agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Ağaçlar Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni19Beğeniler
  • 3 Gönderen siflera12
  • 2 Gönderen siflera12
  • 2 Gönderen siflera12
  • 2 Gönderen siflera12
  • 3 Gönderen siflera12
  • 1 Gönderen yardimcierhan
  • 1 Gönderen zynlsnl
  • 3 Gönderen söğütsalkım
  • 2 Gönderen Tesbih Ağacı

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-11-2019, 07:00   #1
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Tesbih Ağacı ( Melia Azederach )

Tesbih ağacı hakkında forumda hiçbir bilgi bulamadım bu yüzden buraya konu açtım evet arkadaşlar ben 1-2 ay önce tesbih ağacı tohumları ektim ve çimlendiler şuan gelişimleride çok güzel ama daha öncede belirttiğim gibi fotoğraf paylaşamïyorum ( Fotoğraflarına Linkten Ulaşabilirsiniz )

Tespih ağacı, tespih ağacıgillerden Hindistan'da ve Avrupa'nın sıcak bölgelerinde yetişen bir ağaç türü. Meyvesi zehirli ve kabukları ateş düşürücüdür.

https://images.app.goo.gl/5c6bWdESbjQuJWMj6

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Düzenleyen siflera12 : 21-11-2019 saat 07:55
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2019, 07:47   #2
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Melia azedarach Çokyıllık bir ağaçtır. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara ve kuraklığa dayanıklıdır.

Melia azedarach Açık orman ve yol kenarında görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.
Chinaberry tree, Pride of India, Bead tree, Cape lilac, Syringa berrytree, Persian lilac, Indian lilac; Tespih ağacı, Hint leylağı, Şeytan zeytini.

Azaddıraht (Tesbih ağacı, Çin mürveri): Farsça bir kelimedir be yaşlı ağaç anlamına gelir. Ehlile (helile) ağacı, tâhak ve kettâr ağacı da denilir. Ulu bir ağaçtır. Yapraklarının suyu bitleri öldürür, saçları uzatır. Beyindeki tıkanıkları açar. Meyvesi solunum organlarına zararlı olup ölümcüldür. Meyvesi mideye de zararlıdır. Tomurcuklarının suyu balla birlikte alınırsa zehirlere karşı etkilidir.

Eski 21-11-2019, 07:49   #3
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Melia azedarach 15 metre büyüyebilir. Yapraklar 50 cm. uzunluğunda, alternat, uzun petiol’lü, iki ya da üç pinnattır. Yaprakçıkların üst yüzeyi koyu yeşil alt yüzeyi ise açık yeşil renklidir. Kenarları serrattır. Çiçekler küçük ve kokulu, beş adet mor ya da leylak renkli petal’lidir ve bunlar küme halindedir. Meyveler misket büyüklüğünde ve olgunlaştıkların açık sarı renklidir. Bunlar zamanda beyaza döner ve buruşur. Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açar. İşgalci bir türdür.

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Abortifacient, antiseptik, temizlik maddesi, idrar söktürücü, böcek kovucu olarak kullanılmıştır.

Eski 21-11-2019, 08:04   #4
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Buarada bu bitkiyi yani tesbih ağacını lütfen yalancı tesbih ağacı ile karıştırmayın ikiside farklı bitkiler
Tesbih Ağacı : Melia azedarach
Yalancı Tesbih Ağacı : Azadirachta indica

Eski 09-06-2020, 12:01   #5
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Tespih ağacı tohumlarımı ekmiştim ve birçoğu çimlendi yakında fotoğraflarını sizlerle paylaşmak istiyorum ��

Eski 05-10-2020, 11:34   #6
Ağaç Dostu

yardimcierhan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2014
Merhaba tesbih ağacını ben de edinmek istiyorum. Sizinkiler ne durumda? Sevgiler.

chuckybebek79 beğendi.
yardimcierhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2020, 07:41   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-06-2016
merhaba, bu ağaçtan böcekleri ağaçlardan uzak tutan bir ekstrat yapılıyormuş, nasıl yapıldığı konusunda bilgisi olan varsa paylaşabilirmi. şimdilerde sararmış thumları ağaçlarda görüyorum.

chuckybebek79 beğendi.
zynlsnl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2020, 16:54   #8
Yeni Üye

söğütsalkım's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Merhaba, parklarda gördüğüm Tesbih ağaçları dökülen tohumlarıyla nadir de olsa çimlenip büyük fideler oluşturduğuna bir kaç sefer tanık oldum. Meyveleri zehirli olmasına karşın bir çok vahşi papağanın da kışın bu ağaçları sık sık ziyaret edip meyvelerden yediği de oluyor.

söğütsalkım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2021, 02:16   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2020
Çukurova/Hatay yöresinde nedendir bilinmez ismi Zınzırak ağacıdır. (Zanzalak diyen de vardır)

İskenderun ve Samandağda da istilacı(işgalci) bir türe dönüşmüştür. Bu bölgenin iklimine sanıyorum ki peyzaj olarak kullanılmaya başlanmadan çok önce yerleşmiş ve adapte olmuş. Ormanlık alanlarda ve tarlalarda çıktığı yerde çok hızlı bir şekilde 3 metreye ulaşıyor hemen ardından yarım metre mesafede yeni sürgün verip, kendi 4. metreye uzarken yanındaki sürgünü de 2 metreyi buluyor. İnsanların müdahale etmediği bir alanda biterse akdenizin doğal bitki örtüsü olan defne, zeytin, nar ve harnup gibi ağaçları bastırıyor. Ve bir de tüm gövdeyi kesseniz bile kökünü çürütmediğiniz/çıkarmadığınız takdirde kökten tekrar büyüyor.

Ben bahçemde çeşitlilik ve renk amacıyla bir tane tutuyorum ama her 3 ayda bir sürgün budaması yapmak gerekiyor yoksa 3 tane olması çok kolay...

Mihael Nasr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2021, 23:59   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2021
Ankara'da ziraat fakültesinde görev yaparken mahallede incelemeler yapmıştık, karasal iklime adapte olmuş bir tesbih ağacı. Zaten fakülte ile hemen karşı karşıya: https://www.google.co.uk/maps/@39.95...7i13312!8i6656

Eklenen Resimler

Tesbih Ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2021, 16:42   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tesbih Ağacı Mesajı Göster
Ankara'da ziraat fakültesinde görev yaparken mahallede incelemeler yapmıştık, karasal iklime adapte olmuş bir tesbih ağacı. Zaten fakülte ile hemen karşı karşıya: https://www.google.co.uk/maps/@39.95...7i13312!8i6656
Bu mahalle tuhaf bir mikro klima özelliğe sahip, çok çeşit sıcak iklim bitkisi yetişiyor: https://www.google.co.uk/maps/@39.95...7i13312!8i6656

Kimse yok mu? Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2022, 22:19   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2022
Güzel içerik.

helium1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2023, 15:58   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2023
...Yağı bağırsak hastalıklarında özellikle kandidayı kontrol altına almak için kullanılıyormuş

Ağlama duvarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024