agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Alışveriş > Alışverişler ve İlanlar Hakkında
(https)

Beğeni Düzeni28Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-04-2010, 09:03   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-05-2007
Fazla tohumlarını ücretsiz gönderenlerin sorunları

Sayın ağaçlar.net üyeleri ücretsiz tohum paylaşımında uğradığınız suistimalleri yazın başkaları yaşamasın.....

omertufekci12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 09:08   #2
Ağaç Dostu

yenibey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-01-2009
Suistimal derken neyi ima ettiğinizi anlayamadım.

yenibey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 09:09   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-05-2007
kargo gönderimleri....

iyi günler ben bu yıl bir miktar tohum paylaşacağımı belirttim ve 20 arkadaşa bunları alıcı ödemeli gönderdim .ben iyi niyetli düşünüp paylaşım yaparken bazı arkadaşlar ödemiş35 gibi gönderiyi almayıp yerinde olmadığını belirtmiş ve geri iade etmiştir. biz bu işten para kazanmazken birde kendi gönderdiğimiz tohuma para ödüyoruz bedava göndersem aynı işlem olmazdı diye düşünüyorum .böyle arkadaşlar yüzünden ücretsiz paylaşımdan vazgeçeceğim.....
yazık değil mi tohuma ihtiyacı olup iyi niyetli paylaşanlara......

omertufekci12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 09:16   #4
Ağaç Dostu

yenibey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-01-2009
Diyecek bir şey yok malesef

yenibey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 10:28   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2009
İsim vermek istemiyorum ama bunu bir kaç kez bende yaşadım. Sonuç olarak belirli bir mesaj sayısına gelmiş, forumda güvendiğim, bir kaç kez alışverişim olan ve nihayet adresini, bilgisini, adını tam ve ayrıntılı yazan dostlarla paylaşımı tercih ediyorum.

balbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 10:33   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2010
Ücretsiz paylaşım bence kaldırılmalı, kargo firmaları bu işten çok karlı çıkıyor.

Olcayakgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 10:49   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-01-2008
Tohumcularda bulamadığım israrla aradığım o kadar çok tohuma kavuştumki hem paylaşımcı arkadaşlarıma emeklerinden dolayı hemde bunu bana ulaştıran kargo şirketlerine teşekkür ederim. Elbette karşılığını alacaklar diye düşünüyorum .

nerimos19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 10:49   #8
Ağaçsever

ayselug's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2007
Bu konuda ptt ile çalışmak en uygunu sanırım.

ayselug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 11:42   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nerimos19 Mesajı Göster
Tohumcularda bulamadığım israrla aradığım o kadar çok tohuma kavuştumki hem paylaşımcı arkadaşlarıma emeklerinden dolayı hemde bunu bana ulaştıran kargo şirketlerine teşekkür ederim. Elbette karşılığını alacaklar diye düşünüyorum .
Katılıyorum.Yoksa sayın balbay ın gönderdiği körmen tohumlarına nasıl ulaşabilirdim

woltran25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 12:04   #10
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
İnsanların birbiriyle bir şey paylaşmasını kim hangi hakla kaldırabilir merak ettim.

Bu suistimal konusu forumda daha önce bir yerlerde tartışılmıştı gibi hatırlıyorum ama başlığı bulamadım. Orada herkes kötü tecrübe yaşadığı kişileri iletiyordu.
Hatta çözüm olarak da paylaşımlarda mesaj sayısı limiti koymak önerilmişti bir ara yanlış hatırlamıyorsam. Mesela "sadece 50 ve üstü mesajı olanlara gönderilir" gibi.

demircool beğendi.
gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 12:14   #11
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omertufekci12 Mesajı Göster
iyi günler ben bu yıl bir miktar tohum paylaşacağımı belirttim ve 20 arkadaşa bunları alıcı ödemeli gönderdim .ben iyi niyetli düşünüp paylaşım yaparken bazı arkadaşlar ödemiş35 gibi gönderiyi almayıp yerinde olmadığını belirtmiş ve geri iade etmiştir. biz bu işten para kazanmazken birde kendi gönderdiğimiz tohuma para ödüyoruz bedava göndersem aynı işlem olmazdı diye düşünüyorum .böyle arkadaşlar yüzünden ücretsiz paylaşımdan vazgeçeceğim.....
yazık değil mi tohuma ihtiyacı olup iyi niyetli paylaşanlara......

