PDA

View Full Version : Anadolu Yakası Hobi Bahçesi (2009)

Sayfalar : [1] 2

malina
28-01-2009, 15:40
Anadolu Yakası Hobi Bahçesi
2009 yılı çalışmaları

yaprak 92
16-02-2009, 00:01
Arkadaşlar
bu bahçe ile bilgileri şimdi okudum,kışın da ilgilendinizmi?yani hala bahçe varmı?

malina
16-02-2009, 00:20
Bahçe orada duruyor ama bu kez, gerçekten tek başıma kaldığım için ben de gidemiyorum...

Harun Parlak
16-02-2009, 00:24
Bana baya bir uzak kalıyor. Uzak kalmasaydı. Orada bitki yetiştirecek arkadaşların tüm fidelerini karşılayabilirdim.
İsteyen olursa burda liste düzenlensin. İnce kıl sivri biber. Pembe domates, Carmen Kıkka, Sırık çeri. Verebilirim.

cemal.S
04-03-2009, 23:36
Bahar geliyor yavaş yavaş.

Umarım bu yıl gelip görme zamanımız olur bahçeyi. Oysa geçen yıl istemiştik ama olmadı ne yapalım.

kaktüs
09-03-2009, 13:52
Bahçe orada duruyor ama bu kez, gerçekten tek başıma kaldığım için ben de gidemiyorum...

Sn Malina

Neden tek başınıza kaldınız ki?

malina
09-03-2009, 14:00
Gelen yok... :)

kaktüs
12-03-2009, 11:56
Yeni bir ekip oluşturup gidilebilir :)))
Yeni üyeler de birbiri ile tanışıp kaynaşabilir.

fatihevren
14-03-2009, 14:26
evet bir organizasyon ayarlanabilirse anadolu yakası olarak toplanılabilir. böylelikle doğa sever olup da yeni yeni fiziksel olarak uğraşmaya başlayan yeni üyeler için yararlı bir gezi olabilir...

ufuk1255
15-03-2009, 17:23
malina beykoz ögümce köyünde yani sizin hobi bahçenize yakın arsaların fiyatı ne kadar almayı düşünüyorum oralar güzel bende ümraniye taşdelende oturuyorum

malina
15-03-2009, 19:55
Fiyatlar konusunda bilgim yok...

Yeni arkadaşlar hobi bahçemizde ürün yetiştirmek ister mi?

Penelophe
15-03-2009, 21:04
Biz burdan can atıyoruz, siz burnunuzun ucundaki yere gitmiyorsunuz ya çok kızıyorum..

ufuk1255
15-03-2009, 21:07
ama nasıl gidildigini bilmiyorum hiç gitmedim

omertufekci12
15-03-2009, 23:33
Hobi bahçesi biraz uzak herhalde isterseniz bir bahçe Kemerburgaz tarafında kuralım belki daha fazla gelen olur.Arkadaşlıklar daha pekişir.İstereniz yer bakabilir böyle bir organizasyonda yer alabilirim.Şu anda benim kendi adıma Durusu balaban köyünde 34000 m2 tarla ve 75 m2 sera işliyorum.elimden gelen çabayı sarfederim.iyi günler dilerim.

kaktüs
16-03-2009, 00:00
Sn ömertufekci Kemerburgaz da Anadolu yakasına uzak :)
Sanırım forumdaki hobi bahçesi meraklılarını Anadolu yakası - Avrupa yakası olarak sınıflandırmak gerekecek.

Sn Malina
Ürün yetiştirmeyi isterim ama her haftasonu uğrayabilme imkanım yok. Eski organizasyonlarınızda nasıl yapıyordunuz bu işleri?

ufuk1255
17-03-2009, 17:45
hobi için yeşillik olması lazım buda ümraniyede , ömerlide ve şilede var.ümraniyede çekmeköy,taşdelen,alemdag,paşaköy,bizim buralar güzel buralarda yapalım ben taşdelende oturuyorum çok güzel buralar ömerlide güzel barajın kenarına bir hobi bahçesi süper olurdu.

gece
18-03-2009, 21:43
hobi için yeşillik olması lazım buda ümraniyede , ömerlide ve şilede var.ümraniyede çekmeköy,taşdelen,alemdag,paşaköy,bizim buralar güzel buralarda yapalım ben taşdelende oturuyorum çok güzel buralar ömerlide güzel barajın kenarına bir hobi bahçesi süper olurdu.

"Baraj kenarında ağaçlar.net'ten hobi bahçesi!" hakikaten süper olurdu da, korsan hobi bahçesi bize yakışır mıydı, hadi ektik ekiştirdik, diktik yakıştırdık diyelim (aslında demeyelim, diyenleri de uyaralım!), zaten oralar yeşil ise, bu mu bize yakışır yoksa yeşilini kaybetmiş, yıllardır yeşile, bitkiye ve forum üyesine hasret toprakları yeşertmek mi bize daha çok yakışır?

Hepsini geçtik, var olan hobi bahçesine ilgi gün gibi ortada iken, iki kıtada birden şube açmalara ne demeli?

Ben şimdilik 'hiçbir yerde şubemiz yoktur' demeyi ve var olan bahçemizi sahiplenip, Malina'yı daha çok yalnız bırakmayıp, Öğümce'ye bir zahmet gidip gelinmesini öneriyorum. İtirazı olanlar ya şimdi konuşsun ya da...

gece
hobi bahçesi bize gelmesin, biz hobi bahçesine gidelim diyen forum insanı!

ufuk1255
21-03-2009, 12:32
sizde gidin kurak yere yapın buralar fazla yeşil degil tek çam agaçalrı var

kaktüs
24-03-2009, 10:36
"Baraj kenarında ağaçlar.net'ten hobi bahçesi!" hakikaten süper olurdu da, korsan hobi bahçesi bize yakışır mıydı, hadi ektik ekiştirdik, diktik yakıştırdık diyelim (aslında demeyelim, diyenleri de uyaralım!), zaten oralar yeşil ise, bu mu bize yakışır yoksa yeşilini kaybetmiş, yıllardır yeşile, bitkiye ve forum üyesine hasret toprakları yeşertmek mi bize daha çok yakışır?

Hepsini geçtik, var olan hobi bahçesine ilgi gün gibi ortada iken, iki kıtada birden şube açmalara ne demeli?

Ben şimdilik 'hiçbir yerde şubemiz yoktur' demeyi ve var olan bahçemizi sahiplenip, Malina'yı daha çok yalnız bırakmayıp, Öğümce'ye bir zahmet gidip gelinmesini öneriyorum. İtirazı olanlar ya şimdi konuşsun ya da...

gece
hobi bahçesi bize gelmesin, biz hobi bahçesine gidelim diyen forum insanı!

Bence de var olan bir bahçe varken yenisini aramak anlamsız. Hobi bahçesi için yapılan organizasyonlara dair bir bilgi almak istiyorum. Diyelim sebzeler ektik ve 2 haftasonu gidemiyoruz. Onları kim sulayacak vs?

Eski organizasyonlar canlı imiş gördüğüm kadarıyla. O zamanlar bu işler ne şekilde yapılıyordu?

malina
24-03-2009, 10:46
Sorularınızın cevapları için buraya (http://www.yemyessil.com/ifrm.asp?ifrmSecID=103&baslik=Minik%20Bir%20Bah%C3%83%C2%A7em%20Olsa) bakabilirsiniz.

malina
14-04-2009, 11:34
Yeni üye arkadaşlardan da hobi bahçesi ile ilgilenecek yoksa, bahçe sahibiyle görüşüp iptal edeceğim.

Geçen yıldan kalan bitkileri temizleyip toprağı hazırlamak gerekiyor. Fideler için bahçe bahçıvanlarının yetiştirdiklerinden de yararlanabiliyorsunuz. Gidemediğiniz zaman haber verip sulanmasını sağlayabilirsiniz. 4-5 ailenin haftalık sebze ihtiyacını karşılamanın ötesinde, komşularınıza da dağıtabiliyorsunuz.

Duyurulur :)

gece
14-04-2009, 14:05
Yeni üye arkadaşlardan da hobi bahçesi ile ilgilenecek yoksa, bahçe sahibiyle görüşüp iptal edeceğim.

Geçen yıldan kalan bitkileri temizleyip toprağı hazırlamak gerekiyor. Fideler için bahçe bahçıvanlarının yetiştirdiklerinden de yararlanabiliyorsunuz. Gidemediğiniz zaman haber verip sulanmasını sağlayabilirsiniz. 4-5 ailenin haftalık sebze ihtiyacını karşılamanın ötesinde, komşularınıza da dağıtabiliyorsunuz.

Duyurulur :)

Merhaba, benim (uzak da olsa) kendi bahçem var diye, cismen değil fikren, o da azıcık ilgilenebildiğim hobi bahçemizde, an itibariyle sözün bittiği noktaya varılmış olması nedeniyle:( ; kendi bahçemden kesip, ağaçlar.net bahçemiz ile ilgilenme zamanımın geldiğini düşünmeye başlamış bulunmaktayım.

Bunun gereği olarak; her ne kadar bu hafta sonu şehir dışında olmayı planlamış olsam da, bir şekilde bahçemiz ile de ilgilenmeye başladığımı belirtir, hatta "duyururum".

gece
gül gibi bahçesine kuma getiren forum üyesi!

nalancapan
14-04-2009, 14:08
Merhabalar ben sitenize yeni üye oldum hobi bahçesinin nerde olduğunu öğrenmek istiyorum ve çok tecrubeli biri değilim faydam olur mu onuda bilmiyorum açıkçası...**** bu hafta sonu bildiğiniz bir ağaç dikme projesi varsa onda da gönüllü olabilirim...cevap verirseniz sevinirim...

gece
14-04-2009, 14:32
Merhabalar ben sitenize yeni üye oldum hobi bahçesinin nerde olduğunu öğrenmek istiyorum ve çok tecrubeli biri değilim faydam olur mu onuda bilmiyorum açıkçası...**** bu hafta sonu bildiğiniz bir ağaç dikme projesi varsa onda da gönüllü olabilirim...cevap verirseniz sevinirim...

Hoşgeldiniz, buradan (http://agaclar.net/forum/showpost.php?p=43805&postcount=1) itibaren okumaya başlarsanız, konuyla ilgili hemen her türlü bilgiye ulaşacaksınız, mutlaka yapabileceğiniz birşeyler vardır.

Öncelikle, forumu tanıyıp, yazışmaların nasıl yapıldığını öğrenmenizi önereceğim, son derece düzenli bir forumdasınız, her şey olması gereken yerdedir, kolay gelsin, tekrar hoşgeldiniz.

gece

kaktüs
14-04-2009, 15:37
Konu 17 sayfa olduğu için başlarda beni de korkuttu... :)))

Ki orada eski üyelerin güzel anıları var... Özenmemek elde değil.. Böyle birşeyin bize getirisi ne götürüsü ne olur diye düşündüm ister istemez. Parsel mi kiralanıyor? Elimizi kolumuzu sallaya sallaya gidiyor muyuz? Neler ekip biçebiliyoruz? Nereden buluyoruz vs vs vs konularında şöyle bir 2009 için özet geçilse fena olmaz :)

malina
14-04-2009, 15:43
Parseller kiralanıyor ama oradaki 4 parsel agaclar.net üyelerinin kullanımı için ücretsiz.

Bu hafta sonu gidip toprağı hazırlama başlamak gerek. Herkesin sadece hafta sonlarının boş olduğunu düşünürsek, bu bir kaç hafta sonu sürebilir.

Bahçede neler ekilip biçilirse onları yetiştiriyorsunuz. Yani sebze türü her şey...

gece
14-04-2009, 16:18
Konu 17 sayfa olduğu için başlarda beni de korkuttu... :)))

Ki orada eski üyelerin güzel anıları var... Özenmemek elde değil.. Böyle birşeyin bize getirisi ne götürüsü ne olur diye düşündüm ister istemez. Parsel mi kiralanıyor? Elimizi kolumuzu sallaya sallaya gidiyor muyuz? Neler ekip biçebiliyoruz? Nereden buluyoruz vs vs vs konularında şöyle bir 2009 için özet geçilse fena olmaz :)

Sanırım, kaktüs'ün de merak ettiği ve malina'nın cevapladığı hususlar dışında 17 sayfa içerisinde aklımda kaldığı kadarıyla "Elimizi kolumuzu sallaya sallaya gidiyor muyuz?" sorusunun tam cevabı yoktu!

Yani; (azığımızı unutmayacağımız belli de) bahçe aletlerimizi de alıp mı gidiyoruz? Yoksa orada nasılsa keserdi, çapaydı, bel küreğiydi temin edebiliyor muyuz? şeklindeki soru yanıtsız kalmış, linkten ulaşılan sayfasında yemyeşşil de bu konuya açıklık getirmemişti. Kişisel tahminim 'alıp da gidiyoruz tabii ki' şeklinde ama akılda soru işareti kalmıyor da değil hani!

Bu konu oldukça önemli, kilometrelerce gider, arar, sorar, bir şekilde bahçeyi bulursunuz, ancak oraya gidip, alet edavat olmayınca gözlerinizi kırpıştırmaktan başka şey yapamaz, çalışanlara bakar, burası ne güzelmiş der, en fazla iki üç ot yolar, miskin miskin :p dönersiniz.

Bu da istenmeyen bir şey. Ne de olsa hem "alet çalışır, insan övünür", hem de
bize atıp tutup, bakan değil, çalışan üye lazım ki "dağ değil bağ olsun", "tarlada izi olanın, yemeye yüzü olsun!"

gece
neticede insan; "alet kullanan hayvandır" noktasındaki forum insanı

malina
17-04-2009, 10:17
17 sayfa içerisinde aklımda kaldığı kadarıyla "Elimizi kolumuzu sallaya sallaya gidiyor muyuz?" sorusunun tam cevabı yoktu!

Cümlenin tam anlamıyla, "Elinizi kolunuzu sallaya sallaya gidiyorsunuz?"

Gereken her şey var.

malina
17-04-2009, 10:21
www.yemyessil.com (http://www.yemyessil.com/ifrm.asp?ifrmSecID=103&baslik=Minik%20Bir%20Bah%C3%83%C2%A7em%20Olsa)

Bunları okuyunca insanın aklına çapamı, küreğimi alıp gitmem mi gerekir sorusu gelmemeli :)
Gerekirse, sebzelerinizi evinize bile göndeririz diyenler, çalışmak için aletlerinizi getirmeniz gerekir, diyor olabilir mi? :)

malina
17-04-2009, 10:24
Bu gün cuma. Yarın ya da pazar günü toprağı işlemek için oraya gidecekler yoksa, aldığım kararı uygulamak zorunda kalacağım. Yani agaclar.net üyelerinin kullanımı için ayırttığım Hobi Bahçesini iptal edeceğim.

gece
17-04-2009, 12:22
Kızma be malina, gerçekten önceden hiç hobi bahçesi kullanmadığım için alet edavat teminini bilmiyordum. Mesajlarda da açıkça görmeyince öyle yazdım, yalnızca numarası 200 küsurlu mesajlarda Todor'un 'çatal bel' önerisi civarında birazcık meseleye ilişkin bilgi görmüştüm o da sorunun tam cevabı değildi. Bilmediğim konuda yorum yaparken de kış olacakmış gibi yorum yaparım, yaz, bahar olursa sorun olmaz zaten.

Bu gün cuma. Yarın ya da pazar günü toprağı işlemek için oraya gidecekler yoksa, aldığım kararı uygulamak zorunda kalacağım. Yani agaclar.net üyelerinin kullanımı için ayırttığım Hobi Bahçesini iptal edeceğim.

Yine de iptal için özel bir nedeniniz, isteğiniz yok ise 1 haftalık ek süre istesem.

Bu hafta sonu için sıkıştırıp, gemilerimi yaktırmasanız yani bana. Başkasının gelip gelemeyeceğini bilmem, hobi bahçesinde alet olduğunu da bilememiş olabilirim ancak tek de olsam, en geç haftaya pazara kadar gider temizlikti, hazırlıktı çapaydı yapmaya başlar, mevsiminde de tamamlama sözü verebilirim, zaten ne ki, 120 m² yer! Kedi yuvarlansa kuyruğu dışarıda kalır!

En açık ifadeyle; tek başıma da olsa bahçeyi çapalarım, ekerim, dikerim diyorum ve duyuruyorum işte daha ne yapayım!

Hasat konusunda da hiç egoist değilimdir, ben yetiştirmesini, toplamaktan daha çok seviyorum, kimse merak etmesin.

Zaten daha önce de belirttiğim gibi benim kendi bahçem (arsam) var, orasını ekip dikiyorum. Derdim, ağaçlar.net bahçesinde geri adım atılmasın, şimdiye kadar arzu edilen olmadıysa, bundan sonra da olmayacak demek değil ki! Daha doğrusu ben üzerime düşeni yapayım da... Mesele o.

Dediğim gibi, ben tek başıma da olsam araziyi hazırlar, kimse bir tek tohum da getirmese, eker diker, ürünü de paylaşırım, daha ne diyebilirim ki!

gece
ağaçlar.net hobi bahçesinden sorumlu adayı forum üyesi!

malina
17-04-2009, 12:29
Sizi mi kırıcam? :) Telefon edip önümüzdeki hafta gelinecek dedim.

Siz nereden gidiyorsunuz? Uygun güzergahsa ben de varım...:)

gece
17-04-2009, 12:42
Sizi mi kırıcam? :) Telefon edip önümüzdeki hafta gelinecek dedim.

Siz nereden gidiyorsunuz? Uygun güzergahsa ben de varım...:)

Teşekkürler,Altıntepe Kızılay'ın oradan (Bostancı Gösteri Merkezinin az yukarısı oluyor!) hareket ediyorum. Arabanın sorununu halledersem ben sizi Üsküdar'dan alırım, şu an tamire ihtiyacı var da!

Görüşmek üzere...

gece
'helal mal sahibine benzermiş' sözüyle müsemma forum üyesi!

kaktüs
17-04-2009, 13:29
Ben de ufaktan ufaktan katılabilirim. Ama bu ara sağlık meselelerim ile uğraştığımdan uzun soluklu olabilir miyim bilemiyorum. Hani söz verip tutamama durumu söz konusu :(

omerli
22-04-2009, 08:31
Foruma yeni üye oldum. Hobi bahçesine yakın oturuyorum. Ben de katılmak isterim.

