agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Aperitifler, Çorbalar, Salatalar, Soslar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-04-2011, 17:52   #1
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Kırmızı Mercimek Çorbası

Ben çorbayı koyuca severim. Bu gün yoldan gelince havanın da soğuk olması aklıma sıcacık bir çorba yapmayı getirdi.
Hem çabuk hem de kolay, hemen kırmızı mercimek çorbası hazırladım.

2 bardak iyice yıkanmış süzülmüş mercimeği düdüklü tencereye koyun (ben dibine yapışmasın diye, düdüklünün içine iç kabını da koyuyorum)

2 baş soğanı dörde bölüp tencereye ilave edin.
Bir adet iri havuç ve bir adet de iri sarı patates.
Üzerine 2 bardak da su koyarak, ateşe oturtun. Düdük ötmeye başladığından hesap ederek 20 dakika yetiyor.

Bu arada 2 çorba kaşığı (tepeleme dolu) unu ateşte birkaç dakika (sarartmadan ancak kavrulma kokusu gelene dek) kavurun.

2 adet yumurta sarısını 2 bardak sütle iyice çırpın.

20 dakika sonra düdüklü tencereden çıkarttığınız malzemeleri el blenderi ile iyice ezerek püre haline getirin.
Kavurduğunuz unu süt ve yumurta karışımına ekleyerek püreye yedirin, istediğiniz koyuluğa gelecek şekilde varsa et suyunuz yoksa sıcak su ile karıştıra karıştıra koyuluğunu ve tuzunu ayarlayın.
(Mini buz poşetleri ile dondurduğum et suyu bu durumda çok işime yarıyor, hemen eritip kullanıyorum)

Servis yaparken sıcak erimiş haldeki tereyağ ilavesi ve kırmızı pul biber veya kıtır ekmek kullanın.
(Ben kimyonu da sevdiğim için servis yaparken biraz da kimyon ekliyorum)

Name:  P4240278 (600 x 450).jpg
Views: 1102
Size:  60.6 KB

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2011, 00:09   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2011
Guler Hanim,

Bu tarif hanidir istedigim bir tarifti okuyunca cok mutlu oldum. Yemek pisirmede bayagi iddaliyimdir ama 2-3 cok yaygin Turk yemegi var, bizde pismezdi ben buyurken, simdi de bir turlu tarifini tutturamam. Her seferinde bu corbayi restorantta iceriz, esim sorar " sen niye hic yapmiyorsun?" diye. Ben de internetten tarif bulur yaparim, benim yaptigim sulu mercimek puresine benzer birseye benzemez. Icine havuc, patates, kirmizi biber mi denemedim, neler neler yapmadim hic un ve yumurta ile terbiye edileni cikmamisti karsima icimden bir ses dogru yolda oldugumu soyluyor bu sefer.

Tekrar tekrar tesekkurler
sevgiler
Ebru

lalebruli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024