agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Agaclar.net Toplantı ve Gezileri (http://www.agaclar.net/forum/agaclar-net-toplanti-ve-gezileri/)
-   -   Orkide (Cattleya) serasına ziyaret (27 Ocak 2011) (http://www.agaclar.net/forum/agaclar-net-toplanti-ve-gezileri/23093.htm)

Eser İlhan 28-01-2011 08:24

Dün herşey harikaydı, orkideler, arkadaşlar, arkadaşlıklar, sohbet, çay faslı...
Kendimi çok şanslı hissettiğim çok güzel bir günü birlikte yaşayabildiğimiz için başta Nur Hanım , Güler Hanım ve birlikte keyifli bir yolculuk yaptığıız sevgili OSMAN45 olmak üzere herkese çok teşekkürler.
Ah bir de fotoğraf makinamı evde unutmasaydım :( :(

tturt 28-01-2011 09:03

Çok keyifli bir gün olmuş bende aranızda olmayı çok arzu ederdim malum hafta içi ve yoğun çalışma ortamı buna musade etmedi.
Mutlaka bende eşimle birlikte gidip bu görsel ziyafeti çekmek istiyorum. Bu görsel ziyafeti yaklaşık 5 sene önce Singapurda yaşamıştık. Ben ve eşim orkide aşığı olmakla beraber maalesef ya çiçeği geçince tekrar çiçeklendiremedik, ya da kuruttuk. Mutlaka bizde ziyaret edeceğiniz.
Paylaşımda bulunan dostlara teşekkürler.

zenfree 28-01-2011 09:57

Nur Hanım'ı kutluyorum. Fotograflar için teşekkürler.
Hafta sonu gitmek lazım. :)

Güler 28-01-2011 10:10

Ne zaman gidiyoruz dostlar?....dermişim.

Daha ayağımdaki çamurlar gitmedi diyeceğim ama sera öyle düzenli, temiz ki çamur bulmanız mümkün değil.

Üzüldüm şimdi; serada hep çiçekleri fotoğrafladık oysa serayı da biraz anlatmak lâzım.
Sanırım Nur bize detay verir. Ama benim dikkatimi çekti. Çiçeklerin üzerinde bulunduğu standların altlarında sıra ile sıcaklık veren borular döşenmişti.
Bir de sera naylonla kaplanmış ama çiçeklerin üstünde yani tepemizde bir kat daha naylon tavan vardı. Yani Seranın yuvarlak naylonundan başka bir de ikinci kat naylon tavan. İki naylon arasındaki hava serayı daha sıcak tutmaya yarağını gibi bütün nem ve su damlalarını da muhafaza ediyordu.
Islanmadan, tertemiz taş karoların döşendiği yollarda dolaştık hep.

Güler 28-01-2011 10:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Suna (Mesaj 748615)
Bir şey dikkatimi çekti sera sizler yokken çok güzeldi ama sizlerle muhteşem olmuş.

Sevgili Suna, biz; agaclar.net üyeleri, zaten gittiğimiz her yere muhteşemlik taşırız....... :D

(arkadaşımız gece burada olsaydı derdi ki " kendilerine hayran forum kişileri")

Dudi 28-01-2011 11:16

'Keşke bende orada olsaydım' dedim iç çekerek :D Çok güzel hatta harika, bol bol kalorileri de almışsınız :P

katmer 28-01-2011 12:49

Gerçekten cennete gitmişsiniz... O kokuyu buradan hissettim. Yeni moda grip sayesinde aranıza katılamadım. Çok üzgünüm:(

Benol Hazaroğlu 28-01-2011 18:38

Çok güzel geçen bir günün hatırası

5 Eklenti(ler)
Sabredemedim. Yeğenime rica ettim.

Benol Hazaroğlu 28-01-2011 18:44

5 Eklenti(ler)
Güzelliklerin devamı.

Benol Hazaroğlu 28-01-2011 18:52

4 Eklenti(ler)
Fotograf çekmede de acemiligimiz var. Zamanla tecrübe kazanırız inşallah.

Benol Hazaroğlu 28-01-2011 18:57

5 Eklenti(ler)
Eğitim ve yemek saatimiz.

hozat 28-01-2011 20:35

Sevgili Benol Hazerol,

O gün; Kış güneşinin altatan ısısı bize göz kırparken, siz gerçek sıcaklığınızla içimizi ısıttınız.