25 Nisan Cumartesi günü uğrayıp neler yapabileceğime bakacağım.

malina
22-04-2009, 10:53
İlk mesajınızı buraya yazmışsınız. Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

gece
24-04-2009, 11:26
Merhaba, yarın hobi bahçesine (25.04.2009, Cumartesi) gitmeyi düşünüyorum. Mümkünse erken çıkmak istiyorum ki iş üresin.

malina, gelebilirsen seni de alabilirim (arabanın dört başı mamur olmadı belki ama, bizi götürüp, getirir herhalde, :p ) özelden tel. no gönderiyorum.

Foruma yeni üye oldum. Hobi bahçesine yakın oturuyorum. Ben de katılmak isterim.

25 Nisan Cumartesi günü uğrayıp neler yapabileceğime bakacağım.

görüşmek üzere omerli, hadi 'bakalım'

kaktüs, öncelikle geçmiş olsun, söz vermek durumunda değilsiniz, bana bakmayın, durum öyle gerektiriyordu, "ufaktan ufaktan" gelin yeter, hobi bahçemiz şifadır bizim.

gece
hobi bahçesi çapacısı!

Ziya Soner
24-04-2009, 20:26
sevgili malina,hobi bahçesi yazışmanızı tesadüfen okudum.Buradan kaçabilirsem ben de gelmeye çalışacağım zor gözüküyor.Ancak telefonlaşalım dönüşte size yorgunluk çayı ikram etmekten keyf alırım.

malina
24-04-2009, 23:21
Uygun olursak gece ile uğrarız...

malina
27-04-2009, 18:22
Gece çalışıyor...

75085

Birinci hafta bu kadar...

75086

Balıkcı
27-04-2009, 19:43
Çalışsın kerata! :p

Madem konuya atlamış, madem hepimizi utandırmış, koskoca agaclar.net ailesinden hobi bahçesini kurtaracak kimse çıkmamış dedirtmemiş, helal olsun ve Allah O'ndan razı olsun.

Beni bağışlayın, isterim ama (luzumsuz işlerle) o kadar meşgulüm ki kendi bahçeme bile gidemiyorum.:p

gece
27-04-2009, 23:33
:o
Kış bitmeden (hıdrelleze daha bir haftadan çok var!) hobi bahçemize (telefon şebekesinin şebekliğine rağmen!) gidebildik ve bahçemiz ile ilgilenmeye başladık arkadaşlar.

Üyelerimizden Ziya Soner'in çiftliğine uğrayıp, orkideler ile merhabalaştıktan (orkidelere ilgisi yok seviyesindeki biri olarak harikulade olduklarını söyleyebilirim) sonra bahçemize vardık. Yemyeşşil'in bahçesine girip daha arabadan bile inmeden öyle güzel bir horoz sesi ile karşılandık ki, kırmızı halı ile bando mızıka takımı yanında hiç kalır.

Anlayacağınız bu bizim hobi bahçemiz var ya, daha adımımızı atmadan bize göz ve kulak ziyafetinin alasını sunmuştu. Onlarca orkide ve horoz korosu diyorum hey, kendinize gelin! Neler kaçırdığınızın farkına varıp üzülmeyesiniz diye yok size fotoğraf. :D

Geçen yıldan kalan bitki artıkları ve 'yabancı ot' tabir edilen otların hobi bahçesi çalışanları tarafından temizlenmiş olduğunu gördük ve sevindik. Teşekkürler Yemyeşşil!

malina; enginarların çevresinin açılması, çileklerimizin ve nanelerimizin ve dahi kekiklerimizin bilumum otlarının alınıp ferahlatılması, çileklerin bir kısmının sık olması nedeniyle, şaşırtılması, geçen yıl gündüz sefası ve bir kısım çiçeklerin bulunduğu, çardak ve yürüyüş yolu kenarının tümünün temizliğini tek başına yaptığı yetmezmiş gibi yenilebilir otlardan birkaç poşet toplayıp hepsini bana verdi.

Siz işiniz yoksa market köşelerinde bilmem kaç gün önce toplanıp, süklüm püklüm olmuş bitkiler ile kurutulup toz haline geleli aylar olmuş, bayat baharatlara talim edin! Eee bahçemize gelmezseniz size müstehak! :p

Bense sadece bel küreği ile toprağı belledim. O kadar.

Cumartesi akşam Ziya Soner'in çiftliğindeki sohbet ve ikramlar da unutulur değildi hani.

Pazar da bu minval üzere güzellikler içerisinde geçti.

Çok güzel bir hafta sonuydu, ilkti ve son değildi. İster gelin ister gelmeyin, biz gidiyoruz, gelirseniz seviniriz, gelmezseniz de biz keyfimize bakarız, işte o kaa!

Balıkcı, gaza getirme adamı yahu, o gazla dolmuşa binip :) Barbaros'a bile gelesi geliyor insanın, Ata Market'in oralarda mı sizin bahçe!

gece
çalışırken çekilen fotoğrafta Quasimodo'ya benzeyen, gerçekte benzemeyen forum kişisi!

Güler
28-04-2009, 07:53
Benim de bahçemde o kadar çok yapılacak iş var ki.
Ama Agaclar.net deyince, akan sular duruyor. Ben de gelsem mi acaba?

kaktüs
28-04-2009, 08:03
:) İlahi gece... Sabah sabah yüzümü güldürdün.
Şehir dışındaydım da nedense bir "ahhh" geçti içimden... Şimdi işten kaytarıp mi gitsem naapsam...

(Notr Dam'ın Hobi bahçesi :P)

Müjgan
28-04-2009, 09:37
İstanbul'u geçen yılki ziyaretimde hobi bahçesine de gitmiştik malina ve Ferda ile. Bir bölümün çapasını da ben yapmıştım. :p
Kırk yılın başı İstanbul'da olunca, gidilecek en son yer gibi gelse de, hobi bahçesi güzergahı bile içimi açmaya yetmişti. Ankara' dan götürdüğüm biber fidelerini malina ile dikmenin keyfini ise unutamıyorum.
Konu komşu ile fidan takaslarımızı, gün sonunda molada bizim için demlenen bir çaydanlık dolusu çayı böreklerimizle içmeyi ve biz bunu yaparken inen sağanak yağmuru unutamıyorum.
Şimdi sabah sabah "oraya gidivermek" bile içimi açtı. :p

aybala
29-04-2009, 10:41
Elinize sağlık gece, bahçe işinin en ağır kısmını yapmışsınız...ben de ilk fırsatta bahçeye giderken sizlere katılacağım.

gece
29-04-2009, 11:58
Bahçemize gelmeyi düşünen arkadaşlar olması ne güzel.

Gelmek istemeyen, gelemeyecek olan arkadaşlarımız da ekilip, dikilecek tür önerileri ile tohumlar, fideler yönünden yardımcı olabilirler.

Bence ekilecek tür sayısının artırılması iyi olur.

Şimdilik çileklerimiz, nanelerimiz, kekiklerimiz ve enginarlarımız var, domates, biber, hıyar, bal kabağı olacağı da belli, ama gönülden geçen yer fıstığı, susam, kişniş, vs. de olsun, bunların olması için örneğin yer fıstığında ekime uygun kavrulmamış fıstığı olan arkadaşlarımız mutlaka vardır, başka illerde de olsalar, gelemeseler bile katkılarına hayır demeyeceğimiz ortada ve tabii bu işlemlerin zamanlanması (hangisi ne zaman ekilebilir, ne vakitten sonra kritiktir gibi) da başka bir katkı biçimi.

Öğümce kuzeyde yer almakla, İstanbul'un Marmara kıyısına göre iklim yönünden yaklaşık bir hafta gibi geriden geliyor gibi geldi bana.

SketchUp ile bahçemize ekilip dikileceklerin tasarlanıp önerilmesi de bir katkıdır. Hep bahçenin içine ekecek değiliz ya, çardağımızda çiçeklerimiz bile yok bizim arkadaşlar. Karanfil isteriz, çardağın kenarından yukarı çıkmaya teşni mor salkımımız yok. Kenarda küçük de olsa gülümüz yok, özellikle şöyle her yerde bulunmayan, ağaçlar.net bahçesini Yemyeşşil'in en gözde mekanı yapacak katkıların hepsine açığız hatta açız.

Özetle şimdiye kadar çoğumuz ayağımızı korkak alıştırmış olabiliriz ama fikirlerimiz ve fazla tohumlarımız ile fidelerimizde olsun biraz cesaret diyorum.

gece
bu gidişle hobi bahçesi için, mendilini alıp Yenicami civarına bağdaş kuracak gibi görünen forum kişisi!

gece
01-05-2009, 15:57
Bu hafta sonu başka işlerim nedeniyle hobi bahçemize gidemiyorum :(

Ancak bu açığımı kapatacağımdan herkes emin olabilir.

gece
'mola' kelimesini denizcilikteki anlamında kullanan forum kişisi,

Güler
01-05-2009, 22:57
Hava raporunda Manyas'ı yağmurlu verince, ben de soluğu İstanbul'da aldım.
Yarın Cumartesi, hobi bahçesine gitmek isteyen varsa gidebilirim. Yok hava yağışlı olacak diyorsanız, Pazar günü de olabilir benim için. Yani her iki gün de olabilir.

Bilal
02-05-2009, 11:39
Değerli Arkadaşlar,

Anadolu yakası hobi bahçesiyle bana uzak olması nedeniyle pek ilgilenmedim bugüne kadar, ama bir gidip bakmak istiyorum. Belki ulaşıma bir çözüm bulabilirim, haftanın yorgunluğunu atmış oluruz...
Pazar günü gidilecekse gelebilirim.

malina
02-05-2009, 16:07
Saat 14.00-15.00 gibi orada olabilirsiniz.

Acarextt03
05-05-2009, 09:09
Allah'tan bir aksilik olmazsa bende Mayıs 14 - 15 gibi gelmeyi planlıyorum.
Bu arada neler getirmeliyiz sorusuna ben eşimle gelebilirmiyim desem.
Oda böyle bağ bahçe işlerine meraklı da...
Sayın gece eğer sizde gidecekseniz haberleşelim.
Biz Fındıklı da oturuyoruz. Dereboyunun sizden yukarı daki mahallesinde...
Bu arada Öğümce köyü tam olarak nerelere düşüyor. Eğer arabamız yoksa nasıl gidilir?

meşepalamudu
05-05-2009, 12:38
Selamlar, Avrupa yakasında oturuyoruz ama ulaşımımız çok zor olmaz diye düşünüyorum. Her haftasonu üyelerden gelen oluyor mu? Biz müsait olduğumuz bir hafta sonu gitsek neler yapabiliriz? aslında sorulması gereken ilk soru BİZDE GELEBİLİR MİYİZ:)

gece
05-05-2009, 16:15
Allah'tan bir aksilik olmazsa bende Mayıs 14 - 15 gibi gelmeyi planlıyorum.
Bu arada neler getirmeliyiz sorusuna ben eşimle gelebilirmiyim desem.
Oda böyle bağ bahçe işlerine meraklı da...
Sayın gece eğer sizde gidecekseniz haberleşelim.
Biz Fındıklı da oturuyoruz. Dereboyunun sizden yukarı daki mahallesinde...
Bu arada Öğümce köyü tam olarak nerelere düşüyor. Eğer arabamız yoksa nasıl gidilir?

Hoş gelmiş olursunuz, hobi bahçesi hepimizin. Mayıs 14-15 Perşembe ve Cuma günlerine geliyor, bu günler bana uygun değil ama bahçe açık, ben ancak C.tesi Pazar gidebiliyorum.

“Neler getirmeli” sorunuzu hayat arkadaşınız olarak cevaplamanız çok hoş. Ne güzel işte, kiraz misali, nazar boncuklarınızı unutmayın ama...

Öğümce köyü yol tarifi burada (http://agaclar.net/forum/showpost.php?p=101817&postcount=19), bakın!

Araba yoksa nasıl? ın cevabı da Beykoz'dan 137 no'lu otobüs hattı geçiyor olarak biliyorum, Beykoz'a her iki kıtanın aktarma noktalarından(Mecidiyeköy, Üsküdar, Kadıköy vs.) otobüsler var, Hobi bahçemiz ile ilgili konu yıllara göre bölündüğünden bağlantısını şu an bulamadım ama sitede var, iett (http://harita.iett.gov.tr/)'nin sitesinden hat arama bölümünden saat, durak bilgilerine ulaşılabilir.

Ben arabayla giderken konuya yazıyorum zaten, haberleşir, birlikte gidebiliriz.

Bahçemizde görüşmek üzere.

Selamlar, Avrupa yakasında oturuyoruz ama ulaşımımız çok zor olmaz diye düşünüyorum. Her haftasonu üyelerden gelen oluyor mu? Biz müsait olduğumuz bir hafta sonu gitsek neler yapabiliriz? aslında sorulması gereken ilk soru BİZDE GELEBİLİR MİYİZ:)

“Her haftasonu üyelerden gelen oluyor mu?” Sorusu 'yakıcı' bir soru, yakıcılığı da üyelerin devam sorunu olması diyebiliriz. Bundan sonra hareket olacak gibi, muhtaç olduğumuz kudret...

Neler yapamazsınız ki? İsterseniz bu konunun ilgili yıllara bölünmüş konu başlıklarını okuyabilir ve/veya hobi bahçemizi içerisinde barındıran yemyessil (http://yemyessil.com/)’i bir ziyaret edebilirsiniz.

O nasıl soru öyle, gelebilirsiniz tabii, bu bahçe hepimizin, bekliyoruz.

gece
gayriresmi hobi bahçesi 2009 yılı mihmandarı olan forum üyesi!

Güler
05-05-2009, 20:10
Meselâ biz yarın gitmeyi düşünüyoruz. Dört kişiyiz.
Başka kimler geliyor?

kaktüs
05-05-2009, 22:53
Fidelerimi hazırlıyorum ben de..
Hayırlısı ile ameliyatımı atlatayım abonesi olmayı diliyorum :)

gece
05-05-2009, 23:41
Ne yapılıyor orada?

Bilumum amelelik işleri yapılıyor. Çapa yapma, yabancı otları temizleme, tohum ekme ya da fide dikme işleri...:)

:) Başka şeyler de yapılıyor tabii! Riva deresi kenarında piknik, horoz sesi ve doğayı dinleme, ata binme, salıncakta sallanma ve tabii ki bitki dostları ile hoş sohbetler ...

gece
bunları yap(a)mayanlara acımayla karışık :) üzülen forum insanı!

cigdemdogan
06-05-2009, 12:29
Sayın Gece; yerfıstığı demişsiniz; papağanımın yeminin içinde bolca bulunuyor. İşlenmemiş durumda yani kavrulmamış, tuzsuz bir şekilde. Eğer bahsettiğiniz buysa ve arzu ederseniz ben gönderebilirim.

Birazda maydanoz, dereotu, fesleğen,cherry domates ve kişniş tohumlarım var. Ben yalnızca balkonumda dikebildiğim için paketlerde bayağı arttı.

İlerleyen zamanlarda annemi kandırabilirsem ben de arasıra gelmek, sizlerle tanışmak için can atıyorum.

Güler
06-05-2009, 20:21
Biz geçen hafta Hobi Bahçesine gittik.
Hava da çok güzeldi. Arkadaşımız gece'nin evvelce bellediği toprağın bir kısmını güzelce çapaladık, tırmıkladık ve ekilecek hale getirerek, fesleğen ve dereotu ektik.
Yemeğimizi, kuş sesleri eşliğinde yedik. Mutluluk içinde ayrıldık.
Resimleri Ferda çekmişti, harhelde yükler.

Bugün yine bahçeyi ziyaet ettik.
Sayın malina, Ferda, zenfree ve ben.
Önce yemeğimizi yedik, daha sonra kolları sıvadık.
Güzel bir çalışma oldu. Yine bellenmiş toprağın bir kısmını ekilecek hale getirdik. Çapaladık, ufaladık ve tırmıkladık.
Daha sonra Soğan sarmısak ektik.
Şimdi bahçemizde ekili olarak: soğan, sarmısak, dereotu, fesleğen, lavanta ve hemoracallislerimiz var.
Geçen seneden kalan nanelerimiz, kekiklerimiz, enginar ve çok güzel çileklerimiz de mevcut. Çileklerin hepsi çiçekte o kadar güzeller ki.

Hobi Bahçesine giderken yoldaki seraya uğramadan edemedik tabî.

76769

Güler
06-05-2009, 20:26
Çapa işi arkadaşımız zenfree'ye zor gelince, toprağı eliyle ufalamayı tercih etti.

76770

Güler
06-05-2009, 20:28
Ferda çok güzel tırmık kullanıyor. Ekilecek toprağımızı çok güzel düzletti.

76773

Güler
06-05-2009, 20:30
Bellenen toprağı çapalayabilmemiz için biraz sulamamız gerekiyordu.
Malina sulama yapıyor.

76774

zenfree
06-05-2009, 21:37
Çok güzel bir gündü. Bir kaç fotograf da ben ekleyeyim.:)

Hobi bahçesi çok bakımlı ve yemyeşildi.

76792

Hamakları uzaktan seyrettik.:)

76793

Malesef mangal bize ait değildi.:)

76794

Bitkiler marul ve bakla. Bunlar da bizim değil.:)

zenfree
06-05-2009, 21:47
Bahçeye gittiğimizde bellenenmiş bölümlerin kireçlendiğini gördük. Daha doğrusu kireçlemişler. Çilekler çiçek açmış. Çok güzel ve sağlıklıydılar.

76797

Sanırım yabani otlar için kireçlemişlerdi. Toprak çok sertleşmişti. Bu toprağın bir kısmını çapalayıp tırmıkladık. Soğan sarmısak ektik. Gayet eğlenceli bir o kadar da yorucu geldi bana.

76798

Çileklerin keyfine diyecek yok.:)

76799

İşe başlamadan önce biraz atıştırdık.

zenfree
06-05-2009, 21:54
Sonrasını hatırlamıyorum. :)

76800

Çapalama oldukça yorucu bir iş. Toparağı suladıktan sonra daha rahat çalıştık.

76801

Ekim işi çok zevkliydi. Bitirdikten sonra bol bol suladık.

Sonra İstanbul'un trafik ve karmaşasına geri döndük.
Öğleden sonra oradaydık. Yarım gün bile insanı mutlu etmeye yetiyor. Toprakla uğraşmak çok güzel. Malina'ya, Ferda Hanım'a ve Güler Hanım'a çok teşekkür ediyorum.

gece
06-05-2009, 21:58
Hani derler ya, hobi bahçesi sıkışmayınca Hızır gelmezmiş, bakın geldi işte! Gelirken de ne güzel insanları beraberinde getirmiş, seralarda döndürüp dolaştırıp!

Hobi bahçemiz bu yıl çok güzel olacak arkadaşlar. Bakın ne güzel fotoğraf ve haberler geliyor, ben de biber fidelerimizi getirdim hafta sonu Tekirdağ'dan, kardeşimden hediye, biraz da domates ve patlıcanımız var.

