agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar (http://www.agaclar.net/forum/agaclar-hakkinda-genel-konusmalar/)
-   -   Fidan dikim yönü (http://www.agaclar.net/forum/agaclar-hakkinda-genel-konusmalar/26209.htm)

KONYALI42 04-02-2012 15:57

Fidan dikim yönü

Merhaba arkadaşlar. ağaç fidanlarını araziye hangi yönde dikilmesi gerekmektedir? Bu yön tespiti nasıl yapılır - neler etkiler ve nelere dikkat etmemiz gerekir? Teşekkürler.

Güler 04-02-2012 15:59

Pek bilgim olmamakla beraber, bildiğim şudur ki, ağacın aşı kısmının güneye bakmasına dikkat edilmesidir.

17mine 04-02-2012 16:30

Evet bizim fidanlar da dikilirken mühendis, fidanların aşısının güneye bakması gerektiğini söylemiş ve biz de öyle yapmıştık.

selim_50 16-02-2012 11:39

merhaba; fidanların aşı yeri güney-güneydoğu istikametine bakacak şekilde dikilir, çünkü sert rüzgarlar genellikle kuzey ve kuzey batı yönünden estiği için aşı yerinden kırılma yapmasını önlemek amaçlıdır.
Sıra yönleri ise kuzey-güney istikametinde dikilmelidirki her ağaç eşit seviyede, birbirini gölgelemeyecek şekilde güneş alabilmelidir.
benden bu kadar, kolay gelsin

selim_50 16-02-2012 11:43

bir ekleme daha, özellikle ilkbahar geç ve sonbahar erken soğuklarının olduğu bölgelerde mutlaka yamaç dikimi önerilir, çünkü don veya pus vurdu dediğimiz olay yamaç (bayır) sırtlarda duramaz, toprak yüzeyini takip ederek aşağı doğru, dere yatağı gibi çukur yerlere doğru kayar ve buralarda daha fazla zarar verir.

serhattt 07-06-2012 15:15

merhabalar ,

tohumdan herşeyi yetiştirmeyi amaçlayan biri olarak karaçam ve bodur çam tohumu aldım. çam tohumları ne kadar zamanda yetişir ve nasıl bir ekim yapılmalıdır. sitede de yeniyim pek fazla kurcalayamadım siteyi ,tecrübeli üyelerin yardımlarını bekliyorum

teşekkürler

memet 07-06-2012 15:21

Çam filizlendirmede kök boğazı çürüklüğü sorunu yaşanıyor, çimlendirmeden önce bu konuda biraz bilgi edinin.

Ağaçların cinsinden ötürü, iklim olarak da sorun yaşamanız mümkün. Buna da dikkat etmeniz gerekir.

Uysal01 07-06-2012 22:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi serhattt (Mesaj 981017)
merhabalar ,

tohumdan herşeyi yetiştirmeyi amaçlayan biri olarak karaçam ve bodur çam tohumu aldım. çam tohumları ne kadar zamanda yetişir ve nasıl bir ekim yapılmalıdır. sitede de yeniyim pek fazla kurcalayamadım siteyi ,tecrübeli üyelerin yardımlarını bekliyorum

teşekkürler

Karaçam tohumlarını akşam ıslatın sabah hazırladığınız toprağa serpin ve uzerinide elenmiş toptakla örtün,toprağı hafifçe elinizle bastırın.sonrada çimlenene kadar fısfısla sulayın ve çıkmasını bekleyin,çıktıktan sonra yarı gölgeye alın ve sulamayı azaltın.

Dadaloğlu 15-10-2021 16:34

Her işte bir incelik var. İşte eğitim bunun için gerekli. Bir soru aklıma geldi yazılanları okurken: dört mevsim yeşil ağaçlara yapılan uygun aşılamalar daha garanti olabilir mi?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024