PDA

View Full Version : Anadolu Yakası Hobi Bahçesi (2009)

Sayfalar : 1 [2]

turchese
31-08-2009, 10:49
Şimdi gerçekten çok üzüldüm. Ben köydeydim ancak bilgisayarımı almayı unuttuğum için mailleri kontrol edemedim. Hava da çok bunaltıcı olduğu için kimse gelmez diye tahmin ettim.

İnşallah bir daha ki sefere karşılaşırız....

woltran25
31-08-2009, 12:10
Çok güzel günler geçirmişsiniz, kıskandım

Acarextt03
01-09-2009, 12:21
Sen birde bu pazar gelseydin....

Akşam 17:30 sıraları büyük aile oradaydık...
Bütün günün yorgunluğunu atamayan
fotoğraf makinemizde dinlenmeye geçti...

Artık bahçemiz son zamanlarına girdi...
Maalesef geçen hafta bana toplatılmayan
nohutlarımızın bir kısmına küf basmıştı...

Bizde kaldırdık... Fasulyelerimizi topladık..
Sanırım en soğuk günlerde sobanın üzerinde
güvecin içinde pişen kuru fasulyenin
bahçemizden gelen acı biber ve pembe domateslerimizle
kaynamasını izlemek güzel olacak...

Olgunlaşmasına müteakiben bir adet sakız kabağımızda
bahçemize veda edenlerden...

Benim dipten biçilen nanelerim tekrar büyümüşler.
şimdi aralarında hiç boşluk yok...

2 adet biri taze biri kartlaşmış enginar aldık..

Beyaz kışlık iran karpuzlarımız zararlıların ve
hava şartlarının etkisiyle büyümleri çok yavaşlamış...
Tenis topu ile plastik topların büyüklüğünde 4-5 adet var...

Artık hiç mısırımız kalmadı...
Son bir kaç adet ayçiçeğimiz ayakta kalmayı başarmış...

çok hastalanan yemeklik kabağımızdan sadece 3 adet alabildik...
çok şükür...

Halen çileğimizin tadına bakabiliyoruz..

şimdi sıra inanılmaz verimli 4-5 çeşit biberlerimize ve pembe , çeri, kiraz ve normal domateslerimize....

Biz bu saydıklarımızı beş kişi 1,5 saatte toplayabildik...
Hele hele oruçluyken kiraz domateslerin o kokusu insanı bu kadar zorlar mı?

Biraz top oynadıktan sonra iftar soframıza geçtik...
Inanın ki bunca senedir hiç bu kadar zor gelmemişti beklemek...
Adeta masaya odaklanan 12 kişi....
Artık siz canlandırın manzarayı....
Mükemmel bir yemeğin ardından semaverde çay keyfi....

Gerçekten çok hoş bir hafta sonu geçirdik...

Bize bu imkanı sağlayan en başta malina'ya ve pelin hanım'a
çok teşekkür ediyorum...

Hoşçakalın...

forex_321
25-09-2009, 07:02
ben hataydan yazıyorum .sık kullanılan sebzelerimizden biri.burda libye diyorlar..zeytinyağlı yapılıyor özelliği bu..isterseniz tarifini verebilirim..bunu tıpkı kuru fasulye gibi kurutup kış günlerindede zeytinyağlı yapılıyor doğrusu ben seviyorum.

turchese
25-09-2009, 14:01
merhabalar,

Bayramin ucuncu gunu hobi bahcenize ugradim belki gelen olmustur diye ama kimsecikler yoktu. Oradaki ilgili kisi uzun zamandir kimsenin ugramadigini ve bahcenin bakimsiz oldugunu soyledi. Bence hakki da vardi. Dometeslerinizin tadina baktim, elinize saglik cok guzellerdi. Aslinda birseyler yapmak istedim ama fazla vaktim yoktu.

Haftasonu tekrar ugrayacagim umarim bu sefer gelen olur.

gorusmek uzere
nuket

Acarextt03
26-09-2009, 16:52
Nuket hnm... Ben geçen cumadan beri izinli olmama rağmen ve çok istememe rağmen nasip olmadı...
Sanırım 1 hafta daha olmayacak....
Kusuruma bakmayın ama tohumlarımız ne alemde...
Çıkmışlar mı......
Aslında bizim hanım biraz üşütmüş olduğundan gelemiyoruz...

İnşallah bir aksilik olmazsa haftaya orada buluşuruz....
Artık bahçemizin güzel bir temizlik görmesi gerekiyor....
Sanırım haftaya işimiz biraz fazla olacak...

Nuket hnm... Haftaya görüşmek dileğiyle....
Herkesin geçmiş bayramı kutlu olsun...

Obsesif
05-10-2009, 22:39
bende katılabılırım ama nerey basvuru **** kımınle ıletısım kurmam laızm

gece
06-10-2009, 23:48
Ben de katılabilirim ama nereye başvuru ya da kim ile iletişim kurmam lazım?

Hoşgeldiniz, katılım için bahçemize mümkün mertebe kendi imkanlarınız ile ulaşım sağlamanız gerekiyor. Otomobil imkanı olanlar da yine buradan (ve netleştikten sonra tel. vs. özel mesajlardan) iletişim kurup, sohbet ede ede, birlikte gidebiliyorlar. Olmayanlar (ve otomobili bakım için bekleyenler :( ) için Beykoz'dan kalkan 137 no'lu otobüs hattı (http://www.iett.gov.tr/saat/orer.php?hid=hat&hatcode=137&BtnSaatler.x=0&BtnSaatler.y=0&BtnSaatler=BtnSaatler.x%3D43%26BtnSaatler.y%3D16ht tp://www.iett.gov.tr/saat/orer.php?hid=hat&hatcode=137&BtnSaatler.x=0&BtnSaatler.y=0&BtnSaatler=BtnSaatler.x%3D43%26BtnSaatler.y%3D16) mevcut ve Öğümce köyünden sonra Bozhane köyü girişindeki 'Yeşilpınar (http://www.iett.gov.tr/saat/orer.php?hid=hat&hatcode=137%3ABEYKOZ-R%DDVA-CUMHUR%DDYETK%D6Y%DC&BtnDetay.x=23&BtnDetay.y=15&BtnDetay=BtnDetay.x%3D38%26BtnDetay.y%3D10)' durağında iniliyor. Önceki (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=15281&highlight=anadolu+yakas%FD+hobi) sayfalarda ve önceki (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=4265&highlight=anadolu+yakas%FD+hobi) yıllara (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=15283&highlight=anadolu+yakas%FD+hobi) ait (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=15282&highlight=anadolu+yakas%FD+hobi) hobi bahçesi sayfalarında birçok bilgi bulabilirsiniz.

İletişimde bu başlık altından yapılıyor ve Türkçe iletişim (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1669&highlight=T%FCrk%E7e+yaz%FDm) kuruyoruz.

İletişim dilinin Türkçe oluşu konusunda hassasız (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=16063&highlight=yanl%FD%FE+yazd%FD%F0%FDn%FDz+i%E7in) ancak bu hassasiyetimiz, titizlik derecesinde ol(a)mayıp, mümkün mertebe anlam kargaşasına yer vermemek ve dilimizi yozlaştırmamak olarak özetleyebilirim.

