PDA

View Full Version : Miracle berry (Synsepalum dulcificum)

Sayfalar : [1] 2

bari
08-11-2008, 19:00
Arkadaşlar Africa orjinli çok enteresan bir bitki. Asitli toprakları seviyor. -2 dereceye kadar dayanıklı. Büyük saksılarda yetiştirilebiliyor. Meyvesinin ilginç bir özelliği var. Yendikten sonra 1-2 saat süreyle ekşi **** acı yediğiniz bir şeyin tadını tatlıya çeviriyor. Tohumları biraz pahalı. 10 tohum nette ortalama 15 dolar civarında.

Ketir11
28-11-2008, 02:09
Ilginc,tadi ve faydalari konusunda bilgi var mi acaba?

tolgahann
30-11-2008, 02:25
Yani bu meyveyi yedikten sonra yenilen bir acıbiberi tatlı olarak mı hissediyoruz:eek:

bari
30-11-2008, 12:46
Evet aynen öyleymiş, nette meyvesini ve hapları satılıyor. Ben denemedim ama çok sayıda site var satan. Değişik bir deneyim olsa gerek acı biberi ve limonu tatlı yemek.

Minem
03-12-2008, 21:48
Elif Şafak bu meyveyi tadıp izlenimlerini anlatmış. Oldukca ilginç

http://www.elifsavas.com/blog/?p=795

Ülker
03-12-2008, 22:36
Okuduk ve eşimle birbirimize baktık, saksıdaki biberleri yiyebilmenin ilginç bir yolu olurdu sanırım.aşırı acılar...:D

Ülker
03-12-2008, 22:41
İlgimi çekti küçük bir araştırma yaptım,önce bulduğum farklı resimleri paylaşayım sizlerle;

deep78
06-12-2008, 16:25
tohumlarını bulup denemekte fayda var bence

snowman77
25-02-2009, 21:36
Tohumdan mirajle çimlendiren var mı arkadaşlar.

bari
25-02-2009, 22:00
Tohumlarını netten aldım. Fakat sanıyorum yanlış zamanda aldım. Çünkü tohumlar çok kısa ömürlü ve çimlenmesi çok zormuş. Asidik toprak sevdiğinden bahsediliyor net kaynaklarında. Bazı sitelerde çimlenmeye başlamış vaziyette tohum satıyorlar. Havalar ısınsın mutlaka deneyeceğim. Benim ektiklerimdem umudumu kesmeye başladım.

snowman77
26-02-2009, 00:23
Mucize meyve, 5,8 - 4,5 pH içeren asidik toprakları daha çok sevdiği ve tohumların çimlenmesinin 18 -20 C derecede çimlenme olduğu belirtiliyor.

snowman77
11-03-2009, 10:24
Arkadaşlar yabancı bir sitede kağıt havlu içerisinde 36 günde mirajle tohumlarını çimlendirdiğini belirtmişler.Bu kadar basit demek.:)
66551
http://www.costaricaphotos.com/v/Nature/plants/miracle_fruit/017.JPG.html

kuyucu
11-03-2009, 20:58
Darısı başına Bahri

bari
12-03-2009, 19:18
Darısı başına Bahri

Teşekkürler Sayın Kuyucu,

Bu siteyi bulmuştum bir kaç tohum kağıt havlu içinde beklemede..

kaktüs
30-03-2009, 19:40
:) Artık tad deneyimlerini de paylaşırsınız umarım

bari
30-03-2009, 21:05
:) Artık tad deneyimlerini de paylaşırsınız umarım

Fidesinden en iyi şartlarla iki yılda meyve alınıyormuş.. Bu gidişle bekleyemeyeceğim. Tablet ve taze meyvesi satılıyor bazı yabancı sitelerde..

malbman
30-03-2009, 23:38
cnbc-e'de yayınlanan CSI adlı dizide bu meyve ile işlenmiş bir cinayet öyküsü izledim az önce. Kızcağıza bu meyvelerden verip sonra da saf sodyum hidroksit tabletlerini blenderde meyve/sebze suyuyla karıştırıp içiriyorlar. İçtiği şeyin tadını almadığı için yarım litre kadar içiyor ve sonunda bütün iç organları sıvılaşıyor.

Aman dikkat:p:p

kaktüs
31-03-2009, 08:18
cnbc-e'de yayınlanan CSI adlı dizide bu meyve ile işlenmiş bir cinayet öyküsü izledim az önce. Kızcağıza bu meyvelerden verip sonra da saf sodyum hidroksit tabletlerini blenderde meyve/sebze suyuyla karıştırıp içiriyorlar. İçtiği şeyin tadını almadığı için yarım litre kara içiyor ve sonunda bütün iç organları sıvılaşıyor.

Aman dikkat:p:p

Aman aman :)

İmdaat... Ne kadar güncel meyveymiş bu.
Demek ki meyve bile kötü emellerin elinde kötü sonuçlar doğurabiliyor.

bari
21-05-2009, 17:25
Miracleberry aylar sonra ilk yaprağını çıkarmaya başladı.. Net kaynaklarındada ilk bir yıl çok yavaş geliştiği belirtiliyor....

Oğuzhan
21-05-2009, 17:39
Maşallah gayet sağlıklı güzel görünüyor.Tebrikler.Ben başaramadım.Çimlenme olmadı .

kasapcan
14-09-2009, 20:56
***,
öncelikle siteyi bu meyve için bulmuş olsamda içerigini görünce gerçekten diger bölümleride merakla okumaya başladim(bagimlilik yapmayami başladi ne).
şimdi gelelim esas konuya şu anda yurtdişindan 50 adet tohum siparişi verdim,ancak nasil çimlendirebilecegim konusunda en ufak bir fikrim yok.Bari bey siz nasil başardiniz? şu anda fidenin durumu nedir?

Samsunlu55
22-09-2009, 23:53
Bu meyvenin Türkçe ismi nedir?

bari
23-09-2009, 09:24
Mucize meyve

mcbush
23-09-2009, 14:37
Ben bunu çocukluğumdan beri Mersinde sokak satıcıları ve manavlarda görürüm.Bu meyveye burda KIZILCIK diyorlar sanırım Miracle berry ile aynı meyve...Tanımlarla uyuşuyor benim tattığım Kızılcık.Annem bunun marmelatını yapıyor taze halinde yendiğinde dilde tutruk(mayhoşumsu) bir tat bırakıyor.Ama marmelat ve şurubu muhteşem oluyor... Kesinlikle tavsiye ederim.Sanırım 1 ay önce satıştaydı manavlarda ve pazar yerinde...

selis
23-09-2009, 14:48
Eğer bu kızılcıksa her yerde bulunuyor diye biliyorum.. Kilosu 2 tl den pazarlarda satılıyor..

Romantik
23-09-2009, 15:07
Arkadaşlar Mucize Meyve farklı, Kızılcık farklı meyvelerdir. Kızlcık Türkiyede yetiştiriciliği yapılan bir meyvedir. Ama Mucize Meyve çok farklıdır.

Mucize Meyve konusunda Sayın bari geniş bir bilgiye sahiptir. Sizi bu konuda daha geniş bilgilendirecektir.

mcbush
23-09-2009, 15:56
Teşekkürler. Ben karıştırdım demek çok benziyorlardı...

derin
17-10-2009, 13:56
Teşekkürler. Ben karıştırdım demek çok benziyorlardı...

Bende Mersin'e bağlı Çamlıyayla (Namrun) bölgesinde çok görmüştüm, yapraklarıda çok benziyor bana aynısı gibi geliyor.

botanik2009
13-01-2010, 21:20
Arkadaşlar yabancı bir sitede kağıt havlu içerisinde 36 günde mirajle tohumlarını çimlendirdiğini belirtmişler.Bu kadar basit demek.:)
66551
http://www.costaricaphotos.com/v/Nature/plants/miracle_fruit/017.JPG.html

Sn:snowman77 kağıt havlu içinde çimlendirme yönteminin ayrıntılarını biliyorsanız yazarsanız sevinirim, ısı kaç derece , havlu kapalı bir kapta mı? v.b

nariçi
13-01-2010, 21:39
Bu kızlcık değil, kızılcık daha açık renk, sarımsı kızıldır. Yaprakları da benzemiyor.

sercan1969
19-01-2010, 17:33
Nihayet benimde artık bir mucize meyvem ( Miracle berry ) var.Ama henüz 5 yapraklı.

sercan1969
20-01-2010, 08:43
Sevgili Bari Mucize meyveyi siz tohumdan çimlendirip mi yetiştirmiştiniz yoksa fidesini mi satın aldınız? Şu anda gelişimi nasıl yeni yaprak çıkarttımı ?

bari
20-01-2010, 09:23
SEvgili Sercan1969,
Bende fidesini almıştım, yazın iyi gelişmişti. Ama şu anda üst yaprakları mantar oldu, kopardım. Gövdesi hafif kalınlaştı... Neme çok duyarlı, ışıkta olması lazım...

sercan1969
20-01-2010, 13:14
Fidem şu an direkt güneş almayan ama aydınlık bir yerde.Oda içerisinde sıcaklık ortalama gece gündüz 20 derece civarında.Nem ise % 40 dolayında.
Neme duyarlı derken neyi kastedtiğinizi anlıyamadım.Yüksek nemi mi seviyor yoksa düşük nemi mi ? Siz yazın nasıl bir ortamda tuttunuz? Şu an nerde?
Benim fidenin kalınlığı kurşun kalemin 1/3 bile değil henüz.Sizin fidenin kalınlığı kurşun kalem kadar oldu mu?

nariçi
20-01-2010, 13:27
Gecegündüz aynı sıcaklık varsa kaloriferli odada duruyor demektir, bu da nemin çok düşük olduğunu gösterir zaten %40 demişsiniz. Bence yapraklarından nemli yeri sevdiği anlaşılıyor. Sıra bu fidanı bulmakta. Bizimkisi bir nevi kolleksiyon olacak :)

bari
20-01-2010, 13:49
Fidem şu an direkt güneş almayan ama aydınlık bir yerde.Oda içerisinde sıcaklık ortalama gece gündüz 20 derece civarında.Nem ise % 40 dolayında.
Neme duyarlı derken neyi kastedtiğinizi anlıyamadım.Yüksek nemi mi seviyor yoksa düşük nemi mi ? Siz yazın nasıl bir ortamda tuttunuz? Şu an nerde?
Benim fidenin kalınlığı kurşun kalemin 1/3 bile değil henüz.Sizin fidenin kalınlığı kurşun kalem kadar oldu mu?

SEvgili Sercan1969,
Benimkisi yazın, olan 30-35 derece arası sıcaklık olan teras katımdaydı.. Nemi korumak için saksının çevresine çubuk saplayıp, üstüne şeffaf naylon geçirmiştim.. Çok güzel gelişti yaklaşlık 5 yaprak çıkardı.. Şu anda içeride kaloriferli bir odada, hava kuruduğu için yine aynı şekilde duruyor.. Fakat havalandırmadım heralde üst yaprakları kaybettim.. Kalınlık olarakta yaklaşık olarak kurşun kalem 1/3 kadar benim ama geldiklerinden kalınlar....

Birde asidlk toprak olması gerekiyor, ve çeşme suyuyla sulamamaya gayret gösteriyorum..