Şimdi bahsettiğiniz kullanıcının mesajlarına biraz baktım da, oldukça çok paylaşıma katılmış, kendisi de pek çok şey paylaşmış gibi görünüyor. Gerçekten bir aksilik olmuş olmasın?

Eski 07-04-2010, 12:33   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2010
Ptt kargo ücretleri daha uygun fakat, tohumları paylaşan kişiye ben diyememki ptt ye verin diye. Özel şirketler bu konuda daha acımasız. birde şu varki ücretsiz tohum göndermelerde özel kargo şirketleri ile anlaşma yapılmadığı garantisini verebilirmisiniz? elbette kargo firmalarıda para kazanacak ama alıcı kişide kazıklanmayacak.

Olcayakgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 18:24   #13
Ağaç Dostu

Ptt kargo fiyat olarak tabi ki ucuz. Ama ucuz etin yahnisi kıvamında hizmetleri var. Özel kargo şirketi ertesi gün teslim ederken, Ptt kargo keyfe keder, 2 bilemediniz 3 gün sonra teslim olur diyor. Tam eski sitil özelleşmemiş devlet işletmeciliği mantığı.

Mesele kargo firması da değil. Heves edip paylaşım isteyen arkadaşların kargo ücretini hesaba katmaması ve tümüyle ücretsiz paylaşım olarak algılaması.

Normal posta ile gönderimlerde ise büyük suistimal var. Ptt şubelerinde paranızı alırlar(75 kr) sonra bakarlar ne var içinde, ve gönderilmeye bilir.

Bu bir itham diyecek arkadaşlar olabilir. Bizzat tarafımdan tespiti yaptırılmış ve bunu yapan memur memuriyetten atılmıştır.

tabus ve bayramyildiran beğendi.
Eski 07-04-2010, 20:43   #14
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Bazen gerçekten aksilikler olabilir ...Bazen kargo şirketleri bile sürekli gidip sorduğumuz halde adrese ulaşılamadı gibi bir not ekleyip(sebebini anlamış değilim) gerisin geriye gönderiyi iade edebiliyorlar.

Ya da beğenilen bitkiler kargo şirketinde alınabiliyor...Bunlar yaşanılmış şeyler..

Tohum paylaşımların da bu forumdan birçok arkadaşım bana onlarca tohum gönderimi yaptı. Kendilerine sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Bazı adres yazdığım arkadaşlarımdan hiç gelen tohum olmadı. Bu gönderim yapmadılar demek değil. Postacı başka adrese bıraktı ya da bir şekilde elime ulaşmadı, bunları da yaşadım .

Bazı arkadaşlar ise gerek posta gerek kargo masrafını kendileri karşılayarak göndermiş oldu.Evet paylaşım ; önce yürek paylaşımı, sonra maddi paylaşım. Şimdi tohum gönderen arkadaşların en az 20 kişiye gönderi yaptığını düşünecek olursak bir maliyet çıkıyor ortaya..Paylaşımlar da bana da gönderin diyen arkadaşların bu maliyeti de hesaplamaları gerekir.

