kadar okuyucu bunları okumaya devam edecek. Belki de yazdıklarınızı görüp böyle kompost üretmeye çalışacaklar.

Böylesine büyük bir iddiayı yeri geldikçe cevaplayamazsınız. Hem benim hem de Sn. Meyvelitepe' nin sorularına laf kalabalığı yapmadan, bilimsel olarak cevap vermeniz gerek.

epsody
06-04-2011, 10:09
Böylesine büyük bir iddiayı yeri geldikçe cevaplayamazsınız. Hem benim hem de Sn. Meyvelitepe' nin sorularına laf kalabalığı yapmadan, bilimsel olarak cevap vermeniz gerek.

Mine hanım sizi kırmadan ilgili konuyu başlatarak açıklamaları buradan (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?p=780763#post780763) takip ederseniz kaanatlerimin kaynaklarına ulaşabilirsiniz.

lalebruli
06-04-2011, 20:42
Mine hanim'in aciklamisi son derece yerindedir.
Kompost yapiminin amaci dogadan gelen atiklarin degerlendirilerek dogaya geri dondurulmesi ve topragi zenginlestirmesidir.
Kompost yapimi tecrube isteyen bir istir, "ben karistirdim, curuduler oldu" yaklasimi genelde basarisizlikla sonuclanmis, ayni bilesimlerin kompost yapilmadan direkt topraga karistirilmasi ile farki olmayan bir islemdir. Kompost degildir.

Icerisindeki kimyasal maddeler icerigi nedeniyle parlak kagitlar (magazin, dergi vs...) kesinlikle kullanilmaz, basta kursun olmak uzere agir metaller vardir, topragi zenginlestirme tam tersine kirletir ve etkileri uzun donemdir. Topraga karismasi yuzlerce yil suren plastik ve digerlerinden bahsetmek bile yersiz.
Kesilmis cim, ot vs kullanilir ama tohumlanma, ciceklenme asamasindaysa (ki cogu nerdeyse hep oyledir) onlarda kullanilmaz.
Domates ve benzeri urunlerin yapraklarinin kullanilmasi TAVSIYE edilmez (tobacco Mosaic Virus) riski yuzunden.
Bu konuda yazilmis binlerce litaratur ve bu isi yapan insanlarin uzun yillardir tecrubeleri varken bunlarla ters dusecek aciklamalar yeni baslayan kisilerin kafasini karistirmaktan baska ise yaramayacaktir.
750 litre (yanlis birim de kullanmis olabilirim kaynagin asli 1 qubic feet olarak tanimlanmistir) altindaki materyal yeterli sicakliga erisimi saglamayabilir.
Bence( tamamiyle sahsi fikrimdir): eger sebze kabuklarinizi, cay, kahve atiklarinizi falan degerlendirmek istiyorsaniz ve kompost yapabilecek imkaniniz yoksa, bunlari benim onceki neslimin yaptigi gibi direkt topraga karistirabilirsiniz. Annem karpuz kabuklarini (her turlu kabuk, cay posasi, yumurta kaynatilmis su vs...) kucuk kucuk kesip bahceye gomerdi. Dedem tarlalarina (zeytin ve incir) bakla ekip sonra onlari tarlaya surdururdu. Babam sonbaharda veya bahara girmeden koyun gubresi alip karistirirdi ki bitkileri yanmasin, beklemis gubreye ekilsin diye. Kompost diye bir kavram yoktu ben buyurken ama arka bahce icin ormancilarin pesinden kosup bir traktor cam ormani topragi koparabilmek icin calisilirdi. Simdi Jandarma denetliyor kaz daglarini isteseniz de yok:))

Ebru

epsody
08-04-2011, 09:54
Sevgili lalebruli arkadaşım, Mine hanıma hak verirken alıntıladığım gazete haberini yorumlamanızı rica ederim olaya (http://webhaberler.webeeo.com/id-22289_m-detail___evre_sava______s___solucanlar.html?PHPSES SID=51ec934392d685f2b4803a539fa9ec48)güncel bakmanızı sağlıyacaktır, sevgilerimle.

lalebruli
08-04-2011, 21:19
Sayin Epsody,

Polemige girmenin bir luzumu yok. Alinti yaptiginiz haber, deneysel bir calismanin once haber konumuna donusturulmus sonra cevirisi yapilip Turkce yayinlanmis bir gazete haberidir. Icindeki cumleler "dusunuldugu, kucuk degisim tespit edildigi, yarar saglayabilecegi dusunuldugu" gibi genel sonuclar vardir.

Calismalarinin bir tanesinden ornekleme gonderiyorum (link asagidadir) ki ilk cumlesinde "metal temizlenmesine KATKIDA bulunacagini DUSUNDUREN sonuclar tespit etmistir." sonlarinda da solucanlarin (deneyde kullanilan uc turden birisidir.) bunun icin ozel bir proses uygulamasada yararli oldugu kanaatinin dikkate alinmasini ONERMIS, bu yolla topraktaki agir metallerin degerlerinin azaltilmasinda KATKIDA bulunacagini (hizlandiracagini) dusunmustur. Asagidaki link calismanin ozetidir.

http://centaur.reading.ac.uk/19279/

http://centaur.reading.ac.uk/19283/

Bir baska calismasinda mekanizmanin hala anlasilmadigi, yararlarinin dusunuldugunu ancak kaydadeger olmadigini, baska calismalarinda ise daha kayda deger sonuclar elde ettigini yazmistir.

Butun bu yazilardan ortaya cikan halihazirdaki toprak kirliliginin azaltilmasina yonelik tum dunyada calismalar yapilmakta ve bunun icin hizlandirma yontemleri uzerinde calisilmaktadir. Henuz hicbir bilim adami "atiklarinizi ayirmayin, ne olursa olsun topraga atin, hatta tarimda kullanin sonra bunlari solucan vs ile temizleyin" deme cesaretini gosterememistir.

Sizin yazilarinizdan (en azindan benim algiladigim): Topraga ne atarsak atalim, ogutulup gidecegi, solucan, kompost vs derken hep birlikte kardes kardes adapte olarak evrim gecirecegi ve bunu gibi dusuncelerdir. Siz uygulamalarinizi yapmakta ve bunlara inanmakta serbestsiniz bizler de sizi bu sekilde dusundugunuz icin yargilayamayayiz. Ancak bu konuyu cok bilen uzmanlar, orta bilen bendeniz, az bilen yeni baslamis arkadaslarin su ana kadar uygulanmis ve genel kabul edilmis yontemler sececegini umuyorum.

Kompost hazirlama ve deneyimlere geri donup bu polemikleri biraksak daha yararli olur diye dusunuyorum.
Ebru

MeyveliTepe
08-04-2011, 22:01
Sn.Epsody,

Kompost başlığında böyle bir şey yazmıştınız.

Bu yazıyı görmeden ceviz yaprağını komposta koymayın demişim.

Bu imza attığınız ilk gerçekten çok ilginç geldi.

Bir hayli gözlem ve deney yapmış olmalısınız. Söz gelimi, hangi yeni tür mikro canlıları tesbit ettiniz ve ne gibi yapay maddeleri tüketiyorlar, sonunda ne oluyor?

Aç bırakırsak (herhalde yeni yapay madde vermezsek oluyor bu) topraktan çıkıp bizlere ne yaparlar (bilim kurgu filimleri geldi birden gözümün önüne)? Daha fazla kimyasal ve zehir kullanırsak bu yeni canlıları daha da beslemiş olmaz mıyız?

Mine hanım ve ben de sözlerinizin kanıtını rica eden sorular sormuştuk.

Sevgili lalebruli arkadaşım, Mine hanıma hak verirken alıntıladığım gazete haberini yorumlamanızı rica ederim olaya (http://webhaberler.webeeo.com/id-22289_m-detail___evre_sava______s___solucanlar.html?PHPSES SID=51ec934392d685f2b4803a539fa9ec48)güncel bakmanızı sağlıyacaktır, sevgilerimle.

Kanıt olarak da yukarıdakini yazmış ve bir link vermişsiniz. Başkaca bir bilgi sunmadığınıza göre iddanızın kaynağı, hatta komposta sentetik, plastik, kimyasal ve metal içeren maddeler konmasını tavsiye etmekteki kaynağınız da bu.

İlk yazınızda mikro canlılardan da söz etmiştiniz. Solucan bildiğim kadarıyla bir mikroorganizma değil. Hatta, kimyasal madde yemeye alışmış mikro canlıları aç bırakırsak topraktan çıkıp hak arayacakları şeklinde de bir yorum yaptınız, ki, onlara daha fazla kimyasal verelim de hak aramasınlar demeye getirdiniz.

Bütün bunları söylerken, gerçekten tek dayanağınız o gazete haberimiydi?

Ya, yazınızı okuyanlar buna dayanarak ellerine geçirdikleri kimyasal, sentetik, metal ne varsa kompostlarına ve topraklarına karıştırmaya başladılarsa? Hiç mi şüphe etmediniz?

Kendinizin yanılması belki çok önemli değil ama başkalarını yanıltmak sorumluluk işi. Umarım yakanıza yapışan üyeler olmaz :)

Bakın, magazinleştirilerek verilen gazete haberinin aslı burada (http://planetearth.nerc.ac.uk/news/story.aspx?id=761).

Belli cins toprak solucanlarının, bakır, kurşun, çinko gibi ağır metallerle kirletilmiş toprağa bırakıldığında büyük bir çoğunluğunun öldüğü, ancak az miktarda bazılarının doğal seleksiyonla hayatta kaldığı bildiriliyor.

Bunlar üzerinde yapılan incelemede, kirli toprağı yedikleri ve dışkıladıkları metallerin bir bölümünün bazı bitkiler tarafından alınabilecek forma soktukları belirlenmiş. Bitkilerin böylece topraktan kaldırdıkları metaller ile topraktaki kirliliğin mevcut pahalı yöntemlere göre sürdürülebilir bir şekilde azaltılmasının önünün açıldığı bildiriliyor. Elbette, metalle yüklenen bitkilerin ne yapılacağı konusunda bir yorum yok. Ancak bitkiler uzaklaştırıldığı taktirde topraktaki kirlilik azaltılmış oluyor.

"The dream scenario is that the plants become so wonderfully efficient at extracting the metals that you can then take them off to a smelting plant," said Dr Hodson.

Dr.Hodson, bu bitkilerin doğrudan maden eritme (http://news.bbc.co.uk/2/hi/sci/tech/7611522.stm) işletmesine giderek metal elde edilmesini (rüya senaryo olarak) hayal etmiş.

Aslında bu düşüncenin esas yaratıcısı yine Darwin. Onun bulgusu (http://planetearth.nerc.ac.uk/features/story.aspx?id=306) olarak Görland'daki kalsiyum karbonat'dan oluşan fosilleşmiş solucan dışkıları bu fikri vermiş.

Sonuç olarak, ağır metallerle kirletilmiş topraklara adapte olabilen solucanların, ekolojik olarak devreden çıkmış eski madenlerde, çok uzun zaman alsa bile, yüksek metal alımı yapan bitkilerle birlikte sürdürülebilir bir toprak temizleme aracı olabileceği savunuluyor.

Linkini verdiğim yerlerde yazılı olanlar magazin değil. Çok daha fazlası olmasına rağmen iddialarınıza dayanak olarak gösterdiğiniz konuyu doğru olarak ortaya koyabiliyorlar. Başka daha pek çok ciddi kaynak da var.

Sonuçta,

Kimyasallar, sentetikler, plastikler, ağır metaller, matbaa mürekkepleri toprağı kirletirler. Bu bir kirliliktir. Kendi elinizle toprağınızı kirletmemelisiniz.
Kirletilen toprakta solucanların büyük bölümü ölür.
Bir kısım solucan sağ kalsa ve bu metalleri yedikten sonra bitkilerin alabileceği şekilde dışkılasa bile bu bitkiler ve meyveleri yenmez. Bu bitkileri düzgün bir şekilde imha etmeniz gerekir.
Böylelikle, kirletmiş olduğunuz toprağınızı çok uzun bir sürede, belki temizleyebilirsiniz.

Kıssadan hisse ise; siz siz olun, toprağınızı kirletmeyin, kirletilmesini tavsiye etmeyin. Merak etmeyin, böyle yaparsanız (yani toprağı temiz tutarsanız) topraktan hiç bir şey çıkıp hak isterim diye boğazınıza sarılmaz.

seaa
25-04-2011, 11:59
Kışın 3 poşet yaprağı içine boşalttığım kompost çukurunda yaprakların çoğunun çürümüş ve toprağın renginin daha da koyu kahveye döndüğünü tespit etmiş bulunmaktayım

generalduncan
12-05-2011, 21:32
Merhaba arkadaşlar,

Konuyu baştan sona okudum. Verdiğiniz bilgiler ve tartışma için teşekkür ederim. Çünkü doğru bilgi tartışmadan çıkar.

Ben çevre yüksek mühendisiyim. Okulda kompostu katı atık dersinde işlemiştik; fakat gerçek hayatta hiç yapmışlığım, hatta görmüşlüğüm bile yoktu. Sadece C/N oranı şu olur, bu olur diye ezbere birkaç bilgi hatırımda kalmıştı. Şimdi ilk kez işyerimde yapmayı deniyorum. Çalıştığım fabrikada evsel atıklarımızın azaltılması konusunda başlattığım çalışmayı sizlerle paylaşıp tavsiyelerinizi almak istiyorum.

Fabrikamızda en çok çıkan evsel atıklar haftada 15 battal boy çöp torbası biçilmiş çim ve 10 torba mutfak atığı. Bunları azaltmak için organik kısmını kompost yapmayı önerdim, yönetim de bunu önce bir denememi istedi.

Ben de işçi arkadaşlara resimdeki sandıklardan 2 adet yaptırdım. Bu sandıklar 1,80 x 1,1 x 1,1 ebatlarında. Tahta paletlerin bir yüzündeki tahtaları söküp paletleri dikdörtgen şeklinde birleştirerek imal ettik. Üst ve ön yüzlerinde menteşeli birer kapak var. Altı açık, toprakla temas halinde. Üstünü naylonla kapladık.

Sandıkların her birine iki hafta boyunca 25'er torba biçilmiş yabani çim ve ot, 2'şer torba ham meyve-sebze atığı ve birer torba kırpılmış kağıt doldurdum. Ayrıca her gün fabrikadan çıkan çay atığını peyderpey döküp üstten karıştırdık. Elimizde yaprak, dal gibi kahverengi madde yeterli miktarda yoktu. O yüzden kağıt kullanmak zorunda kaldım.

İlk bir haftada karışım %50 küçüldü ve sıkıştı. Haftada bir üzerine biraz su dökerek kuru yerlerini ıslattım. 13 gün sonra sandıkların kenardan 25 santim içeriden bir termometre sokarak sıcaklıklarını ölçtüm. 60 ve 65 derece çıktı. 14. ve 15. günlerde sandıkları boşaltıp içindekileri alt üst ettim. Malzemeyi kaldırdıkça yığının içinin yanmış ot renginde koyu kahverengi ve hatta siyah renk aldığını gözlemledim. Duman çıkarıyor, yanmış ot ve çürümüş organik madde karışımı gibi kokuyordu. Çimler bir miktar çamurlaşmış ve birbirine keçe gibi yapışmış durumdaydı. Karıştırdığım malzemenin fotoğrafını aşağıda görüyorsunuz.

Karıştırdıktan sonraki gün karışımın sıcaklığını 59 derece olarak ölçtüm. Bu arada karışımım etrafa çok kötü bir koku yaymaya başlamıştı. Amonyak veya gübre gibi koktuğunu düşünüyorum. Küçük sinekler ve böceklerin de cirit attığını gözlemledim. Buna rağmen sinek-böcek olmasının normal olduğunu düşünüyorum. Kokunun nedeni olarak karışımın fazla ıslak olması ile kahverengi maddenin az olmasını görüyorum. Bu da amonyak kokusuna yol açmış olmalı. 15 gün hiç karıştırmadığım için havasız kalmış da olabilir. Şu anda kızışma devam ettiği için kompostlaşma yolunda gidiyor gibi gözüküyor ama o koku olmasa daha iyi olacak. Yarın 2 çuval çam talaşı elime geçecek. Bunu içine karıştırmayı düşünüyorum. Ayrıca önceki sayfalarda resimlerde gördüğüm gibi hava delikleri açacağım.

Bu arada yeni çim ve mutfak atıkları gelmeye devam ediyor. Başka sandığım olmadığı için üstüne ekleme yapmak zorunda kalabilirim. İki sandığı birleştirip yeni sandığa mı devam etmeliyim, ne dersiniz? Yığın çok yükselirse fazla sıkışır, gözenekliliği kalmaz diye endişe ediyorum.

Nasıl gidiyor sizce? Sizce koku olayını düzeltmek için başka ne yapmalıyım? Talaş yeter mi? Kağıda mı abansam?

MeyveliTepe
13-05-2011, 17:42
Kahverengi malzeme biraz az gelmiş. Bulabilirseniz kavak talaşı edinin. Çam talaşı da olur ama kolay kolay çürümez. Malzemeyi iyi harmanlayarak kaplara doldurun. Kuru keçi gübresi bulursanız onu da kullanabilirsiniz, kompostunuz müthiş besleyici olur.

Kompost kaplarınız biraz büyücek. İç kısımlardaki havalandırmayı sağlamak için 10cm çapında bir PVC boruya bir çok delik açarak tam ortadan baca gibi yerleştirin.

Malzeme sürekli geliyorsa kompost kabı sayısını arttırın. Üç kompost kabı iyi oluyor. Siz dört de yapabilirsiniz. Proses başlamış olan kaba başka malzeme eklemeyin, o öyle devam etsin. Bu mevsimde üç haftayı tamamlayan kompostu normalde dışarı alabilirsiniz.

Sıcak kompostta nem ve oksijenin varlığı önemlidir. Hem havalanmalı hem de yeterli nem seviyesinde olmalı. Kurursa biraz ıslatmak iyi olur.

Murat11
13-05-2011, 21:10
Sayın generalduncan,
MeyveliTepe'den sonra yazmak haddime düşmez belki ama ben de birkaç tavsiyede bulunabilirim. 7-8 yıldır kompost yapıyorum. Benim yaptığım, ne sizin fabrika ölçeğinde, ne Meyvelitepe'nin bahçesi ölçeğinde.

Öncelikle koku olayından başlamalı. Sebebi yeşil malzemenin fazlalığı. Kahverengi malzeme eklemeli. Bana sorarsanız, çam talaşı da olur, gazete kağıdı da, fabrikada kullanılıyorsa, ambalaj kağıdı(mukavva) atıkları da. Meyvelitepenin tavsiyesi olan kavak talaşı, işlemin hızını artırır sanıyorum. Yanılmıyorsam sizin işlemin hızlı olması derdiniz yok.
Ben şu sıralar bahçemdeki bambuları kestim. İlk defa, öğütüp kompostuma ekledim. Bambu dayanıklı bir malzeme olduğu için 1 seneden önce kompostlaşmasını beklemiyorum.

Aslında daha metodik gidelim. Mimar olsam da mühendis kafasına meyilliyimdir. Sorunu tanımlayıp çözelim:

Durum:Fabrikanızdan düzenli çıkan organik malzemeyi (çim, mutfak atığı), kompost yapmak istiyorsunuz.
Sorun: Koku. Şu anda her iki malzeme de yeşil atık.
Çözüm:Kahverengi malzeme bulmalısınız. Sonbahar olsa, çim azalır, dökülen kuru yaprak olurdu, sorun olmazdı. Önümüzdeki 4-5 ay boyunca kahverengi malzeme desteği yapmalısınız.
Öneri:Talaş bulmakla uğraşmak yerine, en kolay ulaşılabilir kahverengi malzemeyi kullanın. Bu atık gazete ya da fabrikada kullanılıyorsa atık ambalaj (mukavva) olabilir. Kahverengi malzeme bulamazsanız, yeşil malzemeyi toprakla karıştırarak koku sorunu engelleyebilirsiniz sanıyorum.
Ek bilgi: Kimyasal işlemden geçmiş beyaz kağıt, kuşe kağıt vs. kullanmayın. Gazete kağıdı veya mukavva uygundur. (Kompostunuzu sebze meyve üretiminde kullanmayacaksanız, beyaz kağıt da sorun olmayabilir).

Kendi ufak bahçem ve ev atığımla kıyaslarsak, çok fazla atığınız çıkıyor. Bunun kompost yapılması çok mantıklı ama patron açısından düşünürsem, harcanan bir işgücü var.