YeşilSeven
20-01-2010, 16:22
Tohumdan deneme başarısızdı ancak bugün yeni tohum geldi, bakalım başarı görecek miyiz?

bari
20-01-2010, 18:53
SEvgili SErcan1969,

Benim bitkilerden birisi tomurcuk benzeri bir oluşum yaptı ama devamını getiremedi. Havalar soğuyunca, yer değişimi oldu.. Kurudular...

sercan1969
20-01-2010, 21:27
Sevgili Bari verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

sercan1969
20-01-2010, 21:28
Sn Yeşilseven yeni tohumları nerden aldınız acba öğrenebilirmiyiz?

sercan1969
30-01-2010, 09:29
Mucize meyvem yeni yaprak çıkarmaya başladı.

bari
30-01-2010, 23:09
Meyve tutumu bu şekilde oluyormuş..

agozce
31-01-2010, 00:06
Bahri bey merhaba, ben bu meyvenin neden yeneceğini hala anlayamadım. Tatlı bir şeyler yemek istiyorsak neden direk doğal tatlı olanı yemiyoruz, (örn. biber). :)))))

Ben neyi kaçırıyorum ?

sercan1969
31-01-2010, 09:57
Sevgili agozce tatlı yiye yiye zaten hiç bir kıyafete giremez olduk.Bu meyvenin kendi tadı yok ancak 1 saat boyunca yediğiniz her şeyi tatlı olarak algılamanızı sağlıyor. Sizce de olağan dışı bir durum değil mi? Tatlı şakalar yapmayı seven biri olarak arkadaşlarımın üzerinde bu meyveyi denemek için can atıyorum:D

agozce
31-01-2010, 16:01
Sevgili agozce tatlı yiye yiye zaten hiç bir kıyafete giremez olduk.Bu meyvenin kendi tadı yok ancak 1 saat boyunca yediğiniz her şeyi tatlı olarak algılamanızı sağlıyor. Sizce de olağan dışı bir durum değil mi? Tatlı şakalar yapmayı seven biri olarak arkadaşlarımın üzerinde bu meyveyi denemek için can atıyorum:D

Yani kalori almadan, tatlı yemek. Koyu kırmızı acı biber yiyerek, çukulata hayali kuracağız. Öyle mi?

( Bence bunu vücut yutmaz ama ...). :))

( İstediğiniz herşeyi yiyin ama harcayın, koşun, yürüyün diyor vücut..:))))

Ben böyle yapıyorum. Gayet de memnunum.

bari
31-01-2010, 17:52
Değişik bir deneyim olsa gerek.. Amerikada özel partileri yapılıyormuş.. Belki bir de bir gün yaparız Ağaçlar.net üyeleri olarak...

nariçi
31-01-2010, 18:15
Bu meyvenin faydaları: Değişik tatlardan hoşlanmayanlara o meyvelerden gerekli vitamin ve mineralleri alması için aracı bir yiyecek olarak faydalanabilirler.

enginnaz
12-02-2010, 22:53
Miracle berry :
Meyvede bulunan ve miraculin denilen bir çeşit glikoprotein, dilin üzerini bir-iki saat kadar kaplayarak, dilin ekşi ve acımsı tatları almasını önlüyor. Henüz nasıl olduğu bilinmiyor ama dilin ya ekşi ve acımsı tatları şeker gibi algıladığı, ya da proteinin bu tatları bloke ettiği ve sadece şekere geçit verdiği tahmin ediliyor.
Adı üstünde mucize meyve (miracle fruit) yenildikten sonra 1-2 saat süreyle ekşi veya acı yediğiniz bir şeyin tadını tatlıya çeviriyor.

-2 dereceye kadar dayanıklı olduğu bilinmektedir.

Saksıda rahatlıkla yetiştirebileceğiniz bu mucize meyveyi dostlarınıza yapacağınız ikram sonrasındaki halleri görünmeye değer gibi görünüyor.
Saksıda yetiştirmek isterseniz, fidanınızı kışın koruyarak en azından eksi dereceye düşmeyen bir yerde muhafaza ederek yıllarca yetiştirebilirsiniz.
Toprak isteği olarak asitli organik maddece zengin toprakları tercih etmeniz Synsepalum dulcificum’ u (miracle fruit)verimlice yetiştirmeniz için gereklidir.küçük beyaz çiçekleri vardır.büyümesi diğer bitkilere göre yavaştır.

Mucize meyve çok kanser hastaları için faydalı olabilir.şöyleki Kemoterapi hastanın kendi ağız lezzetini bozar, onlar için yiyecek tadı acı hissedilir.Hasta yemek yiyemez ve kilo kaybı oluşur.bu meyve sonrasında tatlı hissedeceklerdir.Bazı anti-HIV ilaçlarıda bu etkiyi gösterebilir.sonuçlar kişiden kişiye farklılık gösterebilir.Amerikada yapılan araştırmalarda denenen hastaların % 70-75 'inde olumlu sonuç alınmıştır.Bu tip hastalarda rahatlıkla kullanılabilir.Amerikada kemoterapi gören hastalara bir tıp merkezi ücretsiz meyve veriyor.Hatta cnn televizyonunda bile bu meyve ile ilgili haber yapmışlar.şu an bu meyvenin tablet şeklinde imal edilenide mevcuttur.Böyle ve daha değişik hasta diyetlerine yardımcı olabilir.Bazen sevmediğimiz ama diyet için yemek zorunda kaldığımız bazı yiyecekleride bu şekilde tüketebiliriz.Tatlı hissettiğimizden şeker ihtiyacı en aza inecek ve bu şekilde diyetlere yardımcı olabilir.Meyvedeki yağ oranıda % 0 olduğundan buda diyete yardımcıdır.şeker içermeyen tatlılar yapılıp şekerli hissedilebilir.

aslında ülkemizde pek bilinmiyor.Yararlarının bir televizyon programında tanınmış bir doktor tarafından anlatılması tanınmasına ve bir çok hastaya yardımcı tedavi olanağı sağlıyacaktır.

151601

151602 151604

151603

151605

YeşilSeven
23-02-2010, 13:25
Tohumdan çimlendirmeyi sonunda başardım arkadaşlar. Çok yakında ya burada ya da tropikaller sayfasında fotoyu paylaşacağım. 2 tohumdan biri çimlendi sonunda.

sercan1969
24-02-2010, 10:00
Sn yeşil seven tohumları nerden temin ettiniz?

YeşilSeven
25-02-2010, 13:39
Sn yeşil seven tohumları nerden temin ettiniz?

www.tradewindsfruit.com dan geçen ay almıştım.

athena -asena
14-03-2010, 23:00
Sn yeşil seven ; tohumlar nasıl ve kaç günde çimlendi bilgilendirirseniz sevinirim.

huzunperest
15-03-2010, 00:43
Yabancı sitelerde miracle berry yetiştirme konusunda:
Özellikle 4,5-5,8 ph aralığında drenajı iyi bir toprak karışımında, yüksek nemde
direkt güneş ışığı almayan aydınlık ve sıcak bir ortamda bulunması gerektiği yazılıyor.
Soğuğa ve kuraklığa dayanıklı değil.

Yetiştirenlerin miracid adlı gübreyle daha başarılı oldukları belirtiliyor.(Azot oranı yüksek ve ph düşürücü bir gübreymiş)
3-4 yaşlarında meyve alınabiliyor. Oldukça yavaş büyüyen bir bitki

YeşilSeven
15-03-2010, 11:10
Daha önce toprak ve torf karışımında çürüyen tohumları bu kez direkt pet pardakta plaj kumu içine diktim :) ve başarı gördüm. Ancak tohumların çimlenme şansı çok düşük arkadaşlar.

athena -asena
15-03-2010, 12:44
Sn yeşil seven ; bilgileriniz için teşekkürler .

bari
15-03-2010, 14:13
Yabancı sitelerde miracle berry yetiştirme konusunda:
Özellikle 4,5-5,8 ph aralığında drenajı iyi bir toprak karışımında, yüksek nemde
direkt güneş ışığı almayan aydınlık ve sıcak bir ortamda bulunması gerektiği yazılıyor.
Soğuğa ve kuraklığa dayanıklı değil.

Yetiştirenlerin miracid adlı gübreyle daha başarılı oldukları belirtiliyor.(Azot oranı yüksek ve ph düşürücü bir gübreymiş)
3-4 yaşlarında meyve alınabiliyor. Oldukça yavaş büyüyen bir bitki

Miracid'i ebayden alacaktım, kutusunun üzerinde orman gülleri ve ortancalar için yazıyor.. Yapı marketlerde farklı markalarda ithal orman gülleri için olan yavaş yarayışlı gübreler var. Aynı formülasyonda olma ihtimalleri yüksek. Miracidin ortalama fiyatı 3 dolar fakat postayla 15-20 dolara maloluyor. Markasını hatırlamıyorum ama koçtaşta satılan hem ithal hemde gramajı daha yüksekti. Fiyat 20 tl civarı idi. Onu denemeyi düşünüyorum.

huzunperest
15-03-2010, 14:47
Bana sanki Türkiyede de varmış gibi geliyor Miracid ama yanılıyor olabilirim. Yine de mantık aynı, orman gülü de düşük ph isteyen bitkilerden.
Denediğinizde sonuçlarını merakla bekleyenler olduğunu unutmayın Sayın bari. :)

bari
15-03-2010, 15:36
Aslında bulabilsek, cottonseed meal olarak geçen bir ürün var. Pamuk tohumundan yağ çıkarılırken elde edilen bir yan ürün.. Asidik bitkiler için mükemmel bir gübre ve asitlik düşürücü. Organik yetiştiricilerin tercih ettiği bir ürün...

huzunperest
15-03-2010, 21:48
Bu ürünün karşılığı Pamuk Tohumu Küspesi sanırım. Yem satan yerlerde bulunabilir.

bari
16-03-2010, 10:37
Bugün Koçtaşa baktım.. Bahsettiğimiz türden 3 marka gübre var.. Hepsi 1 kglık ambalajlarda.. Markalar Compo, Vilmorin vede british seeds... Hepsi uzun salınımlı, ormangülleri ortanca ve açelyalar için.. En uygun fiyatlısı compo idi. 15 tl. Üzerinde dutsu fundalar içinde uygundur yazıyor.. Arkasında Yaban mersinleri için uygulamasıda belirtilmiş. Ondan aldım deneyeceğim....

bari
16-03-2010, 10:39
Bu ürünün karşılığı Pamuk Tohumu Küspesi sanırım. Yem satan yerlerde bulunabilir.

Türkiyede pamuk tohumu işleniyormu yağ çıkarmak için bilmiyorum. Ama bulunabiliyorsa organik gübre olarak harikaymış, tabi pamuk tohumlarıda organik ise:)...

bari
16-03-2010, 14:47
Pamuk küspesi diye bir ürün var yemcilerde soruşturdum, 50 kg 23-25 lira arası.. Muadil olabilir mi kullanılabilirmi bilmiyorum? Araştırmak lazım..

nevsune
16-03-2010, 16:43
Bugün Koçtaşa baktım.. Bahsettiğimiz türden 3 marka gübre var.. Hepsi 1 kglık ambalajlarda.. Markalar Compo, Vilmorin vede british seeds... Hepsi uzun salınımlı, ormangülleri ortanca ve açelyalar için.. En uygun fiyatlısı compo idi. 15 tl. Üzerinde dutsu fundalar içinde uygundur yazıyor.. Arkasında Yaban mersinleri için uygulamasıda belirtilmiş. Ondan aldım deneyeceğim....

Sn bari yaban mersinleri ve düşük ph'lı bitkiler için oldukça işimize yarayacak bu gübreler organik mi?

caturanga
16-03-2010, 18:46
Ben Vilmorin marka kullanıyorum şu anda bir sorun yok...

bari
16-03-2010, 19:10
Sn bari yaban mersinleri ve düşük ph'lı bitkiler için oldukça işimize yarayacak bu gübreler organik mi?