Dili yozlaştırmama yaklaşımımız birçok kişi için alınganlık sebebi sayılıyor ama doğrusu bu ve biz doğru yaklaşımdan yanayız, zira yazan tek, okuyan pek çok kişi olunca (70 milyon da değil, 7 milyar :) ) yazanlardan birazcık olsun, (okuyanlar adına) özen beklemek okuyanların hakkı diye düşünüyoruz. Çoğul kullanıyor olmam bu siteyi bugünlere getiren çoğunluğun bu düşüncede olduğunu bilmemden kaynaklanıyor, yoksa yönetimi temsilen yazmıyorum.

Sonuç olarak; 'gel bize, katıl bize, hem oyuna, hem söze ... (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=17542)' deyip, katılımınızdan mutluluk duyacağımızı belirtiyorum.

gece
hobi bahçesine uğrayacağı zamanı planlamaya başlamış forum kişisi.

Acarextt03
07-10-2009, 21:24
Ne zaman....
Biz temizlik ve ekim işlerine başladık da....
Sizi ne zaman görürüz Allah bilir...
Bu pazar bir aksilik olmazsa tekrar oradayız...
Fotolar hazırlayayım...
Söz göndereceğim...

Acarextt03
07-10-2009, 21:34
Habersizce oraya vardık....
Alaattin abi biraz özlemiş bizi...
Nerelerdesiniz diye hayıflandı..
Hemen gönlü alındı...

Hemen yağmur sonrası çalışmalar başladı... (1 saat kadar güzel yağdı...)

Acarextt03
07-10-2009, 21:38
Bizim alan inanılmaz bir saldırı altında...
Neredeyse işgal bitmek üzereyken biz temizlik yaptık...
Ama canımız çıktı desek yeridir...
3 gündür bütün bacaklarım sızım sızım ...
Afedersiniz ama pazartesi günü hiçbiryere oturamıyordum...
Otursam kalkamıyordum...
Hep o otlar yüzünden oldu...
Bu hafta tahta parçaları bulup sınır bölgesini korumaya almak istiyorum..

Acarextt03
07-10-2009, 21:42
Bahçemizin 3 de 1 lik kısmı güzelce temizlenip son haline getirildi
ve elimizdeki imkanlar ölçüsünde sırasıyla
ıspanak , dereotu, turp, kıvırcık ve kırmızı lahana ekim ve dikimleri yapıldı...

Bu pazara kadar Soğan fisili bulmam ve
başka öneri olursa tohum almam gerekiyor...
Fazla geç kalmadan ekmek istiyorum...

gece
07-10-2009, 23:52
Ellerinize sağlık, tabii bacaklara da geçmiş olsun!

Bu hafta sonu ayarlamaya çalışıyordum ama şehir dışına yol göründü, haftaya düşünüyorum.

Umarım, aksilik olmaz. "Soğan fisili" derken 'arpacık' mı kastediyorsunuz? Öyleyse, Ben temin edebilirim. Geç değil, bakla, bezelye ekilmedi sanırım. Onlardan da getiririm. Bakalım. Görüşmek üzere.

gece
bahçe devamsızlığı bini aşmış forum kişisi!

livadi
08-10-2009, 15:51
Orda olsaydım kesin gelirdim...Bu arada kendinizi tanımlamalarınıza bayıldım '' Bahçe devamsızlığı bini aşmış forum kişisi''...
Bir sorum var:geçen yıldan kalma dereotu tohumlarımı saksılara atsam bu yıl çimlenirler mi? Tabi bahçe resimlerine o kadar bakarsan olcağı da saksıya tohum atmaktır:)
Teşekkürler....

Acarextt03
08-10-2009, 20:01
Olmaması için bir neden bilmiyorum...
Biz de deneme yanılma yöntemiyle devam ediyoruz....

Sn gece sanırım bende gidemeyeceğim...
Bizim hnm. tutturdu da dayısının oğlunun düğünü var diye...
Başım belada biraz...
Arpacık konusunda ve diğer tohumlarda kapasiteniz nedir acaba...
Arazi şartları belli...
Yani bende Eminönüne gitmemek için kıskıs kıvranıyorum da...
Yeteri kadar olacaksa gitmeyeyim neolur...

Bu arada evde dolapta lale soğanlarım var...
Çiçeklik kısımlarına onlardan da ekmeyi düşünüyorum...
Hatta başka çiçeklerimden de götüreceğim galiba...

Şimdilik bu kadar...
Hoşçakalın dostlar...
Bahçede görüşmek üzere....

Acarextt03
10-10-2009, 19:40
Biz yine oradaydık...
Hatta şimdi eve girdim...
Eğer çizim yapabilirsem ektiklerimi göstereceğim...
Sn. gece haftaya söz verdiği için tohumlar konusunda
biz de toprak hazırlığı yapacağız...
Ama inanın ki çok yorucu ve keyifli oluyor....
Bugün toprak çapalaması ve ot temizliği yapıldı...
Birazcık soğan ve lale ile sizlerin bıraktığı maydanoz tohumlarını serptik..
Ha bir de kıvırcık eklemesi yaptık...
Resim maalesef yok...
Çünkü resim makinemi unuttum...
Sürçü lisan ettiysek affola..
Hoşçakalın...:p

gece
10-10-2009, 21:53
...
Arpacık konusunda ve diğer tohumlarda kapasiteniz nedir acaba...
Arazi şartları belli...
Yani bende Eminönüne gitmemek için kıskıs kıvranıyorum da...
Yeteri kadar olacaksa gitmeyeyim ne olur...

Miktar konusunda sıkıntı yok, 'Kardeşim sağolsun' diye kamyoncu misali, değirmenin suyunu da belirtmeliyim.

Soğanlar için vakit geçmiş değil, kış sonuna kadar eker, söker dururuz, merak etmeyin. Eminönü'ne gitmenize gerek yok.

Bu arada evde dolapta lale soğanlarım var...
Çiçeklik kısımlarına onlardan da ekmeyi düşünüyorum...
Hatta başka çiçeklerimden de götüreceğim galiba...

Şimdilik bu kadar...
Hoşçakalın dostlar...
Bahçede görüşmek üzere....

Haklısınız, süs bitkisi de ekip, dikmeliyiz, tabii kış şartlarında Öğümce'de sıkıntı yaşamayacak olanlardan, seçerek. Lavantamız var, biberiyemiz de olmalı.

Bizim planlar değiştiği için yarın bir ihtimal gitme durumu var, bakalım.

gece
bahçeye gidişi yaklaşmakta olan forum kişisi

Lilican
11-10-2009, 16:56
Arkadaşlar merhaba
Burasını tesadüfler sonucu öğrendim ve iki saattir yaptıklarınızı okuyorum imrenerek. Ellerinize sağlık. Bende aranıza katılmayı çok isterim. Gerekenler nelerdir aceba? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler

gece
12-10-2009, 01:18
Arkadaşlar merhaba
Burasını tesadüfler sonucu öğrendim ve iki saattir yaptıklarınızı okuyorum imrenerek. Ellerinize sağlık. Bende aranıza katılmayı çok isterim. Gerekenler nelerdir aceba? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler

Hoşgeldiniz, forum olarak yeni katılımları severiz. 'Gerekenler'i ben kısaca "saygı" olarak özetliyorum.

Ne alaka, demeyin hemen, bu forumda uzun yıllardır devam eden bir akış, bir çizgi var ve bu belli; örneğin forum dili Türkçe'dir, arama yapılmadan aynı konu ve soru ortaya atılmaz. Konular sınıflandırılmıştır, her konu kendi yerinde olmalıdır. Yeni gelenler önce kendilerini tanıtmalıdır ve tabii ki foruma üye olan forum kurallarını okuyup, öğrendikten sonra üye olduğundan uymalıdır.