Durum: Patronun iç sesi: Fabrika atıklarının kompost olması iyi hoş ama bu sırada çok fazla işgücü kaybı olmamalı.
Sorun: İşgücü kaybı
Çözüm: Minimum işgücüyle kompost yapılması
Öneriler:
1-Öncelikle kompost sandıklarınız çok güzel olmuş ama harcanan bir işgücü var. Paletleri işlemden geçirmeden, 4ünü yanyana koyarak kompost alanı oluşturabilirsiniz. Yıkılmamaları için ara boşluklarından sağlam 1-2 dal veya sopayı toprağa saplayabilirsiniz. Google'da 'pallet compost' diye görsel araması yaptırırsanız, gelen fotoğraflar bir fikir verecektir. İşçilere paletleri söktürüp, birleştirmekle vakit kaybettirmeyin. (Bizim eve yakın bir parkta yapmışlar. İsterseniz fotoğraflayıp buraya yüklerim).
2-Kompost yığınının düzenli havalandırılmasının, prosesi hızlandırdığı malum. Ancak bu da bir işgücü demek. Bahçıvanın işi yoksa yapsın tabi. Ama acele kompost elde edelim derdinde olmadığınızı varsayıyorum. Bu durumda kompostu uygun oranda yığın ve unutun. Örneğin gazeteleri serip, biçilen çimleri ve mutfak atıklarınızı üzerine dökün. Belki biraz da toprak.Buna kademe kademe devam edip, sulayın (Mutfak atıkları fazla suluysa başlangıçta sulamanıza gerek olmayabilir). 4 paletin birleşiminden oluşan kompost alanı dolunca, yenisine geçin. Zamanla çökme olacağı için, öncekilerin üzerini aynı şekilde doldurabilirsiniz. İşgücü olarak, yağmursuz dönemde kompostu ıslatmanız yeter bence.
Tembel sistemle (işgücü kaybı olmadan), yığınınız 3 haftada olmasa da, en geç 1 yılda kullanılabilir kompost haline gelecektir.
Bunun için 3-4 kompost alanı değil 8-10 tane, belki daha fazla kompost alanınız olmalı tabi. Çok fazla çiminiz çıktığına göre, geniş bir alana sahipsiniz. Bunu yapabilecek köşeniz de var sanırım.
Ek bilgi: Çimlerde bakım için kimyasal gübre kullanılıyorsa, kimyasal sonrası kesilen 2-3 çimi komposta koymayın ya da kompostu sebze meyve için kullanmayın.

Biraz uzun oldu. Yanlışım varsa düzeltilmesinden mutlu olurum.

Safranlı
14-05-2011, 08:25
en ıyısı buyuk ölçek alanlarda kompost makınası

generalduncan
16-05-2011, 12:36
Sayın MeyveliTepe ve Murat11'e yorumları için teşekkür ederim.

Geçen cuma (23. günde) iki kompost sandığını birleştirdim. İçine 1-1,5 çuval çam talaşı karıştırdım. Çok mükemmel karıştıramadım, çünkü karıştırması zor ve iğrenç kokuyor. Bulamaç gibi bir şey olmasının da etkisi var. Artık yapabildiğim kadar karıştırdım. Bu hafta geldiğimde kokusu nispeten azalmıştı ama yok olmamıştı. Sanırım biraz daha talaş bulsam ve katsam iyi olacak. Bir çubukla yığına yukarıdan aşağı dibine kadar giden delikler açtım. Kokulu dumanlar oralardan çıkmaya devam ediyor.

Aslında karışımın mümkün olduğunca acele kompost olmasına ihtiyacım var. Bahçeden sürekli atık geliyor ve ben hala kokan ilk karışımımı düzeltmeye uğraşmaktayım. Sandıkların yanından geçen işçiler zaman zaman şikayet ediyorlar. Neyse ki binanın içinde çalışıyorlar da, benim alanda işleri yok. Kokudan geçen hafta yan komşu fabrikanın elemanları molalarda oturdukları yeri değiştirdiler. Etraftan veya patronlardan tepki gelmesinden endişe ettiğim için önce bu koku problemini çözmek istiyorum.

Cuma günü bir şey daha yaptım. Gelen yeni kesilmiş çimleri genişçe bir alana yaydım. Bugün baktığımda üstleri ilk hallerine göre bayağı bir kurumuştu. Kısmen kuruyan çimleri ikinci sandığa doldurdum. Bu kez, aralarına kağıt kırpma makinesinde kırptığım mukavvalardan ara katmanlar hazırladım. Karton levha kırpılınca ince uzun çubuklar haline geliyor. Bu çubukların arasında bulamaç olmasını önleyici hava boşlukları kalacaktır diye umuyorum. Sandığı doldurduktan sonra katmanları tırmıkla karıştırdım. Karışımın resmi aşağıda. Yeni gelen çimleri de öncekilerin yerine yere serdim.

İş gücü konusuna gelince... Aslında haklısınız, bir çok kişi bu kompost faaliyeti için emek sarfetti ve etmekte. Ama neyse ki bu aralar işgücü fazlamız olduğu bir döneme denk geldi. Üretimin olmadığı günlerde işçiler boşa çıkmıştı. Bunlar arasındaki maragozluk yeteneği olan arkadaşlar sandıkları yaparken umduğumdan daha kaliteli bir iş çıkardılar. Umarım karışım yakında kompost formuna gelir de bahçe atıklarını çöp bidonuna atmaktan ve gereksiz çöp konteynerleri için belediyeye fazladan para ödemekten kurtuluruz.

epsody
17-05-2011, 06:52
Sayın MeyveliTepe ve Murat11'e yorumları için teşekkür ederim.

Geçen cuma (23. günde) iki kompost sandığını birleştirdim. İçine 1-1,5 çuval çam talaşı karıştırdım. Çok mükemmel karıştıramadım, çünkü karıştırması zor ve iğrenç kokuyor. Bulamaç gibi bir şey olmasının da etkisi var. Artık yapabildiğim kadar karıştırdım. Bu hafta geldiğimde kokusu nispeten azalmıştı ama yok olmamıştı. Sanırım biraz daha talaş bulsam ve katsam iyi olacak. Bir çubukla yığına yukarıdan aşağı dibine kadar giden delikler açtım. Kokulu dumanlar oralardan çıkmaya devam ediyor.

Aslında karışımın mümkün olduğunca acele kompost olmasına ihtiyacım var.
Arkadaşım Atık üretiminde süreklilik varsa sen bu işi sandık yöntemi içinde kokulardan kutulamazsın, bunu peşinen kabuledersen benim çalışmalarımdaki toprak üstündeki uygulamalarımdan örnekler çıkararak koku olayından kurtularak bü işi yürütebilirsin.

Cuma günü bir şey daha yaptım. Gelen yeni kesilmiş çimleri genişçe bir alana yaydım. Bugün baktığımda üstleri ilk hallerine göre bayağı bir kurumuştu.

Kuruttuğun çimlerin bir kısmını örtü olarak kullanırsan, oksidasyonun etkilerini izole olarak koku olayıda duracaktır, her yeni atik ilavesinde bir yaş malzeme arasına bir kuru malzeme ileve ederek yığını oluşturarak işlem koku üretmiyecektir.

Çöp konteynırlarının kaplarını bu yüzden ürtülerek atıkların koku ve sinek olayı önlenmektedir, bu başlıkta (http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=803702&postcount=309) size uygun açıklamalar bulabilirsiniz.

resim (http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=197003&stc=1&d=1300265808) de görülen uygulamada 5 ton dan fazla atık kompostlaşmada koku sorunu yaşanmamaktadır.

unal.net
04-06-2011, 09:37
sitenin yeni üyüesiyim ilk mesajımı da bu konuyu açtıgınız için teşekkür ederim bahçe topragımı zenginleştirmek için neler yapabilirim diye araştırırken sizlerin yazılarına rastladım baştan sona okudum artık bende bahçe topragımı nasıl zenginleştirebilecegimi bulmuş oldum. Verdiğiniz bilgiler ve tartışma için teşekkür ederim.

limon_sever
06-06-2011, 19:29
Amatör olarak kompost yapmaya çalıştım. Çok yorucu olduğunu söyleyebilirim. Nisanda bahçedeki yabani otları toplayıp kurumasını sağlamıştım. Yaklaşık 40 kilo kadar çimeni ve kuru otları değerlendirmeye çalıştım. 4-5 ay sonra kompostun tamamlanmış olacağını ümit ediyorum.

Çimenler

221136

En altta saman

221137

Samanın üstüne bahçedeki kuru otları serdim

221138

limon_sever
06-06-2011, 19:31
Kuru yabani otların üstüne çimenleri serdim

221139

Çimenlerin üstüne toprak serdim ve birinci kat bitti

221140

İkinci katı da aynı işlemden geçirdim ve suladım.

221141

Kompost çalışmamı sonlandırdım.

Benim merak ettiğim bir daha sulamaya gerek var mı yok mu?

MeyveliTepe
06-06-2011, 20:31
Bu aşamada sulamaya gerek yok, yalnız bu malzemeyi böyle kat kat yapmak yerine iyice harmanlamanız gerekir.

limon_sever
06-06-2011, 21:44
Teşekkür ederim MeyveliTepe.

Yarın o zaman harmanlama yapayım. Kompost oluşumu bitene kadar 1 kere harmanlamak yeterli mi? Yoksa haftada veya ayda harmanlamak mı gerekiyor? 3'lü çatal bel olmadığı için epey zorlanacağımı düşünüyorum. En kısa zamanda temin etmem gerekiyor. Kompost oluşumu tamamlanıncaya kadar sulamak gerekiyor mu ben onu demek istemiştim.

MeyveliTepe
06-06-2011, 22:01
Şimdi harmanladıktan sonra bir de iki hafta sonra alt üst etseniz yeter, zaten bir ay içinde işlem tamamlanır. Malzemeyi harmanladıktan bir gün sonra iç ısısını kontrol edin. Her şey yolundaysa epey ısınmış olur.

limon_sever
06-06-2011, 22:08
Çimler siyah poşetlerinde ısınmaya başlamış ve dumanlar çıkıyordu. Kuru otlarda üst üste yığmıştım ve topraklıydı. Yağmurlardan malç kıvamına gelmişler.
Bir ay gibi bir zamanda hazır olacaksa çok güzel. Bu sene kompostumu kullanabileceğim o zaman.
Malzemeyi harmanlayıp burada tekrar paylaşırım. Ve ısısını bir gün sonra kontrol edip bilgi veririm. İlginiz için teşekkür ederim.

unal.net
07-06-2011, 15:18
işyerimin yanında bulunan okulun bahçesini biçen hademeye gittim dedim bu çimleri napacaksın diye çöpe atıyorum dedi ben alabilirmiyim dedim adam bi şaşkınlık yaşadı dedimki bahçeme lazım abi al hepsini al dedi sonra tomruk biçen tanıdığımı aradım kavak talaşı istedim şuan yok ama bulurum gel dedi akşam iş çıkışı hepsini alıp eve götürecem ve Sn. Meyvelitepenin anlattıgı gibi bir harman yapacam hayırlısı bakalım daha kompost yerini hazırlamadan malzemeleri bulmuş oldum

Safranlı
07-06-2011, 15:35
Bende sayın meyvelı tepeden ögrendım ve kompost yaptım
oldukca guzel oldu
ben palettlerden yaptım 4 ad palet yettı
ıçıne em tavuk gubresı talas yaprak ne bulduysam koydum
nem ayarını tutturunca öylebır sıcaklık verıyorkı görmeden ınsan ınanmaz
bence ıllakı yer hazırlamaya gerek yok
bır naylon parcasıyla örterekte olur

MeyveliTepe
07-06-2011, 19:08
Bu gibi malzemeye varsa eski küçükbaş hayvan gübresi de karıştırırsanız çok güzel olur. Hem gübreyi dezenfekte etmiş olursunuz hem de güçlü bir gübre özelliği olan kompostunuz olur.

unal.net
08-06-2011, 08:24
Sn. meyveli tepe hayvan gübrem yok ama size sorum şu olacak benim şuanda kompostu hazırlayacagım yerde başka eşyalar var onları boşaltacam öyle yer açılacak başkada müsait yerim yok bu arada poşet içindemi dursun çimler yoksa bir köşeye serip kurusunlarmı nasıl bekletebilirim bikaç gün bu malzemeyi

MeyveliTepe
08-06-2011, 11:33
Poşette tutmayın, patojen üretip çürürler. Kurusunlar daha iyi.

limon_sever
15-06-2011, 20:38
Sayın MeyveliTepe,

Çatal beli bugün temin edebildim. Tam kompostu karıştırcaktım mantar oluşumu gördüm. 10-15 adet kadar büyümekteydi. O yüzden karıştırmadım. Biraz büyümelerini bekliyorum. Sizce mantar olması normal mi?

MeyveliTepe
15-06-2011, 22:12
Olabilir. Direk güneş almayan, nemli, altı sıcak bir ortamda mantar çimlenir. Büyümelerini beklemenizin özel bir sebebi yoksa iyice harmanlayabilirsiniz.

limon_sever
15-06-2011, 22:34
Teşekkür ederim. Yenilebilir mantara benziyor. Mantardan anlayan bir tanıdığımıza soracağım. Ayrıca bir yüzeyde epey geniş biçimde mantar oluşumu gördüm. Sadece meraktan büyümelerine izin veriyorum. Haftasonuna kadar bekleyeceğim.

Halil Önen
15-06-2011, 22:53
Sayın MeyveliTepe,

Çatal beli bugün temin edebildim. Tam kompostu karıştırcaktım mantar oluşumu gördüm. 10-15 adet kadar büyümekteydi. O yüzden karıştırmadım. Biraz büyümelerini bekliyorum. Sizce mantar olması normal mi?

224879

Biraz büyüyünce böyle olacak.:)

Yeterli nemi ve ısıyı yakaladığında _ ki doğada da böyledir_ hemen ortaya çıkar, bazen damak tadında...

Ancak mantar yoğunsa onun için uygun olan nem ve sıcaklık kompost için uygun olmayabilir.

Kompost oluşurken daha fazla ısı ve nem ister. Olgun komposta ise _ki bu resimde bu noktadan nem almış_ mantar olmamalı.

Mantar oluyorsa _ bir adım sonra_ otların çimlenmesi de olur.

Otların çimlenme öncesi komposta harmanlanması iyi; iyi tanıyorsanız kendilerini, tavada yumurtalı kavrulması daha iyidir.:)

limon_sever
15-06-2011, 23:17
Sayın Halil Önen,

Kompost yığınını kuru yaş, kuru yaş yığmıştım. 10 gündür hiç karıştıramadım. Kompost tam randımanlı ısıya ulaşamadı. O yüzden mantar oluştuğunu düşünüyordum. Sizin söylediklerinizden sonra emin oldum. Biraz büyümelerini bekliyorum. Mantarların yenilebilir olduğunu onay aldıktan sonra tavada yumurtalı kavurması taraftarıyım :)

MeyveliTepe
16-06-2011, 00:02
Teşekkür ederim. Yenilebilir mantara benziyor. Mantardan anlayan bir tanıdığımıza soracağım. Ayrıca bir yüzeyde epey geniş biçimde mantar oluşumu gördüm. Sadece meraktan büyümelerine izin veriyorum. Haftasonuna kadar bekleyeceğim.

Kompost malzemesini kat kat yaptığınız için hemen alt tabaka ısınıp mükemmele yakın bir mantar çimlendirme ortamı oluşturmuş. üst tabaka da loş ve nemli olduğunda haliyle epey mantarınız olur. Yemek konusunda aman dikkatli olun :)

Not: Çok beklerseniz kompostu kaybedebilirsiniz. Malzeme karışmamış olduğu için katlar kendi içinde c:n oranını doğru içermiyor. Yeşil malzemeniz kompostlaşmadan çürüyebilir.

limon_sever
16-06-2011, 00:08
Kompostu kaybedersem ne yapmam gerekiyor, yeşil malzeme mi eklemem gerekiyor?

MeyveliTepe
16-06-2011, 00:58
Yeşil malzemenin çürüme durumuna göre kompostta tutup yeni yeşil malzeme eklemek veya çürüyeni ayırarak yeni yeşil malzeme ile tekrar yapmak gerekebilir.

limon_sever
16-06-2011, 10:22
Teşekkür ederim. Kontrol edeceğim. Duruma göre bir değerlendirme yapayım.

limon_sever
16-06-2011, 19:46
Sayın MeyveliTepeli,

Kompostun içindeki mantarları fotoğrafladım. İçini kontrol ettim 3 değişik mantar olunca mantarlardan vazgeçtim ve kompostu harmanladım. Yeşil malzeme çürümemiş ama yeşil renginden eser yoktu. Sizce ne yapmalıyım?

epsody
17-06-2011, 08:12
Kuru yabani otların üstüne çimenleri serdim
Çimenlerin üstüne toprak serdim ve birinci kat bitti
İkinci katı da aynı işlemden geçirdim ve suladım.
Kompost çalışmamı sonlandırdım.

Benim merak ettiğim bir daha sulamaya gerek var mı yok mu?

Arkadaşım limon_sever; Bu kadar uğraşıya gerek yok, amacımız mevcut organik atıkları toprağa kazandımaksa, bu angarya gibi fazla uğraşılara ayıracak zaman içinde daha fazla organik malzeme toplamalıyız.

Mümkünse katmanları bir yaş bir kuru şekilde oluşturarak sıkıştırıp sulandırırkende idrar kullanarak işi aktif ederek işlemi başlatmalıyız, idrar olayına gelince her türlü idrar üre demektir aynı zamanda kompostunuza organik azot katmış olarak zenginleştirmiş olacaksınız.

Sadece bu olay kendi halinde oluştuğundan, süreç geç işlemekte, çevreyede olumsuz etkiler vermemektedir, ben yıllardır bu uygulama içnde kompost üretmekteyim.

Resimlerini eklediğim otların kompostlanmasını geçen sene yapmış, bu senede bahçemde kullanılmak üzere hasat etmiş durumdayım, ve bu böyle devam ederek 3ila5 ton arası kompostu fazla bir uğraşı vermeden tamamlıyorum.

MeyveliTepe
17-06-2011, 08:36
Sayın MeyveliTepeli,

Kompostun içindeki mantarları fotoğrafladım. İçini kontrol ettim 3 değişik mantar olunca mantarlardan vazgeçtim ve kompostu harmanladım. Yeşil malzeme çürümemiş ama yeşil renginden eser yoktu. Sizce ne yapmalıyım?

Tamam, öyle kalsın. Haftada bir gözden geçirin. Belki bir daha alt üst etmeniz gerekebilir. Muhtemelen 2-3 hafta içinde kullanılabilir duruma gellir.

limon_sever
17-06-2011, 09:48
Tamam, öyle kalsın. Haftada bir gözden geçirin. Belki bir daha alt üst etmeniz gerekebilir. Muhtemelen 2-3 hafta içinde kullanılabilir duruma gellir.

Haftada bir kontrol ederim . Bir sonraki kompost yapımında daha dikkatli ve hazırlıklı olacağım. Acemilik düzeyini atlatıyorum sayenizde. Teşekkür ederim.

limon_sever
17-06-2011, 19:40
Sayın MeyveliTepe,

Yaklaşık bir ay önce 5 litre taze süt almıştım. Yaklaşık 1 litresi içilmediği için kaldı ve hala buzdolabında kapalı şeffaf kapta duruyor. Bozulmuş sütün mikroorganizma üretiminde kullanıldığını bir başlıkta okumuştum ama bulamadım. O yüzden sütü atmamıştım. O mesajıda sizin yazdığınızı hatırlıyor gibiyim. Bozulmuş ve aradan bir ay geçen sütü nasıl bir yol izleyip evsel atıklarla nasıl değerlendirmeliyim?

justice
19-06-2011, 14:42
Almanya ziyaretimde kompost tesisinde çektiğim fotoları eklemek istedim,tabi daha profesyonel ve teknik bir tesis olduğu için boyut ve kapasite açısından büyük ölçekli.Fakat mantıksal olarak baktığımızda atık muhteviyatının hemen hemen aynı olduğunu görebiliriz.ek olarak oluşan sıvının çürütülerek çiftçilere dağıtıldığını ve tarlalarda püskürtme esasına dayanarak kullanıldığını söyleyebilirim.Oluşan ısının çıkardığı buharı görebilirsiniz,depolama alanlarında da ekstra olarak zeminden havalandırma delikleriyle oksijen takviyesi yapılıyor.Açık alanda bekletilen kompost belirli aralıklarla büyük karıştırıcı araçlarıyla karıştırılıyor ve havalanması sağlanıyor.Burada yalnız bitkisel muhteviyatın önemi büyük çünkü mikroorganizma ve yararlı bakteriler açısından son derece zengin olabiliyorlar. Hatta özellikle çam ve ibreli ağaç dallarının öğütülmesiyle oluşan karışım gerçekten faydalı olacaktır.

Enver
21-06-2011, 10:16
Selamlar
Burada okuduklarımdan sonra kompost yapmaya karar verdim.
1.1m*1m*1m ebatlarında kare şeklinde çıtalarla kompost için yer hazırladım.
2.Komposta koyacağım malzemeler:
-2 gün önce evimin bahçesinden biçmiş olduğum çim ( yaklaşık 2 çuval)
-Hızar talaşı ve tozu karışık (1 çuval, genelde karaağaç, kestane, gürgen talaşı)
-Fındık kabuğu ( yarım çuval fındığın en dış kabuğu, yarım çuval fındığın iç kabuğu)
-Meşe yaprağı (yarım çuval meşe yaprağı)
-Mısır sılajı ( 1 çuval)
-2 el arabası kuru toprak
-2 el arabası hayvan gübresi
-Yarım çuval evsel atıklar (genelde biber domates salatalık çürüntüleri, karpuz kavun kabuğu, marul vb.)
-2 kova ağaç kırıntısı
Yukarıda yazdıklarımı güzelce birbirine karıştırıp hazırladığım sandığa istifledim. Islamadım ama gece hafif bir yağmur yağdı.
Şimdi ne yapmam gerekir arkadaşlar. Yardımcı olursanız sevinirim.

Safranlı
21-06-2011, 12:19
Eger nem oaranı yeterlıyse bugunden ıtıbaren ısınması gerekır
yagmur yeterlı oranda nem veremedıyse guzelced nemlendırın
hemen ısınmaya baslıcaktır
bırde tam güneşın altında olmasın
bence gayet guzel olucaktır

Enver
21-06-2011, 13:43
bugün nemini kontrol edeyim o zaman , nemli değilse sulamam gerekir anlaşılan.
Tam güneşin altı değil , yarı gölge bir yerde hazırladım kompostu.