SEvgili Nevsune,
Organik diyemeyiz tabi ki, inorganik. Asidik seven bitkiler azotu daha çok amonyum formunda kullanmayı seviyorlar. Bunlar amonyum içeriği fazla olan gübreler. Compoyu miracle fidesi üzerinde deniyorum, az önce dibine ölçekle döküp toprakla karıştırdım.. İzlenimlerimi paylaşacağım..

nevsune
17-03-2010, 18:15
Şimdiye dek gübre şerbeti kullandım. Diğer bitkilere yine aynı şekilde devam edeceğim ama asidik severler için bu kuralımı bozmam gerekecek galiba. Sizinkilerin gelişme durumlarını bekleyip görmekte yarar var.

deadly_tr
19-03-2010, 17:20
Ankarada Nerde Alabiliriz Bilen Warsa E Mail Atabilrimi?

sercan1969
20-03-2010, 12:14
Kaç hafta oldu hala bir kıpırtı yok.Miracle berry'sinde sürgün gelişimi olan arkadaş var mı?

huzunperest
20-03-2010, 14:28
Genelde yavaş gelişen bir bitki hele ki ilk yıllarında daha da yavaş geliştiği söyleniyor.
Ya sabıırrrr demekten başka çaremiz yok gibi:)

lale76
20-03-2010, 21:21
Sürgün gelişimi yok. Birşey olmasın da sabretmeye razıyım.

athena -asena
10-04-2010, 19:21
benim miracle berynin son hali

huzunperest
12-04-2010, 22:35
Fotoğrafını bir süre sonra ekleyeceğim ama benim miracle berry fidelerinden birisinde yeni yaprak oluşumu başladı. Fideyi ilk geldiğinde genel kullanım için hazırlanmış torf ve perlit karışımına dikmiştim. Sonra düşük ph durumunu sağlayabilmek için sphagnum torfu, perlit, orkide toprağından hazırladığım karışıma diktim. Bilmiyorum toprağın ph değeri kaç ama düşük olduğunu tahmin ediyorum.

bari
12-04-2010, 23:20
Perlit ph 5 in altına düştüğü zaman bitkiyi zehirleyebiliyormuş, aliminyum zehirlenmesi... Bence perlitten arındırın....

huzunperest
13-04-2010, 00:11
Bunu hiç duymamıştım. Gerçi etoburlarımda sürekli perlit kullanıyorum. Ph 3,5-4 arası oluyor ve bir sorun yaşamıyorum. Yine de bir araştırayım. Uyarınız için teşekkürler.

lale76
17-04-2010, 04:20
Benim miracle 3 yaprağının ikisinini döktü. Tebrikler huzunperest, darısı bizimkilerin başına.

sercan1969
17-04-2010, 12:24
Benim 9 bitkiden hala ses seda yok...:(

enginnaz
17-04-2010, 15:19
sayın yusufaycan17 üyemize cevaptır.

bu fidelerde fide boyu büyüdükçe fiyat çok artıyor.geçenlerde bir arkadaşta daha büyük boy getirebilirmiyiz diye sormuştu.baktığımızda 30-40 cm olanların tanesi 40 TL yi buluyor.çok maliyetli oluyor.mecburen aynı şekilde getireceğiz.satıcıyla konuştuğumda satıcı kök mantar hastalığı olmuş olabilir falan diyor.bu tür bir ilaçlamayıda sercan1969 yaptı sanırım.bari kullanıcı adlı üyemizde kendisinde olduğunu geç canlandığını mayıs gibi falan yeni yeni canlandığını söylemişti.tohum getiremiyoruz.meyve tohumu hemen ekilmesi gerekiyor nakliyede bozuluyor daha önce denemiştik.olmamıştı.bu ülke şartlarda yetiştirebilen olursa yetiştiren arkadaşlardan tüyoları alacağız.
saygılar..

Jezebel
17-04-2010, 16:15
Bu linke bakarsanız :
http://cgi.ebay.com/12-Rare-Miracle-Fruit-Synsepalum-dulcificum-seeds-pot_W0QQitemZ200306271696QQcmdZViewItemQQptZLH_Def aultDomain_0?hash=item2ea32f25d0

12 bitki 45 dolara mal oluyor ve Türkiyeye gönderiliyor . Hayli uygun bir fiyat , yarısı bile yolda sorun kalanı yaşasa yeterli ;)

Bir de bu var 30 dolara iki bitki ,
http://cgi.ebay.com/2-MIRACLE-FRUIT-PLANTS-Synsepalum-dulcificum-1-year_W0QQitemZ150434214220QQcmdZViewItemQQptZLH_De faultDomain_0?hash=item230693f14c
Tayland' dan geliyor . Kargo bedava .

enginnaz
17-04-2010, 19:10
45 dolar olan bitki değil tohum.çimlenmek üzere diyorlar.daha önce ebaydan almıştık.tohumlar gelinceye kadar havasızlıktan olacak heralde çimlenme özelliğini kaybetmişti.
diğeri ise standart posta ile yolluyor.kaç gün postada kalacağı belli olmaz.hızlı posta seçeneğide yok.hızlı posta olsa fiyat 2-3 kat artar.bu bitki için standart postaya güvenilmez.ebaydan almak çok mantıklı değil.diğer husus bitki sağlığı sertifikası buda satıcıdan satıcıya değişkendir.
yardımlarınız için teşekkürler..

Bu linke bakarsanız :
http://cgi.ebay.com/12-Rare-Miracle-Fruit-Synsepalum-dulcificum-seeds-pot_W0QQitemZ200306271696QQcmdZViewItemQQptZLH_Def aultDomain_0?hash=item2ea32f25d0

12 bitki 45 dolara mal oluyor ve Türkiyeye gönderiliyor . Hayli uygun bir fiyat , yarısı bile yolda sorun kalanı yaşasa yeterli ;)

Bir de bu var 30 dolara iki bitki ,
http://cgi.ebay.com/2-MIRACLE-FRUIT-PLANTS-Synsepalum-dulcificum-1-year_W0QQitemZ150434214220QQcmdZViewItemQQptZLH_De faultDomain_0?hash=item230693f14c
Tayland' dan geliyor . Kargo bedava .

remagen
22-04-2010, 18:32
Merhaba Arkadaşlar,
Ben ebay den 100 tane tohum getirttim maliyet 40 dolar civarı oldu ve %70 i vermikül içinde çimlendi ve büyüyorlar genel kural güneş almalı ve herzaman nemli ortamda bulunmalı.Bende Tayland dan getirttiğim bir fidan vardı (ilk getirttiğim fidan) 0 **** -1 de hemen ölüyorlar.
Eğer ticari olarak yetiştirmek isterseniz ısıtmalı sera da yetiştirmek mümkün.

Kısacası tohumları getirtin peçeteye sarın ıslatın ve plastik poşete **** zipper poşete koyun 2 hafta içinde tohum çimlenmeye başlayacaktır sıcaklık ortalama 21-24 derece olmalı.

Not : Meyve gerçekten değerli kurutulmuş ve öğütülmüş olan miracle fruit ın kilosu 500 usd taze meyvesi ise 20 adet bir poşette 90 usd satılıyor hermeyvenin yılda 2 defa meyve verdiği düşünülürse güzel kar

saygılar

enginnaz
23-04-2010, 11:25
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler..
40 dolara 100 adet tohum aldığınız linki verirmisiniz?

remagen
23-04-2010, 14:07
Merhaba Enginnaz,

Sipariş Detayım
"200432693910 20 Fresh Miracle Fruit Berry Seeds *Freshly Picked! 5 $8.50 USD $42.50 USD"

Link : http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=200432693910
Makeoffer yaparak 20 adet için ne kadar teklif ettiğinizi belirtin
Ben her 20 adet için 8.50 önerdim o da kablu etti böylece 100 adet aldım ve toplam $42.50 ödedim.
Kargolarken yollayan kişi çok güzel paketlemiş ve nemli mendile sararak küçük sos kabına koymuş.
Ortalama 20 günde elimde oldu ve hiçbir sorun yaşamadım.
Ebay den şu ana kadar belkide 60 çeşit tohum almışımdır ve bir sorun yaşamadım sekoya dan colorado çamına kadar tüm çeşitleri denedim ve çoğıunuda hediye ettim.
500 gr goji getirttim bir kısmını ektim tohumdan birsürü gojim oldu hemde 500gr goji ye toplam 8,5 usd verdim herhalde 5-6 milyon tohum çıkar :)) Gojiler gerçek himalaya gojisi nedeni ise çindeki üreticisinden aldım

Yakında profesyonel anlamda üretime geçeceğim inşallah ve yine bu arkadaştan alacağım tohumları çok kaliteli çıktı.

Ayrıca çok çabuk büyüyorlar.

Saygılar Sevgiler

remagen
24-04-2010, 13:14
Bu arada ek bilgil olarak bugün miracle fruit cranberry ve bluberry gibi asitli toprak seven bitikilerim için ebay üzerinden miracid siparişi verdim 2 kutu miracid yol dahil 33YTL ye geliyor.
Almak isteyenlerin dikkatine.
Not : Bu ürün türkiyede bulunmuyor çok aradım muadili yok.
30-10-10

Bilginize

sercan1969
24-04-2010, 13:26
30.10.10 Gübresinin özelliği ne ? İçinde asitiği düşüren herhangi bir madde mi var ?
Bu gübreyi ben de rahatlıkla hazırlayabilirim.

remagen
24-04-2010, 13:30
Evet Okuduğum biçok yazıda gübre kullanımından sonra toprakta belirli bir ph düşmesi olduğundan bahsediyor.
Tam detayı kutu elime geçince paylaşabilirim:)
Tüm dünya üzerinde saksıda açık bahçelerde ticari olarak yetiştirilen MiracleFruit larda bu gübre kullanılıyormuş.

mbdeniz
29-04-2010, 14:07
30.10.10 Gübresinin özelliği ne ? İçinde asitiği düşüren herhangi bir madde mi var ?
Bu gübreyi ben de rahatlıkla hazırlayabilirim.

http://www1.epinions.com/reviews/Miracid_Plant_Food_for_Acid_Loving_Plants
Burada bazı kullanıcıların yorumlarından içeriği hakkında ipuçları mevcut. Bakmak isterseniz bu da üretici firmanın ürün bilgisi (Çok birşey içermiyor)
http://www.scotts.com/smg/catalog/productTemplate.jsp?proId=prod70218&itemId=cat50106&tabs=general

yener.T
08-05-2010, 23:28
Bende Miracle Berry fidesinden 3 adet var.Torf-Perlit karışımına 3 adet saksıya ektim.yanlız
yapraklarını fısfıs ile günde iki kere ıslatıyorum.1 ay oldu değişen bir şey yok.dışardan çıplak
kök olarak geldiği için tutması biraz zaman alıyomuş,bilgilerim bu kadar herkese selamlar.

huzunperest
09-05-2010, 00:26
Benim iki fideden birisi sizlere ömür. Hem de çok sağlıklı bulduğum ümitli olduğum fideyi güneşte unutup yapraklarını yaktım maalesef. :(
Diğer fidemde iyi gelişmeler devam ediyor. İki yaprağı aynı anda oluşuyor. (Belki de üç) daha çok küçük, taslak haldeler ama görüntülemeye çalıştım.

athena -asena
12-05-2010, 23:28
benimkinde de hiç bir değişiklik yok, yukardaki resim de nasıl duruyorsa aynı şekilde duruyor. cam kenarında sabah güneşini görür. saat 10 dan sonra de güneş görmez.

huzunperest
13-05-2010, 00:50
Sayın athena-asena, gün içinde yapraklarına fısfıs yapmayı unutuyorum diye 1,5 litrelik pet şişeyi kesip fidenin üzerine kapattım. Şişenin çapı saksıdan küçük olduğu için saksıyla birebir örtüşmedi, toprak üzerinde kaldı ama yine de nem olayını çözmüş oldum. Bu uygulamadan sonra hareketlendi diyebilirim.

remagen
18-05-2010, 21:36
Bu fidan daha çok küçük ve miracle fruit ilk 1 yıl çok yavaş büyür.
Kök sistemini güçlendirmek ve yapraklardaki canlılığı sağlamak için miracid öneririm (Gübre 30-10-20)
fidanınız herzaman ışık alsın güneşi günde 2 saat direkt görse yeter.
Toprağını parmakla yoklayın nemli ise su vermeyin.
Tohumdan üretmek için mutlaka vermikülit kullanın .çimlenme döneminde sadece tohumun dibine su sıkın.Asla fidan diklenme **** açma döneminde sprey ile ıslatmayın küf yapar bitkiyi kaybedersiniz.(Bu değerli bitkinin tohumlarına iyi bakın :))

Saygılar

Jezebel
25-05-2010, 11:50
Miracle berry 'm geldi .
Ben farklı bir yol izleyerek Filipinlerden getirttim iki yaşında iki gövdesi var;)
Satıcı bebek bezine sarıp göndermiş . Çok az kendi toprağı var , galiba ülke toprağı azalsın istemiyorlar .
Sağlığı yerinde , kısıtlı zamana rağmen torf / vermikulit / coco karışımına diktim ve gölgeye aldım . :p

Not :
Bu arada Filipinlerden eBay aracılığıyla canlı bitki gelebileceği de ıspat edlmiş oldu ;)

Legendh
25-05-2010, 16:53
Sizin adınıza sevindim umarım güzelce yetişir meyvesını verir.Uygun ortamı sağlarsanız 6 ay içinde verir sanırım tomurcuklar açmamış mı henüz ?

remagen
25-05-2010, 20:34
Merhaba Jezebel,
Hayırlı olsun.
Miracle fruit için hazırladığınız toprağa birazda orkide toprağı denen malç eklemenizi tavsiye ederim.Bu toprağı organik olarak daha zengin kılacaktır.Birde mümkün ise miracid bitkinizin daha kısa sürede meyve vermesini sağlayacaktır.