İyi ki ordaydınız, bizimle oldunuz.

Fotoğraflarınıza gelince: Çok güzel kareler yakalamışsınız. Habersiz çekilen fotoğrafları çok severim, hep bir sürpriz vardır içinde.
İzniniz olursa ben kendime ait olan kareleri kopyalayacağım, çünkü tüm doğallığımı sergilemişsiniz.
İnşallah, bir gurup yapar, Karadenize yolumuzu düşürürüz.
sevgilerimle...

Kiraz 28-01-2011 23:12

Çok şey kaçırdığımı tahmin ediyordum ama bu kadarını beklemiyordum, fotoğraflar harika.

Sevgili Nrkrkmz, bir adım atmışsınız, çok güzel ve büyük bir adım olmuş, kutlarım.

cemal.S 28-01-2011 23:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz (Mesaj 748992)
Çok şey kaçırdığımı tahmin ediyordum ama bu kadarını beklemiyordum, fotoğraflar harika.

Sevgili Nrkrkmz, bir adım atmışsınız, çok güzel ve büyük bir adım olmuş, kutlarım.

Gözlerimiz hep sizi aradı emin olun.

Kiraz 28-01-2011 23:26

Ben de gelemediğim için, bütün gün aklım orada kaldı :)

sariefe 29-01-2011 09:36

"Keşke bende orada olsaydım" demiyorum; çünkü oradaydım :D Sadece, havanın güzelliğini fırsat bilip Polenezköy Ormanları' na daldım ve kendimi çiçekler, böcekler, ağaçlar arasında kaybedip toplantıya biraz geç katılmak zorunda kaldım. Arı gibi bir çiçekten diğer çiçeğe otura kalka bir gözlem yaptığım için de üzerimdeki çamurlarla toplantının en pasaklısı da bendim sanırım. Umarım kimse kusura bakmamıştır.

Hızımı alamayıp dünde Belgrad Ormanları' na daldığım için başlığa mesaj yazmak bugüne nasip oldu. İki günde 16 km. (8+8) yürüyünce biraz hamlamışım da ;)

Öncelikle Nur Hanım ve kızına, güleryüzlü karşılamaları ve akabinde gösterdikleri misafirperverlikleri için teşekkür ederim. Bizim için güzel bir ziyafet oldu. Gözümüze, ruhumuza, dilimize tesir eden bir paylaşım yaşadık. Payı olan herkese çok çok teşekkürler.

Hayal bahçesi aynı adı gibi. Nur Hanım hayalindeki bahçeyi kurmuş gerçekten. Bu bahçenin çok kaliteli bir serası ve bu serayı dolduran birbirinden güzel orkideleri var. Bu güzelliklerin başında emeğini esirgemeyen, özverili insanların olması da kaliteyi arttırmış. Sonuç; beğeni.

Sayın nrkrkmz inşallah kurma aşamasındaki hayalleriniz devamında da gerçekleşir ve hedeflerinize ulaşırsınız. Bu anlamda kolaylıklar dilerim.

Diğer yandan o gün; diğer ağaçlar.net toplantılarında olduğu gibi güler yüzlü, samimi, cana yakın güzel insanların birarada olduğu, çeşitli paylaşımlarda bulunduğu enfes bir gündü. Ben elimden geldiği kadar bu buluşmalara katılmaya çalışıyorum ve bir mani olmadığı sürecede katılacağım. Katılmayanlar ne kaçırdıklarını ancak katıldıklarında anlayabilirler. Benzer duyguları paylaşan farklı insanlarla aynı havayı solumak, yalnız olmadığınızı hissetmek çok güzel bir duygu. Anlatılamaz bir haz. Bu bağlamda bana bu duyguyu yaşatan tüm dostlara teşekkür ederim.

Tekrarlarında görüşmek üzere..

Sevgiler...

Tura 29-01-2011 09:57

Ama ben diyorum.
Keşke orada olsaydım.