Maydonoz tohumlarımız da hazır, kiraz domateslerimiz ve kişniş ile yer fıstıklarını da cigdemdogan müjdeledi. O papağan fıstıklarını yetiştirip, yersek bizi susturabilene aşkolsun yani!

Kimbilir belki de bodur karadut da temin eder, dut yemiş bülbüle döneriz belli mi olur!

gece
Hızır ile İlyas'ın, arkadaşlarımız ile bahçemizi ziyaretine sevinen forum kişisi!

Güler
06-05-2009, 22:28
Sevgili gece, arkadaşımız zenfree ne kadar aylasa oflasa da maydanoz ekilecek yeri sizin için hazırladı. Benden size haber vermesi.

gece
06-05-2009, 22:43
Sevgili gece, arkadaşımız zenfree ne kadar aylasa oflasa da maydanoz ekilecek yeri sizin için hazırladı. Benden size haber vermesi.

Mesaj alınmıştır. Maydanozlar ekilmek üzere sabırsızlanıyorlardı zaten.
Hepinize teşekkürler, ellerinize, ayaklarınıza sağlık.

zenfree
06-05-2009, 23:05
Bugün bellenen kısımdaki otları da temizlemiştik. Yazmayı unutmuşum. Çok çalıştık çoook.;)

79839

79840

cigdemdogan
07-05-2009, 02:55
Maydonoz tohumlarımız da hazır, kiraz domateslerimiz ve kişniş ile yer fıstıklarını da cigdemdogan müjdeledi. O papağan fıstıklarını yetiştirip, yersek bizi susturabilene aşkolsun yani!

Sayın Gece, tohumlar için sözüm sözdür. :) 17 Mayıs Pazar günü anne ve babamla hobi bahçesine gelmek için plan yaptık. Umuyorum ki forumdan bir çok kişi o gün orda olur. Sanıyorum İstanbul'da yaşamıyor ama keşke Güler hanım da tekrar gelebilse. Sevgili Malina uygun olduğu her şartta zaten başı çekiyor :)
Annem sizler için mercimek köftesi yapacak. ( Hani belki kandırırım da gelirsiniz diye söylüyorum çünkü, olabildiğince çok kişiyi tanımak istiyorum.) ;)

Bunun dışında hemen yarın sabah, yerfıstıklarından biraz çimlenmesi için dikmeli miyim? Yoksa orda direk toprağa mı uygulayacağız? Daha önce hiç yerfıstığı ekimi duymadığım için soruyorum. Olur derseniz hemen torf içine koyarım ( kabuklarıyla direkt sanırım ), biz gelene kadar da çimlenirler. Cherry domateslerden de bikaç tane çimlendirmeyi düşünüyorum. Havalar ısındı, çabucak bir buçuk haftada büyürler gibime geliyor.

Birde koskoca bir Aloe Vera'm var. Dibinde de birsürü sürgün. Onu da getirmeyi düşündüm. Bahçenin bir köşesine dikeriz. Güneşte çalışırken kavrulan cildimize, topraktan sonra kuruyan sertleşen ellerimize, koparır koparır süreriz. Hatta komşularımız da kullanır. Ne dersiniz?

Başka ne getirebilirim, deneyimsiz olduğumdan bilmiyorum pek. Eğer sadece sebze ve çiçek değilde, ağaç da dikebiliyorsak, tohumdan bayağı bir büyümüş 2-3 yaşlarında Arabistan hurmalarım var. Ve yerini, saksısını değiştirdiğim için solmaya yüz tutan malta eriklerimi ve Malatya kayısımı canlandırabiliriz belki. Bir de kocaman bir palmiyem var.

Hatta ormanın içine gömmek için bir poşette ceviz, fındık getirmeyi düşünüyorum. İlerde kuşlar yerler belki, kimbilir sincaplar da vardır :)
Bunlar benim aklıma gelenler, ağaç dikilebiliyorsa uygundur derseniz keyifle getiririm.

Aslında bir de çardak kısmına sarmaşıklar güzel olur diye düşündüm. Babamın çalıştığı hastanenin bahçesinde varsa yasemin isteyeceğim. Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Çok heyecanlıyım sanırım.. :)

kaktüs
07-05-2009, 08:41
Eeee ne de olsa Hıdırellez'i yeni geçirdik. Hızır ancak yetişmiştir.
Burada okudukça daha da hevesleniyor insan :)

aybala
07-05-2009, 09:12
Elinize sağlık, bu kaçamağı yapmanın hem de hafta içi yapmanın yapamayanlar tarafından buradan nasıl göründüğünü geldiğimde anlatırım. Çilek çiçekleri meyveye dönüşür dönüşmez ordayım :)

Adalet Yağcı
07-05-2009, 09:57
Hepiniz de harikasınız, kutluyorum.
Ne güzel şeyler yapmışsınız, toprağın güzelliğine bayıldım, ayrıca toprağa uygulanan kireç ilgimi çekti, bu uygulama yabani otlar içinse ben de kendi bahçeme uygularım.

Hayatı bu denli dolu dolu yaşayan insanları gerçekten çok seviyorum, hemen aklıma bir şarkı geliyor;
Orda bir bahçe var uzakta, o bahçe bizim bahçemizdir, gitmesek te gelmesek te, o bahçe bizim bahçemizdir.
Elleriniz dert görmesin sevgili dostlar.

Güler
07-05-2009, 11:13
Sevgili arkadaşlar,
Hakikaten güzel bir gün geçirdik. Güle oynaya çapaladık, tezek parçalarını, ufaladık ve ektik.
Amannn, sizlere de bir not düşeyim, yanlış anlamayın.
Bu yörelerde, bel küreği ile bellenip de devrilen iri toprak parçalarına tezek deniliyor. Bellenince bunlar bir müddet böyle bırakılır hafifçe toprak havanlandırılır. Daha sonra çapalayarak bunlar iyice ufalanır, toprak tırmıkla düzeltilir, istenirse karıklar hazırlanır ve ekim yapılır.
Bir de, Orta Anadoluda yapılan tezek vardır. Bu da büyük baş hayvanların dışkısı ile saman karıştırılır, elde edilen malzemeye de tezek denir ve yakılır.
Hatta bu arada size ufak da bir fıkra anlatayım: Bir Amerikalı çocuk ile Anadolu'nun bir kasabasındaki bir çocuk, kalem arkadaşı (pen friend) olmuşlar. Birbirlerini hiç görmemişler ama yazışarak arkadaşlık yapıyorlar.
Amerikalı çocuk," biz Amerika'da şöyle evlerde yaşıyoruz, arabamız var, evimiz bahçeli, bir köpeğimiz var, evimizde klimamız var, kışın da kalorifer ile ısınıyoruz..." falan, filan devam etmiş.
Bizim Anadolu çocuğu da kendini ve yaşantısını anlatmış. Ve devam etmiş, biz yazın yaylaya çıkarız, yayla çok serin olur, kışın da evimizde ocakda tezek yakarız demiş.
Amerikalı sormuş; tezek nedir?
Bizimki düşünmüş, düşünmüş ve nihayet yazmış; " tezek bir b.k tur, kalorisi çoktur demiş.
Evet, benim çocukluğumda Anadolu'da ısınmak için çok yaktıklarını hatırlıyorum.

Ama bu yörede bahçe ile uğraşan herkes, tezek denilince, sürülmüş ama henüz düzeltilmemiş toprak olarak düşünür.

Arkadaşımız sevgili gece de Hobi Bahçesini güzelce bellemiş sağolsun. Bizler de ekilecek yerleri düzelterek ektik.
Ama daha çoook iş var, haberiniz ola.

Sevgili cigdemdoğan, çok isterdim tekrar sizlerle orada olmayı ama Manyas'a dönmem gerekiyor. Çarşamba gününden beri geldim, geliyorum diye hep geri atıyorum dönüşümü.
Biraz daha gecikirsem belli mi olur bakarsınız mahkemeden bir celp gelir " evini terketti" diye ::p

Hepinizi çok seviyorum, güzel çalışmalar dilerim.

kaktüs
07-05-2009, 12:03
:)))) Güler Hanım ama olmaz ki... İstanbul ve hobi bahçesi özler bu sefer sizi. Siz evinize dönün dönmesine ama arayı da uzatmayın :)

Güler
07-05-2009, 12:14
Sevgili kaktüs, Manyas'da iş çok.
Yağmuru bahane edip geldik. Yağmur yağıyor, birşey yapamayacağız gidip torunları görelim dedik.
Tam, köyden indim şehire oldum. Buraya gelince bir iki gün kalalım dedim. Eşim, ikinci günü sonu, sen galiba bir kaç gün daha kalmak istiyorsun diyerek döndü.
Sözüm ona Çarşamba günü ben de dönecektim. Çarşambayı Perşembeye, Perşembeyi de Cumaya sarkıttım.
Şimdi de Cuma akşamı için program ayarlıyorum, bu demek ki yol Cumartesiye görünüyor.
Dedim ya, daha da uzatırsam bakarsın beyim, BOŞ OL der.
Sonra ben ne yaparım? :D:D

Acarextt03
07-05-2009, 12:57
Inşaallah 17 mayıs pazar günü buluşuruz...
Herkes hazırlıklı olsun...
Artık yaz geldi...
çayları demleyelim...

aysemelike
08-05-2009, 09:02
Ne güzel vakit geçirmişsiniz ve ne güzel hazırlamışsınız bahçeyi...

Ellerinize sağlık..

Bir dahaki sefere ben de katılmaya çalışacağım...

gece
08-05-2009, 23:14
Bugün (9.5.2009, C.tesi) için hobi bahçemize gelmeyi düşünen var mı?

gece
hafta sonu bahçemize gitmeyi düşünen forum kişisi!

cigdemdogan
10-05-2009, 23:33
Sevgili cigdemdoğan, çok isterdim tekrar sizlerle orada olmayı ama Manyas'a dönmem gerekiyor. Çarşamba gününden beri geldim, geliyorum diye hep geri atıyorum dönüşümü.
Biraz daha gecikirsem belli mi olur bakarsınız mahkemeden bir celp gelir " evini terketti" diye ::p

Bir başka buluşma da karşılaşırız umarım Güler hanım.
Kimbilir o zamana dek belki bahçe de sizlerin emeklerinizin karşılığını vermiş olur, yemyeşil karşılar sizi..
Hem Manyas özlemiştir sizi, haklısınız daha fazla bekletmeyin :)
Sevgiler..

zenfree
10-05-2009, 23:39
Hafta sonu bahçeye giden olmadı galiba.

gece
11-05-2009, 15:02
Hafta sonu bahçeye giden olmadı galiba.

Biz cumartesi ailecek gittik, belleme işini bitirip, bahçemizde çayır çimen bırakmadık, birkaç kök "domates, biber, patlıcaan", mısır, ayçiçeği, iki küçük tava maydanoz ektik.

Ekim, dikim işini, çardağın dere tarafında yaptığımız için (enginarlar ile çilekler arası) önce bu bölgenin çapası da yapıldı tabii (beşten altmışbeşe çalışılmak suretiyle!).

Fotoğraftan çok video çektiğimiz için dosya boyutunu küçültüp bu akşam yazmayı düşünüyordum, yine düşünüyorum, bakalım var mıyım?

gece
Hobi bahçemizin çabacısı!

zenfree
11-05-2009, 20:26
Sayın Gece sizin ve ailenizin ellerine sağlık. Fotografları merakla bekliyoruz.:)

gece
12-05-2009, 02:39
Merhaba, geçtiğimiz Cumartesi (9.5.09) ağaçlar.net ailesinin hobi bahçesine gitmeye karar verip, atladık gittik;
77878

Toplam beş kişiydik, gece, eşi, çocukları ve gece'nin halası!

77880

Yaş grubu olarak da; ne geleneksel 7-70, ne Barış Manço'sal 7-77 ye uyuyorduk, biz 5-60'ı tercih etmiştik. Halam baştan çok nazlandı, ama ikna ettik, iyi de ettik!

Herkes çalıştı, herkes tohum ekti, sulama yaptı. Hatta tatsızlık çıkmasın diye çalışırken (tek) sıra bile yaptık!

Tohum ekme ve sulamada tek sıra uygulamasına geçmeseydik, sonuç feci olabilirdi; düşünsenize etrafta keserler, çapalar, bel kürekleri var, hatta yere çıplak ayakla basmak adına çıkarılmış ayakkabılar da kırlangıç ve kelebeklere özenip gökyüzünde uçmak isteyebilirdi! :)

Sonuçta; az sayıda da olsa domates, biber, patlıcan, maydanoz, karpuz, (mısır, sakız kabak, ayçiçeği), olmak üzere ekim, dikim işleri yapıldı. Çardağımızın sağına denk gelen Riva deresi istikameti, ekilecek dikilecekler yönünden hemen hemen tamamlandı.

77882

Ancak bahçemizin büyük bölümü hala boş, ama bellenmemiş alan kalmadı, sarılıcılar için olan ve çardağın arkasını kaplayan sırıkların bir kısmı, yer açmak adına çardakdaki bankın altına geçici olarak istiflendi.

Amaç aynı türden çok değil, hemen her türden biraz ekip dikmek olduğu için daha çok eksiğimiz var ama cigdemdogan söz verdi, aloe vera'mız bile gelecek!

Fazla uzatmayayım, az laf, çok iş!

Önceden de belirttiğim gibi, fotoğraftan çok video çekmiştim, ancak şimdiye kadar forumda video izlemediğimden elimi korkak alıştırmayı tercih ediyorum.

gece
az fotoğraf çeken forum üyesi!

gece
12-05-2009, 02:58
77883

77884

77885

77886

77887

gece
12-05-2009, 03:07
77888

77889

bahtiyar02
12-05-2009, 15:29
ellerinize sağlık çok güzel görünüyor.sadece dikkatimi çeken sanırım domates ve biber fidanları ekim için küçük boyda olması.resim beni yanıltabilir.
saygılar

gece
12-05-2009, 21:10
ellerinize sağlık çok güzel görünüyor.sadece dikkatimi çeken sanırım domates ve biber fidanları ekim için küçük boyda olması.resim beni yanıltabilir.
saygılar

Teşekkürler, küçükler evet ama endişe edecek kadar da değil, üstelik derin dikildiler (kuraktan zararlanmasın düşüncesi) ve tabii fotoğrafın çekim şartları da yanıltıcı kesinlikle. Asla süklüm püklüm değildiler. Eminim gübreli toprakta şu an daha iyi durumdalar.

Ömrünün 4. baharını yaşayan küçük kızımın objektifinden çekilen yemyeşil yüzeydeki mum misali 4 papatyanın da dikkatinizden kaçmadığını umuyorum. Düşürür, kırar demeden çocuklara kamera verenlerdenim; zayiat oluyor tabii ama onlardan kıymetli değil ya, hem böyle sürprizleri çok oluyor, tavsiye ederim. :)

Saygılar.

gece
fide küçükken eğilirmiş ve nitekim eğilmiş de diyerek, çocuk işçiler sorunsalına da gönderme yapan forum üyesi!

Lilium
12-05-2009, 22:20
Ellerine sağlık sevgili gece. Ellerinize sağlık sevgili hobi bahçesi arkadaşları.

Ara sırada olsa sizleri takip ediyorum, nasıl çalışıyorlar mı, kaytarıyorlar mı :p diye.

Küçük bir bilgi.
Fidelerin küçüğü tutma şansı daha fazla olur.

Geçen haftaydı sanırım, güler abla ve sayın malina'ın tezeklerle savaşı, o tezeklerle savaşmak öyle kolay değil, o gece yattıkları yeri onlar bile bilememiştir.:p

Küçük bir bilgi daha vereyim.
Bel'leme yaparken çok çok değilde az az tutarsanız tezek olmaz daha güzel dağılır.

Ben de amma ahkâm kestim yahu

gece
12-05-2009, 23:31
Açıklayıcı bilgiler için çok teşekkürler Lilium, hem kaytarıyor, hem karınca kararınca gidip çalışıyoruz (Bkz. karıncalar ile ilgili link), gördüğünüz üzere...

Tezek boyutlarını bilinçli olarak biraz büyük tuttum, her seferinde en az 3 solucanı kesiyordum, solucan da çok yararlı bir hayvan, doğup büyüdüğü yerde birden cart diye kesiliveriyor, neyse ki büyük kısmının yaşadığını biliyoruz, kesilenlerin büyük kısmı yaşama devam ediyor yani. Tezekleri azıcık iri tutarak, seri katil olmaktan ve vicdan azabının ağır yükünden kolayca kurtuluveriyorum.

İşte bu yüzden; hayvancıkları beklemedikleri anda bölüveriyoruz, hiç olmazsa yaralı da olsa yaşasınlar, diye ince dilimler ile belleyip iyice kıyma yapmıyordum. Sonrasında zaten her halükarda çapalayıp, ekim dikime hazırlarken toprağı havalandırıyoruz, onlar da arada, bel küreği ve güneş ışığını görünce daha güvenli alt kesimlere kaçabilmiş oluyorlar ve orada bize organik gübre üretmeye ve toprağı havalandırmaya devam edebiliyorlar diye düşünüyorum.

Bir nevi ne şiş yanıyor ne kebap yani, olduğu kadar tabii.

Bu arada, genel geçer kural şeklindeki ipucunuza ses ve görüntü de eklemek hiç fena olmaz diye bakın ne ekliyorum, BelKüreğiDersleri.com (http://picasaweb.google.com.tr/lh/photo/YDT39x-AUQm73OT51lbSYw?authkey=Gv1sRgCPzYyqb50cGdFg&feat=directlink) ve BelDersleri.com (http://picasaweb.google.com.tr/lh/photo/4Gdab0hmmm039jDR2baiEg?authkey=Gv1sRgCPzYyqb50cGdF g&feat=directlink) :)

Bahçesindeki karıncalardan şikayetçi olanlar için de bir ipucu gelsin, paravan açılıyor vee; Bahçemize serpilen tarım kirecinin bir etkisi olarak karıncaların göç ederek, kireçsiz bölümde çok sık koloniler kurduğuna da şahit oldum, gelin sizi de şahit yazdıralım (http://picasaweb.google.com.tr/lh/photo/PfLpw34svIdaaN_sJudD4g?authkey=Gv1sRgCPzYyqb50cGdF g&feat=directlink). :)

Keşke herkes sizin gbii bilgilerini paylaşsa ve ahkam kesse, solucan kesmese :)

Güzellikler diliyorum.

gece
solucanlara kıyamayan forum kişisi...

Cumhur Tonba
12-05-2009, 23:44

Güler Ablacığım. Düzeltilen toprak yoksa önünüzdeki toprak mı?