Tüm bu konular ve çok daha fazlası yazılı olarak forumda mevcut. Göz gezdirirken sürprizlerle karşılaşacağınıza emin olduğumdan yukarıdaki konuları, linklendirmedim.

Dikkat ettiyseniz, sizin direkt sorunuz hobi bahçesi için yapılması gerekenleri yazmadım, gerek yok çünkü. Doğayı seviyor ve ilgilenmek istiyorsanız, önceki sayfaları ve önceki yılları okuyarak bahçemize katılabilirsiniz. Ancak yukarıdaki sıraya uyarsanız çok daha güzel olduğunu göreceksiniz.

Tekrar hoşgeldiniz!

gece
yeni gelenleri karşılamak bana mı kalmış diyen forum kişisi!

gece
12-10-2009, 01:34
Bu gün akşama doğru bahçemizdeydim arkadaşlar. Geç ulaşmamın birden çok sebebi vardı ve ben pek birşey yapamadım.

Öncelikle Acarextt03 ve ailesine teşekkür edeyim, ellerine sağlık ekim dikim işlerine başlamış ve toprağı oldukça güzel hazırlamışlar.

Düne ait sulama izleri de vardı.

Bugün enginarlarımızın köklerini kazıp, kabartıp, sararan yaprakları kestim. Bitkilerin ikisinin dibinde başka küçük bitkiler de vardı, onları da çıkardım ki kalan daha sağlıklı gelişsin, gereksiz rekabet ortamı olmasın.

Biberler çiçekte idi, son turfanda için enginarların yanındakilerin de otlarını alıp, kazdım. Mahsul vermeleri şüpheli ama o kadar çok çiçek vardı ki, köklemek için de erkendi. Ayrıca yanımda önceki yıldan kalma bezelyelerin bir kısmını biberlerin arasına ektim. Çimlenirlerse iyi olur, hatta sık ekmeye çalıştım ki, baklagil olduğundan Azot gübrelemesi imkanı olur, malum, suni gübre kullanmıyoruz.

Geç gidince ancak bu kadar oluyor, inşallah yakında yine gider kaldığım yerden devam etme ve arpacık vs. getirme imkanı bulurum. Görüşmek üzere.

gece
hobi bahçesinin otlanmasından sorumlu forum kişisi!

afitap
12-10-2009, 11:35
Merhabalar,

Forumdaki tüm iletileri okudum fakat bahçenin Beykozda mı yoksa Ömerlide mi olduğunu bir türlü anlayamadım:)) Ben Çekmeköyde oturuyorum Eğer Ömerlideyse düzenli olarak katılmak isterim ... Ama baştan belirteyim bügüne kadar sadece saksıda fesleğen yetiştirdim, sanırım bu beni biraz zorlayacak :)

gece
12-10-2009, 12:24
Merhabalar,

Forumdaki tüm iletileri okudum fakat bahçenin Beykozda mı yoksa Ömerlide mi olduğunu bir türlü anlayamadım:)) Ben Çekmeköyde oturuyorum Eğer Ömerlideyse düzenli olarak katılmak isterim ... Ama baştan belirteyim bügüne kadar sadece saksıda fesleğen yetiştirdim, sanırım bu beni biraz zorlayacak :)

Merhaba, bahçemiz Beykoz'un köylerinden Öğümce Köyü sınırları içerisinde, Riva çayına 0 (lebiderya) konumda, mesafe olarak Bozhane köyüne yakın, Bozhane-Cumhuriyet-Ömerli yolu üzerindeki Boğaziçi caddesinde bulunuyor.

Koordinat isterseniz; 41 derece 09 dakika, 18 saniye, 36 salise Kuzey,
29 derece, 16 dakika, 10 saniye, 96 salise Doğu.

Katılırsanız seviniriz, niye zorlasın, zorlandığınız noktada forum ne güne duruyor, bahçede çalışmak zorlar diyorsanız, hamaklar, salıncaklar ne güne duruyor. Anladınız siz beni:)

gece
bahçede bahar bereketi gören forum kişisi!

afitap
12-10-2009, 12:39
Koordinatları vermeseydiniz işim çok zor olucaktı ama şimdi rahatlıkla bulabilirim sayın Gece :))))) cumartesi günleri işe gitmek durumundayım ama pazar günü bir aksilik olmazsa ordayım ...

gece
12-10-2009, 12:45
Koordinatları vermeseydiniz işim çok zor olucaktı ama şimdi rahatlıkla bulabilirim sayın Gece :))))) cumartesi günleri işe gitmek durumundayım ama pazar günü bir aksilik olmazsa ordayım ...

O vakit şimdiden hoşgeldiniz!

gece
bahçemizi seveceğinize garanti veren forum kişisi

Acarextt03
12-10-2009, 20:56
İnşaallah bir aksilik olmazsa bizde arkadaşlarla cumartesi gitmeyi planlıyoruz...
sn. gece bezelyeleri biberlerin yanına sökmeden diktiyseniz biz hafta sonu oraları temizlerken zor olur mu..
Biberlerin çiçekten meyveye döneceklerini artık pek beklemeye sabrımız kalmadı desem...
Biz o kadar çok biber topladık ki evde bir düzine ipte biber kuruttuk vs. vs.
Hani uygun görülürse biberlerin yerine kışlık bir şeylere geçsek...
zira resimdeki gibi bir tertip düzen ve temizlikten sonra ekip dikme planlamıştık...

hatta toprak biraz havalı ve gübreli kalırsa diye düşünmüştük...
bu durumda bize ne tavsiye edersiniz...

BEN LAHANA TERE EKİLMESİNİ DÜŞÜNÜYORUM...
ÇOK GÜZEL OLUYORLAR...

Acarextt03
12-10-2009, 21:11
Merhabalar,

1. kolay olan yol... Ömerli yolu üzerinde merkezdeki ışıklardan sola dönüp tam 12 km yol alacaksınız...
Bu yolda Sırapınar ve Hüseyinli köyü içerisinden geçip Öğümce Bozhane tabelaları dikkat etmeniz gereken şeyler olacak... Bana en basit gelen yol...:(

2. si Çekmeköyden Ömerli yolu üzerinde önce Reşadiye ışıkları var...
Oradan sola dönüp aynı yol üzerinde mümkün olduğunca önce Reşadiye ardından Cumhuriyet köyü tabelası ve son olarak da Bozhane Öğümce köyü tabelası biraz karışıkta olsa 7 km. yol kısalığı ile benim tavsiyem dönüşte kullanmanız...;)

Lilican
12-10-2009, 21:20
gece
yeni gelenleri karşılamak bana mı kalmış diyen forum kişisi!

Merhaba Sayın Gece;
Beni karşılama nezaketi gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Forum kurallarını okudum, bilgilendim. Tanıtımımı da yaptım :p
Teşekkür ederim

gece
13-10-2009, 19:35
Rica ederim Lilican, tekrar hoşgeldin, sefalar getirdin.

İnşaallah bir aksilik olmazsa bizde arkadaşlarla cumartesi gitmeyi planlıyoruz...
sn. gece bezelyeleri biberlerin yanına sökmeden diktiyseniz biz hafta sonu oraları temizlerken zor olur mu..
Biberlerin çiçekten meyveye döneceklerini artık pek beklemeye sabrımız kalmadı desem...
Biz o kadar çok biber topladık ki evde bir düzine ipte biber kuruttuk vs. vs.
Hani uygun görülürse biberlerin yerine kışlık bir şeylere geçsek...
zira resimdeki gibi bir tertip düzen ve temizlikten sonra ekip dikme planlamıştık...

hatta toprak biraz havalı ve gübreli kalırsa diye düşünmüştük...
bu durumda bize ne tavsiye edersiniz...