Enver
22-06-2011, 07:52
selamlar
Dün akşam hazırladığım yığının sıcaklığını kontrol ettim. Gayet iyi bir sıcaklık vardı. Daha sonra yığının ortasına bir delik açtım baca olması niyetiyle. Bu bacadan buhar ya da duman çıktığını gördüm. Nemini kontrol ettim. Burada okuduğum gibi biraz nemlendirdim. Bu sabah yine kontrol ettiğimde buhar çıkışı devam ediyordu.
Arkadaşlar şimdi yapmam gereken birşey varmı acaba?

Safranlı
22-06-2011, 08:34
Hiç bir sey yapmana gerek yok
her sey gayet güzel
seyredıp tadını çıkar
yaklasık bır hafta sonra karıştırırsın
yaklasık 20 gun sonrada olgunlasır

Enver
22-06-2011, 10:59
Hiç bir sey yapmana gerek yok
her sey gayet güzel
seyredıp tadını çıkar
yaklasık bır hafta sonra karıştırırsın
yaklasık 20 gun sonrada olgunlasır

teşekkürler tavsiyeleriniz için
çok yardımcı oldunuz.

Enver
23-06-2011, 09:49
bugün itibariyle yığını kontrol ettim.
Ortadan açtığım bacadan buhar çıkışı devam ediyor.
Sıcaklığı gayet iyi.
Ama ince sinekler var yığının etrafında.
Yığında azalma var. Yani yığılan malzemelerin hacmi küçülüyor

epsody
23-06-2011, 10:20
Arkadaşlar bu aylarda yapılacak sıcak kompostunuz karışım yaptıktan üzerine etkin mikro organizma preparatları ile spreyliyerek, son işlem olarak elinizdeki kuru malzemelerle örterseniz sinek böcek ve koku oluşumunu önlersiniz.

Enver
23-06-2011, 12:01
kuru toprak örtsek olur herhalde
ya da kuru talaş

Safranlı
23-06-2011, 13:15
olmazmı hepsı olur
kompost sıcak olunca ınsanın çok hosuna gıdıyor
her gun yıgın azalıyor
sonunda üçte bıre düşüyor

Enver
24-06-2011, 08:19
Aynen öyle
Buhar çıkmaya devam ediyor.
Yığın hergün gözle görülecek şekilde azalıyor.
Ben de sabırsızlıkla bekliyorum.

generalduncan
28-06-2011, 09:49
Merhaba,

Fabrika bahçesinde 2 ay önce başladığım kompostumun bir kısmı oldu gibi. Bu kompost benim ilk denemem. O yüzden çok başarılı olmadı. Kolayca karıştırabildiğim üst kısımları topraksı bir havaya bürünse de erişemediğim alt kısımlarında çok miktarda çamurlaşmış ot balçık şeklinde olduğu gibi kaldı. Ben de üstteki kısımlarını eleyip ayırdım. Altları işlemden geçirip bekletmeye devam edeceğim.

Kompostu aşağıda gördüğünüz elekle eledim. Elediğimden daha fazla topak topak parçalar kaldı. Bunları bir çapa bulup küçülteceğim ve daha sonra tekrar elemek üzere bekleteceğim. Alt kısımlardaki balçığı sandığın dışına çıkarıp toprağa serdim. Biraz kuruyup güneş görsün, hava alsın, iğrenç kokusu gitsin diye. Birkaç gün içinde duruma göre hafif nemli kurutulmuş ot ve çam talaşı ile karıştırıp ya tekrar sandığa koyacağım ya da açıkta yığın yapmayı deneyeceğim.

1 aylık ikinci sandığımda kurutulmuş ot ve ilkine göre çok daha fazla karton kırpığı kullanmıştım. Bu kompost ilki gibi hızlı gelişmedi. Koku yapmıyor ama sıcaklık artışı ve hacim azalması çok yavaş ilerliyor. Nem azlığından oluyor diye düşünüp arada birkaç defa suladım. Henüz alt üst etmediğim için içini bilmiyorum. Tek korkum ilkindeki gibi balçık bulmak. Kompostu ne kadar ıslatmalı? Ne kadar ıslak olmalı? Tarifi zor ama bir iki örnek verirseniz sevinirim.

Toplam 3 çuval (30 kg civarı) elenmiş kompost elde ettim. Bunu fabrika bahçesine ağaç dikerken kullanacağız. Gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğim. Yorum ve önerilerinizi bekliyorum.

Safranlı
28-06-2011, 09:59
Bence komposta sıkıntı yok sadece zamanında karıştırılmadıgı ıçin tam olgunlaşmamış
bır kaç sefer karıstırırsanız sorun kalmaz
kariştıkca ufalanır ve toz halıne yaklasır

seaa
28-06-2011, 19:15
Türkiye'de gerçekten profosyonel anlamda kompost tesisi varmı?

memet
28-06-2011, 19:34
Evet. Mine Pakkaner kompost üretmeye başladı.

smarty17
28-06-2011, 20:30
Evet. Mine Pakkaner kompost üretmeye başladı.

Adresi veya sitesi varmı tesisin ?

generalduncan
29-06-2011, 06:58
Türkiye'de gerçekten profosyonel anlamda kompost tesisi varmı?

İstanbul'da İSTAÇ'ın Kemerburgaz'da bir kompost tesisi var. Park ve bahçe atıklarını kompost yapıyorlar. 2011 sonunda Şile'de de bir tane açılacağını öğrendim. Gene İSTAÇ'ın. Bazı belediyelerden atık alıyorlar.

smarty17
09-08-2011, 23:13
Arkadaşlar köydeki evimizin bahçesindeki yabancı otları toplayıp yığın haline getirdik.Fakat evimize doğru giderken yolda dikenler oldukça fazla.Bu dikenleri söküp komposta katabilir miyim ? Ayrıca büyük bir kompost yaparken aktivatör işini nasıl çözeriz ?

Safranlı
10-08-2011, 08:38
elındekı dıkenlerı otları meyve kabuklarını kısaca ne bulduysan hepsını katabılırsın
ben neler katmadımkı
ancak en önemlı sorun bunları küçük parcalara bölmek oluyor
ben makasla küçük parcalara böldüm ama tabı uzun sürüyor
bır dal parcalama makınası almaya kararlıyım

acemi_caylak
10-08-2011, 09:00
Sn. Smarty17,

Şu aktivatör işi neden gerekli anlamış değilim. Forumda bu konuda fazla sayıda yanlış bilgi var. Örneğin Malina'ya yazdığım halde şu mesajdaki (http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=783775&postcount=1) soğuk kompostla ilgili bölümü düzeltmediler. Sanki soğuk kompost için mikroorganizma şartmış gibi bir sonuç çıkıyor ki tamamen yanlış.

Kompost yaparken C:N (karbon:azot) oranını, uygun nem koşullarını ve yeterli havandırmayı sağlarsanız hiç bir aktivatöre gerek yoktur. Birden fazla aktivatör denemiş birisi olarak bunların hiç bir yararını görmedim. İsim vermek istemiyorum ama o aktivatörlerin hepsi hikaye. İllede aktivatör derseniz taze hayvan gübresinde bolca mikroorganizma var.

Kompostta ideal C:N oranı 25:1 - 30:1 arasıdır ve nem %60-70 civarında olmalıdır. Bunun dışında ekstra bir aktivatöre ihtiyacınız yok.

Aslında işin mikrobiyolojisine gelirsek, organik maddeyi doğada çürüten mikroorganizmalar zaten mevcut. Bunlar uygun ortam bulursa hızla çoğalırlar ve organik maddenin çözünmesini gerçekleştirirler. Karbon oranı yüksek madde daha geç çözünür, azot oranı yüksek madde daha hızlı çözünür. Dolayısıyla buradan çıkan sonuç, eğer elinizde karbon açısından zengin malzeme fazla ise yığına bolca taze hayvan gübresi ya da sidik katarsanız süreç otomatik olarak hızlanır. Yani üre başlı başına bir aktivatör işlevi görür. Hayvan gübresi yoksa kimyasal ürede kullanabilirsiniz. Sonuçta üre üredir ve kompsotlaşma sırasında bu üre bazı mikroorganizmalar için kolay çözünen bir besin işlevi görür.

Yukarıda belirtilen, 25-30 oranını yakalamak için şu oranları kullanabilirsiniz.

Karbon içerikli maddeler
Yapraklar: 30-80:1
Saman: 40-100:1
Ağaç kırıntıları veya talaş: 100-500:1
Mukavva veya gazete kağıdı: 560:1

Azot içerikli maddeler
Sebze parçaları: 15-20:1
Kahve artıkları: 20:1
Çim: 15-25:1
Gübre: 5-25:1

Bu maddelerden gerekli miktarı kendiniz hesaplayarak bulabilirsiniz. Sonuçta bir oran hesabı. Nemi ayarlamak içinse, nem düşük ise sulayarak, yüksek ise talaş, saman vs. katarak, havalandırma içinse karıştırma (alt üst etme) yolu ile süreci kontrol edebilirsiniz.

Bu koşulları sağladığınızda 3-4 ayda kompostunuz hazır olur. Yığını 20 günde bir sulayarak karıştırırsanız çok daha güzel bir kompost elde edersiniz.

Wolf_Kanuni
28-08-2011, 02:04
Birkaç sayfa önce tartışılan konuyla ilgili sormak istediğim birşey var.

Bahçemde 7-8 m2'lik çiçek alanı olarak planladığım bir alanı ciddi şekilde bermuda çimi sardı. Okuduğum kadarıyla elle yolarak veya toprağı çapalayarak bu "ot"tan tam anlamıyla kurtulmak mümkün gözükmüyor. Çevreye verdiği zarardan ötürü ot ilacı kullanma taraftarı da değilim. Anladığım kadarıyla 5-6 kat gazete katmanı serip, üzerine de katman katman kahverengi ve yeşil ev/bahçe atıklarını serdiğimiz zaman hem o bölgede bu ottan kurtulmuş oluyoruz hem de kompost oluşturup toprağı iyileştiriyoruz.

Yalnız, benim burada takıldığım nokta gazete kağıdı... Biliyorsunuz Türkiye'de gazeteler hep renkli, sadece siyah-beyaz gazete kağıdı bulmak hem zor, hem de zahmetli bir iş. Ancak, kendi biriktirdiğim gazete kağıtlarını kullanmak ile ilgili de bu sebepten ötürü tereddütlerim var.

Sizce, en azından Milliyet, Hürriyet vs... gibi daha büyük gazeteler, renkli mürekkeplerini doğaya zarar vermeyen soya gibi maddelerden mi elde etmişlerdir? Nette araştırdım ancak bir sonuca varamadım. Sizce elimdeki gazete kağıtlarını kullanmalı mıyım?

Zeytinlibahçe
28-08-2011, 08:10
Sn Wolf Kanuni

Ot ilacı kullanmadığınız için sizi kutlarım.

Gazete kağıtlarını, daha çok toprağını nemli olarak tutmak istediğimiz genç fidan ve tek yıllık bitkilerde, fazla değil 2-3 kat, bir çok yerinden küçük delikler açarak, ıslatıp kullanıyoruz.

Gazete kağıdı yerine aynı şekilde mukavva da kullanabilirsiniz.

Otlardan kurtulmak için gazete kağıdı olmadan yapacağınız 5-8 cm. lik malç yeterli olacaktır.

Gazete kağıdının mürekkebi haklısınız biraz tartışmalı.

Elinizdeki kahverengi/yeşil malzemeleri kompostlaştırarak kullanmanız daha doğru olur.(compost mulch)

Bahçenizin güzelliğini bozmazsa örn.fiğ, yonca ekip, hem canlı malç (live mulch) yapıp zararlı otları baskılarsınız, hem de azot fikse etmelerini sağlarsınız.

ceviz59
29-09-2011, 21:10
selamlar şarap fabrikasından fire çıkan üzüm salkımlarını kompost olartak nasıl degerledirmeliyim acaba neler gerekli ceviz bahçemde kulanmak için yardımlarınızı bekliyorum
.

tattootears
08-10-2011, 20:19
ii aksamlar benim kompost hazırlama hakkında birkac sorum olacaktı
anladığım kadarıyla
-kompostun yeri hazırlanır
-orantılı bir şekilde içi doldurulur
-üstü naylonla kapatılır
-15/20 gün sonra karıştırılıp üstü tekrar kapatılır
ve 2-3 ay olmasınımı bekleriz?yoksa her 15/20 günde karıştıracakmıyız
ve hangi mevsimde başlanması önerilir?
şimdiden tesekkürler

justice
10-10-2011, 19:45
belki yanlış anlamalara sebep olabilir ama ben şahsen kompostun sınıflandırılmasını doğru bulmuyorum. en nihayetinde doğaseverler olarak doğadan alınanın tekrar doğaya faydalı biçimde verilmesi kapsamında düşünürsek hazırlanan kompost içeriklerine ekstra mikroorganizma eklemek bana biraz mantıksz geliyor.naturel ve tabii bir gübre **** toprak deneleyicisi diyebileceğimiz bir materyalde ilave malzeme katmak doğru olmayacaktır kanımca.çünkü bunu yapmadaki doyumsuzluğumuz ve mükemmele ulaşma isteğimiz kompostumuzun hep daha iyi olmasını isteği ortaya çıkaracaktır.buda pek doğallıkla bağdaşmaz gibi gelior bana.o yüzden sadece yediklerimizden artırdıklarımız ve bağ bahçesel atıklarımızdan yapacağımız kompost gayet yeterli ve verimli bir materyal olacaktır...

Zeytinlibahçe
10-10-2011, 20:05
-15/20 gün sonra karıştırılıp üstü tekrar kapatılır
ve 2-3 ay olmasınımı bekleriz?yoksa her 15/20 günde karıştıracakmıyız
ve hangi mevsimde başlanması önerilir?
şimdiden tesekkürler

Her mevsim yapabilirsiniz.

Zamana şartlanmak pek doğru değil. Kompostunuzun sıcaklığı düşmeye başladığında tekrar nemlendirip, karıştırın. İyi takip ederseniz tahmin ettiğinizden daha kısa zamanda hazır olacaktır.

batur_57
23-10-2011, 21:19
selamlar, 220 lt lik bir plastik bidon aldım. içine çim kırpıntısı, meyve artıkları, yumurta kabuğu sebze fidanları, karton parçası, toprak, yanmamış inek gübresi, çiçek sapları biraz torf biraz koyun gübresi ile nerdeyse bidonu doldurdum. arasıra beklemiş yağmur suyu serpiştirerek bidonu yere yatırıp ağzını açıp yuvarlıyorum. bu kompost kaç günde olur. esas önemlisi bu işlemi doğrumu yapıyorum. -bu arada tüm yorumları okudum yinede sorma gereği duyuyorum-
d:/220lt_bidon.jpg

batur_57
23-10-2011, 22:01
Bidon budur
252355

Ethem Erkaya
24-10-2011, 08:16
Kompost yapımını hızlandırmak ve kolaylaştırmak için güzel bir araç aynı zamanda dekoratifte. Tavsiye Ederim.

Kompost reticisi Komposter EkoKompost 700 - Fidan Sat, Bahe, Fide Sat nternetten Fidan Siparii, Bodur Al Sertifikal Meyve Fidan Ss Bitkileri (http://www.fidanistanbul.com/urun/935_kompost-ureticisi-komposter-ekokompost-700-.html)

Zeytinlibahçe
24-10-2011, 08:43
bu kompost kaç günde olur. esas önemlisi bu işlemi doğrumu yapıyorum.
d:/220lt_bidon.jpg

C/N oranlarını doğru ayarlayabilirseniz 1-2 ay içinde olur.

Bidon üzerinde hava alacak delik göremedim. Matkapla yaklaşık 10 cm aralıkla delikler açabilirseniz oksijen girmesini sağlarsınız.

s.serdar
15-11-2011, 06:04
Kompost yapımını hızlandırmak ve kolaylaştırmak için güzel bir araç aynı zamanda dekoratifte. Tavsiye Ederim.

Kompost reticisi Komposter EkoKompost 700 - Fidan Sat, Bahe, Fide Sat nternetten Fidan Siparii, Bodur Al Sertifikal Meyve Fidan Ss Bitkileri (http://www.fidanistanbul.com/urun/935_kompost-ureticisi-komposter-ekokompost-700-.html)

Fiyatı : 515,00 TL ( kdv dahil )
İNDİRİMLİ FİYATI
413,00 TL ( kdv dahil )

Fiyati çok pahalı. Pahalı demek bile az. Tam anlamıyla fahiş.
17,5 kg polietilen böyle bir malzemenin fiyatı olsa olsa 150.- TL geçemez.

Safranlı
15-11-2011, 08:35
Memleketın paletlerı bedava her yerde var
fazlasıyla dekoratıf olucaktır
sacmalık bu komresor
alın ahşabuı kendınız yapın

Hillbilly
19-11-2011, 15:45
Ben ormanlık alanlarda topladığım yaprakları ormanlık alanlardaki bitki örtüsünde çok ilginçtir hastalıklı bir bitkiye pek rastlamadım genelde yaşlı ömrünü tamamlamış bitkiler sararır ve çürürler neyse bu yaprakları çuvala koyup, hayvan gübresi ile karıştırıp ağaçların etrafına açacağım küçük çukurlara koymayı ve toprağa karıştırmayı planlıyorum. Aslında üstüne compost çayınıda dökersem yararlı bakteri miktarı daha da artacaktır sanıyorum. Amacım sağlıklı orman dokusunu bahçeye taşıyabilmek.

Cemaleddin
27-11-2011, 18:07
eklediğim bu fotolar komposenin bitkiyi nasıl etkilediğini hiç bir söze gerek kalmadan anlatıyor.fotolar kasım ayının başında çekildi.kompose kullandığım dut sonbaharda yapraklarını sağlıklı bir şekilde sarartırken, farkı görebilmek için kompose kullanmadığım saksıdaki dut'un ise yaprakları kararıp bozuldu...

MeyveliTepe
27-11-2011, 19:08
Fiyatı : 515,00 TL ( kdv dahil )
İNDİRİMLİ FİYATI
413,00 TL ( kdv dahil )

Fiyati çok pahalı. Pahalı demek bile az. Tam anlamıyla fahiş.
17,5 kg polietilen böyle bir malzemenin fiyatı olsa olsa 150.- TL geçemez.

Bu tarz bir şey satın almaya pek gerek yok. Özellikle bahçede yapılacaksa ahşaptan bir kafesi bir hafta sonunda yapabilirsiniz, çok da ucuza mal olur.

Tambur tipi kompost ünitesi satılıyor mu bilmiyorum. Olsaydı belki öyle bir şey alınabilirdi. Hoş onu da biraz uğraşla yapmak, ya da yaptırmak mümkün.

tarumratut
10-12-2011, 20:54
Bauhaus'ta 69,90 TL'ye basit, kurulumu ve kullanımı kolay kompostlaştırıcı var. Ben ilkbaharda aldım (o zaman 59,90 TL idi). Hacmi sanıyorum 300 litre kadar. Küçük bahçesi olanlara yeter. Ben yazın üç parti yaptım.
Selam ve saygılarımla...

seyyah53
21-12-2011, 20:58
Degerli Dostlar...

Evdeki atiklarin degerlendirilmesi hakkinda bende IMKANLARIM dogrultusunda bir yontem arastitiken en sonunda sicak kompostta karar kildim dolayisiyle butun konuyu okudum....

Feyz in ve cesaretin kaynagi kesinlikle meyvelitepe diyorum ve soruma geciyorum...

Kompost cok guzel islenmis yapim asamasina kadar bir sorum yok...

Fakat kompost yapimda belirli sicakliklarda hangi mikroorganizmalarin yasayacagi bu konu basligi altinda bir pdf dosyasinda verilmis...

Ayni dosyada aktinomisetlerin esas humuslatirici organizmalarin oldugu ve bunlarin 30-40 derece arasinda yasayacagi soylenmis...

kompostta yanma isleninin sonunda aktinomisetlerin tekrar ortaya ciktigi ve gorevlerine devam ettigi yazilmis..

Soru:Kompostumuzu elde ettigimiz zaman HAVA almayan bir kovada isiyi bu seyide tutugumuzda aktinomisetlerin etkisiyle beklettigimiz kompost DAHA degerli bir maddeye donusurmu? humus yapisina daha da yaklasirmi?

Soru2:hazir hale gelmis komposta mese odunu kulu katilmasi ve bir sure daha bekletilmesi kompostun potasyum acisindan zenginlestirmis olur mu?

MeyveliTepe
21-12-2011, 22:29
Doğru oran ve koşullarda yapılan bir sıcak kompost takriben 3 haftada stabil duruma geliyor. Fakat bu duruma gelmiş kompost hala olgunlaşmış sayılmaz. Bu durumda hala decompose olacak moleküller mevcuttur ve uygun koşullarda yaklaşık 6 ay sürer. Sorunuz bu durumdaki kompostun havasız bir ortamda bekletildiği takdirde ne olacağı. Öte yandan, stabil duruma gelmiş kompostun olgunlaşması için oksijene ve yeterli neme ihtiyaç var. Öyle ki, bu durumdaki kompostun toprağa karıştırılması da önerilmiyor. Olgunlaşma sürecinde ihtiyaç duyulan oksijenin topraktan alınarak bitkilerin oksijenini çaldığı bildiriliyor. En iyi kullanım şekli malç şeklinde kullanım. Böylelikle mükemmel bir malç görevi görürken olgunlaşma süreci de devam ediyor. Burada (http://blog.meyvelitepe.org/images/Compost_Maturity.pdf)bu konu ile ilgili küçük ama güzel bir döküman var (ingilizce).

Havasız ortamda bekletildiğince nelerin olabileceğini tam olarak kestiremiyorum. Malzemede hala decompose olmamış meteryal bulunduğuna göre anaerobik soğuk kompost sürecine girmesi de muhtemel.