Cumhur Tonba
12-05-2009, 23:48
Artık ölsemde gam yemem.
Hep merak ederdim. Sayın Malinanın fotoğrafını gördüm.
Ayrıca Sayın Zenfree'yi de tanımış oldum.

Lilium
12-05-2009, 23:50
Tamam sevgili gece, ben notumu verdim, sizde böylesine sevgiyle çalışanlar oldukça en güzel bahçe sizinin ki olur, mubarekler öğrenmişlerde birde öğretiyorlar, bayıldım çoçuklarınıza, allah uzun ömürler versin.

Lilium
12-05-2009, 23:54
Güler Ablacığım. Düzeltilen toprak yoksa önünüzdeki toprak mı?

Yok o sadece fotoğrafa yansıyan, görülmiyen bölümü koça tarla, sen o kadarcık mı sandın sayın tonba:p

Cumhur Tonba
13-05-2009, 00:04
Lilium. En iyisi biz belleri alıp oraya gidelim. Senin dediğin gibi. Az az yapılsa o kadar tezek olmaz. Belliki toprak da tavında değil.
Şimdi demesinler? Beyler. O kadar çok biliyorsanız buyrun gelin. Halep ordaysa Arşın burda.
Hazırlan Lilium. Yol gözüktü.

Cumhur Tonba
13-05-2009, 00:08

Ferda Hanın öyle bir bakıyor ki.

a) Nasıl olmuş hanımlar
b) Yoruldum. Biraz dinleyenim mi ?
c) Oldumu ?
d) Ben vazgeçeceğim galiba.

Sizce hangi şık ?

malina
13-05-2009, 00:23
http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=77885&d=1242089775

Fidelerin aralarındaki boşluklar çok az değil mi?

k0900
13-05-2009, 00:29
www.agaçlar.net adında bir site var, çok faydalı bilgiler bulunuyor, formda konu başlığı: yetiştiricilik, toprak hazırlığı vs :)

Lilium
13-05-2009, 00:41
http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=77885&d=1242089775

Fidelerin aralarındaki boşluklar çok az değil mi?

Evet biraz az ama olsun varsın sayın malina o kadar kusur kadı kızında da olur :p
Önemli olan yeşillik, yavaş yavaş öğrenilir, :p

Not: o kadarcık yapamıyanlarda var:D bir de onlarıda bu kadar görebilsek:D

Cumhur Tonba
13-05-2009, 00:47
Bence ikişer tane dikmişler. Birisi tutmazsa diğeri tutar. İkiside tutarsa biri daha sonra alınabilir. Doğru bir yaklaşım.

gece
13-05-2009, 00:51
www.agaçlar.net adında bir site var, çok faydalı bilgiler bulunuyor, formda konu başlığı: yetiştiricilik, toprak hazırlığı vs :)

:D:D Evet, evet ben de bu siteyi duymuştum, bakmak lazım! :D :D

Fideleri hanımlar dikti, bana da özellikle fotoğrafın sağındaki enginara çok yaklaşıldı gibi gelmişti ama kendi adıma, onca bayana söz dinletebilme ihtimalim yok, ama yine de ben onların benim sözümü dinleme ihtimallerini sevdim diyeyim de adımız kılıbığa çıkmasın! Neme lazım!

gece
gayet kazak forum kişisi!

Not: Şaka bir yana, benim ocağını kazıp, çocukların kendi elcağızları ile ektikleri tohumları sulamak istediklerinde halamın öyle bir müdehalesi vardı ki görecektiniz. Bilinçsizce sulayıp tohumun üzerinde sert kabuk oluşturulacak diye, önceden iyice sulatıp öyle ektirdi. Ve çimlenecek tohumların üzerinde kabuk oluşumunu engelleyecek her şeyi yaptırdı.

gece
13-05-2009, 00:56
Bence ikişer tane dikmişler. Birisi tutmazsa diğeri tutar. İkiside tutarsa biri daha sonra alınabilir. Doğru bir yaklaşım.

Evet gerçekten dikimde bu da konuşuldu, görüşüldü, ama tabii onlar tarafından ve böyle uygun görüp, bildikleri gibi de yaptılar :D

gece
deneyerek öğrenecek ama sonuçtan umutlu forum kişisi!

Cumhur Tonba
13-05-2009, 01:25
Not: Şaka bir yana, benim ocağını kazıp, çocukların kendi elcağızları ile ektikleri tohumları sulamak istediklerinde halamın öyle bir müdehalesi vardı ki görecektiniz. Bilinçsizce sulayıp tohumun üzerinde sert kabuk oluşturulacak diye, önceden iyice sulatıp öyle ektirdi. Ve çimlenecek tohumların üzerinde kabuk oluşumunu engelleyecek her şeyi yaptırdı.

Sayın Gece. İyi yaptırmış. Haklı.
Biz ona tarımda kaymak tutma deriz. Bol sulanıp kurudumu beton gibi olur ve alttan gelen bitki toprak yüzüne çıkamaz. Kaymak tabakası çapalanıp kırılmalı veya sulanıp parçalanmasını beklemeliyiz. Kaymak tabakası sulanırsa bu sefer aksine ısı farkından parçalanır.

kaktüs
13-05-2009, 08:13
Sn gece...

Solucanlar bölünerek çoğalabiliyorlarmış :)
Hani 2ye bölünce iki yararlı solucan demek olmasın o :)

gece
13-05-2009, 11:42
Sn gece...

Solucanlar bölünerek çoğalabiliyorlarmış :)
Hani 2ye bölünce iki yararlı solucan demek olmasın o :)

Evet rejenerasyon diyorlar, ama bu olay (reje.) zarar gören dokunun tamamlanması, organın tamamlanması, bedenin tamamlanması olarak olabiliyor. Solucanlarda aklımda kalan da beden tamamlanıyor ama her parça yeni bir canlı oluşturmuyor, belli bir büyüklükten büyük parça tamamlanıyor, hatta sadece en büyük parça yaşama devam ediyor, iki tane bile olmuyor gibi eski bir bilgi de aklımda kalmış, doğrusu hangisi tam bilmiyordum.

E, bahçede ağaçlar.net e bağlanıp öğrenme şansı da olmayınca en az zararı vereni seçmiştim.

Hatta şimdi de sitede işin doğrusunu aramadım ki insanlar kendi arayıp bulup itiraz edebilsinler diye, :D

gece
forumun solucan rejetatoru!

kaktüs
13-05-2009, 12:20
:)) Tabii ki öyle... Takılıyordum ben :)

zenfree
13-05-2009, 20:16
Ne güzel bütün işler bitmiş. Artık rahat rahat çilek yemeye gidebilirim.;)

Sayın forum kişisi kızlarınız bahçemizin çiçeği olmuşlar. Maşallah.:)

bahtiyar02
13-05-2009, 23:01
sevgili dostlar afınıza sığınarak bizim buradaki tarlalarda özellikle bahçelerde sebzeler için en büyük zararlı danaburnu denilen böcek türüdür.sebze fidanlarını köklerinin hemen üstünden koparıp bitkilerin ölümüne sebebiyet veriyorlar.bu zararlı umarım sizin bahçede yoktur. çoğunlukla toprakta soluncanların bıraktığı gibi toprakta kabarık yollar oluşturdukları için solucan olduğu sanılarak çoğu kez ben dahi yanılarak solucanları topraktan atmak için çok uğraştığım olmuştur. karıncaların ve danaburunların doğal düşmanı tavuklardır. ancak onlarda kaş yapıyım derken göz çıkarır misali tümden bitkilere zarar verirler.ukalalık ettiysem özür dilerim.
saygılar

gece
15-05-2009, 14:35
Çok şükür ki bahçemizde danaburnu (Gryllotalpa vulgaris) yok Bahtiyar02. Hatta zararlı olabilecek (karıncalar hariç) başka haşerat da yoktu. Bol bol solucan vardı, solucan da toprağın arısı zaten.

Karıncalar da yaprak bitlerinin çobanları olduğundan potansiyel tehlike ama biyolojik önlemlerimiz var çok şükür.

Karıncalar da kireci görünce tası tarağı toplayıp, kireçsize göçmüşlerdi, ancak göçettikleri yer de bellenecek alanda kaldığından solucanları kesmekle kalmamış, onların yuvalarını da başlarına yıkmıştım! (işleri ne, yeniden yapsınlar, büyük şehrin yükünü taşımıyorlar ya! :rolleyes: ) Önceki mesajlarımda (http://agaclar.net/forum/showpost.php?p=420242&postcount=90) karıncaların kaçışırken rol aldıkları, korku filmi ayarındaki videoyu linklendirmiştim.

Danaburnu çiftlik gübresinde ve nemli toprakta çok oluyor, hobi bahçemizde de nem ve gübre olduğundan olmayacak demek değil tabii de ben rastlamadım, rastlamak da istemiyorum.

gece
danaburnu yerine kuşburnu'nu tercih eden forum kişisi!

malina
15-05-2009, 18:23
Bu hafta sonu planınız ne? :)

gece
15-05-2009, 23:13
Bu hafta sonu planınız ne? :)

Bugün (16.5.09, Cumartesi) büyük kızın doğum günü, sanırım en kalabalık doğum gününü kutlayacağız.

Pazar belirsiz, aslında bahçemiz için börülce, maş ve bombay fasulye vs. ekmek için gitmek istiyorum ama zor gibi (evde uzun süredir bekleyen işler, vs.).

gece
bahçeye gitmek isteyen, hayatın ve büyük şehrin cenderesindeki forum kişisi :(

Lilium
16-05-2009, 01:35
gece
Riva deresinden daha açık renk avatarı olan forum insanı!

Sayın gece,

Doğa severliliğinizi biliyor ve sizleri kutluyorum.

Yalnız mesajlarınızın en altına yazdığınız yazılara da bayılıyorum, nereden bulursunuz da yazarsınız şaşıyorum, Bunlar zaman zaman ya bir cevap **** bir yerlere dokundurma da olabiliyor, Aynen devam edin, çünkü çok hoş.

Evet bizim gönen çayı da senin avatarın'kinden daha açık renkli forum insanı.

Cumhur Tonba
16-05-2009, 02:16
Ah.Ah. Gönen çayından ne balıklar yedik ve suyundan ne çaylar demledik. Sene 1975. Gönen çayının denize döküldüğü yerde Kulübe Ada denilen ve bir tarafı deniz, bir tarafı Gönen çayı ve bir tarafı bataklık olan 120 dönümlük arazide Alman Çiftliğinde Stajer memurken danaları beslerdik. Su gönen çayından. Balık denizden. Ne günlerdi. Geceleri kumsalda ateşi yakar balıkçıları beklerdik. Orada 4-5 ay Robinson hayatı yaşardık. Çok güzel günlerdi.

malina
16-05-2009, 09:48
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=15582

Adıyaman'da kurulan hobi bahçesi yazılarını taşıdım.

malina
16-05-2009, 09:54
Bugün (16.5.09, Cumartesi) büyük kızın doğum günü, sanırım en kalabalık doğum gününü kutlayacağız.

Pazar belirsiz, aslında bahçemiz için börülce, maş ve bombay fasulye vs. ekmek için gitmek istiyorum ama zor gibi (evde uzun süredir bekleyen işler, vs.).

gece
bahçeye gitmek isteyen, hayatın ve büyük şehrin cenderesindeki forum kişisi :(

Hobi bahçesi işinin yürümeyeceği belliydi. İyiniyetle yaptığınız devam etsin çağrınız yüzünden, "temiz bir ölüm" olmayacak, "sürünerek ölüm" gündemde... :)

gece
16-05-2009, 13:04
Hobi bahçesi işinin yürümeyeceği belliydi. İyiniyetle yaptığınız devam etsin çağrınız yüzünden, "temiz bir ölüm" olmayacak, "sürünerek ölüm" gündemde... :)

Ecel belirsizdir, bilinmez ama bildiğim bu sene bahçemizin ölümünün gerçekten kolay olmayacağı :) arada devamsızlarım olsa da ben sözümdeyim, daha yeni başladık.

Hem o kadar solucanı ve karınca yuvasını boşuna kesip parçalamadık herhalde.

Bakın buraya yazıyorum, bu bahçe bu yıl temiz bir bahçe olacak, kışın bile ölüme direnecek.

gece
Hızır ile İlyas'ın, gül bile olmadığı halde buluştuğu bahçenin, ölümüne değil reenkarnasyonuna inanan forum kişisi!

cigdemdogan
16-05-2009, 18:05
Habersiz gelen yatılı misafirlerimiz dolayısıyla çok umutlar ekerek beklediğim bu pazar biz ne yazik ki gelemiyoruz. Oysa tohumlarım hazırlanmış, cherry domateslerim kocaman fide olmuş şekilde (yakında çiçeklenecekler) toprakla buluşmayı bekliyorlardı bu hafta.
Sayın Gece için söz verdiğim yer fıstıkları dahi duruyor. ( papağana yedirmedim ) :)
Ne yazık ki beklemek durumundayım bir sonraki haftaya..

gece
18-05-2009, 01:25
Cigdemdogan; misafir kısmeti ile gelirmiş, bahçeye bu hafta gelemedik diye üzülmeyin, o misafirlerin kısmeti bahçemize bir şekilde yansır, merak etmeyin. Hatta yansıdı belki de; getirecekleriniz için yerimiz, çapalanmış olarak ekim, dikime hazır şu an. Siz gelin yeter!

Bu hafta, Cumartesi gidemeyince ve pazar için bekleyen işleri temizlemeyi düşünürken, malina'nın fani oluşumuzu hatırlatan "ölüm"lü yazısı ile titreyip kendime geldim ve pazar, çocukları kaptığım gibi öğümce'ye koştum.

Malina, "sürünerek" dediği için, pek çoğumuzca sürünmek olarak tabir ettiği belediye otobüsü yoluyla hem de!

Evet, hani arabası olmayanların "nasıl giderim?" deyip de "137 no'lu otobüsle" yanıtını pek ciddiye almadıkları o 137 no'lu midibüsle, üstelik yanıma bodyguard olarak kerimelerimi de alarak, bindiim gittim, "bekleyen işler beklesin, bahçe beklemez!" diyerek.

Güzergah çok güzel, saatlerine uyduğunuzda ulaşım da da sorun yok! Tavsiye ederim, ancak gidiş-gelişi sonraya bırakıp, bahçeye gelir isek:

Geçen hafta gidip ektiğimiz bitkiler cümbür cemaat " ya ne var bu bahçede, bu kadar yazılıp okunuyor!" deyip başlarını topraktan çıkarmışlar, bir hafta içinde bu kadar büyüyeceklerini beklemiyordum. Onlar da tercihlerini benim gibi "beklemek" yönünde kullanmamış olacaklar ki beni çocuk gibi sevindirdiler.

Hele enginar, hele enginar, bir haftada iki gonca peydahlayıvermiş :) lakin ne yazık ki, şu bizim düşük çözünürlüklü korku filminin yıldızı olan, "zavallı" dediğimiz karıncalar var ya, bu goncalar yoluyla bizden yıkılan yuvalarının intikamını almaya başlamışlar da haberimiz yok.

Buna biyolojik yoldan bir dur demeliyiz arkadaşlar. Bilgisi olan ya da "ben iyi arar, bulurum, enginarlardan karıncaları defederiz" diyenlerimiz de tohumlarımız gibi yapıp, beklemesinler, forum sizden hizmet bekler.

Hizmet demişken, biliyorsunuz bahçemizin bel ameliyesi geçen hafta bitmişti, bu hafta da çapa işi bitti! "Tezekti, topaçtı" diyenleri; topaç gibi, nurtopu gibi bitkilerimiz karşılayacak sadece! :)

Bahçeye yeni ekilenler mi? Olmaz mı canım, ha bire fasulye ektim. Maş fasulyelerinden başlayıp, bombay fasulyeleri ile devam edip, "yahu şunların ortası yok mu, biri cüce biri dev" der bizim forumdaşlar diye de orta boy bakliyat olarak, börülce (karnıkara) ile devam edip, nohut ile noktayı koydum (malum, noktaya en benzeyen nohut :) ).

Çardağın iki yönüne de birkaç kök, su kabağı iyi olur diye düşündüm, düşünmekle kalmayıp ekiverdim. Bu yaz bahçeye gelenlerin öyle güzel nostaljik maşrapaları olacak ki, "necefli maşrapa" ööyle bakakalacak, göreceksiniz!

"Karanfilimiz yok" demiştim ya önceden, birkaç çelik getirip toprakla buluşturdum, yanlarına da yalnızlık çekmesin diye yarenlik etmek üzere, gül tohumu (evet tohum!) ekiverdim. Du(r) bakalım!

Bahçemizde durum şimdilik bu. Bu günlük benden bu kadar!

gece
cendereyi kırıp, gitmek istediği bahçemize, gidilmeyen yoldan da olsa giden forum insanı!

Acarextt03
18-05-2009, 15:23
Bende özür dileyerek cumartesi ve pazar işe devam ettim... Bitmesini umarken evde boya badana işleri... Akşam 18:00 de eve gelip boya yapmak adamı bitiriyor... Ama gönlüm gitmekten yanaydı... Gidemedim. Gönlümü saat 24:00 den sonra bahçeme ayırdım. Saat 02:30 sıraları yatağa attım. Bugün inanın işyerinde ölü gibiyim... Uyukluyorum... Neyse... Allah nasip ederse çok yakın zamanda buluşacağız malina'ya inat...

gece
18-05-2009, 23:08
Badana yorar. Kolay gelsin.

Özürlük bir durum da yok.

Görüşmek dileğiyle.

gece
gençliğinde gece yarısına kadar badana yapmaktan komşuları ile tartışan forum insanı.

gece
21-05-2009, 21:32
... Çilek çiçekleri meyveye dönüşür dönüşmez ordayım :)

Ne güzel bütün işler bitmiş. Artık rahat rahat çilek yemeye gidebilirim.;)
...

80360
Evet gördüğünüz üzere süre doldu, bahçeye bekleniyorsunuz!
Üsttekiler çürümesin diye çoktan çocuklarca gereği yapıldı.
80361
Bunlar da sizi bekleyen çileklerimiz.

80362
Gelmezseniz başka dökmezler haberiniz olsun!

'Karıncaların intikamı' demiştik ya! Bakın!
80363

Bahçemizin sulanmasında hortum haricinde başka araçlar da kullanıldı, maksat yapraklara su değmesin!
80364

gece
21-05-2009, 21:44
Bahçemizdeki bitkilerimizin pazar günü itibariyle görünümleri aşağıdaki gibiydi, şimdi kimbilir ne kadar oldular?