BEN LAHANA TERE EKİLMESİNİ DÜŞÜNÜYORUM...
ÇOK GÜZEL OLUYORLAR...

Zor olmaz, ben zaten kazıp, ektim bezelyeleri. Bezelyeleri ekerken sizin plan, programdan haberim yoktu, zaten birkaç kök bezelye, hiç sorun olmaz, gerekirse çıkarırız, hatta biraz yeşerdikten sonra çapalar, yeşil gübre yaparız, bahçe bizim, kime ne :)

Biberlerin sökülmeyişinin bir nedeni de; bezelyeler çimlenip, boylanmaya başlayıp da tırmanma ihtiyacı duyduklarında, o zamana kadar yapraklarını da dökecek olarak biberlerin gövdesinden sarılmak için yararlanmaları idi, bunu da belirteyim. Biberler mahsulünü vermiş vermesine de bundan sonra da engel olacak bir durumları yok, olursa zaten yapılacak olan belli!

Bence toprağı kısa bile olsa nadasa bırakmaya gerek yok, toprak çok bereketli, su sıkıntısı sözkonusu değil vs. Fasulyelerimizi ektiğimiz alan zaten azot açısından gübrelendi sayabiliriz.

Kış bahçesi planlamanızda dikkat ettim de yalnızca yaprakları ve yumruları yenen bitkiler var. Çiçeklerden vaz mı geçildi? Onlar da "çok güzel oluyorlar" :)

Şubat ayında fidelik olarak minik bir sera da yapar mıyız, ne dersiniz?

gece
sonbaharı halletmiş gibi kış bahçesini düşünen forum kişisi!

Acarextt03
13-10-2009, 22:19
Beni heyecanlandırıyorsunuz vallahi...
Ben cumartesi havanın fena bozulduğunu düşündükçe neler yapabilirizi araştırıyorum...
Örneğin, ara yollar için kaldırım taşları veya eskşusul çini vs. kenar korumaları için tahta, çardak ve etrafında daha kapsamlı malzemeler....

(Kış bahçesi planlamanızda dikkat ettim de yalnızca yaprakları ve yumruları yenen bitkiler var. Çiçeklerden vaz mı geçildi? Onlar da "çok güzel oluyorlar" )

Siz söyleyin tarif edin elimizden geleni yapalım...
Benim bildiklerim balkabağı, pırasa, pazı, kereviz, turp, lahana, karnabahar, ıspanak,havuç, pancar, bakla, brokoli, bezelye..... ????
Başka ???? hatırlayamadım... Özellikle çiçeklileri???

Ben bugün yine kendime yenik düştüm.....
Havuç,kara lahana,roka sanırım maydanoz, semizotu tohumu aldım...
Azar azar hem evdeki bahçeme hem de Ömerliye götürüp dikmeyi planlıyorum... Fakat pırasa bulamadım... Acaba elinde olan varmı acaba...

Bugün aklıma geldi yeşil soğanları da kıvırcıkların arasına dikmeyi düşündüm...
Zaten orada herkes böyle yapmış... Gerçekten güzel görüntü oluyor...

Aslında niye uzatıyorum ki; sn. gece alışveriş bölümündeki ücretsiz paylaşıma bahçemize de tohum veya herhangi bir şey göndermek isteyenlere ait bir başlık açsak... Belki gelemeyenler de bu şekilde bir katkıları olur da sevinirler..
Biraz vakit bulunca bunları da konuşalım...

Ama önce bahçemizi tertip düzene sokup oturtalım..
İnşaallah gerisi kolay olur...

milyonstar
14-10-2009, 19:08
merhaba malina malesef ben istanbula uzakım uzak olmasam bahceyi bos bırakmazdık ortama uygun kesme çiçekler dikerdik ve çokta güzel olurdun ve ziyarete gelen arkadaslarda begenirdin

foça
15-10-2009, 09:21
Merhaba dostlar. Ben www.dogaicincal.com dan düştüm buraya iyiki de düşmüşüm okuyorum okuyorum çam kokusu geliyor bana...Çalışmalarınızın devam etmesi dileklerimle sevgiler saygılar...

malina
15-10-2009, 10:10
Kışları çok sert geçiyor, çiçek falan dikmenizi önermem. Ancak kasımpatı falan olabilir...

Toprak özelliğinden mi nedir, pırasa denemeleri (2 yıl denendi) başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Onu da boşverin bence...

Yol araları için çakıl kullanmayın, toprağı işlerken sorun çıkaracaktır. Geçen yıllarda keresteler kullanmıştık. Atık malzemeydi...

Acarextt03
15-10-2009, 22:30
Sn. Malina çiçek kısmında gece nin fikirlerini de merak ettim...
Tam olarak neyi düşündüğünü bilmiyorum....

Evet sanırım pırasa için de geç kaldık....
Çakılları orada gördüm... Ama bizim toprak onları yutar...

Bugün bir yerde gördüm... Kaldırım parkeleri 30*30 kırmızı çini....
Çok güzeller fakat pahalı geldi... M.karesi 15 tl dediler... Beni aştı...

Yarın carrefoura da uğrayıp ekonomik birşeyler bakacağım....
Tahtaları biz bitirdik... Yeni artık tahta bulmamız gerekiyor...
Yarın babama baktıracağım.... Kerestecilere gitsin bir fiyat alsın....

Şimdilik piyasa araştırması yapayım diyorum...
Nasipse aybaşı kesemize göre alırız inşallah...
Hoşçakalın..

malina
16-10-2009, 10:24
Kerestecilere gitsin bir fiyat alsın

Bunlara para verilmez, ücretsiz bulabileceğimiz bir yer bulmalı...

gece
16-10-2009, 15:50
Sn. Malina çiçek kısmında gece nin fikirlerini de merak ettim...
Tam olarak neyi düşündüğünü bilmiyorum....

Evet sanırım pırasa için de geç kaldık....
Çakılları orada gördüm... Ama bizim toprak onları yutar...

Bugün bir yerde gördüm... Kaldırım parkeleri 30*30 kırmızı çini....
Çok güzeller fakat pahalı geldi... M.karesi 15 tl dediler... Beni aştı...

Yarın carrefoura da uğrayıp ekonomik birşeyler bakacağım....
Tahtaları biz bitirdik... Yeni artık tahta bulmamız gerekiyor...
Yarın babama baktıracağım.... Kerestecilere gitsin bir fiyat alsın....

Şimdilik piyasa araştırması yapayım diyorum...
Nasipse aybaşı kesemize göre alırız inşallah...
Hoşçakalın..

Çiçek konusundaki fikrim; bu konuda forumda bir çalışma hazırlayıp, kasımpatını yalnız bırakmamak lazım, hem mânâyla soğuk iklim için bahçe çiçeklerini derlemiş toplamış oluruz. Öneriler gelsin ve ben de ufak ufak bu konuda biraz çalışayım.

Pırasa sonusunda Meryem Hm. ile daha önceki konuşmalarımızda aynen Malina'nın söylediği olumsuz tecrübeleri duymuştum. Aramızda Arnavut sayısı da çok olmadığından sorun olmayacaktır.