Diğer sorunuz ise, hazır hale getirilmiş komposta meşe külü ilavesiyle potasyumca zenginleştirmekle ilgili. Böyle bir ilave ile komposttaki potasyum miktarını arttıracağınız muhakkak. Fakat aynı zamanda kalsiyum karbonatı da arttıracaksınız. Yüksek PH ile miktara bağlı olarak kompostun PH'ı da yükselecek. Dolayısıyla riskli bir işlem. Kül miktarını çok az tutarsanız bir zararı olmaz ama potasyum da az olur.

Kül yerine vinas ekstresi ekleyebilirsiniz. Çoğunlukla PH 5-6 seviyesinde olduğu için bu mahzur olmayacaktır. Öte yandan, kompost yığınınıza başlangıçtan itibaren potasyumca zengin malzeme koymuş olmak tabii ki en iyisi.

soilless
21-12-2011, 22:49
[QUOTE=MeyveliTepe;890513]Doğru oran ve koşullarda yapılan bir sıcak kompost takriben 3 haftada stabil duruma geliyor. Fakat bu duruma gelmiş kompost hala olgunlaşmış sayılmaz. Bu durumda hala decompose olacak moleküller mevcuttur ve uygun koşullarda yaklaşık 6 ay sürer. .....

Sn Meyvelitepe o zaman en iyisi 3 ay ilave zamanı olan, yanmadan, enerji kaybetmeden soğuk kompost yapmak. ???

MeyveliTepe
21-12-2011, 23:22
Ben yine de sıcak kompostu tercih ediyorum. Çünkü 3 hafta sonra kullanılabilir malç malzemem oluyor ki, çok faydalı. mevsim sonunda malç olarak görevini tamamladığında olgunlaşmış oluyor. Soğuk komposttaki metan gazı yerine karbon dioksit de daha evladır. Çok hızlı çevrim sayesinde de malzemeniz varsa fabrika gibi üretim yapılabiliyor.

seyyah53
22-12-2011, 19:25
Kül yerine vinas ekstresi ekleyebilirsiniz. Çoğunlukla PH 5-6 seviyesinde olduğu için bu mahzur olmayacaktır. Öte yandan, kompost yığınınıza başlangıçtan itibaren potasyumca zengin malzeme koymuş olmak tabii ki en iyisi.

Sn.Meyvelitepe biz 300-400 baslik besi sigiri isletmelerine vinas i ogretememisken bunu sizden duymak beni sevindirdi ayni zamanda sasirtti...genelde enerji ve yemi n lezzetini arttirmak icin kaba yemlere uygulanir...yemdeki potasyum icerigini arttirdigini bilmiyorudum onuda sizden ogreniyorum...tesekkurler..

Kompost bir yana elimde yarim cuval kendi sobamdan cikmis mese kulum var..atmak istemiyorum degerlendirmem icin bir oneriniz varmi?

MeyveliTepe
22-12-2011, 19:53
Vinas ekstresi en az 0-0-30 değerindedir. Organik bir malzeme olduğu için de gereken yerlerde rahatlıkla kullanılabilir. Ben gojileri bununla takviye ediyorum.

Meşe külünü çok yoğun olmamak şartıyla arazinize serpebilirsiniz, sabun yapabilirsiniz, suyunu elde edip bulaşıkta kullanabilirsiniz, ya da benim gibi yeni bir zeytin tatlandırma tekniği denebilirsiniz :)

Yüksek alkali özelliğinden dolayı fungusit olarak işe yarar mı diye de düşünmedeyim.

seaa
22-12-2011, 20:29
10-15 poşet yaprak toplamış bulunmaktayım bunları yaza motorlu tırpanımın ucuna takacağım 3 lü bıçak ile parçalamayı düşünüyorum ve çimenlerle birlikte kompost yapacağım.

MeyveliTepe
22-12-2011, 20:39
Yaza daha çok var ve kahverengi malzeme bulmak nisbeten kolay. Yapraklar koyu renkli poşetlerdeyse yanlarından bir iki havalandırma deliği açıp ağızları bağlı olarak öylece bırakın. Baharda doğrudan malç olarak kullanabilirsiniz.

seaa
23-12-2011, 12:43
Sayın meyvelitepe önerileriniz için teşekkür ederim. Sayın meyvelitepe ağaçlarımın çukurlarında yaprak çürütmek ağaçlara zarar verir mi? Geçen sene ağaçlarımın çukurlarına bolca yaprak dökmüştüm de.

MeyveliTepe
23-12-2011, 13:09
Çukurlarında derken neyi kastediyorsunuz? Fidan dikmek için hazırlanmış çukur mu, dikilmiş fidanın dibi mi?

Fidan çukuru ise fidanları ne zaman dikeceğiniz önemli. Yapraklar tamamen çürümeden dikecekseniz iyi değil. Fikilmiş fidanların dipleri ise, malç gibi yayabilirsiniz, yalnız fidan gövdesinden 10 santim kadar uzakta olsun.

seaa
23-12-2011, 13:50
Dikilmiş fidan çukuru sayın Meyvelitepe. 10 santim uzaklık derken çukurun çevresine gelecek şekilde mi yaymalıyım yaprakları sayın Meyvelitepe?

MeyveliTepe
23-12-2011, 14:16
Evet, fidan gövdesini merkez kabul ederseniz on santim yarı çapında bir daire boş kalsın. Malç malzemesi fidan gövdesine değmesin. Bu arada, bu yaprakların patojen sporu taşıma ihtimali olmayan yapraklar olduğunu var sayıyorum.

seaa
23-12-2011, 14:33
Çınar ve ıhlamur ağacının yaprakları sayın Meyvelitepe

MeyveliTepe
23-12-2011, 14:49
Tamam, bir sorun olmaz.

avtonoz
30-12-2011, 20:07
merhaba,

yakın bir zamanda bende kompost yapacağım şu an yeşil malzeme biriktirmeye çalışıyorum. Elimde yeterince kahverengi malzeme var fakat kış günü yeşil malzeme temini çok zor oluyor. Yeterli hacimde karışım elde etmek için elimde kafi yeşil malzeme olmayacak sanırım. Bu durumda azotlu gübre ile takviye yaparak doğru C:N oranını yakalamam gerekecek sanırım.
Ama piyasadaki hangi azotlu gübre türü kullanılmalıdır?
AN (Amonyum Nitrat) mı?
Üre mi?
CAN (Kalsiyum Amonyum Nitrat mı?

Safranlı
31-12-2011, 09:55
Yeşil malzeme olarak mutfak artıkların yeterlı gelecektır
pıyasadan almana gerek yok

avtonoz
31-12-2011, 12:28
Yeşil malzeme olarak mutfak artıkların yeterlı gelecektır
pıyasadan almana gerek yok

Zaten öyle yapıyorum Sayın Safranlı. Tüm yeşil malzemem mutfak atıklarından oluşuyor. Fakat günlük olarak az malzeme çıkıyor. Bir haftadır biriktiriyorum. 350-400lt lik bir kompost karışımı ile başlamayı hedeflersem neredeyse 3 hafta boyunca mutak atığını biriktirmem gerekecek bu gidişle. Ama bu seferde koku probleminden çekiniyorum. Elimde bulunan yeşil malzeme oranında kahverengi malzeme katsam bu seferde kızışmayı sağlayacak yeterli kütle olmaz diye düşünüyorum.

Daha önce belirttiğim gibi kahverengi malzemem yeterince var. Biriktirebildiğim kadar yeşil malzemeyi yukarda bahzettiğim azotlu gübre türlerinden biri ile takviye ederek doğru C:N oranı yakalayıp kompost karışımı hazırlasam diye düşündüm. Ama hangi azorlu gübre en uygundur?

Safranlı
31-12-2011, 13:39
sizleri anlıyorum
hangi azot göbresı konusunda bılgım yok
bende merak ettım bılgııs olan arkadaşalrdan ögrenecegiz artık...

Odeh
10-02-2012, 17:00
Kurmayı planladığım badem bahçesi için işlerin ilerlemeye başlamasıyla birlikte birçok konuda araştırmayı hızlandırdım.

Forumda okuduğum, konudan konuya iten bilgi ve deneyimlerden biri olan ve sayın Halil Önen'in EM ( Etkin Mikroorganizlamar) mesajı (http://www.agaclar.net/forum/565381-post513.htm) bende bir çağrışıma birçok soruya neden oldu...

Sayın Önen'in EM, tarla otu, yanmış hayvan gübresi kullanarak yaptığı kompost hakkında bilgi verirken;
Şimdi elimde 615 kg aşılanmış bir ürünüm oldu.
Yani o da gübre değil mi?
Bununla fidanlarımı dikebilirim, ağaçlarımın taç izinden gübreleyebilim, hatta tarlaya serip sığ bir şekilde sürebilirim.
demişti.

Buradan yola çıkarak sıcak kompost konusunda yazılan mesajların %80'inden fazlasını okudum, küçük çaplı birkaç araştırma da yaptım. Birçok kompost uygulaması benim uygulama yapacağım ölçekten çok daha küçük, kullanılan materyaller haliyle daha zengin...

Fidan dikim aşaması dâhil bu sürece kadar yapılacak olan bazı kritik uygulamaların fidanın sağlığı, gelişimi ve verimi konusunda çok önemli farklar yaratacağına eminim.

Kuracağım badem bahçesi yaklaşık 400 da. civarında olacak. Bozuk orman arazisi niteliğinde ve üzerinde kısmen çalı türünde meşe bulunmakta. Amacım, bu diri örtüyü ocak ve fırınlarda yaktırmadan bir değer üretebilmek.

Yanıt aradığım sorular ise şöyle:
1- Arazi üzerindeki diri örtünün kahverengi ve yeşil aksamını sıcak kompost yapımında kullanabilir miyim? (Yanmış çiftlik gübresi, EM, Leonardit, vb. materyaller eşliğinde)
2-Ayrıca meşenin daha asidik bir kompost yaratacağını göz önüne alırsak, katılacak farklı materyallerle bu oranı dengelemek mümkün olabilir mi?
3- Miktar, 8-10 bin fidan için düşünüldüğünden, kompost ortamının toprak altı seçilmesi doğru mu mudur? (Havalandırma bacalarla, karıştırma JCB iş makinesiyle sağlanabilir)
4- Sayın Önen'in formülünden yola çıkarak (1 ölçek Kompost + 3 ölçek Toprak) elde edeceğim karışım ile fidan çukurunun tamamının doldurulmasında bir sakınca olabilir mi?

Saygılarımla,

Çamtepe
10-02-2012, 19:40
1- Arazi üzerindeki diri örtünün kahverengi ve yeşil aksamını sıcak kompost yapımında kullanabilir miyim? (Yanmış çiftlik gübresi, EM, Leonardit, vb. materyaller eşliğinde)

Meşelerin odun değeri olanlarını satarsınız. Dal boyutlarında olanlar için bir dal öğütücü alırsanız ufak dalları öğütebilirsiniz. Bildiğim kadarı ile traktör arkasına takılabilenler de mevcut.

3- Miktar, 8-10 bin fidan için düşünüldüğünden, kompost ortamının toprak altı seçilmesi doğru mu mudur? (Havalandırma bacalarla, karıştırma JCB iş makinesiyle sağlanabilir)
Sıcak kompost yapacağınızı varsayarak toprak altı seçilmesi bana çok da mantıklı gelmedi. Ama forumdaki üstatlar ne der bilemem.

Hesabınızı iyi yaptınız mı? 10 bin fidan deseniz, her fidan çukuruna diyelim ki 20lt civarında kompost ihtiyacınız olsa, toplamda 250.000lt kompost ihtiyacı var demektir.

Elbetteki arazinizdeki organik maddeleri değerlendirin, ama dikimde yanlış yapmamak adında endüstriyel kompost/organik gübre üreten firmalarla temasa geçip bu ihtiyacı tedarik etseniz sanki hem daha bilimsel hem de daha ucuza gelirmiş gibi geliyor.
Kendiniz yapmaya kalsanız, bir defalık bir işlem için büyük bir yatırım yapacaksınız, belki düzgün de yapamayacaksınız ve bu düzgün olmayan kompostu fidanlarınıza (ki bebekleriniz demek daha doğru) verdiğinizde hastalıklara davetiye çıkaracaksınız.

bildiğim kadarı ile endüstriyel tesislerde organik gübre, kompost yapan firmalar mevcut. İlk dikim için bunları kullansanız?

Odeh
10-02-2012, 20:07
Sayın Çampete,

Maliyet, elde edilebilecek kalite, riskler, kolaylıklar, vb. her boyutuyla sorgulamaya çalışıyorum. Bu aşamada hem temel konuları öğrenmek hem de olası seçenekleri bulma çabasındayım. (Ayrıca bu ticari bir yatırım olacağı için bahçe tesisi süresince elbette profesyonel danışmanlık da alacağım.)

Saygılar,

MeyveliTepe
10-02-2012, 20:50
Sn.Odeh,

400 da çok büyük bir arazi. Bu arazi üzerinde halihazırda yeşil malzeme ne var blmiyorum ama sıcak kompost yapacaksanız oldukça büyük ölçekli çalışmanız gerekecek ki, bu extradan başka malzemeler bulma, kompost havuzları oluşturma vb. gibi şeyler gerektirir.

Bir alternatif olarak, bu gibi malzemeyi kuvvetli öğütücülerle öğütüp öylece stoklayabilir, baharda fidanlarınızın dibinde malç olarak kullanabilirsiniz. Hem daha zahmetsiz hem de çok yararlı olur. Dal ve odunsu malzemenin dekompoze olması oldukça uzun bir zaman alıyor. Bu zamanı da bu malzemeyi aktif kullanacağınız için kazanmış olursunuz.

Odeh
11-02-2012, 18:59
Sayın Çamtepe ve sayın MeyveliTepe'nin değerlendirmeleri ve sayin Halil Önen'in sayfalarından edindiğim bilgiler üzerine malç, fidan çukuru hazırlığı ve toprak ıslahı konularında daha sıkı araştırmalar yapıyorum. Çok da isabetli olduğunu söylemek isterim, teşekkür ederim. Sahadan kaldirilacak olan malzeme "malç" olarak değerlendirilmek üzere programlandı...

Fidan çukuru için de hedeflerimi belirledim sayılır. Kimyasal olmadan, tümüyle organik ve zenginleştirici uygulamalar yapılacak.

Birçok kaynak ve veriye ulaştığım gibi yol haritası da iyice netleşti.

seaa
11-02-2012, 20:40
2 seneye bir ceviz bahçesi kuracağım size çok özel bir proje anlatacağım her aşamasını detaylı detaylı anlatmayı düşünüyorum bir aşamasıda kompost kullanımı ve yapımı.

Safranlı
13-02-2012, 13:13
Fidan çukuru için de hedeflerimi belirledim sayılır. Kimyasal olmadan, tümüyle organik ve zenginleştirici uygulamalar yapılacak.

Birçok kaynak ve veriye ulaştığım gibi yol haritası da iyice netleşti.[/QUOTE]

Yapacagınız yatırım çok buyuk ..
öncelıkle sizleri tebrık ederım
kafanızda canlandırdıgınız ve planladıgınız tüm işlemleri burada yazmanızı
ve hatta kendı sayfanızı açmanızı önerırım
buradaki dostlar bilgilerini heyecanlae sizlere aktaracaklardır..
bu işlemlerde biraz uzun yolda olsa meyvecılıkte tohumdan ekıp üzerını aşılama
yöntemini çok çok önemseyıp degerlendırmenızı önerırım

Odeh
13-02-2012, 18:59
Teşekkür ederim sayın Safranlı...
Sayfa açmayı düşünmedim değil, belki bir süre sonra yani dikim sonrası bakım işlerinde de yeterince bilgi sahibi olunca...

Tohumdan başlayamam; hem orman yönetmeliği izin vermiyor hem de sabrım kalmadı artık.

Safranlı
14-02-2012, 09:06
hakkınızda hayırlııs olsun
benım 4 dönüm ceviz bahcem var
küçük bir bahce tabi...
biz fidanları alırken en son gittik
komsular önceden aldılar
gidenler hepsı dogal olarak boylu poslu uzun fidanları kaptılar
bize 50-60 cm olan minikler kaldı
Kısmetımız bu deyıp ektık
tabı zamn gecınce bızımkıler hızlandı
abartmıyorum
2 mt boyundakı fıdanlar malum öldü gitti
ben inşaat teknıkerıyım
en önemli şey temeli atmaktır
bu aşama çok önemli
en azında geniz köklü
kısa ve dolgun gözlü fidanlar olmalıdır
birde asla posette fidan alamnızı önermem
minnacık posekkte esir düşürülmüş kökler nasıl verımlı olabılsın...
sizlere kolaylıklar dılerım
memleketımızın yeşermesi canlanması en büyük mutluluktur...

sakagun
26-02-2012, 11:33
Komposta yarısı çürümüş, küflenmiş meyve koyulur mu?

Halil Önen
26-02-2012, 23:23
Komposta yarısı çürümüş, küflenmiş meyve koyulur mu?

Kompost oluşumunda kullanılabilir ama olgunlaşmış komposta katmamak gerekir.

sakagun
27-02-2012, 06:26
Yanıtınız için teşekkür ederim. Tam ifade edememişim. Kompost oluştururken demek istemiştim.

Bu da benim kompost kutum. Eski tahtaları çakarak yaptık. Öndeki kontrplağı çıkarılabilir şekilde tasarladık. Ortasına da üzerinde delikler açılmış boru yerleşttirdik.

Çıkma ayvaları bir kenara yığdırmıştık, çürümeye başlamışlar, üzerlerinde solucanlar vardı. Solucanlarla birlikte içine atıyorum. Mutfak atıklarını (sebze, meyve parçaları), geçen seneden kurumuş otları, yaprakları, 3 sene öncesinden kurumuş çalıları (elle küçük parçalara ayırarak) dolduruyorum.

Safranlı
27-02-2012, 07:19
biraz taze hayvan gübresı katabılırsenız güzel olur

Halil Önen
27-02-2012, 12:32
Yanıtınız için teşekkür ederim. Tam ifade edememişim. Kompost oluştururken demek istemiştim.

Bu da benim kompost kutum. Eski tahtaları çakarak yaptık. Öndeki kontrplağı çıkarılabilir şekilde tasarladık. Ortasına da üzerinde delikler açılmış boru yerleşttirdik.

Çıkma ayvaları bir kenara yığdırmıştık, çürümeye başlamışlar, üzerlerinde solucanlar vardı. Solucanlarla birlikte içine atıyorum. Mutfak atıklarını (sebze, meyve parçaları), geçen seneden kurumuş otları, yaprakları, 3 sene öncesinden kurumuş çalıları (elle küçük parçalara ayırarak) dolduruyorum.

Kurumuş çalıları koyarsanız kompost içinde çürümeleri zaman alır ve kompostunuz gecikir.

Eğer bu şekilde yapmışsanız, kompost hızlandırıcı kullanmalısınız. Örneğin ekşimiş yoğurt suyunu üzerine dökebilisiniz.

Çalı, cırpı koymazsanız kompostunuz 3-4 ay gibi olur.

Kompost yapımında 3 kahverengi 1 yeşil oran önemli. (c/n oranı)

Kompostun koku yapmaması ve sıcak ısı koşulları gerektiriyor.

(bu konularda tecrübe sahibi Epsody usta, 2 birim kahverengi ile 1 birim yeşil oran da uygulanabilir diyor.) ;)

Saygılar

MeyveliTepe
27-02-2012, 12:45

Solucanları şimdilik azat edin. Sıcak kompostta ısınma başladığında kaçamazlarsa ölürler. Belki de bu gibi çürümekte olan meyveleri sıcak kompost malzemesine koymamalısınız. Onları bir çukurda solucanlarla başbaşa bırakmak daha iyi olabilir. Sıcak kompostta diğer yeşil ve kahverengi malzemelerinizi kullanın.

sakagun
27-02-2012, 17:11
Yoğurt suyunu deneyeceğim Halil Bey.

Solucanların çürümeyi hızlandıracağını düşünmüştüm Sayın Meyvelitepe. Bunu yazdığınız iyi oldu. Hayvanların günahına girmeyeyim.

bursaci
28-02-2012, 10:02
merhaba arkadaşlar

bir sorum olacak kompost hazırlama sırasında kahverengi malzeme olarak marangozdan aldığım iri kıyım kırpıntı yı kullanabilir miyim acaba

Halil Önen
28-02-2012, 10:21
.. Hayvanların günahına girmeyeyim.

Kompost oluşurken ortaya çıkacak ısıdan dolayı solucanlar kendilerine daha uygun yer bulacaktır. Kompost yaptığınız kabın altı açık değil mi?

Halil Önen
28-02-2012, 10:24
merhaba arkadaşlar

bir sorum olacak kompost hazırlama sırasında kahverengi malzeme olarak marangozdan aldığım iri kıyım kırpıntı yı kullanabilir miyim acaba

Olur, ama kompostunuz bir az geç olur. Ot ve çim gibi çabuk çürümez.

bursaci
28-02-2012, 11:19
merhaba Halil bey

kompost ta gübre olarak güvercin gübresi kullanacağım acaba oluşumu hızlandırmak için güvercin gübresi miktarını arttır sam uygun olur mu acaba işe yarar mı

sakagun
28-02-2012, 12:18
Kompost oluşurken ortaya çıkacak ısıdan dolayı solucanlar kendilerine daha uygun yer bulacaktır. Kompost yaptığınız kabın altı açık değil mi?
Yanlar ve altı aralıklı tahta döşeli.