Bitkiniz sabah saatlerinde en az 1-2 saat güneş alsın sonra ışık alsın yeter.

Saygılar

Jezebel
25-05-2010, 21:18
Çalıştığım için öğle aram 1 saat , malesef elimde o an bunlar vardı .
Hemen harcı hazırlayıp , günlerce süren susuzluk ve gıdasızlıktan , kurtarmaktı ilk planda .
Hele bir İzmire alışsın devamında gerekeni yaparız .
Dinlensın yorgunluğunu atsın ...

lale76
29-05-2010, 22:46
5 haftadır şehirdışındaydım miracle berry süpriz yapmış. Yaprak çıkartıyor. Çok sevindim.

athena -asena
29-05-2010, 23:05
5 haftadır şehirdışındaydım miracle berry süpriz yapmış. Yaprak çıkartıyor. Çok sevindim.

sizin adınıza bende sevindim . darısı bizim' kinin başına daha hiç bir gelişme yok .

mbdeniz
03-06-2010, 11:40
Benimde Thailand'dan tohumlarım henüz geldi. Satıcı farklı bir öneride bulunmazsa çimlendirme için buradaki bilgileri kullanacağım. Farklı önerisi varsa birlikte değerlendirmek için bilginize sunacağım.

Jezebel
03-06-2010, 13:05
Benimki hayatta , iki ezilen yaprağını kestim .
Alışıyor , ben de başlığı okuyorum , bir şey kaçırmamaya çalışıyorum .

remagen
11-06-2010, 10:42
Merhaba Arkadaşlar,
Tayland dan 250 adet tohum geldi ve çimlenmeye aldım hepsini.
Yakında buradan fotograflarını yayınlayacağım.

En iyisi tohumu yurtdışından getirtmek ve burada üretmek bu işi başarmak için uğraşan arkadaşların yaynındayım

Saygılar

remagen
11-06-2010, 10:43
Bunlar benim fidanlar daha önce amerikadan getirttiğim 100 tohumdan %85 çimlendi.

mbdeniz
11-06-2010, 13:59
Sizinkiler benimkinden sonra mı geldi, Remagen? Aynı satıcıdan almıştık. Bu arada bir daha k,, Miracid siparişinizde bana da haber verirseniz sevinirim. Belki ortak sipariş verirsek hem daha indirimli alabilir, hem de yurtdışı kargo masrafından bir parça tasarrufumuz olur.

remagen
11-06-2010, 14:56
Merhaba mbdeniz,

Geleli 2 hafta oldu hepsini peçeteye sarıp 50 lik gruplara ayırdım.
Bu hafta sonu durumlarına göre vermikül e taşıycam hepsini.

Eğer olumlu sonuç alırsam 250 daha alıcam aynı adamdan.Bu Bitkiyi Türkiyede üretmeye karalıyım.

Miracid için sipariş vermeden önce sizinle bağlantıya geçeceğim.

Not : Gelen tohumlar çok tazeydi fire olacağını pek tahmin etmiyorum.Adam güzel paketlemiş.Bu parti ile beraber Toplam 340 fidanım olacak inşallah.

Saygılarımla

mbdeniz
11-06-2010, 15:13
Sanırım hasat zamanıydı. O yüzden şanslıydık. Ben sadece 104 tanesini ektim. Farklı toprak isteğinden dolayı tamamı için yapacağım toprak masrafından şu an için kaçınmak durumunda kaldım. Malum bahar dönemiydi, çok harcamamız oldu. Kalan tohumlar için hala düşünüyorum. Eğer yeterli toprağı satın alamayacağıma kanaat getirirsem sanırım boşa gitmemesi için tohumların kalanını burada satışa sunacağım.

remagen
13-06-2010, 08:39
Bence kalanını vermikülit içine ekin bunlar arttıkça insanı mutlu ediyor.Diğer fidanlara benzemiyor :))

mbdeniz
13-06-2010, 09:00
Perlitle karışık düşük ph'lı toprağım vardı. Dün mesajı yazdıktan sonra vazgeçip kalanını da, ektim. :) Nasıl olsa en erken 1 ay içinde çıkacaklar. O vakit toprak işini düşünürüm artık.

sercan1969
13-06-2010, 11:10
Kullandığınız vermikulitin ph sı nedir?

ensar
13-06-2010, 19:50
Merhaba mbdeniz,

Geleli 2 hafta oldu hepsini peçeteye sarıp 50 lik gruplara ayırdım.
Bu hafta sonu durumlarına göre vermikül e taşıycam hepsini.

Eğer olumlu sonuç alırsam 250 daha alıcam aynı adamdan.Bu Bitkiyi Türkiyede üretmeye karalıyım.

Miracid için sipariş vermeden önce sizinle bağlantıya geçeceğim.

Not : Gelen tohumlar çok tazeydi fire olacağını pek tahmin etmiyorum.Adam güzel paketlemiş.Bu parti ile beraber Toplam 340 fidanım olacak inşallah.

Saygılarımla

Sn remagen,

Tohum sıparişi verecek olursanız bende getirtmek istiyorum beraberce alabiliriz.

Sevgiyle kalın

remagen
14-06-2010, 15:24
Sayın, Ensar

Yeni gelen tohumları ektim.
Herhalde 20-25 güne kadar (Havalar sıcak olduğu için) çimlenmeye başlarlar.Eğer bu grup ta başarılı olur ise en geç temmuz içerisinde Tayland daki kontak ile konuşarak tohum temin edebiliriz.Ben 500 tohumu 100 usd alınabileceğini düşünüyorum.Ama ****** bu işi organize edebilecek biri lazım (Para topama işini)

Not : 250 adet tohumu 50 usd posta dahil almıştım.

Saygılar

mbdeniz
14-06-2010, 16:02
Sevgili remagen, bizden sonra buradan bir arkadaşıma aynı satıcının bilgilerini vermiştim. Bununla beraber satıcıya arkadaşımın bilgilerini de, vermeme rağmen satıcı, 54 usd üzerinden satmış. Aynı arkadaşım yeniden daha fazlasını istediğinde ise bazı bahanelerle fiyatı artırmak istemiş. Sanırım yine aynı rakamlara, aynı satıcıdan (en azından bu sene) almak güç olacak gibi. Yine de en azından 2000-3000 adet gibi rakamlara ulaşılırsa belki daha da ucuza iner, kimbilir? Ortak tohum alma başlığı altında yeni bir konu açabilirsiniz. Sanırım bu senelik bu tohumlar bana yeter. Çimlenme oranını görmeden yeniden adım atmaya ekonomik açıdan müsait değilim.

remagen
16-06-2010, 19:10
Sayın mbdeniz, tohumu aldığım adama mail attım 2 ay sonra yeni hsata dönemi olduğunu ve elinde tohum olmadığını belirtti.Aynı fiyattan bırakacağını söyledi.
Saygılar

mbdeniz
16-06-2010, 21:50
Güzel haber, umarım ilgilenen arkadaşlar bu fırsatı kaçırmazlar.

nariçi
16-06-2010, 22:33
Bu meyve de goji'ye benziyor ancak yaprak ayası daha büyük.

sercan1969
29-06-2010, 09:45
Arkadaşlar benim miracle berry bu yıl sonu 2 yaşını dolduracak. Acaba seneye meyvelerinin tadına bakma şansım olacak mı çok merak ediyorum.

Jezebel
29-06-2010, 12:01
Tohum alma girişimi olursa lütfen bu başlıkta en azından bir haber verilmesini rica ediyorum . Ortak spariş başlığı açılırsa belki uygun fiyata alma şansımız da olmuş olur .
Kendi meyve ve tohumlarımız oluncaya dek böyle...

sercan1969
30-06-2010, 12:12
Gözüm gibi baktığım mucize meyvenin fidanları...

remagen
02-07-2010, 06:59
Arkadaşlar,

Temmuz sonu ikinci hasat zamanı tayland dan tohum temin edebilirsiniz.

Not : Miracle fruit yılda 3 defa meyve verir

Bilginize

mbdeniz
02-07-2010, 07:07
Sanırım benim 1.5 yaşındaki bitkim 2 yeni yaprak daha çıkartmakta. Yaprak sayısı bununla beraber 7 olacak.
Diğer yandan yeni ekilen tohumlarda henüz bir hareketlenme yok. Sizde durum nedir, remagen?

remagen
05-07-2010, 07:05
Merhaba mbdeniz,

Benim baltık torfuna ektiklerimden 4 tane çıktı O grupta 100 tane var nerdeyse.
Vermikülit içinde ise 150 adet var onlarda henüz bir hareket yok.

Çıkmaya başladılarmı arka arkaya çıkıyorlar.

Daha önceki tohumlar da biranda çimlenmişlerdi.

sercan1969
05-07-2010, 13:36
Yetiştirdiği bitkileri satmayı düşünen arkadaş var mı? Yeni çimlenmiş sağlıklı bitkileri tercih ederim?

mbdeniz
05-07-2010, 16:47
Benimkilerin de, tamamı baltık torfu-perlit karışımıydı. Bekleyelim bakalım. :) Bir yerde okumuştum. Filizlenme süreci için Gibbrellik asit öneriyorlardı. 1 tabletim vardı ama kullanmak istemedim. Şayet filizlenme olmazsa 2. sefer mutlaka kullanacağım.

Sercan bey, ben satmayı düşünmüyorum ancak bahsettiğiniz üzere hazırladıysanız miracid'e eşdeğer gübrenize mukabil olarak takas edebiliriz arzu ederseniz.

KAPTANzst
08-07-2010, 09:34
benim miracle berynin son hali

Sayın athena o şekilde büyümesi çok zor olur. Saksıyı düzeltin dikine daha iyi büyür:p

athena -asena
08-07-2010, 17:23
Sayın athena o şekilde büyümesi çok zor olur. Saksıyı düzeltin dikine daha iyi büyür:p

sayın kaptanzst ; ilginiz için teşekkürler. dikine herkes büyütüyor önemli olan böyle yan büyütmekmiş . saygılar........

KAPTANzst
12-07-2010, 09:07
sayın kaptanzst ; ilginiz için teşekkürler. dikine herkes büyütüyor önemli olan böyle yan büyütmekmiş . saygılar........