Paylaşım bu site de paylaşım çok önemli...

umıt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 22:10   #15
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 4
Ücretsiz tohum paylaşımında defalarca bulundum. Hem kendim arkadaşlara gönderdim ,hem de birçok arkadaştan tohum aldım. Hiçbir sorun yaşamadım. Yaşatmadım.
Tohum paylaşacak arkadaşlar gönderimleri neyle yapacaklarını önceden bildirmeliler. Birkaçtane tohum için kargonun kullanılmasını doğru bulmuyorum.
Tohumları ptt yoluyla da gayet rahat gönderebiliyoruz. 750 kr. posta ücreti yerine 5-7 tl kargo ücretiyle tohum gönderimini tohum talebinde bulunan arkadaşlara haksızlık diye nitelendiriyorum.
İllede kargo diyorsanız önceden ne ile göndereceği bildirilmeli ki tohum talebi buna göre yapılmalı.

Ptt ile gönderecek arkadaşlar da göndereceği kişi sayısını bütçelerini aşmayacak şekilde belli sayıda tutmalı.

Bunun yanında çelik, bitki gönderiminde mecburen kargo şirketleri kullanılıyor.
Ben kendi adıma gönderdiğim bitkileri olabildiğince fazla sayıda tutmaya çalışıyorum ki ödedikleri kargo ücretine değsin.

almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 23:10   #16
Ağaç Dostu

ozbey's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 20
Merhaba arkadaşlar,
paylaşılan ister tohum, isterse çelik olsun. Bende sizler gibi zaman zaman hem paylaşımlardan yararlandım, hem paylaştırdım. Bu süreçleri yaşarken bazen kargo şirketinin sorumsuzluğundan, bazen şube'si olmadığı için yüksek ücretlerinden, bazen de gönderilenlerin özensizliğinden bir sürü mağduriyetler yaşadım. Çoğu kez ağaçlar net yöneticileri belli bir kargo şirketi ile uygun bir fiat'a anlaşsa (gelirin bir kısmı site' ye kalmak şartı ile) ve biz üyelere de üye kartı dağıtarak, bu imkandan yararlansak. Çünkü kargo şirketleri sitemizin bizlere sunduğu imkanlar sayesinde iyi bir gelir kazanıyor, Sitemize de maddi gelir olsa fenamı olur, diye düşündüğüm oluyor.Bu benim nacizane fikrim.
Artık P.T.T kargo'sunu kullanıyorum. Şimdilik bir sorun yaşamadım ve ücretleri de çok uygun. Ne olur olmaz diye paketlemeyi sağlam yapmaya özen gösteriyorum, gösterilmesini de arzu ediyorum.

tabus beğendi.
ozbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 23:20   #17
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Haklısınız sayın ozbey ,ptt kargo en hesaplısı ..Diğerleri acaba ücreti nasıl yükseltirim derdinde..

umıt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 08:22   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-07-2009
Paylaşımda bulunurken gönderim şekli/şirketi ve ödemeli olup olmadığı da yazılırsa bence bu tarz sürprizler fazla yaşanmaz. Bu paylaşım zincirinde zaman zaman bu tarz tatsızlıklar bilinçli ya da kötü niyet olmadan yaşanabiliyor ama okuduğum kadarı ile ihmal edilebilir seviyerlerde. Bu bölümde bu tarz paylaşımlarda yaşanan tatsızlıkları isim vererek yazarsak bence hem savunma hakkı verilmiş olur hem de paylaşımda bulunacaklar için kara liste gibi birşey oluşmuş olur.

ozgurbilgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 08:36   #19
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Galeri: 54
Bence paylaşımı yapacak kişi her türlü ayrıntıyı göz önüne almalı. Bunun tek yolu gönderici ve gönderen kişinin bu konuda anlaşması; mesela ben kargoda olsa ptt de olsa paylaşımda bulunuyorsam hiç bir zaman karşımdakine ücret ödetmem. Bütçemi ve paylaşımımı ona göre ayarlarım. Gönderirken ödemeli kargo yapacaksam zaten onuda söylerim ki alıcı kişi hazırlıklı olsun.

Dudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 09:31   #20
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 158
Geçen yıl 15 kadar gönderim oldu, benim gönderilerim, fide olduğu için Ptt kargo almadı, Adıyaman'a göndermek istediğim fideleri ise 7 gün sonra teslim edebileceklerini söyledikleri için, kargo firması ile göndermeye karar verdim. Arkadaşlarla konuştuğumuz üzere, gönderiler karşı taraf ödemeli olacaktı. 3 tane gönderim geri geldi, gönderiden önce, sürekli özelden yazıştığım insanlar, daha sonra mesajlarıma cevap yazmadılar. 3 gönderinin parasını kendim ödedim, bu tür şeyler insanlara güveni azaltıyor. Yalnız bunun mesaj sayısı ile alakası yok, gönderilerimi alan insanları 3 tanesi sadece 2 mesaj sayısı vardı. Siteyede sırf tarhun fidelerini alabilmek için üye olmuşlar, geri dönenlerin mesaj sayısıda 50 nin üzerindeydi hatırladığım kadarıyla. Eğer bir şey istiyorsak, gönderi ücretini kendimizin çekeceğini bilmeliyiz. O yüzden tohum ya da fide isteyen arkadaşlar bunuda düşünmeli. Saygılarımla.

tabus beğendi.
Derya Özen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 11:35   #21
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Paylaşımda bulunan kişi kargoyu kendi karşılayacaksa karşılayabilir tabii ama böyle bir şey belirtilmediyse isteyenlerin kargo parası vereceklerini hesaba katmış olmaları lazım. Bu işin varsayılan yolu budur.

Eski 08-04-2010, 14:55   #22
Ağaç Dostu

Smyrna's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Olcayakgun Mesajı Göster
Ücretsiz paylaşım bence kaldırılmalı, kargo firmaları bu işten çok karlı çıkıyor.
olcay bey ptt'de mi çalışıyorsunuz?

Smyrna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 18:46   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
merhaba arkadaşlar
ben pazartesi günü öğlen saatlerinde ptt kargoya verdiğim mum çiçeği çeliği bugün arkadaşın eline ulaşmış. ayrıca hiçbir sorunda yaşamadım vede karşılıklı gönderimde bulunacağımız için ben ödedim 4 lira gayette güzel yerine ulaştı.
ptt nin almadığı bir gönderiyi, elbette diğer firmalarla gönderiyoruz.ama benim tercihim ptt dir
çünki diğer ünlü kargo şirketleriyle çok problem yaşadım. evde bulunulmadığı zaman hiçbir bildiri bırakmaksızın kargoyu geri iade ettiklerini bizzat kendim yaşadım. vede söz konusu canlı çiçekse yaşananlar çok üzücü oluyor.

sayın smyrna burası reklam yeri değildir. kişilerin deneyimlerini paylaştıkları yerdir.
alaycı tavrınıza istinaden cevap hakkını buldum kendimde.
saygılar arkadaşlar.

missmenas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 19:16   #24
Ağaç Dostu

PTT=Pişkin Telaşesiz Ticaret.

Bir fide yollarda 3-4 gün dayanırsa bu gönderimi kullanın. Yok adam gibi gönderim olsun ve uygun fiyat olsun diyorsanız da indirimlerden istifade etmek için baskı yapın. Benim gönderimlerim 4.5-5.5 TL aralığında kargolanıyor.

Şuna katılıyorum, hangi yolla göndereceksiniz bunu belirtmek şart. Kabul edenlerden teyit alınmalı. Sonrasında ise gönderim yapılmalı. Normal posta ile gönderimlerde mümkünse pul yapıştırın ya da başında bekleyin ki ödeme makinesinden geçsin.