Gözlerimi kapatıp
....bu bozkırın ortasında, sizleri çatlayacak kadar kıskanarak orada yaşadığınız tüm güzellikleri, mis kokuları,temiz havayı, tadını bir türlü tatmadığım ağaçlar net dostluğunu, hepsini ama hepsini sizlerden çaldım.
Bu hayal devam etsin diye de gözlerimi bir süre açmayacağım.

ismail seyrek 29-01-2011 11:08

Doğanın sırtında yaşayanlar değil, doğayı sırtında taşıyanlar; o yükün altında bükülmeden,
sarfedilen emeğin sonucunda güzel şeyler çıkacağını az çok bilirler.
Muhteşem bir örnekle karşılaştık Nur hanımın serasında. Orkidelerin kokusundan mest olduk.
Deterjan-deodorantların sentetik kokularının dışında gerçeğin ta kendisi. Bir de ortamı paylaşan İnsan Güzelleri arasında sımsıcak bir gün...
Nur Hanım'ım mutluluğu görülmeye değerdi. Elinize sağlık Nur hanım başarınız kadim olsun.

Dönüşte herkesle vedalaşırken Hozat hocamı(ablamı) göremedim, gitti sandım. Belkide orkidelerin arasında kaybolmuştur. Sonradan gören oldu mu? Bilmiyorum.

skaraca 29-01-2011 14:15

Sayın osman45, eklediğiniz fotoğraflar arasında birde askıda orkide mi var, yoksa ben mi yanlış gördüm.

Tüm orkideler çok güzelmiş...

Güler 29-01-2011 14:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi skaraca (Mesaj 749137)
Sayın osman45, eklediğiniz fotoğraflar arasında birde askıda orkide mi var, yoksa ben mi yanlış gördüm.

Tüm orkideler çok güzelmiş...

Evet askıda, topraksız yetişen tür orkide. Bildiğim kadarı ile Vanda diye biliniyor.

OSMAN45 29-01-2011 17:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi skaraca (Mesaj 749137)

Sayın skaraca,

Mesajınızı simdi gördüm. Evet bazı cinsleri bütünüyle havada. Kökü, gövdesi ve çiçekleri ile. Ben de sizin gibi gördüğümde hayretler içinde kaldım. Bu konuda üstadlarımın açıklamaları daha uygun olur. Ben bu konuda biraz da değil,:D çok cahilim. Sadece güzelliklere şahit olmaya çalışıyorum.

Her şey gönlünüzce olsun.

Oğuzhan 29-01-2011 21:54

Nur Hanım'ı kutluyorum. Fotograflar için teşekkürler. Orda olmak varmış. :)
Çok güzel geçmiş.

Hülya 29-01-2011 22:45

[QUOTE=hozat;748447]Güzel bir gündü, heimiz çok mutlu olduk.

Ama, katılamayıp ta gönlü bizimle olan dotlarımıza diyorum ki,
"Dostlar, gökteki yıldızlar gibidir.
Her zaman görmesek te, orada olduklarını biliriz.

Siz orada bizimleydiniz, kulaklarınızı çınlattık ve sizi yanımızda hissettik.

Bu fotoğraflar da kamaşan gözlerimi açtıktan sonraki mutluluğumu belgeliyor.

Sayin Hozat biz gelemeyen , yaninizda olmak isteyipte ,olamayanlar icin ne guzel yazmissiniz. keske aranizda olabilseydim diyorum.
Mutlulugunuz her resimde belli oluyor.Insallah bahar gunlerinde gezmek kismet olur bize de,:)
Guzel resimleinizi seyrediyoruz. Sayenizde.
Nur hanimi kutluyor ,bol kazanc diliyorum.

Orhan Özbilgiç 30-01-2011 08:53

Çektiğiniz fotoğraflarla bizlere görsel bir şölen yaşattınız. Sağolun.
Nur Hanım'da çok zor ama keyifli bir işe imza atmış. Bol kazançlar diliyorum.