Toprak, çamur ile aramıza taş, parke konması konusunda ise toprağı tercih ediyorum. Ayakları çamurlamamak güzel fikir ama zaten seyrek gidiliyor, ayaklarımız biraz toprağa temas etse, elektriğimizi topraklasak, daha güzel olur sanki. Bunun için giderken terlik götürmek yeterli.

Ama fikir sizin olduğu için arkasındaysanız, fiyat alıp, planlarınızı burada tartışırız, güzel sonuçlar çıkabilir, yekten reddetmiyorum yani.

gece
Çakıl taşı yerine kırmızı halı döşesek katılım artar mı diyen forum kişisi!

Acarextt03
16-10-2009, 20:12
Gerçekte toprak ile aramıza mesafe koymak düşüncesi değil...
Birazcık önlem almak....
Şöyle ki; biz geçen hafta bahçemizi suladıktan sonra
Hafif hızlı bir iki adım attık atamadık....
Sanki kışın ortasında buz üzerindeyiz...
Hooooop yerdeyim... Biraz kendi kendime söylendim...
O zaman düşündüm taşındım en azından güvenlik ve
birazda estetik açıdan bu karara vardım...
Eğer uygun fiyatlarda bulabilirsem alıp denemeler yapacağım...
Çiçekler konusunda isterseniz bir kısmı temizleyip denemeler yapabiliriz...

Ben nasip olursa yarın araştırmalar yapıp bahçeye gideceğim...Hanımla birlikte,
çalışıp çabalayacağız... Yeniden tohum serpeceğiz tarlamıza....

Yarın görüşmek üzere.......:rolleyes:

turchese
16-10-2009, 23:38
selamlar,

Umarım akşama kadar kalırsınız ben de yetişebilirim size. Yarın bir aksilik olmazsa ben ve köpeğim Kuzey ile size katılmak isterim. Aslında geçen pazar uğradım ama cumartesi orada olduğunuzu söylediler. Neyse lafı uzatmayayım, oraların yerlisi olarak şunları söyleyebilirim; sabahları çok çiğ olur. Sabah bahçede iki tur attığımda, sırılsıklam oluyorum. Yani ekinlerin ayaz yemesi çok mümkün.Eğer kışın bir şeyler ekilmesi planlanıyorsa, mutlaka basit de olsa kapatılmalı. Zira ben bu sene ektiğim bazı ağaçları korumaya almayı düşünüyorum. Hatta köylüler bu dönemde bile ayaz vurabilir diyorlar.
Kereste işini halledebiliriz diye düşünüyorum. yarın etraflıca konuşuruz. Brokoli tohumu ben de var yarın getiririm. Daha doğrusu elimdeki tüm tohumları getiririm, bakarız beraber. Eğer köylülerden bulabilirsem ve kokusuna da katlanabilirsen pırasa fidesi de getiririm.

Cumartesi köyde kalacağımdan, yolu bilmeyen arkadaşları belli bir yerden alabilirm. Hatta arabası olmayan ama gelmek isteyenleri de belli bir yerden alabilirim. Bunun için özelime bilgi birakmanız yeterli.

Yarın görüşmek üzere... yeşil kalın...

Acarextt03
17-10-2009, 22:28
Eveeeet.... Bu 3. hafta ve ben yerle bir oldum diyebilirim...
Bu sabah saat 10 da başlayan bahçe gezimiz akşam 22:00 itibariyle bitmiştir...

Sn. turchese ile tanıştık...
Birde onlardan yarım saat önce ayrılan Ali beylerle tanıştık...
Sanki biraz hareketlendik... Ama kış bastırınca işler değişir...
Neyse ben yinede onlarla tanıştığıma memnun oldum....
Hele Nükhet hnm.'ın bıraktığı tohumları görünce küçük dilim tutuldu desem
kimseye haksızlık yapmam.(özellikle küçük dilime,)
İnanılmaz bir çiçek ortamı oluşturulabilir....
Ama çoğunu bahar ayına saklamak gerekir...
Kendisinin söylediği gibi aniden bastıran ayaz ve çiğ
birçok bitki de şoklama etkisi yapacaktır diye düşünüyorum.....

Şimdi ben ne yapabildim...
Hemen ot mücadelesi,
ardından kenar tahtalarını yerleştirmek,
geri kalan kısmını tekrardan bel ile geçtik...

Mangal yapılıp roka ve diğer yeşilliklerle afiyetle yedik...
Ardından kestane ve aynı ateşle çay demlenip içildi ki
şiddetle tavsiye edilir....

Şimdi ellerim yanıyor desem beni anlar mısınız...

Eğer yarın gidecek olan varsa tek bir ricam var...
Bahçemizin tamamının aynı düzen ve tertipte olmasını rica ediyorum.
Toprağın tekrar kazılıp ufalanıp tırmıktan geçirilip, kabartılarak hazırlanması...
Yukarıdaki plana uygun olarak yolların ve bölünmenin yapılması...
Çileklerimizin tekrardan ele alınarak seyreltilmesi ve
iç kısımlarında ki otların temizlenmesi...

Tavsiye : Nanelerimizin büyük kısmını kekiklerin yanına alarak düzen yapılabilir.
Sn.İbrahim Bey eğer giderseniz biraz fotoğraf çekebilirmisiniz
son hallerini merak ederek bir hafta daha geçirmeyeyim lütfen...

Çardağın ortasında ki seçim sandığının içindeki poşette
benim getirdiğim : havuç,roka,lahana,semizotu ve maydanoz,
Nükhet hnm.ın poşetleri var ki, onlarca çeşit var....
(zaten hemen anlaşılacaktır, hangisi olduğu...)
Tabii ki kendisi tekrardan gelip sizlerle de ilgilenecektir...

Şimdilik bu kadar, fotoğrafları yarın yükleyeceğim....
Nasipse haftaya son bir kez daha gidip eğer işler biterse
biraz daha keyif yapmaya fırsat bulmak istiyorum...
Yaz günlerini özlemişim....

Hoşçakalın.... ;)

Oğuz Karsan
18-10-2009, 19:25
Merhaba.

Bu hafta, yani dün Sn. Acarextt03 ile tanıştım.

Ne zamandır merak ettiğim hobi bahçesine geldim. Kendisini bahçede çalışırken buldum.

108629

Bahçenin resimlerini görmüştüm ama yanına gidince daha da beğendim. Herşey yerli yerinde ve düzenliydi. Tarlalarda görmeye alıştığımız ortalıkta artıklar ve çöp yığınları, Naylonlar ve kırık saksılar da yoktu. Kısaca çok sevimli bir alandı.

108630

Herkesin yeri belliydi ve ortada düzen göze çarpıyordu. Sadece Acarextt03 ve ailesi çalışmaya gelmişlerdi. Bazı arkadaşlar, yorulduklarında, gölgesinde dinlenebilecekleri yerler yapmışlardı.

108631

Bu sabah tekrar ziyerete gitmek istedim ama yapamadım. Hava muhalefeti nedeniyle ertelemek zorunda kaldım.

Çok huzurlu ve rahatlatıcı bir ortamdı. Hepinize tavsiye ederim.

Ziyarete gitmek isteyenlere bir de ben tarif edeyim : Poloneköy ve Cumhuriyetköyden gelen yol ile Reşadiyeden gelen yolun kesiştiği yerde arkanızı polonezköye verip dümdüz gidecek olursanız, yolun nihayetinde metal bir köprüden geçeceksiniz. Sağa dönerseniz Kılıçlı'ya, Karakiraz'a, Kurna'ya, Sahilköy'e, Doğancılı'ya, Alacalı'ya, Sofular'a, Şile'ye, Ağva'ya, Adapazarı'na gider. Biraz abarttım galiba.