Bebek karpuzlarımız
80366

Mısır (Meryem hanımdan)
80368

Bir başka mısırımız
80369

kabak fidesi
80370

Ve narin domateslerimiz
80367

gece
21-05-2009, 22:01
Sol bölüme sırasıyla maş fasulyelerimiz, bombay fasulyelerimiz, börülcelerimiz ve nohutlarımız ekildi. Ekilen kısım, çayır çimen ile çardak arası ve hizası.
80382

Çardağın arkasındaki kısım da çapalanıp fıstıklarımız vs. için boş bırakıldı.
80381

Ekilen ve ekilmeyen bölüme yandan bakış, arka planda yeni komşularımızın yeni yapılan çardakları.
80383

Bu güzeller güzeli, rengarenk çiçek de yeni sulanmış bahçemize bu işler nasıl oluyor, öğrenmeye, ablalarıyla elele bahçeler arasında gezmeye gelmişti.
80384

Yeni komşularımız ile laflarken, paparazzi kısmısının en küçüğü yarı çıplak bir halde, amele yanığı için her türlü şartı gerçekleştirmiş geceyi fotoğraflayıvermiş!
80385

Güler
21-05-2009, 23:02
Bizim fesleğen ve dereotu tohumlarından ses seda yok mu daha?

Soğan-sarmısaklar ne alemdeler?

zenfree
21-05-2009, 23:05
Sayın gece tebrikler gerçekten. Dört metrekarelik yer için uğraştığımızı hatırlayınca sizin emekleriniz daha da iyi anlaşılıyor.

Soğan ve sarmısakları ben de merak ettim.:)

gece
22-05-2009, 00:01
Soğan ve sarımsaklar mı? Bakın ekrandan size el sallıyorlar :)

Soğanlar
80457

Sarımsaklar
80458

Fesleğen ve dereotlarına gelince; çimlenen yeni bitkiler vardı ancak katılan gübre nedeniyle çoğunluk yabancı otlardaydı, tam seçilecek boyda olmadıklarından onları fotoğraflamadım.

Ekililerimizi hem gider gitmez(susuzdular), hem de akşam suladık şimdi coşmuşlardır, hatta soğan ve sarımsaklar kazılmak bile istiyorlardır.

gece
'bakalım soracaklar mı' diye soğan sarımsakları sağa veya sola değilde sona bırakan forum kişisi!

gece
23-05-2009, 09:08
Bu hafta sonu bahçemize gitmeyi düşünen var mı?

Selahattin Yılmaz
23-05-2009, 09:12
Bu yere kiraç atılmasının amacı nedir acaba?

gece
23-05-2009, 10:23
Bu yere kiraç atılmasının amacı nedir acaba?

Esas neden asit baz dengesinin sağlanması olarak biliyorum. Asit oranı yüksek olan topraklara atılıyor. Ezberden atılmıyor, toprak analizi sonrası, gerekliyse atılıyor.

Ayrıca pratik olarak karıncaları uzaklaştırdığına tanık oldum, bu konudaki tesir süresini henüz bilmiyorum.

gece
forumda araştırma yapmadan, (forumda) önceki okuduklarına göre yazan forum üyesi!

Not: Yukarıda genelleştirerek söyledim ama şimdi belirtme ihtiyacı duydum "Bu yere..." atılma nedeni; yaptırılan toprak analizi sonucu atılmasının daha uygun görülmesi.

cigdemdogan
24-05-2009, 12:57
Sevgili Gece ve şirin ailesi bizimle çok güzel resimler paylaşmışlar ve yaptıklarını çok güzel anlatmışlar. Çok teşekkürler. Bu hafta yoğunluk nedeniyle siteye girememiştim. Şu an itibariyle halen babamın Fenerbahçe Spor Klübünde oy kullanıp gelmesini bekliyorum sabırsızlıkla. Bizim evde kimsenin gündemi kimseye uymadığından bir araya gelip birşeyler yapmamız hayli zor oluyor. :) Biraz akşamüstüne kalıcaz fakat bu hafta da gidemezsem hobi bahçemize çok üzülecektim.
Umarım oraya vardığımızda Gece gibi benden daha bilgili birileri vardır; ( Bu hafta gelecek olan varmı bilemiyorum.) Çünkü tohumları direk toprağa dikip sulama konusunda çok tecrübeli değilim. Yukarda anlatılanları okuyunca da biraz ürktüm nasıl yapmam gerekiyor diye :)
Götüreceğim sırık cherry domatesler artık fide olmaktan çıktı. Üzerinde tomurcukları var sanki bugün yarın açacaklar gibi. Çok yakında herkes domates yemeye gelebilir :)
Bu kadar büyüdükten sora toprağa geçirince tutar mı acaba?
İşte böyle korkularım var şu an, bakalım gidince neler olacak nasıl başa çıkacağım :)
Hepinize sevgiler.
Döndüğümde herşeyi elime yüzüme bulaştırmış olmaktan utanmazsam, sizinle olan biteni burada paylaşacağım :)

gece
25-05-2009, 17:59
... Bizim evde kimsenin gündemi kimseye uymadığından bir araya gelip birşeyler yapmamız hayli zor oluyor. :) Biraz akşamüstüne kalıcaz fakat bu hafta da gidemezsem hobi bahçemize çok üzülecektim.
Günümüzün ev trendi böyle; kimse kimseyi görmeyecek, telefon, e-posta vs. ile iyi haberlerini alıp, gül gibi geçinilip gidilecek, üzerine kurulu, maalesef.

Akşamüstü olabilir tabii, sulama ve ekim dikim için sabah erkenden daha kötü ama öğle saatlerinden çok daha iyi bir zaman dilimi, uzun kollu olmak iyi bir de (Riva -tatlı su- kenarı, sivrisinek gerçeği!).

Gidememişseniz üzülecek olan sadece siz ve aileniz değilsiniz! :o

Umarım oraya vardığımızda Gece gibi benden daha bilgili birileri vardır; ( Bu hafta gelecek olan varmı bilemiyorum.) Çünkü tohumları direk toprağa dikip sulama konusunda çok tecrübeli değilim. Yukarda anlatılanları okuyunca da biraz ürktüm nasıl yapmam gerekiyor diye :)
Götüreceğim sırık cherry domatesler artık fide olmaktan çıktı. Üzerinde tomurcukları var sanki bugün yarın açacaklar gibi. Çok yakında herkes domates yemeye gelebilir :)
Bu kadar büyüdükten sora toprağa geçirince tutar mı acaba?
İşte böyle korkularım var şu an, bakalım gidince neler olacak nasıl başa çıkacağım :)
Hepinize sevgiler.
Döndüğümde herşeyi elime yüzüme bulaştırmış olmaktan utanmazsam, sizinle olan biteni burada paylaşacağım :)

Ben gidemedim, pazar günü uzak, çook uzaklardaydım (fakat yine Samanyolu galaksisinde bir yerlerde!).

Gittiyseniz siz farketmişsinizdir ama henüz gidemeyenler için söylüyorum; merak etmeyin bizden kimse olmasa da bahçemizde Meryem hanım ve Alaattin bey (Yemyeşşil ekibi) sürekli bulunuyor. Çekinmeden soru sorabilir, destek alabilirsiniz.

Kiraz domatesleri yemek için sabırsızlanıyorum.

Paylaşımlarınızı heyecanla bekliyoruz.

Size ve ailenize sevgiler.

gece
G.Lucas'ın kulaklarını çınlatan forum üyesi!

cigdemdogan
26-05-2009, 00:51
Eveeet :)
Çok şükür ki geç de olsa güç de olsa gidebildik. (Geç olma sebebini yazdım Güç olma sebebini de sonra anlatacağım.)
Ve bayıldık!!! O yüzden diyorum ki şimdiye dek gitmemiş olanlar; orda fotoğraflardan çok daha fazlası var. Kesinlikle gidilip görülmeli. Bir kere o güzel kuş seslerini ( ki bülbül olduğunu söylediler, ) fotoğraflardan duyamazsınız. O ortamın enerjisini fotoğraflardan hissedemezsiniz. Ve çok tatlı Meryem hanım ve Alaattin beyin yardımsever dostluğunu buradan paylaşıp bilemezsiniz. Bu nedenlerle herkes en az bir defa oraya gitmeli. Bir defadan sonrası zaten gelecektir diye düşünüyorum.

Ve tembeller için de bir haberim var; gerçekten sevgili Gece, Malina, Güler Hanım, Zenfree (ve hatırlayamadım başka kimler gitmişti kusuruma bakmasınlar) işlerin en zor kısımlarını yapmışlar. Ellerine sağlık.. Sizlere bir iş kalmamış gönül rahatlığıyla gidip sefasını sürebilirsiniz :p

cigdemdogan
26-05-2009, 00:51
Şimdi gelelim güç olma sebebine bir hayli eğlendirici bir kısımdı bizim için. Evden çıkabildiğimizde saat 15:00'i geçiyordu. Bir an önce Yemyeşil'e varmak istiyoruz fakat hiç levha göremeden geçmişiz. Cam ocağını görünce geçtiğimizi anladık ve geri döndük. Köyde bir abiye sorduk; Yemyeşil hobi bahçesi diye yok bilemediler. Sonra bir abi
-Haaa dedi.
-Siz " ekim dikim işleri davası " onu mu arıyorsunuz?
-Hah dedik aynen budur.
-Alaattin'in yeri orası dedi ve tarif etti sağolsun. Tabi ekim dikim işleri davası bizim dilimize takıldı. :)
Yemyeşil'in tüm levhaları birer birer kırılmış kaldırılmış vs. En sonuncusunu da geçen gün İski devirmiş.Tam kapıda girişte olan yalnızca tek bir yönden gelenlere gözüküyor. O da malesef bizim geldiğimiz yön değildi :))
Yeni gidecek olanlar bizim gibi görmeden geçmeyin. Köylülere bol bol sorun hatta "Yemyesil hobi bahçeleri" diye değil "ekim dikim davası yapılan yer" "Alaattin'in yeri" falan diye sorun. Daha kolay cevap alırsınız :)

Evet kocaman olmuş cherry fidelerimi sonunda toprakla buluşturabildim. Bir tanede mısır fidesi diktim. Yine papağanımın yemlerinde olan mısırlardan çimlendirmiştim. Tohumlara cesaret edemedim. Ne yalan söyleyeyim; yerine bile karar veremedim. Düzeninizi bozar mıyım diye biraz korktum. Bu arada Meryem abla çok yardımcı oldu yeri seçmemde. Bir gün önce de Vildan hanımlar geldi dedi (sanırım biber) fidelerini ektikleri yerleri gösterdi. Çardağın arkasıda bayağı ekilmiş durumda, az bir yer kalmış boş olarak.

Tüm tohumları çardaktaki kutuya koydum. Tüm gidecekler haberiniz olsun!

Soğan ve sarımsaklar resimlerdekinden biraz daha boylanmışlardı. Çilekler pembe pembeydi ama yine de en pembelerinden iki tanecik dayanamayıp yedim. Öyleyken bile çok lezzetli geldi.
Ama orası farklı enerjisi olan ve çok bereketli bir yer Sevgili Gece kesinlikle haklı! (Artık Gece abi diyebilir miyim?) Meryem abla elinde taptaze yeni toplanmış marullarla geldi, koca bir poşet dolusu marulumuz oldu. Ve bu akşam yediğim için; tadının hayatımda yediğim en lezzetli marul olduğunu hiç abartmadan söyleyebilirim.

Bereket kısmı marullarla bitmiyor. :)
Alaattin abi de; Kafeteryanın orda bulunan ( Adını bilmediğim ama hani sarkan ve yolları kaplayan arsız bir çiçek var, mor mor bir sürü açan.) onun ucundan azıcık kopartabilir miyim diye sorunca, bana tüm kökleriyle öyle kocaman bir parça verdi ki keyfime diyecek yok doğrusu. :)
O yüzden ben derim ki bu bereketli topraklara sizler de uğrayın.. :)
Hep birlikte olursak orası çok daha eğlenceli olur..

Bayağı uzun bir yazı oldu. Aslında bitmedi ama papağanım uyumak için beni bekliyor. Devamı yarına artık. Fotoğrafları da yarın eklerim. Bu kadar uzunluğa sürç-i lisan ettiysem de affola.
Hepinize sevgiler..

cigdemdogan
26-05-2009, 01:05
Kiraz domatesleri yemek için sabırsızlanıyorum.

Paylaşımlarınızı heyecanla bekliyoruz.

Umarım tutarlar da tatlı tatlı olurlar.
Orda fideleri dikerken de hep " -Noluur tutun yüzümü kara çıkarmayın." diye söylendim :)

gece
26-05-2009, 21:48
Fotoğrafları görmek istiyoruz.

gece
fotoğraf yolu beklemek ne zormuş, diyen forum kişisi!

malina
05-06-2009, 17:09
30-31 mayısta giden olmadı sanırım.
6-7 haziranda gidecek var mı?

gece
07-06-2009, 11:21
gece, dün ani bir kararla, küçük kardeşini de alıp bahçemize gitti, ekililerimizi suladı, en çok kazılma ihtiyacı içerisindeki sarımsak ve soğanlarımızı kazıp, yakınlar, özenmişlerdir diye cigdemdogan'ların kiraz domateslerini de kazıp, hercai aybala ve zenfree'nin tenezzül etmediği :) çileklerimizin gönlünü alıp, vakit darlığından diğer işleri yapamayıp, o günün son 137 no'lu otobüsüyle döndüler. :(

gece
Riva deresindeki gökkuşağını kıskandıracak kuşları ve mini mini yavrularını görmeyen, dinlemeyenlere acıyan forum kişisi!

Fotoğraflar (sıcak sıcak, dün çekildi bunlar! :) :

84551
Akşam güneşine dönenler.

84552
çimlenen az sayıdaki maydanozlarımızdan birkaçı (diğerlerini karıncalar mı taşıdı, assolistliğe mi özeniyorlar bilinmez!)

84553
Domates, biber, nohut, fasulye gibi nimetler!

84554
Börülceler oynarken.

84555
Bahçemizde yalnızca sebze fidanı olduğunu düşünenleri düşündürecek fidanlarımız, bilin bakalım bu ne fidanı?

gece
07-06-2009, 11:35
84556
cigdemdogan'ın yetiştirip bahçemize getirdiği domatesler, susuzlukları kandırılıp, kazılmazdan önce, kesere el ederlerken!

84557
cigdemdogan mısırı, biber ve domatesler bizi niye unutuyorsun diye söylenirken!

84558
halamın yöntemi ve elcağızıyla diktiği domatesler.

84559
Şu domateslere daha yakından bakmak istiyorum diyenler için, saat yönünde döndürülmesi gerekirken döndürülmeden foruma yüklenen domates!

84560
Zaten diyagonal çekilmekle, döndürsen ne olacak dedirten, en iyi serpilen bombay fasulyemiz, komşuları olan maş fasulyesi ve lavanta ile birlikte, güzelliklerini sergilerken.

gece
07-06-2009, 11:45
84561
Kabaklarımız, yakın plan!

84562
Diğer bitkiler ile rekabete girmiş sarımsaklarımız.

84563
Baklagillerden, bizimgiller.

84564
Sırıkların bekçiliğindeki susak kabaklarımız.

84565
Bahçemizin körpe soğanları.

gece
07-06-2009, 11:56
84569
soğanlarımız kazılmazdan önce.

84570
Sarımsaklarımız, kazıldıktan sonra.

84571
Suya doymuş sarımsaklar, kazacak mı, bizi kaymak tabakası ile baş başa bırakacak mı? Diye merakla beklerken.

84572
Teklenip, boğazlanmak isteyen yerli karpuzumuz! biraz daha beklemesi gerekecek :( Yapraklardaki kıvrılmaya da dikkat!

gece
07-06-2009, 12:14
Üzgünüm arkadaşlar, dereotlarından hiç ses seda yok, vakit kalmadığı için (bahçemize 3 saatte gidilip, 3 saatte gelinen bir yerde oturuyorum ve bu sürelere beklemeler dahil değil!) benim arkadaşlardan temin ettiğim dereotu tohumlarını da ekemedim. :(

Fesleğenler ise birkaç tane de olsa çimlenmiş olan var, onlar büyüyüp tohum yapsa seneye zaten birçok fesleğenimiz olur artık. Bu arada fesleğenlerimiz büyük yapraklı arkadaşlar. Ellerimin çamurlu olduğu ana denk geldiğinden fotoğraflayamadım.

gece
her seferinde de sorduracak değil ya, kendiliğinden de yazan, forum kişisi!

zenfree
07-06-2009, 13:24
Soğanları görünce çocuklarımı görmüş gibi oldum.;) Ne kadar büyümüşler.

ekililerimizi suladı, en çok kazılma ihtiyacı içerisindeki sarımsak ve soğanlarımızı kazıp, yakınlar, özenmişlerdir diye cigdemdogan'ların kiraz domateslerini de kazıp, hercai aybala ve zenfree'nin tenezzül etmediği çileklerimizin gönlünü alıp, vakit darlığından diğer işleri yapamayıp,

Çok çalışmışsınız ellerinize sağlık. Bahçe çok bakımlı görünüyor. Vakit yok, olsa da yolu bulabileceğimden emin değilim.:) Böylece bize de çilekleri yutkunarak uzaktan seyretmek düşüyor.

gece
07-06-2009, 15:16
Soğanları görünce çocuklarımı görmüş gibi oldum.;) Ne kadar büyümüşler.

Çok çalışmışsınız ellerinize sağlık. Bahçe çok bakımlı görünüyor. Vakit yok, olsa da yolu bulabileceğimden emin değilim.:) Böylece bize de çilekleri yutkunarak uzaktan seyretmek düşüyor.

Sizin çocuklar gerçekten çok gürbüzdüler. Sarımsaklar kadar otlu olmadıkları halde, kaymak tutmasın, daha da güzelleşsinler diye kazdım, sarımsaklar kazılmaya çok muhtaçtılar ama.

Keşke yeterli vakit olsaydı da çok çalışıp, gerçekten bakımlı bir bahçe nasıl olur diye elimden geleni yapsaydım. Minik minik (boğaz doldurma, ot ayıklama, vb.) birçok iş var. Hala ekili fıstığımız yok.

Bu arada "kırbaçlı ilahemiz" malina'nın (o olduğunu tahmin ediyorum!, bilerek yazmıyorum) kırbacını şaklatıp, çardağımızı yazlık çardağa dönüştürmesi de çok iyi olmuş, yeni gibi olmuş bizim çardak. Ellerine sağlık.