İstanbul zor bir kent...Birçok arkadaşımız belkide birkaç saatte ancak ulaşabilmişlerdir. Galiba sizleri oraya çeken sadece orkide aşkı değil.! Zira ben, tüm bitkileri severim. Ama yaşam koşullarım nedeniyle, salon ve balkon bitkilerine bakmak benim için çok zor.

Yinede, fotoğraflara bakıp geçmek yetmedi. İçimden; ''Keşke bende orada olsaydım.'' Dedim.

Demekki; bu birlikteliğin tılsımı sadece bitkiler değil.! O sadece katalizör.;) Bahanesi ne olursa olsun, o fotoğraf karelerinede yansıyan, sizlerin o yapmacıksız dost yüzleriniz ve sıcaklığınız insanı çekiyor.:)

Güler 30-01-2011 09:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Özbilgiç (Mesaj 749399)
Demekki; bu birlikteliğin tılsımı sadece bitkiler değil.! O sadece katalizör.;) Bahanesi ne olursa olsun, o fotoğraf karelerinede yansıyan, sizlerin o yapmacıksız dost yüzleriniz ve sıcaklığınız insanı çekiyor.:)

Of offf, ya arkadaşlar bunlar ne güzel yazılar.
Bir yandan hozat, bir yandan cemal.S, bir yandan Orhan Özbilgiç.....

Acaba diyorum, agaclar.net adı altında bir edebiyat köşesi mi kurmalıyız?

tturt 30-01-2011 18:35

2 Eklenti(ler)
Nur Hanım'a dün telefon açtım bugün için serada olup olmayacağını sordum saat13 den sonra orada olacağını öğrenince bugün saat 12:20 gibi evden çıktık saat 13:20 gibi serada olduk. Eşim, ben, Ege, kayınvalidem ve kayınpederimle hemen serayı gezmeye başladık.

Kısaca anlatılmaz yaşanır, yaşanmalı diyorum. İmkanı olan tüm dostların cettleya (orkide) cennetini gezip görmelerini hatta bununla yetinmeyip tüm eş dost, hsım ve karabalarada tavsiye etmelerini öneririm. Özellikle Cattleyaları ne kadar çok tanıtırsak bu güzellikleri o kadar çok yaşarız diye düşünüyorum.

Nur Hanım'a misafirperverliği için çok teşekkür ederiz. Sağolsun çay ve kurupasta ikram etti.

Kayınvalidem hayranlıkla beni burada bırakın diye söyleniyordu. Yerimiz yakın olsa Nur Hanım ben sana hergün yaprak silmeye gelirim diye konuşuyordu.

Bir iki sözde Nur hanım'ın candaş'ı ronda'ya oğlum hayran oldu rona rona deyip duruyor. Çok güzel çok akılllı maşallah.

Farkında olmadan kendimi kaptırıp 150 fotoğraf çekmişim. Bir kısmını yayımlayacağım.

Zaman Nur Hanım'ın keyifli sohbeti akıp geçmiş yaklaşık 1 saat 45 dakika kalmışız. Bizim için çok keyifliydi.

Nur Hanım'a allah kolaylık versin diyorum, çok meşakatli bir işe kalkışmış. Bu azmiyle tüm zorlukların üstesinden gelerek Cattleya'yı herkese tanıtacağına ve hak ettiği değerin verilmesini sağlayacağına eminim. yolunuz açık kazancınız bololsun, emeğinize, ellerinize sağlık.

tturt 30-01-2011 18:53

5 Eklenti(ler)
Birkaç fotoğraf,

tturt 30-01-2011 19:03

5 Eklenti(ler)
Son bir kaç fotoğraf

tturt 30-01-2011 19:13

1 Eklenti(ler)
Son olarak Ronda

Nuri Murvet 30-01-2011 20:04

1 Eklenti(ler)
Merhaba

Arkadaşlarımız, orkide serasında bulunan orkidelerin muhteşem fotoğraflarını paylaştılar...!

Tekrar olmasın diye orkidelerin fotoğraflarını değilde, botanik sera gezimize katılan arkaşlarımızı benim fotoğraf makinemdeki kareleri paylaşmak istiyorum...

Eklenti 190937

Benol Hazaroğlu, Ankstel, Zafer İnandıklı, nrkrkmz (Nur hanım)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024