Halil Önen
28-02-2012, 13:38
merhaba Halil bey

kompost ta gübre olarak güvercin gübresi kullanacağım acaba oluşumu hızlandırmak için güvercin gübresi miktarını arttır sam uygun olur mu acaba işe yarar mı

Tabii olur, 1 birim güvercin gübresi, 1 birim yeşil de olabilir.

Halil Önen
28-02-2012, 13:40
Yanlar ve altı aralıklı tahta döşeli.

Kompost kabının altı tamamen açık olmalı.

17mine
06-03-2012, 00:01
Kompost kabının altı tamamen açık olmalı.

Bahçenin bir köşesinde açılacak çukurda kompost yapılabilir mi?

Halil Önen
06-03-2012, 00:04
Bahçenin bir köşesinde açılacak çukurda kompost yapılabilir mi?

Yapılabilir, bunu sevgili Uzaylı yaptı ve solucanları bile çoğaldı. İlerde solucan gübresini buradan temin edebilecek gibi...

17mine
06-03-2012, 00:10
Peki bu oluşum ortalama ne kadar zaman alır?

Safranlı
06-03-2012, 08:20
Oldukça uzun sürer en az ıkı yıl

seyyah53
16-03-2012, 15:16
Ocak ayinda terasta bir kompost hazirlamistim...

274339

274340

Mantik sicak kompost sayfasinda anlatilanla tamamen ayni...274341

274342

Ve sonuc:

274343

Olup olmadigini tam bilemiyorum..fakat tecrube ettiklerim kalin patates kabuklari, sogan kabuklari ayrismiyor...

Aslinda bu kompostun icinde TOPAKLANMALAR meydana da geldi..bu durumda neyi az koymustuk onu unuttum...

Safranlı
16-03-2012, 15:30
benım şahsi kanatım kompost yaparken yuzde yuz beklentısıne girmemektir
mutlaka içinde kalanlar oluyor
bunun önüne geçmek için durmadan karışmak lazım ki o da eziyet
kompostu oldugu kadarıyla ilk etapda malç olarak kullanmak gerekır
dogaga yavaş yavaş çözülmeye devam eder
neticede besin malzemerimizi kaybetmiyoruz
ve cevreye kazandırıyoruz
elenmış tertemiz ve tümüyle toprak olmuş kompost en ideali tabi..
ama bu konuda kendımız kasmaya hiç gerek yok
dogada gördüğümüz gibi irili ufaklı organık artıklar iç içedir
ve yavaşca sürekli olgunlaşma süreçleri devam eder
sizdeki netice bence gayet güzel....

bademu
17-03-2012, 16:50
Yeni üyeyim.Günlerdir sitedeyim.KARLAR ERİMEYE başladı.Yapılacak işler zaten çoktu.Şimdi anladım ki iyice çokmuş.Doğru yer doğru sorumu bilemiyorum.Benim tavuklarım var.Yazdan beri onların gübresini bir yerde biriktiriyorum. Üzeri açık.yani ıslak.Bunu nasıl değerlendirebilirim.Gübre samanla karışık.YARDIMLARINIZ ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.Bu ilk daha öğrenmek istediğim çok şey var.İlk enzim denememi de dün yaptım.

Zeytinlibahçe
17-03-2012, 18:26
Benim tavuklarım var.Yazdan beri onların gübresini bir yerde biriktiriyorum. Üzeri açık.yani ıslak.Bunu nasıl değerlendirebilirim.Gübre samanla karışık.YARDIMLARINIZ ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.Bu ilk daha öğrenmek istediğim çok şey var.İlk enzim denememi de dün yaptım.

Sn bademu, mutfağınızdan çıkan organik atıkları çöpe atmayıp enzim yaparak değerlendirdiğiniz için sizi kutluyorum.

Kümesinizden çıkan gübreleri güneş ve yağmur almayan bir yerde biriktirmeniz yerinde olur.

Biriktirdiğiniz gübreleri en kısa zamanda kullanmak isteyeceğinizi düşünüyorum. Bu durumda, EMA (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/3903.htm) ile iki hafta arayla fermante edip kullanmanızı tavsiye ederim.

seyyah53
17-03-2012, 19:15
sizdeki netice bence gayet güzel....

Cok tesekkur ederim Sn.Safranli...

Bu topaklanmanin nedeni nedir acaba siz biliyormusunuz?

Biraz daha talas koyup devam ettrsem mi acaba?

mehmetckc
19-03-2012, 14:15
Sevgili Forumdaşlar,

Zeytin ağaçlarının gübrelenmesinde kullanılmak üzere kompost yapma niyeti içerisindeyim lakin bol miktarda hayvan gübresi bulabildiğim halde kahverengi malzeme temin etme konusunda yeterince yol alabilmiş değilim.

Şu an için1 kamyon temiz küçükbaş hayvan gübresi, 4 kamyon da çöple karışık küçükbaş ve büyükbaş hayvan gübresi alınmayı beklemektedir. (Çöpü temizlenebilir durumda) Çevredeki iki sanayi kuruluşundan birinden şalgam atığı havuç, diğerinden de narenciye posası temin etme imkanım var. Tabii bedeli mukabilinde, bu yüzden pek sıcak bakmıyorum. Sizce artısı ne olabilir? Bir başka sanayi kuruluşundan da yarım kamyon kadar ceviz ağacı kaba ve ince talaşı temin edebilirim.

20 lt'lik bir bidon da humik asitim var.

Ölçek büyük, malzeme ve bütçe kısıtlı...

Bu şartlar altında yöntem ve eklentiler konusunda tavsiyeleriniz ne olur acaba?

Yoksa hiç uğraşmayıp, komposttan vaz geçip temin edebildiklerimi tarlanın bir kenarına döküp, yandığında zeytinlerin dibine gübreyi mi dağıtsam.

Saygılar,

Safranlı
19-03-2012, 16:14
Sevgili Forumdaşlar,

Zeytin ağaçlarının gübrelenmesinde kullanılmak üzere kompost yapma niyeti içerisindeyim lakin bol miktarda hayvan gübresi bulabildiğim halde kahverengi malzeme temin etme konusunda yeterince yol alabilmiş değilim.

Şu an için1 kamyon temiz küçükbaş hayvan gübresi, 4 kamyon da çöple karışık küçükbaş ve büyükbaş hayvan gübresi alınmayı beklemektedir. (Çöpü temizlenebilir durumda) Çevredeki iki sanayi kuruluşundan birinden şalgam atığı havuç, diğerinden de narenciye posası temin etme imkanım var. Tabii bedeli mukabilinde, bu yüzden pek sıcak bakmıyorum. Sizce artısı ne olabilir? Bir başka sanayi kuruluşundan da yarım kamyon kadar ceviz ağacı kaba ve ince talaşı temin edebilirim.

20 lt'lik bir bidon da humik asitim var.

Ölçek büyük, malzeme ve bütçe kısıtlı...

Bu şartlar altında yöntem ve eklentiler konusunda tavsiyeleriniz ne olur acaba?

Yoksa hiç uğraşmayıp, komposttan vaz geçip temin edebildiklerimi tarlanın bir kenarına döküp, yandığında zeytinlerin dibine gübreyi mi dağıtsam.

Saygılar,

Benım anladıgım ve uzun süren kafa yormalarımdan sonra sizlere şunu tavsıye edebilirim
elinizde hazıne var
kendınızı sıkmayınız
alabıldıgınız veya bulabıldıgınız her artıgı bu gubre ile karıştırınız
gubrenize EMA spreyleyın
bu em sizin gübreyı kısa sürede olgunlaştıracaktır
kahve rengı malz. yeterınce bulamasanızda bu gubre ondan daha degerlıdır
sizin yapmanız gereken sadece gübrenızın kalıtesını arttırmaktır
ev artıkları vesire ekleyebılırsenız besın degerını artırmış olursunuz
üzerını koyu naylonla kapatın ema spreyleyın arada karıştırın en ideal malzemeyi temın etmiş olacaksınız
bu mevsım çok ideal
hemen başlamanızı tavsıye ederım

Safranlı
19-03-2012, 16:17
cok tesekkur ederim sn.safranli...

Bu topaklanmanin nedeni nedir acaba siz biliyormusunuz?

Biraz daha talas koyup devam ettrsem mi acaba?

talaş koyabılırsınız ancak bu besının bıtkıye baharda vermek daha faydalı olmaz mı...
Kompostu tam yapıcam deyıp baharda bitkiyi zayıf bırakmış olmayalım...
Kavak agacından bulabılırsenız eklenebılır
böylece erkenden olgunlaşmış olur..
Ama yınede uygun bitkiniz varsa malç olarak uygulayın
bu yagmurlarda ve baharda faydasını görmüş olalım
bence tabii.....

seyyah53
19-03-2012, 18:50
talaş koyabılırsınız ancak bu besının bıtkıye baharda vermek daha faydalı olmaz mı...
Kompostu tam yapıcam deyıp baharda bitkiyi zayıf bırakmış olmayalım...
Kavak agacından bulabılırsenız eklenebılır
böylece erkenden olgunlaşmış olur..
Ama yınede uygun bitkiniz varsa malç olarak uygulayın
bu yagmurlarda ve baharda faydasını görmüş olalım
bence tabii.....

Tabi mantik olarak dogru soyluyorsunuz...en iyisi kullanmak ..saygilarimla

mehmetckc
20-03-2012, 08:17
bu mevsım çok ideal
hemen başlamanızı tavsıye ederım

Teşekkür ederim Sayın Safranlı.
Yaz girmeden olgunlaştırıp gübreleme yapabilir miyim telaşındayım.
O yüzden bir an önce başlamak istiyorum.

Saygılar,

Safranlı
20-03-2012, 08:23
Sizler sıcak bölgede oldugunuzdan muhtemelen yetişir
sulama imkanınız varsa her mevsım verilebilir
bazı konularda kendımızı çok sıkmadan ratık olacak yöntemler denemelıyız
üzerını kapatın ıkı gunde ısınacak ve parçalanmaya başlayacaktır

bademu
27-03-2012, 18:52
Sayın zeytinlibahçe ,EM aldım.Aktifleştirdikten sonra hangi oranda sulandırıp sıkacağım?Teşekkürler.Yoksa bunları enzim bölümünemi yazmalıyım bilemiyorum.

Zeytinlibahçe
27-03-2012, 19:06
Yeni üyeyim.Günlerdir sitedeyim.KARLAR ERİMEYE başladı.Yapılacak işler zaten çoktu.Şimdi anladım ki iyice çokmuş.Doğru yer doğru sorumu bilemiyorum.Benim tavuklarım var.Yazdan beri onların gübresini bir yerde biriktiriyorum. Üzeri açık.yani ıslak.Bunu nasıl değerlendirebilirim.Gübre samanla karışık.YARDIMLARINIZ ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.Bu ilk daha öğrenmek istediğim çok şey var.İlk enzim denememi de dün yaptım.

Sayın zeytinlibahçe ,EM aldım.Aktifleştirdikten sonra hangi oranda sulandırıp sıkacağım?Teşekkürler.Yoksa bunları enzim bölümünemi yazmalıyım bilemiyorum.

Sn bademu gübrenin durumuna göre 15/1 - 20/1 oranında klorsuz suyla seyreltip kullanabilirsiniz. Gübrenin üzerini kenarlardan hafif hava alacak şekilde kapatmanızı tavsiye ederim.

Uygulamanızı mümkünse resimlerle anlatabilersiniz çok mennun oluruz.

*Mesajlar daha sonra em bölümüne taşınacaktır.

bademu
27-03-2012, 22:52
Bilgi için sağolun.Şu an resimleme şansım yok.İlerleyen zamanda belki.Ama gelişmeleri sizinle paylaşacağım.

mehmetckc
24-04-2012, 09:41
Geçtiğimiz günlerde zeytin ağaçlarımızın gübrelenmesi için kompost yapmaya karar vermiştim. Fakat işlerimin yoğunluğundan ve yeşil malzeme bulmanın zorluğundan dolayı kompost yapımından biraz uzaklaşarak, temin edebileceğim malzemeleri kullanarak elde edebileceğim bir gübre ile bir an önce ilk uygulamayı yapmaya karar verdim.

Çünkü toprak analizi neticesi çıkmış ve toprağın çook şeye ihtiyacı olduğunu görmüştüm...

İlk önce bir dipçik fabrikasından 10 ton ince talaş buldum.

286191

Daha sonra bir köylüden 65 ton büyükbaş ve küçükbaş karışığı hayvan zibili aldım.

286192

İkisini karıştırdıktan sonra _bir bankada üst düzey yönetici olan bir arkadaşımın tavsiyesi ile_ her 15 tona 1 çuval olacak şekilde şeker gübresi ilave ettim :D Yahu bu şeker gübresi de neyin nesi diye araştırınca da %21 azot, %24 kükürt ihtiva ettiğini öğrendim. Hadi azotu anladım da, kükürt ne işe yarar onu pek anlamadım doğrusu :mad: Yoksa kükürt bu arkadaşımda bağımlılık mı yaptı :D malum gülleci bulamacında da %20 kükürt var.

286193

Sonrasında eksik birşeyler hissettim... Tabii ya sayın safranlı'nın tavsiyesi EMA tabii ki.

Geçtiğimiz günlerde 1 lt EM1 sipariş etmiştim, 2 lt geldi. Fazla göndermişsiniz birader geri göndereyim dediğimde başka bir kargoyla karıştırıldığını öğrendim. Bunun kendi hataları olduğunu, ürünün bende kalabileceğini, hediye ettiklerini söylediler. Onurlu bir duruş, fakat 15 dakika sonra yeniden aradılar ve elimdeki ürünün ambalajında EM1 Yazsa da EMA olduğunu, bunu tekrar aktifleştirme işlemine tabii tutmamam gerektiğini, EM1'imin de en kısa zamanda tarafıma ulaştırılacağını söylediler. Diğer müşteriyi kıskandım doğrusu. Ben 1 lt EM1 yanında 2 lt EMA hediye almışken, sanırım o 2 lt EMA yanında 1 lt EM1 hediye aldı. Karlı alışveriş doğrusu.

286194

Neyse EM1'imi henüz aktifleştirmediğim için elimdeki mevcut 2 lt EMA'yı 40 lt su ile seyrelterek zibile döktüm ve üstünü naylonla kapattım.

286195

Zibili 15 gün kadar sonra kepçe ile karıştıracağım, bu arada da elimdeki EM1'den 5 lt daha EMA hazırlayıp uygulayayım diyorum.

Bu işe girişmeden evvel beni cesaretlendirerek tavsiyeleri ile yönlendiren forumdaki arkadaşlarıma minnettarım.

Saygılarımla,

Safranlı
24-04-2012, 11:11
sizleri tebrık ederım
kompost bitince tam bır hazıne olucaktır...
em ler işin hızlandırmak ve kalıteyı arttırmak için ekleniyor...
bahçenızde em yi sulama ya katarak da kullanabilirsiniz...
sonuçta gerçekten çok büyük bir hazineniz olucaktır....
en az bir-iki kez karıştırmanız gerekecek...
kolaylıklar dilerim....
yanlız naylonunuz sıyah olsaylı daha iyi olurdu....
atabilirseniz bu naylonun üzerine ot la kapatabılırsınız
direk güneş ışığı iyi olmuyor...

Halil Önen
25-04-2012, 02:16
Geçtiğimiz günlerde zeytin ağaçlarımızın gübrelenmesi için kompost yapmaya karar vermiştim. Fakat işlerimin yoğunluğundan ve yeşil malzeme bulmanın zorluğundan dolayı kompost yapımından biraz uzaklaşarak, temin edebileceğim malzemeleri kullanarak elde edebileceğim bir gübre ile bir an önce ilk uygulamayı yapmaya karar verdim.

Çünkü toprak analizi neticesi çıkmış ve toprağın çook şeye ihtiyacı olduğunu görmüştüm...

İlk önce bir dipçik fabrikasından 10 ton ince talaş buldum.

286191

Daha sonra bir köylüden 65 ton büyükbaş ve küçükbaş karışığı hayvan zibili aldım.

286192

İkisini karıştırdıktan sonra _bir bankada üst düzey yönetici olan bir arkadaşımın tavsiyesi ile_ her 15 tona 1 çuval olacak şekilde şeker gübresi ilave ettim :D Yahu bu şeker gübresi de neyin nesi diye araştırınca da %21 azot, %24 kükürt ihtiva ettiğini öğrendim. Hadi azotu anladım da, kükürt ne işe yarar onu pek anlamadım doğrusu :mad: Yoksa kükürt bu arkadaşımda bağımlılık mı yaptı :D malum gülleci bulamacında da %20 kükürt var.

286193

Sonrasında eksik birşeyler hissettim... Tabii ya sayın safranlı'nın tavsiyesi EMA tabii ki.

Geçtiğimiz günlerde 1 lt EM1 sipariş etmiştim, 2 lt geldi. Fazla göndermişsiniz birader geri göndereyim dediğimde başka bir kargoyla karıştırıldığını öğrendim. Bunun kendi hataları olduğunu, ürünün bende kalabileceğini, hediye ettiklerini söylediler. Onurlu bir duruş, fakat 15 dakika sonra yeniden aradılar ve elimdeki ürünün ambalajında EM1 Yazsa da EMA olduğunu, bunu tekrar aktifleştirme işlemine tabii tutmamam gerektiğini, EM1'imin de en kısa zamanda tarafıma ulaştırılacağını söylediler. Diğer müşteriyi kıskandım doğrusu. Ben 1 lt EM1 yanında 2 lt EMA hediye almışken, sanırım o 2 lt EMA yanında 1 lt EM1 hediye aldı. Karlı alışveriş doğrusu.

286194

Neyse EM1'imi henüz aktifleştirmediğim için elimdeki mevcut 2 lt EMA'yı 40 lt su ile seyrelterek zibile döktüm ve üstünü naylonla kapattım.

286195

Zibili 15 gün kadar sonra kepçe ile karıştıracağım, bu arada da elimdeki EM1'den 5 lt daha EMA hazırlayıp uygulayayım diyorum.

Bu işe girişmeden evvel beni cesaretlendirerek tavsiyeleri ile yönlendiren forumdaki arkadaşlarıma minnettarım.

Saygılarımla,

Aslında yapılan ahır gübresinin olgunlaştırılması, bir az da kompostlaştırılmasıdır.

Yeterli nem yakalanırsa_ %50 gibi_ 50 ile 65 C lerde ısı oluşacak. Kuru gübrede yanma olmaz. Olgunlaşma süresi 1 ay ile 6 ay arasıdır. Bu süre içinde üzerinde böçeklenme veya otlanma görülürse_ yerli yanma olmuyordur_ üzerine ince bir tabaka sönmemiş kireç atılır. ( Ben olsam börtü_böceğe ota bakmam gider atardım. Kireç mateyalin _ amonyak ve fosfat gibi gübrelerle kullanımında değerini daha da artırır)

Buna sıcak gübre dedik...bu birinci yol;

Şimdi bu işlem sürerken gübreyi havalandırırsanız _ yani sıcak ayrışmadan dolayı_ azotun ve organik maddenin kaybına yol açarsınız.

Azotu ve organik maddeleri gübreye hapsetmeniz gerekir. Bunun için hemen soğuk ayrıştırmaya geçmeniz gerekir. Gübreyi havalandırmadan üzerine su döküp sönmesini sağlamalısınız.

Buna soğuk gübre diyoruz...

Sıcak ayrıştırma gübrenin olgunlaşmasını hızlandırırken soğuk ayrıştırma süreyi uzatır; size 5, 6 ay yeter...

Yani burada yapılan gübrenin olgunlaşmasının aynında zengin içeriğini kurumak için en uygun yol;

sıcak ve soğuk ayrıştırmanın peş peşe yapılması yani sıcak ayrışma ile başlanıp soğuk ayrışma ile bitirilmesidir.

Bu da 'serin' gübredir...

Not:

Ahır gübresi hafife alınmayacak kadar _ Azot, fosfor, potasyum yanında_ kalsiyum, magnezyum demir, bakır, bor, çinko molipten gibi elemetleride içerir..

Bu gübre tüm bitkiler ve tüm topraklara rahatlıkla kullanılır.

Toprağa verlecek en uygun zaman _ yani ondan yüksek oranda yararlanmak için_ ilkbahar ve sonbahardır.

Hafif yapılı topraklarda _ benim gibi_ ilkbaharda, Yağışı az olan ve ağır topraklarda sonbaharda verilmesi daha iyidir...

Toprağa serilir ve hemen toprak altına alınır. Kapatılmazsa kayıplar yaşanır.

Çok gelirde bekletmek zorunda kalınırsa yine yığın halinde üzeri örtülerek bekletilir.

( Bu gübreyi duyan Zeytinleri değil ama gübreyi kesin çalar; müdür de atamayla gelmiş olsa bile kesin seçimle gider):D

Saygılar

mehmetckc
26-04-2012, 09:00
Gübreyi kısa sürede olgunlaştırabilirsem bu yaz içerisinde kullanmayı istiyorum Halil Bey. Bu sebepten soğuk kompost için gerekli zamanı beklemek istemiyorum. Ama belki yığının birini bunun için bekletebilirim. Kireç serpmeyi bende düşünmüştüm ama miktar konusunda bir fikre sahip olmadığım için vaz geçtim. Mesela ton başına ne kadar serpmek gerekir? Tavsiyenize göre haftaya yığını karıştırırken ilave edebilirim.

Sayın safranlı en kısa zamanda ot varsa ot, yoksa toprakla yığının üstünü kapatacağım.