Güzel cevap :p

seyyah53
20-07-2010, 21:51
Sayın Remagen mesaj kutunuz dolu bilginize

mbdeniz
20-07-2010, 22:30
Benim tohumlardan 14 adedi filizlendi. Şimdilik viyolden plastik bardaklara aldım. 2 tanesi ilk gerçek yapraklarını çıkarmaya başladı :) Diğer 1.5 yaşındaki bitkim ise 2 yeni yaprağını çıkarttı ve erişkin boyuna ulaştırdı.

Jezebel
21-07-2010, 07:25
Sayın mbdeniz ,
gözünüz aydın , meyvesini tatmanız da nasip olur umarım .

mbdeniz
22-07-2010, 07:28
Teşekkür ederim sayın Jezebel. Sayın Enginnaz sayesinde tabletiyle tanışabilmiştik. Umarım dediğiniz gibi taze meyvesini de, yeriz.

Jezebel
22-07-2010, 08:37
Benim tek fidanım Türkiyede taze üç sürgün verdi diye bayram ediyorum bende .
Tohum toplu alım yapılacak olursa beni unutmayın lütfen .
Mevsimi gelince bahsettiğiniz kaynakta kendim de alabilirim tabi ...

mbdeniz
22-07-2010, 09:16
Sanırım henüz toplu almak isteyen çıkmadı. Ortak siparişler kısmına isterseniz bir başlık açınız. Eminim ki, ilgilenen kişiler olacaktır. Sayın remagen'in henüz kaç tohumu filizlendi bilmiyoruz ama benimki 16 oldu. Bu gelişmeyi özellikle yazıyorum ki, almayı düşünenler için o satıcıdan alınan tohumun yeşerme yüzdesiyle ilgili bir fikir teşkil etsin.

sercan1969
24-07-2010, 17:17
Benim miracle bitkisi 2 yaşında ve yaklaşık olarak boyu 25 cm. Arkadaşlar ilk meyvesini yemek için sizce daha ne kadar zaman geçmesi gerekiyor?

mbdeniz
24-07-2010, 17:33
Sercan bey, benimkide yaklaşık o boyda 7 yapraklı. Okuduğum kararıyla 3-4 yaşlarında meyve vermeye başlıyorlar. Tohumları aldığım satıcı, eğer iyi bakılırsa 3 yaşlarında meyve verir demişti. Muhtemelen en erken 3 olarak düşünmek gerek.

Jezebel
24-07-2010, 21:02
Hiç çelik alıp köklendirmeyi denediniz mi ?
Çelikten olanlar daha erken meyve verebilir belki .

sercan1969
24-07-2010, 22:43
ah arkadaşım çelik alacak kadar bir büyütebilsem neler deneyeceğim neler:D

Jezebel
27-07-2010, 11:50
Az miktarda toprakla , bebek bezine sarılı geldi:p

162976

...

KAPTANzst
27-07-2010, 12:17
Az miktarda toprakla , bebek bezine sarılı geldi:p

162976

...

İyi suyunu kurutmadı:p

Jezebel
27-07-2010, 13:14
Filipinlerden 25 mayısta geldi ...
http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=645123&postcount=92

mbdeniz
27-07-2010, 14:34
Darısı bizimkilerin başına ne demeli :)Üzerinde bulunan o yaprak kuruması benimkinde de, mevcut. Aldığımda vardı. Sizce sebebi ne olabilir?

Jezebel
27-07-2010, 17:26
O yapraklar yolda hasar görmüştü , hasarlı bölgeler kurudu ama yaprak bütün olarak yerinde kaldı .
Üç adet uçtan 2-3 yeni yaprak verdi bu yüzden " tamam burayı beğendi " kanısına vardım .
Sabah 2-3 saat güneş alıyor , sonra yine aydınlıkta ama gölgede .
Ben bu çelik köklendirme işini merak ediyorum , zamanı ve yöntemini bilen varsa burada kısaca anlatsa .
Saygılar .

sercan1969
29-07-2010, 08:19
Saf su, saf alkol ve IBA denilen bir hormon kullanılıyor bu iş için.

Jezebel
29-07-2010, 10:09
Sercan bey , konuyu biraz daha açsanız .
Ayrıca bu işlemin bir zamanı var mı ?

KAPTANzst
29-07-2010, 10:37
Selam.
Ben çeşitli köklendiricilerden sonra İBA kullanmaya başladım. Bitkiye göre zamanda önemli. Ayrıca odunsu veya yarı odubsu olarakda iyi seçilmesi gerekiyor çeliklerin. Bazı çeliklerde zaman önemli değil. O çeliklerde zati belli dönemlerde nemli toprakta bile tutuyor. İBA en etkili olan ama onunda desteği %50-60oranında. Tecrubelerim bunlar şimdilik.

Jezebel
29-07-2010, 10:52
Ben bu ikisini kullanıyorum , ancak zaman da çok önemli bir etken başarıyı yakalamak için ;)

163240

ve...

163241

seyyah53
29-07-2010, 13:55
sayın jezebel bende aynı köklendiriciyi temin ettim fakat geçtiğimiz 3-4 ay içerisinde böğürtlen,ahududu ,domates,üzüm asması hepsinden yeşil aksamlı kısımlarından çelik alıp hormona batırıp perlit ve torf karışımına diktim ve gün aşırı suladım hiç birinde başarı sağlayamadım sizin tecrübelerinizden faydalanabilirmiyiz clonezx i nasıl kullanıyorsunuz ...saygılarımla

sercan1969
30-07-2010, 08:30
Sn seyyah domates okadar kolay köklenen bir bitki ki. Yan sürgünlerini kopartıp
toprağa batırırsanız.Tabi düzenli sulamak koşuluyla 1 hafta içinde köklenmeye başlar.Yani hormona hiç gerek kalmaz.

sercan1969
30-07-2010, 08:32
Arkadaşlar mucize meyve yetiştiriciliğinde özellikle amatör yetiştirici arkadaşlarımızın en önemli sorunu kök ortamının ph sını ayarlamak olacaktır.
Bu sorun aşılırsa diğer problemler daha kolay aşılır kanaatindeyim.

seyyah53
30-07-2010, 15:02
Çok teşekkür ederim sayın sercan ....bu iba ve clonex i ben kullanamadım bi türlü bi yerlerde hata yapıyorum büyük ihtimal ile dikim materyalini ve hava koşullarını yapamıyorum galiba fakat söylediğinizde çok hakılısınız domatesten kopardığım hafif sararmış bir parça bile köklendi

ozkan2048
01-08-2010, 08:21
arkadaşlar tohum getirtecek olursanız bende almak isterim fide getirten arkadaşlardan aldım olmadı galiba birde tohum olarak denemek istiyorum

mbdeniz
01-08-2010, 16:49
Ozkan bey, fidenin ne gibi sorunu oldu? Aldığım 250 tohumun 22 tanesi köklendi ancak 12 tanesinde yapraklanma oldu. Kalan 10 tanesinde gövdeden kurumaya başladı.

remagen
01-08-2010, 20:33
Merhaba Arkadaşlar,

Benim 250 tohumdan baltık torfuna ektiklerimin %70 çimlendi
Vermiculit içinde olnalarad çimlenme sürüyor ordada oran %60 civarında
Bu ay sonuna doğru 500 tohum almayı planlıyorum (Umarım işlerden zaman bulabilirim)
maliyeti yaptığım anlaşmaya göre 110 usd civarı olacak.

Saygılar

remagen
04-08-2010, 12:04
Merhaba Arkadaşlar,

10 aylık miracle fruit yetiştiriciliği sürecinde en önemli noktalardan birini sizinle paylaşmak isterim.Yaptığım testlerde tohumdan yetiştirme olarak en iyi performansı baltık torfun da aldım ikincisi ise vermiculite.Fidanların gelişimi için mutlaka iyi havalandırma yapılmalı nemi bitki büyüdükçe sevse de aşırı nem tohumdan üretim aşamasında çürümelere neden olabiliyor.

Bilginize

Yakında fırsat bulabilirsem yetiştiriciliği için uzun bir makale yazacağım.

Bu arada Rize de Miracle Fruit , Mangosteen , Noni , Acai , Liçi testlerine bu yıl başladım.
Acai ve Miracle fruit tan ümitliyim.Bilgileri paylaşacağım

Saygılar

seyyah53
06-08-2010, 18:44
Sayın remagen ben rizeliyim siz rizenin neresine diktiniz acaba miracle leri?

Jezebel
06-08-2010, 19:46
Dün aldığım 5 çeliği bahsettiğim Rapid rooter ve Clonex kullanarak diktim .
Serin ve gölge bir yere aldım .
Hayırlısı ;)

Jezebel
07-08-2010, 11:07
Aldığım beş çeliği böyle hazırladım ,

164761

ve nemlerini koruyorum .

164762

sıkılmamaları için birkaç arkadaş ekledim ;)

seyyah53
08-08-2010, 15:11
bizde zamanında yurt dışından getirtmiştik arkadaşlarla hemde köklenmiş bir şekilde direk toprağa dikin dediler bizde diktik keşke ozaman bizde hazır köklnemiş fidanları böyle yapsaydık ....2 tane getirttim ikisinide kaybettim ...

Jezebel
08-08-2010, 15:23
Sn .seyyah53 ,
olur zamanla , tohum getirtilir , ekilir .
Siz denemekten vazgeçmeyin ;)

seyyah53
08-08-2010, 15:28
Sayın Jezebel...asla vazgeçmem takip ediyorum eğer bir tohum siparişi olursa bende katılacağım....

sercan1969
11-08-2010, 18:04
Arkadaşlar satıcı firma miracle tohumlarını nasıl bir ortam içerisinde gönderiyor merak ettim.Daha önce bir arkadaşa ıslak kağıta sarıp onuda sanırım naylon poşete koyup öyle göndermişlerdi.Sağ olsun o tohumlardan 5 adet de benim payıma düştü.Ancak tohumların elimize ulaşması sanırım 3 haftayı bulmuştu.
Tohumlar geldiğinde paketi açtığımda duyduğum koku çürümüş tohum kokusuydu.

Tohum getirten ve çimlendiren arkadaşların farkı sanırım tohumların gönderildiği ortam ya da tohumların çok kısa süre içerisinde Türkiye'ye ulaşması...

mbdeniz
12-08-2010, 00:43
Benim tohumların tamamı gazete kağıdına sarılmış halde yaklaşık 20 günde (emin değilim ama nasılsa bu değişken bir durum) gelmişti. Bu konuyu özellikle satıcıya sormuştum.
Verdiği cevap aynen şöyle:
"HI, DO not worry, Dry is not a problem if the seed is fresh, The miracle fruit seeds should not stock more than 3 months, IT will lose germination.
I can not packed wet, The seed will get rotten,
I will do as the way I did, DO not worry, The seeds will be germinated very good"
Özetle zaten yolda çürüyeceğini söylüyordu. Ancak ben paketi açtığımda da, hafif bir küf gibi koku vardı. Sanırım bunun sebebi tohumların pekte taze olmayışı ya da muhafaza koşulları vs. olabilir. Tohumlar tazeyse yolun süresinin bir önemi yok. Bu satıcıların çoğu sanıyorum tablet işindeler. Ürettiklerinin meyveleri tablete gidiyor çekirdekleri ise bu şekilde değerlendiriliyor. Bizim aldığımız satıcının ucuza tohum vermesinin bir sebebi bu ya da geçen sezon elinde kalanlarla bu sezonun çekirdeklerini karıştırması olabilir. Bende 250 tohum için çimlenme %10 oranında oldu ama sayın Remagen'in %70 olmuş (Aynı satıcıdan önce o, sonra ben almıştım). Sanırım ona bu sezondan epey tohum gitmiş :D
Kullandığımız torf-toprak karışımlarımız farklıydı. Ben, o an için pahalı olan bu bitkinin seveceği torfu perlitle karıştırmıştım. Tohumlardan yaklaşık %3 sayemde çürümüş. Halen bekletiyorum. Hoş, filizlerin bazılarını daha yaprak çıkartamadan kaybettim. Ancak yinede (daha önce 1,1-5 yaşında fidan satın almıştım) tohumdan yetiştirmek daha az maliyetli (bu haliyle bile).

