agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Anıt ve korunmaya değer ağaçlar, korunması gereken bitkiler > Ağaç, anıt ağaç kesim ve uygunsuz müdahale ihbar hattı
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-10-2006, 10:17   #1
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Bugün sabah kahvaltımızı Fenerbahçesi'nde yapalım dedik hava puslu ve gri olmasına rağmen ılık ve rüzgarsızdı neşe ile kahvaltımızı hazırladık buruna doğru yola çıktık , belvünün önündeki çınarı görünce aniden iştah filan kalmadı . Ne zaman tüm dalları ile budanmış bu yaşlı çınar ? Ben epeydir gelmemişim belki bir sene oldu.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2006, 11:41   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Yanınızda fotoğraf makinanız yoktu galiba...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2006, 13:48   #3
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
belvüdeki yaşlı çınar

Gittim birdaha ve çektim. Bu arada öğrendim ki, bu çınar kesileli 3-4 sene olmuş; ve kuruduğu için kesilmiş . Ama fotograflarda da görüldüğü üzere iki yanından bukadar yakınındaki yol asfaltlanan ve belki de kökleri yeraltı kabloları ve kanalizasyon künklerine feda edilen bir ağaç kurumasın da ne yapsın . Kuruduysa muhakkak surette insan elinin hoyratlığından nasibini aldığı için kurumuştur.

Düzenleyen Halit Togay : 05-11-2006 saat 12:32 Neden: fotograf cıkmamıştı
Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2007, 00:05   #4
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Bu ağaç yolun tam ortasında. Yol yapılırken ağacın kesilmemesi gibi bir durum var aslında. Kuruması konusunu ise bilemiyorum. Bağdat caddesi Caddebostan'da, eski Maksim şimdiki Migros'un olduğu yerdeki ağaçlar da benzer durumda, yani yolun ortasında kalmış ve sağı solu asfalt ama onlar kurumamış. Bu ağacın yaşadığı bir şanssızlık var sanırım. Belki de diğerlerinin yaşadığı bir şans.

Şehirlerde yaşayan ağaçların kaderi şehirlerde yaşayan insanların kaderi ilen benzeşiyor.

Kadıköy Belediye'si ağaçlar konusunda güzel çalışmalar yapan bir belediye. Geçen yaz her eve bir erguvan gibi bir kampanyasında telefon ile istek yaptığınızda fidanı eve kadar getirme hatta ekimini bile yaptırdıkları çalışmaları var. Ağaç kurtarılabilseydi kurtarılırdı diyeceğim ama tabii ki bu sadece bir tahmin.

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2007, 14:57   #5
Ağaç Dostu

huzunperest's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2007
Galeri: 23
Üsküdar Avni Başman İlköğretim okulunun bahçesinde İki Ceviz ağacı vardı. -di li geçmiş zaman kullanıyorum çünkü artık ikisi de yok.Hikayesi şöyle; 1998 yılında okul bahçesine velilerin katkılarıyla çok amaçlı bir salon yapılacaktı.Tek uygun yer ceviz ağaçlarının olduğu alandı.Ceviz ağaçlarını kesmeye kıyamadıkları için yapı, bu ağaçların gövdelerini salonun içine almak suretiyle tek katlı olarak yapıldı.Salonun çatısından hoş bir sürpriz gibi ceviz ağaçlarının dalları yükseliyordu.Yapının içinde kalan gövde kısmı ise düşünülenin aksine oldukça sağlıklı şekilde yaşamına devam ediyor,özellikle öğrenciler için ağaca verilen önemi vurgular gibiydi.Yıl 2007 olduğunda -ne değişti bilmiyorum- okul idaresinin 'Çatı akıyor,yerimiz dar' gibi sudan bahanesine, velilerin duyarsızlığı ve Üsküdar Belediyesinin işgüzarlığı da eklenince durum aşağıda gördüğünüz hale geldi.O okulda öğretmenlerimiz öğrencilerine 'Yeşili Koruyalım.Yaş Kesen Baş Keser' dediğinde ya şöyle bir soru geliverirse?
-Öğretmenim! Ceviz Ağacı?

Eklenen Resimler

Düzenleyen huzunperest : 22-11-2007 saat 13:29 Neden: cümle eksikliği
huzunperest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2007, 14:20   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2007
Sayın hüzünperest,
Bana göre öğretmenin cevabı şu olabilir.