İlginiz için teşekkür ederim,

Halil Önen
26-04-2012, 22:12
Gübreyi kısa sürede olgunlaştırabilirsem bu yaz içerisinde kullanmayı istiyorum Halil Bey. Bu sebepten soğuk kompost için gerekli zamanı beklemek istemiyorum. Ama belki yığının birini bunun için bekletebilirim. Kireç serpmeyi bende düşünmüştüm ama miktar konusunda bir fikre sahip olmadığım için vaz geçtim. Mesela ton başına ne kadar serpmek gerekir? Tavsiyenize göre haftaya yığını karıştırırken ilave edebilirim.

Sayın safranlı en kısa zamanda ot varsa ot, yoksa toprakla yığının üstünü kapatacağım.

İlginiz için teşekkür ederim,

Yığının birini 'serin gübre' için ayırmanız yerinde karar. İyi düşünmüşsünüz.

Yanmamış toz kireci yığının üzerine ince bir örtü yapacak şekilde elinizle atıp kaplayabilirsiniz. Kireç, şeker gübresi için ve gübrenin olgunlaşması için gerekli. Zaten en son gübreyi karıştırıp toprak altına alacaksınız.

Unutmayın yaptığınız tam bir kompost değil, gübreyi zenginleştirip, olgunlaştırmak ve süreyi kısaltmak...

bahcedenn
26-04-2012, 23:54
Komposta kahverengi malzeme olarak dal parçaları veya ağaç kabukları da eklememiz gerekiyor. Kendi kendime düşünüyorum. Benim elimde dal öğütme makinesi yok. Fakat aşağıda resmi olan yem kırma makinam var. Ürünün özellikleri mısır, arpa, yulaf, mısır koçanı gibi her türlü hububatı kolay ve hızlı şekilde öğütebilmesi. Mısır koçanını öğütebiliyorsa dal parçalarını da öğütebilir mi acaba diye bir uyanıklık geldi aklıma. Haftasonu denemesini yapmayı düşünüyorum.

Bu sayfayı en başından okuyamadım. Dolayısı ile benim gibi böyle bir uyanıklık aklına gelip te denemesini yapan var mı acaba bilemiyorum. Denemeyi düşünüyorum ama denesem mi denemesem mi bilemedim. Paylaşımlarınızı bekliyorum arkadaşlar...

Saygılarımla...

Safranlı
27-04-2012, 08:02
Komposta kahverengi malzeme olarak dal parçaları veya ağaç kabukları da eklememiz gerekiyor. Kendi kendime düşünüyorum. Benim elimde dal öğütme makinesi yok. Fakat aşağıda resmi olan yem kırma makinam var. Ürünün özellikleri mısır, arpa, yulaf, mısır koçanı gibi her türlü hububatı kolay ve hızlı şekilde öğütebilmesi. Mısır koçanını öğütebiliyorsa dal parçalarını da öğütebilir mi acaba diye bir uyanıklık geldi aklıma. Haftasonu denemesini yapmayı düşünüyorum.

Bu sayfayı en başından okuyamadım. Dolayısı ile benim gibi böyle bir uyanıklık aklına gelip te denemesini yapan var mı acaba bilemiyorum. Denemeyi düşünüyorum ama denesem mi denemesem mi bilemedim. Paylaşımlarınızı bekliyorum arkadaşlar...

Saygılarımla...

ince dokulu taze ve yumusak dalları yapabılır
ancak kuru ve set olanları denemeyınız
yazık olur makinanıza...
sögüt kabilinden dallarınız var ise uygun görünüyor...

hepgül
27-04-2012, 23:43
Ocak ayinda terasta bir kompost hazirlamistim...

274339

274340

Mantik sicak kompost sayfasinda anlatilanla tamamen ayni...274341

274342

Ve sonuc:

274343

Olup olmadigini tam bilemiyorum..fakat tecrube ettiklerim kalin patates kabuklari, sogan kabuklari ayrismiyor...

Aslinda bu kompostun icinde TOPAKLANMALAR meydana da geldi..bu durumda neyi az koymustuk onu unuttum...

Sayın seyyah53 ellerinize sağlık. Bitkilerinize afiyet bal şeker olsun :p

Merak içindeyim acaba hazırladığınız bu malzemelere olgunlaşana kadar küçük küçük sineklerin gelip gelmediği :confused: İlk denememde malesef sineklerin azizliğine uğramıştım.... Eğer size gelmediyse sırrı nedir acaba?

Phonus
10-05-2012, 00:43
Değerli arkadaşlar,

Kompost yapımını hızlandırmak ve doğal süreçte oluşan kötü kokuları yok etmek aslında mümkün. kompost yapımında aerobik bakteri kullanımı oluşum süresini Dörtte bir zamana indirdiği gibi oksijenle beslenen bakteri kullandığınız için anaerobik bakterilerin yaydığı kötü kokulardanda kurtulmuş olursunuz.
Bio-Kompost isimli ürünümüz içerdiği doğal seçilmiş bakteriler sayesinde hem bitkisel hemde hayvansal atıkların çürüme prosesini hızlandırarak kompost ve gübre oluşumunu kokusuz bir ortamda gerçekleştirmenizi sağlıyor. Özellikle sürenin kısalması kompost yapımını ve kompostu ticari bir ürün haline getirmekte. yılda 3 defa kompost yapmak yerine uygun koşullarda 12 defa kompost yapmanız mümkün. Ürün detayı için web sitesi linki aşağıdaki gibidir. Yine bakteriyel kompost üretimi ile ilgili ayrı bir konu başlığınıda açıyor olacağım.
Saygılarımla,
Halil Tolga İLÇİN

Bio-KOMPOST (http://www.phonus.net/page59.html)

Sakaki
10-05-2012, 15:53
Kompost ve yapımı ile ilgilenen ve bu konuda deneyimli arkadaşlara bir sorum olacak:

Ben hobi olarak bonsailerle uğraşıyorum ve bonsaide bitkilere değişik periyotlarda/mevsimlerde değişk NPK oranlarına sahip gübreler veriliyor.
Ben ilerleyen dönemlerde saksılarımda hiç bahçe toprağı kullanmamaya karar verdim ve bu yüzden saksılarımda artık mümkün olduğunca vermikülit, perlit, pomza, volkanik tüf, iri dere kumu, kompost, torf gibi malzemeler kullanacağım.

Ancak sorunum şu ki; konuları okuduktan sonra anladığım kadarıyla bu elde edilen kompostlarda azot, fosfat ve potasyum oranlarını ayarlayabilmek veya elde edilen bir komposttaki oranlarını bilmek biraz zor gibi.
Dolayısıyla içeriğinde azot oranı yüksek bir kompost kullanmak kışın benim bonsaime zarar verebilir veya aynı şekilde postasyum ve fosfat oranı çok düşük bir kompost kullanmak kışın bitkime hiç fayda sağlamayabilir.

Örneğin ağacımı kompost+pomza+iri kum karşımına ektim diyelim. Eğer kompostta azot oranı yüksekse, bu benim her zaman işime gelmeyecek.

Bu seferde şöyle bir alternatif cevap-soru daha aklıma geldi: Eğer kompostta hiç azot olmazsa veya çok az azot olursa bu benim daha çok işime gelir çünkü azotu kendim dilediğim zaman takviye edebilirim.
Ancak kompost yapımında bu sefer de çok çok az veya hiç yeşil madde kullanmamam lazım gelir ki bu şekilde de kompost yapımında başarı sağlanabilir mi bundan şüpheliyim?

Konuya vakıf arkadaşlar nasıl azot oranı çok düşük veya olmayan bir kompost yapabileceğim konusunda fikir verirse çok sevinirim.

Hillbilly
10-05-2012, 18:24
Bende yanmış Keçi Gübresi + Toz Hümik Asit + Solucan Gübresi ni karıştırarak elde ettiğim oldukça derin siyah toz karışıma bolca muz ve ananas kabuğu eklemiştim kabuklar karışıma adapte olunca (aynılaşınca) meyve ağaçlarının toprağına ekledim ve çapaladım. Sonrasında bayağı yağmur yağdı şimdi ağaçlar mükemmel bir şekilde canlandılar ve çok sağlıklılar.

Phonus
11-05-2012, 00:27
Kompost ve yapımı ile ilgilenen ve bu konuda deneyimli arkadaşlara bir sorum olacak:

Ben hobi olarak bonsailerle uğraşıyorum ve bonsaide bitkilere değişik periyotlarda/mevsimlerde değişk NPK oranlarına sahip gübreler veriliyor.
Ben ilerleyen dönemlerde saksılarımda hiç bahçe toprağı kullanmamaya karar verdim ve bu yüzden saksılarımda artık mümkün olduğunca vermikülit, perlit, pomza, volkanik tüf, iri dere kumu, kompost, torf gibi malzemeler kullanacağım.

Ancak sorunum şu ki; konuları okuduktan sonra anladığım kadarıyla bu elde edilen kompostlarda azot, fosfat ve potasyum oranlarını ayarlayabilmek veya elde edilen bir komposttaki oranlarını bilmek biraz zor gibi.
Dolayısıyla içeriğinde azot oranı yüksek bir kompost kullanmak kışın benim bonsaime zarar verebilir veya aynı şekilde postasyum ve fosfat oranı çok düşük bir kompost kullanmak kışın bitkime hiç fayda sağlamayabilir.

Örneğin ağacımı kompost+pomza+iri kum karşımına ektim diyelim. Eğer kompostta azot oranı yüksekse, bu benim her zaman işime gelmeyecek.

Bu seferde şöyle bir alternatif cevap-soru daha aklıma geldi: Eğer kompostta hiç azot olmazsa veya çok az azot olursa bu benim daha çok işime gelir çünkü azotu kendim dilediğim zaman takviye edebilirim.
Ancak kompost yapımında bu sefer de çok çok az veya hiç yeşil madde kullanmamam lazım gelir ki bu şekilde de kompost yapımında başarı sağlanabilir mi bundan şüpheliyim?

Konuya vakıf arkadaşlar nasıl azot oranı çok düşük veya olmayan bir kompost yapabileceğim konusunda fikir verirse çok sevinirim.

Sn.Sakaki

Kompostu yeşil atık kullanmadan sadece ağaç dallarından da yapabilirsiniz. Ancak yeşil atıklar özellikle budanmış çim kompost fermantasyonunda alan içindeki ısıyı arttırarak fermantasyonu hızlandırır. Sizde yeşil atık koymadan ağaç dallarını bir makina yardımı ile parçaladıktan sonra kompost yapabilirsiniz ancak doğal yoldan oluşumu gecikebilecektir. (Not: ağaç dalını parçalayamıyorsanız marangozdan talaşta alabilirsiniz). Tüm bunlara rağmen çürüme prosesini kontrol altında tutabilmek için bakteri takviyesi yapmanız gereklidir. Bio-KOMPOST isimli ürün çürümeyi sağlayan tüm bakteri ve besin formlarını içerisinde barındırdığı için her koşulda atıklarınızı komposta dönüştürebilirsiniz. kompostlama esnasındaki ısı artışıda yine ürün içerisindeki bakteriler tarafından desteklenmektedir.
Bio-Kompost bakterilerini yeşil atıklar haricinde hayvan gübresi yapımındada doğrudan tezek üzerine uygulama yaparak oluşum prosesini hızlandırmanız ve /veya desteklemeniz mümkündür.
Detaylar için Ltf ziyaret ediniz : Bio-KOMPOST (http://www.phonus.net/page59.html)

Saygılarımla,
Halil Tolga İLÇİN

bahcedenn
01-06-2012, 11:04
Çocuk için sütü Beykoz'un köylerinden gelen sütçüden alıyoruz. Rica ettik 8-10 çuval yanmış büyükbaş hayvan gübresi getirdi. Yalnız geçen haftaki müthiş yağmurlardan sonra çuvallar suyu da çekerek gübreyi balçık haline getirmiş.

Şimdi elimde;
3 büyük çöp poşeti temiz ilaçsız çim kırpıntısı,
2 çuval fidancıdan satın aldığım yanmış küçükbaş hayvan gübresi,
8-10 çuval bu bahsettiğim balçık haldeki büyükbaş hayvan gübresi,
Mutfakta biriktirdiğim (hiç uğraşmayıp rondodan geçirebileceğim) meyve sebze kabukları,
Akşam üzeri marangozdan alacağım talaş,
Ve de EM var.

Bu aşamada kompost yapmak için balçık haldeki büyükbaş hayvan gübrelerini kullanabilir miyim?
Ya da çuvallardan yere dökerek üstünü de örterek biraz normal hale gelmesini mi beklemeliyim?
Ya da son ihtimal bu büyükbaş hayvan gübresi sevdasından vazgeçip sadece 2 çuval küçükbaş hayvan gübresini mi kullanmalıyım? Gerekiyorsa 2 çuvala ilave de yapabilirim.

Son sorum kompostu bahçede biraz gölge olan bi yerde yapabilir miyim?

Safranlı
01-06-2012, 11:25
çocuk için sütü beykoz'un köylerinden gelen sütçüden alıyoruz. Rica ettik 8-10 çuval yanmış büyükbaş hayvan gübresi getirdi. Yalnız geçen haftaki müthiş yağmurlardan sonra çuvallar suyu da çekerek gübreyi balçık haline getirmiş.

şimdi elimde;
mutfakta biriktirdiğim (hiç uğraşmayıp rondodan geçirebileceğim) meyve sebze kabukları,
akşam üzeri marangozdan alacağım talaş,
ve de em var.

Bu aşamada kompost yapmak için balçık haldeki büyükbaş hayvan gübrelerini kullanabilir miyim?
Ya da çuvallardan yere dökerek üstünü de örterek biraz normal hale gelmesini mi beklemeliyim?
Ya da son ihtimal bu büyükbaş hayvan gübresi sevdasından vazgeçip sadece 2 çuval küçükbaş hayvan gübresini mi kullanmalıyım? Gerekiyorsa 2 çuvala ilave de yapabilirim.

elinizdeki malzemeleri sakın zayi etmeyiniz
hepsini kullanabilirsiniz
sadece marongazunuzdan biraz fazla talaş aldınızmı iş tamamdır
talaş balçık gübreyi hemen kurutacaktır..
Hepsini ıyıce karıştırın.
Zaten hafıf nemlı kalacaktır
üzerine em yi attınızmı her sey yolunda demektır
gölgede olması zaten idealidir
üzerini siyah naylonla kapatın arada karıştırın 20 günde azineniz tamamdır

Halil Önen
02-06-2012, 01:48
...
Şimdi elimde;
... meyve sebze kabukları,
... talaş,
Ve de EM var.

Sn. safranlının dediği gibi de yapabilirsiniz.

Gelin YAYÇEP in çiftçi eğitim projesinde belirttiği gibi harika 'serin gübre' yapalım...( bir serin gübre başlığı mı açmalıyım;) )

Biz sadece gübreden değil gübre+kompost malzemelerinden yapalım.

Ne oranlarda ve kadar malzeme karıştırdığınızın önemi yok, siz belirleyin...

1-) yukarıdaki tüm malzemeleri karıştırın _gübrenin yaş olamasının önemi yok_ ve 1 kg. üre_ formunda %45 oranında saf azot bulunur_ karıştırın. Daha kolay osun diye her 3-4 parmak kalınlığında karışımın üzerine gübreyi serpin...

2) Karışıma _bu sırada_ yarım kg. kükürt ilave edin...

3) En son üzerine ince bir tabaka hainde _ yarın kg kadar_ sönmemei kireç serpiştirin...

ve üzerini siyah-beyaz fark etmez, güneş alan bir yerde naylon ile kapatın. Naylonun etrafını toprakla kapatın. Hava almaması iyidir...

İçeride kuvvetli bir ısı oluşacaktır ve kullanadığınız EM de yanarken_ ölürken_ görevini yapacaktır...

20 gün sonra eliniz karışımın içine sokun elinizi yakıyorsa üzerine su sıkın, soğutun, tekrar örtün.

10 gün sonra tekrar bakın _ ısı olşacaktır_ tekrara su ile soğutun...

Örtün hiç bir makro ve mikro elementlerin uçup gitmesine izin vermeyin...

Üç ay sonra karışımınız soğumuşsa _ eğer soğumadıysa su yetersiz gelmiştir tekrarlayın_ harika gübreniz kullanıma hazır demektir...

Kısaca anlatayım...

Karışıma 1 kg, üre gübresi, yarın kg. kükür karıştırın üzerine sönmei kireç tozu ile kapatın, yandıkca soğutun yandıkca soğutun, 2 ayda serin gübreniz hazır....:)

En az 6 ayda olaması gereken gübreniz 2 ayda olur. Toprağa karıştırıp kullandığınızda element yüklü kompost malzemeleri toprakta işlevini tamamlayacaktır...

Her fidan cukuruna bir kürek atıp toprağa karıştırırsanız ve sebzeleri dikerseniz harika olur...;)

bahcedenn
02-06-2012, 13:59
elinizdeki malzemeleri sakın zayi etmeyiniz
hepsini kullanabilirsiniz
sadece marongazunuzdan biraz fazla talaş aldınızmı iş tamamdır
talaş balçık gübreyi hemen kurutacaktır..
Hepsini ıyıce karıştırın.
Zaten hafıf nemlı kalacaktır
üzerine em yi attınızmı her sey yolunda demektır
gölgede olması zaten idealidir
üzerini siyah naylonla kapatın arada karıştırın 20 günde azineniz tamamdır

Sn. Safranlı teşekkür ederim cevabınız için. Harfiyen dediklerinizi bugün bir bir uygulayacağım inşallah.
Elimizdeki malzemenin hepsini iyice karıştırın demişsiniz. Üzerine de EM' ı atıp sanırım tekrardan karıştırmam gerekicek. EM' ın da karışımın her tarafına iyice karışmasını sağlamak için. 20 gün sonra da kara altınımız hazır olucak inşallah. Saygılarımla...

bahcedenn
02-06-2012, 14:08
Sn. safranlının dediği gibi de yapabilirsiniz.

Gelin YAYÇEP in çiftçi eğitim projesinde belirttiği gibi harika 'serin gübre' yapalım...( bir serin gübre başlığı mı açmalıyım;) )

Biz sadece gübreden değil gübre+kompost malzemelerinden yapalım.

Ne oranlarda ve kadar malzeme karıştırdığınızın önemi yok, siz belirleyin...

1-) yukarıdaki tüm malzemeleri karıştırın _gübrenin yaş olamasının önemi yok_ ve 1 kg. üre_ formunda %45 oranında saf azot bulunur_ karıştırın. Daha kolay osun diye her 3-4 parmak kalınlığında karışımın üzerine gübreyi serpin...

2) Karışıma _bu sırada_ yarım kg. kükürt ilave edin...

3) En son üzerine ince bir tabaka hainde _ yarın kg kadar_ sönmemei kireç serpiştirin...

ve üzerini siyah-beyaz fark etmez, güneş alan bir yerde naylon ile kapatın. Naylonun etrafını toprakla kapatın. Hava almaması iyidir...

İçeride kuvvetli bir ısı oluşacaktır ve kullanadığınız EM de yanarken_ ölürken_ görevini yapacaktır...

20 gün sonra eliniz karışımın içine sokun elinizi yakıyorsa üzerine su sıkın, soğutun, tekrar örtün.

10 gün sonra tekrar bakın _ ısı olşacaktır_ tekrara su ile soğutun...

Örtün hiç bir makro ve mikro elementlerin uçup gitmesine izin vermeyin...

Üç ay sonra karışımınız soğumuşsa _ eğer soğumadıysa su yetersiz gelmiştir tekrarlayın_ harika gübreniz kullanıma hazır demektir...

Kısaca anlatayım...

Karışıma 1 kg, üre gübresi, yarın kg. kükür karıştırın üzerine sönmei kireç tozu ile kapatın, yandıkca soğutun yandıkca soğutun, 2 ayda serin gübreniz hazır....:)

En az 6 ayda olaması gereken gübreniz 2 ayda olur. Toprağa karıştırıp kullandığınızda element yüklü kompost malzemeleri toprakta işlevini tamamlayacaktır...

Her fidan cukuruna bir kürek atıp toprağa karıştırırsanız ve sebzeleri dikerseniz harika olur...;)

Teşekkürler Halil Abi, diğer arkadaşlarımızın alınmasını istemem ama verdiğiniz cevaplar ile siz ve Sn. MeyveliTepe hızır gibisiniz. Acil herşeye yetişiyorsunuz.

Sn. Safranlı'nın tarifini İstanbul'da yapacağım. Yazlık sebzelerimizde kullanacağım. Haftaya kaolin + gülleci atmaya gideceğim köye. Sizin tarifinizi de haftaya köyde yaparım. Sizin tarifin oluşumu biraz vakit alacağı için sizin kara altını hem kışlık sebzelerde hem de kurmayı düşündüğüm 10 dönümlük karar veremediğim ( en mantıklısı ne olucaksa) meyve bahçesi fidanlarında kullanırım. Saygılarımla...

Safranlı
02-06-2012, 16:13
teşekkürler halil abi, diğer arkadaşlarımızın alınmasını istemem ama verdiğiniz cevaplar ile siz ve sn. Meyvelitepe hızır gibisiniz. Acil herşeye yetişiyorsunuz.