Jezebel
12-08-2010, 10:13
Çelik aldıktan sonra bitkide 3 adet uç kalmıştı , bu sabah her uçta 2 yeni yaprak belirmiş .
Keşke önceden budasaymışım ;)

sercan1969
12-08-2010, 14:11
İlk meyveyi koparıp tadına bakacağım günü dört gözle bekliyorum.Tabi ozaman tohum sorunumda olmayacak tazeliğinden emin olduğum tohumları ekip fideleri arkadaşlarımla paylaşabileceğim.:rolleyes:

sercan1969
12-08-2010, 14:12
Evinde **** bahçesinde miracle yetiştirip tadına bakma lüksüne sahip arkadaş var mı acaba aramızda merak ediyorum?

ozkan2048
12-08-2010, 18:31
Gelen fidelerim de yapraklarında kurudu 2 tanesinin gövdesi yarı nemli cılız olan 2 tanesinden umudum yok fideler de yapraklanma da yok duruyorlar

sercan1969
13-08-2010, 17:56
Engin beyin getirttiği fideleri yaşatabilen arkadaş var mı acaba?

lale76
19-08-2010, 16:13
Engin Bey den aldığım fide; baharla beraber yaparka vermeye başlamıştı. Artan sıcaklardan oldu sanırım kurudu. Sulamaya devam ediyorum, evin içinde tutuyorum. Gelişim gösterir mi bilmiyorum.

sercan1969
19-08-2010, 16:42
Tüm yaprakları kuruduysa artık yapacak bir şey yok sanırım.Benim engin beyden aldığım fidelerden 3 tanesi yaşıyor.Biri çok sağlıklı diğerleri şöyle böyle.Ancak karıncadan aldığım fide 2 yaşını doıldurdu ve şu an nazar değmesin çok sağlıklı görünüyor.Onlara gözüm gibi bakıyorum...

sercan1969
19-08-2010, 16:44
Diğer arkadaşlardan hiç ses soluk çıkmıyor.Sanırım artık forumu ya takip etmiyorlar ya da bitkileri kurudu.:(

mbdeniz
19-08-2010, 17:29
Buradayiz, pek bir gelişme yok bende. Dün plastik bardaktan ufak su (0.5 litrelik) petlerine geçirdim. Kökleri bardakta sona ulaşıp kıvrılmaya başlamışlardı. Bu geçici durumu elimde yeterli toprak olmadığı için yaptım. Bunlar için ayrıca toprak aldığımda hepsini 1.5 litrelik suların pet şişelerine aktaracağım.

Jezebel
19-08-2010, 20:00
Takip ediyoruz , hiç olur mu ;)
Benim bitki sağlam , aldığım 5 çelik de hayatta , yapraklarda sararma ,
hatta solma dahi yok . Bozulan olursa diğerleri de bozmasın diye 2li gruplara ayırdım .
Bakalım ne olacak .

remagen
20-08-2010, 07:01
Merhaba Arkadaşlar bende takip etmeye çalışıyorum.
Bende yaklaşık 70 adet fidanım var hepsini tohumdan yetiştirdim.

Miracle fruit %50 gölge şartlarında tutulmalı(Sabah güneşi fidan için yeterli).Direkt güneş altında bu sıcakta tutmayın fidan gider :(

Miracid ile su hazırlayarak sulayın.Şebeke suyunun ph seviyesi 8 civarında Miracle Frut 4.5-5 ph istiyor ve toprak ph bu seviyede tutabilmek için su ph düşük olmalı.

Dün Tayland dan istediğim Miracle Fruit geldi üzerindeki meyveler toplanmış adam sadece 1 tane bırakmış oda kurumuş :) bakalım bu yıl belki meyve görebilirim.

Bu arada Rize de diktiğim 2 adet miracle fruit oldukça boy atmış ben bile şaşırdım .Şimdi kış şartlarından nasıl etkilenecekler onu inceleyeceğim.Eğer Rize de bu kışı sorunsuz atlatabilirler ise.Bir dahaki yıl 100 bitki ekeceğim bakalım allahın izni ile umarım başarırım.

Şu çok önemli Miracle Fruit bakım gerektiriyor düzgün sulamak ve ph düşük olması gerekiyor.Bu fonksiyonların hepsi Karadeniz de bedava :))

Saygılar

sercan1969
20-08-2010, 11:16
Bende bitkimi yarı gölge bir yerde tutuyorum.Günde 3-4 kez kireçsiz su ile yapraklarına su püskürtüyorum.Sulamayıda ph sını düşürdüğüm ( PH: 5 ) su ile yapıyorum.Sulama da kullandığım suyun EC' si ise 0.5...

sercan1969
20-08-2010, 11:18
Sn remagen son olarak taylan'dan getirttiğiniz meyveli miracle bitkisinin fotoğraflarını bizlerle paylaşırsanız memnun oluruz.

Jezebel
08-09-2010, 07:11
Bir ay dün doldu ,
sera arkadaşlarını kaybettim ama onlar direnmeye devam ediyorlar .
Daha küçük bir seraya almıştım , hallerinden memnunlar , gibi ;)

169720

Umarım köklenirler ...

sercan1969
12-09-2010, 11:47
Miracle berry hangi aylarda çiçeklenip meyve veriyordu.Bilen var mı acaba?

remagen
13-09-2010, 18:05
Yılda 3 defa mayıs , temmuz , eylül olması lazım

huzunperest
15-09-2010, 18:25
Benim fidem de yaşıyor. Bana geldikten sonra toplam 4 yaprak çıkardı. Şimdilik sağlıklı görünüyor. Miracid olmadığı için asitli toprakları seven bitkiler için hazırlanmış bir gübre kullandım.Fanus ya da sera içinde değil açıkta ve gölgede tutuyorum çok sık olmasa da aklıma geldikçe yapraklarına su püskürtüyorum. En yakın zamanda fotoğrafını eklerim.

sercan1969
17-09-2010, 10:42
Benim karıncadan aldığım yaklaşık 25 cm boya ulaştı.Şu an 2 yaşını doldurmak üzere...Önümüzdeki yıl meyve verir umarım...Bütün uğraşlar sonuçta meyveye ulaşmak için yoksa bütün emeklerim bana göre boşa gitmiş olacak.Keşke ülkemizde de üretilmeye başlasada meyveli olarak fidanını satın alma şansımız olsa.Yurt dışından geldiği için fiyatları şu an can yakıyor doğrusu.

remagen
17-09-2010, 14:11
Merhaba,

Miracle Fruit için profesyonel yetiştirme için seçtiğim Memleketim Rize de gelişimlerinin nasıl olduğu ile ilgili Kasım ayında kontroller yapacağım.Eğer gelişimleri iyi ise birdahaki yıl 100 fidan dikmeyi düşünüyorum.Malum karadenizde subtropical iklim yavaş yavaş tropikal e kaymaya başladı.Nem olayı düşünülür ise rahatlıkla yetişeceğini düşünüyorum.
Sahil kesimi hiçbirzaman kışın 4-5 dercenin altına düşmüyor.

Eğer çok fidan üretebilir isem Tayland dan getirmeye gerek kalmayacak

Saygılar

sercan1969
19-09-2010, 20:21
Benim cennet ülkemde kahve bile yetişebildiğine göre ( Antalya-gazipaşa )
Miracle Berry ( Mucize meyve )' ninde rahatlıkla yetişebileceği bir bölge olduğuna canı gönülden inanıyorum.

Jezebel
20-09-2010, 04:49
Benim de hiç şüphem yok .
Cesaret ve bilgi olduktan sonra olmaması için sebep yok .
İklimi uygun olan bu topraklarda geleneksel bitkilere takılıp kalmak neden ...Cesaret , azim ve bilgi .
Bitkinin isteklerini bilerek hareket edeceğiz , hepsi bu ;)

remagen
20-09-2010, 05:46
Buda ofiste büyüyecek inşallah.
Nem in olduğu heryerde miracleberry yetiştirebilirsiniz.Taylandda ki kontağım ile görüştüm 3 meyve sezonunu aşırı yağış nedeni ile biraz sıkıntılı geçiriyorlarmış.Analışan rize de sera yapacağız :). Antalyada rahatlıkla yetişir.

Saygılar

sercan1969
20-09-2010, 14:02
Yaprakları çok sağlıklı görünüyor.Tohumdan yetiştirdiğiniz bitkilerden mi?

remagen
21-09-2010, 12:00
Merhaba,
Evet tohumdan ürettim

sercan1969
22-09-2010, 10:45
Saksının yanındaki beyazlıklar nedir? Dikkatimi çekti?

remagen
22-09-2010, 12:50
taşlardan döküne simler :)

Jezebel
10-10-2010, 08:29
Arkadaşlar 5 çelik almıştım .
2 si bir süre sonra karardı , ben de diğerleri bozmasınlar diye ayırdım attım .
3 tanesi hayatta ve belki hata ettim ama bir hafta önce çok hafif kulaklarını ( yapraklarını ) çektim - gelmediler . Bence köklendiler .
Bahara kadar yaşatayım tamamdır artık ;)

Jezebel
10-10-2010, 08:38
Bu bitki için şöyle yazıyor :
Dayanıklılık:
USDA Bölgesi 10b: 1.7 ° C (35 ° F)
USDA Bölgesi 11: > 4.5 ° C (40 ° F)
yani eve alma vakti geldi ;)

sercan1969
10-10-2010, 15:23
Benim karıncadan aldığım 1 yaşlı miracle 2.yaşını doldurdu.Bende havaların soğumasıyla beraber bitkimi işyerimde pencere kenarına aldım.Şu an üzerinde 15-20 civarı yaprak var.İlk aldığımda 6 yaprak vardı.Erken ilkbaharda saksı değişimi yapıp kök bölgesinin ph sını bir miktar daha düşüreceğim.

Jezebel
17-10-2010, 08:09
evet mucize oldu , 5 çelikten üçü köklendi .
İkisi kavanoz serada yeni yaprak verince , artık saksıya almaya karar verdim .
Üçüncüsü de yaprak versin onu da saksıya nakledeceğim .
Bizden sonrakilere bir faydamız dokunsun diye resimleri ekliyorum ;)

Kavanoz seradaki halleri .

175441

İki nakledilecek kahramanlarım

175442

.

175443

İkisini farklı ebatta saksıya nakil yaptım , tecrube olsun -hangi ebatta çelik daha rahat gelişiyor ?
Biri tabletten 1 cm daha büyük bir saksı (4 cm çapında ) , diğeri 8x8 cm. yetiştirme saksısı .

sercan1969
18-10-2010, 13:43
Umarım meyve aldığınız günleride görürüz.:rolleyes:

seyyah53
18-10-2010, 14:43
bilgilerinizden dolayı teşekkürler jezebel...