Yine de ben bir çok ürünü bir araya toplayıp birlikte yollamayı tercih ediyorum. Çok zorda kalırsam ptt nin kapısından geçiyorum.

tabus beğendi.
Eski 09-04-2010, 00:31   #25
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-01-2010
arkadaşlar, sağolsun arkadaşlar bana bir dolu tohum gönderdiler. kimi kargo ile kimi mektup ile. biri hariç hepsi bana ulaştı. buradan herkese teşekkür ederim. çağımızda paylaşmak gerçekten de çok önemli hale geldi ve ben bundan büyük zevk duyuyorum. umarım gelecek yıl bizler de tohum göndeririz birilerine. sakın askeri mantıkla düşünüp, bazı aksaklıklar oldu diye bu işi toptan kaldırmayalım. bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum çünkü. herkese saygılar sunuyorum...

zapatista70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 17:16   #26
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Şimdi bahsettiğiniz kullanıcının mesajlarına biraz baktım da, oldukça çok paylaşıma katılmış, kendisi de pek çok şey paylaşmış gibi görünüyor. Gerçekten bir aksilik olmuş olmasın?

Bence de bir aksilik olmuş olmalı. Ödemiş35 nickli arkadaşımla bende daha önce bir paylaşıma katıldım. Çok ta iyi niyetli birisi kendisi...

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 16:27   #27
Ağaç Dostu

Smyrna's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2010
Ben de aksilik olduğunu düşünüyorum.
Ödemiş35 geçenlerde yaklaşık 20 kişiye melisayı normal posta ile çok kısa sürede göndermişti . Zarf+pul bile yaklaşık 20 tl tutar ki aslında bunu ödemeye bile zorunlu değil.
Ptt kadar olmasa [ kimse alınmaz umarım :P ] da kargo şirketlerinde de sorunlar çıkabiliyor. Az eleman çok iş nedeniyle, yoğun çalıştıkları için kapıya not bırakma tenezzülünde bile bulunmayabiliyorlar bazen.

Smyrna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 21:30   #28
Ağaç Dostu

Gülbeşeker's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2008
bende diğer kargo şirketlerindense ptt kargodan daha memnunum birsefer aras kargoda fidelerim 15 gün beklemişti fakat mektuplar ptt ile bir haftada gelirken kargo ptt ile 3 günde geliyor bune iştir anlamadım

Gülbeşeker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2010, 16:40   #29
Ağaç Dostu

oki_1655's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2009
Benim yaşadığım sorunsa kargo şirketlerinden çok gönderen kişilerle ilgili.Arıyorum başlığına yazdığım yazının sonrasında sağolsun 4-5 arkadaş ben gönderebilirim dedi ama ben ilk kişiye evet dediğim için diğer arkadaşlara teşekkür edip almayacağımı belirttim.Ama göndericek kişi ne kadar ücretsiz gönderiyor olsada nasıl göndericeğini belirtse ve bizlerde ona göre hareket etsek daha doğru olur düşüncesindeyim..
Örneğin bu gün gelen kargo normal şartlarda 3.5 tl tutacakken, gönderen kişinin kargo şirketini arayıp paketini evinden aldırmasıyla ücret 9 tl ye çıkmış.Böyle olucağını bilsem kabul etmezdim ve diğer göndericek arkadaşlardan birine rica ederdim.Bence bilgilendirmesi gerekirdi sonuçta kargoya vericem deyen kişiye evinden mi aldıracaksın yoksa kendin mi götüreceksin diye soramıyoruz..

oki_1655 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2010, 10:24   #30
Ağaçsever

Yusuf AYCAN's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2009
merhaba arkadaşlar. site yöneticileri acaba bu konuyla ilgilenebilirmi. tüm türkiyede yaygın hizmet veren bir kargo firmasıyla agaclar.net üyelerine özel bir indirim uygulanabilirmi. mesela gittigidiyor.com üzerinden yapılan alışverişlerde yurt içi kargo taşınacak mallara %35 indirim uyguluyor. pek çok değişik yerlerde alıcısı ve göndericisi var. paylaşım işlerini kolaylaştırmak adına site yöneticilerine ortak karar olarak rica edebilirmiyiz, ne dersiniz.

Yusuf AYCAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
suistimal, tohum, ücretsiz

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024