Siz çilekler için yutkunmaya devam edin, biz bugün reçelini bile yedik. ;) Tek kelimeyle nefisti! Yarın gelen olur mu, azıcık toplayıp gitsem mi diye düşündüm ama, toplanmadığı için dalında kuruyanları görüp, vazgeçtim. Bu arada, en büyük enginar başını da karıncalara ve yaprak bitlerine rağmen iyice kartlaşmasın diye aldım. Onun tadına da bu akşam bakarız artık. Birkaç dal nane ile kekik aldığımı da söyleyeyim de eksik kalmasın/hasat başlamadı sanılmasın.

gece
biri yer, biri (ne biri hepsi, hepsi!) bakar, bakalım kıyamet ne vakit kopar, diyen forum kişisi!

cozder
12-06-2009, 14:22
Yeni bir üye (Bahçede açık havada bulunmak isteyen,botanik meraklısı,koleksiyoner) Cumartesi günü Anadolu yakası Beykoz'daki hobi bahçesine gitmeyi planlıyor!

Bu bahçeye daha önce gidenlerden,bahçede çalışanlardan, başlangıç için biraz bilgi talep ediyorum.

Nasıl başlayacağım?Kimi göreceğim?Bahçenin kuralları ve düzeni konusunda bilgisi olan var mı?Yorumu olan var mı?Teşekkürler.

cozder
14-06-2009, 16:34
Kimse hobi bahçesi ile ilgilenmiyor anlaşılan!Hiç kimse cevap yazmamış olsa da ben yine de Cumartesi günü o yöreye yakın geçtiğimden yolumu uzatıp bahçeyi ziyaret ettim!Eskiden güzel günler geçirmiş belli!Farklı eller farklı sebzeler dikmişler,çardakta oturulup sohbetler edilmiş anlaşılıyor ama çoktandır terk edilmiş gibi.Hiç gübrelenmemiş,çoktandır sulanmamış! Bitkiler diğer bahçelere göre zayıf kalmış!Gün ortası sıcakta sulanma yapılmaması gerekirken, ölmesinler diye kavruk bahçeyi biraz suladım!Sonrası için:
3-4 metrekare boş alan gördüm, dayanıklı bitkiler belirleyebilirsem belki götürüp dikebilirim!

Acarextt03
15-06-2009, 10:16
Biz dün oradaydık... Yorumların doğru... Ama biz o boş alana haftaya domates ekebilmek için ocaklar açtık... Ama paylaşabiliriz....

Arkadaşlar ben yolu karıştırar karıştıra buldum.... Google dan yapılan araştırma sonucu içerenköy ömerli üzerinden 40 km ile buraya varabiliyorum... çok kolay bir yol.. ömerli merkezdeki ışıklardan sola dönüyorsunuz dümdüz gidiyorsunuz, yaklaşık 12.km civarı oradasınız... Inanılmaz güzel bir yer.. Biz vardığımızda 2 kişi vardı. Oranın çalışanları. Konuştuk, dün gelen bir beyden bahsetti. Bahçeyi sulayıp biraz bakınıp gitmiş.. Eyvallah dedik.. Güzelce kahvaltımızı yaptık. Ben dayanamadım.. Hemen bir iki çilek birkaç soğan dalladım. Adamın tarifi üzerine otlarla mücadele başladı. hafif bir sulamanın ardından süper bir çalışma oluyor... boş kısmı ocak yapıp haftaya nasip olursa evdeki fazlalık domatları dikmeyi planlıyorum.. Nasip... Birde şu avantajı yakaladık... Üniversite sınavları oranın tamamen boş olmasını sağlamış... Süper keyifli bir gün...:p:p:p

Ben, Annem, Eşim...... Toprakta çalışmak bütün negatifliğmizi alıyor...

Acarextt03
15-06-2009, 10:32
Ya şimdi forumu okuyunca biraz pişman oldum... Herkes gereğinden fazla özen göstermiş.. Biz ise otlarla mücadele ederken bazı boşluklarda dolandık... Fakat gördük ki ne dereotu nd
ede terelerden ses seda yok... Benim düşüncen büyük oranda susuzluk bitkilerin büyümesinde sorun yaratıyor... Çimlenme problemlerinin topraktaki kaymak tabakasından kaynaklandığını düşünüyorum... Eğer haftaya görüşebilirsek yaptığım hatalardan ötürü sn. Geceden özür dileyeceğim... Ama bilinki eğer o otlarla mücadele yapılmasaydı yakın zamanda diktiğiniz sebzelerin çoğunu etkileyeceklerdi... Neyse ben o kadar güzel toprak görünce kendimi kaybettim... Haftaya görüşmek üzere...

Acarextt03
15-06-2009, 10:33
fotolarla sebzeler...

Acarextt03
15-06-2009, 10:34
devam

Acarextt03
15-06-2009, 10:34
biz saat 14:00 gibi ayrıldık.... Hoşçakalın...

malina
15-06-2009, 10:56
büyük oranda susuzluk bitkilerin büyümesinde sorun yaratıyorOrada görevli bahçıvanlar, bizim orayı da suluyorlar. Oranın sorunu susuzluk değil, gübresizlik.
Onu yapacak adam lazım :)

Her hafta, hiç olmazsa birinin gidip ilgileneceği bir örgütlenme beceremediğimiz için, bu hali bize çok bile :)

Lilium
15-06-2009, 13:19
Malina ya katılıyorum, toprağınız çok güzel o toprağın kıymetini bilin, dediği gibi toprak gübresiz, cıvar yakın yerlerde hayvancılık yapan birileri mutlaka vardır, biraz araştırma ile bulunabilir, bir kaç kamyon hayvan gübresi orayı mükemmel yapar, bu işi bir kişi yapabilir, biraz araştırma ile gübreyi bulmak maliyetini tespit etmek ve bu maliyeti üyeler kendi aralarında paylaşmak.

Bahçesi olmıyanlar için çok güzel bir şey hobi bahçesi, belki maliyetli maliyeti biraz fazla olabilir, ama ne yediğinizi bilirsiniz, çarşıdan manavdan aldıklarınızı ben çok iyi bildiğim için, sizlerin kullanımına açılmış bu hobi bahçesinin değerini kıymetini çok iyi bilin, ayrıca ağaçlar net'e yakışır olması gerektiğini hiç unutmıyalım.

Doğa severlilik bir çiçeğe, bir böceğe, ay canım cicim kıyamam ne kadar güzel demekle olmuyor, Ojeli ellerde bir gül bir çiçek daha güzel durabilir, ama o ojeli eller bir gülü bir çiçeği de yetiştirebilmeli o toprağı karıştırabilmeli o çapayı tutabilmeli, Beyaz spor ayakkabılarla, rukan ayakkabılarla bahçede fotoğraf çektirmek le, canım cicim kıyamam demek, abesle iştigaldir.

Şimdi biri çıkıp yok ben öyle yapmıyorum deyip bir çok şey söyliyebilir. Ben kişiye bir şey söylemiyorum, genel olarak bahçeye bakarak bir şeyler söylemeye çalıştım. Şehirde katlarda bahçesi olmıyanlar buranın kıymetini bilsin.

Herkese kolay gelsin,

Hobi bahçesini yemyeşin görmek istiyen forum kişisi. :)

gece
15-06-2009, 14:03
Ellerinize sağlık. Arkadaşlar bahçe hepimizin evet sulama açısından biraz geri kalındı ama, ekilirken birçoğu gübrelenerek ekildi, merak etmeyin. Gübre derken çiftlik gübresi tabii.

Benim arabanın sorunu olmasa idi daha sık gidip sulayacaktım ama olmadı. Kesinlikle daha çok gitme taraftarıyım ama sulama konusunda çok da eksik kalındığını düşünmüyorum. Bahçemizdeki bazı bitkilerde hiç sulanmamanın bile daha iyi ürün demek olduğunu da biliyorum.

Ticari yetiştiricilik yapmıyoruz ki. Sulama az olunca haliyle bitki biraz daha kök yapıp, içerikçe daha zengin ürün oluşturacaktır.

"En bakımsız bahçe" olduğu fikrine de katılamayacağım. Sulama eksikliği ve yüksek beklenti böyle düşündürebilir ama çoğu bahçenin işlerini orada sürekli bulunan görevliler yapıyor. Benim tercihim kendi elimizle yapılması.

Tekrar ediyorum. Bahçe hepimizin ve eskilerden çok yeni üyelere vazife düşüyor.

gece
hobi bahçemizin, "forumun mana aleminden madde alemine dönüştüğü yer" olduğuna inanan ve sırf bu yüzden herkesten daha çok özeni hakettiğini düşünen forum kişisi!

k0900
15-06-2009, 14:23
gece;

Formun özel kişilerinin önde gelenlerinden biri:)

gece
15-06-2009, 14:48
Orada görevli bahçıvanlar, bizim orayı da suluyorlar. Oranın sorunu susuzluk değil, gübresizlik.
Onu yapacak adam lazım :)

Her hafta, hiç olmazsa birinin gidip ilgileneceği bir örgütlenme bile beceremediğimiz için, bu hali bize çok bile :)

Sulamalar diğerleriyle aynı sıklıkla olmuyor gibi gelmişti bana, geçen hafta gittiğimde en azından bir haftadan beri sulanmadığı çok belliydi. Çilekler konusuda ise "meyveye dursunlar" diye baştan beri pek sulanmadı, Meryem hm.ın önerisi bu doğrultudaydı, ki katılıyorum.

Geçen hafta oradaki çiftlik gübrelerinin tamamen bittiğine şahit olmuştum.

"Birkaç kamyon" tüm yemyeşşil için bile çok fazla, orada benim gördüğüm traktör römorku ile bir/iki römork senede yetiyor gibiydi, gübreler de ne taze ne yanık gübre, orta karar idi, o da bitmişti zaten, belki şu an yenisi gelmiştir.

Örgütlenme konusunda ne yazık ki malina sonuna kadar haklı. :(

gece
bahçemiz konusunda başka iyilikler de düşünecek olan forum kişisi!

malina
15-06-2009, 15:29
Sulamalar diğerleriyle aynı sıklıkla olmuyor gibi gelmişti bana, geçen hafta gittiğimde en azından bir haftadan beri sulanmadığı çok belliydi. Hobi bahçesinin kendini sitesinde sunuşu dışında kaç kez de konuşuldu. Hatta bugünkü mesajımı yazmadan telefon edip tekrar sordum. "Arkadaşlar, sulanmadığını düşünüyor, sulamıyor musunuz?" diye... Sulandığını söylediler. Bir dahaki gidişinizde siz de sorun. Ben onların yalancısıyım...

Acarextt03
15-06-2009, 16:36
Yani şunu söyleyebilirim ki .... Bahçe bir gün önceki sulamanın ardından neredeyse kupkuru... Tabii ki oradakiler sulama yapıyorlar.. Ama sizce yeterli mi? Bence değil... Bakın bahçeye haliyle belli değilmi??? Diğer yerler bariz bir şekilde bizi geçmiş durumdalar... Bence daha iyi olabilir...
Dediğiniz gibi gelin şu işi organize edelim... Ben akşam gelip anlatmaya başlayınca herkesi bir gayret aldı... Neredeyse hadi kalkın gidelim diyecekler zannettim akşamın 22:00 da...

BU ARADA BEN ORADA YARIM ROMÖRK GÜBRE GÖRDÜM... TAZECİK... DOĞRU BULUYORSANIZ BİZİMKİLERE DAĞITALIM.. AMA BENCE GEREK YOK GİBİ...

Acarextt03
15-06-2009, 16:42
"En bakımsız bahçe" olduğu fikrine de katılamayacağım. Sulama eksikliği ve yüksek beklenti böyle düşündürebilir ama çoğu bahçenin işlerini orada sürekli bulunan görevliler yapıyor. Benim tercihim kendi elimizle yapılması.

BUNU BEN Mİ YAZDIM ANLAYAMADIM... YAZDIĞIM YERİDE BULAMADIM...
BAKIMSIZ DEĞİL BİRAZ İLGİSİZLİKTEN KÜSMÜŞ GİBİLER...
İNŞAALLAH BUNDAN SONRA DEVAMLI GÖRÜŞMEK ÜZERE...

gece
15-06-2009, 17:45

BUNU BEN Mİ YAZDIM ANLAYAMADIM... YAZDIĞIM YERİDE BULAMADIM...
BAKIMSIZ DEĞİL BİRAZ İLGİSİZLİKTEN KÜSMÜŞ GİBİLER...
İNŞAALLAH BUNDAN SONRA DEVAMLI GÖRÜŞMEK ÜZERE...

Kimse hobi bahçesi ile ilgilenmiyor anlaşılan!Hiç kimse cevap yazmamış olsa da ben yine de Cumartesi günü o yöreye yakın geçtiğimden yolumu uzatıp bahçeyi ziyaret ettim!Eskiden güzel günler geçirmiş belli!Farklı eller farklı sebzeler dikmişler,çardakta oturulup sohbetler edilmiş anlaşılıyor ama çoktandır terk edilmiş gibi.Hiç gübrelenmemiş,çoktandır sulanmamış! Bitkiler diğer bahçelere göre zayıf kalmış!...

"Yorumlar doğru" diye yazdığınız için uzun uzun belirtmedim, gerek de yok. Zaten yanlış söylüyorsunuz da demiyorum, sadece bazı noktaları belirtiyorum, bahçemize ilgi ortada zaten. Hiçbirimiz farklı düşünmüyoruz.

Belirttiğiniz gibi inşallah devamlı görüşmek üzere...

gece
bahçe hepimizin, herkes sahiplensin diyen forum kişisi!

Acarextt03
22-06-2009, 10:49
Dün saat 13:00 gibi oradaydık.. Yine ailecek gittik... Sadece babam ben biraz rahatsızım gelmeyeyim diye geride kaldı...
Bizim dalgınlığımız.. Yolda giderken radyodan gelen ses " babalar gününüz kutlu olsun." bir acayip olduk...
Biz babamızı tek başına evde yanlız bırakmıştık.. Kendimi kötü hissettim.. Hemen bir U dönüşü onuda alıp gittik...

Neyse... Bahçede bu hafta fazla yapılacak bir şey kalmadı diye düşünüyordum... Fakat şu yabani otlar beni yalancı çıkarıyor.
Yani bıraksak 1 ay içinde çimenlik olacak bahçemiz.. Biraz sulama yapıp onları da yeniden söktük...

Ama yeniden belirtmek isterim ki sn. Gece'nin yaptıkları karşısında biz sadece orayı sulamış oluyoruz...

Fıstıklar için boş bırakılmış yere sırık ve pempe domates dikildi.. Hafif çapalama yapıldı. Fasulyeler sırıklandı, ayçiçeklerimiz boylanmış, mısırların alt yaprakları hafif çimdiklenip boya gitmesi teşvik edilmiş oldu.
Artık bahçemizde çilek verimi çok azaldığı için sulama arttırıldı, soğan ve sarımsaklarda tabaka kırıldı, maalesef dereotları veya diğer tohumlardan bir haber yok, naneler,kekikotu ve kabaklar hasat edildi... Çünkü bazı kabakların uçlarında kararma başlamıştı...

Buradan tekrar Meryem hanıma teşekkür ediyorum. Bize bir poşet kıvırcık verdi..
Akşama evde yaptığımız salatanın içine mükemmel bir tad katmıştı...

Arkadaşlar benim haftaya gitmem biraz zor... Çünkü dernek pikniğimiz var.. Ama cuma akşamına kadar pazar günü için gelecek arkadaş olursa belki küçük bir ihtimal gelmeyi düşünüyorum.. Piknik alanı Alemdağ kavşağından 10 km. ilerisinde..
Belki kaçabilirsem gelmeyi düşünüyorum.. Herkesin bu güzel mekanı ziyaret etmesini isterim.. Sormayı unuttum. bahçemizi gübrelemek gerekir mi?;)

Acarextt03
22-06-2009, 10:51
Son bir şey kesinlikle voleybol topu getirelim.. Çok güzel oyun oynanıyor. Biz bu hafta 2 saat oynayıp akşama eve zor döndük.. Bugün her tarafım kırılıyor.. Haftaya inşaallah tekrar gideriz...

Acarextt03
27-06-2009, 10:36
Arkadaşlar benim yarın bahçeye gitmem hayal oldu.. Eğer sn. Gece giderseniz yeni domatlardan bir haber rica ediyorum.. Birde karpuzumuz acaba çiçeklenme yaptımı??? Gidemediğim için biraz içim buruluyor doğrusu...

gece
28-06-2009, 20:29
... Eğer sn. Gece giderseniz yeni domatlardan bir haber rica ediyorum.. Birde karpuzumuz acaba çiçeklenme yaptımı??? Gidemediğim için biraz içim buruluyor doğrusu...

Bilgilendirmeler için teşekkürler, ben bu haftasonu şehir dışındaydım, bahçemizi ben de çok merak ediyorum, fotoğraf da yok ancak ilk fırsatta gitmeyi düşünüyorum, bahçede görüşmek üzere...

gece
bu hafta sonu kendi bahçesine gidip, ibrişim gibi burum burum burulan forum kişisi!

Acarextt03
04-07-2009, 11:24
Yarın sabah 06:00 da eşimle birlikte oradayım inşallah. Yanlız 09:00 gibi ayrılacağım. Kısa sürecek gibi geliyor ama. Sanırım 3 saat yeter hasat etmeye... şaka şaka... Pazartesi yetişebilirsem fotoğraflarım... Bu arada sn. çiğdem hnm.dan ses seda yok...

malina
04-07-2009, 11:50
Yarın Güler'le birlikte gideceğiz. Saati tam belli değil.

Güler
05-07-2009, 19:31
Bugün saat 14.00 cıvarında hobi bahçesine gittik.
Sayın malina'nın annesi ve babası da bizlere eşlik ettiler. Çok güzel, huzurlu ve mutlu bir gün oldu. Şansımıza trafik derdi de yoktu.

Bahçeye gelir gelmez kameriyenin örtüsünü düzeltmeyi düşündük ama ne bir yıldız tornavidası bulabildik, ne de makas götürmüştük.
Bu yüzden tente uçlarını kıvırıp, bağlamamaktan başka bir şey yapamadık.

Hemen dere kenarındaki masalara kumanyamızı açtık, çayımızı demledik ve güzel bir kahvaltı ettik.
Daha sonra anne ile baba salıncaklara biz de kameriyeye yollandık, biraz toparladık, biraz bitkilerimizi inceledik.

Bol bol sohbet ettik.
Saat 18.00 de dönüş yoluna koyulduk.

Bu güzel gün için teşekkürler sayın malina.

Kameriye örtüsü toparlanıyor.

90895

Güler
05-07-2009, 19:33
Büyükler de sallanır.

90896

Güler
05-07-2009, 19:34
Bahçedeki sebzeler....