Jezebel
18-10-2010, 14:58
İlk meyve alan yetiştiriciye özel ödül var mı ?

nazlı hilal
18-10-2010, 15:02
Yenilebilen bir bitkimi,

mbdeniz
18-10-2010, 15:03
Yarışıyorsak ben yokum :P

Jezebel
18-10-2010, 15:34
Doğru yarış olmaz bu konuda ,
tohumdan bana çok zor göründü , bu yolu denemem ondan ;)

mbdeniz
18-10-2010, 15:38
:D Olsun, 3 tanede başarı bence, kutlarım. Benim içinde zor bir tecrübeydi.
Umarım kışı rahat atlatırım. Şimdilik tek endişem bu.

sercan1969
18-10-2010, 19:47
Sn jezebel bana bir meyve gönderin dileyin benden ne dilerseniz.Dükkan sizin olsun:D

Jezebel
18-10-2010, 20:44
Dükkanda ne var ?
Merak ettim ;)
Ama bu bitki meyve verirse dünyalar benim olur , dükkan ne ki ;)
Teşekkürler , yüreklendirme için !

sercan1969
18-10-2010, 21:51
Benim bitkim 2 yaşını doldurdu.Acaba seneye bu zamanlar çiçeklendiğini görmek nasip olur mu?

sercan1969
24-10-2010, 10:24
İthal meyve getiren bir firmaya neden miracle berry meyvesi ithal etmediğini sordum.Bu meyveye özelliğini veren madde, meyve dalından koptuktan bir iki gün sonra özelliğini kaybediyormuş.O yuzden ithal etmediklerini söyledi.

athena -asena
24-10-2010, 22:46
benim miracle berry pek yaşıyacak gibi değil kaç aydır aynı duruyor. bendemi, sorun var yoksa sitedemi resim yükleyemiyorum.

Jezebel
25-10-2010, 07:55
İthal meyve getiren bir firmaya neden miracle berry meyvesi ithal etmediğini sordum.Bu meyveye özelliğini veren madde, meyve dalından koptuktan bir iki gün sonra öçzelliğini kaybediyormuş.O yuzden ithal etmediklerini söyledi.

Olsun tohum niyetine de alırdım ben .
Keşke getirtseler ;)

Jezebel
28-10-2010, 23:10
Bu 5 çelik aldığım bitki .

177450

memnun gibi ...

mbdeniz
28-10-2010, 23:14
Bayağı büyümüş.
Benimkilerin bazı yapraklarında ya ufak kurumalar var ya da kahverengi birşeyler var. Sizce ne olabilir?

Jezebel
28-10-2010, 23:23
Nem oranı önemli , kalorifere yakın değildir umarım .
Gerçek şu ki bu bitki konusunda hepimiz çok tecrube sahibi sayılmayız .

mbdeniz
28-10-2010, 23:34
Yok yakın değillerdi. Güneybatı cephe, pencere kenarındaydı. Sulama haricinde yaz boyu her gün olmasa da, günde 2 defa yapraklarına su püskürttüm. Şimdi o cepheyi kışın kullanmadığımız için doğu cephesine aldım. Yine cam kenarında olacak ve ısınma araçlarından uzak. Ayrıca yanına ufak bir akvaryumumu koydum. Nemini (Ankaradayım) mutlaka ayarlayamadığıma eminim. Bu sebepten acaba diyorum ki (estetik olmasa da), bu akvaryumun üstünden bir naylon brandadan tüp şeklinde uzatıp hemen yanında olan miracle'larımı içine mi koysam. Tabi havalandırma için diğer uç boşta kalacak şekilde.
Akvaryumdan ısıtıcı vasıtasıyla çıkan nem, bunları nemlendirir mi, ya da çok mu nemlendirir emin olamadım. Henüz düşünüyorum ama yerlerini bugün değiştirdim.

Jezebel
29-10-2010, 09:10
Düşünülenin aksine İzmir'de de nem oranı pek yüksek değil .
Yine de yapraklarına sık sık su püskürtülmek bitkinin çok hazzetiği bir şey değil .
Yapacaksak buna sabahın erken saatleridir- doğada olduğu gibi .
Bebek sahiplerine de tavsiye ettiğimiz soğuk buhar makinasını önerebilirim ,
olmazsa sobayla ısınanlar için üzerinde kaynayan bir güğüm su ,
kaloriferle ısınınlar için de (12 saatte bir yenilenmesi koşuluyla )
her peteğin üzerine ıslak bir havlu .
Sadece bitkileriniz değil akciğeriniz de bunu yaparsanız size minnettar kalacaktır .
En güzeli ayar için Nem ölçer yani Hygrometre bulundurmak .
Soğuk buhar makinalarının bazı modellerinde dijital nem ölçer bulunur .
Bu mevsimde tam güneş almasında bir sakınca yoktur .
Saygılar .

mbdeniz
29-10-2010, 14:39
Tavsiyeler için teşekkür ederim. Belkide bahsettiğiniz gibi fazla geldi bu püskürtmeler. Bakalım bu kışı nasıl atlatacağız. :)

remagen
10-11-2010, 19:38
Merhaba Arkadaşlar,

Miracle Fruit konusunda 1 yıllık bir yetiştirme serüveninden sonra size tavsiyem şudurki Miracle Fruit yetiştirmek için Nem % 80 -90 civarında olmalı bunun için bu bitkiyi büyüyene kadar kendi yapacağınız sera ortamında tutmanızda fayda var tecrübe ile sabit nem oranının düşük olduğu ev ortamında çok fazla gelişme gösteremiyorlar ama nemi sağlarsanız boy atıp yaprak çıkartıyorlar durmadan bunun en güzle örneği aşağıdaki.

Kendi seranız :)
179437

Bu şekilde nem sağlarsanız gelişme hızlanıyor
179438

Rize ye ektiğim fidanlardan yakında haber alıyor olucam Nem in %80 -90 civarında gezdiğini düşünürsek birdahaki yıl memleketi Miracle Fruit çifliğine dönüştürücem :))

Saygılar

Jezebel
10-11-2010, 21:32
Sera ortamı sağlamak için pet su şişesi kullanırsanız seranız daha havadar olur ;) Naylonun bitki yapraklarına değmesini engellemek için telle destek yapabilirsiniz .

remagen
11-11-2010, 07:18
Evet haklısın :) Tayland dan bir üerticinin tavsiyesi bende öyle dedim ama :) adam bunu tavsiye etti :)

sercan1969
11-11-2010, 07:52
Saksının üzerine 10 litrelik damacana geçirsek nasıl olur.Sanki sera içindeymiş gibi....Damacananın üzerinede bir iki delik açtığımızda bitkinin temiz hava almasını sağlamış oluruz.

Jezebel
11-11-2010, 10:01
Ben öyle yapıyorum , 5 litrelik peti ortadan kesip saksıyı içine yerleştirıyorum kesik yeri bantlıyorum .
Hava alması için de kapağı açık bırakıyorum .
Bu saksı büyüklüğüne göre değişir tabi , 8lik veya 10'luk petler de çok iş görür .

seyirr
21-11-2010, 07:02
benim ağacımda meyve gözleri belirmeye başladı

Jezebel
21-11-2010, 07:11
Meyve gözlerini yakın plan çekseniz , bu bilgi gözümden kaçmış .
;)Merak ediyorum .

mbdeniz
21-11-2010, 11:11
Sizinki ağaç olmuş maşallah. Yaşı kaç?

sercan1969
21-11-2010, 11:19
Bitkiniz çok sağlıklı görünüyor maaşallah.Toprak özellikleri konusunda bilgi verirmisiniz.Birde bitkinizi farklı açılardan çekip bizimle paylaşırsanız çok memnun olurum.Malum bu büyüklükte Türkiye de yetişen bir miracleyi ilk defa görüyoruz.

Jezebel
21-11-2010, 12:31
60-70 cm var gibi ama yine de boyunu posunu görsek bu mucizenin ;)

seyirr
21-11-2010, 16:37
Meyve tutumu bu şekilde oluyormuş..

sayın bari nin paylaştığı resimde görünce hafta sonu ağaçta meyve gözlerini farkeddim ama meyve oluşurmu bilemem tabi beklemek gerek.yakın plan resimleri en kısa zamanda paylaşacağım.

seyirr
29-11-2010, 19:30
meyve gözleri ve fidenin resimleri

Jezebel
29-11-2010, 19:37
Çok şükür meyve de göreceğiz inşallah .
Gözümüz aydın , bu manzarayı gördük ya , bu motivasyon bizi uzun süre idare eder ;)

nariçi
29-11-2010, 21:47
Bir tane de ben dikeceğim, meyveleri gojiye benziyor.

seyirr
29-11-2010, 22:05
yanılırsınız ozaman nariçi

nariçi
29-11-2010, 22:40
Neden yanılayım?

Görüntüsü açısından demiştim.

Jezebel
29-11-2010, 23:05
Daha fazla kızılcık meyvesini andırmıştı bana , ılk gördüğümde .
Sn . nariçi mutlaka ekin bence .
Benim tek bitkimden aldığım 5 çelikten 3 ' ü köklendi .
İşte bebişlerim ;)

182257

Hepsi birer yaprak çıkardı :rolleyes:

seyirr
30-11-2010, 06:40
Bir tane de ben dikeceğim, meyveleri gojiye benziyor.

benim demem deki gayem gojiden çok farklı iklim isteği olduğundandır yanlış anlamayın

mbdeniz
30-11-2010, 06:41
Sizinki ağaç olmuş maşallah. Yaşı kaç?
Sorumu yineleyeyim.

nariçi
30-11-2010, 08:03
Ben sera içinde ve saksıda yetiştireceğim. Çelik biraz zor buluruz. Tohumdan ekeceğim ancak.

Hhatice
30-11-2010, 08:16
Daha fazla kızılcık meyvesini andırmıştı bana , ılk gördüğümde .
Sn . nariçi mutlaka ekin bence .
Benim tek bitkimden aldığım 5 çelikten 3 ' ü köklendi .
İşte bebişlerim ;)

182257

Hepsi birer yaprak çıkardı :rolleyes:

Çelikleri ne zaman aldınız jezebel ,hangi ay uygun çelik için

Jezebel
30-11-2010, 08:33
Aldığım beş çeliği böyle hazırladım ,

164761

ve nemlerini koruyorum .

164762

sıkılmamaları için birkaç arkadaş ekledim ;)

Ağustos başına tekabül ediyor .

http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=680945&postcount=154

sercan1969
06-12-2010, 11:14
Çalıştığım iş yerinde 3 adet 1 yaşında bir adet 2 yaşında Miracle berry bitkim vardı.Malesef 1 yaşlı olanlardan ikisi cuma çalınmış. Bazı insanlar emek vermeden bir şeylere sahip olmayı alışkanlık haline gitirmişler malesef.....:(

nariçi
06-12-2010, 16:18
225. mesajdakiler mi çalındı! Yazık olmuş. Sıradan saksı çiçeği zannetmişlerdir.

Bazı insanlar çok kaba ve duyarsız oluyorlar. Mesela çalmasa bile sizde görünce illa onu bana ver demek de saygısızlık. Oysaki onu yetiştiren veya alan kullanan da onu sevmiş beğenmiş ki kendisinde var. Böyle durumda bana ver demek; bana layık sana layık değil der gibi birşey.

seyyah53
05-01-2011, 02:11
Selam Dostlar...

İnşallah yarın benimde tohumdan miracle ytiştirme serüvenim başlayacak...fakat anlamadığım şey tohumları ilk kaç gün ıslak peçeteye sarıp bekleteceğiz ve bu ıslak peçeteyi her hangi bir şeyin içine kapatacakmıyız?ve kum **** vermikulitin içine koyduğumuz zaman kilitli poşetlere koyun deniyor kilitli poşetin ağzını kapadğımız zaman havasızlık tan çürüme sorunu oluşmayacak mı?

mytarım
06-01-2011, 16:35
Selam Dostlar...