Siz sola dönüp Bozhane ve Öğümceye giden yola gireceksiniz. Tahminen iki km sonra solda güzel bir çayırı ve araziyi göreceksiniz tabelası da var. Ama şu an üzerinde ne yazdığını tam hatırlayamıyorum Hobi bahçesi yazıyordu ama başka ne vardı hatırlayamadım.

Saygılar

Acarextt03
22-10-2009, 22:36
Biraz geç oldu biliyorum ama ancak kendime geliyorum.... :(
Eşim toprakla değil otlarla mücadele ediyor.... :mad:
Babam soğuk havayı mangal ateşiyle kesiyor... :cool:
Konuğumuz çay ikramımızı severek kabul etti... ;)
Bende onun oyun arkadaşı Kuzey'le bir foto. çektirdik... :)

gece
22-10-2009, 22:47
Teşekkürler Acarextt03, gözlerimizin pasını aldığın(ız) için, araştıracağınızı söylediğiniz konularda bir gelişme oldu mu?

Oğuz Karsan'ın ziyareti ile de bende bahçemizi ziyaret edenler için bir ziyaret defteri tutma düşüncesi doğdu, bu konuda ne düşünürsünüz?

Bir de "Doğa için çal!" kapsamında ufak da olsa bir şey yapmak adına, elinde paylaşacak tohumu olanların yaklaşık miktar ve tür belirterek bahçemize getirmelerini de düşündüm, özellikle geleneksel tohumlar olursa tohum temini için market market gezip, GDO'lu tohumlara bağımlı oluşumuzun zincirlerini biraz gevşetmek adına buna ne dersiniz?

gece
aklından geçenler hakkında fikir teatisi için soru kipinde yazan forum kişisi!

DefneD.
22-10-2009, 23:31
Kışlık bitki tohumum yok.
Ama yaz için Biga kavunu ve adını bir türlü öğrenemediğim, kabuğu örümcek ağı desenli ve çoğunlukla tatlı çıkan, yaz boyunca bulunan kavunun çekirdeğinden gönderebilirim.

Acarextt03
24-10-2009, 00:42
Evet İbrahim'im bahçeye gelmese de en azından forumda bizi yanlız bırakmıyor...
Teşekkürler....
Tahtaları buldum ve alıp yerleştirmeye başladım...
Zaman içerisinde daha da güzel sınırlar yapabileceğiz...
Fakat çim parke taşı adet\fiyat perpormansı beni sıkıntıya soktu...
Zira 2,5 dan başlayıp 4 tl ye kadar fiyatları var...
En azı itibariyle 25, 30 adet olmasını istiyorum...
Bu projemi ay başındaki mali durumuma göre ayarlayacağım... İnşallah....

Ziyaretçi Defteri konusunu benim de hoşuma gitti...
Ama benim yapabileceğim bir şey gibi gelmedi...
Çünkü burası artık benim günlüğüm gibi oldu...
Gelenlere de buradan teşekkür ediyoruz...
Devamlı olmasını ümit ediyorum...

Tohum konusu bizim için gerçekten önem arzediyor...
GDO lu tohuma karşıyız...
Evet bu konuyu okuyanlardan ve Ücretsiz tohum paylaşanların üst kısmındaki
önemli konulara hobi bahçesine de biraz tohum atarmısınız diye bir başlık açalım...
Sn Malina uygun biçimde organize ederse şimdiden
yazlık bahçemize orjınal şeyler elde edebiliriz....
Güzel fikir hoşuma gitti....

Sn Defne hanım'a teşekkür ediyorum....

Hemen başladık...
Birincisi forumda bu kısma ilişkin konuların açılıp takip edilmesi...
2.si tohumların tek elde toplanması,
Yani bir gönüllünün burada posta trafiğini yönetmesi ve bahçeye sağsalim ulaştırılması...
Uygun Şartlarda Saklanması ve Adlandırılması....
Zamanında ekim dikim işini bir kişiye yıkmadan el ve gönül birliğiyle işlerin yapılması...:confused:
Halen belim ağrıyor.. Bakalım yakalayan olur mu... İnşaallah pazar günü oradayım...
Hele sol tarafım resmen beni bitiriyor.... :(

Acarextt03
25-10-2009, 21:04
Ben, arkadaşlarım, ve diğer dostlarımız yaklaşık
10 kişi kahvaltıya bahçeye uğradık....
Bu saatte yorgunluktan yazamıyorum, :(
ama çok şükür sonunda işlerimizi bitirdik...
Belki son kez perşembe günü gidip
son ekim dikim işlerini bitirip artık;
keyifli kısımlara geçeceğiz inşallah.... ;)

İşte fotoğraflar...
Sanırım geri kalan yerlere bezelye, sarımsak, soğan ve....
Unuttum hatırlatacak olan var mı.?
Bu arada iki farklı bahçeden sınırsız amerikan ve
normal kıvırcık ile karalahana fidesi buldum.... :rolleyes:
Perşembe günü dikerim inşallah... :o

Acarextt03
25-10-2009, 21:09
Bir tane kırmızı 2 tane siyah üstleri tamamen budanmış tuplarımız var...
Kıvırcıklarımız ve lahanalarımız büyümeye başladı...
Ispanak, dereotları çimlendi.. Bu hafta semizotu,havuç,karalahana
ve roka tohumu serptik tekrardan...
Çileklerimizi seyrettik... ;)

Güler
26-10-2009, 09:42
Kış sonunda ekilmek üzere ayırdığım yer fıstıkları için 1 m kare yer ayırabilir missiniz? Veya sınırlara da ekebiliriz. Siz bildiğiniz gibi yapın.

Cumhur Tonba
26-10-2009, 13:56
Anadolu Yakası Hobi Bahçesi. Sayın Malinanın uğrayan olmayacaksa iptal ettireceğim ve sayın Gece'nin bir hafta daha müsaade edin başlangıç yazıları ve son mesaja kadar olan mesajları bir çırpıda okudum. İnanın mesajların okunması bitince sürükleyici ve heyacanlı bir roman okumuşum gibi oldum. Emeği geçenlere teşekkürler.

Acarextt03
26-10-2009, 22:15
Kış sonunda ekilmek üzere ayırdığım yer fıstıkları için 1 m kare yer ayırabilir missiniz? Veya sınırlara da ekebiliriz. Siz bildiğiniz gibi yapın.

Estafurullah Güler hnm. bildiğimiz birşey yok...
Sadece düzene hakim olmaya çalışıp bir şeyler yapmaya çalışıyoruz...
Artısı tecrübe puanım artıyor...

Şimdi teklifiniz olan yer fıstıkları tohum paketimizde duruyor,
Yani eksik bilgim onların şimdi mi yoksa bahar ayında mı ekelim kısmı olacak ?

Arkadaşlar bir aksilik olmazsa inşaaallllaaaahhh perşembe günü tekrar bahçemize uğrayacağım....
Ömerli de bir fabrika buldum..
Parke çim taşlarını en ekonomik burada satılıyor + KDV...

Biraz para ayarlarsam bu işi de halledeceğim inşallah....
Eksik tohumlarımızı da tamamlayıp ekimi tamamlamalıyım....