Sn. Safranlı'nın tarifini istanbul'da yapacağım. Yazlık sebzelerimizde kullanacağım. Haftaya kaolin + gülleci atmaya gideceğim köye. Sizin tarifinizi de haftaya köyde yaparım. Sizin tarifin oluşumu biraz vakit alacağı için sizin kara altını hem kışlık sebzelerde hem de kurmayı düşündüğüm 10 dönümlük karar veremediğim ( en mantıklısı ne olucaksa) meyve bahçesi fidanlarında kullanırım. Saygılarımla...

oooo 10 dönüm bahçe kuruluyor bu çok güzel
sizleri tebrik ederim....
Meyvecilik gibisi yok...
12-13 yaşından beri aşı yapıp ağaçlarla hasbıhal eden biri olarak
meyveciliği çok seviyorum...

ciroz
08-06-2012, 10:37
Merak edenler için bir kaç görüntü ve detay paylaşmak isterim,

Fotografları ve calismalari gerekirse ilgili konu altında da paylasmak isterim acikcasi., Denemeler ve yanilmaların bir çoğu agaclar.net forumlarından ve youtube açık universitesinden etkilenerek elimizden geldiğince kendi koşullarımıza uyarlanmış şeylerdir.

Genel olarak geri donusum cilginligi basladigindan beri, bahcenin bir kosesine, çöp konteynarlarının yanına bırakılmış eski esyalar, insaat alanından alınmış paletler ve komşularımızın taşınırken bıraktıkları şeylerlerden bir yigin yapmaya basladik :)

karınca misali, ufak ufak gelen seyler şimdi epeyce bir yigin olusturdu, ve donusmeye basladi.

İlk olarak Kompost Kabinini yaptik. Burada satın aliınan tek malzeme, sıva altı teli denilen, plastik bir malzeme, metresi Koçtaş' ta 1 TL, bu malzeme hem kompost kabininde hem de kasalardan imal ettigimiz saksılarin icinde kullanildi.
Kompost kabının koseleri insaattan alinan 5 x 5 direkler. sıva altı teli, normal bir telle direklere sabitlendi.

Güncelleme:
Kompost için; yeşil malzeme yandaki çocuk parkının çimlerini biçen görevlilerden, kahverengi malzeme 4-5 ufak çuval yanmış koyun gübresi, kurumui yapraklar ve dallar. Dallar bahce makası ile ufaltilarak kullanıldı.

Sevgili meyvelitepe' nin yanmış koyun güresini bir kere daha işlemden geçirmesinden etiklenerek yapılmış bir kompost oldu.

İlk denememize ragmen sanırım basardık. Sebze yatağımızda ( beşik demek daha doğru ) kullandık, Sonucları yine paylaşırız.

Siz değerli üyelerin katkıları için sonsuz teşekkürler.

gencmenn
17-06-2012, 03:52
Arkadaslar gayet güzel ve bilgilendirici cevaplariniz var, her birini tek tek okudum, hepinize tesekkürler..
Ben Almanya´da mecburi kompost yapiyorum, bahcem cok büyük ve her hafta yagmur yagdigindan 10 günde bir cimen bicmem gerekiyor ve bu cimenleri kompost yapiyorum..
kompost yapmanin avantaji sebze bahcem bedava gübreleniyor fakat kompostunda bazi zararlari var..
En büyük zarari tarla farelerini cekiyor, ve evin kompost bölümü fareden gecilmiyor..
Birde sineklerin ve böceklerin yumartlamak icin kompostu secmesi ki buda zararli böcek artisini hizlandiriyor..

bufalu
28-06-2012, 16:32
selamlar, ben de hurdacıdan çemberli mavi kimyasal bidonlarından alıp, temizleyip (sodyum lauryl sülfat varmış eskiden içinde) altını kestim ve toprakta uygun boyda açtığım sığ bir çukura bunu gömdüm. birktirdiğim malzemeyi içine tabakalar halinde serip ıslatarak ilk kompost denememe başladım. karıştırma için ise fayans ustalarının harç ve alçı karmak için matkap veya hilti ile kullandıkları spiralimsi aparattan arada yararlanmayı düşünüyorum. köydeki evin mutfak atıklarından kurtulurken kendimiz için yetiştirdiğimiz sebze verimini arttıracağımı umuyorum.

Safranlı
28-06-2012, 17:12
selamlar, ben de hurdacıdan çemberli mavi kimyasal bidonlarından alıp, temizleyip (sodyum laurlyl sülfat varmış eskiden içinde) altını kestim ve toprakta uygun boyda açtığım sığ bir çukura bunu gömdüm. Birktirdiğim malzemeyi içine tabakalar halinde serip ıslatarak ilk kompost denememe başladım. Karıştırma için ise fayans ustalarının harç ve alçı karmak için matkap veya hilti ile kullandıkları spiralimsi aparattan arada yararlanmayı düşünüyorum. Köydeki evin mutfak atıklarından kurtulmak ve kendimiz için yetiştirdiğimiz sebze verimini arttıracağını umuyorum.

çok güzel olur
ayrıcada solucan gübresi ilaveli olucaktır
hemen solucanlar gelicektir...
Devamlı nemlı tutmalısınız
karıştırmak için bizim şiş dediğimiz dirgen türü aletle de olabilir

Çakırcalı
30-06-2012, 18:15
Sevgili dostlar,
Daha önceki bir iletimde, evimizin üzerine doğru dalları yayılmış koca bir karadut ağacımızın olduğunu, terasta köpeğim de kaldığı için dutların epey büyük bir kısmını yiyemediğimizi ve dökülen bu (günlük ortalama 7-8 kilo) dutu nasıl değerlendirebileceğimi sormuştum, sağolsun bir doğa dostu arkadaşımız ilgili kinki vererek enzim yapmamı tavsiye etmişti.

Ben şöyle bir şey yaptım: 10 kg kadar talaşı çok büyük bir telis-çuvalın dibine döktüm, bunun üzerine 5-6 kg kadar sebze, meyve, çay artığı vs. döktüm, bunun üzerine 30 kg. kadar daha önceden bir plastik torbaya doldurduğum (ne yazık ki içinde çok az da olsa [olsa olsa 0,5 kg] köpek dışkısı olan ve güneşin altında üst kısmı hafiften kurumuş) dut süprüntülerini döktüm ve bunun da üzerine terasta koca saksıda atıl duran 10 kg kadar, perlit karışımlı torfu döktüm ve en üste de birazcık sıvı gübre döktüm ve bu işlemi iki kat yaptım. Yani büyükçe bir çuvalın içinde yaklaşık 80 kg. kadar kat-kat karışım oldu...

Yaptığım bu şey kompost olur mu, yoksa elimdeki tüm bu malzeme heba mı olacaktır? Bilgilendirilirsem çok sevineceğim.

Şimdiden teşekkür ederim.

ciroz
05-07-2012, 10:17
Konunun başlarına bakarsanız, Kedi köpek dışkısı kesinlikle kompost malzemeleri icinde değil.
Bildiğim kadarıyla, kötü bakteri oluşumuna sebep oluyorlar, daha tecrübeli üyelerimiz daha net cevap verecektir.

Bir de katman katman yapmak yerine, butun malzemeyi karistirip nemlendirmek daha hızlı sonuc veriyor. Dikkat edilmesi gereken, Kahverengi ve Yeşil malzemenin eşit miktarlarda olması, nemin ve oksijenin iyi ayarlanması.

Eğer kompost malzemenizden kötü kokular gelmeye başlarsa, bilin ki havalandirma sartlariniz iyi degil, malzemeyi bosaltip karistirirarak havalandirip tekrar işleme devam edebilirsiniz.

swap
05-07-2012, 23:07
Acaba pisi pisi adıyla bildiğimiz otu biçip komposta koyabilir miyiz?

ciroz
10-07-2012, 02:48
Acaba pisi pisi adıyla bildiğimiz otu biçip komposta koyabilir miyiz?

Yeşil malzeme olarak kullanılmasında bir sakınca yok bildiğim kadarıyla. Konunun başlarında kompost malzemeleri ile ilgili bir liste vardı diye hatırlıyorum.

Sevgili Meyvelitepe' de blogunda bir cok baska konu gibi, kompost ile ilgili de kompakt ve doyurucu bilgilere yer vermiş.

Kara Altın -1 | Meyvelitepe - Çılgın Kalabalıktan Uzak (http://blog.meyvelitepe.org/2008/01/18/kara-altn-1/)

linkinden hem malzeme bilgisine hem de farkli detaylara ulasabilirsiniz.

swap
10-07-2012, 04:27
Yeşil malzeme olarak kullanılmasında bir sakınca yok bildiğim kadarıyla. Konunun başlarında kompost malzemeleri ile ilgili bir liste vardı diye hatırlıyorum.

Sevgili Meyvelitepe' de blogunda bir cok baska konu gibi, kompost ile ilgili de kompakt ve doyurucu bilgilere yer vermiş.

Kara Altın -1 | Meyvelitepe - Çılgın Kalabalıktan Uzak (http://blog.meyvelitepe.org/2008/01/18/kara-altn-1/)

linkinden hem malzeme bilgisine hem de farkli detaylara ulasabilirsiniz.

Cevap için teşekkürler çiroz.

loveforlife
10-07-2012, 12:40
Kompostumu karıncalar basmış... Aslında iyi gidiyordu ama. Bu normal midir?

Çakırcalı
12-07-2012, 13:39
Konunun başlarına bakarsanız, Kedi köpek dışkısı kesinlikle kompost malzemeleri icinde değil.
Bildiğim kadarıyla, kötü bakteri oluşumuna sebep oluyorlar, daha tecrübeli üyelerimiz daha net cevap verecektir.

Bir de katman katman yapmak yerine, butun malzemeyi karistirip nemlendirmek daha hızlı sonuc veriyor. Dikkat edilmesi gereken, Kahverengi ve Yeşil malzemenin eşit miktarlarda olması, nemin ve oksijenin iyi ayarlanması.

Eğer kompost malzemenizden kötü kokular gelmeye başlarsa, bilin ki havalandirma sartlariniz iyi degil, malzemeyi bosaltip karistirirarak havalandirip tekrar işleme devam edebilirsiniz.

Sayın ciroz, cevabınız için teşekkür ederim. Önerinizi kal'e alıp malzemenin tamamını karıştırdım. Köpek dışkısı bu karışımın içinde son derece az (olsa olsa 400-500 gr kadar). Yaklaşık 80 kg karışım içinde 500 gr kadar köpek dışkısı bulunması malzemenin kalitesini çok düşürür mü, bilemiyorum.

ciroz
12-07-2012, 14:47
Sayın ciroz, cevabınız için teşekkür ederim. Önerinizi kal'e alıp malzemenin tamamını karıştırdım. Köpek dışkısı bu karışımın içinde son derece az (olsa olsa 400-500 gr kadar). Yaklaşık 80 kg karışım içinde 500 gr kadar köpek dışkısı bulunması malzemenin kalitesini çok düşürür mü, bilemiyorum.

Sayın Çakırcalı, mümkünse ayıklayabiliyorsanız ayıklamanızı tavsiye ederim, özellikler kedi-köpek dışkısı kompost' a kesinlikle karıştırılmaması gereken malzemelerden. 400-500 gr dışkı kötü kokuya da sebebiyet verecektir.

Eğer kompostunuz yeterli ısıya ulaşmazsa, faydalı bakteriden daha çok zararlı bakteri oluşumu olacaktır diye düşünüyorum.

Bizim de bir köpegimiz var, Kendi kompost yığınımızı yaparken, ( yeşil malzemenin bir çoğu çocuk parkındaki biçilen otlardandı ) dışkıları mümkün olduğunca ayıklamaya çalıştık. Tabii, parçalanan kedi-kopek dışkıları mutlaka malzemeye karışmıştır, hastalıklı bitki parçacıkları da olabilir düşüncesiyle, ısıyı ( nem/oksijen dengesi ) sürekli kontrol ederek, süreci tamamladık.

Sıcak kompost, soğuk komposta göre daha hızlı sonuç vermekle birlikte, kontrolü sürekli elde tutmak gerekiyor. Konuyu incelerseniz, kompost süreci ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz

Biz yaptığımız kompostu "Sebze Beşiği" mizde kullandık, Sonuçlar olumlu gibi.
Bir kaç fotoğraf yüklemiştik daha önce...
http://www.agaclar.net/forum/995017-post697.htm

Tabii, biz de konunun çok acemileriyiz. Bu konuda tecrübeli üyelerimiz daha net cevaplar vereceklerdir.

ciroz
12-07-2012, 18:31
Kompostumu karıncalar basmış... Aslında iyi gidiyordu ama. Bu normal midir?

Sayın loveforlife,

Kompost kabınız bahçede ise bırakın karıncalar kompost yığınınızın içindeki olası tohumlar ve diğer artıklarla şenlik yapsınlar, hiç bir zararı olmaz.

Kendi beslendikleri şey bitince gideceklerdir.

Ben bir zararı olacağını düşünmüyorum.

hevesli meraklı
12-07-2012, 23:11
tambur tekniği ( yani eksenel dönme hareketi ile karıştırma kolaylaştırıcı kap) ile kompost işlemleri için 3-4 gün süren araştırmalarımız sonucunda;

KELEŞ TİCARET
Murat Bey
Ostim 1. sokak NO=8
0 312 385 23 47

ostim girşi petrol ofisinin arkası oluyor bidonları zaten görüyorsunuz sokaktan.

çıkma bidoncuları bulduk ve çemberli tip 220 lt lik varilimizi aldık. çapı hatırladığım kadarı ile 100 cm boyuda 1,2 m gibi tam ölçülerde emin değilim . hemen sizinle paylaşmak için fotolarını çektim 3 adet aşağıdalar.

ankarada bu bidonları bulmak araştırmalarımla internetten imkansıza yakın duruyordu. genelde zeytincilerin veya azınlıktata turşucuların kullandığı bir bidonmuş ve üreticileri istanbul izmir bursa ve adanalar bir allahın kulu ankaraya satmıyor. telefon edip sordum.

önce kazımkarabekire caddesinde araştırdık ordan demetevlere gittik plastikçi dükkanlarına ordan bizi bu ostimdeki yere yönlendirdiler. ankarada bu tip bidon bulmanın imkansız olduğunu sıfırının yani, ancak kullanılmış(çamaşır suyu imalatında, arap sabunu taşınmasında vb gibi) bulabileceğimizi onuda ordan edinebileceğimizi sölediler akşam üstü gittik aldık akşam 20:00 a kadar açıkmış burası. izin aldık numarasını vermek için forumda kendisinden.

mekanizmamızıda yputube araştırmalarımdan bir makine mühendisi olarak ben seçtim.

Home Made Compost Tumbler - YouTube (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=cfi-bSs6EQ0)

planlarınıda vermiş amcamız;
planları dikkat inch ölçüsündedir (http://dixiegrilling.com/tumbler.htm)

ben burdaki planlarda bulunan içerde hava sirkülasyonu sağlayacak olan 70 lik pvc borunun bir kaç yerine içerde karışımı kolaylaştırmak adına yatay çubuklar eklemeyi düşünüyorum bidon döndükçe karıştırmayı çoğaltmak için.

ve bir not closet flange diye tabir ettiği ürün türkiyede sanıyorum ki yok mekanik tesisatçı makine mühendisi olarak kataloglarada baktım bulamadım onun yerine sepetli teras süzgeci cinsi bişi koyacağız.

planımız:

düzeneği hazır hale getirmek yani montajı bitirmek
kahverengi ürünleri toplamak
kahverengi ürünlerin tamamı hazır olduğunda semt pazarında yeşil ürünleri toplamak çünkü yeşiller kokuşabiliyor beklerken bu istenöiyor anldığımız kadarı ile
hazır olan kahverengilere yeşilleri ekleyip bidonu bir seferde prosese sokmak
günü birlik aklımıza geldikçe ki sıkça olacağını düşünüyorum bidonu ter yüz etmek ve gerektiğinde sulamak(drenaj için plastik musluk alıp bidon dibine conta ile montajını düzeneği hazırlarken yapmış olacağız)
her anını fotoğraflamak

amacımız:
siyah renkte kompost elde etmek. süreci dokümante etmek ve bir sonraki için tecrübe kazanmak

sorularımız:

güneşte mi kalmalı hep terasımız tüm gün güneş alıyor ama bu zararlı ise gölgelik kısımlarda mevcut
çay posaları kuruyken kahverengi ama yaşken yeşil mi emin olamadık
limon portakal ve iğneli yapraklar için asidik denmiş ekleyip eklememekte karrasızız
kavun ve karpuz malum yaz mevsımı önce suyunu çektirmek mi gerekli parçalayıp güneşte
tüm malzemeleri münkün olduğunda parçalayıp harmanlayıp koymayı planlıyopruz yeterlimi
gübre ekleme konusunda net fikir edinemedik bu konuda yardım istriyoruz
yeşil malzemeyi veya içinde yüksek nem olup çürüme yapacak malzemeleri ki semt pazarından alınanlar olacak bunlar önce parçalayıp, terasda 2 gün su çektirme güneşlendirip, sonra ekleme fikrindeyiz doğru bir hareket mi? kuruturken talaş serpek üstlerine nasıl bir fikir?
belki aklımdan gitti veya gözden kaçtı okurken kompost oldu önümüz kış biz onu apartman dairemizde (terasımız mevcut) nasıl saklamalıyız.
bu sistem ile kışın kompost yapılabiliyor muyuz hava soğuk olunca istenilen sıcaklığa ulaşmak zor olmuyor mu yani atıyorum ankara ekimde soğuyor ekimde bu işlemin bitmiş olması mı gerekli?

düzenek montajı bitene kadar bu sorularıma mantıklı sade cevaplar almak ümidi ile

iyi akşamlar.

not: umarım bu bidonu arayanlar vardır artık nereden bulacağınızı biliyorsunuz:)

35 tl dedi 30tl ye aldık bidonu.

hevesli meraklı
13-07-2012, 23:44
akşam annemin telefonu ile sarsıldım marketin bizim için hazırladığı 3 kocaman jumbo boy torba sebze meyveyi alıp eve gelmişler işim olduğu için geç geldim ben eve ve resimleri ancak hallede bildik.

ilk fotoğrafta gördüğünüz emektar yük vincimiz ile arka terasa taşımışlar.

ki plan dışına çıkmış bulunuyoruz. düzenek hazır bile değil çünkü.

torbaların ben gelmeden önceki kısımlarından marul, salatalık, kabak çıkmış annem onları doğramış bolca da karton kutu almışlar ama yetersiz gibi yarın tekrar arıcaz.

ben geldikten sonra açılan torbalardan şeftali, kayısı, patlıcan ve domates çıktı. aa üzüm havuç da çıktı. 4-5 patates çıktı onları koymadık.

hevesli meraklı
13-07-2012, 23:54
marul ve salatalıkları annem ben gelene kadar doğramış kutulara koymuş.

ben geldikten sonrada öteki torbalardan çıkan

şeftali (çekirdeklerini tek tek ayırdık ellerimizle sanırım uzun bi süre sebze ve meyve görmek istemeyeceğiz), kayısı (çekirdeklerini ayırdık), mor renkli büyük eriklerden (çekirdeklerini ayırabildiğimiz kadar ayırdık), ama bunlar acayip sulandı, kahre rengi malzememiz yeterince olmadığından özelliklede saman, bunları başka bir kaba alta karton yığını bir kat bir katta şeftali kayısı erik domates bir kat daha karton şeklinde başka kaba taşıdık biriken suyularını dökmedik yarın üstlerine dökmeyi planlıyoruz. bu karışımın üstüne kuruttuğumuz çay posalarını döktük. sabah erkenden mobilyacılara gidip talaş toplanacak bunlar için.

diğer torbadan çıkan ekstra kayısı ve üzüme çare bulamadık ve yorulduğumuzdan kokmasınlar diye başka bir karton kutuya gene bir kat karton parçası bir kat çekirdekli kayısı üzüm dizdik.

hevesli meraklı
14-07-2012, 00:01
ekstradan çıkan 2.parti marulu parçalamaya güç ve vakit olmadığından kutuların arasında sandvinç şeklinde dizdik. ıslanan kartonları genesebzelerin arasına soktuk üstlerine örttük.

doğraşmamış sebzeleri kenara çektik terası yıkadık.

sabah ilk iş talaş temin etmek ve montajı bitirip bidonu doldurmak.

acele gelen sebze ve meyveler yüzünden plandan şaştık dolayısı ile elimizde ağaç dal ve yaprağı maalesef hiç yok. yumurta kabuğumuz yok.

montaj yetişmez ise terasda bunları nasıl saklayacağımız hakkında fikrimizde yok!!!

biberleri hiç koymadık içlerindeki tohumlar büyür mü acaba diye düşündük? biri bunu cevaplarsa seviniriz.

akşam 6 da başlayan maratonu gece 00:30 sonlandırdık. yarın kısmet bakalım neler olacak...

ciroz
14-07-2012, 13:02
ekstradan çıkan 2.parti marulu parçalamaya güç ve vakit olmadığından kutuların arasında sandvinç şeklinde dizdik. ıslanan kartonları genesebzelerin arasına soktuk üstlerine örttük.

doğraşmamış sebzeleri kenara çektik terası yıkadık.

sabah ilk iş talaş temin etmek ve montajı bitirip bidonu doldurmak.

acele gelen sebze ve meyveler yüzünden plandan şaştık dolayısı ile elimizde ağaç dal ve yaprağı maalesef hiç yok. yumurta kabuğumuz yok.

montaj yetişmez ise terasda bunları nasıl saklayacağımız hakkında fikrimizde yok!!!

biberleri hiç koymadık içlerindeki tohumlar büyür mü acaba diye düşündük? biri bunu cevaplarsa seviniriz.

akşam 6 da başlayan maratonu gece 00:30 sonlandırdık. yarın kısmet bakalım neler olacak...

Sayın hevesli meraklı,

Harika bir işe girişmişsiniz Tebrikler ve başarılar. Sonucu merakla takip ediyor olacağız. Biz de çok yeni ve hevesli olduğumuzdan olsa gerek, yazmaktan kendimizi alamıyoruz.