İnşallah yarın benimde tohumdan miracle ytiştirme serüvenim başlayacak...fakat anlamadığım şey tohumları ilk kaç gün ıslak peçeteye sarıp bekleteceğiz ve bu ıslak peçeteyi her hangi bir şeyin içine kapatacakmıyız?ve kum **** vermikulitin içine koyduğumuz zaman kilitli poşetlere koyun deniyor kilitli poşetin ağzını kapadğımız zaman havasızlık tan çürüme sorunu oluşmayacak mı?

bende birkaç gün içinde yatiştirmeye başlıyorum. Burda uygulanan yöntemleri ele alarak kendimce birşeyler yapacağım bakalım. Çimlendirmeden önce tohumları 2 gün boyunca ph ı 5- 5.5 olan ılık suda bekleteceğim. daha sonra tohum kabuklarını hafifçe çizeceğim.Bu şekildede 1 2 saat suda bekleteceğim.Bu işlemler çimlenmeyi hızlandıracaktır.Daha sonra peçeteye saracağım.ve amonyumca zengin ph ı 4. 4.5 olan mikro ve makro elementlerden yeterli miktarlarda bulunan sıvıyla peçeteyi yeterince ıslatacağım. Daha sonra nemi ve ısıyı sabit tutmak için poşet **** pet şişeyle üzerini kapatacağım. sıcaklığı 25 30 derecede, nemi %80 % 100 arasında olacak şekilde ayarlayacağım.çimlenme olduktan sonra 2 günde bir 3 4 saat kadar havalandırıp amonyum azotu zengin olan besin elemenetleri ile sıvı takviyesi yaparak büyütmeye çalışacağım. Umarım başarılı olurum :D

mytarım
06-01-2011, 17:54
arkadaşlar birkaç yabancı siteden araştırdım. Sphagnum yosun torfu - perlit karışımı ve Gibberellic Asit ile daha hızlı sonuç alınabiliyormuş.. Ayrıca tohumun taze oluşu çimlenmeyi etkileyen en önemli faktörmüş bu bitkide.

seyyah53
06-01-2011, 21:31
Ben bugün şişentabletlere ektim tohumları kalorifeinde emen yanına koydum ...siz bayağı bir uğraş içine girmişssiniz sizinki daha kesin gibi gözüküyor....

nariçi
06-01-2011, 21:47
Ben de cocopeat, perlit az da toprak karışımı bardaklara ektim.

mytarım
26-01-2011, 13:08
İlk önce elimdeki tohumları perlit torf karışımına ektim. Daha sonra ph 4 4.5 olan sıvı ile suladım bir iki gün bu şekilde kaldılar .fakat daha sonra süzülen suyun ph ı 8 8.5 civarlarında olduğu için uygun bir ortam olmadığını düşünüp 4 tanesini peçetede topraksız olarak sadece besin sıvısı ile büyütmeye başladım.1 tanesini aynen bıraktım. Torf perlit karışımında olan 10 gün sonunda çok az gelişme gösterdi.Neredeyse aynı şekilde duruyorken peçete içerisinde olan diğer 4 tohumu nitrik asitle ph ı 4.5 a kadar düşürdüğüm besin sıvısı ile besleyerek büyüttüm. toprağa ekilecek düzeye gelselerde ben bu şekilde büyütmeye devam edeceğim. Çok daha hızlı geliştiklerini söyleyebilirim. Bir kap içerisinde üzerleri poşet ile kapalı tutarak sürekli nemi sabit tutmaya çalışıyorum. Kap kalorifer üzerinde ortalama ısı 30 derece falan.

mytarım
26-01-2011, 13:09
perlit-torf içerisinde olan ise bu şekilde kaldı

mytarım
26-01-2011, 13:09
tohumları ışık almayan karanlık bir poşetin içerisinde peçeteyi delip çıkana kadar bıraktım. Bu süre içerisinde günde iki kere şırınga ile besin sıvısı verdim.ph ın artabileceğinden peçeteleri 2 günde bir değiştirdim. Çıkışlar gerçekleştikten sonra artık ışıklı ortama aldım.Bundan sonrada aynı şekilde 2 günde bir bazen günde bir peçeteleri değiştireceğim. günde 2 kere ya da bir kere besin sıvısı vereceğim.üzeri poşet ile kapalı kalacak.ve kalorifer üzerinde duracak. Bakalım bundan sonra nasıl bir gelişme gösterecekler. Burada paylaşırım ilerleyen günlerde yine.

seyyah53
26-01-2011, 13:16
Mükemmel bir çalışma sayın mytarım....emek vermişssiniz , sormak istediğim ph ölçeriniz mi var phyı nasıl anlıyorsunuz...?

benimkilerde şişen tabletlerde sizin 2. resminizdeki gibi aynen duruyorlar, bendemi acaba bir iki tanesini sadece ıslak havlu içerisne koysam ...

sıvı besin olarak bende simbiyotik organik sıvı gübre var o olurmu acaba?

mytarım
27-01-2011, 14:44
evet ph ölçer ile ölçüyorum. besin sıvısını kendim hazırlıyorum. Azotca zengin PH 5,2 olan bir sıvı hazırladım.Ve gelişme döneminde olduğu için kalsiyumuda biraz arttırdım. Şimdi onu kullanıyorum. Ph 4.8 - 5,5 arası uygun bu bitki için. Ph ı düşük yosun torfu elimde olmadığından bende peçetede yetiştiriyorum şimdilik. diğer ortamlarda ph oldukça yüksek oluyor bu bitkiye göre. Birde nemi ve ısıyı seviyor gözlemlerime göre.Bu yüzden üzerini poşet ile kapıyorum. Ufaktan ilk yapraklarını çıkaracak gibi duruyorlar. yaprakları çıkınca paylaşırım burada.

Besin sıvısı olarak kulandığınız gübre yetersiz kalır. Çimlenme döneminde pek önemli değil ama gelişme döneminde çok yetersiz kalabilir. Çünkü gübreler takviye olarak kullanılabilir.Şişen tabletlerde ve benzeri ortamlarda topraktaki gibi besin maddeleri olmadığından bizim dışarıdan bitki isteğine uygun olarak dışarıdan besin sıvısı vermemiz lazım. Gübre kullanmak yetersiz olur diye düşünüyorum ben.

seyyah53
27-01-2011, 17:32
Ben normal bahouse dan bi torf aldım birde işte şişen tabletlerden ...bütün tohumlar bunların içinde şuan ....

sizin yazdığıklarınızdan anladığım kadari ile normal torfun ph sı yüksek olduğundan çimlenme zor olacak **** hiç olmayacak..

birde besin sıvısı ile sıvı organik gübre arasında ne fark var acaba? bu besin sıvısı denilen şeyi ben hangi mazemelerden yapabilirim?

mytarım
27-01-2011, 18:21
çimlenme olabilir fakat daha geç olacak ve bitki çok daha yavaş gelişecektir. Belkide olmaz bilemiyorum. benim torf içinde bıraktığım hemen hemen aynen kalırken diğerleri baya büyüdü.

organik gübre besin takviyesi olarak toprağa ilave edilebilir. Besin sıvısı dediğim şey ise bitkinin ihtiyacı olan besin elementlerinin tamamının dışarıdan bitkiye verilmesi için hazırlanan karışımdır. Potasyum nitrat kalsiyum nitrat magmezyum sülfat borik asit vb. malzemeler kullanılarak istediğimiz miktarlarda besin sıvısı hazırlanabilir. Nitrik asit ile sıvının ph ı düşürülebilir. Bunlar topraksız tarımla ilgili bir konudur.Topraksız tarım ile ilgilendiğimden ben bu şekilde topraksız tarım yöntemiyle büyütmeye çalışıyorum. Şimdilik iyi gidiyor diyebilirim.

mytarım
27-01-2011, 18:24
şöyle diyebilirim bir insan için ; sizin kullandığınız sıvı gübre, vücüdumuzdaki eksik bir madde için kullandığımız vitamin gibi , besin sıvısı ise yaşamak için gerekli olan besin maddelerini içerisinde bulunduran direk yediğimiz yemeğin kendisidir.

seyyah53
27-01-2011, 19:36
çok iyi anladım ...çok teşekkür ederim...ama sizinde dediğiniz gibi...ben konuya biraz uzağım...beklemkten yana başka bir çarem yok....teşekkürler

seyyah53
30-01-2011, 21:43
Selam Dostlar...

Benim miracle berryler torftan yüzlerini gösterdiler...resimlerde çok az gözükselerde yinede çektim foruma yarın yüklemeye çalışacağım....

fakat dikkatimi çeken birşey var oda bu bitki için kesinlikle NEM...

25 gün oldu ben tohumları ekeli...şişen tabletkere ektim tabletleri de torfa...25 gündür orda salonda duruyorlardı ....

fakat annem gnel bir temizlik yaptı evde ve evde ne kadar çamaşır perde vesayire varsa yıkadı salona serdi ...yani salonda 3-4 gündür yoğun bir buharlşama ve nem vardı ve benimkiler şu anda 1 cm yukarıdalar torf tan ....

guner44
31-01-2011, 14:33
Benim ektiğim tohumlar 15 gün önce ekmeme rağmen 10 cm boya ulaştılar ve 2 şer yaprak verdiler.Yarın buraya fotoları ekleyeceğim....

vehbi
31-01-2011, 14:56
Benim ektiğim tohumlar 15 gün önce ekmeme rağmen 10 cm boya ulaştılar ve 2 şer yaprak verdiler.Yarın buraya fotoları ekleyeceğim....

Tebrikler benim diktiğim tohumlar çok az gelişiyor.

cagatayc78
31-01-2011, 15:46
Bende doğal bahçeden tohumları aldım ve 5 tohumu iki saksıya ektim tohumlardan 3ü yaşıyor.15 günde aynen 3 haftada 10 cm boy attı. bu bitkinin yetiştirilmesi açelya'yanın yetiştirilmesine benziyor.

tek farkı açelyadan daha fazla direk güneş istemesi(açelya direk güneşi değil,biraz yarı gölgeyi sever). birde vermukulit bulamadım diye üzülmeyin tohumları gömmeden önce ben bitki torfunun içine ben az organik humuloik asit döktüm,az oranda da limonu sıktum birde atık çayları yanlış duymadınız evinizdeki çayları kullanın posasını bir toprakla karıştırdım.sonra tohumları gömdüm.bu arada 5 gün sonra toprağın üstüne atık çay küpesi az oranda serpiştirdim.içtiğim çaylardan da arta kalan varsa (sıcak değil,içme suyundan yaptığınız soğutup ılık hale getirdiğiniz içemediğiniz çayı) 3 günde bir su niyetine bitkinin üzerine değil çevresine bir döktüm, bu arada bir seradaymış gibi bitkiyi yetiştirdim,arada bir tohumlar çıkınca bitkinin üzerine değil çevresine atık çay küspelerini döktüm. Valla sarmaşıklara yapılan muamelenin aynısını bu bitkilere yaptım şu anda bu muamelye bayılıyorlar gibi.sarmaşıklarla anlaşılan ortak zevkleri çay. Çayın asidi ve küspesi anlaşılan bu bitkiye tıpkı sarmaşıklar gibi iyi geliyor.

Bu arada vehbi bey bence hatan şurada bir kere orta boy delikli saksıya önce altına küçük veya ortaboy taşlar koyup (toprak kaybını engellemek ve bitkinin tabağındaki su ile bitkinin temasını bir nebze azaltmak doğal toprak izlenimi bitkiye vermek için), ardından üstüne torfu koyup,sonra limon sıkma,çay dökme gibi asidik birşeyler ile torfu karıştırıp ardından koyduğun torfun üstüne, bu bitkiyi eksen daha iyi olurdu.Saksı tabağıda madem kalorifere koymuşsun altına koyup 0,25-0,5 cm kadar saksı tabağınada su koyarsan tamam olurdu.Zira kalorifer sıcaklık yapar ama nem oranını düşürebilir bu ise bunu engeller.(çok fazla su koymayın, çürütür bitkiye nem yapması için ben bu yöntemi kullanıyorum, kalorifer alt tabağında su kuruduğunda ise yine 0.25 cm-0.5 cm oranını geçmeyecek şekilde koyabilirsiniz.) saksının üstüne şeffaf güneş ışığını engellemeyen kubbe biçiminde dik durabilen bir naylon geçir aman bitkinin yapraklarına dokunmasın naylonun en üstüne iğne ile 9-10 kadar ufak delik aç.Bitkinin nefes alması için. bu bitkinin gelişimini hızlandırıyor bu bence. saygılarımla.