Karpuzlar.

90897

Güler
05-07-2009, 19:35
Kabaklar.

90898

Güler
05-07-2009, 19:45
Kabak ve mısırlar.

90901

Güler
05-07-2009, 19:46
Domatesler.

90904

Güler
05-07-2009, 19:48
Ektiğimiz fesleğenlerden çıka çıka bir kök çıkmış. :(

90905

Güler
05-07-2009, 20:01
Fasulyeler sırığa sardırılıyor.

90907

Güler
05-07-2009, 20:06
Çapa işi devam ediyor.

90908

Acarextt03
06-07-2009, 09:51
Benim makinanın pilleri bitti. Transfer yapamadığım için fotolar yarına kaldı...
Ama yine alışıldık çok güzel bir haftasonu daha geçirdik...
Temmuzun 5 inde öğle sıcağından hiç bahsedesim gelmiyor... Ama sonuç herşeye değer...
Hele birde paylaşım olunca süper... Sn. Malina'ya bize böyle bir ortam yarattığı için teşekkürler...

Acarextt03
09-07-2009, 10:56
İki büyük, iki küçük, iki çalışkan işçi birde çalışkan arı...:p

Acarextt03
09-07-2009, 10:58
Sn.Malina, Güler Hnm., Nacizhane çalışkan arılar...

Acarextt03
09-07-2009, 11:01
Ortalık biraz kalabalık ve karışıklık sözkonusu gibi görünüyor...
Ama en güzeli kızartmalık kabaklar.... Bazıları neredeyse 30 cm' ye yakın...
Yoksa diyorum geçen senelerden kalan dev kabaklar mı? bunlar...

Acarextt03
09-07-2009, 11:03
Biri bizim diğeri başkasının..
Karpuzlar bizim...

Acarextt03
09-07-2009, 11:06
Mısırlar boyumuzda,

Çekirdekler bizden uzun....

Nohutlar dökmeye başladı...

Bol bol nanemiz var...

Büyümeye başlayan soğanlar...

Acarextt03
09-07-2009, 11:08
Eğer yapabilirsem,bu hafta önce şileye denize gidip;
Akşamüstü dönüşte bahçemize uğramayı planlıyorum..
Hadi bakalım İnşallah tutturabiliriz...

BUGÜN HEDEFİ TUTTURAMAYIP ADALARA YÖNELDİK..
BAHÇEMİZ YETİM KALDI...
İNŞALLAH HAFTAYA ORADA OLURUZ...

Acarextt03
20-07-2009, 11:09
Dün sabah 09:00 civarı oradaydık...
Sanki kendi çiftliğimiz gibi gidip geliyoruz...
Her hafta başka bir akrabamla piknik kahvaltı yapıp toprakla oynuyoruz...
Önce bahçemizde ki fırtına düzeltmeleri yapılmaya çalışıldı...
Geçen hafta esen rüzgar maalesef birçok domatesimizi yerlerde süründürmüş..
Ama görmenizi isterdim ki bu kadar bereketli çeri domates olamaz...
Aynı envor gibi salkım salkım domatlar...
Yeşil yapraktan çok yeşil domates var...
Neyse yanlarına sırıklar dikerek birkaçını bağlayıp ayağa kaldırdık...
Sırasıyla nane toplandı, süper kızartmalık kabaklar toplandı, yıkılan ayçiçeklerimiz sırıklarla ayağa kaldırıldı... Mısırlar çapalandı, birkaç adet çilek yenildi, soğanlarımız 2-3 hafta sonra hasat edilecek, karpuzlarımıza bir el atıldı, fakat gayet iyi şekilde büyüyorlar,aynen yola devam, bol fasulyelerimiz olmaya başladı.. Nedense sırık fasulyelerimiz daha dökmedi...

Size bir kabak fotoğrafı ekleyeceğim.. Eminim bizim kadar şaşıracaksınız.. Biz gördüğümüzden beri gülmekten kırılıyoruz.. Aşırı büyümüş yaramaz... :eek:

k0900
20-07-2009, 12:45
Bu yaramazı merak ettik, dev kabak yarışmasına katılmamakta pişmanmı acaba?

Acarextt03
21-07-2009, 12:27
Yarın ilk işim fotoğrafını yüklemek olacak...
Dev bal kabağı yarışmasına katılamaz sanırım..
Oradakiler yuvarlak bu ise uzun ve kalın...
Çok acayip birşey, insan kabağı eliyle tutar, bunu kucaklamak gerekiyor..
Neyse arkası yarın....

Acarextt03
22-07-2009, 11:16
Keşke Dev kabak yarışmasına bunula katılsaydım...
İşte fotolar....

Acarextt03
22-07-2009, 11:18
Kimse arkadaşa çapsız demesin... Zira 18,5 cm gibi bir çapı var...
Uzunluk :52 cm...
Ağırlık : 4,5 kg..

k0900
22-07-2009, 13:22
Maşallah :)

gece
24-07-2009, 00:18
Benden de Maaşallah! Ondan yapılan mücverle küçük bir pigme köyündeki tüm çocuklar doyabilir biliyor musunuz?

Fasulyelerimizin Bombay, Maş ve artık fasulyeden sayılmayan Börülce olduklarını hatırlatmama müsaade edin ve kiraz domateslerimizin fotoğraflarını görme hakkımıza saygı ve anlayış gösterin lütfen.

gece
bu hafta da bahçeye gidemeyecek forum kişisi!

kaktüs
24-07-2009, 08:06
Hey Maşallah

O kabağa ne yaptınız öyle :)

Acarextt03
24-07-2009, 15:03
Benim değil sn. gece nin ekip diktiklerini topluyoruz...
Çekirdek meselesi sanırım Alaattin abiyle konuşup bir iki tane bıraktırmak gerekiyor sanırım..
Bende etiket koyayımda bari yanlışlığı kurban gitmesin...

İnşallah bu hafta bol bol fotoğraf çekip ekleyeyim... Kiraz domateslere bayıldım..
Hep envor'unkilere bakıp iç çekiyordum... Ama şimdi gidip onları yememizi bekliyorlar... ;)

Hakikaten siz tünel civarındasınız. Eğer bu hafta sonu uğrayıp da birşeyler toplasam,
gelip benden alırmısınız.. Biliyorsunuz ben Fındıklı Mah. karşı tarafın da oturuyorum... Google resim..

Acarextt03
24-07-2009, 15:23
benden de maaşallah! Ondan yapılan mücverle küçük bir pigme köyündeki tüm çocuklar doyabilir biliyor musunuz?
Fasulyelerimizin bombay, maş ve artık fasulyeden sayılmayan börülce olduklarını hatırlatmama müsaade edin ve kiraz domateslerimizin fotoğraflarını görme hakkımıza saygı ve anlayış gösterin lütfen.
Gece
bu hafta da bahçeye gidemeyecek forum kişisi!

Gerçekten fasulyelerimizin sırıkta olanlarında hiç bir meyva oluşumu yok.. Aşırı çiçek " 0 " ürün... Nedenini bilmiyorum... Ama sanırım yerdekiler bombay fasulye, onların keyfine diyecek yok...
Pazartesi fotolar sıcak ve taze olarak serviste...
Hoşçakalın...

Acarextt03
24-07-2009, 15:26
Hey Maşallah

O kabağa ne yaptınız öyle :)

Sadece hasat esnasında yaprak altı olduğu için unutulmuş...
Zaten karpuzlardan bölgeye yanaşılmaz olmuş..
Yapılacak birşey yok... ;)

kaktüs
24-07-2009, 15:36
Sadece hasat esnasında yaprak altı olduğu için unutulmuş...
Zaten karpuzlardan bölgeye yanaşılmaz olmuş..
Yapılacak birşey yok... ;)

Hehehe :)

Kabağın bu kadar büyüme potansiyeli olduğunu bilmezdim :)

Acarextt03
24-07-2009, 16:01
Bizlerde yeni öğrendik... Gösterdiğim herkes bir afallıyor...
Ve dün akşam teyzemin şefkatli kollarında nefis bir yemek oldu....
Ve yine sn. Gece'ye teşekkür ediyorum...

gece
24-07-2009, 16:18
Rica ederim Sn. Acarextt03, afiyet olsun, teşekkür edilecek tek kişi bence Malina.

Bir de tohumları bizim cimcimeler minik elleriyle ekmişlerdi, kabağın bereketinde bunun da katkısı vardır sanırım. :)

Nazik teklifiniz için çok teşekkürler, gönül muhabbet ister hobi bahçesi (ve mahsuller) bahane...

Sevgiyle...

gece
hafta sonları ailevi ve sosyal yaşam tarafından işgal edilmiş forum kişisi!

Acarextt03
27-07-2009, 11:05
Nazik teklifiniz için çok teşekkürler, gönül muhabbet ister hobi bahçesi (ve mahsuller) bahane...

Sevgiyle...

belki bende muhabbet arıyorumdur. Ne dersiniz... Ben sizin mahsullerinizi ayırdım.. Gerçekten eğer bu akşam uğrayabilirseniz size ikram etmek istiyorum... Hem böylece ufaklıklara ellerinin sonuçlarını gösterirsiniz... Bilirsiniz el emeği başka tatlı olur...

Yinede siz bilirsiniz... Yarın hepsi türlü yapılacak... Yinede Teşekkür ediyorum...

k0900
27-07-2009, 11:21
Anadolu yakası hobi bahçesine açık davet; (bu sözüm, Sn. Acarextt03, Sn.gece ve üstüne alınanlara)

Ankara hobi bahçesi olarak, yemeklik kabak yarışmasına varmısınız?

Müjgan
27-07-2009, 11:54
Anadolu yakası hobi bahçesine açık davet; (bu sözüm, Sn. Acarextt03, Sn.gece ve üstüne alınanlara)

Ankara hobi bahçesi olarak, yemeklik kabak yarışmasına varmısınız?
Sevgili K0900 Ankara hobi bahçesi derken kasdettiğiniz kendi bahçeniz olmalı. Agaclar.net olarak bir hobi bahçemiz var da, bizim mi haberimiz yok? :p

Acarextt03
27-07-2009, 12:15
Evet 26 Temmuz 2009.... Şile deniz maceramızın havanın serinliğinde ve İst. trafik sorununun içinden
Yemyeşile geçince bütün dünyamız değişiyor.. Bu hafta Acarextt kardeşlerimizle bahçemizdeydik...

Meryem hnm. bize bütün nanelerimizi makasla diplerinden kestirdi...
Çünkü artık çiçektelermiş ve tazelerinin çıkması için "0" lanması gerekiyormuş.. Bizde traşladık...

Fasulyelerimizin küçük olanlarını hasat edip büyüklerini iç oluşturması için ileriye dönük bıraktık... " Bi Büşürümlük fasulye" toplandı...
Nohutlarımız sararmada, tek tük çilek yedik, yine dev kabak topladık...
Taze soğanlarımızın topraktaki durumu hiç iç açıcı olmadığı için toplandı...
Sarımsaklar iyi derecede... 3 adet Süt mısır aldım...
Ayçiçeklerimiz iç almaya başlamış..1-2 hafta kalmadı, biberlerimiz inanılmaz büyümüş, her kökte 5-6 adet vardı ve toplandı...
Sıra domatesler de; maalesef budama yapılamadığı için kızarmada problemler var..
Salkımdaki kirazlar durum daha kötü.. Çok sıkışık olduğu için maalesef sarmaşık ağacı olmuş..
Neredeyse el girmiyor... Şimdilik bu kadar... İnşallah haftaya görüşürüz... Hoşçakalın... :rolleyes:

Acarextt03
27-07-2009, 12:18
Ya kardeşim daha dün 3,5 kg. dev bir tane daha kopardım...
Keşke cuma söyleseydin...
Güzel olurdu.. Bizde ne kadar büyüyebileceğini görürdük... :p

Acarextt03
27-07-2009, 12:22
sebzeler...

Acarextt03
27-07-2009, 12:23
seriye devam

Acarextt03
27-07-2009, 12:24
ve bizler...

k0900
27-07-2009, 21:30
Sevgili K0900 Ankara hobi bahçesi derken kasdettiğiniz kendi bahçeniz olmalı. Agaclar.net olarak bir hobi bahçemiz var da, bizim mi haberimiz yok? :p

Rica ederim, Ağaçlar.net'in bahçesini sizin bilmemeniz mümkünmü?

Bu ''Ankara hobi bahçesi''; Ankara'da, 30 ayrı kışinin sebze yetiştirdiği hobi bahçesi :)

Kabul eden tüm Ankara'lı ağaçseverlerinde bahçesi.

Ağaçlar.net olarak, konuşmadım, düşünmedim.

Haddimizi biliriz. :p

Müjgan
28-07-2009, 00:09
Rica ederim, Ağaçlar.net'in bahçesini sizin bilmemeniz mümkünmü?

Bu ''Ankara hobi bahçesi''; Ankara'da, 30 ayrı kışinin sebze yetiştirdiği hobi bahçesi :)

Kabul eden tüm Ankara'lı ağaçseverlerinde bahçesi.

Ağaçlar.net olarak, konuşmadım, düşünmedim.

Haddimizi biliriz. :p
Keşke haddinizi bilmeseymişiniz;)

k0900
28-07-2009, 01:48
Mutlu Ağaç dostuyuz, mutlaka bilmeliyiz:)

zeyneyp
30-07-2009, 19:27
Malina *** evet katılmayı cok isterim detaylı bilgi almam mümkünmü

malina
31-07-2009, 14:31
Öğrenmek istediğiniz ne?

Güler
31-07-2009, 15:07
İstanbul'da olmamdan faydalandık ve hafta arası biz de (malina ve ben) hobi bahçesine gittik.
Güzel bir kahvaltı ettik daha sonra bahçemizi inceledik.
Güzel bir geçirdik.

Bahçemizden birkaç fotoğraf da ben koyayım. (Sayın malina bu fotoğraflar da benim eski makinemden, bozuk diye kızmayın ;))

95775

Güler
31-07-2009, 15:12
Börülceler...

95776

Güler
31-07-2009, 15:14
Toplanan biberler....(normal acı biberler...:p )

95777

Güler
31-07-2009, 15:16
95778

Acarextt03
31-07-2009, 15:23
Güler Hnm... Sizden şu börülcelerin nasıl yemek yapıldığın öğrensek...
Annem biraz eksik kaldı da... Ben de fazla araştıramadım...
Hava nasıldı ? Güneş sıcak gibi geldi bana...
Benden sonra bu kadar biber daha çıkmasına şaşırdım...
Sanırım hafata sonu menüde karpuz ekmek ve peynir olacak...
Geleceklere duyurulur...
Ben eğer fırsatını bulup alabilirsem bir demet pırasayı soğanların yerine ekmeyi düşünüyorum.
Umarım naneler için bize kızmazsınız... Bize bir makas verildi ve diptem biçin dendi...
Eğer hata ettikse affola... ;)

Acarextt03
31-07-2009, 15:30
Maaşallah bereketli geçmiş... :p

Güler
31-07-2009, 15:30
Tam da adamına sordunuz.
Börülce hiç pişirmedim. Hatta salatasını bile bilmiyordum sayın malina tarif etti ve haşladığı börülcelerden verdi de öyle yaptım. Ama kendisi için yaptığı salatanın tadına baktım çok güzeldi.
Tarifi isteyeceğiniz son kişi herhalde benim.

Hava nefisti. Eğer işlerimi ayarlayabilirsem pazar günü gelmek isterim.

Afiyet olsun, eken sizlersiniz, bakan sizlersiniz.......

Güler
31-07-2009, 15:35
Pazar günü sayın malina da müsaitmiş. Gelmeyi plânlıyoruz.

Kimler geliyor, ona göre peynirimizi alalım, nasılsa karpuzlar bahçeden dermişim........

Acarextt03
31-07-2009, 15:37
Demek ki yemeğinden önce salatasını yemek gerekiyor...
Buradan sn. Malinadan rica ediyoruz... Bize börülce tarifini verebilirmi?
Sn. Güler hnm da ayrıca yanlız olmadığımızı hatırlattığı için çok teşekkür ediyorum...

DefneD.
01-08-2009, 13:07
Börülceyi zeytinyağlı taze fasulye pişirir gibi pişirebilirsiniz.

Emeği geçenlerin eline sağlık. Bahçe, sebzeler, meyveler harika görünüyor:)

gece
02-08-2009, 10:21
Pazar günü sayın malina da müsaitmiş. Gelmeyi plânlıyoruz.

Kimler geliyor, ona göre peynirimizi alalım, nasılsa karpuzlar bahçeden dermişim........

Ben geliyorum mesela, bu sabaha karşı şehre döndüm, ve birazdan toparlanıp yola düşüyorum, görüşmek üzere.

gece
peyniri duyunca dayanamayan forum kişisi!

acemifüsun
02-08-2009, 15:06
Dostlar ellerinize sağlık,hepsi çok güzel.Sizlere mutfak bölümünde börülce salatasının tarifini veriyorum,sevgiler:)

malina
02-08-2009, 19:47
Umarım naneler için bize kızmazsınız... Bize bir makas verildi ve diptem biçin dendi...

Bizi geçin ama naneler kızmış :)

Dipten kesmek var, dipten kesmek var. Bu çok fazla dipten olmuş :)

Acarextt03
03-08-2009, 11:21
Özür dileyerek başlıyorum.... Gerçekten sadece bana gösterildiği şekilde yapmaya çalıştım... Inşaallah naneler beni utandırıp yenide çoşarlar... Bu aralar güzel yağmurlar var... Allahım kurtar beni...

Sn. Gece ile tanışmak isterdim... Inşallah 15 gün sonra pazara belki gelebilirim... Bu cuma akşamı sinop a gidiyorum.. Donraki cumartesi geleceğim... Herkese selamlar...

gece
03-08-2009, 11:56
Coşacaklardır, sadece biraz gecikmeli olarak, merak etmeyin. Sanırım bahçemizdeki bitkilerin özellikleri için de bağlantılar eklemek ve bilgi tazelemesi yaparak bu tür gecikmeleri önlememize ihtiyaç var.

Mısırların çapası da düz yapılmış, kökünün doldurulması gerekir diye biliyorum. Domateslerin budanması (koltuk alınması) durumları vs. de var.

Bu konuda birşeyler düşünmeye başladım bile, bakalım.

Yolunuz açık olsun, selamlar.

gece
bahçe fotolarını bugün, yarın açıklayacak forum kişisi!