Montajı bitirene kadar, tüm malzemeyi (kahverengi ve yeşil malzemeyi yaklaşık eşit tutarak) karıştırıp başka bir bidon ya da bidonlarda saklayabilirsiniz.
Bidonların en üstünü ince bir kat talaş koyup kapaklarını öyle kapatırsanız iyi olur. Bu esnada da diğer malzemeleri temin edebilirsiniz.

Proses hemen başlasa da, siz tasarımı bitirene kadar koku ve sinekleri engellemiş olursunuz. Daha sonra yeni kaba geçirirken malzeme de havalanmış olur.

Biberlerin tohumlarını ayıklayabilirseniz ayıklayın, kapalı bidonda yapacağınız için, başka canlılar tarafından ( karınca gibi ) alınıp götürülmesi zor görünüyor.
Tohum meselesi aslında bizim de kafamızı karıştırıyor, Proses sırasında ısı çok yükseleceğinden (60/70 derece) yaşama şansları yok gibi görünüyor bir yandan.

Karışıma bahçe toprağı ve bulabilirseniz gübre koymayı da ihmal etmeyin.

Annenize ve size büyük kolaylıklar diliyoruz. Tekrar tebrikler...

hevesli meraklı
14-07-2012, 13:25
Sayın hevesli meraklı,
Proses hemen başlasa da, siz tasarımı bitirene kadar koku ve sinekleri engellemiş olursunuz. Daha sonra yeni kaba geçirirken malzeme de havalanmış olur.

Biberlerin tohumlarını ayıklayabilirseniz ayıklayın, kapalı bidonda yapacağınız için, başka canlılar tarafından ( karınca gibi ) alınıp götürülmesi zor görünüyor.

Karışıma bahçe toprağı ve bulabilirseniz gübre koymayı da ihmal etmeyin.

Annenize ve size büyük kolaylıklar diliyoruz. Tekrar tebrikler...

İşin aslı şuan annemi beklemekteyim. Ulus'a gidip büyük torbalardan alacağız. Boya yapılırken kullanılanlardan. Hem şimdi talaş ile malzemeleri karıştırmak, hemde bidonun montajı bitene kadar karıştırma işlemi yapmak için.

Kahverengi mazleme olarak, bolca karton ve 3 çuval talaş, yarım çuvalda ağaç kabuğu temin ettik sitelerdeki mobilyacılardan.

Tohumları ayıklayıp ekleyelim ozaman biberlerimizide bugün.

Bahçe toprağı dediğinizi ben tam anlamadım ama anneme söyliyeceğim. Biz toprağı fideliklerden genelde torba şeklinde alıyoruz. Gübre işini de söyliyeceğim anneme. Soluncalı kompost için olan sayfalarda Ankara kalesi arkasında bulunduğundan bahsetmişlerdi. N ekadar almak gerekir acaba bu malzemeyi?

Yeni fotoğrafları da akşam ekleriz sanıyorum.

Teşekkür ederiz.

ciroz
14-07-2012, 13:38
bahçe toprağı dediğinizi ben tam anlamadım ama anneme sölicem. biz toprağı fideliklerden genelde torba şeklinde alıyoruz. gübre işinide sölicem anneme. soluncalı kompost için olan sayfalarda ankara kale arkasında bulunduğundan bahsetmişlerdi. nekadar almak gerekir acaba bu malzemeye?

yeni fotoğraflarıda akşam ekleriz sanıyorum.

teşekkür ederiz.

Sayın hevesli meraklı,

Gübre ve bahçe toprağı, proses başlatıcı ve taşıdığı bakterilerden dolayı koyulması gereken malzemelerden, toplam malzemenin 1/5 ' i kadar yeterli olur diye düsünüyoruz.

Konunun başlarına bakarsanız daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sayın meyvelitepe' nin

Meyvelitepe: Kara Altın -2 (http://meyvelitepe.typepad.com/meyvelitepe/2008/01/kara-altn--2.html)
bu yazı dizisi de faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Kompostu katmanlar halinde de yapıyorlar ama forumda okuduğumuz kadarıyla bütün malzemeyi karıştırıp prosese sokmak daha iyi sonuc veriyor diye biliyoruz.

fotoğrafları merakla bekliyoruz.

hevesli meraklı
14-07-2012, 23:06
Merhaba,

Eni 2x4 metre olan naylonlardan 6 metre kestirdik. 7,5 tl metresi, Ulus'da ki naylonculardan rahmetli Modern Çarşının ordan (yandıktan sonra birilerini cebine para girsin diye otopark yapılan)

Konunun 3. sayfasında bulunan mesajdaki (http://www.agaclar.net/forum/60554-post84.htm) torbalardan aldık 10 tane, tanesi 0,5 tl den

2 şer çift içi plastik kaplı dokuma eldivenlerden aldık, zaten lazımdı evdekiler çok eskimişti. Tanesi 2 tl

ve lazım olur diye. Evdeki bittiği için ip ladık bir top 4 tl.

Bentderesinde ki çiçekçilerden, hayvan gübresi aldık (satıcı inek veya manda gübresi olabilir demiş). Yanmış ve kokusuz dediler. Üstünde organik gübre yazıyor. Kokusu cidden gübre gibi değildi, hatta toprak gibiydi.

Sitelerdeki mobilyacılardan, 3 çuval talaş ve mavi torbada bulunan ağaç kabuklarını aldık, yani ben işdeyken annemler almış. Ağaç kabukları çıktığı gibi gidiyormuş, talep çokmuş, adam söylemiş o yüzden azlar.

Arabaya sığdığı kadarını almış eve gelmişler. Oranı tutturabilirmiydik bilmiyorduk işin başında, kaldıki oranın neye göre olduğunuda kestiremedik. c/n oranını yani. artık göz kararı olacak :)

hevesli meraklı
14-07-2012, 23:19
Önce çöp torbalarını katlayıp zımba ile deldik, ama alt tarafından 20-25 cm delinmeyen bölge bıraktık.

Bidonumuzun montajı henüz hazır değildi.

İlk torbayı deldik ve içine yeşil küreğimiz ile 3 kürek talaş koyduk. Belki çok gelebilir ama olası sulanmalara karşı bu önlemi almak zorundaydık.

Sonra naylonumuzdan terasımız eninde kestik, artan kısmı katlayıp kaldırdık. Yerde kalan kısma sebzeler yapışmasın diye talaş döktük. İşin ilerleyen kısımlarında, aklımıza şu geldi talaş ile gübreyi karıştırmak ama bunun için artık çok geçti. İşimiz kolaylaşabilirdi başta akıl etseydik.

Marul, semizotu kutusunu talaşa boşalttık, üstüne tekrar talaş döktük. bunları karıştırdıktan sonra, üstüne şeftalilerin sularını süzüp (şeftaliler dünden beri çok sulanmışlardı)ekledik. İyi ki böyle yapmışız, su ve talaş birleşince acayip ağırlaşıyormuş işin sonunda bunu anladık.

ve önemli bir hatırlatma. dün gece şeftalilere koyduğumuz koli parçaları şeftali suları ile ıslanmıştı ve çok kolay parçalandılar. Marulların arasına koyduğumuz koliler sayesinde sineklenme olmamıştı veya minimum idi.
Yani böyle bir gece veya bir gün beklemek gerekirse, kolilerle kat kat yerleştirmek işe yarıyor. Böylece ıslanan kolilerde kolay parçalanıyor.

Şeftalinin kıymetli suyunu dökmedik işin sonuna sakladık.

başlangıç saati: 16:00

hevesli meraklı
14-07-2012, 23:26
Şeftaliler çok sulandığı için üstlerine hemen talaş döktük. Tabii şeftalilerce ıslanmış kartonları da parçalayıp içine kattık şeftalilerle.

Talaş ile şeftaliyi iyice karıştırınca üstüne gübre attık, karıştırdık.

Prensip olarak, azar azar eklemek ve azar azar karıştırmak yönünde ilerledik, hepsini döküp karıştırmak zor olacağından.

Okuduklarımızda genelde 'yeşillikler çok yapışmış' şikayetleri dikkatimizi çekmişti. Çünkü yeşilliklerimiz -ki çoğu marul- yapışmasınlar birbirlerine diye talaştan hiç kısmadık, zaten kahverengi ürünümüz de çok çeşitli değildi yani.

Tekrar yeşillik, tekrar talaş, tekrar gübre ekledik, iyice karıştırdık.

hevesli meraklı
14-07-2012, 23:39
Başta az görünsede, git gide git gide büyüdü yığın amma bereketliymişiz yahu :))))

Yeşil küreğimiz işte ordaki. Boyut analizi için bende terliğimi koydum fotoğraflara.

Dünden kalan patlıcan kabak ve biberleri de eklesek mi eklemesek mi diye düşündük.

Biberleri ayırmaya başladık tohumlarından, ama çok yorulmuştuk zaten anneme bırakalım biberleri bu
biberler bizi yavaşlatıyor akşam olacak yakında dedim. Biberlerden 10-20 tane ekledik kalanlarını üzülerek
çöpe attık.

Patlıcanlardan bayağı ve kabakların tümünü ekledik. Kabak seçmemizin nedeni, ihtiyaç duyulan suyu
sağlayacak olmasıydı aslında.

Tüm sebzeleri eklerken sürekli talaş ve gübre katkısı yaptık, minik minik karıştırarak ekledik. Tümden karıştırmak oldukça zor gibi duruyordu çünkü.

Dünden ayıklayamadığımız çekirdekli kayısı, üzüm kolisi içi gene koli parçaları ile doluydu, geldiğimizde sulanmış ve akıyordu. Kayısılar iyice mayışmışlardı. Annem kolıde el yordamı ile %95 kayısıyı çekirdeklerinden cıvık cıvık cıvıklatarak ayırdı. Acayip sulanan adeta çamura dönen kayısı üzüm yığını için ayri bir kapta talaş ve gübre karıştırdık. Una bulanıp pişirilen yemekler gibi, meyve balçığından avuçlayıp kaba aldık orda talaşa doyurduk ve yığına ekledik. Direk dökersek talaşla karıştırmak zor olacaktı.

Bir haftadır biriktirdiğimiz (ev - ofis) çay posalarını ekledik. Kavun kabukları ve maydonoz sapları vardı çok az onları ekledik, ama kavun kabuklarını parçalamayı unuttuk, öyle dilim şeklinde gittiler:))))

4 kat olaran satın aldığımız naylonu (körüklü şekilde katlanmıştı) kenarlarından çekerek 2 katlı ama daha büyük hale getirdik. Neredeyse terasın tamamını kaplayacaktı.

Ortalığı topladık. Yığını iyice alt üst ettik karıştırdık ve inanın çok yorucu bir iş bu karıştırma olayı, heleki bir teras için. Bahçede çok daha kolay olurdu bence.

Yığını torba boyunca düzelttik. Tekrar talaş ve gübre ekledik üstlerine.

önemli not mutlaka saçınızı tülbent ile örtün, talaş rüzgar varsa uçuyor. Varsa maske takın ağzınıza ağıza çok kaçıyor, fark etmeden yutuyorsunuz, boğaza takılıyor sonra. Gübrede uçabilir sonuçta.

hevesli meraklı
14-07-2012, 23:50
alt kısımlarını talaş ile azcık doldurduğumuz torbalara başladık doldurmaya.

ama sulamadığımızı fark ettik hemen üstlerine su tuttuk hafifçe. ve içerde boş duran saksıdan toprak ekledik az oldu ama ne halimiz vardı başka bişi taşımaya ne de sabrımız kalmıştı.

ıslanan talaş ağırlaşıyormuş o an anladık torbaları sonradan taşımak zor oldu açıkcası. o yüzden bunun planını yapmanızı tavsiye ederim.

gene araya gübre ekledik kat şeklinde ve üstüne su serpittik ara ara torbalarda.

en üstüde gübre ve su serpintisi ile kapadık. şeftali suyunda kalan kolilerden koyduk, şeftalilerden kalan suları üstlerine ekledik.

en üsttüde az bulabildiğimiz ağaç kabukları ile doldurduk kapak niyetine :)))

sanıyorum akşam 9a doğru torbalar ile işimiz bitti ama temizliği falanı filanı 23:30 da ancak temizlenmiş ayaklarımızı uzatmış olduk.

torbalar 4 adet oldu. eşit şekilde olamadılar çünkü ilkini taşırken çok doldurduğumuzu anladık ve diğerlerini gittikçe azalan miktarlarla doldurduk. ıslanan talaş ağırlaşıyordu çünkü.

torbaları sabah az güneş alan öğlen ve öğleden sonra güneş almayan teras tarafına çektik. aralarına boşluk koyduk dip dibe yerleştirmedik ki hava delikleri kapanmasın.

geriye yarım çuvaldan biraz fazla talaş kaldı. gübrenin yarısını kullanmışız.

şimdi bir kaç gün sonra sulayıp bidon geldiğinde ona geçireceğiz.

umarız bu kadar emek boşa gitmezde çöpe atmak zorunda kalmayız bunları :)

sonuç: 4 adet kompost olmayı bekleyen jumbo boy torba

2 adet pert insan.

yüzlerde işin tamamını yapabilmiş olmanın verdiği huzurlu bir gülümseme

Halil Önen
15-07-2012, 01:20
...
umarız bu kadar emek boşa gitmezde çöpe atmak zorunda kalmayız bunları :)

...
2 adet pert insan.

yüzlerde işin tamamını yapabilmiş olmanın verdiği huzurlu bir gülümseme :)

Ben de emekleriniz boşa gitmeyeceğine inanıyorum...

Sizi takip etmenin en önemli sebebi;

yaptınız kompostun solucanlarım için çok iyi besin olacağının düşüncesi... Onlar için kompost yapıyorum ama...

318272

sonuçlarını görürsem...

318273

onlara güzel ziyafet cekebilirim, denediğiniz kompost ile...;)

Ne demişler; arabın derdi kırmızı papuçmuş...:)

Kolaylıklar ve başarılar diliyorum...

Çakırcalı
18-07-2012, 12:40
Sevgili dostlar, yukarıda ayrıntılarını verdiğim kompost karışımımı (20 kg kadar talaş, 9-10 kg kadar sebze, meyve, çay artığı, yumurta kabuğu vs. 60 kg. kadar dut süprüntüsü, 20 kg kadar, perlit karışımlı torf) alt üst etmek istediğimde, talaşların at dışkısı görüntüsünde olduğunu ve diğer malzemenin ise içi çivit mavisi, dışı siyahımsı koca koca topaklanmalar oluşturduğunu gördüm. Evet, düpedüz ÇİVİT MAVİSİ! Bu mavi topaklar ne anlama geliyor?

Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

hevesli meraklı
18-07-2012, 14:05
... talaşların at dışkısı görüntüsünde olduğunu ve diğer malzemenin ise içi çivit mavisi, dışı siyahımsı koca koca topaklanmalar oluşturduğunu gördüm. Evet, düpedüz ÇİVİT MAVİSİ! Bu mavi topaklar ne anlama geliyor?

Keşke bir fotoğraf koysaydınız.

ciroz
18-07-2012, 17:20
Sevgili dostlar, yukarıda ayrıntılarını verdiğim kompost karışımımı (20 kg kadar talaş, 9-10 kg kadar sebze, meyve, çay artığı, yumurta kabuğu vs. 60 kg. kadar dut süprüntüsü, 20 kg kadar, perlit karışımlı torf) alt üst etmek istediğimde, talaşların at dışkısı görüntüsünde olduğunu ve diğer malzemenin ise içi çivit mavisi, dışı siyahımsı koca koca topaklanmalar oluşturduğunu gördüm. Evet, düpedüz ÇİVİT MAVİSİ! Bu mavi topaklar ne anlama geliyor?

Sayın Çakırcalı, emin olmamakla birlikte,

1 - Karışımda yeşil ( N ) oranı çok fazla görünüyor. Dolayısıyla eşit miktarlarda karışmamış görünüyor.
2 - Eğer koku da varsa, Yeterli oksijen alamamış demektir. Ya da çok fazla sıvı vardır. Malzemeyi yayıp biraz bekletirseniz hem oksijen almasını sağlamış hem de fazla sıvıyı buharlaştırmış olursunuz.
3 - Kompost başlatıcı olarak gübre ya da bahçe toprağı kullanmadıysanız, bir başlatıcı kullanın, ve kahverengi malzemeyi çoğaltarak, hava alabilecek bir kompost kabında NEM / OKSİJEN dengesini kontrol ederek prosesi tekrar başlatın derim.
4 - Emin olmamakla beraber, Köpek dışkısı içindeki bakteriler baskın çıkmaya çalışıyor da olabilir.

Benim aklıma gelenler bunlar.

Umarım, daha tecrübeli üyelerimiz mesajınızı görür ve net çözüm önerileri verirler.

Kolaylıklar dilerim.

islam_joker
18-07-2012, 21:04
ben evde cama koyduğum 5 lt lik yağ tenekesini boylamasına yardım vede içine şimdi ev atıklarını atıyorum vede güneşte bu atıklar kuruyor bu sayede böceklenmeyi engelliyorum diyorum acaba bu şekilde toprağa koyduğumda tekrardan böceklenirmi sizce bu işlem doğru olurmu

hevesli meraklı
19-07-2012, 12:09
Bizim torbadaki karışımlar gece bile ateş gibi sıcacık. Akşam bidonumuz gelecek ve ona aktaracağız bir kısmını, çünkü 4 poşetin hepsi birlikte sığamayacak sanıyoruz. Akşam fotoğraflar gelecek :)

meryemokten
24-07-2012, 20:15
Geçtiğimiz mart ayında Bahçem olmadığından bu saksılarda biber, salatalık, fasulye ve patlıcan yetiştirmeye karar verip yukarda saydıklarımın tohumlarından aldım. 20 lt lik torf aldım. Saksılar edindim ve çok keyifli bir şekilde her tohum paketinin yarısını toprağa boca ettim. :( Şaşkın ve acemi ben, günde en az beş kere ziyaret edip onlarla konuşurak, sabırsızca yeşillenecekleri günü beklerken... eyvah o da ne?! Onlarca, fide ardarda merhaba demeye başladılar!

Oysa ben sadece hobi olsun diye yapıcaktım bu işi... Dedemi arayıp panikle olanları anlattım. Bana sakin bir ifade ile "fazlalarını kopar at!" dedi. Telefonu kapatıp fidelerin başına döndüğümde kıyamadım. Zaten minik bardaklara ekmiştim. Konu komşu, bakkal, kasap heryere ver ver bitmediği gibi yenileri de çıkıyordu. Mart ve Nisan ayları fide dağıtmak, şaşırtmak, eşime her iş dönüşü toprak almasını söylemekle geçti.

İşleri yoluna koyup, keyiflenirken kompost işine merak saldım. Hazırlık aşaması güzeldi fakat, sineklerle başedemeyince eşim herşeyi atmazsam:o beni atacağını söyledi. Seçim yaptım:( fakat küçük bir kısmını saksıya koyup üstüne de eşim anlamasın diye soğan diktim. Bu işte de eşime yakalanınca -kompost işinde sonuç almaya o kadar kararlıydım ki- tam olmamış kompostu saksılara paylaştırdım....

İşte bu yandığımın resmiydi... bitkilerimi kabediyorum. Hala okadar çoklar ki topraklarını değiştirmek delilik olur. Bilgi eksikliği ve gereksiz kararlılık işini abarttım kabul ediyorum.

Bu durumdan bitkilerimi nasıl kurtaracağım hakkında bana kim yardımcı olmak ister ?

Halil Önen
25-07-2012, 00:27
...
İşleri yoluna koyup, keyiflenirken kompost işine merak saldım. Hazırlık aşaması güzeldi fakat, sineklerle başedemeyince eşim herşeyi atmazsam:o beni atacağını söyledi. .
...
İşte bu yandığımın resmiydi...

Bu durumdan bitkilerimi nasıl kurtaracağım hakkında bana kim yardımcı olmak ister ?

Olgunlaşmamış kompost kullanmışsınız bitkilerinizde...

Bitkilerinizi değil kendinizi hasıl kurtarırım diye plan yapmalısınız...:D

Aramıza hoş geldiniz...

Sizi şöle alalım lütfen...;)

http://www.agaclar.net/forum/uyeler-tanisiyor-tartisiyor-toplaniyor/8436.htm

sonra da şöle...;)

http://www.agaclar.net/forum/uyeler-tanisiyor-tartisiyor-toplaniyor/2595.htm

burayı biliyorsunuz zaten...?:D

Kompost - agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/kompost/)

saygılar

meryemokten
25-07-2012, 17:39
Olgunlaşmamış kompost kullanmışsınız bitkilerinizde...

Bitkilerinizi değil kendinizi hasıl kurtarırım diye plan yapmalısınız...:D

Aramıza hoş geldiniz...

Sizi şöle alalım lütfen...;)

http://www.agaclar.net/forum/uyeler-tanisiyor-tartisiyor-toplaniyor/8436.htm

sonra da şöle...;)

http://www.agaclar.net/forum/uyeler-tanisiyor-tartisiyor-toplaniyor/2595.htm

burayı biliyorsunuz zaten...?:D

Kompost - agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/kompost/)

saygılar

inceleyip geri döneceğim :)

Murat Öz
15-08-2012, 08:28
bizim torbadaki karışımlar gece bile ateş gibi sıcacık. akşam bidonumuz gelicek ve ona aktaracağız bir kısmını çübnkü sanırız ki hepsi 4 poşet birlikte sığamayacak. akşam fotoğraflar gelicek :)

4 adet jumbo boy çöp poşetini bidona aktaracaktınız ve fotoğraflarını bizimle paylaşacaktınız ne oldu acaba.?

Bir sorun yoktur umarım.

Çalışma sonuçlarınızı merakla bekliyoruz.