Şimdilik bu kadar.... ;)

Acarextt03
26-10-2009, 22:17
Anadolu Yakası Hobi Bahçesi. Sayın Malinanın uğrayan olmayacaksa iptal ettireceğim ve sayın Gece'nin bir hafta daha müsaade edin başlangıç yazıları ve son mesaja kadar olan mesajları bir çırpıda okudum. İnanın mesajların okunması bitince sürükleyici ve heyacanlı bir roman okumuşum gibi oldum. Emeği geçenlere teşekkürler.

Sizleri de aramızda görmek bizleri mutlu ediyor...
Doğru şeyler yapdığımızı düşünmek insanı sevindiriyor..

Buradan tekrar sn. Malina'ya bu fırsatı için teşekkür ediyorum....

Güler
26-10-2009, 22:49
Yer fıstıklarını baharda ekeceğiz. Ben de tohumluk aldım. Onların çiğ olması gerekiyor.

gece
26-10-2009, 22:55
Sizleri de aramızda görmek bizleri mutlu ediyor...
Doğru şeyler yapdığımızı düşünmek insanı sevindiriyor..

Buradan tekrar sn. Malina'ya bu fırsatı için teşekkür ediyorum....

Aynen katılıyorum. Hobi bahçemiz ve site, forum konusunda Malina'nın hakkını ödeyebilmemiz imkansız arkadaşlar. Bunu bilir, bunu söylerim.

Yer fıstığı konusunda ise bildiğim; kavun karpuz ekimi zamanında (hıdrellezden bir ay sonrası, nisan ortası gibi) ekildiği. Kışlıkların yerine pekala planlanabilir. Ve 1 m² çok az, hasat zamanı arbede yaşansın istemem, insanın kendi yetiştirdiği fıstıklar daha lezzetli oluyor da! :)

Ellerine sağlık Acarextt03, yalnız ben parke taşı konusunda hala çekimserim.

gece
Bahçede, toprağı, çamuru daha çok tercih eden forum kişisi!

Cumhur Tonba
27-10-2009, 10:50
Yer fıstığı ısı ve güneş isteği fazla olan bir bitkidir. Ekilen tohumları çimlenmesi için toprak ısısının en az 12-13 C° olması gerekir. Hele hafif bünyeli, gevşek yapıda, süzek, kumlu-tınlı topraklar olursa daha iyi yetişir. Toprağın kalsiyum ve organik maddece zengin olması verimi arttırır. 1 m2 yer biraz az gibi. Güler hanım çok mütevazi davranmış. Hiç olmazsa 1x3 m.yapın. Zira iyi bir gelişim için sıra arasının en az 60 sm (Normalda 78-80 sn) sıra üzerinin 25-30 sm olması uygun olur. Hiç olmazsa iki sıra ekilmiş olur. Balaban köyde (Uzunköprü) nisan ortalarında ekimi yapımaktadır.
Kolay gelsin.

malina
27-10-2009, 12:13
Çamurun içine batmak hoş olmayacaktır, en azından kayma ve bir yerlerini(!) incitme ihtimali var :)

Ama parke taş ve benzerleri kesinlikle doğru seçim değil. Çünkü yaptığınız parsellere ayırma, kalıcı bir şey değil. İlk fırsatta başka boyuta dönüşebilir. Bu nedenle en pratik çözüm, yere atılacak uzun tahta parçaları kullanmak. Oturma grubunun altında, geçen yıllardan kalanlar ne oldu bilmiyorum. Belki hala orada duruyordur.

Güler
27-10-2009, 15:21
Bahçeye su deposu yapılırken kalıp olarak çok miktarda tahta alınmıştı. Bagaj boyunda kestirip, arabamla taşıyabilirim gerekiyorsa.

malina
27-10-2009, 15:34
Bulamazlarsa, harika olur :)

Acarextt03
27-10-2009, 21:22
Bulamazlarsa, harika olur :)

Ben buldum ama itirazlara hak veriyorum...
İsterseniz bulamamış gibi de yapabilirim.
Ama oradaki kabuk tahtalarının tamamı kullanıldı...
Ayrıca yerlerde tahta parçaları hem şık olmayacak,
hemde aradığımız güvenliği sağlamayacaktır...

( Keşke ben şu parke çim taşlarını bir yerleştirseydim de içim bir rahat etseydi... Hem güzel olmazsa amcamlara götürü oarada denerdim... )

Benim perşembe işi hala ? işaretleri ile dolu...
Hayırlısı bakalım, ;)

gece
27-10-2009, 21:51
Ben buldum ama itirazlara hak veriyorum...
İsterseniz bulamamış gibi de yapabilirim.
Ama oradaki kabuk tahtalarının tamamı kullanıldı...
Ayrıca yerlerde tahta parçaları hem şık olmayacak,
hemde aradığımız güvenliği sağlamayacaktır...

( Keşke ben şu parke çim taşlarını bir yerleştirseydim de içim bir rahat etseydi... Hem güzel olmazsa amcamlara götürü oarada denerdim... )

Benim perşembe işi hala ? işaretleri ile dolu...
Hayırlısı bakalım, ;)

Acarextt03, için rahat edecekse tabii ki bir dene diyeceğim ama beton, beton her yer beton diye itiraz etmiştim ben.

Perşembenin gelişi bellidir, bakma sen ?'lerine. Hayırlısı! ;)

gece
'çamurlanmak -kirlenmek- güzeldir'i sırf kendi için düşünüp söylemiş, bencil forum kişisi!

uzman16
30-10-2009, 16:30
Bir solukta okuduğum çalışmaları için sevgili gece, acarextt03 ve emeği geçenleri kutluyorum. Ne güzel bir imece çıkmış ortaya. Sayenizde sebzelerin ekim zamanlarını, yapılan çalışmaları öğreniyoruz. Çok işime yarayacak. Teşekkürler.
Meyve ağacı var mı bahçede?
Atladığım bir bölüm yoksa ağaç görmedim, merak ettim diyen forum kişisi.;)

gece
30-10-2009, 17:03
Bir solukta okuduğum çalışmaları için sevgili gece, acarextt03 ve emeği geçenleri kutluyorum. Ne güzel bir imece çıkmış ortaya. Sayenizde sebzelerin ekim zamanlarını, yapılan çalışmaları öğreniyoruz. Çok işime yarayacak. Teşekkürler.
Meyve ağacı var mı bahçede?
Atladığım bir bölüm yoksa ağaç görmedim, merak ettim diyen forum kişisi.;)

Teşekkürler, Bursa uzak değil, sizi de bekleriz. Bahçemiz hepi topu 120 m², hobi bahçelerinin çalışma şekilleri vs. nedenlerle meyve ağacı biraz zor. Ancak imkansız değil tabii ki! Neden olmasın?

Yeşil Bursa'ya İstanbul'dan selamlar.

gece
en iyisi bonsai sayfalarına da bir uğrayalım da şu işe de bir çare düşünelim diyen forum kişisi!

Acarextt03
31-10-2009, 13:08
Eveeeeeet son kez güzelleşen havayı değenlendirdik...:p

Bu hafta ilk defa mangalın tadına doydum... Kısaca ;
2 saatlik bir çalışmanın ardından biraz orman turu ve voleybol oynadık.

Aslında evimde fazlalıkları hafiften bahçeye aktarama başladım...
İlk seferde iki adet malta eriği fidesi transfer ettim...