Ceviz Ağaci mı?
Ha! Evet. Gülhane Parkı?

yilmazbal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2008, 12:09   #7
Ağaç Dostu

petulya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2007
Üsküdar daki bir başka vukuat

Çok üzüldüğüm bir kesimde üsküdar merkezde mimar sinan çarşısının karşısındaki eski şekerbank binasına garanti bankasının birsüre önce taşınmasıyla oldu. Garanti bankası bu binayı alıp taşınmadan önce önünde yemyeşil heybetli gövdesiyle anıt bir ağaç duruyordu, öyleki gölgesinden insanlar istifade etsinler diye belediye etrafını çevreleyen dairesel oturma bankoları yapmıştı. Bu ağacı garanti binasının önü açılsın dolayısıyla garanti bankası görünür olsun diye bir anda yok ettiler. Belediye buna nasıl müsade etti anlayamıyorum..

petulya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2008, 11:05   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2008
bu konuda bir mesaj yazdım ve üç ayrı bölüme gönderdim.
ancak şimdi onları bulamıyorum! birileri sildi mi?

www.ongar.biz

katliamlar konusunda ne yapabiliriz? beni arayınız. /yukarıdaki site - iletişim - e-mail + cep
Haluk H. Ongar

halukongar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2008, 13:45   #9
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halukongar Mesajı Göster
bu konuda bir mesaj yazdım ve üç ayrı bölüme gönderdim.
ancak şimdi onları bulamıyorum! birileri sildi mi?
Haluk H. Ongar

Forumun "Daha İyi Bir Yaşam İçin" bölümünde yazınız duruyor...
Budamak Adi Altinda Ağaç Katliamini önleyelim!

agaclar.net Forum Kuralları

B/7 nolu kurala aykırı olduğu için, diğer mesajlarınız silinmiştir.

Ayrıca başlıktaki yazıda Türkçe karekter hataları var. Adi Altinda gibi... Biliyorsunuz arama yaparken, bu biçimde yazılmaz ve sizin yazı bulunamamış, dolayısı ile yeterince kişiye ulaşamamış olur...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2008, 22:40   #10
Yeni Üye

Neşe Kıldacı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Galeri: 1
Ağaçları sevmiyorlar...

Sevgili Petulya, "belediye buna nasıl müsaade etti anlayamıyorum" demişsiniz. IBB ve bağlı belediyeler (bazıları hariçtir belki) bunu hep yapıyor. Bir ağaç hele de bir anıt ağaç kesildiyse bunu yapan suçludur ve Türk Ceza Kanununun 152. maddesinin 1/c bendine göre Mala zarar verme suçunun; Devlet ormanı statüsündeki yerler hariç, nerede olursa olsun, her türlü dikili ağaç, fidan veya bağ çubuğu hakkında, işlenmesi hâlinde, fail hakkında bir yıldan altı yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
Keşke Üsküdar Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunsaydınız. Hiçbir şey olmasa, çevreciliğini bonus kartıyla gösteren (!) sağlamcı bankanın ipliği pazara çıkardı.
Mesajınızı geç gördüğüm için özür dilerim, zamanında görseydim belki üzüntünüze çare olabilecek önerilerde bulunurdum.
Sevgili Hüzünperest, yanıtım aynı zamanda sizedir.

Düzenleyen Neşe Kıldacı : 23-06-2008 saat 22:45 Neden: ekleme
Neşe Kıldacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2008, 15:19   #11
Ağaç Dostu

huzunperest's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2007
Galeri: 23
Neşe Hanım; Cumhuriyet Savcılığına, Üsküdar Kaymakamlığına, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine durumu bildirdik. Daha sonuçlanmadı gerçi... İlgili kişilerin, sizin deyiminizle ipliği pazara çıkarılırsa, karar örneğini Üsküdar'ın tüm ağaçlarına iliştirmek isterdim doğrusu.

huzunperest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2010, 14:04   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi huzunperest Mesajı Göster
Üsküdar Avni Başman İlköğretim okulunun bahçesinde İki Ceviz ağacı vardı. -di li geçmiş zaman kullanıyorum çünkü artık ikisi de yok.Hikayesi şöyle; 1998 yılında okul bahçesine velilerin katkılarıyla çok amaçlı bir salon yapılacaktı.Tek uygun yer ceviz ağaçlarının olduğu alandı.Ceviz ağaçlarını kesmeye kıyamadıkları için yapı, bu ağaçların gövdelerini salonun içine almak suretiyle tek katlı olarak yapıldı.Salonun çatısından hoş bir sürpriz gibi ceviz ağaçlarının dalları yükseliyordu.Yapının içinde kalan gövde kısmı ise düşünülenin aksine oldukça sağlıklı şekilde yaşamına devam ediyor,özellikle öğrenciler için ağaca verilen önemi vurgular gibiydi.Yıl 2007 olduğunda -ne değişti bilmiyorum- okul idaresinin 'Çatı akıyor,yerimiz dar' gibi sudan bahanesine, velilerin duyarsızlığı ve Üsküdar Belediyesinin işgüzarlığı da eklenince durum aşağıda gördüğünüz hale geldi.O okulda öğretmenlerimiz öğrencilerine 'Yeşili Koruyalım.Yaş Kesen Baş Keser' dediğinde ya şöyle bir soru geliverirse?
-Öğretmenim! Ceviz Ağacı?
Biz o okulda okuduğumuz zamanlar dediğiniz ağaçtan ceviz toplardık. Geçen gün yanından geçerken buradaki cevize ne oldu demiştim.

iş314 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024