Acarextt03
03-08-2009, 17:02
Inanın ki tam bir gün en az 2 kişi uğraşmalı ki saydığınız düzenlemeler yapılabilir...
Hava sıcaklığı inanılmaz oluyor...:dilli: Zaten tek başıma çalıştığım için ya da diğer arkadaşlarım
biraz daha neşelenmeye ihtiyaçları olduğundan ben de 1-2 saat sonra onlara katılıyorum... :D

Tabii ki yapabildiklerim çok kötü durumdakileri düzeltmeye çalışmak oluyor...
Örneğin bir haftasonu yerden 1,5 karış domatesler,
15 gün içerisinde 1,5 metre oluyor oda yetmiyor çıkan fırtınada yerlere kapanıyor... :(
Onları toplamaya çalışmak başlı başına bir iş...:rolleyes:
Neyse ben çok ağlamayayım..:mad: Zaten çok yaramazlık yapmışım... :oYani bu hafta ben küstüm gidiyorum...

Inşaallah 16 ağustos pazar günü bahçeye gelip hep beraber bir karpuz yiyelim... Ben gerçekten tadını çok merak ediyorum... Bir aksilik olmazsa görüşmek üzere hoşçakalın... ;)

gece
03-08-2009, 17:52
Inanın ki tam bir gün en az 2 kişi uğraşmalı ki saydığınız düzenlemeler yapılabilir...
Hava sıcaklığı inanılmaz oluyor...:dilli: Zaten tek başıma çalıştığım için ya da diğer arkadaşlarım
biraz daha neşelenmeye ihtiyaçları olduğundan ben de 1-2 saat sonra onlara katılıyorum... :D

Tabii ki yapabildiklerim çok kötü durumdakileri düzeltmeye çalışmak oluyor...
Örneğin bir haftasonu yerden 1,5 karış domatesler,
15 gün içerisinde 1,5 metre oluyor oda yetmiyor çıkan fırtınada yerlere kapanıyor... :(
Onları toplamaya çalışmak başlı başına bir iş...:rolleyes:
Neyse ben çok ağlamayayım..:mad: Zaten çok yaramazlık yapmışım... :oYani bu hafta ben küstüm gidiyorum...

Inşaallah 16 ağustos pazar günü bahçeye gelip hep beraber bir karpuz yiyelim... Ben gerçekten tadını çok merak ediyorum... Bir aksilik olmazsa görüşmek üzere hoşçakalın... ;)

Bu işin güzel yanı sonunun olmaması. Merak etmeyin ben yavaş yavaş başladım, hafta sonu malina'nın bu bahar şaşırttığı çileklerin (seyrek olanlar) otunu alıp, kazdım, tüm biberlerin önce otlarını elle köklerinden çıkarıp kazdım. Zaten çok az olan patlıcan ile birkaç kök de domatesin dibini temizleyip kazdım.

Meryem Hanım'la konuşarak enginarlarımızın sararan en alt yapraklarının alınması gerektiğini öğrenince (enginar konusunda bilgim ve tecrübem yok denecek kadar), sararanları makasla kesip, yakınlarındaki otları ayıklayıp onları da kazdım.

Daha önce yazdığınız soğanların yerine pırasa işini de Meryem hanımla konuşurken kendisinin de önceden pırasayı denediğini ama toprak özellikleri nedeniyle, pırasa konusunda ne kadar uğraştıysa da pek iyi sonuç alamadığını belirtti. Yani toprak yapısından ne oluyor, ne ölüyormuş. Bilginize.

Bu arada, sırıklar vs. için ellerinize sağlık.

Boşalan yerlere ıspanak, taze soğan olayı daha iyi fikir olabilir.

Ufak da olsa başlanan bu işlere ilişkin fotoları devamında yükleyeceğim.

Naneler konusunda üzülmeyin, yanlış yapmamak için hiçbir şey yapmamak gerek, zaten nane arsızlığıyla arayı kapatacaktır. Burada yazılması dikkati çekmek için diye düşünüyorum.

Sonraki iki hafta sonunda da şehir dışında olacağım. Benim açımdan zor, ama belli olmaz, bu pazar da gidemem derken, kendimi yollarda buldum. Yeni arkadaşlar ile tanıştım.

Görüşmek üzere.

gece
Bahçede yapılanları yazmak, yapmaktan uzun ve yorucu diyen forum kişisi!

ozgurbilgin
04-08-2009, 08:31
İşin en zevkli dönemi olan hasat dönemi gelmiş bile...

Acarextt03
05-08-2009, 12:56
işin en zevkli dönemi olan hasat dönemi gelmiş bile...

İnşallah gidip de bahçemizi mağrur bırakmazsınız...
Ben bu cuma akşamı gidiyorum... Karadeniz'in mai ve yeşiline...
Sanırım ancak 15 gün sonraki pazar görüşebiliriz..

Lütfen gidenler 1,2 kare paylaşalım...;)

Hoşçakalın...

Acarextt03
05-08-2009, 13:01
Sizin yazdıklarınızı okuyunca ne kadar eksik olduğumu anladım..
Sn. Gece sizinle birlikte olup bu tecrübelerinizi çalışarak paylaşmak istiyorum...

Bir kez daha çok okuyanın değil gezenin bildiğini kabul ediyorum..

Şunun şurasında 1 ay kadar sonra hasat bitimi yeni kışlık sebzelerimiz için
tohum ve fide olayı başlayacak...

Nane olayın da yorum yapmaktan kaçınıyorum...

Inşallah sizinle birlikte güzelce düzenleyip işin hakkını vererek
keyifli bir haftasonu geçiririz...

Lütfen fotoğrafları ekleyin de görelim domatlarımızı...;)

gece
05-08-2009, 13:34
Nihayet fotoğrafları ekliyorum.

Birlikte bahçemizde çalışmak umuduyla...

96683
Bahçemizde börülce, oynar üyeler görünce...

96684
Çiçekteki bombay fasulyelerimiz

96685
Çardak arkası koltukları kabarmış, terbiyeye muhtaç domateslerimiz.

96686
Çiçekteki bahçemizin tek dereotu, tohumlarından dereotlarımızı üretmek güzel olacak!

96687
Pembeleşmeye başladığını düşündüğüm karpuzlarımız

Lilium
05-08-2009, 14:17
Karpuzları kırmızı örümcek sarmış gibi görülüyor, inşallah yanılıyorumdur.

Yanılmayı isteyen forum kişisi!

Acarextt03
05-08-2009, 15:54
İNŞALLAH SN.GECE BİRLİKTE ÇALIŞMAK UMUDUYLA... ;)

SN. Lilium ben buradan seçemedim ama kırmızı örümcek belirtilerini nasıl anladınız ?
Açıklarsanız bende öğremiş olurum.. Teşekkürler.. :confused:

Acarextt03
05-08-2009, 16:06
Şu börülceler bana çok sert geldi...
Nedense yumuşatsak bile kılçıkları ağzımızı acıtıyor..
Biz bu işi beceremedik galiba...
Neyse artık bir Egeli bulup yaptırmak lazım...

Lilium
05-08-2009, 21:29
İNŞALLAH SN.GECE BİRLİKTE ÇALIŞMAK UMUDUYLA... ;)

SN. Lilium ben buradan seçemedim ama kırmızı örümcek belirtilerini nasıl anladınız ?
Açıklarsanız bende öğremiş olurum.. Teşekkürler.. :confused:

Bazı yapraklar da bilhassa köke yakın yapraklarda sararma şeklinde fark edilir, zararlıyı gözle görmek zordur, büyüteç ile bakarsanız görebilirsiniz. Büyüteç yoksa sararmaya yüz tutmuş bir yarağı koparıp yaprağı ters çeviriniz, alttan sigarayı yaprağa değdirerek gezdiriniz, örümceklerin hareket ettiğini göreceksiniz.

Ayrıca: börülceleri kartlamadan toplayınız, göreceksiniz ağzınızı acıtmadan leziz bir şekilde afiyetle yiyeceksiniz.

Güler
08-08-2009, 22:52
Geçen hafta sayın malina, sevilay ve ben hobi bahçesine gittik. Biraz sonra arkadaşımız gece de geldi. Beraberce bahçemizin tadını çıkarttık. Karpuzumuz (!) çok güzeldi. Beyaz peynir ve patates böreğimiz ile çok güzel gitti.

97085

97086

Güler
08-08-2009, 22:54
97087

97163

97089

DefneD.
08-08-2009, 23:06
Sefanız olsun, afiyet olsun:) Emeği geçen herkesin ellerine sağlık!

Sevilay
08-08-2009, 23:35
Hah ben de bu pozumu bekliyordum.:)

Evet, hobi bahçesine gittik ve sevgili malina bana bahçeyi gezdirip, bitkileri tanıttı.
Şuradaki süs kabağı, buradaki börülce v.s..

Sonra bir ara pembe domates getirdi elime verdi.
Sevgili Güler hanım da, gel bir fotoğrafını çekeyim domatesle deyince, ben de ''e şurada tutayım da, dalından koparıyormuş gibi olsun'' dedim.

Malina usulca, ''o biber'' demeseydi biberden pembe domates koparan biri olarak tarihe geçerdim herhalde.:))

Neyse ki, sonradan malinanın bana göstererek '' ne bu'' dediği bitkiyi, daha önce hiç görmediğim halde (Allah halime acıdı bence) bildim.
Nohut.:)

Güler
09-08-2009, 14:44
Sevgili Sevilay, bayılıyorum sana......
Dediğin gibi, domatesi eline alıp da biber fidesinden koparıyormuş gibi poz vermen çok komikti.
Hele hele haseki tohumları fideleri çıkarken bunları ot diye yolup da sonra benim haseki tohumlarım hiç çıkmadı diye dert yanman da başka bir güzellik.

Sormadan edemiyeceğim; kaç tane kamelya mevta oldu?

Ama kaktüs ve sukkulentlerde çok ama çok iyisin, senden öğreneceğimiz şeyler var.

Sevilay
09-08-2009, 16:01
Ayrıca evde süs biberi de yetiştirdim, bu kadar da olmaz ki.:)

Kamelyada kayıp sayısı henüz iki.(Üçüncü için kendimi zor tutuyorum)
Hasekiler ise tamamen tohum özürlü olmamdan kaynaklanıyor.:)

Ancak hafifletici sebeplerim var bahçe için;
O kadar yeşili bir arada görünce, bir an hepsi aynı sanıyor insan.

E bu da cehaletten tabii.:)

Lilium
09-08-2009, 18:46
Karpuz bahçeden mi? çok güzel olmuş. Yetiştirenlerin eline sağlık.

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=97088&d=1249764860

Eh mavişler de o güzel havada gider yani.:)

gece
12-08-2009, 16:22
Karpuz bahçeden mi? çok güzel olmuş. Yetiştirenlerin eline sağlık.

Ne yazık ki bahçeden değil, malina, Güler ve Sevilay tarafından kurulan sofrada hangisi tarafından alınıp, getirilip, kesildiğini bilemediğim için, yanıtı ben yazmıyayım dedim ama bahçemizden olmadığını malina'dan öğrendiğim için yazıyorum.

Bahçeden değil ama yetiştiren, alan, getiren, kesen, ikram edene de ben teşekkür ediyorum, çoğunu ben yedim de... :)

gece
karpuzu çok seven ve çok tüketen forum kişisi!

turchese
14-08-2009, 14:02
Merhaba,

Uzun zamandır agaclar.net'i takip etmeme rağmen hobi bahçesini kaçırmışım. Ben aslen Öğümceliyim, yani sizin hobi bahçesine oldukça yakınım. Bu haftasonu da köye gideceğim. Eğer haftasonu planınız varsa uğrayıp sizlerle tanışmak isterim.

En kısa zamanda tanışmak dileğiyle...
Nüket Şentürk

Acarextt03
17-08-2009, 10:53
Dün Biz Deniz tekrar bahçedeydik..
Üzülerek yol yorgunu olduğum için fot. makinemi evde unuttum...:(
Dün eşim ve teyzemle saat 11:00 gibi vardık...
15 gün el sürülmemiş biberleri, domatesleri,bir kaç mısırı,
2 adet patlıcanı, 1 adet süs kabağını, 1 adet karpuzu,
3-5 çileği, toprakta kalmış 5-6 kuru soğanı, çok az tadımlık börülceyi topladık... ;)

Domateslerimizi; pembeleri yumuşak iken, kirazları dökülmüş ve diğerlerini maalesef
yerlerden toplamak adına olgunlarını yemek olmamışlarını turşu yapmak için 1-2 kg gibi topladık...

Sn. Gece nin daha önce soğan ektiği alanı düzelterek Alaattin abinin şimdiden başladığını bilerek tohumluk yaptık..

Ben ne çıkarsa bahtıma hesabına götürdüğümüz bütün tohumları sırayla serptim...
Fakat yine kalemi unuttuğum için oraya yazamadım... :o

Bilinmesi açısından... Sırasıyla :

bezelye
ıspanak
kara-kırmızı-göbek lahana
kırmızı ve beyaz turp
maydanoz
tere
roka
semizotu serpiştirdik...:rolleyes:

GÜZEL VE BOL BOL SULAMA YAPTIK...
DOMATESLERDE BUDAMA,
ÇOK SAYIDA YABANİ OT AYIKLAMASI YAPTIK...

Acarextt03
17-08-2009, 10:57
Nüket hnm. inşaallah önümüzdeki hafta sonu orada buluşmak üzere...
Biliyorsunuz bu cuma Ramazan başlıyor... Belki gelemeyebiliriz..
İlk hafta olması nedeniyle...
Ama 2. hafta sonu kesin buluşmak dileğiyle...
Ben bu hafta sonu Bozhane köyüne'de uğradım..
Harika bir yer... Kısa bir gezinti için kesinlikle değer...
Tavsiyedir...
Hoşçakalın..

Acarextt03
17-08-2009, 11:00
Ne yazık ki bahçeden değil, malina, Güler ve Sevilay tarafından kurulan sofrada hangisi tarafından alınıp, getirilip, kesildiğini bilemediğim için, yanıtı ben yazmıyayım dedim ama bahçemizden olmadığını malina'dan öğrendiğim için yazıyorum.

Bahçeden değil ama yetiştiren, alan, getiren, kesen, ikram edene de ben teşekkür ediyorum, çoğunu ben yedim de... :)

gece
karpuzu çok seven ve çok tüketen forum kişisi!

Alaattin Abi, bu karpuzun içi beyaz dedi...
Ben en büyüğünü aldım ama kesmek nasip olmadı...
Ama büyük ihtimalle bu da beyaz çıkacak..
Acaba cinsi konusunda bir fikriniz var mı?:cool:

turchese
17-08-2009, 12:45
merhaba,

Nispet yapmak gibi olmasın, annem öğümceli, babam bozhaneli. (babam duymasın ben öğümceyi severim).

Önümüzdeki hafta yıllık iznimin bir haftasını öğümcede kullanmayı düşünüyorum. Babaannem ramazanda, acıktık dedikçe, "biz ağustos sıcağında hem oruç tutup hem de bahçede çalışırdık" derdi. Bakalım nasıl oluyormuş, deneyeceğim. Bahçeyle uğraşamazsam serin serin yatarım.

Benden de bir tavsiye, bozhaneye girmeden sağdan yukarıya bir yol çıkar. Kılıçlı köyüne gider. Çok güzel bir yerdir. Ben orayı öğümceden de çok severim.

en kısa zamanda görüşmek dileğiyle...

gece
19-08-2009, 01:44
...
Sn. Gece nin daha önce soğan ektiği alanı düzelterek Alaattin abinin şimdiden başladığını bilerek tohumluk yaptık..
...
Merhaba, ne soğanları ne sarımsakları eken gece değildir, yanlış anlama olmasın. Sitemizin altın kızları güzelce çapalayıp, ektiler, bu başlığın 59 ve devamı (http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=415374&postcount=59)nda görebilirsiniz. Kim bakacak taa oralara diyenler için, kapıya teslim hizmetimiz de var. :)

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=76801&d=1241639348

Karpuzlar kış karpuzu olabilir, "ille de yerli olsun, ister çamurdan olsun", diyerek (forum dışı) sevdiklerimden elde edilmiş yerli tohumlardır. Çekirdeklerini umarım atmamışsınızdır. Şimdiden çok zor bulunuyorlar, ileride bulmak çok daha zor olacaktır, hiç olmazsa burada ilgili konularda tohumları paylaşılabilir. Unutmayın tohumlar çöp değildir (http://stargazete.com/gazete/yazar/husrev-hatemi/tohum-tarim-ve-bilgilendirme-haber-207448.htm).

Bu arada karpuzlarda Lilium'un hatırlattığı 'kırmızı örümcek'lerin kontrolünü yapabildiniz mi?

Turchese, kesinlikle nispet yapıyorsunuz. :) Memleketinizin kıymetini bilin, hem biz de fahrî Öğümce'li sayılırız, toprağında (çıplak) ayak izlerimiz ve alnımızdan damlamış ter damlalarımız var. :)

Görüşmek umuduyla...

gece
anası Edirne'li, babası Tekirdağ'lı, en öz Trakya'lı forum kişisi.

Acarextt03
19-08-2009, 11:10
Kırmızı örümcek zararlısı maalesef kendini göstermeye başlamıştı...
Yapılabilecek bir şey varmı ? Bilmiyorum...
Karpuzumuzu daha kesmedik...
Inşallah bu akşam ortasından ayırıp çekirdek ayırma işlemi
yapıp oradan güp karnımıza... Son son bir keyf edelim... :p
Yarın tadı ile birlikte foto. Koyarım inşallah...
Teşekkürler üstad...
Tanışmak bir zevk olacaktır.... ;)

Zeolit55
19-08-2009, 12:44
Kükürt atıver kardeş hem organik hemde fungisit ve akarisit saygılar sunarım

Acarextt03
29-08-2009, 10:29
merhaba,

nispet yapmak gibi olmasın, annem öğümceli, babam bozhaneli. (babam duymasın ben öğümceyi severim).

önümüzdeki hafta yıllık iznimin bir haftasını öğümcede kullanmayı düşünüyorum. Babaannem ramazanda, acıktık dedikçe, "biz ağustos sıcağında hem oruç tutup hem de bahçede çalışırdık" derdi. Bakalım nasıl oluyormuş, deneyeceğim. Bahçeyle uğraşamazsam serin serin yatarım.

Benden de bir tavsiye, bozhaneye girmeden sağdan yukarıya bir yol çıkar. Kılıçlı köyüne gider. çok güzel bir yerdir. Ben orayı öğümceden de çok severim.

En kısa zamanda görüşmek dileğiyle...

arkadaşlar yarın akşam ailecek (bizim aile biraz büyüktür söylemesi ayıp) 18:00 gibi orada olmayı planlıyoruz... Akşam iftardan sonra da ayrılamyı planlıyoruzz...

Gelecek arkadaşlara iletilir... Görüşmek dileğiyle... :)