Bahçemizdeki son işlerimiz şunlar:
Sırasıyla bezelyeler, baklalar yeşil soğan fisillerimizin ekimi yapıldı...
Hatta bezelyeleri önce sırıklayıp ardından her sırığa 5 adet tohum etrafladık...
Kıvırcıklarımızı çapaladık, 5 adet turp toplanıp afiyetle rokalarımızı süsledi...
Biraz daha çilek köklenip dağıtıldı...
Naneler sıfırdan bunanıp kekiklerin yanınada bir kaç kök ekildi...
Bir önceki gün topladığımız amerikan marulları ve fazlaca elimizde bulunan
lahanalar değişik boy ve ebatlera göre yine değişik yerlere ekildi...

Yani bahçemiz tamamen fullendi... Boş yer kalmadı...

" İşte söz: Biz ektik deli deli Allah versin dolu dolu... " diyerek 3 genç ormana
poşatlerle daldık.... 3-5 çeşit mantar ve özellikle 10 kg. fazla töngel,(muşmula)
bir kaç tane kestane vs. vs. orman ürünlerini iç ettik...

İşte akadaşlar son gidişimizi de bu şekilde sonlandırdık...
Babacığım da bu hafta sonu arabayla köye gideceğinden,
benim bir dahaki bahçe ziyaretim büyük ihtimalle
kurban bayramı sonrasına kalacak...

Buradan sn. Nükhet hnm'a teşekkür ile birlikte oradaki tohumlarına
bir zarar gelmesin diye almasını rica ediyorum...

Çünkü çardağımız bugün kü gibi bir yağmurda rahatlıkla ıslanacaktır...
Kimseye bir zararımız dokunmasın değil mi? ;)

sakagun
31-10-2009, 14:01
Ben Yemyeşşil'e üyeyken ağaç dikmek yasaktı. Kurallar değişmiş herhalde, malta eriği dikmenize izin verdiler mi?

Acarextt03
01-11-2009, 16:12
Çaktırma be arkadaşım....
Aralarda kalmış bir çiçek diyelim....

malina
01-11-2009, 17:22
Alaattin Beyi bilgilendirip malta eriklerini onun göstereceği bir yere dikmelisiniz. Kenarda bir hat boyunca meyve ağaçları var biliyorsunuz. Hobi bahçesi sebzeler içindir. Sonra ağaçlara yazık olmasın...

erkiran
01-11-2009, 23:20
Merhaba herkese
Bahsettiginiz hobi bahçesinin resimleri ve yapılanlar ilgimi çekti. Mümkün olursa birgün aranıza katılmak isterim.

Güler
01-11-2009, 23:36
Hafta sonunda İstanbul'da olmayabilirim ama Cuma gününe kadar buradayım. Arzu eden olursa gidebilirim. Bir mesaj kâfidir.

Acarextt03
02-11-2009, 21:21
Sn Güler hnm. maalesef artık biz ay sonuna kadar gidemeyeceğiz...
Çünkü babam arabayı sinoba götürdü..
Nasipse kurban sonunda tekrar gitmeye başlayacağız... İnşaallah...

Bu arada Vildan hnm... eriklerin boyu yerden 10 cm. 2 adet...
Şimdilik orada ortama uyum sağlasın diye çiçekliğin içine yerleştirildi...
Ağaç sırasını biliyorum ama orası için başka neler ekleyebilirim diye düşünüyorum...
Evde başka çeşitleri de düşünüyoruz...

Artık kış ortasını geçireceğiz.... Bol bol vaktimiz var...

Eğer giden olursa şu anda boş bir karış yer yok...
Buradan yayınlayamasam da işyerinde çizip ekleme yaparım...

Yanlışlıkla bazı kısımları boş zannedip de emekleri boşa çıkarmayalım...
Ve gidenlerden bir ricam;
£n azından 1 kaç fotoğrafı bizden esirgemesinler diyerek

Tekrar görüşmek üzere hoşçakalın.... ;)

gece
03-11-2009, 21:59
Ellerinize sağlık Acarextt03 (ve ailesi). Bir türlü de denk gelemedik. Ancak gittiğimde mutlaka fotoğraf çekeceğim haberiniz olsun.

Çamursavar konusunda hangi noktadasınız, neler yaptınız? Merak ettim de!

Bahçede buluşmak ümidiyle!

gece
Bu kış bahçe muhteşem olacak gibi diyen forum kişisi!

malina
03-11-2009, 22:03
Eğer giden olursa şu anda boş bir karış yer yok...

Yanlışlıkla bazı kısımları boş zannedip de emekleri boşa çıkarmayalım...

Dert etmeyin, sizden başka giden yok nasıl olsa...

Acarextt03
04-11-2009, 22:04
Benim acemiliğimi çekip yayınlayacak arkadaşları şimdiden teessüf ediyorum...
Ne olmuş yani yeni yeni öğreniyoruz şunun şurasında...

İnşallah giden olur da malina, bizi merakta bırakmazlar....

Çamursavarları ilerleyen dönemlere bıraktık...
Çünkü önümüzdeki kurban bayramına hazırlık bütçeleri ayarlanırken,
başbakan benim bütçemi vergilerle, zamlarla tarumar etti...
Şimdilik vatandaş olarak bu zamlara cevap veremedik...
Ama zamanı geldiğinde herşey olacağına varacak..
Bende uygun birşeyler yapacağım....

Herkese Selam olsun....
Hoşçakalın....

ctex
19-11-2009, 10:50
Özel araba olmadan biraz zor. :(
Web te adresi var. http://www.yemyessil.com/
Ancak, krokiye dikkat etmek gerekiyor. Birbirine benzer kavşak sayısı çok.
En kolayı Polonezköye gidip oaradan Cumhuriyet köyüne doğru yönelmek, İlk fırsatta da birilerine sormak en garantili yöntemdir. Oktars ile birbirimizi kaybedilmiş yollarda bulduk. Birilerine sorarak hedefimize ulaşabildik.

Tam olarak adres neresi, tarif edebilme imkanınız var mı acaba ?

gece
19-11-2009, 11:37
Tam olarak adres neresi, tarif edebilme imkanınız var mı acaba ?

Siz (2006 yılının hobi bahçesi çalışmalarına yazarak) zamanda yolculuk (http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=532061&postcount=1304)yapmışsınız, bu başlıkta (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=15281), 2009 yılı çalışmalarında devam ediyoruz, sayfalarımızda tarif, koordinat vs. hepsi var, bekleriz...

Acarextt03
19-11-2009, 21:43
Ben de bir an sevindim ki sn. gece bahçeye mi? gitti diye...
Sayfayı görünce bayağı afalladım...
Nasıl yani 2006 yılı ne alaka diye...

Ama tarihler cuk diye oturunca olacak artık böyle şeyler...
Ben buralardayım...
İnşaallah yakın zamanda varacağız uzaklardaki köyümüze...

Acarextt03
14-07-2017, 13:29
Parseller kiralanıyor ama oradaki 4 parsel agaclar.net üyelerinin kullanımı için ücretsiz.

Bu hafta sonu gidip toprağı hazırlama başlamak gerek. Herkesin sadece hafta sonlarının boş olduğunu düşünürsek, bu bir kaç hafta sonu sürebilir.

Bahçede neler ekilip biçilirse onları yetiştiriyorsunuz. Yani sebze türü her şey...

Halen devam ediyor mu ?

malina
14-07-2017, 14:58
Hiç fikrim yok :)

Acarextt03
28-07-2017, 15:51
merhaba,
bu kadar güzel bir projenin devam etmemesi üzücü oldu...
"en azından 1 parçada olsa Ağaçlar.net'in adı orada olsaydı "diye sesli düşünüyorum..
::))